ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 04:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιδεολογική αναρχία έχει πολλές και διαφορετικές πτυχές, από τον αναρχο-κομμουνισμό μέχρι και τον αναρχο-καπιταλισμό και πέραν του ότι θέλει τόνους σελίδες να αναλυθεί δεν άπτεται και του θέματος νομίζω. Οι γνωστοί-άγνωστοι Έλληνες "αναρχικοί"-"αντιεξουσιαστές" δεν είναι παρά μια σύγχρονη μορφή των ληστών που ταλάνιζαν το Ελληνικό κράτος τις πρώτες δεκαετίες της δημιουργίας της Ελλάδας ή μια Ελληνική "φτωχή" παραλλαγή των συμμοριών νέων που που μαστίζουν κάποιες Αμερικανικές πόλεις όπως το Λος Άντζελες.

Με το κερασάκι της "πολιτικοποίησης" στην κορφή, φυσικα.

Αν πάρουμε την γνωστή θέση των θεωρητικών αναρχικών περι ελευθερίας και ανεξαρτησίας από την κοινωνία και το κράτος θα διαπιστώσουμε πως βασίζεται σε μια λάθος αρχή. Απόλυτη ελευθερία και ανεξαρτησία από την κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει γιατί πολύ απλά το άτομο ως σύνολο χαρακτήριστικών και συνείδησης είναι προιόν της κοινωνίας και του κράτους. Χωρίς κοινωνία και κράτος δεν υπάρχει άτομο.
Η αρχή των Πολιτικών του Αριστοτέλη αποδεικνύει περίτρανα ότι το θεωρητικό υπόβαθρο της αναρχίας είναι καθαρά ουτοπικό γιαυτό και η συγκεκριμένη ιδεολογία δεν πήρε ποτέ μαζικές διαστάσεις στην ιστορία της ανθρωπότητας. Μάλλον χρησιμοποιήθηκε με άλλες σκοπιμότητες.

H μικροαστική "επανάσταση" της γενιάς του ipod και των videogames, αν υποθέσουμε ότι δεν είναι υποκινούμενη αλλά βασίζεται σε πραγματικά αίτια, ήταν μια καλή αφορμή για διάφορα στοιχεία (μεγαλοεκδότες, δημοσιογράφους, πολιτικούς αντιπάλους της κυβέρνησης, ντόπια και ξένα κέντρα αποσταθεροποίησης που έλεγε και ο Αντρίκος, μετανάστες κ.α.)να την χρησιμοποιήσουν για να επιτύχουν κάποιους από τους στόχους τους.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν πολλοί Έλληνες είναι ότι η ιστορία δεν συγχωρεί.

Την στιγμή που ο πλανήτης βρίσκεται στος χείλος μιας από τις πιο σοβαρές οικονομικές κρίσεις των τελευταίων πενήντα χρόνων, την στιγμή που διάφορες χώρες προσπαθούν να περισυλλέξουν ότι επέμεινε για να επιβιώσουν της κρίσης, έχουμε μια Ελλάδα, έθνος ανάδελφο και πολύ πίσω στον αγώνα δρόμου για πρόοδο και ανάπτυξη, που στρέφεται ενάντίον της ίδιας της ύπαρξης της.

Και ερωτώ ξανά και ξανά: σε τι αποσκοπεί η καταστροφή επιχειρήσεων, κρατικών κτηρίων, ιστορικών μνημείων, πανεπιστημίων, σε τι αποσκοπεί η αποδυνάμωση μιας χώρας που είναι ήδη αδύναμη να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός μέλλοντος που φαντάζει σκοτεινό.

Αν ζούσε ο Μακρυγιάννης μπορεί να ξαναέγραφε και το παρακάτω:

"Είχα δύο αγάλματα περίφημα.....Όταν χάλασαν τον Πόρο, τ'άχαν πα΄ρει κάτι στρατιώτες και στο Άργος θα τα πουλούσαν κάτι Ευρωπαίων, χίλια τάλαρα γύρευαν...Πήρα τους στρατιώτες, τους μίλησα:

Αυτά και δέκα χιλιάδες τάλαρα να σας δώσουνε, να μη το καταδεχτείτε να βγούνε από την πατρίδα μας. Γι αυτά πολεμήσαμε."

Εσείς πατριώτες, γιατί πολεμάτε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 04:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σου agnostic, ποστάραμε μαζί

Πολύ καλά τα λινκ όπως πάντα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 05:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που χάθηκες εσύ βρε....

Long time no see

Αντε καλή επάνοδο και να σε δούμε από τα μέρη μας κάποτε

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 11:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ζούσε ο Μακρυγιάννης μπορεί να ξαναέγραφε και το παρακάτω:
Είχα δύο αγάλματα περίφημα.....Όταν χάλασαν τον Πόρο, τ'άχαν πα΄ρει κάτι στρατιώτες και στο Άργος θα τα πουλούσαν κάτι Ευρωπαίων, χίλια τάλαρα γύρευαν...Πήρα τους στρατιώτες, τους μίλησα:

Αυτά και δέκα χιλιάδες τάλαρα να σας δώσουνε, να μη το καταδεχτείτε να βγούνε από την πατρίδα μας. Γι αυτά πολεμήσαμε."

Εσείς πατριώτες, γιατί πολεμάτε;



Βεβαία ο Μακρυγιάννης δεν έπαιρνε μίζες ουτε εμπλέκονταν σε οικονομικά σκάνδαλα .

Αν ζούσε ο Μακρυγιάννης θα είχε πολύ ενδιαφέρον τι θα έγραφε για τους σημερινούς
Πολιτικούς μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 11:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher: Και ερωτώ ξανά και ξανά: σε τι αποσκοπεί η καταστροφή επιχειρήσεων, κρατικών κτηρίων, ιστορικών μνημείων, πανεπιστημίων, σε τι αποσκοπεί η αποδυνάμωση μιας χώρας που είναι ήδη αδύναμη να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός μέλλοντος που φαντάζει σκοτεινό.

Να σου υπενθυμίσω οτι οι περισσότεροι συλληφθέντες που συμμετείχαν σοβαρά σε καταστροφικά επεισόδια ήταν λαθρομετανάστες και αλλοδαποί.
Επιπλέον τόσες μέρες σε βλέπω να καυτηριάζεις σκληρά κάποιους βανδαλισμούς χωρίς να λές κουβέντα για τα άλλα που είναι ακόμα χειρότερα ... τα σκάνδαλα των κυβερνώντων και η καταλήστευση τής εθνικής περιουσίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 11:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,


Με αφορμή το χάλι μας το μάυρο, θίχτηκαν θέματα εδώ μέσα όπως οικονομική πολιτική, ωράριο, σκάνδαλα κλπ κλπ... Με λίγα λόγια στήσαμε ένα πολιτικό καφενείο που θα είχε πραγματικά ενδιαφέρον να το συνεχίσουμε κάπου αλλού, μιας και το εν λογω θέμα πήρε ήδη άλλη ρότα και δεν θέλω να την χαλάσω δύνοντας απαντήσεις στον Open Mind και τον Kostaki.

Φίλε Κostakis με όλον τον σεβασμό που σου έχω, σου ζητώ να ξεκινήσεις ένα σχετικό θέμα για να αρχίσουμε να διατυπώνουμε απόψεις και ενδεχωμένως προτάσεις πάνω στε θέματα που όλους μας απασχολουν, αλλά δυστυχώς ελλάχιστους συγκινούν να τα κατανοήσουν. Και πιστεύω πως είναι χρήσιμο ένα τέτοιο θέμα, ώστε νέα παιδιά όπως ο Stellaras (στην παράλληλη συζήτηση που υπάρχει στην κατηγερία "ΝΕΑ....") να μπορέσει να δει τους λόγους για τους οποίους πιστεύει πως δεν υπάρχει όραμα και το μόνο που του έχει μείνει μέσα του είναι η οργή.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 11:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου υπενθυμίσω οτι οι περισσότεροι συλληφθέντες που συμμετείχαν σοβαρά σε καταστροφικά επεισόδια ήταν λαθρομετανάστες και αλλοδαποί.

Ακριβώς, γιατί τα "ελληνόπουλα" έχουν τα μέσα να την σκαπουλάρουν....

Θυμάσαι την φράση "έχω μπάρμπα στην Κωρώνη" ???
Κάτι τέτοιο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 11:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Ακριβώς, γιατί τα "ελληνόπουλα" έχουν τα μέσα να την σκαπουλάρουν....

Θυμάσαι την φράση "έχω μπάρμπα στην Κωρώνη" ???
Κάτι τέτοιο.....


Τα Ελληνόπουλα ανήκαν στους γνωστούς - αγνώστους ... αυτούς που κάθε "του Πολυτεχνείου" τα σπάνε χωρίς να τους πειράζει κανένας για να ξανακάνουν και του χρόνου τα ίδια.
Καλά τα λές μπάρμπα στην Κορώνη έχουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 12:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα Ελληνόπουλα ανήκαν στους γνωστούς - αγνώστους ... αυτούς που κάθε "του Πολυτεχνείου" τα σπάνε χωρίς να τους πειράζει κανένας για να ξανακάνουν και του χρόνου τα ίδια.
Καλά τα λές μπάρμπα στην Κορώνη έχουν.

Οι ίδιοι είναι που τα σπανέ στα γήπεδα γιατι έχετε δει εσείς συλλήψεις σε επεισόδια
Που γίνονται εκεί ?.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 12:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε μάγκες.....

Το τραγικό είναι πως όλοι συμφωνούμε στα πάντα, απλά έχουμε διαφορετική αντίληψη στο "μη χείρον βέλτιστον....."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 12:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy
quote:

Να σου υπενθυμίσω οτι οι περισσότεροι συλληφθέντες που συμμετείχαν σοβαρά σε καταστροφικά επεισόδια ήταν λαθρομετανάστες και αλλοδαποί.
Επιπλέον τόσες μέρες σε βλέπω να καυτηριάζεις σκληρά κάποιους βανδαλισμούς χωρίς να λές κουβέντα για τα άλλα που είναι ακόμα χειρότερα ... τα σκάνδαλα των κυβερνώντων και η καταλήστευση τής εθνικής περιουσίας.


Το να καταδικάζει κάποιος τέτοιου είδους φαινόμενα δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι συμφωνεί με τα σκάνδαλα των κυβερνώντων.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί στο θέμα των σκανδάλων φταίει τώρα ΜΟΝΟ η ΝΔ και πιο παλιά ΜΟΝΟ το ΠΑΣΟΚ. Γ ια μένα φταίνε ΟΛΟΙ!!!! Ακόμη και η Αριστερά που βγάζει την ουρά της απ' έξω, πιστεύω ότι πάντα ξέρουν τι συμβαίνει (αν δεν ξέρουν είναι τότε ακόμη πιο άχρηστοι), απλά επιλέγουν να συμμετέχουν, με το να τα καταδικάζουν, μόνο όταν αυτά βγουν στην επιφάνεια...... τι κάνει νιαου νιαου δλδ.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 12:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia Ωραία τα λες συμφωνώ μαζί σου

quote:
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!


Πολύ καλο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 12:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν καταλαβαίνω γιατί στο θέμα των σκανδάλων φταίει τώρα ΜΟΝΟ η ΝΔ και πιο παλιά ΜΟΝΟ το ΠΑΣΟΚ. Γ ια μένα φταίνε ΟΛΟΙ!!!! Ακόμη και η Αριστερά που βγάζει την ουρά της απ' έξω

Και ποιός σου είπε εσένα ότι η Αριστερά είναι απ'έξω από σκάνδαλα ???
Μην πιάσουμε την ιστορία του ΟΤΕ....

Δυστυχώς προβάλονται σκάνδαλα που πουλάνε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 14:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Agnostic (τι κάνεις φιλαράκο;) & A. Kircher, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο μη απευθυνόμενο σ' εσάς αίτημά μου.

θέλω να σχολιάσω τα γραπτά σας αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το κάνω λόγω του θέματος.
Ισως κσεφύγουμε ελαφρώς, ίσως όχι, μιάς και στο θέμα περιστρέφεται και η λέξη "αναρχικός".
Την συναίνεση κάποιου πλίζ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 15:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING
quote:

quote:
Και δεν καταλαβαίνω γιατί στο θέμα των σκανδάλων φταίει τώρα ΜΟΝΟ η ΝΔ και πιο παλιά ΜΟΝΟ το ΠΑΣΟΚ. Γ ια μένα φταίνε ΟΛΟΙ!!!! Ακόμη και η Αριστερά που βγάζει την ουρά της απ' έξω

Και ποιός σου είπε εσένα ότι η Αριστερά είναι απ'έξω από σκάνδαλα ???
Μην πιάσουμε την ιστορία του ΟΤΕ....

Δυστυχώς προβάλονται σκάνδαλα που πουλάνε....



Για τράβα πέστα αυτά σε αυτούς που τους ψηφίζουν.......και δες τι απαντήσεις θα πάρεις....

Αλλά φταίμε όλοι, αντί να τους μαυρίσουμε όλους στις εκλογές, επιλέγουμε απλά να εθελοτυφλούμε!!!!

Μαύρο στον μαυρογιαλούρο!!!!!!!
Ποιός το κάνει όμως.....Κανείς μας.
Οπότε η ευθύνη είναι δική μας, καλά μας κάνουν!!!!

Αλλά πιο πολύ μου την βαράει στα νεύρα όταν βλέπω τον Παπανδρέου να βγαίνει και να μου μιλά για πάταξη της διαφθοράς...... Ποιοί? Οι Πρωτομάστορες!!!!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 16:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί Agnostic (τι κάνεις φιλαράκο;) & A. Kircher, σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο μη απευθυνόμενο σ' εσάς αίτημά μου.

θέλω να σχολιάσω τα γραπτά σας αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το κάνω λόγω του θέματος.
Ισως κσεφύγουμε ελαφρώς, ίσως όχι, μιάς και στο θέμα περιστρέφεται και η λέξη "αναρχικός".
Την συναίνεση κάποιου πλίζ;


Αίολε, γράψε δεν νομίζω ότι θα ξεφύγουμε. Θα έχει ενδιαφέρον νομίζω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 17:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε, γράψε δεν νομίζω ότι θα ξεφύγουμε. Θα έχει ενδιαφέρον νομίζω.

Θενκ γιού μάϊ φρέντ!

Αρκετά μακροσκελές μήνυμα για τις αρχές μου, αλλά θα μου το συγχωρήσετε...
Δεν ξέρω πότε θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο πάλι... χεχε
Στο ζουμί τώρα.

quote:
Agnostic

Σε πολύ γενικές γραμμές είναι η κοινωνικοπολιτική θεωρία που αντιτίθεται σε κάθε μορφή εξουσίας και κράτους, πρεσβεύοντας την απόλυτη ελευθερία του ατόμου. Κατά τους θεωρητικούς του αναρχισμού οι νόμοι και το κράτος δημιουργούν στους ανθρώπους κοινωνικά δεσμά, εξαγριώνουν τον άνθρωπο και τον κάνουν εχθρό του συνανθρώπου του. Γι'αυτό και ο αναρχισμός επιδιώκει την κατάργηση της κρατικής εξουσίας και στηρίζεται στην θεληματική συνεργασία των μελών τα οποία σε μια αναρχική κοινωνία θα συνθέτουν "ομοσπονδία ελεύθερων ενώσεων". Η ισορροπία στην αναρχική κοινωνία εξασφαλίζεται από την ατομική ηθική και το πνεύμα αλληλεγγύης των μελών της.


quote:
A. Kircher
Αν πάρουμε την γνωστή θέση των θεωρητικών αναρχικών περι ελευθερίας και ανεξαρτησίας από την κοινωνία και το κράτος θα διαπιστώσουμε πως βασίζεται σε μια λάθος αρχή. Απόλυτη ελευθερία και ανεξαρτησία από την κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει γιατί πολύ απλά το άτομο ως σύνολο χαρακτήριστικών και συνείδησης είναι προιόν της κοινωνίας και του κράτους. Χωρίς κοινωνία και κράτος δεν υπάρχει άτομο.

Η ιδεολογία αυτή αποβλέπει στην ευδαιμονία όλων (υποθέτω), επομένως προς όφελος όλων, δεν έχει καμμία αρχή (νόμο) εκτός από την αρχή τής απουσίας τής αρχής, απευθύνεται σε όλους τους ανθρώπους αλλά όχι σε όλα τα εισοδήματα και στηρίζεται στην φύση των ανθρώπων.
Σε μία φύση που όλοι μας γνωρίζουμε ότι δεν είναι φύση αγγέλων.

Αυτή είναι (χονδρικά υποθέτω) η ιδεολογία της αναρχίας.
Ο ευαγγελισμός μιας κοινωνίας χωρίς προβλήματα, δηλαδή μία κοινωνίας ευτυχισμένων.
Ενας ευτυχισμένος όμως δεν έχει ανησυχίες, δεν τον προβληματίζει τίποτα, επομένως δεν ψάχνει πουθενά και για τίποτα.
Ετσι δεν είναι;
Χώρια που κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι ευτυχισμένος όταν δεν δουλεύει... Εκεί τι γίνεται;
Δηλαδή δεν υπάρχει έρευνα, δεν υπάρχει επιστήμη, δεν υπάρχει γνώση.
Η αρετή που λέγεται "ανδρεία" παύει να υφίσταται, διότι δεν υπάρχουν πόλεμοι.
Τι απομένει;

Επομένως όταν κάποιος δηλώνει "αναρχικός", στην ουσία δηλώνει ότι ότι του αρέσει η αμάθεια (δεν έχει κανέναν λόγο να κουραστεί-είναι ευτυχισμένος) και είναι... πως να το πω, πως θα χαρακτηρίζατε κάποιον που δεν είναι ανδρείος αλλά ούτε και δειλός; Διότι όταν δεν υπάρχει ανδρεία δεν υπάρχει και δειλεία...
Και όλα αυτά, γνωρίζοντας ότι είναι (λόγω της φύσης του ανθρώπου) παντελώς ανεφάρμοστα!
Ψυχολογικό πορτραίτο κανείς;

Αυτός είναι ο ιδεολόγος "αναρχικός".
Είναι ο αναρχικός που μου περιγράψατε...
Ε, ίσως διαφωνήσετε και λιγουλάκι, θα τα βρούμε.

Θα σας περιγράψω με την σειρά μου τον αναρχικό, όπως υφίσταται:

Είναι ο πονηρούλης αναρχικός, ο εκτός εισαγωγικών, ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ αναρχικός.
Ειναι αυτός που δεν θέλει και δεν υφίσταται την εξουσία καμμίας αρχής, αυτός που ουδέποτε στην ιστορία της ανθρωπότητας την ήθελε.
Ειναι αυτός που βαπτίζει τους άλλους αναρχικούς!
Είναι αυτός που σήμερα αποκαλούμε ΕΞΟΥΣΙΑ!
Είναι αυτός που αντιλήφθηκε ότι μόνο στην εξουσία δεν υφίσταται την εξουσία καμμίας αρχής!
Δηλαδή απώτερος σκοπός του πραγματικού αναρχικού, είναι να γίνει εξουσία!!!

Τι έγιναν εκείνα τα 250 δις του δημοσίου ταμείου ρε παιδιά; Το θυμάται κανείς; Βρε κα'νας εισαγγελέας; Πιάσανε κανένα; Που βρισκεται το θέμα; Τα βρήκανε; Ποιός να κσέρει άραγες... και η δουλειά του αναρχικού είναι να μας δουλεύει...


Επίσης δεν συμφωνώ με την ταύτιση τών λέξεων "αναρχία" και "ελευθερία".
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Ελευθερία, είναι το δικαίωμα να αποφασίζουν συλλογικά οι άνθρωποι, ποίοι νόμοι θα διέπουν τις κοινωνίες τους.
Αυτό το λέμε και "δημοκρατία".

Αναρχία είναι η απουσία των νομων, άρα και της ελευθερίας, δίοτι οι νόμοι συντάσσονται από τους πολλούς για να προστατεύονται οι πολλοί.
Οταν οι νόμοι συντάσσονται για να προστατεύουν τους λίγους, τότε έχουμε τους πραγματικούς αναρχικούς στην εξουσία!
Αυτό δεν κσέρω πως το λέμε...

Να σας φέρω ένα παράδειγμα για την διαφορά ανάμεσα στην ελευθερία και την αναρχία και τι συμβαίνει στην αναρχία.
Ολοι μας έχουμε ακούσει για την λεγόμενη "φιλελεύθερη οικονομία". Σωστά;
Τι σημαίνει αυτό το "φιλελεύθερη οικονομία";
"Είναι αγορά δίχως έλεγχο από το κράτος", σου λέει ο άλλος...
"Ελεύθερη", επιμένει...
Και σε τι διαφέρει η αγορά που μού περιγράφεις από μια άναρχη;
"Δεν κσέρεις τι σου γίνεται", σου λέει ο άλλος και σηκώνεται και φεύγει...
Τι να κάνω εγώ τώρα;
Να πω ότι η "φιλελεύθρη οικονομία" είναι ευφημησμός για την αναρχία;
Και ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ γνωρίζουμε ότι σε καθεστώς άναρχης οικονομίας οφελούνται οι λίγοι;
Αυτοί που μας την επέβαλαν.
Αυτοί που οφελούνται σήμερα δηλαδή.
ΤΟ ΧΡΗΜΑ δηλαδή. Η εξουσία δηλαδή...
οι αναρχικοί... (δηλαδή...)

...και ελευθερία θα είχαμε εάν καθορίζαμε εμείς (οι πολλοί) τους νόμους της οικονομίας.
Προς όφελος ημών των πολλών.
Και όταν οι πολλοί περνάνε καλά, οι λίγοι περνάνε καλλίτερα μεν, αλλά όχι ΤΟΟΟΣΟ καλλίτερα δε...

Edited by - Αίολος on 15/12/2008 17:50:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 18:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίολος μιας και δεν βλέπω συνέχεια στο μύνημά σου.....

Την Παρασκευή άκουσα την συνέντευξη ενός -και καλά- γνήσιου αναρχικού των Εξαρχείων στον Φλας. Δεν θέλω να την σχολιάσω γιατί αφενός θα φάω μπαν αφετέρου αποτελούν και αυτοί ένα κομμάτι του συνόλου και στην τελική όλοι έχουν δικάιωμα ύπαρξης. Και κυρίως, γιατί άκουσα απλά την γνώμη ενός "χαμένου" (προσωπική μου γνώμη) ανθρώπου και δεν είναι απαραίτητο να εκφράζει αυτός ο ένας μια γενικότερη "ιδέα". Χώρια που δεν το έχω μελετήσει και το θέμα, οπότε καλύτερα να μασάω παρά να μιλάω....

quote:
Επομένως όταν κάποιος δηλώνει "αναρχικός", στην ουσία δηλώνει ότι ότι του αρέσει η αμάθεια (δεν έχει κανέναν λόγο να κουραστεί-είναι ευτυχισμένος) και είναι... πως να το πω, πως θα χαρακτηρίζατε κάποιον που δεν είναι ανδρείος αλλά ούτε και δειλός; Διότι όταν δεν υπάρχει ανδρεία δεν υπάρχει και δειλεία...
Και όλα αυτά, γνωρίζοντας ότι είναι (λόγω της φύσης του ανθρώπου) παντελώς ανεφάρμοστα!
Ψυχολογικό πορτραίτο κανείς;

Κοινώς ρεμάλι (για τα δικά μου στάνταρντς)...

Δεν είναι και παράλογη η προσέγγισή σου πάντως σχετικά με την εξουσία και την αγορά...

(να με συγχωρείς αν παρενέβησα πρωτού ολοκληρώσεις τις σκέψεις σου...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 18:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(να με συγχωρείς αν παρενέβησα πρωτού ολοκληρώσεις τις σκέψεις σου...)
Χαχα! Ποιές σκέψεις μου;
Στα γρήγορα το έγραψα και φαίνεται, ε;
Δεν θα μπορούσα να γράψω ότι περνούσε από το μυαλό μου, διότι θα γινόταν "σεντόνι" χωρίς διάλογο, χωρίς ζωή (δηλαδή...).
Κι' έτσι έγραψα αποσπασματικά αυτά που θεώρησα πλησιέστερα σε αυτό που ήθελα να πω και συμπτηγμένα.
Φαίνεται σαν τηλεγράφημα, ε;

Εάν σου φααίνεται κάτι λειψό (πολύ πιθανόν) γράφτο χωρίς ν' ανησυχείς για τις (όποιες) σκέπσεις μου. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 19:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν σου φααίνεται κάτι λειψό (πολύ πιθανόν) γράφτο χωρίς ν' ανησυχείς για τις (όποιες) σκέπσεις μου.

Δεν το κατέχω το θέμα, γι'αυτό και αν προσέξεις στο πρωινό μου ποστ ζήτησα από τον Kostakis να συζητήσουμε αλλού τα φλέγοντα θέματα της καθημερινότητας, μιας και εβλεπα πως το παρόν θέμα έπερνε ρότα προς ανάλυση του τί είναι αναρχία και τι ελληνική αναρχία Β.Π. με άρωμα αριστεράς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 20:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το παρόν θέμα έπερνε ρότα προς ανάλυση του τί είναι αναρχία και τι ελληνική αναρχία Β.Π. με άρωμα αριστεράς...
Τι να πείς...
Παιδιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 22:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,
δεν διαφωνώ με τις σκέψεις σου.

Η ιδέα της αναρχίας μου είχε φανεί κάποτε ελκυστική. Κάθησα και διάβασα πολλές φορές τα έργα των διαφόρων θεωρητικών της αναρχίας, όπως ο Μπακούνιν, Κροπότκιν κ.α. Όταν σκέφτηκα με κριτικό πνεύμα τις ιδέες που παρουσίαζαν κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων πρόκειται για έναν ουτοπισμό.

Στην χειρότερη είναι αυτό που παρουσιάζεις παραπάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 23:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν ολίγοις Δημοκρατία χωρίς πειθαρχία είναι ασυδοσία! και πειθαρχία χωρίς Δημοκρατία είναι Δικτατορία!

Αυτό που βιώνουμε στις μέρες μας είναι η διαφθορά και η κατάντια του σύγχρονου Έλληνα που αποτελεί ντροπή στη ρύση του Ισοκράτη (Πανηγυρικό ιγ', 50) "το των Ελλήνων όνομα πεποίκε μηκέτι του γένους, αλλά της διανοίας δοκείν είναι, και μάλλον Έλληνας καλείσθαι τους της παιδεύσεως της ημετέρας ή τους της κοινής φύσεως μετέχοντες".

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 08:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Αυτή είναι (χονδρικά υποθέτω) η ιδεολογία της αναρχίας.
Ο ευαγγελισμός μιας κοινωνίας χωρίς προβλήματα, δηλαδή μία κοινωνίας ευτυχισμένων.


Οχι Αίολε, δεν ευαγγελίζεται η αναρχία μια κοινωνία χωρίς προβλήματα, ούτε μια κοινωνία ευτυχισμένων. Προτείνει μια κοινωνία ισότητας που στηρίζεται στη θεληματική συνεργασία των μελών. Στην προηγούμενη ανάλυσή μου δεν μίλησα ούτε για ευτυχία, ούτε για κοινωνία αγελλων χωρίς προβλήματα. Ενώ η ισότητα μπορεί να επιτευχθεί με δίκαιη διανομή του πλούτου εξαλείφοντας την ψαλίδα φτωχών-πλουσίων, η ευτυχία του ατόμου εξαρτάται από ένα συνδυασμό παραγόντων που δεν σχετίζονται απαραίτητα με το κοινωνικοοικονομικό σύστημα στο οποίο δραστηριοποιείται κάποιος. Σχετίζεται και με τον πλούτο και τα αγαθά που θα αποκομίζεις, αλλά αυτά από μόνα τους δεν εξασφαλίζουν την ευτυχία. Παράγοντες που υπεισέρχονται όπως η υγεία, οι σχέσεις του ατόμου με τους συγγενείς και τα άλλα άτομα της κοινωνίας, συμβάλλουν σ'αυτό που λέμε ευτυχία.


quote:
Αίολος

Ενας ευτυχισμένος όμως δεν έχει ανησυχίες, δεν τον προβληματίζει τίποτα, επομένως δεν ψάχνει πουθενά και για τίποτα.
Ετσι δεν είναι;


Οχι δεν είναι έτσι. Η αναζήτηση νέων ενασχολήσεων και το άνοιγμα νεων οριζόντων είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας του ατόμου. Εσύ μπορεί να σταματάς σ'ένα σημείο που νομίζεις ότι τα βρήκες όλα, άλλος μπορεί να αισθάνεται ότι έχει πολλά ακόμα να μάθει και να συνεχίζει να ψάχνεται. Το βλέπεις και από την ιστορία, όπου κάποια πνεύματα υπήρξαν πιο ανύσηχα από κάποια άλλα

quote:
Αίολος

Χώρια που κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι ευτυχισμένος όταν δεν δουλεύει... Εκεί τι γίνεται;


Δεν λαμβάνει πλούτο και αγαθά. Ωστόσο δεν νομίζω ότι το ατελείωτο καθησιο σε κάνει ευτυχισμένο. Κάποια στιγμή θες να κουνηθείς, θες να δουλέψεις ρε παιδί μου. Δεν σου'χει τύχει κατά τη διάρκεια μεγάλης άδειας να θες να επιστρέψεις στις καθημερινές εργασίες, στη δράση της καθημερινότητας? Και η τεμεπλιά γίνεται βαρετή κάποια στιγμή νομοτελειακά.

quote:
Αίολος

Δηλαδή δεν υπάρχει έρευνα, δεν υπάρχει επιστήμη, δεν υπάρχει γνώση.


Αυτό που λες προκύπτει από την εσφαλμένη παραδοχή ότι η αναρχία εξασφαλίζει ευτυχία και κοινωνία χωρίς προβλήματα. Ομως επειδή τίποτα από τα δύο δεν ισχύει, και επειδή στη φύση του ανθρώπου είναι η αναζήτηση και η έρευνα, αναγκαστικά θα προοδεύει και η επιστήμη, ενώ νέα γνωση κατακτάται διαρκώς σε όποιο κοινωνικοοικονομικό σύστημα και να ζει.

quote:
Αίολος

Η αρετή που λέγεται "ανδρεία" παύει να υφίσταται, διότι δεν υπάρχουν πόλεμοι.
Τι απομένει;


Εδώ νομίζω υπερβάλλεις. Ενώ δηλαδή ευχόμαστε όλοι να μην υπάρχουν πόλεμοι και ανθρώπινα θύματα τώρα παραπονιέσαι επειδή δεν θα υπάρχει ανδρεία? Δηλαδή προτιμάς να σκοτώνεται κόσμος από βομβαρδισμούς για να διατηρείται μια ασαφής έννοια που άποκαλούμε "ανδρεία", από την παύση των πολέμων? Επίσης η ανδρεία είναι μια σχετική έννοια. Αυτό που εσύ μπορεί να θεωρείς ανδρεία, άλλος το θεωρεί ηλιθιότητα ή ψυχασθένεια. Τι ανδρεία υπάρχει στο να πατάς ένα κουμπί και να ισοπεδώνεις ένα χωριο?

quote:
Αίολος

Επομένως όταν κάποιος δηλώνει "αναρχικός", στην ουσία δηλώνει ότι ότι του αρέσει η αμάθεια (δεν έχει κανέναν λόγο να κουραστεί-είναι ευτυχισμένος) και είναι... πως να το πω, πως θα χαρακτηρίζατε κάποιον που δεν είναι ανδρείος αλλά ούτε και δειλός; Διότι όταν δεν υπάρχει ανδρεία δεν υπάρχει και δειλεία...


Μετά απ'όλες τις παραπάνω εσφαλμένες παραδοχές, φυσιολογικά θα κατέληγες σ'αυτό το συμπερασμα

quote:
Αίολος

Ελευθερία, είναι το δικαίωμα να αποφασίζουν συλλογικά οι άνθρωποι, ποίοι νόμοι θα διέπουν τις κοινωνίες τους.
Αυτό το λέμε και "δημοκρατία".



Ελευθερία είναι η δυνατότητα να αποφασίζουν συλλογικά οι άνθρωποι με ποιον τρόπο θα λειτουργούν και θα οργανώνονται οι κοινωνίες τους.

quote:
Αίολος

Είναι αυτός που αντιλήφθηκε ότι μόνο στην εξουσία δεν υφίσταται την εξουσία καμμίας αρχής!
Δηλαδή απώτερος σκοπός του πραγματικού αναρχικού, είναι να γίνει εξουσία!!!


Ναι αλλά ακόμα κι αυτός ξέρει ότι κάποια στιγμή θα πέσει από την εξουσία και ένας άλλος θα ανέβει στη θέση του εξουσιάζοντάς τον. Επομένως αυτός που θα πέσει εαν έχει διαπράξει χοντρές πατάτες όταν ήταν εξουσία ή έκανε κατάχρηση αυτής θα λογοδοτήσει στον επόμενο εξουσιαστή. Δηλαδή το σχήμα που περιγράφεις προσφέρει προσωρινή χαρά στον εκάστοτε εξουσιαστή και αρμόζει σε καιροσκόπους λατρεις της εξουσίας και όχι σ'εναν αναρχικό που πρεσβεύει το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή την κατάργηση της εξουσίας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 10:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίολε,
δεν διαφωνώ με τις σκέψεις σου.

Η ιδέα της αναρχίας μου είχε φανεί κάποτε ελκυστική. Κάθησα και διάβασα πολλές φορές τα έργα των διαφόρων θεωρητικών της αναρχίας, όπως ο Μπακούνιν, Κροπότκιν κ.α. Όταν σκέφτηκα με κριτικό πνεύμα τις ιδέες που παρουσίαζαν κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων πρόκειται για έναν ουτοπισμό.

Στην χειρότερη είναι αυτό που παρουσιάζεις παραπάνω.


Θα συμφωνήσω με τον Kircher. Βέβαια κάποιος θα μπορούσε να πει ότι και η Δημοκρατία -τουλάχιστον σήμερα- ακούγεται ουτοπική.

Αίολε καλώς ήρθες

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 12:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ιδέα της αναρχίας μου είχε φανεί κάποτε ελκυστική. Κάθησα και διάβασα πολλές φορές τα έργα των διαφόρων θεωρητικών της αναρχίας, όπως ο Μπακούνιν, Κροπότκιν κ.α. Όταν σκέφτηκα με κριτικό πνεύμα τις ιδέες που παρουσίαζαν κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων πρόκειται για έναν ουτοπισμό.
Πολύ σωστά!
Κατ' εμέ πάντα..
quote:
Εν ολίγοις Δημοκρατία χωρίς πειθαρχία είναι ασυδοσία! και πειθαρχία χωρίς Δημοκρατία είναι Δικτατορία!
Μην μπερδεύεις την "πειθαρχεία"-->αρχή της πειθούς, με την "υποταγή"-->υπό-ταγός.

Agnostic

quote:
Οχι Αίολε, δεν ευαγγελίζεται η αναρχία μια κοινωνία χωρίς προβλήματα, ούτε μια κοινωνία ευτυχισμένων. Προτείνει μια κοινωνία ισότητας που στηρίζεται στη θεληματική συνεργασία των μελών. Στην προηγούμενη ανάλυσή μου δεν μίλησα ούτε για ευτυχία, ούτε για κοινωνία αγελλων χωρίς προβλήματα. Ενώ η ισότητα μπορεί να επιτευχθεί με δίκαιη διανομή του πλούτου εξαλείφοντας την ψαλίδα φτωχών-πλουσίων, η ευτυχία του ατόμου εξαρτάται από ένα συνδυασμό παραγόντων που δεν σχετίζονται απαραίτητα με το κοινωνικοοικονομικό σύστημα στο οποίο δραστηριοποιείται κάποιος. Σχετίζεται και με τον πλούτο και τα αγαθά που θα αποκομίζεις, αλλά αυτά από μόνα τους δεν εξασφαλίζουν την ευτυχία. Παράγοντες που υπεισέρχονται όπως η υγεία, οι σχέσεις του ατόμου με τους συγγενείς και τα άλλα άτομα της κοινωνίας, συμβάλλουν σ'αυτό που λέμε ευτυχία.
Εάν με την"δίκαιη διανομή του πλούτου", εννοείς, το δίκαιο έτσι κι' αλλοιώς δικαίωμα των ανθρώπων, ν' αμοίβονται όσο εργάζονται, τότε σίγουρα θα δημιουργηθούν ανισότητες, διότι με άλλο ποσό θα πληρωθεί κάποιος που εργάζεται 5 ώρες (δικαίωμά του) και με άλλο όταν εργάζεται 15 ώρες (επίσης δικαίωμά του).
Συσσωρεύεται χρήμα στον 15ωρο... με τις γνωστές συνέπειες της συσσώρευσης...
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι απόλυτα φυσικό να δημιουργούνται ανισότητες, να το αναγνωρίσουμε ως ΔΕΔΟΜΕΝΟ, να σταματήσουμε να ονειροβατούμε και ν' ασχοληθούμε με ποιόν τρόπο θα περιορίσουμε τις διαφορές.
Και αυτοί οι περιορισμοί υφίσταντο στην δημοκρατία. Εχουμε την πεπατημένη...
Αν στα ανωτέρω στηρίζονται όλα τα υπόλοιπα, τότε μας περιέγραψες την δημοκρατία!
Θυμίσου τα τρία κύρια χαρακτηριστικά της δημοκρατίας:Ισονομία, ισοτιμία, ισηγορία!
Και τα συμπτώματα που περιγράφεις, υπήρξαν!
Απ' όσο ξέρουμε, η δημοκρατία στηρίζεται σε (δικαίους) νόμους...

Καμμία σχέση με την αναρχία δηλαδή...

quote:
Ελευθερία είναι η δυνατότητα να αποφασίζουν συλλογικά οι άνθρωποι με ποιον τρόπο θα λειτουργούν και θα οργανώνονται οι κοινωνίες τους.
Σωστός! Καλλίτερη διατύπωση!
quote:
Ναι αλλά ακόμα κι αυτός ξέρει ότι κάποια στιγμή θα πέσει από την εξουσία και ένας άλλος θα ανέβει στη θέση του εξουσιάζοντάς τον. Επομένως αυτός που θα πέσει εαν έχει διαπράξει χοντρές πατάτες όταν ήταν εξουσία ή έκανε κατάχρηση αυτής θα λογοδοτήσει στον επόμενο εξουσιαστή.
Ελα τώρα ρε φιλαράκο!
Δεν γνωρίζεις ότι οι εξουσίες που τρώνε από τού άλλου τήν τσέπη, ΠΟΤΕ δεν τιμωρούν αλλήλους;
Αφού ξέρουν ότι αύριο και αυτοί τα ίδια θα κάνουν...
Μια ματιά στα κόμματά μας αρκεί...

quote:
Αίολε καλώς ήρθες
Γιά σου και 'σένα Ostria!
Περαστικός είμαι...

Edited by - Αίολος on 16/12/2008 12:53:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 13:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ νομίζω υπερβάλλεις. Ενώ δηλαδή ευχόμαστε όλοι να μην υπάρχουν πόλεμοι και ανθρώπινα θύματα τώρα παραπονιέσαι επειδή δεν θα υπάρχει ανδρεία? Δηλαδή προτιμάς να σκοτώνεται κόσμος από βομβαρδισμούς για να διατηρείται μια ασαφής έννοια που άποκαλούμε "ανδρεία", από την παύση των πολέμων? Επίσης η ανδρεία είναι μια σχετική έννοια. Αυτό που εσύ μπορεί να θεωρείς ανδρεία, άλλος το θεωρεί ηλιθιότητα ή ψυχασθένεια. Τι ανδρεία υπάρχει στο να πατάς ένα κουμπί και να ισοπεδώνεις ένα χωριο?
|| (αρχ.) (πληθ.) aἱ ἀνδρεῑαι· γενναίες πράξεις, κατορθώματα.
[ΕΤΥΜΟΛ. < ανδρείος. Η γραφή της λ. αμφισβητείται. Τα χειρόγραφα παραδίδουν γενικά τ. ανδρία, με τον οποίο συμφωνεί και ο γραμματικός Απολλώνιος ο Δύσκολος. Τόσο όμως η μετρική και η μορφολογία όσο και ο ιων. τ. ανδρίη συντείνουν υπέρ της γραφής με -ει-. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί ο τ. επ-ανδρίᾳ ή ευανδρίᾳ (Ευρ. Ηρ. μαιν., στ. 475)].

Από το λεξικό "Πάπυρος".

"...ανδρεία απαιτεί το μέτρον."
"η γενναιότης, ανδρικόν πνεύμα, ο ανδρικός χαρακτήρ, γενναίαι πράξεις, γενναία κατορθώματα."
"αντίκειται δε τη δειλία"

Από το λεξικό "Liddell & Scott".

Η επιλογή δική σου...

Edited by - Αίολος on 16/12/2008 13:42:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 13:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γνωρίζεις ότι οι εξουσίες που τρώνε από τού άλλου τήν τσέπη, ΠΟΤΕ δεν τιμωρούν αλλήλους;
Αφού ξέρουν ότι αύριο και αυτοί τα ίδια θα κάνουν...
Μια ματιά στα κόμματά μας αρκεί...

Μεγαλύτερη απόδειξη από τα μαγειρέματα που κάνανε στα "περί ευθύνης" και "παραγραφής" υπάρχει ????

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 14:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι ανδρεία υπάρχει στο να πατάς ένα κουμπί και να ισοπεδώνεις ένα χωριο?
Πως το χαρακτηρίζεις ΕΣΥ αυτό: Πράξη γενναία, ή πράξη δειλίας;;;
Και ποιός σου είπε ότι είναι ανδρεία αυτό που περιγράφεις;;;

Edited by - Αίολος on 16/12/2008 14:09:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 14:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ειρωνία όμως, είναι φίλοι μου, ότι άλλο θέμα αν η
αναρχία και οι κομμούνες αποτελούν τέλεια κοινωνία και
άλλο το αν το επίπεδο του νου του σημερινού ανθρώπου μπορεί να
ζήσει και να πειθαρχίσει σε τέτοια μοντέλα κοινωνίας...
Γιατί αυτό είναι το θέμα: Με την καλύτερη κοινωνική υποδομή,
μπορούμε να εξελιχθούμε σε μια ανθρωπότητα που να μπορέσει να
κατανοήσει τη λειτουργικότητα που λέει η αναρχία, αλλά, υπάρχει και
πιο πάνω..
Μιλάμε για μια σκάλα που περιλαμβάνει την εξέλιξη του ανθρώπου και
μπερδεύονται έτσι μεταξύ τους, αντί να δημιουργήσουν την πορεία που
θα τον οδηγήσει στην θέωση του...
Σήμερα αυτό που ζούμε έχει γίνει μια καθημερινότητα ήδη... Παλικαράκια με
κουκούλες μπαίνουν σε μαγαζιά για νταβατζιλίκι...Ότι δεν έχει αγνότητα και
είναι ψεύτικο, εκφυλίζεται γρήγορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy