ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 10:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Kostakis,δεν σε καταλαβαίνω..Έχεις ακούσει για δυο είδη, εν εξελίξει, ή κάποιο στάδιο της εξέλιξης,που να ζουν παράλληλα,τα δυο είδη, ή έχεις δει σε ένα είδος το προηγούμενο και εξελίσσεται σε κάτι άλλο;Κανένα παράδειγμα, γιατί τα πιθηκοειδή, είναι τμήμα της θεωρίας του Δαρβίνου κι εγώ δεν την αποδέχομαι,όπως και πολλοί επιστήμονες, ενώ έχει καταργηθεί σε πολλές δυτικές χώρες, η διδασκαλία της, ώς μη έγκυρη...
Κάτι λέει κι αυτο, δεν νομίζεις;
Όσο για τα μαμούθ και τους ελέφαντες, ή ότι συγγενές σε ένα ζώο,ξέρεις πως δεν εννοώ τέτοιες εξελίξεις...Λέμε αν έχεις κανένα ζώο,που απο είδος ερπετού μετατράπηκε, μόνιμα σε πετούμενο, ή κάτι άλλο...Τέτοια, έχεις;
Γιατί, ότι έχουμε απο αυτά, είναι παραμυθάκια, που φτιάξαν μεγάλα παιδιά...
Και δεν σου ειπα για 200 χρόνια εξέλιξης, αλλά για χιλιάδες..Κανένα νέο ζώο...Εξαφανίστηκαν κάποια, ναι,αλλά κανένα νέο...Και τόσο σύμπτωση, πια, όλα τα ζώα κάνουν ....στάση εξέλιξης;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 21:45:50  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Ψηλός μάλλον δε διάβασε το πόστ μου περί τυχαιότητας και επιμένει να ρωτάει γιατί μόνο ένας οργανισμός ξεχώρισε.


Μια άλλη παράμετρος που θα ήθελα να εξετάσουμε είναι κατά πόσον οι χριστιανοί ερμηνεύουν σωστά το ιερό βιβλίο τους. Εγώ μπορώ να δεχτώ ότι ο Θεός, αν είναι,(το σωστό ρήμα είναι το είναι όχι το υπάρχω γιατί το υπάρχω θεωρεί ότι υπάρχει αρχή)μπορεί να ξέρει τα πάντα. Το θέμα είναι τι καταλαβαίνουν αυτοί που διαβάζουν τη Βίβλο. Η' αν το πάμε ακόμα μακρύτερα τι καταλάβαιναν αυτοί που την έγραψαν. Φανταστείτε έναν άνθρωπο των αρχαίων χρόνων να βρίσκεται στη με μια χρονομηχανή στη σημερινή εποχή, πόσα πράγματα θα καταλάβει πλήρως άραγε; Φανταστείτε τώρα τον ίδιο αρχαίο ας πούμε και αμορφωτό νομά να επικοινωνεί με το Θεό και ο Θεός να του αποκαλύπτει συμπαντικές αλήθειες. Πώς θα τις κατάλαβει όταν δεν υπάρχουν ούτε καν λέξεις για να περιγράψουν αυτά που θα αποκαλύφθούν; Ενδεικτικό του χαμηλού επιπέδου γνώσεων των συγγραφέων της Παλαιάς διαθήκης είναι ότι αγνοούσαν τον προσανατολισμό μέσω τον αστεριών και χάθηκαν για 40 χρόνια στην έρημο.

Αλλά και αν θεωρήσουμε ότι με μια μορφή θαύματος ό,τι γράφεται στη Βίβλο είναι σωστό πάλι έχουμε αμφιβολίες για τη μετάφραση. Να θεωρήσουμε και τους Ο' και τους συγγραφείς φωτισμένους; Να θεωρήσουμε και τους αντιγραφείς που αντέγραφαν τα ιερά κείμενα και τα διατηρούσαν το χρονικό διάστημα αιώνων μεταξύ της μετάφρασης και της συγγραφής τους;Να υπενθυμίσω ότι τότε δεν υπήρχαν φωτοτυπίες αλλά όλα αντιγράφονταν με το χέρι. Πόσα άτομα φώτισε ο Θεός τελικά;


Έστω ότι η Βίβλος είναι σωστή. Θεωρούν ο Ψηλός και ο Ευρωπαίος και κάμποσοι άλλοι σεβαστοί κατά τα άλλα συνάνθρωποι ότι έχουν τη δύναμη και τη γνώση να ερμηνεύουν σωστά την Παλαιά Διαθήκη;Να θεωρήσουμε και αυτούς φωτισμένους από το Θεό; Τόσο αβέρτα τη δίνει τη φώτιση;


Και μήπως όταν λέει λάσπη (λέω εγώ τώρα) δεν εννοεί κυριολεκτικά λάσπη με τον ίδιο τρόπο που ο Θεός δεν έχει χέρια αλλά είναι άυλος; Και μήπως η λάσπη είναι γενετικό υλικό; Η' τέλος πάντων εν γένει η λάσπη συμβολίζει την προέλευση και τη σύνδεση με το γήινο, το υλικό στοιχείο; Ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τη γη και κατ επέκταση από τους ζωντανούς οργανισμούς στη γη;

Έχω ήδη κάνει τη διευκρίνση ότι η επιστήμη εξηγεί το πώς και η θρησκεία του καθενός είναι για να εξηγεί το γιατί. Το να βάζεις όμως μια αμφισβητούμενη ερμηνεία ένός ιερού βιβλίου πάνω από αλήθειες που διαπιστώνονται είναι ταλιμπανισμός.

trexagireve η εξέλιξη δουλεύει αργά συνέχεια, πότε δε σταμάτησε ποτέ δε θα σταματήσει. Η δαρβινική θεωρία έχει βελτιωθεί σήμερα έχουμε άλλη θεωρία και καλό θα ήταν να μην την απορρίπτουμε πριν καν ψαχτούμε και πριν καν τη διαβάσουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 22:30:11  Εμφάνιση Προφίλ
φιλε IndustrialAngel, αισιοδοξο σε βρισκω ... εδω υπαρχει αδυναμια κατανοησης (οχι αποδοχης αλλα απλης κατανοησης) για απλα και βασικα θεματα που ερευνουν συγκεκριμενες επιστημες ... ο ενας λεει αλλα αντι αλλων και αλλος σου ζηταει να του φερεις ζωα που βρισκονται σε εξελιξη και μεταβατικο σταδιο (αν και αρκει να δει ενα καθρεπτη , αρκει... ολοι μας ως ανθρωποι αποτελουμε εξελιξη των γονιων και νεα "μοντελα") χωρις κανεις τους να εχει διαβασει την θεωρια της εξελιξης , καθως εκει αναφερονται πληρεστερα ολα στοιχεια βαση των οποιων αναπτυχθηκε και εγκυροποιηθηκε η συγκεκριμενη θεωρια ... που ολος τυχαιος και μαλλον λογω συνομωσιας , πολλες διαφορετικες επιστημες την εχουν επιβεβαιωση ... αλλα αυτο κανεναν δεν ενδιαφερει αρκει να μη φευγουμε απο τις γραφες ...

θεωρουν τον κοπερφιλντ μαγο , τον γκελερ δαιμονα , φοβουντια τα βουντου και αλλα .... πιστευουν καθε ειδους συνομωσια που διαβαζουν , αρκει να υμνει τον θεο τους και αποριπτουν καθε ειδους ΓΝΩΣΗ που απλα ΔΕΝ ΜΙΛΑ για τον θεο τους ... εαν αυτο δεν ειναι δογματισμος ... δε ξερω τι ειναι ....

και τους ρωτας πως ερμηνευουν ενα βιβλιο (δηλαδη ενα μαζεμα διαφορων κειμενων) που βασιστηκε σε εναν αχταρμα των τοτε θρησκειων και φιλοσοφιων , που περασαν απο ενα σωρο λογοκρισιες και κοπτοραπτικη .... και που ΘΕΩΡΟΥΝ οτι πρεπει να ζουμε βαση αυτων που λεγαν και πιστευαν ανθρωποι πριν 2000 χρονια !!!

τι να ερμηνευσουν ? οταν δεν μπορουν να κατανοησουν απλα πραγματα , πως ειναι εφικτο να την ερμηνευσουν ? δεν την ερμηνευουν , την καταπινουν οπως ειναι ... αμασητη με τα κουκουτσια ΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 01:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Ψηλός -Μα γιατί ΔΕΝ θέλετε να καταλάβετε αυτό που ρωτώ εγώ και, πιστεύω και ο ευρωπαίος;
Τετράποδα υπήρχαν άπειρα, ενδεχομένως και πριν την ύπαρξη του τετράποδου από το οποίο εξελικτικά προήλθε ο άνθρωπος.
Το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί ο διποδισμός να "τύχει" μόνο σε ένα και μοναδικό είδος, προσφέροντας την την εξέλιξη που όλοι γνωρίζουμε;
Το ερώτημα γίνεται ακόμη πιο έντονο τι στιγμή που γνωρίζουμε, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι με τα ξαδέλφια μας, κάποια πιθηκοειδή, γενετικά μας χωρίζει ένα πολύ μικρό ποσοστό.
Γιατί, μόνο εμείς, παρότι είχαμε κοινό πρόγονο, είχαμε την εξέλιξη που γνωρίζουμε και όχι και κάποιος "εξάδελφος", για να μην ρωτήσω και για κάποιο άλλο τετράποδο;

Ψηλέ αν κοιτάξεις σε ένα λεξικό την ερμηνεία της λέξεως «εξέλιξη» θα δεις ότι εννοιολογικά σημαίνει ξεδίπλωμα ή άνοιγμα, το φαινόμενο της μετάβασης από μια «μορφή» σε άλλη, συνθετότερη ή καλύτερη, μια «ευθεία γραμμή» στην αρχή της οποίας έχουμε τις πρώτες μονοκύτταρες μορφές ζωής, στη συνέχεια πιο σύνθετες και στο τέλος της γραμμής το πιο εξελιγμένο όν (νοητικά) του πλανήτη, τον άνθρωπο.

Αυτό βέβαια δεν πάει να πει ότι ο άνθρωπος είναι ο μόνος «κερδισμένος» από την εξέλιξη, γιατί η εξέλιξη ήταν μια καθολική διαδικασία που άγγιξε τα πάντα, ακόμα και αν εμείς από την «κλειστή» μας οπτική αντίληψη δεν μπορούμε να το αντιληφτούμε, νιώθοντας ότι είμαστε οι μόνοι «τυχεροί, εκλεκτοί»…!!!

Βέβαια το ερώτημα που κάνεις αν και άτοπο, μου θυμίζει ερώτημα σαν αυτά, γιατί εξελιχθήκαμε στην γη και όχι σε άλλον πλανήτη, γιατί υπάρχει σε αυτόν τον γαλαξία η Γη και όχι σε άλλον, γιατί δημιουργηθήκαμε με αυτήν την μορφή και όχι με άλλη..κλπ

quote:
trexagireve -Ναι ρε φίλε Kostakis, αυτο λέμε..Φέρε μας ένα ζώο που εξελίχθηκε, εξελίσσεται, θα εξελιχθεί και σε όλους τους χρόνους του ρήματος,εξέλίσσομαι, γιατί μέχρι τώρα, μόνο λόγια ειναι όσα λένε για θεωρία της εξέλιξης...Πιο πολύ το πάει για ...θρησκεια, αφού δεν τολμάτε να την αμφισβητήσετε,δεν την αμφισβητείτε....Είναι μια αιρεση και τίποτε άλλο...Γι αυτο έγινε και αυτο το ρόλο εξυπηρετεί: Να μπερδεύει....Παραμυθάκια, που βολεύουν κάποιους για να βγάλουν τα επιθυμητά αποτελέσματα...
Γιατι μέχρι τωρα, δεν βλέπουμε κανένα μεσοστάδιο απο ένα ζώο σε άλλο;Γιατί δεν βλέπουμε ένα ζώο που άλλαξε, που θα αλλάξει, που προετοιμάζεται να αλλάξει;
Κάτι τέλος πάντων!!!Τόσο παραμύθια πιστεύουν ότι μασάμε, πόσο χαζοί, πρέπει να δείχνουμε;

trexagireve η εξέλιξη δεν είναι κάτι που συμβαίνει μέσα σε λίγους αιώνες, αλλά διανύει τουλάχιστον 2.5 με 3 δισεκατομμύρια χρόνια, οπότε δεν είναι μια διαδικασία που γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη.

Βέβαια από ότι βλέπω είσαι από τους τυχερούς και περνάς αρκετές ώρες στο διαδίκτυο, οπότε αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να βρεις αποδείξεις, μπορείς να το ψάξεις, και θα δεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά στοιχεία που δεν σηκώνουν καμία αμφισβήτηση, όρεξη να΄χεις και «θάρρος» και θα δεις όλα αυτά που αναφέρεις μέσα από επιστημονικά στοιχεία που πλέον κανείς δεν τα αμφισβητεί εκτός από τους δημιουργιστές…

Ξέρεις η όλη ιστορία μου θυμίζει κάπου την γνωστή ιστορία με τον γαλιλαίο και το τηλεσκόπιο, που ενώ έδειχνε στο τότε εκκλησιαστικό κατεστημένο πως δεν ίσχυε η κοινή αντίληψη της εποχής ότι ο Ήλιος, η Σελήνη και τα άστρα γύριζαν γύρω από τη Γη, η οποία Γη έμενε ακίνητη, αυτοί δεν έβλεπαν (αναγνώριζαν) τίποτε, δικάζοντας τον ως αιρετικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 12:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε makfor, δεν ξέρω που νομίζεις ότι βρισκεσαι και ποιός είσαι, αλλά κουλάρισε,λίγο, μεγάλε,δεν έχεις ανακαλύψει καμιά Αμερική.... Ότι μαθαίνεις, τα ξέρουμε κι εμείς απο παλιά και το απορρίψαμε,. μην τρελαίνεσαι.....
Απλά, δεν ενθουσιαζόμαστε τόσο πολύ, σαν εσένα με την πάρτη μας....Δικέ μου,τι λέει, λαμβανεις μηνύματα ποα εξωγήινους;Θα μας αποκαλύψεις κανένα νέο πλανήτη;Δεν μου λές,αλήθεια, αυτον τον Κόπερφιλντ, τον ξέρεις κι απο χτές; Γιατι σαν δικό σου φιλαράκι και δικό μας άγνωστο το αναφέρεις, ενω δεν είναι έτσι...
Ρε φίλε, πας καλα; Τι να μας πεις απο τη ζωή σου;
Ο γύφτος τό χει τούμπανο κι η γειτονιά καμάρι....Κουλάρισε, δικέ μου!!!!
Αγαπητέ μου elo, η όποια εξέλιξη, μέχρι σήμερα, δεν έχει αποδεικτικά στοιχεία..Στηρίζεται σε μια θεωρία, όπου δεν υπάρχουν αποδείξεις...Τι ΆΛΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ!!!!
Και σε παρακάλώ, μην θυμάσαι τιποτε γιατί θα θυμηθώ κι εγω....Διάφορες ιστορίες, που έμειναν ιστορίες, παρά το ότι πολλοί τις υποστήριξαν......Θεωρίες, για τρελάδικο, με όρους ψυχιατρικής...
Μπορούμε, ρε φίλε, να μιλάμε με μια λογική, για οτι έχει να κάνει με ύλη και με φιλοσοφία για οτι έχει να κανει με πνεύμα;;
Μην τα κάνουμε ίσωμα ολα...
Και φυσικά, καμία περίπτωση, δεν γίνεται οδηγός για αλλες...Δώστε δικαιώματα να έχουν οι περιπτώσεις τη μοναδικότητα τους....Χάνετε πολλά....
Στο διαδίκτυο ψάχνω για τη δουλεία μου ζητούμενα, αλλά, έχω κάποια στοιχεία κι ενημέρωση, για πολά πράγματα κι εγώ ο καημενος.....Δεν κατέβηκα απο τα Γκράβαλα....
Κάτι ξέρω, αλλά έχω εμπιστοσύνη και στο μυαλό μου...Κάτι κόβει κι αυτό....
Αυτό το στυλ, όμως, του ..πριβέ, παρτιακή και ιδιαιτερη κλίκα στην αντίληψη, πρώτη φορά το ακούω...Τόσο εξυπνος νομίζεις ότι είσαι φίλε μου;Κι εμείς, πάλι,τόσο ηλιθιοι;
Να το δεις το ζήτημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 14:18:41  Εμφάνιση Προφίλ
ααα κοπερφιλντ ...φυσικα και ειναι φιλος ... δε σου εχω πει οτι εζησα καποια χρονια νεα υορκη ? (οκ φιλο κολλητο δεν το λεω , αλλα στο μουσειο που εχει κανει στο σπιτι του μας ειχε καλεσει και μας εδειξε πολλα απο τα κολπα ... κολπα που χρονολογουνται αιωνες πριν !!!!!) ... αλλα μια και το θιγεσε και τσιμπας ... να υποθεσω οτι εσεις γραψατε τα χαρτακια που μοιραζαν εξω απο την παρασταση του οταν ηρθε ελλαδα και λεγατε να προσευχηθουμε ολοι μαζι για να μη πιασουν τα μαγικα και τα σατανικα τους κολπα ? και οτι προσευχοσουν εκεινες τις μερες ?

επειδη υπαρχει αδυναμια να σκεφτειτε μονοι σας αλλα κανετε και λετε μονο οτι σας λεει το παπαδαριο σας , επειδη αυτο που εχετε μεσα το κεφαλι το εχετε μονο για προσευχες και επειδη το πολυ λιβανι σας εχει μαστουρωσει για μια ζωη ... ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΤΑΧΥΔΑΧΤΥΛΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ ? να υποθεσω οτι υπαρχει και μαγεια ... ασπρη μαυρη κοκκινη και δε ξερω τι αλλο ... ΡΕ ΞΥΠΝΑΤΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕ

ειπαμε καλη η πιστη και καλα κανετε και πιστευτε , καλα και να υποστηριζουμε την πιστη μας δεν ειναι κακο μεχρι ενος σημειου οταν δεν θιγουμε τους αλλους και οταν δεν κινδυνεουμε εμεις , αλλα να ταλαιπωρουμαστε απο καθε ειδους βλακεια που λεει ο καθε ρασοφορος ... εεε ελεος ...

ναι εκανε συμφωνια με το διαβολο ...εγω κρατουσα πρακτικα ...εχεις καποιο προβλημα ??? ελεος .... ΡΕ ΚΟΛΠΑ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ .. Κ Ο Λ Π Α ... Τ Ρ Υ Κ ... τι δε καταλαβαινεις ??? αμα θες να σου εξηγησω πως το κανει ρωτα να σου πω ... αλλα ψαξτο γιατι ακομη και οι 15ρηδες ξερουν οτι ειναι Κ Ο Λ Π Α ολα αυτα !!! και εγω εξαφανιζω νομισματα και τραπουλοχαρτα. .. ακομη και τηλεορασεις ... ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Κ Ο Λ Π Ο !!! τοσο απλο που οταν σου το αποκαλυψουν λες ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ εισουν που ΝΟΜΙΖΕΣ εστω και για ΕΝΑ ΔΕΤΥΕΡΟ οτι ισως υπαρχει μαγεια (γιατι απο το μυαλο περναει και αυτη η σκεψη καθως ετσι μας εχουν μαθει) ... ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ 2010 λεει το ημερολογιο .... ακομη δεν ξεχωριζεται την αληθεια απο το ψεμα ...

και επειδη ρωτας για την εξελιξη ... την εχεις μπροστα σου ... αποτελεις ειδος προς εξαφανιση ... σε αντιθεση με ολους τους αλλους που αποτελουν τον νεο ανθρωπο ... με ανοιχτα ματια και μυαλα και οχι κολλημενα και σαπια ... σαρεσει δε σαρεσει ... το βλεπεις που ερχετε και τρομαζεις ... γιαυτο και ολη αυτη η κινδυνολογια ... αυτο το μισος για τον ανθρωπο , για την γνωση , για την επιστημη , ακομη και για την αντιθετη αποψη απο την δικη σου ... θαθελες να συμφωνουμε ολοι μαζι σου εε? εμ μπριτς , ντ'πατσιες!!!!!

τολμας και μιλας καημενε μου ... τα βαζεις με ολους και με ολα , βριζεις και κατακρινεις καθε τι διαφορετικο απο σενα , η γνωση ειναι κακη οταν δεν την εχεις εσυ , η επιστημη το ιδιο οταν δε λεει τις αρλουμπες που θες εσυ να λεει , η αποψη του καθε ανθρωπου για σενα αποτελει προσβολη γιατι διαφερει απο την δικη σου ... και τολμας να μιλας ??? μιλα ... ετσι και αλλιως γραμμενο σε εχουν ολοι ... μιλα ... μιλα μονος ...


δε ξερω ποσο μακαριοι ειναι οι πτωχοι το πνευματι ... αλλα ειπαμε οχι και ετσι ... αλλα τωρα τι λεω ,,, εδω πιστευετε οτι ο χριστος περπατησε σε νερα και ανεστησε νεκρους .... ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΣ ΗΤΑΝ ΛΕΜΕ ... την τεχνη την εμαθε στην ΑΙΓΥΠΤΟ που ηταν απο τοτε μανες στα "κολπα" !!!! αντε ... δε τρωγεστε με τιποτα


ζητω συγνωμη απο το φορουμ ... αλλα τοση μλκια δεν την αντεχει ουτε ο θεος !!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 16:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Αγαπητέ μου elo, η όποια εξέλιξη, μέχρι σήμερα, δεν έχει αποδεικτικά στοιχεία..Στηρίζεται σε μια θεωρία, όπου δεν υπάρχουν αποδείξεις...Τι ΆΛΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ!!!!

Έχεις δίκιο trexagireve όλες οι επιστήμες που έχουν ασχοληθεί και ασχολούνται ακόμα με το κομμάτι αυτό … Βιολογία (Μοριακή Βιολογία, τη Βιοχημεία, και τη Μοριακή Γενετική), παλαιοντολογία (αρχαιοζωολογία, την αρχαιοβοτανική , Μικροπαλαιοντολογία), γεωλογία, φυσιολογία (φυσιολογία φυτών και ζωική φυσιολογία), ανθρωπολογία και πολλές ακόμα, το μόνο που κάνουν είναι να παίζουν με θεωρίες και να μας παρουσιάζουν αναπόδεικτες «αποδείξεις» ..

Αναρωτιέμαι ακόμα και αν σου φέρνανε κάθε επιστημονικό στοιχειό και απόδειξη που υπάρχει πάνω στην εξέλιξη της «ζωής» θα έμπαινε καθόλου στο μυαλό σου η σκέψη «μήπως»;
Βέβαια καταλαβαίνω ότι έχεις φτιάξει την δική σου «εξέλιξη» οπότε είναι δύσκολο όχι να δεχτείς , αλλά και να αναρωτηθείς..

quote:
trexagireve -Και σε παρακάλώ, μην θυμάσαι τιποτε γιατί θα θυμηθώ κι εγω....Διάφορες ιστορίες, που έμειναν ιστορίες, παρά το ότι πολλοί τις υποστήριξαν......Θεωρίες, για τρελάδικο, με όρους ψυχιατρικής...
Μπορούμε, ρε φίλε, να μιλάμε με μια λογική, για οτι έχει να κάνει με ύλη και με φιλοσοφία για οτι έχει να κανει με πνεύμα;;

Μην μιλάς υποθετικά, το παράδειγμα με τον γαλιλαίο δεν είναι υποθετική ιστορία, που έμεινε στην υπόθεση (θεωρία), αλλά πραγματικότητα που άλλαξε την τότε κοσμοθεωρία και επιστημονική και εκκλησιαστική, και για αυτό η εκκλησία τον έβγαλε αιρετικό, απαγορεύοντας την κυκλοφορία του βιβλίου και την δημόσια κηδεία του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 16:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Και κάτι άλλο που ξέχασα να σχολιάσω.

quote:
trexagireve – Αυτό το στυλ, όμως, του ..πριβέ, παρτιακή και ιδιαιτερη κλίκα στην αντίληψη, πρώτη φορά το ακούω...Τόσο εξυπνος νομίζεις ότι είσαι φίλε μου;Κι εμείς, πάλι,τόσο ηλιθιοι;
Να το δεις το ζήτημα
...

Εσύ πιστεύεις ότι αυτό που έγραψα απευθύνεται σε συγκεκριμένη «μερίδα» ανθρώπων ….

quote:
elo -γιατί η εξέλιξη ήταν μια καθολική διαδικασία που άγγιξε τα πάντα, ακόμα και αν εμείς από την «κλειστή» μας οπτική αντίληψη δεν μπορούμε να το αντιληφτούμε, νιώθοντας ότι είμαστε οι μόνοι «τυχεροί, εκλεκτοί»…!!

Σου έχω πει και άλλη φόρα να μην αμύνεσαι έτσι, και να μην βλέπεις κάθε τι που γράφεται ως επίθεση στα πιστεύω σου, το τι αντιπροσωπεύεις (πιστεύεις) είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει…!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 19:45:37  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.ted.com/talks/lang/gre/kevin_kelly_on_how_technology_evolves.html

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 20:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί συγχίζεσαι αγαπητέ μου elo, εγώ επίτηδες το έγραψα, λόγω του κειμένου σου, όχι γιατί τι πιστεύω για σένα, αλλά λόγω των όσων έγραψες,επαναλαμβάνω...Θέλω κάποια στιγμή, να μην πιστεύει ο καθένας, χωρίς να ξέρει τον άλλο, ότι οι γνώσεις του είναι τόσο λιγότερες ή περισσότερες,απο τον άλλον,με μια αυθαίρετη δική του εκτίμηση...
Συζητήστε, το καμιά φορά...Μην καταντάντε...δογματικοί...
Απο κει κι έπειτα, άλλος αμύνεται,ειδικά, λέγοντας "σου έχω πει"κι
άλλα σχετικά...
Καλά ρε σύ, τι θα γινει με σας; Τόσο μεγάλη ιδέα έχετε για την παρτη σας, που σας κάνει να μην βλέπετε τι γράφετε ;
Τώρα για το θέμα της βιολογίας, μπορεί να σου φαίνεται πεζό,που δεν βλέπω εξωγήινους και μαιμούδες να γίνονται γορίλες και μετά άνθρωποι, ή αμοιβάδες, να βγάζουν φτερά, αλλά, εγώ διάβαζα ιστορίες τρόμου, μικρός, όχι φαντασίας τόσο...Και δεν μου μεινε, ιδιαίτερα...
Προτιμώ ότι ξέρω, ότι είναι αληθινό..Στέρεο έδαφος..Κυκλοφορούν πολλοί απατεώνες,ξέρεις, αλλά το χειρότερο είναι ότι κυκλοφορούν και θύματα, με το δόλωμα στο στόμα...
Σήμερα,λέω, άσε τι έγινε πριν αιώνες...
Οι βιολόγοι,υποθέτουν,μέσα ποα μια μέθοδο που τους υποδειξαν και καθορίσαν...Δυστυχώς, βέβαια, δίχως οποιονδήποτε αποδειξεων, επαναλαμβάνω,έστω, μέσω ιστορικών, αρχαιολογικών ή άλλων πηγών...
Μας βάζουν σε κάποιο παραμύθι, όσοι θέλουν, μπορούν να το φάνε, αλλά,όχι με το ζορι όλοι...Δημοκρατία έχουμε, ΑΚΌΜΗ....
Όσο για τη δική μου θεωρία, δεν έχω, καλέ....Πως σου ήρθε ότι θα ήμουνα νούμερο να λεω ιστορίες για το πώς έγινε ο άνθρωπος;Αυτά είναι
άγνωστη ιστορία, γιατι να εκτεθώ;..Προτιμώ επίσημες πηγές, μέχρι να ωριμάζει η γνώση...Όχι θεωριες, φιλε μου, αλλά στέρεο έδαφος...
Και,αλήθεια, εσύ, ρωταω κι εγώ με την σειρά μου, μπορείς να αναρωτηθείς για τιποτε;Θέλω να δω αν πλήττεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 21:54:58  Εμφάνιση Προφίλ
προς trexagireve

Έστω ότι έρχεσαι σπίτι σου μία μέρα και το βρίσκεις σπασμένο και να λείπουν χρήματα. Πώς καταλαβαίνεις ότι σε έκλεψαν;Το ίδιο ακριβώς κάνουν οι επιστήμες που λες ότι βγάζουν παραμύθια. Τα γεγονότα των αρχαίων χρόνων άφησαν ίχνη. Από αυτά τα ίχνη βγάζουνε συμπεράσματα τόσο αναμφισβήτητα όσο το γεγονός ότι σε έκλεψαν.


Η πιο απλή απόδειξη της εξέλιξης είναι ο σκύλος. Προέρχεται από λύκους αλλά εξελίχθηκε σε οικόσιτο ζώο. Εκτός αν πιστεύετε ότι έχει πάρει εντολή από το Θεό να υπηρετεί τον Αδάμ και τους απογόνους τουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 21:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Ότι πεις φίλε μου…

Μαζί σου στον αγώνα…

Περίμενε, ετοιμάζω την πυρά για να κάψουμε κάθε τι που φοβίζει τον κόσμο που έχουμε πλάσει γύρω μας …

Στην πυρά..

Στην πυρά..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 22:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάνεις λάθος, φιλε μου elo,η πυρά έχει στηθεί, για να μην μείνουμε σε ότι πιστεύουμε,να χάσουμε την ιστορία και την παράδοση μας,επειδή,κάποιοι άλλοι την βλέπουν αλλοιώς..Βλέπεις αλήθεια, ποιούς ρίχνουν στην πυρά σήμερα;Όποιον και ότι αμφισβητει την περισπούδαστη Νέα Εποχή....Φανατικά.....
Κι εγώ έχω τις ιδέες μου...Δεν βάζω την ανθρωπότητα, όμως, να τις ακολουθήσει,αυτό λέγεται μεγαλοιδεατισμός...Μόνο αν δεν τις πιστευω και φοβάμαι και θέλω κι άλλους μαζι μου, σε ότι κάνω, ώστε να μην έχω μόνος μου το κόστος, να την πληρώνουν κι αυτοί......
Κάποιοι μεγαλοι, με τα λεφτά τους, πιστεύουν ότι θέλουν....Κι έχουν αποφασίσει να μας πάνε αλλού, ανάλογα με την τρέλα τους....Αλλά,η ..νεκροψία θα δείξει,αν το καταφέρουν, ενώ εγώ προσωπικά, "δεν παω πουθενά πουθενά, εδώ θα μείνω".......
Η πυρά, είναι δειγμα άλλων δογμάτων, όχι τόσο του χριστιανισμού...
Θέλεις να το συζητήσουμε το ζήτημα;
Σήμερα,πάντως,διάβασα, ότι είναι ρατσιστής,λέει, όποιος αμφισβητει το Ολοκαύτωμα, που ανοιχτά λέω ότι το αμφισβητώ...Σκέφτηκα,σε κάποια στιγμή την αδικία και τον φασισμό τους, που μας λένε ψέματα και επιμένουν με νομους γι αυτά και μετα λέω "που να λέγαμε για τον...Χριστό....."Είναι θέμα δημοκρατίας, σε αυτή την περιπτωση, να τον βρίζουμε....
Τόση δίκαια και δημοκρατικά ήθη και δεδομένα απο τη Νέα Εποχή....
Θα ..προσπεράσω, ευχαριστώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 22:20:50  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά χαρτογράφηση του D.N.A δεν έγινε..του εγκεφάλου δεν έγινε..όλου σχεδόν του ανθρωπίνου οργανισμού..ανακαλυψη ιών και θεραπειών τους..?

Δεν εξηγήθηκαν και πλέον θεραπεύονται ψυχικά νοσήματα?

Αυτά αποτελούν ανακαλύψεις του χριστιανισμού και της επιστημοσύνης του?

Αυτά και πολλά αλλα δεν αποτελούν επιτεύγματα της επιστήμης που αν δεν έκανε έρευνες και πειράματα , θα είχαμε μείνει στην εποχή του μεσσαίωνα και των εξορκισμών?

Δεν έχει ανέβει το βιοτικό επίπεδο σχεδόν όλου του κόσμου σε σχέση με αυτό που υπήρχε χρόνια πρίν?

Η επιστήμε δεν διατείνεται ...αποδεικνύει!

Οι θρησκείες λένε και κάνουν μεταφορές και συμβολισμούς ... ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλο καιρό θα κάνει...ε!!! κάτι απ'ολα θα γίνει!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 22:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Κάνεις λάθος, φιλε μου elo,η πυρά έχει στηθεί, για να μην μείνουμε σε ότι πιστεύουμε,να χάσουμε την ιστορία και την παράδοση μας,επειδή,κάποιοι άλλοι την βλέπουν αλλοιώς..Βλέπεις αλήθεια, ποιούς ρίχνουν στην πυρά σήμερα;Όποιον και ότι αμφισβητει την περισπούδαστη Νέα Εποχή....Φανατικά.....

Έχεις αναρωτηθεί πόσες «Νέες Εποχές» έχουμε περάσει ως ανθρωπότητα, πόσες «Νέες Εποχές» άλλαξαν τον κόσμο προς το καλύτερο, Πόσες «Νέες Εποχές» πολεμήθηκαν από φόβο μήπως χαλάσει η τότε κοσμοθεωρία που υπήρχε.

Αν η κάθε «Νέα Εποχή» έχει να προσφέρει κάτι καλό στην ανθρωπότητα θα γίνει, θα πραγματοποιηθεί, αυτός είναι "νόμος", ότι και να κάνουμε, όσο και να το πολεμήσουμε, δεν αλλάζει τίποτε, άλλωστε η ιστορία αυτό μας διδάσκει..

Πάντως είναι καλό να σταματήσουμε να βλέπουμε στα πάντα μια συνωμοσιολογία να υποβόσκει από πίσω..!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2010, 14:05:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
trexagireve -Κάνεις λάθος, φιλε μου elo,η πυρά έχει στηθεί, για να μην μείνουμε σε ότι πιστεύουμε,να χάσουμε την ιστορία και την παράδοση μας,επειδή,κάποιοι άλλοι την βλέπουν αλλοιώς..Βλέπεις αλήθεια, ποιούς ρίχνουν στην πυρά σήμερα;Όποιον και ότι αμφισβητει την περισπούδαστη Νέα Εποχή....Φανατικά.....

Έχεις αναρωτηθεί πόσες «Νέες Εποχές» έχουμε περάσει ως ανθρωπότητα, πόσες «Νέες Εποχές» άλλαξαν τον κόσμο προς το καλύτερο, Πόσες «Νέες Εποχές» πολεμήθηκαν από φόβο μήπως χαλάσει η τότε κοσμοθεωρία που υπήρχε.

Αν η κάθε «Νέα Εποχή» έχει να προσφέρει κάτι καλό στην ανθρωπότητα θα γίνει, θα πραγματοποιηθεί, αυτός είναι "νόμος", ότι και να κάνουμε, όσο και να το πολεμήσουμε, δεν αλλάζει τίποτε, άλλωστε η ιστορία αυτό μας διδάσκει..

Πάντως είναι καλό να σταματήσουμε να βλέπουμε στα πάντα μια συνωμοσιολογία να υποβόσκει από πίσω..!!!




Φίλε μου Elo , δεν πρόκειται ποτέ απο κάποιους να σταματήσει αυτό...δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι καθυποταγμένοι και απόλυτα πεποισμένοι για όλα όσα τους εμφανίζονται ως αληθή!

Αυτό όμως , δεν αποτέλεσε και ούτε θα αποτελέσει εμπόδιο στην ανθρωπότητα να προχωρήσει...θα μείνουν πίσω και μόνοι , με τις "αλήθειές" τους..!

Και θα συνεχίσουν να λένε τα ίδια και τα ίδια!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2010, 18:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μεγάλη αλήθεα, όσα λέτε, αγαπητοί μου φίλοι...Όντως, πολλοί περάσανε
και χαθήκανε, στα χρονοντούλαπα της ιστορίας....Μόνο ο χριστιανισμός έμεινε....Κι έχουν να φύγουν ακόμη πολλοί....
Κι αυτή η Νέα Εποχή, που δεν είναι νέα αλλά παλιά, πάλι θα χαθεί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2010, 19:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειλικρινά, αγαπητέ μου elo, πιστεύω ότι έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα εδώ...Καλά θα ήταν να δούμε τι αντιπροσωπεύει ο καθείς, για να μην λέμε παραλογα πράγματα...Αν βέβαια θέλουε να έχουμε και λογική, εκτός απο ενθουσασμό....
Να δούμε ποιός αντιπροσωπεύει το περαστικό και εφήμερο και ποιός το σταθερό και αδιάβλητο..Να δούμε ποιός έχει ιστορία για να κρατηθεί και όνομα και ποιός όχι...Να δούμε τι έχει ο καθείς για να αντέξει στον χρόνο..Γιατί, το ξαναγράψαμε...Πολλοί περάσανε, αλλά,μόνο ο χριστιανισμός έμεινε....
Κάτι πρέπει να λέει αυτό, για την σχέση του χρστιανισμου με την αλήθεια κι όχι το μυθιστόρημα, όπως άλλοι...Ονόματα και μη χωριά...
Βρε Εαρινέ, που την είδες εσυ την επιστημη να αποδεικνύει, τι;Διάβαζε τι γράφεις..Εκτιθεσαι...
Λέμε, ότι μέχρι τώρα, δεν έχει αποδείξει τιποτε ενάντια στον χριστιανισμό....Ότι όσα λέει ο χριστιανισμός, επίσημα, είναι αλήθεια....Ποτέ δεν κατέρριψε τίποτε και ούτε θα ΚΑΤΑΡΡΊΨΕΙ ΠΟΤΈ.......
Αλλοιώς, ονομάστε ένα....Όποιος ενδιαφέρεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2010, 23:07:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ειλικρινά, αγαπητέ μου elo, πιστεύω ότι έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα εδώ...Καλά θα ήταν να δούμε τι αντιπροσωπεύει ο καθείς, για να μην λέμε παραλογα πράγματα...Αν βέβαια θέλουε να έχουμε και λογική, εκτός απο ενθουσασμό....
Να δούμε ποιός αντιπροσωπεύει το περαστικό και εφήμερο και ποιός το σταθερό και αδιάβλητο..Να δούμε ποιός έχει ιστορία για να κρατηθεί και όνομα και ποιός όχι...Να δούμε τι έχει ο καθείς για να αντέξει στον χρόνο..Γιατί, το ξαναγράψαμε...Πολλοί περάσανε, αλλά,μόνο ο χριστιανισμός έμεινε....
Κάτι πρέπει να λέει αυτό, για την σχέση του χρστιανισμου με την αλήθεια κι όχι το μυθιστόρημα, όπως άλλοι...Ονόματα και μη χωριά...
Βρε Εαρινέ, που την είδες εσυ την επιστημη να αποδεικνύει, τι;Διάβαζε τι γράφεις..Εκτιθεσαι...
Λέμε, ότι μέχρι τώρα, δεν έχει αποδείξει τιποτε ενάντια στον χριστιανισμό....Ότι όσα λέει ο χριστιανισμός, επίσημα, είναι αλήθεια....Ποτέ δεν κατέρριψε τίποτε και ούτε θα ΚΑΤΑΡΡΊΨΕΙ ΠΟΤΈ.......
Αλλοιώς, ονομάστε ένα....Όποιος ενδιαφέρεται....

Εκτίθεμαι???

Με τόσα που σας έχω πεί και δεν έχετε ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ...ΜΑ ΠΟΤΕ ...και εκτίθεμαι εγώ???

Αν εκτίθεμαι φίλε μου απο ανθρώπους που απάντηση δεν έχουν ποτέ δώσει σε όσα έχω πεί..καλώς εκτίθεμαι , διαφορετικά κάτι δεν θα πήγαινε καλά..!

Εγώ σε εξορκισμούς αρρώστων ανθρώπων ελλείψει μαθήσεως δεν κατανοώ και δεν συμμερίζομαι και δεν υποστηρίζω...κάντε τα εσείς..μια χαρά τα λέτε!

κΑΙ ΜΙΑ ΛΈς ΌΤΙ Η ΕΠΙΣΤΉΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΚΑΤΑΡΊΨΕΙ ΛΕΧΘΕΝΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΘΕΝΤΑ ΣΑΣ...ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ , ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ...

Στα 100 δισεκατομμύρια έτη φωτός απο δώ , υπάρχει ένα δένδρο που σε κάθε κλωνάρι του υπάρχει και ένα σύμπαν...αυτό είναι γεγονός ...στο λέω εγώ , ρώτα και τον Sesostris...εσύ ή η θρησκεία σου μπορείτε να το αποδείξετε ή να το καταρίψετε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2010, 23:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε Εαρινέ,νομίζεις ότι δουλεύεις κανέναν;Εσύ δεν έχεις θέσεις, ούτε έχεις αφήσει τίποτε ...αμείλικτα ερωτήματα να αιουρούνται εδώ πιο κάτω...Με άλλους εδώ πέρα αντιαπρατιθέμεθα, εαύ "κολλάς" σαν ουρά σε κάποιους..
Όχι ότι και καλά, μας λές και δεν σου απαντάμε...Θα μας τρελάνεις εντελώς;
Κάποια στιγμη, πρέπει να καταλάβεις, ότι δεν είναι υποκειμενικό το αν έχεις θέσεις ή συζητάς, με συγκεκριμένη φιλοσοφία...Απλά, λές κάποια πράγματα, που αισθάνεσαι, πουέχεις απορίες...
Κάτσε εδώ να μάθεις....
Καλά ,αυτό το αμίμητο με το "πες και τον σεσότρις", πολύ με άρεσε....
Ξανακάντο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 09:17:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλά ρε Εαρινέ,νομίζεις ότι δουλεύεις κανέναν;Εσύ δεν έχεις θέσεις, ούτε έχεις αφήσει τίποτε ...αμείλικτα ερωτήματα να αιουρούνται εδώ πιο κάτω...Με άλλους εδώ πέρα αντιαπρατιθέμεθα, εαύ "κολλάς" σαν ουρά σε κάποιους..
Όχι ότι και καλά, μας λές και δεν σου απαντάμε...Θα μας τρελάνεις εντελώς;
Κάποια στιγμη, πρέπει να καταλάβεις, ότι δεν είναι υποκειμενικό το αν έχεις θέσεις ή συζητάς, με συγκεκριμένη φιλοσοφία...Απλά, λές κάποια πράγματα, που αισθάνεσαι, πουέχεις απορίες...
Κάτσε εδώ να μάθεις....
Καλά ,αυτό το αμίμητο με το "πες και τον σεσότρις", πολύ με άρεσε....
Ξανακάντο....

Καλά ρε σύ Βαγγέλη ..μιλάς εσύ για θέσεις?

Που και σε ποιό σημείο -φιλικά στο λέω- είχες και πήρες θέση?

Λέτε..λέτε...λέτε διάφορα εκεί πέρα ασυνάρτητα απο τα "ιερά βιβλία" και σύ αυτό το αποκαλείς θέσεις???

Ότι λέτε δεν το αποδεικνύεται ποτέ..είπε και ξανα-είπε...και διαβάζουμε απο τα ιερά βιβλία και αφού το είπε ο Πέτρος ή ο Παύλος πάει τελείωσε..ρε σύ πάτε να μας τρελλάνετε???

Ε! Λοιπόν και γώ σου λέω , ότι η Ατλαντίδα βρίσκετε κάποια δισεκατομμύρια έτη φωτός απο δώ και έχει παρκάρει πάνω σε έναν κομήτη και ανεφοδιάζεται..

Ξανα-ρωτώ , μπορείς να το καταρρίψεις αυτό ή μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είναι έτσι??

Έτσι λειτουργεί και ο χριστιανισμός...ακριβώς έτσι!

Λέει την όποια μπούρδα και μετά έχει και το θράσσος να λέει:"Αποδειξέ μου , ότι δεν είναι έτσι.."

Απόδειξέ μου λοιπόν και σύ , ότι δεν είναι έτσι και τότε θα σου απαντήσω και γώ ...και θα σου αποδείξω τα υπόλοιπα..

Στην Αιτή , σκοτώθηκαν 120.000 άνθρωποι τους τιμώρησε ο θεός εκεί...γιατί δεν το εμπόδισε το γεγονός???

..αλλα βέβαια , άγνωστες οι βουλές του κυρίου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 09:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Trexagireve :

quote:
Αγαπητέ μου Kostakis,δεν σε καταλαβαίνω..Έχεις ακούσει για δυο είδη, εν εξελίξει, ή κάποιο στάδιο της εξέλιξης,που να ζουν παράλληλα,τα δυο είδη, ή έχεις δει σε ένα είδος το προηγούμενο και εξελίσσεται σε κάτι άλλο;Κανένα παράδειγμα, γιατί τα πιθηκοειδή, είναι τμήμα της θεωρίας του Δαρβίνου κι εγώ δεν την αποδέχομαι,όπως και πολλοί επιστήμονες, ενώ έχει καταργηθεί σε πολλές δυτικές χώρες, η διδασκαλία της, ώς μη έγκυρη...
Κάτι λέει κι αυτο, δεν νομίζεις;
Όσο για τα μαμούθ και τους ελέφαντες, ή ότι συγγενές σε ένα ζώο,ξέρεις πως δεν εννοώ τέτοιες εξελίξεις...Λέμε αν έχεις κανένα ζώο,που απο είδος ερπετού μετατράπηκε, μόνιμα σε πετούμενο, ή κάτι άλλο...Τέτοια, έχεις;

Αντε πάλι τα ίδια και τα ίδια .
Πάλι ή ιδια ΚΑΡΑΜΕΛΑ με την εξέλιξη .
Τα χρόνια περνούν , αλλα εσύ παραμένεις πάντα ο ίδιος Ξεροκέφαλος ΤΕΝΕΚΕΣ .
Αν θέλεις να βρείς αποδείξεις , ψαξε να τις βρείς μόνος σου.
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί ΕΚΑΤΟ φορές και όσοι επιχειρήσαμε να σου δώσουμε τις αποδείξεις , καταλήξαμε στο τέλος να μιλάμε μόνοι μας .
Αντε επιτέλους , δε βαρέθηκες το παιχνιδάκι αυτό ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 10:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό ειναι το πρόβλημα, φίλε μου Εαρινέ, που δεν καταλαβαίνεις...Βλέπεις, δεν είναι θέμα άποψης, ποιός γράφει περισσότερες θέσεις και έχει γράψει....Εδώ και δυο χρόνια τώρα, απο τα μηνύματα μου, απαντήθηκαν με θέσεις πάρα πολλά,άλων αντιθέτων κι έκαναν όσους ήταν αντίθετοι, να σιγήσουν...Με σένα,δεν θυμάμαι καμιά φορά να σίγησε κανένας, απο τις θέσεις σου, ή να διακήρυξες τι πιστεύεις...
Παάδειγμα, εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος..Εσύ τι είσαι; Αυτό είναι θέση, που εγώ για σένα δεν την ξέρω..Ποια θεωρείς θέση; Την επίθεση εναντίον του χριστιανισμόυ; Οι δικές σου θέσεις για τον κόσμο και ότι πιστεύεις, λέω, όχι των άλλων και η δική σου θέση σε αυτές τις θέσεις των άλλων...Δεν σε έβαλε κανένας κριτή...Υπαρχει ένας Κριτής,
μας φτάνει...Κατάλαβε, επιτέλυς, τι σου λέω....
Φίλε μου think math,πάλι τα ίδια, όπως λές...Ατενέκωτε φίλε μου,αφού εγώ ειμαι τενεκές, εσύ είσαι ατενέκωτος,ζηλεύεις;Είμαι πιο "μέταλλο" απο σένα;
Ποια εξέλιξη,βρε... ονειροπαρμένε;Στο μυαλό σας, μπορεί, παρα περα όμως, υπαρχουν και ...ντομάτες..Κανονίστε...
Κρατήστε την ..τρέλα σας, αλλά,μην την επιβάλετε...Αφήστε να υπαρχει και κανένας λογικός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 11:10:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό ειναι το πρόβλημα, φίλε μου Εαρινέ, που δεν καταλαβαίνεις...Βλέπεις, δεν είναι θέμα άποψης, ποιός γράφει περισσότερες θέσεις και έχει γράψει....Εδώ και δυο χρόνια τώρα, απο τα μηνύματα μου, απαντήθηκαν με θέσεις πάρα πολλά,άλων αντιθέτων κι έκαναν όσους ήταν αντίθετοι, να σιγήσουν...Με σένα,δεν θυμάμαι καμιά φορά να σίγησε κανένας, απο τις θέσεις σου, ή να διακήρυξες τι πιστεύεις...
Παάδειγμα, εγώ είμαι χριστιανός ορθόδοξος..Εσύ τι είσαι; Αυτό είναι θέση, που εγώ για σένα δεν την ξέρω..Ποια θεωρείς θέση; Την επίθεση εναντίον του χριστιανισμόυ; Οι δικές σου θέσεις για τον κόσμο και ότι πιστεύεις, λέω, όχι των άλλων και η δική σου θέση σε αυτές τις θέσεις των άλλων...Δεν σε έβαλε κανένας κριτή...Υπαρχει ένας Κριτής,
μας φτάνει...Κατάλαβε, επιτέλυς, τι σου λέω....
Φίλε μου think math,πάλι τα ίδια, όπως λές...Ατενέκωτε φίλε μου,αφού εγώ ειμαι τενεκές, εσύ είσαι ατενέκωτος,ζηλεύεις;Είμαι πιο "μέταλλο" απο σένα;
Ποια εξέλιξη,βρε... ονειροπαρμένε;Στο μυαλό σας, μπορεί, παρα περα όμως, υπαρχουν και ...ντομάτες..Κανονίστε...
Κρατήστε την ..τρέλα σας, αλλά,μην την επιβάλετε...Αφήστε να υπαρχει και κανένας λογικός....

Βαγγέλη , δεν είναι έτσι και το ξέρεις!

Δεν πρόκειται ξανά να ξαναγράψω όλα όσα έχω επανειλλημένως ερωτήσει..

Όσο για την λογική που συνέχεια επικαλείσαι , θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι συνοδεύεται απο την απόδειξη..

Λέει κάποιος ας πούμε ... η Ακρόπολη..!

-Που είναι η Ακρόπολη , ρωτάει αυτός???

Νά'την του απαντάει και την δείχνει και την βλέπει ...ούτε μεταφορές και ούτε συμβολισμοί..αυτό αποτελεί λογική απόδειξη και δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης..όλα τα άλλα είναι φαντασιωσικά σύνδρομα της φαντασίας φίλε μου , που κόβει και ράβει κατα πως της αρέσει..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 15:17:45  Εμφάνιση Προφίλ
Δυστυχώς όταν μπαίνουν στη μέση πολιτική, θρησκεία, πατρίδες και ποδόσφαιρο οξύνονται οι αντιπαραθέσεις και λέγονται βαριές κουβέντες που είμαι σίγουρος δεν τις εννοούν όσοι τις λένε. Παρακαλώ(απευθύνομαι σε όλους) να κρατήσετε κόσμιους και χαμηλούς τόνους στη συζήτηση. Ίσως θα έπρεπε ακόμα και να απογορεύονται οι θρησκευτικές συζητήσεις από τους κανονισμούς του φόρουμ


Κανένας εδώ πέρα δεν προτίθεται και δεν πρέπει να θίξει τη θρησκεία του trexagireve ή οποιουδήποτε άλλου. Επιμένω να λέω ότι θέματα όπως η ψυχή και ο Θεό ΔΕΝ άπτονται της επιστήμης γιατί απλούστατα δεν μπορούν να μελετηθούν, να μετρηθούν και να αναλυθούν. Επομένως καμία επιστήμη δεν έχει λόγο σε τέτοια ζητήματα. Εξάλλου θρησκεία υπάρχει για να απαντάει στα καίρια υπαρξιακά ερωτήματα του ανθρώπου από που πρόερχεται, τι είναι και ποιος είναι ο σκοπός του στη γη.


Στα φαινόμενα ενδεχομένως να συνυπάρχει η θρησκευτική και η επιστημονική διάσταση. Ας πάρουμε για παράδειγμα, έναν άνθρωπο που πεθαίνει. Η επιστήμη θα μας πει το λόγο που πέθανε, το γεγονός ότι οι μικροοργανισμοί θα αποδομήσουν το σώμα του και οι απλούστερες ουσίες που θα προκύψουν θα χρησιμοποιηθούν εκ νέου από νεώτερους οργανισμούς για να αναπτυχθούν κτλ κτλ.Η θρησκεία του καθενός θα μας πει ποιο είναι το αρμόζον τελετουργικό ταφής, που θα πάει η ψυχή, αν θα κριθεί κτλ κτλ. Το να πεις ότι το σώμα θα αποσυντεθεί δεν είναι άρνηση του ότι μπορεί να υπάρχει παράδεισος. Αν θέλει ο καθένας πιστεύει ή δεν πιστεύει στον παράδεισο ανεξάρτητα από το τι λέει επιστήμη γιατί απλούστατα δεν έχει λόγο επί του θέματος. Αν όμως έρθει μια θρησκεία και πει ότι όταν πεθαίνουμε το ΣΩΜΑ μας το παίρνουν μικρά μπλε ανθρωπάκια και το πάνε στη χώρα του Ποτέ τότε έχουμε σύγκρουση με την επιστήμη. Αν ειπωθεί η ίδια διαδικασία με τα μπλε ανθρωπάκια για την ΨΥΧΗ είναι μια απολύτως σεβαστή θρησκεία.


Με την ίδια ακριβώς λογική, η δημιουργία του ανθρώπου έχει τη θρησκευτική της διάσταση και την επιστημονική/βιολογική της. Ναι προερχόμαστε από τον ίδιο πρόγονο με τα πρωτεύοντα θηλαστικά(πιθήκους, χιμπατζήδες κτλ) αυτό όμως δεν αποτελεί άρνηση της ύπαρξης της ψυχής, Θεού κτλ κτλ. Η πίστη είναι εσωτερικό ζήτημα του καθενός


Με λίγα λόγια ούτε οι άθεοι θα βρουν επιβεβαίωση στην επιστήμη ούτε οι θρησκευόμενοι θα ταυτίσουν την επιστήμη με το σύγχρονο ΝέρωναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 18:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ξέρω βρε Εαρινέ, ότι δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια...Το ξέρω ότι ένα ντού είναι η ζωή και όποιος την άπρπαξε....Γ@@@τε για τί χανόμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 19:25:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το ξέρω βρε Εαρινέ, ότι δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια...Το ξέρω ότι ένα ντού είναι η ζωή και όποιος την άπρπαξε....Γ@@@τε για τί χανόμαστε...

Βαγγέλη φίλε μου , υπάρχουν και παιδιά εδώ μέσα , μην παρεκτρεπόμαστε..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 20:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω που βρίσκεσαι εσύ καλέ μου Εαρινέ, αλλά εγώ εδώ και πολύ καιρό, ξέρω ότι δεν βρίσκομαι σε παιδικό σταθμό...Ελπίζω, κάποια στιγμή, να το καταλάβεις κι εσυ...
Και προς Θεού, με τέτοια παρεκτροπή, δεν τίθεται θεμα παρεκτροπής...Εξαίρεται μονάχα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 23:21:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν ξέρω που βρίσκεσαι εσύ καλέ μου Εαρινέ, αλλά εγώ εδώ και πολύ καιρό, ξέρω ότι δεν βρίσκομαι σε παιδικό σταθμό...Ελπίζω, κάποια στιγμή, να το καταλάβεις κι εσυ...
Και προς Θεού, με τέτοια παρεκτροπή, δεν τίθεται θεμα παρεκτροπής...Εξαίρεται μονάχα...

Είχα την αίσθηση , ότι όσα λέτε εδώ μέσα -κάποιοι- τα λέγατε διότι νομίζατε ότι βρίσκεστε σε παιδικό σταθμό , με παιδάκια που ακούνε ιστοριούλες για να φάνε το φαγητό τους...ή για να κάθονται ήσυχα με τον φόβο της κολάσεως...

Ήταν ομολογουμένως καλή η διευκρίνηση που έκανες αλλα εδώ έχουμε το πρόβλημα πλέον , το οποίο θα πρέπει και γώ με την σειρά μου να σου διευκρινήσω , ανταποδίδοντας την καλοσύνη σου...

Θα πρέπει λοιπόν , να αναπροσαρμόσεις τον λόγο σου απο παιδικό -ήτανε μια φορά...και στην τάδε παράγραφο αναφέρεται..και λέγοντας αυτό εννοεί...κλπ...κλπ..- και παραβολικό και να προχωρήσεις σε έναν λογικότερο μιας και δεν απευθύνεσαι σε παιδάκια..είμαστε ενήλικοι όλοι εδώ μέσα ξέρεις..και θα πρέπει πλέον να αποδεικνύεις τα όσα μας λές και υποστηρίζεις...

Διαφορετικά να λέμε και μείς τα δικά μας και δεν χρειάζεται να αποδεικνύουμε οτιδήποτε...αφού έχουν εγκυρότητα τα όσα λέτε εσείς , άλλη τόση θα έχουν και εκείνα που θα λέμε και μείς..και όλα μια χαρά..παιδική χαρά με την έννοια του όρου!

Αλλα μην με εγκαλείς σε τάξη , για κάτι....που κάποιοι εδώ μέσα το θεωρούν ως λόγο ενήλικου ανθρώπου..και το καταθέτουν και με ύφος καρδηναλίου και επιστήμονα..!

Ιστοριούλες εσείς..ιστοριούλες και μείς και καμμιά παρεξήγηση!

Δεν είναι δίκαιο αυτό..?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 23:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Όχι φίλε μου trexagireve, δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα, όπως και δεν με ενδιαφέρει το τι αντιπροσωπεύει ο καθένας μας (ταμπέλες), έχω μάθει να κοιτάζω το κάθε άτομο στα μάτια όχι για αυτό που «αντιπροσωπεύει» αλλά για αυτό καθαυτού που είναι, (όσο μπορώ τουλάχιστον)..

Και όσο για αυτό που αναφέρεσαι, περί περαστικού και εφήμερου, απλά θα σου πω μην μπερδεύεις τα πράγματα, οι θρησκείες που βασίζονται σε εξ αποκαλύψεως «αλήθειες» δηλαδή χριστιανισμός, πάντα είχαν κλεισμένες τις θύρες σε κάθε γνώση, πάντα έκτιζαν τριγύρω τους ένα τοίχος, και για αυτό και τίποτε δεν είναι πιο ξένο σε έναν πιστό, οποιοδήποτε πιστό, από αυτό που λέμε ταπεινοφροσύνη.

Οπότε φιλέ μου μην μιλάς για περαστικά και εφήμερα, όταν λίγο πολύ οι περισσότεροι γνωρίζουμε τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για να κρατήσει η θρησκεία (Χ.Ο) την σταθερότητα της…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy