ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 19:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μόνο που μπορεί να αποτελεί έκπληξη σ' αυτό, είναι το... ποσό!

Εμένα, σε αντίστοιχη περίπτωση, μου είχε πει (διά της πλαγίας), άλλος δίνει 300, άλλος παραπάνω και όταν του έδωσα (μετά από μια κουβεντούλα) 50, μόνο που δεν με καταράστηκε (φωναχτά).



-Γιατί επέτρεψες να συμβεί?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 14:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος διάλογος έχει μετατραπεί σε απλή εκτόξευση κατηγοριών από δυο αντιμαχόμενες πλευρές.

Κατά τη γνώμη μου όλοι όσοι συμμετέχουμε σε αυτό το φόρουμ δεν μπήκαμε απλά και μόνο για να υποστηρίξουμε τις απόψεις με πείσμα λες και είμαστε 10χρονα. Όχι εγώ έχω δίκιο, εσύ άδικο.

Ελπίζω τουλάχιστον να παίρνουμε και κάποια ερεθίσματα για σκέψεις.

Συνοψίζοντας αυτά που έχω να πω και κρατώντας 3 σημαντικά, προσωπικά για μένα στοιχεία, έχω να πω:

1) Εφόσον έχουμε διάθεση να ανοίξουμε ένα θέμα για την τωρινή κατάντια των κληρικών καλό θα ήταν να μην είμαστε κοντόφθαλμοι και άνθρωποι με παρωπίδες.

Ο macedon, ο zip και ο richter λένε κάτι που είναι πολύ σημαντικό και δεν αμφισβητείται, ή τουλάχιστον δεν πρέπει. Η πλειοψηφία του κλήρου της εκκλησίας σήμερα έχει καταντήσει μια μεγάλη μαφία με σκοπό την καλοπέραση μερικών και την ικανοποίησει των προσωπικών τους επιθυμιών. Αυτή είναι η αλήθεια δυστυχώς θέλουμε ή όχι, αμφισβητώντας το ή όχι.

Μια θεολόγος στο σχολείο μας είχε πει για τον Σατανά.
"Τον Σατανά δεν τον πολεμάς όταν αρνείσαι ότι υπάρχει και κλείνεις τα αυτία σου στις κραυγές σου. Τον πολεμάς όταν δέχεσαι ότι υπάρχει και τον κοιτάς κατάματα δείχνωντας του τη πίστη σου σε έναν σκοπό που δεν σου επιβάλλει εκείνος."

Έτσι πρέπει να γίνει και τώρα. Μην υποστηρίζεται την διεθφαρμένη εκκλησία αλλά συνταχθείτε με αυτούς που ζητάνε να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας τους.

Από την άλλη και οι φίλτατοι samuel1974 και dr jekyl and mr hyde έχουν απόλυτο δίκιο. Το ότι μερικοί παπάδες,
(Πλειοψηφία κατά τη γνώμη μου, μειοψηφία κατά τη γνώμη τους.)
κάνουν τέτοιες ασεβείς και παράνομες πράξεις δεν πρέπει να αμαυρώνει τη συνολική προσφορά και λειτουργία της εκκλησίας.

Είναι σαν να έχεις ένα μολυσμένο πόδι. Δεν είναι όλα τα κύταρα μολυσμένα και δεν πρέπει να το κόψεις για να το θεραπεύσεις αναιρώντας όλη τη προσφορά του μέχρι σήμερα. Πρέπει να το θεραπεύσεις, έστω και σιγά σιγά, για να ξαναπαίξεις μπάλα και να σκοράρεις.

2) Άρα και οι δυο απόψεις σωστές.
Και η μια πλευρά αυτό που λέει είναι πραγματικότητα αλλά και η άλλη έχει δίκιο όταν λέει να μην "τσουβαλοποιούμε".

Πρέπει να κοιτάξουμε όμως πως θα λειτουργήσουμε. Η εκκλησία έχει χάσει το νόημα της, την πνευματικότητα της, ενώ έχει γίνει πλήρες όργανο κοσμικής εξουσίας.

Όπως έχω γράψει και αλλού πρέπει να αποκυρήξει η εκκλησία το παρελθόν της και να ξαναπροσδιορίσει τη σχέση της με το γύρω περιβάλλον και να επαναδιατυπώσει τις θέσεις και τα πιστεύω της.
Αυτό συνεπάγεται και δράση από εμάς αλλά και από την πολιτεία αλλά κυρίως μέσα από την ίδια την εκκλησία. Πάντα με διάλογο με αρχή. (Άι στο διάλογο που λένε!)

3) Το τελευταίο που έχω να πω έχει σχέση με την ονομασία του Βυζαντίου.

Το όνομα Βυζαντινή Αυτοκρατορία συναντάτε πρώτη φορά το 1557, στο σύγγραμα Corpus Historiæ By­zantinæ, του Ιερώνυμος Βολφ.
επιβεβαίωση εδώ!

Ενώ στην σύγχρονη ιστοριογραφία το καθιέρωσε ως ιστορικό όρο ο Γεώργιος Οστρογκόρσκι.
ποίος ήταν δείτε εδώ!

Ο όρος Έλληνας στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, όπως ήταν το επίσημο όνομα της τότε, σήμαινε τον άνθρωπο που πίστευε στον Παγανισμό. Αντίθετα όλοι οι κάτοικοι της Αυτοκρατορίας λεγόντουσαν Ρωμαίοι, από εκεί προήλθε η λέξη Ρωμιός, και ο ηγέτης αυτών "Αυτοκράτωρ Ρωμαίων". Η αυτοκρατορία αμειγώς ελληνική έγινε λίγα χρόνια πριν την πτώση της και αυτό διότι ήθελαν άνδρες στρατό τους οι αυτοκράτορες.

Όσον αφορά για το τι εθνικότητας ήταν οι Βυζαντινοί, ή Ανατολικοί Ρωμαίοι Αυτοκράτορες, δεν είμαστε για όλους σίγουροι.
Στο θρόνο ανέβηκαν Ιταλοί, Έλληνες, Αρμένιοι, Ισαύροι, Πόντιοι και άλλοι που προσδιορίζονται με τον τόπο γέννησης τους και όχι την καταγωγή των γονιών ή των προγώνων τους.

Μη φοράτε παρωπίδες...κάνει κακό στα μάτια.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 15:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gilgamesh:
Ο macedon, ο zip και ο richter λένε κάτι που είναι πολύ σημαντικό και δεν αμφισβητείται, ή τουλάχιστον δεν πρέπει. Η πλειοψηφία του κλήρου της εκκλησίας σήμερα έχει καταντήσει μια μεγάλη μαφία με σκοπό την καλοπέραση μερικών και την ικανοποίησει των προσωπικών τους επιθυμιών. Αυτή είναι η αλήθεια δυστυχώς θέλουμε ή όχι, αμφισβητώντας το ή όχι.

Kαι από που τεκμαίρεται αυτή η αλήθεια? ή έτσι γενικά?
quote:
gilgamesh:
Έτσι πρέπει να γίνει και τώρα. Μην υποστηρίζεται την διεθφαρμένη εκκλησία αλλά συνταχθείτε με αυτούς που ζητάνε να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας τους.

Ποιος υποστηρίζει μια διεφθαρμένη εκκλησία?
quote:
gilgamesh:
Όπως έχω γράψει και αλλού πρέπει να αποκυρήξει η εκκλησία το παρελθόν της και να ξαναπροσδιορίσει τη σχέση της με το γύρω περιβάλλον και να επαναδιατυπώσει τις θέσεις και τα πιστεύω της.
Αυτό συνεπάγεται και δράση από εμάς αλλά και από την πολιτεία αλλά κυρίως μέσα από την ίδια την εκκλησία. Πάντα με διάλογο με αρχή. (Άι στο διάλογο που λένε!)

Μα και αλλού γενίκευσες! Και σου ξαναλέω γράψε κάτι συγκεκριμένο ώστε να το συζητήσουμε...........όχι γενικόλογα!
quote:
gilgamesh:
Ο όρος Έλληνας στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, όπως ήταν το επίσημο όνομα της τότε, σήμαινε τον άνθρωπο που πίστευε στον Παγανισμό. Αντίθετα όλοι οι κάτοικοι της Αυτοκρατορίας λεγόντουσαν Ρωμαίοι, από εκεί προήλθε η λέξη Ρωμιός, και ο ηγέτης αυτών "Αυτοκράτωρ Ρωμαίων". Η αυτοκρατορία αμειγώς ελληνική έγινε λίγα χρόνια πριν την πτώση της και αυτό διότι ήθελαν άνδρες στρατό τους οι αυτοκράτορες.

Δεν έγινε λίγα χρόνια πριν! άρχισε να γίνεται επί αυτοκράτορα Ηράκλειο το 600 μ.Χ. και από τον 11ο αιώνα μ.Χ. ο όρος Έλληνας είχε σχεδόν αποκατασταθεί. Μέχρι την πτώση της πόλης μεσολάβησαν άλλοι 4 αιώνες!
Δεν μπορούσαν όμως να αλλάξουν την ονομασία τους! Δεν ήταν κάτι το απλό! αλλά και δεν υπήρχε λόγος!
Ο μοναδικός λόγος που το νεοσύστατο Ελληνικό κράτος μετά την επανάσταση του 21 ονομάστηκε Ελλάδα και όχι Ρωμανία! ήταν ο φόβος των μεγάλων δυνάμεων για μελλοντικές βλέψεις της Ελλάδας για ανάκτηση των εδαφών του Βυζαντίου. Όπως σήμερα εμείς με τα Σκόπια! Αυτό που φοβόμαστε είναι μήπως αργότερα σε έναν νέο Βαλκανικό ή παγκόσμιο πόλεμο! η "Νέα Μακεδονία" (Σκόπια) θελήσει και την υπόλοιπη!
quote:
gilgamesh:
Όσον αφορά για το τι εθνικότητας ήταν οι Βυζαντινοί, ή Ανατολικοί Ρωμαίοι Αυτοκράτορες, δεν είμαστε για όλους σίγουροι.
Στο θρόνο ανέβηκαν Ιταλοί, Έλληνες, Αρμένιοι, Ισαύροι, Πόντιοι και άλλοι που προσδιορίζονται με τον τόπο γέννησης τους και όχι την καταγωγή των γονιών ή των προγώνων τους.

Οι Πόντιοι ήσαν Έλληνες! Αρμένιος δεν ανέβηκε κανένας οι Ιταλοί ήσαν μόνο στην αρχή της αυτοκρατορίας! πριν τον Ηράκλειο όπως και οι Ισαυροι.
quote:
gilgamesh:
Μη φοράτε παρωπίδες...κάνει κακό στα μάτια.

Είναι γνωστό!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 16:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν θες κάτι συγκεκριμένο να παοκυρήξει η εκκλησία, έχω να σου πω

1) Σταυροφορίες.
2) Κυνήγι μαγισσών.
3) Κυνήγι αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων και δασκάλων.
4) Αρπαγή περιουσιών (κτημάτων) από αποζημιώσεις του Ελληνικού κράτους προς τους πρόσφυγες της Μικρασιατικής καταστροφής.
5) Καταπάτηση ελευθεριών του ανθρώπου.
6) Κοσμική λειτουργία της εκκλησίας.
7) Κλοπή σπάνιων βιβλίων των αρχαίων. (Ως ένα σημείο αυτό δεν είναι κακό αφού τα διέσωσαν από κάποιες καταστροφές.)
8) Καταδικασμός των άλλων θρησκειών του κόσμου.
9) Καταδικασμός των επιστημόνων ως άθεους.

Περίμενε λίγο...δεν μπορώ να παρακολουθώ όλα τα θέματα μαζί...

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 16:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)
quote:
Kαι από που τεκμαίρεται αυτή η αλήθεια? ή έτσι γενικά?

Μήπως από τις καταγγελίες απλών ανθρώπων?
Ή μήπως και αυτοί είναι πληρωμένοι από τον Σατανά για να ξεπέσει η σημερινή εκκλησία. Επαναλαμβάνω...για τη σημερινή εκκλησία μιλάμε!!!

Εάν δεν πείστικες και με το τελευταίο συμβάν με τον Εφραίμ τότε "Ζήτω που καήκαμε"!!!

2)

quote:
Ποιος υποστηρίζει μια διεφθαρμένη εκκλησία?

Εφόσον συμφωνείς ότι δεν την υποστηρίζεις.
Εφόσον ήθελες να κάνεις βούκινο το παπά που ζήτησε 100€
Εφόσον δεν θέλεις μια εκκλησία, "οίκο εμπορίου".

Πες μου..Που διαφωνείς σε αυτό που είπα εγώ...?

quote:
Όπως έχω γράψει και αλλού πρέπει να αποκυρήξει η εκκλησία το παρελθόν της και να ξαναπροσδιορίσει τη σχέση της με το γύρω περιβάλλον και να επαναδιατυπώσει τις θέσεις και τα πιστεύω της.
Αυτό συνεπάγεται και δράση από εμάς αλλά και από την πολιτεία αλλά κυρίως μέσα από την ίδια την εκκλησία. Πάντα με διάλογο με αρχή.

3)
Θεοδόσιος Ά=Ιταλός πολίτης με Ισπανική καταγωγή.
Μαρκιανός=καταγωγή από τη Θράκη ή την Ιλλυρία.
Λέοντας Ά=καταγωγή από τη Θράκη με δικαιώματα Ιταλού πολίτη.
Ζήνωνας=Ίσαυρος
Φλάβιος Βασιλίσκος=Καππαδόκας
Τιβέριος ΄Β=με καταγωγή είτε από το Πόντο είτε από την Αρμενία, δικαιώματα Ιταλού πολίτη.
Φλάβιος Ἡράκλειος=ο γνωστός μας Ηράκλειος γεννήθηκε από Αρμένικη οικογένεια της Καππαδοκίας. στον συγκεκριμένο σου παραθέτω και την συγκεκριμένη γραμμή να το δεις!
Τιβέριος Γ'=Γερμανός με το πραγματικό του όνομα ως Αψίμαρος.
Φιλιππικός Βαρδάνης=Αρμένικης καταγωγής.
Λέων Ε΄=Με Αρμενική ή Ασσυριακή καταγωγή.
Ρωμανός Α'=Αρμενικής καταγωγής.
Ιωάννης Τσιμισκής=Αρμενικής καταγωγής

Δεν λέω ότι δεν υπήρχανε Έλληνες αυτοκράτορες (π.χ. Θεόδωρος Λάσκαρης, Μιχαήλ Δούκας) αλλά και Ρωμαίοι (π.χ. Νικηφόρος Βοτανειάτης)
αλλά υπήρχανε και πολλοί αυτοκράτορες άλλων εθνικοτήτων.
Άκου εκεί δεν υπήρχανε Αρμένιοι αυτοκράτορες...
Το κυριότερο σώμα πολεμιστών της Βυζαντινής αυτοκρατορίας αποτελούνταν από Αρμένιους. Οπότε ήταν λογικό και επόμενο με τα πραξικοπήματα που πραγματοποιούσανε οι Αρμένιοι στρατηγοί να ανακυρηχθούν και αυτοκράτορες.
Μπες εδώ
κάνε click σε κάθε αυτοκράτορα και δες το origin ή το birthplace του.

4)

quote:
από τον 11ο αιώνα μ.Χ. ο όρος Έλληνας είχε σχεδόν αποκατασταθεί

Μόνος σου το λες..σχεδόν..για αυτό και ο Γεώργιος Πλήθωνας Γεμιστός προσπαθούσε ακόμα, να αποκαταστήσει τον όρο Έλληνας, το 1415.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 17:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος υποστηρίζει μια διεφθαρμένη εκκλησία?

Εμείς οι ίδιοι δυστυχώς...
Υπάρχει μήπως κάποιος νόμος (έστω και εσωτερικός) που να απαγορεύει στους ιερείς του "ο έχων δύο χιτώνας να δίνει τον έναν" να αποκτήσουν περιουσία από το ποίμνιο;
ΟΧΙ!!!
Υπάρχει μήπως κάποιος έλεγχος για το εάν οι κληρικοί κλέβουν ή εκμεταλλεύονται οικονομικά το ποίμνιο;
ΟΧΙ!!!
Μήπως στην τελική τιμωρήθηκε κάποιος ιερέας που τον έπιασαν να κλέβει ή να εκμεταλλεύεται το ποίμνιο;
ΟΧΙ!!! Στην καλύτερη πήγε στην φυλακή λόγω νόμων του κράτους και στην χειρότερη απλώς πήγε σε άλλη ενορία!!!

Αντιθέτως:
Οι επίτροποι τις περισσότερες φορές κάνουν κόμμα με τους ιερείς και τα οικονομούν χοντρά... (Παράδειγμα Τεμπών - που δεν τιμωρήθηκε κανένας...)
Γίνονται ιερείς απλώς και μόνο για να τα οικονομήσουν... (Προσωπικό παράδειγμα - εργάτης έγινε ιερέας και εκεί που οικονομούσε 750 το μήνα έφτασε τα 1600 με τα "τυχερά" και αυτό στην επαρχία...)
ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑ^%*&% ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ, που δεν γίναμε ιερείς...
Οι ίδιοι οι επίσκοποι συναγωνίζονται μεταξύ τους ποιός θα έχει τα πιο πλούσια ενδύματα και όχι μόνο αυτό, αλλά απαιτούν και από τους ιερείς των ενοριών τους να το κάνουν αυτό - το ίδιο συμβαίνει φυσικά και με τις εκκλησίες...

Έτσι:
α) Αυτοί που έγιναν ιερείς γιατί πίστευαν στα λόγια του ευαγγελίου φεύγουν αηδιασμένοι - οι απατεώνες παραμένουν..
β) Οι λίγοι που είπαν θα μείνουμε, έφυγαν για τις πιο απίθανες περιοχές, ακόμη και σαν ιεραπόστολοι... (Αλήθεια το ξέρατε ότι ο πρώην δήμαρχος Αθηνών Μπέης, έγινε ιερέας σε κάποιο μικρό χωρίο; - Αυτό το άκουσα από υψηλόβαθμο στέλεχος της εκκλησίας και με όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια - απλά γιατί πήγε σε χωριό...)
γ) Το ξέρετε γιατί κάποιοι από αυτούς έχουν γυναικεία παρατσούκλια; Όχι γιατί έχουν ανάλογες σεξουαλικές προτιμήσεις , αλλά γιατί έχουν τις ιδεολογικές "συνήθειες" των αντίστοιχων γυναικών. Ξεκίνησε με το "κυρά κατίνα" για κάποιον κουτσομπόλη επίσκοπο της Πελοποννήσου και έχει διατηρηθεί για τους υπόλοιπους...

Ειλικρινά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα δείτε και τι θα ακούσετε εάν μπείτε μέσα στους κύκλους αυτούς... Παραδείγματα άπειρα...
Το πρόβλημα όμως δεν είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι, είναι το γελοίο το σύστημα που ΔΕΝ τιμωρεί τους ιερείς που πάνε αντίθετα σε ότι κυρήτουν. Κάποτε τους ξούριζαν και τους έδιωχναν κλοτσηδόν: τώρα τους λένε και μπράβο...

quote:
Εμένα, σε αντίστοιχη περίπτωση, μου είχε πει (διά της πλαγίας), άλλος δίνει 300, άλλος παραπάνω και όταν του έδωσα (μετά από μια κουβεντούλα) 50, μόνο που δεν με καταράστηκε (φωναχτά).

Εάν τον έπιανες από τον λαιμό και τον άρχιζες στις γρήγορες τι θα έχανες γιάπετ;;; Εγώ κόντεψα να το κάνω αυτό μία φορά και το που δεν έκανε ο δήθεν ιερέας (γιατί πραγματικοί ιερείς δεν είναι καθίκια) ήταν να μου ζητήσει ταπεινά συγγνώμη... Άσε που σε μία παρόμοια περίπτωση (που έπεσε ξύλο για τα χρήματα με τον ιερέα) όχι μόνο δεν έγιναν μηνύσεις, αλλά ο ιερέας έφυγε για άλλη ενορία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 17:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εάν θες κάτι συγκεκριμένο να παοκυρήξει η εκκλησία, έχω να σου πω

1) Σταυροφορίες.
2) Κυνήγι μαγισσών.
3) Κυνήγι αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων και δασκάλων.
4) Αρπαγή περιουσιών (κτημάτων) από αποζημιώσεις του Ελληνικού κράτους προς τους πρόσφυγες της Μικρασιατικής καταστροφής.
5) Καταπάτηση ελευθεριών του ανθρώπου.
6) Κοσμική λειτουργία της εκκλησίας.
7) Κλοπή σπάνιων βιβλίων των αρχαίων. (Ως ένα σημείο αυτό δεν είναι κακό αφού τα διέσωσαν από κάποιες καταστροφές.)
8) Καταδικασμός των άλλων θρησκειών του κόσμου.
9) Καταδικασμός των επιστημόνων ως άθεους.

Περίμενε λίγο...δεν μπορώ να παρακολουθώ όλα τα θέματα μαζί...

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speaking



Για κάτσε,
από που τα έβγαλες τα παραπάνω;

Μήπως τα έχεις ολίγον τι ανακατεμένα στο μυαλό σου;;


Σταυροφορίες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Κλοπή σπάνιων βιβλίων;;;;;;;;;;;;;;;;;;
......;;;;;;;;;;;;;
...........;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 18:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gilgamesh:
Εάν θες κάτι συγκεκριμένο να παοκυρήξει η εκκλησία, έχω να σου πω

1) Σταυροφορίες.
2) Κυνήγι μαγισσών.
3) Κυνήγι αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων και δασκάλων.
4) Αρπαγή περιουσιών (κτημάτων) από αποζημιώσεις του Ελληνικού κράτους προς τους πρόσφυγες της Μικρασιατικής καταστροφής.
5) Καταπάτηση ελευθεριών του ανθρώπου.
6) Κοσμική λειτουργία της εκκλησίας.
7) Κλοπή σπάνιων βιβλίων των αρχαίων. (Ως ένα σημείο αυτό δεν είναι κακό αφού τα διέσωσαν από κάποιες καταστροφές.)
8) Καταδικασμός των άλλων θρησκειών του κόσμου.
9) Καταδικασμός των επιστημόνων ως άθεους.



1)
α)Τις έκαναν οι Καθολικοί,
β)Ο σκοπός ήταν ιερός ως ιδέα! ως εκτέλεση αποδείχτηκε μούφα!
γ)Ο πάπας ήδη ζήτησε συγνώμη.

2)Και αυτές τις έκανε η Καθολική εκκλησία. Και πάλι ζήτησε συγνώμη.

3)Ποιον αρχαίο φιλόσοφο ή διδάσκαλο κυνήγησε η εκκλησία?

4)Θα με ενδιέφερε όντως κάτι τέτοιο. Κάποια απόδειξη ή λόγια του αέρα?

5)Ποια ελευθερία καταπατήθηκε? και πότε?

6)Τι εννοείς λέγοντας κοσμική εκκλησία?

7)Απόδειξη ότι έγινε έστω και μία κλοπή? ή πάλι λόγια του αέρα? περιμένω με ενδιαφέρον.

8)Τι εννοείς λέγοντας καταδικασμός των άλλων θρησκειών του κόσμου? ποινή φυλάκισης? χρηματική ποινή? τι?

9)Ποιον επιστήμονα καταδίκασε η ορθόδοξη Ελληνική εκκλησία ως άθεο?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 20:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gilgamesh:
Μήπως από τις καταγγελίες απλών ανθρώπων?
Ή μήπως και αυτοί είναι πληρωμένοι από τον Σατανά για να ξεπέσει η σημερινή εκκλησία. Επαναλαμβάνω...για τη σημερινή εκκλησία μιλάμε!!!

Εάν δεν πείστικες και με το τελευταίο συμβάν με τον Εφραίμ τότε "Ζήτω που καήκαμε"!!!



Για τη σημερινή μιλάω κι εγώ! το συμβάν με τον Εφραίμ! είναι το σύνολο της εκκλησίας? Δεν έγραψα ότι όλα είναι ρόδινα! αλλά δε θα γράψω και ότι μου κατεβαίνει!
quote:
gilgamesh:
Εφόσον συμφωνείς ότι δεν την υποστηρίζεις.
Εφόσον ήθελες να κάνεις βούκινο το παπά που ζήτησε 100€
Εφόσον δεν θέλεις μια εκκλησία, "οίκο εμπορίου".

Πες μου..Που διαφωνείς σε αυτό που είπα εγώ...?



Συμφωνώ ότι δεν υποστηρίζω την εκκλησία ?
Υποστηρίζω αγαπητέ μου μόνο την ευνομία! και όχι την παρανομία από όπου και εάν αυτή προέρχεται.
Είμαι υπέρ του θεσμού της εκκλησίας και κατά αυτών των φαινομένων της διαφθοράς.
Διαφωνώ με σένα στο ότι έτσι είναι το μεγαλύτερο μέρος της εκκλησίας. Εγώ λέω ότι έτσι σίγουρα είναι ένα μεγάλο ποσοστό αλλά αυτό απέχει πολύ από το περισσότερο που γράφεις.
Το θέμα είναι ότι υπάρχει πρόβλημα είτε μικρό είτε μεγάλο αυτό υπάρχει! και εκεί θα πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας εμείς οι πιστοί. Στην καταγγελία τέτοιον φρικτών φαινομένων.
quote:
gilgamesh:

Θεοδόσιος Ά=Ιταλός πολίτης με Ισπανική καταγωγή.
Μαρκιανός=καταγωγή από τη Θράκη ή την Ιλλυρία.
Λέοντας Ά=καταγωγή από τη Θράκη με δικαιώματα Ιταλού πολίτη.
Ζήνωνας=Ίσαυρος
Φλάβιος Βασιλίσκος=Καππαδόκας
Τιβέριος ΄Β=με καταγωγή είτε από το Πόντο είτε από την Αρμενία, δικαιώματα Ιταλού πολίτη.
Φλάβιος Ἡράκλειος=ο γνωστός μας Ηράκλειος γεννήθηκε από Αρμένικη οικογένεια της Καππαδοκίας. στον συγκεκριμένο σου παραθέτω και την συγκεκριμένη γραμμή να το δεις!
Τιβέριος Γ'=Γερμανός με το πραγματικό του όνομα ως Αψίμαρος.
Φιλιππικός Βαρδάνης=Αρμένικης καταγωγής.
Λέων Ε΄=Με Αρμενική ή Ασσυριακή καταγωγή.
Ρωμανός Α'=Αρμενικής καταγωγής.
Ιωάννης Τσιμισκής=Αρμενικής καταγωγής

Δεν λέω ότι δεν υπήρχανε Έλληνες αυτοκράτορες (π.χ. Θεόδωρος Λάσκαρης, Μιχαήλ Δούκας) αλλά και Ρωμαίοι (π.χ. Νικηφόρος Βοτανειάτης)
αλλά υπήρχανε και πολλοί αυτοκράτορες άλλων εθνικοτήτων.
Άκου εκεί δεν υπήρχανε Αρμένιοι αυτοκράτορες...
Το κυριότερο σώμα πολεμιστών της Βυζαντινής αυτοκρατορίας αποτελούνταν από Αρμένιους. Οπότε ήταν λογικό και επόμενο με τα πραξικοπήματα που πραγματοποιούσανε οι Αρμένιοι στρατηγοί να ανακυρηχθούν και αυτοκράτορες.
Μπες εδώ



Δυναστεία Ηρακλείου:
Ηράκλειος 610 641 Καππαδοκία
Κωνσταντίνος Γ' 641 641 υιός Ηρακλείου
Ηρακλέωνας 641 641 υιός Ηρακλείου
Κώνστανς Β' Πωγωνάτος641 668 υιός Κωνσταντίνου Γ'
Κωνσταντίνος Δ' 668 685 υιός Κώνσταντος Β'
Ιουστινιανός Β' Ρυνότμητος 685 695 υιός Κωνσταντίνου Δ'
Λεώντιος 695 698 Θέμα Ανατολικών
Τιβέριος Γ' 'Αψιμαρ 698 705 Θέμα Κιβυρραιωτών
Ιουστινιανός Β' 705 711 [βλ. ανωτέρω]
Φιλιππικός Βαρδάνης 711 713 Αρμενία
Αναστάσιος Β' Αρτέμιος713 715 Κωνσταντινούπολη
Θεοδόσιος Γ' 715 717 Αδραμύττιον Ιωνίας

Δυναστεία Νικηφόρου:
Νικηφόρος Α' 802 811 Σελεύκεια Πισιδίας
Σταυράκιος 811 811 υιός Νικηφόρου Α'
Μιχαήλ Α' Ραγκαβές 811 813 αδερφός εξ αγχιστείας Σταυράκιου
Η Καππαδοκία και η Πισιδία ως γνωστών από τα χρόνια του Μεγάλου Αλεξάνδρου κατοικιζόντουσαν και από Έλληνες.

Μακεδονική Δυναστεία:
Βασίλειος Α' 867 886 Ανδριανούπολη Θράκης,
Λέων ΣΤ' ο Σοφός 886 912 υιός Βασιλείου Α',
Αλέξανδρος 912 913 υιός Βασιλείου Α',
Κωνσταντίνος Ζ' Πορφυρογέννητος 913 959 υιός Λέωντα ΣΤ',
Ρωμανός Β' 959 963 υιός Κωνσταντίνου Ζ'
Βασίλειος Β' Βουλγαροκτόνος963 1025 υιός Ρωμανού Β'
Νικηφόρος Β' Φωκάς 963 969 σύζυγος Θεοφανούς (χήρας Ρωμανού Β')
Ιωάννης Α' Τσιμισκής 969 976 υιός εξ αγχιστείας Κωνσταντίνου Ζ'
Κωνσταντίνος Η' 1025 1028 υιός Ρωμανού Β'
Ζωή 1028 1050 κόρη Κωνσταντίνου Ζ'
Ρωμανός Γ' Αργυρός 1028 1034 σύζυγος Ζωής
Θεοδώρα 1055 1056 κόρη Κωνσταντίνου Ζ'
Μιχαήλ ΣΤ' Στρατιωτικός 1056 1057 Κωνσταντινούπολη
Δυναστεία Δούκα:
Κωνσταντίνος Ι' 1059 1067 Θράκη
Μιχαήλ Ζ' Παραπινάκης 1067 1078 υιός Κωνσταντίνου Ι'
Δυναστεία Κομνηνών:
Αλέξιος Α' 1081 1118 ανιψιός Ισαάκ Α'. [Κόμνη Θράκης μαρτυρία Ψελλού ιστοριοχρονογράφου. (για να σε προλάβω ο παππούς του Αλεξίου, ήταν στρατιώτης από τη Θράκη κέρδισε την εύνοια του Βασιλείου του Β' και αυτός του έδωσε γαίες στην Παφλαγονία, όπου και κάστρα Κομνηνών που μέχρι σήμερα υπάρχει ως <<Κastamuni>>.]
Ιωάννης Β' 1118 1143 υιός Αλεξίου Α'
Μανουήλ Α' 1143 1180 υιός Ιωάννη Β'
Αλέξιος Β' 1180 1183 υιός Μανουήλ Α'
Ανδρόνικος Α' 1183 1185 ανιψιός Ιωάννη Β'
Δυναστεία Αγγέλων:
Ισαάκ Β' 1185 1195 Φιλαδέλφεια
Αλέξιος Γ' 1195 1203 αδερφός Ισαάκ Β'
Αλέξιος Δ' 1203 1204 υιός Ισαάκ Β'
Αλέξιος Ε' Μούρτζουφλος 1204 1204 υιός εξ αγχιστείας Αλεξίου Γ'


Ο Μαρκιανός ο Ηρακλειώτης ήταν αρχαίος γεωγράφος. Αν και Ρωμαίος κατά μεν το όνομα ήταν Έλληνας κατά πατρίδα, γλώσσα και σπουδές. Ήταν προγενέστερος του Στέφανου του Βυζάντιου και μεταγενέστερος του Κλαύδιου Πτολεμαίου. Γεννήθηκε στην Ηράκλεια του Πόντου περί το 400 μ.Χ. πηγή εδώ

"Μαρκιανός=καταγωγή από τη Θράκη ή την Ιλλυρία."
Ελληνικές περιοχές! ειδικά η Θράκη! αμφιβάλεις?

Λέοντας Ά=καταγωγή από τη Θράκη με δικαιώματα Ιταλού πολίτη.
Πάλι η Θράκη! Μήπως δε θεωρείς τους Θρακιώτες Έλληνες?

Φλάβιος Βασιλίσκος=Καππαδόκας
Η Καππαδοκία κατακλυζόταν από Έλληνες!

Ο Ρωμανός ο Α' ήταν συμβασιλέας και βασιλοπάτορας του Κωνσταντίνου Ζ' Πορφυρογέννητου και ήταν Καππαδόκης και όχι Αρμένιος γιος του Καππαδόκη Θεοφύλακτου Αβάστακτου.

Οι Αρμένιοι ανέβηκαν στο θρόνο πριν τη Μακεδονική Δυναστεία με την έναρξη της οποίας το Βυζάντιο ταυτίστηκε πλήρως με την Ελλάδα.
Από κει και έπειτα και ο βασιλιάς Γεώργιος Δανός ήταν! την Ελλάδα όμως διαφέντευε όχι τη Δανία. Και ο Ομπάμα από την Αφρική είναι! η καταγωγή του!........
Την Αμερική όμως θα πιλοτάρει όχι τη Ζιμπάμπουε!

quote:
gilgamesh:
Μόνος σου το λες..σχεδόν..για αυτό και ο Γεώργιος Πλήθωνας Γεμιστός προσπαθούσε ακόμα, να αποκαταστήσει τον όρο Έλληνας, το 1415.

Λογικό! όταν έβγαιναν οι εθνικοί και ονόμαζαν τους ευατούς τους ως γνήσιους Έλληνες..........κανείς δεν ήθελε να είναι ειδωλολάτρης και έτσι συνέδεσαν το όνομα Έλληνας με τον ειδωλολάτρη. Οπότε σε συνδυασμό με τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία απέκτησαν την ιδιότητα του Ρωμαίου πολίτη σιγά σιγά το Ρωμαίος έγινε Ρωμιός κ.λ.π..

Εσένα θα σε πείραζε εάν ως Έθνος λεγόμασταν Ρωμαίοι ή Ρωμιοί ή Αθηναίοι ή Σπαρτιάτες? Το όνομα δεν κάνει το έθνος αγαπητέ μου φίλε! και τα Σκόπια σύντομα θα ονομαστούν Μακεδονία είτε Νέα είτε Βόρεια! και? Έγιναν Μακεδόνες?

Έτσι και οι Έλληνες του Βυζαντίου είχαν συνηθίσει τον όρο Ρωμιοί και δεν τους απασχολούσε και πολύ το θέμα! το θεωρούσαν ως δεδομένο και άνευ σημασίας το να εξειδικεύσουν. Εξάλλου η γλώσσα τους η θρησκεία τους ο πολιτισμός και η ιστορία τους, δεν άφηναν αμφιβολία για το ποιοι ήσαν!

Αγαπητέ OANNHSEA, σίγουρα έχουμε ευθύνη και θα πρέπει να αλλάξουν πολλά. Ίδωμεν..............


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

__________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ LINK ΤΗΣ
ΠΗΓΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 07:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Ηράκλειος 610 641 Καππαδοκία

Γεννήθηκε - άγνωστο πού - γύρω στο 575. (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 7, σελ. 227)

Απόδειξη περί ελληνικότητας: Καμία

quote:
europaioi
Λεώντιος 695 698 Θέμα Ανατολικών

Απόδειξη περί ελληνικότητας: Καμία

quote:
europaioi
Η Καππαδοκία και η Πισιδία ως γνωστών από τα χρόνια του Μεγάλου Αλεξάνδρου κατοικιζόντουσαν και από Έλληνες

Επίσης "κατοικιζόντουσαν" (στα ελληνικά: "κατοικούνταν") και από ένα σωρό διαφορετικών εθνοτήτων.

quote:
europaioi
Βασίλειος Α' 867 886 Ανδριανούπολη Θράκης

Αρμένιος στην καταγωγή. (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 52)

Απόδειξη περί ελληνικότητας: Καμία
Αναφορές περί αρμενικής/σλαβοαρμενικής καταγωγής: Πολλές

quote:
europaioi
Μακεδονική Δυναστεία

"Η μακεδονική δυναστεία, που σε τελευταία ανάλυση ήταν αρμενικής καταγωγής..." (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 353)

quote:
europaioi
Ο Ρωμανός ο Α' ήταν συμβασιλέας και βασιλοπάτορας του Κωνσταντίνου Ζ' Πορφυρογέννητου

Συμβασιλέας του Κωνσταντίνου Ζ΄ ήταν ο γιος του Ρωμανός ο Β΄ και όχι ο Ρωμανός ο Α΄ ο οποίος ανήκε στη δυναστεία των Λακαπηνών.

Ο Ρωμανός ο Α΄ ήταν γιος χωρικού από την Αρμενία (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 53)

κτλ. κτλ.

Για ΚΑΝΕΝΑΝ από τους αυτοκράτορες της ανατολικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας που παραθέτεις δεν υπάρχει ούτε καν υπόνοια ελληνικής καταγωγής και δεν υπάρχει καμία αναφορά σε καμία βιβλιογραφία που να πιστοποιεί, δηλώνει ή υπονοεί κάτι τέτοιο.

quote:
europaioi
Εσένα θα σε πείραζε εάν ως Έθνος λεγόμασταν Ρωμαίοι ή Ρωμιοί...

... ή Σλάβοι ή Γότθοι; Προφανώς και θα με πείραζε, όντας Ελληνας.

Τους χριστιανούς δεν θα τους πείραζε καθόλου όμως, σύμφωνα με τα κείμενα των πατέρων τους, καθώς "οι χριστιανοί δεν έχουν πατρίδα και κάθε πατρίδα είναι ξένη γι'αυτούς."

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 23:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioς2:
Ηράκλειος 610 641 Καππαδοκία

macedon:
Γεννήθηκε - άγνωστο πού - γύρω στο 575. (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 7, σελ. 227)
Απόδειξη περί ελληνικότητας: Καμία


ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΥΔΡΙΑ λήμμα Ηράκλειος:
"(576-641) Ο Ηράκλειος ένας από τους ποιο ικανούς αυτοκράτορες του Βυζαντίου, ιδρυτής μιας καινούριας δυναστείας (610-717) γεννήθηκε πιθανότατα, στην Καππαδοκία το 575..."

Αικατερίνη Χριστοφυλοπούλου ("Βυζαντινή ιστορία" τεύχοςΒ1 σελ.14) "Φανταστική είναι η μαρτυρία του Σεβέου περί καταγωγής του Ηρακλείου εκ του βασιλικού γένους των Αρσακιδών. Οφείλει επίσης να αποκλεισθεί και η Αρμενική καταγωγή."

Η πρώτη δουλειά του Ηράκλειου μόλις έγινε αυτοκράτορας ήταν να κάνει ως επίσημη γλώσσα της αυτοκρατορίας του την Ελληνική!...........τι σύμπτωση!!!
GEORG OSTROGORSKY: (Ιστορία του Βυζαντινού κράτους τ.Β' σελ.152): .........(αναφερόμενος στη στέψη του Ηρακλείου στις 5/10/610μ.Χ. από τον πατριάρχη)..."Η Βυζαντινή ιστορία της μεσαιωνικής ελληνικής αυτοκρατορίας, αρχίζει τώρα"

quote:
europaios2:
Βασίλειος Α' 867 886 Ανδριανούπολη Θράκης

macedon:
Αρμένιος στην καταγωγή. (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 52)

Απόδειξη περί ελληνικότητας: Καμία
Αναφορές περί αρμενικής/σλαβοαρμενικής καταγωγής: Πολλές



Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 52).....Για να εξευγενίσουν την καταγωγή του, έπλασαν το μύθο ότι καταγόταν από τον αρμενικό βασιλικό οίκο των Αρσακιάδων .Κάτω από αυτό το μυθικό περίβλημα είναι δυνατό να ξεχωρίσουν τα εξής δεδομένα:Ο Βασίλιειος γεννήθηκε το 836 σε ένα χωριό της Ανδριανουπόλεως, πρωτεύουσα του θέματος Μακεδονίας. Προερχόταν από οικογένεια χωρικών, που καταγόταν ίσως από την Αρμενία.

Άλλο λοιπόν "ήταν" και άλλο ίσως "ήταν"

quote:
macedon:
"Η μακεδονική δυναστεία, που σε τελευταία ανάλυση ήταν αρμενικής καταγωγής..." (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 353)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΥΔΡΙΑ λήμα "Βασίλειος Α' ο Μακέδόνας:.....Ο Βασίλειος είχε γεννηθεί στη θράκη, που ανήκε όμως τότε στο θέμα, δηλαδή, στη διοικητική περιφέρεια της Μακεδονίας.

Όταν κάποιος λοιπόν γεννιέται σε Ελληνική γη και λατρεύει την Ελλάδα και τον πολιτισμό της δεν μπορεί παρά να είναι Έλληνας!

Στη σελίδα 353 και εν συνεχεία αυτού που γράφεις διαβάζουμε:
"Η μακεδονική δυναστεία, που σε τελευταία ανάλυση ήταν αρμενικής καταγωγής και στηριζόταν πολύ συχνά στις ικανότητες της ίδιας εθνικής προέλευσης, έθεσε τέλος στην ανεξαρτησία των σημαντικότερων Αρμενικών βασιλείων, μέσα σ' ένα αιώνα ενσωματώθηκαν στη βυζαντινή αυτοκρατορία η Ταρωνίτης......"

Ο Vasiliev , γράφει για τον Βασίλειο τον Α' ότι «άλλοι ιστορικοί γράφουν ότι ήταν Ελληνικής καταγωγής! άλλοι Αρμενικής! άλλοι Σλαβικής! και άλλοι Ρωσικής!»

Εσύ διάλεξες την Αρμένικη. Εγώ σε συνδυασμό της λατρείας του για την Ελλάδα, που αν και αμόρφωτος "ήταν λάτρης του Ελληνικού πολιτισμού"(GEORG OSTROGORSKY, σελ.115 τομ.Β') και της θρησκείας του, ήταν Ορθόδοξος και όχι μονοφυσίτης όπως οι Αρμένιοι! επιλέγω την Ελληνική του καταγωγή!...........

Ίσως να φταίει το αίσθημα που έχω προς το Βυζάντιο το οποίο το θεωρώ όπως ο GEORG OSTROGORSKY, όπως ο Vasiliev, όπως ο George Finlay όπως ο M. Jones, ο William Miller, αλλά και άλλοι γνωστοί Βυζαντινολόγοι, αλλά όπως και η Ιστορία του Ελληνικού Εθνους , Ελληνικό!

quote:
europaioς2:
Ο Ρωμανός ο Α' ήταν συμβασιλέας και βασιλοπάτορας του Κωνσταντίνου Ζ' Πορφυρογέννητου

macedon:
Συμβασιλέας του Κωνσταντίνου Ζ΄ ήταν ο γιος του Ρωμανός ο Β΄ και όχι ο Ρωμανός ο Α΄ ο οποίος ανήκε στη δυναστεία των Λακαπηνών.

Ο Ρωμανός ο Α΄ ήταν γιος χωρικού από την Αρμενία (Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 53)κτλ. κτλ.



(Ιστορία του Ελληνικού Εθνους, τ. 8, σελ. 53)"Τον Μαίο του του 919 ο αυτοκράτορας Κων/νος Ζ' νυμφεύθηκε την κόρη του Λεκαπηνού Ελένη και ο Ρωμανός, αρχικά ως "βασιλοπάτορ" και από τον Σεπτέμβριο του 920 ως "Καίσαρ", ασκούσε την αντιβασιλεία.......τον Δεκέμβριο του 920 ο γαμβρός του τον έστεψε αυτοκράτορα.
Ο Ρωμανός Α'....γιος χωρικού από την Αρμενία....ήταν επόμενο να μην περιοριστεί στο δεύτερο ρόλο του "συναυτοκράτορα".....όπως παρατηρεί ο GEORG OSTROGORSKY, ο Ρωμανός ίδρυσε μια δική του δυναστεία δίπλα στη Μακεδονική......Αλλά ο Ρωμανός έπεσε θύμα της δίψας των γιών του για την εξουσία.......οργάνωσαν πραξικόπημα στις 16 Δεκεμβρίου 944, απομάκρυναν τον πατέρα τους και τον εξόρισαν στη νήσο Πρώτη, όπου πέθανε το 948. Οι συνωμότες δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και τον νόμιμο αυτοκράτορα, στον οποίο ο λαός της Κων/λης εκδήλωσε έντονα την αφοσίωσή του.
Χαρακτηριστικά........ο λαός σύσσωμος έτρεξε στο παλάτι. Κανένας δεν ενδιαφερόταν για τον Ρωμανό, γιατί δεν ήταν πραγματικός αυτοκράτωρ, όλοι ήθελαν να μάθουν αν ζούσε ο Κωνσταντίνος.....Έτσι ο Κωνσταντίνος κατάφερε να τους συλλάβει και να τους εξορίσει...τον επόμενο χρόνο έστεψε συμβασιλέα τον γιό του, Ρωμανό που τον διαδέχτηκε στο θρόνο το 959......"

Τα ίδια γράφει και ο GEORG OSTROGORSKY, σελ. 141 Τόμ. Β'
"Έγινε δηλαδή πεθερός και συναυτοκράτορας του νεαρού νόμιμου αυτοκράτορα και φυσικά εξουσιαστής του βυζαντινού κράτους"

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΥΔΡΙΑ (λήμμα Ρωμανός Α' Λεκαπηνός): "......Το 919 ο Ρωμανός πάντρεψε τη θυγατέρα του Ελένη με τον Κωνσταντίνο τον Πορφυρογέννητο. Πήρε έτσι τον τίτλο του "βασιλεοπάτερος" και το 920 στέφηκε "συμβασιλέας"

quote:
macedon:
Για ΚΑΝΕΝΑΝ από τους αυτοκράτορες της ανατολικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας που παραθέτεις δεν υπάρχει ούτε καν υπόνοια ελληνικής καταγωγής και δεν υπάρχει καμία αναφορά σε καμία βιβλιογραφία που να πιστοποιεί, δηλώνει ή υπονοεί κάτι τέτοιο.

Όπως βλέπουμε πέφτεις έξω.....
quote:
europaios2:
Εσένα θα σε πείραζε εάν ως Έθνος λεγόμασταν Ρωμαίοι ή Ρωμιοί...

macedon:
... ή Σλάβοι ή Γότθοι; Προφανώς και θα με πείραζε, όντας Ελληνας.

Τους χριστιανούς δεν θα τους πείραζε καθόλου όμως, σύμφωνα με τα κείμενα των πατέρων τους, καθώς "οι χριστιανοί δεν έχουν πατρίδα και κάθε πατρίδα είναι ξένη γι'αυτούς."



Δεν έγραψα "ή Σλάβοι ή Γότθοι;"......έγραψα "ή Αθηναίοι ή Σπαρτιάτες?"

Διάβασε λίγο: "Ο διαπρεπέστερος των βυζαντινολόγων, ο Sir Steven Runciman στο έργο του, Βυζαντινός Πολιτισμός, χαρακτηρίζει το Βυζάντιο «συγχώνευση της αυτοκρατορικής Ρώμης και της χριστιανικής Ελλάδας»

Εάν αυτό δεν μπορείς να το χωνέψεις δε φταίω εγώ!

πάλι από την Ιστορία του Ελληνικού Εθνους <<Ο 9ος και ο 10ος αιώνας χαρακτηρίζονται από την αναγέννηση των γραμμάτων και της ελληνιστικής παιδείας>>. σελ. 47 τόμος 8!

Γι' αυτό και ο J. B. Bury εύστοχα συνοψίζει ότι "ο πολιτισμός του Βυζαντινού κράτους έχοντας βαθιές ρίζες στο παρελθόν, ήταν η τελευταία φάση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού".

Το ελληνικό Βυζάντιο οφείλει, ασφαλώς, πολλά στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Κατά το Ρουμάνο βυζαντινολόγο Ν. Jorga, "η Εκκλησία υπήρξε ο κύριος παράγοντας εξελληνισμού της Αυτοκρατορίας", ενώ ο Έσσλινγκ επισημαίνει ότι "η Εκκλησία ένωσε τα στοιχεία της ελληνικής πραγματικότητας, όπως δεν έκανε καμιά πολιτική δύναμη προηγουμένως".

Βασικά η Εκκλησία χρησιμοποίησε στη λατρεία την ελληνική γλώσσα και μ' αυτή διέδωσε το Χριστιανισμό σε όλο τον κόσμο. Ο ελληνικός χαρακτήρας όμως είναι έντονος στη μουσική, την αγιογραφία, ακόμη και την αρχιτεκτονική της.

Είναι ευρύτατα γνωστό ότι και τα τρία Πατριαρχεία της Ανατολής (Αλεξανδρείας, Αντιοχείας και Ιεροσολύμων) διατηρούν την ελληνορθόδοξη ονομασία και χαρακτήρα τους.

Ο ιστορικός D. Τalbοt Rice γράφει ότι <<...Το Βυζάντιο πρέπει πραγματικά να μελετηθεί σαν ένα κεφάλαιο της μακρόχρονης ιστορίας του ελληνικού πολιτισμού και του ελληνικού στοχασμού>>.

Ο μεγάλος βυζαντινολόγος, ο Sir Steven Ranciman απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, είπε: "Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι έλληνες είναι περισσότερο έλληνες από τους βυζαντινούς".


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 29/12/2008 23:55:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 22:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι νομίζω ότι η ΟΛΗ συζήτηση γίνεται σε λάθος βάση.Από τον τίτλο του το θέμα στοχεύει λάθος.

Είναι σα να λέμε,τι πιστεύετε για τους νοσοκόμους,για τους αστυνομικούς,για τους στρατιωτικούς.Λες και μιλάμε για προιόντα μιας συγκεκριμένης εταιρείας.Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους.

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 23:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras:
Εγώ πάλι νομίζω ότι η ΟΛΗ συζήτηση γίνεται σε λάθος βάση.Από τον τίτλο του το θέμα στοχεύει λάθος.

Είναι σα να λέμε,τι πιστεύετε για τους νοσοκόμους,για τους αστυνομικούς,για τους στρατιωτικούς.Λες και μιλάμε για προιόντα μιας συγκεκριμένης εταιρείας.Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους.



Eν μέρει έχεις δίκιο. Όμως οι κληρικοί πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση. Θα μου πεις ο αστυνόμος να μην είναι? ο νοσοκόμος να μην είναι? ο γιατρός να μην είναι? Έχεις δίκιο. Αλλά άλλο αυτός που προσπαθεί να σώσει τη ζωή! και άλλο αυτός που προσπαθεί να σώσει την ψυχή!
Ο δεύτερος (ιερέας) έχει σαφώς ποιο σοβαρή αποστολή! (για όσους πιστεύουν, όπως εγώ!) Από κει και έπειτα υπάρχουν και άλλες προεκτάσεις (πχ. εθνική ομοψυχία), θα πρέπει λοιπόν οι "άνθρωποι" αυτοί να εκμεταλλευτούν τον πλούσιο χρόνο που έχουν σε σχέση και με τον νοσοκόμο και με τον αστυνομικό, προς το γενικό καλό. Δίνοντας το παράδειγμα και όχι να εκμεταλλεύονται τη θέση τους προς ίδιον όφελος.............αλλιώς σπίτι τους.........και πρέπει όσοι είναι πιστοί, να φροντίσουμε γι' αυτό, όπως μπορεί ο καθένας.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 00:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Όμως οι κληρικοί πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση..........αυτός που προσπαθεί να σώσει την ψυχή!

quote:
Δίνοντας το παράδειγμα και όχι να εκμεταλλεύονται τη θέση τους προς ίδιον όφελος.............αλλιώς σπίτι τους.........και πρέπει όσοι είναι πιστοί, να φροντίσουμε γι' αυτό, όπως μπορεί ο καθένας.

Ξεκινήστε τώρα, γιατί είναι πολλοί και δεν θα προλάβετε....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 00:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί των ιερωμένων

Και μια μέρα ο Ζαρατούστρας έκανε νόημα στους μαθητές του και τους μίλησε με αυτά τα λόγια:
-Εδώ πέρα έχουμε τους ιερωμένους:και παρόλο που είναι εχθροί μου, προσπεράστε τους ήσυχα και με τα σπαθιά σας να κοιμούνται στα θηκάρια τους!
Υπάρχουν ήρωες ακόμη κι ανάμεσά τους, πολλοί απ΄αυτούς υπόφεραν πολύ, γι΄αυτό θένε να κάνουν τους άλλους να υποφέρουν.
Είναι κακοί εχθροί, τίποτα δεν είναι πιο εκδικητικό από την ταπεινοφροσύνη τους.Κι όποιος τους αγγίζει εύκολα μολύνεται.
Αλλά το αίμα μου συγγενεύει με το δικό τους και θα ήθελα να ξέρω ότι το αίμα μου τιμιέται ακόμη και μέσα στο δικό τους.

Κι όταν το παπαδαριό προσπέρασε, ο Ζαρατούστρας ένιωσε να τον πλημμυρίζει πόνος, και δεν είχε αγωνιστεί και πολύ με τον πόνο του, όταν άρχισε να μιλά έτσι:
-Τους λυπάμαι όλους αυτούς τους παπάδες. Είναι ακόμη, ενάντια στα γούστα μου, αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σημασία για μένα απ΄τη στιγμή που βρίσκομαι ανάμεσα στους ανθρώπους.
Ωστόσο, υποφέρω κι έχω υποφέρει μαζί τους, μου φαίνονται φυλακισμένοι και στραπατσαρισμένοι άνθρωποι. Αυτός που τον αποκαλούν λυτρωτή τους, τους έδεσε στη σκλαβιά.
Σε μια σκλαβιά από ψεύτικες αξίες και πλαστές γραφές! Αχ, αν κάποιος μπορούσε να τους λυτρώσει από τον Λυτρωτή τους!
Κάποτε, καθώς η θάλασσα τους χάιδεψε λίγο, πίστεψαν ότι βγήκαν σε κάποιο νησί, αλλά κοίταξε, πατούν πάνω σ΄ένα κοιμισμένο τέρας!
Ψεύτικες αξίες και πλαστές γραφές, είναι τα χειρότερα τέρατα για κάθε θνητό, το πεπρωμένο κοιμάται και περιμένει για πολύν καιρό μέσα μας.
Αλλά τελικά έρχεται η στιγμή που ξυπνά και κατατρώγει και καταβροχθίζει, όλους αυτούς που έστησαν τις καλύβες τους πάνω του.
Ω, κοιτάξτε μονάχα τούτες τις καλύβες που αυτοί οι ιερωμένοι έστησαν για λογαριασμό τους. Εκκλησίες λένε τα γλυκομύριστα σπήλαιά τους.
Ω, αυτό το ψεύτικο Φως.
Ω, αυτός ο σάπιος αγέρας!
Εκεί, όπου η ψυχή είναι αδύνατο να πετάξει στα ύψη της!
Αντίθετα η πίστη τους διατάζει: <<Σκαρφαλώστε με τα γόνατα τις σκάλες αμαρτωλοί!>>
Αληθινά σας λέω, θα προτιμούσα να βλέπω ξεδιάντροπους ανθρώπους, παρά τ΄αλλοιθωρισμένα μάτια της ντροπής και της ευλάβειας τους!
Ποιος δημιούργησε αυτά τα σπήλαια κι αυτές τις σκάλες για μετανοούντες? Δεν ήταν τάχα αυτοί που ήθελαν να κρύψουν τον εαυτό τους και που ένοιωθαν ντροπή μπροστά στον ξεκάθαρο ουρανό?
Και μόνον όταν ο ξεκάθαρος ουρανός ξανακοιτάξει πάλι μέσ' από τις ραγισμένες στέγες τους, και κάτω ανάμεσα στα χορτάρια και στις κόκκινες παπαρούνες των μισογκρεμισμένων τοίχων τους,- μόνο τότε θα ξαναστρέψω την ψυχή μου κατά τα μέρη που κατοικεί τούτος ο Θεός.
Αποκαλούν Θεό, το κάθε τι που τους εναντιωνόταν και τους πλήγωνε, κι αληθινά σας λέω, πολύς ηρωισμός υπάρχει μέσα σ΄αυτή τους τη λατρεία!
Και δεν ήξεραν κανέναν άλλο τρόπο ν΄αγαπούν το Θεό τους, απ΄το να καρφώνουν ανθρώπους στο Σταυρό!
Πστεύουν ότι ζουν σαν πτώματα, ντύνουν τα πτώματά τους στα μαύρα,-ακόμη και στα λόγια τους! Ακόμη και μέσα σ' αυτά τα λόγια τους μυρίζομαι την κακιά μυρωδιά των φερέτρων.
Κι όποιος ζει πολύ κοντά τους ζει πλάι σε μαύρους βούρκους, που από μέσα τους ο βάτραχος, αυτός ο προφήτης του Κακού, λέει το τραγούδι του με γλυκιά μελαγχολία.
Θα 'πρεπε να τραγουδούν καλύτερα τραγούδια για να με κάνουν να πιστέψω στο Λυτρωτή τους, κι οι μαθητές του θα έπρεπε να μοιάζουν περισσότερο λυτρωμένοι!
Θα ήθελα πολύ να τους δω γυμνούς: γιατί μόνο η ομορφιά θα μπορούσε να κηρύχνει τη μετάνοια. Αλλά ποιους θα μπορούσε να πείσει αυτή η μασκαρεμένη θλίψη?
Αληθινά σας λέω, ακόμη και οι ίδιοι οι Λυτρωτές τους δε γεννήθηκαν από την λευτεριά κι από τον έβδομο ουρανό της λευτεριάς! Αληθινά σας λέω κι αυτοί οι ίδιοι ποτέ τους δεν περπάτησαν πάνω στα χαλιά της γνώσης!
Το πνεύμα των Λυτρωτών τους είναι διάτρητο, μα μέσα στην κάθε τρύπα τοποθέτησαν την αυταπάτη τους τα βαθουλώματά τους και τ' αποκάλεσαν Θεό.
Το πνεύμα τους είναι πνιγμένο μέσα στον οίκτο τους, κι όταν πρήστηκαν και παραφούσκωσαν από οίκτο, μια μεγάλη τρέλα κολυμπούσε πάντα στην επιφάνεια.
Ζηλότυπα με κραυγές καθοδηγούν τα κοπάδια τους, πάνω στη γέφυρά τους: λες και υπάρχει μόνο μια γέφυρα που βγάζει στο μέλλον! Αληθινά σας λέω, ακόμη κι αυτοί οι βοσκοί εξακολουθούν ν' ανήκουν στα πρόβατα!
Τούτοι οι βοσκοί έχουν στενό πνεύμα και πλατιές ψυχές: Αλλά αδελφοί μου, πόσο μικρές χώρες στάθηκαν μέχρι τώρα ακόμη κι οι πιο πλατιές ψυχές!
Γράφουν γράμματα από αίμα πάνω στο δρόμο απ' όπου περνούν, κι η τρέλα τους, τους έχει διδάξει ότι η αλήθεια μόνο με το αίμα μπορεί να αποδειχτεί.
Αλλά το αίμα είν' ο χειρότερος μάρτυρας της αλήθειας, το αίμα δηλητηριάζει και διαστρεβλώνει ακόμη και την πιο αγνή διδασκαλία μεταλλάζοντάς την σε πλάνη και μίσος για την καρδιά.
Κι αν κάποιος για το χατήρι αυτής της διδασκαλίας περάσει μέσα από την φωτιά,-τι μπορεί να αποδείξει κάτι τέτοιο? Αληθινά σας λέω, θα ΄ταν πολύ πιο αξιόλογο, αν η διδασκαλία μας έβγαινε μέσ' από τη φλόγα που καίει εμάς τους ίδιους!
Φλογερή καρδιά και ψυχρό πνεύμα: όπου αυτά συναντιούνται, εκεί ξεπηδά κι ο ανεμοστρόβιλος που τον λένε <<Λυτρωτή>>.
Αληθινά σας λέω, υπήρξαν πολύ πιο σπουδαίοι άνθρωποι και πιο αρχοντογεννημένοι απ' αυτούς που ο λαός αποκαλεί Λυτρωτές, απ' αυτούς τους μανιασμένους κι ορμητικούς ανεμοστρόβιλους!
Κι εσείς αδελφοί μου πρέπει να λυτρωθείτε από πολύ πιο μεγάλους άνδρες απ' αυτούς τους Λυτρωτές, αν θέλετε να βρείτε το δρόμο προς την ελευθερία!
Δεν βρέθηκε ποτέ ως τώρα κανένας Υπεράνθρωπος.
Τους έχω δει και τους δύο να γεννιούνται,-τους πιο μεγάλους και τους πιο μικρούς ανάμεσα στους ανθρώπους.
Μα όλοι τους εξακολουθούν να 'ναι οι ίδιοι μεταξύ τους. Αληθινά σας λέω βρήκα ακόμη και τον πιο μεγάλο άνθρωπο,-τον πάρα πολύ ανθρώπινο!

ταδε εφη Ζαρατουστρας
Φ.ΝΙΤΣΕ

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 21:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι το "ένα παιδί μετράει τ' άστρα" του Μενέλαου Λουντέμη είναι σαφώς ανώτερο και ποιοτικότερο έργο.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 22:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νίτσε ήταν γιός παπά και τον μισούσε. Δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να δει κανείς το πως αργότερα γενίκευσε το μίσος του ενάντια στο χριστιανισμό. Τα πρώιμα έργα του είναι έργα μεγαλοφυίας. Αργότερα όμως μέσα από τα έργα του αρχίζει να αναδύεται το ρατσιστικό κτήνος που γέννησε τη ναζιστική ιδεολογία. Η ιδιοφυία σε μερικούς ανθρώπους βαδίζει χέρι χέρι με την τρέλα, και ο Νίτσε πέθανε στο τρελάδικο. Το έργο του αν και εξαιρετικά σημαντικό Θα πρέπει να το περνάει ο καθένας μας μέσα από τα κατάλληλα φίλτρα. Αν εσύ υιοθετείς τα έργα του Νίτσε έτσι αφιλτράριστα τότε έχω κάποια πολύ ενδιαφέροντα αποσπάσματα να σου παραθέσω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 00:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
veritas
quote:

Ο Νίτσε ήταν γιός παπά και τον μισούσε.


Kαι οι δύο του παπούδες επίσης

quote:

Δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να δει κανείς το πως αργότερα γενίκευσε το μίσος του ενάντια στο χριστιανισμό.

Eγώ διαθέτω λιγότερο μυαλό από το δικό σου μάλλον και σκέφτομαι ότι ίσως μετά την εφηβεία έβγαλε τις παρωπίδες που του είχαν φορέσει μέχρι τότε και άρχισε να βλέπει ξεκάθαρα...αλλά είπαμε...δεν έχω πολύ μυαλό σαν εσένα.....

quote:

Τα πρώιμα έργα του είναι έργα μεγαλοφυίας. Αργότερα όμως μέσα από τα έργα του αρχίζει να αναδύεται το ρατσιστικό κτήνος που γέννησε τη ναζιστική ιδεολογία.

O Ναζισμός εκμεταλλεύτηκε χυδαία ορισμένες από τις φιλοσοφικές απόψεις του παραμερίζοντας και αγνοώντας άλλες. Έδωσε έμφαση στο πάθος του Νίτσε για την πατρίδα του και στην ιδέα του για τον Υπεράνθρωπο και η χιτλερική προπαγάνδα τον ταύτισε με το προιόν της Άριας φυλής για να τον αμαυρώσει τελικά στα μάτια των πολιτισμένων λαών.

quote:

Η ιδιοφυία σε μερικούς ανθρώπους βαδίζει χέρι χέρι με την τρέλα, και ο Νίτσε πέθανε στο τρελάδικο.

Πετάς ένα "τρελός" και καθάρισες???
Ναι, πέθανε τρελός αλλά τρελάθηκε ένα χρόνο πριν πεθάνει, για 9 χρόνια όμως πριν τον ταλαιπωρούσαν διάφορες αρρώστιες που δεν μπορούσαν οι γιατροί να θεραπεύσουν.

quote:

Το έργο του αν και εξαιρετικά σημαντικό Θα πρέπει να το περνάει ο καθένας μας μέσα από τα κατάλληλα φίλτρα.

Όταν λες φίλτρα....? Φαντάζομαι ότι εννοείς κάτι σαν τα φίλτρα που περνάς και τον χριστιανισμό η κάνω λάθος.....?

quote:

Αν εσύ υιοθετείς τα έργα του Νίτσε έτσι αφιλτράριστα τότε έχω κάποια πολύ ενδιαφέροντα αποσπάσματα να σου παραθέσω...

Μάλιστα....αν δλδ σου πω ναι θα μου βάλεις και ταμπέλα??? Αν είναι μπορώ να φτιάξω την μακέτα ξέρεις.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 02:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα πρώτα Καλή Χρονία, Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το 2009. Με χαρά, ευτυχία και ειρήνη. (Χλωμό το βλέπω βέβαια έτσι όπως το πάει το κράτος του Ισραήλ.)΄

Συγνώμη που χαλάω την όλη πλοκή της συζήτησης γύρω από τον Νίτσε και διαταράζω την ροή της όλης στιχομυθίας. Θέλω απλά να απαντήσω σε κάποια σημεία παραπάνω στον europaios2 σχετικά με τον βυζαντινό πολιτισμό και την βυζαντινή διοίκηση.

Καταρχήν Ευρωπαίε σε παραδέχομαι. Φαίνεται ότι είσαι άτομο που παραθέτεις ορθές πηγές, που αντιλαμβάνεσαι πάντα το θέμα για το οποίο μιλάμε και πάνω από όλα...δεν συνχέεις διαφορετικά πράγματα.

Ρε Ευρωπαίε μου, εκτός και εάν δεν κατάλαβες γιατί μιλάμε, τι είναι αυτά που λες?

quote:
Ο Μαρκιανός ο Ηρακλειώτης ήταν αρχαίος γεωγράφος. Αν και Ρωμαίος κατά μεν το όνομα ήταν Έλληνας κατά πατρίδα, γλώσσα και σπουδές. Ήταν προγενέστερος του Στέφανου του Βυζάντιου και μεταγενέστερος του Κλαύδιου Πτολεμαίου. Γεννήθηκε στην Ηράκλεια του Πόντου περί το 400 μ.Χ. πηγή εδώ

Εγώ σου γράφω για τους Βυζαντινούς αυτοκράτορες και τη καταγωγή τους.
Σου γράφω για τον Μαρκιανό που ήταν Ρωμαίος τη καταγωγή(εδώ στα ελληνικά! και εδώ στα αγγλικά!) και εσύ μου γράφεις για τον Μαρκιανό τον Ηρακλειώτη που ήταν Έλλην Πόντιος τη καταγωγή!!!

Ευφάνταστο τρικ για να κερδίσεις εντυπώσεις..που μαθαίνονται αυτά?
Σε σχολή marketing ή στο βήμα της Βουλής?

Ύστερα μην συνχέεις τον βυζαντινό πολιτισμό με την βυζαντινή διοίκηση.
Πράγματι, όπως σωστά γράφεις, ο πολιτισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού Κράτους ήταν ένα κράμα ρωμαϊκού και ελληνικού πολιτισμού με ισχυρό συνδετικό κρίκο τον χριστιανισμό.

Αυτό όμως δεν συνεπάγετε ότι όλοι οι ηγέτες του κράτους ήταν Ρωμαίοι ή Έλληνες. Αρκετές φορές ανέλαβαν την εξουσία στρατηγοί. Η πλειοψηφία του στρατιωτικού σώματος, βαθμοφόρων και μη, ήταν Αρμένιοι και γενικώς Καυκάσιοι διότι διακρίθηκαν για την τόλμη και την πειθαρχία τους.

Ανέβηκαν στο θρόνο και Έλληνες αλλά μην νομίζεις ότι όλοι οι αυτοκράτορες ήταν Έλληνες ή έστω απόγονοι τους.

Τώρα όσον αφορά ορισμένες περιοχές που ανέφερες.
1)Θράκη.
Στην αρχαιότητα κατοικούνταν από θρακικά φύλα. Άμα θες σου βρίσκω και όλα τα ονόματα των φυλών. Οι ιστορικοί λένε ότι ήταν Ινδοευρωπαϊκής προέλευσης αλλά ακόμα δεν ξέρουν εάν πρέπει να τους ταυτίσουν ή να τους "συγγενεύσουν" με άλλον γειτονικό λαό γιατί μέρα με τη μέρα έρχονται στο φως νέα ευρήματα.
Δίαβαζα χθες ότι ανακάλυψαν τάφο με σκυθικά άρματα. Άσε που οι Θράκες είχανε έθιμο να σπάνε τα κρανία των αντιπάλων τους για να φάνε τον εγκέφαλο τους και να αποκτήσουν τη σοφία τους. Θυμισέ μου ποίο άλλο ελληνικό βασίλειο, φύλο ή κράτος είχε αυτό το έθιμο?

Έλληνες στη Θράκη ξέρουμε σίγουρα ότι ήταν οι άποικοι των πόλεων στα παράλια της Θράκης. Στο κάτω κάτω οι Έλληνες της νοτίου Ελλάδας θεωρούσαν τους Θράκες βάρβαρους, δηλαδή ξένους. Ο στρατηγός Μιλτιάδης είχε από τη μητέρα του καταγωγή από φύλο της Θράκης και για αυτό πολλοί Αθηναίοι τον θεωρούσανε ξένο.
Η Θράκη εξελληνίστηκε με τον καιρό. Η αρχή έγινε με την κατάκτηση της από τον Φίλιππο Β' αλλά ποτέ δεν ολοκληρώθηκε. Σιγά σιγά μέσα στην ιστορία του Ανατολικού Ρωμαϊκού Κράτους ολοκληρώθηκε ο εξελληνισμός της.
εδώ η αρχαία ιστορία
και εδώ έχει ωραίες πληροφορίες επίσης
α τι έχουμε εδώ? Την επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Μακεδονίας-Θράκης

2)Ιλλυρία.
Άνοιξε όποιο βιβλίο θες. Η καταγωγή των κατοίκων της Ιλλυρίας (σημερινής Αλβανίας) είναι πιο σκοτεινή από τους κατοίκους της Θράκης. Ελληνικές αποικίες στα παράλια είχανε οι νοτιοελλαδίτες αλλά ποτέ η περιοχή δεν ήταν πλήρως κάτω από τον έλεγχο Ελλήνων ή είχε γίνει εξελληνισμός της.

3)Καππαδοκία.
Στην αρχαιότητα κατοικούνταν από Χετταίους. Ύστερα Λύδους. Ύστερα πήγανε εκεί οι Έλληνες. Ύστερα ήρθανε Πέρσες (και μάλιστα έγινε και εγκατάσταση Περσών ύστερα από εξανδραποδισμό Ελλήνων.). Μετά είχαμε ένα μικτό Ελληνο-Ποντιακό-Περσικό βραχύβιο βασίλειο. Ύστερα ήρθανε οι Ρωμαίοι και εγκατέστησαν και αυτοί πληθυσμό εκεί. Αργότερα, επί ρωμαϊκής κυριαρχίας, επιτράπηκε η νόμιμη εγκατάσταση εκεί, Καυκάσιων για να ενδυναμώσουν την επαρχία.

Οι κάτοικοι της Καππαδοκίας ήταν μια πρόσμιξη λαών (αρκετοί κράτησαν την εθνική τους ταυτότητα, δεν διαφωνώ) στη οποία είχαμε επικράτηση των ελληνικών, ρωμαϊκών και αρμενικών πολιτισμών.

Οι περισσότεροι μελετητές πλέον χαρακτηρίζουν την Καππαδοκία ως εκρωμαϊσμένη περιοχή με βάση τους Έλληνες, χωρίς να στερούνται δικαιωμάτων οι άλλοι λαοί της περιοχής.

δες σελίδες 87 και 88
εδώ επίσης

Μην τα μπλέκεις λοιπόν. Όποιος και εάν ανέβηκε στο θρόνο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, ανεξάρτητα την εθνικότητα του, έπρεπε να συμβαδίσει με τον ελληνικό πολιτισμό ή να τον εμπλουτίσει με κάτι άλλο για να μπορέσει να διοικήσει το κράτος του.

Έτσι έκαναν και οι Μογγόλοι όταν κατακτήσαν την Περσία.
Έτσι και οι αρχαίοι Έλληνες με την Αίγυπτο.
Έτσι και οι Άραβες με την Ισπανία.
Έτσι και πάλι οι Άραβες και πάλι με την Αίγυπτο.
Έτσι και οι Σοβιετικοί με τους Καυκάσιους.
Έτσι και οι Πρώσοι με τους Πολωνούς.
Έτσι και οι Νορμανδοί με τους Αγγλοσάξωνες.
Έτσι και πάλι οι Νορμανδοί με τους Ιταλούς.
Έτσι και οι Βίκινγκς με τους Σλάβους.

Άλλο ποίος διοικεί και άλλο τι πολιτισμό δημιουργεί. Ας δούμε τη πολιτισμό θα διαμορφώσει ένας Κενυάτης στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Αν επιμένεις και θέλεις να ξέρεις ότι διοικούσανε Έλληνες την βυζαντινή αυτοκρατορία τότε για να σε παρηγορήσω να σου πω ότι η πλειοψηφία των συμβούλων των αυτοκρατόρων ήταν, μετά την βασιλεία του Θεοδόσιου Α΄, Έλληνες.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 14:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gilgamesh:
Πρώτα πρώτα Καλή Χρονία, Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το 2009. Με χαρά, ευτυχία και ειρήνη. (Χλωμό το βλέπω βέβαια έτσι όπως το πάει το κράτος του Ισραήλ.)΄

Mακάρι αλλά κι εγώ χλωμούς "μας" βλέπω.....


quote:
gilgamesh:
Καταρχήν Ευρωπαίε σε παραδέχομαι. Φαίνεται ότι είσαι άτομο που παραθέτεις ορθές πηγές, που αντιλαμβάνεσαι πάντα το θέμα για το οποίο μιλάμε και πάνω από όλα...δεν συνχέεις διαφορετικά πράγματα.


Μα τι καλός κύριος!....είσαι φίλος μου!

quote:
gilgamesh:
Ρε Ευρωπαίε μου, εκτός και εάν δεν κατάλαβες γιατί μιλάμε, τι είναι αυτά που λες?

Σα δεν ντρέπεσαι! ανάγωγε!
(δεν πιστεύω να παρεξηγήσεις το χιούμορ μου! είναι και αυτός τρόπος ζωής!)

quote:
gilgamesh:
Σου γράφω για τον Μαρκιανό που ήταν Ρωμαίος τη καταγωγή

Και οι τρεις ήσαν γεννημένοι στη Θράκη!
Ενδεχομένος στην ΜΑΡΚΙΑΝΟΥΠΟΛΙΣ ή ΜΑΡΚΙΑΝΟΠΟΛΙΣ. Πόλη της Θράκης ιρυθείσα υπό του αυτοκράτορας Τραϊανού (98-117 μ. Χ.) προς τιμήν της αδελφής του Μαρκιανής.

Τους Θρακιώτες όπως θα δεις και παρακάτω τους θωρώ Έλληνες.

quote:
gilgamesh:
Ευφάνταστο τρικ για να κερδίσεις εντυπώσεις..που μαθαίνονται αυτά?
Σε σχολή marketing ή στο βήμα της Βουλής?

Δεν έχω ανάγκη από τρικ!
Δεν είμαι ούτε παντογνώστης ούτε καν ιστορικός! Ότι γράφω τα μαθαίνω στο ίντερνετ σε βιβλία που έχω στην κατοχή μου και σε Δημόσιες βιβλιοθήκες.

quote:
gilgamesh:
Ύστερα μην συνχέεις τον βυζαντινό πολιτισμό με την βυζαντινή διοίκηση.
Πράγματι, όπως σωστά γράφεις, ο πολιτισμός του Ανατολικού Ρωμαϊκού Κράτους ήταν ένα κράμα ρωμαϊκού και ελληνικού πολιτισμού με ισχυρό συνδετικό κρίκο τον χριστιανισμό.

Αυτό όμως δεν συνεπάγετε ότι όλοι οι ηγέτες του κράτους ήταν Ρωμαίοι ή Έλληνες. Αρκετές φορές ανέλαβαν την εξουσία στρατηγοί. Η πλειοψηφία του στρατιωτικού σώματος, βαθμοφόρων και μη, ήταν Αρμένιοι και γενικώς Καυκάσιοι διότι διακρίθηκαν για την τόλμη και την πειθαρχία τους.

Ανέβηκαν στο θρόνο και Έλληνες αλλά μην νομίζεις ότι όλοι οι αυτοκράτορες ήταν Έλληνες ή έστω απόγονοι τους.



Μετά τον 7-8ο αιώνα η μεγάλη πλειοψηφία στην καταγωγή ήσαν Έλληνες ενώ όλοι ανεξαιρέτως ήσαν Έλληνες στη συνείδηση. Εάν μου διαφεύγει κάποιος ζητώ συγνώμη.

quote:
gilgamesh:
Τώρα όσον αφορά ορισμένες περιοχές που ανέφερες.
1)Θράκη.
Στην αρχαιότητα κατοικούνταν από θρακικά φύλα. Άμα θες σου βρίσκω και όλα τα ονόματα των φυλών. Οι ιστορικοί λένε ότι ήταν Ινδοευρωπαϊκής προέλευσης αλλά ακόμα δεν ξέρουν εάν πρέπει να τους ταυτίσουν ή να τους "συγγενεύσουν" με άλλον γειτονικό λαό γιατί μέρα με τη μέρα έρχονται στο φως νέα ευρήματα.
Δίαβαζα χθες ότι ανακάλυψαν τάφο με σκυθικά άρματα. Άσε που οι Θράκες είχανε έθιμο να σπάνε τα κρανία των αντιπάλων τους για να φάνε τον εγκέφαλο τους και να αποκτήσουν τη σοφία τους. Θυμισέ μου ποίο άλλο ελληνικό βασίλειο, φύλο ή κράτος είχε αυτό το έθιμο

Δε διαφωνώ αλλά δε με απασχολεί κιόλας!
Το θέμα είναι ότι εξελληνίστηκαν. Τους θεωρώ λοιπόν Έλληνες έτσι λένε και οι ίδιοι!
quote:
gilgamesh:
Έλληνες στη Θράκη ξέρουμε σίγουρα ότι ήταν οι άποικοι των πόλεων στα παράλια της Θράκης. Στο κάτω κάτω οι Έλληνες της νοτίου Ελλάδας θεωρούσαν τους Θράκες βάρβαρους, δηλαδή ξένους. Ο στρατηγός Μιλτιάδης είχε από τη μητέρα του καταγωγή από φύλο της Θράκης και για αυτό πολλοί Αθηναίοι τον θεωρούσανε ξένο.
Η Θράκη εξελληνίστηκε με τον καιρό. Η αρχή έγινε με την κατάκτηση της από τον Φίλιππο Β' αλλά ποτέ δεν ολοκληρώθηκε. Σιγά σιγά μέσα στην ιστορία του Ανατολικού Ρωμαϊκού Κράτους ολοκληρώθηκε ο εξελληνισμός της.

Οι πληροφορίες των αρχαίων για τους Θράκες ποικίλλουν. Στον Όμηρο αναφέρονται ως δίκαιοι, φιλήσυχοι και λιτοδίαιτοι. Άλλοι γράφουν πως ήσαν φιλήδονοι και οινοπότες. Ο Θουκυδίδης, που ήταν Θραξ από τον πατέρα του κι έζησε το 2ο ήμισυ της ζωής του στη Θράκη, τους χαρακτηρίζει λαό μαχητικό. Ο Μένανδρος γράφει ότι μεταξύ των Θρακών ίσχυε η πολυγαμία, πράγμα που δημιουργούσε δημογραφικά προβλήματα με ιδιότυπες κοινωνικές προεκτάσεις (π.χ. πώληση γυναικών και παιδιών, θρήνοι κατά τη γέννηση των παιδιών, χαρές και χοροί όταν πέθαινε κάποιος).

Οι νεκροί καιγόταν και οι τάφοι των πλουσίων καλύπτονταν με τύμβους. Για να υποδηλώσουν την ευγενή καταγωγή τους συνήθιζαν να στιγματίζουν το σώμα τους, να κάνουν, δηλαδή, «τατουάζ». Ο οπλισμός τους, όπως μαθαίνουμε από τον Ηρόδοτο, ήταν ελαφρύς μικρές ασπίδες (πέλτες), ακόντια και κοντά εγχειρίδια. Δεν είχαν ανεπτυγμένη οικονομία. Ζούσαν κυρίως από τον πόλεμο. Μόνο όταν δημιουργήθηκαν μεγάλα ελληνικά κέντρα στις παραλιακές περιοχές, αρχίζει ν’ αναπτύσσεται η υλοτομία, η γεωργία, η κτηνοτροφία και η μεταλλουργία με κέντρο τη Σπαπτή ‘Υλη του Παγγαίου.

Μπορεί οι Θράκες να πήραν πολλά πολιτιστικά στοιχεία από τη Νότια Ελλάδα, έδωσαν όμως σ’ αυτήν κάτι πολύ σημαντικότερο: την ορφική λατρεία και τη διονυσιακή λατρεία από την οποία γεννήθηκαν η αρχαία μουσική, τα αρχαία μυστήρια, η αρχαία ποίηση και ειδικά στο Νότο, εκτός από τα μυστήρια, και πολλές άλλες θεότητες, κυρίως χθόνιες.

Είναι ενδεικτικό ότι ο Εύμολπος, γιος του Μουσαίου, θεωρείται ιδρυτής των Ελευσινίων Μυστηρίων, και ο Ορφεύς, των ορφικών μυστηρίων. Τα παραπάνω ονόματα (Μουσαίος, Εύμολπος, Ορφεύς) δείχνουν πως οι ποιητικές καταβολές του ελληνικού κόσμου έχουν αφετηρία τις θρακικές τελετές. Είναι ακόμη ενδεικτικό ότι οι Θράκες μετείχαν στις εορτές των Αθηναίων.

Στο περίφημο προοίμιο της "Πολιτείας του Πλάτωνα" ο Σωκράτης λέγει για μια εορτή του Πειρειά:
"Καλή μεν συν μοι και η των επιχωρίων πομπή έδοξε είναι, ου μέντοι ήταν εφαίνεται πρέπειν ην οι Θράκες έπιμπον" (Ωραία μου φάνηκε και η πομπή των εντοπίων, αλλά νομίζω ότι, καθόλου δεν υστερούσε και η πομπή που έστειλαν οι Θράκες).

Με λίγα λόγια ήσαν συγγενικά φύλλα! μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα υπήρχαν πολλές φυλές όπως οι Πελασγοί, οι κάρες, οι Φρύγες, οι Λέλεγες....κ.ο.κ.
Η επιστημονική άποψη για τα θρακικά φύλλα που στηρίζεται σε ιστορικά και αρχαιολογικά δεδομένα, έχει θεμελιωθεί με μόχθο από τους Έλληνες ερευνητές, ιστορικούς και αρχαιολόγους, παλαιότερους και νεότερους (Κ. Μ. Αποστολίδης, Α. Θ. Σαμοθράκης, Γ. Μπακαλάκης, Β.Παπούλια, Δ. Σαμσάρης, Χ. Κουκούλη, Π. Πάντος, Δ. Τριαντάφυλλος) και έχει επικρατήσει στην ελληνική και ξένη επιστημονική κοινότητα. Η άποψη αυτή έχει υιοθετηθεί από τους ξένους επιστήμονες, ιστορικούς και αρχαιολόγους, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους δεν αποδέχονται τις απόψεις των “ειδικών Θρακολόγων” της Βουλγαρίας.

Τα θρακικά φύλλα που εμφανίστηκαν στο Χώρο της Θράκης τον 11 αι. π.Χ. ήταν συγγενικά με τα άλλα ελληνικά φύλλα που εγκαταστάθηκαν νοτιότερα. Πριν αρχίσουν οι μετακινήσεις τους, πρέπει να ζούσαν στην ίδια αρχική κοιτίδα.

Ο χωρισμός και η εγκατάστασή τους σε διαφορετικές περιοχές προκάλεσε με την πάροδο των αιώνων σημαντικές διαφοροποιήσεις στη γλώσσα, τη θρησκεία και την κοινωνική τους ζωή. Τα θρακικά φύλλα διέφεραν άλλωστε και μεταξύ τους και αυτό υπήρξε αιτία πολλών και συνεχών συγκρούσεων. Η γλώσσα τους, συγγενής της ελληνικής, εξελίχτηκε διαφορετικά και διέφερε από τη γλώσσα των ελληνικών φύλλων, όπως μαρτυρούν τα γλωσσικά κατάλοιπα που έχουν διασωθεί με ελληνικούς χαρακτήρες στις φιλολογικές πηγές και στις επιγραφές.

Τη διαφορά των δυο γλωσσών μαρτυρεί ο Ξενοφώντας, ο οποίος, όταν συνάντησε το 400 π.Χ. το βασιλιά των Θρακών Σεύθη Β΄, χρειάστηκε διερμηνέα για να μιλήσει μαζί του (Κύρου Ανάβασις VII). Οι Θράκες δεν απέκτησαν ποτέ γραπτή γλώσσα. Όλα όσα είναι γνωστά για αυτούς, προέρχονται από τους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς και επαναλαμβάνονται στη λατινική γραμματεία.

Ένα πολύ ενδιαφέρον link είναι τα κάτωθι:
http://dim-sapon.rod.sch.gr/topos/arxai_Traki.htm
http://alex.eled.duth.gr/Htmlfiles/xronos/xronos15.htm

quote:
gilgamesh:
2)Ιλλυρία.
Άνοιξε όποιο βιβλίο θες. Η καταγωγή των κατοίκων της Ιλλυρίας (σημερινής Αλβανίας) είναι πιο σκοτεινή από τους κατοίκους της Θράκης. Ελληνικές αποικίες στα παράλια είχανε οι νοτιοελλαδίτες αλλά ποτέ η περιοχή δεν ήταν πλήρως κάτω από τον έλεγχο Ελλήνων ή είχε γίνει εξελληνισμός της.

Όντως! Πάντως δεν είχαν καμία σχέση με τους Αλβανούς οι οποίοι ήρθαν αργότερα στην περιοχή.
Οι Αλβανοί, όπως μας πληροφορεί ο Πλούταρχος, ζούσαν κατά την
εποχή του Πομπηίου, στην περιοχή του Καυκάσου, όπως προκύπτει
από το παρακάτω αρχαίο κείμενο.

"Καταλιπών δε φρουρόν Αρμενίας Αφράνιον αυτός
εβάδιζε διά των περιοικούντων τον Καύκασον εθνών
αναγκαίως επί Μιθριδάτην. Μέγιστα δε αυτών εστίν
έθνη Αλβανοί καί Ίβηρες, Ίβηρες μεν επί τα Μοσχικά
όρη καί τον πόντον καθήκοντες, Αλβανοί δε επί την
έω καί την Κασπίαν κεκλιμένοι θάλασσαν."

Μετάφραση.

Αφού άφησε τον Αφράνιο επιτηρητή στην Αρμενία, ο ίδιος προχώρησε
εναντίον του Μιθριδάτη, περνώντας αναγκαστικά μέσα από τα έθνη που
κατοικούσαν στην περιφερειακή περιοχή του Καυκάσου. Τα μεγαλύτερα
από τούτα τα έθνη είναι οι Αλβανοί καί οι Ίβηρες. οι Ίβηρες φθάνουν
μέχρι τα Μοσχικά βουνά καί τον Πόντο, ενώ οι Αλβανοί απλώνονται
ανατολικά καί στην Κασπία θάλασσα.

Η ιστορικός Αικατερίνη Χριστοφιλοπούλου, αναφέρει ότι στον
Καύκασο ζούσαν κατά την περίοδο αυτή (δηλαδή τα έτη 867-1.081), οι Αβασγοί, οι Λαζοί, οι Αλβανοί, οι
Ίβηρες ή Γεωργιανοί καί οι Τζάνοι.
Δηλαδή μέχρι καί το 1.000-1.100, οι Αλβανοί ζούσαν στο όρος
Καύκασος.
Η πρώτη αναφορά για Αλβανούς στην Ελληνική ή Βαλκανική
Χερσόνησο, γίνεται στην εποχή του αυτοκράτορα της Νικαίας
Θεοδώρου Β΄ Δούκα Λασκάρεως, ο οποίος κυβέρνησε τα έτη
1.254-1.258μ.Χ.

quote:
gilgamesh:
3)Καππαδοκία.
Στην αρχαιότητα κατοικούνταν από Χετταίους. Ύστερα Λύδους. Ύστερα πήγανε εκεί οι Έλληνες. Ύστερα ήρθανε Πέρσες (και μάλιστα έγινε και εγκατάσταση Περσών ύστερα από εξανδραποδισμό Ελλήνων.). Μετά είχαμε ένα μικτό Ελληνο-Ποντιακό-Περσικό βραχύβιο βασίλειο. Ύστερα ήρθανε οι Ρωμαίοι και εγκατέστησαν και αυτοί πληθυσμό εκεί. Αργότερα, επί ρωμαϊκής κυριαρχίας, επιτράπηκε η νόμιμη εγκατάσταση εκεί, Καυκάσιων για να ενδυναμώσουν την επαρχία.

Οι κάτοικοι της Καππαδοκίας ήταν μια πρόσμιξη λαών (αρκετοί κράτησαν την εθνική τους ταυτότητα, δεν διαφωνώ) στη οποία είχαμε επικράτηση των ελληνικών, ρωμαϊκών και αρμενικών πολιτισμών.

Οι περισσότεροι μελετητές πλέον χαρακτηρίζουν την Καππαδοκία ως εκρωμαϊσμένη περιοχή με βάση τους Έλληνες, χωρίς να στερούνται δικαιωμάτων οι άλλοι λαοί της περιοχής.



Συμφωνώ.

quote:
gilgamesh:
Μην τα μπλέκεις λοιπόν. Όποιος και εάν ανέβηκε στο θρόνο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, ανεξάρτητα την εθνικότητα του, έπρεπε να συμβαδίσει με τον ελληνικό πολιτισμό ή να τον εμπλουτίσει με κάτι άλλο για να μπορέσει να διοικήσει το κράτος του.

Έτσι έκαναν και οι Μογγόλοι όταν κατακτήσαν την Περσία.
Έτσι και οι αρχαίοι Έλληνες με την Αίγυπτο.
Έτσι και οι Άραβες με την Ισπανία.
Έτσι και πάλι οι Άραβες και πάλι με την Αίγυπτο.
Έτσι και οι Σοβιετικοί με τους Καυκάσιους.
Έτσι και οι Πρώσοι με τους Πολωνούς.
Έτσι και οι Νορμανδοί με τους Αγγλοσάξωνες.
Έτσι και πάλι οι Νορμανδοί με τους Ιταλούς.
Έτσι και οι Βίκινγκς με τους Σλάβους.



Συμφωνώ εν μέρη........άλλο όμως κατακτητής-εισβολέας-αυτοκράτορας και άλλο σκέτο αυτοκράτορας .
Τα παραδείγματα που φέρεις αφορούν κατακτητές
quote:
gilgamesh:
Άλλο ποίος διοικεί και άλλο τι πολιτισμό δημιουργεί. Ας δούμε τη πολιτισμό θα διαμορφώσει ένας Κενυάτης στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Ο Κενυατικής καταγωγής νέος αμερικανός πρόεδρος απλά θα συνεχίσει το "Αμερικανικό όνειρο". Σε περίπτωση για να σου δώσω να καταλάβεις πολέμου ανάμεσα σε Κένυα και Η.Π.Α. θα υποστηρίξει απροκάλυπτα τις Η.Π.Α............φρέσκα κουλούρια πουλάει ο κουλουράς!.....άλλο η καταγωγή του και άλλο ή συνείδησή του. Αυτή είναι Αμερικάνικη! εάν δεν ήταν, θα ήταν απλά σε κάποιο "κέτο".
quote:
gilgamesh:
Αν επιμένεις και θέλεις να ξέρεις ότι διοικούσανε Έλληνες την βυζαντινή αυτοκρατορία τότε για να σε παρηγορήσω να σου πω ότι η πλειοψηφία των συμβούλων των αυτοκρατόρων ήταν, μετά την βασιλεία του Θεοδόσιου Α΄, Έλληνες.

Όπως και να χει το Βυζάντιο στους από τον 7-8ο αιώνα και μετά άρχισε να μετατρέπεται σε Ελληνική αυτοκρατορία.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 15:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη διότι κάτι δεν έκανα σωστά μάλλον και οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις που παρέθεσα δεν εμφανίστηκαν σωστά.

Έτσι λοιπόν τις ξαναπαραθέτω με την σειρά που τους ανέφερα και στο προηγούμενο post μου. Και πάλι συγνώμη.

εδώ στα ελληνικά
εδώ στα αγγλικά!

εδώ η αρχαία ιστορία
και εδώ έχει ωραίες πληροφορίες επίσης
α τι έχουμε εδώ? Την επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Μακεδονίας-Θράκης

δες σελίδες 87 και 88
εδώ επίσης

Δεν παρεξηγώ το χιούμορ Ευρωπαίε. Από τους καθηγητές του δημόσιου διαλόγου ξέρω ότι είναι και αυτό τεχνική για να κερδίσει ο ένας συνομιλητής τον έτερο σε μια συζήτηση. Ειδικά όταν στερείται επιχειρημάτων.

Σου λέω:

quote:
Σου γράφω για τον Μαρκιανό που ήταν Ρωμαίος τη καταγωγή

ενώ εσύ μου έγραφες για το Μαρκιανό τον Ηρακλείωτη

quote:
Ο Μαρκιανός ο Ηρακλειώτης ήταν αρχαίος γεωγράφος. Αν και Ρωμαίος κατά μεν το όνομα ήταν Έλληνας κατά πατρίδα, γλώσσα και σπουδές. Ήταν προγενέστερος του Στέφανου του Βυζάντιου και μεταγενέστερος του Κλαύδιου Πτολεμαίου. Γεννήθηκε στην Ηράκλεια του Πόντου περί το 400 μ.Χ. πηγή εδώ

που και από το link που παραθέτεις γράφει ότι είχε καταγωγή από την Ηράκλεια του Πόντου. Και ξαφνικά γράφεις:

quote:
Και οι τρεις ήσαν γεννημένοι στη Θράκη!
Ενδεχομένος στην ΜΑΡΚΙΑΝΟΥΠΟΛΙΣ ή ΜΑΡΚΙΑΝΟΠΟΛΙΣ. Πόλη της Θράκης ιρυθείσα υπό του αυτοκράτορας Τραϊανού (98-117 μ. Χ.) προς τιμήν της αδελφής του Μαρκιανής.

Δηλαδή ενώ ξεκίνησα να γράφω για έναν Μαρκιανό εσύ μου έβαλες έναν δεύτερο στη συζήτηση, άσχετο με τον πρώτο, ενώ τώρα θες να μου βάλεις και τρίτο. Ποίος είναι πάλι ο τρίτος και που αποσκοπεί αυτή η τεχνική?

Ύστερα λες και οι 3 γεννημένοι στη Θράκη. Καλά ο άγνωστος Χ αφού δεν αναφέρεις τίποτα δεν ξέρω από που είναι.
Ο Μαρκιανός ο αυτοκράτορας είχε καταγωγή από τη Θράκη όντως.
Ο Μαρκιανός ο Ηρακλειώτης είχε καταγωγή από την Ηράκλεια του Πόντου και το γράφει και το link που εσύ παρέθεσε.

Άρα είχανε όλοι τους καταγωγή από τη Θράκη?
Τι θέλω να δείξω με αυτό?
Ότι δεν διαβάζεις, ούτε ψάχνεις τις πηγές σου, ούτε και καταλαβαίνεις ποίος είναι ο σκοπός της κάθε συζήτησης.

Σε μια συζήτηση παραθέτεις πηγές. Υποστηρίσεις αυτά που γράφουν εφόσον τις θεωρείς έγκυρες και τις παραθέτεις και δίνεις στον έτερο συνομηλιτή "τροφή" για να κάτσει να σκεφτεί: "Κάτσε ρε φίλε. Έχω δίκιο ή άδικο. Τι είναι αυτά που μου έδειξε ο άλλος? Για να πάω να δω τι γράφουνε."

Δηλαδή δίνεις στον άλλο να πλάσει άποψη. Σαφώς και εσύ που του δίνεις "τροφή", κάποιος άλλος από τη συζήτηση ή και ο ίδιος ο έτερος συνομηλιτής θα σου κάτι με το οποίο θα κάτσεις να το επεξεργαστείς και να σε βάλει σε σκέψεις. Είναι αμφίδρομη διαδικασία.

Αλλά προσωπικά δεν σε βλέπω να το κάνεις αυτο. Και σου λέω που το στηρίζω. Λες ότι ο Μαρκιανός ήταν Θρακιώτης ενώ το link σου δείχνει ότι ήταν Πόντιος.
Δεν σε νοίαζει τι θα πεις και πως θα το στηρίξεις. Αρκεί να πάει κόντρα σε αυτό που σου λέει αυτός που δεν συμφωνεί μαζί σου.

Δεν στα λέω με σκοπό να σε "αποβάλλω" από τη συζήτηση ή να να σε θεωρήσω κατώτερο στη συνομηλία. Στα λέω με σκοπό να μπορέσεις να αναπτύξεις μια εγκυρότητα, μια συνοχή και μια συνέπεια σε αυτά που γράφεις.

Τώρα. Καλά κάνεις και θεωρείς τους Θράκες Έλληνες. Γιατί στις μέρες μας είναι Έλληνες πολίτες. Όλοι οι Θράκες. Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι. Και ας χτυπιέται η Τουρκία, οι Μουσουλμάνοι Θράκες είναι Έλληνες.

Καλά κάνεις και θεωρείς ότι οι Ιλλυρίοι δεν είναι οι πρόγονοι των Αλβανών. Από το Καύκασο ήρθανε και έχουμε μαρτυρία και από τον Στράβωνα τον γεωγράφο. Και πάλι σωστός.

Αλλά τίποτα από τα παραπάνω δεν συνεπάγεται ότι στα αρχαία χρόνια οι Θράκες και οι Ιλλυρίοι ήταν ελληνικά φύλα. Δεν έχουμε στοιχεία να το στηρίξουμε αυτό παρά μόνο εικασίες.

Η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία εξελληνίστηκε. Ναι! Αλλά όχι τόσο νωρίς, όσο λες, ούτε και τόσο σύντομα.

Ας μην συνεχίσουμε εδώ τη συζήτηση για το Μαρκιανό και τις καταγωγές αρχαίων φύλων γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα. Εάν είναι να φτιάξουμε άλλο topic.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 21:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gilgamesh:
Δεν παρεξηγώ το χιούμορ Ευρωπαίε. Από τους καθηγητές του δημόσιου διαλόγου ξέρω ότι είναι και αυτό τεχνική για να κερδίσει ο ένας συνομιλητής τον έτερο σε μια συζήτηση. Ειδικά όταν στερείται επιχειρημάτων.

Ήδη το έκανες.......το παρεξήγησες! λες ότι το χρησιμοποιώ ελλείψει επιχειρημάτων........μόνο που ξεχνάς ότι, ότι ανέφερα το έκανα μέσω επιχειρημάτων.
quote:
gilgamesh:
Δηλαδή ενώ ξεκίνησα να γράφω για έναν Μαρκιανό εσύ μου έβαλες έναν δεύτερο στη συζήτηση, άσχετο με τον πρώτο, ενώ τώρα θες να μου βάλεις και τρίτο. Ποίος είναι πάλι ο τρίτος και που αποσκοπεί αυτή η τεχνική?

Ύστερα λες και οι 3 γεννημένοι στη Θράκη. Καλά ο άγνωστος Χ αφού δεν αναφέρεις τίποτα δεν ξέρω από που είναι.
Ο Μαρκιανός ο αυτοκράτορας είχε καταγωγή από τη Θράκη όντως.
Ο Μαρκιανός ο Ηρακλειώτης είχε καταγωγή από την Ηράκλεια του Πόντου και το γράφει και το link που εσύ παρέθεσε.

Άρα είχανε όλοι τους καταγωγή από τη Θράκη?
Τι θέλω να δείξω με αυτό?
Ότι δεν διαβάζεις, ούτε ψάχνεις τις πηγές σου, ούτε και καταλαβαίνεις ποίος είναι ο σκοπός της κάθε συζήτησης.



Αφού όπως λες: "ο Μαρκιανός ο αυτοκράτορας είχε καταγωγή από τη Θράκη όντως" τότε πως λες ότι ήταν Ρωμαϊκής καταγωγής?

1)Μαρκιανός: Βασιλεύς του Βυζαντίου (450 - 457) γεννηθείς στη Θράκη. το 392.

2)Μαρκιανός:Στρατηγός Βυζαντινός από τη Θράκης διακριθείς επί Λέοντος του Α (457-474) του οποίου παντρεύτηκε την κόρη του Λεοντίαν. οποίου...

3)Μαρκιανός:Στρατηγός Βυζαντινός από τη Θράκης επί Ιουστινιανού τον Α' (527 -565). Διέπρεψεν ως διοικητής σώματος στρατού υπό τον Πελισσάριον στην κατά των Βανδάλων της Καρχηδόνος εκστρατεία του 534.

Ο Μαρκιανός ο Ηρακλειώτης έγραψα εκ των προτέρων ότι ήταν γεωγράφος.....πράγμα που σημαίνει ότι δεν παίζει μπάλα! Παίζουν όμως οι άλλοι τρεις! μπορεί να μην ήσαν και οι τρεις αυτοκράτορες αλλά η ιδιότητά τους φανερώνει τη σημασία τους και τη συμβολή τους στη Βυζαντινή αυλή!
Δεν έχω μόνο χιούμορ το οποίο δεν το χρειάζομαι παρά μόνο για να χαλαρώσουμε, έχω και άλλα πράγματα που χρησιμεύουν....... πρόσεξες ότι ήταν Πόντιος στην καταγωγή! αλλά όχι γεωγράφος που ήταν και το ζουμί! τώρα γιατί το έκανα αυτό? .....θα χω τους λόγους μου δεν μπορεί!

Στα link που παραθέτεις και που είναι στην Ελληνική δεν είδα πουθενά να γράφει ότι ήταν Ρωμαϊκής καταγωγής!....αν θέλεις παράθεσέτο ή μεταφρασμένο ή εφόσον το γράφει και στα Ελληνικά αλλά κάπου δεν το πρόσεξα. Συνήθως προσέχω αυτά που μου γράφουν και τα link λιγότερο αφού είναι κουραστικό να τα διαβάζω.


Όπως λοιπόν σωστά σκέφτεσαι και τις πηγές ψάχνω και αρκετά καταλαβαίνω..........

quote:
gilgamesh:
Σε μια συζήτηση παραθέτεις πηγές. Υποστηρίσεις αυτά που γράφουν εφόσον τις θεωρείς έγκυρες και τις παραθέτεις και δίνεις στον έτερο συνομηλιτή "τροφή" για να κάτσει να σκεφτεί: "Κάτσε ρε φίλε. Έχω δίκιο ή άδικο. Τι είναι αυτά που μου έδειξε ο άλλος? Για να πάω να δω τι γράφουνε."

Αυτό το έκανα. Έγραψα αναλυτικά τα πράγματα.


quote:
gilgamesh:
Δηλαδή δίνεις στον άλλο να πλάσει άποψη. Σαφώς και εσύ που του δίνεις "τροφή", κάποιος άλλος από τη συζήτηση ή και ο ίδιος ο έτερος συνομηλιτής θα σου κάτι με το οποίο θα κάτσεις να το επεξεργαστείς και να σε βάλει σε σκέψεις. Είναι αμφίδρομη διαδικασία.


Δε διαφωνώ αλλά στα link που έγραψες πουθενά δεν αναφέρει ότι δεν ήσαν συγγενικά φύλλα με τους Έλληνες! ή ότι τελικά δεν εξελληνίστηκαν. Τώρα εάν πας και 20.000 χρόνια πριν! και μεις μπορεί να ήρθαμε τελικά από κάπου αλλού! Το ζουμί όμως είναι ότι τόσο οι Θράκες όσο και οι Ιλλυριοί ήσαν γηγενείς από Θράκη και Ιλλυρία και στις περιοχές αυτές από αρχαιοτάτων χρόνων είχαν συρρεύσει και Έλληνες που τελικά αναμίχθηκαν όλοι μαζί! γι' αυτό και στο τέλος εξελληνίστηκαν.
Επίσης ξέρουμε ότι ο Φϊλιππος Β' νυμφεύθηκε εκτός των άλλων καί την Αυδάτα από την Ιλλυρία καί απέκτησε την Κύννα, η οποία Κύννα παντρέυτηκε τον Αμύντα.
Άρα οι Μακεδόνες καί γενικότερα οι Έλληνες είχαν μέχρι κάποια εποχή ισχυρούς δεσμούς με τους Ιλλυριούς.

quote:
gilgamesh:
Τώρα. Καλά κάνεις και θεωρείς τους Θράκες Έλληνες. Γιατί στις μέρες μας είναι Έλληνες πολίτες. Όλοι οι Θράκες. Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι. Και ας χτυπιέται η Τουρκία, οι Μουσουλμάνοι Θράκες είναι Έλληνες.

Καλά κάνεις και θεωρείς ότι οι Ιλλυριοί δεν είναι οι πρόγονοι των Αλβανών. Από το Καύκασο ήρθανε και έχουμε μαρτυρία και από τον Στράβωνα τον γεωγράφο. Και πάλι σωστός.

Αλλά τίποτα από τα παραπάνω δεν συνεπάγεται ότι στα αρχαία χρόνια οι Θράκες και οι Ιλλυρίοι ήταν ελληνικά φύλα. Δεν έχουμε στοιχεία να το στηρίξουμε αυτό παρά μόνο εικασίες.



Δε θα κάτσω να διυλίσω τον κώνωπα.......
Αλλά να σου επισημάνω ότι πουθενά δεν αποδεικνύεται ότι δεν είχαν καμία σχέση με τους Έλληνες προγόνους μας!

-Αντιθέτως για παράδειγμα ο Ιδομενέας μετά τον Τρωικό πόλεμο εξορίστηκε από την Κρήτη και αρχικά κατέφυγε στην Ιλλυρία και τον βασιλιά Διβίτιο.
-Ο Ελεφήνορας, αρχηγός των Αβάντων με τους άνδρες του, γυρίζοντας
μετά τον Τρωικό πόλεμο στην Εύβοια, ναυάγησαν στην Ιλλυρία καί
ίδρυσαν την Απολλωνία.
-Σύμφωνα με μία παράδοση, μετά την άλωση της Τροίας, ο Αντήνορας
καί οι υιοί του, στην πορεία της εξορίας, περνούν από την Ιλλυρία καί φθάνουν στην Αδριατική και ιδρύουν την Ενετία.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 22:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως θα πρέπει να μας πείτε ποιοι είναι αυτοί που δικαιούνται να έχουν το σφραγιδάκι "Έλληνας ορίτζιναλ";;

Βρε μπας και θα πρέπει να πλακώσουμε τις αναλύσεις αίματος για να βρούμε ποιος τελικά έχει το ιχώρ;;

Πείτε μας βρε παιδιά να ξέρουμε δηλαδή!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2009, 00:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Λέοντας Ά=καταγωγή από τη Θράκη με δικαιώματα Ιταλού πολίτη.
Πάλι η Θράκη! Μήπως δε θεωρείς τους Θρακιώτες Έλληνες?»

Στην θράκη, ζούσανε ουκ ολίγες φυλές εκείνη την εποχή, κάτι που είναι ξεκάθαρο ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ, πόσο δε μάλλον αιώνες πίσω στο χρόνο και μετά απο την.............απύθμενη αγάπη που έδειχναν για την Ελληνική σκέψη και νοοτροπία οι εκχριστιανισμένοι κατακτητές των Ελλήνων, αργότερα γνωστοί και ως «Βυζαντινοί».

Άνοιξε τα μάτια σου, τα λένε και οι ίδιοι οι Θράκες σήμερα! http://www.mathra.gr/default_244.aspx

europaios2:
«Φλάβιος Βασιλίσκος=Καππαδόκας
Η Καππαδοκία κατακλυζόταν από Έλληνες!»

Όπως και απο δεκάδες άλλες εθνότητες.....

Σε αυτές τις γελοιότητες όμως, δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση ο macedon. Ας μην κουράζουμε, ο κόσμος γνωρίζει τις παιδαριώδεις αξιώσεις του ¨Εν Ελλάδι Rum Orthodox Think Tank.

europaios2:
«Εξάλλου η γλώσσα τους η θρησκεία τους ο πολιτισμός και η ιστορία τους, δεν άφηναν αμφιβολία για το ποιοι ήσαν!»

Αλίμονο, δεν βλέπεις, «υποστήριξαν» τόσο την επανάσταση του ’21 ώστε ο Αθανάσιος Διάκος αναγκάστηκε να κόβει κεφάλια παπάδων, τους οποίους θεωρούσε προδότες της Υψηλής Πύλης που στέναζε μην χάσει τα προνόμια που’χε με τους συνεργάτες...

europaios2:
«"ο πολιτισμός του Βυζαντινού κράτους έχοντας βαθιές ρίζες στο παρελθόν, ήταν η τελευταία φάση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού".»

Χμμ, ο καθένας δικαιούται να φαντάζεται ότι θέλει, ωστόσο η ιστορία δεν γνωρίζει απο προπαγάνδα.

Το όνομα «Ελλην» πήρε νόημα υβριστικό και αποκρουστικό από τους εκχριστιανισμένους κατακτητές των ελλήνων.

Το Βυζάντιο «πολέμιον υπελάμβανε (θεωρούσε εχθρικό) το των Ελλήνων όνομα, καθ' όσον ανέκαθεν το όνομα τούτο εταυτίσθη μετά της εννοίας του ειδωλολάτρου», γράφει ο ¬ κάθε άλλο παρά «αντίχριστος», βέβαια, ιστορικός Κ. Παπαρηγόπουλος. «Ανόσιους, μυσαρούς, παμμίαρους» αποκαλούσαν τους Ελληνες οι αυτοκρατορικοί νόμοι και οι εκκλησιαστικοί πατέρες.

Ας μην κουράσουμε με τα σχετικά στοιχεία ξανά διότι μόνο αναγούλα προκαλούν.

Οι δε πνευματικοί πατέρες αυτής της ασιατικής λαίλαπας και των ακολούθων της, οποιαςδήποτε εθνικότητα και εάν ήσαν, τι πίστευαν άραγε?

Ο Αθανάσιος κατακεραύνωνε τους «μιαρούς» Ελληνες, ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός στηλίτευσε την «κίβδηλον ποίησιν» των αρχαίων, και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος θεωρούσε πως Χριστιανισμός και Ελληνισμός είναι ασυμβίβαστοι, διαφωνώντας με τους νυν ελληνοχριστιανικούς κήρυκες, όπως και η αφεντιά σου φίλτατε.

«Το όνομα Ελλην κατήντησε θρησκευτικόν και ελέγετο περί μη χριστιανών και αν ακόμη ούτοι ήσαν Σαρακηνοί», λέει ο ιστορικός Κ. Αμαντος. Και, αυτό, όχι μόνο από τους τότε ζηλωτές και «θεούσες». Ακόμα και κορυφαίοι διανοητές, όπως ο πατριάρχης Φώτιος (9ος αιώνας) έγραφε πως οι Ρώσοι, προτού εκχριστιανισθούν, είχαν «ελληνικήν και άθεον δόξαν», ενώ ο «πλατωνιστής» Μιχαήλ Ψελλός (11ος αιώνας) έλεγε πως οι Κινέζοι ήταν...... «Ελληνες το δόγμα«!!

Και θέλεις και ένα ακόμα «Βυζαντινό» σχετικό παράδειγμα μήπως?

Όταν το 968, απεσταλμένοι του Πάπα εγχείρισαν στον αυτοκράτορα Νικηφόρο Φωκά γράμματα του Ποντίφηκα με την προσφώνηση «αυτοκράτωρ των Ελλήνων», ο Φωκάς…….τους έριξε στη φυλακή για την προσβολή ετούτη!!

Ο Μέγας Λογοθέτης (πρωθυπουργός) του Ανδρόνικου Β' Παλαιολόγου, Θεόδωρος Μετοχίτης (αρχές 14ου αιώνα), θεωρούσε τους Έλληνες «εχθρούς του κράτους» και ευχόταν να «εξολοθρευθούν με την βοήθειαν του Θεού», ενώ ο προοδευτικός θεολόγος Βαρλαάμ (14ος αιώνας) θα κατηγορηθεί, ανάμεσα στ' άλλα, και σαν «ελληνομανής»!

Και ο ιστορικός Παύλος Καλλιγάς επιλέγει: «Αυτούς τους διώκοντας τον Χριστιανισμόν Τούρκους, αποκαλεί η Εκκλησία "νέους Ελληνας", διότι το όνομα Ελλην ήτο τότε συνώνυμον τω αντιχρίστω... Οι περισωθέντες επίσημοι αναθεματισμοί του ελληνικού ονόματος, αποδεικνύουν ότι οι ακαταλόγιστοι εκείνοι άνθρωποι ενόσουν (έπασχαν από) αληθή ελληνοφοβίαν».

Αλλά βλέπετε, τότε ΟΥΔΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΟ ΜΟΡΦΩΜΑ «ΒΥΖΑΝΤΙΟ» ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΟΙ ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ (και πουλημένοι) ΡΑΣΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ 1821…..

Τέσπα, τα γνωρίζουνε πλέον οι περισσότεροι.

europaios2:
«Όμως οι κληρικοί πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση.»

Ναι, φυσικά. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ!

Πάντως όχι για τον ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ, διότι ανέκαθεν ιστορικά ΤΟ ΧΡΗΜΑ και Η ΕΞΟΥΣΙΑ υπήρξανε εργαλεία των κάθε λογής «ιερέων». Είτε αυτοί λέγονται τάχα μου δήθεν χριστιανοί, καθολικοί και πάει λέγοντας.

Μια ματιά στο βρόμικο, σάπιο και διεφθαρμένο θεοκρατούμενο βυζάντιο θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.

Συνάμα, τα ίδια ισχύουνε για όλους τους αυτόκλητους ομιλητές του Θεού. Ολοι τους στο ίδιο καζάνι βράζουνε ούτως ή άλλως.

europaios2:
«Αλλά άλλο αυτός που προσπαθεί να σώσει τη ζωή! και άλλο αυτός που προσπαθεί να σώσει την ψυχή!»

Καλά, αυτή η καραμέλα με την «ψυχή» είναι η καλύτερη του κάθε αυτόκλητου «Σωτήρα» και «exclusive speaker του Θεού»!

Μόνο που ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ κανείς απο όλους τους αυτόκλητους δεν ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕ είτε το ΠΟΘΕΝ Η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ «ΣΩΤΗΡΙΑΣ» ή το ΠΟΘΕΝ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ «ΨΥΧΗΣ» καθώς και το ΠΟΘΕΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.

Όχι φυσικά βάση των ολίγων αράδων που αρπάξανε απο τις παιδιαριώδεις Εβραϊκές περιγραφές, αλλά απο ΤΕΚΜΗΡΙΑ που δεν κολλάνε στην παγίδα της πίστης και της τύφλωσης που αυτή προκαλεί.

Τέλος, ολίγες στιγμές χαλάρωσης και ταξιδιού στις..........παλιές καλές ημέρες που στέρησε ο αγώνας των Ελλήνων απο το Νεορωμέικο ράσο των φαναριωτών:

«Tα παιδιά να υπακούτε στους γονείς σας σύμφωνα με το θέλημα του Kυρίου... Όμως, όταν ο γονέας είναι Έλλην, τότε το παιδί δεν πρέπει να υπακούη»
(Χρυσόστομος: προς Eφεσίους επιστολή, ομιλία 21, παρ. α).

«Μη δειλιάζετε από των ελληνικών πιθανολογημάτων... τα οποία είναι σκέτα ξύλα, μάλλον δε δάδες που απώλεσαν και του δαυλού την ζωντάνια και του ξύλου την ισχύ, μη έχοντας δε ούτε και του πυρός την φωτεινότητα, αλλά σαν δάδες καπνίζουσες καταμελανώνουν και σπιλώνουν όσους τα πιάνουν και φέρνουν δάκρυα στα μάτια όσων τα πλησιάζουν. Έτσι και (των Ελλήνων) η ψευδώνυμος γνώση σε όσους την χρησιμοποιούν» (Μέγας Βασίλειος:Εις Προφήτην Ησαΐαν Προοίμιον 7.196.3).

«Είναι εχθροί οι Έλληνες, διότι διασκεδάζουν καταβροχθίζoντας με ορθάνοιχτο στόμα τον Ισραήλ. Στόμα δε λέγει εδώ ο προφήτης (Ησαΐας Θ΄11) την σοφιστική του λόγου δύναμη η οποία τα πάντα χρησιμοποίησε για να παραπλανήσει τους εν απλότητι πιστευσάντων».
(Εις Προφήτην Ησαϊαν 9.230.8)}

Και ερωτώ: ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΕΜΑΤΟΙ ΜΕ...«ΑΓΑΠΗ» ΠΑΤΕΡΕΣ ΝΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ?

Άντε, και καλή χρονιά σε όλους, ευτυχώς για τον ελληνισμό θεοκρατική κατάρα σαν και των Νεορωμαίων δεν φαίνεται πουθενά στον ορίζοντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2009, 02:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe :
Στην θράκη, ζούσανε ουκ ολίγες φυλές εκείνη την εποχή, κάτι που είναι ξεκάθαρο ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ, πόσο δε μάλλον αιώνες πίσω στο χρόνο και μετά απο την.............απύθμενη αγάπη που έδειχναν για την Ελληνική σκέψη και νοοτροπία οι εκχριστιανισμένοι κατακτητές των Ελλήνων, αργότερα γνωστοί και ως «Βυζαντινοί». Άνοιξε τα μάτια σου, τα λένε και οι ίδιοι οι Θράκες σήμερα


Aνοιχτά τα έχω και διαβάζω:
"Η επακόλουθη διάδοση του χριστιανισμού συνετέλεσε στην πλήρη ένταξη των πληθυσμών αυτών στον ελληνορωμαϊκό κόσμο."

quote:
Schwabe :
Αλίμονο, δεν βλέπεις, «υποστήριξαν» τόσο την επανάσταση του ’21 ώστε ο Αθανάσιος Διάκος αναγκάστηκε να κόβει κεφάλια παπάδων, τους οποίους θεωρούσε προδότες της Υψηλής Πύλης που στέναζε μην χάσει τα προνόμια που’χε με τους συνεργάτες...

? Για λέγε για λέγε.........πόσα κεφάλια έκοψε?.......λάσπη και παραμύθια όπως πάντα.......ο γνωστός Schwabe!

quote:
Schwabe :
Το όνομα «Ελλην» πήρε νόημα υβριστικό και αποκρουστικό από τους εκχριστιανισμένους κατακτητές των ελλήνων.
Το Βυζάντιο «πολέμιον υπελάμβανε (θεωρούσε εχθρικό) το των Ελλήνων όνομα, καθ' όσον ανέκαθεν το όνομα τούτο εταυτίσθη μετά της εννοίας του ειδωλολάτρου», γράφει ο κάθε άλλο παρά «αντίχριστος», βέβαια, ιστορικός Κ. Παπαρηγόπουλος. «Ανόσιους, μυσαρούς, παμμίαρους» αποκαλούσαν τους Ελληνες οι αυτοκρατορικοί νόμοι και οι εκκλησιαστικοί πατέρες.

Αν πατήσει κάποιος "εδώ" "Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών" θα δει από που ακριβώς έχεις αντιγράψει!:
"Ακόμα και το όνομα «Έλλην» πήρε νόημα υβριστικό και αποκρουστικό. Το Βυζάντιο «πολέμιον υπελάμβανε (θεωρούσε εχθρικό) το των Ελλήνων όνομα, καθ' όσον ανέκαθεν το όνομα τούτο εταυτίσθη μετά της εννοίας του ειδωλολάτρου», γράφει ο κάθε άλλο παρά «αντίχριστος», βέβαια ιστορικός Κωνσταντίνος Παπαρηγόπουλος. «Ανόσιους, μυσαρούς, παμμίαρους» αποκαλούσαν τους Έλληνες οι αυτοκρατορικοί νόμοι και οι εκκλησιαστικοί πατέρες."

Aγαπητέ , Δε σε κατηγορώ που αντιγράφεις απλά από αντιχριστιανικές και ανιστόρητες σελίδες. Μου δίνεται η ευκαιρία να απαντήσω σε συκοφαντίες και σε ιστορικά ανοσιουργήματα που για μένα "ανθέλληνες" είτε εν γνώση τους είτε λόγω μωρίας , (χωρίς δηλαδή συναίσθηση του τι πράττουν) "κατασκευάζουν".΄

Εμείς οι "Χριστιανοί" αγαπητέ Schwabe, δε γράφουμε για να ξεχωρίσουμε από τον κόσμο, αλλά για να ενώσουμε τον κόσμο!

Ούτε που καταλαβαίνεις το τι (άθελά σου, θέλω να πιστεύω), προσπαθείς να κάνεις. Οι Έλληνες πέρασαν από μια θρησκεία (το δωδεκάθεο) σε μια άλλη μονοθεϊστική!, αυτό δε σημαίνει ότι η ιστορία μας σταμάτησε με την αλλαγή αυτή.
Μετά από χρόνια μπορεί οι απόγονοί μας να αλλάξουν θρήσκευμα! να γίνουν Φουφουτιανοί! Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε θα τους εξουσιοδοτήσει στο να μας θεωρούν εμάς τους σημερινούς Έλληνες εχθρούς των εαυτών μας! επειδή είμασταν Χριστιανοί!
Μπορεί να γίνουν άθεοι! Το ίδιο θα ισχύει! θα είμαστε οι πρόγονοί τους! όπως για εμάς πρόγονοί μας ήσαν οι αρχαίοι Έλληνες και εν συνεχεία οι Βυζαντινοί.
Η ιστορία προχωράει, δεν είναι στάσιμη. Είναι σαν το τρένο! ή ανεβαίνεις ή μένεις πίσω! Οι εξελίξεις τρέχουν δεν περιμένουν!
Οι πρόγονοί μας πολύ έξυπνα ανέβηκαν στο τρένο του Βυζαντίου και από απλοί επιβάτες έγιναν οι μηχανοδηγοί! Αυτό έπρεπε να σε κάνει να νιώθεις περηφάνια! ως 'Έλληνας! όπως εμείς οι Χριστιανοί αισθανόμαστε περηφάνια για τους αρχαίους Έλληνες!

Δεν μπερδεύουμε τα αυγά με τα πασχάλια! Δε θα κάτσουμε ποτέ να βιάσουμε την ιστορία μας για να μας βγει προς τα έξω το θρησκευτικό μας πιστεύω. Έχω γράψει πολλές φορές! ότι η ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία μας είναι ελλιπής! Και είναι ελλιπής γιατί δε στέκεται στα "κακά" της ιστορίας μας όπως πρέπει παρά μόνο στα καλά!

Και εάν εσύ νομίζεις ως κακό την αλλαγή του θρησκεύματος! τότε τι να πω? Να φορέσουμε τις κελεμπίες και να τρέχουμε στα Ελευσίνια μυστήρια ..........μπερδεύοντας την.... με τη βούρτσα που λέμε!
Τα "κακά" δεν είναι άλλο από αυτό που ο εθνικός μας ποιητής! έχει γράψει ......η διχόνοια! Η διχόνοια η οποία προκαλείται από την αλαζονεία και τη βλακεία!
Η Αθήνα μόλις έγινε χρυσή! αμέσως........μέσα σε ελάχιστα χρόνια.....έγινε άνθρακας! γιατί?
Ο Σπαρτιάτης έσφαζε τον Αθηναίο, ο Μακεδόνας το Θηβαίο! ο Πέρσης βασιλιάς είχε στο πλευρό του και Ελληνικές πόλεις!
Αποδεκατισμένοι οι Έλληνες από τις ανώφελες εμφύλιες διαμάχες ήσαν το πλέον εύκολο θύμα για τους Ρωμαίους!

Όμως μέσα από τις στάχτες μας αναγεννηθήκαμε! Σηκώσαμε πάλι κεφάλι! από κατακτημένοι γίναμε και πάλι κατακτητές! Το πάθημα όμως δεν έγινε μάθημα! πάλι μίση πάλι συγκρούσεις, πάλι τα πάντα για τα "ίδια οφέλη" ακόμη και με τον εχθρό συμμαχούσαν κάποιοι Βυζαντινοί, όπως και τότε με τον Πέρση κάποιοι άλλοι προγονοί τους.

Το αποτέλεσμα? πάλι το ίδιο! πάλι σκλαβιά! Και όταν ήρθε επιτέλους η στιγμή της επανάστασης! μόλις λίγο αναστηθήκαμε και ξεκινήσαμε πάλι για μια ελεύθερη Ελλάδα!..........και πάλι τα ίδια!.....εμφύλιος για την εξουσία!......τα καταφέραμε όμως κουτσά-στραβά.
Και μόλις πάλι πήγαμε να σηκώσουμε κεφάλι με τον Βενιζέλο! να σου πάλι οι κόντρες, να σου πάλι ο αποκεφαλισμός(όχι με την κυριολεξία της λέξης) του Μικρασιατικού στρατού, ο οποίος φυσικό και επόμενο έφερε και τον αποκεφαλισμό με την κυριολεξία της λέξης!
Μόλις ελευθερωθήκαμε από τους Γερμανούς! πάλι τα ίδια! πάλι ο τσακωμός για "ίδια" και όχι συνολικά οφέλη!

Και τώρα που έχουμε ηρεμήσει κάπως........να σου κάποιοι θερμοκέφαλοι παρασυρόμενοι από εκδότες-εμπόρους βιβλίων και από διάφορα κέντρα που η απαρχή τους πάντα καταλήγει σε μή εθνικά συμφέροντα! να τραγουδάνε για ίδια οφέλη! γιατί και το να θέλεις απλά να κάνεις τον "ξύπνιο" και αυτό ίδιο όφελος είναι.

Δε με πειράζει λοιπόν που απλά αντιγράφεις από τέτοιες ιστοσελίδες. Τη στιγμή που αντιγράφεις σημαίνει ότι τα ασπάζεσαι και άρα γίνονται δικά σου!
Με ενοχλεί όμως η λυσσαλέα αντίδραση όταν κάποιος Χριστιανόφιλος, αντιγράφει από μια Χριστιανική ιστοσελίδα. Αντί να θεωρήσετε τα γραφόμενά του ως δικά του ασχέτως εάν τα έχει αντιγράψει, επιτίθεστε του στυλ!
"να" από εδώ αντέγραψες!!!! και τον κοσμείτε με διάφορα επίθετα!
Ε! και? το θέμα είναι εσύ τι γράφεις για να τα αντικρούσεις.....άσε αυτός τι γράφει ή τι αντιγράφει.......αυτός μπορεί να γράφει ή να αντιγράφει ότι θέλει.........η δική σου η πένα τι κάνει? πως τα αντικρούει? υπάρχει ή όχι?
====================================================================
Σου απαντώ λοιπόν.
Σωστά γράφει ο Παπαρηγόπουλος. Είχαν φροντίσει για αυτό και οι ειδωλολάτρες! Που λόγω του δωδεκάθεου θεωρούσαν τους εαυτούς τους ως καθαρούς Έλληνες!......λογικό! ποιος να θέλει να ταυτιστεί με έναν ειδωλολάτρη? Έτσι ταυτίστηκε με την ειδωλολατρία και όχι με το έθνος, αυτό είναι γνωστό!

quote:
Schwabe :
Ο Αθανάσιος κατακεραύνωνε τους «μιαρούς» Ελληνες, ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός στηλίτευσε την «κίβδηλον ποίησιν» των αρχαίων, και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος θεωρούσε πως Χριστιανισμός και Ελληνισμός είναι ασυμβίβαστοι, διαφωνώντας με τους νυν ελληνοχριστιανικούς κήρυκες, όπως και η αφεντιά σου φίλτατε.

Και αυτό αντιγραφή από το Ύπατο συμβούλιο!

Όλοι αυτοί Schwabe δεν αναφερόντουσαν παρά στους ειδωλολάτρες, για αυτό, για παράδειγμα ο Γρηγόριος γράφει: «Νομίζω ότι όλοι όσοι είναι μυαλωμένοι ομολογούν ότι η παιδεία είναι το πρώτιστο αγαθό μας. Και δεν εννοώ μόνο την ευγενέστερη δική μας παιδεία, δηλαδή τη Χριστιανική, αλλά και την Εθνική, την οποία πολλοί από τους Χριστιανούς, κακώς γνωρίζοντες τα πράγματα, απορρίπτουν ως επίβουλη και εσφαλμένη και απομακρύνουσα από το Θεό. Δεν πρέπει να μην τιμάμε την παιδεία, όπως νομίζουν μερικοί, τους οποίους πρέπει να θεωρούμε σκαιούς και απαίδευτους» . Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος, Επιτάφιος εις Μ. Βασίλειον κ.,

Ο Αγ. Χρυσόστομος θεωρεί καύχημα των Χριστιανών ότι πολλά εθνικά βιβλία τα έσωσαν από τον αφανισμό οι ίδιοι (PG 50, 537B): «Κι αν έτυχε κάποιο να έχει διασωθεί, αυτό μπορεί κανείς να το βρει στα χέρια των Χριστιανών». Και προσθέτει: «Οι Χριστιανοί δεν είναι σωστό να καταστρέφουν την πλάνη με τον εξαναγκασμό και τη βία, αλλά να απεργάζονται τη σωτηρία των ανθρώπων με την πειθώ, το λόγο και την ηπιότητα» . [Ιωάννη Χρυσόστομου, Λόγοι εις τον μακάριον Βαβύλαν, PG 50, 537 C]

Δε νομίζω να χρειάζονται άλλα σχόλια.

quote:
Schwabe :
«Το όνομα Έλλην κατήντησε θρησκευτικόν και ελέγετο περί μη χριστιανών και αν ακόμη ούτοι ήσαν Σαρακηνοί», λέει στην εκδοθείσα το 1933 «Ιστορία του Βυζαντινού Κράτους» ο ιστορικός Αμαντος.
Ακόμα και κορυφαίοι διανοητές, όπως ο πατριάρχης Φώτιος (9ος αιώνας) έγραφε πως οι Ρώσοι, προτού εκχριστιανισθούν, είχαν «ελληνικήν και άθεον δόξαν», ενώ ο «πλατωνιστής» Μιχαήλ Ψελλός (11ος αιώνας) έλεγε πως οι Κινέζοι ήταν. «Έλληνες το δόγμα»!!!

Και εδώ πάλι απλή αντιγραφή! από το ίδιο συμβούλιο.
.......αλλά δε βρίσκω!........ το μεμπτό! που είναι? όντως ο όρος Έλληνας τους πρώτους αιώνες είχε ταυτιστεί με τον ειδωλολάτρη όπως Αμάντος καλά γράφει.
Ο Ψελλός όμως γράφοντας έτσι απλά ότι έλεγε πως οι Κινέζοι ήταν «Έλληνες το δόγμα» εάν δε δω το πλήρες κείμενο, δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα.

Εάν τα έλεγε αυτά τον 9ο αιώνα δε θα με παραξένευε γιατί τότε περίπου είχε αρχίσει να αλλάζει ο όρος Έλλην και να αποκτεί κα πάλι την Εθνική του έννοια. Θα περιμένω λοιπόν αγαπητέ να φέρεις το πλήρες κείμενο προς εξέταση. Δύσκολα τα πράγματα ε Schwabe?

Μην ξεχνάς ότι τον 11ο αιώνα η κόρη του βυζαντινού αυτοκράτορα Κομνηνού τα παρουσιάζει πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Τον ίδιο ακριβώς αιώνα από επίσημα Βυζαντινά αυτοκρατορικά χείλη, άτυχε Schwabe!
.......Όταν λοιπόν η Άννα η Κομνηνή αναφέρει στην Αλεξιάδα "το Ελληνίζειν ες άκρον εσπουδακυία και ρητορικής ουκ αμελετήτως έχουσα και τας Αριστοτελικάς τέχνας ευ αναλεξαμένη και τους Πλάτωνος διαλόγους..." τι να εννοεί άραγε?........ξέρεις η κόρη του Αυτοκράτορα.....δεν ήταν καμιά τυχαία!

Η Άννα Κομνηνή γράφει ακόμη στο ("Αλεξιάς"), αναφερόμενη στο εκπαιδευτήριο ορφανών που είχε ιδρύσει ο πατέρας της:
"Και έστιν ιδείν και Λατίνον ενταύθα παιδοτριβούμενον και Σκύθην
ελληνίζοντα και Ρωμαίον τα των Ελλήνων συγγράμματα μεταχειριζόμενον
και τον αγράμματον Έλληνα ορθώς ελληνίζοντα."

quote:
Schwabe :
Και θέλεις και ένα ακόμα «Βυζαντινό» σχετικό παράδειγμα μήπως?
Όταν το 968, απεσταλμένοι του Πάπα εγχείρισαν στον αυτοκράτορα Νικηφόρο Φωκά γράμματα του Ποντίφηκα με την προσφώνηση «αυτοκράτωρ των Ελλήνων», ο Φωκάς.........τους έριξε στη φυλακή για την προσβολή ετούτη!!

Καταραμένη φτώχεια Schwabe!!!

Διάβασε για να μαθαίνεις και να μη σε κοροϊδεύουν:

Ο Όθων ο Μέγας, στέφθηκε αυτοκράτορας στη Ρώμη, ένα χρόνο πριν από την άνοδο του Νικηφόρου Φωκά στο θρόνο και είχε υποτάξει όλη σχεδόν την Ιταλία.
Έστειλε λοιπόν το 968 πρεσβεία στην Κων/λη για να πετύχει έναν φιλικό διακανονισμό σχετικά με την κατοχή ενός τμήαμτος της Ιταλίας, που δεν είχε καταλάβει ακόμη.

Ο απεσταλμένος του, επίσκοπος της Κρεμώνας Λιουτπράνδος, διαβίβασε στη βυζαντινή κυβέρνηση ένα σχέδιο, που προέβλεπε τη σύναψη γάμου ανάμεσα στον γιο του Όθωνα Α' και σε μια κόρη των νεαρών πορφυρογέννητων Βυζαντινών αυτοκρατόρων
και σαν προίκα θα εκχωρούνταν οι κτήσεις της Βυζαντινής αυτοκρατορίας στη νότια Ιταλία.

Το γεγονός όμως ότι ο Όθων έλαβε το αυτοκρατορικό στέμμα, ανακηρύχτηκε κεφαλή της Ρώμης και της Ρωμαϊκής εκκλησίας , κατέκτησε σχεδόν όλη την Ιταλία, σύναψε συμμαχία με τους ηγεμόνες της Κάπουας και του Βενεβέντου, που ήταν υποτελείς της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και τέλος επιχείρησε επίθεση στη Βυζαντινή πόλη του Μπάρι, που όμως απέτυχε, αλλά κυρίως η Ρωμαϊκή αυτοκρατορική ιδιότητα που υποστήριζε για τον Όθωνα η παπική εκκλησία, με σκοπό τον περιορισμό των οικουμενικών αξιώσεων της Βυζαντινής αυτοκρατορίας, που δρούσε ως συνέχεια της Ρωμαϊκής, "απαίτηση" «απαράδεκτη» για να τη δεχτεί ένας Βυζαντινός αυτοκράτορας , είχε ως αποτέλεσμα να ερεθίσει τον Νικηφόρο στο έπακρο, θεωρώντας ότι όλα αυτά τα γεγονότα στη Δύση έθιγαν σοβαρά το κύρος της αυτοκρατορίας του από πολλές απόψεις.

Η προσφορά λοιπόν του επισκόπου θεωρήθηκε εμπαιγμός από τους Βυζαντινούς και απορρίφθηκε ως εμπαιγμός! Ενώ ο απεσταλμένος υποχρεώθηκε να μάθει ότι ο Όθωνας δεν ήταν ούτε αυτοκράτορας, ούτε Ρωμαίος, αλλά μόνο βασιλέας βαρβάρων όπως μας πληροφορεί ο Ostrogorsky.
Ενώ ο Νικηφόρος ανακάλεσε την αναγνώριση της ιδιότητας του Όθωνος Α', ως βασιλέως των Φράγκων.

Μην ξεχνάς καημένε Schwabe, ή μάλλον "μάθε" ότι ο Όθωνας είχε αναγνωριστεί ως βασιλεάς των Φράγγων. Στα πλαίσια όμως της πολιτικής του πάπα βαπτίστηκε "Ρωμαίος αυτοκράτορας" οπότε αναγκαστικά ο βυζαντινός αυτοκράτορας έπαυε να είναι αυτός η συνέχεια της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.........και τι του έμενε? μάντεψε.... αυτοκράτορας των Ελλήνων......και που εκτεινόταν πρώτα η Ελλάδα? θυμάσαι?

Και μάθε και κάτι άλλο ο Λιουτπράνδος στο ιστορικό του έργο πουθενά δε χρησιμοποιεί τον όρο "Imperatores Romanorum" για τους αυτοκράτορες του Βυζαντίου αλλά άλλους, όπως "Imperaotres Graecorum"

Τα υπόλοιπα θα τα σχολιάσω αργότερα.....ούτως ή άλλως τα πάνω κάτω τα ίδια λένε.......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 13/01/2009 02:33:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2009, 16:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ευρωπαίε2, θα ήθελα να συμπληρώσω λέγοντας πως ο Schwabe έχει αντιγράψει, κατά καιρούς, και από τη φασιστικής κοπής ιστοσελίδα ''hellenicreligion''.

Βέβαια, όπως λες, το να αντιγράφει κάποιος από κάπου, όταν τον καλύπτουν ή/και ασπάζεται τα όσα αναφέρονται, δεν είναι κακό.

Το σημαντικό δεν είναι να αντικρούσεις τους ανθρώπους αλλά τα όσα λένε.
Και στην περίπτωση του Schwabe και των άλλων γνωστών χριστιανομάχων του φόρουμ, σημαντικό καθίσταται να τονιστεί και να αναδειχθεί το μίσος, η διχόνοια και η μισαλλοδοξία που περιέχουν τα μηνύματά τους.

Δυστυχώς, είναι και αυτά γνωρίσματα της φυλής μας. Εφιάλτες, προδότες και καταδότες ... ποτέ δεν έλλειψαν από τον τόπο μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 21:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Μέγας Λογοθέτης (πρωθυπουργός) του Ανδρόνικου Β' Παλαιολόγου, Θεόδωρος Μετοχίτης (αρχές 14ου αιώνα), θεωρούσε τους Έλληνες «εχθρούς του κράτους» και ευχόταν να «εξολοθρευθούν με την βοήθειαν του Θεού», ενώ ο προοδευτικός θεολόγος Βαρλαάμ (14ος αιώνας) θα κατηγορηθεί, ανάμεσα στ' άλλα, και σαν «ελληνομανής»!


Tι άσχετος Θεέ μου!!!!

Εγκαίνια Πατριαρχικής Βιβλιοθήκης Αλεξανδρείας
Αλεξάνδρεια, 12.05.2008
Η σωτηρία της εξαιρετικά σημαντικής και πολύπαθης Πατριαρχικής Βιβλιοθήκης Αλεξανδρείας είναι πια γεγονός. Με χρήματα της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, οι φημισμένες συλλογές της βιβλιοθήκης συντηρήθηκαν, από τους ειδικούς του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τραπέζης και αναδεικνύονται πλέον στο Μέγαρο του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, όπου την Παρασκευή, 9 Μαΐου, έγιναν τα εγκαίνια της Βιβλιοθήκης, με κάθε επισημότητα.

Χειρόγραφοι κώδικες αιώνων, θρησκευτικού, κυρίως, περιεχομένου, που χρονολογούνται, οι αρχαιότεροι, από τον 10ο αιώνα μ.Χ, ευαγγελιστάρια, βίοι αγίων, μουσικά χειρόγραφα, όπως και χειρόγραφα με τραγωδίες του Αισχύλου, του Ευριπίδη, φιλοσοφικά έργα του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη,με σχόλια του Θεοδώρου Μετοχίτη, είναι κάποια από τα “αστέρια” της συλλογής, που αριθμεί 40.000 τίτλους βιβλίων, 7.000 παλαιές έντυπες εκδόσεις από το 1460 μέχρι το 1800.
(πηγή:Συμβούλιο Απόδημου Ελληνισμού
Χάφτεις έτσι αβίαστα ότι διαβάζεις? ή απλά σαν παπαγάλος φέρεσαι? Καταφέρεσαι εναντίων του Mετοχίτης ο οποίος υπήρξε λόγιος, ένας από τους σπουδαιότερους συγγραφείς του Bυζαντίου αλλά και προστάτης των τεχνών.

quote:
Schwabe:
Και ο ιστορικός Παύλος Καλλιγάς επιλέγει: «Αυτούς τους διώκοντας τον Χριστιανισμόν Τούρκους, αποκαλεί η Εκκλησία "νέους Ελληνας", διότι το όνομα Ελλην ήτο τότε συνώνυμον τω αντιχρίστω... Οι περισωθέντες επίσημοι αναθεματισμοί του ελληνικού ονόματος, αποδεικνύουν ότι οι ακαταλόγιστοι εκείνοι άνθρωποι ενόσουν (έπασχαν από) αληθή ελληνοφοβίαν».

Υπάρχει κάποιο κείμενο από την Εκκλησία που να αποκαλούσε τους Τούρκους Νέους Έλληνες επειδή όπως γράφεις το όνομα Έλλην ήτο τότε συνώνυμον τω αντιχρίστω ?
-Αν ναι! παρουσιασέτο για να συζητήσουμε σε κάποια βάση, αν όχι άντε γεια!!!!!.......

quote:
Schwabe:
Αλλά βλέπετε, τότε ΟΥΔΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΟ ΜΟΡΦΩΜΑ «ΒΥΖΑΝΤΙΟ» ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΟΙ ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ (και πουλημένοι) ΡΑΣΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ 1821…..

Αλλά βλέπουμε το πόσο εύκολα "κάποιοι" πουλάνε την Ελληνική τους συνείδηση και στη θέση της βάζουν μια φθηνή και βάρβαρη προς το ήθος μας μουτσούνα!

quote:
Schwabe:
Μια ματιά στο βρόμικο, σάπιο και διεφθαρμένο θεοκρατούμενο βυζάντιο θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.

Μια ματιά ή μελέτη στη βρόμικη, σάπια και διεφθαρμένη (πλην λίγων εξαιρέσεων, )αυτοκρατορική Βυζαντινή διοίκηση, θα μπορούσε να εξυπηρετήσει θαυμάσια, ώστε να δούμε τα μεμπτά και τρωτά σημεία μιας τέτοιας διοίκησης τόσο στην εσωτερική της όσο και στην εξωτερική της πολιτική.
Η Βυζαντινή λοιπόν διοίκηση, η οποία λόγω της ποικίλης και συνεχής εναλλαγής των "πολιτικών της συμμαχιών" αλλά και του τότε εξωτερικού παράγοντα, αφού τα κράτη τότε άρχισαν σιγά σιγά να διαμορφώνονται και ο πολιτικός χάρτης συνεχώς μεταβαλλόταν, δίνει πραγματικά, μια μοναδική ευκαιρία για αληθινή μελέτη και σπουδή, αποκομίζοντας έτσι τεράστια οφέλη ώστε να αποφεύγαμε στο παρόν και να αποφυγούμε στο μέλλον, να περιπέσουμε σε καταστάσεις μαρασμού και διαφθοράς.

Επειδή ακόμη η διπλωματία εκείνης της εποχής ήταν πολύ ποιο δύσκολη από τη σημερινή, θα μπορούσε επίσης η μελέτη της να προσφέρει πολλά! Είναι γεγονός ότι κατά περιόδους η διπλωματία του Βυζαντίου έφερε αποτελέσματα που ο στρατός του δε θα μπορούσε να φέρει σε καμία περίπτωση.

Κάτι τέτοιο όμως δε θα συνέφερε καθόλου την "αφεντιά" σου, αφου αυτό που νοιάζει δεν είναι η ωφέλεια από ένα πόνημα αλλά η συκοφαντία και η δυσφήμηση....

quote:
Schwabe:
Τέλος, ολίγες στιγμές χαλάρωσης και ταξιδιού στις..........παλιές καλές ημέρες που στέρησε ο αγώνας των Ελλήνων απο το Νεορωμέικο ράσο των φαναριωτών:

«Tα παιδιά να υπακούτε στους γονείς σας σύμφωνα με το θέλημα του Kυρίου... Όμως, όταν ο γονέας είναι Έλλην, τότε το παιδί δεν πρέπει να υπακούη»
(Χρυσόστομος: προς Eφεσίους επιστολή, ομιλία 21, παρ. α).

«Μη δειλιάζετε από των ελληνικών πιθανολογημάτων... τα οποία είναι σκέτα ξύλα, μάλλον δε δάδες που απώλεσαν και του δαυλού την ζωντάνια και του ξύλου την ισχύ, μη έχοντας δε ούτε και του πυρός την φωτεινότητα, αλλά σαν δάδες καπνίζουσες καταμελανώνουν και σπιλώνουν όσους τα πιάνουν και φέρνουν δάκρυα στα μάτια όσων τα πλησιάζουν. Έτσι και (των Ελλήνων) η ψευδώνυμος γνώση σε όσους την χρησιμοποιούν» (Μέγας Βασίλειος:Εις Προφήτην Ησαΐαν Προοίμιον 7.196.3).



Εσύ ο ίδιος έγραψες ότι ο όρος Έλλην είχε ταυτιστεί με τον ειδωλολάτρη........αλλά λίγες σειρές ποιο κάτω γράφεις τις αρλούμπες σου......για να δούμε λοιπόν:

«Μη δειλιάζετε από των ειδωλολατρών(ελληνικών) πιθανολογημάτων... τα οποία είναι σκέτα ξύλα, μάλλον δε δάδες που απώλεσαν και του δαυλού την ζωντάνια και του ξύλου την ισχύ, μη έχοντας δε ούτε και του πυρός την φωτεινότητα, αλλά σαν δάδες καπνίζουσες καταμελανώνουν και σπιλώνουν όσους τα πιάνουν και φέρνουν δάκρυα στα μάτια όσων τα πλησιάζουν. Έτσι και των "ειδωλολατρών"(των Ελλήνων) η ψευδώνυμος γνώση σε όσους την χρησιμοποιούν» (Μέγας Βασίλειος:Εις Προφήτην Ησαΐαν Προοίμιον
«Tα παιδιά να υπακούτε στους γονείς σας σύμφωνα με το θέλημα του Kυρίου... Όμως, όταν ο γονέας είναι "ειδολολάτρης"(Έλλην), τότε το παιδί δεν πρέπει να υπακούη»
(Χρυσόστομος: προς Eφεσίους επιστολή, ομιλία 21, παρ. α).

Σου διαφεύγει μήπως! ότι όλοι οι φωτισμένοι πατέρες της Εκκλησίας μας είχαν σπουδάσει την αρχαία Ελληνική παιδεία?

Διάβασε λίγο:
Ο Χρυσόστομος ήταν ευφυέστατο μυαλό και σπούδασε πολλές επιστήμες στην Αντιόχεια, κοντά στο διάσημο τότε ρήτορα Λιβάνιο, ο οποίος όταν ρωτήθηκε ποιόν θα ήθελε να άφηνε στη θέση του όταν θα αποσύρετο δήλωσε: <<Τον Ιωάννη, αν δεν ήταν Χριστιανός>>, αλλά και στην Αθήνα.

Ως πατριάρχης ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, επί Αρκαδίου τα έβαλε με τον αυτοκράτορα υπερασπιζόμενος το λαό για τη βαριά και εξοντωτική φορολογία , ξεσκέπαζε φωναχτά τις βρωμιές του παλατιού και της αριστοκρατίας και μαστίγωνε κληρικούς που ήσαν πόρνοι και άρπαγες,
ήταν τόσο καυστικός και δίκαιος στο Λόγο του που ο λαός τότε τον ονόμασε Χρυσόστομο, εξού και το "πέστα Χρυσόστομε" , αμέσως τον εξόρυσσαν με πρωτοβουλία της βασίλισσας, ο λαός όμως επαναστάτησε και αναγκάστηκαν να τον επαναφέρουν.............αυτόν τον άνθρωπο συκοφαντείς Schwabe?


quote:
Schwabe:
«Είναι εχθροί οι Έλληνες, διότι διασκεδάζουν καταβροχθίζoντας με ορθάνοιχτο στόμα τον Ισραήλ. Στόμα δε λέγει εδώ ο προφήτης (Ησαΐας Θ΄11) την σοφιστική του λόγου δύναμη η οποία τα πάντα χρησιμοποίησε για να παραπλανήσει τους εν απλότητι πιστευσάντων».
(Εις Προφήτην Ησαϊαν 9.230.8)}

Για να δούμε λοιπόν στο συγκεκριμένο κεφάλαιο τι λέει ο Ησαίας:
κεφ.Θ στοιχ.10 και 11:
10."Ο Κύριος εναντίον τους ξεσήκωσε τους αντιπάλους τους και παρακίνησε τους εχθρούς τους, 11.τους Σύρίους από την Ανατολή και τους Φιλισταίους από τη Δύση που άνοιξαν το στόμα τους να καταπιούν τον Ισραήλ."
Πιάστ' αυγό και κούρευτο Schwabe!......άντε πήγαινε στο Βουλγαρο-Τουρκικό site τώρα, να πάρεις καμιά άλλη ιδέα...αυτοί τα γράφουν ποιο προσεκτικά!......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 14/01/2009 21:59:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 20:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές τις μέρες είδαμε εναν Αρχιμανδρίτη μπλεγμένο σε υπόθεση παιδολαγνείας. Το αντικείμενο του πόθου παιδάκια απο 6 μηνών εώς 5 ετών.
Κάνει και βαπτίσεις ο "κύριος";
Ερεθίζεται κατά τη διάρκεια του Μυστηρίου;

Σωσων κύριε τους Ορθόδοξούς σου!

(Και ύστερα μου λέτε ότι τις απαγωγές τις κάνουν οι Δρακονιανοί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 20:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή mimosa,αυτά τα φαινόμενα όλοι τα καταδικάζουμε,
είναι ένα ποσοστό, γι αυτό και πρέπει να δούμε τι είναι
αυτό που έκανε την ιεροσύνη επάγγελμα, ποιοί το πέτυχαν,
τινι τρόπω και να δούμε πόσο στημένα είναι κυριολεκτικά,
όλα όσα γίνονται γύρω μας...
Γιατί αυτά τα φαινόμενα στην Ελλάδα, οξύνθηκαν, όταν οι
κληρικοί άρχισαν να πληρώνονται απο το κράτος.Δημόσιοι
υπάλληλοι δηλαδή...
Δεν υπάρχει η θέρμη για τον Θεό, αλλά για τον μισθό...
Αυτά τα συστήματα υλοποίησης των πάντων,αφορούν καθαρά
στον πλήρη έλεγχο του ανθρώπου, ζωοποιώντας το θρησκευτκό του
συναίσθημα, με έναν υπερβατικό υλισμό, ώστε να πάψει να
βλέπει τον πνευματικό του προορισμό, αλλά να άγεται απ τις
εκάστοτε κυρίαρχες ιδεολογίες και οργανώσεις ανά τον κόσμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 00:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητή mimosa,αυτά τα φαινόμενα όλοι τα καταδικάζουμε,
είναι ένα ποσοστό, γι αυτό και πρέπει να δούμε τι είναι
αυτό που έκανε την ιεροσύνη επάγγελμα, ποιοί το πέτυχαν,
τινι τρόπω και να δούμε πόσο στημένα είναι κυριολεκτικά,
όλα όσα γίνονται γύρω μας...
Γιατί αυτά τα φαινόμενα στην Ελλάδα, οξύνθηκαν, όταν οι
κληρικοί άρχισαν να πληρώνονται απο το κράτος.Δημόσιοι
υπάλληλοι δηλαδή...
Δεν υπάρχει η θέρμη για τον Θεό, αλλά για τον μισθό...

Φίλε trexagireve , να υποθέσω ότι επί τέλους είσαι κι εσύ υπέρ του διαχωρισμού εκκλησίας και κράτους ;;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy