ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 18:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι λογικα το 5%
αυτων των αυτοανακηρυγμενα εξυπνων ατομων
απο το μισος απεναντι στους αλλους (τους χαζους)
θα προεβαιναν σε ακραιες πραξεις.

Αρα καθολου παραλογο αν η ελιτ μας ψεκαζει,δηλητηριαζει μεσω νερου κτλ!!!!
Οπως αλλωστε ειπε ο Νικομαχος ,θα μας κηνυγουσε μεχρι τελους!!!!
Που αλλωστε ξερεις που μπορει να οδηγησει το μισος εναν ανθρωπο?

Ολα μπροστα στα ματια μας εξελισσονται τελικα.
Και το μισος ειναι η προελευση των περισσοτερων σημερινων δεινων.
Τοσο απλο ειναι.

Παντα ετσι συνεβαινε.Καποιοι ανακηρυσσονταν μονοι τους ως ελιτ και καταπιεζαν τους υπολοιπους με καθε ειδων μεθοδους.Και αυτο γιατι δεν μπορουσαν να δουν κατι περα απο τον ευατο τους.

Edited by - panosfromlydian on 26/03/2014 18:26:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 19:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

DSM, εσύ για ποιό λόγο ακριβώς τσινάς???


Προς Νικόμαχο λοιπόν και DSM, δύο σε ένα για οικονομία χρόνου...


Τώρα δύο τινά: ή είστε και οι δυο γκαβοί ή είστε και οι δύο γκαβοί...τρίτο ενδεχόμενο δεν υπάρχει...

Με τις απόψεις του Νικόμαχου εννοείται πως διαφωνώ...εξαρχής το έγραψα αυτό και επιχειρηματολόγησα...ο ίδιος ο Νικόμαχος μάλιστα στο πρώτο του μήνυμα σωστά προέβλεψε "θα πω την γνώμη μου με τον κίνδυνο να φανώ υπεροπτικός"...στα δικά μου τα μάτια πάντως εκτός από υπεροπτικός φάνηκε και γελοίος διότι έδειξε να ταυτίζεται ακράδαντα με την υποτιθέμενη φωτισμένη μειοψηφία (έχοντας πάντα στο μυαλό του την τακτική της "μυγοσκοτώστρας" που χρησιμοποιεί στο φόρουμ)...

Διαφώνησα λοιπόν με την άποψή του λέγοντας του ουσιαστικά ότι η μέθοδός του είναι καταδικασμένη να αποτύχει για διάφορους λόγους (πχ. η διαβάθμιση της ανθρώπινης ευφυίας είναι απείρως πιο σύνθετη απ'ότι την παρουσίασε εκείνος. Επίσης η συγκεκριμένη μεθοδολογία είναι καταδικασμένη όχι μόνο να μην προάγει την γνώση αλλά και να αναπαράγει κατώτερα αισθήματα ανταγωνισμού, μισαλλοδοξίας, έπρασης, φόβου κτλ)...το δε παράδειγμα του δασκάλου dsm ήταν ενδεικτικό για να του δείξω πόσο αστεία αλλά και ενοχλητική είναι η εικόνα ενός ξερόλα που αντιδρά βίαια σε οτιδήποτε ερμηνεύει ο ίδιος γύρω τους ως αμάθεια ως ημιμάθεια...


Ξαναλέω λοιπόν...με τις απόψεις αυτές του Νικόμαχου προφανώς και διαφωνώ, όπως διαφώνησαν άλλωστε και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι στο θέμα αυτό.


Εάν επρόκειτο για μία απλή ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα τότε δεν θα τράβαγα κάποιο ζόρι...απλώς θα του έλεγα με ευγένεια ότι "αδερφέ, έχεις λάθος και πλανάσαι"...
το πρόβλημα ξεκινάει από κάτι φαιδρές ατάκες τύπου "εντάξει λοιπόν, εσύ να κάθεσαι να σε πηδάνε οι ηλίθιοι", ατάκα που υποδεικνύει άλυτα προσωπικά θέματα...
το πρόβλημα χειροτερεύει όταν μπαίνω σε αυτό το φόρουμ να διαβάσω ένα ρημαδοθέμα θέμα της προκοπής και τυχαίνει να βλέπω ένα παλιό μέλος το οποίος έχει αποχαλινωθεί προ πολλού και διαρκώς υβρίζει και χρησιμοποιεί γελοίες κουβέντες...το ίδιο αυτό άτομο λοιπόν επιχειρεί εδώ μέσα να κάνει πράξη αυτό που λέει στη θεωρία του περί "του 5% που οφείλει να ταπώνει βίαια τους υπόλοιπους"...

Δεν με ενδιαφέρει σε ποιόν το λέει και για ποιό λόγο...αυτό που ξέρω είναι ότι η εικόνα κάποιων μελών, όπως του Νικόμαχου, είναι άθλια εδώ μέσα...και εάν τώρα εσείς από αυτό καταλάβατε ότι μονάχα με το ύφος έχω θέμα και όχι με την ταμπακιέρα της υπόθεσης τότε πραγματικά λυπάμαι!!!

Άλλες απορίες έχετε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 19:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

quote:
Τώρα δύο τινά: ή είστε και οι δυο γκαβοί ή είστε και οι δύο γκαβοί...τρίτο ενδεχόμενο δεν υπάρχει...

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα καταλαβαίνω. Ευχαριστώ.

Πίστευα πως η ΠΑΣΟΚ θολοκουλτούρα των δεκαετιών 70 και 80 οδήγησε στη σημερινή πολιτική και πολιτισμική εξαθλίωση. Τώρα αντιλαμβάνομαι πως δεν ήταν τίποτα παραπάνω από την γνήσια και αυτοβούλως ελεύθερη έκφραση των ποιοτικών μας χαρακτηριστικών.

Ευχαριστώ ειλικρινώς.

quote:
Άλλες απορίες έχετε;

Απολύτως καμμία. Με κάλυψες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι λογικα το 5%
αυτων των αυτοανακηρυγμενα εξυπνων ατομων
απο το μισος απεναντι στους αλλους (τους χαζους)
θα προεβαιναν σε ακραιες πραξεις.

Αρα καθολου παραλογο αν η ελιτ μας ψεκαζει,δηλητηριαζει μεσω νερου κτλ!!!!
Οπως αλλωστε ειπε ο Νικομαχος ,θα μας κηνυγουσε μεχρι τελους!!!!
Που αλλωστε ξερεις που μπορει να οδηγησει το μισος εναν ανθρωπο?

Ολα μπροστα στα ματια μας εξελισσονται τελικα.
Και το μισος ειναι η προελευση των περισσοτερων σημερινων δεινων.
Τοσο απλο ειναι.

Παντα ετσι συνεβαινε.Καποιοι ανακηρυσσονταν μονοι τους ως ελιτ και καταπιεζαν τους υπολοιπους με καθε ειδων μεθοδους.Και αυτο γιατι δεν μπορουσαν να δουν κατι περα απο τον ευατο τους.

Edited by - panosfromlydian on 26/03/2014 18:26:10


μα ασφαλώς από τη στιγμή που τον καθοδηγεί η φωνή της μισαλοδοξίας.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kost
Ξαναλέω λοιπόν...με τις απόψεις αυτές του Νικόμαχου προφανώς και διαφωνώ, όπως διαφώνησαν άλλωστε και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι στο θέμα αυτό.

Σωστά.
Διεφώνησαν οι panpam και οι Xristoτέτοιοι!!!

Δηλαδή το 95%.
Μα δεν περίμενα και τίποτα διαφορετικό.

Για σας, το 5% είναι γκαβοί!
Δίκιο έχεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Panosfroml...
Οπως αλλωστε ειπε ο Νικομαχος ,θα μας κηνυγουσε μεχρι τελους!!!!
Που αλλωστε ξερεις που μπορει να οδηγησει το μισος εναν ανθρωπο?

Κοίτα.
Ο καθένας μεταφράζει τις έννοιες που διαβάζει, κατά το μέγιστον που του επιτρέπει η εφυϊα του.

Αν εσύ διακρίνεις μίσος, αυτό μόνο μπορείς να κάνεις.
οσο κι αν σου πω εγώ, ότι δεν υπάρχει μίσος, δεν θα το δέχεσαι.Επειδή απλά, δεν μπορείς να διακρίνεις, τι ακριβώς υπάρχει, πίσω από τα λόγια μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
στα δικά μου τα μάτια πάντως εκτός από υπεροπτικός φάνηκε και γελοίος διότι έδειξε να ταυτίζεται ακράδαντα με την υποτιθέμενη φωτισμένη μειοψηφία (έχοντας πάντα στο μυαλό του την τακτική της "μυγοσκοτώστρας" που χρησιμοποιεί στο φόρουμ)
Και να φανταστείς οτι την ιδέα της "μύγας" την έκλεψε απο κάποιον άλλο... πιστεύω πάντως πως τα αίτια αυτής της εκδοχής του, εμπίπτουν σε διαφορετικές λειτουργίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρ. Πύρινε

quote:
Και να φανταστείς οτι την ιδέα της "μύγας" την έκλεψε απο κάποιον άλλο...

Ήμαρτον ρε κόουτς! Μιλάς εσύ για κλοπές?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
kost
στα δικά μου τα μάτια πάντως εκτός από υπεροπτικός φάνηκε και γελοίος διότι έδειξε να ταυτίζεται ακράδαντα με την υποτιθέμενη φωτισμένη μειοψηφία (έχοντας πάντα στο μυαλό του την τακτική της "μυγοσκοτώστρας" που χρησιμοποιεί στο φόρουμ)
Και να φανταστείς οτι την ιδέα της "μύγας" την έκλεψε απο κάποιον άλλο... πιστεύω πάντως πως τα αίτια αυτής της εκδοχής του, εμπίπτουν σε διαφορετικές λειτουργίες.

Είστε και οι δύό σας, τόσο αφελείς!
Μέχρι αηδίας!
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε, τον χιουμοριστικό προσδιορισμό της μυγοσκοτώστρας, έτσι?

κατά τα άλλα εμείς είμαστε οι...γκαβοί!

Πρόσεχε Πύρινε Dr, μην μπλέξεις μεταξύ μυγοσκοτώστρας και σίτας.Θα αφήσεις ...υπολείματα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώ συγκεντρωτικά για να μη γεμίσω το τόπικ με απανωτά μηνύματα..
Λίγο αδόκιμο αλλά ελπίζω μα με συγχωρήσετε.

-----


panosfromlydian,

Ελπίζω να καταλάβεις κάποια στιγμή, ότι αυτοί που καταδυναστεύουν τις μάζες είναι οι κακοί,δεν είναι οι έξυπνοι.
Κακοί υπάρχουν ανάμεσα και στους έξυπνους και στους χαζούς αλλά και σε όλη την ενδιάμεση κλίμακα.
Όπως και ανάμεσα στους καταπιεζόμενους είναι άνθρωποι από όλη την κλίμακα επίσης.

Ίσως να αναδιατύπωνες αν το σκεφτόσουν λίγο καλύτερα.

Άσε που έτσι όπως το λες παραδέχεσαι -από άλλη οπτική κλίμακα μεν-ότι ισχύει η κατηγοριοποίηση του 95%-5%.

Ειδικά με αυτήν σου την οπτική ,για να σωθεί ο πλανήτης από το μίσος πρέπει να "χαζέψουν" κι οι υπόλοιποι...(στο όποιο ποσοστό ,τελικά ανήκουν..)

ΥΣ: Πιο πριν σου είχα πει ότι εκπέμπεις αγάπη στο προηγούμενο μήνυμά σου.Βλέποντας την τελευταία σου ανάρτηση αναθεωρώ.Δυστυχώς.
Άλλο πράγμα εκπέμπεις πλέον..

-------------------------------------------------------------

kost,

quote:
Αμεινία, φαίνεσαι καλός και δίκαιος χαρακτήρας αλλά μάλλον η συμπάθειά σου για τον Νικόμαχο σε κάνει να παραβλέπεις κάποια πράγματα.

Πιθανόν να παραβλέπω εν μέρει,όσον αφορά τον τρόπο του.

Είναι δεδομένο ότι στο forum ο ευγενής τρόπος συμπεριφοράς ακολουθείται από λίγους.Και από αυτούς ακόμα,όχι συνέχεια.


Προχωρώ.
Θεωρώντας,λοιπόν, ότι οι παραδοχές είναι ο σωστός τρόπος για να διεξάγεται μια συζήτηση,έκανα μερικές πάνω σε αυτά που θεώρησα ότι έχεις πάτημα και δίκιο.
το έκανα εδώ:

quote:
Συμφωνώ ότι το να αυτοπροσδιορίζεσαι "έξυπνος" δεν σημαίνει τίποτα.

κι εδώ:

quote:
Είναι άκομψο να δηλώνεις έξυπνος.Ναι.Μαζί σου σ' αυτό.

Όμως περίμενα να μου απαντήσεις με τη σειρά σου σε αυτό:

quote:
Προσωπικά δεν δύναμαι να πάρω στα σοβαρά κάποιον που δεν μπορεί να σκαρώσει ούτε μια πρόταση σωστά και δεν το συνειδητοποιεί καν.

Για να μη πούμε περί απόψεων επί παντός επιστητού, από άτομα με μηδενικές γνωστικές υποδομές.



κι αυτό:

quote:
το να μη καταλαβαίνεις ότι δε σκαμπάζεις και να εκφέρεις άποψη σε ζητήματα που δεν τα ακουμπάνε εύκολα, ούτε ειδικοί άμα δεν τα φρεσκάρουν πρώτα ,δεν σε κάνει απλά ηλίθιο.Σε κάνει απαράδεκτο.

Δε νομίζω να διαφωνείς



ΑΛΛΑ ειδικά σε αυτό:

quote:
Γι ' αυτό μη πυροβολείς μονόπαντα, διότι κάτω από τη δική σου φτερούγα-που έχει βαρύτητα,σαφώς- κινδυνεύεις να μαζέψεις απαράδεκτους (κατά τον πιο πάνω ορισμό μου).
Άσε που άρχισε να συμβαίνει ήδη αυτό.


Τελικά επέλεξες να μην απαντήσεις σε τίποτα από αυτά...
Το αποτέλεσμα το βλέπεις να εξελίσσεται...

Μια χαρά μαζεύτηκαν, όσοι από μόνοι τους δεν μπορούσαν να σκαρώσουν μια πρόταση σωστή,πόσο μάλλον να εκφέρουν αξιοπρεπή άποψη στο όποιο επιστημονικό θέμα..., και εκμεταλεύτηκαν τη στάση σου.
Όπως σου το είχα προβλέψει.


Βέβαια οι άσχετοι είτε συνταχτούν μαζί είτε όχι,παραμένουν άσχετοι.

Η δική μου πρόθεση -στο άλλο θέμα περί παραδοχών των πλευρών- ήταν να γίνει προσπάθεια από αυτόν που δεν κατέχει-διότι συμβαίνει κι αυτό, τι να κάνουμε τώρα...-, να προσγειώνεται και να ακούει.
Αυτόν που κατέχει.(διότι υπάρχουν κι αυτοί,ναι?)

Αν γινόταν μια τέτοια παραδοχή ΑΝΑ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ,τότε οι εκνευρισμοί θα περιορίζονταν κατά πολύ.
Με τη σειρά τους θα περιορίζονταν και οι αγενείς-όντως-χαρακτηρισμοί.
Το κλωτσοσκούφι μεταξύ των πλευρών θα σταματούσε.

Και θα είχαν και αμφότερες μερίδιο σε αυτήν την επιτυχία.
Όμορφα δεν θα ήταν?


Όμως πρέπει να πάρω θέση.Τελικά.Για να μη χαιδευόμαστε.

Όταν λοιπόν ο ΑΣΧΕΤΟΣ δεν παραδέχεται ότι είναι άσχετος,παρ' ότι του το αποδεικνύουν κατ' επανάληψη, και ο ΣΧΕΤΙΚΟΣ τον πει ΗΛΙΘΙΟ,τότε εγώ δεν θα σταθώ τόσο στο πρόβλημα έκφρασης του σχετικού,αλλά στην ΗΛΙΘΙΑ επιμονή του άσχετου.

Εσύ φίλε Kost ,διάλεξες το αντίθετο.

Και εκεί ακριβώς είναι η διαφωνία μας.

Και τα δυο λάθος είναι.Αλλά η ταμπακιέρα είναι μια.


ΥΣ: τη σελίδα 6 τη διάβασα τώρα...
Δεν θα σχολιάσω προς το παρόν,τις τελευταίες αντιδικίες.
Διακινδυνεύοντας να με πεις και μένα γκαβό...
Είδες πόσο εύκολα πέφτει κανείς σε χαρακτηρισμούς...
Προφανώς εκνευρίστηκες και συ ,ναι? Συμβαίνει.


--------------------------------------------------------------

panpam,

H 25η Μαρτίου πέρασε.Την προσπάθειά μου την έκανα.Στο άλλο θέμα.


Τώρα δε πας να δεις αν έρχομαι?
Κι άσε τις σοβαρές συζητήσεις για αυτούς που έχουν το δικό τους προσωπικό ειδικό βάρος.

Μη γίνεσαι της προσκολλήσεως.

Θα σε τινάξουν από πάνω τους κάποια στιγμή.
Όσο και να τους είσαι αδιάφορος,θα τους γίνεις βαρίδι στο τέλος.

Συνέχισε έτσι και θα το διαπιστώσεις μόνος σου.

-----------------------------------------------------------


Πύρινε,

Δεν ξέρω τι προσπαθεί να κάνει ο Νικόμαχος...

Ξέρω όμως τι ΔΕΝ κάνει.

ΔΕΝ αντιγράφει ιδέες και προτάσεις άλλων,ΔΕΝ σβήνει κατά το δοκούν μηνύματα και το κυριότερο:

Όταν δεν γουστάρει κάποιον τον λέει μαλάκα ή ηλίθιο.Κατ' ευθείαν.

Δεν το κλωθογυρίζει γύρω γύρω σαν κλώσσα.

Κατανοητό ελπίζω,ναι?

---------------------------------------------------------------

Πυθαγόρα,

Κάποια στιγμή,όταν κρίνεις εσύ ως θεματοθέτης ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος του παρόντος θέματος,σκέψου να ανοίξεις το επόμενο...:

ΤΟ "ΤΟΥΠΕ" ΤΟΥ ΑΣΧΕΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΟΗΤΟΥ.

Έτσι για να δούμε και τις απόψεις αυτών που τις τσιγκουνεύτηκαν στο παρόν.



Με τις υγείες μας.Πιο εφικτό.
Το καλά μυαλά πλέον, φαίνεται χλωμό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
quote:
Και να φανταστείς οτι την ιδέα της "μύγας" την έκλεψε απο κάποιον άλλο...

Ήμαρτον ρε κόουτς! Μιλάς εσύ για κλοπές?



Άλλο πράγμα να κλέβεις τα "διαμάντια"* κάποιου, και άλλο πράγμα να κλέβεις τις.. κουράδες του. Ειδικά όταν τις αφήνει και μπροστά στην αυλή σου.
Αυτές, τις δεύτερες, μπορείς και να τις "κλέβεις" και να τις επιστρέφεις.. στον ιδιοκτήτη τους.
Δεν θα κατηγορήσω τον Νικόμαχο για κάτι τέτοιο - όπως δεν περιμένω και άλλοι να κατηγορήσουν εμένα για κάτι αντίστοιχο. Αυτό όμως δεν πάει να πει οτι δεν μπορώ να το επισημάνω.


*(Επίσης άλλο πράγμα η κλοπή λόγων και άλλο πράγμα η κλοπή ιδεών, όταν και όπου γίνεται)

Edited by - Πύρινος on 26/03/2014 20:49:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΔΕΝ αντιγράφει ιδέες και προτάσεις άλλων,ΔΕΝ σβήνει κατά το δοκούν μηνύματα και το κυριότερο:

Όταν δεν γουστάρει κάποιον τον λέει μαλάκα ή ηλίθιο.Κατ' ευθείαν.

Δεν το κλωθογυρίζει γύρω γύρω σαν κλώσσα.

Κατανοητό ελπίζω,ναι?


Διόρθωση: Και τον λέει μαλάκα ή ηλίθιο και κλωθογυρίζει γύρω γύρω σαν κλώσσα.
Αυτό στη δική σου γλώσσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 20:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόραααααααα....!!!

Πού είσαι ρε μπακαλόγατε της άνω γειτονιάς?

Το θέμα έγινε βάλτος των Εβεργκλέϊντς της Φλώριδα.!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 21:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Με τις απόψεις του Νικόμαχου εννοείται πως διαφωνώ...εξαρχής το έγραψα αυτό και επιχειρηματολόγησα

Δεν είδα πουθενά τις διαφωνίες σου σχετικά με:

quote:

Υπάρχουμε 40.000 χρόνια περίπου ως πολιτισμός.Επίσημα εννοείται.Ανεπισήμως, δεν τολμώ ούτε να το σκέπτομαι.

Τα πρώτα 39.700, είμαστε σχεδόν στάσιμοι.Τα τελευταία 300, έχουμε αλματώδη τεχνολογική πρόοδο, επιλεγμένα και ανάλογα τις γεωστρατηγικές.

Σήμερα:

1. Είμαστε ακόμη χωρισμένοι σε κράτη.Οπως ακριβώς και οι προ 40.000 χρόνων πρώτες οικογενειακές-κοινωνικές δομές, οριοθετούσαν την περιοχή τους.

2. Το χρήμα μας κρατά σκλάβους, εξαρτώμενους και υποτελείς, όπως ακριβώς, εξουσίαζαν προ 40.000 χρόνων οι πλούσιοι "ιδιοκτήτες" γης τις υπόλοιπες άνυνδρες φυλές.

3. Χρησιμοποιούμε ακόμη την φωτιά και τον άνθρακα, για όλες τις ενεργειακές μας ανάγκες, όπως πάντα.Οι έχοντες την κυριαρχία επί των πρώτων υλών, είναι οι ίδιοι οι "φύλαρχοι" του τότε, με άλλη ενδυμασία και άλλη εξουσιαστική δομή.

4. Το ακαθάριστο ΑΕΠ του πλανήτη, σε ποσοστό 70% καταναλώνεται υπερ της αμυντικής βιομηχανίας, σε βάρος όλων των άλλων αναγκών.Ακριβώς όπως γινόταν εξ'αρχής του κόσμους.

5. Η κάστα των βασιλέων-πολιτικών, διαδέχεται η μία την άλλη στην εξουσία, με την σύμφωνη γνώμη ( εκλογές-ψηφοφορία), του λαού.Στο ίδιο πάντα μοτίβο, της οικονομικής υποτέλειας.Αυτό δεν αλλάζει ποτέ, αναξαρτήτως χρωματισμού πολιτικής σημαίας.

6. Λίγοι από μας, όπως γινόταν πάντα, βλέπουν την αδικία, την εξαθλίωση, την κουτοπονηριά των διοικούντων, τα λάθη των ιθυνόντων σκόπιμα ή μη, την σπατάλη σε οπλισμούς, τον παραλογισμό των πολέμων και την έξαρση της εγκληματικής αδιαφορίας προς τον συνάνθρωπο.Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το 20% του παγκόσμιου πληθυσμού, δεν έχει πρόσβαση σε πόσιμο νερό και το 30% σε τροφή.

7. Κατά τα άλλα, η ελιτ καλά κρατεί και συνεχίζει να εξουσιάζει.Γιατί?
Τι παραπάνω από τον φτωχό Γκανέζο της αχυροκαλύβας, έχει ο Νεοϋρκέζος με το διαμέρισμα των 400 τετραγωνικών στην 5η Λεωφώρο? Τρία χέρια?Δύο κεφάλια?


Θα είχες την ευγενή καλωσύνη?
Αν δεν μπορείς, θα καταλάβω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 21:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3,

quote:
Ή αν συνέχιζα να λέω βρε τον ηλίθιο μου την είπε είναι άξεστος, θα με βοηθούσε στο να ψαχτώ επαναπαυμένη;

Μαγγιά σου κοπέλα μου.

Κάτι μου λέει ότι ο φίλος μου ο Νικόμαχος, δαγκώνει τη γλώσσα του μόλις διάβασε την ανάρτησή σου.
Αλλά μάλλον το ευχαριστιέται σε αυτή την περίπτωση.
Ο άξεστος παπάρας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 21:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

Πραγματικά εξεπλάγην με την ανάρτηση της marias3.Οφείλω να το παραδεχθώ.
Είμαι ευχαριστημένος, όντως.
Οχι για τους ηλίθιους λόγους που θα βιασθούν να σκεφθούν ...μερικοί.

Για εντελώς διαφορετικούς.
Η maria3, είναι από τα μέλη, που σε κάνουν να θέλεις να συνεχίζεις, την συμμετοχή σου στην κοινότητα του esoterica.
Προς πίστωσιν, σου θυμίζω τις αρχικές αναρτήσεις της maria3 και την εκπληκτική σταδιακή βελτίωσή της, τόσο στον ορθό λόγο, όσο και στην αντιληπτική ικανότητά της.
Και στην ορθογραφία της, επίσης.

Δεν είμαι καθηγητής, να την βαθμολογήσω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν και διαφωνίες, επί των λόγων μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 22:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερωτηση εχω να θεσω και βυθιζομαι στη σιωπη ξανα.

Περισσοτερο ρητορικου περιεχομενου ερωτηση.

Φιλε kost και λοιποι kostηδες του κοσμου,

Εχει τοσο μεγαλη σημασια ο ΤΡΟΠΟΣ εκφρασης, ή το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ?

Ο ιδιος ο DSM σου απεδειξε πως το ιδιο πραγμα μπορει να διατυπωθει ποικιλοτροπως. Ωστοσο, ουδεμια αντιδραση στο παρομοιου περιεχομενου κειμενο του DSM.

Ολοι επεσαν πανω στον Νικομαχο και καθε Νικομαχο να τον φανε.

Γιατι? Επειδη η γλωσσα του ειναι αμεση, χωρις κανακεματα και φαμφαρες?
Ή οχι?
Ή μηπως εισαι αρκετα απαιδευτος και δεν καταλαβες τι ειπε ο DSM, αρα και το προσπερασες?

Οπως και να εχει, το θεμα ειναι οτι εχασες το δικιο σου (το οποιο δικιο σου), με την εκρηξη οργης σου χωρις λογο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 22:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σοφία
Εχει τοσο μεγαλη σημασια ο ΤΡΟΠΟΣ εκφρασης, ή το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ?

Καλώς το...ιππικό!

Κλεμένη ατάκα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 22:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουμε 40.000 χρόνια περίπου ως πολιτισμός.Επίσημα εννοείται.Ανεπισήμως, δεν τολμώ ούτε να το σκέπτομαι.
Τα πρώτα 39.700, είμαστε σχεδόν στάσιμοι.Τα τελευταία 300, έχουμε αλματώδη τεχνολογική πρόοδο, επιλεγμένα και ανάλογα τις γεωστρατηγικές.

Σήμερα:

1. Είμαστε ακόμη χωρισμένοι σε κράτη.Οπως ακριβώς και οι προ 40.000 χρόνων πρώτες οικογενειακές-κοινωνικές δομές, οριοθετούσαν την περιοχή τους.

2. Το χρήμα μας κρατά σκλάβους, εξαρτώμενους και υποτελείς, όπως ακριβώς, εξουσίαζαν προ 40.000 χρόνων οι πλούσιοι "ιδιοκτήτες" γης τις υπόλοιπες άνυνδρες φυλές.

3. Χρησιμοποιούμε ακόμη την φωτιά και τον άνθρακα, για όλες τις ενεργειακές μας ανάγκες, όπως πάντα.Οι έχοντες την κυριαρχία επί των πρώτων υλών, είναι οι ίδιοι οι "φύλαρχοι" του τότε, με άλλη ενδυμασία και άλλη εξουσιαστική δομή.

4. Το ακαθάριστο ΑΕΠ του πλανήτη, σε ποσοστό 70% καταναλώνεται υπερ της αμυντικής βιομηχανίας, σε βάρος όλων των άλλων αναγκών.Ακριβώς όπως γινόταν εξ'αρχής του κόσμους.

5. Η κάστα των βασιλέων-πολιτικών, διαδέχεται η μία την άλλη στην εξουσία, με την σύμφωνη γνώμη ( εκλογές-ψηφοφορία), του λαού.Στο ίδιο πάντα μοτίβο, της οικονομικής υποτέλειας.Αυτό δεν αλλάζει ποτέ, αναξαρτήτως χρωματισμού πολιτικής σημαίας.

6. Λίγοι από μας, όπως γινόταν πάντα, βλέπουν την αδικία, την εξαθλίωση, την κουτοπονηριά των διοικούντων, τα λάθη των ιθυνόντων σκόπιμα ή μη, την σπατάλη σε οπλισμούς, τον παραλογισμό των πολέμων και την έξαρση της εγκληματικής αδιαφορίας προς τον συνάνθρωπο.Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το 20% του παγκόσμιου πληθυσμού, δεν έχει πρόσβαση σε πόσιμο νερό και το 30% σε τροφή.

7. Κατά τα άλλα, η ελιτ καλά κρατεί και συνεχίζει να εξουσιάζει.Γιατί?
Τι παραπάνω από τον φτωχό Γκανέζο της αχυροκαλύβας, έχει ο Νεοϋρκέζος με το διαμέρισμα των 400 τετραγωνικών στην 5η Λεωφώρο? Τρία χέρια?Δύο κεφάλια?



Είμαστε το πιο εξελιγμένο, εφευρετικό αλλά και πιο ανισόρροπο και αυτοκαταστροφικό είδος του πλανήτη αυτού...και πλέον εξελισσόμαστε στη μοναδική παραφωνία του οικοσυστήματος...φταίει η τεχνολογία, φταίει ο υπερπληθυσμός, φταίει η αλαζονία και πλεονεξία των ισχυρών, φταίνε πολλά και διάφορα...τι σχέση έχουν όλα αυτά αγόρι μου με το παραλήρημά σου περί "του 95% των ηλιθίων" που δεν πρέπει να μιλάει, δεν πρέπει να ψηφίζει και καλό θα ήταν να πεταγόταν στον Καιάδα των αποβλήτων???

Μακρυά από όσους ψάχνουν με τέτοια ευκολία εξιλαστήρια θύματα και ενόχους....


DSM, τι σχέση έχουν παιδάκι μου το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ με την συζήτησή μας? Επικοινωνείς άνθρωπέ μου? Τι παιδαριώδης ευκολία γενικών συμπερσμάτων είναι αυτή? Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι με ενόχλησε το περιεχόμενο των απόψεων του Νικόμαχου σε συνδυασμό με τον τρόπο που απευθύνεται σε άλλα μέλη εδώ και πολύ καιρό? Τόσο δύσκολο ρε γαμώτο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχει τοσο μεγαλη σημασια ο ΤΡΟΠΟΣ εκφρασης, ή το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ?

Σοφία, επειδή και εσύ μάλλον είσαι αλλού, το περιεχόμενο των απόψεων αυτών του Νικόμαχου είναι πολύ χειρότερο από το ύφος του...το ύφος του που με τσάντισε είναι σε παραπάνω θέμα, όχι εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

quote:
DSM, τι σχέση έχουν παιδάκι μου το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ με την συζήτησή μας?

1. Παιδάκι σου?
2. Δεν μίλησα πουθενά για ΝΔ. Μόνο για ΠΑΣΟΚ θολοκουλτούρα.
3. Από αντιστοίχιση, μεταφορά και αναγωγή, κατέχεις, ή...?

quote:
Επικοινωνείς άνθρωπέ μου?

Το φτάνω και μέχρι ξιφοφόρους. Εσύ?

quote:
Τι παιδαριώδης ευκολία γενικών συμπερσμάτων είναι αυτή?

Παιδαριώδης ευκολία, έ?

quote:
Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι με ενόχλησε το περιεχόμενο των απόψεων του Νικόμαχου σε συνδυασμό με τον τρόπο που απευθύνεται σε άλλα μέλη εδώ και πολύ καιρό?

Σου εξήγησα και παραπάνω. Υπάρχει και η Μπάρμπι, η Ραπουνζέλ και ο Πίκατσου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σοφία
Ολοι επεσαν πανω στον Νικομαχο και καθε Νικομαχο να τον φανε.

Γιατι? Επειδη η γλωσσα του ειναι αμεση, χωρις κανακεματα και φαμφαρες?


Σε πολλούς έχουν πέσει πάνω τους να τους φάνε, αλλά οι DSMιδες (σαν παράδειγμα φέρνω το όνομα) δεν ήταν εκεί. Ή χειρότερα.

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ μια χαρά την έχει βγάλει με τους υποστηρικτές του.. εδώ και καιρό.
Και θα συνεχίσει να τη βγάζει.
Τώρα είναι περισσότερο "στη καλή μεριά του ποταμού" απ' ο,τι παλιότερα.

..Μέχρι να τελειώσει ο χρόνος του λογαριασμού του και να μπει με νέο accountΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι πιο εδω απο ποτε kost.

Λες οτι σε ενοχλησε τοσο το περιεχομενο των λογων του Νικομαχου οσο και η συμπεριφορα του σε διαφορα ατομα στο φορουμ.

Για να καταλαβω βρε αδελφε μου, εμ διαφωνεις εμ βρηκες και την καταλληλη ευκαιρια να βγαλεις τα Νικομαχεια απωθημενα σου??

Επαναλαμβανω, χανεις το δικιο σου.

ΥΓ: Καλως με δεχτηκατε....αυτοπροσκληθηκα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυρινε δεν γνωριζω τι γινοταν στο παρελθπν, ουτε που με αφορα κιολας.

Μιας και δεν το καταλαβες ιδιαιτερως, με αφορμη τον Νικομαχο αναφερθηκα σε ολους οσους χρησιμοποιουν αμεσο λογο, χωρις εντυπωσιασμους και sugar coating.
Και φυσικα κατακρινονται για αυτο.

Τι μου λες τωρα για ποταμια, λογγους, βουνα και ραχουλες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυρινος
..Μέχρι να τελειώσει ο χρόνος του λογαριασμού του και να μπει με νέο account

Αυτές τις μαλακίες, μόνο εσύ τις κάνεις.
Το έχεις δηλώσει άλλωστε.

Συγνώμη Kost, που τον λέω μαλάκα.Διαφωνείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε πολλούς έχουν πέσει πάνω τους να τους φάνε, αλλά οι DSMιδες (σαν παράδειγμα φέρνω το όνομα) δεν ήταν εκεί. Ή χειρότερα.

Για εξηγήσου ρε κόουτς. Σαν παράδειγμα πάντα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Για εξηγήσου ρε κόουτς. Σαν παράδειγμα πάντα.
Είναι αρκετά αυτοεξηγούμενο (το παράδειγμα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Αυτές τις μαλακίες, μόνο εσύ τις κάνεις.
Το έχεις δηλώσει άλλωστε.

Συγνώμη Kost, που τον λέω μαλάκα.Διαφωνείς?



Κρατάω ημερομηνία: 26/03/2014, 23:19:46

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δηλώνει οτι δεν θα ξανασυμμετάσχει στο φόρουμ με άλλον account, πλην του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ.

..ελπίζω τα ip να συμφωνούν μαζί σου

Καλά κατάλαβα έτσι; Δεν είμαι χαζός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ μια χαρά την έχει βγάλει με τους υποστηρικτές του.. εδώ και καιρό.

Πάντως για να ξέρεις κόουτς, χεσμένο τον έχω τον Νικόμαχο. Απλά, λόγω ιδεών, τον θεωρώ αδερφό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 23:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

Θέλεις να θεωρήσω, ότι με αυτό:

quote:

Είμαστε το πιο εξελιγμένο, εφευρετικό αλλά και πιο ανισόρροπο και αυτοκαταστροφικό είδος του πλανήτη αυτού...και πλέον εξελισσόμαστε στη μοναδική παραφωνία του οικοσυστήματος...φταίει η τεχνολογία, φταίει ο υπερπληθυσμός, φταίει η αλαζονία και πλεονεξία των ισχυρών, φταίνε πολλά και διάφορα...τι σχέση έχουν όλα αυτά αγόρι μου με το παραλήρημά σου περί "του 95% των ηλιθίων" που δεν πρέπει να μιλάει, δεν πρέπει να ψηφίζει και καλό θα ήταν να πεταγόταν στον Καιάδα των αποβλήτων???

απάντησες, σε αυτό?:

quote:

Υπάρχουμε 40.000 χρόνια περίπου ως πολιτισμός.Επίσημα εννοείται.Ανεπισήμως, δεν τολμώ ούτε να το σκέπτομαι.
Τα πρώτα 39.700, είμαστε σχεδόν στάσιμοι.Τα τελευταία 300, έχουμε αλματώδη τεχνολογική πρόοδο, επιλεγμένα και ανάλογα τις γεωστρατηγικές.

Σήμερα:

1. Είμαστε ακόμη χωρισμένοι σε κράτη.Οπως ακριβώς και οι προ 40.000 χρόνων πρώτες οικογενειακές-κοινωνικές δομές, οριοθετούσαν την περιοχή τους.

2. Το χρήμα μας κρατά σκλάβους, εξαρτώμενους και υποτελείς, όπως ακριβώς, εξουσίαζαν προ 40.000 χρόνων οι πλούσιοι "ιδιοκτήτες" γης τις υπόλοιπες άνυνδρες φυλές.

3. Χρησιμοποιούμε ακόμη την φωτιά και τον άνθρακα, για όλες τις ενεργειακές μας ανάγκες, όπως πάντα.Οι έχοντες την κυριαρχία επί των πρώτων υλών, είναι οι ίδιοι οι "φύλαρχοι" του τότε, με άλλη ενδυμασία και άλλη εξουσιαστική δομή.

4. Το ακαθάριστο ΑΕΠ του πλανήτη, σε ποσοστό 70% καταναλώνεται υπερ της αμυντικής βιομηχανίας, σε βάρος όλων των άλλων αναγκών.Ακριβώς όπως γινόταν εξ'αρχής του κόσμους.

5. Η κάστα των βασιλέων-πολιτικών, διαδέχεται η μία την άλλη στην εξουσία, με την σύμφωνη γνώμη ( εκλογές-ψηφοφορία), του λαού.Στο ίδιο πάντα μοτίβο, της οικονομικής υποτέλειας.Αυτό δεν αλλάζει ποτέ, αναξαρτήτως χρωματισμού πολιτικής σημαίας.

6. Λίγοι από μας, όπως γινόταν πάντα, βλέπουν την αδικία, την εξαθλίωση, την κουτοπονηριά των διοικούντων, τα λάθη των ιθυνόντων σκόπιμα ή μη, την σπατάλη σε οπλισμούς, τον παραλογισμό των πολέμων και την έξαρση της εγκληματικής αδιαφορίας προς τον συνάνθρωπο.Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το 20% του παγκόσμιου πληθυσμού, δεν έχει πρόσβαση σε πόσιμο νερό και το 30% σε τροφή.

7. Κατά τα άλλα, η ελιτ καλά κρατεί και συνεχίζει να εξουσιάζει.Γιατί?
Τι παραπάνω από τον φτωχό Γκανέζο της αχυροκαλύβας, έχει ο Νεοϋρκέζος με το διαμέρισμα των 400 τετραγωνικών στην 5η Λεωφώρο? Τρία χέρια?Δύο κεφάλια?



Καλά βρε kost, μας δουλεύεις ή τα πιστεύεις αυτά που γράφεις?
Ειλικρινά νιώθω απογοήτευση.Θα μου πείς, στα παπάρια σου, το ξέρω.


Και kost, μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.Μην συμπεριλαμβάνεις τις σκέψεις σου, στο λεξιλόγιό μου.
Αλλο τι λέω και άλλο τι νομίζεις πως λέω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy