ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 17:35:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μια ζωη σε αυτο το φόρουμ συμβαίνουν αυτα.

Λες και είμαστε 1000αδες, που ενδιαφέρονται για κάτι που δεν είναι μόνο μαμ σιγουρια και η πάρτυ μας. 

Ας κάνουμε σήμερα εμείς οι γυραιωτεροι (σιγουρα)και σοφωτεροι (δεν ξερω)ένα βήμα, και ας κοιτάξουμε ένα νέο τι γράφει και τι δυψα που εχει για να μάθει...ένας νεος που είναι 20 μόλις χρονων.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2825&whichpage=6&ARCHIVE=

Τελευταιο Πόστ του μέλους Προμηθέας.


+1


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 17:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

quote:
quote:
-------------
Το θέμα φίλε admin είναι το τι κάνουμε εμείς
Του συμπαραστεκόμαστε ή του δίνουμε μια ακόμη για να πάει πιο κάτω.
Επαναλαμβάνω οτι εμείς οδηγούμε τον trexagireve εκεί που οδηγείται και πάρε για παράδειγμα τις υποδείξεις του industrialangel που λέει ``αστον μην τον διαγράφεις για να τον κάνω περισσότερο ρόμπα`
---------------------
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν το είπα αυτό εγώ γείτονα. Εσύ το κατάλαβες ΜΟΝΟΣ σου αυτό. Ο σκοπός ΔΕΝ είναι να τον κάνω ρόμπα (γίνεται μόνος του). Και όσα χοντρά του έχω πει είναι για να τον εξαναγκάσω να απαντήσει σε αυτά που τον ρωτάω και που πεισματικά δεν απαντάει αλλά παρόλα αυτά μιλάει για διάλογο... Δεν ξέρω ρε γείτονα σε τι κόσμο ζει αυτός ο άνθρωπος με τόσο "όπιο των λαών" που έχει πάρει, αλλά στο δικό μου κόσμο όταν σε λένε κάτι, απαντάς και αντεπιχειρηματολογείς. Όταν με φτάνει στο αμήν λέω κάτι για τον ανδρισμό του ΜΠΑΣ και τον προκαλέσω να συζητήσει σωστά.


Μην μου λές εμένα γείτονα οτι δεν τα έχεις πεί αυτά.
Δές εδώ τι έχεις πεί http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10779&whichpage=19&ARCHIVE=

quote:
Για μένα λες έτσι; Πες το ανοιχτά ρε γείτονα...

Για σένα τα λέω γείτονα και στα έχω πεί και μπροστά σου.
Σου έχω πεί να μην τον προκαλείς, σου έχω πεί να μιλάς πιο όμορφα πιο ευγενικά και να μην βρίζεις.
Το να αποκαλείς το συνομιλητή σου δημοσιογράφε της δεκάρας, τενεκέ, γυναικούλα τον υβρίζεις και τι περιμένεις να κάνεις ρε φίλε ο άλλος να σου πεί και ευχαριστώ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 18:15:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ τον Πλάτωνα και τον Εαρινό για την "κρίση αμηχανίας" που μου προκαλέσανε.

Σας ευχαριστώ ειλικρινά.Η αλήθεια είναι ότι στο φόρουμ ήθελα εδώ και καιρό να μπω και δίσταζα γιατί έλεγα τώρα πού να πιάσω νοήματα σαν αυτά που πραγματεύονται τούτοι εδώ;Από την άλλη όλοι παραθέτουν στοιχεία επί στοιχείων για την ιστορία,τη θρησκεία,την επιστήμη.Αυτά με φρενάρανε.Αλλά από την άλλη σκέφτηκα καθένας έχει κάποια πράγματα να πει που τον εκφράζουν και με αυτά θέλει να ανεβεί και να μάθει ακόμα πιο πολύ.Οι φίλοι και οι γνωστοί μου δύσκολα μπορούν να παρακολουθήσουν τις σκέψεις που διατυπώνω.Καλύπτουν άλλες μου ανάγκες χωρίς αυτό να τους υποτιμά.

Άρα,αισθάνομαι τυχερός και χαρούμενος που είμαι ανάμεσά σας,που εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος και μιλάμε έτσι όπως θα έπρεπε να μιλούν οι άνθρωποι μεταξύ τους.

Όσο για την ελευθερία που πρέπει να έχει ο άνθρωπος στην έκφραση αυτών που φέρει με μεγάλο πάθος μέσα του ένα έχω να πω...ας τα πει κι όποιος ακούσει.Από όλους μαθαίνουμε και όλους τους διδάσκουμε.Ας επιστρέψει ο τρέχα και ο αγαπητός Industrial να είναι πιο ήπιος.Αν όντως το δίκιο είναι με εκείνον δε χρειάζονται φωνές και μπινελίκια.

Edited by - promitheus90 on 14/12/2010 18:17:57

Edited by - promitheus90 on 14/12/2010 18:55:29

Edited by - promitheus90 on 14/12/2010 18:56:42

Edited by - promitheus90 on 14/12/2010 19:06:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 20:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Golden Dawn
quote:
Μιας και σας ενδιαφερει τοσο πολυ ο Λογος. Εγω δεν πιστευω στην δημοκρατια και δεν πιστευω οτι τα ηλιθια κωλοπαιδα οπως η Βιομηχανικη πορδη μπορουν να λενε οτι τους καπνισει και να κρυβονται πισω απο προσβολες και ασυναρτησιες.

Iδού τα αποτελέσματα της πολιτικής σου γείτονα και εύχομαι να μην είναι αυτό που περνά απο το μυαλό μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 20:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
αλζαρο εγραψε
και εύχομαι να μην είναι αυτό που περνά απο το μυαλό μου

Με αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 20:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Δεν θα εκπλαγώ φίλε skartade
Αναμενόμενο είναι.

Bέβαια τα φαινόμενα απατούν και τα έχω ζήσει αυτά στο παρελθόν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 21:21:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μην μου λές εμένα γείτονα οτι δεν τα έχεις πεί αυτά.
Δές εδώ τι έχεις πεί

Έλεος ρε γείτονα... Άλλο ρόμπα γίνεσαι από αυτά που λες άλλο θα σε κάνω ρόμπα...Το παρουσιάζεις σαν να ήταν ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ να τσακωθώ...


quote:
Για σένα τα λέω γείτονα και στα έχω πεί και μπροστά σου.


Όχι το είπες μετά...


quote:
Σου έχω πεί να μην τον προκαλείς, σου έχω πεί να μιλάς πιο όμορφα πιο ευγενικά και να μην βρίζεις.


Ξέρεις σε ΟΛΑ υπάρχουν όρια. Και κάποια στιγμή, έφτασα εκεί...


quote:
Το να αποκαλείς το συνομιλητή σου δημοσιογράφε της δεκάρας, τενεκέ, γυναικούλα τον υβρίζεις και τι περιμένεις να κάνεις ρε φίλε ο άλλος να σου πεί και ευχαριστώ?


Δημοσιογράφος που δεν ξέρει ότι η μετοχή δεν παίρνει χρονική αύξηση και γράφει κατΗργημένος δεν μπορεί να είναι σοβαρός δημοσιογράφος. Τι διάολο, επάγγελμα που έχει να κάνει με το γραπτό λόγο και δεν ξέρει;

Δεύτερον, ΔΕΝ τον έβρισα ΟΥΤΕ πρώτος ΟΥΤΕ απρόκλητα.Μπορεί να ήμουν ο πρώτος που έβρισα αυτόν τον μήνα αλλά για τσέκαρε ΠΟΙΟΣ πρωτοέβρισε, πρωτοχλεύασε, πρωτοειρωνεύτηκε το συνομιλητή του. Θες να κάνω μια αναδρομή; Ξέρεις πόσο καιρό τρέχει το άλλο θέμα που έγινε ο επικός καβγάς; Για φρέσκαρε λίγο τη μνήμη σου...ή αν θες να στη φρεσκάρω εγώ.


Τρίτον, σεβασμός είναι κάτι που ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ δύσκολα και ΧΑΝΕΤΑΙ εύκολα. Εγώ έχω την πρόθεση να σέβομαι όλους τους συνομιλητές εκ προοιμίου αλλά υπάρχει και ένα όριο, δε γίνεται να σεβαστείς κάποιον που δε σέβεται ΟΥΤΕ εσένα ΟΥΤΕ το διάλογο.


Τέταρτον, ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ και το ΑΛΛΑΖΟΝΙΚΟ ύφος (τόσο ΑΝΤΙΘΕΤΟ με την ηθική του χριστιανισμού) ΠΡΟΚΑΛΕΙ. Αρκεί να προσέξεις το ύφος του (εγώ ξέρω, ο μύστης, με την ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ πίστη (δικές του λέξεις), ενώ εσείς τα ΠΑΙΔΙΑ που ενθουσιάζεστε και δεν ξέρετε). Τον THINK MATH τον έλεγε πατροναριστικά "παιδί μου" και είχαν την ίδια ηλικία. Έλεος ρε φιλέ, διάλογο κάνουμε, μην πλασάρεσαι σαν να τα ξέρεις όλα. Δείξε λίγο ταπεινότητα!


quote:
Iδού τα αποτελέσματα της πολιτικής σου γείτονα και εύχομαι να μην είναι αυτό που περνά απο το μυαλό μου


Μίλα ανοιχτά ρε γαμώτο... ΤΙ περνάει από το μυαλό σου; Και ποιας πολιτικής; Είμαι μαχητικός με τις ιδέες μου. ΠΟΛΥ μαχητικός. Και; Ο τρέχα δεν είναι; Που έμπαινε 3 φορές τη μέρα στο φόρουμ και έγραφε σε 10 θέματα παράλληλα;


Έχεις πλάκα...αν κάνει το ίδιο ο τρέχα είναι σωστός αν το κάνω εγώ είμαι ο κακός ο λύκος...


quote:
Ας επιστρέψει ο τρέχα και ο αγαπητός Industrial να είναι πιο ήπιος.Αν όντως το δίκιο είναι με εκείνον δε χρειάζονται φωνές και μπινελίκια.

Αχ ρε προμηθέα...Έχεις δει από την αρχή το θέμα; Ποιος έλεγε ότι θέλει να με πλακώσει στο ξύλο και ζήταγε να κλείσουμε ραντεβού; Ποιος έβριζε; Σε πείσανε ότι είμαι ο κακός ο λύκος. Εντάξει λοιπόν είμαι ο κακός ο λύκος.

Edited by - IndustrialAngel on 14/12/2010 21:22:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 21:50:30  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό ακριβώς ρε Industrial,αρπάζεσαι εύκολα.Την κόντρα σας την έχω μελετήσει.Ξέρεις και ξέρω ότι δε θα βγάλει πουθενά.Δε θα τον πείσεις και δε θα σε πείσει.Επιπλέον ξέρω ότι δε γνωρίζεστε προσωπικά.Όπότε για ποιο λόγο να απαντάς σε απειλές,ύβρεις που πιθανόν έχει πει και γιατί γενικά να επηρεάζεσαι συναισθηματικά(αφού όταν σου ανάβουν τα λαμπάκια αυτό συμβαίνει).

Ποιος κακός λύκος;.Δεν έχω πει κάτι αλλά θαυμάζω το τετράγωνο μυαλό σου και τη λογική που έχεις.Καλό όμως είναι να αφήσεις και την πίστη να ανασάνει λίγο γιατί την έχεις πάρει μονότερμα.Μόνος και με αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να δείξεις στον κόσμο ότι η θρησκεία καταπιέζει τους λαούς.Κάνεις εχθρούς,όπως εχθρούς κάνει και ο τρέχα που παντού βλέπει συνομωσίες κατά του χριστιανισμού και δε βλέπει ότι εδώ συζητάμε και μόνο.Θαυμάζω εξίσου τη λογική και την πίστη γιατί έχουν την ίδια πηγή φίλε μου.

Οπότε θέλω και των δύο τον λόγο να είναι παρών στις συζητήσεις.Ρίξε τους τόνους ρε φίλε μου αυτό εύχομαι-καθώς δεν μπορώ να σου ζητάω κάτι-και δείξε ανεκτικός.Να είσαι σε αντιπαράθεση όχι όμως τέτοια που να την κάνει προσωπική...(και οι χαρακτηρισμοί που αναφέρει ο allzzaro αυτό κάνουν).Και ας ελπίσουμε να ακολουθήσει.Αν δεν ακολουθήσει στην τελική κακό του κεφαλιού του,οι συντονιστές εδώ είναι να δουν.Αλλά εσύ που είσαι και λογικός κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου να ρεύσει ομαλά ο διάλογος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 21:56:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Αχ ρε προμηθέα...Έχεις δει από την αρχή το θέμα; Ποιος έλεγε ότι θέλει να με πλακώσει στο ξύλο και ζήταγε να κλείσουμε ραντεβού; Ποιος έβριζε; Σε πείσανε ότι είμαι ο κακός ο λύκος. Εντάξει λοιπόν είμαι ο κακός ο λύκος.

Edited by - IndustrialAngel on 14/12/2010 21:22:34


Ρε σύ Γιώργο , χαλάρωσε σε παρακαλώ...αυτό είπε ο Προμηθέας..???
Κανένας δεν θεωρεί , ότι είσαι ο κακός Λύκος...απλά σε παρασύρουν τα συναισθηματά σου...αυτό είναι αλήθεια και έχω την αίσθηση ότι και σύ το αντιλαμβάνεσαι!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Άλλο ρόμπα γίνεσαι από αυτά που λες άλλο θα σε κάνω ρόμπα...Το παρουσιάζεις σαν να ήταν ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ να τσακωθώ...

Δηλαδή θές να μας πείς οτι εσύ δεν επιθυμούσες ο trexagireve να γίνει ρόμπα?
Δεν είχες σκοπό να εξωθήσεις τον trexagireve να γίνει ρόμπα?
Πολύ ενδιαφέροντα πάντως όλα αυτά που μας λές και πιστεύω να τα αντιλαμβάνονται και οι άλλοι όπως εγώ.

quote:
Για φρέσκαρε λίγο τη μνήμη σου...ή αν θες να στη φρεσκάρω εγώ.

Θα προτιμούσα φίλε αντί για να μου φρεσκάρεις τη μνήμη να φρεσκάρεις τους τρόπους σου.
Και αν δεν το κάνεις εσύ κάποιος θα πρέπει να το κάνει.

Πρός το παρόν θα σου φρεσκάρω και εγώ τη μνήμη ρίξε μια ματιά εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10662&whichpage=16#457146 δές τι λές στον ευρωπαίο.
Είναι αυτά που έχουν υπογραμμίσει οι συντονιστές με κόκκινα γράμματα.
Και με αυτόν έφτασες στα άκρα εε..

Edited by - allzzaro on 15/12/2010 00:02:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φιλαράκια μου έφτασε η ώρα να κλείσει το 1ο μέρος αυτού του θέματος αφού οι απαντήσεις των συμμετεχόντων ξεπέρασαν ήδη τις 50 σελίδες μηνυμάτων.

Οπότε εάν κάποιο μέλος ενδιαφέρεται να ανοίξει την συνέχεια του 2ου μέρους και πιστεύει ότι θα μπορεί να φροντίσει για την ομαλή διεξαγωγή της συζήτησης μέσα στα πλαίσια ενός ορθού διαλόγου θα πρέπει να ακολουθήσει την γνωστή διαδικασία, δηλαδή ο τίτλος του θέματος να είναι "Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ Νο2" και στο εισαγωγικό μήνυμα να εμπεριέχεται το εισαγωγικό μήνυμα αυτού εδώ του θέματος ώστε να μπορούν να παραπεμφθούν για να το διαβάσουν οι ενδιαφερόμενοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Hello elo

Προτείνω φίλε elo να το σταματήσουμε εδώ.
Πιστεύω οτι έπρεπε να πούμε το είπαμε.
Και πιστεύω οτι τα παραείπαμε..

Edited by - allzzaro on 14/12/2010 22:32:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 22:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Προχθές στον αυτοκινητοδρομ με πέρασε μια κόκκινη Ferrari,

Έγραφε,

Dio non e' morto!

Βρε μπας και ήταν ο σβαμπε μέσα, και είχε αλλάξει γνώμη?

Αλήθεια τι να έγινε καλή του ώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liberο Διεγραμμένoς Λογαριασμoς
troll


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 23:18:25  Εμφάνιση Προφίλ
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ - 14/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 00:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Καλησπέρα allzzaro.

Στο παραπάνω μήνυμα μου που πρότεινα για κλείσιμο του 1ου μέρους και συνέχεια στο 2ο μέρος, έκανα λάθος διατύπωση: φυσικά δεν εννοούσα ότι πρέπει να σταματήσει η συζήτηση για την απενεργοποίηση του λογαριασμού του trexagireve.
Επειδή πάντα η ομάδα συνεργατών του ESOTERICA προβληματίζομαστε σοβαρά, "ειδικότερα με θέματα που έχουν να κάνουν με απενεργοποιήσεις μελών" και εφόσον υπάρχει ήδη εκδηλωμένο ενδιαφέρον για σχετική συζήτηση, το παρόν θέμα μπορεί να συνεχιστεί για όσο χρειαστεί ώστε να δώσετε και την προσωπική σας άαποψη .

Επειδή όμως, η συζήτηση έχει απομακρυνθεί από το αρχικό της θέμα, το Νο2 (Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ) θα έχει να κάνει αποκλειστικά με την θεματολογία του συγκεκριμένου τόπικ και μπορεί να το ξεκινήσει όποιος θέλει να συζητήσει γι' αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 00:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Ναί βρε elo το κατάλαβα μην ανησυχείς.
Απλά νομίζω οτι έπρεπε να πούμε για το θέμα αυτό το είπαμε.
Τώρα αν κάποιος έχει να πεί κάτι παραπάνω άς το συνεχίσει και βλέπουμε.
Ασε με elo με έχουν στριμώξει νυχτιάτικα περιμένω να ψηφιστεί αυτό το γμνο το νομοσχέδιο και τα έχω πάρει στο κρανίο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 00:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Ασε με elo με έχουν στριμώξει νυχτιάτικα περιμένω να ψηφιστεί αυτό το γμνο το νομοσχέδιο και τα έχω πάρει στο κρανίο.

Δεν είσαι ο μοναδικός που αγχώνεσαι φίλε μου, ο καθένας για τον δικό του λόγο…!!!
Τι πω, κουράγιο σε όλους μας…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 01:03:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Προχθές στον αυτοκινητοδρομ με πέρασε μια κόκκινη Ferrari,

Έγραφε,

Dio non e' morto!

Βρε μπας και ήταν ο σβαμπε μέσα, και είχε αλλάξει γνώμη?

Αλήθεια τι να έγινε καλή του ώρα.



Θυμάσαι που κάποια στιγμή έπαιζε και στοίχημα τα κλειδιά της;
**Δεν θυμάμαι αν ήταν με τον ευρωπαίο ή με κάποιο άλλο μέλος .....;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 01:10:44  Εμφάνιση Προφίλ
Industrial,
Σε αρκετά πράγματα που λες, συμφωνώ μαζί σου, άσχετα αν εσύ, επανειλημμένως, με έχεις κατατάξει μεταξύ των ανθρώπων που τους κοιτάς από ψηλά. Ο τρόπος σου είναι σαν είσαι πάντα με τα μανίκια σηκωμένα.
Προκαλείς το συνομιλητή σου. Θυμάμαι, όταν είχε πρωτομπεί ο Τρέχα, από το προηγούμενο μπαν που είχε φάει, έσπευσες αμέσως να τον πιάσεις από τα μούτρα.

Αν θυμάσαι, με είχες θυμώσει με κάτι που είχες πει για μένα χωρίς να σου έχω δώσει καμιά αφορμή.

Αν δεν αλλάξεις τον τρόπο σου, όχι μόνο εδώ μέσα, γιατί πιστεύω πως και έξω το ίδιο συμβαίνει, την ίδια συμπεριφορά έχεις, κακό του κεφαλιού σου.

Χαλάρωσε, κουλάρισε και ...... κράτα και καμιά πατινή γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και ...... δεν θα είσαι και ο πρώτος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 01:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Θυμάσαι που κάποια στιγμή έπαιζε και στοίχημα τα κλειδιά της;
**Δεν θυμάμαι αν ήταν με τον ευρωπαίο ή με κάποιο άλλο μέλος .....;

...............................

Δεν το θυμάμαι φίλε ψηλέ,  δεν γράφω εδω και χρόνια, και ένας απο τους λογους ήταν πως διαβάζοντας οσο μπορούσα, απο όλους σας, μαθαινα, ερχόταν η έμπνευση και μετα απανταγα. 

Αυτη η πολυμορφία είναι η ομορφια της ζωής, και την μοναδική ιδιότητα που θα έδινα σε κάποιο θεο η εξυπνάδα αν υπάρχει, θα έλεγα αντιθετα με οτι πιστευεται, πως μαθαίνει, εμπνέεται και αυτη, απο τα δημιούργηματα της. 

Όλα έχουν κάποια αιτία που υπάρχουν, αν το θειον εξερειται, τοτε ο Αριστοτέλης έκανε διανα με το κινούν ακίνητο. Δεν παίρνει τιποτα άλλο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 11:59:37  Εμφάνιση Προφίλ
ο τρεχαγυρευε , εδω και καιρο ειχε παψει να κανει διαλογο ... αυτο που εκανε ηταν μονολογους και μαλιστα καποιες φορες προσβλητικους για οσους ελεγαν κατι διαφορετικο απο τον ιδιο , η διαγραφη του ηταν αναγκαια ... μπορει να ειχε τον δικο του τροπο (συμφωνω σε αυτο το σημειο με το φιλο που το ανεφερε) αλλα ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ και ο συγκεκριμενος κυριος τα ειχε ξεπερασει προ πολλου , ηταν αρκετη μια λεξη που δεν του αρεσε για να αρχιζει τις διαφορες "αερολογιες" ... μαλιστα δεν εδειξε να αλλαζει το "στυλ" του (και δεν μιλαω για τα οσα πιστευει και υπερασπιζεται αυτα καλα κανει και τα εχει και καλα θα κανει να τα κρατησει αφου τον εκφραζουν) και να συνεχιζει με τον ιδιο τροπο...

μια απορια παντως ,τελικα υπηρξε θεμα με την IP του ή οχι ? γιατι καπου μπερδευτηκα !!!

ο IA, εαν θυμασαι φιλε σου ειχα ευχηθει καλη υπομονη, τελικα την εχασες οποτε δυστυχως με δικαιωσες !!!! μακαρι να μη το ειχες κανει , οχι οτι ειχες αδικο απλα θεωρω οτι αντι να ερθεις σε αντιπαραθεση επρεπε να σταματησεις απλα την επικοινωνια με τον εν λογω κυριο , οχι για αυτον .. αλλα για σενα ... χαλαστηκες χωρις λογο... αυτα φιλε


τελος μια προσωπικη παρατηρηση , εαν δεν μας αρεσει το φορουμ δεν βλεπω τον λογω να ειμαστε εδω , η παρουσια μας εδω και η καταθεση μυνηματων δηλωνει εμμεσα την αποδοχη των κανονων και τον σεβασμο των διαχειριστων (και των αποφασεων τους βεβαιως βεβαιως )... ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε φιλοι μου ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
Ψηλός
quote:

Industrial,

Χαλάρωσε, κουλάρισε και ...... κράτα και καμιά πατινή γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και ...... δεν θα είσαι και ο πρώτος.


Δηλαδή , τι εννοείς ; Tι έχει συμβεί και σε άλλους ;
Είμαι περίεργος αν ή απειλή (πες την και "προειδοποίηση" , το ίδιο κάνει) είναι αυτή που φαντάζομαι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:41:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός
quote:

Industrial,

Χαλάρωσε, κουλάρισε και ...... κράτα και καμιά πατινή γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και ...... δεν θα είσαι και ο πρώτος.


Δηλαδή , τι εννοείς ; Tι έχει συμβεί και σε άλλους ;
Είμαι περίεργος αν ή απειλή (πες την και "προειδοποίηση" , το ίδιο κάνει) είναι αυτή που φαντάζομαι....


Ειλικρινά δεν το κατάλαβα και γώ αυτό και όπως έχει συνταχθεί ομολογώ ότι μάλλον ως απειλή εμφανίζεται...και θα ήθελα ο φίλος Ψηλός να εξηγήσει τι εννοεί για να μην υπάρχουν "Παρα-νοήσεις"...αν ωστόσο δεν υπάρχει "παρα-νόηση" και πρόκειται όντως για απειλή , θα θέλαμε να μάθουμε εις τι συνίσταται αυτή η απειλή και απο ποιόν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 16:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
makfor:

μια απορια παντως ,τελικα υπηρξε θεμα με την IP του ή οχι ? γιατι καπου μπερδευτηκα !!!



Όχι, δεν υπήρχε θέμα με την IP.
Το αναφέρει και ο admin σε προηγούμενο μήνυμά του στην 50η σελίδα (Απεστάλη: 14/12/2010, 04:24:10):

"Για να αρθεί κάθε σχετική παρεξήγηση, αυτή είχε ως αφορμή το μήνυμα του trexagireve στο παρόν θέμα, στην προηγούμενη σελίδα και ακριβώς στις 12/12/2010, 17:59:44 αλλά βέβαια και στην γενικότερη συμπεριφορά του και σε πρόσφατες δυσάρεστες -και πάλι- εκφράσεις της. Όλα αυτά οδήγησαν σε αυτήν -την 4η κατά σειρά- απενεργοποίηση του λογαριασμού του."
(Η υπογράμμιση, δική μου)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 17:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
αμαλία
quote:
Όχι, δεν υπήρχε θέμα με την IP.
Το αναφέρει και ο admin σε προηγούμενο μήνυμά του στην 50η σελίδα (Απεστάλη: 14/12/2010, 04:24:10):

Παραθέτω πόστ του admin..

quote:
και εξάλλου η απενεργοποίηση του λογαριασμού αποδόθηκε ακόμη και σε παραπλανητικές συμμετοχές (από άλλη IP κ.λπ.) από κάποιους, πράγμα που σίγουρα υποδεικνύει την μη αντίληψη στοιχείων του ζητήματος πριν διευκρινιστεί από την πλευρά μας ποια υπήρξε η αφορμή για την επέμβαση.

Eδώ ο admin μιλά με σαφήνεια για παραπλανητικές συμμετοχές,
πράγμα που θα μπορούσε να δικαιολογήσει μια οριστική διαγραφή λογαριασμού.


quote:
Τέλος πάντων, παραθέτω ξανά την φράση που παρέθεσα και πριν, μαζί και την αμέσως προηγούμενή της με την οποία αποτελούν μία ενότητα. Διάβασε τις προσεκτικά, εάν θέλεις, και έχε κατά νου πως σε αυτές, οι λέξεις είναι μετρημένες μία-μία, και δεν εννοώ σε αριθμό αλλά στη σημασία τους. Διάβασέ και επιστράτευσε κιόλας εάν μπορείς, και την "πανουργία" που είπες πως "απέκτησες μέσα από τη διαδικασία".

Τις διαβάζω αμαλία πολύ προσεκτικά, επιστρατεύω ολη μου την πανουργία αλλά δυστυχώς δεν καταλαβαίνω.
Τι εμπεριείχε το συγκεκριμένο πόστ για το οποίο κατηγορείται ο τρεχαγύρευε?
Η τοποθέτηση του admin οτι ο τρεχαγύρευε ``ξεχείλωσε`` το νόημα στις συζητήσεις πάλι δεν ευσταθεί καθώς για το ξεχείλωμα αυτό τιμωρήθηκε δικαιολογημένα θα έλεγα με απενεργοποιήσεις, ο λογαριασμός του ενεργοποιήθηκε ξανά και ξαφνικά απενεργοποιείται δια παντός άνευ λόγου και αιτίας (σε οτι αφορά το επίμαχο πόστ του).

Νομίζω οτι τα ερωτήματα μου είναι εύλογα και η επιμονή μου πάνω σε αυτό το θέμα εχει να κάνει με κάποιες προθέσεις του admin περί ``δικαιώτερης`` μεταχείρισης.
Απο οτι αντιλαμβάνεστε όλοι πρέπει να δοθεί μια εξήγηση.
Γνωρίζω Αμαλία και admin οτι η επιμονή μου πάνω σε αυτό το θέμα δεν είναι και τόσο ευχάριστη και ειλικρινά δεν το κάνω ούτε για λόγους εντυπωσιασμού ούτε για να ικανοποιήσω κάποιες πλευρές.
Το κάνω για την εύρυθμη λειτουργία των φόρουμς.

Γνωρίζω επίσης όπως και εσείς οτι ο τρεχαγύρευε δεν πρόκειται ποτέ του να αλλάξει τακτική. Ετσι ήταν, έτσι είναι και έτσι θα είναι και αυτό φαντάζομαι θα σας προβληματίζει καθώς αν δεν απενεργοποιηθεί τώρα θα χρειαστεί να απενεργοποιηθεί αργότερα εκτός λέω εκτός αν ο λογαριασμός του τρεχαγύρευε ενεργοποιηθεί κατόπιν ειδικής συννενόησης οπου θα εξασφαλίζει μία πιο συμμετοχή του .. ε.. κάπως διαφορετική, καλύτερη..

Edited by - allzzaro on 15/12/2010 18:49:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 21:50:01  Εμφάνιση Προφίλ
Προμηθέας
quote:
Αυτό ακριβώς ρε Industrial,αρπάζεσαι εύκολα.

Αρπάζομαι εύκολα ΤΩΡΑ. Είχα ΚΑΘΕ πρόθεση να εκφράζομαι με υπομονή και σεβασμό αλλά κάποια στιγμή αυτά μου...τελείωσαν. Ξέρεις είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να σεβαστείς κάποιον που έχει πράξει κάτι που στο δικό σου σύστημα αξιών είναι απλά απαράδεκτο.

quote:
Ξέρεις και ξέρω ότι δε θα βγάλει πουθενά.Δε θα τον πείσεις και δε θα σε πείσει.


Αυτό το ξέρω. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι μου είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ το άτομο τρέχα ή Βαγγέλης(αν τον λένε έτσι). Ούτε τον αντιπαθώ ούτε τον συμπαθώ. Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα πειστεί ποτέ. Το όπιο του λαού έχει κάνει τη δουλειά του. ΔΙΑΦΩΝΩ κάθετα με τις ιδέες του ή ορισμένες από αυτές. Αυτές,ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ, με ενοχλούν. Δεν κάνω τίποτα παραπάνω από το να εκφράζω και να ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ με επιχειρήματα την αντίθεσή μου με αυτές. Αυτό είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Αυτή είναι η δικλείδα ασφαλείας της ελευθερίας του λόγου για να μη γίνει ασυδοσία. Λες ότι θέλεις,μεν, δικαιούται κάποιος εκφράσει αντίλογο με επιχειρήματα,δε. Στη διαδικασία αυτή η ιδέες σου μπορούν απλώς να συντριβούν


Όταν λοιπόν κάνω αυτό ακριβώς και μου λέει ότι καταπιέζω τη δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου του, μου ανάβουν τα λαμπάκια. Υπερασπίσου τις ιδέες σου ρε φίλε μην τα βάζεις μαζί μου που μιλάω.


quote:
Επιπλέον ξέρω ότι δε γνωρίζεστε προσωπικά.Όπότε για ποιο λόγο να απαντάς σε απειλές,ύβρεις που πιθανόν έχει πει και γιατί γενικά να επηρεάζεσαι συναισθηματικά(αφού όταν σου ανάβουν τα λαμπάκια αυτό συμβαίνει).


Έχει κάθε δικαίωμα να επιτεθεί στις ιδέες μου. Έχει κάθε δικαίωμα να υπερασπιστεί τις δικές του. Δεν μπορεί να λέει ότι ο συνομιλητής του δεν ξέρει, δεν παίρνει ρεύμα ο εγκέφαλός του και άλλα τέτοια. Έχεις δίκιο ότι δε θα έπρεπε να απαντήσω, αλλά πίστεψε με έκανα υπομονή για αρκετό καιρό.


quote:
Ποιος κακός λύκος;.Δεν έχω πει κάτι αλλά θαυμάζω το τετράγωνο μυαλό σου και τη λογική που έχεις.


Ευχαριστώ.


quote:
.Καλό όμως είναι να αφήσεις και την πίστη να ανασάνει λίγο γιατί την έχεις πάρει μονότερμα.Μόνος και με αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να δείξεις στον κόσμο ότι η θρησκεία καταπιέζει τους λαούς.Κάνεις εχθρούς,όπως εχθρούς κάνει και ο τρέχα που παντού βλέπει συνομωσίες κατά του χριστιανισμού και δε βλέπει ότι εδώ συζητάμε και μόνο.Θαυμάζω εξίσου τη λογική και την πίστη γιατί έχουν την ίδια πηγή φίλε μου.


Για τη συνωμοσιολαγνεία του τρέχα δε διαφωνώ, το έχω πει και εγώ εξάλλου.


Δεύτερον, ΛΑΘΟΣ έχεις καταλάβει ότι αντιμάχομαι την πίστη. Αντιμάχομαι τη συντηρητική ιδεολογία ανθρώπων όπως οι μεγαλοχριστιανοί που μπαίνουν στο φόρουμ. Καμία σχέση.


Θα πω κάτι προσωπικό, που το έχω αναφέρει ξανά στο φόρουμ επιδερμικά. Δε θα ξαναγίνει, γιατί όπως λέει και Φώτης, δεν είμαι αφελής. Έχω χάσει τη μάνα μου από καρκίνο. Είναι και ένας από τους λόγους που έχω ασχοληθεί και λίγο παραπάνω με τα ιατρικό-βιολογικά,στην προσπάθεια να μάθω τι συμβαίνει ακριβώς και να καταλάβω τι ακριβώς λένε οι γιατροί. Ξέρω αρκετά και για την αρρώστια αυτή και ευρύτερα. Στα 3 χρόνια που η μάνα μου πάλευε με τον καρκίνο είδα ότι το γεγονός ότι είχε πίστη τη βοηθούσε, της έδινε κουράγιο. Έχω βιωματική γνώση, εμπειρία, στο ότι η πίστη βοηθάει τον άνθρωπο σε δύσκολες καταστάσεις. Πώς μπορώ να την αντιμάχομαι;


Έχω γνωρίσει και ένα θαυμάσιο μοναχό, με σπουδές και καριέρα που τα παράτησε όλα για να αφιερωθεί στο Θεό. Όταν ένας τόσο άξιος άνθρωπος, του οποίο το πνεύμα θαυμάζω, κάνει κάτι τέτοιο δεν είναι για πλάκα. Εξάλλου έχω ήδη πει ότι οι άνθρωποι με πίστη ζουν καλύτερα, σύμφωνα με στατιστικές (μπορούμε να πούμε ότι έχουν εξελικτικό πλεονέκτημα για αυτό και είναι τόσο γενικευμένο φαινόμενο).


Αυτή είναι η μία πλευρά, η καλή, της πίστης. Η άλλη πλευρά είναι η νοσηρή, που θέλει να υποκαταστήσει και να αντιστρέψει την ανθρώπινη πρόοδο. Που δε δέχεται την επιστήμη, γιατί ΕΤΣΙ καταλαβαίνει ότι θέλει να είναι ο Θεός. Πχ η μάνα μου, πιστός άνθρωπος όπως είπα, ήταν η πρώτη που μου είπε ότι συγγενεύουμε με τον ουρακοτάγκο όταν λύναμε μαζί ένα σταυρόλεξο μια Κυριακή πρωί, όταν ήμουν πιτσιρίκι. Αυτό σημαίνει ότι η πίστη της ήταν ΥΓΙΗΣ. Στο άλλο άκρο είναι ο τρέχα με τη νοσηρή του πίστη και η σιχαμερή του ιδεολογία.

Οπότε, Προμηθέα,μη μου λες για πίστη...Ξέρω ΠΟΛΥ καλά τι λέω. Πρώτα και πάνω από όλα η λογική και με τη ΛΟΓΙΚΗ προκύπτει ότι η ΥΓΙΗΣ πίστη είναι πολύ χρήσιμη. Ακόμα όμως και την νοσηρή πίστη μπορούν να την έχουν ελεύθερα οι άνθρωποι (ανεξιθρησκεία). Το θέμα είναι τι κάνουμε όταν προσπαθούν να γενικεύσουν αυτήν τη νοσηρότητα. Τι γίνεται όταν ΠΑΡΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝ και στερούν στον άνθρωπο το δικαίωμα της "ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗΣ επιλογής".

quote:
Οπότε θέλω και των δύο τον λόγο να είναι παρών στις συζητήσεις.Ρίξε τους τόνους ρε φίλε μου αυτό εύχομαι-καθώς δεν μπορώ να σου ζητάω κάτι-και δείξε ανεκτικός.Να είσαι σε αντιπαράθεση όχι όμως τέτοια που να την κάνει προσωπική...(και οι χαρακτηρισμοί που αναφέρει ο allzzaro αυτό κάνουν).Και ας ελπίσουμε να ακολουθήσει.Αν δεν ακολουθήσει στην τελική κακό του κεφαλιού του,οι συντονιστές εδώ είναι να δουν.Αλλά εσύ που είσαι και λογικός κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου να ρεύσει ομαλά ο διάλογος;

Ο,τι θέλει ο λαός, εγώ προσπάθεια θα κάνω.


Γείτονα

quote:
Δηλαδή θές να μας πείς οτι εσύ δεν επιθυμούσες ο trexagireve να γίνει ρόμπα?
Δεν είχες σκοπό να εξωθήσεις τον trexagireve να γίνει ρόμπα?
Πολύ ενδιαφέροντα πάντως όλα αυτά που μας λές και πιστεύω να τα αντιλαμβάνονται και οι άλλοι όπως εγώ.


Είδες πουθενά να τον βρίζω ΦΤΗΝΑ και χωρίς επιχειρήματα μόνο και μόνο για να τον προκαλέσω; Όταν κάποιος αρνείται να απαντήσει 2 ερωτήσεις εδώ και 1.5 χρόνο ναι γίνεται ρόμπα, ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Αν θέλει να συνεχίσει να γίνεται ρόμπα ΔΙΚΑΙΩΜΑ του. ΚΑΛΥΤΕΡΑ, μη σου πω, για να μη ΜΑΡΤΥΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ όπως τώρα. Τώρα αν θεωρείς ότι επειδή θέτω ερωτήματα που τον εκθέτουν για την άγνοιά του, είμαι υπαίτιος που γίνεται ρόμπα, ΟΚ, δεκτό.


quote:
Θα προτιμούσα φίλε αντί για να μου φρεσκάρεις τη μνήμη να φρεσκάρεις τους τρόπους σου.
Και αν δεν το κάνεις εσύ κάποιος θα πρέπει να το κάνει


Ποιος ξεκίνησε να βρίζει και να ειρωνεύεται, Φώτη; Απλή ερώτηση. Δεν υπάρχει ταυτοχρονισμός των ποστ. Είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα τα γεγονότα, ή εγώ ή ο τρέχα ήταν. ΠΟΙΟΣ ΛΟΙΠΟΝ; Scripta manent!

quote:
Πρός το παρόν θα σου φρεσκάρω και εγώ τη μνήμη ρίξε μια ματιά εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10662&whichpage=16#457146 δές τι λές στον ευρωπαίο.
Είναι αυτά που έχουν υπογραμμίσει οι συντονιστές με κόκκινα γράμματα.
Και με αυτόν έφτασες στα άκρα εε..


Ξέρεις γιατί; Γιατί ξεκινάει να διαλέγεται μαζί μου κάνοντας ΦΤΗΝΗ προπαγάνδα. Εντάσσει αυτά που γράφω σε ένα ιδεολογικό υπόβαθρο το οποίο ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με εμένα. Όταν ξεκινάς να συζητήσεις με κάποιον και τον χαρακτηρίζεις ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΜΑΧΟ είναι προκλητικό.


Για να δεις τι σημαίνει πρόκληση κοίτα τι γράφει ο ψηλός..


Ψηλε

quote:
Σε αρκετά πράγματα που λες, συμφωνώ μαζί σου, άσχετα αν εσύ, επανειλημμένως, με έχεις κατατάξει μεταξύ των ανθρώπων που τους κοιτάς από ψηλά.


Σε ποια ακριβώς; Και πότε είπα ότι σε "κοιτάω από ψηλά"; Ηλίθιο σε χαρακτήρισα. Εγώ ΔΕΝ ξέρω τίποτα για ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους. Τέτοιες ιδέες είναι άλλων. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε τον ίδιο πρόγονο και όλοι είμαστε ίσοι .ΜΗΝ προσπαθείς να με παρουσιάσεις σαν υπερόπτη, δεν πείθεις. Επιμένω ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχεις ηλίθιες ιδέες. Πίστευε ότι θέλεις, λέγε ότι θέλεις, ευχαρίστως να συζητήσουμε και ενδεχόμενο αντίλογο,(μου ΧΡΩΣΤΑΣ ακόμα μια απάντηση να σου θυμίσω στο άλλο θέμα).Στην τελική δικαίωμα σου να με θεωρείς και εμένα ηλίθιο με τη σειρά σου, αλλά εγώ σε θεωρώ ηλίθιο. Έτσι απλά, ντόμπρα και ειλικρινά. Θες να τώρα να στο πούμε με το σεις και με το σας;

quote:
Ο τρόπος σου είναι σαν είσαι πάντα με τα μανίκια σηκωμένα.
Προκαλείς το συνομιλητή σου. Θυμάμαι, όταν είχε πρωτομπεί ο Τρέχα, από το προηγούμενο μπαν που είχε φάει, έσπευσες αμέσως να τον πιάσεις από τα μούτρα.


Ναι , είπαμε, είμαι ο κακός ο λύκος και κυνήγαω τον "καλό" Χριστιανό. ΑΣΕ μας ρε ψηλέ. Όταν κάποιος τρώει μπαν μηδενίζει το κοντέρ; Δε μένουν αυτά που έχει πει πριν; Η πρότερη συμπεριφορά είναι αμελητέα; Άσε που πριν φάει το ένα μπαν (νομίζω το προ τελευταίο) όταν αρπάχτηκε με τη Medtech εγώ της έλεγα να κουλάρει όταν έλεγε για μηνύσεις. Και μόνο εμείς οι 2 είπαμε ότι είχαμε δει όντως αυτό που έλεγε ο τρέχα. Εκεί μάλλον...παρέκλινα από το...μοχθηρό μου σχέδιο.

quote:
Αν θυμάσαι, με είχες θυμώσει με κάτι που είχες πει για μένα χωρίς να σου έχω δώσει καμιά αφορμή.



Σε είχα πει ηλίθιο και εξακολουθώ να σε θεωρώ τέτοιο. Να στο θέσω αλλιώς:

Ο πάπας που επέτρεψε να κυνηγήσουν το Γαλιλαίο ήταν ηλίθιος. Δε γίνεται να μην τον χαρακτηρίσεις ηλίθιο και ας θεωρείται ιερό πρόσωπο, και μάλιστα μιας θρησκείας με ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ πιστούς. Τι να κάνουμε; Έκανε ηλιθιότητες και αυτές τον χαρακτηρίζουν. Το ίδιο και εσένα, και δεν είσαι ΚΑΝ πάπας...

quote:
Αν δεν αλλάξεις τον τρόπο σου, όχι μόνο εδώ μέσα, γιατί πιστεύω πως και έξω το ίδιο συμβαίνει, την ίδια συμπεριφορά έχεις, κακό του κεφαλιού σου.

Συμβουλές και σοφίες στα παιδιά σου και στα ανήψια σου όχι σε εμένα. Δεν με ξέρεις οπότε άσε τι νομίζεις ότι κάνω έξω.


quote:
Χαλάρωσε, κουλάρισε και ...... κράτα και καμιά πατινή γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και ...... δεν θα είσαι και ο πρώτος.


Δηλαδή;


Γείτονας

quote:
Γνωρίζω επίσης όπως και εσείς οτι ο τρεχαγύρευε δεν πρόκειται ποτέ του να αλλάξει τακτική. Ετσι ήταν, έτσι είναι και έτσι θα είναι και αυτό φαντάζομαι θα σας προβληματίζει καθώς αν δεν απενεργοποιηθεί τώρα θα χρειαστεί να απενεργοποιηθεί αργότερα εκτός λέω εκτός αν ο λογαριασμός του τρεχαγύρευε ενεργοποιηθεί κατόπιν ειδικής συννενόησης οπου θα εξασφαλίζει μία πιο συμμετοχή του .. ε.. κάπως διαφορετική, καλύτερη

Από την πρώτη μέχρι την τελευταία λέξη είμαι σύμφωνος.

Edited by - IndustrialAngel on 15/12/2010 21:50:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 00:16:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ψηλός
quote:

Industrial,

Χαλάρωσε, κουλάρισε και ...... κράτα και καμιά πατινή γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και ...... δεν θα είσαι και ο πρώτος.


Δηλαδή , τι εννοείς ; Tι έχει συμβεί και σε άλλους ;
Είμαι περίεργος αν ή απειλή (πες την και "προειδοποίηση" , το ίδιο κάνει) είναι αυτή που φαντάζομαι....


Ειλικρινά δεν το κατάλαβα και γώ αυτό και όπως έχει συνταχθεί ομολογώ ότι μάλλον ως απειλή εμφανίζεται...και θα ήθελα ο φίλος Ψηλός να εξηγήσει τι εννοεί για να μην υπάρχουν "Παρα-νοήσεις"...αν ωστόσο δεν υπάρχει "παρα-νόηση" και πρόκειται όντως για απειλή , θα θέλαμε να μάθουμε εις τι συνίσταται αυτή η απειλή και απο ποιόν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Ναι απειλή. Καταστρώνω σχέδιο πώς να τον βρω για να τον κάνω ντα.

***Τελικά, όντως, μαζί μιλάμε αλλά από κατανόηση .... μπααααα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 01:40:04  Εμφάνιση Προφίλ
Industrial Angel

Ρε αγορίνα μου(δεν έχουμε μιλήσει και πολύ και δεν ξέρω και πώς να σε προσφωνήσω),με στενοχωρεί που τα βλέπεις έτσι τα λόγια μου.

quote:
Αρπάζομαι εύκολα ΤΩΡΑ. Είχα ΚΑΘΕ πρόθεση να εκφράζομαι με υπομονή και σεβασμό αλλά κάποια στιγμή αυτά μου...τελείωσαν. Ξέρεις είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να σεβαστείς κάποιον που έχει πράξει κάτι που στο δικό σου σύστημα αξιών είναι απλά απαράδεκτο.

Έχεις ένα ισχυρό πλεονέκτημα σε σχέση με τον τρέχα.Επιχειρήματα.Και αυτό σε βάζει σε μια θέση ισχύος.Εγώ προσωπικά όσο μπορώ να καταλάβω από τα θέματα που συμμετέχεις και έχω διαβάσει κάθομαι και κοιτάζω σα μ...ας.Δεν το λέω για φιλοφρόνηση.Εξάλλου μπορώ να πω ότι και μένα με τσατίζεις γιατί και γω θα ήθελα να έχω τις επιστημονικές γνώσεις που έχεις.Ανέκαθεν θαύμαζα τα θετικά μυαλά,κάτι που δεν είμαι εγω.Κοίτα το όμως έτσι,πόσοι από εμάς λες να στραφούμε εναντίον σου λόγω των γνώσεων και των απόψεών σου εδώ;Οι περισσότεροι εδώ είναι λογικοί άνθρωποι,αυτή η εντύπωση μου έχει δοθεί και κατανοούν τι μπορεί να σταθεί σε ένα διάλογο και τι όχι.Δεν παρατήρησες μόνο εσύ ότι ο τρέχα αν-ισορροπεί στο λόγο του.

Εγώ σου λέω απλά ότι επειδή ακριβώς έχεις το πλεονέκτημα των επιχειρημάτων καθώς και αυτό της νεαρής ηλικίας φέρεις και αντίστοιχη ευθύνη αυτών.

Ως νομικός εγώ σου λέω ότι η lex talionis που εφαρμόζεις σε καθιστά εξίσου υπεύθυνο.Στο λέω φιλικά,πιο ορθό εν τέλει θα ήταν ή να μείνετε και οι δύο μέσα ή και οι δύο έξω με βάση την αρχή αυτή που προείπα.Έχεις ευθύνη να μένεις ήρεμος γιατί δεν απειλείσαι και είσαι πάνοπλος.Η οργή του απέναντί μας ίσως είναι αποτέλεσμα ανασφάλειας.Δε θα σου έλεγα ποτέ να τον αφήσεις να σε βρίζει.Αδιαφόρησε...εκεί να δεις τι σπάσιμο θα του έκανες.

quote:
Αυτό το ξέρω. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι μου είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ το άτομο τρέχα ή Βαγγέλης(αν τον λένε έτσι). Ούτε τον αντιπαθώ ούτε τον συμπαθώ. Ούτε εγώ πιστεύω ότι θα πειστεί ποτέ. Το όπιο του λαού έχει κάνει τη δουλειά του. ΔΙΑΦΩΝΩ κάθετα με τις ιδέες του ή ορισμένες από αυτές. Αυτές,ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ, με ενοχλούν. Δεν κάνω τίποτα παραπάνω από το να εκφράζω και να ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ με επιχειρήματα την αντίθεσή μου με αυτές. Αυτό είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Αυτή είναι η δικλείδα ασφαλείας της ελευθερίας του λόγου για να μη γίνει ασυδοσία. Λες ότι θέλεις,μεν, δικαιούται κάποιος εκφράσει αντίλογο με επιχειρήματα,δε. Στη διαδικασία αυτή η ιδέες σου μπορούν απλώς να συντριβούν


Όταν λοιπόν κάνω αυτό ακριβώς και μου λέει ότι καταπιέζω τη δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου του, μου ανάβουν τα λαμπάκια. Υπερασπίσου τις ιδέες σου ρε φίλε μην τα βάζεις μαζί μου που μιλάω.


Ποιος έχει τα επιχειρήματα;Εσύ!Και γω μπορώ να πω ότι ο πελάτης μου(λέμε τώρα) δεν θα μπορούσε να διαράξει έγκλημα επειδή είναι ψυχούλα...Καλύτερα να μπω και γω μαζί του τότε μέσα γιατί θα βάλω πολύ κόσμο στη στενή χωρίς να φταίει.Η αξία του λόγου και του επιχειρήματος φαίνεται φίλε μου...και την παρατηρούμε.

quote:
Δεύτερον, ΛΑΘΟΣ έχεις καταλάβει ότι αντιμάχομαι την πίστη. Αντιμάχομαι τη συντηρητική ιδεολογία ανθρώπων όπως οι μεγαλοχριστιανοί που μπαίνουν στο φόρουμ. Καμία σχέση...

Ανακαλώ λοιπόν όσα σχολίασες με αυτό το συγκεκριμένο quote και σου ζητώ συγγνώμη αν σε πείραξε κάπου γιατί άγγιξα ευαίσθητα θέματα από άγνοια.

Χονδρικά,έχεις την πυγμή των λόγων σου.Και η πυγμή αυτή πηγάζει από τη δύναμη που έχει ο λόγος σου.Η δύναμη είναι ευθύνη όμως και θέλει ηρεμία και κατανόηση της άλλης πλευράς.Πόση διαφορά να έχουμε στην ηλικία ρε φίλε μου;Μπορούμε να κάνουμε υπομονή ρε Industrial γιατί όπως είχα πει στην αρχή έχεις το δίκιο με το μέρος σου(το αν το έβαλα
ακριβώς για να δω πώς θα αντιδράσεις και αντέδρασες όπως περίμενα).
Λίγη ηρεμία δείξε γιατί μπορούμε άνετα να το πάμε στα "αυτός άρχισε πρώτος..."και μου θυμίζει κάτι επικούς καβγάδες που έκανα μικρότερος με τον αδερφό μου...2 μέτρα γομάρια ο καθένας σε ένα δωμάτιο 2x2.Τη στοιχειώδη ωριμότητα να υπερβείς αυτά τα εσκαμμένα την έχεις.Μη σου πω και παραπάνω.

Το θέμα βέβαια δεν είναι τι θα πω εγώ στο τέλος.Οι συντονιστές έχουν πάρει την απόφασή τους.Ο τρέχα ήταν μια παρουσία με κάποιο νόημα εδώ(βετεράνος γαρ) αλλά το forum μπορεί να επιβιώσει και τη απουσια του.Δε θέλω να γίνει παρεξήγηση μαζί σου όμως που μένεις.Να πω απλά και τελειώνω ότι την αρχική μου δήλωση την έκανα γιατί ακριβώς τρέφω συμπαθεια και για τους δυο...

Με εκτίμηση.

Edited by - promitheus90 on 16/12/2010 01:41:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 01:40:55  Εμφάνιση Προφίλ

quote:

Προμηθέας

Όταν λοιπόν κάνω αυτό ακριβώς και μου λέει ότι καταπιέζω τη δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου του, μου ανάβουν τα λαμπάκια. Υπερασπίσου τις ιδέες σου ρε φίλε μην τα βάζεις μαζί μου που μιλάω.



Δηλαδή, εσύ με το να με αποκαλείς ηλίθιο, υπερασπίζεσαι τις ιδέες σου και δεν τα βάζεις, σε προσωπικό επίπεδο, μαζί μου;
Μάλλον κάτι ήπιες και σε πείραξε, και σε έκανε λες άλλα αντί άλλων.
Ας πάμε παρακάτω ................


quote:
Έχει κάθε δικαίωμα να επιτεθεί στις ιδέες μου. Έχει κάθε δικαίωμα να υπερασπιστεί τις δικές του. Δεν μπορεί να λέει ότι ο συνομιλητής του δεν ξέρει, δεν παίρνει ρεύμα ο εγκέφαλός του και άλλα τέτοια.

Έχω άδικο να λέω πως .... κάπου το έχασες το μπαλάκι;
Για ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες πιο πάνω και διάβασε στη συνέχεια τις ασυναρτησίες που έγραψες για να δικαιολογήσεις το ότι με αποκαλείς ηλίθιο.

quote:

quote:
Καλό όμως είναι να αφήσεις και την πίστη να ανασάνει λίγο γιατί την έχεις πάρει μονότερμα.Μόνος και με αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να δείξεις στον κόσμο ότι η θρησκεία καταπιέζει τους λαούς.Κάνεις εχθρούς,όπως εχθρούς κάνει και ο τρέχα που παντού βλέπει συνομωσίες κατά του χριστιανισμού και δε βλέπει ότι εδώ συζητάμε και μόνο.Θαυμάζω εξίσου τη λογική και την πίστη γιατί έχουν την ίδια πηγή φίλε μου.

Για να δεις τι σημαίνει πρόκληση κοίτα τι γράφει ο ψηλός..

Καλά, μιλάμε πώς τόλμησε ο Ψηλός να απευθυνθεί με αυτό τον τρόπο στην αυτού ευφυΐα Industrial. Την επόμενη φορά θα σου ζητήσω την άδεια.

quote:

Ψηλε
quote:
Σε αρκετά πράγματα που λες, συμφωνώ μαζί σου, άσχετα αν εσύ, επανειλημμένως, με έχεις κατατάξει μεταξύ των ανθρώπων που τους κοιτάς από ψηλά.

Σε ποια ακριβώς; Και πότε είπα ότι σε "κοιτάω από ψηλά"; Ηλίθιο σε χαρακτήρισα.

Ναι βρε ατσίδα, όταν αποκαλείς κάποιον ηλίθιο είναι ολοφάνερο ότι τον θεωρείς του ιδίου επιπέδου με σένα άνθρωπο.
Μα πόσα ακόμη θα μας πεις; Πες, πες κι άλλα να σε θαυμάσουμε .....


quote:

Εγώ ΔΕΝ ξέρω τίποτα για ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους. Τέτοιες ιδέες είναι άλλων. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε τον ίδιο πρόγονο και όλοι είμαστε ίσοι .ΜΗΝ προσπαθείς να με παρουσιάσεις σαν υπερόπτη, δεν πείθεις.

Άσε μάλλον τους άλλους να σε κρίνουν. Το έκαναν ήδη, με καλό τρόπο, τόσοι στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν χρειάζεται να πω εγώ περισσότερα.


quote:
Επιμένω ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχεις ηλίθιες ιδέες.

Λοιπόν, επειδή σου αρέσει να τσουβαλιάζεις, και αυτό έκανες και με μένα, σε καλώ να μου παρουσιάσεις τις ιδές μου, τις οποίες θεωρείς ως ηλίθιες.

quote:
Πίστευε ότι θέλεις, λέγε ότι θέλεις, ευχαρίστως να συζητήσουμε και ενδεχόμενο αντίλογο,

Είναι δυνατόν να καταδεχθείς να συζητήσεις με έναν ηλίθιο; Εσύ, που τόσα έχεις μάθει και καταλάβει χάρη στις ανωτάτου επιπέδου σπουδές και στην μακρόχρονη εμπειρία σου ως επιστήμονας αλλά και από τις τόσες εμπειρίες της ζωής σου;
Να το δω και να μην το πιστέψω .......


quote:
(μου ΧΡΩΣΤΑΣ ακόμα μια απάντηση να σου θυμίσω στο άλλο θέμα).

Σε είχα ρωτήσει κάτι και απέφυγες να μου απαντήσεις ευθέως, παρά με παρέμπεψες σε κάτι ιστοσελίδες ........ Ίσως να φταίει το ότι με θεωρείς ηλίθιο και δεν καταδέχεσαι να συνδιαλέγεσαι με κατώτερου επιπέδου διανοητικής ικανότητας ανθρώπους.

quote:

Στην τελική δικαίωμα σου να με θεωρείς και εμένα ηλίθιο με τη σειρά σου, αλλά εγώ σε θεωρώ ηλίθιο. Έτσι απλά, ντόμπρα και ειλικρινά. Θες να τώρα να στο πούμε με το σεις και με το σας;

Αν μέσα από μια τόσο επιφανειακή και απρόσωπη συζήτηση φτάνεις στο συμπέρασμα πως ένας άνθρωπος, που δεν γνωρίζεις, είναι ηλίθιος ...... τι μπορώ να σου απαντήσω;
Όχι, δεν θεωρώ πως είσαι ηλίθιος, ούτε και σε αποκάλεσα ως τέτοιο (αν θυμάμαι καλά και αν δεν το έκανα κατόπιν εκνευρισμού απά κάποια συμπεριφορά σου), αντιθέτως δε, θεωρώ πως είσαι πανέξυπνος.
Μου επιτρέπεις όμως να συμφωνώ ή να μη συμφωνώ με κάποιες ή όλες τις ιδέες σου σχετικά με κάποιο συγκεκριμένο θέμα;
Τα περί "ντόμπρα και ειλικρινά", άστα, δεν συγκινείς κανέναν. Σε ξεπέρασε ο συχωρημένος ο Φούντας.


quote:

quote:
Ο τρόπος σου είναι σαν είσαι πάντα με τα μανίκια σηκωμένα.
Προκαλείς το συνομιλητή σου. Θυμάμαι, όταν είχε πρωτομπεί ο Τρέχα, από το προηγούμενο μπαν που είχε φάει, έσπευσες αμέσως να τον πιάσεις από τα μούτρα.


Ναι , είπαμε, είμαι ο κακός ο λύκος και κυνήγαω τον "καλό" Χριστιανό. ΑΣΕ μας ρε ψηλέ. Όταν κάποιος τρώει μπαν μηδενίζει το κοντέρ; Δε μένουν αυτά που έχει πει πριν; Η πρότερη συμπεριφορά είναι αμελητέα; Άσε που πριν φάει το ένα μπαν (νομίζω το προ τελευταίο) όταν αρπάχτηκε με τη Medtech εγώ της έλεγα να κουλάρει όταν έλεγε για μηνύσεις. Και μόνο εμείς οι 2 είπαμε ότι είχαμε δει όντως αυτό που έλεγε ο τρέχα. Εκεί μάλλον...παρέκλινα από το...μοχθηρό μου σχέδιο.



Έλα, μη κάνεις και το θύμα τώρα ..........

quote:

quote:

Αν θυμάσαι, με είχες θυμώσει με κάτι που είχες πει για μένα χωρίς να σου έχω δώσει καμιά αφορμή.


Σε είχα πει ηλίθιο και εξακολουθώ να σε θεωρώ τέτοιο.



Με είχε πάρει η μπάλα χωρίς να έχω εκφραστεί καν και ήταν γι' αυτό που με είχες θυμώσει και σου είχα πει αν είχες το κουράγιο να μου το πεις και παρουσία μου.
Και αφού το ανάφερες, να σου πω πως αποφεύγω να εκφραστώ, να πάρω συγκεκριμένη θέση στο συγκεκριμένο θέμα για δυο λόγους. Πρώτον, γιατί οι γνώσεις μου σχετικά με την εξέλιξη θεωρώ πως δεν μου το επιτρέπουν και, δεύτερον, γιατί οι κάποιες απόψεις που έχω δεν έρχονται σε ευθεία σύγκρουση με την εξέλιξη.
Η μόνη συμμετοχή που έχω στο παρόν θέμα, έχει να κάνει με κάποια ερωτήματα που θέτω, λαμβάνοντας αφορμή κάποιες απόψεις συνομιλητών.


quote:

quote:
Αν δεν αλλάξεις τον τρόπο σου, όχι μόνο εδώ μέσα, γιατί πιστεύω πως και έξω το ίδιο συμβαίνει, την ίδια συμπεριφορά έχεις, κακό του κεφαλιού σου.

Συμβουλές και σοφίες στα παιδιά σου και στα ανήψια σου όχι σε εμένα. Δεν με ξέρεις οπότε άσε τι νομίζεις ότι κάνω έξω.



Κοίτα να δεις. Εδώ μέσα, ο καθένας μας, δίνει από το περίσευμα της καρδιάς του (αν θεωρείς βέβαια ή μάλλον αν η θεωρία της εξέλιξης, όπως εσύ την παρουσιάζεις, μπορεί να δεχθεί και να αποδείξει πως υπάρχει κάτι τέτοιο στον άνθρωπο, με την υπόσταση που αναφέρω εγώ και δεν εννοώ βέβαια το γνωστό όργανο του σώμματός μας).
Δεν μπορεί, δεν γίνεται, εδώ να είσαι τέτοιος και έξω να είσαι αποτέτοιος.
Αλλά, σωστά, εσύ που τα ξέρεις και τα γνωρίζεις όλα, πώς είναι δυνατόν να δεχθείς μια απλή παρότρυνση από ένα ηλίθιο;

quote:

quote:
Χαλάρωσε, κουλάρισε και ...... κράτα και καμιά πατινή γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και ...... δεν θα είσαι και ο πρώτος.

Δηλαδή;



Άτομα με τόσο απόλυτες απόψεις υπήρξαν πολλά .... και θα υπάρξουν πολλά, δεν είσαι ο πρώτος. Απλά, αυτό που σου είπα περί "πατινής" (όχι, μη το πάρεις ως συμβουλή, απα πα πα ...), μην έλθει η ώρα που θα αναγκαστείς, όπως λέμε στο χωριό μου, να γλύψεις εκεί που πριν έφτυνες.

**αν σε αφήσει, βέβαια, ο εγωισμός σου ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 03:56:34  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός
quote:
Δηλαδή, εσύ με το να με αποκαλείς ηλίθιο, υπερασπίζεσαι τις ιδέες σου και δεν τα βάζεις, σε προσωπικό επίπεδο, μαζί μου;


Δεν προσπαθώ να μειώσω τις μέσω του χαρακτηρισμού αυτού που τη φέρει. Είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Εσύ ξεκίνησες,ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ, και προσπαθούσες να πείσεις ότι γνώση=πίστη, το οποίο είναι ακόμα και από γλωσσικής-λεξικογραφικής άποψης ΑΤΟΠΗΜΑ,πολύ περισσότερο από λογικής.Εν ολίγοις, και στο λεξικό, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ νόημα έχουν. Το ατόπημα σα λέξη σου φαίνεται πιο...καθωσπρέπει; Ε εκείνη την ώρα ΔΕ μου ήρθε στο μυαλό. ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ, ήταν η λέξη που εκείνη τη στιγμή το περιέγραφε με πληρότητα.Εξήγησα γιατί είναι λάθος αλλά δεν μπόρεσα να συγκρατήσω το θυμό μου. Το ηλίθιος ήταν κερασάκι στην τούρτα, σε ένα μεγάλο ποστ με ΕΠΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Αν εννοείς ότι έπρεπε να μην το γράψω για λόγους κοσμιότητας έχεις δίκιο. Έπρεπε να πω κάτι πιο σοφτ. Αλλά είτε το έλεγα είτε όχι, θεωρούσα (και θεωρώ) ότι μόνο ένας ηλίθιος θα έπαιζε με τόσο γνωστές λέξεις για να αντεπιχειρηματολογήσει. Ε τι να κάνουμε μου ξέφυγε ο χαρακτηρισμός. Δεν είπα είσαι ηλίθιος άρα αυτά που λες δεν ισχύουν, όπως έλεγε ο τρέχα ότι είμαι νέος και δεν ξέρω. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η διαφορά.


quote:
Καλά, μιλάμε πώς τόλμησε ο Ψηλός να απευθυνθεί με αυτό τον τρόπο στην αυτού ευφυΐα Industrial. Την επόμενη φορά θα σου ζητήσω την άδεια.

Έβαλες ή δεν έβαλες στο στόμα μου λόγια που δεν είπα; Η ελληνική γλώσσα έχει ΠΟΛΛΕΣ εκφράσεις για χρωματίσουν έναν νόημα και το "από ψηλά" είναι μια που ΔΕΝ χρησιμοποίησα στην προκείμενη περίπτωση.

quote:

Ναι βρε ατσίδα, όταν αποκαλείς κάποιον ηλίθιο είναι ολοφάνερο ότι τον θεωρείς του ιδίου επιπέδου με σένα άνθρωπο.
Μα πόσα ακόμη θα μας πεις; Πες, πες κι άλλα να σε θαυμάσουμ


Ναι, στο δικό μου σύστημα αξιών ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι ίσοι και έχουν δικαίωμα να έχουν γνώμη. Να το θέσω ακραία, από το Χώκινγκ μέχρι τον άνθρωπο που έχει διανοητική καθυστέρηση. ΟΜΟΙΟΙ δεν είμαστε, ίσοι είμαστε. Επομένως δεν υπάρχει θέμα ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ και ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ.


quote:
Λοιπόν, επειδή σου αρέσει να τσουβαλιάζεις, και αυτό έκανες και με μένα, σε καλώ να μου παρουσιάσεις τις ιδές μου, τις οποίες θεωρείς ως ηλίθιες.

Δες τι έχεις γράψει στο Νο1 στις πρώτες σελίδες και βλέπουμε.


quote:
Είναι δυνατόν να καταδεχθείς να συζητήσεις με έναν ηλίθιο;

Αφού μου απευθύνει το λόγο. Ξέχασες ποιος απευθύνθηκε σε ποιον; Εσύ από την άλλη που ΔΕΝ είσαι ηλίθιος γιατί καταδέχεσαι να συνομιλείς με άτομα που σε υποτιμούν;


quote:
Εσύ, που τόσα έχεις μάθει και καταλάβει χάρη στις ανωτάτου επιπέδου σπουδές και στην μακρόχρονη εμπειρία σου ως επιστήμονας αλλά και από τις τόσες εμπειρίες της ζωής σου;
Να το δω και να μην το πιστέψω


Κοίταξε να δεις, το να μπορεί να σε καταλάβει ακόμα και ένας ηλίθιος όταν συζητάς ένα δύσκολο θέμα είναι σαφέστατα μεγαλύτερη επιτυχία από το να σε καταλάβει ένας έξυπνος. Δεν έχεις ακούσει την ιστορία με τον ηλίθιο λοχαγό του Ναπολέοντα που αν δεν καταλάβαινε αυτός την εντολή ο Ναπολέων δεν την έστελνε στους στρατηγούς στο μέτωπο; Οπότε μπορεί να θεωρήσεις ότι το βλέπω σαν πρόκληση. Στην ειρωνεία σου απαντάω ΑΚΡΙΒΩΣ στο ίδιο μήκος κύματος όπως βλέπεις, Ψηλέ.


Και θα ξαναπώ, ΔΕ με ξέρεις, μη λες πράγματα προσωπικά... πέφτεις έξω.


quote:
Σε είχα ρωτήσει κάτι και απέφυγες να μου απαντήσεις ευθέως, παρά με παρέμπεψες σε κάτι ιστοσελίδες ........ Ίσως να φταίει το ότι με θεωρείς ηλίθιο και δεν καταδέχεσαι να συνδιαλέγεσαι με κατώτερου επιπέδου διανοητικής ικανότητας ανθρώπους.

Βασικά αν μου απάνταγες ότι "ναι τις διάβασα" θα σου απάνταγα ότι οι απόψεις μου ταυτίζονται με αυτές που διάβασες εκεί. Αν κάποια ερώτηση δεν είχε απαντηθεί στη συνέντευξη θα μπορούσες να μου πεις: "πέρα από τη συνέντευξη ποια η γνώμη σου στο Χ ζήτημα;"Το ότι σε παρέπεμψα σε κάτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε συνεπάγεται το ότι κατάλαβες, ούτε ότι το διάβασες. Σε παρέπεμψα και μετά ΣΙΩΠΗ. Μπορεί και να έκανα ΛΑΘΟΣ και να θεώρησα ότι καλύπτεσαι από τη συνέντευξη και να μην απαντιέται τίποτα επί της ουσίας. Δε μου το είπες.


quote:
Αν μέσα από μια τόσο επιφανειακή και απρόσωπη συζήτηση φτάνεις στο συμπέρασμα πως ένας άνθρωπος, που δεν γνωρίζεις, είναι ηλίθιος ...... τι μπορώ να σου απαντήσω;

Σου εξήγησα το σκεπτικό μου πιο πάνω. Το να συνταιριάζεις εξ ορισμού διαφορετικές (όχι αντίθετες) έννοιες-λέξεις είναι ηλίθιο. Αν έχω κάνει κάτι αντίστοιχο πες το μου σε παρακαλώ να το διορθώσω.

quote:
Όχι, δεν θεωρώ πως είσαι ηλίθιος, ούτε και σε αποκάλεσα ως τέτοιο (αν θυμάμαι καλά και αν δεν το έκανα κατόπιν εκνευρισμού απά κάποια συμπεριφορά σου), αντιθέτως δε, θεωρώ πως είσαι πανέξυπνος.

Τέτοια λέτε και στο τέλος θα το πάρω πάνω μου... Σου ξαναλέω αν έχω γράψει ηλιθιότητες να μου το πεις.

quote:
Μου επιτρέπεις όμως να συμφωνώ ή να μη συμφωνώ με κάποιες ή όλες τις ιδέες σου σχετικά με κάποιο συγκεκριμένο θέμα;

Προφανώς. Όπως επίσης και να πιστεύεις Ο,ΤΙ θέλεις.

quote:
Τα περί "ντόμπρα και ειλικρινά", άστα, δεν συγκινείς κανέναν. Σε ξεπέρασε ο συχωρημένος ο Φούντας.

Δεν το ήξερα ότι είχε πει αυτός μια τέτοια ατάκα.


quote:
Έλα, μη κάνεις και το θύμα τώρα ..

Καθόλου το θύμα. Εκδικητικός ήμουν,αυτό το δέχομαι,δεν επιτέθηκα απρόκλητα.

quote:
Με είχε πάρει η μπάλα χωρίς να έχω εκφραστεί καν και ήταν γι' αυτό που με είχες θυμώσει και σου είχα πει αν είχες το κουράγιο να μου το πεις και παρουσία μου.


Πίστεψε με έχω... Πήγαινα σε δημόσιο σχολείο.

quote:
Και αφού το ανάφερες, να σου πω πως αποφεύγω να εκφραστώ, να πάρω συγκεκριμένη θέση στο συγκεκριμένο θέμα για δυο λόγους. Πρώτον, γιατί οι γνώσεις μου σχετικά με την εξέλιξη θεωρώ πως δεν μου το επιτρέπουν και, δεύτερον, γιατί οι κάποιες απόψεις που έχω δεν έρχονται σε ευθεία σύγκρουση με την εξέλιξη.
Η μόνη συμμετοχή που έχω στο παρόν θέμα, έχει να κάνει με κάποια ερωτήματα που θέτω, λαμβάνοντας αφορμή κάποιες απόψεις συνομιλητών.



Σεβαστό

quote:
Κοίτα να δεις. Εδώ μέσα, ο καθένας μας, δίνει από το περίσευμα της καρδιάς του (αν θεωρείς βέβαια ή μάλλον αν η θεωρία της εξέλιξης, όπως εσύ την παρουσιάζεις, μπορεί να δεχθεί και να αποδείξει πως υπάρχει κάτι τέτοιο στον άνθρωπο, με την υπόσταση που αναφέρω εγώ και δεν εννοώ βέβαια το γνωστό όργανο του σώμματός μας).


Δεν κατάλαβα. Ποια καρδιά; Συναισθηματικά γράφουμε δηλαδή;Όχι λογικά; Ήθελες να μου την πεις αλλά δε σου βγήκε;


quote:
Δεν μπορεί, δεν γίνεται, εδώ να είσαι τέτοιος και έξω να είσαι αποτέτοιος.
Αλλά, σωστά, εσύ που τα ξέρεις και τα γνωρίζεις όλα, πώς είναι δυνατόν να δεχθείς μια απλή παρότρυνση από ένα ηλίθιο;

ΡΕ φίλε ΔΕ με ξέρεις, ΑΣΕ τις ψυχολογίες μέσω...ποστ.


quote:
Άτομα με τόσο απόλυτες απόψεις υπήρξαν πολλά .... και θα υπάρξουν πολλά, δεν είσαι ο πρώτος. Απλά, αυτό που σου είπα περί "πατινής" (όχι, μη το πάρεις ως συμβουλή, απα πα πα ...), μην έλθει η ώρα που θα αναγκαστείς, όπως λέμε στο χωριό μου, να γλύψεις εκεί που πριν έφτυνες.

**αν σε αφήσει, βέβαια, ο εγωισμός σου ....



Καλά καλά, ευχαριστούμε για τη σοφία που μας μεταλαμπαδεύεις, σοφέ ψηλέ.

Προμηθέα,

αν ερμηνεύω καλά το 90 μάλλον 20 χρονών θα είσαι...εγώ του 87 είμαι. Μια μέρα μετά το ευρωπαϊκό... Όντως δεν έχει τύχει να συνομιλήσουμε ποτέ. Δεκτά αυτά που γράφεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.375
Maintained by Digital Alchemy