ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ 4ΠΛΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 12:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου εστειλα επισης email


Ενημερωσε με αν το ελαβες!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ


σχολιο

...χριστο ναι θα το δω ,, και θα επικοινωνησουμε ..στο εμαιλ ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 12:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix θα συμφωνήσω με την ΜΥΘΗΡΑ μην επεκτείνεσαι σε λεπτομέρειες για την θεωρεία σου, δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα σε κανέναν, όσον για τον αιθήρ που το ονομάζεις Πρωτύλη ή σκοτεινή ύλη ή Αιθήρ ή Πράνα ή Τσι, εκεί ήθελα να καταλήξω και εγώ αλλά δεν το έδωσα σε κανέναν στο πιάτο, ούτε για την βαρύτητα.

Κοίτα να δώσεις την θεωρεία σου σε χέρια που πρέπει, απλά πιστεύω ότι δεν θέλεις να γίνεις σαν όλους τους μη εξελιγμένους ανθρώπους και να επικαρπωθείς το χρήμα, γιατί δεν θα διαφέρεις από αυτούς και αυτό σε κάνει πιστεύω εγώ να το διανέμεις εδώ μέσα, απλά πρόσεχε γιατί και οι τοίχοι έχουν αυτιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 13:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sol-mix , που κατέληξε αυτή σου η ευρεσυτεχνία??? Πως την αξιοποίησαν στο Ο.Β.Ι.??

Edited by - Notirk on 28/09/2013 13:45:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 14:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk

Η ευρεσιτεχνία, μέχρι σήμερα είναι κλειδωμένη στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας, προσπάθησα να την φτιάξω μόνος μου, βλέπεις στην Ελλάδα όχι μόνο το Κράτος με τα ΕΣΠΑ κλπ. δεν σου δίνει χρήματα για καινοτομίες, ούτε οι Τράπεζες δεν σου δίνουν δάνειο.

Έκανα προσπάθειες, έφτιαξα ένα δακτύλιο, αλλά βγήκε βαρύς και μη λειτουργικός, με τον δακτύλιο αυτόν ανακάλυψα άλλα πράγματα, αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

Ελπίζω ότι φέτος θα έχω τον τρόπο, τον χρόνο τον έχω γιατί βγήκα στην σύνταξη, και θα ξανά ξεκινήσω την κατασκευή, όχι του μηχανισμού που περιγράφετε στην ευρεσιτεχνία, αλλά ενός άλλου ποίο απλού, ποίο ελαφριού και πολύ λιγότερο δαπανηρού.

ΜΥΘΗΡΑ και maria3

Δεν έχει νόημα η Θεωρία συμπεριλαμβάνετε στην ευρεσιτεχνία που κατατέθηκε, και επειδή έχει κατατεθεί και στο Διεθνές γραφείο ευρεσιτεχνιών είναι σε γνώση και μελέτη 168 Κρατών στον πλανήτη.

Υστερόγραφο

Το θέμα δεν είναι αν έχω κάνει λάθος υπολογισμούς, στατιστικά αν το δούμε, έχω ένα τουλάχιστον 3% λάθος, φυσικά και θα είναι πολύ μεγαλύτερο τελικά, το θέμα είναι ότι είμαι μεγάλος σε ηλικία και θα ήθελα βοήθεια, όχι χρηματική, νοητική, νέα μυαλά με άποψη, και χέρια να εργαστούν για να μην πάει χαμένη και αυτή η δουλεία μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 14:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 29


...παιδια ζουμε ολοι σε ενα ερημο πνευματικα πεινασμενο κοσμο που οκαθενς κοιταει να κλεψει ενεργειακα τον αλλο να του αφαιρεσει δυναμη κτλ ..αν λοιπον καποιοι σκονταφτουν καποια στιγμη σε ενα κρυμμενο θησαυρο γνωσης ,,, οτι χειροτερο ειναι αν τον περριφερουν με καμαρι απο δω κια κει και να λενε κοιταχτε τι εχω εδω εγω ..... ειναι πολυ παιδαριωδεις κινηση... βεβαια στο σεντουκ ιμας θα ηταν αθλιο να κραταμε τετοιους θησαυρους χωρις να μοιραζουμε προς τα εξω .. επισης αθλιο κια απαραδεχτο ειναι να προσπαθουμε πουλωντας αυτο τον θησαυρο να επιβιωσουμε κιαι ποσο μαλλον βεβεια ακομη χειροτερα να κερδοσκοπησουμε ..ΑΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ

ουτε τις λεπτομεερις και τα Ακριβα μερη του θησαυρου δνε πρεπει να τα εκθετουμε παρα μονο με γενικες και αοριστε διαναομες να μοιαρζουμε εν αμερος του θησαυρου μας .οσο ειναι αυτο δυνατον ...γιατι η μοιρασια προυποθετει καποιον που θελει να παρει ε κατι απο τον θησαυρο μας ..εν προκιεμενο μια συμπαντκη θεωρια σνα αυτη που εισηγειται ο Σολ Μιξ Κ(ελατε να συζητησουμε τσο εθμα που ανοιξα πια κατω) ...ειναι ενας πιθανος θησαυρις πιθανο πυ θα μποροσυε να διανεμηθει ως προ ς τις γενικε ς του ιδεες .. και μονο ως προς αυτες ...η ακριβης εκθεση λεπτομερειων του θησαυρου .. τον εκθετει ξαναλεω ανεπανωρθωτα σε πολυ ακαταλληλα πνευματα...προτεινω για τους πρωτοτυπους στοχαστες και δημιουργους που εχουν δημιουργησει δικα τους πραγματα να φτιαξουν ομαδες με αλλους δημιουργους πρωτοτυπους και να προστατεψουν συλλογικα το εργο τους και να το διανεμου απο χερι σε χερι και περα απο τους εγκεκριμενους τροπους προβολης και διανομης ...οπου ασκειται τρομερη κατασκοπια, κλοπη ιδεων ,παραποιηση συστηματικη λογοκρισια και πολεμικη ...

...η εκδοση πχ βιβλιου με κωδικοπιησησ απο πισω ειναι τρομερα αφελης πραξη για τετοιες πρωτοτυπες και επαναστατικες θεωριες ιδεες ...
η καταθεση ευρεσιτεχνιων επισης σε γκεκρτιμενα κρατικα γραφεια .. δνε πρεπει κανεις να θελει να ζησει απο τις πρωτοτυπες ιδεες του τις επανατστατικες ...αλιομον τ ασχεδια του θα καταχραστουν καποιοι χωρις να δωσουν καμμια αξια στον ευρεσιτεχνη ...μοστραρωντας τα ως δικα τους ( ετσι εγινε με την πυρηνικη ενεργεια )...ξερετε ποσες εργασιες κατατιθενται σε τετοια γραφεια ετησιως στην χωρα μας ... χμμ δεκαδες ...σε οικουμενικο επιπεδο χιλιαδες .. μερικοιευρεσιτεχνες αναγνριζοναται ετσι για τα ματια του κοσμου οτι τα γραφεια δε κανουν κλοπη πνευματικων εργασιων ..

...χιλιαδε ς ομως ευρεσιτεχνες δεν ειδοποιουνται ποτε ως προ ςτην αξια των ιδεων τους ...αυτο δνε σημανει οτι οι ειδικοι διεγνωσαν σαχλαμαρα και το πεταξαν στον καδο των αχρηστων ..μπορει να το φυλαξαν και το προοωθησαν προς τα πανω σε εκεινους που κλεβουν συστηματικα ιδεες απο τους κοσμους και κατα επαναληψιν ...προσοχη λοιπον μακρια απο τα γραφεια ,,εκτος κι αν η ευρεσιτεχνοα σα ς ειναι χαμηλου επιπεου διαδικαστικη κι ασημαντη ως προ ςτην κοινωνικη της χρηση και οχι επαναστατικη ..αν ειστε ιδεληπτικοι λοιπον ιδεων διαδωστε γενικα περιγραμματα για αυτο κι οχι λεπτομερειες ωστε να εμπνευστουν εκεινοι που μπορουν να εμπνευστουν κι οχι οι κλεπτομανεις που τα παιρνουν ολα ετοιμα ...

ΣΟΛ ΜΙΞ ..ΒΡΕς ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΦΤΑΙΧΤΕ ΟΜΑΔΑ ΠΡΣΤΣΙΑΣ .. ΔΙΝΕΙΜΕΤΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΧΕΡΙ ΣΕ ΧΕΡΙ ..ΓΙΑ Ν ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΝ ΜΥΗΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΥΗΘΟΥΝ .. μακρυα απο δομες υπουλης λογοκρισιας του συστηματος .. μη δημοσιευεις λεπτομερειες σε δικτυακους τοπυς ...απλα υποψιασε μας ..ολα κατασκοπευονται εδω μεσα .. ετσι κανω και γω με τα δικα μου θεματα που ανοιγω ....μονο υπψιες γενικολογες και παντα μεταξυ σοβαρου κι αστειου ...

ΒΕΒΕΙΑ ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΤΕΤΡΑΠΛΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΩΣ ΚΡΥΦΟΙ ΘΕΜΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ..κια ολη γρφη μου καπου καταμαρτυρατην προχιεροτηα και μησοβαροιτηα κατα βαθος ...με τη οποια νντιλαμβανομαι αυτε ςτι διαδυκτυακες αρεμβολες...

==================

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 14:38:40

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 14:41:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 15:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημειώνω κάποια πράγματα δικά σου και λες:

quote:

αυξάνοντας την ταχύτητα περιστροφής των κινητών κυλινδρικών περιστρεφόμενων μαγνητών παρουσιάζονται φαινόμενα “υπέρ βαρύτητας“ και “ενοποιημένου πεδίου“.


Στις πόσες περιστροφές έχεις ρυθμίσει τους κυλίνδρους σου;

Πόσες περιστροφές δηλαδή κάνουν;

quote:

έξω τους σταθερούς παραλληλόγραμμους μαγνήτες, δια μέσου των κυκλικών με γρανάζια εκκεντροφόρων, και του μικρού κινητήρα που θα απελευθερώσει τους κινητούς περιστρεφόμενους κυλινδρικούς μαγνήτες από τις βάσεις στηρίξεως τους.


Γιατί σταθερούς παραλληλόγραμμους μαγνήτες;

είδες το σχήμα που έδειξα ένα τετραδιάστατο κύβο και το πως περιστρέφετε;

quote:

“Βαρύτητα” = Η δύναμη που συγκρατεί να ουράνια σώματα στις αποστάσεις που τα χωρίζουν και την ύλη τους πάνω σε αυτά.


Κατά την γνώμη μου δεν αψηφάς την βαρύτητα, απλά παρακάμπτεις την ύλη, γιαυτό και θεωρείς την δύνη μαύρες τρύπες.

quote:

Ποσοστά του Σύμπαντος ανά Διάσταση

Τέταρτη Διάσταση - Μαύρες Τρύπες = 3,44390653215556 %


Γιαυτό σε ρώτησα για την ραδιενέργεια.

quote:

Η τέταρτη διάσταση προέρχεται από συμπύκνωση και την μετάλλαξη των πεδίων της τρίτης διάστασης, όταν βρει τις κατάλληλες συνθήκες και γίνεται αντιληπτή από εμάς, από τις μαύρες τρύπες.


Πως καθορίζεις την τρίτη διάσταση;

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η τέταρτη και η πέμπτη διάσταση είναι αλληλένδετες κατά κάποιο τρόπο γιατί διέπονται από το χωροχρόνο (την μαύρη τρύπα όπως τη λες).

Κάτι που ξέχασα ΝΙΚΟΜΑΧΕ τι έχεις να πεις για τις ασυναρτησίες του Sol-Mix και τις δικές μου;

Γιατί και εγώ απάντησα με ασυναρτησίες στις ασυναρτησίες.

Edited by - maria3 on 28/09/2013 15:31:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 15:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάτι που ξέχασα ΝΙΚΟΜΑΧΕ τι έχεις να πεις για τις ασυναρτησίες του Sol-Mix και τις δικές μου;

Γιατί και εγώ απάντησα με ασυναρτησίες στις ασυναρτησίες.


Απολαμβάνω τις συζητήσεις σας!

Ο Τεν-Τεν και η Μιλού, σε κβαντική έκδοση!

Συνεχίστε.Εχω προμηθευθεί τσιπς,στραγάλια,πασατέμπο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 15:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Κάτι που ξέχασα ΝΙΚΟΜΑΧΕ τι έχεις να πεις για τις ασυναρτησίες του Sol-Mix και τις δικές μου;

Γιατί και εγώ απάντησα με ασυναρτησίες στις ασυναρτησίες.


Απολαμβάνω τις συζητήσεις σας!

Ο Τεν-Τεν και η Μιλού, σε κβαντική έκδοση!

Συνεχίστε.Εχω προμηθευθεί τσιπς,στραγάλια,πασατέμπο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Και γιατί δεν του λες το λάθος του, ως προς την δική σου άποψη, γνώμες ζητάει ο άνθρωπος, το ξεκαθάρισε και πιστεύω έχεις γνώσης απλά δεν είσαι ανοιχτόμυαλος.

Εγώ είμαι η Μιλού (το σκυλάκι) τουλάχιστον πιάνω κόκαλα στον αέρα, πως λες να γίνεται αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 15:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix

Ομολογώ πως δεν έχω ακόμα ψάξει τις εξισώσεις σου. Ωστόσο, και η ίδια η Μηθύρα σου ζητά εξηγήσεις περί των ορισμών και των μεγεθών που αναφέρεις. Επιπλέον δε, θα πρέπει να μας πεις και με ποιόν τρόπο κάνεις τις μετρήσεις σου. Με τι τύπου όργανα δηλαδή.

Και μερικά σκόρπια σχόλια και απορίες τώρα:

quote:
Εγώ από δική μου καθαρά φυσική εμπειρία πιστεύω το πολύ μέρες βδομάδα.

Δεν γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και μόνο, μία φορά μου έχει συμβεί, ήταν 8 ή 10 ώρες και γλύτωσα από σοβαρό ατύχημα τα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου που το θυμήθηκα, το περίεργο ήταν ότι άλλαξα την ροή των γεγονότων γιατί στην ροή που είχα δει, είχα πάθει το ατύχημα.


Αναφέρεσαι σε ταξίδι στο μέλλον, στο οποίο άλλαξες και κατά τι την ροή των γεγονότων.
Να υποθέσω, πως δεν σκέφτηκες να το ξανακάνεις, παίζοντας πχ ένα τζόκερ. Όχι για ίδιον όφελος, αλλά για να κάνεις τα κέρδη δωρεά στο χαμόγελο του παιδιού, ας πούμε...

Πειραματικές διατάξεις αντιβαρύτητας, έχουν κατασκευαστεί πολλές, και μάλιστα λειτουργικές. Το διαδίκτυο είναι γεμάτο από δαύτες. Στην ίδια λογική των δακτυλίων και των δίσκων, όπως και οι δικές σου. Και παιχνίδια με υπεραγώγιμα υλικά έχουν γίνει επίσης, καθώς και με συγκεκριμένους τύπους πηνίων.
Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι ιδιαιτέρως πρωτότυπο, εδώ και τουλάχιστον σαράντα χρόνια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 15:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και γιατί δεν του λες το λάθος του, ως προς την δική σου άποψη, γνώμες ζητάει ο άνθρωπος, το ξεκαθάρισε και πιστεύω έχεις γνώσης απλά δεν είσαι ανοιχτόμυαλος.

Εγώ είμαι η Μιλού (το σκυλάκι) τουλάχιστον πιάνω κόκαλα στον αέρα, πως λες να γίνεται αυτό;


Δεν του είπα ένα,αλλά πολλά λάθη.Απέφυγε να απαντήσει επι της ουσίας και μου είπε κάτι σαχλαμάρες για χωροχρόνο.
Εσυ απο την άλλη,φαίνεται να έχεις τελειώσει το Πρίνστον, με PhD, σε Φυσική,Αστροφυσική,Σωματίδια υψηλών Ενεργειών και ΣΕΠ.

Εγω μανάβικο συντηρώ και μιλάω καμιά φορά με τα αγγούρια και τις ντομάτες.Δεν κατέχω τόσο υψηλή γνώση, ώστε να σας αντικρούσω.
Δεν έχει βρεθεί ακόμη λύση, για τα όρια του Αϊνσταϊν!
Ούτε για το Σύμπαν, ούτε για το...άλλο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 15:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και γιατί δεν του λες το λάθος του, ως προς την δική σου άποψη, γνώμες ζητάει ο άνθρωπος, το ξεκαθάρισε και πιστεύω έχεις γνώσης απλά δεν είσαι ανοιχτόμυαλος.

Εγώ είμαι η Μιλού (το σκυλάκι) τουλάχιστον πιάνω κόκαλα στον αέρα, πως λες να γίνεται αυτό;


Δεν του είπα ένα,αλλά πολλά λάθη.Απέφυγε να απαντήσει επι της ουσίας και μου είπε κάτι σαχλαμάρες για χωροχρόνο.
Εσυ απο την άλλη,φαίνεται να έχεις τελειώσει το Πρίνστον, με PhD, σε Φυσική,Αστροφυσική,Σωματίδια υψηλών Ενεργειών και ΣΕΠ.

Εγω μανάβικο συντηρώ και μιλάω καμιά φορά με τα αγγούρια και τις ντομάτες.Δεν κατέχω τόσο υψηλή γνώση, ώστε να σας αντικρούσω.
Δεν έχει βρεθεί ακόμη λύση, για τα όρια του Αϊνσταϊν!
Ούτε για το Σύμπαν, ούτε για το...άλλο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Το Χάρβαρντ έχω τελειώσει κάνεις λάθος (γιαυτό και το παίζω ξερόλας).

Και είμαι εξωτερική πωλήτρια και καμιά φορά σκιαγραφώ και τις λακκούβες.

Edited by - maria3 on 28/09/2013 15:59:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 16:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 το Χαρβαρντ δεν έχει σχολή ΣΕΠ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 16:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maria3 το Χαρβαρντ δεν έχει σχολή ΣΕΠ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ναι αλλά έχει ανοίξει καινούργιο τμήμα στο Χαρβαρντ είναι η αστροβιολογια ποιο ΣΕΠ μου λες τώρα;

Παραπτώματος το MIT σου κάνει;

Αλλά και αυτό δεν έχει ΣΕΠ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 16:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Παραπτώματος το MIT σου κάνει;

Τι παράπτωμα, έχει κάνει το Μ.Ι.Τ?

quote:
maria3
... ποιο ΣΕΠ μου λες τώρα;

Την γνωστή και μη εξαιρετέα Σχολή Εφηρμοσμένης Παπαρολογίας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 16:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
maria3
Παραπτώματος το MIT σου κάνει;

Τι παράπτωμα, έχει κάνει το Μ.Ι.Τ?

quote:
maria3
... ποιο ΣΕΠ μου λες τώρα;

Την γνωστή και μη εξαιρετέα Σχολή Εφηρμοσμένης Παπαρολογίας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Δεν έχουμε σπουδάσει όλοι φυσικές επιστήμες ΝΙΚΟΜΑΧΕ, όπως εσύ, αλλά μπορούμε να παπαρολογούμε δεν μας το απαγορεύει κανείς, εκτός και αν δεν έχουμε δημοκρατία ούτε σε αυτό και στην εφηρμοσμένη σχολή όπως λες ο δικτυακός τόπος είναι ανοικτός για όλους.

Δεν πειράζει ας είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 16:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Δεν έχουμε σπουδάσει όλοι φυσικές επιστήμες ΝΙΚΟΜΑΧΕ, όπως εσύ

Δεν έχω σπουδάσει τίποτα.
Μανάβικο έχω, δίπλα στον φούρνο του DSM, το μπακάλικο του Πυθαγόρα και το ιχθυοπωλείο του ΑΜΕΙΝΙΑ.

quote:
maria3
αλλά μπορούμε να παπαρολογούμε δεν μας το απαγορεύει κανείς,

Γνώθι σεαυτόν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 16:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΔΕΙΞΙΣ 4

2ος Αξονας –Στυλωνας
«Η Αυθαιρεσια της Υποθεσης του Plank »
----------------------------------------------------------------
(ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΣΤΥΛΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ )



…..η κβαντομηχανικη όπως επισημαναμε ηδη , ειναι ένα θεωρητικο οικοδομημα θεμελιωμενο σε καποιες καθαρα μαθηματικες αυθαιρεσιες προκειμενου να υπερπηδηχτουν λογικες αντιφασεις και αδιεξοδα …...αλλα σαν να μην εφτανε αυτό, υπαρχουν και οι θεωρητικες αυθαιρεσιες με την μορφη υποθεσεων , οι οποιες εν τη γενεσει τους στρεβλωνουν εντελως την αντιληψη μας για τον μικροκοσμο και κατ’επεκταση για τον μακροκοσμο…

..μια τετοια θεωρητικη αυθαιρεσια είναι η αποκαλουμενη
« κβαντικη υποθεση του Plank» ,,, μια υποθεση που συν τοις αλλοις στρωνει το δρομο για την λαθεμενη ερμηνεια του φωτοηλεκτρικου φαινομενου και βεβαια την λαθεμενη ερμηνεια της φυσης του φωτος …
… ας δουμε λοιπον τι μας λεει η περιωνυμη
«κβαντικη υποθεση του Plank» ξετυλιγοντας παραλληλα και εν συντομια το ιστορικο της εισαγωγης αυτης της «υποθεσης» στις αρχες του 20ου αιωνα …
Η υποθεση αυτή λοιπον μας λεει ότι «η υλη μπορει να εκπεμψει ή να απορροφησει ενεργεια μονο με διακριτο τροπο ,δηλαδη κατά μεγεθη πολλαπλασια της συχνοτητας ακτινοβολιας δηλαδη κατά ποσοτητες hf»
( οπου h η γνωστη σταθερα του Plank )
....

...αλλα τι ηταν εκεινο που οδηγησε τον Πλανκ σε αυτην
υποθεση –υπερβαση της κλασσικης ιδεας που υπηρχε μεχρι τοτε για την συνεχεια της ενεργειας ακτινοβολιας ??,,,,

…η μελετη της ακτινοβολιας μελανος σωματος ,δηλαδη ενός τελεια απορροφητικου σωματος ηταν ενα ζητημα που προς το τελος του 19ου αιωνα ειχε γινει αντικειμενο εκτεταμενων πειραματικων ερευνων …
…μεσα από τις ερευνες λοιπον αυτες ειχαν προκυψει εμπειρικοι νομοι όπως αυτος του Stefan – Boltzman ( S-B) που εκφραζει την ενταση ακτινοβολιας Ι σε συναρτηση με την θερμοκρασια Τ …μιλαμε δηλαδη για τον νομο

Ι= σ Τ4 ( οπου σ μια φυσικη σταθερα ) ,,,

,,,επισης επισης με βαση τα πειραματικα δεδομενα ειχε προκυψει μια γραφικη κατανομη της εντασης ακτινοβολιας Ι σε σχεση με το μηκος κυματος λ , η οποια εμφανιζε για διαφορες θερμοκρασιες Τ διαφορετικο μεγιστο υψος που μετατοπιζονταν μαλιστα σε μικροτερα μηκη κυματος λ καθως η θερμοκρασια μεγαλωνε ,,,
,,,την πειραματικη αυτή ιδιομορφια εκφραζει ο νομος του Wien ,

λmT = σταθερο …

…..το προβλημα λοιπον που ειχε ανακυψει τοτε, προς τα τελη του 19ου αιωνα ηταν να βρεθει μια συναρτηση Ι(λ) τετοια ωστε ,καταρχην να προεγγιζεται καλα τη πειραματικη καμπυλη,,, και επιπλεον η ολοκληρωση της συναρτησης αυτης να δινει ολικη ακτινοβολια που να συμπιπτει με τον νομο του S-B ,

Ι=σ Τ4 ….

…μια πρωτη προσεγγιση εκανε ο Rayleich με τον τυπο
Ι(λ) =2πckΤ
λ4
...η οποια όμως οδηγουσε σε ασυμβατοτητα με την πειραματικη καμπυλη για μικρα λ …
…ετσι το θεμα παρεμενε να απασχολει ή μαλλον να «ανησυχει» τους θεωρητικους φυσικους και τα εργαστηρια τους σε σημειο μαλιστα να ομολογουν ότι επρεπε «παση θυσια» να βρεθει μια θεωρητικη ερμηνεια της πειραματικης καμπυλης Ι(λ)…
.. ετσι ακριβως εκφραζεται ο Πλανκ σε μια επιστολη του προς καποιο φιλο του αφοτου βεβαια ειχε αποπειραθει το αλμα της «υπερβασης» με μια υποθεση που εμοιαζε αναγκαια για να ξεμπλοκαρει η λογιστικη ρουτινα και να βρεθει ενας τυπος για την συναρτηση Ι(λ) συμβατος με τους πειραματικους νομους S-B και Wien…

H υποθεση αυτή εγινε γνωστη ως «υποθεση του Πλανκ» και ελεγε ότι «τα ατομα χανουν η αποκτουν ενεργεια κατά διακριτα ποσα μεγεθους hf»
( οπου f η συχνοτητα ακτινοβολιας )…
…η εισαγωγη της ποσοτητας hf εδωσε τη δυνατοτητα στον Πλανκ να φθασει στην σχεση

Ι(λ) = 2πhc2
λ5 (ehc / λkT- 1)
,,μια σχεση που ελυνε τα χερια των θεωρητικων ερευνητων μιας και η παραγωγιση της ως προς λ εδινε τον πειραματικο νομο του Wien , δηλαδη εδινε

λm = hc
4,965 T

,,και η ολοκληρωση της εδινε τον νομο του S-B , Ι=σ Τ4

Είναι αξιοσημειωτο ότι ο ιδιος ο Πλανκ ειχε χαρακτηρισει την υποθεση του παραλογη και καθολου ευκολη δεν του ηταν η παραδοχη της,, αλλα από την άλλη υπηρχε μια «πιεση» όπως ομολογει να βρεθει οπωσδηποτε θεωρητικη ερμηνεια της πειραματικης καμπυλης για την ενταση ακτινοβολιας ….

Σε αυτό το σημειο θα μπορουσε να εστιασει η επιστημολογικη ερευνα προκειμενου να αναδειξει τις δομες εκεινες και τους μηχανισμους που ακουν πιεσεις στους επιστημονες αναγκαζοντας τους ακομη και σε παραλογους ισχυρισμους-υποθεσεις να προβουν προκειμενου να «κλεισουν» όπως - όπως ανοικτα επιστημονικα ζητηματα υψηλης γνωσεολογικης αξιας…

Η αυθαιρετη λοιπον υποθεση του Πλανκ ειναι αποκυημα μιας τετοιας πιεσης και λειτουργησε ως αφετηρια για τον ξεστρατημα της θεωρητικης ερευνας του μικροκοσμου και του μακροκοσμου ...

Η υποθεση του Πλανκ εγινε ένα μαγικος μανδυας που κουκουλωσε ολες τις πειραματικες –εμπειρικες αληθειες, υποβαθμιζοντας τις ή εξαφανιζοντας τις ,,και δινοντας παραλληλα φτερα αναπτυξης μιας νεας μηχανικης θεωριας,της Κβαντομηχανικης,, που εκ θεμελιων της βρισκοταν εκτος πεδιου εμπειρικης πραγματικοτητας αποτελωντας μια προκατ μηχανικη της ανταλλαγης –αλληλεπιδρασης καποιων φανταστικων - υποθετικων κβαντικων ενεργειακων ποσοτητων

….επισης η υποθεση του Πλανκ εγινε μοχλος εξαισιος αναβαθμισης και αισθητου προβαδισματος της σωματιδιακης θεωριας του φωτος …
….επισης η υποθεση του Πλανκ εγινε μοχλος εξαισιος αναβαθμισης και αισθητου προβαδισματος της σωματιδιακης θεωριας του φωτος …

…το φως δεν ηταν πλεον ένα μηχανικο κυμα όπως όλα τα αλλα ,, δεν χρειαζονταν ενα υλικο μεσο για την διαδοση του, μιας και αποτελουσε ροη σωματιδιων χωρις μαζα, δηλαδη των φωτονιων ,που το καθενα μετεφερε ενεργεια h f τοση δηλαδη οση η αυθαιρετη ποσοτητα που εισηχθη μεσω της υποθεσης του Πλανκ για χαριν λογιστικης διευκολυνσης , προκειμενου να κλεισει ένα θεωρητικο κρισιμο ζητημα …

ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΠΛΑΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ...
ΚΑΙ Η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΗΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ ΠΛΕΟΝ ΦΥΣΙΚΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΜΑΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ « ΝΕΦΗ» ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ….ΑΧΧΧ !!!


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 17:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 και ΜΥΘΗΡΑ συμμορφούμενος προς τις υποδείξεις σας, σιγά μη σας απαντήσω, maria3 ψάξε στο διαδίκτυο μια ανακοίνωση του πανεπιστημίου της Γενεύης, που έκαναν το πείραμα, οι στροφές που λένε κατά την άποψη μου είναι ξευτίλα, αλλά ίσως και να ισχύουν.

Οι διαχειριστές έχουν το e-mail μου, τους δίνω την άδεια να σας το δώσουν, σε όποιον ή όποια ενδιαφέρετε σοβαρά να κάνουμε κάτι, προς αυτή την κατεύθυνση.

DSM Για τα όργανα άστα να πάνε, όργανο μέτρησης αλλαγών βαρύτητας δεν υπάρχει, έχω κάποια ιδέα για να φτιάξω ένα, θα δούμε ?

Ελπίζω ότι ξέρεις αγγλικά και ξέρεις τι είναι το ITER
Τώρα που με βρήκαν αυτοί δεν ξέρω !!!

Subject: Communication to Associations: ITER Diagnostic Pressure Gauges procurement opportunity

Dear sir,

F4E is pleased to inform that the procurement activity for ITER Diagnostic Pressure Gauges (DPGs) design will be launched in the coming weeks. The DPGs design activity is considered by F4E as an open topic which does not require previous experience or specific skills in fusion.

As a reminder, the DPGs shall measure neutral gas pressure in the ITER vacuum vessel during operation, under irradiations and high magnetic fields. The DPG system will include the sensor head assembly, as well as its electronic & power supplies.

The contractual instrument foreseen is a Framework Partnership Agreement (FPA) that will set framework rules for placement of specific contracts with a unique beneficiary. It will be based on a 40% financial contribution from F4E for technical activities (including project management).

Main tasks to be executed as part of the contract will include in particular:
• R&D, including simulation
• engineering design (up to final or detailed design)
• prototype testing.

Not in scope are:
• Test hardware (to be procured by third parties, under independent F4E contracts, even if support is expected from ‘FPA supplier/beneficiary’ for follow-up of these contracts)
• Manufacturing design (manufacturing specifications and drawings)
• Cables and feedthroughs design.

Please let us know if you have any questions or if you would be interested in meeting F4E on this subject, before June 30th 2011

Thank you and best regards.

Τώρα τι είχαν πιει το πρωί που ξύπνησαν αυτοί από το ITER και ζητάνε μετρητή πίεσης στο κενό δεν ξέρω.

Για το Joker, το έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φορές, αλλά έχω αποτύχει παταγωδώς.

Από τα γραφόμενα σου είδα ότι η ΜΥΘΗΡΑ έχει ανοίξει άλλη ενότητα, μόλις βρω λύση να δημοσιοποιώ φωτογραφία θα πάω εκεί, με ένα Quiz, κατά την άποψη μου διδακτικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 17:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 30

,,,,,,,,να συνοψισω για του αμυητους στις ειδικες σχεσεις που αναφερω .. η κβαντομηχανικη ειναι η μηχανικη που στηριζεται στην ανταλλαγη ενεργειακων ποσοτητων μεταξυ των σωματιδιων του μικροκοσμου που ειναι κβαντισμενες ςδηλαδη δινονται απο την σχεση hν ..XMM που αποτελει την περιωνυμη υποθεση του Πλανκ για την ασυνεχεια της απορροφησης κι εκπομπης ακτινοβολιας ...

..αυτη η υποθεση υποστηριζουμε οτι ειναι εντελως αυθαιρετη και εισηχθη για να ερμηνευτουν παση θυσια οι εμπειρικοι νομοι κια τα πειραματικα δεδομενα απο μια πολυ περιορισμενη περιοχη ερευνας του μικροκοσμου ....θα μου πειτε εξυπνη αποπειρα ετσι λειτουργει η επιστημη ...

χμμ οχι ακριβως εδω η λογικη ηταν η εξης οπως και με τις υποθεσεις του Μπορ που θα δουμε παρακατω ,, η λογικη ηταν <<τιθελω ??? θελω αυτο.... για να το εχω χρειαζομαι ορους ειδικους ....ας τους κατασκευασω λοιπον κι ας του εισαγω εν ειδει θεμελιωδους αρχης ,,>>...θεωρουμε αυτη την λογικη απαραδεκτη απο επιστημονικη αποψη ......

..τελικα οι εμπειρικοι νομοι και τα δεδομενα δεν ερμηνευτηκαν ποτε ...δεν εξηγηθηκε ποτε γιατι το μελαν σωμα εκπεμπει με το τροπο που εκπεμπει ακτινοβολια ...γιατι ενα αεριο θερμο εχει γραμμικο φασμα εκπομπης ,ενω ενα στερεο εχει συνεχες ...χμμμ..και βεβαια δεν ασχοληθηκαν ποτε οι κβαντομηχανικοι με τα δεδομενα της εκπομπης του συνεχους φασματος στερεων και υγρων αλλα μονο με τα δεδομενα του γραμμικου φασματος καποιων ειδικων αεριων πολυ - πολυ αραιων και θερμων ..τα φασματα τους εδιναν περιοχες σκοτεινες και αυτο ηταν το πατημα γιατην εισαγωγη της ασυνεχειας .. τι συνεβαινε ομως με τα φασματα των στερεων ?? τι ερμηνειες δοθηκαν για αυτα???........... χμμμ .............καμμια απολυτως ...οι κβαντομηχανικοι απλα δεν ασχοληθηκαν με τα φασματα των αλλων σωματων ,,,παρα μονο με τα φασματα των αεριων και μαλιστα πολυ αραιων και πολυ θερμων ,, κι ομως παρα την μονομερεια της ερευνας καταφεραν να εδραιωσουν και να επιβαλλουν διεθνως μια θεωρια του μικροκοσμου για καθε μορφη και κατασταση υλης .. το κατεστημενο της λογικρισιας και της πεπλανεμενης γνωσης τους εστεψε μαλιστα με βραβεια ..και τα χρηματα για την αναπτυξη της <κβαντομηχανικης ερευνας >> ετρεξαν σαν πακτωλοι στα Πανεπιστημια ...μεχρι την 3η δεκαετια του 20ου αιωνα οι κβαντομηχανικοι ειχαν αναδεικτει σε αυθεντιες με διεθνες κυρος και με πολλους παρα πολλους φανατικ παραφιλολογους της κβαντομπουρδολογιας και πιθανοκρατικης φαμφαρονιας ,λατρεις το ""τυχαρπαστου"" κι της ""αβεβαιοτητας"" που συνεχιζουν σαν οργανωμενα λομπυ πνευματικα να δεσποζουν μεχρι τις μερες μας ...κια να πολεμουνμε μαινο καθε διαφορετικη αποψη και μαλιστα κυριως εκεινες που θελουν να ανακινησουν την ηττημενη αλλα παντα επικαιρη και αναγκαια υποθεση της υπαρξης του<< αιθεριου μεσου >> ...

...αλλα η "χρυση εποχη" της κβαντομηχανικης μαλλον απερχεται ..κι ενα διεθνες ξεβρακωμα τους περιμενει ...!!!!!!!!

...αν καπου σφαλλω ας με διορθωσουν οι πιο <<ειδικοι>>σχετικα με τα στοχεια και τις σχεσεις που παραθετω ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 17:24:14

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 17:27:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 17:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
...αν καπου σφαλλω ας με διορθωσουν οι πιο <<ειδικοι>>σχετικα με τα στοχεια και τις σχεσεις που παραθετω ...

Που να βρεθούν ειδικοί τώρα?

Τους έχεις κατατροπώσει όλους.

Τώρα κατάλαβα γιατι κάτι τύποι έτρεχαν στα βουνά να βρούν καταφύγιο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 17:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix Σου έστειλα ένα πριβέ μήνυμα δες το.

Πάντως μην απογοητεύεσαι την έρευνα δεν την βρήκα στο διαδίκτυο, αν θες παράθεσε την.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 17:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΟΛΙΟ 32

....ΕΙΝΑΙ ΠΟλΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΦΤΑΧΤΕΙ ΜΙΑ ΚΛΕΙΣΤΗ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΠΡΩΤΟΤΥΠΩΝ ΙΔΕΩΝ ..ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΠΙΡΡΟΣ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΔΙΑΧΥΤΟΥ ΒΙΟΛΗΛΕΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΥ ΜΕΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΜΕ <<ΑΡΧΕΙΟ>> ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΙΑΨΥΧΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΑΥΛΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΙΑΥΛΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΑΙ ΓΑΛΑΞΙΑΚΟ ΔΙΑΨΥΧΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ...Η ΟΜΑΔΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΔΟΣΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΣ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΟΥΜΕ ,, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΡΓΟ ΠΑΡΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΑ ΠΩΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΜΟΠΝΟΟΥΣ ΜΑΣ ΕΜΝΕΥΣΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ...

..οι μπεμπηδες πολυδιαβασμενοι των εξωτερικων διαβασματων καντε οτι δε ακουτε δεν βλεπετε ..,,απομακρυνθειτε απο την ιδεα ...

Η ΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΑΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΕΡΓΟ ΓΡΑΠΤΟ ΚΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ ... και ενα ανοικτο κυκλο που θα αποτελειται απο ατομα εμπνευσμενα μεν που απλα δεν χουν ακομη δικο τους εργο αλλα συν τω χρονων ισως μπουν στην διαδικασια αυτη εκφρασης και μαρτυριας μεσω του γραπτου λογου η αλλου χειροπιαστου τροπου ....

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΘΥΜΗ ,,, ας δουλεψουμε λιγο την ιδεα ας το σκεφτουμε ,,και βλεπουμε .. δεν βιαζομαστε εχουμε χρονο αλι σε αυτους που δνε εχουν χρονο και νιωθουν την μπαλα να τους ξεφευγει ...

...τα προσωπικα μας εμαιλ ας γινουν τροπος επικοινωνιας .. μια και εν μπορουμε να τα λεμε ολα δημοσιως σε ενα φορουμ ...

μεχρι τωρα ο νανος ανθρωπος δεσποζε με το πνευμα του καιρος να τον βαλουμε στη θεση που του αξιζει ...


ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΜΑΣ ΚΙ ΑΣ ΤΑ ΔΙΑΔΟΣΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΔΟΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΜΕ ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΜΕ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΕΙΔΩ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 17:50:19

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 17:53:25

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 17:56:38

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 17:58:20

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/09/2013 17:59:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 17:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώ-πώ!!!
Εκδηλώθηκες!!

Θα καλέσω τον Λιακόπουλο!

Μας έβαλες εικόνα των Νεφελίμ, απο τα υπόγεια της Τάκλα Μακάν.
Η ίδια που είναι και έξω απο το CERN.

Εκτελείς εντολές του Βασιληά Νεφελίμ Ασμουντέ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 18:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πώ-πώ!!!
Εκδηλώθηκες!!

Θα καλέσω τον Λιακόπουλο!

Μας έβαλες εικόνα των Νεφελίμ, απο τα υπόγεια της Τάκλα Μακάν.
Η ίδια που είναι και έξω απο το CERN.

Εκτελείς εντολές του Βασιληά Νεφελίμ Ασμουντέ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μεταμφιεσμένος ανουνάκι είναι κάνεις λάθος και τελικά συνεργάζεται με τους Νεφελίμ και είναι διαπλανητικό.

Τώρα ποιος πιστεύεις είναι ο αρχηγός οι σαύρες ή τα φίδια;

Γιατί έχω μπερδευτεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2013, 18:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πώ-πώ!!!
Εκδηλώθηκες!!

Θα καλέσω τον Λιακόπουλο!

Μας έβαλες εικόνα των Νεφελίμ, απο τα υπόγεια της Τάκλα Μακάν.
Η ίδια που είναι και έξω απο το CERN.

Εκτελείς εντολές του Βασιληά Νεφελίμ Ασμουντέ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


σχολιο 33

καλεσε τον να πιουμε και καφε ..γιατι οχι ...να τον πω κια τσιερι'μ ...ελα και συ με το γαιδαρο κι τα σακια τις πατατες ..τις κατεστημενες θεωριες εννοω

...παντως γενικα προς ολους μιλω ...μια φυσικη συναντηση θα μας εδειχνε αν μπορει να υπαρξει ομαδα ... εκτος απο τον Σολ μιξ υπαρχει αλλος που να εχει γραφτα εργα δικα του που να μενουν στο συρταρι?η εργα τεχνης πινακες λτλ ?...ειναι πολυ σπουδαιο ν α κερδηθει η εμπιστοσυνη για να προχωρησει μια τετοια ομαδα πρπει να συντηθουν αυτοι που ενδιαφερονται προσωπο με προσωπο ,,.. το θεμα μεταφερω σε ενα αλλο θεμα ...εδω στο <<Παραξενο >> για να μη βγουμε απο την ροη του νηματος που εχω ανοιξει για το ΤΕΤΡΑΣΤΥΛΟ και να μπορεσω να το ολοκληρωσω ....

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 05:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΔΕΙΞΙΣ 5

3oς Στυλωνας

<<Η ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΧΗΣ – AΞΙΩΣΗΣ ΤΟΥ BOHR>>


Εκει γυρω στα τελη του 19ου και στις αρχες του 20ου , πολλα εργαστηρια ειχαν αρχισει να μελετανε πειραματικα τα ατομικα φασματα του αεριου υδογονου σε διαφορες καταστασεις διεγερσης ..καρπος αυτων των συστηματικων μελετων ηταν καποιες ποσοτικες σχεσεις που συνεδεαν το μηκος κυματος λ των διαφορων γραμμων του υδρογονικου φασματος με ακεραιους αριθμους …τετοια σχεση για παραδειγμα ειναι o γνωστος τυπος του Balmer

1 = R (1/22 – 1/n 2)
λ

Βεβαια στις σχεσεις αυτου του ειδους δεν αποδοθηκε αμεσα φυσικη σημασια ,εννοουμε δεν συνδεθηκαν αμεσως με καποιες ιδεες περι της ατομικης δομης της υλης παρα μονο όταν επιδεξια και εξυπνα ομολογουμενως συνδυαστηκαν με την υποθεση του Plank για την κβαντωση –πακεταρισμα της ενεργειας και βεβαια με την μαγεστρικη θεωρητικη αξιωση του Βοhr ,,την αξιωση περι της κβαντωσης της στροφορμης του ηλεκτρονιου…
Η κατευθυνση των κυριαρχων παντως θεωρητικων προσπαθειων ηταν να υπαρξει μεσω μαθηματικης αναλυσης συναντηση με τις πειραματικες σχεσεις και βαθμιαια ενσωματωση ολων αυτων σε ένα νέο μοντελο για την υλη,, το μοντελο της κβαντισμενης και ασυνεχους ενεργειας ...
...η θεωρητικη δουλεια του Βοhr οπως και αλλων επιδοξων ενσωματωτων πειραματων σε θεωρητικα σχηματα .. ξεκινουσε από τα δεδομενα των πειραματων και κινουμενη με αντιστροφο τροπο κατασκευαζε τις θεωρητικες παραδοχες που απαιτουνταν για την συναντηση ,συναφεια με τα συγκεκριμενα πειραματικα δεδομενα ..ειναι σαν να θελουμε να αποδειξουμε ότι ο ηλιος ειναι κοκκινος και να κανουμε ληψη εκ των προτερων του ζητουμενου και κινουμενοι αντιστροφα να εφευρουμε τις απαραιητες θεωρητικες προσαρμογες και αξιωσεις ωστε να αποδεικτει αυτό που θελουμε ,, να γιατι μιλαμε για επιστημονικοφανη τσαρλατανισμο και μαγεστρια αποπλανησης , επιστημονικα αθεμιτη και αντιδεοντολογικη …


Ο Bohr λοιπον με την αξιωματικη αυθαιρεσια του περι κβαντωσης της στροφορμης του ηλεκτρονιου ,,,ανοιγει τον δευτερο μεγαλο παραδρομο μετα τον Plank μακραν της φυσικης αληθειας, βαζοντας μαζι με αυτον τους θεμελιους λιθους της αναπτυξης της κβαντομηχανικης θεωριας του μικροκοσμου μιας θεωριας που ο ιστορικος της ρολος εμελε να ειναι η αποφυσικοποιηση των φυσικων φαινομενων και η αποπλανηση της επιστημονικης κοινοτητας ,με την υποστασιοποιηση φανταστικων –ανυπαρκτων μαθηματικοποιημενων μοντελων σωματιδων και αλληπιδρασεων ..

Επισης η αξιωση της κβαντωσης της στροφορμης του ηλεκτρονιου τραβηξε οριστικα μια κοκκινη γραμμη στον γονιμο προβληματισμο που ειχε αναδευτει με τα πειραματα του Rutherford και τις υποθεσεις του για την ατομικη δομη της υλης …οι προβληματισμοι αυτοι ηταν εστιασμενοι σ’ ένα βασικο γριφο ο οποιος ουδεποτε λυθηκε ,,ένα γριφο που ειχε να κανει με την ερμηνεια της συμπεριφορας του περιφερομενου ηλεκτρονιου γυρω από τον πυρηνα ….
… το ηλεκτρονιο κανονικα και συμφωνα με την κλασσικη ηλεκτρομαγνητικη θεωρια θα επρεπε να χανει συνεχως ενεργεια και κανοντας σπειροειδη τροχια να πεφτει πανω στον θετικο πυρηνα ….γιατι όμως δεν επεφτε ???... η μηπως τελικα πεφτει και απλα η κοκκινη γραμμη που τραβηχτηκε τοτε από τον Bohr με την
επαναστατικη >>αξιωση του περι κβαντωσης της στροφορμης του ηλεκτρονιου κουκουλωσε όπως οπως τον γριφο εξαφανιζοντας τον ως για μαγειας ,,, τυφλωντας στη κυριολεξια την επιστημονικη κοινοτητα σχετικα με το τι συμβαινει στις γειτονιες του μικροκοσμου???..


Η αξιωματικη αυτή αρχη που εισηγαγε ο Bohr αναπτυσσοταν πανω στην εξης βαση :
«το ηλεκτρονιο δεν μας ενδιαφερει γιατι δεν πεφτει πανω στον πυρηνα
( θετικιστικος τροπος σκεψης ),,, αυτό αφου συμβαινει παει να πει ότι η στροφορμη του ειναι κβαντισμενη δηλαδη μεγεθος που μπορει να παρει ορισμενες μονο τιμες ακεραια πολλασια της ποσοστητας h/2π ( προφανως για να είναι ετσι η δυνατη η εκβαση των λογισττικων χειρισμων σε δεδομενες πειραματικες σχεσεις )»

Το παζλ των λοξοδρομησεων λοιπον της φυσικης θεωριας ειχε αρχισει να συναρμολογειται ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΒΑΝΤΩΣΗ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΟΡΜΗΣ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΒΑΝΤΩΣΗΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΙΑΣ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟΥ , ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ,,ΤΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ …η κβαντωση της ολικης ενεργειας των ατομων θα λειτουργουσε από κει και περα σαν ένας εκπληκτικος μοχλος προωθησης των ιδεων της ασυνεχειας της υλοενερεγιας και θα εδενε θαυμασια με τις αινσταινιες θεωρησεις περι διαδοσης του φωτος στο κενο και μεσω α-μαζων>> σωματιδιων των φωτονιων …

…οι φυσικες επιστημες σε κεινες τις κρισιμες δεκαετιες των ζυμωσεων και σοβαρων προβληματισμων και ιδεων για την υλη και την ενεργεια μαλλιοτραβηχτηκαν μεσα από απανωτες θεωρητικες αυθαιρεσιες - υποθεσεις ( του Plank ,του Bohr ,του Einstein )και βρεθηκαν εκτος πεδιου φυσικης πραγματικοτητας ανικανες ακομη και ως σημερα να ερμηνευσουν αποτελεσματικα βασικα φαινομενα του μικροκοσμου αλλα και μακροκοσμου …αναγκαζομενες βεβαια να πεφτουν από την μια φανταστικη κατασκευη στην αλλη προκειμενου να περισωσουν το θεμελιακο πυρηνα της παρανοησιας και αυθαιρεσιας από οπου εκτυλισσεται η πασα επιστημονικη ερευνα …

(( ….συνεχιζουμε συν τω χρονω με τον 4ο Στυλωνα ….και ολοκληρωνουμε το 4πλο Επιχειρημα εναντια στην Κβαντομηχανικη και την Θεωρια της Σχετικοτητας ))


Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 29/09/2013 06:01:45

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 29/09/2013 06:02:10

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 29/09/2013 06:02:47

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 29/09/2013 06:04:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 06:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ και Sol-Mix κάτι άσχετο για κάποιους αλλά πολύ σημαντικό για μένα μπορείτε να μου πείτε το σκόρδο όταν καίγεται η μυρωδιά του γιατί μας θυμίζει φυσικό αέριο;

Το φυσικό αέριο είναι μείγμα αερίων υδρογονανθράκων, αποτελείται κύρια από μεθάνιο και σε μικρότερες ποσότητες αιθάνιο, προπάνιο, βουτάνιο. Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο γιατί είναι εύφλεκτο και εκρηκτικό.

Συνήθως βρίσκεται σε μεγάλα βάθη, σε υπόγειες κοιλότητες και σχεδόν πάντα συνδυάζεται με την εύρεση πετρελαίου πάνω από το οποίο υπάρχει το φυσικό αέριο. Θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι είναι το “ ευγενέστερο ” από όλα τα ορυκτά καύσιμα.

Δημιουργήθηκε είτε από θαλάσσιους οργανισμούς (όπως το πετρέλαιο) είτε από φυτική πρώτη ύλη και το βασικό του συστατικό είναι το μεθάνιο που αποτελεί το 85- 95 % του φυσικού αερίου. Μετά την άντληση του μεταφέρεται με αγωγούς ως αέριο ή με ειδικά διαμορφωμένα δεξαμενόπλοια στην κατανάλωση. Η αποθήκευση του γίνεται σε ειδικές κρυογονικής εγκαταστάσεις (θερμοκρασία -161οΚελσίου) με σκοπό να διατηρείται υγροποιημένο και να καταλαμβάνει μικρό όγκο.
Και βρήκα κάπου.

Οσμή του αερίου mercaptan

Πρόκειται για άχρωμο προσθετικό που χρησιμοποιείται στο φυσικό αέριο γιατί η θειώδης μυρωδιά του, συμβάλλει στο να εντοπίζονται οι διαρροές.

Μπορείς να μου πεις πως αναμιγνύουν αέριο με αέριο;

Το κόστος δεν είναι μεγάλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2013, 10:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΥΘΗΡΑ και Sol-Mix κάτι άσχετο για κάποιους αλλά πολύ σημαντικό για μένα μπορείτε να μου πείτε το σκόρδο όταν καίγεται η μυρωδιά του γιατί μας θυμίζει φυσικό αέριο;

Το φυσικό αέριο είναι μείγμα αερίων υδρογονανθράκων, αποτελείται κύρια από μεθάνιο και σε μικρότερες ποσότητες αιθάνιο, προπάνιο, βουτάνιο. Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο γιατί είναι εύφλεκτο και εκρηκτικό.

Συνήθως βρίσκεται σε μεγάλα βάθη, σε υπόγειες κοιλότητες και σχεδόν πάντα συνδυάζεται με την εύρεση πετρελαίου πάνω από το οποίο υπάρχει το φυσικό αέριο. Θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι είναι το “ ευγενέστερο ” από όλα τα ορυκτά καύσιμα.

Δημιουργήθηκε είτε από θαλάσσιους οργανισμούς (όπως το πετρέλαιο) είτε από φυτική πρώτη ύλη και το βασικό του συστατικό είναι το μεθάνιο που αποτελεί το 85- 95 % του φυσικού αερίου. Μετά την άντληση του μεταφέρεται με αγωγούς ως αέριο ή με ειδικά διαμορφωμένα δεξαμενόπλοια στην κατανάλωση. Η αποθήκευση του γίνεται σε ειδικές κρυογονικής εγκαταστάσεις (θερμοκρασία -161οΚελσίου) με σκοπό να διατηρείται υγροποιημένο και να καταλαμβάνει μικρό όγκο.
Και βρήκα κάπου.

Οσμή του αερίου mercaptan

Πρόκειται για άχρωμο προσθετικό που χρησιμοποιείται στο φυσικό αέριο γιατί η θειώδης μυρωδιά του, συμβάλλει στο να εντοπίζονται οι διαρροές.

Μπορείς να μου πεις πως αναμιγνύουν αέριο με αέριο;

Το κόστος δεν είναι μεγάλο;




σχολιο 33

χμμ ναι Μαρια φαινεται οτι εισαι σε ενα οργασμο ιδεοληψιας .. αλλα προσπαθησε να το ελεγξεις για να μπορουμε καπως να απανταμε σε αυτα που θετεις ως ερωτηματα ..

ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΓΕ Ο PANPAM,,να βαζω δηλαδη λιγοτερα θεματα ..χμμμ.. νια πργαμται δεν μπορει να γινει διαλογος οτα πεταγομαστε απο το ενα θεμα στο αλλο ειναι σνα να κυνηγαει αυτος που βαζε τα θεματα μια χιμαιρα .... εγω πρσωποικα βεβεια νια κυνηγαω μια χιμαιρα ....ααα αυτο ειναι αλλο θεμα ...

..αλλα βεβαια εχεις δικιο για το ΘΕΙΟ ,,,αν και το γνωριζουμε στις ανοργανη μορφη τους ως δηλητηριο πχ στις θεικες και θειουχες ενωσεις αλατα και οξεα ωστοσο ως οργανικη ενωση εχει τρομερες θεραπευτικες ιδιοτητες ,, πχ στο σκορδο που περιεχεται με την μορφη σουλφιδοενωσεων ,, επισης χαρακτηριστικη ηταν η θεραπευτικη με ενωσεις το θειου που υπηρχαν σε ιαματικες πηγες ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 16:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ ο αιθέρας σε σχέση με τον ηλεκτρισμό και η φυσική ενέργεια του.

Και συνεχίζω με τον αιθέρα και θα μιλήσω με ένα παράδειγμα, για την αστραπή.

Αστραπή ονομάζεται ο τεράστιος ηλεκτρικός σπινθήρας που δημιουργείται ανάμεσα σε δύο διαφορετικά νέφη ή μεταξύ δύο διαφορετικών τμημάτων του ιδίου του νέφους ή ανάμεσα σε ένας νέφος και στο έδαφος, οπότε και ειδικότερα ονομάζεται κεραυνός.

Η αστραπή αποτελεί μετεωρολογικό φαινόμενο.

Σημειώνεται ότι κατά σύγχρονες απόψεις μετεωρολόγων και φυσικών και οι αστραπές θεωρούνται κεραυνοί ανεξάρτητα αν η ηλεκτρική εκκένωση τους φθάνει στο έδαφος ή όχι.

Έτσι ορίζεται ότι:
Οποιαδήποτε ηλεκτρική εκκένωση που συμβαίνει στην ατμόσφαιρα και οφείλεται σε φυσικά αίτια ονομάζεται κεραυνός.

Παρά ταύτα και οι δύο έννοιες συνεχίζουν να υπάρχουν ως ξεχωριστές λόγων άλλων παραγόντων.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΊΑ

Ο σπινθήρας αυτός δημιουργείται όταν η συσσώρευση στατικού ηλεκτρισμού υπερνικά τη φυσική αντίσταση που προβάλλει ο ατμοσφαιρικός αέρας στην δίοδο ενός ηλεκτρικού ρεύματος.
Όταν ο αέρας είναι ξηρός τότε η αντίσταση αυτή είναι μεγάλη.

Όταν όμως περιέχει υδροτοσταγόνες αναπτύσσεται τάση 10 εκατομμυρίων βολτ που προκαλεί ηλεκτρική εκκένωση, δηλαδή δίοδο ηλεκτρικού ρεύματος μέσα από τον αέρα που συνοδεύεται από μία λάμψη την αστραπή.

Πως δημιουργούνται όμως αυτά τα νέφη.

Τα σύννεφα σχηματίζονται από ανοδικά ρεύματα αέρα που φθάνουν στα ύψη της τροπόσφαιρας, όπου εκεί ψύχονται αδιαβατικά.

Δηλαδή η ελάττωση της θερμοκρασίας του αέρα επέρχεται από την εκτόνωση αυτού και όχι από το περιβάλλον με συνέπεια να ψύχονται οι υδρατμοί και να σχηματίζονται τα νέφη. Τα μόρια των υδρατμών ψύχονται και "κολλούν" επάνω στους πυρήνες (τα μικροσκοπικά σωματίδια της ατμόσφαιρας) σχηματίζοντας, έτσι, τα υδροσταγονίδια των νεφών.

Με τον τρόπο αυτό και με την συμπύκνωσή τους, που επέρχεται μόλις η θερμοκρασία (ψύξη) αέρος βρεθεί κάτω του σημείου δρόσου του, σχηματίζονται τα νέφη στα διάφορα ύψη της τροπόσφαιρας.

Η ανύψωση, δηλαδή τα ανοδικά ρεύματα, του αέρα μπορεί να οφείλεται:
α) Ορογραφικά, δηλαδή από την παρεμβολή ορέων (βουνών).
β) Μετωπικά, δηλαδή σε θερμικά ανοδικά ρεύματα που οφείλονται από υπερθέρμανση αέρος δημιουργώντας έτσι μέτωπο.
γ) Από υπερθέρμανση της επιφάνειας του εδάφους ή της θάλασσας όπου εμφανίζεται η κατακόρυφα ανύψωση και
δ) Από στροβίλους, που οφείλονται από την τριβή του ανέμου σε διάφορες εξάρσεις της επιφάνειας του εδάφους.

Το ύψος στο οποίο και επέρχεται η ψύξη των υδρατμών καλείται στάθμη συμπύκνωσης. Στο ύψος ακριβώς αυτό σχηματίζεται και η βάση των νεφών. Ο καθορισμός του ύψους αυτού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κυρίως όμως από την διαφορά θερμοκρασίας αέρος και δρόσου αυτού.

Τα υδροσταγονίδια από τα οποία αποτελούνται τα νέφη αφενός είναι άπειρα αφετέρου είναι τόσο μικρά που η διάμετρος αυτών είναι μόλις 1/100 του χιλιοστομέτρου. Οι θερμομετρικές μετρήσεις απέδειξαν πως ο αέρας στα σύννεφα είναι ψυχρότερος από εκείνον που είναι γύρω τους.

-Και εδώ γεννάται, εύλογα, η απορία: Αφού ο ψυχρός αέρας είναι βαρύτερος του θερμού και οι υδροσταγόνες που αποτελούν τα νέφη είναι βαρύτερα από τον αέρα, με αποτέλεσμα να αυξάνεται το βάρος των νεφών, γιατί δεν πέφτουν αυτά αμέσως ως βροχή παρά πλανώνται στον ουρανό, έρμαια των ανέμων;

-Στην αρχή δόθηκε μια αφελής απάντηση: ότι οι υδροσταγόνες κατά την δημιουργία τους πληρούνται από ελαφρά αέρια, που είναι συστατικά του ατμοσφαιρικού αέρα π.χ. ήλιο ή υδρογόνο.

Η σωστή, όμως, εξήγηση είναι ότι τα σταγονίδια αυτά, ακόμη και οι παγοκρύσταλλοι, είναι τόσο ελαφρά. που το βάρος τους εξουδετερώνεται από την αντίσταση του αέρα.

Αλλά ακόμη και η παραμικρότερη κίνηση του αέρα τα συγκρατεί και δεν κατακρημνίζονται. Σημειώνεται, πάντως, πως εκτός από τα ανοδικά ρεύματα του αέρα, που συγκρατούν ούτως ή άλλως τα σύννεφα, σε πολλές περιπτώσεις και μέσα στα σύννεφα κινείται ο αέρας από την βάση τους μέχρι την κορυφή τους.

Έτσι, τα υδροσταγονίδια εξακολουθούν να "επιπλέουν" και να αιωρούνται μέσα στην μάζα τους και, κατ΄ επέκταση, τα σύννεφα ως σύνολα αυτών στον ατμοσφαιρικό αέρα.

Τα αναλύω και τα δύο ΜΥΘΗΡΑ για να μπεις στο σκεπτικό μου.

Θα μου πεις αυτό δεν έχει σχέση με την φυσική αλλά για μένα παίζει μεγάλο ρόλο, θα σου θέσω δύο ερωτήματα ΜΥΘΗΡΑ για να με κατανοήσεις και να συνεχίσουμε:

Πρώτο λέει ποιο πάνω τα μόρια των υδρατμών ψύχονται και "κολλούν" επάνω στους πυρήνες (τα μικροσκοπικά σωματίδια της ατμόσφαιρας) σχηματίζοντας, έτσι, τα υδροσταγονίδια των νεφών.

Και ρωτάω γιατί τα μικροσκοπικά σωματίδια της ατμόσφαιρας όταν υγροποιηθούν γίνεται αυτό;

Δεύτερον αστραπή ονομάζεται ο τεράστιος ηλεκτρικός σπινθήρας που δημιουργείται ανάμεσα σε δύο διαφορετικά νέφη ή μεταξύ δύο διαφορετικών τμημάτων του ιδίου του νέφους ή ανάμεσα σε ένας νέφος και στο έδαφος, οπότε και ειδικότερα ονομάζεται κεραυνός.

Γιατί όταν τα μικροσωματίδια υγροποιηθούν και πλησιάζουν το ένα το άλλο δημιουργείτε αυτός ο ηλεκτρισμός γιατί;

Είναι δύο ερωτήματα που θα μας κάνουν να δούμε τον μικρόκοσμο καλύτερα πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2013, 09:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 34

Μαρια επειδη η αναρτησεις σου εχουν σκορπισει μεσα σε διαφορες αλλες παρεμβασεις ..θα θελα να συνοψισουμε το συλλογισμο ...εχεις θεσει ερωτηματα για καποια φαινομενα που πιθανον σχετιζονται με την ενδειξη της υπαρξης του αιθερα...χμμ ..και βεβαια αυτο ειναι αμεσα συσχετισμενο με την πολεμικη που αναπτυσουμε εδω ...

...καταμετρω τα φαινομενα που εντοπισες...


-οι δυναμεις τριβης αντιστασης μεσα στο αερα και γενικα στα ρευστα
-τα τριχοειδη φαινομενα
-η δημιουργια υδρατμων -νερου στην ατμοσφαιρα
-η φορτιση του μοριων υγροποιημενου αερα
-η δημιουργια κεραυνου

αν κατι παρελειψα συμπληρωσε το εσυ ..κια περιμενω και τα υπολοιπα φαινομενα αν εχεις καποια ακομη εντοπισει


χμμμ διολου ασχημα .. θελει οργανωση η σκεψη σου ομως ...ΚΑΙ ΒΕΒΕΙΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ( ΔΙΑΒΑΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΑΝΩΣΗ ΤΗΝ ΥΔΡΟΣΤΑΤΙΚΗ ΠΙΕΣΗ ΚΤΛ θ α εινα μια καλη αρχη για σενα ..κια μετα πηγαινε στα βιβλια το λυκειου ...διαβασε ορισμοςυ αρχε ς νομους ...ειδικα στη φυσικη της β λυκειου την γενικη διαβασε για ηλεκτρομαγνητισμο αγορασε ολε ς τις φυσικες 2 βιβλια του γυμνασιου και 3 βιβλια του λυκειου ..ΑΣ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΚΟΥΤΣΑ ΣΤΡΑΒΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ .. αφου τα μελετησεις γενικα κρατωντας σημειωσεις σιγουρα θα εχουν ξεδιπλωθει μεσα σου ολοκληρα νηματα πολυ πιο οργανωμενου προβληματισμου ...απαντησεις δεν μπορω να εχω αμεσα στα ερωτηματα που εθεσες αλλα νομιζω μπορουν αυτα να δημιουργησουν σε καθε ανοικτομυαλο ερευνητη που υποψιαζεται ως πιθανη την υπαρξη του αιθερα ενα σοβαρο προβληματισμο κια τον ωθουν προς διερευνηση ...

....για τα τριχοειδη φαινομενα βεβεια υπαρχει κατι στο μυαλο μου οτι οι δυναμεις που ανεβαζουν το νερο εχουν και σχεση με την διαφορα πιεσης αναμεσα στην επιφανεια την ελευθερη του υγρου και την επιφανεις την εγκλεισμενη απο τον τριχοειδη σωληνα ...η πιεση του αερα μεσα σε ενα πολυ λεπτο σωληναριο ισως δε ειναι η ατμοσφαιρικη αλλα μικροτερη ...

....

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 02/10/2013 09:42:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy