ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προς Διαχειριστική Ομάδα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 12:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ἰσραήλ
ΙΣΙΣ - ΡΑ - ΕΛ
Άνοιξε κάνα βιβλίο ρε Ευμενής, πού αναφέρεται πρώτη φορά αυτή η λέξη και ποια η σημασία της..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ἰσραήλ
ΙΣΙΣ - ΡΑ - ΕΛ
Άνοιξε κάνα βιβλίο ρε Ευμενής, πού αναφέρεται πρώτη φορά αυτή η λέξη και ποια η σημασία της..


ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΕΙΣ;

ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΡΕ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΕ ΑΓΡΑΜΑΤΟΡΘΟΔΟΞΕ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΕΙΣ;

ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΡΕ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΕ ΑΓΡΑΜΑΤΟΡΘΟΔΟΞΕ;


Eumenis κανείς δεν ενδιαφέρεται να σε κατατροπώσει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 16:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@macedon

quote:
macedon
Καλά σου λέει. Μόνο τον Ασιάτη λαθρομετανάστη Ιησού δεχόμαστε.

macedon, τάξε μου βρε συ!

Σου βρήκα κόμμα να ενταχθείς καλέ.

Αφού η Χρυσή Αυγή είναι ενάντια στο διαχωρισμό Εκκλησίας-Κράτους μπορείς να πας στο ΣΥΡΙΖΑ!

Κοίτα μια πρόταση που ΟΥΤΕ ΕΣΥ δεν τόλμησες να εκφράσεις

Τ. Κουράκης: Να πληρώσουν οι Χριστιανοί τους μισθούς των ιερέων

Τελικά μήπως ο ΣΥΡΙΖΑ σου ταιριάζει καλύτερα απ'ότι η Χρυσή Αυγή???

Σκέψου το και τον Eumenis ή filotas ή peykestas ή mikodi ή kriteros τον κανονίζω εγώ (ξέρεις εσύ!).

Γι'αυτό είναι οι φίλοι βρε συ!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 29/01/2013 17:13:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 17:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτουυυυυυ!!!!!

Άκυρο καλέ μου macedon!

OYTE στο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορείς να ενταχθείς ΠΛΕΟΝ...

Αδειάζει τον Τ. Κουράκη ο Ν. Παππάς (του ΣΥΡΙΖΑ)

Αυτά παθαίνει κάποιος καλέ μου macedon όταν το κυρίαρχο εθνικό στοιχείο του Ελληνισμού (δηλ την Ορθοδοξία) κατά Γιαννόπουλο, Δραγούμη, Μιχαλολιάκο το μεταφράζει στο πονεμένο του μυαλό ως "ποσοτικό χαρακτηρισμό" και ως "αναγκαίο κακό" ...

Αν βρω κάτι που να σε καλύπτει σε πιο ακραία κόμματα/σχηματισμούς θα ξαναενοχλήσω την ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΣΙΩΠΗ στην οποία έχεις περιέλθει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 22:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Κοίτα μια πρόταση που ΟΥΤΕ ΕΣΥ δεν τόλμησες να εκφράσεις

Την πρόταση αυτή την εξέφρασα δημόσια σ' αυτό το φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια. Τώρα αν φοβάστε ότι με την καταμέτρηση των πραγματικών χριστιανών θα βρεθείτε στο 2-5%, αυτό μάλλον είναι πρόβλημα.

quote:
Αυτά παθαίνει κάποιος καλέ μου macedon όταν το κυρίαρχο εθνικό στοιχείο του Ελληνισμού (δηλ την Ορθοδοξία) κατά Γιαννόπουλο, Δραγούμη, Μιχαλολιάκο το μεταφράζει στο πονεμένο του μυαλό ως "ποσοτικό χαρακτηρισμό" και ως "αναγκαίο κακό" ...

Ο Ελληνισμός υπήρχε πολύ πριν την πανούκλα του χριστιανισμού, θα υπάρχει και πολύ αργότερα (Ο όρος "πανούκλα" για την ασιατική θρησκεία, υπάρχει στην ιδεολογική διακήρυξη της Χρυσής Αυγής, για να μην μπερδεύεσαι).

Τώρα, αν εσύ δεν έχεις το στοιχειώδες μυαλό να καταλαβαίνεις μερικά πράγματα που είναι αυτονόητα για όλους, ε, τι να κάνουμε; Γι' αυτό ανήκεις εκεί που ανήκεις...

quote:
Αν βρω κάτι που να σε καλύπτει σε πιο ακραία κόμματα/σχηματισμούς θα ξαναενοχλήσω την ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΣΙΩΠΗ στην οποία έχεις περιέλθει...

Το ότι θεωρείς το πρόσωπό μου πολύ σημαντικό για τη ζωή σου ώστε να ασχολείσαι συνέχεια μαζί μου, δε λέω, με κολακεύει. Από την άλλη βέβαια, δεν πιστεύω να έχεις την απαίτηση να ασχολούμαι και γω με την ταλαίπωρη ύπαρξή σου, ε;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2013, 23:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

PanosT

quote:
Κοίτα μια πρόταση που ΟΥΤΕ ΕΣΥ δεν τόλμησες να εκφράσεις

Την πρόταση αυτή την εξέφρασα δημόσια σ' αυτό το φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια.


Καλώς τον για πολλοστή φορά!!!
Τέσπα, είδες που δεν το ήξερα ότι το είχες προτείνει???

Γι'αυτό σου λέω, μείνε εδώ στην παρείτσα μας για να γελάνε τα Χριστιανόπουλα με τις προτάσεις που κάνεις!!!!

quote:

Τώρα αν φοβάστε ότι με την καταμέτρηση των πραγματικών χριστιανών θα βρεθείτε στο 2-5%, αυτό μάλλον είναι πρόβλημα.

Δεν πιστεύω αύριο λόγω της Χριστιανικής εορτής των Τριών Ιεραρχών να μείνεις σπίτι και να αράξεις???

Ή Εκκλησιασμό ή μάθημα στα ντουβάρια της αίθουσας σου!

Γι'αυτό κόψε την πάρλα και γρήγορα για νάνι για να'σαι φρέσκος-φρέσκος αύριο στην Εκκλησία ή στο μάθημα στην άδεια αίθουσα!!!!

quote:

quote:
Αυτά παθαίνει κάποιος καλέ μου macedon όταν το κυρίαρχο εθνικό στοιχείο του Ελληνισμού (δηλ την Ορθοδοξία) κατά Γιαννόπουλο, Δραγούμη, Μιχαλολιάκο το μεταφράζει στο πονεμένο του μυαλό ως "ποσοτικό χαρακτηρισμό" και ως "αναγκαίο κακό" ...

Ο Ελληνισμός υπήρχε πολύ πριν την πανούκλα του χριστιανισμού, θα υπάρχει και πολύ αργότερα (Ο όρος "πανούκλα" για την ασιατική θρησκεία, υπάρχει στην ιδεολογική διακήρυξη της Χρυσής Αυγής, για να μην μπερδεύεσαι).


Για δείξτην μας ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ αυτήν την ιδεολογική διακήρυξη.

Να, εγώ σου δείχνω κάτι πιο πρόσφατο από Χρυσή Αυγή ΠΑΝΤΑ (για να μη μπερδεύεσαι...)

Από το επίσημο site σας είναι και πάλι για να μην μπερδευεσαι....

http://www.xryshaygh.com/index.php/kinima/thesis

Ομολογώ πάντως ότι την ιδεολογική σας διακήρυξη δεν μπορώ να τη βρω στο επίσημο site σας αλλά σίγουρα εσύ θα μας την προμηθεύσεις αφού "διαφημίζεις την πραμάτεια της" συχνά πυκνά σ'αυτό το forum.

Έτσι δεν είναι στελεχάρα της Χρυσής Αυγής???

quote:

Τώρα, αν εσύ δεν έχεις το στοιχειώδες μυαλό να καταλαβαίνεις μερικά πράγματα που είναι αυτονόητα για όλους, ε, τι να κάνουμε; Γι' αυτό ανήκεις εκεί που ανήκεις...

Καλά, εξήγησέ μας ΕΣΥ πρώτα πως συνδυάζεται η "πανούκλα" της ιδεολογικής διακήρυξης με τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ επίσημες θέσεις της Χρυσής Αυγής για να μας πείσεις ότι καλώς ανήκεις εκεί που ανήκεις και ύστερα συζητάμε όοοοοοτι θες!

quote:

quote:
Αν βρω κάτι που να σε καλύπτει σε πιο ακραία κόμματα/σχηματισμούς θα ξαναενοχλήσω την ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΣΙΩΠΗ στην οποία έχεις περιέλθει...

Το ότι θεωρείς το πρόσωπό μου πολύ σημαντικό για τη ζωή σου ώστε να ασχολείσαι συνέχεια μαζί μου, δε λέω, με κολακεύει. Από την άλλη βέβαια, δεν πιστεύω να έχεις την απαίτηση να ασχολούμαι και γω με την ταλαίπωρη ύπαρξή σου, ε;


Δεν χρειάζεται να προβάλω καμμία απαίτηση!

Είμαι σίγουρος ότι θα σ'έχω εδώ παρείτσα μου να τα λέμε και να περνάμε καλά!

Y.Γ miserabile visu...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 00:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Για δείξτην μας ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ αυτήν την ιδεολογική διακήρυξη.

""Ο Ιουδαιοχριστιανισμός, εκκινώντας από τη γενέθλια γη του, εισέβαλε στην Ευρώπη ως μια ΕΠΙΔΗΜΙΑ, ενέσκηψε ως μια ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΑΝΟΥΚΛΑ που βαθμιαία προσέβαλε όλους τους Άριους λαούς. Φορέας της η φυλετική πανσπερμία (...) Η εποχή ήταν ώριμη για τη βασιλεία του ευτελούς, κουρασμένου και ποταπού δόγματος που το μεσσιανικό, κοσμοπολίτικο και ισοπεδωτικό μήνυμά του αναγόρευε την απελπισία και την αδυναμία σε αρετή και επιβράβευε μ' έναν επουράνιο Παράδεισο τους δούλους, τους αδύνατους και τους αδικημένους όλης της γης και της ιστορίας, ακριβώς επειδή ήταν δούλοι, αδικημένοι κι αδύνατοι. Αυτή η θρησκεία των δούλων και των Εβραίων επέτρεψε για πρώτη φορά στην ιστορία την αδυναμία και την αναξιότητα να χλευάσει τη δύναμη, την τιμή και την αξιοσύνη με την αντιφυσική, ωφελιμιστική υπόσχεση μιας δίκαιης ανταμοιβής στην άλλη ζωή."

Περιοδικό "Χρυσή Αυγή", τ. Οκτωβρίου 1988, "Διακήρυξη Ιδεολογικών Αρχών".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 13:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οι γονείς σου ξέχασαν να σου διδάξουν πολλά πράγματα τα δύο βασικότερα είναι:
1)Να μην είσαι υπερόπτης.
2)Να σέβεσαι τους άλλους ανθρώπους.

Τι άλλο σου είπε η μαμά σου;

Φάε την σοκοφρέττα σου μπούλη.

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν πως δεν ξέρεις τι σου γίνεται.



Αχαχα. Να σαι καλα, μ έκανες και γέλασα... Εσένα τι σου είπε ξεπερνά το οιδίποδιο αλλιώς θα σε παω στον ψυχολόγο και θα το πω στον μπαμπά σου να σε δείρει;

Χαμόγελα, κανει τους άλλους να πιστεύουν πως είσαι χαζοχαρούμενο.

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...

________________________________________________________
Έγινε επέμβαση στην εικόνα, λόγω προέλευσης
που σύμφωνα με ειδοποίηση του google Chrome μπορεί να
διακινεί κακόβουλο λογισμικό με αποτέλεσμα να μην φαίνεται
η παρούσα σελίδα των forums στον εν λόγω browser.

31/1/2013
________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 16:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

PanosT

quote:
Για δείξτην μας ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ αυτήν την ιδεολογική διακήρυξη.

""Ο Ιουδαιοχριστιανισμός, εκκινώντας από τη γενέθλια γη του, εισέβαλε στην Ευρώπη ως μια ΕΠΙΔΗΜΙΑ, ενέσκηψε ως μια ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΑΝΟΥΚΛΑ που βαθμιαία προσέβαλε όλους τους Άριους λαούς. Φορέας της η φυλετική πανσπερμία (...) Η εποχή ήταν ώριμη για τη βασιλεία του ευτελούς, κουρασμένου και ποταπού δόγματος που το μεσσιανικό, κοσμοπολίτικο και ισοπεδωτικό μήνυμά του αναγόρευε την απελπισία και την αδυναμία σε αρετή και επιβράβευε μ' έναν επουράνιο Παράδεισο τους δούλους, τους αδύνατους και τους αδικημένους όλης της γης και της ιστορίας, ακριβώς επειδή ήταν δούλοι, αδικημένοι κι αδύνατοι. Αυτή η θρησκεία των δούλων και των Εβραίων επέτρεψε για πρώτη φορά στην ιστορία την αδυναμία και την αναξιότητα να χλευάσει τη δύναμη, την τιμή και την αξιοσύνη με την αντιφυσική, ωφελιμιστική υπόσχεση μιας δίκαιης ανταμοιβής στην άλλη ζωή."

Περιοδικό "Χρυσή Αυγή", τ. Οκτωβρίου 1988, "Διακήρυξη Ιδεολογικών Αρχών".


Koίτα macedon, είναι λογικό μετά από 7+ χρόνια ανελέητης φάπας από κάθε Χριστιανό που σε έβρισκε μπροστά του να σου έχουν μείνει κάμποσα κουσούρια.

Ένα από αυτά που έχω εντοπίσει εγώ είναι η αδύνατη μνήμη.

Λοιπόν, για να στη φρεσκάρω το εν λόγω ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝ απόσπασμα της ιδεολογικής διακήρυξης ΗΔΗ μας το έχεις αναρτήσει (από τις 23/10/2012) και έχει ΗΔΗ σχολιαστεί (εννοείται και από εμένα) και έχει ΗΔΗ πέσει η σχετική καζούρα στην οποία είσαι συνηθισμένος.

Ορίστε, αν δε με πιστεύεις, δες εδώ

Μάλιστα, με αυτό το απόσπασμα σαν οδηγό σε οδήγησα μετά από ν-το πλήθος κωλοτούμπες και αυτοαναιρέσεις από αυτή σου τη δήλωση


quote:
macedon 24/10/2012
Δεν θα μπορούσα να είμαι σε έναν πολιτικό φορέα αν δεν συμφωνούσα 100% με τις ιδέες του.

σ'αυτή εδώ

quote:
macedon 23/11/2012
Και αν με ρωτήσεις στην επόμενη ερώτησή σου "τότε γιατί έχεις διαφορετική άποψη από τον Αρχηγό πάνω σ'αυτό" θα σου απαντήσω πως έχω το δικαίωμα να έχω την άποψή μου πάνω σ'αυτό το θέμα.

Σου πήρε ένα μήνα για να το καταπιείς αλλά τα κατάφερες!!!!

Τεσπα.
Τώρα προφανώς σου ζητούσα κάτι άλλο.

Πάμε απλά αργά και κατανοητά διότι λόγω της απουσίας σου είχα ξεχάσει ότι είσαι βραδύνους.

Σου ζητώ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ που υπάρχει ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είτε ΟΛΟΚΛΗΡΗ είτε ΜΕΡΟΣ αυτής της ιδεολογικής διακήρυξης (πάντα μιλάμε για το τμήμα που αφορά τη θρησκεία).
Έστω κάτι σχετικό που να κινείται στο ίδιο ΠΝΕΥΜΑ μ'αυτήν.

Για παράδειγμα δείξε μας ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ

α)είτε κάποια θέση είτε κάποιο σχετικό κείμενο στο επίσημο site της Χρυσής Αυγής.

β)είτε κάποιο ενυπόγραφο άρθρο από στέλεχος ή βουλετή της Χ.Α

γ)είτε κάποιο βίντεο από κάποια εκπομπή που να ακούγετε από στέλεχος ή βουλετή της Χ.Α κάτι σχετικό.

Κατάλαβες τώρα???

Εγώ μέχρι τώρα σου έχω προσκομίσει από τη Χρυσή Αυγή του ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ τις θέσεις ΤΗΣ (ΣΑΣ?) περί Ορθοδοξίας από το επίσημο site ΚΑΙ ενυπόγραφα άρθρα του Μιχαλολιάκου ΚΑΙ βίντεο ΟΠΟΥ ΕΞΥΜΝΕΙΤΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ από βουλευτές της Χ.Α.

Ε, να πάρει ρε διάολε δεν ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟ περί ΠΑΝΟΥΚΛΑΣ???

Επειδή δεν θέλω να σου γίνομαι τόσο πιεστικός με το καλημέρα και μου ξανά-ματά-λακίσεις:

Εναλλακτικά βολεύομαι και με την προσωπική σου άποψη στο πως η Χρυσή Αυγή ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΑΝΤΙΤΙΘΕΤΑΙ στο να διαχωριστεί αυτή η Πανούκλα από το Κράτος.

Και μη μου πεις ότι το κάνει για τις ψήφους διότι κατ'εσέ, τον μέγιστο αναλυτή της πραγματικότητας, οι Χριστιανοί αποτελούν το 2 με 5%...

Καλώς μας ήρθες και πάλι βρε ταλαίπωρε macedon και μη χαθούμε, έτσι παλικάρι μου!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 16:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Επειδή εγώ γνωρίζω τη Χρυσή Αυγή από το 1982, μπορώ να γνωρίζω καλύτερα και τις ιδεολογικές της αρχές και τις πολιτικές της θέσεις και ειδικά καλύτερα από τον οποιοδήποτε χαζοχαρούμενο μαζάνθρωπο σαν και του λόγου σου.

Όταν θα κατανοήσεις ποιά είναι η ιδεολογία, ποιά η πολιτική και πώς αυτά τα δύο συνδέονται, τότε θα σου απαντήσω σε ό,τι θέλεις. Επειδή όμως αυτές οι έννοιες, που είναι κατανοητές σχετικά εύκολα ακόμη κι από τους τελείως βλάκες, εσένα σε ζορίζουν απίστευτα, θα περιμένω όσο θέλεις μέχρι να τις κατανοήσεις ΚΑΙ εσύ.

Οι ιδεολογικές θέσεις ενός κινήματος δεν αλλάζουν, ειδικά όταν αυτές έχουν δημοσιευτεί στο επίσημο όργανο του Κινήματος. Αυτό που αλλάζει είναι οι πολιτικές θέσεις, που προσαρμόζονται στις εκάστοτε πολιτικές συνθήκες. Η θέση λοιπόν έναντι του χριστιανισμού (όπως θα μπορούσες να διαπιστώσεις αν επισκεφτόσουν οποιαδήποτε μεγάλη τοπική οργάνωση) είναι ιδεολογική θέση. Ο διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους (ενός οργανισμού δηλαδή από έναν θεσμό) είναι πολιτική θέση.

Οι υπόλοιπες ανοησίες που αραδιάζεις είναι αυτό ακριβώς: Ανοησίες, που ενδεχομένως να τις αναγνωρίζεις και συ ως τέτοιες αλλά σου αρέσει να κάνεις τον καραγκιόζη...

Προσπάθησε λοιπόν να λύσεις τον παραπάνω "γρίφο" περί ιδεολογίας και πολιτικής και αν τα καταφέρεις ποτέ συζητάμε και παραπέρα για να σου λύσω και τις υπόλοιπες απορίες, ορθόδοξε τσιφτετέλληνα της καρπαζιάς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 18:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Ο διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους (ενός οργανισμού δηλαδή από έναν θεσμό) είναι πολιτική θέση.


macedon μου, απλά είναι τα πράγματα.

α) ΕΣΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Μ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ???

ΝΑΙ Ή ΟΥ.


Επίσης η ΕΠΙΣΗΜΗ θέση αυτή:

β) Επιδιώκει την αποκατάσταση του κύρους της Εκκλησίας και την άμεση κάθαρση του κλήρου από κάθε παρακμιακό και διεθνιστικό στοιχείο.

Είναι ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ?

Αν είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ συμφωνείς με το κόμμα σου ΝΑΙ 'Η ΟΥ?

Και τέλος η ΕΠΙΣΗΜΗ θέση αυτή:

γ) Η Ορθοδοξία αναγεννημένη και Ελληνική ξανά πρωτοπόρος στους αγώνες του Έθνους.

Είναι ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ?

Αν είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ συμφωνείς με το κόμμα σου ΝΑΙ 'Η ΟΥ?


Μην μπερδευτούμε σε παρακαλώ. Είναι τρεις (3) απαντήσεις α), β) και γ).

Πιο απλό δεν γίνεται έτσι?

Άντε να σε δω αμάντρωτε επιπεδάτε macedon!!!!

Υ.Γ Για να δούμε πόσα θα αντέξεις να καταπιείς αυτή τη φορά πριν σε ξαναχάσουμε

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 18:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

1. Το αν κάποια θέση είναι ιδεολογική ή πολιτική, θα πρέπει να το βρεις μόνος σου. Είναι η άσκηση που σου έβαλα για τα επόμενα χρόνια. Με το πάσο σου, έχεις καιρό...

2. Οι ιδεολογικές θέσεις διατυπώνονται στις ιδεολογικές διακηρύξεις.

3. Για το αν συμφωνώ ή όχι με τις ιδεολογικές ή πολιτικές θέσεις ενός χώρου που υπηρετώ από το 1978, είναι μάλλον ανόητο σαν ερώτηση, αλλά κρίνοντας από τον ερωτώντα, τη θεωρώ απόλυτα φυσική για τη νοημοσύνη του. Δυστυχώς, επειδή είναι αυτονόητη η απάντηση, θα μου επιτρέψεις να μην κατέβω εκεί κάτω που βρίσκεσαι για να σου απαντήσω.

4. Είναι φυσικό για κάποιον διαταραγμένο, όπως εσύ, να έχει εμμονές, είτε με πρόσωπα είτε με καταστάσεις είτε και με τα δυο. Είναι επίσης φυσικό για κάποιον διαταραγμένο να θεωρεί πως η απαξίωση στο πρόσωπό του είναι αδυναμία. Φυσικά, μπορείς να έχεις οποιαδήποτε εμμονή θέλεις και οποιαδήποτε γνώμη πάνω στην συμπεριφορά των άλλων.

5. Το ότι με χάσατε έχει σαν αιτία πως:
α) Δεν μπορώ να συνομιλήσω με εγγενώς ηλίθιους πάνω από 3 φορές για το ίδιο θέμα. Δεν είμαι εκπαιδευμένος γι' αυτό.
β) Δεν με ενδιαφέρουν οι ανοησίες που γράφεις και δεν βρίσκω το λόγο να σου απαντήσω και μετά να σου εξηγήσω και μετά να σου εξηγήσω τι σου είχα εξηγήσει.
γ) Εχω πολύ σοβαρότερα πράγματα να κάνω στη ζωή μου, τα οποία δεν μου αφήνουν ιδιαίτερο χρόνο και αυτόν τον λίγο χρόνο δεν σκοπεύω να τον σπαταλώ παρέα με αυτιστικούς.

Αυτά γι' απόψε.

Για οποιαδήποτε απορία έχεις σχετικά με τις ιδεολογικές και πολιτικές θέσεις της Χρυσής Αυγής απευθύνσου στα αρμόδια όργανα του Κινήματος ή στον εκπρόσωπο τύπου.

Για οτιδήποτε δεν καταλαβαίνεις, απευθύνσου στο δημιουργό σου και ζήτα του το λόγο που σε έκανε ηλίθιο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2013, 19:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

1. Το αν κάποια θέση είναι ιδεολογική ή πολιτική, θα πρέπει να το βρεις μόνος σου. Είναι η άσκηση που σου έβαλα για τα επόμενα χρόνια. Με το πάσο σου, έχεις καιρό...


Κότα λυράτη...

quote:

2. Οι ιδεολογικές θέσεις διατυπώνονται στις ιδεολογικές διακηρύξεις.

Ε, μα αναρτήστε τη στον επίσημο ιστοχώρο σας ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΙΝΗ ΘΕΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ.

Τι την κρύβετε???

Πανούκλα έχει???

quote:

3. Για το αν συμφωνώ ή όχι με τις ιδεολογικές ή πολιτικές θέσεις ενός χώρου που υπηρετώ από το 1978, είναι μάλλον ανόητο σαν ερώτηση, αλλά κρίνοντας από τον ερωτώντα, τη θεωρώ απόλυτα φυσική για τη νοημοσύνη του. Δυστυχώς, επειδή είναι αυτονόητη η απάντηση, θα μου επιτρέψεις να μην κατέβω εκεί κάτω που βρίσκεσαι για να σου απαντήσω.

Super!

Απλά από βίτσιο επειδή θέλω να το κρατήσω σαν αναμνηστικό γράψε μου σε παρακαλώ κάτι του style

"Εγώ ο macedon αντιτίθεμαι στο διαχωρισμό εκκλησίας κράτους μπλα μπλα..."

Αν πάλι δε θες, και αυτό που έγραψες μου κάνει Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε!

quote:

4. Είναι φυσικό για κάποιον διαταραγμένο, όπως εσύ, να έχει εμμονές, είτε με πρόσωπα είτε με καταστάσεις είτε και με τα δυο.

Δεν αφήνεις το διδασκαλιλίκι για να πιάσεις τη Ψυχιατρική.
Μια χαρά σε βρίσκω Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε!

quote:

Είναι επίσης φυσικό για κάποιον διαταραγμένο να θεωρεί πως η απαξίωση στο πρόσωπό του είναι αδυναμία.

Α, είσαι όντως καλός Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε!.

Από Μαθηματικά (Πιθανότητες συγκεκριμένα) πως τα πάμε???

quote:

Φυσικά, μπορείς να έχεις οποιαδήποτε εμμονή θέλεις και οποιαδήποτε γνώμη πάνω στην συμπεριφορά των άλλων.

Ω, τι γλυκός που είσαι Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε!

quote:

5. Το ότι με χάσατε έχει σαν αιτία πως:

Ω, ναι για ενημέρωσέ μας Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε!

quote:

α) Δεν μπορώ να συνομιλήσω με εγγενώς ηλίθιους πάνω από 3 φορές για το ίδιο θέμα. Δεν είμαι εκπαιδευμένος γι' αυτό.

Κι'όμως Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε το έκανες πολλάκις αυτά τα 7+ χρόνια και με 7400 ποστς σου σε διάφορα threads διαφορετικές χρονολογίες και με διαφορετικούς Χριστιανούς αλλά η κατάληξη ήταν ΠΑΝΤΑ Η ΙΔΙΑ όταν έπεφταν οι γνωστές ΚΑΡΠΑΖΙΕΣ!

ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΕΝΗΛΙΚΟΥ!

quote:

β) Δεν με ενδιαφέρουν οι ανοησίες που γράφεις και δεν βρίσκω το λόγο να σου απαντήσω και μετά να σου εξηγήσω και μετά να σου εξηγήσω τι σου είχα εξηγήσει.

Παρατηρώ μια ταραχή στον ειρμό της σκέψης σου Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε!
Πόσες φορές θα γράψεις το "και μετά να σου εξηγήσω"

quote:

γ) Εχω πολύ σοβαρότερα πράγματα να κάνω στη ζωή μου, τα οποία δεν μου αφήνουν ιδιαίτερο χρόνο και αυτόν τον λίγο χρόνο δεν σκοπεύω να τον σπαταλώ παρέα με αυτιστικούς.


Πολύ ορθώς θα πράξεις για την ψυχική σου υγεία Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε!

Εγώ θα είμαι εδώ και θα σε περιμένω όποτε νιώσεις έστω και λίγο καλύτερα!

quote:

Αυτά γι' απόψε.

Καλή σου νύχτα Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε και μη ξεχάσεις τη προσευχή σου πριν κοιμηθείς!

quote:

Για οποιαδήποτε απορία έχεις σχετικά με τις ιδεολογικές και πολιτικές θέσεις της Χρυσής Αυγής απευθύνσου στα αρμόδια όργανα του Κινήματος ή στον εκπρόσωπο τύπου.

Απευθύνθηκα ήδη Ελληνορθόδοξε αδελφέ εν Χριστώ Κωνσταντίνε αλλά αυτά που μου είπανε δεν είναι επί της παρούσης! Άλλωστε έχεις να πας και για ύπνο νωρίς καθώς αύριο έχεις να πας στο σχολείο σου και στη δουλίτσα σου!

quote:

Για οτιδήποτε δεν καταλαβαίνεις, απευθύνσου στο δημιουργό σου και ζήτα του το λόγο που σε έκανε ηλίθιο.

Νευράκια τσαταλάκια???

Διατί Ελληνορθόδοξε εν Χριστώ αδελφέ Κωνσταντίνε???

Κοιμήσου εσύ και η τύχη σου δουλεύει!

Υ.Γ MISERABILE VISU...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2013, 18:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Said Eumenis:
ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΕΙΣ;

ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΡΕ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΕ ΑΓΡΑΜΑΤΟΡΘΟΔΟΞΕ;
Και απαντώ:
Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου...

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...

Edited by - Camelot on 31/01/2013 18:38:38

Edited by - Camelot on 31/01/2013 18:40:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 12:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Said Eumenis:
ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΕΙΣ;

ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΡΕ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΕ ΑΓΡΑΜΑΤΟΡΘΟΔΟΞΕ;
Και απαντώ:
Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου...

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν πως δεν ξέρεις τι σου γίνεται.



Αλαζόνες, ναι. Ούτε ταπεινοί, ούτε χριστιανοί.

ΤΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΝΙΤΣΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. "ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΑΛΑΖΟΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ..."


Στο πρώτο του βιβλίο, με τίτλο «Η Γέννηση της Τραγωδίας» (1872) και συγκεκριμένα στο κεφάλαιο 15, ο Νίτσε κάνει μία ιδιαίτερα μνεία στο Ελληνικό έθνος αποδεικνύοντας ότι ο ...Νίτσε είναι πολύ μπροστά από την εποχή του.

Διαβάστε το χαρακτηριστικό απόσπασμα από το βιβλίο:

«Αποδεδειγμένα σε κάθε περίοδο της εξέλιξής του ο δυτικοευρωπαϊκός πολιτισμός προσπάθησε να απελευθερώσει τον εαυτό του από τους Έλληνες. Η προσπάθεια αυτή είναι διαποτισμένη με βαθύτατη δυσαρέσκεια, διότι οτιδήποτε κι αν δημιουργούσαν, φαινομενικά πρωτότυπο και άξιο θαυμασμού, έχανε χρώμα και ζωή στη σύγκρισή του με το Ελληνικό μοντέλο, συρρικνωνότανε, κατέληγε να μοιάζει με φθηνό αντίγραφο, με καρικατούρα.

Έτσι ξανά και ξανά μια οργή ποτισμένη με μίσος ξεσπάει εναντίον των Ελλήνων, εναντίον αυτού του μικρού και αλαζονικού έθνους, που είχε το νεύρο να ονομάσει βαρβαρικά ότι δεν είχε δημιουργηθεί στο έδαφός του...

Κανένας από τους επανεμφανιζόμενους εχθρούς τους δεν είχε την τύχη να ανακαλύψει το κώνειο, με το οποίο θα μπορούσαμε μια για πάντα να απαλλαγούμε απ' αυτούς. Όλα τα δηλητήρια του φθόνου, της ύβρεως, του μίσους έχουν αποδειχθεί ανεπαρκή να διαταράξουν την υπέροχη ομορφιά τους.

Έτσι, οι άνθρωποι συνεχίζουν να νιώθουν ντροπή και φόβο απέναντι στους Έλληνες. Βέβαια, πού και πού, κάποιος εμφανίζεται που αναγνωρίζει ακέραιη την αλήθεια, την αλήθεια που διδάσκει ότι οι Έλληνες είναι οι ηνίοχοι κάθε επερχόμενου πολιτισμού και σχεδόν πάντα τόσο τα άρματα όσο και τα άλογα των επερχόμενων πολιτισμών είναι πολύ χαμηλής ποιότητας σε σχέση με τους ηνίοχους, οι οποίοι τελικά αθλούνται οδηγώντας το άρμα στην άβυσσο, την οποία αυτοί ξεπερνούν με Αχίλλειο πήδημα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2013, 15:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλαζόνες, ναι.
Και εγώ αυτό είχα παρατηρήσει. Μπράβο σου που το παραδέχεσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2013, 22:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλαζόνας, ναι. Ούτε ταπεινος, ούτε χριστιανος.


Ναι! Αυτό είναι! Έψαχνα μια φράση που να σε περιγράφει! Μπράβο σου, την βρήκες... Έχεις αυτογνωσία τουλάχιστον.

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2013, 14:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλαζόνες, ναι.
Και εγώ αυτό είχα παρατηρήσει. Μπράβο σου που το παραδέχεσαι.


"Αλαζόνας"

Για τους "ταπεινούς" Γαλιλαίους ντροπή, για τους υπερήφανους Έλληνες τιμή.

Αυτή είναι η διαφορά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 20:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Αλαζόνες, ναι.
Και εγώ αυτό είχα παρατηρήσει. Μπράβο σου που το παραδέχεσαι.


"Αλαζόνας"

Για τους "ταπεινούς" Γαλιλαίους ντροπή, για τους υπερήφανους Έλληνες τιμή.

Αυτή είναι η διαφορά μας.



Εννοεις την εννοια "καυχεμαι"
για τους Αρχαιους να υποθεσω;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2013, 22:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταπεινότητα είναι ο έξυπνος να κάνει το χαζό προκειμένου να μιλήσει με κάποιον. Δηλαδή να βάλεις μειωτηρα ευφιας ώστε να μην φέρνει σε δύσκολη θέση ποτέ τον συνομιλητή του αλλά να προσπαθεί να τον πίσει για τις σωστές του ιδέες.

Αλαζόνας ειναι αυτός που προσπαθεί να ανεβάσει ευφια και απο χαζός να γίνει έξυπνος μέσα σε μια στιγμή προκειμένου να φέρει σε δύσκολη τους συνομιλιτές του και να τους πισει με τον τρόπο αυτό για τις σωστές του ιδεες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2013, 05:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ταπεινότητα είναι ο έξυπνος να κάνει το χαζό προκειμένου να μιλήσει με κάποιον. Δηλαδή να βάλεις μειωτηρα ευφιας ώστε να μην φέρνει σε δύσκολη θέση ποτέ τον συνομιλητή του αλλά να προσπαθεί να τον πίσει για τις σωστές του ιδέες.

Αλαζόνας ειναι αυτός που προσπαθεί να ανεβάσει ευφια και απο χαζός να γίνει έξυπνος μέσα σε μια στιγμή προκειμένου να φέρει σε δύσκολη τους συνομιλιτές του και να τους πισει με τον τρόπο αυτό για τις σωστές του ιδεες



Eχω την εντυπωση οτι ρωτησα τον eymenhs!!!

Μειωτηρα ευφιας;
χαχαχαχαχα
καλο αυτο .
Σαν τον μειωτηρα στα αυτοκινιτα ενα πραγμα ;

Τελος παντων το τωρινο νοημα που δινουν
στην λεξη "ταπεινος" δεν εχει να κανει με
"μειωτηρα ευφιας"...

οσο για την λεξη Αλαζονας εχεις παλι λαθος
αλλο ειναι το "σημερινο της νοημα"

Εκρινες για μια ακομη φορα ,γρηγορα,
χωρις να μπεις ουτε στην διαδικασια να περιμενεις
την απαντηση για κατι που σιγουρα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ

Αυτο φιλε μου που εκανες χαρακτιριζεται σαν αλαζονια
( με την τωρινη εννοια)
δεν ξερεις κατι και θεωροντας οτι εισαι "και γ@μω"
του δινεις ενα αυθαιρετο νοημα που σου ταιριαζει.
--------------------------------------------------------
Θα σου απαντησω πως βλεπω γενικα την σταση σου εδω
χρησιμοποιοντας την λογικη σου.

Εαν στην πρωτη παραγραφο εννοεις τον εαυτο σου
τοτε πολυ απλα εισαι Αλαζονας(τωρινη εννοια)
μιας που το αναφερνεις.
Εαν παλι εννοεις τον Ευγενη τι να σου γραψω;
επιλογη σου ειναι εαν τον θεωρεις πιο εξυπνο...
Εγω θα σου χαλασω την διαθεση;

Εαν στην δευτερη παραγραφο εννοεις εσενα τοτε
εισαι ταπεινος , εαν παλι εννοεις τον "Ευμενης"
τοτε εισαι αλαζονας γιατι θεωρεις εαυτον καλυτερο
και πιο εξυπνο απο τον Ευμενης...

Για να συνδιασω τωρα την πρωτη και την δευτερη παραγραφο

Εχουμε τεσσερις συνδιασμους...
1) πρωτη παραγραφος εννοεις Ευγενη
δευτερη παραγραφ. εννοεις Ευγενη

Εδω με το να θεωρεις τον Ευγενης πιο εξυπνο
στην πρωτη παραγραφο , δεν γινεται να θεωρεις
τον Ευμενης λιγοτερο εξυπνο , οποτε ειναι ακυρη

2) Πρωτη παραγραφος Εννοεις εσενα
Δευτερη παραγραφ. εννοεις Ευγενη

Εδω με το να θεωρεις τον εαυτο σου πιο εξυπνο
στην πρωτη παραγραφο , και λιγοτερο εξυπνο τον
ευγενης στην δευτερη ,εχει λιγο νοημα , αλλα
παραγεται το συμπερασμα οτι εισαι αλαζονας.

3) πρωτη παραγραφος εννοεις Ευγενη
δευτερη παραγραφ. εννοεις εσενα

Εδω με το να θεωρεις τον εαυτο σου λιγοτερο εξυπνο
στην πρωτη παραγραφο , και λιγοτερο εξυπνο τον
εαυτο στην δευτερη ,εχει λιγο νοημα , αλλα
παραγεται το συμπερασμα οτι εισαι ταπεινος.

4) πρωτη παραγραφος εννοεις εσενα
δευτερη παραγραφ. εννοεις εσενα

Εδω με το να θεωρεις τον εαυτο σου πιο εξυπνο
στην πρωτη παραγραφο , και λιγοτερο εξυπνο τον
εαυτο σου στην δευτερη ,δεν εχει νοημα οποτε ακυρη

Οποτε στο επομενο σταδιο προαγονται:
Ειτε οτι εισαι αλαζονας ειτε οτι εισαι ταπεινος !!!!

δεδομενου οτι ρωτησα τον ευμενης κατι και μου απαντησες εσυ
χωρις να σου το ζητησω και μαλιστα δινοντας μου ενα ορισμο
που ειναι πολυ ευλοκο να βρεις (εαν ψαξεις ), δεν το εκανες
αδιαφοροντας εαν η ερωτηση μου ειχε σκοπο να εξακριβωσει
το νοημα που της δινει ο Ευμενης ,εαν λοιπον κανει χρηση
μιας οχι και τοσο γνωστης σημασιας στους νεοτερους χρονους.

Η σταση σου λοιπον αυτη σε σχεση με την συμπεριφορα σου
με κανει να σου γραψω οτι εισαι αλαζονας
και ξερεις πως:
ετσι οπως ειναι ο ορισμος

αυτός που έχει υπερβολική εμπιστοσύνη
στις ικανότητές του και θεωρεί τον εαυτό
του ανώτερο από τους άλλους

ποσο μαλλων που δεν μπηκες στην διαδικασια
να κοιταξεις τον ορισμο με μια απλη αναζητηση
και προσαρμωσες το νοημα σε κατι που σε βολευε!!

Για μια ακομη φορα λοιπον η ερωτηση πηγαινε
στον Ευγενης και τι εκανες εσυ;
Χαρακτιρισες οπως ηθελες οτι ηθελες ...
παρουσιαζοντας την δικη σου εκδοχη των νοηματων
νομιζοντας οτι συζητας με ατομα που δεν θα μπορουσαν
εαν ηθελαν να βρουν το νοημα των λεξεων .

Δεν παρατηρησες οτι τον ρωταω για καποιο νοημα που δεν ξερεις ;
μετα μιλας γαι αλαζονια ,
Αντι να ανοιξεις τα ματια σου και να μαθεις κατι που δεν ξερεις
προτρεχεις και δινεις ακυρες απαντησεις γιατι εισαι "ΑΛΑΖΟΝΑΣ"
φιλε μου ....

ΥΣ: Ευμενης μην μου δωσεις την σημασια της λεξης
δεν εχει ποια νοημα ο αλαζονας της συζητησης εχει
αποκαλυφθει δεν υπαρχει λογος να μαθει κατι ο
mdiamant βλεπεις τα ξερει ολα ...



Edited by - gewkwn on 14/02/2013 05:07:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2013, 08:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn έχεις δίκιο φέρθηκα αλλαζονικα και απάντησα εκεί που δεν έπρεπε.
Κατι τέτοιο λοιπόν δεν είναι ούτε σωστό ούτε ταπεινό.
Η ταπεινότητα αρχίζει απο την αναγνώριση των λαθών μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2013, 11:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gewkwn έχεις δίκιο φέρθηκα αλλαζονικα και απάντησα εκεί που δεν έπρεπε.
Κατι τέτοιο λοιπόν δεν είναι ούτε σωστό ούτε ταπεινό.
Η ταπεινότητα αρχίζει απο την αναγνώριση των λαθών μας.




μπραβο σου ρε φιλε
τωρα σε παραδεχωμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2013, 14:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

gewkwn έχεις δίκιο φέρθηκα αλλαζονικα και απάντησα εκεί που δεν έπρεπε.
Κατι τέτοιο λοιπόν δεν είναι ούτε σωστό ούτε ταπεινό.
Η ταπεινότητα αρχίζει απο την αναγνώριση των λαθών μας.




μπραβο σου ρε φιλε
τωρα σε παραδεχωμαι.



Ταπεινός σημαίνει ξεφτίλας.

ταπεινός
επίθετο
-ή, -όν
ταπεινῶς
ΣΗΜΑΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

ΕΠΙΘΕΤΟ Α. χαμηλός |για τόπους και πράγματα |κοντός, μικρός, αντ. ὑψηλός |για ανάστημα ή μέγεθος |ρηχός, αντ. βαθύς |για όγκο Β.

1. φτωχός, μικρός, αδύναμος, υποταγμένος |για κατάσταση |από ταπεινή καταγωγή, αυτός που προέρχεται από χαμηλά κοινωνικά στρώματα |για κοινωνική θέση

2. κατηφής, θλιμμένος |για διάθεση

3. ποταπός, άθλιος, πρόστυχος |με ηθική σημασία |ταπεινόφρων, μετριόφρων, σεμνός |θετικά Γ. ασήμαντος, ευτελής |ΕΠΙΡΡΗΜΑ με ταπεινοφροσύνη |αρνητικά |φρ. ταπεινῶς πράττω=βρίσκομαι σε κατάσταση παρακμής, ζω σε κατάσταση μετριότητας και αφάνειας

Αφού προτιμάτε να είστε ξεφτίλες, εγώ δεν θα σας εναντιωθώ.

Ο καθείς με τις "αξίες" του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 00:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ταπεινός Eumenis σημαίνει ξεφτίλας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 15:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ταπεινός σημαίνει ξεφτίλας.


Δώσε βάση:

Ταπεινός: και ποταπός, άθλιος και πρόστυχος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 16:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ταπεινός σημαίνει ξεφτίλας.


Δώσε βάση:

Ταπεινός: και ποταπός, άθλιος και πρόστυχος



Καλά, καλά, άστα αυτά διότι προηγούνται τα θέματα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΣΟΥ πρώτα.

ΕΔΩ σε θέλω.

ΕΓΡΑΨΕΣ

quote:
Eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi

Ή Βίβλος είναι μία συρραφή από τόν βίο καί τήν πολιτεία τών θεών, ηρώων καί προσωπικο­τήτων του Ελληνικού κόσμου.

Ό Ιησούς διδάσκει καί δικάζεται όπως ό Σωκράτης, θεραπεύει καί ανασταίνει όπως ό Απολλώνιος ό Τυανέας, σταυρώνεται όπως ό Προμηθέας, περπατά πάνω στό νερό όπως ό Αργοναύτης Εύφημος, κατεβαίνει στον Κάτω Κόσμο όπως ό Ηρακλής, θρηνείται όπως ό Υάκινθος, φορά τόν χιτώνα του Απόλλωνος καί κατά τήν ταφή του τυλίγεται στην σινδόνη του Πατρόκλου. Ό Ιησούς γίνεται ή «άμπελος» όπως ό Διόνυσος, ό «καλός ποιμήν», όπως ό Έρμης, ό «ερχόμενος» όπως ό Ήφαιστος καί θά επιστρέψει κατά τήν Δευτέ­ρα Παρουσία όπως ό Οδυσσέας. Ο Ίεχωβάς μοιάζει καταπληκτικά με τόν Ποσειδώνα, ό Δαυίδ παί­ζει τήν λύρα του όπως ό Ορφέας, ό Σαούλ φιλοξενείται όπως ό Τηλέμαχος καί ό Σαμψών χάνει τήν δύναμη του όταν μία γυναίκα του κόβει τά μαλλιά όπως ό Πτερέλαος. Ό Κάιν σκοτώνει τόν αδελφό του όπως ό Κιθαιρών καί ό Παράδεισος είναι ό Κήπος τών Εσπερίδων.


ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ?????

AN OXI ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΛΕΨΕΣ eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi????

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 12:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:
Ταπεινός σημαίνει ξεφτίλας.


Δώσε βάση:

Ταπεινός: και ποταπός, άθλιος και πρόστυχος



Καλά, καλά, άστα αυτά διότι προηγούνται τα θέματα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΣΟΥ πρώτα.

ΕΔΩ σε θέλω.


ΚΟΊΤΑ ΝΑ ΔΕΊς ΠΟΥ ΣΕ ΘΈΛΩ ΕΓΏ:

Ταπεινός: και ποταπός, άθλιος και πρόστυχος

ΕΣΎ ΕΠΑΊΡΕΣΑΙ ΠΩΣ ΕΊΣΑΙ ...ΤΑΠΕΙΝΟΣ!

Δηλαδή ποταπός, άθλιος και πρόστυχος

και τι κάνεις; Προσπαθείς να αλλάξεις θέμα!

Γαλιλαίε θα σε ζορίσω.


Να γιατι δεν άφησαν τίποτα όρθιο τα μαυροφορεμένα θηρία του Χριστού, ήταν εντολή Θεού.

Απο τις πόλεις των λαών τις οποίες ο κύριος ο Θεός σας θα παραδώσει στα χέρια σας, θα φονεύσετε κάθε αρσενικό με μαχαίρι.Τις γυναίκες όμως, τα παιδιά και τα κτήνη και όλα όσα
υπάρχουν στην πόλη και όλη την περιουσία αυτής θα πάρετε για τον εαυτό σας,σαν λάφυρα πολέμου τα οποία ο Κύριος σας δίνει.Στις πόλεις που σας έδωσε ο Θεός σαν κληρονομιά δεν θα αφήσετε ζωντανό τίποτε απο αυτά που αναπνέουν και δεν θα συλλάβετε ζωντανό αιχμάλωτο,
αλλα θα εξολοθρεύσετε και θα φονεύετε όλους αυτούς κατά κράτος,έτσι διατάζει εσάς ο Θεός σας.

(Δευτερονόμιο Κ' 16,17).


Ο "Άγιος" Νικόλαος Συντρίβει τα “Είδωλα"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 00:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως αλλάζεις θέμα μικρό μου μπουρεκακι;

Our seasons are reversed... My spring... Your fall...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy