ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 10:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού προτιμά ο ίδιος να ζει στην φαντασία (αλλά και ταυτόχρονα πρέπει να σηκωθεί από το κρεβάτι), τότε μάθε την φαντασία του και γίνε κι εσύ μέρος αυτής. Γίνε φίλος με αυτή την φαντασία του και μέσα από αυτήν, πίεσέ τον να σηκωθεί. Αν δεν τα καταφέρεις, φώναξε κάποιον να τον κοιμήσει. Τον κοιμισμένο τον πας όπου γουστάρεις.
Εντάξει, δεν μας απασχολεί τι θα πρέπει να κάνουμε με τον τρελό, αυτό είναι ένα άλλο θέμα, αλλά μας απασχολεί πώς ένα ανθρώπινο σύστημα μπορεί να καταλήξει σε μια τέτοια κατάστασηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 10:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαυτό

Αυτός βέβαια όπως καταλαβαίνεις είναι ένας αρκετά ευρύς ορισμός, γιατί αρχικά δεν ξέρουμε ποιος είναι ο εαυτός.
Παραπάνω στο παράδειγμα με τον τρελό, θεωρούμε οτι η συμπεριφορά του τρελού είναι παράλογη. Γιατί είναι παράλογη; Γιατί θεωρούμε οτι η συμπεριφορά του δεν εξυπηρετεί τον εαυτό όπου ώς εαυτό, ορίζουμε το μοναδικό πράγμα που μπορεί με αντικειμενικότητα να οριστεί: Το σώμα.
Το σώμα το βλέπουμε, το αγγίζουμε και το χρειαζόμαστε για να έχουμε αυτού του τύπου την εμπειρία που έχουμε σε αυτόν τον πλανήτη.
Συνεπώς κάθε συμπεριφορά που πάει ενάντια σε αυτό το σώμα, που θεωρούμε οτι είναι ο "εαυτός", θεωρείται μια παράλογη συμπεριφορά.
Αν όμως ο "εαυτός" δεν είναι το σώμα... τότε δεν γνωρίζουμε αν η συμπεριφορά του τρελού είναι παράλογη.
Ξαναλέω, παράλογο είναι να κάνει κάποιος κακό στον εαυτό του. Αν ο "εαυτός" του καθενός δεν είναι το σώμα του, τότε φυσικά ο καθένας μπορεί να μεταχειρίζεται το σώμα του όπως θέλει (με καλούς ή κακούς τρόπους).

Edited by - Πύρινος on 26/08/2017 10:55:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 10:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει, δεν μας απασχολεί τι θα πρέπει να κάνουμε με τον τρελό, αυτό είναι ένα άλλο θέμα, αλλά μας απασχολεί πώς ένα ανθρώπινο σύστημα μπορεί να καταλήξει σε μια τέτοια κατάσταση

Δεν ΜΑΣ απασχολεί. ΣΕ απασχολεί όπως φαίνεται. Αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί ... Τι πιστεύεις ότι θα μάθεις από αυτό ;

quote:
Παραπάνω στο παράδειγμα με τον τρελό, θεωρούμε οτι η συμπεριφορά του τρελού είναι παράλογη. Γιατί είναι παράλογη;

Ρε Πύρινε, συγνώμη, θέλεις να μπούμε στην διαδικασία να προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε την συμπεριφορά ενός υποθετικού τρελού ενός υποθετικού παραδείγματος που κάθε φορά μπορείς να τον φτιάξεις στο μυαλό σου όπως γουστάρεις ; Δηλαδή ... 'ντάξει φίλε μου ... τι να σου πω ; Δώσε μου φίλε μια συγκεκριμένη κατάσταση αυτού του ανθρώπου. Από τι πάσχει ας πούμε, συγκεκριμένα, ποια είναι η ασθένειά του ; Λες "τρελός". Ωραία. Τι τρελός ; από τι πάσχει ;

quote:
Γιατί θεωρούμε οτι η συμπεριφορά του δεν εξυπηρετεί τον εαυτό όπου ώς εαυτό, ορίζουμε το μοναδικό πράγμα που μπορεί με αντικειμενικότητα να οριστεί: Το σώμα.
Το σώμα το βλέπουμε, το αγγίζουμε και το χρειαζόμαστε για να έχουμε αυτού του τύπου την εμπειρία που έχουμε σε αυτόν τον πλανήτη.
Συνεπώς κάθε συμπεριφορά που πάει αντίθετα σε αυτό το σώμα, που θεωρούμε οτι είναι ο "εαυτός", θεωρείται μια παράλογη συμπεριφορά.
Αν όμως ο "εαυτός" δεν είναι το σώμα... τότε δεν γνωρίζουμε αν η συμπεριφορά του τρελού είναι παράλογη.
Ξαναλέω, παράλογο είναι να κάνει κάποιος κακό στον εαυτό του. Αν ο "εαυτός" του καθενός δεν είναι το σώμα του, τότε φυσικά ο καθένας μπορεί να μεταχειρίζεται το σώμα του όπως θέλει (με καλούς ή κακούς τρόπους).

Δεν θεωρούΜΕ τίποτε. Θεωρείς. Σεβαστή η άποψή σου και η σκέψη σου. Μιλάς για έναν ασθενή. Έναν άνθρωπο ψυχολογικά, ψυχικά και ψυχοσωματικά άρρωστο. Η συμπεριφορά του καθορίζεται σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό από αυτήν την ασθένειά του. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω ψάχνεις να βρεις ... συγνώμη.

Edited by - yellow_code on 26/08/2017 11:02:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 11:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω ψάχνεις να βρεις ... συγνώμη.
Γιατί... ένας ασθενής σε τι διαφέρει από τους "υγιείς";
Ένας άνθρωπος που καπνίζει, είναι υγιής; Είναι συμπεριφορά υγιούς ανθρώπου να βάζει πίσσα και χημικά στο σώμα σου; Όπως το βλέπω, ο τρελός είναι ένας καπνιστής (το καπνιστής το θέτω ως παράδειγμα) που έχει κάποιο οργανικό πρόβλημα που δεν του επιτρέπει να θέσει όριο στα αρνητικά στοιχεία που έτσι κι αλλιώς ήταν μέρος του εαυτού του. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά. Και ο ένας κάνει κάτι αυτοκαταστροφικό και ο άλλος κάνει κάτι αυτοκαταστροφικό. Και η ανθρωπότητα ως σύνολο κάνει κάτι αυτοκαταστροφικό. Καταστρέφει και τον εαυτό της και τον πλανήτη. Άρα αν λέμε οτι οι άνθρωποι χωρίζονται σε υγιείς και ασθενείς.. πού φαίνεται η διαφορά; Στο μέγεθος της ζημιάς;

Συγνώμη αν γίνομαι λίγο κυνικός..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 11:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δεν ξέρω τι να σου πω. Το κάπνισμα είναι μια βλαβερή συνήθεια που προκαλεί εθισμό. Ξεκινήσαμε με αφορμή από το παράδειγμά σου για το ένστικτο της επιβίωσης και φτάσαμε στον μακαρίτη τον Mr. Malboro. Νομίζω τον τερματίσαμε τον τρελό. Αν θες να γράψεις κάποια πράγματα πιο συγκεκριμένα, τα ξαναλέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 12:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου, δεν ξέρω τι να σου πω. Το κάπνισμα είναι μια βλαβερή συνήθεια που προκαλεί εθισμό. Ξεκινήσαμε με αφορμή από το παράδειγμά σου για το ένστικτο της επιβίωσης και φτάσαμε στον μακαρίτη τον Mr. Malboro. Νομίζω τον τερματίσαμε τον τρελό. Αν θες να γράψεις κάποια πράγματα πιο συγκεκριμένα, τα ξαναλέμε.


Αυτό εννοούσα φίλε yellow code.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 12:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω πολύ καλά τι εννοούσες Heretic. Τίποτε δεν πάει χαμένο όμως ... στην χαμένη μας ζωή, που λέει κι ένα τραγουδάκι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 12:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λέμε πολλές φορές ότι 'πρέπει να ξανβρούμε το αθώο παιδί μέσα μας' ξεχνώντας ότι ένα παιδί, ακριβώς επειδή υπολείπεται βασικών φίλτρων, είναι ικανό για την μεγαλύτερη μοχθηρία και σκληρότητα

kost


Ένα παράδειγμα που να επαληθεύει αυτήν την άποψη ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 13:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, ok kost. Δεν είπα πως τα ασπάστηκες. Απλώς πως έγινε ένας διάλογος μεταξύ σας από τον οποίο θα μπορούσε κάποιος να οδηγηθεί σ΄ αυτό το συμπέρασμα. Συγνώμη αν δεν το διατύπωσα σωστά. Καλό ξημέρωμα

Κανένα πρόβλημα yellow_code! Ελπίζω μόνο να έχεις αναθεωρήσει όσα έλεγες για ιεροεξεταστές του φόρουμ και ελπίζω επίσης να έχεις πάψει να θεωρείς 'πολύ ενδιαφέροντα' όσα έγραφε εκείνος ο Μ87...αδιάφορο εάν είσαι παλιό μέλος ή εκείνος ο γνωστός κομήτης, ωστόσο είναι εντελώς ασυνεπές (έως και φαιδρό) από τη μία να κατηγορείς το φόρουμ ως ανύπαρκτης ποιότητας και διαχείρισης και από την άλλη να επαινείς τον Μ87 που του την πέφτουν οι ταλιμπάν του χώρου...

άνοιξα και εγώ μία παρένθεση εδώ διότι για πολλοστή φορά βλέπω ότι ένα θέμα παίρνει φωτιά με τα κραξίματα και όχι με την συζήτηση (και ποιός είμαι εγώ να πάω κόντρα στη ροή των πραγμάτων;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 13:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και η ερώτηση δεν απευθύνεται σε εμένα, κάποια στιγμή ο αδερφός ενός κοριτσιού, το κορίτσι γύρω στα 5 αυτός γύρω στα 4, της επιτέθηκε με ένα πλαστικό πιρούνι. Αν δεν ήταν οι γονείς παρώντες θα την είχε τραυματίσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 13:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άνοιξα και εγώ μία παρένθεση εδώ διότι για πολλοστή φορά βλέπω ότι ένα θέμα παίρνει φωτιά με τα κραξίματα και όχι με την συζήτηση
Έτσι θέλουν κάποιοι. Αυτοί που αυτό θέλουν αυτό κάνουν.

Άλλος ένα εθισμός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 13:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουν γίνει τόσα πράγματα.. και απορώ πώς ορισμένοι ακόμα στοιχειώνεστε με το παρελθόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 13:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουν γίνει τόσα πράγματα.. και απορώ πώς ορισμένοι ακόμα στοιχειώνεστε με το παρελθόν

Κουβέντα να γίνεται, κι αυτό 'εσωτερισμός' είναι, με την πολύ ευρύτερη έννοια βέβαια...και ποιό στοίχειωμα;; μακάρι όλες οι έγνοιες μας να είχαν να κάνουν με διαδικτυακές συζητήσεις με παντελώς αγνώστους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 13:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Για να μας επαναφέρω πάλι λίγο στο θέμα. Ο τίτλος του θέματος είναι "εσωτερισμός". Εσωτερισμός όπως το αντιλαμβάνομαι δεν είναι παρά η στροφή της προσοχής, προς τον εαυτό. Αλλά ποιος ή τι είναι ο εαυτός; Ακόμα δεν το έχουμε απαντήσει αυτό..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 14:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο τίτλος του θέματος είναι "εσωτερισμός". Εσωτερισμός όπως το αντιλαμβάνομαι δεν είναι παρά η στροφή της προσοχής, προς τον εαυτό. Αλλά ποιος ή τι είναι ο εαυτός;

Θα σου απαντήσω κλέβοντας τον ορισμός ενός παλιού κοινωνιολόγου:
Αποτελείται από τέσσερα μέρη.
1) το γνωστό και φανερό σε όλους (άσπρο-άσπρο), (εξωτερικά χαρακτηριστικά, συμπεριφορά, σταδιοδρομία κτλ).
2) το γνωστό μόνο σε εσένα (άσπρο-μαύρο), πράγματα που γνωρίζεις μόνο εσύ και δεν πρόκειται να μοιραστείς με κανέναν, ή τέλος πάντων θα μοιραστείς μόνο με ελάχιστους-ελάχιστες.
3) όσα καταλαβαίνουν οι άλλοι για εσένα, αλλά εσύ έχεις μεσάνυχτα (μαύρο-άσπρο), η 'τυφλή' πλευρά του εαυτού σου, την αποκαλούμε και 'καμπούρα' καμιά φορά μεταφορικά διότι οι άνθρωποι γενικώς τείνουν να υπερεκτιμούν τα πλεονεκτήματα και να παραβλέπουν τα μειονεκτήματά τους.
4) το άγνωστο σε εσένα και τους υπόλοιπους (μαύρο-μαύρο)

Ο 'εσωτερισμός' ενδιαφέρεται κυρίως για την τέταρτη κατηγορία, υποτιμώντας βέβαια έτσι την αξία της αυτοκριτικής (βλέπε νο. 3) και γενικώς υποτιμώντας την συσχέτιση μεταξύ όλων των μερών. Διαρκώς αναμασιέται η καραμέλα του ‘όπως πάνω έτσι και κάτω’ (από άτομα που συνήθως αγνοούν το νόημα της παραπάνω φράσης) και ξεχνώντας έτσι την πιο σημαντική αλήθεια ότι ‘όπως έσω έτσι και έξω’, και το αντίστροφο, καθώς η εξωτερική και εσωτερική ζωή και εξέλιξή μας τελούν σε συσχέτιση και αντανάκλαση.

Το συμπέρασμα όμως ποιό είναι Πύρινε, ότι το δίπολο 'αληθινό-ψεύτικο' πρέπει να αντικατασταθεί από το δίπολο 'γνωστό-άγνωστο'. Και θα σου πω το εξής: διαρκώς μεταβαίνουμε από τον κόσμο της εγρήγορσης στον κόσμο του ενυπνίου. Το εν εγρηγόρσει άτομο θεωρεί την ενύπνια ζωή ψεύτικη, έλα όμως που και το εν υπνώσει άτομο θεωρεί τον κόσμο της εγρήγορσης ψεύτικο! Όπως ο εγκέφαλος αποτελείται από διαφορετικά κέντρα -που είναι είτε ενεργά είτε ανενεργά- έτσι και η συνείδησή μας μεταβαίνει από κατάσταση σε κατάσταση, στη διάρκεια της καθεμιάς έχουμε πολύ μικρή έως και ανύπαρκτη επίγνωση της άλλης. Πώς να καταλάβει ο μεθυσμένος τον ξεμέθυστο και ο ξεμέθυστος τον μεθυσμένο; Ένα άτομο που έχει μόλις ξυπνήσει ή που βρίσκεται υπό την επήρεια κάποιας ουσίας δεν γίνεται να το βάλεις να διαβάσει ένα βιβλίο και γενικώς δεν γίνεται να συγκεντρωθεί σε μία δραστηριότητα που απαιτεί τεμάχιση της πληροφορίας και λεπτομερή προσοχή. Ωστόσο η ίδια εμπειρία μπορεί να βιωθεί με εντελώς διαφορετικούς τρόπους, πχ. το ίδιο βιβλίο θα το αντιληφθούμε εντελώς διαφορετικά ανάλογα με την περίσταση, την διάθεση ή την ηλικία (οι Ινδοί φιλόσοφοι νομίζω είχαν μία εκπληκτική συνήθεια να διεξάγουν την ίδια συζήτηση νηφάλιοι και μεθυσμένοι).

Το ζητούμενο λοιπόν δεν είναι τόσο να καταλάβουμε ή να ορίσουμε τον 'εαυτό' όσο το να τον εμπλουτίσουμε και εξελίξουμε (διά του συνδυασμού εμπειρίας και γνώσης). Εξάλλου ο βαθύτερος και ευρύτερος 'εαυτός' θα παραμένει πάντα ασυνείδητος, άδηλος...κάθε βράδυ όταν οριζοντιωνόμαστε από την κούραση επιστρέφουμε στα ενδότερα (εξώτερα) της ύπαρξης, πίσω στο αρχέγονο σπήλαιο και ομφαλό της 'γης'...έχουμε συνηθίσει τόσο πολύ την καθημερινή αυτή ρουτίνα και γι'αυτό μας διαφεύγει η ιερότητα της μετάβασης. Και κανένα πρόβλημα δεν έχω με τον κάθε είδους διαλογισμό ωστόσο ο ‘ύπνος’ ήταν και θα είναι η πιο φυσική μορφή διαλογισμού και ενδοσκόπησης. Ωστόσο ο ορισμός του 'εαυτού' στο όνειρο πάντα θα μας διαφεύγει, έτσι δεν είναι; Διότι εκεί ο 'εαυτός' επιστρέφει σε μία αρχέγονη κατάσταση διαρκούς ροής και μετάλλαξης, φαίνεται να μετέχει σε κάτι ευρύτερο, συλλογικότερο και απρόσωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 16:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Αποτελείται από τέσσερα μέρη.
1) το γνωστό και φανερό σε όλους (άσπρο-άσπρο), (εξωτερικά χαρακτηριστικά, συμπεριφορά, σταδιοδρομία κτλ).
2) το γνωστό μόνο σε εσένα (άσπρο-μαύρο), πράγματα που γνωρίζεις μόνο εσύ και δεν πρόκειται να μοιραστείς με κανέναν, ή τέλος πάντων θα μοιραστείς μόνο με ελάχιστους-ελάχιστες.
3) όσα καταλαβαίνουν οι άλλοι για εσένα, αλλά εσύ έχεις μεσάνυχτα (μαύρο-άσπρο), η 'τυφλή' πλευρά του εαυτού σου, την αποκαλούμε και 'καμπούρα' καμιά φορά μεταφορικά διότι οι άνθρωποι γενικώς τείνουν να υπερεκτιμούν τα πλεονεκτήματα και να παραβλέπουν τα μειονεκτήματά τους.
4) το άγνωστο σε εσένα και τους υπόλοιπους (μαύρο-μαύρο)


Παράθυρο Johari (βλ. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%BF_Johari, http://beausillage.com/esis-poso-kala-gnorizete-ton-eavto-sas-to-parathiro-johari/)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 17:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α γεια σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 19:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Ελπίζω μόνο να έχεις αναθεωρήσει όσα έλεγες για ιεροεξεταστές του φόρουμ και ελπίζω επίσης να έχεις πάψει να θεωρείς 'πολύ ενδιαφέροντα' όσα έγραφε εκείνος ο Μ87


Αυτό που έλεγα ήταν :

quote:
Δεν τον υποστηρίζω, προσωπικά βρήκα ενδιαφέροντα αυτά που λέει και τις απορίες που διατυπώνει

To "πολύ ενδιαφέροντα" δεν ξέρω που το βρήκες. Συνεχίζω να τα θεωρώ ενδιαφέροντα όπως επίσης και όσες απορίες διατύπωνε (μάλλον ρητορικές) παρ' ότι δεν συμφωνώ.

quote:
ωστόσο είναι εντελώς ασυνεπές (έως και φαιδρό) από τη μία να κατηγορείς το φόρουμ ως ανύπαρκτης ποιότητας και διαχείρισης

Συνεχίζω να θεωρώ πως η διαχείριση είναι ανύπαρκτη (δεν είδα ως στιγμής κάποιον συντονιστή έστω σε κάποιο θέμα, όπως επίσης "ξεφυλλίζοντας" κάποια θέματα διάβασα αναρτημένα βρισίδια, καντήλια και γαμοσταυρίδια χωρίς αυτά να έχουν απομακρυνθεί ώστε να "τακτοποιηθεί" λίγο ο χώρος). Παρά τούτο, μπορώ σε κάποιο βαθμό να δικαιολογήσω την ανυπαρξία, γιατί άνθρωποι είμαστε και οπωσδήποτε έχουμε και άλλες υποχρεώσεις. Επίσης, δεν αναφέρθηκα σε ποιότητα του φόρουμ

quote:
και από την άλλη να επαινείς τον Μ87 που του την πέφτουν οι ταλιμπάν του

όπως επίσης και δεν επαίνεσα το συγκεκριμένο μέλος.

Με την σειρά μου θα ήθελα να σου πω ούτε φυσικά κι από την μεριά μου υπάρχει κάποιο πρόβλημα kost! αλλά και πως ούτε θα μπω στην διαδικασία να χαρακτηρίσω πως λέγεται αυτός που βάζει λόγια στο στόμα κάποιου άλλου που δεν τα είπε στην πραγματικότητα. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί.

Παραπάνω, σου έχω κάνει μια ερώτηση. Το παράθυρο Johari είναι όντως ένα σημαντικό εργαλείο και πολύ σωστά το χρησιμοποίησες στην απάντησή σου στον Πύρινο. (για να αρχίσουν να μπαίνουν τα πράγματα από την αρχή σωστά)

Edited by - yellow_code on 26/08/2017 19:53:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 20:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα είναι όντως ενδιαφέρον και θα μπορούσε να προκαλέσει την ενεργή συμμετοχή πολλών μελών (που προτιμούν να παραμένουν αναγνώστες) αν δεν υπήρχαν οι γνωστοί ταλιμπάν του εσωτέρικα οι οποίοι, εκμεταλλευόμενοι την ανυπαρξία της αμερόληπτης και αποτελεσματικής διαχείρισης του χώρου, επιτίθενται στο πρόσωπο που εκφράζει τις απόψεις του και όχι στις ίδιες τις απόψεις, ελέγχουν το παρελθόν και τις πράξεις αυτού του προσώπου μέσα από το διαδίκτυο και ιερο-εξετάζουν τον ίδιο, λες και κάποιος του όρισε δικαστές και κριτές αυτών. Θα μου πείτε, πάντα σε ότι γράφεται εξετάζουμε και ποιος είναι αυτός που τα γράφει.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, ο ανθρωπάκος αυτός που γράφει όλα αυτά δεν ζητάει τίποτε περισσότερο από το να βγει κάποιος και να αντιλογήσει με λογικά επιχειρήματα αυτά που λέει. Αντιθέτως, εισπράττει χλεύη, ειρωνεία και - θα τολμούσα να πω - μίσος.

Δεν τον υποστηρίζω, προσωπικά βρήκα ενδιαφέροντα αυτά που λέει και τις απορίες που διατυπώνει, ούτε τον γνωρίζω τον άνθρωπο, ούτε γνωρίζω το παρελθόν του, ούτε με νοιάζει κιόλας να πω την αλήθεια. Απλά, εδώ μέσα, με τα συγκεκριμένα μέλη που υπάρχουν και με την συγκεκριμένη διαχείριση αυτού του χώρου, η γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει διάλογος.


Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως το χαρακτηριστικό ενός εξελιγμένου μυαλού είναι να απολαμβάνει ακόμη κι εκείνες τις ιδέες ή σκέψεις με τις οποίες διαφωνεί, κάτι που σίγουρα δεν υπάρχει σ' αυτό το διαδικτυακό φόρουμ (αν κρίνω από τις φραστικές και προκλητικές απαντήσεις που δέχεται ο άνθρωπος αυτός, ανεξαρτήτως ποιος είναι, τι πρόβλημα πιθανόν αντιμετωπίζει ο ίδιος και τι κουπί τραβάει στη ζωή του). Αυτά.

Παρά τούτο και ανεξαρτήτως της ταλιμπανέζικης συμπεριφοράς κάποιων και του χαμηλού επιπέδου του φόρουμ, θα παραθέσω και την άποψή μου σχετικά με το ίδιο το θέμα για να μην θεωρηθεί - που θα θεωρηθεί - η απόφασή μου να γράψω κακόβουλη.


Ε όχι και σού βάζω λόγια στο στόμα yellow_code...πρώτο μήνυμα και υποστηρίζεις ένα μέλος που παραληρούσε και προπαγάνδιζε ασύστολα...με το καλημέρα σας...και ονομάζοντας όσους τον κράξανε 'ταλιμπάν'...και κατά τ'άλλα ζητάς να προσέχω εγώ τους χαρακτηρισμούς μου? Σε παραπέμπω ευθέως στο παράθυρο νο. 3 του Johari, το τυφλό ντε, την καμπούρα που λέγαμε...

anyway, λήξαν το παραπάνω για εμένα...η ερώτηση ποιά είναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 20:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

πρώτο μήνυμα και υποστηρίζεις


quote:
Δεν τον υποστηρίζω, προσωπικά βρήκα ενδιαφέροντα αυτά που λέει και τις απορίες που διατυπώνει

quote:
ένα μέλος που παραληρούσε και προπαγάνδιζε ασύστολα..

Αυτό το λες εσύ. Και δικαίωμά σου να το λες. Εγώ δεν ξέρω αν παραληρούσε. Είναι βαριά κουβέντα αυτή και δεν την λέμε έτσι απλά. Όπως επίσης και ότι προπαγάνδιζε. Κι αυτό δικό σου συμπέρασμα. Εγώ για να το πω αυτό, θα χρειαζόμουν περισσότερες αποδείξεις.

quote:
και ονομάζοντας όσους τον κράξανε 'ταλιμπάν'...

Ταλιμπάν είναι όσοι δεν αφήνουν τον άλλον να μιλήσει έστω κι αν εκείνος πει την μεγαλύτερη ανοησία.

quote:
και κατά τ'άλλα ζητάς να προσέχω εγώ τους χαρακτηρισμούς μου?

Ζητάω και οι δυο μας να είμαστε προσεκτικοί.

Το παράθυρο νο.3 όπως ισχύει για μένα ασφαλώς θα ισχύει και για σένα ε; Ή μήπως για σένα όχι ;

Τέλος πάντων ...

Κάπου στην αρχή αυτού του θέματος, λες :

quote:
λέμε πολλές φορές ότι 'πρέπει να ξανβρούμε το αθώο παιδί μέσα μας' ξεχνώντας ότι ένα παιδί, ακριβώς επειδή υπολείπεται βασικών φίλτρων, είναι ικανό για την μεγαλύτερη μοχθηρία και σκληρότητα

Από που προκύπτει αυτή η άποψή σου ; Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα που να την επαληθεύει ; (αν είναι δυνατόν, να μην είναι μεμονωμένης και ιδιάζουσας περίπτωσης γιατί καταλαβαίνεις πως δεν μπορούμε να διατυπώνουμε μια γενικότητα κρίνοντας από μια σπάνια και ιδιάζουσα περίπτωση)

Edited by - yellow_code on 26/08/2017 20:35:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 21:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το λες εσύ. Και δικαίωμά σου να το λες. Εγώ δεν ξέρω αν παραληρούσε. Είναι βαριά κουβέντα αυτή και δεν την λέμε έτσι απλά. Όπως επίσης και ότι προπαγάνδιζε. Κι αυτό δικό σου συμπέρασμα. Εγώ για να το πω αυτό, θα χρειαζόμουν περισσότερες αποδείξεις.

Το μέλος αυτό παραληρούσε εναντίον της ψυχολογίας-ψυχιατρικής και προπαγάνδιζε υπέρ της θρησκείας με κείμενα πολύ ενοχλητικά στην ανάγνωση και επαναλαμβανόμενα...και οι τυφλοί το βλέπανε αυτό...πλην εσού κίτρινε κωδικέ που βιάστηκες να τα χώσεις χωρίς να έχεις ρίξει ούτε μία ματιά στα κείμενα του!

quote:
Ταλιμπάν είναι όσοι δεν αφήνουν τον άλλον να μιλήσει έστω κι αν εκείνος πει την μεγαλύτερη ανοησία.

Ουδείς τον εμπόδισε να μιλήσει και ουδείς εκφράστηκε με 'μίσος' (!!!) απέναντί του, όπως καταλόγισες, αντιθέτως τόσο τα μέλη όσο και ο συντονιστής του φόρουμ δείξανε μεγάλη υπομονή και ανεκτικότητα στο παραλήρημά του.

quote:
Το παράθυρο νο.3 όπως ισχύει για μένα ασφαλώς θα ισχύει και για σένα ε; Ή μήπως για σένα όχι ;

Εννοείται ισχύει για όλους μας! Προσπαθώ να βλέπω πάντα τα σφάλματά μου, ασχέτως εάν πολλές φορές δεν τα καταφέρνω. Εν προκειμένω, κατανοώ για ποιό λόγο ένα νέο μέλος μπορεί να θεωρήσει ότι καμιά φορά έχω καχύποπτη έως και 'ανακριτική' συμπεριφορά απέναντι σε άλλα νέα μέλη. Είναι που μου βγαίνει το ντετεκτιβίστικο, ξέρεις να ακολουθήσω τα σημάδια, να ταυτοποιήσω κτλ Ωστόσο εάν είχες κάνει λίγη έρευνα παραπάνω, εάν είχες διαβάσει τι ανοησίες έγραφε το εν λόγω μέλος, και κυρίως εάν έβαζες την προκατάληψή σου στην άκρη θα καταλάβαινες ότι αυτά που είπες ήταν άστοχα και άδικα.

Αυτό για τα μικρά παιδιά είναι καλή ερώτηση yellow_code! Όταν το έγραφα είχα στο μυαλό μου την εναρκτήρια σκηνή από την Άγρια Συμμορία του Πέκινπα που δείχνει κάτι παιδάκια να ηδονίζονται βασανίζοντας κάτι σκορπιούς...κοίτα...εγώ γενικώς είμαι λίγο αντιδραστικός, θέλω να εξετάξω πάντα την σκοτεινή, άγνωστη πλευρά των πραγμάτων...θα πουν όλοι άσπρο, εγώ θα πω μαύρο έτσι για σπάσιμο...διότι για να συμφωνούν όλοι κάποιο λάκκο θα'χει η φάβα έχω βέβαια και κάποια επιχειρήματα...έλεγε πιο πριν ο xristosxatz περί της ανώτερης αντιληπτικής ή συνειδησιακής κατάστασης των παιδιών. Αυτό είναι κάτι που το ακούμε συχνά, η παιδική αθωότητα, τα χρόνια της 'Εδέμ', η νηπιακή μακαριότητα, τότε που οι αισθήσεις λειτουργούσαν τρόπον τινά ενοποιημένα, η συνείδηση είχε πιο ολιστικό χαρακτήρα, τα λουλούδια μύριζαν πιο όμορφα, το γρασίδι ήταν πιο πράσινο κτλ. Και από τη μία φαίνεται να έχει μία βάση όλο αυτό, χρόνια πιο μαγικά και ανέμελα...ωστόσο πρόκειται και για μια εκ των υστέρων κατασκευασμένη ανάμνηση...το παρελθόν πάντα μυθοποιείται...ακριβώς επειδή τα χρόνια αυτά δεν θα έρθουν ποτέ εμείς τα φανταζόμαστε ως ονειρεμένα ξεχνώντας ότι ακόμα και τότε είχαμε έγνοιες και προβλήματα.

Ήθελα επίσης να πω ότι στην παιδική ηλικία το άτομο είναι ηθικά ακατέργαστο και ανεκπαίδευτο, με όλα τα κακά και τα καλά που συνεπάγεται αυτό. Και παραδείγματα έχω ακούσει μικρών παιδιών που βασανίζουν ζωάκια, και παραδείγματα έχω δει παιδιών που βγάζουν φοβερή κτητικότητα και ζήλια (ειδικά το μεγαλύτερο αδερφάκι προς το μικρό), και τα οποία φυσικά διαθέτουν το πιο τεράστιο 'εγώ' που μπορεί να φανταστεί κανείς. Εάν τα μωρά διέθεταν την σωματική δύναμη ενός ενήλικα τότε θα μπορούσαν κάλλιστα να σκοτώσουν εκείνον που θα τολμήσει να τούς πάρει το μαγικό παιχνίδι από τα χέριαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 22:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και από τη μία φαίνεται να έχει μία βάση όλο αυτό, χρόνια πιο μαγικά και ανέμελα...ωστόσο πρόκειται και για μια εκ των υστέρων κατασκευασμένη ανάμνηση...το παρελθόν πάντα μυθοποιείται...ακριβώς επειδή τα χρόνια αυτά δεν θα έρθουν ποτέ εμείς τα φανταζόμαστε ως ονειρεμένα ξεχνώντας ότι ακόμα και τότε είχαμε έγνοιες και προβλήματα.

Το ψυχοσωματικο συστημα που καλουμε ψυχισμο εχει μια ιδιοτητα που λεγεται αποθηκευση


Συμφωνα με αυτον τον ορο οποιαδηποτε αισθηση περασει απο το σωμα μας παραμενει για μεγαλα χρονικα διαστηματα

Αν τωρα προσθεσει κανεις την επιβαρυνση του σωματος απο τις λανθασμενες συνηθειες ζωης ,και προσθεσει επισης τις ζημιες που εχει ηδη το σωμα υποστει ,απο αυτες στην διαρκεια του χρονου ,τοτε ολα αυτα φτιαχνουν ενα εκρηκτικο μειγμα για πολυ κοσμο

Τα δεομενα εμπειριες επισης που εχουμε αποθηκευσει ,και πως αυτα λειτουργουν

Ολο αυτο ειναι ενας φαυλος και ατελειωτος αληλοεπηρεαζομενος κυκλος παραγοντων και συνιστοσων ψυχισμου που ειναι πολυ δυσκολο ακομα και να τον κατανοηση ανιχνευσει κανεις

Ακομα βεβαια πιο δυσκολο να τον διακοψει

Ακομα και αν ειναι αφιερωμενος σε αυτο

Οι δυναμεις ειναι τεραστιες για τα δικα μας μεγεθη και δυνατοτητες


Ολα αυτα τα ειπα θελοντας να καταληξω στο γιατι τα παιδια διαφερουν απο εμας

Τα παιδια δεν εχουν τοσους επιβαρυντικους παραγοντες


Τα σωματα τους ειναι καινουργια ,και αντεχουν ακομα την καταπονηση χωρις να δειχνουν εμφανη σημαδια δυσλειτουργιων σε σχεση με τον ψυχισμο


Δεν ειναι φορτωμενα με τοσες εμπειριες δεδομενα


Και βεβαια δεν εχουν μπει στην σεξουαλικοτητα ,η οποια ειναι ο πλεον επιβαρυντικος παραγοντας


Αυτοι ειναι και οι λογοι που ναι μεν μπορει να ζηλευουν ,να γινουν καποιες φορες κακκα

Το σωμα τους δεν εχει την ταση αποθηκευσης και δημιουργιας μορφων διαδικασιων και εντυπωσεων ,για ολους τους παραπανω λογους


Επειδη δεν τα βαρυνουν ολα τα παραπανω που επιβαρυνουν εμας συνεχιζουν να εχουν αυξημενη αντιληπτικοτητα


Και παλι ομως σε σχεση με εμας

Δυστυχως ομως για αυτα και αρα για τον μελοντικο κοσμο, επειδη δεν γνωριζουν τι τα περιμενει καποια στιγμη πεφτουν στα ιδια λαθη που πεσαμε και εμεις και καταληγουν ακριβως οπως εμας


Ισως αυτες τις εποχες και χειροτερα λογω της υπαρξης ολο και περισσοτερο εκφυλιστικων παραγοντων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 00:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
yellow code, φαίνεται πως ο λόγος συμμετοχής σου στο φόρουμ είναι άλλος από αυτόν που θέλεις να δείχνεις. Φαίνεται (σε εμένα) πως σκοπός σου είναι να βάλεις μια "τάξη" στο θέμα της συμπεριφοράς συγκεκριμένων χρηστών μόνο. Δηλαδή κάποιοι χρήστες οι οποίοι ασελγούν κυριολεκτικά πάνω του μένουν στο απυρόβλητο, και αυτοί που διαμαρτύρονται, χαρακτηρίζονται Ταλιμπάν.

Οσον αφορά τους δυο τρεις που έχεις αναφέρει, αποτελούν τις περιπτώσεις όπου ο συνηθισμένος νοήμων άνθρωπος θα χαρακτήριζε προβληματικές. Παρόλα αυτά εσύ κάνεις πως δεν τα βλέπεις, παρά βλέπεις αυτά που κάνουν οι υπόλοιποι. Γυαλιά πολαρόιντ λέγεται το φαινόμενο, "πήρα κόκκινα γυαλιά, κι όλα γύρω σινεμά τα βλέπω", λέει το τραγούδι.

quote:

Αυτό το λες εσύ. Και δικαίωμά σου να το λες. Εγώ δεν ξέρω αν παραληρούσε. Είναι βαριά κουβέντα αυτή και δεν την λέμε έτσι απλά. Όπως επίσης και ότι προπαγάνδιζε. Κι αυτό δικό σου συμπέρασμα. Εγώ για να το πω αυτό, θα χρειαζόμουν περισσότερες αποδείξεις.

Υπάρχει ένα θέμα με την παραπάνω άποψη. Αν ο τύπος δεν παραληρούσε, και τα έγραφε αυτά για πλάκα, τότε είναι troll. Αν τα έγραφε σοβαρά, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αν εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό, παρότι δείχνεις απολύτως φυσιολογικός με αυτά που γράφεις, τότε οι προσθέσεις σου είναι άλλες. 101 επαγωγική λογική.


quote:

Ταλιμπάν είναι όσοι δεν αφήνουν τον άλλον να μιλήσει έστω κι αν εκείνος πει την μεγαλύτερη ανοησία.

"Ταλιμπάν" είναι η περιγραφή που ταιριάζει σε ένα-δυο θρησκόληπτους τενεκέδες που ασελγούν σποραδικά στο φόρουμ, και σε κάποιους άρτι αφιχθέντες προπαγανδιστές. Αν πάλι και αυτό δεν το αντιλαμβάνεσαι, θα σου παραθέσω μια αγαπημένη μου ατάκα:

"Οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης έδωσαν το δικαίωμα να μιλάνε σε λεγεώνες ηλιθίων που άλλοτε δεν μίλαγαν παρά μόνο σε μπαρ, αφού είχαν πιει κανένα ποτήρι κρασί, χωρίς να βλάπτουν την κοινότητα. Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν, αλλά σήμερα έχουν το ίδιο δικαίωμα λόγου με ένα βραβείο Νόμπελ. Είναι η εισβολή των ηλιθίων", Ουμπέτο Εκο

Αν λοιπόν θεωρείς τον παραπάνω τύπο Ταλιμπάν, προφανώς είμαι ακόλουθός του. Σημείωση δε ότι οι "νομπελίστες" όχι μόνο μιλάνε εδώ μέσα, αντιθέτως δεν μπορούν να σταματήσουν να το κάνουν. Ο ζωτικός χώρος που απομένει για τους υπόλοιπους είναι η σιωπή ανάμεσα στις κραυγές τους. Το +90% του υλικού που υπάρχει μέσα στη σελίδα, μη γενικεύσω στο "εκεί έξω".

Όπως είδες η απόπειρα σου για διάλογο έληξε άδοξα. Προφανώς το γνώριζες αυτό, όπως επίσης και γνωρίζεις τις απόψεις μου. Δεν ξέρω αν παρακολουθείς καιρό το φόρουμ ή είσαι κάποιος ινκόγκνιτο "παλιός". Θα σου επαναλάβω παρόλα αυτά κάποιες θέσεις μου, για μια φορά ακόμη: Όποιο φόρουμ "χρησιμοποιείται" με αυτόν το τρόπο, κάνει περισσότερη ζημιά, παρά καλό. Αυτό θέλω να το κρατήσεις, γιατί ελπίζω κάποτε να φτάσει η ώρα της αυτοκριτικής για όλους μας, ακόμα και αυτούς που νομίζουν ότι την έχουν κάνει.


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 00:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
yellow code, φαίνεται πως ο λόγος συμμετοχής σου στο φόρουμ είναι άλλος από αυτόν που θέλεις να δείχνεις. Φαίνεται (σε εμένα) πως σκοπός σου είναι να βάλεις μια "τάξη" στο θέμα της συμπεριφοράς συγκεκριμένων χρηστών μόνο. Δηλαδή κάποιοι χρήστες οι οποίοι ασελγούν κυριολεκτικά πάνω του μένουν στο απυρόβλητο, και αυτοί που διαμαρτύρονται, χαρακτηρίζονται Ταλιμπάν.

Όσον αφορά τους δυο τρεις που έχεις αναφέρει, αποτελούν τις περιπτώσεις όπου ο συνηθισμένος νοήμων άνθρωπος θα χαρακτήριζε προβληματικές. Παρόλα αυτά εσύ κάνεις πως δεν τα βλέπεις, παρά βλέπεις αυτά που κάνουν οι υπόλοιποι. Γυαλιά πολαρόιντ λέγεται το φαινόμενο, "πήρα κόκκινα γυαλιά, κι όλα γύρω σινεμά τα βλέπω", λέει το τραγούδι.

quote:

Αυτό το λες εσύ. Και δικαίωμά σου να το λες. Εγώ δεν ξέρω αν παραληρούσε. Είναι βαριά κουβέντα αυτή και δεν την λέμε έτσι απλά. Όπως επίσης και ότι προπαγάνδιζε. Κι αυτό δικό σου συμπέρασμα. Εγώ για να το πω αυτό, θα χρειαζόμουν περισσότερες αποδείξεις.


Υπάρχει ένα θέμα με την παραπάνω άποψη. Αν ο τύπος αυτός δεν παραληρούσε και τα έγραφε όλα αυτά για πλάκα, τότε είναι troll. Αν τα έγραφε σοβαρά, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αν εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό, παρότι δείχνεις απολύτως φυσιολογικός με τα υπόλοιπα που γράφεις, τότε οι προθέσεις σου είναι άλλες. 101 επαγωγική λογική.


quote:

Ταλιμπάν είναι όσοι δεν αφήνουν τον άλλον να μιλήσει έστω κι αν εκείνος πει την μεγαλύτερη ανοησία.


"Ταλιμπάν" είναι η περιγραφή που ταιριάζει σε ένα-δυο θρησκόληπτους τενεκέδες που ασελγούν σποραδικά στο φόρουμ, και σε κάποιους άρτι αφιχθέντες προπαγανδιστές. Αν πάλι και αυτό δεν το αντιλαμβάνεσαι, θα σου παραθέσω μια αγαπημένη μου ατάκα:

"Οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης έδωσαν το δικαίωμα να μιλάνε σε λεγεώνες ηλιθίων που άλλοτε δεν μίλαγαν παρά μόνο σε μπαρ, αφού είχαν πιει κανένα ποτήρι κρασί, χωρίς να βλάπτουν την κοινότητα. Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν, αλλά σήμερα έχουν το ίδιο δικαίωμα λόγου με ένα βραβείο Νόμπελ. Είναι η εισβολή των ηλιθίων", Ουμπέτο Εκο

Αν λοιπόν θεωρείς τον παραπάνω τύπο Ταλιμπάν, προφανώς είμαι ακόλουθός του. Σημείωση δε ότι οι "νομπελίστες" όχι μόνο μιλάνε εδώ μέσα, αντιθέτως δεν μπορούν να σταματήσουν να το κάνουν. Ο ζωτικός χώρος που απομένει για τους υπόλοιπους είναι η σιωπή ανάμεσα στις κραυγές τους. Το +90% του υλικού που υπάρχει μέσα στη σελίδα, μη γενικεύσω στο "εκεί έξω".

Όπως είδες η απόπειρα σου για διάλογο έληξε άδοξα, γιατί οι "συνομιλητές" σου μάλλον δεν έχουν έρθει να συζητήσουν. Προφανώς το γνώριζες αυτό, όπως επίσης και γνωρίζεις τις απόψεις μου. Δεν ξέρω αν παρακολουθείς καιρό το φόρουμ ή είσαι κάποιος ινκόγκνιτο "παλιός". Θα επαναλάβω παρόλα αυτά κάποιες θέσεις μου, για μια φορά ακόμη: Όποιο φόρουμ "χρησιμοποιείται" με αυτόν το τρόπο, κάνει περισσότερη ζημιά, παρά καλό. Αυτό θέλω να το κρατήσετε, γιατί ελπίζω κάποτε να φτάσει η ώρα της αυτοκριτικής για όλους μας, ακόμα και για αυτούς που νομίζουν ότι την έχουν κάνει.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 27/08/2017 00:55:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 01:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κάθομαι καν να διαβάσω όλα αυτά που λέτε μεταξύ σας (τα άσχετα με το θέμα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 06:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή μερικοί σκέφτονται με το κάτω κεφάλι και όχι με το κανονικό να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα
Τι πάει να πει τρόλ;
Τρολ σημαίνει να είσαι ο δεύτερος λογαριασμός κάποιου μέλους που γράφει ήδη, νομίζω τα μέλη που γράφουν τώρα εδώ είναι πολύ λίγα και δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες σε παλιότερες εποχές υπήρχαν πραγματικά και το έκαναν. Οποιοδήποτε Νέο Μέλος σημαίνει οτι μπήκε για να τρολάρει ή οτι είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία να προπαγανδίσει; Εγώ δεν είμαι ούτε Νέο Μέλος γνωρίζω το Esoterica απο πολύ παλιά πριν απο τον τύπο που υποτιμά τα νέα μέλη λες και είναι φαντάρος που απολύεται αλλά επειδή είχα διακόψει κάποια χρόνια, ξέχασα τον παλιό κωδικό, είχε καταστραφεί το μέιλ για να τον βρω έκανα νέο λογαριασμό με το νίκ που έχω στο Youtube.
Άν με ρωτήσει η διαχείριση θα της πω ποιος είναι ο παλιός μου λογαριασμός αλλά είναι θέμα δικό μου και της διαχείρισης.

Δεύτερον τι πάει να πεί Ταλιμπάν; Ο τύπος που μιλάει για Ταλιμπάν είδε πόσοι γέμισαν τις εκκλησίες τον 15Αύγουστο; Αριθμητικά αν τους μετρούσε ήταν πάνω απο το 90% του Ελληνικού πληθυσμού σε βαθμό που με ενόχλησε και μένα αυτή η τόσο μεγάλη θρησκοληψία τους θεώρησα υπερβολικούς, και ο ίδιος θα πήγε σίγουρα είναι υπερβέβαιο αυτό. Δεν μπορεί να είναι όλοι αυτοί διανοητικά καθυστερημένοι και μια χούφτα εδώ μέσα σαν τον ίδιο μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού να κατέχουν την αλήθεια. Να είναι το 10% των Ελλήνων περιθωριακοί και καθυστερημένοι να το δεχτώ, το 20% πάλι να το δεχτώ, να είναι το 95% αδύνατο μάλλον θα είναι καθυστερημένος αυτός που το λέει πλέον.
Μπορεί να να καβάλισε το καλάμι επειδή ψηφίστηκε πρωθυπουργός που δήλωνε άθεος αλλά οι υπουργοί και οι βουλευτές αυτού του πρωθυπουργού πάνε όλοι στην εκκλησία. Ο ίδιος που έδινε υποσχέσεις οτι θα χωρίσει το κράτος απο την εκκλησία έκανε τελικά πολύ μεγαλύτερες παροχές και δώρα στην εκκλησία απ'ότι όλοι οι υπόλοιποι και προηγούμενοι. Δεν το προβλημάτισε τίποτε απ'όλα αυτά, τίποτα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 08:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic

quote:
yellow code, φαίνεται πως ο λόγος συμμετοχής σου στο φόρουμ είναι άλλος από αυτόν που θέλεις να δείχνεις. Φαίνεται (σε εμένα) πως σκοπός σου είναι να βάλεις μια "τάξη" στο θέμα της συμπεριφοράς συγκεκριμένων χρηστών μόνο.

Καμία σχέση Heretic. Μια κουβέντα κάνω με τον kost. Σου είπα, είμαστε μεγάλοι άνθρωποι, τι "τάξη" να βάλω ;

quote:
Όσον αφορά τους δυο τρεις που έχεις αναφέρει, αποτελούν τις περιπτώσεις όπου ο συνηθισμένος νοήμων άνθρωπος θα χαρακτήριζε προβληματικές. Παρόλα αυτά εσύ κάνεις πως δεν τα βλέπεις, παρά βλέπεις αυτά που κάνουν οι υπόλοιποι. Γυαλιά πολαρόιντ λέγεται το φαινόμενο, "πήρα κόκκινα γυαλιά, κι όλα γύρω σινεμά τα βλέπω", λέει το τραγούδι.

Αυτόν τον χαρακτηρισμό τον δέχομαι και συμφωνώ μαζί σου. Είναι προβληματικές περιπτώσεις. Ως συμμετοχές δηλαδή είναι προβληματικές. Τώρα, αν το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο και πηγάζει από μια άλλη προβληματική κατάσταση που αφορά την ψυχική υγεία του ανθρώπου που συμμετέχει, αυτό μπορείς να το πεις με βεβαιότητα ; Επειδή διάβασες πέντε βλακείες ; Εγώ νομίζω πως δεν μπορείς να το πεις. Τώρα, αν εσύ επειδή εγώ δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα θες οπωσδήποτε να με "κατατάξεις" κάπου, εντάξει, τι να σου πω ... κάν'το, ok, φοράω γυαλιά πολαρόιντ και λέω το τραγουδάκι.

Και στην τελική ρε Heretic, ξέρεις ρε φίλε εσύ τι κουπί μπορεί να τραβάει ο άλλος στην προσωπική του ζωή ; Ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να έχει ο άλλος με το σπίτι του, με την οικογένειά του ή με την υγεία του ; Και προ πάντων ... τι σε νοιάζει;

Εγώ δεν σου κρύβω, από σένα θα περίμενα μια άλλου είδους αντιμετώπισή του. Θα περίμενα ας πούμε έναν αντίλογο στις παπαρiες που έγραφε με λογικά επιχειρήματα ώστε να αντιληφθεί πως όσα λέει μπορεί και να είναι λάθος. Εντάξει, θα μου πεις, χάσιμο χρόνου, ok. Για σένα. Δεκτόν. Εγώ όπως είδες μπήκα στην διαδικασία να του μιλήσω. Έχασα τον χρόνο μου ; Οk, τον έχασα. Πες ότι τον έχασα. Στο τέλος του λέω "εντάξει φίλε, εγώ συμφωνώ με το ότι δεν υπάρχει ψυχή, συμφωνώ με την άποψη του Heretic, κι εγώ αυτό νομίζω" και μετά δεν συνέχισα μαζί του.

quote:
Υπάρχει ένα θέμα με την παραπάνω άποψη. Αν ο τύπος αυτός δεν παραληρούσε και τα έγραφε όλα αυτά για πλάκα, τότε είναι troll.

Το ενδεχόμενο να ήρθε και να τα έγραψε για να υπάρχουν σε ακόμη ένα φόρουμ, δεν παίζει ; Όπως είδες αυτός πήγαινε και όπου έβρισκε φόρουμ τα κοπανούσε. Ε, ήρθε, έγραψε κι εδώ την βλακεία του κι έφυγε. Εγώ έτσι το βλέπω.

quote:
Αν τα έγραφε σοβαρά, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Εννοείς πρόβλημα δικό του, φαντάζομαι, ψυχολογικό. Ναι ρε συ Heretic, ok, μπορεί να έχει πρόβλημα ο τύπος αλλά αφ' ενός δεν το γνωρίζεις (ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας άλλος) με βεβαιότητα αυτό, αφ' ετέρου ... τι σε νοιάζει ;

quote:
Αν εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό, παρότι δείχνεις απολύτως φυσιολογικός με τα υπόλοιπα που γράφεις, τότε οι προθέσεις σου είναι άλλες.

Το αντιλαμβάνομαι αλλά δεν με νοιάζει. Δεν με απασχολεί αν ο άλλος έχει ψυχολογικό πρόβλημα και ήρθε να γράψει στο φόρουμ. Εντάξει, άμα δημιουργήσει τόσο μεγάλο πρόβλημα πια στους υπόλοιπους, ok, ίσως να του πω "έλα ρε φίλε, εντάξει, είπες ότι είπες κάν' την να τώρα, πάνε πάρε κα'να χάπι".

quote:
Όπως είδες η απόπειρα σου για διάλογο έληξε άδοξα, γιατί οι "συνομιλητές" σου μάλλον δεν έχουν έρθει να συζητήσουν.

Έληξε άδοξα γιατί εγώ δεν θέλησα να συνεχίσω και του είπα "ok φίλε, γεια χαρά! τα ξαναλέμε!". Και δεν θέλησα να συνεχίσω για τους δικούς μου λόγους τους οποίους όμως δεν ενδιαφέρει κανέναν να τους πω και δεν τους λέω. Και δεν με νοιάζει τι έχει έρθει ο καθένας εδώ για να κάνει. Εγώ ήρθα για κουβέντα. Άμα δω πως δεν μπορώ να κουβεντιάσω, σταματάω την κουβέντα. Χωρίς βρισίδια, χωρίς καντήλια, χωρίς γαμοσταυρίδια, χωρίς υπονοούμενα, χωρίς "είσαι ψυχάκι, σ' αμολήσαν απ' το τρελάδικο", χωρίς τίποτε. Θα πω την άποψή μου, εντάξει, μπορεί στο πρώτο μήνυμά μου να ήμουν λίγο υπερβολικός αλλά και οι δικές σας οι αντιδράσεις στα μέλη με τα οποία δεν συμφωνείτε είναι υπερβολικές. Τώρα ... αν αυτό δεν το αντιλαμβάνεστε ... εμένα δεν με νοιάζει να το αντιληφθείτε, δεν θα σας παρεξηγήσω γι' αυτό, ούτε θα κόψω και την καλημέρα μαζί σας.

quote:
"Οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης έδωσαν το δικαίωμα να μιλάνε σε λεγεώνες ηλιθίων που άλλοτε δεν μίλαγαν παρά μόνο σε μπαρ, αφού είχαν πιει κανένα ποτήρι κρασί, χωρίς να βλάπτουν την κοινότητα. Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν, αλλά σήμερα έχουν το ίδιο δικαίωμα λόγου με ένα βραβείο Νόμπελ. Είναι η εισβολή των ηλιθίων", Ουμπέτο Εκο

Ναι. Συμφωνώ. Το "Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν", δεν ξέρω τι εννοεί, με ποιον τρόπο δηλ. τους "αναγκάζαμε", αλλά δυστυχώς ένα φόρουμ δεν είναι μπαρ. Δεν μπορείς να τον πλακώσεις τον άλλον στο ξύλο (αν εννοεί αυτό). Είναι ιντερνετικό όλο αυτό, τι να κάνουμε ; Και πάλι σου λέω, ναι, συμφωνώ, έρχονται μεθυσμένοι, έρχονται ηλίθιοι. Ας τους αναλάβει η διαχείριση στην τελική.

Καλημέρα!

Edited by - yellow_code on 27/08/2017 09:49:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 09:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic και kost

Συγνώμη τώρα για να καταλάβω ... εσείς υποστηρίζετε κάποια πράγματα για την συμμετοχή εκείνου του μέλους που μπήκε μέσα κι έγραφε για την Ψυχολογία και αντιδρούσε και έγραφε τέλος πάντων ότι έγραφε.

Επειδή εγώ, όχι ότι δεν συμφωνώ μαζί σας, αλλά απλώς δεν δίνω τόσο μεγάλη έκταση στο γεγονός (δεν θέλω ρε παιδί μου να τον χαρακτηρίσω τον τύπο "ψυχάκι", δεν το ξέρω αυτό γι' αυτόν και δεν με νοιάζει), πρέπει ας πούμε τώρα οπωσδήποτε να συμφωνήσω μαζί σας και να τον πάρω με τις πέτρες ; Να συμφωνήσω πως παραληρούσε ; Πως προπαγάνδιζε ;

Δεν συμφωνώ μ' αυτό ρε παιδιά, εντάξει τώρα δηλ. τι να κάνουμε ; Συμφωνώ πως ήταν μια προβληματική συμμετοχή αλλά μέχρι εκεί.

Και να σας πω και κάτι άλλο ; Η δική του συμμετοχή ήταν προβληματική. Και αν υποθέσουμε, ΑΝ λέω, πως αυτός ο άνθρωπος είχε κάποιο πρόβλημα ψυχολογικό, τι σόϊ συμμετοχή θα περιμένατε να είχε ; Φυσιολογική ; Δηλαδή, παραδέχομαι εγώ για κάποιον πως είναι ψυχάκι. Και τι κάνω ; Δεν τον αντιμετωπίζω σαν άνθρωπο με ψυχολογικό πρόβλημα αλλά πάω και του ρίχνω άλλη μια σπρωξιά να τον τελειώσω. Αυτό τι είναι ; Είναι σωστό από μέρους μου ;

Τέλος πάντων ρε παιδιά, αρκετά δεν ασχοληθήκαμε μ' αυτόν ; Αυτός ήρθε, έγραψε τις βλακείες του, έφυγε. Εμείς ακόμη τον συζητάμε. Φτάνει.

Edited by - yellow_code on 27/08/2017 10:00:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 09:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας επιλέγει να γραψει ο,τι θέλει, και δικαίωμα του. Και δικαίωμα των άλλων να κρίνουν. Κατά τ'αλλα συμφωνώ ότι η αδιαφορία είναι πολλές φορες προτιμότερη από την κριτική ή επίθεση. Πάμε παρακάτω λοιπόν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 10:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Όταν το έγραφα είχα στο μυαλό μου την εναρκτήρια σκηνή από την Άγρια Συμμορία του Πέκινπα που δείχνει κάτι παιδάκια να ηδονίζονται βασανίζοντας κάτι σκορπιούς...κοίτα...εγώ γενικώς είμαι λίγο αντιδραστικός, θέλω να εξετάξω πάντα την σκοτεινή, άγνωστη πλευρά των πραγμάτων...θα πουν όλοι άσπρο, εγώ θα πω μαύρο έτσι για σπάσιμο...διότι για να συμφωνούν όλοι κάποιο λάκκο θα'χει η φάβα έχω βέβαια και κάποια επιχειρήματα...έλεγε πιο πριν ο xristosxatz περί της ανώτερης αντιληπτικής ή συνειδησιακής κατάστασης των παιδιών. Αυτό είναι κάτι που το ακούμε συχνά, η παιδική αθωότητα, τα χρόνια της 'Εδέμ', η νηπιακή μακαριότητα, τότε που οι αισθήσεις λειτουργούσαν τρόπον τινά ενοποιημένα, η συνείδηση είχε πιο ολιστικό χαρακτήρα, τα λουλούδια μύριζαν πιο όμορφα, το γρασίδι ήταν πιο πράσινο κτλ. Και από τη μία φαίνεται να έχει μία βάση όλο αυτό, χρόνια πιο μαγικά και ανέμελα...ωστόσο πρόκειται και για μια εκ των υστέρων κατασκευασμένη ανάμνηση...το παρελθόν πάντα μυθοποιείται...ακριβώς επειδή τα χρόνια αυτά δεν θα έρθουν ποτέ εμείς τα φανταζόμαστε ως ονειρεμένα ξεχνώντας ότι ακόμα και τότε είχαμε έγνοιες και προβλήματα.

Ήθελα επίσης να πω ότι στην παιδική ηλικία το άτομο είναι ηθικά ακατέργαστο και ανεκπαίδευτο, με όλα τα κακά και τα καλά που συνεπάγεται αυτό. Και παραδείγματα έχω ακούσει μικρών παιδιών που βασανίζουν ζωάκια, και παραδείγματα έχω δει παιδιών που βγάζουν φοβερή κτητικότητα και ζήλια (ειδικά το μεγαλύτερο αδερφάκι προς το μικρό), και τα οποία φυσικά διαθέτουν το πιο τεράστιο 'εγώ' που μπορεί να φανταστεί κανείς. Εάν τα μωρά διέθεταν την σωματική δύναμη ενός ενήλικα τότε θα μπορούσαν κάλλιστα να σκοτώσουν εκείνον που θα τολμήσει να τούς πάρει το μαγικό παιχνίδι από τα χέρια


Το πρώτο που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν είσαι γονιός ; (αυτό είναι προσωπικό βέβαια, αν θες απαντάς, αν θες δεν απαντάς)

Πέραν αυτού, στην απάντησή σου φίλε kost, φαίνεται πως συνδέεις την έννοια της παιδικής "αθωότητας" με το παρελθόν. Λογικό. Συγκεκριμένα λες

quote:
Αυτό είναι κάτι που το ακούμε συχνά, η παιδική αθωότητα, τα χρόνια της 'Εδέμ', η νηπιακή μακαριότητα, τότε που οι αισθήσεις λειτουργούσαν τρόπον τινά ενοποιημένα, η συνείδηση είχε πιο ολιστικό χαρακτήρα, τα λουλούδια μύριζαν πιο όμορφα, το γρασίδι ήταν πιο πράσινο κτλ. Και από τη μία φαίνεται να έχει μία βάση όλο αυτό, χρόνια πιο μαγικά και ανέμελα...ωστόσο πρόκειται και για μια εκ των υστέρων κατασκευασμένη ανάμνηση...το παρελθόν πάντα μυθοποιείται...ακριβώς επειδή τα χρόνια αυτά δεν θα έρθουν ποτέ εμείς τα φανταζόμαστε ως ονειρεμένα ξεχνώντας ότι ακόμα και τότε είχαμε έγνοιες και προβλήματα.

Θα ήθελα να το δούμε λίγο το θέμα, απομονώνοντας όσο μπορούμε αυτήν την έννοια από τα ... παρελκόμενά της. Σαν δικαστές ας πούμε. Σε ένα υποθετικό δικαστήριο, θα καταδίκαζες ως κατηγορούμενο ένα παιδί ; Θα του επέβαλες δηλαδή τιμωρία χωρίς ελαφρυντικά ; κι αν όχι, ποιο ελαφρυντικό θα αναγνώριζες στο παιδί και γιατί ;

(θα μου πεις αυτό το κάνουμε πολλές φορές οι γονείς, σαν τιμωρία σε μια αταξία ας πούμε). Αλλά εδώ, δεν αναφερόμαστε σε απλές αταξίες ενός παιδιού.

quote:
Ήθελα επίσης να πω ότι στην παιδική ηλικία το άτομο είναι ηθικά ακατέργαστο και ανεκπαίδευτο, με όλα τα κακά και τα καλά που συνεπάγεται αυτό. Και παραδείγματα έχω ακούσει μικρών παιδιών που βασανίζουν ζωάκια, και παραδείγματα έχω δει παιδιών που βγάζουν φοβερή κτητικότητα και ζήλια (ειδικά το μεγαλύτερο αδερφάκι προς το μικρό), και τα οποία φυσικά διαθέτουν το πιο τεράστιο 'εγώ' που μπορεί να φανταστεί κανείς.

Που το βρήκαν ; (και καλύτερα, πότε πρόλαβαν να το αποκτήσουν ;)

quote:
Εάν τα μωρά διέθεταν την σωματική δύναμη ενός ενήλικα τότε θα μπορούσαν κάλλιστα να σκοτώσουν εκείνον που θα τολμήσει να τούς πάρει το μαγικό παιχνίδι από τα χέρια

;;; να σκοτώσουν ;;; λες ότι θα έφταναν σε τέτοιο σημείο ; Μου κάνει εντύπωση αυτό.

(συγνώμη για τα συνεχόμενα edit, πίνω καφέ και διαβάζω και μου διαφεύγουν πράγματα ... :) )

Edited by - yellow_code on 27/08/2017 10:47:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy