ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Elpidoforos ouragos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 11:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elpidoforos ouragos
Αγαπητοι μου φιλοι και φιλεs ειρηνη σε ολουs σαs και παντα να ειστε καλα εσειs και οι οικογενειεs σαs.

Σαs ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου ολουs σαs για οτι μου προσφερατε,διαβασα τελικα ολεs τιs σελιδεs και σαs συγχαιρω ολουs για τον ζηλο σαs,γιατι δημιουργησατε μια Εκκλησια και δωξαζετε Τον Κυριο γιατι μαs λεει πωs οπου δυο η παραπανω ατομα που μιλανε για το Ονομα Του εκει ειναι, οπωs μαs το ειπε.

Ο φιλοs stratis79 εγραψε παραπανω κατι που κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι πολυ σημαντικό!

<< Κρίμα επίσης και για την πρόταση του WW που έκανε πριν λίγο καιρό και στην οποία με 1-2 εξαιρέσεις κανείς άλλος δεν αναφέρθηκε. Ο Θεός μπορεί να τα έφερε έτσι ώστε να συναντηθούμε εδώ (που οι χριστιανοί μάλλον είναι μειοψηφία) 10-15 άτομα που ακόμη πιστεύουμε και τηρούμε κάποια πράγματα και ίσως να μην έγινε τυχαία αυτό αλλά για κάποιο λόγο.>>

Σιγουρα εγω θα ειμαι μαζι σαs (προs το παρων απο μακρια λογο αποστασεωs) αλλα με την βωηθεια Του Θεου θα βωηθησω σε οτι ο Θεοs μου επιτρεψει.

Αλλα μια τετεια αρχη παντα αρχιζει με αγαπη και ειρηνη προs Δωξα Τριαδικου Θεου και μονον, αυτο θα πει οτι θα πρεπει να υπαρχει πειθαρχια, αγαπη μεταξυ μαs, υπομονη, πιστιs και ελπιδα.

Μεσα σε ολα αυτα ισωs να υπαρξουν και αρκετεs δυσκολιεs, και εκ πειραs
θα πω πωs οταν αρχιζει ενα τετειο εργο παντα θα υπαρχουν δυσκολιεs γιατι ο αντιδικοs μισει το Φωs. Και για τον λογο αυτον κατα την ταπεινη μου γνωμη θα πρεπει πρωτα να εφοδιαστουμε αρκετα μεσα απο Τον Λογο Του Θεου ωστε να μπορουμε να σταματαμε τιs διαφορεs
επιθεσειs που θα ακολουθησουν. Δυστυχωs σε διαφορετικη περιπτωση θα αρχισουν πολλα προβληματα γιατι ειναι δυνατον να πολεμα ο εναs τον αλλον χωριs να το καταλαβαινομαι πολλεs φορεs.

Η απαντησιs Του Κυριου Ιησου Χριστου προs τον Πετρο οταν του ειπε να γινει επιεικηs με τον εαυτο Του, δηλαδη να αποφυγει το Θελημα Του Πατροs Του ηταν << αμε πισω μου Σατανα >>. Φυσικα δεν ηταν για τον Αποστολο Πετρο αλλα για το παραδειγμα που εγραψα παραπανω.

Με πιστη και αγαπη ολα προχωρουν, αλλα μαζι με αδελφικοτητα υπομονη και ελπιδα.

Μερικα ο εναs δεν τα καταλαβαινει οπωs ο αλλοs, αλλα δεν ειναι λογοs
αυτοs στο να ερχεται σε συγγρουση ο εναs προs τον αλλον αδελφο του.

Για αυτο το θεμα θα μιλησω μια αλλη στιγμη, για τωρα ομωs
θα στειλω το παρακατω μηνυμα που ισωs δωσει την απαντηση.

Αποκαλυψη Ιωαννου κεφ 3 : 14 – 22
Και προς τον αγγελο της εκκλησιας των Λαοδικεων, γραψε: Αυτα λεει ο Αμην, ο πιστος και αληθινος μαρτυρας, η αρχη της κτισης Του Θεου.
Ξερω τα εργα σου, οτι ουτε ψυχρος εστι ουτε ζεστος ειθε να ησουν ψυχρος η ζεστος ετσι, επειδη εισαι χλιαρος, και ουτε ψυχρος ουτε ζεστος, προκειται να σε ξερασω απο το στομα μου.
Επειδη, λες οτι : ειμαι πλουσιος, και πλουτησα, και δεν εχω αναγκη απο τιποτε, και δεν ξερεις οτι εσυ εισαι ο ταλαιπωρος, και ο ελεεινος, και ο φτωχος, και ο τυφλος και ο γυμνος σε συμβουλευω να αγορασεις απο μενα χρυσαφι δοκιμασμενο απο τη φωτια, για να πλουτησεις και λευκα ιματια για να ντυθεις, και να μη φανερωθει η ντροπη της γυμνιας σου και να χρισεις τα ματια σου με κολλυριο, για να βλεπεις.
Εγω, οσους αγαπω, τους ελεγχω και τους περναω απο παιδεια γινε, λοιπον, ζηλωτης και μετανοησε.
Να, στεκομαι στη θυρα και κρουω αν καποιος ακουσει τη φωνη μου, και ανοιξει τη θυρα, θα μπω μεσα σ΄αυτον, και θα δειπνησω μαζι του κι αυτος μαζι μου.
Οποιος νικαει, θα του δωσω να καθησει μαζι μου στον θρονο μου, οπως κι εγω νικησα, και καθησα μαζι με τον Πατερα μου στον θρονο του.
Οποιος εχει αυτι, ας ακουσει τι λεει το Πνευμα προς τις εκκλησιες.

Επιστολη την 28/2/2001

Αγαπητε/η……… σας εγραψα για ενα οραμα που ελαβα εν Πνευματι απο Τον Κυριο στις 25 του 2ου μηνος της Τυρινης, ενα οραμα που το πρωι με βρηκε να ειμαι πολυ σκεφτικος, οσον αφορα την σημασια του.
Ειχαμε βρεθει μεταξυ μας και συνομιλουσαμε για λιγο, μα κατοπιν χωρισαμε. Εσεις εισασταν στην απεναντι μερια, και μας χωριζε μια θαλασσα. Εγω και η γυναικα μου ζουσαμε σχεδον διπλα στην παραλια ηρεμα σε ενα μοναχικο σπιτι.
Μια ημερα ερχομενος απο την παραλια βρηκα μια κοπελα να με περιμενει στα σκαλια του σπιτιου μου. Ειχε μαζι της μια ιστιοσανιδα και βλεπωντας την μου προξενησε την περιεργεια και την ερωτω, ποιος την εφερε αυτην, και μου απαντησε ο/η ……… σου την εστειλε. Οποτε και εγω της λεω ειναι η τριτη που μου εστειλε, κατα καιρους μου στελνει και απο μια. Σου εστειλε και αυτο εδω και μου παραδιδει ενα μικρο κουτακι τυλιγμενο σε χαρτι. Την ευχαριστησα, ανεβηκα τις σκαλες του σπιτιου και κατευθυνθηκα προς το δωματιο μου.
Η γυναικα μου με ακολουθησε απο το αλλο δωματιο βλεπωντας το κουτι στα χερια μου, και πλησιαζοντας με ρωτησε τι ειναι αυτο;
Της απαντω οτι ο /η ……… μου το εστειλε, και αρχισα να το ανοιγω.
Μεσα υπηρχαν δυο βαρια για το μεγεθος τους χρυσα κομματια.
Γυρνωντας στην γυναικα μου της λεω, ωραια ειναι αλλα ψευτικα.
Μα παρατηρωντας τα καλα καταλαβα πως ειναι αληθινα.
Ηταν δυο μικρα κομματια αυγοειδες, γεματα χρυσαφι μα στην μεσα μερια κουφια.
Το πανω μερος ψιλα νομιζω ειχε μια κοκκινη σφραγιδα, και το κατω ενω ολο ηταν κυκλικο, χαμηλα ηταν τετραγωνισμενο. Και στο καθε τετραγωνο στην μεση υπηρχε και απο μια τετραγωνισμενη οπη. Και παλι η γυναικα μου με αρωτα τι ειναι αυτο;
Και της λεω, βλεπεις που το ενα κομματι εφαπτετε και εισχωρει το ενα λιγο μεσα στο αλλο, και αφηνουν ενα κενο μεσα; Και απο την κατω μερια υπαρχουν μικρα τετραγωνακια; Απο εκει βαζεις το θυμιασμα και αυτο ειναι ενα μικρο χρυσο θυμιατο.
Να βλεπε εκει της λεω. Απο εμπρος μας υψηλα υπηρχε μια μεγαλη Εικονα και στην μεση υπηρχε ενας μεγαλος Θρονος. Και επανω στον Θρονο καθονταν ντυμενος στα ασπρα καποιος που εμοιαζε να ειχε την απολυτη εξουσια.
Αλλα εσεις θα γνωριζεται καλυτερα την σημασια αυτην.
Τα γενεια Του και τα μαλλια Του ολοασπρα και αερινα, σαν να εμοιαζαν με ασπρους κεραυνους.
Το ενα Του χερι το ειχε ακουμπισμενο στον Θρονο, και το αλλο απλωμενο με ενα θυμιατο στο χερι, λυγισμενος προς τα εμπρος. Ηταν ακριβως σαν ενα θυμιατο που βαστανε οι Ιερεις οταν λειτουργανε. Κατοπιν κοιταζοντας την γυναικα μου της λεω το βλεπεις τωρα; Ε, αυτο εδω ειναι ενα μικρο θυμιατο μονον που δεν εχει αλυσιδα.
Αλλα ο/η ……… με τον καιρο θα μου την στειλει και αυτην.
Αυτο ειναι το οραμα μου. Και σας ευχαριστω θερμα για τα δωρα σας.
Ευχομαι η χαρις Του Κυριου παντα να ειναι με ολους μας ανεξαιρετως.
.........................

Απαντησις την 28/2/2001

Αγαπητε μου ............... καλη μερα σας, και ευχομαι ο Επουρανιος Πατερας μας να σας ευλογαει παντα και να καθοδηγει τα βηματα σας και να σας προστατευει απο καθε κακο.
Διαβασα το οραμα που σου δωθηκε, και χαρικα, ασχετα που εγω σαν ανθρωπος δυσκολευομαι να σου απαντησω. Και ετουτη την στιγμη που σου γραφω, ακομη δεν ξερω τι θα μου ερμηνευσει ο Κυριος για το οραμα αυτο.

Ερμηνεια:
Σου στελνω ιστιοσανιδα ταχτικα, διοτι εσυ ο ιδιος μου εγραψες οτι απο τις επιστολες μου και απο το παραδειγμα μου σου δινω κουραγιο να συνεχισεις.
Και για αυτον τον λογο, σου γραφω ιδιαιτερως και ταχτικα, για να σε δυναμωνω ψυχικα εφ΄οσον ψαλμωδουμε απο τους πρωτους.
Το οτι ειπες οτι ειναι ωραια αλλα ψευτικα στο οραμα σου, αυτο συμβολιζει τους φοβους του καθενα που διαβαζει το Ανοιχτο Βιβλιο, ωραια ειναι αλλα μηπως ειναι ψευτικο.
Πρεπει να παρατηρησεις καλα για να καταλαβεις και να νιωσεις οτι ειναι αληθινο.
Ολοι οι Χριστιανοι εισχωρουνε ο ενας λιγο μεσα στον αλλον, και αφηνει ο Κυριος ενα κενο αναμεσα τους, για να δεχτουνε ο ενας τον αλλον με τις διαφορες τους, με τις διαφορετικες τους κατανοησεις Του Λογου Του Θεου, αλλα παρ΄ολες τις διαφορες να εισχωρουνε ο ενας λιγο μεσα στον αλλον, να μαθουνε να αλληλοσεβονται και να αγαπιουνται παρ΄ολες τις μικροδιαφορες τους.
Και ολοι ειναι ενωμενοι διοτι απο επανω τους υπαρχει ο Θρονος Του Θεου και στα δεξια Του ο Χριστος, που τους σκεπαζει ολους παρ΄ολες τις διαφορες τους, παρ΄ολα τα κενα που δεν καταλαβαινονται απο ολους με τον ιδιο τροπο, αλλα εισχωρουνε ο ενας μεσα στον αλλον, διοτι αγαπανε ολοι Τον Ιδιο Θεο και Τον Ιδιο Χριστο και την Ιδια Αγια Γραφη και την Ιδια Καινη Διαθηκη.
Απολυτη εξουσια και φυσικα εχει ο Επουρανιος Πατερας μας. Και ητανε στα Ασπρα Ντυμενος διοτι η ασπρη ενδυμασια συμβολιζει τις αρετες και την αγιοτητα.
Το μικρο θυμιατο που δεν εχει αλυσιδα ειναι το εργο που δεν εχει ακομη λαβει την αλυσιδα, δηλαδη το Αγιο Πνευμα ειναι η αλυσιδα που θα θυμιατισει ολους τους λαους και τους Χριστιανους με Τον Λογο Του Θεου, το Αιωνιο Ευαγγελιο, το Ανοιχτο Βιβλιο.
Αυτη η αλυσιδα εαν λειπει δεν μπορει να θυμιατιστει ολος ο Λαος της Αγιας Πολις, της Νεας Ιερουσαλημ.
Το Ανοιχτο βιβλιο συμβολικα ειναι το μικρο θυμιατο μονον που χρειαζομαστε την αλυσιδα Του Παναγιου Πνευματος για να λειτουργισει και να θυμιαστει ο Λαος Του Θεου. Μολις τωρα που σου γραφω, ελαβα την σημασια για ετουτο το οραμα, και χαρικα πολυ.
Ολοι περιμενουνε σημερα επανω στην Γη για κατι δυνατο και τρανταχτο, μεγαλες ενδειξεις Του Θεου για τον Λαο Του, και ολοι αυτοι που λαμβανουνε Αγιο Πνευμα, τα ιδια μηνυματα λαμβανουνε οτι κατι μεγαλο θα συμβει και οτι ο Θεος θα σκορπισει πλουσιοπαροχα το Παναγιο Πνευμα Του σε οσους του ανηκουνε και θα αρχισουνε μεγαλο εργο. Ολοι περιμενουνε. Ο Κυριος ξερει ποτε και πως, και εγω δεν ξερω ακομη, και εγω περιμενω ανυπομονα ετουτη την μεγαλη στιγμη.
Οταν ειναι ολα ετοιμα επι της Γης, ο Κυριος θα ενωσει τον Λαο Του με τον τροπο Του..

Αυτα αδελφια και φιλοι/εs μου ηταν μερικα ωστε να σαs δωσω το στιγμα σε οτι παραπανω σαs εγραψα, φυσικα ορθογραφικα σφαλματα θα δειτε πολλα, αλλα τα αφινω ετσι μιαs και για μενα ειναι Δωξα Θεου που τα φανερωσε σε νηπια Του.

Το γραμμα μου ηταν μεγαλο,ισωs και κουραστικο και σαs ζητω συγνωμη αλλα οταν εναs αδελφοs μου χαιρεται-χαιρομαι και εγω μαζι του, οταν τον διωχνουν η τον λενε πλανεμενο τοτε και εγω διωκομαι σαν πλανεμενοs, γνωριζω οτι ο αλλοs εκεινη την στιγμη που του συμβαινει αυτο περνα δυσκολα και αισθανεται προδομενοs εωs παλι ο Κυριοs τον βωηθησει να σταθει γερα στα ποδια του.

Θα ειμαι κοντα σαs με την βαηθεια Του Θεου συντομα, και θα κλεισω το
γραμμα μου με μια προτροπη του φιλου και αδελφου μου menas που το αγαπω προσωπικα και εκει ειναι ολο το Θελημα Του Κυριου μαs.

<< Και το μήνυμα ήταν και παραμένει ένα, και γίνεται συνεχώς πιο επίκαιρο.

ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ. ΗΓΓΙΚΕΝ ΓΑΡ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ.

Και το απευθύνω πάντα σε εμένα ΠΡΩΤΑ.>>

Ο Κυριοs να ειναι η σκεπη σαs, και ευχομαι σε ολουs σαs καλη ημερα και να ειστε παντα καλα.


Zei Kurios o Qeos mou!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 11:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ,ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΜΑΣ ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΕΙ.ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΟ MENAS.ΗΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ?ΓΙΑΤΙ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝΤΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑΙ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΑΙ ΟΥΔΕΝ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΛΕΞΗ ΧΑΡΑΓΜΑ-ΧΑΡΑΚΙΑ,Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?ΜΕ ΠΟΙΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ?ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 11:43:18  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ είμαι στην αλλη γωνιά (ήπειρος). Ενημερώστε Menas και όλοι οι ενδιαφερόμενοι πότε θα είστε Αθήνα με μύνημα εδώ ή καλύτερα προσωπικό mail λίγες μέρες πριν τους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους. Το ίδιο ισχύει και για όσους δεν είναι Αθήνα μιας και είναι κενρικό σημείο και μπορεί να γίνει συνάντηση εκεί. Καλό θα είναι να έχετε και κανένα βιβλίο μαζί αν είναι δυσεύρετο , να βγάλουμε και καμμιά φωτοτυπία.

Για το βασιλέα Ιωάννη δεν πιστεύω ότι δε θα είναι έτσι όπως τον περιγράφουν. Το όνομα Ιωάννης σημαίνει κάτι στα εβραικά, από τα οποία προέρχεται, και θα πρέπει να δούμε ποια είναι η σημασία του. Θα είναι κάποιος που θα είναι "Ιωάννης" με βάση τη σημασία του ονόματός του και όχι απαραίτητα να λέγεται "Ιωάννης" . Μπορεί να έχει άλλο όνομα ελληνικό με την ίδια ακριβώς σημασία.

Και δεν πιστεύω ότι θα κάθεται πάνω σε άλογο. Ο Θεός δείχνει τα ρπάγματα σύμφωνα με την αντιληπτική ικανότητα των προφητών. Πχ οι ακρίδες που έβλεπε ο Ιωάννης να βγαίνουν από τη γη στην Αποκάλυψη δεν είναι ακρίδες κυριολεκτικές,όπως και τα άρματα με τις φωτιές που βλέπει να βγαίνουν από την ουρά τους κλπ είναι τα σύγχρονα τεθωρακισμένα με τα οπλικά συστήματα που έχουν πάνω τους.

Ομοίως και οι προφητείες των αγίων θέλουν μετάφραση γιατί αν τις ερμηνεύσουμε όλες κυριολεκτικά τότε θα καταλήξουμε ότι έχουν διαψευστεί. Και αναφέρεμαι για παράδειγμα στις προφητείεςτου Αγίου Αντρέα που λέει ότι η σύναξη των εβραίων σε άν μέρος θα γίνει ΜΕΤΑ τον ερχομό του δίκαιου βασιλιά (Ιωάννη) και άλλων ακόμη.Και ότι μαζί τους θα είναι και ο "αντίχριστος". Αυτή όμως έχει γίνει ήδη από το 1948 που επίσημα ανακυρήχτηκε η ίδρυση του Ισραήλ. Οπότε :

α)είτε κάτι άλλο εννοεί ο άγιος Αντρέας όταν μιλά για σύναξη των εβραίων ως έθνος

β)είτε έχει έρθει ο Ιωάννης και δεν το καταλάβαμε

γ)είτε έκανε λάθος.

Ενα από τα τρία συμβαίνει με βάση το κέιμενο των προφητειών του, αν δεν έχει αλλοιωθεί.

Γιαυτό λέω να ξανακοιτάξουμε τα κείμενα και να μην προτρέχουμε.

Φίλε 22 ο Ιωσήφ μπορεί να πλανηθεί όπως έχει γίνει και με πολλούς άλλους και αγίους ακόμη. Αν πας στο Βατοπαίδι θα δεις πολλή πολυτέλεια . Η θεοσέβεια φεύγει όταν έρχεται η πολυτέλεια. Έχω πάει μερικές φορές
στο Άγιο Όρος και μία μόνο στα Βατοπαίδι και είδα να υπάρχει πολλή κοσμικότητα και κοσμική νοοτροπία. Οι ασκητές υπάρχουν πάντα και οι άγιοι ακόμη, αλλά δε διαφημίζονται σαν σούπερ γέροντες. Ο Ιωσήφ δυστυχώς έχει διαφημιστεί πολύ και ο Θεός πιστεύω ότι επέπτρεψε να πλανηθεί για να ταπεινωθεί και ο ίδιος και τα πνευματικοπαίδια του.

Διάβασε μερικά από αυτά που δεν ακούγινται συνήθως για παιδιά που έφυγαν από το Άγιο Όρος με ψυχικά προβλήματα στα βιβλία του μοναχού Μιχαήλ. Είχα διαβάσει κάποτε το "Νοερά προσευχή και ψυχασθένεια" και αν και δεν είμαι σύμφωνος με τον τρόπο του και με όλα όσα λέει, διαπίστωσα από τυχαία γεγονότα και ανθρώπους που γνώρισα στο άγιο όρος ότι είναι αληθινά δυστυχώς.Και ότι συμβαίνουν και άλλα χειρότερα ακόμη όσον αφορά οικονομικά θέματα και άλλα.

Η υπακοή έχει υπερτονιστεί σαν να είναι η υπακοή στον οποιονήποτε που σώζει ενώ η άγιοι λένε το αντίθετο. Διάβασε τον άγιο Συμεών το νέο θεολόγο για παράδειγμα που λέει να δοκιμάζει το γέροντα όποιος θέλει να γίνει μαθητής του και παρατηρέι τη ζωή του γέροντα αυτού. Σήμερα έχουν βάλει το "γέροντα" πάνω και από το Χριστό!!!
Χωρίς να εξετάζουν αν ο γέροντας είναι "χριστοφόρος" όντως!!!
Αυτό όμως είναι βλασφημία προς το Θεό.

Γιαυτό και γίνονται τόσα παρατράγουδα στην εκκλησία: επειδή δε σεβόμαστε την αλήθεια και τη θεία ιεραρχία.

Αγαπητέ KaragI
οι Λιακόπουλοι και Σία δεν ξέρουν τις λεπτομέρειες των προφητειών (και δεν είναι αυτό το κακό γιατί κανείς δεν τα ξέρει όλα) αλλά δεν κάνουν και προσπάθεια να ενημερωθούν σωστά πρώτα πριν βγάλουν ένα βιβλίο.

Προτιμούν το εύκολο κέρδος πουλώντας πράγματα που δεν ξέρουν οι δεν τους ενδιαφέρει αν είναι αληθινά. Αυτό είναι το κακό κατ' εμέ. Όχι το να μη γνωρίζεις αλλά το να μην ενδιαφέρεσαι να γνωρίσεις περισσότερο από όσο ενδιαφέρεσαι να κερδίσεις (χρήματα).

Γιαυτό και κάνουν κολάζ θεωριών και φτιάχνουν ότι συνδυασμό μπορέι να σκεφτεί κανείς. Τα σωστά που υπάρχουν κατ' αυτό τον τρόπο χάνονται μέσα στις πάσης φύσεως "φιλοσοφίες" (για να μην τις χαρακτηρίσω αλλιώς).

Και μετά ψάχνουμε τι μας φταίει. Ο εαυτός μας μας φταίει και κανένας άλλος. Παίζουμε σε ένα γήπεδο μόνοι μας και βάζουμε και αυτογκόλ!!!

Ο μόνος αντίπαλος είναι η άγνοια η οποία γεννάται και τρέφεται από την ασάφεια.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 12:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Συμφωνώ με τον φιλόσοφο. Φαντάζεστε τι θα έλεγε ο Λιακόπουλος αν είχε υπόψη την αγιογραφία της Νέας εποχής που έδωσε ο Κυριακόπουλος ή τον προφητικό χάρτη που μας έδωσε ο 22.Παιδιά δεν διαφωνούμε ότι λένε και 5 σωστές κουβέντες, όμως είναι έμποροι-επιχειρηματίες και το κέρδος τους θα υπηρετήσουν. Εμείς είμαστε που μέσα στην αμαρτωλότητά μας προσπαθούμε να βρούμε την αλήθεια χώρις κανένα άλλο παράπλευρο στόχο. Είδατε καθόλου Λιακόπουλο τελευταία; Στα 69 ευρώ δίνει 8-9 βιβλία ογκώδη και το περιβόητο κωνσταντινάτο των 14 καρατίων. Δεν είναι υπερβολικά χαμηλή η τιμή;Πώς επιβιώνει οικονομικά τη στιγμή που όλοι οι εκδοτικοί οίκοι μιλούν για το πόσο άσχημα πάει το βιβλίο στη χώρα μας; Προσωπικά δεν τους απορρίπτω απλά πρέπει να εξετάζουμε με προσοχή αυτά που μας λένε.

Σίγουρα καλά κάνουμε και ασχολούμαστε με τις προφητείες αλλά να κοιτάζουμε και την ψυχή. Τι να το κάνουμε αν ερμηνεύσουμε ακόμη και την Αποκάλυψη αλλά υποπέσουμε στη ζώη μας σε τέτοιες αμαρτίες και χάσουμε τον Παράδεισο;

Κυριακόπουλε για το χάραγμα που ρωτάς αυτή την εποχή το δημοφιλέστερο και τεχνολογικά επικρατέστερο είναι το τσιπάκι. Το τσιπάκι όμως μπαίνει ενέσιμα δεν χ α ρ ά σ σ ε τ α ι αυτό βέβαια δεν αποκλείει να είναι αυτό το χάραγμα του αντιχρίστου. Ίσως στο μέλλον προκύψει κάτι άλλο, όπως ένα χάραγμα με λέηζερ.

Εγώ είμαι στην αλλη γωνιά (ήπειρος). Ενημερώστε Menas και όλοι οι ενδιαφερόμενοι πότε θα είστε Αθήνα με μύνημα εδώ ή καλύτερα προσωπικό mail λίγες μέρες πριν τους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους. Το ίδιο ισχύει και για όσους δεν είναι Αθήνα μιας και είναι κενρικό σημείο και μπορεί να γίνει συνάντηση εκεί
===
επιτέλους αυτή η χριστιανική ομάδα θα βρεθεί κι εκτός πληκτρολογίου, mouse και οθόνης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 12:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΜΕ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΚΥΡΙΕ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙΣ?ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΣΟΥ.http://athos.alexsoft.gr/gallery/displayimage.php?pos=-2134Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 13:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Έχω στο σπίτι τη φωτογραφία που λέει ο Κυριακόπουλος. Αυτοί που εικονίζονται είναι φίλοι μιας συναδέρφου του θείου μου. Λοιπόν είχαν επισκεφθεί ένα γέροντα αλλά επειδή έρχονταν από το εξωτερικό, νομίζω το Βέλγιο έπρεπε να φύγουν για να προλάβουν την πτήση τους. Ο γέροντας τους είπε να μείνουν γιατί θα ερχόταν κακοκαιρία αλλά σαν είδε ότι πράγματι οι άνθρωποι έπρεπε να φύγουν τους είπε: "Άγγελοι του Θεού να σας προστατεύουν στο ταξίδι σας".

Κι η συνέχεια επί της φωτογραφίας.

Μέγας είσαι Κύριε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 13:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Παιδιά φτάσαμε πια τις 50 σελίδες, τις 1476 απαντήσεις και τις 43656 αναγνώσεις. Πρέπει να ανοίξουμε και Νο2 γιατί το όριο είναι οι 50 σελίδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 16:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα
ο λιακοπουλος παιδια απλως μπορει να βγαζει τα βιβλια του στις γειτονες που το κοστος παραγωγης ειναι πιο φτηνο.απλα πλεον δεν μπορει να πεισει οτι πιστευει στον ελληνισμο-αν ισχυει κατι τετοιο.απλως ενω κατακρινει αλλα και αλλα δεν εχει κατακρινει τις εταιρειες που την κανουν για τις γειτονες χωρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 16:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα
φιλε στρατη τωρα προσεξα αυτο που λες.θα το ανοιξω τωρα το καινουργιο και θα το ονομασω προφητειες αγιων η συνεχεια γιατι οταν μπουν ολοι παρεα καηκαμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 16:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
ο λιακοπουλος παιδια απλως μπορει να βγαζει τα βιβλια του στις γειτονες που το κοστος παραγωγης ειναι πιο φτηνο
===
έχε γούστο! Αυτό θα είχε πολύ γέλιο.

Λάβετε υπόψη ότι ένα βιβλίο 250 περίπου σελίδων με ελάχιστες φωτογραφίες για 2000 περίπου αντίτυπα έχει ένα κόστος κοντά στα 2 ευρώ, τώρα τα βιβλία του Λιακό με τα σχέδια, τις φωτο και τις πολλές σελίδες δε θα κοστίζουν παραπάνω. Διαίρεσε τα 69 με τον αριθμό των βιβλίων, αφαίρεσε το κόστος του φλουριού που δίνει, τι μένει τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 16:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Παράλληλα δεν μπορεί ρε παιδιά από τη μια να μιλάει για Χριστό, παππούλη Παΐσιο (όπως λέει), γέροντες κτλ και από την άλλη να λέει για Σείριο, αστροπλοίο και άλλα τέτοια. Είναι σχήμα οξύμωρο.

Αν προσέξετε επίσης τους τίτλους της εκπομπής πέρα από ένα πλάνο μιας εκκλησούλας με τη σημαία του δικέφαλου όλα τα υπόλοιπα πλάνα των τίτλων δεν έχουν σχέση με το Χριστιανισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 16:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Α!Καλό μήνα και καλή Ίνδικτο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 16:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Σωστή η κίνηση και η ιδέα για το νο2.

Βέβαια, καλό θα ήταν να υπήρχε μια ειδοποίηση μέσω email ώστε να απενεργοποιηθεί αυτό το θέμα. (αν και τελικά, έπεσε στην αντίληψή μου )

Απενεργοποιείται λοιπόν και προστίθεται στον τίτλο η ένδειξη "ΝΟ 1"
Η συνέχεια στο:

ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (ΝΟ2)

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy