ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 04:01:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ας γίνει καθολικά ή έστω πλειοψηφικά και όχι με μισή καρδιά.

Αυτό που περιγράφεις, κανένα ιστορικό προηγούμενο δεν έχει. Οι επαναστάσεις δεν γίνονται όπως τις έχεις στο μυαλό σου. Ψάχτο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydiosbanned
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 04:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydiosbanned
quote:

quote:
Δεν γουστάρω επαναστάσεις που θα αποτύχουν.

Ρε λεβαντίνε, μήπως να το επαναδιατυπώσεις αυτό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ρε αγαπουλη,ολες οι επανασταασεις απετυχαν να αλλαξουν τον ανθρωπο.
Καλα τα λεει ο Ιταλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 04:05:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ρε αγαπουλη,

Βρε, δεν πας στο διάολο κι ακόμα παραπέρα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 04:38:49  Εμφάνιση Προφίλ
Arte, αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, είναι η οι Γερμανοί ή εμείς.

Για να έχεις ανάπτυξη θέλεις παραγωγή, εξαγωγές και μείωση των εισαγωγών.

Αυτό θα πλήξει τη "μαμά" Γερμανία και δεν μπορεί αυτό να το επιτρέψει.
Και να μην ξεπουλήσεις τίποτα.
Δεν θα σε αφήσουν να παράγεις μεν, να εξάγεις δε. Για να το πετύχεις πρέπει να αλλάξει όλη η λογική της Γερμανοκρατούμενης Ε.Ε.
Θέλεις ρεύμα . Και συμμάχους.

Αν χάσεις από την άλλη, δεν μπορείς να συνεχίσεις να τους ταίζεις, γιατί αυτό κάνεις. Θα πεθάνεις. Η Γερμανία θα αντισταθεί σθεναρά, είμαστε ήδη επί της ουσίας σε πόλεμο. Με την ισχυρότερη οικονομικά χώρα της Ευρώπης. Το μόνο θετικό έιναι ότι δεν έιμαστε μόνο εμείς.

Το να την κοπανήσουμε και να πάμε γι'άλλα δεν είναι κακό, απλά τη δεδομένη στιγμή χωρίς παραγωγή που θα μας κρατήσει έστω ζωντανούς είμαστε σαν ανάπηροι.

Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή καίγεται για πρωτογενή ανάπτυξη.


Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 04:51:40  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορούμε να θέσουμε ως όρο, ρεαλιστικούς στόχους ανάπτυξης. Αρχικά μπορούμε για ένα διάστημα να μην πληρώνουμε τίποτα , μέχρι να επιτύχουμε θετικούς ρυθμούς πάνω απο 3 ή 4%. Η κεντρική τράπεζα αυτές τις μέρες προχώρησε σε ποσοτική χαλάρωση. Αν μετέχουμε στα πακέτα ρευστότητας που μας προσφέρει η τράπεζα και αν προχωρήσουμε σε αληθινές μεταρρυθμίσεις, τα ξένα κεφάλαια θα καλύψουν το αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο. Ολα αυτά όμως οταν έχεις μια αποφασισμένη κυβέρνηση , έτοιμη να πατάξει το πελετειακό σύστημα και την φοροδιαφυγή. Ολα γίνονται, αρκεί να ξεκολήσουμε απο τις νοοτροπίες που μας έφεραν εως εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 04:56:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ρε αγαπουλη,ολες οι επανασταασεις απετυχαν να αλλαξουν τον ανθρωπο.
Καλα τα λεει ο Ιταλος.

Οι κοινωνικές επαναστάσεις αλλάζουν τον άνθρωπο. Στη διάρκεια τα χαλάμε πάντα. Δεν υπάρχει διάρκεια, γιατί η εξουσία διαφθείρει.

Το να βγουν τα πρόβατα απ'το μαντρί πανικόβλητα δεν θα εμποδίσει το λύκο να τα φάει.
Αν όμως είναι ψύχραιμα, θα αποφύγουνε το λύκο.

Αυτό λέω, να μην καπελωθεί η επανάσταση. Ξανά, όπως κάθε φορά στην ιστορία. Ας πρωτοτυπήσουμε μια φορά. Δεν θέλω να ξαποστείλω τους Γερμανούς ηγεμόνες και να μου ρθουν οι Ρώσοι σωτήρες ή οι Αμερικάνοι. Οχι άλλο ανατολή δύση αμερική. Φτάνει. Να αποφασίσουμε ότι θα τα καταφέρουμε και να το παλέψουμε ναι. Και ας πεινάσουμε κλάιν.
Οχι όμως για να δουλεύουμε για συμφέροντα αλλονών στο τέλος. Και όχι να φαγωθούμε για άλλους μεταξύ μας.
Να σταθούμε στα πόδια μας.

Θέλω ένα λαό που ξέρει τι θέλει, σέβεται τον εαυτό του και τους άλλους σε δεύτερη κλίμακα, και είναι ενωμένος.
Για να μην τον φάνε οι λύκοι που θα τάζουν εξουσίες σε προδότες φτιάχνοντας αριστερά και δεξιά στρατόπεδα. Αν είναι να κάνουμε επανάσταση, ας την κάνουμε σωστά μια φορά.
Γιατί αν την κάνουμε για να την κάνουμε θα είναι επειδή έχουμε φτάσει στο απροχώρητο, και άρα θα είμαστε σε κρίση πανικού.
Ιδωμεν.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 05:11:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπορούμε να θέσουμε ως όρο, ρεαλιστικούς στόχους ανάπτυξης. Αρχικά μπορούμε για ένα διάστημα να μην πληρώνουμε τίποτα , μέχρι να επιτύχουμε θετικούς ρυθμούς πάνω απο 3 ή 4%.

Arte τα πάω καλά με τα νούμερα, αλλά τα νούμερα δεν αρκούν. Πως θα επιτύχουμε την ανάπτυξη άμα δεν παράγουμε, δεν εξάγουμε έστω υπηρεσίες;

quote:
Η κεντρική τράπεζα αυτές τις μέρες προχώρησε σε ποσοτική χαλάρωση. Αν μετέχουμε στα πακέτα ρευστότητας που μας προσφέρει η τράπεζα και αν προχωρήσουμε σε αληθινές μεταρρυθμίσεις, τα ξένα κεφάλαια θα καλύψουν το αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο. Ολα αυτά όμως οταν έχεις μια αποφασισμένη κυβέρνηση , έτοιμη να πατάξει το πελετειακό σύστημα και την φοροδιαφυγή. Ολα γίνονται, αρκεί να ξεκολήσουμε απο τις νοοτροπίες που μας έφεραν εως εδώ.

Arte καλό το φάρμακο στον άρρωστο, αλλά το μαγαζί πάλι δεν πουλάει. Εννοείται να φορολογήσουμε αυτούς που τα τρώνε και τα πάνε και έξω, αλλά αυτό απλά θα μας προσφέρει κεφάλαιο κίνησης, όχι έσοδα. Αν δεν έρθουν εδώ τα κεφάλαια και να παραμείνουν εδώ, να ταίζουν δηλαδή κόσμο εργαζόμενο, δεν γίνεται δουλειά.

Και σου ξαναλέω δεν φτάνει αυτό, πρέπει να αναπτύξουμε και την καθεαυτή οικονομία μας. ΚΑι αυτό θα έρθει σε σύγκρουση με αυτούς που σου πουλάνε φθηνότερα από ότι δύναται η εσωτερική αγορά. Θα τους χαλάσουμε τη σούπα.Πρέπει να κάνουν πίσω.

Απλά arte: Αυτή την στιγμή δεν κόβεις νόμισμα. άρα αν έχεις 5 τάλαντα έχεις 5 τάλαντα. Αν δεν βγάζεις και 5 το μήνα να δίνεις και δυο που χρωστάς, στο τέλος είτε έχεις 5 είτε πατάξεις τη φοροδιαφυγή και τα κάνεις 35, τα τάλαντα θα σου τελειώσουν. Γιατί ψωνίζεις.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 05:35:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή καίγεται για πρωτογενή ανάπτυξη.

Λογιστικά ορθόν.

Επειδής όμως, μέχρις να τσουλίσουμε τες πρώτες μερσεντέ μέηντ ιν γκρις, θα πάρει χρόνους πολλούς, μέχρις να αρμέξωμεν enough προβατίνες για να καλυφθεί η παγκόσμιος ζήτησις εις κοκορέτσι, μέχρις να πείσουμε τες τσιπούρες, τα λαβράκια και τες ροδιές (κατά Αντώνιον τον Μέγα, τον ηττημένο) να πέφτουσι εις την κάλαθο της συγκομιδής, μέχρις να γένωσι τα σύκα εξαγωγικά προϊόντα, αντίς κυβερνητικοί εκπροσώποι, τα πορτσίνι βασιλομανίταρα και το σαφράν κρόκος, έχωμεν ακόμη περισσότερον χρόνους.

In the meantime, εδώ κάποιοι κάμνουσι κουβένταν. Κι επειδής η κουβέντα μένει, κατά το γραπτόν αλλά και θυμικόν, άντε να δούμε πόση μαλακία χωράει ως απολίθωμα της στιγμής.

Κι επειδής, λεβαντίνε, είπες για κουβέντες σε εντελώς ευθεία φάσις, άκου τη γνώμη μου.

Όσο υπάρχουν μαλάκες, που για σπορ γαμούνε κουβέντες, το μόνο που θα αναπτύσσει ο τόπος, θα είναι η μαλακία. Την οποία έχουμε -με αυτόν τον ίδιο τρόπο- ανάγει εις το μόνιμο, τυποποιημένο και αποκλειστικό προϊόν του τόπου μας.

Και δεν είναι οι ενεπιθύμητοι μαλάκες, σαν τον panoslydiosksjfh872, το πρόβλημα. Αυτοί είναι πρόβλημα του πατέρα και της μάνας τους. Άντε και του Υπ. Υγείας, όταν και όποτε αυτό υπάρχει.

Άκου, να μαθαίνεις μπαλίτσα. Ο πρόβλημας είναι, που αντί για Χατζιδάκις έχωμεν Χατζηδάκης, αντί για Θεοδωράκης έχωμεν Φοίβος, αντί για Μπιθικώτσης έχωμεν Σφακιανάκης, αντί για Λαμπέτη έχωμεν Ντενίση, αντί για Φρέντυ καταντώμεθα Ναταλία, κι αντίς για Ελύτης, Τατσόπουλος.

Να φτιάξωμεν και ραπανάκια, και μαρούλια και καμαμπέρ. Κανμίαν αντίρρησιν. Η πατρίδα σου όμως, αν και μποστάνι, δεν εξετέθη ποτέ εις την λαϊκήν.

Ελπίζω κατανοητός.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 05:36:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άκου, να μαθαίνεις μπαλίτσα. Ο πρόβλημας είναι, που αντί για Χατζιδάκις έχουμε Χατσηδάκης, αντί για Θεοδωράκης έχουμε Φοίβος, αντί για Μπιθικώτσης έχουμε Σφακιανάκης, αντί για Λαμπέτη έχουμε Ντενίση, κι αντί για Ελύτη, Τατσόπουλο.

Να φτιάξωμεν και ραπανάκια, και μαρούλια και καμαμπέρ. Κανμίαν αντίρρησιν. Η πατρίδα σου όμως, αν και μποστάνι, δεν εξετέθη ποτέ εις την λαϊκήν.

Ελπίζω κατανοητός.


Μέχρι πρότινος, γιατί τώρα αυτό μας ζητάνε.
Η κρίση, είναι πρωτίστως κοινωνική. Εχουμε φτάσει να μην έχουμε ιερό και όσιο. Γιατί αν δεν υπήρχε αυτή η ηθική κρίση, δεν θα βλέπανε τα ματάκια μας αυτά που είδανε την τελευταία 5αετία: να μας πουλάνε και εμείς να διαμαρτυρόμαστε από τον καναπέ.

Οι επαναστάσεις πρέπει να συνοδεύονται από τις κατάλληλες ιδέες. Αλλιώς μπορούμε να μιλήσουμε και για την επανάσταση τπυ στριφτού τσιγάρου απέναντι στο τυποποιημένο....

Πάω να κάνω καμιά δουλειά. Καλή μέρα μας.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 05:49:53  Εμφάνιση Προφίλ
Το μεγάλο μας σφάλμα, ήταν οτι το 81 μπήκαμε στην ΕΟΚ. Μέχρι εκείνη την στιγμή ο έλληνας ναι μέν ήταν φτωχός , αλλά, παρήγαγε μόνος του, και κατανάλωνε οσο μπορούσε με ανατροφοδότηση πάντα, απο την πραγματική παραγωγικότητα του. Απο το 1981 και μετά , έχει καλλιεργηθεί μια οικομική φιλοσοφία, που βασίζεται στον παρασιτισμό. Τα κεφάλαια που εισέρεαν για επενδύσεις, πηγαιναν για παροχολογικές και πελατειακές σκοπιμότητες. Το χρήμα ήταν εύκολο και είχε αποσυνδεθεί απο το έργο. Μετά το ακόμα πιο χειρότερο ήταν με την είσοδο μας στην ΟΝΕ το 2000. Εκεί ήρθε μια δευτέρας τάξεως αποσύνδεση της χρηματικής έννοιας με το έργο, και αυτό γιατί θεωρίθηκε οτι ανήκουμε ως παραγωγικός ιστός στο ίδιο δυναμικό επίπεδο με τους εταίρους. Και ενώ συνέβαιναν όλα αυτά, ο παρασιτισμος του εύκολου χρήματος, αποκτούσε κυκιλική υφή. Δηλαδή το σύστημα δανείζονταν κεφάλαια συν τα πακέτα και ανακύκλωνε τα δάνεια συν τις καταναλωτικές επιδράσεις των αναπτυξιακών πακέτων, με νέα και νέα δάνεια. Ζούσαμε δηλαδή σε μια εικονική οικονομία. Οταν προσγειωθήκαμε, καταλάβαμε οτι παραγωγικά λεφτά δεν υπάρχουν και παρ ολα αυτά δανειστίκαμε ξανά με την ίδια όμως νοοτροπία του παρελθόντος. Δεν υπήρξε κανένα μάθημα, γιατί το μάθημα περνάει και γίνεται βίωμα , αν γίνει πάθημα . Τώρα, ο μόνος τρόπος για να κατανοήσουμε το μάθημα , είναι είτε αμέσως εντός της ευρώπης η οποία μας χάλασε , είτε εκτός στα σίγουρα. Διαλέγουμε λοιπόν και παίρνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 09:37:05  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σε όλους,

Χαλάω λίγο τη ροή της κουβέντας,επειδή κοιμάμαι τα βράδυα και ξυπνάω τα πρωινά.

--------

Νικόμαχε,

Αδερφέ μου,εσύ ξέρεις πιο καλά απ' όλους, ποιες είναι οι θέσεις μου για το ποιος κινεί τα νήματα.
ΟΜΩΣ το τι πιστεύουμε και το τι μπορούμε να κάνουμε στην καθημερινότητα, είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
Και εξηγούμαι:

Κατά τη διάρκεια των τελευταίων ..χιλιάδων ετών,υπήρχαν αρκετοί (ξέρεις ..το 2%) που ήξεραν τι παίζεται και σε βάρος ποιων παίζεται.(των πολλών ντε).
Ας υποθέσουμε κιόλας ότι αυτό το 2% εκτός από ..έξυπνο ήταν και 100% "αγγελικής" ηθικής.
Ποιο ήταν το όμως το αποτέλεσμα?
Καθόρισε την έκβαση της ιστορίας αυτό το 2%?

Η απάντηση είναι ΟΧΙ,δυστυχώς.

Έχουμε κάνει κατ' ιδίαν πολλές κουβέντες Μάριε,επ' αυτού.

Που έχουμε καταλήξει? Ότι ,στ' αλήθεια το 2% δεν δύναται να καθορίσει τις εξελίξεις,τουλάχιστον μέσω κοινωνικά αποδεκτής ατραπού.

Υπάρχει όμως ένα άλλο γνωστό μικρό ποσοστό(οι 300 οικογένειες που συνηθίζεις να λες-και συμφωνώ) το οποίο καθορίζει κατά 90%,κατά 99% θες..,τις τύχες των πολλών.Τη δική μου,τη δική σου,όλων μας.

Το ζουμί λοιπόν είναι το πως πολεμάς αυτά τα καθήκια...

Ας δούμε λοιπόν τους τρόπους

α. Κάνεις τον Δον Κιχώτη(Διαλέγεις δηλαδή να το κάνεις μόνος σου..)

β. Ψάχνεις τρόπο να κάνεις το 2% μεγαλύτερο.(ο δικός σου και εν μέρει και ο δικός μου τρόπος-προς το παρόν αποτυγχάνει συντριπτικά...)

γ. Κάνεις "ανταρτοπόλεμο" (βοηθάς δηλαδή όσους -έστω και καταλάθος ή για τους λάθος λόγους-πολεμούν τα καθήκια,και βάζεις τρικλοποδιά σε όσους βοηθούν αυτούς τους μπινέδες.

Θεωρώ ότι το εφικτότερο των τριών είναι το γ.

------------------------------------------------


DSM,

Ας αρχίσουμε εμείς να παράγουμε πρώτα.Και δεν εννοώ εμείς, οι Έλληνες.
Εννοώ εσύ.Εγώ.Ο Μάριος.Ο Ιταλός.Εμείς οι εμείς.

Διότι αν με ρωτάς αν έχεις, ή έχω, δικαίωμα να κριτικάρουμε την ..πρωτογενή(μπρρρ) παραγωγή της χώρας,θα σου απαντήσω ευθέως ΟΧΙ.
Έχουμε και οι δυο σπουδές θετικής κατεύθυνσης και ασχολούμαστε με οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό.

Και μη μου πεις ότι εσύ είσαι καλλιτέχνης διότι θα έρθω στα Εξάρχεια
και θα σε κυνηγάω γύρω γύρω στο τετράγωνο, μέχρι να σε κοπανήσω με τη κιθάρα που έχεις αφήσει σπίτι μου.

Υποσημείωση: Μη μπερδεύεστε εσείς οι υπόλοιποι της παρέας.Εγώ του μιλάω έτσι επειδή είμαι ο manager του.

---------------------------------------------

Ιταλέ,

Είπες: "Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή καίγεται για πρωτογενή ανάπτυξη. "

Και αυτό είναι σωστότατο.
Το καταλαβαίνεις ότι συμφωνώ και από τις παραπάνω αναρτήσεις μου.

ΟΜΩΣ:
Όταν έχεις χάσει μερικά (μπόλικα δηλαδή.. δηλαδή τι μπόλικα..όλα) τραίνα,ως χώρα,τα μόνα που μπορείς να κάνεις είναι :

α. Να γίνεις Αλβανία του Χότζα ή Κούβα (όχι και τόσο ελκυστική ιδέα...)

β. Να κάνεις τον υπηρέτη των τραίνων που σε έχουν ξεπεράσει προ πολλού.(ο τουρισμός του Αντωνάκη και όχι μόνο-καλύτερο από το να γίνεις Αλβανία,αλλά δε το λες και όνειρο ζωής ε??)

γ. Επιλέγεις για μπροστάρηδες Έλληνες, που όχι μόνο δεν έχουν χάσει κανένα τραίνο,αλλά είναι, ως μονάδες πάντα, πιο μπροστά από τα τραίνα των ...rednecks,των ..κουτόφραγκων ,και του ...ξανθού γένους.

ΔΗΛΑΔΗ, (και εσύ θα με καταλάβεις φίλε μου Ιταλέ..)

Δηλώνω ότι θα παραμέριζα εντελώς την αλαζονεία μου,τον εγωισμό μου,θα ξεχνούσα τις όποιες προπτικές να τα κονομήσω, από δική μου επιχείρηση-παλαιά ή νέα) και θα πήγαινα να δουλέψω ως εργάτης με τον ελάχιστο μισθό στον Δημήτρη Κορρέ π.χ.(και φυσικά το αναφέρω ως παράδειγμα.Υπάρχουν κι άλλοι ΤΕΤΟΙΟΙ Έλληνες.)

Διότι μόνο τότε και με τέτοιου είδους παραγωγή μπορείς να έχεις σοβαρό ισοζύγιο εισαγωγών-εξαγωγών.

Παράγοντας μόνο(διότι φυσικά χρειάζεται και η γεωργική παραγωγή,και ειδικά στην αρχή),πορτοκάλια χρειάζεσαι τόνους από δαύτα, για να αγοράσεις την κρεμαγιέρα από ένα κωλάμαξο.

ΥΣ:Συγχωρείστε με και πάλι που γράφω πρωί πρωί.Είναι το γ@μημένο το βιολογικό ροόι...Έχω συνηθίσει να ξυπνάω τις καθημερινές νωρίς,ώστε να πηγαίνω στη δουλειά που δεν πληρώνομαι..

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 01/02/2015 09:37:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 10:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Αμεινία, αυτό με τα ποσοστά τύπου 2% που λέτε εσύ και ο Νικόμαχος περί "γνωστικών" ακούγονται αστεία...σόρυ αδερφέ αλλά ταιριάζουν σε φαντασμένους και εσείς οι δύο νομίζω δεν ανήκετε στην κατηγορία αυτή...με αυτή τη λογική να πω και εγώ ότι το 2% που ψήφισε Λεβέντη (όπως εγώ) είναι το μόνο ποσοστό σ'αυτή τη χώρα με ανώτερο iq...για χίλιους λόγους...για τον οποίο ακόμα και σήμερα κάποιοι γελοίοι λένε ότι θα ήταν "χαμένη ψήφος"...και όταν λέμε για Λεβέντη μιλάμε για μνημονιακό των μεταρρυθμίσεων, για να μην γελιέστε...αλλά ο οποίος απαιτεί εδώ και 30 χρόνια απόλυτη κάθαρση...ποινικοποίηση ρουσφετιού, τέρμα τα εκατομμύρια των επιδοτήσρων στα κόμματα, τέρμα οι αργόμισθι στο δημόσιο, και ουδείς βουλευτής να μην γίνεται υπουργός...

Και τωρα πλέον φοβούμαι ότι σε λίγο καιρό κάτι σιχάματα τύπου σαμαρά και άδωνι θα επιστρέψουν φωνάζοντάς μας "εμείς σας τα λέγαμε τι θα γίνει"...διότι κακά τα ψέματα, η στάση μας σαν χώρα δεν έχει συνοχή...όταν είσαι καταχρεωμένος δύο λύσεις υπάρχουν....ή σκύβεις το κεφάλι από την αρχή και συμμαζεύεις την κατάσταση μέσα σε 5-10 χρόνια, ή κάνεις την επανάσταση από την αρχή στο σωστό τάιμινγκ...αυτό που γίνεται όμως τώρα, το να γαμιόμαστε πέντε χρόνια, και καναδυό χρόνια πριν απαλλαχτούμε από τα μηνμόνια να τα τινάζουμε όλα αυτό είναι αλλοπρόσαλλο....θα τη στηρίξουμε αυτή την κίνηση, εδώ που έφτασε το πράμα, αλλά δεν παύει να είναι αλλοπρόσαλλο...

η κατάντια αυτής της χώρας είναι ότι η κατάρρευση του πολιτικού συστήματος ενδυνάμωσε τα άκρα...όχι μόνο τα χρυσαύγουλα αλλά και τους ακροαριστερούς του σύριζα, ένα πρώην περιθωριακό κόμμα του 3% με διασυνδέσεις με μπαχαλάκηδες και τρομοκρατικές...και στο μεν "κέντρο" ναχεις το γαμο-Ποτάμι με τον εγκάθετο των μίντια που φτιάχτηκε αποκλειστικά για να στερήσει από τον σύριζα την αυτοδυναμία, ή για να κυβερνήσει μαζί του και να τον ελέγχει...η κακία που βγάζει ο θεοδωράκης για την κυβέρνηση λέει πολλά...όπως και το ποιόν των στελεχών του όπως η Θεοδωροπούλου με τα 15 εκατομμύρια που καταχράστηκε η ΜΚΟ της και τα περιμένει πίσω η ΕΕ...

όλες οι διαθέσιμες επιλογές της κάλπης ήταν της πλάκας, για μούτζες, τι να λέμε τώρα....

ο οποίος Σύριζα το 2012 δεν ήταν φυσικά έτοιμος να κυβερνήσει...το 2012 ο Σύριζα ΕΠΕΛΕΞΕ να χάσει τις εκλογές...αν είχε λαϊκήσει λίγο παραπάνω θα τις είχε πάρει για πλάκα...και τότε θα είχε μεγαλύτερη διαπραγματευτική δύναμη...ενώ τώρα οι άλλοι θωράκισαν τις τράπεζες, απαλλάχτηκαν από ελληνικά ομόλογα μπόμπες και ψιλο στα'******* τους κιόλας....

έτσι είναι, ο συριζάκος το 2012 ήταν ανέτοιμος...δεν είχε οργανωθεί, ούτε και είχε κάνει τις έξωθεν επαφές που έχει κάνει τώρα...


και για τη Ρωμιοσύνη -όπως και να'χει- οι μαύρες ημέρες θα συνεχιστούν για πολύ καιρό ακόμη...της μοίρας μας γραφτό...η ίδια φαγωμάρα από τους πολιτικούς μέχρι το λαό...εδώ οι τα κόμματα Ισπανίας-Πορτογαλίας έδειξαν μια στοιχειώδη αλληλεγγύη μεταξύ τους να περάσουν την κρίση...εδώ τίποτα...μίσος και λύσσα....οι νεοδημοκράτες προσεύχονται να αποτύχει ο σύριζα, και ο σύριζα να ξηλώνει ό,τι βρήκε!


Α ρε λόρδε Βύρωνα, πώς το'χες πει..."δεν τους αξίζει να'ναι λεύτεροι αν δεν είναι ενωμένοι"...όχι ρε φίλε, δεν μας αξίζει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 10:23:15  Εμφάνιση Προφίλ
Kost,

α. To ότι ένα μικρό ποσοστό έχει μεγαλύτερο IQ από τους υπόλοιπους είναι απλά δεδομένο,δεν είναι κάτι που το ισχυρίζομαι απλά, ως θέση μου.

Το αν εγώ, ή ο Νικόμαχος, ή εσύ, ισχυρίζεται ότι ανήκει σε αυτό ή όχι,είναι μαλακιούλες που μπορούμε να λέμε, ή να μη λέμε μεταξύ μας,αλλά που τελικά δεν αφορούν κανένα.Φαντάζομαι ότι συμφωνείς.

β. Η πολιτική σου ανάλυση είναι σωστή.
Μαζί μου δεν κατάλαβα που διαφωνείς...(όσον αφορά τα πολιτικά εννοώ.)

γ. Ο Λόρδος Βύρων είχε δίκιο για το συγκεκριμένο.
Κατά τα άλλα ήταν κυρίως ένας φαντασμένος, που ονειρευόταν τη στολή του βασιλιά.Είχε ράψει και μερικές αν θυμάμαι καλά.
(αλλά αυτή η ιστορική συζήτηση δεν είναι του παρόντος kost.Σε κάποια άλλη φάση,ευχαρίστως)


Και για το τέλος:

Άσε τα υπόλοιπα,προς το παρόν, και κάνε μου τη χάρη να δεις αυτό το url:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QB4PolRV_JI&x-yt-ts=1422579428&x-yt-cl=85114404

Για κάτι τέτοια,κρατιέμαι και πιστεύω ότι ακόμη υπάρχει ελπίδα.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 10:43:30  Εμφάνιση Προφίλ

Σημείωση:
Το project του Κορρέ ,περιέργως δεν το ήξερα.Μου το έδειξε ο Μάνος σε μια παλιά μας συζήτηση πριν πολλούς μήνες.
Άσχετο αυτό,με το παρόν θέμα, αλλά επειδή του έδωσα μεγάλο βάρος,θα ήταν άδικο να μην αναφέρω πως υπέπεσε στην αντίληψή μου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 11:14:25  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΜΕΙΝΙΑ

Ενα όν που ζεί σε τρείς διαστάσεις, δεν μπορεί να αντιληφθεί, ένα άλλο όν που ζεί σε πέντε διαστάσεις.Εχει περιορισμένο κόσμο και αντίληψη.

Κατά τον ίδιο τρόπο, ένα όν με δείκτη 80, δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί ένα άλλο όν με δείκτη 180.Αδυνατεί να εισαγάγει στην νοημοσύνη του, το εύρος της διαφοράς των 100 μονάδων και έτσι αρέσκεται στην άποψη, πως δεν υπάρχει ή πως είναι "καθυστερημένο" το άλλο όν. Το περιθωριοποιεί και συνεχίζει να ζεί στην "μούχλα" των 80, αγνοώντας την ζημιά που κάνει στο ίδιο και τους ομοίους του.

Ιταλε

Μέσα από τα γραπτά μου στο παρόν νήμα, δεν προτρέπω σε επανάσταση διά των όπλων, αν κατάλαβες αυτό.Προτρέπω σε επανάσταση της νοημοσύνης και της κριτικής αντίληψης, ώς μέσο απεγκλωβισμού από την κατάρα της ανθρωπότητας.Το χρέος.

Φυσικά, η δική μου "επανάσταση" μπορεί να οδηγήσει σε κανονική σύρραξη, η οποία θα είναι το τελευταίο μέσο αμύνης της γαμημένης ελιτ.
Απλά είμαι προετοιμασμένος και διά αυτή την εκδοχή.

Δεν υπάρχει μέλλον στον πλανήτη, όσο υπάρχει αυτό το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Και εδώ έρχεται η αναφορά στο 2%.
Σχετίζεται με τους ανθρώπους, που το αντιλαμβάνονται αυτό και δρούν ανάλογα.Π.χ. δεν πλησιάζουν σε κάλπες, δεν κάνουν τέτοια λάθη.
Υπάρχουν και άνθρωποι, που επίσης το αντιλαμβάνονται, αλλά το ξεχνάνε την ημέρα των εκλογών.Οχι μόνο εδώ, αλλά παντού στον πλανήτη.
Ξέρεις ο εξωγήϊνος που έχει επιφορτισθεί με την παρακολούθηση της Γης, πέφτει κάθε μέρα ξερός από τα γέλια...


kost

θεωρώ πως μετά από τόσα ποστ, του ΑΜΕΙΝΙΑ, του DSM, του Πυθαγόρα και δικά μου, θα έπρεπε να έχεις αντιληφθεί την ιδιομορφία της σκέψης και το νόημα των τυπωμένων λέξεων.Δεν είναι μόνο ότι διαβάζεις.
Και δεν είμαστε "γνωστικοί".

Και δεν θεωρούμε την αστρολογία...επιστήμη!
Αστείο αυτό, μην παρεξηγηθείς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydiosbanned
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 12:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydiosbanned
''α. To ότι ένα μικρό ποσοστό έχει μεγαλύτερο IQ από τους υπόλοιπους είναι απλά δεδομένο,δεν είναι κάτι που το ισχυρίζομαι απλά, ως θέση μου.''

Η νοημοσυνη χρειαζεται μονο για επιβιωση.
Εχει πλακα που την παρουσιαζετε με καμαρι σαν μερος της ταυτοτητας σας.

Μετα την επιβιωση ο εγκεφαλος χρειαζεται για τα ελαχιστα λογιστικα.
Τη θεση του πρεπει να παιρνει η διαυγεια και η κατανοηση.
Light of the eye and light of the ear που λεει και ο Λαο τσε.

Η πλακα επισης ειναι οτι οποιος εχει αναμειχθει με το φως σε εξωσωματικη εμπειρια,γνωριζει πως εκει βρισκονται ολες οι πληροφοριες.
Αρα ατομο που ακολουθει τοξικη ζωη(dsm,νικομαχος -αποδεδειγμενα λογω τροπου ομιλιας σε αλλους) δεν μπορει να βρισκεται μπροστα.O τοξικος ανθρωπος δεν μπορει να παει εκει(μονο με επιθανατια εμπειρια).
Για αυτο χαλαρωστε παιδες.Μην κοροιδευτε τους ευατους σας.

Και τελος το μεγαλυτερο οξυμωρο ειναι οταν εισαι μεσα σε αυ
το το φως,μεσα στην πηγη ολων των πληροφοριων ,αισθανεσαι τετοια πληροτητα που οποιαδηποτε γνωση αποκτα μηδαμινο νοημα.

Edited by - lydiosbanned on 01/02/2015 12:18:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 21:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Και δεν θεωρούμε την αστρολογία...επιστήμη!

Μου την έφερες εδώ...κοίτα δεν την θεωρώ επιστήμη με την συμβατική έννοια...βασικά την θεωρώ κάτι πιο ιερό από 'επιστήμη' αλλά αυτό είναι άλλουπαπά ευαγγέλιο....Σαφώς και υπάρχουν δείκτες νοημοσύνης, ωστόσο υπάρχουν διαφορετικά είδη νοημοσύνης...ένας αυτιστικός μαθηματικός μπορεί να είναι brain και φαινόμενο στο είδος του αλλά στους υπόλοιπους τομείς της ζωής του, τους πιο βιωματικούς και συναισθηματικούς να πιάνει πάτο...επίσης εγώ καυτηρίασα την ευκολία με την οποία κατατάσσουμε τους εαυτούς μας σ'αυτό το ακαθόριστο 2%...όλοι αρεσκόμαστε καμιά φορά να το κάνουμε...ακόμη όμωςκι αν το πιστεύει κάποιος καλύτερα να το κρατάει για την πάρτη του και όχι να το διαλαλεί.


Αμεινία μακάρι καθημερινά να γεννιούνται όλο και περισσότερες καινοτομικές ιδέες στη χώρα μας...ο καθένας αν στύψει το μυαλό του σε κάτι πιστεύω μπορεί να βρει θησαυρούς...ειδικά τώρα που αρκετοί από εμάς δουλεύουμε part-time (ή και no-time) ο χρόνος περισσεύει για δημιουργική σκέψηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2015, 22:46:23  Εμφάνιση Προφίλ
Eίδατε τις δηλώσεις του Ομπάμια?

Και θα χαρήκατε ασφαλώς.Φυσικά ο τύπος απευθύνεται σε κουτορνίθια, αλλά εσείς δεν το ξέρετε αυτό.

Κάτι για την λιτότητα είπε, πως δεν πρέπει οι λαοί να γονατίζουν από το βάρος του χρέους κ.λ.π....

Τάδε έφη, ο πρόεδρος μιάς χώρας με 9 τρις χρέος!!!

Μπουλσιτς εις την βαρβαρικήν.

Πυθαγορα

Εσύ που καταλαβαίνεις...
Το υπ'αριθ' 1. κέντρο διοίκησης του πλανήτη ( D.C. ), έκανε κίνηση υπέρ Τσιπραλεξ, για κατανάλωση από χαχόλους Ελληνες ψηφοφόρους.

Σύντομα θα ακούσετε και το Βατικανό, να πετάει καμιά τέτοια αοριστία προς κατανάλωση.

Και μετά το Σίτυ του Λονδίνου, θα φανεί ξαφνικά υπέρ μιάς 50ετους παράτασης του χρέους...

χαχαχα κι όλοι ζήσαν καλά κι εμείς καλύτερα.
τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας όμως?

Ο Τσιπραλεξ φυσικά, θα δώσει ανταλάγματα για όλη αυτή την "υποστήριξη".
Εχει πράμα να δώσει, μην σκάτε.Το πετρέλαιό σας, το ουράνιό σας, το όσμιό σας, τον χρυσό σας.

Αλλά, όλα εντάξει.Εσείς θα έχετε λαοφιλή κυβέρνηση, 751 ευρώ κατώτατο μισθό, κοινωνικές παροχές όπως και πρίν και θα πεινάτε λιγότερο.

Μακάριοι θα είστε.Τόσο, που σε 4 χρόνια θα του δώσετε ένα 45%, ώστε να μπορεί να σας πουλήσει στα τρία κέντρα με άνεση.

Τάδε έφη μαλάκας Νικόμαχος του...2%!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydiosbanned
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2015, 07:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydiosbanned
Eίδατε τις δηλώσεις του Ομπάμια?

Oχι.Δεν εχουν να προσφερουν κατι.

Και θα χαρήκατε ασφαλώς.Φυσικά ο τύπος απευθύνεται σε κουτορνίθια, αλλά εσείς δεν το ξέρετε αυτό.

To ξερουμε.Αλλα εσεις δεν ξερεις οτι το ξερουμε

Κάτι για την λιτότητα είπε, πως δεν πρέπει οι λαοί να γονατίζουν από το βάρος του χρέους κ.λ.π....

Τάδε έφη, ο πρόεδρος μιάς χώρας με 9 τρις χρέος!!!

Γνωστα πραγματα.

Μπουλσιτς εις την βαρβαρικήν.


Εσύ που καταλαβαίνεις...
Το υπ'αριθ' 1. κέντρο διοίκησης του πλανήτη ( D.C. ), έκανε κίνηση υπέρ Τσιπραλεξ, για κατανάλωση από χαχόλους Ελληνες ψηφοφόρους.

Σύντομα θα ακούσετε και το Βατικανό, να πετάει καμιά τέτοια αοριστία προς κατανάλωση.

Και μετά το Σίτυ του Λονδίνου, θα φανεί ξαφνικά υπέρ μιάς 50ετους παράτασης του χρέους...

Ολα συνομωσιολογια προς το παρον ακουγονται .Αστον χρονο να δειξει.

χαχαχα κι όλοι ζήσαν καλά κι εμείς καλύτερα.
τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας όμως?

Nαι την ειδαμε την προηγουμενη γενια που ενδιαφεροταν για μας,τοτε που ειχε το χρημα.
Χρηματα, κοινωνικο στατους, σπιτια και αμαξια και στο τελος τους εφαγε η ιδια η απληστια τους.
Προτιμω ομορφη λιτοτητα απο ασχημη πολυτελεια.

Ο Τσιπραλεξ φυσικά, θα δώσει ανταλάγματα για όλη αυτή την "υποστήριξη".
Εχει πράμα να δώσει, μην σκάτε.Το πετρέλαιό σας, το ουράνιό σας, το όσμιό σας, τον χρυσό σας.

Παλι συνομωσιολογια .Ο χρονος θα δειξει.

Αλλά, όλα εντάξει.Εσείς θα έχετε λαοφιλή κυβέρνηση, 751 ευρώ κατώτατο μισθό, κοινωνικές παροχές όπως και πρίν και θα πεινάτε λιγότερο.

Ξανα ομορφη λιτοτητα

Μακάριοι θα είστε.Τόσο, που σε 4 χρόνια θα του δώσετε ένα 45%, ώστε να μπορεί να σας πουλήσει στα τρία κέντρα με άνεση.

Τάδε έφη μαλάκας Νικόμαχος του...2%!!!

Οκ.Οπως φαινεται εχεις θεμα με το ΣΥΡΙΖΑ .
Μια εβδομαδα εχει περασει.
Θα δουμε αν κλασσικα η εξουσια διαφθειρει.
Οταν ομως οδηγει στην ελευθερια του αλλου δεν ειναι εξουσια.
Προς το παρον με νοιαζει που επιστρεφουν πισω οι διαγραφεντες φοιτητες,καταργειται το νεο λυκειο,παρεχεται ρευμα στους φτωχους,επανερχονται ΣΣΕ.
Ολα αυτα ειναι προς τη σωστη κατευθυνση

Edited by - lydiosbanned on 02/02/2015 07:56:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2015, 10:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Eίδατε τις δηλώσεις του Ομπάμια?

Τα αμερικανά τα θέλουν υπό τον έλεγχό τους τα γερμανά...πέρα από αυτό όμως εσύ δηλαδή θα προτιμούσες ο Ομπάμιας να πάρει το μέρος της φράου Μέρκελ? Ή να μαςτραβήξει και αυτός το αυτί? Έχει πλαντάξει η Γερασμένη Ήπειρος από τον αυταρχισμό των γερμανών, και ειδικά εμείς, οπότε αν δεν μπορούμε να τα πείσουμε εμείς να χαλαρώσουν ε τότε θα τους πείσουν άλλοι...

quote:
Το υπ'αριθ' 1. κέντρο διοίκησης του πλανήτη ( D.C. ), έκανε κίνηση υπέρ Τσιπραλεξ, για κατανάλωση από χαχόλους Ελληνες ψηφοφόρους.

Μην ανησυχείς, ο ίδιος ο Σύριζα έχει ήδη φροντίσει να φτιάξει στρατό ψηφοφόρων, ειδικά στα πανεπιστήμια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2015, 14:14:56  Εμφάνιση Προφίλ
kost

Η διαφορά μας είναι, ότι εσύ βλέπεις το τυρί κι εγώ την φάκα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2015, 23:16:17  Εμφάνιση Προφίλ
kost

KΩΛΟΤΟΥΜΠΑ 1. Μπαρουφάκης προς Financial Times:<< Τέλος το αίτημα για διαγραφή χρέους >>...!!!

ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ 2. Ανακοίνωση κυβερνητικού εκπροσώπου: << Δεν υφίσταται θέμα απομάκρυνσης του Γ.Στουρνάρα, απο την ΤτΕ.>>.


Τι να πώ εγώ?
Ολοι τα βλέπετε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2015, 23:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Οι εξελίξεις τρέχουν διαρκώςαυτές τις ημέρες, και πολλές ανακοινώσεις αναιρούν η μία την άλλη...μιλάμε για 'πολιτική' Νικόμαχε...το να απαιτείς να μην γίνονται κωλοτούμπες είναι πολύ απλοϊκό...δηλαδή εσύ Νικόμαχε αν κυβερνούσες πιστεύεις ότι δεν θα έκανες κωλοτούμπες; ρητορικό το ερώτημα...

Όσο για το "Μπαρουφάκης" εντάξει, έτσι τον λέγανε και κάτι γλοιώδεις Ντινόπουλοι...σε λίγο θα μας πεις Νικόμαχε ότι ξέρεις και καλύτερα οικονομικά από τον Βαρουφάκη...το'χουμε αυτό οι Έλληνες, ο καθένας μας πιστεύει ότι ανήκει στο 2%, και ότι μόνο εμείς ξέρουμε κι οι άλλοι ας τα σκίσουν καλύτερα ταπτυχία τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 00:19:41  Εμφάνιση Προφίλ
Φαίνεται δεν καταλαβαίνεις ή σκοπίμως παρερμηνεύεις.Συνήθης τακτική των "στριμωγμένων στην γωνία".

Ουδέποτε είπα περί οικονομικής πολιτικής.Μίλησα μόνο για κωλοτούμπες του στυλ, φωνάζω για να με ακούω, αλλά όταν φανεί το λιοντάρι, του λέω ότι λέμε καμιά μαλακία για να περνά η ώρα.

Και δεν μου χρειάζεται να γνωρίζω άριστα περί οικονομικών, την στιγμή που θεωρώ την παγκόσμια οικονομία, μιά πλανητική απάτη.

Αν εσύ δεν το βλέπεις, δικό σου θέμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 00:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Ποιό στρίμωγμα στη γωνία ρε συ Νικόμαχε, σύνελθε, συζητάμε εδώ σε μία σοβαρή υποτίθεται βάση...καλές οι καφενειακές κουβέντες που κάνουμε εδώ αλλά τουλάχιστον να ε΄χουμε ένα ρεαλισμό....βρίζουμε διαρκώς τους πολιτικούς, και καλά κάνουμε, αλλά για φαντάσου να ήσουν εσύ εκεί πάνω κυβέρνηση και να πρέπει να διαχειριστείς έναν γολγοθά με ένα γιγάντιο, απαλευτο χρέος?...το "πλανητική απάτη" που λες είναι ιδεοληψίες εκτός πραγματικότητας...όταν κάποιος εσένα σε δανείζει γύρνα εσύ πες του ότι "αυτά που σου χρωστάω δεν υπάρχουν, είναι μία ιδέα"...σου'χει σπάσει τα κόκκαλα και το χρέος όλο και μγαλώνει...από την πολυθρόνα αδερφέ είναι το πιο εύκολο πράγμα να απαξιώνεις τους πάντες και τα πάντα...δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία απ'αυτή για πολλούς έλληνες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 01:24:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost
..όταν κάποιος εσένα σε δανείζει γύρνα εσύ πες του ότι "αυτά που σου χρωστάω δεν υπάρχουν, είναι μία ιδέα"

Βλέπεις, ότι δεν με οσμίζεσαι?

Γιατί να με δανείζει και γιατί να του χρωστάω?
Γιατί πρέπει να υπάρχει δεσμευτική κινητή αξία στους ανθρώπους?
Το χρήμα είναι απαραίτητο?
Μήπως είναι μόνον μέσο ελέγχου του πληθυσμού?

Γη, ο πλανήτης των...τοκογλύφων!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 08:51:47  Εμφάνιση Προφίλ
Να μην κοιτάζουμε μόνον αυτά που "χρωσταμε", αλλά και αυτά που μας χρωστούν.
250 δις μας χρωστάνε οι τραπεζίτες...
Το λιγότερο που μπορεί να γίνει, είναι να διαγραφούν όλα τα χρέη προς τις τράπεζες.

να κοιτάζουμε και με τα δύο μάτια ανοικτά, ναι;

Edited by - Αίολος on 03/02/2015 08:56:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 10:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Ε αυτή είναι η Γη, τι νακάνουμε, να μετοικήσουμε σε άλλο πλανήτη ή να γίνουμε χίπηδες και να φωνάζουμε καταργήστε ταόλα, μαζί σου, η πραγματικότητα όμως είναι εντελώς διαφορετική...αυτό που σου λέω είναι Νικόμαχε να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου και όχι να γίνεσαι ξερόλας που απλά απαξιώνει...να έλεγες για την κωλοτούμπα του Βαρουφακη που το πάει λάου-λάουγια επιμήκυνση (ο ίδιος που φώναζε αποκλείεται για επιμηκυνση διότι δεν λύνει κανένα πρόβλημα) να σου πω ναι...να έλεγες για τους Αμειρκάνους που μόλις είδαν επικείμενη συνεργασία Ελλάδας-Ρωσίας έσπευσαν να προλάβουν τις εξελίξεις να πω ναι...μη μου μιλάς όμως με μονολεκτικές ατάκες που δεν προσ΄φερουν τίποτα στη συζήτηση...


Αίολε λέγαμε τις προάλλες για τις κατοχικές αποζημιώσεις και τα δάνεια και να δούμε τι θα κάνει τελικά ο σύριζα, θα τις διεκδικήσει ή απλά γαυγίζουν για να κερδίσουν τις εντυπώσεις και μόνο...κάθε κυβέρνηση τις πρώτες εβδομάδες δίνει "εξαιρετικά δείγματα γραφής" μετά από λίγο όμως φαίνονται οι πραγματι΄κές προθέσεις και δυνατότητες της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 10:33:23  Εμφάνιση Προφίλ
kost, δεν μίλησα για αποζημιώσεις, μίλησα για τα 250 δις που χρεωθήκαμε εμείς για τους τραπεζίτες.
ΓΙ' ΑΥΤΟΥΣ ΕΊΧΑΜΕ ΜΝΗΜΟΝΙΑ!

Μην το ξεχνάμε αυτό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 10:39:41  Εμφάνιση Προφίλ
...και μην ξεχνάμε και την Ισλανδία.
Η διεθνής και εγχώρια προπαγάνδα έχει αποσιωπήσει τους Ισλανδούς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1738281
Maintained by Digital Alchemy