ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Για τον Deva Parinito
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 03:41:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Aurelia,

σου εξήγησα πως πριν από 7 χρόνια χρησιμοποιούσα ως nickname για την είσοδό μου στα forums του esoterica.gr το ψευδώνυμο "Deva Parinito". Ο λογαριασμός αυτός απενεργοποιήθηκε από την υπεύθυνους του χώρου γιατί ακριβώς συμπεριφέρθηκα εγώ ανόητα και ανώριμα.

Παρά τούτο, εγώ ποτέ δεν προσέβαλα τον Μανώλη Ρασούλη, ποτέ δεν έβγαλα κάτι προσωπικό του προς τα έξω, ποτέ δεν τον δυσφήμησα. Και πως είναι δυνατόν να το έκανα αυτό, αφού τον γνώριζα προσωπικά αυτόν τον άνθρωπο, τον σεβόμουν και τον εκτιμούσα - και εξακολουθώ να τον εκτιμώ, κι αυτόν και την οικογένειά του - και τον θεωρούσα δάσκαλό μου. Αν έχεις αντίθετη γνώμη, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω εγώ γι' αυτό. Πες μου όμως σε παρακαλώ, τι ακριβώς θέλεις από μένα τώρα ;

Αν νομίζεις πως έκανα κάτι που δυσφήμησε ή προσέβαλε τον Μανώλη Ρασούλη, σου ζητάω δημόσια συγνώμη. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο και μην ξεχνάς ότι όλα αυτά έγιναν πριν από 7 χρόνια! Έκανα λάθος.

Αν νομίζεις πως κακώς χρησιμοποίησα το ψευδώνυμο "Deva Parinito" και πάλι σου ζητώ συγνώμη.

Τι άλλο θέλεις και τι άλλο θέλεις να κάνει το esoterica.gr ;

Αν υπάρχει κάτι άλλο, σε παρακαλώ στείλε μου ένα e-mail ή ένα p.m, να μου εξηγήσεις ποιος, ποια ή ποιοι είστε και τι θέλετε και σου υπόσχομαι να σου απαντήσω. Θα σου δώσω κι εγώ τα στοιχεία μου για να βρεθεί μια άκρη. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε, ο καθένας μας έχει προχωρήσει την ζωή του, έχουμε οικογένειες, γυναίκες, παιδιά. Δεν ωφελεί να επιστρέφουμε στο παρελθόν. Από το 2005 και μετά, εγώ ούτε έχω ξαναγράψει ως "Deva Parinito" πουθενά, ούτε έχω ενοχλήσει ποτέ κανέναν. Σε παρακαλώ πολύ, εξήγησέ μου, τι ακριβώς θέλεις.



Στο mail θα μιλήσουμε. Όχι άλλο εδώ.


Edited by - Aurelia on 29/03/2012 04:43:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 06:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Aurelia:
quote:
Όμως αν θέλεις, κάνε έναν κόπο και ξαναδιάβασε την αρχή του θέματος και ξανασκέψου τις αντιδράσεις των υπολοίπων.

Εγώ έχω "κάνει τον κόπο" και έχουμε κάνει (ως ομάδα διαχείρισης) αρκετές φορές τον κόπο έως τώρα να ξαναδιαβάσουμε και να αναλύσουμε διεξοδικά όλα τα τεκταινόμενα από τα πρώτα σου μηνύματα στον χώρο.
Το ξαναέκανα άλλη μία φορά ύστερα από την προτροπή σου και μάλλον θα σε "στεναχωρήσω"...

Πέρα από τις λίγες πιο ανώριμες αντιδράσεις κάποιων -που σε αρκετές περιπτώσεις δυστυχώς πέφτουν στην παγίδα να κάνουν με περισσή ευκολία "εξυπνακίστικα" σχόλια μόλις "οσμιστούν" κάτι περίεργο- η πλειονότητα αυτών που σου μίλησαν για αρκετά μηνύματα, έδειξαν καλή διάθεση απέναντί σου.
Βέβαια η αλήθεια είναι, όπως σου έχουμε ξαναπεί -εγώ και άλλοι άνθρωποι- πως δεν μας άφησες και πολλά περιθώρια εντέλει...
Υπήρξες δυστυχώς, ασαφής, γριφώδης και περιέπλεξες τα πράγματα ουκ ολίγες φορές. Κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει τι ακριβώς εννοούσες... Πολλά από αυτά που μας απεύθυνες, στο λέω ξεκάθαρα, δεν αντέχουν πολύ σε μία κριτική/ορθολογική ανάλυση...

Νομίζω ότι τα βασικά κλειδιά ερμηνείας αυτής της στάσης -όπως θεωρώ προσωπικά ότι ισχύει- στα εκθέτω διεξοδικά και με ευκρίνεια στο προηγούμενο μήνυμά μου το οποίο σου προτείνω να διαβάσεις πολύ προσεκτικά καθώς ειλικρινά πιστεύω πως μπορεί να συμβάλει πολύ στην κατανόηση των περιστάσεων.

Από την πλευρά μου, προσπάθησα για αρκετό χρονικό διάστημα να βοηθήσω την κατάσταση και να σε καταλάβω, χωρίς κάποιες "επιλήψιμες" παρεκτροπές. Δυστυχώς και η δική μου περίπτωση "βουτήχτηκε" στην ασάφεια και στην αινιγματική ατμόσφαιρα που διασκόρπισες, χωρίς να παράσχεις κάποια συγκεκριμένη, βοηθητική πληροφορία προς την διαχείριση όπως και προς τους υπόλοιπους.

Βέβαια η κατάσταση αργότερα στη σειρά των μηνυμάτων ξέφυγε από κάποια όρια με βαριές κουβέντες και από τις δύο πλευρές (και με σοβαρότατες κατηγορίες από εσένα εναντίον του χώρου και των υπευθύνων του) και έγινε προσπάθεια αργότερα να εγκαθιδρυθεί ένας άλλος τρόπος και οδός διευθέτησης -τόσο από την πλευρά της Διαχείρισης καθαρά, όσο και με την συμβολή και ανεκτίμητη βοήθεια άλλων Συμμετεχόντων/Μελών.

Έσυ όμως έκανες αλήθεια "τον κόπο" να αναρωτηθείς σοβαρά για την δική σου συμβολή στην όλη δυσάρεστη κατάσταση, εξαρχής και στη συνέχεια; Αναρωτήθηκες μήπως και αυτό που σου λένε κάποιοι άνθρωποι, ότι δεν υπήρξε η στάση σου τόσο άμεμπτη, αλάθητη και συνετή όσο θέλεις να πιστεύεις, είναι μία πιθανή αιτία της αλληλουχίας των καταστάσεων;

Βλέπω δυστυχώς ότι συνεχίζεις μία αδικαιολόγητα εχθρική και υποτιμητική στάση εναντίον του Esoterica και των ανθρώπων του.

Και αναρωτιέμαι:
Μήπως αλήθεια το παρατραβάς το σχοινί;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 06:36:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Aurelia:
quote:
Όμως αν θέλεις, κάνε έναν κόπο και ξαναδιάβασε την αρχή του θέματος και ξανασκέψου τις αντιδράσεις των υπολοίπων.

Εγώ έχω "κάνει τον κόπο" και έχουμε κάνει (ως ομάδα διαχείρισης) αρκετές φορές τον κόπο έως τώρα να ξαναδιαβάσουμε και να αναλύσουμε διεξοδικά όλα τα τεκταινόμενα από τα πρώτα σου μηνύματα στον χώρο.
Το ξαναέκανα άλλη μία φορά ύστερα από την προτροπή σου και μάλλον θα σε "στεναχωρήσω"...

Πέρα από τις λίγες πιο ανώριμες αντιδράσεις κάποιων -που σε αρκετές περιπτώσεις δυστυχώς πέφτουν στην παγίδα να κάνουν με περισσή ευκολία "εξυπνακίστικα" σχόλια μόλις "οσμιστούν" κάτι περίεργο- η πλειονότητα αυτών που σου μίλησαν για αρκετά μηνύματα, έδειξαν καλή διάθεση απέναντί σου.
Βέβαια η αλήθεια είναι, όπως σου έχουμε ξαναπεί -εγώ και άλλοι άνθρωποι- πως δεν μας άφησες και πολλά περιθώρια εντέλει...
Υπήρξες δυστυχώς, ασαφής, γριφώδης και περιέπλεξες τα πράγματα ουκ ολίγες φορές. Κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει τι ακριβώς εννοούσες... Πολλά από αυτά που μας απεύθυνες, στο λέω ξεκάθαρα, δεν αντέχουν πολύ σε μία κριτική/ορθολογική ανάλυση...

Νομίζω ότι τα βασικά κλειδιά ερμηνείας αυτής της στάσης -όπως θεωρώ προσωπικά ότι ισχύει- στα εκθέτω διεξοδικά και με ευκρίνεια στο προηγούμενο μήνυμά μου το οποίο σου προτείνω να διαβάσεις πολύ προσεκτικά καθώς ειλικρινά πιστεύω πως μπορεί να συμβάλει πολύ στην κατανόηση των περιστάσεων.

Από την πλευρά μου, προσπάθησα για αρκετό χρονικό διάστημα να βοηθήσω την κατάσταση και να σε καταλάβω, χωρίς κάποιες "επιλήψιμες" παρεκτροπές. Δυστυχώς και η δική μου περίπτωση "βουτήχτηκε" στην ασάφεια και στην αινιγματική ατμόσφαιρα που διασκόρπισες, χωρίς να παράσχεις κάποια συγκεκριμένη, βοηθητική πληροφορία προς την διαχείριση όπως και προς τους υπόλοιπους.

Βέβαια η κατάσταση αργότερα στη σειρά των μηνυμάτων ξέφυγε από κάποια όρια με βαριές κουβέντες και από τις δύο πλευρές (και με σοβαρότατες κατηγορίες από εσένα εναντίον του χώρου και των υπευθύνων του) και έγινε προσπάθεια αργότερα να εγκαθιδρυθεί ένας άλλος τρόπος και οδός διευθέτησης -τόσο από την πλευρά της Διαχείρισης καθαρά, όσο και με την συμβολή και ανεκτίμητη βοήθεια άλλων Συμμετεχόντων/Μελών.

Έσυ όμως έκανες αλήθεια "τον κόπο" να αναρωτηθείς σοβαρά για την δική σου συμβολή στην όλη δυσάρεστη κατάσταση -εξαρχής και στη συνέχεια; Αναρωτήθηκες μήπως και αυτό που σου λένε κάποιοι άνθρωποι, ότι δεν υπήρξε η στάση σου τόσο άμεμπτη, αλάθητη και συνετή όσο θέλεις να πιστεύεις, είναι μία πιθανή αιτία της αλληλουχίας των καταστάσεων;

Βλέπω δυστυχώς ότι συνεχίζεις μία αδικαιολόγητα εχθρική και υποτιμητική στάση εναντίον του Esoterica και των ανθρώπων του.

Και αναρωτιέμαι:
Μήπως αλήθεια το παρατραβάς το σχοινί;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------


Δυσχαιρένεις την κατάσταση με την υπερασπιστική επιθετικότητά σου..
Το σχοινί έχει παρατραβηχτεί εδώ και χρόνια απ'ότι πλέον βλέπουμε. Έχω έρθει σε επαφή ήδη με την Αμαλία και εσύ θέλεις να πεις την τελευταία κουβέντα εδώ. Δεν έχω πρόβλημα.
Να σου θυμίσω ότι μπήκα σε μία ασάφεια από γεγονότα, πρόσωπα και καταστάσεις που βρισκόταν σε ΑΥΤΟ εδώ το φόρουμ δημοσιευμένα και αφορούν συγκεκριμένους ανθρώπους.

Εσένα το πρόβλημά σου είναι αν ήμουν εγώ ασαφής;..
Άλλο πρέπει να είναι το πρόβλημά σου. Εσύ υπερασπίζεσαι το φόρουμ εδώ ΣΑΝ να είναι ολομόναχο χωρίς μέλη, χωρίς αναρτήσεις, χωρίς απόψεις. Εγώ υπερασπίζομαι έναν άνθρωπο που καλό θα είναι να συνειδητοποιήσεις ότι εν αγνοία του "χρησιμοποιήθηκε" από ΜΕΛΟΣ αυτού του φόρουμ. Δεν είναι εδώ να μας μιλήσει ο ίδιος και όλοι περιμένουμε το μέλος αυτό που έγραψε πράγματα εδώ εξ ονόματος του Μανώλη Ρασούλη και με πέντε αντιφάσεις που μας είπε, παραμένει εκτός έκθεσης πραγματικών γεγονότων. Ούτε καν εκτός φόρουμ.

Μην το συνεχίσεις, γιατί παραμένεις χωρίς ταυτότητα. Και δεν είναι σοφή η συνεχής σου αυτουπεράσπιση.

Σου έχω πει από την αρχή. Αν δεν μπορείς να συγκρατήσεις την επιθετική σου με το γάντι στάση, μην εμπλέκεσαι άλλο. Το φόρουμ ΔΕΝ κινδυνεύει από εμένα. Αυτός που θέλει να αναζωπυρώνει μια φωτιά ρίχνει κι άλλο κούτσουρο. Αν ρίξει βενζίνη όμως, καίει τα πάντα.

Η Αμαλία προσπαθεί με τον τρόπο της για την αποσυμφόρηση και εσύ επιμένεις στα προηγούμενα.

Διαχειριστές του ίδιου φόρουμ είστε. Βρείτε τα μεταξύ σας.
Εδώ κλείνω το θέμα οριστικά.

Γεια και χαρά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 07:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Aurelia

Από τη στιγμή που προσβάλλεις εμάς και το έργο μας είναι δύσκολο, εάν όχι ακατόρθωτο, να ξεκινήσει ή να διατηρηθεί οποιαδήποτε σοβαρή και ουσιαστική συζήτηση.

Ούτε μπορώ κι εγώ να λειτουργήσω μέσω email, όταν στα forums εισπράττουμε μια τέτοια ακραία αντιμετώπιση. Δυστυχώς λοιπόν, ακόμα δεν έχει εγκατασταθεί η πολυπόθητη βάση "επικοινωνίας" ώστε να διευθετηθεί το ζήτημα. Υπενθυμίζω ότι σου έχω στείλει και το τηλέφωνό μου.
Είχα ξεκινήσει να σου γράφω και ένα μεγάλο email σχετικά με κάποια πράγματα που με ρώτησες, αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω να επενδύω σκέψη, χρόνο και καλή διάθεση με αυτά που διαβάζω. Οπότε, για την ώρα ίσως είναι καλύτερα να τα πούμε, αν θελήσεις, μέσω τηλεφώνου.
(ή να ελπίσω, να αναθεωρήσεις την επιθετική σου αυτή στάση)

EDIT:
τώρα μόλις είδα ότι μου έχεις στείλει μήνυμα, οπότε ενημερώνω ότι τα παραπάνω τα έχω γράψει πριν διαβάσω οτιδήποτε μου έχεις γράψει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 09:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Ειλικρινά ... δεν καταλαβαίνω.

Επαναλαμβάνω : Aurelia, αν έχω χρησιμοποιήσει εσφαλμένα [ για σένα ] το nick "Deva Parinito", σου ζητώ συγνώμη. Από τότε και μετά, από το 2005 κι έπειτα δηλ. δεν το έχω ξανα-χρησιμοποιήσει πουθενά. Εξήγησέ μου σε παρακαλώ, και εξήγησε σε όλους μας, τι θέλεις να γίνει από 'δω κι έπειτα. Θέλεις να σβηστούν οι δημοσιεύσεις του λογαριασμού Deva Parinito ; Θέλεις να με διαγράψουν τα παιδιά από το φόρουμ ; Τι θέλεις ; Τι ακριβώς ; Τι μπορεί να γίνει δηλ. ώστε να αποκατασταθούν τα πράγματα ;

Αν έχω κάνει λάθος, σου ζήτησα συγνώμη. Νομίζω πως ούτε έχω δυσφημήσει τον Μανώλη Ρασούλη, ούτε έχω δημοσιεύσει προσωπικά του δεδομένα. Όλα τα κείμενα και οι δημοσιεύσεις από τον λογαριασμό Deva Parinito τα έχω γράψει εγώ, είναι δικά μου. Πες μου σε παρακαλώ, ποια ακριβώς κείμενα ή δημοσιεύσεις θεωρείς πως είναι αντιγραφές και από πού είναι αντιγραφές. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει καμία απολύτως κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας του Μανώλη Ρασούλη. Αν έχεις αντίθετη γνώμη, πες μου σε παρακαλώ πού ακριβώς νομίζεις πως το έχω κάνει.

Και πάλι σου λέω : Αν τίποτε απ' όσα λέω, δεν σε ικανοποιεί, έχεις κάθε δικαίωμα να προσφύγεις στην δικαιοσύνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 09:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
amalia

Νομίζω πως αυτό αρκεί για να λήξει το θέμα της ταυτότητας του λογαριασμού "Aurelia". Από κει και πέρα, οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια αμφισβήτησης προσβάλλει εκτός από τη δική της, και τη δικιά μας αξιοπιστία.


amalia, δεν θέλω να προσβάλω ούτε την ... δική της "αξιοπιστία", ούτε φυσικά την δική σας. Μου επιτρέπεις σε παρακαλώ, να έχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με την ταυτότητα του λογαριασμού Aurelia ;

Εσείς δηλ. ως forum πιστοποιείτε πως ο λογαριασμός Aurelia ανήκει στην Ναταλί Ρασούλη ; Το πιστοποιείτε αυτό ; Το διαβεβαιώνετε ;

Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος όπως η Ναταλί να μπει σε μια τέτοια διαδικασία ; Να στέλνει e-mails και να λέει "Αν δεν με πιστεύεις ότι είμαι αυτή που λέω ότι είμαι, ρώτα την Αμαλία" ;;; Είμαστε σοβαροί ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 09:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Τι να πω ρε παιδιά ... τι να πω ;;; Χρησιμοποίησα ένα nick πριν από 7 χρόνια, ζητώ συγνώμη αν έκανα λάθος, ζητώ να μου εξηγήσει η Aurelia τι άλλο θέλει να γίνει γι' αυτό, τι μπορώ να κάνω εγώ, τι ακριβώς θέλει να κάνει το forum του esoterica.gr, της εξηγώ πως αν δεν την ικανοποιούν όλα αυτά μπορεί να καταφύγει στη δικαιοσύνη και να μου κάνει μήνυση και το μόνο που λέει είναι "Θα τα πούμε μέσω mail". Ε ... τι άλλο να πω δηλ. ;;;

Κι από πάνω έρχεστε κι εσείς ως forum και λέτε :

quote:
Admin

Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε.


Ε, εντάξει ... τι να λέμε τώρα ; Θέλετε να με διαγράψετε ; Διαγράψτε με ρε παιδιά ... δεν υπάρχει πρόβλημα δηλ. Θέλετε να σβήσετε όλες τις δημοσιεύσεις του λογαριασμού Deva Parinito ; Σβήστε τα ... τι να πω ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 11:53:27  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ δε γουστάρω να διαγραφεί τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 12:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
zip
Κατά την άποψή μου μπορεί κάποιος να πιστοποιήσει αυτό που ζητάς μόνο εάν συναντήσει τον άλλον, δεν είναι τυχαίο ότι η αστυνομία για έκδοση ταυτότητας ζητάει μάρτυρες, για το θέμα ταυτοπροσωπίας όπως φαντάζομαι.
Όμως δεν είναι πάντα δυνατόν να συναντάς όλον τον κόσμο οπότε αναγκάζεσαι, κατά κάποιον τρόπο, να δεχτείς και τις διαβεβαιώσεις μέσω mail εάν πληρούν κάποιες λογικές προϋποθέσεις κοινώς αποδεκτές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 12:06:04  Εμφάνιση Προφίλ
Ξαναλέω, εγώ δε γουστάρω να διαγραφεί τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 12:10:02  Εμφάνιση Προφίλ
pyramid υπάρχουν και οι webcam και τα τηλέφωνα, πολλά μέσα υπάρχουν εξ αποστάσεως. Το ερώτημα είναι να όντως έχει γίνει κάποιο αδίκημα, είτε "κολάσιμο" είτε ηθικό. Αν έχει γίνει, θα πρέπει να υπάρξουν αποδείξεις. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρατεθεί καμία απόδειξη.

Admin συμφωνώ με όλες τις τελευταίες σου παραθέσεις, ακριβώς την ίδια άποψη και τα ίδια ερωτήματα έχω και εγώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 12:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
pyramid,

Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες αλλά 'ντάξει, εδώ το θέμα ξεφεύγει ... είναι σοβαρό. Δεν νομίζεις πως ένα email δεν αρκεί για να πιστοποιήσει κάποιος την ταυτότητά του ; Δηλ. τι ; σου στέλνει κάποιος ένα email, σου λέει πως είναι η Ναταλί Ρασούλη και συ, ok, το πιστεύεις αυτό ; Σου ζητάει τα στοιχεία σου και τα δίνεις ; Έτσι ; αέρα - πατέρα δηλ. ;

Εγώ βασικά, δεν έχω καταλάβει ακόμη τι ζητάει αυτός ο άνθρωπος ή οι άνθρωποι που είναι πίσω από τον λογαριασμό Aurelia. Τι ζητάνε ρε παιδί μου ; Ποιες είναι οι αξιώσεις τους ; Να σβηστούν όλα αυτά που γράφτηκαν πριν 7 χρόνια ; Να διαγραφώ εγώ ; Τι ;

Και επιπλέον, γιατί το κάνουν όλο αυτό ; Με emails και δεν ξέρω 'γω και τι άλλο ... Αν, ας πούμε, δεν ικανοποιούνται με τις εξηγήσεις τις δικές μου, ας πάνε στη δικαιοσύνη, ας μου κάνουν μήνυση. Εγώ δεν έχω ενοχλήσει κανέναν εδώ και 7 χρόνια. Κανέναν! 'Ντάξει, έκανα μαλακίες, το ξέρω. Πέρασαν τόσα χρόνια. Πλάκα κάνουμε τώρα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 12:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Κατ' αρχήν να κάνω μια ερώτηση. Αν όντως ο λογαριασμός Aurelia χρησιμοποιείται από τον άνθρωπο ή ανθρώπους που λένε ότι είναι, προς τι αυτό το μήνυμα ;

quote:
Aurelia

Ένα μικρό σχόλιο για όλα όσα έχουν γραφτεί σε αυτό το φόρουμ. Ο Deva Parinito έγραψε τις θέσεις του και τις απόψεις του και τις μοιράστηκε σε αυτό τον χώρο. Ο σκοπός αυτού του φόρουμ είναι η συζήτηση στα του εσωτερισμού. Όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι άχρηστα και παρεμποδίζουν την εξέλιξη της νόησης. Για να κλείσει λίγο το παρασκήνιο γύρω από τον Deva Parinito και να διαβαστούν και κατανοηθούν αυτά που γράφει σε βάθος, θα πρέπει να πω ότι κανείς άλλος εδώ μέσα δεν είναι εκείνος εκτός από τον ίδιο. Μην ψάχνετε να βρείτε διπλές ταυτότητες. Δεν υπάρχουν. Ο Deva Parinito έχει περάσει σε άλλο, πιο ιερό επίπεδο και δεν πρόκειται να σας απαντήσει εδώ. Ίσως με άλλους τρόπους στον καθένα ξεχωριστά. Αυτό όμως που σίγουρα μπορεί κανείς να κάνει, είναι να ξαναδιαβάσει ότι έχει γράψει. Αυτό έχει σημασία. Τα υπόλοιπα δεν ενδιαφέρουν κανένα αλλά και κανένα επίπεδο. Η αποτυπωμένη σκέψη είναι αυτό που κερδίζουμε σ' ένα τέτοιο φόρουμ. Ο εσωτερισμός πρέπει να παραμείναι εσωτερισμός και όχι να μετατρέπεται σ' έναν κακοποιημένο εξωτερισμό. Όλα τα άλλα, είναι δευτερεύοντα. Ας χαιρόμαστε μόνο για αυτές τις σκέψεις που μοιράστηκε εδώ.
Aurelia


Δηλ. γιατί το γράφουν αυτό ; Δεν θα μπορούσε να πει π.χ "Γεια σας, είμαι η Ναταλί Ρασούλη, διαπίστωσα κάποια πράγματα στο forum σας και θέλω να μου τα εξηγήσετε ή θα ήθελα να τα σβήσετε γι' αυτόν και γι' αυτόν τον λόγο" ;;; Δηλ. τι πιο απλό απ' αυτό ; Δεν θα μπορούσε η ... Ναταλί να πει "Ρε παιδιά, εδώ υπάρχει κάποιος με το nick "Deva Parinito". Τι συμβαίνει ;" ; Ή δεν θα μπορούσε να στείλει κατ' ευθείαν ένα mail στη διαχείριση και να τους ρωτάει κάποια πράγματα ;

Δηλ. γιατί ξεκινάει ένα θέμα και κάνει αυτό το σχόλιο ; Αν όντως είναι η Ναταλί κι αν όντως ενοχλήθηκε απ' αυτά που γράφτηκαν, το ξαναλέω πριν από 7 χρόνια!, θα το έγραφε αυτό ; Δεν θα έμπαινε κατ' ευθείαν στο "ζουμί" της ιστορίας και δεν θα έλεγε "Επ, παιδιά, τι γίνεται εδώ ; Είμαι η Ναταλί Ρασούλη κτλ" ;

Δηλ. σας φαίνεται αυτό σοβαρό ; Αν προσέξετε, στο σχόλιο αυτό, ούτε ρωτάει τίποτε, ούτε κατηγορεί κανέναν, ούτε ζητάει εξηγήσεις για κάτι, ούτε τίποτε. Αν υπήρχε κάτι, ας πούμε, προβληματικό στην όλη υπόθεση, από την αρχή δεν θα το έλεγε ;

Δηλ. τώρα, τι κάνουμε ; κοροϊδευόμαστε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 13:29:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υπήρξες δυστυχώς, ασαφής, γριφώδης και περιέπλεξες τα πράγματα ουκ ολίγες φορές. Κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει τι ακριβώς εννοούσες... Πολλά από αυτά που μας απεύθυνες, στο λέω ξεκάθαρα, δεν αντέχουν πολύ σε μία κριτική/ορθολογική ανάλυση...
Σε απλά ελληνικά, ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ.
Οταν κάποιος παίρνει σοβαρά ασυναρτησίες, όχι μόνον στο εισαγωγικό κείμενο που παραθέτει ο zip, αλλά 7 σελίδες γεμμάτες από μπούρδες, μάλλον μας δουλεύει ή έχει πρόβλημα με την γλώσσα ή είμαστε όλοι οι άλλοι ηλίθιοι, μιας και νόημα ουδείς έβγαλε.
Ακόμα, πολύ σωστά αναρωτιέται o zip και όχι μόνον, τι ακριβώς θέλει ο εν λόγω λογαριασμός. Οποιος σοβαρός κατάλαβε, παρακαλώ να μας ενημερώσει.
Λέω ο "εν λόγω λογαριασμός" διότι έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου για την ταυτότητά του.
Με όλο το συμπάθειο, αλλά τα στοιχεία που κατέχετε και "αποδεικνύουν" την ταυτότητα του μέλους, δεν είναι αρκετά για να με πείσουν.
Απόδειξη ότι είναι εκείνη που ισχυρίζεται η κυρία, θα ήταν αν την γνώριζε κάποιος προσωπικά - δεν είναι δημόσιο πρόσωπο - και επικοινωνούσε μ' εκείνη προσωπικά ή τηλεφωνικά.
Κάτι τέτοιο δεν προκύπτει, επομένως από ένα μειλ, πίσω από το οποίο θα μπορούσε να είναι και η βασιλισα της Αγγλίας, σίγουρα δεν πηγάζει ΟΥΔΕΜΙΑ σιγουριά.

Δεν μπορώ να καταλάβω zip γιατί απολογείσαι. Ζήτησες (κακώς κατ' εμέ) συγγνώμη κατ' επανάληψη και το αποτέλεσμα είναι ΑΚΟΜΑ να μην μπορείς να καταλάβεις γιατί. Δεν παρενέβης ουδένα νόμο.
Υπάρχουν "πνευματικά δικαιώματα" σε ένα ψευδώνυμο; ΑΠΟ ΠΟΤΕ;
Οποιος γουστάρει χρησιμοποιεί όποιο ψευδώνυμο επιλέξει και να γράφει ότι γουστάρει. Επιλήψιμο θα ήταν αν ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.
Υπάρχει νόμος που να κατοχυρώνει το νικ ντεβα κλπ σε συσκεκριμένο πρόσωπο;
Τι ανοησίες είναι αυτές;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 14:52:07  Εμφάνιση Προφίλ
zip

quote:
Εγώ βασικά, δεν έχω καταλάβει ακόμη τι ζητάει αυτός ο άνθρωπος ή οι άνθρωποι που είναι πίσω από τον λογαριασμό Aurelia.

Ούτε εγώ έχω καταλάβει! Αυτό που με μπερδεύει περισσότερο είναι ότι το τελευταίο μήνυμα με το λογαριασμό αυτόν γράφτηκε το 2005!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zoom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 15:13:23  Εμφάνιση Προφίλ
Συγνωμη που επεμβαινω διαβάζω με πολυ εβνδιαφερον αυτα που γραφονται ε3δω.
Γιατι οι ενδιαφερόμενοι δεν κάνουν ενα τηλέφωνο στη συγκεκριμενη τραγιτυδίστρια ετσι ώστε να διαπιστωθεί αν είναι η ίδια.
Εκτος αυτού εχει και σε λίδα στο facebook http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=1067310264

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 15:23:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ούτε εγώ έχω καταλάβει! Αυτό που με μπερδεύει περισσότερο είναι ότι το τελευταίο μήνυμα με το λογαριασμό αυτόν γράφτηκε το 2005!
..και αυτό, αλλά θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι, ασυναρτησίες και "διαλόγους" τέτοιου τύπου έχουμε ξαναδεί εδώ μέσα πρόσφατα, αλλά δεν θυμάμαι που...
Θέλω να πω, ότι και κάπου αλλού, κάποιοι άλλοι θεωρούσαν τον διάλογο ανάκριση, απειλούσαν με νομικίστικες βλακείες, έκαναν κηρύγματα κλπ.

Θυμάται κανείς;


Edited by - Αίολος on 29/03/2012 15:29:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 15:51:12  Εμφάνιση Προφίλ
μπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 16:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Σχετικά με τη γνησιότητα της ταυτότητας που δηλώθηκε από τον λογαριασμό "Aurelia":

Επαναλαμβάνω ότι η ταυτότητα επιβεβαιώθηκε.
Η επιμονή σε αμφιβολίες καταντάει πλέον συνομωσιολογία. Είμαστε δεσμευμένοι από τις αρχές μας να μην φανερώσουμε με ποιον τρόπο έγινε η διαπίστωση αυτή (λόγω προστασίας προσωπικών δεδομένων και κωδίκων δεοντολογίας, ηθικής, κ.ο.κ.), αλλά το γεγονός είναι ότι έγινε με βέβαιο τρόπο. Και δεν αναφέραμε ότι ο τρόπος αυτός ήταν το email.

Γιατί λοιπόν συνεχίζεται η σχετική συζήτηση, εφόσον ήδη έχουν γραφτεί άλλα 2 μηνύματα σχετικά με το ότι επιβεβαιώθηκε το ζήτημα αυτό;

quote:
Αίολος

Με όλο το συμπάθειο, αλλά τα στοιχεία που κατέχετε και "αποδεικνύουν" την ταυτότητα του μέλους, δεν είναι αρκετά για να με πείσουν.



Ποιά ακριβώς στοιχεία είναι αυτά που αναφέραμε και που δεν κατόρθωσαν να σε πείσουν; Διάβασες εσύ κάπου εδώ μέσα αναφορά για τον τρόπο με τον οποίο έγινε η επιβεβαίωση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 17:30:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ποιά ακριβώς στοιχεία είναι αυτά που αναφέραμε και που δεν κατόρθωσαν να σε πείσουν; Διάβασες εσύ κάπου εδώ μέσα αναφορά για τον τρόπο με τον οποίο έγινε η επιβεβαίωση;
Σαφώς εδώ: Ούτε μπορώ κι εγώ να λειτουργήσω μέσω email, όταν στα forums εισπράττουμε μια τέτοια ακραία αντιμετώπιση. Δυστυχώς λοιπόν, ακόμα δεν έχει εγκατασταθεί η πολυπόθητη βάση "επικοινωνίας" ώστε να διευθετηθεί το ζήτημα. Υπενθυμίζω ότι σου έχω στείλει και το τηλέφωνό μου

Με μειλ.

Από περιέργεια, πως καταφέρατε να συνεννοηθήτε αν μιλάει το ίδιο ασυνάρτητα - κάτι που ουδείς αμφισβητεί - και να βεβαιωθείς κιόλας;
Εκτός κι αν την ασυναρτησία την επιφυλάσει για όλους εμάς.
Τα πρόβατα.
Μήπως σου εξήγησε τον σκοπό της, τον λόγο που άνοιξε αυτό το θέμα, διότι είναι μείζωνος σημασίας για πολλούς από εμάς;
Εκτός κι αν δεν έχει σημασία τι θέλουμε εμείς οι υπόλοιποι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 19:36:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε.

Το διάβασα αυτό,
αλλά δεν μπορώ να μη δηλώσω το πόσο "προσεκτική" και "Πυθιακή" δήλωση είναι...
Κάτι σαν "ήξεις αφίξεις" δηλαδή...

Με άλλα λόγια μπορεί να είναι η κόρη του Ρασούλη, η ανιψιά , η αδερφή , η θεία, ο δικηγόρος, ο φίλος, η φίλη, ο συγγενής, και δε συμμαζευόμαστε! (μιας και κάπου ανέφερε η Aurelia περί οικογενείας, ομάδας και νομικής προστασίας του Μ.Ρασούλη)

Δεν μας πέφτει λόγος βέβαια για το πώς σας το απόδειξε,
και τι είπατε μεταξύ σας (ενν. Aurelia με Admin,Amalia,etc)
και μας αρκεί απλώς μέχρι στιγμής ότι ο λογαριασμός Aurelia τουλάχιστον δεν είναι "troll".

Αυτό αυτομάτως το σοβαρεύει το πράγμα, και όχι μόνο για τους λόγους που φαντάζεστε.
Διότι θα μπορούσε να πεί κανείς, και τί σε κόφτει εσενα ρε Πυθαγόρα μια υπόθεση όπου εμπλέκεται το "τριγωνο" Aurelia - Zip - διαχειριση Esoterica ???

Με κόφτει και με παρακόφτει διότι όπως αφήνει να εννοηθεί και ο φίλος Αίολος

quote:
Μήπως σου εξήγησε τον σκοπό της, τον λόγο που άνοιξε αυτό το θέμα, διότι είναι μείζωνος σημασίας για πολλούς από εμάς;
Εκτός κι αν δεν έχει σημασία τι θέλουμε εμείς οι υπόλοιποι...

εμείς που γράφαμε και γράφουμε στο Εσωτέρικα θεωρώντας το μια ελεύθερη γωνιά του Διαδικτύου,
για έκφραση κάπως πιο "ευρεία" και έξω από τα συνηθισμένα,
τώρα θα αρχίσουμε να "φοβόμαστε" και τον ...ίσκιο μας,
όταν κάθε τρεις και λίγο θα πετάγεται κάποιος να επισείει απειλές νομικίστικων τύπων...

Ανέφερα κάπου το παράδειγμα με το ρητό του Σωκράτη και το περάσατε στο ντούκου.

Τα δημόσια πρόσωπα και τα πρόσωπα που καλώς ή κακώς εκτίθενται στο κοινό (καλλιτεχνες, δημόσιοι λειτουργοί, "επώνυμοι", κλπ) δεν έχουν και δεν γίνεται να έχουν τα ίδια κριτήρια με τον "απλό" "ανώνυμο" κόσμο, όσον αφορά το έργο τους, τα λόγια τους, τα γραπτά τους, και τις (βιο)θεωρίες τους.

Δεν μπορούμε να ποινικοποιούμε ή να απειλούμε με ποινικοποίηση τον ενστερνισμό ή την αντιγραφή τέτοιων πραγμάτων. Αλίμονο!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 19:46:54  Εμφάνιση Προφίλ
και για το θέμα του zip τώρα ή για το ύφος γραφής του...

Εκεί είναι που μου τη "βίδωσε" λίγο και μένα...

Δηλαδή γιατί να μην πιστέψουμε ότι ο ίδιος είχε αυτό το (γραπτό) λόγο και έκφραση? Ακόμα κι αν μοιάζει 90% με του Ρασούλη ή το δικό μου η όποιου άλλου.
Δηλαδή δεν μπορούν 2 ή 3 ή 5 ή 100 άνθρωποι να γραφουν, σκεφτονται, μιλούν, εκφραζονται, κλπ, με τον ιδιο ή παρόμοιο τρόπο?

Επίσης και ο ίδιος ο άνθρωπος δεν έχει σε κάθε στιγμή τον ίδιο τρόπο και είδος έκφρασης, που εξαρταται από πολλούς παράγοντες.

Αν θέλετε τη γνώμη μου, ως "τρίτου" και ως "έξω από αυτό το θέμα"
(έστω κι αν γνωρίζω τον zip, προσπαθώ να μην μεροληπτώ, ούτε τον θεωρώ
"αναμάρτητο") το μεγαλύτερο "σφάλμα" του ήταν όχι ότι έγραφε ως Deva Parinito, ούτε ενδεχομένως ότι χρησιμοποιούσε ρητά, φωτογραφίες, ή "υλικό" του Ρασούλη,
αλλά το ότι σε κάποιες φάσεις ενδεχομένως ΥΠΕΡΤΟΝΙΣΕ, ΥΠΕΡΕΒΑΛΛΕ, ΜΕΓΕΝΘΥΝΕ, ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΕ, ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΗΣΕ, κλπ, την όποια σχέση/γνωριμία του με το Ρασούλη, και τίποτε άλλο.

Και δεν νομίζω να το έκανε όλο αυτό ούτε για λεφτά, ούτε για δόξα, ούτε για κάποιο προσωπικό κέρδος,
παρά ενδεχομένως παρασύρθηκε από το ΘΑΥΜΑΣΜΟ του και ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ που έτρεφε και τρεφει για το δημιουργό Ρασούλη, και ενδεχομένως να ήθελε να "ταυτιστεί" μαζί του βλέποντας τον ως πρότυπο ("Δάσκαλο").

Άρα λοιπόν?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 21:03:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

και για το θέμα του zip τώρα ή για το ύφος γραφής του...

Εκεί είναι που μου τη "βίδωσε" λίγο και μένα...

Δηλαδή γιατί να μην πιστέψουμε ότι ο ίδιος είχε αυτό το (γραπτό) λόγο και έκφραση? Ακόμα κι αν μοιάζει 90% με του Ρασούλη ή το δικό μου η όποιου άλλου.
Δηλαδή δεν μπορούν 2 ή 3 ή 5 ή 100 άνθρωποι να γραφουν, σκεφτονται, μιλούν, εκφραζονται, κλπ, με τον ιδιο ή παρόμοιο τρόπο?

Επίσης και ο ίδιος ο άνθρωπος δεν έχει σε κάθε στιγμή τον ίδιο τρόπο και είδος έκφρασης, που εξαρταται από πολλούς παράγοντες.

Αν θέλετε τη γνώμη μου, ως "τρίτου" και ως "έξω από αυτό το θέμα"
(έστω κι αν γνωρίζω τον zip, προσπαθώ να μην μεροληπτώ, ούτε τον θεωρώ
"αναμάρτητο") το μεγαλύτερο "σφάλμα" του ήταν όχι ότι έγραφε ως Deva Parinito, ούτε ενδεχομένως ότι χρησιμοποιούσε ρητά, φωτογραφίες, ή "υλικό" του Ρασούλη,
αλλά το ότι σε κάποιες φάσεις ενδεχομένως ΥΠΕΡΤΟΝΙΣΕ, ΥΠΕΡΕΒΑΛΛΕ, ΜΕΓΕΝΘΥΝΕ, ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΕ, ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΗΣΕ, κλπ, την όποια σχέση/γνωριμία του με το Ρασούλη, και τίποτε άλλο.

Και δεν νομίζω να το έκανε όλο αυτό ούτε για λεφτά, ούτε για δόξα, ούτε για κάποιο προσωπικό κέρδος,
παρά ενδεχομένως παρασύρθηκε από το ΘΑΥΜΑΣΜΟ του και ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ που έτρεφε και τρεφει για το δημιουργό Ρασούλη, και ενδεχομένως να ήθελε να "ταυτιστεί" μαζί του βλέποντας τον ως πρότυπο ("Δάσκαλο").

Άρα λοιπόν?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "



Eίπα ότι δεν θα ξαναγράψω.Αλλά..
Ο zip,λοιπόν μας είπε ότι γνώρισε τον Ρασούλη το 2005 στην Θεσσαλονίκη. Καλά μέχρι εδώ;

Για διαβάστε και κάτι παρακάτω δια στόματος "Deva Parinito":

"Απεστάλη: 15/07/2005, 17:04:46 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send Deva_Parinito a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito Παρασκευή, 15 του Ιούλη 2005, Θεσσαλονίκη.

Το να δηλώνεις σε κάποιους πως είσαι 30 ετών, εμπεριέχει την ίδια ποσότητα αλήθειας με την δήλωση πως το τζίνι προέρχεται από τον κόσμο των Ζωοπρογόνων. Το να δηλώνεις πως είσαι υιοθετημένος γιος ενός σπουδαίου προσώπου, επίσης."


30 χρονών λοιπόν. Πάμε παρακάτω. Λόγια άλλου μέλου του esoterica που ΔΕΝ ψάρωσε:


ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3137 Μηνύματα Απεστάλη: 15/07/2005, 00:08:56 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ Τελικά Deva_Parinito, είσαι άτυχος…που ακόμα δεν συναντηθήκαμε, και αυτό θα το καταλάβαινες αμέσως, ….θα άφηνα μια παρατεταμένη πορδή, σε ένδειξη αναγνώρισης… ενός Devα από μεριάς του Φιλόσοφου.

Πριν λοιπόν τα πάρεις στο Κρανειο, και αρχίσεις να λες πως δεν σε σέβομαι…σκέψου τι μας έγραψες και πως σε υποδεχτήκαμε πριν καιρό, με την είσοδο σου στο εσωτερικά.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=5534

Διακρίνουμε,

quote: Όταν παρουσίασα για πρώτη φορά τον Osho, στον Δ. Σαββόπουλο, γύρισε και με κοίταξε με απορία, δέος και φάνηκε να αγαλλιάζει με την διδασκαλία του. Αντί όμως, ως εμπνευσμένος άνθρωπος να παραδεχτεί την ανώτερη περίπτωση του Ραζνίς, προέβαλε εγωπαθής χαρακτηρισμούς και τον έχασε μέσα από τα χέρια του. Αυτό το λέω γιατί πολλοί έχουν προσπαθήσει να πλησιάσουν τον δάσκαλο Osho, αλλά ακριβώς επειδή η εμπιστοσύνη τους είναι στιγμιαία, την επόμενη χάνεται, γιατί βλέπουν το άγνωστο να απλώνεται μπροστά τους και δειλιάζουν. Επιστρέφουν στα δικά τους, στην δική τους αλήθεια, την προσωπική, την υποκειμενική. Ακόμη και ο συν-διαβάτης και φίλος Διονύσης, δεν μπόρεσε να διαχωρίσει το επίπεδο του ποιητή ή του λογοτέχνη από την σφαίρα του μύστη. Και είναι η πρώτη φορά που το λέω τούτο δημοσίως, όσο «δημοσίως» μπορεί να χαρακτηριστεί τούτο το forum, αλλά και όσα ακολουθήσουν, θα ειπωθούν για πρώτη φορά μέσα από το internet.

ΑΑΑΑ... για μένα, καλά έκανε ο Διονύσης και έμεινε Σαββόπουλος…*(Στη χούντα, αν και πιτσιρικάς, τα τραγούδια του έδιναν θάρρος, και προσπερνούσαμε μέσα από τα Μπλόκα... και προωθούσαμε τηλεβόες και άλλα αναγκαία στο πολυτεχνείο)

Αυτές τις μέρες λοιπόν, παρουσιάσθηκες σε φίλους και φίλες, σε όλα τα μήκη της Ελλάδος, λέγοντας μάλιστα και την ηλικία σου…. 30… Ετών.

Και σκέφτεται ο Φιλόσοφος.

Μα καλά, είναι δυνατόν, το 1986 ένα παιδάκι 11 ετών, *(Τοσο ησουν) να γνωρίσει τον OSHO.... στον Σαββόπουλο?

Ελπίζω να κατάλαβες, γιατί θα ήταν τόσο παρατεταμένη… η πορδή μου.

Αν διαβάσεις προσεχτικά τα πρώτα ποστ, έτυχες υποδοχή που ελάχιστοι (από όσο ενθυμούμε) είχαν.

Ποιος ο λόγος να στείλεις... κατάσκοπους?

Με αρκετά από τα μέλη, βρεθήκαμε στα σπίτια μας. Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα.

Και καλά *(ο Μανόλης), ίσως έχει τους λόγους του.

Εσύ, πως παίρνεις ένα όνομα *(Deva Parinito) μοναδικό, που δόθηκε σε αυτόν…. η κάτι μου διέφυγε?

http://www.rasoulis.gr/

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 15/07/2005 00:13:22"

Απάντηση του Deva Parinito:

"Εντάξει τώρα βιαστικέ φιλόσοφε της πορδής ? ή μήπως θέλεις να σου δώσω και το κινητό τηλ. του Διονύση ? Η συνομιλία φίλε, έγινε πολύ αργότερα από τότε που εμφανίστηκε ο Osho στην Κρήτη, και συνέπεσε με την παρουσίαση ενός βιβλίου που είχε γράψει τότε ο Μανώλης.

Α! και που 'σαι. Εγώ και ο Μανώλης, είμαστε ένα και το αυτό! Σ' ευχαριστώ λοιπόν, που διαφημίζεις την ιστοσελίδα μου / μας."

ΘΕΛΕΤΕ ΚΙ ΑΛΛΑ; Έχει άπειρα..

Και το κερασάκι στην τούρτα:

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 19:51:39 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr Λίγα λόγια.

(Ελπίζω να βάλει πολλά πράγματα στην θέση τους και να φέρει την ηρεμία στο φόρουμ σας.)

Τον Γενάρη του 2005, ο Μανώλης βρισκόταν στην Θεσσαλονίκη, εμφανιζόμενος στην μπουάτ «Βάρδια» της Τούμπας για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Σε κάποια από τις συναντήσεις μας, τέθηκε το θέμα των λαϊκών τραγουδιών. Ο Μανώλης υποστήριζε πως η έννοια «λαός» έχει χάσει πια την αυθεντικότητά της και πως είναι εξαιρετικά δύσκολο πλέον να γραφτούν τραγούδια που πηγάζουν μέσα από κάποιες ιδιάζουσες κοινότητες, ως αντιπροσωπευτικά δείγματα του λαού.

Του είπα πως το πιο «λαϊκό» πράγμα σήμερα είναι το internet. Γούρλωσε τα μάτια του και με κοίταξε. Μου είπε «Ναι! Ας γράψουμε έναν δίσκο από το internet για το internet. Αυτός θα ήταν λαϊκός δίσκος.» Συμφώνησα.

Ο Μανώλης φυσικά, δεν θα μπορούσε ποτέ να συμμετέχει σε κάποιο φόρουμ, όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου που έχει στην διάθεσή του. Έτσι ανατέθηκε σε μένα, να βρω μια ιντερνετική κοινότητα ανταλλαγής απόψεων, να γίνω μέλος της, και να βιώσω όλο αυτό το «παιχνίδι». Επέλεξα το φόρουμ σας για τον τίτλο του. Ήρθα κοντά σας, σας μίλησα, μερικούς από εσάς, τους γνώρισα κιόλας, και έτσι, όλο αυτό το διάστημα, βλέποντας τις συμπεριφορές σας, τις χαρές σας, τις λύπες σας, τους διαπληκτισμούς σας, συμμετείχα κι εγώ σαν ένα απλό nickname, με τον δικό μου τρόπο. Μέσα από αυτόν τον χώρο, από τα μέλη του, από τις συναντήσεις μας, ξεπήδησε αυτός ο δίσκος.

Αν στενοχώρησα κάποιους, τους ζητώ συγνώμη, μα αισθάνομαι πως ο ρόλος μου στο φόρουμ σας έχει πια τελειώσει και αυτήν την στιγμή που διαβάζετε αυτές τις γραμμές, ο Μανώλης έχει στα χέρια του, αυτό που μου ζήτησε.

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 19:51:39 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr Λίγα λόγια.

(Ελπίζω να βάλει πολλά πράγματα στην θέση τους και να φέρει την ηρεμία στο φόρουμ σας.)

Τον Γενάρη του 2005, ο Μανώλης βρισκόταν στην Θεσσαλονίκη, εμφανιζόμενος στην μπουάτ «Βάρδια» της Τούμπας για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Σε κάποια από τις συναντήσεις μας, τέθηκε το θέμα των λαϊκών τραγουδιών. Ο Μανώλης υποστήριζε πως η έννοια «λαός» έχει χάσει πια την αυθεντικότητά της και πως είναι εξαιρετικά δύσκολο πλέον να γραφτούν τραγούδια που πηγάζουν μέσα από κάποιες ιδιάζουσες κοινότητες, ως αντιπροσωπευτικά δείγματα του λαού.

Του είπα πως το πιο «λαϊκό» πράγμα σήμερα είναι το internet. Γούρλωσε τα μάτια του και με κοίταξε. Μου είπε «Ναι! Ας γράψουμε έναν δίσκο από το internet για το internet. Αυτός θα ήταν λαϊκός δίσκος.» Συμφώνησα.

Ο Μανώλης φυσικά, δεν θα μπορούσε ποτέ να συμμετέχει σε κάποιο φόρουμ, όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου που έχει στην διάθεσή του. Έτσι ανατέθηκε σε μένα, να βρω μια ιντερνετική κοινότητα ανταλλαγής απόψεων, να γίνω μέλος της, και να βιώσω όλο αυτό το «παιχνίδι». Επέλεξα το φόρουμ σας για τον τίτλο του. Ήρθα κοντά σας, σας μίλησα, μερικούς από εσάς, τους γνώρισα κιόλας, και έτσι, όλο αυτό το διάστημα, βλέποντας τις συμπεριφορές σας, τις χαρές σας, τις λύπες σας, τους διαπληκτισμούς σας, συμμετείχα κι εγώ σαν ένα απλό nickname, με τον δικό μου τρόπο. Μέσα από αυτόν τον χώρο, από τα μέλη του, από τις συναντήσεις μας, ξεπήδησε αυτός ο δίσκος.

Αν στενοχώρησα κάποιους, τους ζητώ συγνώμη, μα αισθάνομαι πως ο ρόλος μου στο φόρουμ σας έχει πια τελειώσει και αυτήν την στιγμή που διαβάζετε αυτές τις γραμμές, ο Μανώλης έχει στα χέρια του, αυτό που μου ζήτησε.


/-- 10 Χρόνια ESOTERICA Forums ! --
! 2001 - 2011 !

** Ευτυχισμένος Νέος Χρόνος **
Δημιουργικό, με μεγαλύτερη Κατανόηση και
περισσότερη Γνώση το 2012 !

Χ Ο Ρ Η Γ Ε Ι Ε Σ


Ad space

ESOTERICA.gr Forums !


ESOTERICA.gr Διαδίκτυο - Web

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Έχετε εισέλθει(Login) ως
Aurelia Επιλογή Γλώσσας
Όλα τα Forums
Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
Best of Deva Parinito Νέο Θέμα Topic Locked
Αποστολή Θέματος σε έναν Φίλο
Subscribe Subscribe to Topic
Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα:
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 21:42:07 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

25/06/2005

Η ανώτερη και κατώτερη μορφή έκφρασης αυτού του εσώτερου Λόγου στον άνθρωπο, είναι ο λόγος του, η ομιλία του δηλ. μέσω των λέξεων που θα χρησιμοποιήσει. Λέω ανώτερη, γιατί μονάχα ο λόγος έχει την ικανότητα, όπως λέει ο Σαββόπουλος, να «στρογγυλέψει» αυτό που θέλουν να πουν οι άλλες Τέχνες. Ο λόγος μπορεί να μιλήσει για τα πράγματα ακριβώς, ενώ οι άλλες Τέχνες μιλούν για τα πράγματα περίπου. Από την άλλη λέω κατώτερη, γιατί μέσα σ’ αυτό το «ακριβώς», βρίσκεται η απλότητα του εσώτερου Λόγου του. Το απλούστερο της αλήθειας Του, δηλ. του εαυτού Του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 21:48:39 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

28/07/2005

Έλεγα προχθές σε μια φίλη, πως οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν, και δεν θέλουν να καταλάβουν πως ό,τι γίνεται τώρα, και ιδιαίτερα ό,τι έχει ήδη γίνει, στο παρελθόν δηλ, με έναν τρόπο, δεν θα μπορούσε να γίνει με άλλον τρόπο. Αυτή η διαπίστωση, αφορά στον τρόπο με τον οποίο πράττουν οι άνθρωποι. Αν για παράδειγμα, σας ομολογήσω τώρα πως σήμερα το πρωί, αρνήθηκα πεισματικά να πάω στην δουλειά μου χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, ο καθένας θα νομίζει πως θα μπορούσε ο ίδιος να είχε ενεργήσει καλύτερα. Αυτό συμβαίνει γιατί οι άνθρωποι έχουν την εντύπωση ότι οι άλλοι δεν ενεργούν ποτέ σωστά, ότι δεν ενεργούν έτσι όπως θα έπρεπε. Στην πραγματικότητα όμως, όλα γίνονται με τον μόνο τρόπο που θα μπορούσαν να γίνουν. Αν ένα πράγμα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, όλα θα μπορούσαν να γίνουν διαφορετικά και τότε ίσως κι εγώ να πήγαινα σήμερα στην δουλειά μου και να μην καθόμουν εδώ ως ασκούμενος κοπανατζής.

Αυτό, ομολογώ, σας είναι δύσκολο να το καταπιείτε. Προσπαθήστε όμως να καταλάβετε τι λέω : το καθετί εξαρτάται απ’ όλα τα άλλα, όλα συνδέονται, τίποτε δεν είναι ξεχωριστό. Γι’ αυτό και όλα ακολουθούν τον μόνο δρόμο που θα μπορούσαν να ακολουθήσουν. Θα μου πείτε τώρα, «Δεν υπάρχει τίποτε απολύτως που να μην μπορεί να γίνει ?». Τίποτε απολύτως. «Και δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτε ?»

Αυτό είναι το θέμα μας. Για να κάνει κάποιος κάτι, για να πράξει δηλ. κάποιος οτιδήποτε, πρέπει να είναι. Και γι’ αυτό είναι απαραίτητο να καταλάβουμε πρώτα τι σημαίνει να είσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 21:51:58 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

28/07/2005

Μετά, πρέπει να μάθει κανείς να λέει την αλήθεια. Κι αυτό σας φαίνεται περίεργο. Δεν αντιλαμβάνεστε ότι πρέπει να μάθει κανείς να λέει την αλήθεια. Σας φαίνεται πως θα αρκούσε να θέλετε ή να αποφασίζετε να πείτε την αλήθεια. Και εγώ σας λέω, πως οι άνθρωποι σπάνια λένε εσκεμμένα ψέματα. Στις περισσότερες περιπτώσεις νομίζουν πως λένε την αλήθεια. Και όμως, συνέχεια ψέματα λένε, και όταν θέλουν να πουν ψέματα και όταν θέλουν να πουν την αλήθεια. Λένε συνέχεια ψέματα, τόσο στον εαυτό τους, όσο και στους άλλους. Γι’ αυτό, κανείς δεν καταλαβαίνει ποτέ, ούτε τον εαυτό του ούτε κανέναν άλλον.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 21:54:14 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

28/07/2005

Ο χρόνος πάντα τρέχει καλή μου, είτε ζεις, είτε όχι. Αν μπορεί το νερό μιας βρύσης να σε συνεπάρει, το νερό της θάλασσας θα σε καταπιεί, θα σε αφανίσει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 21:55:27 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

28/07/2005

Mια μεμβράνη γνωρίζω. Την παρθενική. Έτσι και σπάσει, αιμοραγείς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 21:56:54 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr
28/07/2005

Πολλές φορές οι άνθρωποι εκπλήσσονται ακόμη και με τον ίδιο τους τον εαυτό. Αυτό, ένα πράγμα σημαίνει. Πως δεν τον γνωρίζουν καθόλου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 21:59:10 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

28/07/2005

Κι αν είχες ? Θα τον άκουγες ? Ό,τι κι αν προσπαθώ εγώ να σου πω, εσύ να ακούς μονάχα τον εαυτό σου. Όχι εμένα. Για να σου δείξει κάποιος έναν δρόμο που οδηγεί στην ελευθερία, πρέπει πρώτα να τον έχει περπατήσει αυτός. Διαφορετικά, τι θα μπορούσε να σου πει ? Και πρέπει να βρίσκεται ακριβώς στην θέση που είσαι εσύ τώρα για να σε κατευθύνει σωστά. Κανείς όμως δεν βρίσκεται εκεί που είσαι τώρα εσύ και ούτε κανένας θα υπάρξει ποτέ. Γι' αυτό σου λέω, να ακούς μονάχα τον εαυτό σου, όχι εμένα, εγώ δεν προσπαθώ να σου πω τίποτε.

Αν ο εαυτός σου, σου λέει να μείνεις, μείνε, αλλά μείνε με όλο σου το "είναι". Όχι κομματιασμένο, όχι διάσπαρτο, με το ένα πόδι εκεί και με το άλλο αλλού. Αν πάλι σου λέει να φύγεις, φύγε, αλλά πάλι κάνε το με όλο σου το "είναι", ολοκληρωτικά, ενοποιημένα, και μην σκεφτείς ποτέ τι θα γινότανε αν έμενες, όπως επίσης μην σκεφτείς ποτέ τι θα γινότανε αν έφευγες. Ό,τι κι αν κάνεις, κάνε το μια ώρα νωρίτερα γιατί ο χρόνος σου στην γη δεν έιναι άπειρος. Και στις δύο περιπτώσεις, κάνε το με όλη την δύναμη της ψυχής σου, με όλο σου το "είναι", και σου λέω πως θα είναι το σωστό, θα σε λυτρώσει, και δεν θα σου δημιουργήσει ποτέ ενοχές, ούτε ερωτηματικά, ούτε φόβο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:02:43 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

29/07/2005

O άνθρωπος μοιάζει με πολιτεία. Με μια μεγάλη πολιτεία, με μια πυκνοκατοικημένη πόλη. Πόσοι άνθρωποι, πόσα "εγώ", κυκλοφορούν μέσα του, μέσα στους δρόμους του ? Κινούνται δεξιά, αριστερά, τρέχουν, αγωνίζονται κάτι να προλάβουν, μαλώνουν, βρίζονται, πάλι συμφιλιώνονται, αγκαλιάζονται, φιλιούνται, ερωτεύονται, πονάνε, κλαίνε, γελάνε. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι των δρόμων μιας πολιτείας είναι διαφορετικοί. Όλα αυτά τα μικρά "εγώ" μέσα μας, είναι διαφορετικά. Ακολουθούν τους ίδιους νόμους που ακολουθούν οι άνθρωποι που βλέπεις όταν ταξιδεύεις με ένα αεροπλάνο πάνω από αυτήν την πολιτεία. Όλα τα μικρά "εγώ", σαν τα ποντίκια μέσα μας, γυροφέρνουν. Το ένα λέει : "Αύριο θα ξυπνήσω πολύ νωρίς", το άλλο λέει "Γιατί να μην κοιμηθώ παραπάνω ?" και κάποιο άλλο λέει "Καλύτερα να παραμείνω στο κρεβάτι."

Edited by - mr on 08/10/2005 22:03:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:05:12 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

29/07/2005

Δεν χρειάζεται να πας πουθενά. Ο,τι αναζητάς, υπάρχει μπροστά σου αλλά δεν το βλέπεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:08:13 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

30/07/2005


Συνήθως ο άνθρωπος πράττει, σύμφωνα με τις επιταγές του τελευταίου του «εγώ». Το τελευταίο «εγώ», που εμφανίζεται σ’ αυτόν, είναι υπεύθυνο για την πράξη του, για την βούληση δηλ. Υπογράφει γραμμάτια και ακάλυπτες επιταγές, και έτσι ο άνθρωπος σε όλη του την ζωή πληρώνει αυτή την απερισκεψία του ενός από τα «εγώ» του γιατί το Σύνολο, το συνολικό δηλ. η αληθινή ατομικότητά του, είναι υποχρεωμένη να τα εξοφλήσει. Αυτή είναι η τραγωδία των ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:10:44 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

31/07/2005

Λάθος κατάλαβες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:12:04 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

31/07/2005

Αν υπάρχει ένας τυχερός άνθρωπος στον κόσμο, αυτός είναι εκείνος που μπορεί να αλλάξει την εντύπωσή του για τον συνάνθρωπό του. Για να συμβεί αυτό, πρέπει να αλλάξει το "είναι" του. Κι αυτό, σε μερικούς ανθρώπους δεν συμβαίνει ποτέ. Το "είναι" τους δεν τους το επιτρέπει. Γι' αυτό και ελάχιστοι μπορούν να δεχτούν την πραγματική γνώση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:18:44 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

07/08/2005

Να θυμάστε πως όταν ρωτάτε τον εαυτό σας για κάτι, είναι σαν να ρωτάτε κάποιον που έχει όλες τις απαντήσεις. Για να σας δώσει όμως αυτές τις απαντήσεις, πρέπει να πληρωθεί, αφ’ ενός γιατί τίποτε στο κόσμο δεν είναι τζαμπέ, αφ’ ετέρου γιατί ο άνθρωπος εκτιμά περισσότερο κάτι που το έχει πληρώσει για να το αποκτήσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:20:58 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

07/08/2005

Η απόλυτη κατοχή ενός πράγματος, η κατάκτησή του, συνοδεύεται από την θυσία κάποιου άλλου, από την καταστροφή του, από το κάψιμό του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:22:20 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

03/09/2005

Ο σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε να χειριζόμαστε τα συναισθήματά μας, αλλά να τα γνωρίσουμε.

Οι άνθρωποι θυμώνουν, αλλά θυμώνουν ψεύτικα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 08/10/2005, 22:38:23 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

Πιάσε με απ' το χέρι να στο πω
του Κόσμου την Σημαία να σου δώσω,
τώρα που θα 'χεις μέσα σου σκοπό,
στου τραγουδιού μου την φωτιά,
θα σ' ανταμώσω.

Έγινε, τα λέμε...

The End.


Edited by - mr on 08/10/2005 22:39:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:12:27 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr


Τα τραγούδια του "εντός"
Ένας δίσκος κατ' ευθείαν από την καρδιά του global village
Μουσική, Στίχοι : Deva Parinito
Αρ. Πρωτ. ΑΕΠΙ 4558/05

1. Παρθενολογώ
2. Στο Ζάππειο ένα πρωί
3. Του τέλειου
4. Το τρένο φτάνει τελικά
5. Ο Γερμανός και ο Εβραίος
6. Στο μέσο άκρο
7. Έρχονται σκέψεις μες στο νου
8. Ο Ρομπέν της Μέσης Γης
9. Με το θέμα κλειδωμένο
10. Βρε τι κι αν είμαι άτομο
11. Το τραγούδι του Esoterica.gr
12. Τι να σου πω άλλο πια


Edited by - mr on 09/10/2005 18:13:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:15:58 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΠΑΡΘΕΝΟΛΟΓΩ

Παρθενολογώ,
γιατί ξέρω απ’ το κενό,
το φως βγαίνει καθάριο και αγνό,
το άστρο της στιγμής πιο δυνατό.
Αστροπερπατώ,
και χωρίς να το σκεφτώ,
στο λέω, δεν υπάρχω αλλά ζω,
στο τίποτα, στο πάντα,
στης σιωπής την μπάντα,
τελάλης πια του έναστρου ουρανού,
και φίλαθλος του αρχέγονου καημού.

Παρθενολογώ,
φεύγω, έρχομαι, γυρνώ,
στον κύκλο των ζωδίων σταματώ,
να βρω τον ωροσκόπο,
με τον δικό μου τρόπο,
καβάλα σε κομήτη, στοχαστής
της μαύρης μου της τρύπας βουτηχτής.
Αστροπερπατώ,
και χωρίς να το σκεφτώ,
στο λέω, να ‘σε ‘κει όταν θα ‘ρθω,
πλανήτης με αγέρα,
χαρά σε καλημέρα,
δεν έχει τίποτα άλλο πια να πω,
τραγούδι ήταν, τελείωσε κι αυτό.

Παρθενολογώ,
φεύγω, έρχομαι και ζω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:18:09 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΣΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ ΕΝΑ ΠΡΩΙ

Επιθυμία μου τρελή,
στο Ζάππειο ένα πρωί,
στήνουν τα «θέλω» μου γιορτή,
γυφτάκια σε μια εθνική
συνείδηση εκδικητική.

Κι όλο μου λεν’,
«αχ! δεν μπορείς,
όταν θες,
ν’ αντισταθείς»
Κι όλο μου λένε,
«την εκδίκηση θα πάρω,
θες, δεν το θες,
συνειδητά σε κουμαντάρω !»

Και ξαφνικά, γελάω με μένα,
μα τρέχω πίσω να ‘βρω εσένα,
γεια σου κι αντίο
και σε χαιρετώ,
γεια σου κι αντίο
και σ’ ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:19:43 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΟΥ

Του τέλειου την σιωπή,
κανείς δεν έχει ζήσει,
μονάχα η γλυκιά στιγμή
στου χρόνου το μεθύσι.

Λόγια στα λόγια, θα στο πω,
και ρίχ’ το στο ποτάμι,
το τέλειο που τέλεψε,
κανένας δεν το φτάνει.

Τέλος δεν έχει η στιγμή,
μα τέλεια φιλιέται
μ’ αυτό που λες πως τέλειωσε
μ’ αυτό, ξαναγεννιέται.

Άσε με να σε κοιτώ,
και φίλα με στα μάτια,
του τέλειου η σιωπή,
να γίνει δυο κομμάτια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:22:11 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΦΤΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ

Το τρένο φτάνει τελικά
ξανά μες στην Αθήνα.
Φιλιά σιδηροδρομικά,
καρδιά σε καραντίνα.

Φως σ’ ένα τούνελ ο έρωτας, σήματα όλο εκπέμπει
στου Πηνειού τις ρεματιές, φαράγγι μες σε Τέμπη.

Στενό μαρκάρισμα οι γραμμές,
σφύριγμα, τέρμα, αγκάλη.
Κι από τον Κίσαβο χλωμές,
ήξεις, αφίξεις, πάλι.

Φως σ’ ένα τούνελ το φιλί, λιανό κλαδί και σπάει,
στης εβδομάδας την αρχή, χαράματα ξυπνάει.

Το τρένο φεύγει ολοταχώς
ξανά από την Αθήνα.
Φρένο και ψυχολογικώς,
βλάβη για ‘κανα μήνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:23:34 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΒΡΑΙΟΣ

Δυο φίλοι αντάμωσαν τυχαία,
στου Βερολίνου την μεριά,
κι αποφασίσανε παρέα,
να κάνουν βόλτα στα στενά.
Ο ένας ήταν Γερμανός,
ο άλλος ήτανε Εβραίος.

‘Κει που περπάταγαν με φόρα,
φτάνουν στου Τείχους τα μπετά,
κοίτα να δεις, η μαύρη ώρα,
πως τους εμπαίζει ξαφνικά.
Μπροστά πηγαίνει ο Γερμανός,
πίσω πηγαίνει ο Εβραίος.

Στάθηκαν σαν μαρμαρωμένοι,
κι εξαφανίστηκε η λαλιά,
πιο δίπλα κάπου ήταν βαλμένη,
μια πινακίδα με καρφιά.
Κοιτά να δει ο Γερμανός,
κοιτά να δει και ο Εβραίος.

Τότε θαρρείς και σε κρεσέντο,
ξέσπασαν γέλια δυνατά,
η πινακίδα στο τσιμέντο,
έγραφε «Τείχος, Άντε γεια!»
Γελούσε τότε ο Γερμανός,
γελούσε τότε κι ο Εβραίος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:25:17 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΑΚΡΟ

Κάπου εκεί στο μέσο άκρο,
Θα με βρείτε αραχτό,
τοπικής ομάδας παίχτης,
μα και ουράνιος συλλέκτης,
στο δικό μου αστερισμό.

Μες στου Κενταύρου το Άλφα ζω,
και μες στο Ωμέγα σβήνω
κι αν έρθει τούμπα ο ντουνιάς,
ω, άνθρωπε,
εγώ δεν σε προδίνω.

Κάπου εκεί στο μέσο άκρο,
στην ρωγμή καρδιάς και νου,
μέσα σε μια σπείρα φτάνεις,
την στιγμή μου συλλαμβάνεις,
και την κάνεις τ’ αλατιού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:28:18 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕΣ ΣΤΟ ΝΟΥ

Έρχονται σκέψεις μες στο νου,
πως δήθεν ήταν λάθος,
κακό δικού μου κεφαλιού,
το γρήγορο το πάθος.
Να πω πως είσαι αλλουνού,
Θα ‘τανε ίσως λύση
εγώ εδώ, εσύ αλλού,
Ανατολή και Δύση.

Τίποτε πια δεν φοβάμαι, ναι στην άρνηση,
κρύβει σιδερένιο θάρρος και η απάρνηση,
κι από ένα «όχι» σαν του Μεταξά,
εγώ θε’ να αρματώσω το «ναι» μου πιο καλά.

Έρχονται σκέψεις στην στιγμή,
μα φεύγουν άρον άρον
γιατί η κλέφτρα μου η ψυχή,
το φως κλέβει των φάρων.
Να πω πως δεν με συγκινείς,
θα ‘ταν μεγάλο θέμα,
κάλλιο εσύ να μ’ αρνηθείς,
παρά να ζω στο ψέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:30:01 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

Ο ΡΟΜΠΕΝ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΓΗΣ

Θα ‘θελα να ‘μουν ο Ρομπέν, γνωστός, μεγάλος άσσος,
να περπατώ στο Βάλινορ, στο χρυσαφένιο δάσος.

Παρέα με τα ξωτικά, της Μέσης Γης τα είδη
και στα μαλλιά σου τα λυτά, πανάκριβο στολίδι.

Αχ κυρά του δάσους, μάγισσα,
όλα πια για σένα τ’ άφησα,
μην φοβηθείς και μην ντραπείς όταν με δεις,
είμαι ο Ρομπέν της Μέσης Γης!

Εγώ στου Σάουρον την αυλή, θε’ να φυτέψω κρίνο
και δαχτυλίδι θα σου βρω, μονόπετρο και φίνο.

Παρέα με τα ξωτικά, της Μέσης Γης τα είδη,
στα χρυσαφένια σου μαλλιά, αλαργινό ταξίδι.

Αχ Λευκή κυρά μου, μάγισσα,
όλα πια για σένα τ’ άφησα,
μην φοβηθείς και μην ντραπείς όταν με δεις,
είμαι ο Ρομπέν της Μέσης Γης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:32:15 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ

Με το θέμα κλειδωμένο και κλειστό,
ο καθένας προχωρεί στο πηγαιμό του,
άλλος μπαίνει, άλλος βγαίνει, μα εγώ
στέκω τώρα με τραγούδι στο χαμό του.

Όσες λέξεις κι αν σου πω, δεν το μπορώ,
να σου δώσω αυτό που θες κι ό,τι σου λείπει.
Σαν σογκούν, σαν αντρειωμένος, τιμωρώ,
το «εγώ» μου που ζητά κι εγκαταλείπει.

Σαν σε δω, το ξέρω πάλι θα σου πω,
του δικαίου λόγους π’ άφησα στην μοίρα,
μα πιο δίκαιο είναι τώρα που απορώ,
τι σου έδωσα και τι από εσένα πήρα.

Όσες λέξεις κι αν σου πω, μην τις ακούς,
δεν σημαίνουν ό,τι αισθάνομαι, ό,τι νιώθω
χαρακίρι με καημούς, πεντάρφανους,
κι η Πανσέληνος να κλαίει απ’ τον πόθο.

Μα το βρήκα και γι’ αυτό σου τραγουδώ,
το μυστήριο που πάντα σε γοητεύει,
και στο λέω είν’ το δύσκολο, απλό,
φτάνει να ‘βρεις μια καρδιά να σε παιδεύει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:34:20 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΒΡΕ ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ

Βρε τι κι αν είμαι άτομο,
μορφή σε γαλαξία,
αν σ’ αγαπώ με την καρδιά,
αυτό έχει μόνο αξία.

Βρε τι κι αν αστροπερπατώ,
σε υπερσμήνη εντός μου,
αν νιώσεις πως με αγαπάς,
θα είσαι ο άνθρωπός μου.

Κι αν είσαι σ’ άλλο αστερισμό, κι αστέρι σ’ άλλη τάξη,
αφού πολύ σ’ ασπάζομαι, τι πρόκειται ν’ αλλάξει ?

Αν είσαι παλιοθήλυκο,
διάττοντας που φθίνει,
αφού βαθιά μου σ’ αγαπώ,
ποιος είναι που θα κρίνει ?

Μωρέ κι ο κόσμος να χαθεί,
κι εσύ να μην το ξέρεις,
η αγάπη μου θα σου σταθεί,
όπου και να υποφέρεις.

Κι αν είσαι σ’ άλλο αστερισμό, κι αστέρι σ’ άλλη τάξη,
αφού πολύ σ’ ασπάζομαι, τι πρόκειται ν’ αλλάξει ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:35:53 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ESOTERICA.GR

Άλλος έξω, άλλος μέσα, κι άλλος ψάχνει να βρει μπέσα,
στου esoterica την βίλα, φέρε σπίρτο, φέρνω ξύλα.

Άντε ν’ ανάψουμε φωτιά κι άσ’ την να καίει,
βαλ’ το τραγούδι του «εντός» και πάτησε το play.
Κι αν το πατήσεις φίλε μου, πάρε νερό και χώμα,
φτιάξε κι εμένα απ’ την αρχή, πνοή δώσ’ μου και σώμα.

Άλλος έξω, άλλος μέσα, μα στο μεταξύ η μπέσα,
στου esoterica το ντέφι, τρεις λαλούν, δυο κάνουν κέφι.

Συντονιστή μου, ρύθμισε πάλι την κονσόλα,
και ας μην κάτσει η μπίλια μας μεμιάς στο «πάρ’ τα όλα»
Κι εσύ διαχειρίστρια, αμπάρωσε κι εμένα,
μες στην γλυκιά σου φυλακή, πιο μέσα κι από σένα !

Άλλος έξω, άλλος μέσα, και το έξω είναι μέσα,
είναι μέσα στην ζωή, κι απ’ το μέσα πιο πολύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 18:37:22 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΛΛΟ ΠΙΑ

Τι να σου πω άλλο πια ?
Για σύνελθε λίγο αγορά !
Στο μέλι τα μέλη κολλάνε,
με τις δικές μου απόχες τρυγάνε,
με τον δικό μου κεντρί, με τσιμπάνε !

Τι να σου πω άλλο πια ?
Αφού συ δεν βλέπεις καλά.
Το νόημα, ελπίδα δεν έχει,
απ’ το δικό μου το μέρος απέχει,
με το δικό μου το αίμα, συντρέχει !

Τι να σου πω άλλο πια ?
Πονάν, θες δεν θες, τα καρφιά.
Γύφτοι, σοφοί, πόρνες, βλάχοι,
με την δική μου την λέξη όπου λάχει,
με τον δικό μου τον τρόπο, εν τάχει !

Τι να σου πω άλλο πια ?
Για σύνελθε λίγο αγορά !
Τα κόκαλα έχουν μεδούλι,
μα εμένα με φτύνουν ακόμα κι οι δούλοι,
σ’ εμένα γυρνάνε στο τέλος τους, ούλοι !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 19:51:39 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr Λίγα λόγια.

(Ελπίζω να βάλει πολλά πράγματα στην θέση τους και να φέρει την ηρεμία στο φόρουμ σας.)

Τον Γενάρη του 2005, ο Μανώλης βρισκόταν στην Θεσσαλονίκη, εμφανιζόμενος στην μπουάτ «Βάρδια» της Τούμπας για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Σε κάποια από τις συναντήσεις μας, τέθηκε το θέμα των λαϊκών τραγουδιών. Ο Μανώλης υποστήριζε πως η έννοια «λαός» έχει χάσει πια την αυθεντικότητά της και πως είναι εξαιρετικά δύσκολο πλέον να γραφτούν τραγούδια που πηγάζουν μέσα από κάποιες ιδιάζουσες κοινότητες, ως αντιπροσωπευτικά δείγματα του λαού.

Του είπα πως το πιο «λαϊκό» πράγμα σήμερα είναι το internet. Γούρλωσε τα μάτια του και με κοίταξε. Μου είπε «Ναι! Ας γράψουμε έναν δίσκο από το internet για το internet. Αυτός θα ήταν λαϊκός δίσκος.» Συμφώνησα.

Ο Μανώλης φυσικά, δεν θα μπορούσε ποτέ να συμμετέχει σε κάποιο φόρουμ, όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου που έχει στην διάθεσή του. Έτσι ανατέθηκε σε μένα, να βρω μια ιντερνετική κοινότητα ανταλλαγής απόψεων, να γίνω μέλος της, και να βιώσω όλο αυτό το «παιχνίδι». Επέλεξα το φόρουμ σας για τον τίτλο του. Ήρθα κοντά σας, σας μίλησα, μερικούς από εσάς, τους γνώρισα κιόλας, και έτσι, όλο αυτό το διάστημα, βλέποντας τις συμπεριφορές σας, τις χαρές σας, τις λύπες σας, τους διαπληκτισμούς σας, συμμετείχα κι εγώ σαν ένα απλό nickname, με τον δικό μου τρόπο. Μέσα από αυτόν τον χώρο, από τα μέλη του, από τις συναντήσεις μας, ξεπήδησε αυτός ο δίσκος.

Αν στενοχώρησα κάποιους, τους ζητώ συγνώμη, μα αισθάνομαι πως ο ρόλος μου στο φόρουμ σας έχει πια τελειώσει και αυτήν την στιγμή που διαβάζετε αυτές τις γραμμές, ο Μανώλης έχει στα χέρια του, αυτό που μου ζήτησε.

Απευθύνομαι στο εκπρόσωπο του Esoterica.gr, σχετικώς με την χρήση του ονόματος του φόρουμ, σε κάποιο τραγούδι. Αν έχει οποιαδήποτε αντίρρηση γι’ αυτό, ας στείλει e-mail στην διεύθυνση mrasoul@hotmail.com. Σε καμία περίπτωση, εγώ και όλοι οι συνεργάτες και συντελεστές του δίσκου, δεν θα θέλαμε να λειτουργήσουμε αυθαίρετα, χωρίς την δική του άδεια.

Μπορεί με κάποια μέλη σας να μάλωσα, με κάποια άλλα να συμφώνησα, αλλά ολόκληρη η συμμετοχή μου εδώ, εξυπηρέτησε την διακαή επιθυμία – και την δική μου, αλλά και του Μανώλη – να εμφανίσουμε στον κόσμο έναν τρέχοντα λαϊκό δίσκο με αυθεντικά τραγούδια, που θα προέρχονται μέσα από κάποια κοινωνία ανθρώπων και θα μιλούν κατ’ ευθείαν, με τα δικά τους λόγια.

Αυτό ήταν όλο.

Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι, καλή συνέχεια σε ότι κι αν κάνετε.

Ίσως να ξαναγράψω στο φόρουμ σας, αργότερα. Ίσως όχι.

Σας χαιρετώ,
Ένας ντέβα."

Από εκεί και πέρα είστε έρμαια του μυαλού σας και ενός ανθρώπου που ισχυρίστηκε ότι το μόνο που έκανε ήταν να χρησιμοποιήσει αυτό το ψευδώνυμο, ότι γνώρισε τον Μανώλη Ρασούλη το 2005 αλλά τον είχε συνοδεύσει στην Κρήτη το 1986 σαν μαθητής του, ότι εκείνος γνώρισε τον Osho στον Διονύση Σαββόπουλο και, και, και..

Μην τσιμπάτε άλλο..Σας φλόμωσε στην μπαρούφα.
Και μιας και επιβεβαιώθηκε και ο λογαριαμός μου,
Γεια χαρά και αέρα στα πανιά σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 21:16:55  Εμφάνιση Προφίλ
...και εξακολουθεις να μην μας λες ευθαρσώς, τι ακριβώς θέλεις τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 21:23:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και μιας και επιβεβαιώθηκε και ο λογαριαμός μου,
χεχε... όχι από εμάς.

Edited by - Αίολος on 29/03/2012 21:24:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 22:31:33  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Αίολε,μερικές φορές δεν σε "πιάνω" σε κανένα μήκος κύματος.

Δεν επιβεβαιώθηκε απο την διαχείρηση η ταυτότητα?

Δεν σου αρκεί η ανακοίνωση της διαχείρησης?

Συγνώμη κι όλας,αλλά μπορείς να έχεις όποια άποψη επιθυμείς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 22:50:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν επιβεβαιώθηκε απο την διαχείρηση η ταυτότητα?
Λάθος!
Επιβεβαιώθηκε στην διαχείρηση, όχι σ' εμάς.
Δεν είμαι ανακριβής. Ετσι δεν έγινε;

Και δεν μ' ενδιαφέρει η ταυτότητα του λογαριασμού, αλλά απορώ όπως όλοι μας: ΓΙΑΤΙ;

Edited by - Αίολος on 29/03/2012 22:52:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 23:04:59  Εμφάνιση Προφίλ
Και η διαχείρηση το επιβεβαίωσε σε μας.

Ιεραρχικά σωστό και πλήρως αποδεκτό.

Οταν επιβεβαιώνει ο Admin ή η διαχειρίστρια,μια ταυτότητα,τι λόγο έχουμε εμείς τα μέλη να την αμφισβητούμε?

Εγώ αυτο δεν καταλαβαίνω στην όλη σου,στάση!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 07:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
PY8AGORAS:
quote:

quote:
Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε.

Το διάβασα αυτό,
αλλά δεν μπορώ να μη δηλώσω το πόσο "προσεκτική" και "Πυθιακή" δήλωση είναι...
Κάτι σαν "ήξεις αφίξεις" δηλαδή...


Τώρα γι'αυτό τι να πω...
Μήπως ότι πρόκειται για μία ακόμη απίστευτη "εξυπνάδα";
Κάτι διαφορετικό;

Αν η δήλωση αυτή σου φαίνεται να έχει χαρακτήρα "ήξεις αφήξεις", δηλαδή -κατά πως χρησιμοποιείται η φράση αυτή παλαιόθεν- ως κάτι που μπορεί να ισχύει ή μπορεί και να μην ισχύει, τότε PY8AGORAS, πραγματικά υπάρχει πρόβλημα...
Κατανόησης και συνεννόησης σίγουρα...

Τώρα θα ήταν γελοίο μάλλον να προβώ σε κάποια γραμματολογική/πραγματολογική ανάλυση των γραφομένων μου, παρολαυτά θα τονίσω το προφανές: ότι οι λέξεις "διαθέτουν" γένος, πτώση και αριθμό. Όχι κατά τύχη βέβαια...

"Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε."

Και ακόμη περιττό θα ήταν κανονικά, αλλά θα πρέπει να το κάνω... κάποιος θα πρέπει μάλλον να μην έχει διαβάσει το μήνυμα της Aurelia, στις 28/03/2012, 04:19:34 που προηγείτο της δήλωσης της διαχείρισης για να κάνει τέτοιου είδους ερμηνείες...

Όταν κάποιος λέει: "υπογράφω εγώ", προφανέστατα εννοεί αυτό ακριβώς. Αυτό που "είπε", εμείς "επιβεβαιώσαμε".

Πιο σαφές και ακριβές δεν γίνεται!

-------------------------------

Παρακαλούμε εντόνως να μην μεταφερθούν, σε μηνύματα συμμετεχόντων, στοιχεία της ταυτότητας της Aurelia. Νομίζω πως περαιτέρω έκθεση του προσώπου από τρίτα μέρη είναι, τουλάχιστον, αχρείαστη.

-------------------------------

Τώρα Αίολε, για τη δική σου επιμονή, δεν βρίσκω λόγια, πραγματικά... Μου θυμίζει βέβαια, δεν μπορώ να σου κρύψω, μία παλαιότερη περίπτωση όπου είχες επιδείξει παρόμοιας έντασης επιμονή και για άλλον λογαριασμό.

Θα έλεγα πάντως το εξής: έλλειμα "κοινής λογικής"

Είναι αλήθεια δυνατόν να δηλώνουμε κάτι τέτοιο δημόσια, χωρίς να είμαστε απόλυτα σίγουροι, για την ταυτότητα ενός ανθρώπου; Και όχι να είμαστε σίγουροι για εμάς "μόνον", αλλά γενικά για τον χώρο/φορέα που εκπροσωπούμε;

Θα έπρεπε να είμασταν μάλλον ηλίθιοι για να διακινδυνεύσουμε να έχουμε λάθος και να έλθει κάποια στιγμή αργότερα το "πραγματικό πρόσωπο" να μας καταστήσει -δικαιότατα πλέον- πλήρως υπεύθυνους, από κάθε πλευρά, για το βήμα που διαθέσαμε.

-------------------------------

Τέλος, επειδή κάποια πράγματα θα πρέπει να καταβάλλουμε κάποια μεγαλύτερη προσπάθεια για να ελαττώσουμε την εμφάνισή τους στην Κοινότητα Αναζήτησης του Esoterica:
Οι αθεράπευτα συνομωσιολόγοι καλύτερα είναι να παρακολουθούν τις εκπομπές γνωστού αστέρα τηλε-πωλήσεων σχετικών βιβλίων, να αγοράσουν και όσα περισσότερα DVD, εικονίτσες, βιβλία κ.ο.κ. μπορούν, έτσι ώστε να μην εξαφανιστεί αυτό το πολύτιμο είδος, της άκρατης και ασυγκράτητης συνομωσιολογίας, από το σύμπαν της Αναζήτησης...

Τα Forums του Esoterica πάντως με τεράστια δυσκολία μπορεί να τους "ταιριάζουν"...

Αστειεύομαι βέβαια... αλλά με μεγάλη δόση εν-συνειδησίας, αν με καταλαβαίνετε.


Υ.Γ. τα του τελευταίου τμήματος έχουν γενική αναφορά και όχι κατ'ανάγκην ή/και μόνον σε σχέση με το παρόν θέμα Συζήτησης.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 08:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
zip:
28/03/2012, 12:31:50 - "Αν υπάρχει κάτι άλλο, σε παρακαλώ στείλε μου ένα e-mail ή ένα p.m, να μου εξηγήσεις ποιος, ποια ή ποιοι είστε και τι θέλετε και σου υπόσχομαι να σου απαντήσω. Θα σου δώσω κι εγώ τα στοιχεία μου για να βρεθεί μια άκρη."

28/03/2012, 18:20:07 - "Εγώ θα επικοινωνήσω με την πραγματική (----). Κοπρέντε ;"

28/03/2012, 21:36:54 - "Σου επαναλαμβάνω πως εγώ θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με την πραγματική (----)." (έχουν αφαιρεθεί τα στοιχεία ταυτότητας)

Έχει γίνει κάτι τελικά;

Πάντως να υπενθυμίσω πως η Aurelia μας έχει πει πλέον και ποια είναι καθώς και, μέσες-άκρες, τι ζητάει. Κάποιες ακριβείς και αιτιολογημένες/τεκμηριωμένες εξηγήσεις όπως καταλαβαίνουμε.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2958984
Maintained by Digital Alchemy