ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το Απόλυτο Αντισεισμικό Σύστημα είναι Ελληνικό.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2018, 08:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Έχω διαπιστώσει κατά την δεκαετή απασχόλησή μου με την έρευνα και την τύχη της έρευνας των άλλων ανεξάρτητων ερευνητών και εφευρετών ότι στο σύστημα δεν αρέσει να υπάρχουν σκεπτόμενοι άνθρωποι γιατί αυτό θέλει να σκέπτεται και να κατευθύνει τις ζωές μας. Κάθε τι νέο έξω από τον σχεδιασμό του το τρομάζει και αντιδρά επιτιθέμενο στους πρωτοπόρους ανεξάρτητους ερευνητές και στους εφευρέτες. Για να το κατορθώσει αυτό έχει στρατολογήσει διάφορους λασπολόγους που δρουν μέσα στις ιστοσελίδες, και γενικά ελέγχει την ροή των ειδήσεων. Εγώ αυτό που είχα να κάνω σαν επιστήμονας πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών το έκανα και θα συνεχίσω όσο μου επιτρέπουν να ζω τον αγώνα μου γιατί αισθάνομαι πρωταθλητής που παίζει μπάλα μόνος του.
Όταν στρίβεις το τιμόνι του αυτοκινήτου η μισή του περιφέρεια έχει καθοδική κατεύθυνση και η άλλη μισή ανοδική κατεύθυνση. Αυτή η περιστροφή στο τιμόνι συντελείτε γύρο από το κέντρο ενός άξονα. Φανταστείτε ένα τοίχωμα μιας κατασκευής το οποίο περιστρέφεται γύρω από την μία γωνία της βάσης του. Οι δυνάμεις που αναπτύσσονται λόγο της περιστροφής του είναι δυνάμεις καθοδικές από την μία του πλευρά και ανοδικές από την άλλη ακριβώς όπως και στο τιμόνι του αυτοκινήτου.
Οι καθοδικές δυνάμεις έρχονται σε αντίθεση με το έδαφος κάτω από το σημείο περιστροφής και υπάρχει ισορροπία δυνάμεων λόγο της αντίδρασης του εδάφους. Οι ανοδικές δυνάμεις που αναπτύσσονται στην άλλη πλευρά του τοιχώματος έρχονται σε αντίθεση με τα στατικά φορτία του κτιρίου τα οποία όμως είναι μικρότερα από τις ανοδικές δυνάμεις. Το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει ισορροπία δυνάμεων και λόγο του ότι οι ανοδικές δυνάμεις είναι μεγαλύτερες των κάθετων φορτίων υπερνικούν και μετατοπίζουν το ένα άκρο της δοκού προς τα επάνω ενώ το άλλο άκρο της μετατοπίζετε προς τα κάτω παραμορφώνοντας καθ αυτόν τον τρόπο τον κορμό της μέχρι να τον σπάσει.
Εδώ παρατηρούμε ότι η δοκός αντιδρά προς τις ανοδικές εντάσεις αλλά η αντίδρασή της δεν είναι αρκετή και σπάει
Παρατηρούμε ακόμα ότι την μεγάλη ζημιά στις κατασκευές την κάνουν οι ανοδικές εντάσεις.
Εδώ υπάρχει το πρόβλημα που δεν μπορούν να λύσουν οι πολιτικοί μηχανικοί διότι όταν ο σεισμός είναι μεγάλος αυξάνονται οι ανοδικές εντάσεις από την μια πλευρά του τοιχώματος και η ανεπάρκεια της αντίδρασης των δοκών επιφέρει την παραμόρφωση και την καταστροφή. Εδώ έρχεται να δώσει την λύση ( στο πρόβλημα αυτό ) η ευρεσιτεχνία. Αν θέλουμε να μην γυρίζει το τιμόνι του αυτοκινήτου απλά το κλειδώνουμε με ένα λουκέτο. Το λουκέτο όμως για να σταθεροποιήσει το τιμόνι πρέπει να κλειδώσει με το τιμόνι και με ένα σταθερό μέρος. Η ευρεσιτεχνία αυτό κάνει. Κλειδώνει τα ανώτερα άκρα του τοιχώματος με το έδαφος που είναι σταθερό ώστε να σταματήσει την στροφή του η οποία παραμορφώνει τους δοκούς τους σπάει και καταρρέει η κατασκευή. Βασικά παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις από το άνω άκρο του τοιχώματος και τις κατευθύνει μέσα στο έδαφος προτού αυτές σπάσουν τις δοκούς. Οι πολιτικοί μηχανικοί το μόνο όπλο που έχουν για να αντιμετωπίσουν τις ανοδικές εντάσεις είναι η αντίδραση των δοκών. Η ευρεσιτεχνία τους δίνει μία έξτρα δύναμη προερχόμενη από το έδαφος ώστε μαζί με την αντίδραση των δοκών να νικήσουν τις ανοδικές εντάσεις ώστε να επέλθει η επιθυμητή ισορροπία δυνάμεων. Δυστυχώς συνεχίζουν να σχεδιάζουν λάθος με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2018, 09:59:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχω διαπιστώσει κατά την δεκαετή απασχόλησή μου με την έρευνα και την τύχη της έρευνας των άλλων ανεξάρτητων ερευνητών και εφευρετών ότι στο σύστημα δεν αρέσει να υπάρχουν σκεπτόμενοι άνθρωποι γιατί αυτό θέλει να σκέπτεται και να κατευθύνει τις ζωές μας. Κάθε τι νέο έξω από τον σχεδιασμό του το τρομάζει και αντιδρά επιτιθέμενο στους πρωτοπόρους ανεξάρτητους ερευνητές και στους εφευρέτες. Για να το κατορθώσει αυτό έχει στρατολογήσει διάφορους λασπολόγους που δρουν μέσα στις ιστοσελίδες, και γενικά ελέγχει την ροή των ειδήσεων.

Γεμάτα τα ΘΨΠ από ανεξάρτητους "επιστήμονες","ερευνητές" και "εφευρέτες" που κατέστρεψε το σύστημα. Μην πας μακριά, εδώ ένας που κυκλοφορούσε, πάνω που άρχισε να γράφει ότι η ψυχιατρική είναι απάτη, τον έφαγαν τα μεγάλα συμφέροντα. Ειδικά αυτό που αποκάλυψε, ότι η ψυχοθεραπεία είναι βασισμένη στην χριστιανική εξομολόγηση, αυτό πρέπει να τον έφαγε.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 22/07/2018 10:01:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2018, 12:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

quote:
Έχω διαπιστώσει κατά την δεκαετή απασχόλησή μου με την έρευνα και την τύχη της έρευνας των άλλων ανεξάρτητων ερευνητών και εφευρετών ότι στο σύστημα δεν αρέσει να υπάρχουν σκεπτόμενοι άνθρωποι γιατί αυτό θέλει να σκέπτεται και να κατευθύνει τις ζωές μας. Κάθε τι νέο έξω από τον σχεδιασμό του το τρομάζει και αντιδρά επιτιθέμενο στους πρωτοπόρους ανεξάρτητους ερευνητές και στους εφευρέτες. Για να το κατορθώσει αυτό έχει στρατολογήσει διάφορους λασπολόγους που δρουν μέσα στις ιστοσελίδες, και γενικά ελέγχει την ροή των ειδήσεων.

Γεμάτα τα ΘΨΠ από ανεξάρτητους "επιστήμονες","ερευνητές" και "εφευρέτες" που κατέστρεψε το σύστημα. Μην πας μακριά, εδώ ένας που κυκλοφορούσε, πάνω που άρχισε να γράφει ότι η ψυχιατρική είναι απάτη, τον έφαγαν τα μεγάλα συμφέροντα. Ειδικά αυτό που αποκάλυψε, ότι η ψυχοθεραπεία είναι βασισμένη στην χριστιανική εξομολόγηση, αυτό πρέπει να τον έφαγε.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 22/07/2018 10:01:04


Το ότι στέλνετε στο ψυχιατρείο ανθρώπους που σας βάζουν στην γωνία αυτό φανερώνει πανικό. Όμως είσαστε πολύ ευγενικοί νομίζοντας ότι είσαστε πολιτισμένοι γιατί ελέγχετε το χρήμα. Εμείς όταν έρθει η ώρα θα σας αντιμετωπίσουμε διαφορετικά. Η φυλακή σας ταιριάζει καλύτερα.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 22/07/2018 12:29:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2018, 12:40:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
στέλνετε στο ψυχιατρείο ανθρώπους που σας βάζουν στην γωνία

Μόνο στη γωνία; Στα σχοινιά του ρινγκ έχουμε πέσει και τρώμε τα κροσέ απανωτά. Το knok out είναι κοντά.

Α, και να μην ξεχνιόμαστε:

Ίος 31 βαθμοί, υγρασία 46%

(σκέψου να ρθει Αθήνα με τους 41 υπό σκιά...)

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2018, 18:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ο Γιάννης (seismic) δεν είναι για το 'ψυχιατρείο'. Φαίνεται να έχει αρκετές γνώσεις στο αντικείμενό του και μπορεί να κάνει μία συζήτηση. Από την άλλη φαίνεται να βγάζει παράπονο και γι'αυτό μεγαλοπιάνεται. Οι θεωρίες του δεν είναι 'τέλειες' όπως τις φαντάζετε, η νοοτροπία του είναι λάθος, και επίσης έχει πλέξει ένα ολόκληρο σενάριο περί του συστήματος που πολεμάει τις πρωτοποριακές του ιδέες.

Εδώ που τα λέμε όμως η νοοτροπία αυτή χαρακτηρίζει πάρα πολύ κόσμο...το πώς εξωραϊζουμε τα λάθη μας και δαιμονοποιούμε τους 'άλλους'. Η δημιουργία μίας προσωπικής μυθολογίας και ενός ολόκληρου αφηγήματος για να δικαιολογήσουμε το τι πήγε 'στραβά', και η τακτική απαξίωσης κάποιων πραγμάτων που μάς ξεπερνάνε είναι ως ένα βαθμό νομίζω φυσιολογικές τακτικές του ανθρώπινου μυαλού για να συνεχίσει να πορεύεται.

Εγώ θα το πω για εκατομμυριοστή φορά, είναι κρίμα που αναλώνεται στο παρόν φόρουμ αντί να είναι πεσμένος κάθε μέρα να βελτιώνει την πατέντα του ή να αναζητάει πιθανές ευκαιρίες εφαρμογής. Εδώ οι κορυφαίοι εφευρέτες διαρκώς δουλεύουν πάνω στις ιδέες τους και διαρκώς ψάχνουν τρόπους βελτίωσης. Το μόνο που δεν κάνουν είναι να κοκορεύονται στο ίντερνετ για τις φοβερές και τρομερές ιδέες τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2018, 18:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Φίλε kost έχω αναπτύξει θεωρεία, πειράματα, και δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά πολιτικών μηχανικών. Με έχουν κρίνει επιστήμονες παγκοσμίου επιπέδου πολύ θετικά. Με έχουν κρίνει κριτές επιστημονικών περιοδικών. Με έχει κρίνει πολύ θετικά το παγκόσμιο γραφείο διπλωμάτων ευρεσιτεχνιών. Έχω παγκόσμια διπλώματα ευρεσιτεχνίας.
Από την άλλη καθημερινά προκαλώ τους επιστήμονες να βρουν λάθη σε αυτά που λέω και δεν βρίσκουν ούτε ένα. Όσο για την έρευνα ενός καλύτερου μηχανισμού από αυτόν που έχω φανερώσει και κατοχυρώσει με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας συνεχίζετε. Φυσικά έχω βελτιώσει το σύστημα και τις μεθόδους. Φυσικά όμως ξέρω ότι καραδοκεί γύρω μου η βιομηχανική και επιστημονική κατασκοπία και δεν φανερώνω τίποτα σε κανένα.
Τι δεν κάνω σωστά? Όσο οι πόροι για την έρευνα γίνονται σουβλάκια δεν έχει ελπίδα κανένας ούτε οι Έλληνες.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 22/07/2018 19:11:25

Edited by - seismic on 22/07/2018 19:14:51

Edited by - seismic on 22/07/2018 19:16:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2018, 23:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Όσο οι πόροι για την έρευνα γίνονται σουβλάκια δεν έχει ελπίδα κανένας ούτε οι Έλληνες.

Σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνούν και πολλοί μαζί σου.

quote:
Τι δεν κάνω σωστά?

Δεν έχω ιδέα για το τι συμβαίνει στον χώρο σου οπότε την απάντηση θα στην δώσουν άλλοι. Σαν γενικό μπούσουλα όμως θα σού πρότεινα αυτό που ισχύει για οποιονδήποτε θεωρεί ότι έχει μία πολύ ιδέα: Να επιδιώκεις συχνή επικοινωνία με εκείνο τον καθηγητή ο οποίος είχε εκφραστεί θετικά για την πατέντα σου στο ραδιόφωνο. Βρες επίσης όλους τους ειδικούς και τους καθηγητές σεισμολογίας εν Ελλάδι (διδακτορικούς, επίκουρους, αναπληρωτές, καθηγητές, ομότιμους κτλ.), είτε από κοντά είτε έστω με εμαιλ. Εντόπισε επίσης 10-15 επιστήμονες του εξωτερικού και στείλτους εμαιλ όπου με τρόπο άμεσο θα εξηγείς τον μηχανισμό. Ζήτα γνώμες και συμβουλές. Οι περισσότεροι δεν θα σού απαντήσουν, αλλά με όσο περισσότερους μιλήσεις τόσο πιο πιθανόν να αποκομίσεις κάτι καλό και να μάθεις που αλλού μπορείς να απευθυνθείς. Ό,τι συμβαίνει από συνέδρια και ημερίδες γύρω από το αντικείμενό σου καλό είναι να το παρακολουθείς από κοντά. Οτιδήποτε κινείται από πλευράς διαγωνισμών και επιχορηγήσεων στο εξωτερικό θα πρέπει να το παρακολουθείς και αυτό. Δεν έχω ιδέα για το πού πρέπει να ψάξεις αλλά σίγουρα θα υπάρχουν μέρη. Επίσης προσπάθησε να είσαι ενημερωμένος για τις πιο πρόσφατες προόδους στον τομέα σου.

Γενικά αυτά που λέω αλλά νομίζω είναι και αυτονόητα.

Επίσης σταμάτα να περιφέρεσαι στα forums και να λες αυτά που λες...Αυτό με τις επιστημονικές δημοσιεύσεις που λες επίτρεψέ μου να έχω αμφιβολίες. Ένα journal μάς είχες αναφέρει το οποίο ήταν εντελώς αναξιόπιστο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2018, 00:12:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο Γιάννης (seismic) δεν είναι για το 'ψυχιατρείο'

Οδεύει προς τα εκεί.

Κοστ. Το esoterica, όπως έχω ξαναγράψει, είναι το "ρεστοράν στο τέλος του σύμπαντος". Η αναφορά στον Ανταμς δεν είναι της στιγμής, έχει προκύψει προφανής ομοιότητα. Κάθε γνήσιος κοσμοναύτης σαν τον seismic θα γυρίσει τον Γαλαξία με ωτοστόπ, θα εισπράξει τα "εύσημα" για τη δουλειά του, μαζί με ένα "ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρουμε" και τελικά θα καταλήξει εδώ. Το εδώ είναι φυσικά σχετικό, το εδώ είναι εκεί και εκεί γίνεται εδώ. Ας πούμε το μη τοπικό esoterica συμβολίζει τον τελευταίο σταθμό, πριν την έξοδο από αυτό το σύμπαν. Μετά ακολουθεί το που θέλει να πάει καθένας.

Private Universe

Αυτός εδώ άργησε μερικές χιλιετίες να καταλάβει ότι η δομική προχώρησε πέρα από το κάνω μερικά σχέδια σ' ένα δέρμα, όπως αυτοί που έχτισαν το Στόουνχεντζ. Ήδη από τις Πυραμίδες, τον Παρθενώνα και το Τατζ Μαχάλ, οι αρχιτέκτονες έπιαναν μελάνι και πάπυρο, έπειθαν τον βασιλιά ότι είναι οι καλύτεροι (με στοίχημα το κεφάλι τους) και τους έχτιζαν μεγαλεία.

Αυτός εδώ θέλει να να κάνει τα ίδια, με στοίχημα τα κεφάλια των άλλων. Του εξηγούν οι μηχανικοί, ξέρεις, αυτοί οι ...παπάρες που έφαγαν 5+ χρόνια στα θρανία, ότι πρώτα υπολογίζεις με κάποιους τρόπους και μετά χτίζεις. Ετούτος, επειδή δεν χωράνε στη κεφάλα του οι τρόποι αυτοί, θέλει με τον τρόπο του Στόουνχεντζ. Τον σύντομο. Δεν μπορεί, θα δουλέψει. Και γιατί ρε μάστορα να δουλέψει; Γιατί το λέω εγώ. Και τώρα σε ρωτάω: σου χρειάζεται καλύτερη απόδειξη; Ξέρεις ποιος είμαι εγώ; Ρε;

Κοστ, δεν χρειαζόμαστε νέα αφηγήματα. Αρκετά έφτιαξαν αυτοί που εννοείς και ακόμα περισσότερο αυτοί που εννοούν αυτούς που ευνοείς. Τώρα χρειαζόμαστε αγωγή. Νομική λέει αυτός, του πολίτη λες εσύ, φαρμακευτική λέω γω... ο καθένας με την τρέλα του. Κατά τα άλλα ο κόσμος φεύγει, έρχεται μάλλον εδώ αλλά φεύγει σούμπιτο, επειδή του την πέφτουν αυτοί οι πέντε περίεργοι. Αν δεν υπήρχαν αυτοί, ξέρεις τι θα είχε γραφτεί εδώ μέσα; Τα νέα Γαλαξιακά Ευαγγέλια. Ω, ναι. Εν αρχή ην η φούσκα, που λες. Άντε, ο κβαντικός αφρός, να το πούμε και λίγο επιστημονικά, μη μας περάσουν και οι τουρίστες για αλογομούρηδες του ΧΑΑ.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 23/07/2018 00:16:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2018, 00:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Σε πολλά από αυτά που λες δεν διαφωνώ. Τον έχω κράξει και εγώ τον seismic παλιά. Είχα προτείνει και κλείδωμα του θέματος διότι το ζήτημα εδώ είναι από λεπτό έως και επικίνδυνο.

Έλα όμως που από την άλλη με συγκινεί κάπως η ιστορία του μεγάλου αουτσάιντερ, ενός ανθρώπου προχωρημένης ηλικίας που δεν είχε την τύχη να σπουδάσει παρά μόνο να δουλεύει από μικρός...και που κάποια στιγμή τού ήρθε μία καλή ιδέα...τσαντίζομαι επίσης που δεν μπορεί να δει κάποια πράγματα αυτονόητα...επίσης δεν θέλω να φτάνω σε τέτοια απαξίωση...μπορεί να έχει δώσει μεγάλα δείγματα ασοβαρότητας, από την άλλη όμως ένας σοβαρός Έλληνας καθηγητής είχε πει πολύ καλά λόγια για την ευρεσιτεχνία του.

quote:
Αρκετά έφτιαξαν αυτοί που εννοείς και ακόμα περισσότερο αυτοί που εννοούν αυτούς που ευνοείς.

Εδώ σε έχασα, αλλά νομίζω αναφέρεσαι πάλι στα πολιτικά! Εάν είναι έτσι έλεος heretic, άλλο λέω αλλού το πας... ο καθένας έχει ένα αφήγημα, ή μία ιστορία τέλος πάντων να διηγηθεί, και στην ιστορία αυτή οι ήρωες είμαστε πάντα εμείς να πολεμάμε δράκους, 'κουτσοί' 'στραβοί' δεν πειράζει, ο καθένας δικαιούται να ζει τον μύθο του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2018, 01:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Όταν στρίβεις το τιμόνι του αυτοκινήτου η μισή του περιφέρεια έχει καθοδική κατεύθυνση και η άλλη μισή ανοδική κατεύθυνση. Αυτή η περιστροφή στο τιμόνι συντελείτε γύρο από το κέντρο ενός άξονα. Φανταστείτε ένα τοίχωμα μιας κατασκευής το οποίο περιστρέφεται γύρω από την μία γωνία της βάσης του. Οι δυνάμεις που αναπτύσσονται λόγο της περιστροφής του είναι δυνάμεις καθοδικές από την μία του πλευρά και ανοδικές από την άλλη ακριβώς όπως και στο τιμόνι του αυτοκινήτου.
Οι καθοδικές δυνάμεις έρχονται σε αντίθεση με το έδαφος κάτω από το σημείο περιστροφής και υπάρχει ισορροπία δυνάμεων λόγο της αντίδρασης του εδάφους. Οι ανοδικές δυνάμεις που αναπτύσσονται στην άλλη πλευρά του τοιχώματος έρχονται σε αντίθεση με τα στατικά φορτία του κτιρίου τα οποία όμως είναι μικρότερα από τις ανοδικές δυνάμεις. Το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει ισορροπία δυνάμεων και λόγο του ότι οι ανοδικές δυνάμεις είναι μεγαλύτερες των κάθετων φορτίων υπερνικούν και μετατοπίζουν το ένα άκρο της δοκού προς τα επάνω ενώ το άλλο άκρο της μετατοπίζετε προς τα κάτω παραμορφώνοντας καθ αυτόν τον τρόπο τον κορμό της μέχρι να τον σπάσει.
Εδώ παρατηρούμε ότι η δοκός αντιδρά προς τις ανοδικές εντάσεις αλλά η αντίδρασή της δεν είναι αρκετή και σπάει
Παρατηρούμε ακόμα ότι την μεγάλη ζημιά στις κατασκευές την κάνουν οι ανοδικές εντάσεις.
Εδώ υπάρχει το πρόβλημα που δεν μπορούν να λύσουν οι πολιτικοί μηχανικοί διότι όταν ο σεισμός είναι μεγάλος αυξάνονται οι ανοδικές εντάσεις από την μια πλευρά του τοιχώματος και η ανεπάρκεια της αντίδρασης των δοκών επιφέρει την παραμόρφωση και την καταστροφή. Εδώ έρχεται να δώσει την λύση ( στο πρόβλημα αυτό ) η ευρεσιτεχνία. Αν θέλουμε να μην γυρίζει το τιμόνι του αυτοκινήτου απλά το κλειδώνουμε με ένα λουκέτο. Το λουκέτο όμως για να σταθεροποιήσει το τιμόνι πρέπει να κλειδώσει με το τιμόνι και με ένα σταθερό μέρος. Η ευρεσιτεχνία αυτό κάνει. Κλειδώνει τα ανώτερα άκρα του τοιχώματος με το έδαφος που είναι σταθερό ώστε να σταματήσει την στροφή του η οποία παραμορφώνει τους δοκούς τους σπάει και καταρρέει η κατασκευή. Βασικά παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις από το άνω άκρο του τοιχώματος και τις κατευθύνει μέσα στο έδαφος προτού αυτές σπάσουν τις δοκούς. Οι πολιτικοί μηχανικοί το μόνο όπλο που έχουν για να αντιμετωπίσουν τις ανοδικές εντάσεις είναι η αντίδραση των δοκών. Η ευρεσιτεχνία τους δίνει μία έξτρα δύναμη προερχόμενη από το έδαφος ώστε μαζί με την αντίδραση των δοκών να νικήσουν τις ανοδικές εντάσεις ώστε να επέλθει η επιθυμητή ισορροπία δυνάμεων. Δυστυχώς συνεχίζουν να σχεδιάζουν λάθος με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε

http://antiseismic-systems.com/


Όταν αφήσουμε ένα μήλο όλοι ξέρουμε ότι θα πέσει κάτω.
Όταν βιδώσουμε κάτι πάνω σε κάτι άλλο όλοι ξέρουμε ότι αυτό γίνεται πιο ισχυρό. Αυτά τα θεωρούμε δεδομένα.
Οι επιστήμονες αυτό δεν το ξέρουν?
Ο επιστήμονας αυτός δεν ξέρει?
Dear Giannis,

These are very nice tests and very useful. I am not suer at what stage you are in the patent process. However, these tests can be published if you would liek to write a paper or report about the tests as I think many can benefit from your effort. I will be glad to help you in the writing, if you want, and have this effort published in a journal.

Best regards,

Khalid

Για προσέξτε ποιος είναι αυτός που λέει αυτά ... είναι ο καλύτερος Αμερικανός καθηγητής. https://www.ce.berkeley.edu/people/faculty/mosalam

Για το περιοδικό που έγραψα και το βγάλατε άχρηστο είναι το δεύτερο καλύτερο περιοδικό στον κόσμο http://www.oalib.com/rank/showJournalRank?keywords=Civil%20Engineering
η δε δημοσίευσή μου η ποιο δημοφιλή μέσα σε εκατοντάδες άλλες δημοσιεύσεις http://www.scirp.org/journal/HottestPaper.aspx?JournalID=788

Edited by - seismic on 23/07/2018 01:38:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2018, 03:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Τα φόρα του esoterica.gr
α) δεν είναι γραμμή παραπόνων
β) δεν ασχολούνται με δομικές κατασκευές
αν πραγματικά θέλεις να υπαρχει το θεμα, σταμάτα να spamαρεις!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2018, 08:15:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αρκετά έφτιαξαν αυτοί που εννοείς και ακόμα περισσότερο αυτοί που εννοούν αυτούς που ευνοείς.

Εδώ σε έχασα, αλλά νομίζω αναφέρεσαι πάλι στα πολιτικά! Εάν είναι έτσι έλεος heretic, άλλο λέω αλλού το πας...


Κοστ, αναφέρομαι στη λέξη "αφήγημα" που έγινε μότο από συγκεκριμένη μερίδα του Ελληνικού τύπου. Όταν θα την χρησιμοποιείς να ξέρεις ότι οι συνειρμοί είναι προφανείς. Και για να μην έχεις αμφιβολίες για το τι εννόησα, σου λέω ότι θεωρώ πως εσύ έγραψες ένα πολιτικό κείμενο, όχι εγώ. Τι Συριζαίος τι seismic, ένα πράγμα που λέμε. Εδώ ανεχόμαστε τους πρώτους, σιγά μην μας πειράξουν και οι δεύτεροι. Μπορείς φυσικά να διαψεύσεις και να συνεχίσεις τη "συζήτηση" για την "πάκτωση" με τον Λεονάρντο.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2018, 19:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila
quote:

Φίλε kost έχω αναπτύξει θεωρεία, πειράματα, και δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά πολιτικών μηχανικών. Με έχουν κρίνει επιστήμονες παγκοσμίου επιπέδου πολύ θετικά. Με έχουν κρίνει κριτές επιστημονικών περιοδικών. Με έχει κρίνει πολύ θετικά το παγκόσμιο γραφείο διπλωμάτων ευρεσιτεχνιών. Έχω παγκόσμια διπλώματα ευρεσιτεχνίας.
Από την άλλη καθημερινά προκαλώ τους επιστήμονες να βρουν λάθη σε αυτά που λέω και δεν βρίσκουν ούτε ένα. Όσο για την έρευνα ενός καλύτερου μηχανισμού από αυτόν που έχω φανερώσει και κατοχυρώσει με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας συνεχίζετε. Φυσικά έχω βελτιώσει το σύστημα και τις μεθόδους. Φυσικά όμως ξέρω ότι καραδοκεί γύρω μου η βιομηχανική και επιστημονική κατασκοπία και δεν φανερώνω τίποτα σε κανένα.
Τι δεν κάνω σωστά? Όσο οι πόροι για την έρευνα γίνονται σουβλάκια δεν έχει ελπίδα κανένας ούτε οι Έλληνες.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 22/07/2018 19:11:25

Edited by - seismic on 22/07/2018 19:14:51

Edited by - seismic on 22/07/2018 19:16:20


αυτά ειναι τα θεωρεία:

περιορισμένος χώρος για θεατές σε θεατρική - κινηματογραφική αίθουσα σε υπερυψωμένη θέση γύρω από την πλατεία, ο οποίος προσφέρει καλύτερη θέα και σχετική απομόνωση σε προνομιούχους θεατές

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2018, 21:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Τι να απαντήσω όταν δεν μου επιτρέπετε από τον συντονιστή.
Πραγματικά ήρθε η ώρα να τα χώσω αλλά θα το κάνω στο εξωτερικό
Είσαστε καλωδιωμένοι και βραχυκυκλωμένοι δεν έχετε ελπίδα.
Όταν αναγνωριστώ στο εξωτερικό θα σας διασύρω από εκεί.
Ότι τραβάω στην Ελλάδα θα το κάνω βούκινο.

http://antiseismic-systems.com/

΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄
Πολλά κουνιόνται αλλά δεν πέφτουνε!

Edited by - seismic on 23/07/2018 21:15:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2018, 14:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Μερικές αλήθειες εις την μνήμη των θυμάτων.
Πριν λίγα χρόνια ένας Έλληνας εφευρέτης είχε εφεύρει ένα υγρό το οποίο είχε την ιδιότητα όταν ψέκαζες τα ξύλα αυτά να μην καίγονται.
Φυσικά ήταν εφεύρεση για τις πυρκαγιές.
Μπροστά στην κάμερα είχαν συγκεντρώσει ένα φορτηγό ξύλα τα μισά τα ψέκασαν με το υγρό και τα άλλα μισά τα άφησαν όπως ήταν. Άναψαν την φωτιά και αυτά που ψέκασαν με το υγρό δεν κάηκαν. Από τότε εξαφανίστηκαν εις υγείαν των λασπολόγων και λόγο του ότι το κράτος δεν βοηθά τους εφευρέτες.
Το ποιος φταίει για τα θύματα των πυρκαγιών δεν είναι δύσκολο να το καταλάβετε. Η ιστορία θα συνεχιστεί στην επόμενη φυσική καταστροφή.
Και ο εφευρέτης δεν δικαιώθηκε
Και οι άνθρωποι καήκανε
Και χάθηκαν θέσεις εργασίας και συνάλλαγμα
Και φόροι δεν εισέπραξε το κράτος
Και αποζημιώσεις θα δώσει
Και τον ΕΜΦΙΑ θα χάσει από τις καημένες περιουσίες.
Και οι περιουσίες κάηκαν.
Άραγε πόσο να στοίχιζε αυτό το επιβραδυντικό υγρό?
Ας δούμε κατάματα την αλήθεια και τους εγκληματίες.
Καιρός δεν είναι?
Εις υγείας των οικοπεδοφάγων!

Edited by - seismic on 24/07/2018 15:03:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2018, 15:33:05  Εμφάνιση Προφίλ
Πω πω ρε φίλε αδικία σε αυτόν το άτιμο κόσμο... Είδες πάντως ο Έλληνας; Τεράστιος...

Αν είχανε ψεκάσει τότε όλα τα δέντρα στο λεκανοπέδιο, τι λέω σε όλη την Ελλάδα, τώρα δε θα είχαμε φωτιές. Τι καλύτερο λοιπόν; Ψεκάζουν που ψεκάζουν τα αεροπλάνα κάθε μέρα, θα έβαζαν μέσα και λίγο από το υγρό του εφευρέτη!

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)


Edited by - Heretic on 24/07/2018 15:42:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2018, 16:02:09  Εμφάνιση Προφίλ
Με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο, συντήρηση του "εγω" σου στην επιφάνεια
ακόμα και με τα θύματα της πυρκαγιάς
Ντροπή !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2018, 16:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο, συντήρηση του "εγω" σου στην επιφάνεια
ακόμα και με τα θύματα της πυρκαγιάς
Ντροπή !



Ας αφήσουμε τον κόσμο να κρίνει σε ποιόν πάει η ντροπή?
Σε αυτόν που κάνει εφεύρεση για να σώσει ή σε αυτόν που συκοφαντεί για να... Αν λέω αν η εφεύρεσή μου προστατεύει τα σπίτια από τον σεισμό και εσείς συκοφαντείτε την πατέντα τι νομίζετε ότι κάνετε ?
Ανοίγετε δουλειά στους νεκροθάφτες ναι ή όχι?

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 24/07/2018 16:29:32

Edited by - seismic on 24/07/2018 16:30:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2018, 16:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Πω πω ρε φίλε αδικία σε αυτόν το άτιμο κόσμο... Είδες πάντως ο Έλληνας; Τεράστιος...

Αν είχανε ψεκάσει τότε όλα τα δέντρα στο λεκανοπέδιο, τι λέω σε όλη την Ελλάδα, τώρα δε θα είχαμε φωτιές. Τι καλύτερο λοιπόν; Ψεκάζουν που ψεκάζουν τα αεροπλάνα κάθε μέρα, θα έβαζαν μέσα και λίγο από το υγρό του εφευρέτη!

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)


Edited by - Heretic on 24/07/2018 15:42:54


Ναι ... κατά την γνώμη σου είναι καλύτερα που ψεκάζουν εσένα.
Γούστα είναι αυτά.
Θα μπορούσαν να ψεκάσουν τις κατασκευές και ότι εύφλεκτο γύρω τους Όχι όλο το δάσος.
Θα μπορούσαν να ψεκάσουν μόνο τις αντιπυρικές ζώνες ή την περιοχή γύρω από την φωτιά.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 24/07/2018 17:16:18

Edited by - seismic on 24/07/2018 17:33:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2018, 18:10:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ιος, θερμοκρασία 27C υγρασία 60%

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2018, 21:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Κάποτε είχα πάρει τηλέφωνο έναν μεγάλο τηλεοπτικό σταθμό και μίλησα με έναν μεγάλο δημοσιογράφο λέγοντάς του ότι έχω μια πατέντα που μπορεί να μας σώσει από τον σεισμό. Η απάντησή του ήταν ότι δεν ενδιαφέρονται να προβάλουν αυτή την εφεύρεση. Ο ίδιος δημοσιογράφος σήμερα κατηγορούσε την πολιτική προστασία στο ότι δεν έκανε αυτά που έπρεπε για την φωτιά. Αν αύριο γίνει ένας σεισμός θα τρέξει στον Παπαμπάφο για να του ρίξει τα χαρτιά να του διαβάσει τον καφέ για να του πει αν θα ξανά γίνει σεισμός. Ρε παιδιά τους χαζούς κάνουν ή μας δουλεύουν?


http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2018, 22:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Tι άλλο θα υποστεί αυτή η χώρα πια;
Εδώ και μία δεκαετία από την Σκύλλα στην Χάρυβδη, δεν προλαβαίνει το ένα κακό μετά το άλλο...αυτό δηλαδή δεν το θέλει ούτε ο θεός ούτε ο διάβολος.

Για τα σχόλια εδώ τι να πω ρε παιδιά.
Είστε και οι δύο αμετανόητοι.

Seismic, είσαι αμετανόητα γραφικός και κλάψας.
Μάς είπες πριν λίγο ότι ο καθηγητής του Berkeley σού πρότεινε ευθέως να σε βοηθήσει να δημοσιεύσεις! Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω και το γράμμα του φαίνεται γνήσιο.
Τι περιμένεις λοιπόν μωρέ;;; Γιατί δεν παίρνεις τον εαυτό σου πιο σοβαρά; O άνθρωπος αυτός προσφέρθηκε να σε βοηθήσει, και μπορεί να σε βοηθήσει σε τομείς που υστερείς όπως οι πειραματικοί έλεγχοι, η βιβλιογραφία και μεθοδολογία.

Heretic, είσαι αμετανόητα προκατειλλημμένος στην συζήτηση. Χρησιμοποίησα δέκα διαφορετικές λέξεις και φράσεις ώστε να περιγράψω το πώς o seismic μεγαλοπιάνεται και υπερεκτιμάει τον εαυτό του, και γενικώς το πώς οι άνθρωποι μεγαλοποιούν το μπόι και τον μύθο τους και εσύ στάθηκες σε μία συγκεκριμένη λέξη όπου ανακάλυψες υπονοούμενα εναντίον του κόμματος που υποστηρίζεις!!! Εντωμεταξύ την προηγούμενη φορά δεν είχα πει απολύτως τίποτα και ακόμα και την σιωπή μου την θεώρησες ένοχη εναντίον του σύριζα..
Πωπω αδερφέ αυτό λέγεται αστυνομία σκέψης και παραξενιά...και εμμονή επίσης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 06:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Tι άλλο θα υποστεί αυτή η χώρα πια;
Εδώ και μία δεκαετία από την Σκύλλα στην Χάρυβδη, δεν προλαβαίνει το ένα κακό μετά το άλλο...αυτό δηλαδή δεν το θέλει ούτε ο θεός ούτε ο διάβολος.

Για τα σχόλια εδώ τι να πω ρε παιδιά.
Είστε και οι δύο αμετανόητοι.

Seismic, είσαι αμετανόητα γραφικός και κλάψας.
Μάς είπες πριν λίγο ότι ο καθηγητής του Berkeley σού πρότεινε ευθέως να σε βοηθήσει να δημοσιεύσεις! Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω και το γράμμα του φαίνεται γνήσιο.
Τι περιμένεις λοιπόν μωρέ;;; Γιατί δεν παίρνεις τον εαυτό σου πιο σοβαρά; O άνθρωπος αυτός προσφέρθηκε να σε βοηθήσει, και μπορεί να σε βοηθήσει σε τομείς που υστερείς όπως οι πειραματικοί έλεγχοι, η βιβλιογραφία και μεθοδολογία.

Heretic, είσαι αμετανόητα προκατειλλημμένος στην συζήτηση. Χρησιμοποίησα δέκα διαφορετικές λέξεις και φράσεις ώστε να περιγράψω το πώς o seismic μεγαλοπιάνεται και υπερεκτιμάει τον εαυτό του, και γενικώς το πώς οι άνθρωποι μεγαλοποιούν το μπόι και τον μύθο τους και εσύ στάθηκες σε μία συγκεκριμένη λέξη όπου ανακάλυψες υπονοούμενα εναντίον του κόμματος που υποστηρίζεις!!! Εντωμεταξύ την προηγούμενη φορά δεν είχα πει απολύτως τίποτα και ακόμα και την σιωπή μου την θεώρησες ένοχη εναντίον του σύριζα..
Πωπω αδερφέ αυτό λέγεται αστυνομία σκέψης και παραξενιά...και εμμονή επίσης...


Φίλε kost η αυτοπεποίθηση είναι αντιστρόφως ανάλογη της νοημοσύνης μου. Έχω μιλήσει με μεγάλους επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου αλλά αφού πάρουν τις απαραίτητες γνώσεις από εμένα εξαφανίζονται όπως οι μετανάστες που λιάζονται στην Ομόνοια. Η έρευνα που έχω κάνει έχει προχωρήσει πολύ πέραν αυτών που έχω κατοχυρώσει με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Νέες μεθόδους τοποθέτησης και προέντασης νέους μηχανισμούς που αντέχουν στον χρόνο - οικονομικότερη κατασκευή, ανθεκτικότερα υλικά νέες χρήσεις, συνθέτουν μία νέα έρευνα από εμένα η οποία είναι και προϊόν επιστημονικής υποκλοπής και κατασκοπίας.
Σε αυτή την φάση βρίσκομε. Είμαι ο αρχηγός των κατασκευών χωρίς πτυχίο και χωρίς τα απαραίτητα χρήματα για τις αναγκαίες πιστοποιήσεις.
Όλα αυτά με έχουν κάνει γκρινιάρη δύσπιστο και δεν ξέρω πια ποιόν πρέπει να εμπιστευθώ.
Η κρατική συμβολή και η επιστημονική συνεργασία ολόκληρης της επιστημονικής κοινότητας μαζί μου είναι απαραίτητες για να ολοκληρωθεί μια τόσο μεγάλη έρευνα η οποία συμπεριλαμβάνει τις επιστήμες του πολιτικού μηχανικού του γεωλόγου του μηχανολόγου και του χημικού.
Δυστυχώς αυτή η συνεργασία δεν υπάρχει.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 26/07/2018 07:18:36

Edited by - seismic on 26/07/2018 07:27:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 13:33:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Heretic, είσαι αμετανόητα προκατειλλημμένος στην συζήτηση.

Πωπω αδερφέ αυτό λέγεται αστυνομία σκέψης και παραξενιά...και εμμονή επίσης...



Οχι, λέγεται "αντιλαμβάνομαι τι κάνεις" αλλά φαίνεται πως εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι. Ίσως η δική προκαταλληψή σου κατά της συγκεκριμένης κυβέρνησης έχει φτάσει σε σημείο πλήρους αυτονομίας του υποσυνείδητού σου, άλλα δηλαδή να θέλεις να πεις και άλλα γράφεις.

Google it

Και αυτός ήταν ο καλοπροαίρετος χαρακτηρισμός. Ο κακοπροαίρετος -που δεν θα αργήσει να ρθει- θα μιλάει για παπαγαλάκια και ηλεκτρονικούς αφισοκολλητές. Για την "αστυνομία της σκέψης", Θα έλεγα πως μάλλον θα μου ταιριάζει το "το παίζεις ερασιτέχνης ψυχίατρος) και "δίνεις άτυπα παραπεμπτικά για ψυχιατρικές εξετάσεις". Κάτσε να συζητήσεις λίγο παραπάνω με τον αδερφό Pisano (για τον πύργο της Πίζας) και θα σου βγάλω κι εσένα ένα.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 13:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Φίλε kost η αυτοπεποίθηση είναι αντιστρόφως ανάλογη της νοημοσύνης μου. Έχω μιλήσει με μεγάλους επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου αλλά αφού πάρουν τις απαραίτητες γνώσεις από εμένα εξαφανίζονται όπως οι μετανάστες που λιάζονται στην Ομόνοια. Η έρευνα που έχω κάνει έχει προχωρήσει πολύ πέραν αυτών που έχω κατοχυρώσει με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Νέες μεθόδους τοποθέτησης και προέντασης νέους μηχανισμούς που αντέχουν στον χρόνο - οικονομικότερη κατασκευή, ανθεκτικότερα υλικά νέες χρήσεις, συνθέτουν μία νέα έρευνα από εμένα η οποία είναι και προϊόν επιστημονικής υποκλοπής και κατασκοπίας.
Σε αυτή την φάση βρίσκομε. Είμαι ο αρχηγός των κατασκευών χωρίς πτυχίο και χωρίς τα απαραίτητα χρήματα για τις αναγκαίες πιστοποιήσεις.
Όλα αυτά με έχουν κάνει γκρινιάρη δύσπιστο και δεν ξέρω πια ποιόν πρέπει να εμπιστευθώ.
Η κρατική συμβολή και η επιστημονική συνεργασία ολόκληρης της επιστημονικής κοινότητας μαζί μου είναι απαραίτητες για να ολοκληρωθεί μια τόσο μεγάλη έρευνα η οποία συμπεριλαμβάνει τις επιστήμες του πολιτικού μηχανικού του γεωλόγου του μηχανολόγου και του χημικού.
Δυστυχώς αυτή η συνεργασία δεν υπάρχει.

Μεγάλο λάθος αυτή η νοοτροπία.
Για τους κάτωθι λόγους.


-Εάν κατοχυρώσεις τις ιδέες σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
-Οι καθηγητές αυτοί είναι καταξιωμένοι και χορτασμένοι, δεν έχουν ανάγκη να κλέψουν την δική σου ιδέα.
-Όταν δεν σού απαντάνε σημαίνει ότι μπορεί να έχουν άλλα πράγματα στο κεφάλι τους και όχι ότι σού έκλεψαν την ιδέα και έφυγαν.
-Ακόμα και εάν κάποιος από αυτούς μπει στον πειρασμό να σου κλέψει μία ιδέα δεν θα το κάνει, διότι εσύ θα είσαι κατοχυρωμένος και εκείνος θα γίνει ρεζίλι στην ακαδημία.


Άκου seismic, στην ζωή εάν δεν ρισκάρεις δεν πηγαίνεις πουθενά. Σε διακρίνει έλλειψη αυτοπεποίθησης (στην πράξη) και διστακτικότητα, και γι'αυτό τι κάνεις, κλείνεσαι στο καβούκι σου και γκρινιάζεις πλέκοντας συνωμοσίες κατασκοπείας. Είσαι γραφικός.
Θα στο ξαναπώ λοιπόν για τελευταία φορά. Ο άνθρωπος αυτός σού πρότεινε να σε βοηθήσει για δημοσίευση. Και μία σοβαρή δημοσίευση θα σού ανοίξει πόρτες και ευκαιρίες. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τον 'κυνηγήσεις' και λίγο. Εάν έχεις μεγάλο έλλειμμα αυτοπεποίθησης και λοιπών δεξιοτήτων τότε ζήτα βοήθεια από κάποιον που ξέρει την γλώσσα καλύτερα. Μόνο άσε την γκρίνια και τα μεγάλα λόγια διότι έχουμε βαρεθεί να διαβάζουμε για κατασκοπείες και μεγαλοσυμφέροντα που σε πολεμάνε.

Edited by - kost on 26/07/2018 13:39:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 13:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Οχι, λέγεται "αντιλαμβάνομαι τι κάνεις" αλλά φαίνεται πως εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι.


Έχουμε λοιπόν μία ευφυία εδώ!
Ας την καλωσορίσουμε.
Διαβάζει σκέψεις, οσφρίζεται προπαγάνδες και συνωμοσίες, ενίοτε ακούει και φωνές!

Όπως το είπες αγαπητέ, το τελευταίο ρεστοράν, το θέμα είναι εγώ τι κάνω και χαραμίζομαι εδώ

quote:
Ο κακοπροαίρετος -που δεν θα αργήσει να ρθει- θα μιλάει για παπαγαλάκια και ηλεκτρονικούς αφισοκολλητές.

Βρε δεν πά'να πει ό,τι μαλακία θέλει...σκοτίστηκα τι θα πει ο κάθε πικραμένος Συριζαίος εδώ μέσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 14:07:44  Εμφάνιση Προφίλ
Πρόσεξε, αν θέλεις να μου την πεις, να χρησιμοποιείς τις δικίες σου ατάκες. Γίδα, κοπριά κλπ, you know, όπως έκανες με τον zip. Μη μου κλέβεις τις δικιές μου, τις έχω κατοχυρώσει με διεθνή πατέντα άλλωστε, όπως ο Λεονάρντο.

Α, που 'σαι... fyi: Το ιστορικό άρθρο για τα millennials, που άφησε εποχή:

https://www.georgakopoulos.org/work/ideas/xlidanergoi/

Κάθε ομοιότης με πρόσωπα και καταστάσεις, είναι εντελώς συμπτωματική.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 15:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Άκου εδώ διαστροφή:

Aπό την μία έχεις παραδεχθεί αρκετές φορές ότι η κυβέρνηση του Σύριζα είναι ένα μάτσο καραγκιόζηδες, από την άλλη όμως όποιος τολμήσει να ειρωνευτεί ή να κριτικάρει τον Σύριζα σού γυρίζει το μάτι ανάποδα και αρχίζεις το stalking...Ακόμα και όταν δεν λέμε τίποτα μάς κρίνεις ενόχους, ακόμα και όταν μιλάμε για άσχετα πράγματα μάς βρίσκεις πάλι υπόπτους.

Βρε δεν πάει στα βουνά η λόξα, μιλάμε πάσχεις από διχασμό προσωπικότητας...και κατά τ'αλλα θεωρείς ότι έχεις κληρονομικό δικαίωμα να μοιράζεις τρελόχαρτα και παραπεμπτικά από εδώ και από εκεί! Έλα Χριστέ.


Επίσης χλιδάνεργος είσαι και φαίνεσαι. Εγώ τα τελευταία δέκα χρόνια δεν έχει περάσει ούτε μία ημέρα που να μην έχω εργαστεί. Στα φοιτητικά μου χρόνια ήμουν πιο λάσκα.

Επίσης εγώ κατά καιρούς (σε άτομα που με προκαλούν) έχω πει όνομα, ηλικία, τόπο διαμονής, οικογενειακή κάτασταση, μέχρι και τι ψηφίζω είπα τα τελευταία είκοσι χρόνια. Επίσης έχω κάνει και αυτοκριτική. Και μπορώ να πω και άλλα πολλά για τον εαυτό μου χωρίς να φοβάμαι κανέναν ανώνυμο μασκαρά.

Εσύ όμως δεν μάς έχεις πει τίποτα για εσένα. Μονάχα κριτική και καχυποψία. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι είσαι Συριζαίος! Εάν θέλεις μάς λες δύο λόγια για τον εαυτό σου. Ανώνυμα και εχέμυθα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 16:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:


quote:
Φίλε kost η αυτοπεποίθηση είναι αντιστρόφως ανάλογη της νοημοσύνης μου. Έχω μιλήσει με μεγάλους επιστήμονες που συμφωνούν μαζί μου αλλά αφού πάρουν τις απαραίτητες γνώσεις από εμένα εξαφανίζονται όπως οι μετανάστες που λιάζονται στην Ομόνοια. Η έρευνα που έχω κάνει έχει προχωρήσει πολύ πέραν αυτών που έχω κατοχυρώσει με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Νέες μεθόδους τοποθέτησης και προέντασης νέους μηχανισμούς που αντέχουν στον χρόνο - οικονομικότερη κατασκευή, ανθεκτικότερα υλικά νέες χρήσεις, συνθέτουν μία νέα έρευνα από εμένα η οποία είναι και προϊόν επιστημονικής υποκλοπής και κατασκοπίας.
Σε αυτή την φάση βρίσκομε. Είμαι ο αρχηγός των κατασκευών χωρίς πτυχίο και χωρίς τα απαραίτητα χρήματα για τις αναγκαίες πιστοποιήσεις.
Όλα αυτά με έχουν κάνει γκρινιάρη δύσπιστο και δεν ξέρω πια ποιόν πρέπει να εμπιστευθώ.
Η κρατική συμβολή και η επιστημονική συνεργασία ολόκληρης της επιστημονικής κοινότητας μαζί μου είναι απαραίτητες για να ολοκληρωθεί μια τόσο μεγάλη έρευνα η οποία συμπεριλαμβάνει τις επιστήμες του πολιτικού μηχανικού του γεωλόγου του μηχανολόγου και του χημικού.
Δυστυχώς αυτή η συνεργασία δεν υπάρχει.

Μεγάλο λάθος αυτή η νοοτροπία.
Για τους κάτωθι λόγους.


-Εάν κατοχυρώσεις τις ιδέες σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
-Οι καθηγητές αυτοί είναι καταξιωμένοι και χορτασμένοι, δεν έχουν ανάγκη να κλέψουν την δική σου ιδέα.
-Όταν δεν σού απαντάνε σημαίνει ότι μπορεί να έχουν άλλα πράγματα στο κεφάλι τους και όχι ότι σού έκλεψαν την ιδέα και έφυγαν.
-Ακόμα και εάν κάποιος από αυτούς μπει στον πειρασμό να σου κλέψει μία ιδέα δεν θα το κάνει, διότι εσύ θα είσαι κατοχυρωμένος και εκείνος θα γίνει ρεζίλι στην ακαδημία.


Άκου seismic, στην ζωή εάν δεν ρισκάρεις δεν πηγαίνεις πουθενά. Σε διακρίνει έλλειψη αυτοπεποίθησης (στην πράξη) και διστακτικότητα, και γι'αυτό τι κάνεις, κλείνεσαι στο καβούκι σου και γκρινιάζεις πλέκοντας συνωμοσίες κατασκοπείας. Είσαι γραφικός.
Θα στο ξαναπώ λοιπόν για τελευταία φορά. Ο άνθρωπος αυτός σού πρότεινε να σε βοηθήσει για δημοσίευση. Και μία σοβαρή δημοσίευση θα σού ανοίξει πόρτες και ευκαιρίες. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τον 'κυνηγήσεις' και λίγο. Εάν έχεις μεγάλο έλλειμμα αυτοπεποίθησης και λοιπών δεξιοτήτων τότε ζήτα βοήθεια από κάποιον που ξέρει την γλώσσα καλύτερα. Μόνο άσε την γκρίνια και τα μεγάλα λόγια διότι έχουμε βαρεθεί να διαβάζουμε για κατασκοπείες και μεγαλοσυμφέροντα που σε πολεμάνε.

Edited by - kost on 26/07/2018 13:39:43


Ας πούμε μερικές αλήθειες που πονάνε.
Ρίσκο έχω πάρει. Έχω ξοδέψει 10 χρόνια και πολλά χρήματα για το τίποτα. Δεν είναι η φύση της πατέντας μιας απλής εφεύρεσης Αν το κράτος θεσπίζει κανόνες για τον σχεδιασμό των κατασκευών είναι υπεύθυνο να εξετάζει και προτάσεις για την αντισεισμική προστασία.
Εγώ χαρίζω την πατέντα μου στο κράτος αν συνεργαστεί μαζί μου για να σώσουμε ζωές. Αν όμως δεν συνεργαστεί μαζί μου για έρευνα τότε είναι υπεύθυνο για τα θύματα του επόμενου και κάθε επόμενου σεισμού όπως είναι υπεύθυνο και για τα θύματα της φωτιάς διότι δεν έγινε πρόληψη.
Όσο για τους καθηγητές σου είπα ότι αφού μάθουν ορισμένα πράγματα εξαφανίζονται Ένας μόνο είναι πάντα δίπλα μου και τον έχω σαν αδελφό. Είναι ο Παναγιώτης Καρύδης ομότιμος καθηγητής της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών. Αυτός ο άνθρωπος μου προσέφερε χωρίς χρήματα τις υπηρεσίες του και συνεχίζει να το κάνει.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 26/07/2018 16:48:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2018, 17:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Όσο για τους καθηγητές σου είπα ότι αφού μάθουν ορισμένα πράγματα εξαφανίζονται

Δεν θα κυνηγήσουν αυτοί εσένα, εσύ είσαι αυτός που πρέπει να επιμείνει. Εν προκειμένω πες μας για την συνομιλία σου με αυτό τον Khalid M. Mosalam.
Τι είπατε και πού έμεινε το πράγμα;
Και τι εννοείς εξαφανίστηκε;
Και γιατί τον ανέφερες ως παράδειγμα ότι 'μιλάς με μεγάλους επιστήμονες';
Mήπως λοιπόν δεν το χειρίστηκες εσύ σωστά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy