ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 13:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέχεσαι λοιπον ότι υπάρχουν εξωγήινοι... κάπου εκεί "έξω"... αλλά παρόλ'αυτά είσαι 100% ότι δεν έχουν αναπτύξει την τεχνολογία που χρειάζεται για να μπορέσουν να μας επισκεφτούν...

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΟΣΟ ΚΟΛΗΜΕΝΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΙΑ;
ΡΕ ΜΠΟΥΝΤΑΛΑΔΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΝΟΗΜΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
ΟΙ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΕΤΕ ΩΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΙΑΣΤΡΙΚΩΝ ΤΑΞΙΔΙΩΝ
ΣΤΙΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΕΤΕ ΩΣ ΑΔΙΑΣΙΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΣΙΣ ΑΠΑΝΤΑΜΕ

quote:
Πάλι άρχισες τα quote Άθεε ? και απο απάντηση ? μονο το οτι εγω ειμαι ασχετος ? ?
εγω δεν σε έβαλα να διαβάσεις κανένα κατεβατό κάποιου άλλου
εγω σε 10 σειρές σου εξέθεσα την άποψη μου,
προφανές οτι δεν κατάλαβες γρι,
γι αυτό με παραπέμπεις στην εξέλιξη του Ανθρώπου
(απο την Wikipedia όπου όταν σε συμφέρει την απαξιώνεις)

καταρχήν η Wikipedia είναι ένα μέρος συγκέντρωσης στοιχειών, αυτό που πρέπει να κάνει κανείς είναι να ακολουθήσει τα στοιχειά που του δίνονται εκεί και να κρίνει κατά ποσό το κάθε άρθρο είναι σωστό ή όχι

ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να διαβάζεις, έχεις συνηθίσει να κοιτάς βιβλία με εικόνες αλλά είναι αδύνατον να σου γράψω σε δυο τρεις σειρές τα στοιχεία της εξέλιξης
δυστυχώς πρέπει να διαβάσεις και βλέπω ότι δεν έχεις διαβάσει τίποτα επιστημονικά τεκμηριωμένο που να αφορά την εξέλιξη των ειδών
για να σε διευκολύνω διάβασε τα στοιχειά που έχει φέρει ο IndustrialAngel στο
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?
whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10662
για την εξέλιξη και είμαι σίγουρος ότι θα σου λυθούν πολλές απορίες

quote:
quote:

Επομένως
"Παρεμβατική εξέλιξη"
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ
πως? που? πότε? ποιος? γιατί?
διερευνώνται...
Αψογα τα επιχειρήματά σου!
Λογικότατο το συμπέρασμα... Ταύτιση..


καλό είναι να διαβάσεις και εσύ Avallon αυτά που είπα στον AitheroVamon

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 14:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου και μοναχική Avalon, είναι προφανές ότι ξέρεις από τσίμπλες και γιαυτό μπλέκεις τις φαντασιώσεις σου με τα οράματα.

Δεν θα παρασυρθώ....... .

Έτερον ΟΥΔΕΝ
Να είσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 14:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Craven σχετικά με θέμα της σελήνης, αναφερόμουν σε “σενάρια παράξενα” και φανταστικά, για κούφια σώματα, διαστημικά σκάφη, και μια σειρά άλλων εξωγήινων εμπλοκών και επιπλοκών.
Κάποιοι μάλιστα μπλέκουν τις φαντασίες με τα οράματα, παριστάνοντας τους οραματιστές, αδυνατώντας να διακρίνουν την διαφορά από τους φαντασιοπληκτους.

Δεν ασχολούμαι με αυτούς. Κάθε άνθρωπος δικαιούται να πιστεύει ότι θέλει και να ζει τον μύθο του.

Η πιθανότητα να έχει η σελήνη ένα μικρό μέρος ρευστού πυρήνα (3-4% της συνολικής μάζας) είναι υπό έρευνα από όσα ξέρω. Είναι μια υπόθεση που προέκυψε πρόσφατα, μετά από ανάλυση σημάτων των σεισμογράφων που είχαν τοποθετηθεί στην επιφάνειά της σελήνης από τις αποστολές “Απόλλων”.
Για την τεκμηριωμένη επιβεβαίωση αυτών των συμπερασμάτων, έχει αποφασιστεί να εκπονηθεί ιδικό πρόγραμμα-αποστολή που θα υλοποιηθεί μελλοντικά.

Η επιβεβαίωση αυτών των αποτελέσματα, αποκλείει τελεσίδικα κάθε “φανταστικό” σενάριο που περιγράφει την σελήνη σαν κούφιο σώμα, σαν διαστημόπλοιο, σαν βάση υποχθόνιων πλασμάτων και δεν ξέρω τι άλλο Λιακοπουλικό σενάριο κυκλοφορεί ή μπορεί να κυκλοφορήσει στο μέλλον.
Κοντολογίς η επιβεβαίωση αποδυναμώνει από ένα ακόμη έρεισμα τους απανταχού Ουφολόγους

Αν οι δικές σου πληροφορίες είναι διαφορετικές, - δεν το αποκλείω - με χαρά να τις ακούσω, και να ανασκεύασω τις απόψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα.

Στο θέμα των εξωγήινων
Η πιθανότητα ύπαρξης πλανητών ικανών να υποστηρίξουν ζωή στο γαλαξία μας, μπορεί να είναι και της τάξης μεγέθους 50.000 (και αυτό θεωρητικά)
Η ανάπτυξη και υποστήριξη ζωής για χρονικό διάστημα ικανό να οδηγήσει στην εξέλιξη νοήμονων όντων πρέπει να μειώνεται δραματικά.
Η ανάπτυξη τεχνολογικά ανώτερου πολιτισμού, που να επιτρέπει διαστρικά ταξίδια περιορίζει, αυτές τις πιθανότητες ακόμη περισσότερο.

Αν στο παρελθόν μας έχουν επισκεφτεί όντα με αυτήν την δυνατότητα, λογικά κανείς δεν μπορεί να το αποκλείσει.

Κατά την δική μου άποψη φίλε μου, δεν υπάρχουν στοιχεία που να επιβεβαιώνουν αυτή την άποψη.

Όσο για τις αναφορές σου περί εριστικότητας τις προσπερνώ ασχολίαστα.
Προφανώς έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.


@ AitheroVamon

Φίλε aitherovamon αν κατάλαβα καλά, αντικαθιστάς την “βιβλική θεωρία της γένεσης” βάζοντας στη θέση του/των θεου/ων τους Εξωγήινους.
Μπορεί να έχω καταλάβει και λάθος

Η βάση αυτής της άποψης στηρίζεται υποθέτω, στην αδυναμία να εξηγηθούν εξελικτικά οι “χαμένοι κρίκοι.”, αποκλείοντας ωστόσο κάθε άλλη πιθανή λύση που μπορεί να “παίζει”.

Φαντάζομαι πως θεωρία αυτή θα παρέχει κάποια εξήγηση και για τους χαμένους εξελικτικούς κρίκους – που αναφέρονται σε διαφορετικές εποχές βεβαίως - , και σχετίζονται με το σύνολο των ζωικού και φυτικού βασιλείου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 15:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα φτάσατε να κάνετε τον κυνικό και βράχο ψυχραιμίας Άθεο να μας βρίζει και να βγαίνει εκτός εαυτού άστα να πάνε!! ΄
Όσον αφορά το wikipedia αλλά κυρίως τα στοιχεία, αυτά καταλαβαίνει ο καθένας ότι αλλάζουν συνεχώς. Πριν κάποια χρόνια ο homo sapiens (πάντα με την σημερινή μορφή όχι το μεταβατικό στάδιο) υπήρχε για 60000 χρόνια. Αυτό έχει αυξηθεί πλέον με νέα ευρήματα στα 400000 χρόνια, αλλά αν κάποιος έλεγε πριν λίγα χρόνια ότι ο σημερινός άνθρωπος πρωτοεμφανίστηκε 100δες χιλιάδες χρόνια πριν κάποιοι (...) θα τον έλεγαν μαλάκα. Οπότε για ποια ακριβώς θεωρία εξέλιξης μιλάμε? για αυτή που ξέραμε? για αυτή που ξέρουμε ή αυτή που θα μάθουμε όταν έρθουν νέα στοιχεία στην επιφάνεια?
Όπως και να χει ξαναλέω πρέπει να διαχωρίσουμε τι εννοούμε στοιχεία για τυχόν επίσκεψη. Ναί τα γεωγλυφικά ή τα "αεροδρόμια" είναι υπερβολικά τραβηγμένα σαν θεωρία ότι ανήκουν σε εξωγήινους πολιτισμούς (άμεσα πάντα και όχι σαν αποτέλεσμα προγενέστερης επίσκεψης και λατρείας). Άλλα ευρήματα όμως όπως γλυπτά ή τοιχογραφίες "αστροναυτών" ή "διαστημοπλοίων" δεν είναι το ίδιο αθώα ούτε μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Ούτε στοιχεία απ την μυθολογία των λαών κτλ κτλ (φυσικά και δεν μιλάμε για αποδείξεις χαίρω πολύ) τώρα βέβαια το να λέμε ότι τα πάντα είναι απόδειξη είναι το ίδιο "μαλακία" με το να λέμε πως δεν υπάρχει καμιά απολύτως ένδειξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 15:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven:
Άμα φτάσατε να κάνετε τον κυνικό και βράχο ψυχραιμίας Άθεο να μας βρίζει και να βγαίνει εκτός εαυτού άστα να πάνε!!
---------------------------------------------------------

Με αφορμη αυτη τη δηλωση του Craven,προκαλω οποιον ενδιαφερεται
και συγκεκριμενα τους Αθεο και τους κλωνους,να παρουσιασουν
οποιοδηποτε ποστ δικο μου ή του Αιθεροβαμων,ΟΛΟΚΛΗΡΟ και οχι
επιλεγμενες παραπομπες,που να λεει οτι εμεις ισχυριζομαστε
με σιγουρια,οτι εξωγηινοι επισκεφθηκαν στο παρελθον την Γη και
οτι προσκομισαμε και στοιχεια για αυτο αποδεικνυοντας το.
Επισης να μας φερετε και ποστ,οπου ισχυριζομαστε με σιγουρια
οτι η παρεμβατικη εξελιξη ειναι η μονη αποδεκτη!
Ετσι για να δουμε και μεις ποσο μαλακες ειμαστε!!!
Επισης το ιδιο να κανετε και για ποστ του Craven και της Avalon.
Εχετε μεγαλη γκαμα απο μαλακες και εκατονταδες ποστ να ψαξετε.
Καλο κουραγιο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 15:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πιθανότητα να έχει η σελήνη ένα μικρό μέρος ρευστού πυρήνα (3-4% της συνολικής μάζας) είναι υπό έρευνα από όσα ξέρω. Είναι μια υπόθεση που προέκυψε πρόσφατα, μετά από ανάλυση σημάτων των σεισμογράφων που είχαν τοποθετηθεί στην επιφάνειά της σελήνης από τις αποστολές “Απόλλων”.
Για την τεκμηριωμένη επιβεβαίωση αυτών των συμπερασμάτων, έχει αποφασιστεί να εκπονηθεί ιδικό πρόγραμμα-αποστολή που θα υλοποιηθεί μελλοντικά.

Η επιβεβαίωση αυτών των αποτελέσματα, αποκλείει τελεσίδικα κάθε “φανταστικό” σενάριο που περιγράφει την σελήνη σαν κούφιο σώμα, σαν διαστημόπλοιο, σαν βάση υποχθόνιων πλασμάτων και δεν ξέρω τι άλλο Λιακοπουλικό σενάριο κυκλοφορεί ή μπορεί να κυκλοφορήσει στο μέλλον.
Κοντολογίς η επιβεβαίωση αποδυναμώνει από ένα ακόμη έρεισμα τους απανταχού Ουφολόγους

Αν οι δικές σου πληροφορίες είναι διαφορετικές, - δεν το αποκλείω - με χαρά να τις ακούσω, και να ανασκεύασω τις απόψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα.


Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί με βάζεις σε αυτό το τρυπάκι και τι θες να καταφέρεις αφού ήδη πριν απο εσένα το χω αποκλείσει να είναι κούφια με στοιχεία που έδωσα εγώ ο ίδιος σε άλλο θέμα (και το ξέρεις). Πιο το νόημα λοιπόν περί "δικών μου διαφορετικών πληροφοριών"? Αλλά έτσι για να στην σπάσω :P υπάρχουν τρόποι να είναι κούφια και παρόλλα αυτά να έχει την ίδια μάζα και να μην καταρρέει (εφόσον δεν θα ήταν φυσικός αλλά "τεχνητός" δορυφόρος πάντα). Αυτό έτσι για τον χαβαλέ της συζήτησης αφού όπως είπα έχω γράψει σε άλλο θέμα γιατί ένας φυσικός δορυφόρος ενός τέτοιου μεγέθους δεν θα μπορούσε να είναι κούφιος (δεν το συζητάμε καν για την γη). Σοβαρά τώρα το παραπάνω δεν ήταν για να σου δείξω ότι έκανες ένα λάθος ή όχι αλλά για να δείξω πως αυτά που έχουμε δεδομένα αλλάζουν συνεχώς. Είμαστε σίγουροι για κάτι σήμερα, αύριο όχι. Ίσα ίσα το γεγονός του να έχει ένα 4% της μάζας σε ρευστή και ημίρευστο στρώμα πάνω απ τον πυρήνα βοηθάει να εξηγηθεί και το γιατί η σελήνη "κουδούνισε" στην περίφημη πρόσκρουση της σεληνακάτου.

quote:

Στο θέμα των εξωγήινων
Η πιθανότητα ύπαρξης πλανητών ικανών να υποστηρίξουν ζωή στο γαλαξία μας, μπορεί να είναι και της τάξης μεγέθους 50.000 (και αυτό θεωρητικά)
Η ανάπτυξη και υποστήριξη ζωής για χρονικό διάστημα ικανό να οδηγήσει στην εξέλιξη νοήμονων όντων πρέπει να μειώνεται δραματικά.
Η ανάπτυξη τεχνολογικά ανώτερου πολιτισμού, που να επιτρέπει διαστρικά ταξίδια περιορίζει, αυτές τις πιθανότητες ακόμη περισσότερο.

Στον γαλαξία μας πιθανόν ναι και υπολογίζοντας τα γνωστά μας φωτεινά και όμορφα άστρα που υπολογίζουμε ότι υπάρχουν.. αλλά έχεις μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις. Βλέπεις υπάρχει ένα πράγμα (που φυσικά το γνωρίζεις) που λέγεται κόκκινος νάνος, ένα άστρο μικρού μεγέθους (κάτι ανάμεσα σε ένα νορμάλ άστρο και έναν καφέ νάνο πχ μισή μάζα απ τον ήλιο μας) και σχετικά ψυχρό και συνήθως αόρατο σε εμάς (ειδικά σε άλλους γαλαξίες, αφού εκπέμπουν μέχρι και χιλιάδες φορές λιγότερο φως απο ένα κανονικό άστρο σαν τον ήλιο) αυτά τα άστρα πλέον υπολογίζουμε ότι όσο αρχαιότερος είναι ένας γαλαξίας (μακρινότερος) τόσο περισσότερα τέτοια άστρα έχει ενώ ένα τέτοιο άστρο μπορεί να έχει κάλλιστα πλανήτες σαν την γη σε τροχιά (αρκεί να είναι πάντα στο σωστό σημείο) υπολογίζουμε δε ότι στον δικό μας γαλαξία για κάθε ένα άστρο που βλέπουμε υπάρχουν 200-300 τέτοιοι "νάνοι" που δεν βλέπουμε ενώ στους αρχαιότερους γαλαξίες ο αριθμός φτάνει τα 2000-3000. Do the math λοιπόν.. Το να έχεις λοιπόν αυξημένη πιθανότητα να έχεις μερικές χιλιάδες ή μερικά εκατομμύρια πολιτισμούς στον γαλαξία σου που να είναι 100δες ή 1000δες φορές πιο εξελιγμένοι, αυξάνει και την πιθανότητα κάποιος ή κάποιοι απ αυτούς να σε έχουν επισκεφθεί, να έχουν περάσει ή απλά να ξέρουν ότι υπάρχεις (άσχετα αν είσαι ασήμαντος).

quote:

Αν στο παρελθόν μας έχουν επισκεφτεί όντα με αυτήν την δυνατότητα, λογικά κανείς δεν μπορεί να το αποκλείσει.

Αυτό μου αρκεί:) απο εκεί και πέρα εγώ δεν μίλησα για κανένα απτό στοιχείο ή απόδειξη. Οι πιθανές ενδείξεις και η ερμηνεία τους είναι άλλο θέμα και καθώς δεν μπορούμε με αυτά (ή χωρίς) να το επιβεβαιώσουμε, δεν μπορούμε και να το αποκλείσουμε όπως λες.
Για να ξεκαθαρίσω όμως φυσικά δεν μιλάω για πειράματα κτλ που για κάτι τέτοιο δεν έχουμε καν ενδείξεις (πόσο μάλλον αποδείξεις), εγώ μιλάω καθαρά για την περίπτωση επίσκεψης ή όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 15:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΛΩΘΩ
ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΕΓΩ ΠΟΣΤΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΦΗΝΩ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ
ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΙΚ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΟΟΓΛΕ ΕΑΡΘ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΝΩ Η ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΗ ΕΔΩ "ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ" ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΔΥΣΔΙΑΚΡΙΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
ΑΥΤΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ "ΚΑΥΤΑ" ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΟΥ ΓΟΟΓΛΕ ΕΑΡΘ.
ΒΛΕΠΕΤΕ TO GOOGLE EARTH ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΟΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΑΜΕ...
ΠΟΛΛΑ "ΠΕΡΙΕΡΓΑ" ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ Ή ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΟΡΟΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΥΤΡΑΛΙΑΣ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΣΤΟ YOUTUBE ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΟΥ GOOGLE EARTH,
ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΤΟΝ "ΑΠΟΛΛΩΝΑ".
ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑΞΕ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ "ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ" ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ.
ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΛΛΑΞΑΝ.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ "ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ" ΤΟΥ GOOGLE EARTH...
ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΙΞΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ, ΕΝΩ ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΠΑΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΩΓΛΥΦΙΚΟ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ..
ΟΠΟΤΕ...
ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ, ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Edited by - GRIGORIANOS on 04/04/2011 16:36:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 15:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΒΕΤΕ;
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΜΑΛΑΚΙΑ

Μετά απ'αυτό αλλά και μετά την προτροπή να ξεστραβωθούμε διαβάζοντας wikipedia(!) (αναρωτιέμαι ξέρεις πως γράφονται τα άρθρα εκεί? η κάθε κομμώτρια ή μπετατζής μπορεί να γράψει ότι του κατέβει χωρίς να περάσει από κάποιο έλεγχο... ή να περάσει μετά από χρόνια μέχρι κάποιος να το εντοπίσε, χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι αναφέρει ότι η Σύμη ανήκει στην Τουρκία)...
Που είχαμε μείνει? Α! ναι!
Μετά λοιπόν απ'αυτά για να σε κάνω να μη ντρέπεσαι και να βγεις από το καβούκι σου αποκτώντας για αρχή το "Γνώθι Σεαυτόν" και ολίγον αυτοσαρκασμό θα σου πω ότι είμαι ξανθιά, χαζή, και χαίρομαι γι'αυτό...

Υ.Γ. Αυτό για να καταλάβεις ότι μετά από 4.000 μηνύματα και 8,5 χρόνια εδώ μέσα έχω μάθει να μη χαλιέμαι για αυτά που λένε ορισμένοι για μένα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 16:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΜΕ ΤΑ "ΠΕΡΙΕΡΓΑ" ΓΕΩΓΛΥΦΙΚΑ
ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΨΗΛΑ,
ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΧΟΡΕΥΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ.....
......
....
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Edited by - GRIGORIANOS on 04/04/2011 16:37:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 16:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με αφορμη αυτη τη δηλωση του Craven,προκαλω οποιον ενδιαφερεται
και συγκεκριμενα τους Αθεο και τους κλωνους,να παρουσιασουν
οποιοδηποτε ποστ δικο μου ή του Αιθεροβαμων,ΟΛΟΚΛΗΡΟ και οχι
επιλεγμενες παραπομπες,που να λεει οτι εμεις ισχυριζομαστε
με σιγουρια,οτι εξωγηινοι επισκεφθηκαν στο παρελθον την Γη και
οτι προσκομισαμε και στοιχεια για αυτο αποδεικνυοντας το.
Επισης να μας φερετε και ποστ,οπου ισχυριζομαστε με σιγουρια
οτι η παρεμβατικη εξελιξη ειναι η μονη αποδεκτη!
Ετσι για να δουμε και μεις ποσο μαλακες ειμαστε!!!
Επισης το ιδιο να κανετε και για ποστ του Craven και της Avalon.
Εχετε μεγαλη γκαμα απο μαλακες και εκατονταδες ποστ να ψαξετε.
Καλο κουραγιο!!!

Έλα πλάκα έκανα με την συγκεκριμένη φράση :) Προσωπικά χωρίς πλάκα προτιμώ να έχω απέναντι μου κάποιον να βγαίνει εκτός εαυτού ορισμένες φορές παρά κάποιον που έχει βουλώσει τα αυτιά του και τα μάτια του και μέσω του κυνισμού του φιλτράρει τα πάντα σαν να μην τα χει καν διαβάσει. Στην πρώτη περίπτωση τουλάχιστον έχει έναν άνθρωπο που έστω κατάλαβε τι του γράφεις και συμμετέχει ενεργά έστω και βρίζοντας σε πετώντας και κανένα επιχείρημα ενδιάμεσα είναι "ζωντανός" ρε παιδί μου και παθιάζεται.
Δυστυχώς απ την μια με στεναχωρεί που ξεχνάμε συνεχώς την έννοια ενός forum που είναι η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ και η συζήτηση και καταλήγουμε στην επιβολή απόψεων, τον μονόλογο, την ειρωνεία και το βρίσιμο. Απ την άλλη όμως δεν παύουμε να είμαστε μια μικρογραφία μιας κοινωνίας όπου θα υπάρξει μέσα και ο κυνικός και ο κολλημένος και αυτός που θα βρίσει και αυτός που θα χει πειθώ κτλ κτλ.. όλα αυτά δεν είναι άσχημα αρκεί να μην ξεφεύγουμε εντελώς κάνοντας τα θέματα ένα αχταρμά διαμάχης μεταξύ μας. Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε μεταξύ μας και αν τώρα νοιώθουμε πως κάποιος βάζει "λογια" στο στόμα μας ας πάει και το παλιάμπελο (την πάτησα και εγώ στο προηγούμενο post μου σε ένα σημείο όποιος το πήρε χαμπάρι) και τι έγινε.. δεν είναι χαζοί οι υπόλοιποι να μην βλέπουν αν όντως είπαμε κάτι ή όχι :)
Είμαι τόσα χρόνια στο "κουρμπέτι" από το 92 απο εποχές bbs και έχω μάθει πως στο φινάλε φινάλε δεν πρέπει να παίρνεις σοβαρά το τι σου λέει κάποιος σε έναν τέτοιο χώρο ούτε να δημιουργείς συγκεκριμένη εικόνα του άλλου από το τι γράφει σε ένα forum γιατί τελικά απο κοντά κανείς μας δεν είναι αυτό που φαίνεται εδώ (το γνωστό alter ego μας βγάζουμε). Έτσι λοιπόν και ο άθεος από κοντά μπορεί να είναι το καλύτερο άτομο για συζήτηση και παρέα ενώ εγώ πχ είμαι ένα άτομο κλειστό που δεν συζητάω εύκολα με άτομα που δεν γνωρίζω. Ποιος ξέρει :)

Ps. Για ποιά δικά μου ποστ μιλάς? στα άλλα αμαρτωλά θέματα περί αστροπυλών?
Ps2. Συμφωνώ με τον άθεο στο συγκεκριμένο θέμα στα περισσότερα που ειπώθηκαν άσχετα αν όπως λέω πάντα τα γράφει με εντελώς λάθος και επιθετικό τρόπο
Ps3. Ας μην χαλάσει η συζήτηση χωρίς λόγο μιας και είχε ενδιαφέρον και θα είναι κρίμα οι επόμενες 6 σελίδες να είναι προσωπικές διενέξεις :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 16:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :
Φίλε aitherovamon αν κατάλαβα καλά, αντικαθιστάς την “βιβλική θεωρία της γένεσης” βάζοντας στη θέση του/των θεου/ων τους Εξωγήινους.
Μπορεί να έχω καταλάβει και λάθος

Η βάση αυτής της άποψης στηρίζεται υποθέτω, στην αδυναμία να εξηγηθούν εξελικτικά οι “χαμένοι κρίκοι.”, αποκλείοντας ωστόσο κάθε άλλη πιθανή λύση που μπορεί να “παίζει”.

Φαντάζομαι πως θεωρία αυτή θα παρέχει κάποια εξήγηση και για τους χαμένους εξελικτικούς κρίκους – που αναφέρονται σε διαφορετικές εποχές βεβαίως - , και σχετίζονται με το σύνολο των ζωικού και φυτικού βασιλείου.


Η βιβλική Γένεσης είναι ένα "παραμυθάκι" όπου όταν η θρησκεία βρέθηκε μπροστά σε αναπάντητα ερωτήματα του σύγχρονου ανθρώπου, άλλαξε τροπάριο και κάνει λόγο για συμβολικά διατυπωμένες ιστορίες
(π.χ κατασκευή Αδάμ-Εύα από λάσπη)

Η Παρεμβατική εξέλιξη απο την αλλη δεν πρόκειται περί "θεωρίας", αλλά άποψης των γενετιστών
οι οποίοι δεν μιλούν για "εξωγήινους" αλλά έχουν σοβαρές ενστάσεις για τη Δαρβίνεια θεωρία και οτι δε γίνετε απο ένα πίθηκο
(παρά το μεγάλο ποσοστό ομοιότητας στο γενετικό κώδικα 96+% )
μια λεπτομερής γενετική αντιπαραβολή μεταξύ ανθρώπων και πιθήκων δείχνει ότι υπάρχει απόλυτη ταύτιση στο 96% του γονιδιώματος των δύο ειδών.
Ωστόσο, η διεθνής ομάδα επιστημόνων, που αποκάλυψε τα κοινά στοιχεία της ακολουθίας του DNA στα δύο είδη, διαπίστωσε σημαντικές διαφορές, κυρίως στα γονίδια που ελέγχουν την αναπαραγωγή, την ανάπτυξη του εγκεφάλου, την ανοσία και την αίσθηση της όσφρησης.
Η σύγκριση της ακολουθίας του DNA ανθρώπων και πιθήκων αποκαλύπτει ότι ορισμένα γονίδια, τόσο στο ένα όσο και στο άλλο είδος, εξελίχθηκαν πάρα πολύ γρήγορα, ιδιαιτέρως εκείνα που σχετίζονται με την αντίληψη των διαφόρων ήχων, τη μεταβίβαση των νευρικών ερεθισμάτων .

Απο την αλλη σύμφωνα με την βιολογική έκρηξη του Καμβρίου (cambrian explosion) Το σύνολο σχεδόν των φύλων (δηλ. των βασικών τύπων ζωντανών οργανισμών) εμφανίζεται ξαφνικά στο αρχείο των απολιθωμάτων, στα στρώματα της εποχής του Καμβρίου, χωρίς κανένα απολύτως ίχνος των απειράριθμων ενδιάμεσων κρίκων, οι οποίοι θα έπρεπε να συνδέουν όλους αυτούς τους ριζικά διαφορετικούς οργανισμούς μεταξύ τους.
Ο ζωολόγος Richard Dawkins, o πιο διάσημος ίσως υποστηρικτής της εξελικτικής θεωρίας αναφέρει σχετικά :
"Τα γεωλογικά στρώματα του Καμβρίου ... είναι τα παλαιότερα στα οποία βρίσκουμε τα περισσότερα είδη ασπόνδυλων. Και βρίσκουμε πολλά από αυτά ήδη σε προχωρημένο στάδιο εξέλιξης, την πρώτη στιγμή που εμφανίζονται. Είναι σαν να έχουν φυτευτεί εκεί, χωρίς καμία εξελικτική ιστορία."
Ο R. Lewin αναφέρει :
"Έχοντας περιγραφεί πρόσφατα ως «το πιο σημαντικό εξελικτικό γεγονός της ιστορίας των μεταζώων», η κάμβρια έκρηξη δημιούργησε σχεδόν όλους τους κύριους τύπους οργανισμών (φύλα), που έχουν υπάρξει"

Όλα τα παραπάνω που είναι βατά για τις ΜΗ εξειδικευμένες γνώσεις μας καθώς και χιλιάδες άλλα πολύ ποιο ειδικευμένα που περιλαμβάνονται στη διεθνή βιβλιογραφία, νομίζεις οτι δεν είναι ικανά να μας κάνουν να αναρωτιόμαστε τι έγινε ?
Δεν είπαμε οτι γνωρίζουμε την αλήθεια , αλλά την αναζητούμε.


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 16:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3 ΣΗΜΕΙΑ
ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ
ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΖΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟΟΟΟΟΟΟΟ ΥΨΟΣ.
ΤΑ ΔΥΟ "ΜΕΣΑΙΑ" ΣΧΕΔΙΑ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ
ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ,
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ.
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ...
ΤΑ ΔΥΟ ΑΚΡΙΑΝΑ (ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΟ 1ο ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΣΗΜΕΙΟ 2ο)
ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΤΟΣΟ....
ΕΝΩ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ (ΚΕΝΤΡΟ ΣΗΜΕΙΟ 3ο) ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΟ ΣΧΕΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ,
ΑΝ ΤΑ "ΒΕΛΗ" ΤΗΣ ΝΑΖΚΑ ΣΑΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ "ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ" ΤΟΤΕ ΑΥΤΑ ΕΔΩ ΘΑ
ΣΑΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ "ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ" :)
ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ....
ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ:
.
.
1ο.
40 27 27 27 Ν
93 23 00 00 Ε
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΜΕ ΕΝΑ ΓΙΓΑΝΤΙΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ "ΠΕΔΙΟ" ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ.
.
.
2ο.
40 27 00 00 Ν
93 45 00 00 Ε
ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΤΙΒΟ....
.
.
3ο.
ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ 4 ΚΟΜΜΑΤΙΑ
ΤΑ α,β "ΠΑΛΙΑ" ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ
ΚΑΙ ΤΑ γ,δ "ΜΟΝΤΕΡΝΑ" ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ
ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ...
α.
40 29 00 00 Ν
93 28 00 00 Ε
.
β.
40 29 55 55 Ν
93 28 30 00 Ε
.
ΚΑΙ...
.
γ.
40 29 00 00 Ν
93 30 16 16 Ε
.
δ.
40 27 30 00 Ν
93 32 32 32 Ε
...
..
.
ΑΥΤΑ......
.....
...
..
.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ....
ΚΑΙ Ο ΧΟΡΟΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΑΕΙ.....
........
....
...
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 16:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑΑΑ...
ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ 4ο...
ΕΝΑ "ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ" Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΚΤΙΝΩΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΓΙΑΤΙ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ
ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΛΙΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ...
ΜΟΝΟ ΠΟΥ....
ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ (ΚΑΙ ΠΕΤΑΩ ΣΥΧΝΑ) ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΣΦΑΛΤΙΝΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ...
ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ 3 ΣΗΜΕΙΑ
ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ
ΤΟΥ "ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟΥ" ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ.....
.
4ο.
40 27 31 00 Ν
93 18 47 47 Ε
...
..
.
ΑΥΤΑ.........
........
....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 17:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ aitherovamon

Η βιβλική Γένεσης είναι ένα "παραμυθάκι" όπου όταν η θρησκεία βρέθηκε μπροστά σε αναπάντητα ερωτήματα του σύγχρονου ανθρώπου, άλλαξε τροπάριο και κάνει λόγο για συμβολικά διατυπωμένες ιστορίες
(π.χ κατασκευή Αδάμ-Εύα από λάσπη)

Η Παρεμβατική εξέλιξη απο την αλλη δεν πρόκειται περί "θεωρίας", αλλά άποψης των γενετιστών
οι οποίοι δεν μιλούν για "εξωγήινους" αλλά έχουν σοβαρές ενστάσεις για τη Δαρβίνεια θεωρία και οτι δε γίνετε απο ένα πίθηκο
(παρά το μεγάλο ποσοστό ομοιότητας στο γενετικό κώδικα 96+% )
μια λεπτομερής γενετική αντιπαραβολή μεταξύ ανθρώπων και πιθήκων δείχνει ότι υπάρχει απόλυτη ταύτιση στο 96% του γονιδιώματος των δύο ειδών.
Ωστόσο, η διεθνής ομάδα επιστημόνων, που αποκάλυψε τα κοινά στοιχεία της ακολουθίας του DNA στα δύο είδη, διαπίστωσε σημαντικές διαφορές, κυρίως στα γονίδια που ελέγχουν την αναπαραγωγή, την ανάπτυξη του εγκεφάλου, την ανοσία και την αίσθηση της όσφρησης.
Η σύγκριση της ακολουθίας του DNA ανθρώπων και πιθήκων αποκαλύπτει ότι ορισμένα γονίδια, τόσο στο ένα όσο και στο άλλο είδος, εξελίχθηκαν πάρα πολύ γρήγορα, ιδιαιτέρως εκείνα που σχετίζονται με την αντίληψη των διαφόρων ήχων, τη μεταβίβαση των νευρικών ερεθισμάτων .

Απο την αλλη σύμφωνα με την βιολογική έκρηξη του Καμβρίου (cambrian explosion) Το σύνολο σχεδόν των φύλων (δηλ. των βασικών τύπων ζωντανών οργανισμών) εμφανίζεται ξαφνικά στο αρχείο των απολιθωμάτων, στα στρώματα της εποχής του Καμβρίου, χωρίς κανένα απολύτως ίχνος των απειράριθμων ενδιάμεσων κρίκων, οι οποίοι θα έπρεπε να συνδέουν όλους αυτούς τους ριζικά διαφορετικούς οργανισμούς μεταξύ τους.
Ο ζωολόγος Richard Dawkins, o πιο διάσημος ίσως υποστηρικτής της εξελικτικής θεωρίας αναφέρει σχετικά :
"Τα γεωλογικά στρώματα του Καμβρίου ... είναι τα παλαιότερα στα οποία βρίσκουμε τα περισσότερα είδη ασπόνδυλων. Και βρίσκουμε πολλά από αυτά ήδη σε προχωρημένο στάδιο εξέλιξης, την πρώτη στιγμή που εμφανίζονται. Είναι σαν να έχουν φυτευτεί εκεί, χωρίς καμία εξελικτική ιστορία."
Ο R. Lewin αναφέρει :
"Έχοντας περιγραφεί πρόσφατα ως «το πιο σημαντικό εξελικτικό γεγονός της ιστορίας των μεταζώων», η κάμβρια έκρηξη δημιούργησε σχεδόν όλους τους κύριους τύπους οργανισμών (φύλα), που έχουν υπάρξει"

Όλα τα παραπάνω που είναι βατά για τις ΜΗ εξειδικευμένες γνώσεις μας καθώς και χιλιάδες άλλα πολύ ποιο ειδικευμένα που περιλαμβάνονται στη διεθνή βιβλιογραφία, νομίζεις οτι δεν είναι ικανά να μας κάνουν να αναρωτιόμαστε τι έγινε ?
Δεν είπαμε οτι γνωρίζουμε την αλήθεια , αλλά την αναζητούμε.

------------------------------------------------------------------


Μα φυσικά φίλε μου με κάνουν να αναρωτιέμαι το γιατί?

Οι σκέψεις που κάνω, και οι αιτίες που υποψιάζομαι είναι αρκετές.
Και αυτό ερευνώ.
Σε καμία όμως από αυτές δεν εμπλέκονται οι εξωγηίοινοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 17:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Craven

"Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί με βάζεις σε αυτό το τρυπάκι και τι θες να καταφέρεις αφού ήδη πριν απο εσένα το χω αποκλείσει να είναι κούφια με στοιχεία που έδωσα εγώ ο ίδιος σε άλλο θέμα (και το ξέρεις). Πιο το νόημα λοιπόν περί "δικών μου διαφορετικών πληροφοριών"? Αλλά έτσι για να στην σπάσω :P υπάρχουν τρόποι να είναι κούφια και παρόλλα αυτά να έχει την ίδια μάζα και να μην καταρρέει (εφόσον δεν θα ήταν φυσικός αλλά "τεχνητός" δορυφόρος πάντα). Αυτό έτσι για τον χαβαλέ της συζήτησης αφού όπως είπα έχω γράψει σε άλλο θέμα γιατί ένας φυσικός δορυφόρος ενός τέτοιου μεγέθους δεν θα μπορούσε να είναι κούφιος (δεν το συζητάμε καν για την γη). Σοβαρά τώρα το παραπάνω δεν ήταν για να σου δείξω ότι έκανες ένα λάθος ή όχι αλλά για να δείξω πως αυτά που έχουμε δεδομένα αλλάζουν συνεχώς. Είμαστε σίγουροι για κάτι σήμερα, αύριο όχι. Ίσα ίσα το γεγονός του να έχει ένα 4% της μάζας σε ρευστή και ημίρευστο στρώμα πάνω απ τον πυρήνα βοηθάει να εξηγηθεί και το γιατί η σελήνη "κουδούνισε" στην περίφημη πρόσκρουση της σεληνακάτου."
------------------------------------
"Στον γαλαξία μας πιθανόν ναι και υπολογίζοντας τα γνωστά μας φωτεινά και όμορφα άστρα που υπολογίζουμε ότι υπάρχουν.. αλλά έχεις μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις. Βλέπεις υπάρχει ένα πράγμα (που φυσικά το γνωρίζεις) που λέγεται κόκκινος νάνος, ένα άστρο μικρού μεγέθους (κάτι ανάμεσα σε ένα νορμάλ άστρο και έναν καφέ νάνο πχ μισή μάζα απ τον ήλιο μας) και σχετικά ψυχρό και συνήθως αόρατο σε εμάς (ειδικά σε άλλους γαλαξίες, αφού εκπέμπουν μέχρι και χιλιάδες φορές λιγότερο φως απο ένα κανονικό άστρο σαν τον ήλιο) αυτά τα άστρα πλέον υπολογίζουμε ότι όσο αρχαιότερος είναι ένας γαλαξίας (μακρινότερος) τόσο περισσότερα τέτοια άστρα έχει ενώ ένα τέτοιο άστρο μπορεί να έχει κάλλιστα πλανήτες σαν την γη σε τροχιά (αρκεί να είναι πάντα στο σωστό σημείο) υπολογίζουμε δε ότι στον δικό μας γαλαξία για κάθε ένα άστρο που βλέπουμε υπάρχουν 200-300 τέτοιοι "νάνοι" που δεν βλέπουμε ενώ στους αρχαιότερους γαλαξίες ο αριθμός φτάνει τα 2000-3000. Do the math λοιπόν.. Το να έχεις λοιπόν αυξημένη πιθανότητα να έχεις μερικές χιλιάδες ή μερικά εκατομμύρια πολιτισμούς στον γαλαξία σου που να είναι 100δες ή 1000δες φορές πιο εξελιγμένοι, αυξάνει και την πιθανότητα κάποιος ή κάποιοι απ αυτούς να σε έχουν επισκεφθεί, να έχουν περάσει ή απλά να ξέρουν ότι υπάρχεις (άσχετα αν είσαι ασήμαντος)."
----------------------------------------

Φίλε μου δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να οδηγούμαστε σε φανταστικές υποθέσεις και σενάρια παρουσιάζοντας τα σαν πραγματικότητα.
Η περίπτωση να υπάρχει ρευστή ή ημίρρευστη μάζα στο κέντρο της σελήνης, - όπως προτάθηκε πρόσφατα – δεν έχει ακόμη επιβεβαιωθεί από όσα εγώ γνωρίζω τουλάχιστον.
Αυτός είναι ο λόγος της ερώτησης μου, αν έχεις δηλαδη κάποια άλλη πληροφόρηση.

¨Ασχετα όμως, εχει δεν έχει ρευστό πυρήνα, δεν μεταβάλει για μένα την θεώρηση του κόσμου.

Τους «κόκκινους νάνους» δεν τους ξέρω. Έχω ακουστά για καφέ και για λευκούς. Κόκκινους γνωρίζω μόνο του «κόκκινους γίγαντες» άστρα που βρίσκονται στο τελευταίο στάδιο της ζωής τους.
Αν λες ότι υπάρχουν, μπορεί να υπάρχουν, με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω, αυτή την εποχή έχω πολλές άλλες προτεραιότητες..

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι κατηγορίες των άστρων με το θέμα που κουβεντιάζουμε.
Μπορεί να αλλάζουν το πλήθος των πλανητών κατά δύο τάξεις μεγέθους
Εγώ δεν απέκλεισα την πιθανότητα ύπαρξης ζωής σε άλλα αστρικά συστήματα.
Οι πιθανότητες ύπαρξης εξελιγμένης ζωής που θα μπορούσε να έχει αναπτύξει τέτοια τεχνολογία για την επίτευξη διαγαλαξιακών ή «απλών» ενδογαλαξιακών ταξιδιών είναι κατά την προσωπική μου γνώμη μικρή (χωρίς να την αποκλείω κάθετα)

(υπ΄οψιν το πλήθος των πιθανών πλανητών που ανέφερα για το γαλαξία μας περιλαμβάνει και πλανητικά συστήματα σε λευκούς και καφέ νάνους – όχι σε κόκκινους γιατί μου ήταν άγνωστοι)

Φίλε μου γνωρίζω πως στα περσότερα θέματα έχουμε άγνοια. Από το γεγονός και μόνο πως οι δύο θεωρίες φυσικής η ΓΘΣ και η κβαντομηχανική, δεν είναι συμβατές, συμπεραίνουμε πως κάτι δεν καταλαβαίνουμε σωστά.
Αυτή η πραγματικότητα δεν θα πρέπει να μας οδηγεί σε παντελώς ατεκμηρίωτους συλλογισμούς.
Αυτή είναι η προσωπική μου σκέψη.

Στο τέλος της τοποθέτησης σου αναφέρεις

«Αυτό μου αρκεί:) από εκεί και πέρα εγώ δεν μίλησα για κανένα απτό στοιχείο ή απόδειξη. Οι πιθανές ενδείξεις και η ερμηνεία τους είναι άλλο θέμα και καθώς δεν μπορούμε με αυτά (ή χωρίς) να το επιβεβαιώσουμε, δεν μπορούμε και να το αποκλείσουμε όπως λες.
Για να ξεκαθαρίσω όμως φυσικά δεν μιλάω για πειράματα κτλ που για κάτι τέτοιο δεν έχουμε καν ενδείξεις (πόσο μάλλον αποδείξεις), εγώ μιλάω καθαρά για την περίπτωση επίσκεψης ή όχι.»
--------------------------------------------------

Φίλε μου Αυτό ακριβώς λεω και εγώ, κατάλαβες να λεω κάτι διαφορετικό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FWTODOTIS
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 17:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!
Αν και έχω πάρα πολλά και ακόμα περισσότερα να απαντήσω για τον καθένα ξεχωριστά,δεν έχω το χρόνο αυτή τη περίοδο συγχωρέστε με!
Αλλά επειδή το θέμα μας λέγεται: Ancient aliens θα ήθελα να παραθέσω κάποιες εικόνες.






























ΥΓ ΠΡΟΣ ΑΘΕΟ: ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.


AitheroVamon Ευχαριστώ πολύ.

'Εν αρχή ην ο λόγος.'

Edited by - FWTODOTIS on 04/04/2011 20:09:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 18:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GRIGORIANOS πόσα θες να μας τρελάνεις ?
σπάω το κεφάλι μου τι μπορεί να είναι αυτές οι κατασκευές... αλλα ΔΕΝ

έχει κανείς καμιά ιδέα ?

οι συντεταγμένες για Google earth για όσους δεν το θυμούνται
(αφου έχουμε αλλάξει σε μοίρες λεπτά δευτερόλεπτα)
40°27'31.00'' N 93°18'47.47'' E
ξεκινήστε από ύψος 20Km


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 18:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙ ΕΞΩ
ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ
ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΙ
ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΡΩΤΑ
ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ
ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΤΟΠΙΝ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

ΑΛΛΑ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ...
Η ΥΠΟΜΟΝΗ....
ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΡΕΤΗ.
.......
....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Edited by - GRIGORIANOS on 04/04/2011 18:25:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 18:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ'ΑΡΕΣΕΙ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΕΓΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ..
ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ ΕΙΝΑΙ....
....
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Edited by - GRIGORIANOS on 04/04/2011 18:25:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 18:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FWTODOTIS πατα διόρθωση στο post σου και πρόσθεσε
στην αρχή και στο τέλος των link
πχ (img)http://img577.imageshack.us/img577/504/0ca41fd083af.jpg(/img)

οπου ( εσυ θα βαλεις [

(έβαλα παρενθέσεις για αν το έγραφα με αγκύλες δεν θα εμφανιζόταν)


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 04/04/2011 18:31:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 18:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς ενημέρωση: για την παντελώς απαράδεκτη συμπεριφορά του αθεος θα υπάρξει επιπλέον παρέμβαση και φυσικά επιπτώσεις(καθυστερούμε απλά λίγο επειδή θα θέλαμε να το συζητήσουμε κάπως το ζήτημα μεταξύ μας).

Μετά λύπης μας διαπιστώνουμε -για μία ακόμη φορά- ότι δυστυχώς ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουν σχεδόν με τίποτα... όση καλή διάθεση και ελπίδα και αν επενδυθούν προς την αντίθετη κατεύθυνση.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 18:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ ΠΡΟΣ ΑΘΕΟ: ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.

Για να ισχύει αυτό, θα πρέπει να ξέρεις επακριβώς το θέμα και τις παραμέτρους του.
Όταν όμως το θέμα έχει πάρα πολλές άγνωστες παραμέτρους, τότε πολύ απλά οι εικόνες δεν είναι σωστές...

Ας αρχίσουμε με τρία καίρια προβλήματα της βιολογίας:
α) Η βιοσυμβατότητα. Το κάθε είδος έχει εξελιχτεί μέσα σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον και βρίσκεται σε άμεση αμφίδρομη επικοινωνία με αυτό. Παράδειγμα: τα μικρόβια. Κάποια από αυτά μας σκοτώνουν, ενώ δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς κάποια από αυτά... Εάν ένα εξωγήινο πλάσμα ερχόταν στην γη, θα έπρεπε να φροντίσει πρώτον να μην δεχτεί επιμόλυνση από τα γήινα μικρόβια και φυσικά να μην μολύνει με τα δικά του μικρόβια την γη. Αυτό είναι θεωρητικά αδύνατο, όσο και εάν φτιάχνεστε με τα παραμύθια του Χόλυγουντ...
Για παράδειγμα ας πάρουμε τις επιδημικές αρρώστιες που έχει ο άνθρωπος. Το 80% αυτών προέρχεται από την στενή του σχέση με τα ζώα...
Η ευλογιά και η γρίπη είναι δύο από αυτές. Δεν θα τις είχαμε, εάν δεν είχαμε εξημερώσει και εκτρέφαμε ζώα...

β) Η προσαρμοστικότητα ανά πλανήτη. Εσείς την ξέρετε σαν εξέλιξη. Οι σύγχρονες θεωρίες δεν βλέπουν σαν εξέλιξη την αλλαγή από τα απλά πλάσματα σε πλάσματα όπως εμείς. Γιατί; Γιατί δεν είναι εξέλιξη. Δύσκολο να το καταλάβατε...
Λοιπόν: κάθε πλάσμα στην προσπάθεια του να επιβιώσει έχει τρεις τρόπους να προσαρμοστεί.
1) Να γυρίσει προς τα πίσω στην πορεία. Παράδειγμα: μία νυχτερίδα στην Νέα Ζηλανδία προσαρμόστηκε να κυνηγά στο έδαφος. Με λίγα λόγια οι πρόγονοι της ξεκίνησαν σαν κυνηγοί στο έδαφος, μετά άρχισαν να πετούν και να τρέφονται με έντομα ή φρούτα ή και αίμα, επειδή όμως κάποια στελέχη βρήκαν ένα κενό στο οικοσύστημα της Νέας Ζηλανδίας, ξεκίνησαν να κυνηγούν έντομα και σκουλήκια στο έδαφος... Μετά από μερικά εκατομμύρια χρόνια, από αυτές τις νυχτερίδες θα είχαμε μη ιπτάμενους κυνηγούς στο έδαφος...
2) Να βρει περιβάλλον στο οποίο έχει συνηθίσει και να ενταχθεί σε αυτό. Παράδειγμα ο κοιλάκανθος. Υπήρχε πριν από τα πρώτα ερπετά... Ζει ακόμα σε συνθήκες που μοιάζουν με αυτές 350 εκατομμύρια χρόνια πριν. Το ίδιο συμβαίνει με το όστρακο ναυτίλος...
3) Να έχει αλλάξει κάτι χωρίς την θέληση του (με μετάλλαξη και με τυχαίο τρόπο) το οποίο θα του επιτρέψει να επιβιώσει στις συνθήκες που αλλάζουν και το οποίο θα κάνει το DNA του πιο περίπλοκο και θα το ανεβάσει μία κλίμακα πιο πάνω από τα άλλα πλάσματα...
Με λίγα λόγια:
Εάν δεν χρειάζεται, δεν υπάρχει αλλαγή στο πλάσμα. Παράδειγμα ο κοιλάκανθος και το γκνου. Απολιθώματα δείχνουν ότι το γκνου είναι ίδιο εδώ και 2 εκατομμύρια χρόνια.
Η εμφάνιση ενός πλάσματος είναι αποτέλεσμα των τυχαίων μεταλλάξεων που επέτρεψαν στους προγόνους του να προσαρμοστούν στις συνθήκες που άλλαζαν. Δηλαδή εάν ξεκινούσαμε και πάλι την πορεία της γης στο χρόνο, αυτό που θα είχαμε ανά χείρας θα ήταν ένα εντελώς διαφορετικό οικοσύστημα και πιθανώς να μην είχαμε και ένα ευφυές ον...

γ) Οι ιδιαιτερότητες ανά πλανήτη. Εδώ θα πρέπει να μελετήσετε τα νησιά Γκαλαπάγκος. Μερικά μικρά νησιά στην μέση του ωκεανού, με το κάθε ένα να έχει διαφορετικό οικοσύστημα από το άλλο και φυσικά διαφορετική πανίδα και χλωρίδα!!! Το ότι σχηματίστηκαν μόλις 10 εκατομμύρια χρόνια πιο πριν, λέει πάρα πολλά για τις δυνάμεις της προσαρμοστικότητας των πλασμάτων και των φυτών. Για φανταστείτε πως θα ήταν εάν μπορούσαν να εξελιχτούν για 300 εκατομμύρια χρόνια τα πλάσματα και τα φυτά αυτών των νησιών.

Από τις τρεις παραπάνω βιολογικές παραμέτρους φαίνεται εύκολα ότι είναι εντελώς γελοία η προσπάθεια των σκουπιδιών όπως ο Ντάινεκεν να παρουσιάζουν καλλιτεχνικές απόψεις των γήινων σαν εξωγήινους ή να προσπαθούν να πείσουν ότι οι εξωγήινοι ζούσαν μαζί με τους ανθρώπους ή ότι έκαναν και έρωτα μαζί τους!!!

Edited by - OANNHSEA on 04/04/2011 18:41:57

Edited by - OANNHSEA on 04/04/2011 18:44:18

_________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
υβριστικού χαρακτηρισμού που προσβάλλει και υποτιμά
την προσωπικότητα συγκεκριμένου ερευνητή

5/4/2011
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 19:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ...
Ο ΧΟΡΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ.....
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΑΕΙ...
.
ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ
ΤΩΝ "ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ"

ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑΣ
ΜΟΡΦΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΟ ΣΧΗΜΑ, ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΤΙΡΙΟ, ΠΛΑΤΕΙΑ, Κ.Τ.Λ.
ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΔΥΣΗΣ Ή ΒΟΡΡΑ ΝΟΤΟΥ
ΕΤΣΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΡΜΑΝΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ
Ή ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΤΑΠΤΩΣΕΙΣ ΙΣΗΜΕΡΕΙΕΣ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΑ,
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ.
Κ.Τ.Λ. Κ.Τ.Λ.
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΛΥ "ΑΡΧΑΙΑ" ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ
ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΒΟΡΡΑ
ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΛΥ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ,
ΚΑΠΟΙΟΝ ΒΟΡΡΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΒΟΡΕΙΟ ΠΟΛΟ
ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΣΙΒΗΡΙΑ
ΕΝΩ Ο ΤΟΤΕ ΝΟΤΙΟΣ ΠΟΛΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ ΙΝΔΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ.
ΤΟΤΕ Η ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ ΗΤΑΝ ΗΠΕΙΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΕΤΩΝΕΣ...
ΜΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ.
ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ
ΤΑ ΔΑΣΗ ΤΗΣ
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ
ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ.
ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΩΛΟΓΟΥΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΗΦΑΙΣΤΙΑΚΑ
ΣΙΔΗΡΟΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΗΦΑΣΤΕΙΟ
ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΡΕΥΣΤΑ ΟΠΩΣ Η ΛΑΒΑ ΚΑΙ ΕΥΚΙΝΗΤΑ.
ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ
ΚΑΘΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
ΕΦΟΣΟΝ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ Η ΛΑΒΑ ΨΥΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ.
ΜΕΝΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ
ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΒΟΡΡΑΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΗΦΑΣΤΕΙΟ
ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΕΩΛΟΓΟΙ?????????
ΟΤΙ Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΒΟΡΡΑΣ ΜΕ ΤΙΣ "ΜΙΚΡΟΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ" ΤΟΥ
ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΤΟΥ ΘΕΣΗ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΑΠΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.
ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ????
12500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΩ
ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ
ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΑΣ ΒΟΡΡΑ.
ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΘΕΜΑ...
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ
ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ
ΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΣΤΙΣ ΝΟΗΤΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΟΤΕ ΑΞΟΝΩΝ
ΒΟΡΡΑ-ΝΟΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ ΒΡΙΣΚΩ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...
ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟ...
ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΠ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ
ΚΑΛΑ ΨΑΞΙΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ......
...........
.......
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 19:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προς ενημέρωση: για την παντελώς απαράδεκτη συμπεριφορά του αθεος θα υπάρξει επιπλέον παρέμβαση και φυσικά επιπτώσεις(καθυστερούμε απλά λίγο επειδή θα θέλαμε να το συζητήσουμε κάπως το ζήτημα μεταξύ μας).

παντελώς απαράδεκτη; όταν βάζουν στο στόμα μου λόγια που δεν είπα,(περί μη ύπαρξης; ζωής σε άλλους πλανήτες) όταν με αποκαλούν τρολ και απαιτούν την διαγραφή μου
εσείς το θεωρείτε παντελώς απαράδεκτο τον τρόπο που αναγκάστηκα να εκφραστώ;
μήπως τελικά θέλετε να μην υπάρχει αντίλογος στις εκάστοτε μπούρδες που γράφονται κατά καιρούς;

quote:
Μετά λύπης μας διαπιστώνουμε -για μία ακόμη φορά- ότι δυστυχώς ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουν σχεδόν με τίποτα... όση καλή διάθεση και ελπίδα και αν επενδυθούν προς την αντίθετη κατεύθυνση.

ναι τι να κάνουμε δεν πρόκειται ποτέ να χάψω τις μπαρούφες για επισκέψεις εξωγήινων για αστροπύλες για φαντάσματα και γενικά για ατεκμηρίωτες ονειρώξεις του κάθε βαρεμένου

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
προσβλητικών εκφράσεων που βάλλονται
κατά προσώπων και ιδεολογιών

5/4/2011
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 19:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA:
quote:
(...) φαίνεται εύκολα ότι είναι εντελώς γελοία η προσπάθεια των σκουπιδιών όπως ο Ντάινεκεν να (...)

Επίσης, είναι παντελώς μη αποδεκτός στους χώρους διαλόγου του Esoterica και κατακριτέος από πλευράς μας ένας τέτοιος τρόπος να απευθύνεσαι σε ανθρώπους παρόντες, απόντες, ζώντες, αποβιώσαντες ή οτιδήποτε!

Δεν μπορώ να φανταστώ εύκολα περιπτώσεις όπου θα ταίριαζε ένας τέτοιος χαρακτηρισμός, αλλά είμαι σίγουρος παρολαυτά ότι η άποψη του καθενός μας για την ποιότητα των θεωριών (ακόμη και την "ερευνητική" δράση...) του Ντένικεν δεν είναι δυνατόν να "νομιμοποιεί" μία τέτοια στάση απέναντι στον άνθρωπο...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 19:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

OANNHSEA:
quote:
(...) φαίνεται εύκολα ότι είναι εντελώς γελοία η προσπάθεια των σκουπιδιών όπως ο Ντάινεκεν να (...)

Επίσης, είναι παντελώς μη αποδεκτός στους χώρους διαλόγου του Esoterica και κατακριτέος από πλευράς μας ένας τέτοιος τρόπος να απευθύνεσαι σε ανθρώπους παρόντες, απόντες, ζώντες, αποβιώσαντες ή οτιδήποτε!

Δεν μπορώ να φανταστώ εύκολα περιπτώσεις όπου θα ταίριαζε ένας τέτοιος χαρακτηρισμός, αλλά είμαι σίγουρος παρολαυτά ότι η άποψη του καθενός μας για την ποιότητα των θεωριών (ακόμη και την "ερευνητική" δράση...) του Ντένικεν δεν είναι δυνατόν να "νομιμοποιεί" μία τέτοια στάση απέναντι στον άνθρωπο...



καλά σου λέει OANNHSEA πρέπει να λες ¨"τι ωραία που τα λέει ο φον τι σωστά έτσι είναι το κακό κατεστημένο κρύβει την αλήθεια κλπ κλπ κλπ"

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 19:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
καλά σου λέει OANNHSEA πρέπει να λες ¨"τι ωραία που τα λέει ο φον τι σωστά έτσι είναι το κακό κατεστημένο κρύβει την αλήθεια κλπ κλπ κλπ"

Αυτο που εξακολουθείς να αγνοείς αθεος ειναι οτι το πρόβλημα δεν ειναι το αν είσαι αντίθετος με τα οσα λέμε,
αλλα ο τροπος που μας το κάνεις γνωστό αυτο !
"στολίζοντας" μας με διάφορα κοσμητικά , και υπονοώντας διαφορα ...
να σου θυμίσω τι ειπες για εμένα ?

quote:
είναι εύκολο άνοιξε κανένα ριμαδόβιβλιο και θα δεις τις απανωτές μπαρούφες που λες για την εξέλιξη

quote:
μπα δεν χρειάζεται να είναι κάποιος γενετιστής, απλά να μην έχει πίτουρα για εγκέφαλο

quote:
όσο υπάρχουν μπαρουφολάγνοι και μεταδότες μπαρουφολογίας θα μετέχω και θα διορθώνω τις μπαρούφες

quote:
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΕΡΝΕΙ

quote:
ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να διαβάζεις, έχεις συνηθίσει να κοιτάς βιβλία με εικόνες

quote:
δυστυχώς πρέπει να διαβάσεις και βλέπω ότι δεν έχεις διαβάσει τίποτα επιστημονικά τεκμηριωμένο που να αφορά την εξέλιξη των ειδών

Στην τελική δεν επιτρέπω σε κανέναν, ποσο μάλλον σε εσένα, να απευθύνεσαι ετσι για το άτομο μου
απο τη στιγμή που απο την αρχη προσπαθούσα να κρατήσω ενα επίπεδο και η "κόντρα" (καλοπροαίρετη) να είναι σε θέματα απόψεων και οχι προσωπικών αναφορών.
Έξυπνος είσαι, σκέψου αν αυτή σου η στάση άρμοζε στο επίπεδο που προσπαθούμε ολοι να κρατήσουμε στο φόρουμ.


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 04/04/2011 19:43:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 19:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Admin

«Επίσης, είναι παντελώς μη αποδεκτός στους χώρους διαλόγου του Esoterica και κατακριτέος από πλευράς μας ένας τέτοιος τρόπος να απευθύνεσαι σε ανθρώπους παρόντες, απόντες, ζώντες, αποβιώσαντες ή οτιδήποτε!»
--------------------------------------------------------------

Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου
Θα ήθελα όμως αυτές σου οι επισημάνσεις να μην είναι μονοσήμαντες και μεροληπτικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 19:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να οδηγούμαστε σε φανταστικές υποθέσεις και σενάρια παρουσιάζοντας τα σαν πραγματικότητα.
Η περίπτωση να υπάρχει ρευστή ή ημίρρευστη μάζα στο κέντρο της σελήνης, - όπως προτάθηκε πρόσφατα – δεν έχει ακόμη επιβεβαιωθεί από όσα εγώ γνωρίζω τουλάχιστον.
Αυτός είναι ο λόγος της ερώτησης μου, αν έχεις δηλαδη κάποια άλλη πληροφόρηση.

Ε καλά δεν είναι ακριβώς έτσι.. εκεί που μου το γραψες ξέρεις πολύ καλά ότι το νόημα ήταν άλλο:

"Η επιβεβαίωση αυτών των αποτελέσματα, αποκλείει τελεσίδικα κάθε “φανταστικό” σενάριο που περιγράφει την σελήνη σαν κούφιο σώμα, σαν διαστημόπλοιο, σαν βάση υποχθόνιων πλασμάτων και δεν ξέρω τι άλλο Λιακοπουλικό σενάριο κυκλοφορεί ή μπορεί να κυκλοφορήσει στο μέλλον.
Κοντολογίς η επιβεβαίωση αποδυναμώνει από ένα ακόμη έρεισμα τους απανταχού Ουφολόγους

Αν οι δικές σου πληροφορίες είναι διαφορετικές, - δεν το αποκλείω - με χαρά να τις ακούσω"

βλέπεις λοιπόν ότι αναφερόσουν σε φανταστικά σενάρια, κούφια σελήνη ουφολόφους κτλ.. :) να ξέρουμε τι λέμε!

quote:

¨Ασχετα όμως, εχει δεν έχει ρευστό πυρήνα, δεν μεταβάλει για μένα την θεώρηση του κόσμου.

Ορθότατο.. δεν το είπα σαν κάτι σημαντικό άλλωστε.. ανέφερα γιατί το είπα ας μην κολλάμε σε αυτό.. δεν είναι σημαντικό όπως σωστά λες.

quote:

Τους «κόκκινους νάνους» δεν τους ξέρω. Έχω ακουστά για καφέ και για λευκούς. Κόκκινους γνωρίζω μόνο του «κόκκινους γίγαντες» άστρα που βρίσκονται στο τελευταίο στάδιο της ζωής τους.
Αν λες ότι υπάρχουν, μπορεί να υπάρχουν, με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω, αυτή την εποχή έχω πολλές άλλες προτεραιότητες..

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι κατηγορίες των άστρων με το θέμα που κουβεντιάζουμε.......
Οι πιθανότητες ύπαρξης εξελιγμένης ζωής που θα μπορούσε να έχει αναπτύξει τέτοια τεχνολογία για την επίτευξη διαγαλαξιακών ή «απλών» ενδογαλαξιακών ταξιδιών είναι κατά την προσωπική μου γνώμη μικρή (χωρίς να την αποκλείω κάθετα)
(υπ΄οψιν το πλήθος των πιθανών πλανητών που ανέφερα για το γαλαξία μας περιλαμβάνει και πλανητικά συστήματα σε λευκούς και καφέ νάνους – όχι σε κόκκινους γιατί μου ήταν άγνωστοι)




Να γιατί είναι σημαντικό.. γιατί αν τους γνώριζες και ήξερες πως ίσως αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία των άστρων (και πιθανόν έτσι εξηγείται και η ύλη που μας "λείπει" και ψάχνουμε για σκοτεινή ύλη) τότε δεν θα έλεγες τα περί μικρού αριθμού ανεπτυγμένων όντων καθώς ο υποψήφιος αριθμός τους έτσι εκτοξευεται κατά κάτι τρισεκατομμύρια παραπάνω στο σύμπαν. Btw οι κόκκινοι νάνοι είναι πολύ πολύ πιθανότερο (ίσως πιθανότερο και απ τα κανονικά άστρα αλλά σίγουρα απ τους καφέ νάνους) να φιλοξενούν πλανητικά συστήματα ικανά να φιλοξενήσουν ζωή. Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί είναι σημαντικό σε μια συζήτηση περί εξωγήινων πολιτισμών καθώς οι πιθανότητες επίσκεψης είναι αμεσα δεμένες με τον αριθμό τους.΄

ένα λινκ πρόχειρο που βρήκα:
http://www.wired.co.uk/news/archive/2010-12/02/my-god-its-full-of-stars

quote:

Αυτή η πραγματικότητα δεν θα πρέπει να μας οδηγεί σε παντελώς ατεκμηρίωτους συλλογισμούς.
Αυτή είναι η προσωπική μου σκέψη.

Συμφωνώ απόλυτα

quote:

Φίλε μου Αυτό ακριβώς λεω και εγώ, κατάλαβες να λεω κάτι διαφορετικό

Όχι ίσα ίσα αυτό λέω ότι συμφωνώ.. ότι αυτό μου αρκεί δηλαδή γιατί μου δείχνεις ότι δεν έχω απέναντι μου κάποιον κολλημένο (δεν το είπα σωστά ίσως). Γενικά το οτι συζητάμε για εμένα δεν σημαίνει ποτέ κόντρα, σημαίνει ότι ο απέναντι μου είναι καλός για συζήτηση και σου προσφέρει πράγματα αλλιώς δεν συζητάω καν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό ακριβώς θεωρώ οπότε μην το εκλαμβάνεις αλλιώς :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 20:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παντελώς απαράδεκτη; όταν βάζουν στο στόμα μου λόγια που δεν είπα,(περί μη ύπαρξης; ζωής σε άλλους πλανήτες) όταν με αποκαλούν τρολ και απαιτούν την διαγραφή μου
εσείς το θεωρείτε παντελώς απαράδεκτο τον τρόπο που αναγκάστηκα να εκφραστώ;

Αθεε και εσύ έχεις βάλει λόγια ούκ ολίγες φορές στο στόμα άλλων, καταλαβαίνω ότι έχεις δίκιο όσον αφορά το συγκεκριμένο σημείο και πάντα υπάρχει αγανάκτηση σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά για κάτι που έχεις κάνει και εσύ ο ίδιος ακόμα και κακός να στο έκανε κάποιος άλλος πιστεύεις η λύση είναι να βγαίνεις και να μας βρίζεις? (εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει κιόλας.. συζήτηση να γίνεται..) φυσικά και δεν σε υποχρεώνει κανείς να δέχεσαι αυτά που θεωρείς μπαρούφες αλλά το αν θα τα κρίνεις εσύ μπαρούφες ή όχι αφορά καθαρά εσένα και όχι τους άλλους. Συμφωνώ σχεδόν με όσα έγραψες στο συγκεκριμένο θέμα (σχεδόν..) αλλά δεν άρχισα να βρίζω ή να λέω στους άλλους ότι λένε μπαρούφες επειδή συμφωνώ μαζί σου (αν και δίνω το άλλοθι της στιγμιαίας αγανάκτησης). Ο κόσμος σε ένα φόρουμ μπαίνει για να συζητήσει όχι για να βρεθεί ένα nick στην οθόνη του να τον κατακρίνει και να τον βρίζει. Θεωρώ όπως και να χει ότι απλά η συζήτηση ξέφυγε απ όλους και καλό είναι να ηρεμήσουμε και να συνεχίσουμε σε πιο ήπιο επίπεδο και ελπίζω να μην πάρεις στραβά για μια ακόμα φορά όσα λέω συνεχίζοντας με επίθεση καθώς πιστεύω πως αν ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου μπορούν να γίνουν πραγματικά όμορφες συζητήσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy