ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 10:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Θεού, Κέλσε, δεν είπα ποτέ πως κάνεις λάθος, (κι αν είμαι εγώ που κάνω το λάθος;), απλά συζητάμε μέχρι να κατανοήσουμε στο δικό μας επίπεδο, μερικές αλήθειες, και ίσως στην πορεία της συζήτησης να βγάλομε και μερικά συμπεράσματα. Έτσι;
Αν επιμένω στην ετυμολογία των λέξεων, είναι γιατί πιστεύω πως μπορώ να ξεκινήσω από εκεί με μεγαλύτερη ασφάλεια και να καταλήξω εκεί που οι δυνατότητές μου, θα μου επιτρέψουν. Δεν μου είναι αρκετό να ξεφυλλίζω την Καμπάλα, την Μπλαβάτσκι κ.λ.π , μόνο και μόνο για ψιλοφιλολογία.
Εν τούτοις ας την αφήσουμε την ετυμολογία και ας πάμε στην ουσία που «νομίζομε πως κατέχουμε καλύτερα».
Το δικό σου σκεπτικό είναι αυτό της Καμπάλα:

Το ΟΡΥΚΤΟ γίνεται ΦΥΤΟ...
Το ΦΥΤΟ γίνεται ΖΩΟ...
Το ΖΩΟ γίνεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Και ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ θα καταστεί
ΘΕΟΣ
Και υποθέτω όλα αυτά γίνονται δια μέσω της εξελίξεως και όχι απλά «γίνονται».

Το δικό μου σκεπτικό είναι κάπως έτσι:

Μέσα από ένα Ασυνειδητό, η κάθε δυνατότητα του Θείου αποκαλύπτεται με τη σειρά της:
Πρώτα η οργανωμένη Ύλη που καλύπτει το Πνεύμα που ήδη κατοικεί μέσα της,
μετά η Ζωή που εμφανίζεται στο φυτό και που συνδέεται στο ζώο με έναν αναπτυγμένο Νου,
κατόπιν ο ίδιος ο Νους αναπτύσσεται και οργανώνεται στον Άνθρωπο.

Ο όρος «οργάνωση» υποδηλώνει όχι μόνο εξέλιξη αλλά και μια δυναμική συμμετοχή του Θείου.

Η θεωρία της Μπλαβάτσκυ όσον αφορά τις ομαδικές ψυχές, είναι μεν ρομαντική αλλά αμφβισβητήσιμη.

Υ.Γ Γνωρίζεις όμως γιατί ο Πυθαγόρας έλεγε «απέχετε των κυάμων»;

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 11:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου στη μακρυνή, μα ΤΟΣΟ κοντά εσωτερικά, Αυστραλία...
Κάθυ μου, καλή μου φίλη...
Το σκεπτικό σου, δεν το βλέπω διαφορετικό απο αυτό που είπα ότι είναι Καμπαλιστικό...
Φυσικά θα ήθελα να μου εξηγήσει αν γίνεται ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ που θέτεις εξ αρχής ΜΕΣΑ απο αυτό να προβάλει μια Θεϊκή δυνατότητα να αποκαλύπτεται...

Το ρωτώ αυτό, γιατί έτσι όπως εγώ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα διακρίνω το ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ να γίνεται ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ μέσα απο αυτή την διαρκή επαναλαμβανόμενη εξελικτική διαδικασία...

Μα έτσι, "χάνεται" η ΠΡΩΤΗ ΠΗΓΗ απ'όπου προέρχονται αυτές οι θεϊκές δυνατότητες...
Δεν ξέρω, κάπως έτσι τα βλέπω...

Το θέμα των ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΨΥΧΩΝ, δε ξέρω κατά ΠΟΣΟ είναι ρομαντικό, αλλά μου δίνει ΠΑΤΗΜΑ, ΒΑΣΗ για περεταίρω έρευνα...
Εσύ ΠΟΥ κατάσεις τα δημιουργήματα αυτό, το ΟΡΥΚΤΟ, ΤΟ ΦΥΤΟ και ΤΑ ΖΩΑ;;;
Πιστεύεις ότι έχουν ΑΤΟΜΙΚΗ ΨΥΧΗ;;; Τι έχουν;;;
Αν έχουν ΑΤΟΜΙΚΗ ΨΥΧΗ, τότε πάμε σε μια Δημιουργία ΑΤΕΛΗ και ΑΔΙΚΗ και αυτό μου είναι λίγο (έως ΠΟΛΥ) δύσκολο να το δεχθώ...


Τώρα στα περί ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ, γιατί θα πρέπει ντε και καλά να κάνουμε ΛΑΘΟΣ;;;
Απλά απο διαφορετική ΟΠΤΙΚΗ θωρούμε τα "πράγματα"...
Αυτό ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ και ακόμα πιό πολύ ΔΕ ΤΕΚΜΥΡΙΩΝΕΙ ότι κάποιος είναι λάθος...
Αυτό λοιπόν που κάνουμε ΠΡΑΚΤΙΚΑ εδώ, είναι να παραθέτουμε την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΟΠΤΙΚΗ και μέσα απο αυτή την παράθεση, να ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ και άλλες ακόμα πτυχές στα θέματα που διαπραγματευόμαστε...

Είναι αυτό που μερικά απο τα μέλη του Esoterica.gr ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ και θεωρούν τον χώρο αυτό, απλό χώρο που μπορούμε να λέμε ΟΤΙ ΛΕΜΕ, ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΟΤΑ και ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

Φυσικά ΔΕΝ απευθήνομαι σε εσένα καλή μου Κάθυ, αλλά λόγο κάποιων "άλλων" πρόσφατων μηνυμάτων ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ κάποιων μελών απλά μου "βγήκε"...

Την καλημέρα μου απο Αθήνα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 15:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ΟΡΥΚΤΟ γίνεται ΦΥΤΟ...Το ΦΥΤΟ γίνεται ΖΩΟ...Το ΖΩΟ γίνεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ...Και ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ θα καταστεί ΘΕΟΣ Και υποθέτω όλα αυτά γίνονται δια μέσω της εξελίξεως και όχι απλά «γίνονται».
Το δικό μου σκεπτικό είναι κάπως έτσι:Μέσα από ένα Ασυνειδητό, η κάθε δυνατότητα του Θείου αποκαλύπτεται με τη σειρά της: Πρώτα η οργανωμένη Ύλη που καλύπτει το Πνεύμα που ήδη κατοικεί μέσα της,
μετά η Ζωή που εμφανίζεται στο φυτό και που συνδέεται στο ζώο με έναν αναπτυγμένο Νου, κατόπιν ο ίδιος ο Νους αναπτύσσεται και οργανώνεται στον Άνθρωπο. Ο όρος «οργάνωση» υποδηλώνει όχι μόνο εξέλιξη αλλά και μια δυναμική συμμετοχή του Θείου

Αγαπητή Κάθυ, καταρχάς οφείλω να σημειώσω ότι παρακολουθώ με πολύ προσοχή και ιδιαίτερο ενδιαφέρων αυτά που γράφεις. Έχω να σου κάνω ερώτηση σε σχέση με τα παραπάνω που έγραψες.. Η εξελικτική πορεία όπως την περιγράφεις φτάνει έως τον άνθρωπο, θεωρείς ότι αυτό είναι το υψηλότερο δυνατό σημείο εξέλιξης και συνείδησης? Η δυναμική συμμετοχή του Θείου έως ποίου σημείου υφίσταται?


«ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ ΠΩΣ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΦΘΑΡΤΗ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΠ' ΑΠΕΙΡΟΝ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΌΤΙ ΔΥΕΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ , ΕΝΏ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ , ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ..»

ΓΚΑΙΤΕ


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 14:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτίνε , ευχάριστη η συμμετοχή σου σε αυτό το σημείο του πολύπλοκου θέματος.
Πολύ εύστοχη η ερώτησή σου αλλά περίπλοκη η απάντησή της.
Ας δοκιμάσουμε.

Να μιλήσουμε πρώτα για μερικές ορολογίες.

Ο Υπερνούς που ενεργεί με μια διπλή ιδιότητα, προχωρεί από το Ενα προς την Πολλαπλότητα.
Ο νους, ζωή, ύλη είναι η τριπλή όψη των ανώτερων αρχών υποταγμένα στη θεία τετράδα.
Ο νους υποταγμένος στον Υπερνού, εργάζεται για την διαίρεση και τη λήθη του θείου.
Η ζωή υποταγμένη στην Ενέργεια επεξεργάζεται μορφές και σχήματα από την άποψη της διαίρεσης του νού.

Η ύλη είναι σχήμα της ουσίας της Αγνής Ύπαρξης που το Ανώτατο Ον προσλαμβάνει όταν εκθέτει τον Εαυτό του στην φαινομενική δράση της δικιάς του Συνείδησης και Ενέργειας.

Ένα τέταρτο στοιχείο εκδηλώνεται στον κρίκο του νου, ζωής, σώματος και που ονομάζομε ψυχή. Αυτό το ανθρώπινο στοιχείο είναι μια προβολή και μια δράση του τρίτου θείου στοιχείου, (της άπειρης Ευδαιμονίας), αλλά μια δράση με τους όρους της δικής μας συνείδησης, και υποταγμένη στους όρους της ψυχικής εξέλιξης σε αυτόν εδώ τον κόσμο.

Έχομε την Ιερή Τετράδα που είναι και η Ανώτατη όλων των υπάρξεων και ενεργειών:
1) Απόλυτη Ύπαρξη
2) Συνείδηση
3) Ευδαιμονία
4) Υπερνούς.

Έχομε και την κατώτερη Τετράδα.

1) Ύλη
2) Ζωή
3) Ψυχή
4) Νους

Το Θείο κατεβαίνει από την Απόλυτη Ύπαρξη δια μέσω της Συνείδησης, Ευδαιμονίας και του δημιουργικού Υπερνού και γίνεται κοσμική ύπαρξη.

Αντίθετα οι άνθρωποι ανεβαίνουν από την Ύλη δια μέσω της Ζωής, Ψυχής και Νού και δια μέσω του Φωτισμένου Υπερνού προς το Θείο. Ο κρίκος των δύο ( του νου και του Υπερνού) του Επάνω και Κάτω του Βόρειου και Νότιου ημισφαιρίου είναι εκεί όπου ο Νούς και ο Υπερνούς συναντιώνται με ένα πέπλο ανάμεσά τους.

Το σχίσιμο του πέπλου είναι ο όρος της Θείας Ζωής στην ανθρωπότητα. Γιατί έτσι ο νους θα ξανα-αποκτήσει το Θείο Φως με την παντογνωσία του Υπερνού, η ψυχή θα αντιληφθεί τη θεία καταγωγή της δια μέσω της Ευδαιμονίας, η ζωή θα ξεκουράσει την Θεία δύναμη με την παντοδυναμία της Συνείδησης-Ενέργειας, και η Ύλη θα ανοιχθεί προς την θεία απελευθέρωση σαν μορφή της θείας ύπαρξης. Η ανώτερη τριάδα είναι η πηγή και η βάση όλων των υπάρξεων. Ο νους, ζωή, ύλη, η κατώτερη τριάδα, είναι απαραίτητα στην κοσμική ύπαρξη.
Που σταματάει άραγε η εξέλιξη;
Ποιός μπορεί να πει με σιγουριά...σίγουρα όμως δεν σταματάει στον άνθρωπο.
Αν έχεις υπ’ όψιν σου το βιβλιο «ΑΘΩΝΙΤΗΣ» θα διαβάσεις εκεί πως όλοι οι Άγιοι ακόμη κι ο Χριστός βρίσκονται στον σταθμό που λέγεται «Παράδεισος» κι όλοι τους έχουν στραμμένα τα βλέμματά τους προς το ΦΩΣ κι εκεί θέλουν να φτάσουν. Αυτό με κάνει να σκεφτώ πως για να φτάσουν στο Φως θα πρέπει ή να μετεμψυχωθούν σαν γήινες υπάρξεις ή πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα εξέλιξης και από τον παράδεισο ή από οποιοδήποτε άλλον σταθμό.

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 15:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κάθυ, η συμμετοχή σου πραγματικά κοσμεί τον χώρο του «εσωτερικά». Το ότι προσωπικά δεν συμμετάσχω σε πολλές συζητήσεις είναι διότι, πολλά θέματα τα έχουμε πολλές φορές με τους παλιούς ξανασυζητήσει, με κίνδυνο να επαναλαμβάνομαι, όπως επίσης διότι Προσπαθώ να ακολουθώ την προτροπή του Ισοκράτη
«Πάρε τον λόγο μόνο σε δύο περιπτώσεις : όταν πρόκειται για πράγματα που ξέρεις πολύ καλά , ή όταν το απαιτεί η ανάγκη. Μόνο σε αυτές τις δύο περιπτώσεις ο λόγος είναι προτιμότερος από την σιωπή. Σε όλες τις άλλες αξίζει περισσότερο να σιωπάς, παρά να μιλάς..»
Στην συγκεκριμένη περίπτωση και με κάποιον που έχει ασχοληθεί επισταμένως με το θέμα , όπως εσύ, κινδυνεύω να εκτεθώ…!! Χε, χε


Καταρχάς να αναφέρω ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που μου αναφέρεις, ένα αξίζει, ανέφερε μου συγγραφέα και εκδόσεις για να το μελετήσω.
Στην συνέχεια θα μου επιτρέψεις να εκθέσω τις απόψεις του original Πλωτίνου πάνω στο θέμα.
Σύμφωνα λοιπόν με τον πλωτίνο η πρώτη υπόσταση είναι το ΕΝ, το οποίο είναι επέκεινα του όντος, εκτός χρόνου και χώρου, και ταυτόχρονα η υπέρτατη θεότητα. Από αυτό απορρέουν τα πάντα Το ΕΝ αυτό είναι άφατο μπορούμε να το προσεγγίσουμε αφαιρετικά μπορούμε να πούμε δηλ. τι Δεν είναι και όχι τι είναι. Η ετερότητα και η πολλαπλότητα δεν υφίσταται πριν εμφανιστεί η επόμενη υπόσταση ο ΝΟΥΣ.
Στον Νου εμφανίζεται για πρώτη φορά Η ετερότητα και η πολλαπλότητα. Ο Νους απορρέει από το Εν. Η εμφάνιση όμως της ετερότητας ή πολλαπλότητας έχει μία ιδιαιτερότητα, δεν είναι παρά νοητή και συνίσταται στα αρχέτυπα των πάντων, τις ιδέες, βάσει των οποίων θα σχηματιστεί ο κόσμος με όλα όσα περιλαμβάνει..
Η τρίτη υπόσταση είναι η ψυχή και η ύλη. Η ψυχή αναλαμβάνει το «έργο» να μεταδώσει την ιδέα, και την μορφή στην μορφή που υπάρχει μόνο εν δυνάμει, άμορφη και αδύναμη. Η ψυχή είναι αποτέλεσμα απορροής της προηγούμενης βαθμίδας του Νου. Η ΨΥΧΗ διακρίνεται και όχι στη παγκόσμια και στην ατομική. Η ατομική αποτελεί μέρος της πρώτης και είναι αυτή που εισέρχεται στους ζωντανούς οργανισμούς. Μέχρι της διεισδύσεως της ψυχής στην ύλη και της εμφάνισης του αισθητού κόσμου δεν υπάρχει χώρος και χρόνος. Η απορροή του δυναμισμού του Ενός δια του Νου και της ψυχής στην ύλη, και ειδικότερα στο σώμα, έχει ως αποτέλεσμα στη περίπτωση του ανθρώπου την εμπλοκή της ψυχή στα εγκόσμια. Η ψυχή είναι η ενδιάμεση αιτία των αισθήσεων και ο εκπρόσωπος του Νου, η οποία έχει την δυνατότητα να υπερυψώνεται πάνω από την λογική, εφόσον προέρχεται από τον Νου και την Παγκόσμια Ψυχή, αλλά και γιατί ένα τμήμα της παραμένει πάντοτε στους κόλπους του Νου. H ψυχή είναι η παραγωγική δύναμη του κόσμου, ενεργεί σε διαφορετικά επίπεδα και με διαφορετικούς τρόπους, παράγοντας έτσι διαδοχικά πυκνότερες εικόνες ή αντανακλάσεις του εαυτού της, εμψυχωμένες όμως με όλο και λιγότερη δύναμη. Το χαμηλότερο σημείο της εκδήλωσης της σχηματίζει τον κόσμο της ύλης και των σκιών της σπηλιάς του Πλάτων, όπου η δύναμη της συνείδησης είναι ανύπαρκτη, βυθισμένη στην αδράνεια και στον λήθαργο της ύλης. Στο χαμηλότερο επίπεδο της ζωής, οι ατομικές ψυχές έχουν έντονη την τάση της χωριστικότητας και της απομόνωσης. Αυτή η χωριστικότητα, για τον Πλωτίνο, είναι το αμάρτημα της ανθρώπινης ψυχής, το οποίο και πληρώνει αφενός στον μεταθανάτιο Άδη και αφετέρου μετενσαρκωμένη σε σώματα που ταιριάζουν όσο το δυνατό καλύτερα στις ποιότητές της.
Παραμένει όμως και μία ροπή επιστροφή της πηγής της , δηλαδή τον νοητικό κόσμο και το ΕΝ αγαθό. Η ροπή προς επιστροφή υπάρχει διότι παρά την κάθοδο στο σώμα η ψυχή διατηρεί ίχνη και την μνήμη των ανώτερων πεδίων. Η παγκόσμια ψυχή όμως , αυτή που δίνει υπόσταση στον υλικό κόσμο μέρος της οποίας είναι και η ατομική. Που σταματάει η εξέλιξη? ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΕ ΕΊΜΑΣΤΕ ΒΕΒΑΙΟΙ ΌΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ? Θα ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο Πρωταγόρας:

«Για τους Θεούς δεν μπορώ να ξέρω να υπάρχουν ή όχι ούτε πως είναι, γιατί πολλά με εμποδίζουν να το μάθω, μεταξύ αυτών και το σκοτεινό του πράγματος και η συντομία της ζωής..»

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 19:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, ρε παιδιά !!! Τι είναι αυτά που μου κάνετε; Με βγάζετε από την... Νιρβάνα μου, με τέτοια θέματα και τέτοιες συζητήσεις. Αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στο πειρασμό, θα προσπαθήσω να συμμετέχω κι εγώ.

Λοιπόν... Βεδαντική μου Κάθυ μέσα στα πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία σου... λες

quote:
Έχομε την Ιερή Τετράδα που είναι και η Ανώτατη όλων των υπάρξεων και ενεργειών:
1) Απόλυτη Ύπαρξη
2) Συνείδηση
3) Ευδαιμονία
4) Υπερνούς.

Να υποθέσω ότι Απόλυτη Ύπαρξη είναι το "Σατ", Συνείδηση είναι το "Τσιτ" (αν και το έχω δει περισσότερο μεταφρασμένο ως Γνώση και όχι ως Συνείδηση), Ευδαιμονία είναι το "Ανάντα" και "Υπερνους" είναι το "Μαχάτ"; Ρωτάω γιατί εγώ έτσι τα έχω μελετήσει. Νομίζω όμως ότι αυτή είναι η αντιστοιχία με τους ελληνικούς όρους που παραθέτεις. Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσέ με. Αν και πρέπει ήδη να το έχεις καταλάβει από πριν αφού ζεις ήδη στο μέλλον και εκεί ήδη γνωρίζεις το λάθος μου .

Ο Πρόκλος, ξεκάθαρα και ο Πλωτίνος (όχι ο φίλος μας ο Συντονιστής) πιο καλυμμένα, μας δίνουν μια αντιστοιχία (κάτω από το Εν χωρίς Δεύτερο)

ΟΝ
ΖΩΗ
ΝΟΥΣ

Αυτή είναι η ανώτερη Υπερβατική Τριάδα. Στην θεοσοφία αναφέρεται ώς Άτμα (όχι το καλό μας μέλος), Βούδι, Μάνας. Στις διάφορες μυθολογίες αναφέρονται ως Όσιρης, Ίσιδα, Ώρος ή Σίβα, Βισνού, Βράχμα ή ως Πατήρ, Υιός, Αγ. Πνεύμα κοκ. Μπορούμε να αντιστοιχίσουμε τα στοιχεία της Ανώτερης αυτής Τριάδας με αυτή την τετράδα που δίνεις; Θα έλεγα ότι είναι Απόλυτη Ύπαρξη (ΟΝ), Ευδαιμονία (ΖΏΗ ή Αγάπη), Συνείδηση (ΝΟΥΣ), αλλά ο Υπερνούς; Περισσεύει; Που κάνω λάθος; Θα σε παρακαλούσα να το συζητήσουμε για να το ξεκαθαρίσω.

Τώρα για την κατώτερη τετράδα όπως την αναφέρεις....

Ο Πρόκλος χρησιμοποιεί 3 όρους Ψυχή, Σώμα και Ύλη.

Η Ψυχή είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ του Ακίνητου-Αδιάλυτου-Αμέριστου Νου και του Ετεροκίνητου - Διαλυτού - Μεριστού Σώματος. Έτσι η Ψυχή είναι σαν την Περσεφόνη. Έχει διφυή φύση. Είναι Αυτό-κίνητη (ανάλογα με την ποιότητά της μπορεί να είναι BMW, Mercendes, ή Fiat ), είναι Αδιάλυτη αν και συμμετέχει εν μέρει στο Διαλυτό Σώμα, είναι Αμέριστη, αν και φαίνεται να μερίζεται στο Μεριστό Σώμα.

Αυτή η κίνηση της Ψυχής (Περσεφόνης) ανάμεσα στον Νου (Άδης-Άϊδης=Αόρατος) και στο Σώμα (Δήμητρα) δημιουργεί την παλιγγενεσία.


Η ύλη είναι το σύμβολο της απόλυτης αρνητικής αφαίρεσης, η "στέρηση των ειδών-ιδεών, όπως λέει ο Πλωτίνος. Αν το ΕΝ είναι η Μη-Ύπαρξη γιατί είναι πάνω από την Ύπαρξη (ως Προ-Ύπαρξη), η ΥΛΗ είναι η Μη-Ύπαρξη ως απουσία (στέρηση) κάθε είδους Ύπαρξης. Ο Πλάτωνας (όχι το καλό μας μέλος ) την αναφέρει και ως "Χώρα", στον "Τίμαιο"

Σε αυτό το πολύ γενικό σχήμα συμφωνούν σε μεγάλο βαθμό και ο Πλάτωνας και ο Πλωτίνος.

Μπορεί να συνδυαστεί αυτό το σχήμα με αυτά που μας είπες; Μπορεί να βρεθεί ένας συνδετικός κρίκος μεταξύ ανατολικής και δυτικής παράδοσης. Κάποια παράδοση είναι λανθασμένη; Κάτι δεν το κατανούμε καλά; Μπλα, μπλα, μπλα....

Περιμένω την βοήθεια σου αλλά και την συμμετοχή και όλων όσοι θέλουν να απαντήσουν και να με διαφωτίσουν.

Υ.Γ. Πάντως νομίζω ότι ο KONOSK θα μας... μαλώσει γιατί καλύπτουμε κάπως και το δικό του topic για την έννοια της Ψυχής.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 20:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαιρετώ.

quote:
.Γ Επέιδή ΔΕΝ μου αρέσει να "βασανίζω" τους φίλους μου, ψάξε στο Ματθαίο ΙΑ'7 έως ΚΑΙ 15
Επίσης φίλε μου ΨΑΞΕ ΚΑΛΑ στο Θαύμα του ΕΚ ΓΕΝΝΕΤΗΣ ΤΥΦΛΟΥ στον Ιωάννη Θ' και ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ τόσο την ερώτηση των Μαθητών του ιησου, όσο ΚΑΙ την απάντηση...


Ομολογώ πως στο σημείο της ερώτησης των μαθητών του για τον τυφλό και στην απάντσή του χριστού δεν καταλαβαίνω που στοχεύεις .αυτη τη στιγμή τα έεχω μπροστά μου και το διαβάζω . είναι ένα θέμα που με έχει βασανίσει πάρα πολύ γιατί δηλαδή συμβαίνουν "άδικα" πράγματα σε αυτόν τον κόσμο . αλλά τι σχέση έχει με αυτό που είπα ?

τώρα , στο σημείο με τον ιωάννη , ομολογώ πως την πρώτη φορά που το διάβασα δεν κατάλαβα γιατί μου είπες να το διαβάσω ... αλλά τώρα που το ξανακοιτάω , μήπως αναφέρεσαι στο 14 όπου λέει " αυτος εστιν ηλιας ο μέλλων έρχεσθαι " -"αυτός είναι ο Ηλίας ο οποίος επρόκειτο να έλθη προ της ελεύσεως του μεσίου - . έχω μείνει κατάπληκτος . πάντως επειδή δεμαρέσει να βγάζω βιαστικά συμπεράσματα θα ρωτήσω αύριο έναν φίλο μου θεολόγο πάνω σε αυτό το χωρίο για να μου πει πως το ερμηνεύει αυτό η εκλησία . πάντως αυτό περίμενες να προσέξω ή κάτι άλλο που μου διέφυγε ? και στο θέμα του τυφλού τι ακριβώς θέλεις να μου δείξεις με τα λόγια του χριστού ?
ευχαριστώ.

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 20:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή θελεις να μου δείξεις ότι η ψυχή του ιωάννη είναι η ψυχή του ηλία μετενσαρκωμένη ? ή μήπως κάνω λάθος?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 01:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς, καλησπέρα σας φίλου μου...
Να ξεκινήσω πρώτα απο την ερώτησή σου φίλε T-SEEKER

Φίλε μου, απλά ανέφερα το ΤΙ ΕΓΙΝΕ...
Σαν καταγραφή μιάς ΕΡΩΤΗΣΗΣ καθώς και την ΑΠΑΝΤΗΣΗ που δώθηκε...
Κοίτα το (αρχικά) σαν ΓΕΓΟΝΟΣ...

Από μόνο του ΦΩΝΑΖΕΙ ότι κάτι "κρύβεται" εκεί...

Πρός "βοήθεια" σου στέλνω τώρα και το απόσπασμα του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΣΤΙΧΟΥ της Παλιάς Διαθήκης, απο τον Προφήτη Μαλαχία Κεφ. Δ' στιχ.5:

quote:
Ιδού εγώ θέλω αποστείλει πρός εσάς, ΗΛΙΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ, πρίν απο έλθει η ημέρα του κυρίου η μεγάλη και επιφανής.

Τώρα στο Θαύμα του Εκ γενετής τυφλού, εμένα ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ η ερώτηση των ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ μου έκανε εντύπωση:
"Αυτός τώρα δάσκαλε, ποιού αμαρτήματα πληρώνει, ΔΙΚΑ ΤΟΥ ή των γονέων του;;;;;;"
Και συλλογίζομαι...
ΔΙΚΑ ΤΟΥ;;;;; Μα πότε πρόλαβε να κάνει ΑΥΤΟΣ ο ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ ΤΥΦΛΟΣ, στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΑΡΚΩΣΗ αμαρτήματα για να τα πληρώνει ΤΩΡΑ;;;;
Χμμμμμ....
Μάλλον τα ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΤΟΥ και αυτό το ΓΝΩΡΙΖΑΝ σαν πιθανότητα οι ΜΑΘΗΤΕΣ...

Τα συμπεράσματα, ΔΙΚΑ ΣΟΥ, εγώ απλά σου έδειξα ΠΟΥ, διάβασα ΤΙ...

Η Καινή Διαθήκη είναι ΓΕΜΑΤΗ απο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ...
Δεν κέρω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, εκείνοι που αποκαλούντε ΘΕΟΛΟΓΟΙ και που την έχουν αντικέιμενο εργασίας τους, ΜΠΟΡΟΥΝ να την δούνε με το μάτι του ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ή του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ...
Κάνε πάντως μια προσπάθεια και θα χαρώ να μας πείς τα αποτελέσματα...

κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 03:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ΠΑΛΙ καλησπέρα σας φίλοι μου...
Τεχνικά προβλήματα με καθυστέρισαν...

Λοιπόν, καλώς όρισες και πάλι σε ένα απο τα ΠΡΩΤΑ και ΚΑΛΑ θέμα των Forums Ερμή μου Τρισμέγιστε...
Κρατάω την τελευταία σου ερώτηση (;;;), για το ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ...
Χμμμ μα γιατί να είναι;;;

Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ που έχω αναφερθεί στα τόπικς σε ότι έχει να κάνει με την ΒΑΒΕΛ και την ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑ...
Εδώ λοιπόν ταιριάζει σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΑ...
Υπάρχει μια ΣΥΝΧΗΣΗ απλά, σχετικά με τις ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΕΣ μέσα στα ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ...

Ας δούμε την ΚΟΙΝΗ (και χρυσή) ΤΟΜΗ ΤΟΥΣ λοιπόν...

Απο τις περίφημες Στάντζες των Ντζιάν και την ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ της Μπλαβάτσκυ, έχουμε ΠΟΛΛΑ να μάθουμε και ακόμα πιό πολλά να ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ...
Στην 7η Στάντζα στον Πρώτο Τόμο της Μυστικής Διδασκαλίας στα Ελληνικά και στη Σελ.278 αναφέρονται τα εξής:
"Ο Σπινθήρας κρέμεται απο τη ΦΛΟΓΑ με το λεπτότατο νήμα του Φοχάτ. Ταξιδεύει μέσα απο τους ΕΠΤΑ κόσμους της ΜΑΓΙΑ.
Σταματάει στον ΠΡΩΤΟ (βασίλειο) και είναι ένα ΜΕΤΑΛΛΟ και μιά ΠΕΤΡΑ.
Περνάει στο ΔΕΥΤΕΡΟ (βασίλειο) και κοίταξε: ένα ΦΥΤΟ.
Το ΦΥΤΟ στροβιλίζεται μέσα απο ΕΠΤΑ ΜΟΡΦΕΣ και γίνεται ένα Ιερό Ζώο (η πρώτη σκιά του φυσικού ανθρώπου).
Απο τις ΣΥΝΔΙΑΣΜΕΝΕΣ ιδιότητες αυτών, ο ΜΑΝΟΥ (άνθρωπος) ΣΤΟΧΑΣΤΗΣ σχηματίζεται..."

Απο το ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΟ αυτό κείμενο βρίσκουμε ΤΑΥΤΙΣΗ όσων (χρονικά) πολύ αργότερα η εβραϊκή Μυστική παράδοση της Καμπαλά δίδαξε...

ΟΡΥΚΤΟ
ΦΥΤΟ
ΖΩΟ
ΑΝΘΡΩΠΟΣ

'Ομως ΑΝ δούμε τον ΑΝΘΡΩΠΟ ως ένα είδος του ΖΩΙΚΟΥ βασιλέιου τότε έχουμε

ΟΡΥΚΤΟ
ΦΥΤΟ
ΖΩΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ (σύν τον άνθρωπο)

Πολύ μα ΠΟΛΥ γενικά έχουμε την ΤΡΙΣΥΠΟΣΤΑΤΗ ΦΥΣΗ, την Αγία Τριάδα ΚΑΙ εδώ κρυμένμη, αλλά με την ΑΤΙΘΕΤΗ ΦΟΡΑ...
Θέλω να πώ πώς το ΟΡΥΚΤΟ αντιστοιχεί στον ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ, το ΦΥΤΟ στην ΨΥΧΗ και το ΖΩΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ στο ΠΝΕΥΜΑ...

Αυτό που η φίλη μας η Κάθυ αναφερει ως ΥΠΕΡΝΟΥ, θα μπορούσαμε να το συνταιριάξουμε με την έννοια της ΦΛΟΓΑΣ απο τη Στάντζα που παρέθεσα...
Την ΠΡΩΤΗ ΕΣΤΙΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ, το Αείζωον Πύρ του Ηρακλειτου...

Ο Μεγάλος Ελιφάς Λεβί, δίνωντας μέσα απο έργο του "Το κλειδί των Μυστηρίων" μερικές "οδηγίες πρός τους ναυτηλομένους", ΕΜΑΣ δηλαδή λέει ότι:

Το ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ είναι το όχημα της ΝΕΦΕΣ
Η ΝΕΦΕΣ το όχημα της ΡΟΥΑΧ
Η ΡΟΥΑΧ, το όχημα της ΝΕΣΑΜΑ

'Οπου έχουμε τα εξής με την Καμπαλιστική θεώρηση:
Το ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ θέλει για να λειτουργήσει, να καταστεί ΖΩΝΤΑΝΟ την ΠΝΟΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
Η ΠΝΟΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, χρειάζεται να την ενδυθεί τη ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΨΥΧΗ, το Πνεύμα.
Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΨΥΧΗ, πηγάζει και προέρχεται απο το ΑΓΝΟ ΠΝΕΥΜΑ

Θεοσοφικά τώρα αυτά ανήκουν στις εξής ονομασίες:

ΑΤΜΑΝ = ΝΕΣΑΜΑ =ΑΓΝΟ ΠΝΕΥΜΑ = πνεύμα
ΜΠΟΥΝΤΧΙ = ΡΟΥΑΧ = ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΨΥΧΗ = ψυχή
ΜΑΝΑΣ = ΝΕΦΕΣ = ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗΣ = φυσικό σώμα

Αυτά... για ΑΡΧΗ... Πήγε ΗΔΗ 03:00 το πρωί...
Επιτέλους και κάτι (υποκειμενικά ΠΑΝΤΑ) ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

Σας ευχαριστώ φίλοι μου, μα ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τον καλό μας φίλο Τεό που "άνοιξε" το παρόν θέμα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 21:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας τα πάρουμε ένα ένα ... άρα δηλαδή στο θεμα του ιωάννη αυτό ήθελες να μου δείξεις , έτσι ? ωραία... πραγματικά αναρωτιέμαι τι απάντησή θα μου δώσει ο θεολόγος την παράλη εβδομάδα που θα τον συναντύσω ( πάντως είναι φοβερο΄ς άνθρωπος και δεν προσπαθεί να δείχνει ότι τα ξέρει όλα πάνω σε αυτά τα θεματα . καθε φορά που συζητάμε είναι σαν και αυτός να βρίσκεται σε ένα μονοπα΄τι και να αναζητά μαζί με εμένα την αλήθεια ).


τώρα, σοτ άλλο θεμα

quote:

Τώρα στο Θαύμα του Εκ γενετής τυφλού, εμένα ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ η ερώτηση των ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ μου έκανε εντύπωση:
"Αυτός τώρα δάσκαλε, ποιού αμαρτήματα πληρώνει, ΔΙΚΑ ΤΟΥ ή των γονέων του;;;;;;"
Και συλλογίζομαι...
ΔΙΚΑ ΤΟΥ;;;;; Μα πότε πρόλαβε να κάνει ΑΥΤΟΣ ο ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ ΤΥΦΛΟΣ, στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΑΡΚΩΣΗ αμαρτήματα για να τα πληρώνει ΤΩΡΑ;;;;
Χμμμμμ....
Μάλλον τα ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΤΟΥ και αυτό το ΓΝΩΡΙΖΑΝ σαν πιθανότητα οι ΜΑΘΗΤΕΣ...

Τα συμπεράσματα, ΔΙΚΑ ΣΟΥ, εγώ απλά σου έδειξα ΠΟΥ, διάβασα ΤΙ...


Μα γιατί να το ερμηνεύεις έτσι ? πιο πιθανό δεν είναι απλώς να τους απασχολούσε και αυτούς αυτό το ζήτημα , δηλαδή γιατί συμβαίνουν άδικα πράγματα σε ανθρώπους που δεν αμάρτησαν ? επίσης έχεις δει που θενά να κάνουν καμία νύξη οι μαθητές ότι μπορεί να πιστεύουν στην μετενσάρκωση ? και στο κάτω κάτω , ας υποθεσουμε ότι πράγματι είχαν μία τέτοια πιθανότητα στο μυαλό τους ... αυτό σημαίνει ότι είναι και αληθινή αυτή η πιθανότητα ? μέχρι να έρθει ο χριστός δεν τα είχαν ξεκαθαρίσει όλα στο μυαλό τους και λογικό είναι να αναζητούν απαντήσεις ή να βλέπουν ότι έκαναν λαθος στη λογική τους μεχρι τότε . για παράδειγμα , ο χριστός τους είχε πει έξω από μία πόλη να πανε μεσα και να αρχίσουν να μιλάνε στο λαό για αυτόν και για την "αλήθεια" ( τη δικιά του ) . όμως όταν πήγαν μέσα και μιλούσαν ο λαός τους πέταξε κακιν κακώς έξω . αυτοι τί έκαναν? πηγαν στο ιησού και του είπαν , δώσε μας τη δύναμη να κάνουμε να ρίξει φωτιά από τον ουρανό για να κάψουμε τα σπίτια τους . και ο χριστός αναστέναξε και είπε , τίποτα λοιπόνς δεν έχετε μάθει ?...δεν υπάρχει εξαναγκασμός στον χριστιανισμό , όποιος δεν θέλει να τον ακολουθήσει είανι ελεύθερος να το κάνει .
άρα οι μαθητές ήταν και αυτοί στο μονοπα΄τι προς τη γνωση και μαθαιναν διαρκώς . το ότι είχαν κάποια ραγματα σοτ μαυλό τους πριν την έλευση του χριστού δε σημαίνει ότι ήταν και σωστά .
αν θες να είσαι αντικειμενικός πάντως ξέχνα για λίγο ότι πιστεύεις στη μετενσάρκωση και ξαναδιάβασε την ερώτηση... ένα από τα τελευταία που θα σκεφτόσουν είναι ότι ρωτάνε γιατί έχουν αυτό στο μυαλό τους που ανέφερες εσύ . είναι μία εύλογη απορία του οποιοδήποτε ανθρώπου .
αλλά και παλι... πρόσεξες τί απάντησε ο χριστός ? μην με΄νεις στην ερώτηση... δεν είπε τίποτα για μετενσάρκωση . είπε ότι γενήθηκε για να υψωθεί ο ίδιος μεσα από την πραγματοποίηση αυτού του θαυματος . όχι πως με ικανοποιεί ως απάντησησ αλλά πού το υπονοούμενο για την μετενσάρκωση ?
περιμένω την απάντησηή σου...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 22:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου T-SEEKER.

Διάβασα παλιότερα κάτι που είπες και ήθελα να γράψω τότε αλλά δεν βρήκα χρόνο. Είχες πει:

quote:
θα ενοείς για το χριστιανισμό που σου είπα . λοιπόν... μία βασική αρχή του χριστιανισμού είναι ότι καθε άνθρωπος είναι μοναδικός . κάθε ανθρώπινη ύπαρξη είναι μοναδική και ανεπανάληπτη και αυτό είναι σπουδαίο για τους ανθρώπους . από την άλλη όταν μία φιλοσοφία σου λέει ότι είσαι μία άλλη ψυχή αυτό δε μειωνει τις ελευθερίες σου και τον ατομικισμό σου ? να πω ότι δεν είμαι "χριστιανός" με την ουσιαστική ένοια της λέξης . μάλιστα διαφωνώ σε πολλάθεματα μαζί του . αλλά δεν ξέρω ... ο χριστιανισμός μου φαντάζει ότι ανυψώνει περισότερο τον άνθρωπο (είναι πιο ανθρωπιστικός)απότι η φιλοσοφία της μετεμψύχωσης .ίσως να κάνω λάθος .γιαυτό τα λέω σε σας , για να μάθω αν κάνω κάπου λάθος στον τρόπο σκέψης μου . ίσως επειδη να μην γνωρίζω για την μμετεμψύχωση να έχω διαμορφώσει λα΄θος αντίληψη γιαυτήν .


θα κάνω μία παρένθεση στην συζήτησή σου με τον "Κέλσο" για να σου δώσω τροφή για προβληματισμό (και να ταλαιπωρήσεις λίγο τον θεολόγο σου ). Αυτά τα έχω πει με κάπως διαφορετικό τρόπο στο ίδιο topic πριν από μήνες.

Ερώτημα 1ο:
Τι σου είπε ο θεολόγος σου για τα βρέφη που πεθαίνουν μετά την γέννα; Τί γίνεται η ψυχή τους και το ανεστημένο τους σώμα μετά την Κρίση των Νεκρών; Γίνονται αγγελάκια; Γιατί αυτό μου είπε ο δικός μου θεολόγος. Ένα παιδί, ο Θεός, το φέρνει σε άσχημες κοινωνικές και πολιτισμικές συνθήκες και το αφήνει να δοκιμαστεί με μεγάλες πιθανότητες να... αμαρτήσει κατ' εξακολούθηση και το άλλο το στέλνει στην Γη και το ξανακαλεί αμέσως πίσω γιατί θέλει και... αγγελάκια.

Ερώτημα 2ο: Κάποιος πεθαίνει νέος και πολύ ανώριμος αφού πρώτα έχει γίνει πατέρας. Ο γιος του φτάνει σε μεγάλη ηλικία πριν πεθάνει. Μετά την Κρίση των Ψυχών και την Ανάσταση των Σωμάτων, πόσο σοκαριστικό θα είναι να υπάρχει ένας πατέρας 25 ετών με έναν γιο 90; Και ας υποθέσουμε ότι ο Θεός όλα τα μπορεί και τους κάνει να επιλέγουν τις ηλικίες με τις οποίες θα παρουσιάζονται στους άλλους, τί γίνεται, όμως, με την νοητική και πνευματική ωριμότητά τους; Ο νέος πατέρας γίνεται ξαφνικά ώριμος; Λίγο... πασπαρτού δεν φαίνεται αυτή η μοναδικότητα της προσωπικότητας την οποία υπόσχεται το χριστιανικό εκκλησιαστικό δόγμα;

Ερώτημα 3ο: Κάποιο παιδί γεννιέται αυτιστικό ή με μογγολισμό ή με νοητική καθυστέρηση. Δεν νομίζω ότι θα ισχυριστεί κανείς ότι αυτά τα παιδιά να μπορούν να αμαρτήσουν. Άρα από την μία δεν γίνεται να αμαρτήσουν γιατί δεν έχουν την ηθική και νοητική θέση για να μπορούν να κρίνουν το καλό και το κακό και από την άλλη μετά την Ανάσταση των Σωμάτων τι θα γίνει με την μοναδικότητα της προσωπικότητάς τους;

Είχα γράψει παλιότερα στο ίδιο topic

quote:
Πέρα από τα αστεία, γιατί κατηγορούμε τους μουσουλμάνους που θεωρούμε ότι σκοτώνονται για την πίστη τους γιατί έχουν ιδιοτελή σκοπό, να έχουν όσο ρύζι και γυναίκες θέλουν στον παράδεισο; Δηλαδή το... καταναλωτικό, μικροαστικό όνειρο του απλού χριστιανού, δεν είναι παρόμοιο; Και αυτός δεν εργάζεται λίγα χρόνια στην Γη για να απολαύσει μια ολόκληρη αιωνιότητα (σαν διαφήμιση μεσιτικού γραφείου ή ασφαλιστικής εταιρίας μου φαίνεται). Αρκεί να κάνεις μερικά απλά πράγματα, να μετανοήσεις για τα κακά, λίγο πριν πεθάνεις και... τσουπ!!! εξασφάλισες έναν Παράδεισο για την αιωνιότητα.

Για αυτό τον λόγο ο Φραγκίσκος της Ασίζης (αυτός ο... σχισματικός, αιρετικός άγιος της... "πόρνης" Καθολικής Εκκλησίας ) παρακαλούσε τον θεό να μην τον στείλει στον Παράδεισο αλλά στην Κόλαση γιατί δεν άντεχε μια αιώνια ζωή να είναι χαρούμενος και ευτυχισμένος ενώ τα αδέλφια του καιγόταν αιώνια στην Κόλαση.

Ας είμαστε λίγο λογικοί. Τα κείμενα των Ευαγγελίων έχουν ένα διπλό νόημα, ένα κοινό και ένα πνευματικό και μόνο με το πνευματικό μπορούμε να ερμηνεύσουμε τους εμφανείς παραλογισμούς που βλέπουμε με την πρώτη ματιά. Ένας Άγγλος κωμικός του προηγούμενου αιώνα τράβηξε τα πανδεινα από την χριστιανική εκκλησία γιατί τόλμησε να κάνει έναν υποθετικό υπολογισμό της απόστασης, από την Γη, που θα βρισκόταν, τώρα, ο Χριστός, αν είχε αναληφθεί με την ταχύτητα της μπάλας ενός κανονιού το 33 μ.Χ. Αν αρχίζουμε να βλέπουμε ως κυριολεκτικές τις αναφορές των Ευαγγελίων τότε θα καταλήξουμε να πιστεύσουμε ότι το παραπάνω δεν ήταν αστείο και θα αρχίσουμε να ανησυχούμε πραγματικά μήπως ο δυστυχής, ο Χριστός, τράκαρε.. με κάποιον κομήτη.


Εγώ δεν πιστεύω ότι ο Χριστός, που γνώρισα μέσα από την διήγηση της ζωής του και μέσα από το παράδειγμα και τα λόγια του, είναι ο Χριστός που μου λέει το σημερινό Ιερατείο. Για αυτό και τους χαρίζω τον φανατισμό, τον λαϊκισμό και την μικροπολιτική τους και κρατάω τον Χριστό που έχω μέσα στην καρδιά μου τον Χριστό της Αγάπης, της Θυσίας, του Ελέους, της Ανατροπής, της Επ - ανάστασης. Τον Χριστό που θα ερχόταν ξανά και ξανά στην Γη μέχρι και ο τελευταίος άνθρωπος να καταλάβαινε την εσωτερική του Θεϊκότητα και να επέλεγε από μόνος του τον δρόμο της απελευθέρωσης από τον θάνατο που μας επιβάλλει η ύλη και το σώμα.

Ειρήνη σε όλους


Αυτή η λαϊκίστικη, δημαγωγική, υπεραπλουστευτική επιχειρηματολογία κάποιων πρώτων πονηρών Εκκλησιαστικών Πατέρων, έχει κάνει ζημιά στον ίδιον τον χριστιανισμό.

Αυτά είναι τα όνειρα της ανθρώπινης ψυχής; Όπως λέει και ο Βιβεκανάντα είμαστε σαν τα γουρούνια που δεν θέλουν να μεταλλαχτούν σε ανθρώπους γιατί κλαίνε μήπως χάσουν την χαριτωμένη τους ουρίτσα;

Πες μου τις απαντήσεις του θεολόγου σου. Θα έχει ενδιαφέρον να τις συζητήσουμε.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 10:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτίνε,
είσαι τυχερός που διαβάζεις στο πρωτότυπο «Πλωτίνο».
Έχω τις ΕΝΝΕΑΔΕΣ του αλλά σε μετάφραση κι έχω τις υποψίες μου.

Η Ελληνική και η Ανατολική κοσμοθεώρηση συμφωνούν ως ένα σημείο. Λέει ο Πλωτίνος: «Η ετερότητα και η πολλαπλότητα δεν υφίσταται πριν εμφανιστεί η επόμενη υπόσταση, ο ΝΟΥΣ.
Η εμφάνιση όμως της ετερότητας ή πολλαπλότητας έχει μία ιδιαιτερότητα, δεν είναι παρά νοητή και συνίσταται στα αρχέτυπα των πάντων, τις ιδέες, βάσει των οποίων θα σχηματιστεί ο κόσμος με όλα όσα περιλαμβάνει.
Η ψυχή είναι αποτέλεσμα απορροής της προηγούμενης βαθμίδας του Νου. Η ΨΥΧΗ διακρίνεται και όχι στη παγκόσμια και στην ατομική. Η ατομική αποτελεί μέρος της πρώτης και είναι αυτή που εισέρχεται στους ζωντανούς οργανισμούς. Μέχρι της διεισδύσεως της ψυχής στην ύλη και της εμφάνισης του αισθητού κόσμου δεν υπάρχει χώρος και χρόνος.»

Ο Υπερνούς είναι το στοιχείο εκείνο που «ανέλαβε» το έργο της πολλαπλότητας και της διαίρεσης και έχει θέσει τις πλατιές γραμμές στην κοσμική ύπαρξη. Δεν είναι όμως στοιχείο νοητό ΜΟΝΟΝ αλλά με παντογνωσία. Είναι ο συντονιστής της πολλαπλότητας, είναι το στοιχείο εκείνο που γνωρίζει το παν, γνωρίζει την ουσία και τις διαδικασίες των ενεργειών. Σαν συντονιστής της πολλαπλότητας γνωρίζει την απόλυτη αλήθεια.

Ο νους είναι ο «βοηθός» του Υπερνού με σκοπό τη διαίρεση και την λήθη του θείου. Ο νους θα εξελιχθεί προς τον Υπερνού.

Η Βεδική διδαχή πιστεύει στην διττότητα της ψυχής. Έχομε έτσι την επιφανειακή ψυχή και την αληθινή ψυχή που ΔΕΝ βρίσκεται στο κατώφλι του αφυπνισμένου νου αλλά καίει μέσα στο ναό της εσώτατης καρδιάς πίσω από το παχύ στρώμα ενός νου γεμάτου άγνοια, πίσω από τη ζωή και το σώμα. Είναι μια φλόγα γεννημένη από το Θείο και είναι ο Μυστικός Οδηγός, είναι το Δαιμόνιο του Σωκράτη, το εσωτερικό φώς και η εσωτερική φωνή των Μυστών.

Με ρωτάς «έως ποίου σημείου υφίσταται η δυναμική συμμετοχή του Θείου»
Αν πιστέψουμε πως το Θείο είναι άπειρο, τότε και η συμμετοχή του Θείου θα είναι άπειρη. Γιατί να σταματήσει; Δεν είναι ούτε Τιμωρός ούτε Ζηλόφθονος ούτε και φοβάται την εξέλιξή μας την οποία επιθυμεί.
Κι αν δεχθούμε την εξέλιξη σαν όρο της διαφώτισής μας τότε και η επεξεργασία των πιθανοτήτων της εξέλιξης θα είναι άπειρη.
Ο Πρόκλος και Πλωτίνος έκαναν σπουδαιότατη δουλειά για την εποχή τους. Ούτε έπεσαν έξω. Μόνο που σήμερα ίσως έχομε περισσότερα συμπληρωματικά στοιχεία.
Στην ερώτησή σου «πως μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι ξέρουμε», σου το εγγυώμαι, ΠΛΩΤΙΝΕ, όταν εσύ γνωρίζεις θα είσαι σίγουρος πως γνωρίζεις. Ο Πρωταγόρας σαν τίμιο παλληκάρι είπε την αλήθεια για το άτομό του και την έρευνά του.

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 10:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσε,

Ηρέμησε, τα ζώα δεν έχουν ατομική ψυχή. Η ψυχή είναι το τέταρτο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ στοιχείο και έχει σχέση με την Ευδαιμονία. Ο σκοπός της ψυχής είναι να εξελιχθεί σε Ευδαιμονία. Και πρέπει να είναι αλήθεια επειδή όλες οι θρησκείες σήμερα, μας σπρώχνουν προς ένα παράδεισο ή νιρβάνα που σκόπιμα ή μη, παραβλέπουν την υπόλοιπη σύνθεση του ανθρώπου και την περαιτέρω εξέλιξή του και επιμένουν μόνο για την ψυχή, πράγμα που μου δημιουργεί υποψίες.
Στην κοσμική και ανθρώπινη ύπαρξη δεν εξελίσσεται όμως μόνο η ψυχή. Εξελίσσονται, και ο νους, η ύλη, τα πάντα, ΚΥΡΙΩΣ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Στην κατώτερη τετράδα άρχισα από την Ύλη, Ζωή, Ψυχή, Νους διότι αυτή είναι η σειρά της εξέλιξης και όχι πως ο Νους είναι τελευταίος στη βαθμίδα της ιεράρχησης. Ενώ αντίθετα την ανώτερη τετράδα την έγραψα «κανονικά» διότι έτσι κατεβαίνει το Θείο μέχρι την κοσμική ύπαρξη.
Γιατί να χαθεί η ΠΡΩΤΗ ΠΗΓΗ από όπου προέρχονται οι θεϊκές δυνατότητες με την επαναλαμβανόμενη διαδικασία της εξέλιξης; Δεν καταλαβαίνω τον ειρμό της σκέψης σου. Μήπως υπονοείς πως υπάρχει μια Αρχή κι ένα Τέλος;

Ο Πυθαγόρας μπορεί να ήταν πιο κοντά στην εποχή μας αλλά πάλι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιατί γνωρίζετε πολύ καλά πως δεν έχομε γραπτά του Πυθαγόρα. Τις διδασκαλίες του τις μαθαίνουμε από άλλους.
Η Μπλαβάτσκι μας έδωσε ένα κλειδί να ανοίξουμε ΜΙΑ πόρτα, ενώ εμείς θέλουμε να ανοίξουμε πολλές.
Η Αγνή (Απόλυτη Ύπαρξη), η Συνείδηση και η Ευδαιμονία είναι τα τρία ονόματα του Ενός, Ο Υπερνούς είναι το τέταρτο όνομά Του, καθώς κατεβαίνει προς εμάς και τέταρτο για εμάς που ανεβαίνουμε. (να ανοίξω μια παρένθεση -μπορεί να έχει εδώ κάποια σχέση η ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ του Πυθαγόρα;)
Συνείδηση...μπορούμε να την πούμε Απόλυτη Γνώση; Δεν ξέρω θα το ψάξω....
ΥΓ. Κέλσε δεν καταλαβαίνω γιατί ονομάζεις το Μυστικό Δόγμα της μεγάλης κυρίας (Μπλαβάτσκι), ως Μυστική Διδασκαλία; Το έγραψες από παραδρομή ή έτσι μεταφράστηκε στα Ελληνικά. Θα ήθελα να το ξέρω.

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 10:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THOTH,
Ποιός σου είπε να βρίσκεσαι στη Νιρβάνα τη στιγμή που εμείς τσουρουφλιζόμαστε στη Κόλαση;
Όχι Ο ΥΠΕΡΝΟΥΣ δεν περισσεύει (μπορεί να είναι το ΜΑΧΑΤ αλλά δεν γνωρίζω καλά τον όρο). Οι Βέδδες πάντως τον αναφέρουν ως το τέταρτο στοιχείο/το τέταρτο όνομα του Άφατου. Υπερνούς ονομάστηκε από τον Σρι Ορομπίντο, το 1916.
Όσον αφορά την ψυχή όπως απάντησα και στον ΠΛΩΤΙΝΟ η Βεδδική διδαχή πιστεύει στην διττότητα της ψυχής. Έχομε έτσι την επιφανειακή ψυχή και την αληθινή ψυχή που, όμως, δεν βρίσκεται στο κατώφλι του αφυπνισμένου νου αλλά καίει μέσα στο ναό της εσώτατης καρδιάς πίσω από ένα παχύ στρώμα ενός νου γεμάτου άγνοια, πίσω από τη ζωή και το σώμα. Είναι μια φλόγα γεννημένη από το Θείο και είναι ο Μυστικός Οδηγός, είναι το Δαιμόνιο του Σωκράτη, το εσωτερικό φώς και η εσωτερική φωνή των μυστικιστών.

Ο όρος «Χώρα» συναντάται και στην Βεδική φιλοσοφία. Η Χώρα είναι η Ύλη που δεν έχει ζωή, ψυχή, νου, εν τούτοις, επαναλαμβάνω, η Απόλυτη Ύπαρξη είναι εκεί, η Ύλη είναι το σχήμα της ουσίας της Αγνής Ύπαρξης που το Ανώτατο όν προσλαμβάνει όταν εκθέτει τον Εαυτό του στην ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ της δικιάς του Συνείδησης και Ενέργειας. Είναι όπως το δόγμα του τριαδικού Θεού «Ομοούσιος κι Αχώριστος» εν τούτοις τρεις διαφορετικές οντότητες. Διαφορετικά πώς θα είχαμε την εξέλιξη ορυκτό- φυτό-ζώο- άνθρωπος κλπ; κι ακόμη, αν η Απόλυτη Ύπαρξη δεν ήταν εκεί, η ύλη θα κατέρρεε, δεν θα είχε συνοχή.
Όσο για τον Πλάτωνα πιστεύω πως κρατάει το κλειδί που θα μας ανοίξει πολλές πόρτες και βρίσκεται πιο κοντά στην δική μας εποχή.
Και οι δύο παραδόσεις είναι σωστές, μέχρι ενός σημείου. Με την διαφορά πως η Ανατολή δεν είχε καμμία δραματική διακοπή στην εξέλιξη του εσωτερισμού της και οι δάσκαλοί της βάδισαν απρόσκοπτα κι αναπτύχθηκαν ή και τελειοποιήθκαν περισσότερες θεωρίες κ.λ.π, ενώ η Δύση με το θάνατο του Σωκράτη πήρε μια θανάσιμη στροφή. Απλά να πούμε πως είμαστε πίσω 2.399 χρόνια.

Atman=Εαυτός, Πνεύμα, η αρχέτυπη και ουσιώδης φύση της ύπαρξής μας.
Τα στοιχεία του Atman είναι:
Sat=Oν, ύπαρξη, αυτό που αληθινά υπάρχει
Chit=Απόλυτη Συνείδηση. Το ελεύθερο, το τα παντα ποιών και η παντογνωσία του Απόλυτου
Ananda=Μακαριότητα, Ευδαιμονία, Ευχαρίστηση.



Υ.Γ. Δεν πιστεύω να μας μαλλώσει ο KONOSK επειδή κάναμε μια παρένθεση! Μιλάμε για μετεμψύχωση και μοιραία θα εμπλέξουμε και την ψυχή. Εκτός κι αν η παρένθεση καταλήξει σε θέμα «Περί Ψυχής» τότε να μετακομίσουμε...

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 11:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Όσο για τον Πλάτωνα πιστεύω πως κρατάει το κλειδί που θα μας ανοίξει πολλές πόρτες και βρίσκεται πιο κοντά στην δική μας εποχή.






Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 13:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ,
το χέρι ανήκει σε τρίτο πρόσωπο!!!Γνωρίζεις τον κλέφτη;

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 14:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθυ,

Αυτός είναι ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ σε κάτι που είπες πιο πάνω!

Το κλειδί είναι μέσα στις ΑΝΘΡΩΠΟΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ… στη ΖΩΗ,

Η Νότα θέλει να πει ……ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ….
(Το άκουσμα είναι συνδεδεμένο με το πνευματικό (ΜΑΣ) μέρος )

Το τρίτο είναι Ευκολονόητο….

Τώρα με τον υπαινιγμό ….Τρίτο χέρι…. αν γνωριζω τον ΚΛΕΦΤΗ,

Έχεις κάποια άλλη ερμηνεία…..σε παρακαλώ λοιπον να μας πεις..

άνευ φόβου!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 15/03/2003 14:13:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 18:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Καλή μου Κάθυ, πραγματικά κοσμείς με την παρουσία σου τη μεταφυσική μας παρεούλα, ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ...

Δεν τρόμαξα με τίποτα, αλήθεια σου λέω... Εχω ακούσει ΤΟΟΟΟΣΑ ΠΟΛΛΑ περί του Παγκοσμίου αυτού νόμου, που ΔΕΝ τρομάζω εύκολα, απλά ήθελα μια τοποθέτηση...
Λές όμως καλή μου, πώς:

quote:
Η ψυχή είναι το τέταρτο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ στοιχείο και έχει σχέση με την Ευδαιμονία. Ο σκοπός της ψυχής είναι να εξελιχθεί σε Ευδαιμονία. Και πρέπει να είναι αλήθεια επειδή όλες οι θρησκείες σήμερα, μας σπρώχνουν προς ένα παράδεισο ή νιρβάνα που σκόπιμα ή μη, παραβλέπουν την υπόλοιπη σύνθεση του ανθρώπου και την περαιτέρω εξέλιξή του και επιμένουν μόνο για την ψυχή, πράγμα που μου δημιουργεί υποψίες.

Χμμμ ΤΕΤΑΡΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ... Με τη παράθεση που έκανες στη "Κατώτερη Τετράδα", την ΨΥΧΗ την έχεις στο ΤΡΙΤΟ επίπεδο ή στοιχείο. 'Η μήπως κατάλαβα λάθος;

Αλλά θα ήθελα να μείνουμε λίγο στην ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ...
Λές ότι "ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ είναι να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ"...
Η Ευδαιμονία ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;
Μα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ΤΡΙΤΟ επίπεδο ή στοιχείο στην ΙΕΡΗ και ΑΝΩΤΕΡΗ ΤΕΤΡΑΔΑ όπως μας παρέθεσες...
Δηλαδή, λές ότι απο ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΣΩΜΑ Η ΨΥΧΗ, θα πρέπει να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΟ;;;
Κάπου μπερδεύτικα και να με συγχωρήτε αν "κολάω" τη συζήτηση...

Τώρα σε αυτό περί ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ που όλες οι θρησκείες ομιλούν και διδάσκουν...
Οι ΑΣΣΥΡΟ-ΧΑΛΔΑΙΟΙ, έδιναν το όνομα ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΚΑ ΠΕΔΙΑ, στα δικά τους "Ηλίσια Πεδία", τα οποία ΟΜΩΣ, ήταν ΑΝΑΚΑΤΕΜΕΝΑ με τον ΑΔΗ ΤΟΥΣ!!!
Το βασίλειο του κάτω κόσμου, ήταν η περιοχή του Θεού 'Εα ή Hea που ήταν ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΘΕΟΣ της Βαβυλωνιακής ΤΡΙΑΔΑΣ που αποτελείται απο τούς ΑΝΟΥ, ΕΑ & ΒΗΛΟ...
Ο 'Εα ήταν ο "Δημιουργός του ΠΕΠΡΩΜΕΝΟΥ" και "Κύριος της Αβύσσου", "Θεός της Σοφίας"...

Θα μπορούσαμε να τον ΤΑΥΤΙΣΟΥΜΕ με το ΔΕΥΤΕΡΟ πρόσωπο της Ινδικής ΤΡΙΜΟΥΡΤΗ, τον ΒΙΣΝΟΥ που είναι ο ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ του Κόσμου...

Ο 'Αδης ΟΜΩΣ για τους Ασσυρο-Χαλδαίους, ήταν τοποθετημένος στον Κάτω Κόσμο και κυβερνήτη του είχε μια ΘΕΑ, της Νιν-Κιγκάλ, η "Κυρά της Μεγάλης Χώρας"...

Βλέπουμε λοιπόν ότι τα ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΚΑ ΠΕΔΙΑ των Ασσυρο-Χαλδαίων, έχουν μια ΔΙΤΤΉ ΕΙΚΟΝΑ...
Θεωρώ ότι μιλώντας για το βασίλειο του 'Εα που είναι το βασίλειο του ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ, μιλάμε για την ΥΛΙΚΟΦΥΣΙΚΗ ΓΗ, τον Υλικό Κόσμο (παραλλιλίζοντας τον 'Εα όπως προείπα με τον Βίσνου), την ΓΗ μας δηλαδή...
Ο 'Αδης τους, το βασίλειο της Νιν-Κιγκάλ, είναι μια ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟΝ ΒΙΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ο νεκρός!!!


Καλή μου Φίλη, με προβλημάτισες λέγοντας πώς:

quote:
Στην κοσμική και ανθρώπινη ύπαρξη δεν εξελίσσεται όμως μόνο η ψυχή. Εξελίσσονται, και ο νους, η ύλη, τα πάντα, ΚΥΡΙΩΣ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.


Μα, δεν υποστήριξε κανείς μας ότι ΜΟΝΟ η Ψυχή ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ...
Στην οπτική μου, ανέφερα ότι ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ...
Και αυτό είναι ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ για μένα προσωπικά...
Γιατί τι άλλο είναι τα ΟΣΤΑ του σκελετού μας, παρά η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΟΡΥΚΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΥΝΟΛΟ...
Τι άλλο είναι τα ΝΥΧΙΑ και οι ΤΡΙΧΕΣ, παρά η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΦΥΤΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Τι άλλο είναι η ΑΤΟΜΙΚΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, παρά η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ, ΜΕΣΑ απο τον ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΥΝΟΛΟ...

Σαφέστατα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞΕΛΙΣΟΝΤΑΙ και ΟΥΔΕΝ ΕΝ ΑΥΤΟ ΜΕΝΕΙ όπως είπε και ο Ηράκλητος...
Πώς θα μπορούσε να υπάρξει ΣΤΑΣΙΜΟ ΣΤΑΔΙΟ μέσα στη ΦΥΣΗ!!!
Αναφέρεις όμως συνέχεια την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...
Πες μου πώς την εκλαβάνεις στην βαθυστόχαστη ομολογώ κοσμοθεωρία σου;
Για να βρώ ΚΑΙ εκεί μια γέφυρα επικοινωνίας, γιατί κατα τη δική μου κοσμοθεωρία, χμμμ η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ έχει να κάνει με τη ΜΑΓΙΑ, τη ΠΛΑΝΗ, την ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ και τι έχουμε λοιπόν;;;
Κάτι που διαρκώς εξελίσεται σε ΤΙ;;;
Θα εκτιμούσα μια διευκρίνηση αν σου είναι εύκολο καλή μου φίλη...

quote:
Atman=Εαυτός, Πνεύμα, η αρχέτυπη και ουσιώδης φύση της ύπαρξής μας.
Τα στοιχεία του Atman είναι:
Sat=Oν, ύπαρξη, αυτό που αληθινά υπάρχει
Chit=Απόλυτη Συνείδηση. Το ελεύθερο, το τα παντα ποιών και η παντογνωσία του Απόλυτου
Ananda=Μακαριότητα, Ευδαιμονία, Ευχαρίστηση.


Σε όσα περέθεσες, μέσα απο το Θεοσοφικό Γλωσσάρι της Μεγάλης ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κυρίας, της ΕΛΕΝΗΣ ΠΕΤΡΟΒΝΑ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, έχω τα εξής:
ΑΤΜΑΝ = Το Παγκόσμιο Πνεύμα, η Θεία Μονάδα, η Υπέρτατη Ψυχή.
ΣΑΤ = Η μία εσαεί παρούσα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, η Θεία Ουσία η οποία ΕΙΝΑΙ, αλλά που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΠΩΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ, επείδή είναι η ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ.
ΤΣΙΤ = Η αφηρημένη συνείδηση
ΑΝΑΝΤΑ = Ευδαιμονία, Χαρά, Αγαλλίαση, Ευτυχία

Λοιπόν, το θέμα άρχισε να κυλά και αυτό είναι το ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ απο εμένα...
Από εσάς;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Ναι στα Ελληνικά έτσι μεταφράστηκε το Secret Doctrine... "Μυστική Διδασκαλία"...
'Ομως ξέρεις, αν το μεταφράσουμε ως ΜΥΣΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ (όπως είναι το ορθό), έχουμε "κάποιο πρόβλημα"...
Τι θέλω να πώ;
Απλά, το ΔΟΓΜΑ απο μόνο του ως ΟΡΙΣΜΟΣ, έχει ΟΡΙΑ...
Μπορεί ΝΑΙ ΜΕΝΑ να είναι απέραντο, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕΙ ΟΡΙΑ...
και αυτό θα ερχόταν σε "ΑΝΤΙΘΕΣΗ" με το καταπληκτικό ρητό του Μαχαράτζ του Μπενάρες που έγινε "λογότυπο" της Θεοσοφικής Εταιρίας :

ΟΥΔΕΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΥΠΕΡΤΕΡΑ ΤΗΣ
ΑΛΗΘΕΙΑΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 15:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλωτίνε,είσαι τυχερός που διαβάζεις στο πρωτότυπο «Πλωτίνο».

Εγώ το προέβλεψα θα εκτεθώ...!!! Λυπάμαι που το λέω αγαπητή Κάθυ αλλά ΔΕΝ είμαι σε θέση να διαβάσω στο αρχαιο Ελληνικό κείμενο τον Πλωτίνο, όπως φαντάζωμαι και οι περισσότεροι νεο-Ελληνες...!! Δεν είναι ανάγκη να εξηγήσω φαντάζωμαι τον λόγο, εξάλλου η παιδεία έχει γίνει αντικείμενο "έρευνας" σε άλλα topic...
Τώρα όσον αναφορά το θέμα μας, προσωπικά οι πολλοί "ανατολικοί" όροι αν και τους μελετώ με απο-προσανατολίζουν, για αυτό τον λόγο δεν έχω διαβάσει "όσο θα έπρεπε" την Μπλαβάτσκυ... Παρόλα αυτά παρακολουθώ τα γραφώμενα, προετοιμάζωμαι, και θα επανέλθω....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε θωθ .

quote:
Αυτή η λαϊκίστικη, δημαγωγική, υπεραπλουστευτική επιχειρηματολογία κάποιων πρώτων πονηρών Εκκλησιαστικών Πατέρων, έχει κάνει ζημιά στον ίδιον τον χριστιανισμό.



Πόσο μακρυά από το χριστό βρίσκονται αυτοί οι υποτιθεμενοι πατέρες!


Νάξερες πόσο καιρό με βασανίζουν τα συγκεκριμένα θέματα ! στο θέμα των αποθανόντων βρεφών θυμάμαι πριν δυό περίπου χρόνια είχα ρωτήσει έναν αλλο θεολόγο ... ουσιαστική απάντηση δε μου είπε αλλά όλο μου έλεγε κάτι άσχετα σχετικά με την τόσο μεγάλη αγάπη του θεού που προνοεί για όλα κλπ . από το λόγο του κατάλαβα ότι δεν ήξερε την απάντηση ή ότι γενικώς ο χριστιανισμός δε δίνει μία απάντσηση σε αυτό αλλά του ήταν δύσκολο να μου πει " Δεν ξέρουμε σίγουρα , ας κοιτάξουμε." ή οτιδήποτε άλλο .Μα ποιόν νομίζουν ότι κοροιδεύουν ? Ο θεολόγος για τον οποίο σας μιλάω τωρα είναι διαφορετικός και ξέρει ότι δεν μπορεί να δωθούν ξεκάθαρες απαντήσεις . Αλλα υπομονή γιατί θα έρθει την επομενη εβδομάδα . θα σας ενημερώσω για την απάντησή του την οποία και εγώ αναμένω με περιέργεια . πάντως , ποτε΄δεν είχα σκεφτεί αυτό το θεμα σε συνδυασμό με την μετενσάρκωση και τώρα συνειδητοποιώ ότι πιο πιθανή μοιάζει η μετενσάρκωση ...αλλά ας μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα . εν αναμονή της απάντησής και τα ξαναλέμε... ( μάλιστσα θα του πω αν μπορεί να γράψει κάποια πράγματα για να σας τα μεταφέρω ακριβώς)


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 20:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους καλούς φίλους...
Χαθήκαμε....
Καιρό έχουμε να τα πούμε και είπα να δώσω λίγο ΠΝΟΗ (Νεφές) στο θέμα μας, που αν κρίνω απο την αναγνωσημότητα του, ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ...

Λοιπόν, καταρχάς φίλε μου T-SEEKER ακόμα περιμένουμε να μας πείς για τη συζήτηση που έκανες με τον φίλο σου θεολόγο...
Ειληκρινά με ενδιαφέρει ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ "θεολογική" άποψη.

Καλή μου Κάθυ, ελπίζω να είσαι καλά (έχω πράγματι καιρό να δώ μήνυμά σου).
Σε αυτά που έχουμε παραθέσει, δεν έχουμε αναφερθεί ΚΑΘΟΛΟΥ στην Αιγυπτιακή Μυστηριακή άποψη περί της συνθέσεως του Ανθρώπου!
Σκέφτομαι λοιπόν να παραθέσω μερικά στοιχεία, για να ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣΤΟΥΝ με όσα ΗΔΗ έχουμε παραθέση...

Ο Ανθρωπος λοιπόν κατα την Αιγυπτιακή Μυστηριακή Σχολή, είναι μία ΠΟΛΥΣΥΝΘΕΤΟΣ ΥΠΑΡΞΗ, απο ΤΕΣΣΕΡΑ διαφορετικά "σώματα"...
Το ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ
Το ΕΙΔΩΛΟ ή Κά
Η καθ'εαυτό ΨΥΧΗ ή Βά και
Η ΖΩΤΙΚΗ ΘΕΙΑ ΠΝΟΗ ή Κού

Για το ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ, η ιατρική μπορεί να μας δώσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ..
Γι'αυτά που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ είναι τα υπόλοιπα ΤΡΙΑ σώματα του ανθρώπου.
Το Κά λοιπόν αποτελεί ΠΙΣΤΗ ΕΙΚΟΝΑ του ορατού σώματος (του ΦΥΣΙΚΟΥ) αλλά σε λεπτότερη μορφή και αυτός είναι και ο λόγος που καθιστάτε ΑΟΡΑΤΟ.
Οι ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΤΕΣ το ονομάζουν ΠΕΡΙΠΝΕΥΜΑ
Οι ΜΑΓΝΗΤΙΣΤΕΣ το ονομάζουν ΦΑΣΜΑ ή ΕΙΔΩΛΟ
Οι ΘΕΟΣΟΦΟΙ και οι ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΕΣ το ονομάζουν ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ
Οι ΚΑΜΠΑΛΙΣΤΕΣ το ονομάζουν ΝΕΦΕΣ
Ο μεγάλος ΠΑΡΑΚΕΛΣΟΣ το ονόμαζε ΕΒΕΣΤΡΟΥΜ
Οι ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ το ονόμαζαν ΑΥΓΟΕΪΔΕΣ ΣΩΜΑ

Σε αυτό λοιπόν, το Κά βλέπουμε οφείλονται σχεδόν ΟΛΑ τα Ψυχικά Φαινόμενα. Ιδιαιτέρος μάλιστα τα φαινόμενα εκείνα που κάνουν το άτομο να εκδηλώνεται εξ αποστάσεως ΧΩΡΙΣ να υπάρχει μεσολάβηση του φυσικό του σώμα, όπως η ΤΗΛΕΚΙΝΗΣΙΑ, ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ κλπ κλπ

Τις ιδιότητες αυτές του Κά οι Αιγύπτιοι Ιερείς και Μυημένοι τις ΓΝΩΡΙΖΑΝ...
Αν πααρτηρήσουμε με ΠΡΟΣΟΧΗ ανάγλυφες παραστάσεις θα παρατηρήσουμε (με έκπληξη ίσως) ότι εικονίζοντε με ΔΙΠΛΟ ΣΩΜΑ οι μετέχοντες στη παράσταση!!!
Υπάρχει μια τέτοια απεικόνιση σtο περιοδικό "Psychic Magazine" στο τεύχος Ιουλίου του 1914 σελίδα 198, που απεικονίζει την ΓΕΝΝΗΣΗ του Αμενόφη του IV. To παιδί ΜΑΖΙ με το διπλό του είδωλο παρουσιάζεται εμπρός απο τον Θεό 'Αμμων για να το ευλογίσει....
Σύμβολο του Κά ήταν το ΓΕΡΑΚΙ.

Ενδιαφέρον είναι ότι οι Αιγύπτιοι Μυημένοι, απέδωσαν το Κά όχι ΜΟΝΟ στην ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ...
Εκαναν λόγο και για Κά ομάδας Ανθρώπων, για ομάδες ζώων, για ολόκληρες πόλεις, για κράτη κλπ κλπ.
Δηλαδή είναι αυτό που οι Θεοσοφιστές καλή μου Κάθυ αποκαλλούν ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΗ και που το θεώρησες ίσως μια ρομαντική υπόθεσις.
Το ίδιο υποστηρίζουν και οι Ερμητιστές αποκαλλόντας το ΕΓΡΗΓΟΡΟΤΑ

Το Βά, η ΚΥΡΙΟΣ ΨΥΧΗ είναι κατα τους Αιγύπτιους Μυημένους αυτή που κατυθήνει τις ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΑΡΧΕΣ πόε τις ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΟΡΜΕΣ. Είναι η ΟΥΣΙΑ του Ανθρώπου.
Πίστευαν πώς σε αυτό, το Βά κατοικοεδρεύουν η ΑΓΑΠΗ, ο ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ, η ΦΑΝΤΑΣΙΑ κλπ. κλπ.
Εκεί απέδειδαν την ΕΥΘΗΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, μιάς και το Βά είναι αυτό που δίνει λόγο μετά θάνατον για τα πεπραγμένα στο συμβούλιο των Θεών.

Εφ'όσων το Κά αποτελεί την ΑΣΥΝΗΔΗΤΗ ΑΡΧΗ του Ανθρώπου, το Βά αποτελεί την ΕΝΣΥΝΗΔΗΤΗ ΑΡΧΗ που κατευθυνει ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ.

Τέλος, κατα τους Αιγύπτιους Μύστες υπάρχει το Κού που είναι η ΘΕΙΑ ΠΝΟΗ, η απόρροια του ΤΡΙΜΑΤΟΣ -ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ απο τον 'Αμμων-Ρά πρός τον 'Ανθρωπο.
Αυτό, το Κού είναι που "παρακολουθεί" τις ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΑΡΧΕΣ του Ανθρωπίνου συνόλου και την προσπάθεια που κάνουν για να ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ώστε να "φτάσουν" στον ΑΓΑΘΟ ΛΙΜΕΝΑ και ΜΟΝΙΜΟΣ να γίνουν ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ.

'Ετσι η ταύτιση με τη ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ και ΚΑΜΠΑΛΙΣΤΙΚΗ ορολογία που είχα παραθέση, αν προσθέσουμε ΚΑΙ την ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗ γίνεται ως ξής:

ΑΤΜΑΝ = ΝΕΣΑΜΑ =ΑΓΝΟ ΠΝΕΥΜΑ = πνεύμα = Κού
ΜΠΟΥΝΤΧΙ = ΡΟΥΑΧ = ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΨΥΧΗ = ψυχή = Βά
ΜΑΝΑΣ = ΝΕΦΕΣ = ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗΣ = Κά
ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ

Θεωρώ ότι ΜΟΝΟ με την παράλληλη μελέτη ΟΛΩΝ των "απόψεων" περί του θέματος των ΣΩΜΑΤΩΝ που έχει ένας 'Ανθρωπος και που ΔΥΣΤΥΧΟΣ η εξωτερική ιατρική ΜΟΝΟ το φυσικό δέχεται και ερευνά, μπορύμε να έχουμε μια ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ ή ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΝΕΤΑΙ (αν μιλούμε για το υπόλοιπο βασίλειο ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ)

Την καλησπέρα μου σε όλους
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 20:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν είχα χρόνο αυτές τις μέρες... σήμερα του έδωσα την απάντηση του θοθ και του είπα αν γίνεται να γράψει κάποια πράγματα ο ίδιος για να σας τα μεταφέρω ακριβώς . οπότε μέχρι το τέλος της εβδομα΄δας θα σας έχω στείλει την απάντηση σχετικά με τις ερωτήσεις του θοθ που είναι και δικές μου απορίες .υπομονή...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 23:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΤΟ ΟΡΥΚΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΥΤΟ
ΤΟ ΦΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΖΩΟ
ΤΟ ΖΩΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΟΣ

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΧΙΛΙΩΝ ΜΙΛΙΩΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 23:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:ΠΙΣΤΕΥΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ;

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 23:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ΕΓΡΗΓΟΡΟΣ ψευτοκελσο,δεν ειναι η ομαδικη ψυχη.
Μια του μορφη ειναι ενας ομαδικος νους,που δημιουργειται με προθεση,
δηλ.μια ομαδικη σκεπτομορφη,εκ των κατω η εκ των ανω.
Μην ασχολεισαι με πραγματα,οπου τελεις υπο συγχυση,και μπερδευεις και αλλους...αθωους...ημαρτον!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 02:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχές και σώματα στον κόσμο γυρνάνε
αλλάζουν ονόματα
και πάλι από την αρχή...

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:ΠΙΣΤΕΥΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ;......ryche
Ναι,αναμφιβολλα ναι!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RYCHE ΧΑΙΡΕΤΑ ΠΑΣΧΑΛΗ
ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ
Ο ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΗΛΙΑΣ;;;ΜΟΝΟ ΜΕ
ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΤΗΟΤΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ;;;ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΙΓΑΚΙ ΜΗΜΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ
ΣΤΟΙΧΕΙΑ;;

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 01:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ryche, ο πραγματικός χριστιανισμός κατά την άποψή μου, "βασανίστηκε" και τέλος "δολοφονήθηκε" στους 4 πρώτους αιώνες της ιστορίας του.

Οι δολοφόνοι του, φροντίσαν να ξαναγράψουν την ιστορία όπως ήθελαν οι ίδιοι. Αλλά υπάρχουν ακόμα στοιχεία που δείχνουν ότι κάποιοι από τους πρώτους χριστιανούς πίστευαν στην μετενσάρκωση. Ο Ωριγένης ήταν αυτός που έδωσε κάποιο θεωρητικό και φιλοσοφικό κύρος στον χριστιανισμό στους πρώτους δύσκολους αιώνες. Αλλά όταν ο χριστιανισμός έγινε ο "κολλητός" της κοσμικής εξουσίας, έβαλε τον Ωριγένη στην άκρη και στο τέλος απαγόρεψε και τα βιβλία του.

Αυτό ήταν το ευχαριστώ τους.

Δείτε τι λέει ο Ωριγένης (από το βιβλίο του E. Dodds "Εθνικοί και Χριστιανοί σε μια εποχή αγωνίας", Εκδόσεις Αλεξάνδρεια) και θα καταλάβετε ότι ίσως ο Ιησούς "λογοκρίθηκε". (Οι τίτλοι είναι δικοί μου)

Ο ΩΡΙΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΩΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
ΚΥΚΛΟΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ,
ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΩΡΙΓΕΝΗ.

“Στην χριστιανική πλευρά η πιο εντυπωσιακή συνέπεια του διαλόγου ήταν το μεγαλειώδες εγχείρημα που ανέλαβε ο Ωριγένης με το De principiis, έχοντας σκοπό να δημιουργήσει μία σύνθεση του χριστιανισμού και του πλατωνισμού. Δεν μπορώ να εκτιμήσω εδώ αυτό το αξιοσημείωτο βιβλίο, αλλά μία γρήγορη επισκόπηση θα ήταν χρήσιμη για να δείξει την έκταση των συμβιβασμών του με τις παγανιστικές απόψεις. Δεν οικειοποιείται μόνο την ουσία (όπως είδαμε) της πλατωνικής θεολογίας, αλλά επίσης και την πλατωνική εικόνα του κόσμου. Το σύμπαν είναι ένα τεράστιο ζωντανό πλάσμα που διατηρείται και υπάρχει εξαιτίας του Λόγου και λειτουργεί όπως ο πλατωνικός κόσμος (De principiis, 2.1.2 πρβλ. Πορφύριο που λέει “περί του θεού και του κόσμου ο Ωριγένης σκεπτόταν ως Έλληνας”, Κατά Χριστιανών, αποσπ. 394). Μέσα του υπάρχουν πολλά άλλα ζωντανά όντα, στα οποία περιλαμβάνονται τα άστρα που είναι κι αυτά έμψυχα και, ίσως, προσφέρουν μελλοντική κατοικία σε ορισμένες ανθρώπινες ψυχές (De principiis 1.7.2, 2.11.7, Κατά Κέλσου 5.10-11). Ο κόσμος είχε βέβαια και αρχή και θα έχει και τέλος, όμως θα τον διαδεχθούν άλλοι κόσμοι (De principiis 2.3.4-5, 3.5.3). Έτσι η Ανάσταση υποβιβάζεται στο επίπεδο απλού επεισοδίου της κοσμικής ιστορίας. Η τελική αποκατάσταση, όπου όλα τα πράγματα θα επιστρέψουν στην αρχική τους κατάσταση απομακρύνεται έπ’ άπειρον.

Ακόμη πιο εντυπωσιακή είναι η ψυχολογία του De principiis, η οποία είναι πλησιέστερη στον Πλωτίνο παρά στον απόστολο Παύλο. Η ψυχή είναι αιώνια όχι μόνοι a parte post, αλλά επίσης a parte ante, και όχι μόνο λόγω της θείας χάριτος αλλά και λόγω της ουσίας της φύσεώς της. Είναι βεβαίως δημιούργημα, όμως η δημιουργία της, όπως υποστηρίζει και ο Πλωτίνος βρίσκεται έξω από τον χρόνο (De principiis, 1.4.3-5). Κάθε ψυχή ήταν αρχικά καθαρός νους και κάθε ψυχή μπορεί δυνάμει να επανέλθει σε αυτήν την κατάσταση (De principiis 2.8.3). Όμως στο μεσοδιάστημα πρέπει να υψωθεί και να πέσει πολλές φορές, το γεγονός ότι δεν αρχίζουμε όλοι από το ίδιο επίπεδο τον αγώνα για την σωτηρία μπορεί να εξηγηθεί με τρόπο συνεπή προς την θεία δικαιοσύνη μόνο αν φέρουμε πάνω μας περασμένα παραπτώματα που διαπράχθηκαν σε προηγούμενες ζωές (De principiis, 2.9.3-5).

Η ανθρώπινη ψυχή μπορεί να υψωθεί στην κατάσταση του αγγέλου ή να βυθιστεί στην κατάσταση του διαβόλου, και ο Ωριγένης παίζει με την ιδέα του Πλάτωνα ότι η ψυχή μπορεί να ξαναγεννηθεί σε σώμα ζώου (De principiis, 1.8.4). Το πεπρωμένο της στο μεσοδιάστημα από την μία μετενσάρκωση στην άλλη εξαρτάται από την ζωή που έζησε πάνω στη γη. Η κακή ψυχή υποφέρει την κάθαρση αλλά όχι αιώνια, αφού η θεία δικαιοσύνη είναι επανορθωτική κι όχι εκδικητική. Η κόλαση δεν είναι πυρά που δεν σβήνει ποτέ αλλά κατάσταση του νου, αντιπροσωπεύει αυτό που ο Ωριγένης ονομάζει “τιμωρία και μαρτύριο από την έλλειψη συνοχής της ψυχής” (De principiis 2.10.6).

Η αγαθή ψυχή θα κατοικήσει κάποιο διάστημα στον επίγειο παράδεισο. Εκεί ο θεός θα οργανώσει ένα σχολείο ψυχών με αγγέλους ως εκπαιδευτές οι οποίοι θα διδάξουν τις απαντήσεις για όλες τις ερωτήσεις που τις βασανίζουν στην γη (De principiis, 2.11.6), (το ίδιο λέει και ο Κλήμης στο Εκλογ. 57.5). Ο Ωριγένης προσφέρει μια περίληψη της ύλης πάνω στην οποία οι ψυχές τελικά θα προβιβαστούν σε υψηλότερες σφαίρες και πιο προχωρημένες τάξεις. Ο παράδεισος είναι πανεπιστήμιο που δεν τελειώνει ποτέ. Όταν βρεθούν σε αυτήν την κατάσταση οι ψυχές θα εφοδιαστούν με σώματα, από υλικό πιο εκλεπτυσμένο από το δικό μας αλλά όσο υψώνονται μέσα από τις σφαίρες θα το αποβάλλουν βαθμιαία (De principiis 1.4.1). Η τελική κατάστασή τους θα είναι πιθανώς ασώματη - το “πνευματικό σώμα” για το οποίο μιλάει ο απόστολος Παύλος είναι μόνο προσωρινός συμβιβασμός (De principiis 3.6.1). E.R.DODDS, Εθνικοί και Χριστιανοί σε μία εποχή αγωνίας, σελ. 196-199.


(...)


ΑΣΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΟΓΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΔΟΓΜΑΤΑ.
ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΩΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.

“Όταν ο Ωριγένης έγραψε το De Principiis, οι χριστιανικές εσχατολογικές αντιλήψεις βρίσκονταν ακόμη σε ρευστή κατάσταση και φαίνεται ότι την διατήρησαν πολύ καιρό. Σχεδόν δύο αιώνες αργότερα δύο χριστιανοί επίσκοποι, ο Συνέσιος και ο Νεμέσιος, μπορούσαν ακόμη να αποδέχονται την πίστη για την προύπαρξη της ψυχής, μπορούσαν ακόμη να αμφιβάλλουν για την ανάσταση του σώματος και την τελική καταστροφή του κόσμου. Αλλά και ο άγιος Γρηγόριος Νύσσης περισσότερο από έναν αιώνα μετά τον Ωριγένη, μπορούσε ακόμη να απορρίπτει την αιώνια τιμωρία, πιστεύοντας πως όλες οι ψυχές τελικώς θα αποκατασταθούν στην αρχική τους παραδεισιακή κατάσταση (Συνέσιος, Επιστολές, 105 - Νεμέσιος Φυσ. Ανθρ., 2, Ρ. 6,40,572 Β - Γρηγόριος Νύσσης, Ρ. 6, 44, 1313 Α). Για τον εξωτερικό παρατηρητή η αποτυχία της τελευταίας άποψης να κερδίσει την αποδοχή της εκκλησίας είναι ίσως μείζων ιστορική καταστροφή. Όμως η βιβλική αυθεντία ήταν πολύ ισχυρή. Ύστερα από τρεις αιώνες διενέξεων στην ουσία όλες οι καινοτομίες του Ωριγένη καταδικάστηκαν ως αιρετικές από ένα “έδικτο” του Ιουστινιανού, το 543 μ.Χ.” E.R.DODDS, Εθνικοί και Χριστιανοί σε μία εποχή αγωνίας, σελ. 200.

Όταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να μεταφράσω κάποια από τα χειρόγραφα του Nag Hammadi που ανακαλύφθηκαν στην Αίγυπτο το 1945 και είναι τα ευαγγέλια των πρώτων χριστιανικών κοινοτήτων που τόλμησαν να διαφοροποιηθούν από τον κοσμικό λαϊκίστικο χριστιανισμό. Κείμενα από την αίρεση των Σεθιανών, Μαρκιανιστών, Βαλεντινιανών κ.α. Εκεί υπάρχει θησαυρός αλήθειας

Να δούμε αν θα τα καταφέρω.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy