ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ο εγωισμός γεννά θεούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι ερωτήσεις αναζητούν μιαν απάντηση....άρα ναι αφού μια ερώτηση μπορεί να προβεί σε αποτέλεσμα θα έχει και αιτία.(εξαίρεση οι ρητορικές)

Edited by - promitheus90 on 10/12/2010 22:59:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα προσεξε,

Ας πούμε πως ΕΣΥ και εγω δεν έχουμε ταυτιστεί με κάτι, δεν γίναμε χριστιανοί μα ούτε και αθεοι, απλά είπαμε μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και όχι, στην ουσία κάνουμε ότι κάνει και ο Σωκράτης. Λέμε δεν γνωρίζουμε, μα είμαστε ανοιχτοί να μάθουμε. Και αυτο γιατί.

Αν πεις πως γνωρίζεις, γνωρίζω, μια άλλη του εκδοχή/εξήγηση, είναι το τελειωνω. Αν πράγματι γνωρίζεις κάτι, αυτο που γνωρίζεις τελειώνει.

Τι γνωρίζουμε πραγματικά για το θεο? Αν ρωτήσεις ένα πουιστευει, θα σου πει πως υπάρχει, ο αθεος θα πει πως δεν υπάρχει...

Αυτα στα γράφω, γιατι πρέπει να εξετάσουμε και τις δυο πλευρές.

Έτσι δεν είναι?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/12/2010 23:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, επιτέλους, διάλογος...Ναι Προμηθέα,το τέλειο,
δεν έχει όρια και δεν είναι υποτελές σε τίποτε....Δεν φοβάται το αύριο, το απέθαντο,το αιώνιο...Μόνο ο θάνατος,κάνει τον άνθρωπο, να φοβάται το μετά....
Απο την άλλη, εξέφρασες κάτι, "βλάσφημο",για μένα σαν χριστιανό, αλλά,καλό για διάλογο:Η γή,ή ο κόσμος μας, πνέει τα λοίσθια, "θα τελειώσει"" η γή δεν μας χωράει",λένε άλλοι...Ακόμη και, "βοήθεια, τι θα κάνουμε;", που λένε πολλοί σήμερα...
Σωστός, απο τη μια!!!!!Υπάρχει ο προβληματισμός, γιατί ο άνθρωπος, πρωτη φορά "παιζει" με τέτοια μεγέθη, τέτοιες έννοιες, όπως σύμπαν,μακρόκοσμος,πνευματικές οντότητες...Υπάρχει η αμφιβολία.....
Αλλά, ρε φίλε,απο την άλλη, για να εξαφανιστεί,ή να εξελιχθεί ο άνθρωπος,γίνονται όλα, ή για να παει σε ένα ανώτερο επίεδο, όπως έγινε μέχρι τώρα;...
Ψάξτο λίγο,οπως λέει ο πάγκαλος Πλάτωνας...
Ακόμη, θα σου έλεγα,ότι ο Θεός έφτιαξε ένα κόσμο τόσο τέλειο, που ακόμη και μεις, δεν μπορούμε να τον καταστρέψουμε, όπως δεν καταστρέφεται κάθε πραγματική αξία..
Πρόσφατα, διάβαζα, για μετρήσεις στον ήλιο,όπου βρέθηκε, ότι
τελικά, η "φθορά" του με τον χρόνο,δεν υφίσταται,δείχνει αναλλοίωτος...
Πολλά τέτοια με κάνουν και καταλαβαίνω, ότι δεν υπάρχει φθαρτό σε ένα τέλειο σχέδιο και ότι βλέπω, ως φύση, είναι πολύ όμορφο,για να χαθεί, έτσι, απο μια ανοησία του ανθρώπου...Ειναι πολλα, για να έχουμε τέτοιο έλεγχο πάνω τους,αν με καταλαβαίνεις...
Άρα, το μεγάλο σχέδιο,δείχνει πιο πραγματικό για μένα, απο μια τυχαία πορεία στο χάος, όπως φαίνεται να ζούμε...
Διαφωνείς;..Διαφωνείτε;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα προσεξε,

Ας πούμε πως ΕΣΥ και εγω δεν έχουμε ταυτιστεί με κάτι, δεν γίναμε χριστιανοί μα ούτε και αθεοι, απλά είπαμε μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και όχι, στην ουσία κάνουμε ότι κάνει και ο Σωκράτης. Λέμε δεν γνωρίζουμε, μα είμαστε ανοιχτοί να μάθουμε. Και αυτο γιατί.

Αν πεις πως γνωρίζεις, γνωρίζω, μια άλλη του εκδοχή/εξήγηση, είναι το τελειωνω. Αν πράγματι γνωρίζεις κάτι, αυτο που γνωρίζεις τελειώνει.

Τι γνωρίζουμε πραγματικά για το θεο? Αν ρωτήσεις ένα πουιστευει, θα σου πει πως υπάρχει, ο αθεος θα πει πως δεν υπάρχει...

Αυτα στα γράφω, γιατι πρέπει να εξετάσουμε και τις δυο πλευρές.

Έτσι δεν είναι?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/12/2010 23:08:30


Έτσι είναι.Η πίστη με βεβαιότητα δεν είναι το ίδιο ευκίνητη με την άγνοια που είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι άλλο,ο,τιδήποτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαγγέλη...

Πρόσφατα, διάβαζα, για μετρήσεις στον ήλιο,όπου βρέθηκε, ότι
τελικά, η "φθορά" του με τον χρόνο,δεν υφίσταται,δείχνει αναλλοίωτος...

Αυτό είναι λάθος...ούτε δείχνει , ούτε είναι !!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που συμφωνείς φίλε μου Δήμο, ότι δεν υπάρχει φθορά στον ήλιο, όπως περίμεναν οι επιστήμονες κι ότι και
η γή, δεν φθείρεται, όπως πολλοί πανικοβάλλουν τον κόσμο
σήμερα, αναζητώντας πατρίδα στον ...Άρη.....
Γιατι ξέρεις, εγώ αυτό έγραψα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί φίλοι, επιτέλους, διάλογος...Ναι Προμηθέα,το τέλειο,
δεν έχει όρια και δεν είναι υποτελές σε τίποτε....Δεν φοβάται το αύριο, το απέθαντο,το αιώνιο...Μόνο ο θάνατος,κάνει τον άνθρωπο, να φοβάται το μετά....
Απο την άλλη, εξέφρασες κάτι, "βλάσφημο",για μένα σαν χριστιανό, αλλά,καλό για διάλογο:Η γή,ή ο κόσμος μας, πνέει τα λοίσθια, "θα τελειώσει"" η γή δεν μας χωράει",λένε άλλοι...Ακόμη και, "βοήθεια, τι θα κάνουμε;", που λένε πολλοί σήμερα...
Σωστός, απο τη μια!!!!!Υπάρχει ο προβληματισμός, γιατί ο άνθρωπος, πρωτη φορά "παιζει" με τέτοια μεγέθη, τέτοιες έννοιες, όπως σύμπαν,μακρόκοσμος,πνευματικές οντότητες...Υπάρχει η αμφιβολία.....
Αλλά, ρε φίλε,απο την άλλη, για να εξαφανιστεί,ή να εξελιχθεί ο άνθρωπος,γίνονται όλα, ή για να παει σε ένα ανώτερο επίεδο, όπως έγινε μέχρι τώρα;...
Ψάξτο λίγο,οπως λέει ο πάγκαλος Πλάτωνας...
Ακόμη, θα σου έλεγα,ότι ο Θεός έφτιαξε ένα κόσμο τόσο τέλειο, που ακόμη και μεις, δεν μπορούμε να τον καταστρέψουμε, όπως δεν καταστρέφεται κάθε πραγματική αξία..
Πρόσφατα, διάβαζα, για μετρήσεις στον ήλιο,όπου βρέθηκε, ότι
τελικά, η "φθορά" του με τον χρόνο,δεν υφίσταται,δείχνει αναλλοίωτος...
Πολλά τέτοια με κάνουν και καταλαβαίνω, ότι δεν υπάρχει φθαρτό σε ένα τέλειο σχέδιο και ότι βλέπω, ως φύση, είναι πολύ όμορφο,για να χαθεί, έτσι, απο μια ανοησία του ανθρώπου...Ειναι πολλα, για να έχουμε τέτοιο έλεγχο πάνω τους,αν με καταλαβαίνεις...
Άρα, το μεγάλο σχέδιο,δείχνει πιο πραγματικό για μένα, απο μια τυχαία πορεία στο χάος, όπως φαίνεται να ζούμε...
Διαφωνείς;..Διαφωνείτε;....

Ο Θεός για σένα αλλά και για μένα είναι αξίες,πνεύμα,αλλά είναι και η ύλη.Με θεωρίες διαστολής και συστολής του σύμπαντος δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά το αφτί μου κάτι παίρνει.Και αν δε σε καλύπτει η επιστήμη που έτσι βλέπω να στο πω αλλιώς τότε.Αρχή του σύμπαντος του θεΊκά φτιαγμένου είναι ότι αυτό που θα γεννηθεί θα φθαρεί και θα καταστραφεί.Και αν θες τη γνώμη μου όχι μπορούμε εύκολα να καταστρέψουμε το διπλανό μας κι αυτος εμάς αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι στο σύμπαν.ΑΛΛΑ το σύμπαν έχει αυτή την αγενή τάση να θέλει να περάσει στη φάση της ανυπαρξίας και να ξαναγεννηθεί ίσως ποιος ξέρει...Το ανώτερο επίπεδο που επαγγέλεται κάθε θρησκεία στο τέλος-τέλος,πού να μπορεί να χρειαστεί όταν φτάσει η μάταιη τούτη ώρα...προσπαθώ να βάλω υπό κριτική την πίστη σου σε μια μόνο στιγμή και δεν είναι σωστό αλλά το ζητώ γιατί εν τέλει η ζωή μας εδώ θα καθορίσει το πώς θα μας κανονίσει ο Μεγάλος στο τέλος των παντων...

Και έπειτα....σου λέω πως εκείνη τη στιγμή δε θα υπάρχει φόβος αφού θα είμαστε τέλειοι,αλλά και πάλι την απειλή της ανυπαρξίας δεν την προσπερνούμε...μιλάς για φόβο του μετά...αλλά τι γίνεται αν δεν υπάρχει "μετά" μετά από τότε;

Edited by - promitheus90 on 10/12/2010 23:27:05

Edited by - promitheus90 on 10/12/2010 23:27:49

Edited by - promitheus90 on 10/12/2010 23:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες μου λοιπόν ω Προμηθέα,

Αν κάποιος υποστηρίζει κάτι, και λέει έτσι έχουν τα πράγματα, και κάποιος άλλος υποστηρίζει το αντίθετο, και λέει πως δεν έχουν έτσι τα πράγματα, είναι και οι δυο θα λέγαμε αντιλήψεις μα που έχουν πίσω κάποιο διαφορετικο background, μα στην ουσια σκέψεις είναι οι μεν, σκέψεις οι δε.

Αν τα πράγματα έχουν έτσι, δεν θα έφτανε να αντιληφθούμε μιαν απο τις δυο, και να δούμε τη συνέχεια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Προμηθέα,απο αρχαίων χρόνων, απασχόλησε τον άνθρωπο, η αιωνιότητα της ψυχής,γιατι,αυτή είναι αιώνια, όχι το υλικό αυτό σώμα,που κατέχουμε....Γι αυτήν προβληματίζεσαι, ιγα μένα, με όσα λες...
Υπάρχει, όμως, το σώμα της αύρας, του ανθρώπου,το αιώνιο σώμα του..
Αυτό που κάποτε,θα έχει μονάκριβο...
Κι αν τώρα, είναι να ζήσει ο άνθρωπος την εξέλιξη του σε ένα άλλο όν,αρκετά ανώτερο;...Αν είναι να πετάξει ο άνθρωπος, προς το ανώτερο γι αυτό και δείχνει να τελειώνει αυτό που μπορούμε να δουμε και ζούμε γύρω μας;...
Και πρόσεξε την τελευταία μου φράση:Αυτά που μπορούμε να δουμε...
Γιατί, ξέρεις, υπάρχουν γύρω μας και όντα που δεν βλέπουμε,που
μας βλέπουνε, που δείχνουν την παρουσία τους...
Αυτά, σε τι χρόνο ζούνε;..
Ή θα χαθούν μαζί μας, αν χαθούμε όπως λες;
Κι αν ζήσουν αιώνια αυτά, γιατί όχι κι εμείς, που κληθήκαμε υιοί Θεού;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαίρομαι που συμφωνείς φίλε μου Δήμο, ότι δεν υπάρχει φθορά στον ήλιο, όπως περίμεναν οι επιστήμονες κι ότι και
η γή, δεν φθείρεται, όπως πολλοί πανικοβάλλουν τον κόσμο
σήμερα, αναζητώντας πατρίδα στον ...Άρη.....
Γιατι ξέρεις, εγώ αυτό έγραψα....

Βαγγέληηηηηη...δεν είπα αυτό...

Όλα φθείρονται...και αυτό έχει παρατηρηθεί λεπτομερώς φίλε μου , η κατάρρευση ήλιων γιγάντων έχει παρατηρηθεί , όπως και η δημιουργία μαύρων τρυπών εξ αυτού του γεγονότος...εξ'αλλου η φθορά είναι σχετική-σχετικότατη έννοια...αλλα μην το πλατιάσουμε το θέμα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έπρεπε να γνωρίζουμε κάθε δυνατή αντίληψη αγαπητέ για να θεωρήσουμε εαυτούς ικανούς για συνέχεια.Και σίγουρα η δικιά μας οπτική θα ήταν αυτή που θα την εξασφάλιζε τη συνέχεια...¨οπότε δε θα έφτανε η γνώση μιας αντίληψης.

Edited by - promitheus90 on 10/12/2010 23:38:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου Προμηθέα,απο αρχαίων χρόνων, απασχόλησε τον άνθρωπο, η αιωνιότητα της ψυχής,γιατι,αυτή είναι αιώνια, όχι το υλικό αυτό σώμα,που κατέχουμε....Γι αυτήν προβληματίζεσαι, ιγα μένα, με όσα λες...
Υπάρχει, όμως, το σώμα της αύρας, του ανθρώπου,το αιώνιο σώμα του..
Αυτό που κάποτε,θα έχει μονάκριβο...
Κι αν τώρα, είναι να ζήσει ο άνθρωπος την εξέλιξη του σε ένα άλλο όν,αρκετά ανώτερο;...Αν είναι να πετάξει ο άνθρωπος, προς το ανώτερο γι αυτό και δείχνει να τελειώνει αυτό που μπορούμε να δουμε και ζούμε γύρω μας;...
Και πρόσεξε την τελευταία μου φράση:Αυτά που μπορούμε να δουμε...
Γιατί, ξέρεις, υπάρχουν γύρω μας και όντα που δεν βλέπουμε,που
μας βλέπουνε, που δείχνουν την παρουσία τους...
Αυτά, σε τι χρόνο ζούνε;..
Ή θα χαθούν μαζί μας, αν χαθούμε όπως λες;
Κι αν ζήσουν αιώνια αυτά, γιατί όχι κι εμείς, που κληθήκαμε υιοί Θεού;...

Φταίω και γω...ίσως γίνομαι ασαφής.Ας το πάρουμε έτσι.Αύρα,το μόνιμο σώμα το ελεύθερο από το σώμα-τάφος-ύλη όπως το ονόμαζε ο Πλάτων.Αθάνατο και τέλειο.Μπορεί αυτό να επιβιώσει στο σημείο εκείνο του χρόνου που δεν θα υπάρχει κόσμος πάνω στον οποίο να μπορεί να μετρηθεί ο χώρος και ο χρόνος;Απλά αυτό το σκέφτομαι και από το γεγονός ή την αίσθηση που έχω φίλε μου ότι πρωτού γεννηθούμε και λογικά σαν φύγουμε θα περάσουμε σε μια φάση ΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ με άλλα λόγια σε φάση ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ.Και το σκέφτομαι αυτό σε ένα συλλογικό επίπεδο που πλέον δε θα είμαι μόνο εγώ νεκρός αλλά κάθετι γεννήθηκε πάνω σε αυτή την αχανή επιφάνεια.Προσπαθώ με την πιο πλούσια γλώσσα του κόσμου να ξεκολλήσω την αντίληψη-νόηση από την ύλη και να σου πω ότι σαν την ύλη...μήπως και η νόηση κάποια στιγμή θα πει"ήρθε το τέλος";

Edited by - promitheus90 on 10/12/2010 23:47:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πες μου λοιπόν ω Προμηθέα,

Αν κάποιος υποστηρίζει κάτι, και λέει έτσι έχουν τα πράγματα, και κάποιος άλλος υποστηρίζει το αντίθετο, και λέει πως δεν έχουν έτσι τα πράγματα, είναι και οι δυο θα λέγαμε αντιλήψεις μα που έχουν πίσω κάποιο διαφορετικο background, μα στην ουσια σκέψεις είναι οι μεν, σκέψεις οι δε.

Αν τα πράγματα έχουν έτσι, δεν θα έφτανε να αντιληφθούμε μιαν απο τις δυο, και να δούμε τη συνέχεια?


Μισό λεπτό Πλάτωνα...
Δηλαδή σαν κάποιος πεί ότι "αυτό το ποτάμι έχει ένα χιλιόμετρο βάθος" και κάποιος άλλος του πεί "όχι..δεν είναι πουθενά περισσότερο απο τρία -3- μέτρα και ορίστε η χαρτογραφισή του αλλα και η βυθομέτρησή του ή κάποιος σαν πεί ότι σύμφωνα με τα βιβλία του Λιακόπουλου στο Καρακορούμ -δεν ξέρω πως ακριβώς το λένε- ζεί ο Μέγας Αλέξανδρος αλλα δεν γνωρίζω σε ποιό σημείο και δεν τον έχω δεί αλλα για να το λένε ... έτσι είναι ....αυτά σου μοιάζουν ως ίδιας αξίας στοιχεία..???

Να σεβασθούμε τα πιστεύω του καθενός και έχεις δίκιο...αλλα φθάνει να μην προσπαθεί να ισχυρισθεί και να επιβάλλει κάτι που απολαμβάνει μόνο μέσα στην καρδιά του και δεν συνοδεύεται απο αποδεικτικά στοιχεία!!!

Είναι λάθος αυτό???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ θα πάρει πλέον χρόνο, μα εκείνο που ήθελα να γράψω, δεν με ενδιαφέρει κάποια νεα θεωρια, που θα ικανοποιήσει απλά μια περιέργεια. Αν δεν καταλάβω το μηχανισμό, δεν προχωρω.
Είναι απλή η σκέψη, αναρωτιωμαστε με κάτι που απο φύση του είναι μερικό. Η σκέψη εχει αρχη και τέλος, είναι στο χρόνο, αν μεγαλωνες με τις μαϊμούδες, αν δεν μαθαινες να μιλάς απο μικρός, αν π.χ έφτανες στον κοσμο μας 7 χρονων, ότι και να κάναμε, όλη την ανθρωπότητα να είχες δάσκαλο, δεν θα μιλουσες. Ισως να δημιουργουσες εικόνες στο μυαλο, μα ποτε μα ποτε δεν θα μπορούσες να γράψεις π.χ εδω μέσα.

Τώρα θέλω να σε ρωτήσω, οι επιστημωνες μας λένε πως η σκέψη είναι μια υλική διαδικασία, και σαν τέτοια, κάπου πρέπει να υπάρχει.

Αν συμφωνούμε σε αυτο, μπορούμε να συνεχίσουμε και εξετάσουμε πολλα. Αν όχι, όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σκέψη για να λειτουργήσει χρειάζεται τα εξωγενή ερεθίσματα πιστεύω.Εγώ το σκέφτομαι αλλιώς...Αν γεννηθεί κάποιο παιδί και από το σημείο 0 της ζωής του είναι σε κώμα...θα έχει σκέψη...;;;Να συγκρίνει τι με τι;Να νιώσει τι;Δεν έχει συλλάβει καμία παράσταση για να μιμηθεί,να αισθανθεί,να χαρεί να λυπηθεί,να νιώσει και να συγκρίνει.Οπότε η σκέψη είναι αποτύπωμα του έξω στο μέσα μας για μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ, απολυτα, με τον φίλο μου Πλάτωνα, ότι οι καιροί πονηροί
και πολλές θεωρίες ακούγωνται,σαν φασαρία, παρά σαν φώς...
Μα,μήπως το θέμα μας,δεν μιλάει για μια αντίληψη, όπως αυτή που λέει ο Πλάτωνας, όταν λέει,ότι δεν προχωράει, αν δεν καταλάβει κάτι;...
Δεν δείχνει μια σοφία, μεγάλου, κι όχι μια επιπολαιότητα νέου;...
Ο άνθρωπος,δεν είναι πια ώριμος, στη γή;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει βρεθεί παιδι 7 ετών, χάθηκε βρέφος και μεγάλωσε με πυθικους
ομάδες απο ψυχολόγους κ παιδαγωγούς απο ιταλικό πανεπιστήμιο μαζι με τον ερυθρο Σταύρο, έφτιαξαν χωριό ώστε να παρακολουθήσουν και να το εναρμονησουν με τα αλλά παιδάκια. (Κεντρική Αφρική, 1988....1996 )

8 χρόνια εργασία και παρακολούθησης δεν επέφεραν κανένα αποτέλεσμα. Οσο για την Εργασία, κάποια στιγμη κατεσχεθηκαν τα πάντα.

Είναι δύσκολο να συζητήσεις, όταν τα οι φιλοι μας μαλώνουν

Ας είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει βρεθεί παιδι 7 ετών, χάθηκε βρέφος και μεγάλωσε με πυθικους
ομάδες απο ψυχολόγους κ παιδαγωγούς απο ιταλικό πανεπιστήμιο μαζι με τον ερυθρο Σταύρο, έφτιαξαν χωριό ώστε να παρακολουθήσουν και να το εναρμονησουν με τα αλλά παιδάκια. (Κεντρική Αφρική, 1988....1996 )

8 χρόνια εργασία και παρακολούθησης δεν επέφεραν κανένα αποτέλεσμα. Οσο για την Εργασία, κάποια στιγμη κατεσχεθηκαν τα πάντα.

Είναι δύσκολο να συζητήσεις, όταν τα οι φιλοι μας μαλώνουν

Ας είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ επιμένω να μείνουμε...κάποια κατάληξη θα έχεις μέσα στο μυαλό σου...Είπα λοιπόν ότι η σκέψη χρειάζεται ερεθίσματα για να δημιουργηθεί και βέβαια για μένα υπάρχει σε ό,τι αποδεχόμαστε με τις αισθήσεις και τα συναισθήματα.Αν καταλαβαίνω αυτό που λες νομίζω συμφωνούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η σκέψη για να λειτουργήσει χρειάζεται τα εξωγενή ερεθίσματα πιστεύω.Εγώ το σκέφτομαι αλλιώς...Αν γεννηθεί κάποιο παιδί και από το σημείο 0 της ζωής του είναι σε κώμα...θα έχει σκέψη...;;;Να συγκρίνει τι με τι;Να νιώσει τι;Δεν έχει συλλάβει καμία παράσταση για να μιμηθεί,να αισθανθεί,να χαρεί να λυπηθεί,να νιώσει και να συγκρίνει.Οπότε η σκέψη είναι αποτύπωμα του έξω στο μέσα μας για μένα.



Λόγια 20χρονου παιδιού...να τα σεβασθούμε συνδίκτυοι ή να τον απορρίψουμε..σκέπτεται λογικά ή είναι βλαμμένος..???

Γειά σου Προμηθέα , εγώ προσωπικά έχω καταθέσει τα διαπιστευτήριά μου...και σε πάω με χίλια


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε πεθαμένε παπαροφιλόσοφε. Εγώ σου μιλάω για την ανθρώπινη πραγματικότητα και εσύ μου μιλάς για ένα άτομο και μια ιδέα. Βάρα λίγο το κεφάλι σου στον τοίχο να δεις ότι είναι κούφιο (εκτός φυσικά αν τα σκατά που έχει μέσα μπορεί να θεωρηθεί περιεχόμενο).


Edited by - Dot on 11/12/2010 00:37:15


Ποιά είναι η ανθρώπινη πραγματικότητα ρε καρσιλαμά ε???
Η Φαντασία που περιδιαβαίνει στο κεφάλι σου ασταμάτητα και σε έχει πείσει για το πραγματικό περιεχόμενό της..???
Ποιά ανθρώπινη πραγματικότητα και κουραφέξαλα λές...???
Η μόνη πραγματικότητα είναι η ζοφερή και αξιολύπητη ύπαρξή σου!!!
Έλα κούτσα-κούτσα-κούτσα τώρα με τους Αρκτουριανούς σου....και πές τους να προσέξουν μην πέσουν σε κανένα καλώδιο της ΔΕΗ τώρα που θά'ρχονται και κάνουν καμμιά ζημιά..έχει και παλιόκαιρο μην ξυλιάσουμε απο το κρύο..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 01:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πούμε πως κάποιος διάβασε την αγία γραφή, μεγάλωσε όπως όλοι μας, και καλή ώρα είναι σαν τον φίλο μας Τρεχαγυρευε, πεποισμενος χριστιανός.

Αν δεχθούμε πως η σκέψη δημιουργει, και δεν χάνεται τίποτα στο σύμπαν, αυτα που σκέφτομαστε, τι γινονται? υπάρχουν κάπου?

Τώρα, δες το και έτσι. Αν απο μικρός έχεις ξεκινήσει με το Θεό, τις ζωές των αγίων, αποτραβυχτηκες σε ένα μοναστήρι, και δεν είχες άλλο απο προσευχή νηστεία αγίους Χριστό και Θεό, μπορεί η όχι η σκεψη/συνηδειση να τα δημιουργήσει?

Αν πάλι υπάρχουν κάπου, (δημιουργημενα) και ο Άγιος τα βλέπει....?

Για αυτόν, αυτα είναι γεγονότα, για όποιον ομως δεν τα βλέπει αυτα είναι δημιουργήματα της φαντασίας του Αγίου.

Κοιτά τώρα να δεις που είναι πρόβλημα. Αν θες υπάρχει και στο youtube, παισσιος.

Μας λέει ο βιογραφος του.

Εκει που σκεφτόταν για τον εοσφορο, τον καλύτερο άγγελο του θεού, πριν απο την πτώση του, στεναχωρεθηκε και για τον ίδιο, και για 7 μέρες και 7 νύχτες, παρακαλούσε το Θεό, να τον συγχωρέσει. Στο τέλος του παρουσιάσθηκε ο σατανας με τη μορφή ενός παιδιού, και λέει τον κοροιδεψε και του είπε πως θα συνεχιζε να κάνει ότι έκανε....

Τώρα Προμηθέα, αν δεχθούμε πως πράγματι παρουσιάσθηκε ο εοσφωρος στον παισσιο, (ακόμα και ο Ηράκλειτος μιλάει πως τον κοσμο τον οδηγα ένα παιδι, το ίδιο λένε και άλλες θρησκιες και μη) θέλω να σου πω, πως δεν παρουσιασθηκε ποτε θεός, ενω άγιοι και άγγελοι παρουσιάζονται συχνότατα, μα εκείνο που θέλω να επιστησω την προσοχη σου, είναι πως όλα αυτα ανοίκουν σε κάτι γνωστό. (υπάρχουν δεν υπάρχουν)

Επομένως και οι ερωτήσεις που θέτουμε ξεκινάνε πάντα απο το γνωστό, μα και ότι απαντήσεις και να δώσουμε, θα είναι στο γνωστο.

Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτο, μα αν η συνείδηση ΕΙΝΑΙ, θα έκανε τετοια ερώτηση?
Τι να ρωτησει η φωτια τη φωτια?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 01:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα.

Πρώτα απ'όλα η πίστη είναι που δημιουργεί ή αλλιώς αφήνει τον πιστό να δει.

Η ερώτηση,ως απόρροια της έλλειψης γνώσης σε κάποιο θέμα σχετίζεται με το επιστητό,το γνωστό που λες.

Η σκέψη αποδείξαμε πριν πως είναι κι αυτή σχετική με το επιστητό,το γνωστό.

Άρα φίλε μου,ρωτάς αν μπορεί ο άνθρωπος να αναζητά κάτι που ήδη ξέρει.Η πίστη στην άποψη νομίζω ότι ουσιαστικά αναιρεί την ανάγκη να ρωτήσει κάτι η φωτιά.

Από την άλλη η αμφιβολία είναι που κάνει τη φωτιά αδηφάγο και ποτέ δεν είναι αρκετή.Γιατί υπάρχει περίπτωση να σβήσει.

Θέλω να πω και ελπίζω να ψιλαφίζω έστω αυτό που θες να μου πεις ότι η αμφιβολία για αυτό που γνωρίζουμε είναι που γεννά την ερώτηση-σκέψη και εκεί δίνεται η απάντηση πάνω στο ήδη γνωστό.Και στόχος αυτής της ροής είναι η επιβεβαίωση της άποψης μας,η εδραίωση της πίστης μας.

Κάνω ό,τι μπορώ να σε κατανοήσω καλέ μου φίλε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 01:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Μόνο που η φιλοσοφία ευνόησε την ανάπτυξη του μονοθεϊσμού και έριξε πόρτα στον πολυθεϊσμό!...τυχαίο

Σωστό αυτό που γράφεις Ευρωπαίε, με την μόνη διαφορά πως όλοι αυτοί οι αρχαίοι φιλόσοφοι που αναφέρθηκαν για την μια Αρχή, το Εν, κατά την μεγαλύτερη πλειοψηφία τους, ποτέ δεν έδωσαν ανθρωπομορφικά στοιχεία όπως ο μονοθεϊσμός του χριστιανισμού…!!

quote:
europaios2 -Ανήθικος ο Θεός της Π. Διαθήκης? Γιατί? επειδή απαγόρευσε τις αιμομιξίες? Επειδή με νόμο προστάτευε τις χήρες και τα ορφανά?
Εκδικητικός γιατί? επειδή τιμωρούσε όσους παραβίαζαν τους κανόνες?

Το συγκεκριμένο θέμα έχει κουβεντιαστεί αρκετές φόρες μέσα στα φόρουμ και οποίος θέλει να έχει πραγματικά μια άποψη μπορεί πανεύκολα να βρει στοιχεία για αυτό, οπότε sorry αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να γραφούμε ξανά τα ίδια και τα ίδια…

quote:
Dot- Ρε πεθαμένε παπαροφιλόσοφε…

Dot σε παρακαλώ να μην ξαναρχίσουμε πάλι τα ίδια…!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 06:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O λογαριασμός Dot απενεργοποιήθηκε.

Υπενθυμίζω το μήνυμα στο οποίο αναφέρεται ότι δε θα επιτρέψουμε εν γνώση μας να συμμετάσχει ο συγκεκριμένος άνθρωπος ξανά στα forums:

_________________________________________________________________
Allah, lupus ή όποιο άλλο όνομα χρησιμοποίησες ή σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις για να τιτλοφορήσεις τη γαϊδουριά σου,
σε ενημερώνω ότι μετά κι από το αισχρότατο μήνυμα που έστειλες (Απεστάλη: 27/11/2010, 21:09:50) συζητήσαμε το θέμα οι διαχειριστές του παρόντος χώρου. Μόνο και μόνο για το μήνυμα αυτό, κρίναμε ότι εσαεί, με οποιαδήποτε συνθήκη, δεν πρόκειται ουδέποτε να επιτρέψουμε να συμμετάσχεις εν γνώση μας στις συζητήσεις.
_________________________________________________________________

Απεστάλη: 28/11/2010, 13:45:34 στο θέμα:
Αϊ Βασίλης και η σημασία του....τελικά -ασχέτως της υπαρξής του- είναι καλός ο Αϊ Βασίλης???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crucified
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 14:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crucified  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να που υπάρχει και κάτι ακίνητο.

Είναι όμως το κινούν ακίνητο;

Ποιός είπε ότι αυτοί που πεθαίνουν δεν γλυτώνουν απο τους "ζωντανούς";

Ίσως ο θάνατος να είναι και η λύτρωση. Αυτό λένε πολλοί.

Σας ευχαριστώ που εύχεστε τον θάνατο μου.

Είναι ανάλογα πως το βλέπει ο κάθε ένας.

Όπως και το θέμα με τις βρισιές. Εκτός του ότι την Ύβρη είναι αδύνατον να την βρίσεις. Ο Βεόρ είχε πει, ότι θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες σε αυτούς που μας βρίζουν.

Σας ευγνωμοvώ που με βρίζεται. God Bless You.

Ποιο είναι το κινούν ακίνητο και ποιο το νεκρό-ακίνητο;

Ποιος είναι ο καθρεύτης και ποιος ο καθρεπτιζόμενος;

Έχω δικαίωμα να απολογηθώ;

Γιατί να έχω εγώ και γιατί να έχετε εσείς;

Στην πυρά και εγώ και εσείς.

Μου αφαιρέσατε τον λόγο και το δικαίωμα απολογίας, ανεχθήκατε προσβολές εναντίον μου(και τις προβάλατε κιόλας), πολύ πριν αυτό το συμβάν.

Ας είναι. Σταυρώστε κάποιον μπας και ξεπλένει τις αμαρτίες σας.

Τιμή μου.

Ειδικά εσείς οι αναμάρτητοι που είσαστε τόσο τίμιοι και ευαίσθητοι.

Καλύτερα να πάω από τα χέρια σας.

Απολογία προς το esoterica.gr
http://lupusanimus.blogspot.com/2010/12/esotericagr.html


Edited by - Crucified on 11/12/2010 15:28:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crucified
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 14:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crucified  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστό αυτό που γράφεις Ευρωπαίε, με την μόνη διαφορά πως όλοι αυτοί οι αρχαίοι φιλόσοφοι που αναφέρθηκαν για την μια Αρχή, το Εν, κατά την μεγαλύτερη πλειοψηφία τους, ποτέ δεν έδωσαν ανθρωπομορφικά στοιχεία όπως ο μονοθεϊσμός του χριστιανισμού…!!

Δεν μπορεί να γίνεται σύγκριση θρησκείας με άτομα. Αν γίνει σύγκριση της θρησκείας με την θρησκεία, απλά θα σου θυμίσω τον Ξενοφάνη.

Οι όντως φιλόσοφοι δεν ανήκουν σε καμία θρησκεία. Δεν είναι όμως όλοι φιλόσοφοι και ΔΕΝ μπορούν να γίνουν όλοι φιλόσοφοι και αυτό είναι το πρώτο πράγμα που δεν μπορούν καταλάβουν οι παπαροφιλόσοφοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crucified
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 14:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crucified  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεος της Κ.Δ σε αντίθεση με την ειδολωλατρική αρχαία θρησκεία, δεν φέρει κανένα ανθρωπομορφικό χαρακτηριστικό, άσχετα με τις θεολογικές ερμηνείες και την φαινομενικότητα της πίστης που θέλει να κάνει προσιτό αυτό που δεν μπορεί να φτάσει, αλλιώς δεν θα ήταν πίστη, αλλά γνώση.

Η βασική αρχή του Χριστιανισμού ήταν η εξάλιψη των ειδώλων(χωρίς να υπολογίζει την θυμολογική ουσία που αυτές φέρουν), όπου όπως έλεγε και ο Πλάτωνας, λόγω του γεγονότος ότι οι πολλοί δεν μπορούν να κατανοήσουν τις αλληγορίες, είναι καλύτερα αυτές να μην διδάσκονται στα παιδιά.

Ο Χριστός υπήρξε ο μεγαλύτερος εικονοκλάστης που πέρασε ποτέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy