ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΘΕΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 14:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα, κάνουμε συζήτηση....
Ναι ρε παιδιά, είναι τρελό, αυτό το προσωπικό στοιχείο, που βγαίνει
σε σχέση, με ένα άπειρο Θεό, που φυσικά Υπάρχει, δίχως, τη βοήθεια
ή την άδεια κανενός....Ούτε με διαφορποιήσεις δικες μου δικές σου, αλλουνού...Αυτή τη χαζομάρα, πρέπει να ξεπεράσουμε, για να γίνουμε ουσιαστικοί και να φτάσουμε κάπου...Να βγάλουμε, ένα συμπέρασμα,
τέλος πάντων, όχι άλλον ένα αφορισμό...
Να βγει κάτι...
Δήμο,θέλει ψάξιμο, γιατί,το θέμα ειναι, ο Θεός, υπάρχει απο μάς,όπως λένε κάποιοι, λόγω ημών,όπως λένε άλλοι, ή πέρα απο μάς;...

Bαγγέλη μην μου το παίζεις εμένα τρελλίτσα......ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμμένα...και ξανα-ρωτώ...

Τι είναι κατα την γνώμη σου πιο εύκολο να κατανοήσουμε και να γνωρίσουμε .... έναν άνθρωπο...ή τον Θεό..ποιός έχει πιο απλή ουσία και φύση???

Μην μου απαντήσεις διφορούμενα...κατευθείαν πές μου ...

Ή το ένα ή το άλλο...και θα συνεχίσουμε μετά την κουβέντα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 14:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσυ απαντησε πρωτα στις καμια 500ρια και βαλε ερωτησεις που σου εχουν γινει σχεδον απο ολους και το παιζεις τρελα και λολα να ενα μηλο και μετα μπες στο κοπο να ξαναρωτησεις!!! εδω θα ειμαι !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 17:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δήμο ,μα φυσικα ένα άνθρωπο,μπορείς να γνωρισεις
γιατί ο Θεός, είναι τόσο πολύπλοκος και τόσο δυσνόητος, για την απλότητα της λειτουργίας μας, που δεν μπορούμε να αντέξουμε το μέγεθος Του...Αλλά,ο Θεός, υπάρχει,λέμε,το ζήτημα, είναι ότι είναι όλων, κι όχι μερικών, επαναλαμβάνω..Άλλως, πως να καταλάβω, όσους, πιστεύουν σε προσωπικό θεό;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 18:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και να προσπαθησω να κλεισω το συλογισμο μου ... (ερμο συλογισμ , ξεκινησα για 2 γραμμες και εχω βαρεθει να γραφω !!! )

απο την μια εχουμε αυτο που λεμε λιγο πολυ ολοι, η θρησκεια αποτελεσε αναγκη εξηγησης του κοσμου μας
απο την αλλη εχουμε την μαθηση ,
τωρα πηγαν σε σειρα , πηγαν παραλληλα δε το ξερω ...

ομως προκυπτει για μενα το εξης ερωτημα ,
για να μαθω κατι , αυτο το κατι πρεπει να αποτελει καποιου ειδους δεξιοτητα , οπως εχουμε τα μαθηματικα που ολοι μας τα μαθαινουμε αλλα ο ενας γινεται αϊνσταϊν και ο αλλος λογιστης σε περιπτερο χωριου 3 κατοικων!!! ολοι μας μαθαινουμε ξενες γλωσσες αλλα καποιοι μαθαινουν καμια 10ρια και τους αρεσει ... θα μου πεις και εσυ μπορει να μαθαινεις αλλα δε το ξερεις συμφωνω αλλο ισως αποτελει προβλημα του εκπαιδευτικου συστηματος !!! στο θεμα μας ... και εγω εμαθα για την θρησκεια και ο φιλος απεναντι , εγω το εχω κοψει αυτος το εχει παει παραπερα για ισως γινει ενας χριστος λεμε τωρα

απο που ερχονται αυτα τα δυο ? ειτε αναγκη ειτε μαθηση ειτε και τα 2 μαζι , απο που πηγαζουν ? φανταζομαι ή υποθετω εαν θελετε οτι μαλλον δεν ειναι συνειδητες επιλογες αλλα ισως αγγιζουν , ανηκουν στο ασυνειδητο μας ...

πριν απο καιρο ειχα διαβασει καποιες μελετες (δεν ξερω εαν πλεον εχουν αποτελεσμα γιατι τοτε αναφαιρονταν ως θεματα υπο ερευνα) που καναν αναφορα στα εξης
α) καποιος που ονομα δεν θυμαμαι , ερευνουσε το γεγονος το υποσυνειδητο να αποτελει μερος του εγκεφαλου και προσδιοριζε την ερευνα σε συγκεκριμενη περιοχη
β) καποιος (αλλος εαν θυμαμαι καλα) εκανε αναφορα στο DNA και σε εντοπισμο του γονιδιο που αφορα την θρησκεια ή το υποσυνειδητο και που συγκεκριμενο γονιδιο εχει να κανει με τα συναισθηματα , δεν το θυμαμαι καλα!!! σορυ

η αναφορα ή εκτιμηση εαν θελετε , η θρησκεια να πηγαζει απο το υποσυνειδητο , μου δινει απαντηση σε αυτο που εγω ονομαζω "απο μεσα μου" ή "φυση μου" , ομως εαν ολα αυτα αποδειχθουν ή εχουν αποδειχθει , δημιουργουν ενα νεο και σοβαροτερο ερωτημα

εαν η θρησκεια ειναι στο υποσυνειδητο , τοτε ο μη θρησκος τι εχει ? μειωμενο ? προβληματικο ? ή απλα εχει τροφοδοτησει με τις "σωστες" απαντησεις το υποσυνειδητο του και αυτο επαψε να του βαζει τρικλοποδιες ? ή μηπως το υποσυνειδητο των θρησκων εχει παρει την απαντηση απο την θρησκεια και χαλαρωσε ενω των αλλων συνεχιζει να τσιγκλαει αλλα τοτε γιατι δεν το καλυπτουν οι απαντησεις των θρησκειων οπως στους αλλους ???

απαντηση φυσικα δεν εχω να δωσω και μακαρι να μπορει καποιος

τωρα οσο αφορα το υποσυνειδητο απο το λιγο που εχω διαβασει , αφορα το μερος των ΚΡΥΦΩΝ επιθυμιων ή σωστοτερα κρυφων ΘΕΛΩ (εχει διαφορα ? χαχα) ? ομως η εκπληρωση των θελω δεν ειναι η ευχαριστηση ? δεν ειναι ενα ειδος ή το μονο ειδος , ηδονης ? προκαθορισμενο απο την εξελιξη για την επιβιωση μας ? θα μπορουσε λοιπον και η θρησκεια να αποτελει απλα ενα θελω , μια μορφη ηδονης που ο καθενας μας το καλυπτει διαφορετικα ? ή του καθενος τα θελω ειναι διαφορετικα ? και τι ρολο αραγε παιζει σε ολα αυτα η εξελιξη των επιστημων που μας δινουν απαντησεις για τον κοσμο μας ?

οπως τοτε υπαρχει ενα προβλημα , η θρησκεια εχει επιβληθει και δεν ειναι επιλογη ολων αλλα καποιων , ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ? , ενω καποιοι αλλοι δεν θα ειναι θρησκοι ΠΟΤΕ και καποιοι αλλοι θα ειναι ΠΑΝΤΑ ντεμι , ετσι κι ετσι που λενε

αλλα εαν κατι απο τα παραπανω παιζει , τοτε δεν μπορει κανεις να κατηγορησει κανεναν γιατι ειναι ή δεν ειναι θρησκος ή να απαιτει να ειναι ή να μην ειναι , καθως πλεον οπως συχνα μαρεσει να λεω , το τι ειναι ο καθενας μας , ειναι Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ , ειναι ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ για αυτο απο τα γονιδια του μπαμπα , της μαμας και του σογιού ολοκληρου χαχα

εαν τα παραπανω ισχυουν ποσο αλλαζει η οπτικη με την οποια βλεπουμε την θρησκεια ? και κατα ποσο πλεον αυτος που δεν δεχετε την θρησκεια , ο αθεος μπορει να οριστει ως αθειστης και να ειναι οπαδος ενος αλλου ειδους θρησκειας ?!!! θα ελεγα οτι ισως να μην ειναι απιθανο οσο αφορα την εσωτερικη διαδικασια του ατομου και του υποσυνειδητου του μπορει και τα δυο να λειτουγρουν το ιδιο , αλλα σιγουρα δεν αποτελει θρησκεια με την κοινωνικη ενοια και τον τροπο λειτουργιας / οργανωσης , καθως εαν ειναι θεμα συνειδησης , τοτε η κοινωνικη εννοια ειναι εγωιστικο εργο επιβολης της αποψης καποιον προς ολους τους αλλους , δες χριστιανισμο και αλλα εις -σμο!!!

(ελπιζω να μη τα μπεδεψα πολυ και να γινονται εστω και λιγο κατανοητα αλλα τα εχω γραψει σε 3 υπολογιστες απο 3 διαφορετικες τοποθεσιες και καπου χαθηκα τι εγραψα πριν και τι μετα !!!!)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 18:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Δήμο ,μα φυσικα ένα άνθρωπο,μπορείς να γνωρισεις
γιατί ο Θεός, είναι τόσο πολύπλοκος και τόσο δυσνόητος, για την απλότητα της λειτουργίας μας, που δεν μπορούμε να αντέξουμε το μέγεθος Του...Αλλά,ο Θεός, υπάρχει,λέμε,το ζήτημα, είναι ότι είναι όλων, κι όχι μερικών, επαναλαμβάνω..Άλλως, πως να καταλάβω, όσους, πιστεύουν σε προσωπικό θεό;...

Θεωρείς ότι ...τόσο "εγώ"...όσο και "σύ" , όσο και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα και σε όλο τον κόσμο και ΟΠΟΙΟΙ και αν είναι αυτοί...ότι έχουμε/ουν κατορθώσει να γνωρίσουν τον "εαυτό τους" ή πολύ περισσότερο δε , την "ουσία" του κάθε ψυχολογικού υποκειμένου που βρίσκεται απέναντί του/ους..ούτως ώστε να πούν "πλέον γνωρίζω τον εαυτό μου και την ουσία του κάθε άλλου ψυχολογικού υποκειμένου...οπότε μπορώ πλέον να πάω και για κάτι πιο μεγαλεπήβολο"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 18:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός:

Τι είναι κατα την γνώμη σου πιο εύκολο να κατανοήσουμε και να γνωρίσουμε .... έναν άνθρωπο...ή τον Θεό..ποιός έχει πιο απλή ουσία και φύση???


Σίγουρα τον Θεό!
Ειδικά αν πρόκειται για έναν άνθρωπο όπως
ο trexagireve,εκεί νομίζω πως
η απάντηση είναι ακόμη πιό έυκολη!!!

Τον Θεό,τον Θεό!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελα, εισαι κακια ρε συ

θα ελεγε κατι τετοιο το παδι ? εχει και 3 πτυχια ... ή οχι κατσε αλλιως το ειπε ....αα ναι ... εχει περασει απο 3 ανωτερα , ανωτατα , ιδρυματα ...δηλ.
απο ενα ανωτερο
απο ενα ανωτατο
και απο ενα ιδρυμα !!!

τωρα το περασε δεν ξερω εαν ηταν με την θεληση του ή εαν ηταν εσωτερικος για μερικα χρονια ... εξαρταται απο την οικονομικη επιφανεια του ή την παθηση ... τι να πω , δε ξερω, δε ξερω ... και αμα δε ξερω δε λεω!!!!

(τρεχα σορυ ρε συ για το πειραγμα αλλα ειναι πειρασμος ρε φιλε σορυ!!!)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

στο φιναλε ειναι νομιζω συνεισφορα στο ζητημα το τι κοσμολογικα μοντελα που μοιαζουν ιδιαιτερα με τα δικα μας ειχαν οι αρχαιες παραδοσεις...

αλλα φαινεται εισαστε δυσκοιλιοι..

ο ενας με λεει τρελλο και ο αλλος δυσανασχετει που αναφερω κατι χωρις να το αποδεικνυω, λες και προσπαθησα να το περασω σαν δογμα...


Να σε ρωτήσω κάτι και θέλω μια ειλικρινή απάντηση απο σένα...και είμαι σίγουρος ότι θα την έχω...

Αν κάποιος ξεκινήσει για να πάει στην Αλεξανδρούπολη για να την γνωρίσει...με οποιοδήποτε τρόπο και να πάει...δεν εμφανίζεται ως προϋπόθεση να κάνει την διαδρομή για να πάει..???
Δεν θα περάσει αναγκαστικά και απο όλες τις πόλεις και τα τοπία που παρεμβάλλονται εν τω μεταξύ..???

Για να γνωρίσει απο την άλλη μεριά , ένας άνθρωπος κάποιον άλλον...δεν χρειάζεται ο απαιτούμενος χρόνος αλλα και η δυνατότητα που χρειάζεται γι'αυτό που προκύπτει απο την σπουδή αλλα και την εμπειρία που χρειάζεται γι'αυτό..???

Και εγώ , θα σε ρωτήσω κάτι απλό...απλούστατο -κατα την γνώμη μου- ...τι είναι πιο "εύκολο" για έναν άνθρωπο...???

Να γνωρίσει και να κατα-νοήσει έναν άνθρωπο ή ακόμα και τον ίδιο του τον εαυτό..ή να γνωρίσει και να κατανοήσει τον Θεό..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


σου απαντησα και χθες οτι ο Θεος ειναι και μεσα μας, κατα συνεπεια μια καθετη αυτογνωσια θα ερχοταν σε επαφη με την προβολη του Θεου μεσα μας, δηλαδη την πνευματοψυχη...

αρα αυτογνωσια και θεογνωσια δεν ειναι παραλληλοι δρομοι που δεν τεμνονται, ειναι δρομοι που τεμνονται στο βαθος της υπαρξης του ανθρωπου..

ο Σωκρατης που μιλησε για αυτογνωσια το δαιμονιο του το βρηκε μεσα του, ο Ηρακλειτος τον παγκοσμιο Λογο τον γνωρισε οταν εξερευνουσε την ψυχη του, ο Χριστος μιλησε για την Βασιλεια των Ουρανων που ειναι μεσα μας...

αρα καποιοι φιλοσοφοι και μυστες και αγιοι μας λενε οτι η αυτογνωσια μπορει να οδηγησει και στη θεογνωσια...

οι Αλχημιστες οταν εψαχναν για την φιλοσοφικη λιθο δεν εψαχναν ολοι για μια πραγματικη λιθο, αλλα αρκετοι εψαχναν για μια εσωτερικη "λιθο", που ηταν η πνευματοψυχη..

η ιδια αλληγορια υπηρχε και στην αναζητηση του περιφημου Γκρααλ απο τους μεσαιωνικους Ιπποτες, το Γκρααλ ειναι μεσα μας και ειναι ενα απο τα δεκαδες ονοματα που δινουν οι παραδοσεις στην πνευματοψυχη...

τωρα το ζητημα ειναι πως μεθοδευει κανεις την αυτογνωσια και τι σχολη ακολουθει, εδω να πουμε οτι οι τυποι που ανεφερα απο ενα σημειο και μετα δεν ψαχναν τον εαυτο τους να τον αναλυσουν, η αυτογνωσια γι' αυτους σημαινε να δουν τον εαυτο τους γυμνο και μαλιστα να διεισδυσουν οσο βαθυτερα μπορουσαν σ'αυτη τη "γυμνια" του...

αντιθετα η ψυχαναλυση δεν ενδιαφερεται για τη γυμνη βιωση του εαυτου χωρις παρωπιδες αλλα για την αναλυση καθε ψυχικης συμπεριφορας, ουσιαστικα η ψυχαναλυση τεμαχιζει τον ανθρωπο σε πολλα κομματια, απο την αλλη ενας μυστης βλεπει τον εαυτο στην ολοτητα του, δεν εχει την αναγκη να τον τεμαχισει και σε καθε κομματι να βαλει μια ετικετα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ελα, εισαι κακια ρε συ

θα ελεγε κατι τετοιο το παδι ? εχει και 3 πτυχια ... ή οχι κατσε αλλιως το ειπε ....αα ναι ... εχει περασει απο 3 ανωτερα , ανωτατα , ιδρυματα ...δηλ.
απο ενα ανωτερο
απο ενα ανωτατο
και απο ενα ιδρυμα !!!

τωρα το περασε δεν ξερω εαν ηταν με την θεληση του ή εαν ηταν εσωτερικος για μερικα χρονια ... εξαρταται απο την οικονομικη επιφανεια του ή την παθηση ... τι να πω , δε ξερω, δε ξερω ... και αμα δε ξερω δε λεω!!!!

(τρεχα σορυ ρε συ για το πειραγμα αλλα ειναι πειρασμος ρε φιλε σορυ!!!)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Πειρασμός,αλλά και εσύ άλλο που δεν θέλεις έτσι;;;
Και μια ερώτηση,αυτά τα ..τρία,
πώς τα είπες;

ανωτεροανωτατα ιδρύματα,
ιδρύματα;;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, όπως φαίνεται, πιο εύκολα βλέπουμε σαν παράδοξο την επικοινωνία, τον διάλογο, παρά την ανταλλαγή απόψεων και συλλογισμών, θέσεων, για να βγει κάποιο συμπέρασμα...
Δεν κόβετε με τίποτε το χούι,όπως βλέπω....
Αν ο αθεισμός,είναι θρησκεία,αρνούμενη τον χριστιανικό Θεό,
μπορείτε, να δείτε;
Όσο για τον Θεό, τι να πουμε;Τον ήλιο, πρέπει να τον ξέρεις, για να τον δεις, αισθανθείς,αντιληφθείς, εννοήσεις;..΄Η θέλει ,μήπως,
.....πτυχίο;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΧΑΧΑ

ΛΟΥΚ ΧΟΥΖ ΤΟΚΙΝΚ ΝΑΜΠΕΡ ΣΙΞ ΧΑΝΤΡΕΝΤ ΣΙΞΤΥ ΣΙΞ !!!!

λοιπον εσυ απαντα στα 500 ερωτημα που εχεις υπολοιπο και ασε την λολα ισυχη !!!

ηρθε ο μιστερ συμπερασμα ... ησυχια ΜΙΛΑΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ !!!!


καποδιστρια δεν ξερω εαν αλλο δεν θελω αλλα τα θελει ο απο πισω του οπως βλεπεις !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μονο εκτός θέματος, μπορείς, να είσαι ρε μακφόρ;
Τόσο ...ψυχεδελικά κατάλοιπα, κουβαλάς;...
Πάλι για μένα;;;;;;;;.....
Έλεος, άσε κανένα θέμα,.....αμόλυντο....
Για τον Θεό, λέω, θέλει πτυχίο, για να τον ξέρεις;...
Λέω έγώ, αλλά, αγρόν αγοράζεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 20:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΧΑΧΑ
ΛΟΥΚ ΧΟΥΖ ΤΟΚΙΝΚ ΝΑΜΠΕΡ ΣΙΞ ΧΑΝΤΡΕΝΤ ΣΙΞΤΥ ΣΙΞ !!!!
λοιπον εσυ απαντα στα 500 ερωτημα που εχεις υπολοιπο και εδω ειμαστε να μας κανεις τις ερωτησεις και να καταθετεις τις αποψεις σου ... αληθεια τι αποψεις κατεθεσες για το θεμα ??? αα δεν κατεθεσες ... καλα δε πειραζει!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 20:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς, δεν πρέπει να ταυτίζουμε τον άθεο με τον αθειστή. Ο αθεισμός είναι ο επίσημος όρος μιας "ιδεολογίας" σύμφωνα με την οποία δεν υπάρχει ο Θεός. Η αθεία είναι κάτι διαφορετικό. Άθεος είναι αυτός που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον Θεό... Είναι πολύ λεπτή η έννοιολογική διαφορά, άλλα δεν μπορώ να την εξηγήσω καλά. Πάντως, αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού λέγεται αθειστής και όχι άθεος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 21:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Για τον Θεό, λέω, θέλει πτυχίο, για να τον ξέρεις;...

Μπα. Αφέλεια και αμορφωσιά είναι όλα όσα χρειάζεσαι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 21:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αθεΐα είναι θρησκεία όσο η φαλάκρα είναι χτένισμα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 21:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορεί, βρε σύ άθεε και συ καταλαβαίνεις την διαφορά, μεταξύ αθείας και αθεισμού...Για ψάξε το εγκυκλοπαιδικά, όπως έχει οριστεί....Έχει σημασία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 22:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CE%90%CE%B1&dq=

αθεΐα=η άρνηση της ύπαρξης Θεού

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%8A%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82&dq=
αθεϊσμός= φιλοσ.αντίληψη που αρνείται την ύπαρξη του θεού·

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 26/10/2010 22:07:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 22:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μανία και αυτή να μην θέλουν ούτε
στο ελάχιστο να συμφωνήσουμε σε κάτι;;;!!!

Διαφορά λέει,τεράστια ανάμεσα σε αθεΐα και αθεϊσμό!!!

βρέ για συνέλθετε επιτέλους!!!

Δεν υπάρχει θεός,σημαίνει δεν υπάρχει θεός.
Αυτό λοιπόν για αυτόν που το πιστεύει
λέγεται ΑΘΕΪΑ. Πιό απλά δεν γίνεται!!!

Narkissa555,τι έγινε;
Αφήσαμε την χελωνίτσα και
τα greekeglish και τα "skase re"
και πιάσαμε την ΑΘΕΪΑ;


Ξαφνική μεταμόρφωση!!!
Ή τάχα κάτι άλλο;;;!!!
Πάντως αν είναι το πρώτο είναι
καλό!
Αν πάλι είναι κάτι άλλο,τότε
δεν μπορώ ακόμη να ...τοποθετηθώ!
Ο καιρός θα δείξει...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 23:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Αθεισμός, αγαπητοί μου,δεν έχει σχέση με την αθεία,απλά
συγχέεται μαζί της...Ο αθεισμός ξεκίνησε με τον διαφωτισμο, σαν αντιχριστιανικό κίνημα,μετά τον διαφωτισμό...Στην πορεία, δικαιώθηκε,
αλλά, τελευταία δεν τα πάει καθόλου καλά και το γύρισε στο δογματισμό...Επίσημες πηγές, εγκυκλοπαίδιες,με επισημα λήματα, αναφέρουν τον αθεισμο,ως διάφορο της αρχαίας αθείας και ότι σήμαινε αυτή, αλλά, και απο την αθεία, στην κυιρολεξία της....Που σημαίνει,
δεν ξέρω, δεν έχω αποδείξεις, ότι δεν υπάρχει Θεός...
Αυτά,όμως, αγαπητή μου Καποδίστρια, που ξέρεις,απο αρχαία ιστορία,όπως λές,είναι απαράδεκτα...Δες, τι είναι ο άθεος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 23:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μενα ,εαν καποιος λατρευει τη θαλασσα,την ομορφια,τον ερωτα,τον ηλιο,τη σοφια,τον ανθρωπο,τη φυση κ.τ.λ. δεν ειναι αθεος.....

υ.γ. Να μην ξεχασω και τον ΠΑΟΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 00:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria

Διαφορά λέει,τεράστια ανάμεσα σε αθεΐα και αθεϊσμό!!!


Που είναι το παράξενο????

Εδώ πιστεύουν σε κάποιον που ΔΕΝ είδαν ποτέ τους οι διαφορές σε πείραξαν που λένε πως βρίσκουν?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 00:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve:

Ο αθεισμός ξεκίνησε με τον διαφωτισμο, σαν αντιχριστιανικό κίνημα



Αμ, πες το ότι εκεί θέλεις να πάς το θέμα!!!

Άντε πάλι μια από τα ίδια!
Άντε πάλι η μεγαλειότητα του Γιαχβέ!!!

Βρέ τι έχουμε πάθει,οι Έλληνες!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 00:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia

quote:
Εδώ πιστεύουν σε κάποιον που ΔΕΝ είδαν ποτέ τους

Κανείς δεν τον είδε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 05:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε τρέχα θα μας τρελάνεις; εσύ δεν μου ζήτησες να το ψάξω καλύτερα;
εγώ σου φέρνω την επεξήγηση που δίνουν τα λεξικά και τώρα θες να τα βγάλεις σκάρτα;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 08:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ρε άθεε, αυτά που γράφει η "Ηλιος" η "Γιοβάνη".
δεν ανήκουν στον χώρο των εγκυκλοπαιδειών;Που ανήκουν,σε άλλου πλανήτη,την γνώση;...Δεν τα διάβασες,....χριστιανέ μου;
Λέμε για τον άθεο,ότι υπάρχει, με πολλές έννοιες...
Απο τον άθεο,που δεν ξέρει και γι αυτό,είναι απεναντι στο Θεό των άλλων,όπως στην αρχαία Ελλάδα, άθεος, όποιος δεν πιστεύει στον Θεό, λόγω αγνωστικισμού και άθεοι,που παραδέχονται κάποια δύναμη,ανώτερη, αλλά, όχι τον Θεό που λέμε...
Έτσι δεν είναι;...
Άντε ρε αγορι μου, ξέρεις τι λέω,να ξεκινήσει η κουβέντα επ αυτού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 09:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa
quote:

Δηλαδή ρε άθεε, αυτά που γράφει η "Ηλιος" η "Γιοβάνη".
δεν ανήκουν στον χώρο των εγκυκλοπαιδειών;Που ανήκουν,σε άλλου πλανήτη,την γνώση;...Δεν τα διάβασες,....χριστιανέ μου;


Δλδ ο άθεος, είναι ένας άθεος χριστιανός

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 09:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλή μου ar_ia....Μα αθεισμός,είναι μια θρησκεία, απο το ισμός και μόνο....Νες πα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 09:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μετα τα χτεσινα ποστ και τις σκεψεις που μου προκαλεσαν προσπαθησα να βρω και στο ιντερνετ καποια στοιχεια , στα διαφορα που βρηκα , επεσα πανω σε ενα μπλογκ με 1 θεμα σε 2 ποστς , που πραγματικα θα ηθελα να τα ειχα γραψει εγω χαχαχαχα τοσο πολυ μου αρεσαν , λες και ηταν μεσα στο μυαλο μου (ή εγω στο δικο του καθως αυτα ειναι αρκετα παλιοτερα αλλα μου ελειπαν οι λεξεις για να το μεταφερω χαχαχαχα) και μαλιστα κανουν και αναφορα σε θεματα που ειχα ακουσει/διαβασει πριν απο καιρο και που αναφερθηκα ... για οποιο ενδιαφερεται

Ασυνείδητο και θρησκευτικό αίσθημα (μέρος 1ο)

Ασυνείδητο και θρησκευτικό αίσθημα (μέρος 2ο)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 09:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αθεισμός,είναι μια θρησκεία, απο το ισμός και μόνο
Οπως ο πιθηκισμός, ο στρουθοκαμηλισμός, ο αυνανισμός, ο καθαρισμός και ο κρετινισμός;;; !!!

Καλημέρα και σ' εσένα! Μου κσανάφτιακσες συκώτι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1416016
Maintained by Digital Alchemy