ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γιατι δεν νιωθω πια περηφανος που ειμαι Ελληνας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 11:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α nays..Εννοω οτι αυτο που ειπε ο Αιολος το ειπε σαν παραδειγμα.Δεν γινεται να γινει κατι τετοιο στην Ελλαδα.Ακομα και στις Η.Π.Α που η καθε πολιτεια εχει δικους τους νομους δεν υφισταται..

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα δεν το είπε ο Αίολος! και ποτε μη λες ότι κάτι δε γίνεται τα πάντα μπορούμε να καταφερουμε αν θελουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την γνώμη μου, δεν έχει σημασία το ύψος της λαμογιάς. Εγώ π.χ μπορεί να μην πήρα εκατομμύρια ευρώ μίζες, όμως τα έριξα "κάτω από το τραπέζι" σε δημοσίους υπαλλήλους για να κάνω απλώς ... "την δουλειά μου". Θεωρώ τον εαυτό μου λοιπόν συννένοχο σε όλη αυτήν την ιστορία, με την έννοια ότι όλο αυτό το σύστημα, το πελατιακό δηλ. συντηρήθηκε και από μένα, έναν νέο άνθρωπο.

Όταν για πρώτη φορά λάδωσα έναν δημόσιο υπάλληλο, ένα χιλιάρικο τότε, προσωπικά ντράπηκα. Ξέρεις τι μου είπε αυτός ο υπάλληλος όταν αργότερα συνταξιοδοτήθηκε ; "Εσένα, θα σε θυμάμαι στο λιμάνι. Όταν πήγες να μου δώσεις το χιλιάρικο, ντράπηκες". Εγώ λοιπόν, αντί να σταματήσω αυτό το καθεστώς [ που συνεχίζει ασφαλώς να υπάρχει στον χώρο που εργάζομαι ], αντί να βρω το σθένος και να πω "όχι ρε, από μένα δεν παίρνεις μούχτι", το συνέχισα. Και πολλοί νέοι άνθρωποι, βρήκαν αυτό το καθεστώς και το συνέχισαν. Εγώ είμαι λοιπόν αυτός που συνέχισε αυτό το πελατιακό καθεστώς και δεν μπορώ, δεν δικαιούμαι να λέω "τα φάγατε μόνον εσείς, εγώ δεν έφαγα τίποτε". Παρ' όλο που τώρα πληρώνω τους φόρους μου, πληρώνω την ασφάλειά μου, πληρώνω το Φ.Π.Α. μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί εσύ, όντως να μην συμμετείχες σε καμία λαμογιά, όντως να μην έπιασες ποτέ βουλευτή για να σου κάνει ρουσφέτι, όντως ποτέ να μην συμμετείχες σε οποιοδήποτε πελατιακό σύστημα. Και όντως το "μαζί τα φάγαμε" να μην αφορά εσένα, ειδικά αν είσαι νέος άνθρωπος που τώρα βγαίνεις στην αγορά εργασίας. Όμως το μεγαλύτερο ποσοστό των πολιτών αυτής της χώρας, αυτό έκαναν, αυτό κάνουν και αυτό θα κάνουν.

Μακάρι για μένα να είσαι από εκείνους τους νέους ανθρώπους που το "μαζί τα φάγαμε" δεν τους αγγίζει. Γιατί αν είναι να έρθει μια καλύτερη μέρα για τον τόπο, από σένα θα έρθει και όχι από μένα. Εγώ υπήρξα συννένοχος του συστήματος, πελάτης του συστήματος, και τώρα απλώς λέω "δεν υπάρχει σωτηρία" και "σφάξε με πασά μου να αγιάσω".

Edited by - zip on 13/02/2012 12:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Anyway δεν ξερω ποιος το ειπε.Καλα οτι θελουμε και το θελουμε και πολυ γινεται το λεει και ο κοελο αλλωστε (ελεος)

zip το λαδωμα που λες γινοταν με εκβιαστικο τροπο.Και δεν φταιει παλι ο λαος.Μπορει να ειχε συνεισφερει με καποιο τροπο αλλα δεν ειναι δικο του το φταιξιμο.
Ενα παραδειγμα?Πας να βγαλεις διπλωμα και σου λεει ο εξεταστης 150.Να του κανεις τι?Μηνυση?Το μονο που μπορει να κανεις ειναι διπλος εκβιασμος.Δηλαδη να τον ηχογραφησεις και να τον εκβιασεις.
Γενικα σε αναγκαζανε να λαδωσεις και το συστημα το εξυπηρετουσε αυτο καθως δεν μπορουσες να αντιδρασεις.Γιατροι,τελωνειακοι,εξεταστες και οτι αλλη φαρα θες.Ποιος ειναι συνενοχος και ποιος ενοχος μετα.

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα όλοι λεμε το ίδιο περιπου
ενωμενοι και αλληλεγγυοι να μην κοιταμε πώς θα βγαλει ο ένας το μάτι του άλλου. ο εφοριακος, ο εξεταστης, ο γιατρος κλπ

ενωμένοι εναντίων τουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λάδωμα δεν γινόταν πάντα με εκβιαστικό τρόπο. Το λάδωμα είναι καθεστώς. Ξέρεις τι σημαίνει "καθεστώς"; Σημαίνει έτσι το βρήκες και έτσι θα το συνεχίσεις. Δεν νοείται να το αλλάξεις γιατί δεν μπορείς να το αλλάξεις. Από την στιγμή που το συνεχίζεις, έστω κι αν δώσεις αυτά τα 150 ευρώ στον εξεταστή για να σου δώσει ένα δίπλωμα οδήγησης, είσαι συννένοχος του συστήματος και συνεχιστής του καθεστώτος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχιζω να ψηνομαι..να βαλω βομβα στη βουλη να τους σκοτωσω ολους και να αυτοκτονησω φωναζοντας ΑΕΡΑ...Εκει να δεις υστεροφημια..πιο πολυ και απο τον Οδησσεα

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συντηρείς, το τρέφεις.

quote:
Γιατι δεν νιωθω πια περηφανος που ειμαι Ελληνας?

Γιατί είμαι συννένοχος και πελάτης του συστήματος.

ή όπως σωστά λέει η amalia

quote:
Γιατί προτιμάμε να καταστρέφουμε τη χώρα μας για να διαμαρτυρηθούμε αλλά στις κάλπες συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε τα μπλε και τα πράσινα κακά της μοίρας μας...

"προτιμάμε να καταστρέφουμε τη χώρα μας για να διαμαρτυρηθούμε" σημαίνει πως δεν αγαπάμε την χώρα μας, δεν αγαπάμε τον τόπο μας. Αυτό σημαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 12:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τη χωρα την καταστρεφουν αυτοι επιχηρηματίες με καζινα, πιστες ραλυ για τα οποια καψανε εκτασεις δασων και ζωα μαζί

μη μου πεις οτι καταστραφηκε η χωρα επειδη σπάσανε και καψανε τραπεζες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την χώρα την καταστρέφουμε όλοι μας. Ο τόπος καταστρέφεται όταν πετάς το σκουπίδι σου στον δρόμο, όταν δεν ανακυκλώνεις, όταν διπλοπαρκάρεις, όταν κορνάρεις στον μπροστινό σου, όταν αναβοσβήνεις τα φώτα σου κάνοντας "σινιάλο" στον απέναντι οδηγό πως παρακάτω υπάρχει μπλόκο της τροχαίας και ... "γράφουν", όταν γενικότερα δεν εφαρμόζεις τον νόμο.

Την χώρα σου την καταστρέφεις όταν πας και οργώνεις ... τον δρόμο για να ... επεκτείνεις το χωράφι σου. Όταν βγάζεις το τρακτέρ σου και στείνεις μπλόκα. Όταν κλείνεις τα λιμάνια, όταν κατεβάζεις τις μπάρες από τον σταθμό εμπορευματοκιβωτίων στο λιμάνι, όταν απαγορεύεις την είσοδο και την έξοδο των φορτηγών.

Την χώρα σου την καταστρέφεις όταν στήνεις στο μπαλκόνι σου το δορυφορικό σου πιάτο, όταν χτίζεις το πεζοδρόμιο για να επεκτείνεις τον χώρο των τραπεζοκαθισμάτων του μαγαζιού σου, όταν κοτσάρεις την διαφημιστική ταμπελάρα σου, όταν βάζεις τελάρα μπροστά στην βιτρίνα σου για να απαγορεύσεις την στάθμευση.

Την χώρα σου την καταστρέφεις όταν έχεις και δεν πληρώνεις το χαράτσι, όταν έχεις και δεν πληρώνεις εισητήριο στα λεωφορεία, όταν έχεις και δεν πληρώνεις τους φόρους που σου αναλογούν, όταν έχεις και δεν πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι γινεται όταν κανεις ανακυκλωση και η κυβερνηση που ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ γι αυτό πανε και τα ριχνουν στις χωματερες; γνωστο αυτό αλλα δεν έχω το κειμενο να σου το παραθεσω

τι γινεται όταν πληρωνεις εισιτηριο και το κρατος δεν πληρωνει λεωφορεια κ είμαστε σαν παστες σαρδελες μεσα

ΝΑΙ ΡΕ ΟΤΑΝ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΩΡΟ ΟΥΤΕ Ν ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ

Τι ειν αυτα που λες

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ αυτα που ειναι υποχρεωμενο το κρατος ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ
δρομους, λεωφορεια

ΝΑΙ ΡΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ!!!! δε χωραω να το πληρωσω και φορες που το εδωσα χερι με χερι δε μου το γυρισαν πισω
εχεις μπει σε λεωφορεία το πρωι και τ απογευμα μετα τη δουλεια να δεις πως είναι;;;;

ξερεις ποσες επιδοτησεις πηραν απ Ευρωπαϊκη Ενωση;;;;;

ασε δε θα τελειωνω ποτε

ΦΑΓΑΝΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι άλλοι φταίνε, όχι εμείς.
Μην το ψάχνεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip προσπαθω να συγκρατηθω αλλά όλοι εδω μέσα.... δεν ξερω

τους πληρωνουμε τις λιμουζινες, τα ταξιδια, τα σκατα τους
να κοψουν απ τους δικους τους μισθούς

το κεφαλαιο που τα βαζει σε off shore;

δε καταλαβες "ο πολεμος" είναι ταξικος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ταξικος χωρις ερωτηματικοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέθηκα στην Σουηδία την πρωτοχρονιά. Πρώτη φορά πήγα. Πέραν των υπολοίπων πραγμάτων που είδα και εντυπωσιάστηκα, εντύπωση μου έκαναν τα εξής :

Μερικά super markets έχουν ένα ατομικό σκάνερ. Πας με την κάρτα σου, την κάρτα δηλ. που σου δίνει το super market και παίρνεις ένα από αυτά τα σκάνερ με σκοπό εσύ ο ίδιος να σκανάρεις τα προϊόντα που αγοράζεις για να αποφύγεις έτσι την "ουρά" στα ταμεία. Στο τέλος και αφού έχεις αγοράσει αυτά που θέλεις, πας σε ένα ειδικό ταμείο, τοποθετείς το σκάνερ στη θέση του, πληρώνεις και φεύγεις. Σε ορισμένες περιπτώσεις, random περιπτώσεις, η κάρτα σου βγάζει ότι πρέπει και το ταμείο να σε ελέγξει, να δει δηλ. κατά πόσο αυτά που πήρες τα σκάναρες ή όχι. Στην άλλη περίπτωση, απλώς πληρώνεις και φεύγεις. Αν αυτό εφαρμοζόταν σε ένα Ελληνικό super market, πόσοι θα ήταν αυτοί οι οποίοι άλλα θα έβαζαν στο καρότσι τους και άλλα θα σκάναραν ;

Το σουηδικό super market εμπιστεύεται τους πελάτες του. Όμως οι πελάτες του δεν είναι λαμόγια, δεν είναι παγαπόντηδες. Γιατί μια φορά να σε πιάσουν πως δεν σκάναρες ένα προϊόν που έβαλες στο καρότσι σου, σου παίρνουν την κάρτα. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά μέσα στο σύστημα περνάει ότι εσύ είσαι ο "μάγκας" και μετά άντε να πάρεις άλλη κάρτα από άλλο super market.

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν υπήρχαν φράχτες στα σπίτια τους. Η ιδιοκτησία τους δηλ. δεν ήταν περιφραγμένη. Τουλάχιστον τα σπίτια που ήταν μονοκατοικίες δηλ. σε κάποια χωριά που επισκέφτηκα δεν είχαν φράχτες! Και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία "Πως ρε γμτ αυτοί γνωρίζουν μέχρι πού φτάνει η ιδιοκτησία τους ;". Η απάντηση που έλαβα από τον φίλο μου, που μένει μόνιμα στη Σουηδία, είναι πως ... δεν χρειάζεται να περιφράξουν την ιδιοκτησία τους, γιατί απλώς γνωρίζουν μέχρι πού φτάνει αυτή και αυτό το πράγμα το σέβονται. Δεν πάει δηλ. ο Σουηδός να ... προεκτείνει τον κήπο του και να "φάει" ένα μέτρο γης από το δικό σου το μέρος. Δεν νοείται τέτοιο πράγμα! Γιατί να το κάνει ;

Αυτά που λέω, είναι απλώς παραδείγματα αυτής της νοοτροπίας των ίδιων των πολιτών, όχι του κράτους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ, έτσι και δεν στήσεις τσιμεντένιο φράχτη ή έτσι και δεν βάλεις αυτές τις κακόγουστες τσιμεντοκωλώνες με το σύρμα, πήγε ο διπλανός σου και σου "έφαγε" το μέρος. Σε χρόνο dt δηλ. δεν το συζητάω. Εδώ πάει ο αγρότης και οργώνει ... τον δρόμο, την άσφαλτο! λες και θα σπείρει πάνω εκεί. Τι συζητάμε δηλ. ; Τι λέμε ; Άμα δείτε πως είναι οργωμένα τα χωράφια τους ... θα πάθετε πλάκα. Λες και τα όργωσαν με υπολογιστή, με ακρίβεια χειρουργικού εργαλείου ...

Από την άλλη μεριά, η nays έχει δίκιο όταν λέει πως "εγώ πληρώνω το εισητήριο, αλλά το εισητήριο που εγώ πληρώνω δεν πάει εκεί που έπρεπε να πάει, στο να μου φτιάξουν δηλ. καλύτερα μέσα μεταφοράς, να έχω καλύτερες υπηρεσίες, αλλά πάει ... στην τζέπη κάποιων, συνεπώς, γιατί να το πληρώσω ; ".

Είναι αλυσίδα το πράγμα.

Edited by - zip on 13/02/2012 13:54:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 13:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο μέρος που διαμένει ο φίλος μου στη Σουηδία [ φανταστείτε ένα μέρος όπως η Νέα Καλλικράτεια Χαλκιδικής ή για τους Αθηναίους ... οι Θρακομακεδόνες ας πούμε (σε έκταση και πληθυσμό) ] έχει 9 βρεφονηπιακούς σταθμούς! Εννιά! Κρατικούς. 9! Η γυναίκα του γέννησε στο νοσοκομείο, δεν πλήρωσε φράγκο! φράγκο όμως, και το κοριτσάκι του θα πάει σε έναν από αυτούς τους βρεφονηπιακούς σταθμούς. Χωρίς βίσματα, χωρίς τηλέφωνα, χωρίς τον δήμαρχο που θα πάρει τηλ. και θα πει "έλα μωρέ, βάλε και την Ανθούλα κάπου εκεί στη λίστα!", χωρίς τίποτε. Μια αίτηση συμπληρώνεις και μετά από μερικές μέρες σε ειδοποιούν να πας το παιδί σου. Τίποτ' άλλο. Και η βασίλισσα της Αγγλίας να έπρεπε να γεννήσει στη Σουηδία, σε κρατικό νοσοκομείο θα πήγαινε. Υπάρχουν ασφαλώς και τα ιδιωτικά. Αλλά δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά στις προσφερόμενες υπηρεσίες.

Εδώ για να γεννήσει η γυναίκα σου αξιοπρεπώς, θες 5000 ευρώ. 5000!

Edited by - zip on 13/02/2012 13:46:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 18:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνώμη βρε nays δεν έχεις ψηφίσει ποτέ σου και τώρα έρχεσαι και μας πουλάς απόψεις περί της δημοκρατίας κλπ;

ας δούμε τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών

Εγγεγραμμένοι: 9.933.385
Ψήφισαν: 7.044.479 (70.92 %)
Εγκυρα: 6.858.342 (97,36 %)
Άκυρα: 143.658 (2,04 %)
Λευκά: 42.479 (0,60 %)

εγώ θα δεχτό ότι από τα 9.933.385 να αφαιρέσουμε τα 933.385 γιατί ίσως να είναι νεκροί και να μην τους έχουν ακόμη διαγράψει

από τα 9 εκατομμύρια που μένουν μόνο τα 6.858.342 έδωσαν την ψήφο τους σε κάποιο κόμμα οι λοιποί ή δεν πήγαν καθόλου ή έριξαν άκυρο λευκό
έχουμε λοιπόν 2.141.658 ψήφους που πήγαν χαμένες
το πασοκ που βγήκε πρώτο πήρε 3.012.373
και η νδ πήρε 2.295.967

μεχρι και το κοτες που πήρε 355 ψήφους θα μπορούσε να ήταν 3ο κόμμα με σύνολο 2.142.013
γι αυτό αρχίστε να ψηφίζεται και μετά πείτε την άποψη σας, γιατί και εσείς με το να μην πηγαίνετε στις κάλπες καταστρέφεται αυτόν τον τόπο

ακόμη θα πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τα τελευταία ποστ του ζιπ
όπως και με το ποστ της αμαλίας περί καταστροφής

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 18:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άθεε
δε μίλησα περι δημοκρατίας!!! περι χούντας μίλησα και είπα την αποψή μου

δεν ψηφιζω εκ πεποιθήσεως και πολύ συνηδειτοποιημένα!

ειδα και σας που ψηφιζετε

αν νομίζεις οτι με την ψήφο σου έχεις αλλάξει κατι, χαιρετισματα

όπως είπα και σε προηγουμενο μνμ αυτο που είπε o Dr Jekyll θα με εκανε να ψηφίσω

και αν διαβασες και τους προηγούμενους τοσα χρονια καμια ομορφια δεν ηρθε μεσα απο τις καλπες, αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία δεν προκειται ν' αλλάξει η κοινωνίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 18:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένα σε σενα αγαπητε ψηφοφορε που επειδη δεν ψηφιζω κατ' εσε καταστρεφω τον τοπο και δε δικαιούμαι να έχω και αποψη

http://www.youtube.com/watch?v=HwOCigRkcko

http://www.youtube.com/watch?v=60Vcsx3uoHIΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 18:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote
]αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία δεν προκειται ν' αλλάξει η κοινωνία [/quote]

Η κοιωνία αλλάζει μόνο με...Κολοκοτρώνηδες και Μακρυγιάννηδες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zoom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 20:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ για να γεννήσει η γυναίκα σου αξιοπρεπώς, θες 5000 ευρώ. 5000!


Για να πεθανεις ξέρεις πόσο θελεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 20:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άκου λοιπόν μικρή "επαναστάτρια" με πορδές δεν βάφουμε αυγά και εσείς που δεν ψηφίζεται αυτό κάνετε, πέρδεστε

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 20:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζοομ
Για να πεθανεις ξέρεις πόσο θελεις?
..........

Φτηνά φτηνά, το λιγότερο διλ. 6.000

Η αδερφή μου, μου έλεγε πόσο (στοιχίζει) να πας απο την εξώπορτα του νεκροταφείου....στον τάφο...

Ήθελα να ρωτήσω, στην Ελλάδα επιτρεπεται το καψημο, η απαγορεύεται?

Η συγκρότηση δημοκρατίας σαν (αυτόνομες κοινότητες), δεν είναι λύση.

Η μαζυ σαν κρατος, η αναρχία και υποδούλωση.

Άλλη λύση είναι παγκοσμιοποίηση, φυσικά όχι όπως την θέλει το κεφάλαιο, και οι τράπεζες.

Σκεφθηται μόνο να γίνουν αυτόνομα τα νησιά πχ Σαμος Χίος Μυτιλήνη. Μετα λίγες μέρες, θα μπουκαρουν οι Τούρκοι. Ποιος θα αμυνθεί? οι 20 κΙ 30 χιλ γυναικόπαιδα? με τι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 20:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενω εσεις Άθεε!!!

σηκωνεσαι καθε 4 χρονια απο τον καναπε σου και πας με καμαρι στην καλπη, και ειδαμε πως είναι η κατασταση

Ναι, σιγα μην μπουκαρανε οι τουρκοι, αυτονομοι μεν, ενωμενοι στα δυσκολα δε

Πώς θα μπουκαρουν οι τουρκοι κι αμα θελανε δε θα το κανανε τοσο καιρο;
ξεχνας οτι ειμαστε στο ΝΑΤΟ και στην ευρωπαϊκη ενωση

καλα ποσο χρονων ειστε 100; τι μυαλα ειναι αυτα

Η ΑΛΛΑΓΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕΣΩ ΚΑΛΠΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΚΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ

Αυτο που είπε ο Dr Jekyll είναι παρα πολύ καλη προτασηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 21:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nays

Και πως θα αλλάξεις μέσα σου, αν έχεις τοσο σιγουρια (μαλιστα δεν ψηφιζεις) μα εχεις τοσο σιγουρη γνώμη, ωστε να λες, σε μένα στον άθεο και στον Αιολο πως δεν έχουμε? ( σωστή γνωμη)

Αφου θα καταρηψεις αυτο που η ψήφος σου δίνει δικαίωμα να έχεις (δημοκρατία) για να βγάλεις κάτι που θα σε αντιπροσωπεύει καλύτερα, (θα πει πως τα αλλα δεν σε αντιπροσωπεύουν)...

...πως εσυ θα πας να υπερασπιστές τα δικαιώματα αλλων (και να κινδυνέψει η ζωη σου) τη στιγμη που δεν σε εκφράζουν αυτα που κάνουν έν ειρήνη?

Σκέψου τα λιγο...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/02/2012 21:02:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 21:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην είμαι εναντιων του πολέμου και συνεπώς της στρατευσης
δεν υπαρχει φοβος για πολεμο

μας φοβιζουν για να μας χειραγωγούν πιο ευκολα

πατριδα μου είναι η γη και πρεπει ΟΛΟΙ να αρνούμαστε τα ηλιθια συμφεροντα των οικονομικά ισχυρων που τους συμφερουν οι πολεμοι

αλλιώς να μπαινουν οι εκάστοτε κυβερνώντες της όποιας χωρας που θα κυρήξει τον πολεμο στην πρωτη γραμμη να μας υπερασπιστουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 21:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και δεν έχει σημασια αν με εκφραζουν οι πολιτικες αποψεις των αλλών.
στα δυσκολα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ αλληλεγγύη!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 21:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκεφθηται μόνο να γίνουν αυτόνομα τα νησιά πχ Σαμος Χίος Μυτιλήνη. Μετα λίγες μέρες, θα μπουκαρουν οι Τούρκοι.
Θέλεις να πεις ΠΛΑΤΩΝΑ, ότι τα 80 εκ. Τούρκοι φοβούνται τα 10μας;
Βρε αν μαζευτούν απέναντι στην Χίο και κλάσουν, η Χίος θα βρεθεί στον Σαρωνικό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy