ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΟΥΔΑΣ Ο ΙΣΚΑΡΙΩΤΗΣ. ΠΡΟΔΟΣΙΑ Η' ΘΕΪΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 01:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ανθρώπινη φύση είναι η πηγή της αμαρτίας, για αυτό υπάρχει και ο θάνατος.

Δηλαδή el.elyon πεθαίνουμε γιατί είμαστε αμαρτωλοί ;
Άραγε όλοι αυτοί που χαρακτήρισε ως άγιους ο χριστιανισμός μετά θάνατο ,γιατί πεθάνανε ,αφού πιστέψανε και αποβάλανε την αμαρτία από πάνω τους ;

quote:
Ο άνθρωπος είναι ανίκανος από μόνος του να ελευθερωθεί από την αμαρτία, για αυτό και διάλεξε άλλο δρόμο: δεν υπάρχει αμαρτία, δεν υπάρχει ο Θεός που τιμωρεί την αμαρτία αλλά αγαπάει τον Άνθρωπο, δεν υπάρχει Κρίση, αλλά υπάρχουν οι αμαρτωλοί Θεοί με τα πάθη τους, όλα είναι Ένα!

Η φαντασία είναι καλή ,αλλά μέχρι ένα όριο .

quote:
Επειδή είσαι ελεύθερος να επιλεγείς -γιατί ο Θεός θέλει να είσαι ελεύθερος - ή την Αγάπη του Θεού ή την Κρίση Του.
Γιατί αγαπητέ elo αυτό είναι το νόημα της ζωής, να δεχτείς την Αγάπη και την Δικαιοσύνη του Θεού και να έχεις κοινωνία μαζί Του. Κάποια στιγμή θα τον συναντήσεις, ελπίζω όχι ως Κριτή!

Που την είδες την ελευθερία όταν μου λες «ή την Αγάπη του Θεού ή την Κρίση Του»
Μετά μιλάς συνέχεια για την δικαιοσύνη του Θεού και την αγάπη του ,αυτό όμως μου φέρνει περισσότερο προς ανθρώπινη εγωιστική δικαιοσύνη .
Η θα είσαι μαζί μου, στην δικιά μου αλήθεια ή είσαι καταδικασμένος (κρίση) ,χωρίς βέβαια να με ενδιαφέρει αν το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το ίδιο .
Αρκεί το σωστό αποτέλεσμα να το έχεις λάβει από Εμένα .

Τι εγωιστικό ,αλλά και τι ανθρώπινο ….

quote:
Αν θέλεις να ελευθερωθείς από την Αμαρτία έλα στο Χριστό και θα σε ελευθερώσει. Υπάρχουν αμέτρητες μαρτυρίες ανθρώπων που ο Ιησούς Χριστός τους ελευθέρωσε από τα δεσμά της Αμαρτίας και τώρα είναι Ελεύθεροι!
Για να λες κάτι τέτοιο φίλε elo τότε σίγουρα δεν έχεις γνωρίσει από κοντά άνθρωπο που τον έχει ελευθερώσει ο Ιησούς Χριστός από τα δεσμά της Αμαρτίας.

Μου θυμίζει πολύ έντονα το κήρυγμα από κάτι γνωστούς μου που ανήκουν στους Πεντηκοστιανούς και στους Ιεχωβάδες .
Όλοι θέλουν να με / μας ελευθερώσουν από την αμαρτία ,γιατί αυτό είναι το θεϊκό έργο που έχουν αναλάβει ,αλλά όταν τους ρωτάω τι είναι η αμαρτία και με ποιον τρόπο ελευθερώθηκαν αυτοί ,δεν ξέρουν να απαντήσουν .
Απλά πιστεύουν, γιατί έχουν ανάγκη να πιστεύουν .

Τι είναι η αμαρτία φίλε μου el.elyon ;
Πως ελευθερώνεται ο άνθρωπος από αυτή ,αφού όσο ζει πάντα θα έχει την ανθρώπινη φύση του ;
Νομίζεις με ένα απλό (πιστεύω) και αυτό βασισμένο στον φόβο της κρίσεως θα αποβάλει την αμαρτία ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 02:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλε el.elyon,καταρχήν θα πρέπει να σου αποκαλύψω πως ΜΟΝΟ όποιος γνωρίζει Αστρολογία είναι σε θέση να γνωρίζει τις ουσιαστικές διαφορές Παλαιάς και Καινής Διαθήκης.


Όλοι οι υπόλοιποι νομίζουν ότι γνωρίζουν αλλά στην ουσία δε γνωρίζουν τίποτα.


Ο λόγος που ακύρωσα τα ερωτήματά μου είναι διότι θεώρησα πως ακόμα κι αν σου πω κάποια πράγματα δε θα μπορέσεις να τα καταλάβεις διότι μου ακούγεσαι άνθρωπος δογματικός.


Ελπίζω να πέφτω έξω και άμα το θες,εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος,μπορώ να σου αποκαλύψω τις βασικές διαφορές Παλαιάς και Καινής Διαθήκης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 02:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost ακούγεται ενδιαφέρων .

Δεν χρειάζεται να ρωτάς αν θέλει κάποιος να γράψεις την άποψη σου ,γράψε αυτά που γνωρίζεις και άσε εμάς να διαλέξουμε τι θα κρατήσουμε και τι όχι .

Περιμένω ….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 02:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου el.elyon διακρίνω μια σύγχυση με την αλήθεια.

quote:
el.elyon

Φίλε γιαπετ θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι αντικειμενικό και τι δεν είναι.
Όταν μια Αλήθεια είναι αποδεχτή από όλους τότε είναι η Αντικειμενική Αλήθεια γιατί πολύ απλά αγαπητέ μου δεν υπάρχει υποκειμενική Αλήθεια! Ακόμα και στην περίπτωση που η Αλήθεια αυτή είναι Ψέμα , γιατί σε ένα Ψεύτικο κόσμο το Ψέμα είναι η μόνη Αλήθεια, στον Αληθινό δεν υπάρχει Ψέμα!


Σου είχα γράψει πως η κοινά αποδεκτή αλήθεια δεν είναι απαραίτητα και αντικειμενική.
Φαίνεται πως εξακολουθείς να είσαι μπερδεμένος.

Διαφορετικά, δεν είναι δυνατόν μέσα στο ίδιο μήνυμά σου, να υπάρχει αυτό που είναι τονισμένο στην παραπάνω παράθεση και αυτό που ακολουθεί στην επόμενη:


quote:
el.elyon

Αγαπητέ μου η μόνη Αλήθεια είναι η Υποκειμενική Αλήθεια και ο μόνος Θεός είναι ο Υποκειμενικός Θεός.


Τελικά τι ισχύει για σένα;

Ποιό απ' τα δυο πιστεύεις;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 05:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε el.elyon αγνόησε τα πρώτα μηνύματά μου,μπορεί και να σε παρεξήγησα...

Φίλε elo σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Οφείλω να σου πω ότι η εικόνα με τα λόγια που έχεις βάλει κάτω από τα κείμενά σου είναι εκπληκτική και μου γεννάει επικότατους συνειρμούς...


Είναι από τις λίγες φορές που θα μπω σε τόπους "απόρρητους"-ίσως φταίει η πανσέληνος γι'αυτό-και γι'αυτό οφείλω να είμαι προσεκτικός...ίσως το μήνυμα αυτό να έχει κάποιο αντίκρυσμα...ίσως όχι...δε βαριέσαι,ρίχνω ένα βέλος στην τύχη και όπου πάει...


Λοιπόν


Θα παρουσιάσω περιληπτικά τις βασικές διαφορές των δύο Διαθηκών.Θα σας πω αλήθειες και αυτός που θα με βγάλει ψεύτη θα είναι μεγάλος ψεύτης


Ο Κόσμος μέσα στον οποίο ζούμε είναι ένα Διονυσιακό φαινόμενο...μεταβάλλεται,εξελίσσεται,αναμορφώνεται....

Ωστόσο η Μεταβολή αυτή δεν είναι δίχως Τάξη,Ρυθμό και Αναλογία...συνεπώς ο Κόσμος ταυτόχρονα είναι και Απολλώνιο φαινόμενο...

Ας αφήσω όμως τις γενικές αμπελοφιλοσοφίες και ας μπω στο θέμα που μας ενδιαφέρει.

Το πότε γράφτηκε η Παλαιά Διαθήκη είναι ολίγον σκοτεινό ζήτημα και δε μπορούμε να είμαστε βέβαιοι.


Αυτό για το οποίο είμαστε βέβαιοι είναι ότι δε γράφτηκε μια κι έξω αλλά ότι κατά καιρούς προστίθεντο κομμάτια μέχρι την ολοκλήρωσή της περίπου τον 4ο ή και 3ο αιώνα πΧ.

Όσο για την Καινή Διαθήκη εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο ξεκάθαρα...πιθανότατα γράφτηκε μεταξύ του 1ου και του 2ου αιώνα μΧ.


Η ουσία του ζητήματος όμως δεν είναι πότε γράφτηκαν αλλά που αναφέρονται αυτά τα δύο Βιβλία...


Η απάντηση είναι ότι οι δύο Διαθήκες αναφέρονται σε δύο διαφορετικές Εποχές,ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ (τότε) ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ (τότε) ΕΠΟΧΗ.


Ποιά ήταν όμως η Παλαιά και ποια η Νέα Εποχή?????

Εδώ είμαστε...


Η Παλαιά Εποχή ήταν η Εποχή του Κριού,η διχιλιετία κατά την οποία το Ηλιακό μας Σύστημα βρισκόταν στον αστερισμό του Κριού.

Η εν λόγω διχιλετία κράτησε περίπου από το 2400 πΧ. μέχρι περίπου το 200 πΧ.


Όσο για την αμέσως προηγούμενή της αυτή ήταν η Εποχή του Ταύρου (περίπου 4600-2400 πΧ),η Εποχή που βασίλευσε η Μινωική Αυτοκρατορία.


Η Νέα Εποχή ήταν η Εποχή των Ιχθύων,δηλαδή η Εποχή που το Ηλιακό μας Σύστημα βρισκόταν στον αστερισμό των Ιχθύων(περίπου 200 πΧ. έως 1950-2000 μΧ).

Όλα αυτά πως τα ήξεραν οι αρχαίοι Σοφοί?μπορεί να ρωτήσει κάποιος...


Η απάντηση είναι πως ήξεραν όχι μόνο αυτά αλλά και πολλά άλλα που εμείς δεν τα διανοούμαστε...

Επομένως,η Παλαιά Διαθήκη γράφτηκε στο τελείωμα της Παλαιάς Εποχής του Κριού ενώ η Καινή Διαθήκη γράφτηκε στο ξεκίνημα της Νέας (τότε) Εποχής των Ιχθύων.

Αλήθεια έχετε διαβάσει τις δύο Διαθήκες?....δεν είναι φοβερό το πόσο διαφορετικές είναι??πόσο διαφορετικό είναι το πνεύμα που τα διέπει???


Η ίδια η Θεική Δύναμη έχει μεταμορφωθεί...


Ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης είναι φονικός και εκδικητικός...
Ο Θεός της Καινής Διαθήκης είναι αγαθός και συγχωρετικός...


Παλιότερα απορούσα,πώς στο διάολο,έλεγα,είναι τόσο διαφορετικά αυτά τα βιβλία?...πώς γίνεται ο Θεός άλλα να μας λέει στο ένα και άλλα στο άλλο...

Ο ενδοξότερος Εκλεκτός της Παλαιάς Διαθήκης (ο Μωυσής) είναι πολεμοχαρής,τα μάτια του πετούν φλόγες και σκορπά φοβερή νέμεσι σε όλους τους εχθρούς του Ισραήλ...(διόλου τυχαίο το γεγονός ότι ο Μικελάντζελο τον αναπαριστά με κέρατα κριού).


Ο Εκλεκτός της Καινής Διαθήκης,όμως,ο Ιησούς Χριστός,ο Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.,είναι ένας μειλίχιος φιλόσοφος και θεραπευτής,που διδάσκει την ταπεινοφροσύνη και την αγάπη και που τελικά αφήνει τον Εαυτό του να προδωθεί και να σταυρωθεί από φίλους και εχθρούς...


Είπαμε,ο Κόσμος είναι ένα Διονυσιακό φαινόμενο....


Αυτό που ισχύει σήμερα αύριο δε θα ισχύει...
Αυτό που πιστεύεται σήμερα αύριο θα απορριφθεί...
Αυτό που σήμερα θα σε οδηγήσει στη νίκη αύριο θα σε οδηγήσει στην ήττα...
Έτσι,λοιπόν,και ο Εκλεκτός του Σήμερα δε θα έχει καμία σχέση με τον Εκλεκτό του Χθες...

Ωστόσο επαναλαμβάνω,ο Κόσμος δεν είναι δίχως Τάξη,Μέτρο και Επανάληψη και η Αστρολογία είναι η σημαντικότερη Επιστήμη που διαθέτουμε για να κατανοήσουμε τα εκπληκτικά Μυστήρια Του...

Μέσω της Αστρολογίας,για παράδειγμα,κατανοούμε ότι η αιματοχυσία και η θέληση για κυριαρχία που κατακλύζει την Παλαιά Διαθήκη οφείλεται στην επιρροή του πολεμικού ζωδίου του Κριού(ο Άρης είναι ο κυβερνήτης του) που βασίλευε εκείνα τα ζοφερά αλλά και ηρωικά χρόνια...

Όταν όμως ξεκίνησε η Βασιλεία των Ιχθύων το Παγκόσμιο Σκηνικό άλλαξε.

Και μιας και μιλάμε για το Ισραήλ τότε ήταν που ξεκίνησε η Διασπορά των Ιουδαίων,η ανάμιξή τους με τα Έθνη,και τότε ήταν που τέθηκε σε εφαρμογή το μυστικό Σχέδιο των "Ιχθύων"...


Οι Εγκέφαλοι του Ισραήλ γνωρίζοντας πως ο "Πόλεμος" είχε τελειώσει, κατανόησαν πως η αδιαλλαξία θα τους οδηγούσε στην ήττα και πως έπρεπε να ενεργήσουν "Ιχθυακά",δηλαδή μυστικά και υποκριτικά.Επινόησαν τον τέλειο "Δούρειο Ίππο" (ο σοφός Νίτσε το κατανόησε πολύ ορθά αυτό),δημιούργησαν το Χριστιανισμό,τη θρησκεία της Αγάπης και Ειρήνης,και στέλνοντας τους Αποστόλους στα πέρατα της Γης(μεγάλη η χάρη τους,γιορτάζουν σήμερα),αυτούς τους δαιμόνιους ρήτορες,διέδωσαν παντού τη νέα θρησκεία...


Εν ολίγοις,για να ολοκληρώσω το κείμενο αυτό,οι δύο Διαθήκες γράφτηκαν από ανθρώπους μυημένους και ενορατικούς και παρουσιάζουν την πορεία του Ισραήλ από τη δουλεία της Αιγύπτου στην παγκόσμια κυριαρχία.


Πρόκειται για κείμενα ερμητικά,κωδικοποιημένα και συνεπώς η γνώση μας για αυτά ήταν και θα είναι ελλιπής σχετικά με τα ακριβή μηνύματα που περνούν...

Καλό βράδυ φίλοι!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 10:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε kost καλημέρα .

Μετά τα κυρήγματα του el-elyon και αφού είδη το θέμα είχε γίνει αχταρμάς ήρθες και το αποτελείωσες .

quote:
Ωστόσο επαναλαμβάνω,ο Κόσμος δεν είναι δίχως Τάξη,Μέτρο και Επανάληψη και η Αστρολογία είναι η σημαντικότερη Επιστήμη που διαθέτουμε για να κατανοήσουμε τα εκπληκτικά Μυστήρια Του...

Να σου τονίσω πληροφοριακά οτι η αστρολογία δεν έχει καμμία σχέση με την επιστήμη .
Εφευρέθηκε απο αστρονόμους του μεσαίωνα για να τα παίρνουν απο τους βασιλιάδες , στις αυλές των οποίων ζούσαν .
Είναι αστείο ένα κατάλοιπο του μεσαίωνα να θεωρείται απο ορισμένους επιστήμη ...


quote:
Μέσω της Αστρολογίας,για παράδειγμα,κατανοούμε ότι η αιματοχυσία και η θέληση για κυριαρχία που κατακλύζει την Παλαιά Διαθήκη οφείλεται στην επιρροή του πολεμικού ζωδίου του Κριού(ο Άρης είναι ο κυβερνήτης του) που βασίλευε εκείνα τα ζοφερά αλλά και ηρωικά χρόνια...

quote:
Παλιότερα απορούσα,πώς στο διάολο,έλεγα,είναι τόσο διαφορετικά αυτά τα βιβλία?...πώς γίνεται ο Θεός άλλα να μας λέει στο ένα και άλλα στο άλλο...

Το παραπάνω εσένα δηλαδή σου δίνει την πεπείθηση οτι οτι άλαξαν οι εποχές και άλλαξε και ο θεός ?
Γιατί εμένα απλά μου δείχνει οτι και οι δύο "Θεοί" είναι απλά ανθρώπινα δημιουργήματα ...

quote:
Οι Εγκέφαλοι του Ισραήλ γνωρίζοντας πως ο "Πόλεμος" είχε τελειώσει, κατανόησαν πως η αδιαλλαξία θα τους οδηγούσε στην ήττα και πως έπρεπε να ενεργήσουν "Ιχθυακά",δηλαδή μυστικά και υποκριτικά.Επινόησαν τον τέλειο "Δούρειο Ίππο" (ο σοφός Νίτσε το κατανόησε πολύ ορθά αυτό),δημιούργησαν το Χριστιανισμό,τη θρησκεία της Αγάπης και Ειρήνης,και στέλνοντας τους Αποστόλους στα πέρατα της Γης(μεγάλη η χάρη τους,γιορτάζουν σήμερα),αυτούς τους δαιμόνιους ρήτορες,διέδωσαν παντού τη νέα θρησκεία...

Αλλη μία θεωρία συνομωσίας .
Την μία φταίνε οι κακοί Εβραίοι , την άλλη οι κακοί Αμερικανοί , οι κακοί Γερμανοί και πάει λέγοντας .
Είναι ένας ωραίος μύθος για να αποκρύψουμε τον πραγματικό ένοχο και να τα φορτώσουμε όλα πάνω στους άλλους .

Είναι επίσης ένας ωραίος τρόπος να καλιεργήσουμε τον ρατσισμό και την μισσαλοδοξία και να κρατήσουμε για πάντα τις μάζες στο σκοτάδι .

Και θα μείνουν για πάντα στο σκοτάδι όταν το έτος 2007 πιστεύουν ακόμα οτι η Αστρολογία είναι επιστήμη , και ότι μια μέρα ο Χριστός θα έρθει απο τον ουρανό για να τους "σώσει" ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 12:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


Αγαπητέ elo ευχαριστώ για το διάλογο. Επειδή κάποιοι ενοχληθήκαν καλυτέρα να μην συνεχίζω αυτή τη στιγμή το “κήρυγμα” . Ευχαριστώ φίλε.


Φίλε kost όταν λες σοφό τον Νίτσε, δεν χρειάζεται να πεις τίποτα, τα είπες όλα!


Φίλε Think_Math αν όσοι πιστεύουν στον Ιησού Χριστό είναι στο σκοτάδι, αν όσοι περιμένουν τον Ιησού Χριστό είναι στο σκοτάδι τότε αυτό το σκοτάδι φωτίζει ποιο πολύ από το φως που δεν έχεις!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 30/06/2007 12:05:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 13:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
el.elyon
Υπάρχει ελπίδα, ο Ιησούς Χριστός περιμένει με αγάπη τον κάθε άνθρωπο. Αν είσαι κουρασμένος από την αμαρτία, από τα πάθη, από την αδυναμία, έλα στον Ιησού Χριστό, ζήτησε Του να σε ελευθερώσει από τα δεσμά της Αμαρτίας και θα το κάνει. Από αγάπη για σένα πέθανε και αναστήθηκε, πλήρωσε αυτός για τις αμαρτίες σου για να μην έρθεις σε κρίση αλλά για να έχεις αιώνια ζωή. Γιατί ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος αλλά το δώρο του Θεού είναι η αιώνια ζωή!

Dying
Αγαπητέ el.elyon ομολογώ ότι η παραπάνω παράγραφος μου μοιάζει με απόσπασμα κηρύγματος - με το οποίο δεν τα πάω καλά...


Που το είδες το κήρυγμα ;;;;;

quote:
Dying
Αν δεν προσπαθήσει ο ίδιος ο άνθρωπος να ελευθερωθεί από τα πάθη του - κι όχι τις αμαρτίες του - δεν πρόκειται να ελευθερωθεί.
Μήπως αυτό δεν είναι κήρυγμα ;;;;;;;
Μήπως αυτό δεν εκφράζει ένα συγκεκριμένο θεολογικό πλαίσιο ;;;;;;
Το θέμα αγαπητέ είναι ποιο πλαίσιο λέει την αλήθεια και ποιο βρίσκεται στο σκοτάδι.

Αλήθεια, πως θα ελευθερωθείς από τα πάθη σου αν δεν καθαρίζεις τις αμαρτίες σου;;;;;;;;
Με τα λόγια θα φύγουν τα πάθη ;;;;;;;
Κάνοντας τις ίδιες αμαρτίες και μη αναγνωρίζοντας τες είναι δυνατόν να καθαριστείς από τα πάθη ;;;;;;
Η αμαρτία είναι το αποτέλεσμα των παθών φίλτατε για να κάνεις αμαρτίες σημαίνει ότι έχεις πάθη. Επιμένοντας στην αμαρτία που είναι το αποτέλεσμα των παθών πως θα τιθασεύσεις τα πάθη σου ;;;;;;;;
Μη ζητώντας συγχώρεση για τις αμαρτίες σου άρα μη αναγνωρίζοντας τες πως θα γιατρέψεις την πηγή - πληγή των αμαρτιών που είναι τα πάθη ;;;;;;

Από τα παραπάνω πιστεύω ότι μπορούμε να παρουμε μια ιδέα περί του ποιο θεολογικό πλαίσιο είναι σωστό και οδηγεί στην λύτρωση και ποιο οδηγεί στην πλάνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 15:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλοι think math και el.elyon το μήνυμά μου δεν απευθύνεται σε εσάς...και λυπάμαι γι'αυτό...

Απευθύνεται σε άτομα σκεπτόμενα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 16:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοστ
Φίλοι think math και el.elyon το μήνυμά μου δεν απευθύνεται σε εσάς...και λυπάμαι γι'αυτό
Δηλαδή οι think_math και el.elyon δεν σκέπτονται ;;;; Και εγώ διαφωνώ με τον think_math αλλά δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να σκεφτεί. Προκατειλημμένος σε κάποια θέματα ίσως είναι και αυτό φαίνεται αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το να τον πεις μη σκεπτόμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 17:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kost :

quote:
Φίλοι think math και el.elyon το μήνυμά μου δεν απευθύνεται σε εσάς...και λυπάμαι γι'αυτό...

Απευθύνεται σε άτομα σκεπτόμενα...


Φίλε kost ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ...

Φαίνεται οτι για σένα σκεπτόμενος είναι όποιος πιστεύει σε μύθους , και μη έχοντας να απαντήσει τίποτα , μειώνει τους συνομιλητές του .
Βέβαια , περίμενα και κάποιο επιχείρημα που στηρίζει όλα όσα έγραψες άλλα προφανώς απαξιείς να το αναφέρεις ...
Δεν πειράζει ίσως κάποια άλλη φορά .

GreenLantern:

quote:
Προκατειλημμένος σε κάποια θέματα ίσως είναι και αυτό φαίνεται αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το να τον πεις μη σκεπτόμενο.

Φίλε GreenLantern ευχαριστώ για την υποστήριξη αλλά δεν την χρειάζομαι . Οσο για το ποιός είναι προκατειλημένος άστο , γιατί φαίνεται απο τα λεγόμενα του καθενός .
" Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει ."

Φίλε el-elyon :

quote:
Φίλε kost όταν λες σοφό τον Νίτσε, δεν χρειάζεται να πεις τίποτα, τα είπες όλα!

Το οτι ο Νίτσε ήταν μεγάλος διανοητής και φιλοσοφος , δεν το αμφισβητεί κανείς , τουλάχιστον στον πολιτισμένο κόσμο.
Οι μόνοι που ενοχλούνται και τον απορρίπτουν ολοκληρωτικά είναι οι δογματιστές θρησκόληπτοι και θρησκιολογούντες .
( Είναι αυτά που λέγαμε πριν περι προκατάληψης .)

quote:
Φίλε Think_Math αν όσοι πιστεύουν στον Ιησού Χριστό είναι στο σκοτάδι, αν όσοι περιμένουν τον Ιησού Χριστό είναι στο σκοτάδι τότε αυτό το σκοτάδι φωτίζει ποιο πολύ από το φως που δεν έχεις!

Τα λογοπαίγνια του είδους που αναφέρεις παραπάνω (και το κάνεις συχνά), περαν των λογικών ακροβατισμών , διατρανώνουν απλά την τυφλή σου πίστη .
Δυστυχώς δεν νομίζω να προσφέρουν τίποτε στην συζήτηση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 17:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θινκ_μαθ
" Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει ."
Συμφωνώ απολύτως !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 22:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η μαζοχιστική μου τάση να κουβεντιάζω με άτομα που δε μπορούν να με καταλάβουν συνεχίζεται......


Ωστόσο είμαι βέβαιος πως όλο και κάποιος θα βρεθεί να "συντονιστεί",έστω και σε 3 χρόνια από τώρα....

quote:

Φίλε kost ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ...

Φαίνεται οτι για σένα σκεπτόμενος είναι όποιος πιστεύει σε μύθους , και μη έχοντας να απαντήσει τίποτα , μειώνει τους συνομιλητές του .
Βέβαια , περίμενα και κάποιο επιχείρημα που στηρίζει όλα όσα έγραψες άλλα προφανώς απαξιείς να το αναφέρεις ...
Δεν πειράζει ίσως κάποια άλλη φορά .


Φίλε Think Math εσύ πρώτος με προσέβαλλες λέγοντας ότι αποτελείωσα το θέμα.


Εσύ είσαι αυτός που επέδειξε άγνοια και σκοταδισμό χαρακτηρίζοντας γελοίο κατάλοιπο την Αστρολογία από τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα του τι εστί Αστρολογία

ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΕΦΕΥΡΕΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ ΔΙΟΤΙ ΑΓΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΑΘΕ ΠΩΣ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ 12 ΑΣΤΕΡΙΣΜΩΝ ΤΟΥ ΖΩΔΙΑΚΟΥ.

Όσο για το φίλο μας τον el.elyon προφανώς δεν έχει διαβάσει ούτε μία αράδα από Νίτσε, απλά παπαγαλίζει αυτά που του λέει το παπαδαριό τις Κυριακές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 22:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kost είναι γεγονός ότι το ηλιακό μας σύστημα διασχίζει κάθε ζώδιο, ανά 2.160 έτη για την ακρίβεια.

Τώρα με βάση τον μεγάλο ενιαυτό του Πλάτωνα και τον κυκλικό χρόνο, συμπαντικά γεγονότα επαναλαμβάνονται ακριβώς.

Νομίζω ότι αυτό έχει δώσει τροφή για διάφορες θεωρίες, εικασίες και προφητείες.

Έχει να κάνει όμως με υπερβατικές καταστάσεις, με συμπαντικές νομοτέλειες που αδυνατούμε να κατανοήσουμε ακόμη.

Επίσης σήμερα, για τον πολύ κόσμο, είναι θολές οι διαφορές μεταξύ αστρολογίας και αστρονομίας.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 23:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε kost :
quote:
Φίλε Think Math εσύ πρώτος με προσέβαλλες λέγοντας ότι αποτελείωσα το θέμα.

Δηλαδή οι φράσεις "αποτελείωσες το θέμα " και " δεν είσαι σκεπτόμενο άτομο " έχουν την ίδια βαρύτητα ? Ρωτάω απο περιέργεια ...

quote:
Εσύ είσαι αυτός που επέδειξε άγνοια και σκοταδισμό χαρακτηρίζοντας γελοίο κατάλοιπο την Αστρολογία από τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα του τι εστί Αστρολογία

Εσύ που έχεις τις γνώσεις , μπορείς να μου πείς σε ποιά επιστημονικά τεκμήρια και νόμους στηρίζεται η αστρολογία ??

quote:
ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΕΦΕΥΡΕΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ ΔΙΟΤΙ ΑΓΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

Εχεις δίκιο . Χρησιμοποίησα λάθος λέξη . Δεν εφευρέθηκε αλλά χρησιμοποιήθηκε και αναπτύχθηκε την εποχή εκείνη , όπως και σήμερα ,για βιοποριστικούς λόγους . ( Πάντα με το αζημίωτο φυσικά .)

Να μου επιτρέψεις επίσης να σου πω οτι στην αστρολογία δεν υπάρχει κατα την άποψη μου κανένα είδος γνώσης .
Είναι απλά συραφή αναπόδεικτων συσχετισμών , που επιστημονικά δεν στέκουν .
Αν αυτό το χαρακτηρίζεις γνώση και επιστήμη , θα σε προκαλούσα να μου αναφέρεις :

1) Ενα σοβαρό πανεπιστήμιο που διδάσκεται αυτή η "επιστήμη ".

2) Μία πρόβλεψη αυτής της "επιστημονικής θεωρίας" που έχει αποδεδειγμένα πραγματοποιηθεί κάτω απο εργαστηριακές συνθήκες .

3) Ενα σύγραμμα που αποδεικνύει την ορθότητα των ισχυρισμών της το οποίο στηρίζεται πάνω στην κοινά αποδεκτή και τεκμηριωμένη γνώση καί όχι σε είκασίες και υποθέσεις .

4) Ενα είδος αντικειμενικού πειράματος που να επιβεβαιώνει τις προβλέψεις της αστρολογικής θεωρίας .

Αν δεν πληρείται κάποιο απο τα παραπάνω χαρακτηριστικά δεν μπορείς να μιλάς για γνώση και επιστήμη αλλά για υποθέσεις και δεισιδαιμονίες .
Οπως σου είπα και πριν είμαστε στο 2007 και όχι στην αρχαία Αίγυπτο ούτε στην αρχαία Βαβυλωνία .

Και μόνο η εικασία του να ισχυρίζεται κάποιος οτι μπορεί να προβλέψει το μέλλον έρχεται σε μετωπική σύγκρουση με όλα τα πορίσματα της σύγχρονης επιστήμης .
Βέβαια ίσως δεν γνωρίζεις τίποτα περι επιστήμης και γιαυτό δεν σε αδικώ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 00:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost δίνεις μια ενδιαφέρων άποψη για την σχέση που μπορεί να έχει η Παλαιά και η Καινή διαθήκη με την αστρολογία .

Βέβαια μην έχοντας κάποια ιδιαίτερη γνώση πάνω στην αστρολογία δεν θέλω να κάνω κάποιο σχόλιο σε αυτά που γράφεις ,απλά να πω ότι η αστρολογία δεν είναι μόνο αυτά που γνωρίζουμε από κάποιους κομπογιαννίτες ,αλλά έχει και την εσωτερική άγνωστη πλευρά .
Από εκεί και πέρα ,όποιος θέλει την δέχεται και όποιος όχι ,όπως άλλωστε όλα τα μεταφυσικά που ασχολούμαστε .

Ένα ωραίο λινκ είναι και αυτό που λέει κάποια πραγματάκια .

http://www.esoterica.gr/articles/occult/astrpos/astrpos.htm

Εδώ πρέπει να πω, πως μου κίνησες την περιέργεια με κάποια πράγματα που αναφέρεσαι «το μυστικό Σχέδιο των "Ιχθύων"...»

Βέβαια δεν ξέρω αν πρέπει η αναφορά να γίνει εδώ ή πρέπει να ανοίξεις κάποιο άλλο καινούργιο φόρουμ για να αναφερθείς περισσότερο σε αυτά που γράφεις,γιατί όπως καταλαβαίνεις ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα αυτού του φόρουμ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 01:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Think Math παίρνω πίσω το "μη σκεπτόμενος"...ήμουνα υπερβολικός και άδικος


Βλέπεις ο εγωισμός μου ορισμένες φορές με κάνει ερειστικό.


Ωστόσο έχω και εγώ τα δίκια μου.Θυμώνω όταν άνθρωποι που δεν έχουν καμία ιδέα για την αστρολογία έχουν αρνητική άποψη για αυτή,όπως εσύ...


Αμφισβητείς την αστρολογία ενώ είμαι βέβαιος ότι δεν έχεις κάτσει ποτέ να ψάξεις ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ τι πραγματικά είναι....


εσύ νομίζεις ότι ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ=ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ...

Ε λοιπόν καμία σχέση...η Αστρολογία καταρχήν σε βοηθάει να γνωρίσεις τους Θεούς που Κυβερνούν αυτό το Σύμπαν και κατά δεύτερον σε βοηθάει να γνωρίσεις καλύτερα τον Εαυτό σου και τους υπόλοιπους Ανθρώπους.


Σε καμία περίπτωση όμως δε σου αποκαλύπτει το μέλλον και όποιον ακούσεις να σου λέει αυτό το πράγμα είναι παντελώς άσχετος...


Όσο για τα Πανεπιστήμια και τους Νόμους που ζητάς άστο....εσύ προφανώς περιμένεις κάτι πρώτα να αναγνωριστεί επίσημα για να το αποδεχτείς.....εγώ έχω άλλο τρόπο.....ΑΜΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ...και η Αστρολογία είναι από τα ελάχιστα πράγματα σε αυτή τη ζωή που με έχουν πείσει...

Αν θες ανοίγουμε άλλο θέμα,άλλη στιγμή για να σου πω περισσότερα,όπως για παράδειγμα για το 12Θεο για το οποίο δεν έδειξες ενδιαφέρον...

elo καταρχήν πρέπει να σου πω ότι σιχαίνομαι τις θεωρίες συνωμοσίας και ο think math έκανε λάθος που έτρεξε να περιγράψει την αυθεντική άποψή μου ως άλλη μία "συνωμοσιολογία"...


Επίσης ο think math έκανε λάθος να θεωρήσει ότι κατηγορώ τους Ιουδαίους....ίσα-ίσα έχω ξαναγράψει πως τους παραδέχομαι και πως όλα τα έθνη θα ήθελαν να είναι στη θέση τους και θα ήθελαν να κυριαρχήσουν παγκοσμίως,αλλά μόνο αυτοί το κατάφεραν...


Όσο για το Σχέδιο του Ισραήλ δε γνωρίζω καθόλου λεπτομέρειες,πώς θα μπορούσα άλλωστε,απλά ξέρω ότι δεν είναι πρόσφατο,μετράει πολλούς αιώνες πίσω....και φυσικά κρίθηκε με επιτυχία...ό,τι κι αν σημαίνει αυτό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 01:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλε γιαπετ όντως πολλές εικασίες έχουν δημιουργηθεί με βάση το γεγονός του Μεγάλου Ενιαυτού (2160 επί 12 = 25.920 έτη).

Ωστόσο αυτό που λέω εγώ δεν είναι εικασία,είναι πραγματικότητα.


Η Παλαιά Διαθήκη είναι η Βίβλος του Κριού.
Η Καινή Διαθήκη είναι η Βίβλος των Ιχθύων.


Απλό είναι και δεν υπάρχει καμία μεταφυσική από πίσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 16:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε kost:

quote:
Ωστόσο έχω και εγώ τα δίκια μου.Θυμώνω όταν άνθρωποι που δεν έχουν καμία ιδέα για την αστρολογία έχουν αρνητική άποψη για αυτή,όπως εσύ...

Εχω όντως αρνητική άποψη για την αστρολογία γιατί χρησιμοποιεί επιστημονικοφανείς όρους για να θεμελιώσει τις αστήρικτες υποθέσεις της .

( Π.χ. "Οι δυνάμεις που εξασκούν οι πλανήτες επηρεάζουν την ανθρώπινη ζωή."
Οι μεν πρώτες είναι βέβαια υπαρκτές η δε επιρροή τους όμως ανύπαρκτη.)

Διατυπώνει επίσης τον ισχυρισμό οτι είναι επιστήμη χωρίς να πληρεί καμμία απολύτως απαιτούμενη προυπόθεση.

Είναι σαφές λοιπόν οτι προσπαθεί να εξαπατήσει αυτόν που θα ασχοληθεί μαζί της απο το πρώτο δευτερόλεπτο .
Δεν χρειάζεται λοιπόν να ψάξεις κάτι παραπέρα ουτε να ασχοληθείς περισσότερο . Αυτά αρκούν .

quote:
εσύ νομίζεις ότι ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ=ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ...
Ε λοιπόν καμία σχέση...η Αστρολογία καταρχήν σε βοηθάει να γνωρίσεις τους Θεούς που Κυβερνούν αυτό το Σύμπαν και κατά δεύτερον σε βοηθάει να γνωρίσεις καλύτερα τον Εαυτό σου και τους υπόλοιπους Ανθρώπους.

Πραγματικά τώρα με έχεις μπερδέψει .
Ολοι οι αστρολόγοι σε όλες τις εποχές ασχολούνται με προβλέψεις . Οχι βέβαια προβλέψεις για τον καιρό ...

Δηλαδή ολοι αυτοί που βγαίνουν στα κανάλια και κάνουν προβλέψεις επι παντός επιστητού δεν είναι αστρολόγοι ??
Αν είναι έτσι θα ηθελα να μου αναφέρεις έναν διακεκριμένο Ελληνα αστρολόγο .

Και επιτέλους όλοι εσείς που ασχολείστε με το αντικείμενο και το γνωρίζετε , γιατί δεν διαμαρτύρεστε για όλους αυτούς τους μαιντανούς που μαζέυονται στα κανάλια και αρλουμπολογούν με προβλέψεις που ξεκινούν απο το σέξ και φτάνουν μέχρι τον νικητή των εκλογών ??
Γιατί οι μόνοι που έχω δεί να διαμαρτύρονται είναι κάποιοι επιστήμονες σε εκπομπές του Χαρδαβέλλα .

Οσο για αυτά που αναφέρεις περί Θεών που κυβερνούν το Σύμπαν νομίζω οτι αναφέρεσαι ξανά σε μυθοπλασίες ανευ αντικρίσματος .
Ξεκαθαρισε επιτέλους στο μυαλό σου αν τελικά η αστρολογία έχει επιστημονική η μυθοπλαστική Βάση .
Νομίζω οτι η απάντηση στο ερώτημα είναι προφανής .

quote:
Όσο για τα Πανεπιστήμια και τους Νόμους που ζητάς άστο....εσύ προφανώς περιμένεις κάτι πρώτα να αναγνωριστεί επίσημα για να το αποδεχτείς.....εγώ έχω άλλο τρόπο.....ΑΜΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ...και η Αστρολογία είναι από τα ελάχιστα πράγματα σε αυτή τη ζωή που με έχουν πείσει...

Ασε φίλε Kost . Δεν περιμέναμε είδη αρκετά ?
Αν η αστρολογία είχε την παραμικρότερη επιστημονική βάση 3000 χρονια ζωής που μετράει , δεν είναι αρκετά για να ελεγχθει επιστημονικά η ορθοτητά της ??
Θα αστειεύεσαι βέβαια ...
Το ότι έχει πείσει εσένα προσωπικά , δεν αποδεικνύει φυσικά τίποτα για την ορθότητα της , παρά μόνο αυτό :
Οτι την έχεις μετατρέψει σε ένα είδος προσωπικής πίστης κάτι που αποδεικνύει ακόμη πιο ξεκάθαρα την αντιεπιστημονικότητά της.

quote:
Αν θες ανοίγουμε άλλο θέμα,άλλη στιγμή για να σου πω περισσότερα,όπως για παράδειγμα για το 12Θεο για το οποίο δεν έδειξες ενδιαφέρον...

Το Δωδεκάθεο μου είναι το ίδιο ενδιαφέρον όπως και κάθε άλλη θρησκεία : Ελάχιστα .

quote:
elo καταρχήν πρέπει να σου πω ότι σιχαίνομαι τις θεωρίες συνωμοσίας και ο think math έκανε λάθος που έτρεξε να περιγράψει την αυθεντική άποψή μου ως άλλη μία "συνωμοσιολογία"...

Σου αρέσει να παίζεις με τις λέξεις ??
Ανέφερες ολόκληρη παράγραφο για μυστικό σχέδιο των Εβραίων που κρατά εδω και 2000 χρόνια για παγκόσμια κυριαρχία , και αυτό δεν είναι συνομωσιολογία αλλά " άποψη " ??
Εντάξει βάφτισε την όπως θέλεις ...

quote:
Επίσης ο think math έκανε λάθος να θεωρήσει ότι κατηγορώ τους Ιουδαίους....ίσα-ίσα έχω ξαναγράψει πως τους παραδέχομαι και πως όλα τα έθνη θα ήθελαν να είναι στη θέση τους και θα ήθελαν να κυριαρχήσουν παγκοσμίως,αλλά μόνο αυτοί το κατάφεραν...

Εθελοτυφλείς συνεχώς .
Δεν ανέφερα πουθενά οτι κατηγόρησες τους Εβραίους .
Οσο για το ότι οι Εβραίοι κυριαρχούν παγκοσμίως αυτο είναι ακόμη μία αυταπάτη .
Τα μόνα πράγματα που κυριαρχούν παγκοσμίως είναι η απληστεία η φιλαργυρία και η αμάθεια .
Και δεν είναι ούτε Εβραικά ούτε Ελληνικά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 22:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θινκ_μαθ
Εχω όντως αρνητική άποψη για την αστρολογία γιατί χρησιμοποιεί επιστημονικοφανείς όρους για να θεμελιώσει τις αστήρικτες υποθέσεις της .
Επίτρεψε μου να συμπληρώσω πως δεν θεωρώ τους όρους της αστρολογίας επιστημονικοφανείς. Απέχουν από την επιστήμη και την επιστημμονικοφάνεια περισσότερο από οτι η μέρα με την νύκτα.

Μάλιστα όλος αυτός ο βομβαρδισμός αστρολόγων - αστρομάντων από περιοδικά εφημερίδες τηλεοράσεις πρωί και βράδυ το θεωρώ ένα από τα σημεία των καιρών τα οποία πρέπει να βάλουν σε σκέψεις τον κάθε υγιώς σκεπτόμενο άνθρωπο.



Edited by - GreenLantern on 01/07/2007 22:08:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 23:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θινκ_μαθ
Εχω όντως αρνητική άποψη για την αστρολογία γιατί χρησιμοποιεί επιστημονικοφανείς όρους για να θεμελιώσει τις αστήρικτες υποθέσεις της .

Επίτρεψε μου να συμπληρώσω πως δεν θεωρώ την θεολογία των εβραίων και των χριστιανών επιστημονικοφανεί. Η Θεολογία απέχει από την επιστήμη και την επιστημμονικοφάνεια περισσότερο από οτι η μέρα με την νύκτα.

Μάλιστα όλος αυτός ο βομβαρδισμός ιερέων και καλόγερων από εκκλησίες μοναστήρια περιοδικά εφημερίδες τηλεοράσεις πρωί και βράδυ το θεωρώ ένα από τα σημεία των καιρών τα οποία πρέπει να βάλουν σε σκέψεις τον κάθε υγιώς σκεπτόμενο άνθρωπο.


Edited by - Συνοδινός on 01/07/2007 23:22:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 23:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Dying
Αν δεν προσπαθήσει ο ίδιος ο άνθρωπος να ελευθερωθεί από τα πάθη του - κι όχι τις αμαρτίες του - δεν πρόκειται να ελευθερωθεί.
--------------------------------------------------------------------------------

Μήπως αυτό δεν είναι κήρυγμα ;;;;;;;
Μήπως αυτό δεν εκφράζει ένα συγκεκριμένο θεολογικό πλαίσιο ;;;;;;
Το θέμα αγαπητέ είναι ποιο πλαίσιο λέει την αλήθεια και ποιο βρίσκεται στο σκοτάδι.


Δεν εκφράζει κάποιο θεολογικό πλαίσιο, αγαπητέ GreenLantern, και δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση.
Είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβάνομαι εγώ το ρόλο των παθών στην ανθρώπινη φύση, την επίδραση τους και την αντιμετώπιση τους.

quote:
Αλήθεια, πως θα ελευθερωθείς από τα πάθη σου αν δεν καθαρίζεις τις αμαρτίες σου;;;;;;;;
Με τα λόγια θα φύγουν τα πάθη ;;;;;;;
Κάνοντας τις ίδιες αμαρτίες και μη αναγνωρίζοντας τες είναι δυνατόν να καθαριστείς από τα πάθη ;;;;;;
Η αμαρτία είναι το αποτέλεσμα των παθών φίλτατε για να κάνεις αμαρτίες σημαίνει ότι έχεις πάθη. Επιμένοντας στην αμαρτία που είναι το αποτέλεσμα των παθών πως θα τιθασεύσεις τα πάθη σου ;;;;;;;;

Δεν έχω αναφέρει ποτέ το αντίθετο από τα όσα λες κι απορώ για ποιό λόγο πιστεύεις ότι έχω αντίθετη άποψη επί του συγκεκριμένου θέματος.
Πιστεύω ότι όλα αυτά μπορούν να γίνουν είτε με την πίστη στον Ιησού Χριστό, είτε στον Βούδα είτε στον Αλλάχ είτε σε κανέναν.
Είναι μια μάχη του ανθρώπου προσωπική κι αν σε αυτή την διαδικασία κάποιο θρησκευτικό δόγμα τον ωφελήσει, τότε καλώς κάνει κι ωφελείται και βοηθάται.
Δε μπορώ όμως να πιστέψω ότι η λύτρωση έρχεται μόνο μέσω μιας και συγκεκριμένης οδού.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 23:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω συνοδινέ ότι συμφωνείς με την αστρολογία αφού από ότι είδα δεν σε ενοχλεί απο την παράφραση που ειδα οτι έκανες στο ποστ που εστειλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 00:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Βλέπω συνοδινέ ότι συμφωνείς με την αστρολογία αφού από ότι είδα δεν σε ενοχλεί απο την παράφραση που ειδα οτι έκανες στο ποστ που εστειλα



Δεν έχω ιδέα περί αστρολογίας.
Το να κάνει κριτική ο Think_Math στην αστρολογία είναι λογικό.
Το να κάνεις το ίδιο και εσύ, μου φάνηκε παράξενο, αφού και η θεολογία της θρησκεία σου, δεν αποτελεί επιστημονικό κλάδο.
Εγώ ξέρω ότι αυτοί που πιστεύουν στο φλυτζάνι για παράδειγμα, τους βγαίνουν όλα.
Αυτοί που δεν πιστεύουν σ΄αυτό, άλλα βγαίνουν, άλλα δεν βγαίνουν.
Όπως ακριβώς και οι θρησκείες.
Άν πιστεύεις σε κάποια από αυτές, βλέπεις αλήθειες.
Εάν δεν πιστεύεις, τότε, βλέπεις παραμύθια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 02:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρκεί που δεν ασχολείσαι με την αστρολογία.
quote:
συνοδινος
Το να κάνεις το ίδιο και εσύ, μου φάνηκε παράξενο,
Να μη σου φαίνεται καθόλου παράξενο.

1. Μάθε τι πρεσβεύει η χριστιανικη θρησκεία.

2. Απέβαλε τον αντιχριστιανισμο σου. Ο φανατισμός δεν βοηθά στην ορθή κρίση

3. Δες το πόσο και πως καταδικάζει ο χριστιανισμός την αστρολογία και με τι επιχειρήματα.

4. Δες πόσοι επιστήμονες και σκεπτόμενοι άνθρωποι (γενικότερα) είναι πιστοί έτσι για να μην σου φαίνεται περίεργο.

5. Δες πόσοι μη επιστήμονες και μη σκεπτόμενοι άνθρωποι (γενικότερα) είναι άπιστοι ή ασχολούνται με αστρολογίες και μαγγανείες σε δύσκολες περιόδους της ζωής τους επειδή δεν έχουν από πού να πιαστούν και μετά βγάλε ασφαλή συμπεράσματα.

Υγ. Μου αρκεί που δεν ασχολείσαι με αστρολογίες μαγγανείες και διάφορες άλλες παραψυχολογίες.


Edited by - GreenLantern on 02/07/2007 02:20:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 02:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Εθελοτυφλείς συνεχώς .
Δεν ανέφερα πουθενά οτι κατηγόρησες τους Εβραίους .

Είσαι σίγουρος think math ότι δεν το ανέφερες πουθενά???????????


για να δούμε....

quote:
Αλλη μία θεωρία συνομωσίας .
Την μία φταίνε οι κακοί Εβραίοι , την άλλη οι κακοί Αμερικανοί , οι κακοί Γερμανοί και πάει λέγοντας .
Είναι ένας ωραίος μύθος για να αποκρύψουμε τον πραγματικό ένοχο και να τα φορτώσουμε όλα πάνω στους άλλους .



Φυσικά λοιπόν και είπες ότι κατηγορώ τους "κακούς Εβραίους"........γι'αυτό μην αντιφάσκεις


[quoteΑνέφερες ολόκληρη παράγραφο για μυστικό σχέδιο των Εβραίων που κρατά εδω και 2000 χρόνια για παγκόσμια κυριαρχία , και αυτό δεν είναι συνομωσιολογία αλλά " άποψη " ??
Εντάξει βάφτισε την όπως θέλεις ...
]


Εννοούσα ότι όσα έγραψα δεν ανήκουν στη φτηνή συνωμοσιολογία του συρμού...

Όσα έγραψα είναι αλήθεια...αυτό βέβαια δε σε υποχρεώνει να την πιστέψεις.....ελεύθερος είσαι να πιστεύεις ό,τι θες....

quote:
Το ότι έχει πείσει εσένα προσωπικά , δεν αποδεικνύει φυσικά τίποτα για την ορθότητα της

Αυτό που λες είναι σωστό...το ότι έχει πείσει εμένα δεν αποδεικνύει τίποτα σε σένα...

Σε εμένα όμως αποδεικνύει πολλά διότι τυχαίνει να είμαι 10 φορές πιο άπιστος Θωμάς από εσένα


Και παρεπιπτόντως να σου θυμίσω ότι εκτός από εμένα έχει πείσει και κάτι περίεργους τύπους ονόματι Ιπποκράτης,Νεύτων,Γιουνγκ κτλ...

Για το αν έχει γίνει αποδεκτή ή όχι η αστρολογία από την Επιστήμη δε μπορείς να έχεις άποψη διότι δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις μέχρι που έχει φτάσει η Επιστήμη....πίστεψέ με αδερφέ,πραγματικά δεν έχεις ιδέα για το που έχει φτάσει η Επιστήμη και για το τι έχει αποδεχτεί και τι έχει απορρίψει....


εάν πείθεσαι από τις επίσημες δηλώσεις της τότε λυπάμαι αλλά τρως κουτόχορτο.....

εάν νομίζεις ότι οι Επιστήμονες οτιδήποτε ανακαλύπτουν έρχονται την επόμενη ημέρα και το ανακοινώνουν σε εσένα τότε είσαι βαθιά νυχτωμένος...

Και θα καταλήξω λέγοντάς σου μία πολύ απλή αλήθεια:


Δεν είναι καθόλου συμφέρον να κοινοποιηθεί η Αστρολογική Αλήθεια...όχι μόνο για το πολιτισμικό σοκ που θα επέλθει αλλά και για πολλούς άλλους λόγους...

quote:
( Π.χ. "Οι δυνάμεις που εξασκούν οι πλανήτες επηρεάζουν την ανθρώπινη ζωή."
Οι μεν πρώτες είναι βέβαια υπαρκτές η δε επιρροή τους όμως ανύπαρκτη.)

[/quote]

Ω Ζευ....εσείς οι "ορθολογιστές" μόνο ορθολογισμό δεν έχετε τελικά...


Για την ύπαρξη των πλανητικών δυνάμεων ακούγεσαι σίγουρος,προφανώς διότι οι επιστήμονες στο είπαν και εσύ συμφώνησες...


Για την επιρροή τους στους ανθρώπους ακούγεσαι σίγουρος ότι είναι ανύπαρκτη,προφανώς διότι οι επιστήμονες στο είπαν και εσύ πάλι συμφώνησες....


Βρε μπαγάσα....ΜΠΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ Η ΟΧΙ ΟΙ ΟΥΡΑΝΙΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ??????????????


ΜΠΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΓΕΝΕΘΛΙΟ ΧΑΡΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ Ο ΕΡΜΗΣ,Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ,Ο ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΕΣ ΠΛΑΝΗΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ Η ΟΧΙ?????????


ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ....ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΕΜΠΕΛΙΑ,ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ.......


Η ουσία είναι ότι δεν το έκανες,δεν το έψαξες το θέμα....επομένως δε μπορείς να έχεις άποψη....

Και κάτι τελευταίο,όπου ακούς προβλέψεις τύπου "αύριο είναι πολύ ευνοική μέρα για τους Καρκίνους" εκεί είναι όντως για γέλια και για κλάματα....

αυτό όμως αγόρι μου δεν είναι αστρολογία,αυτό είναι παπαρολογία για να περνούν τις ώρες τους οι γυναικούλες...

Ο πραγματικός αστρολόγος γνωρίζει ότι η αστρολογία δεν είναι ντετερμινιστική και γι'αυτό αποφεύγει να κάνει ειδικές προβλέψεις...για παράδειγμα η δυσμενής επιρροή του πλανήτη Άρη μπορεί όντως να προκαλέσει κάποιο ατύχημα αλλά μπορεί και όχι....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 02:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μαντάρα το έκανα το μήνυμα.Παραθέτω το τελευταίο μέρος του για να φαίνεται καλύτερα:


quote:
( Π.χ. "Οι δυνάμεις που εξασκούν οι πλανήτες επηρεάζουν την ανθρώπινη ζωή."
Οι μεν πρώτες είναι βέβαια υπαρκτές η δε επιρροή τους όμως ανύπαρκτη.)

Ω Ζευ....εσείς οι "ορθολογιστές" μόνο ορθολογισμό δεν έχετε τελικά...

Για την ύπαρξη των πλανητικών δυνάμεων ακούγεσαι σίγουρος,προφανώς διότι οι επιστήμονες στο είπαν και εσύ συμφώνησες...

Για την επιρροή τους στους ανθρώπους ακούγεσαι σίγουρος ότι είναι ανύπαρκτη,προφανώς διότι οι επιστήμονες στο είπαν και εσύ πάλι συμφώνησες....


Βρε μπαγάσα....ΜΠΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ Η ΟΧΙ ΟΙ ΟΥΡΑΝΙΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ??????????????

ΜΠΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΓΕΝΕΘΛΙΟ ΧΑΡΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ Ο ΕΡΜΗΣ,Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ,Ο ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΕΣ ΠΛΑΝΗΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ Η ΟΧΙ?????????

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ....ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΕΜΠΕΛΙΑ,ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ.......

Η ουσία είναι ότι δεν το έκανες,δεν το έψαξες το θέμα....επομένως δε μπορείς να έχεις άποψη....

Και κάτι τελευταίο,όπου ακούς προβλέψεις τύπου "αύριο είναι πολύ ευνοική μέρα για τους Καρκίνους" εκεί είναι όντως για γέλια και για κλάματα....


αυτό όμως αγόρι μου δεν είναι αστρολογία,αυτό είναι παπαρολογία για να περνούν τις ώρες τους οι γυναικούλες...


Ο πραγματικός αστρολόγος γνωρίζει ότι η αστρολογία δεν είναι ντετερμινιστική και γι'αυτό αποφεύγει να κάνει ειδικές προβλέψεις...για παράδειγμα η δυσμενής επιρροή του πλανήτη Άρη μπορεί όντως να προκαλέσει κάποιο ατύχημα αλλά μπορεί και όχι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 10:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: Φίλε μου el.elyon διακρίνω μια σύγχυση με την αλήθεια.

quote:
________________________________________
el.elyon
Φίλε γιαπετ θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι αντικειμενικό και τι δεν είναι.
Όταν μια Αλήθεια είναι αποδεχτή από όλους τότε είναι η Αντικειμενική Αλήθεια γιατί πολύ απλά αγαπητέ μου δεν υπάρχει υποκειμενική Αλήθεια! Ακόμα και στην περίπτωση που η Αλήθεια αυτή είναι Ψέμα , γιατί σε ένα Ψεύτικο κόσμο το Ψέμα είναι η μόνη Αλήθεια, στον Αληθινό δεν υπάρχει Ψέμα!
________________________________________
Σου είχα γράψει πως η κοινά αποδεκτή αλήθεια δεν είναι απαραίτητα και αντικειμενική.
Φαίνεται πως εξακολουθείς να είσαι μπερδεμένος.
Διαφορετικά, δεν είναι δυνατόν μέσα στο ίδιο μήνυμά σου, να υπάρχει αυτό που είναι τονισμένο στην παραπάνω παράθεση και αυτό που ακολουθεί στην επόμενη:

quote:
________________________________________
el.elyon
Αγαπητέ μου η μόνη Αλήθεια είναι η Υποκειμενική Αλήθεια και ο μόνος Θεός είναι ο Υποκειμενικός Θεός.
________________________________________
Τελικά τι ισχύει για σένα;
Ποιό απ' τα δυο πιστεύεις;



Φίλε γιαπετ επειδή δεν έχεις καμία αλήθεια να παρουσιάζεις αποφεύγεις να μιλήσεις για σένα και επιλέγεις να πεις για μένα. Καλό είναι αυτό, αλλά πρώτα θα πρέπει να καταλάβεις τι εννοώ για να μην διαστρεβλώσεις τα όσα λέω.
Που είναι η σύγχυση? Και τι θα πει ότι μου είχες γράψει? Ποιος νομίζεις ότι είσαι, αυτός που ορίζει ποια είναι η Αλήθεια? Σαφώς η λέξη “ορισμός” είναι Άγνωστη για σένα. Αφού δεν έχεις να πεις τίποτα για τον ορισμό που παρουσιάζω και το είπαμε δεν έχεις καμία υποκειμενική αλήθεια για να παρουσιάζεις και επειδή κάτι έπρεπε να κάνεις είπες να μπερδεύεις τα λόγια μου. Είσαι τόσο μπερδεμένος που μπερδεύεις τον ορισμό για την Αντικειμενική Αλήθεια με την Υποκειμενική μου Αλήθεια. Μάλιστα ρωτάς, ποια από τα δυο πιστεύω;

Φίλε γιαπετ ή Αντικειμενική Αλήθεια υπάρχει ή Υποκειμενική, εσύ μάλλον δεν έχεις ούτε υποκειμενική! Αφού υπάρχει Υποκειμενική Αλήθεια άρα δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια για αυτό η Υποκειμενική Αλήθεια είναι η μόνη Αλήθεια. Κάτι που είναι άγνωστο για σένα αλλά αυτό σου είναι και το μόνο γνωστό, ότι η Αλήθεια είναι Άγνωστη για σένα!

Για τον γιαπετ η Αλήθεια είναι άγνωστη παρόλα αυτά ο γιαπετ λέει την Αλήθεια και μόνο την Αλήθεια που του είναι άγνωστη! Γνωστή αλήθεια για τον γιαπετ δεν υπάρχει……

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 11:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ποιητής – φιλόσοφος – αστρολόγος kost μου έκανε κάποιες ερωτήσεις, τις οποίες απέσυρε, για να μάθουν όσοι θέλουν την Αλήθεια για την Π.Δ. και την Κ. Δ. Ήθελε να μάθει επίσης αν γνωρίζω από αστρολογία αλλά φοβούμενος ότι ίσως να γνωρίζω ήθελε εκ το προτέρων να εξασφαλίσει, ότι αυτά που θα πει, θα είναι και η Αλήθεια.


quote:
kost: Φίλε el.elyon αγνόησε τα πρώτα μηνύματά μου,μπορεί και να σε παρεξήγησα...

Μου ζητάει να αγνοήσω τα πρώτα μηνύματα του, και μετά λέει αυτό

quote:
kost: Φίλοι think math και el.elyon το μήνυμά μου δεν απευθύνεται σε εσάς...και λυπάμαι γι'αυτό...
Απευθύνεται σε άτομα σκεπτόμενα...


Απευθύνεται σε άτομα σαν τον Νίτσε, και εδώ για τον Νίτσε λέει ο ποιητής – φιλόσοφος – αστρολόγος


quote:
kost: Όσο για το φίλο μας τον el.elyon προφανώς δεν έχει διαβάσει ούτε μία αράδα από Νίτσε, απλά παπαγαλίζει αυτά που του λέει το παπαδαριό τις Κυριακές...


Όχι στα Γερμανικά δεν έχω διαβάζει γιατί δεν γνωρίζω Γερμανικά αλλά αυτά που υπάρχουν στα Ελληνικά. Αυτός που τον είχε διαβάσει στα Γερμανικά και που έκανε πράξη αυτά που έλεγε ο Νίτσε ήταν ο Χίτλερ. Από τα πρώτα που διάβαζα από το Νίτσε ήταν τα ποιήματα του για τον Λυτρωτή του που τα έγραψε σε μικρή ηλικία ( και αυτός ποιητής – φιλόσοφος ήταν). Το καλύτερο βιβλίο του για μένα ήταν το ecce homo, το οποίο το αποκαλώ, το βιβλίο της Τρέλας του Νίτσε. Θα γνωρίζεις ότι ο τρελογιατρος του Νίτσε ήταν ο Φρόιντ. Η ηθική αιτία του ναζισμού δεν ήταν ο Χίτλερ αλλά ο Νίτσε. Ποια ήταν η Σοφία του Νίτσε? Να εξαφανίζεις το αδύναμο, και τους αδυνάμους. Το να είσαι Εβραίος και Χριστιανός είναι αδυναμία για αυτό δεν πρέπει να υπάρχουν. Θα πρέπει να δημιουργήσουμε μια παντοδύναμη φυλή, χωρίς αδυναμίες. Αυτή ήταν η σοφία του Νίτσε.( Αν θες να μιλήσουμε για την τρελά του το Νίτσε, θα ήταν χαρά μου.)

quote:
kost: Θα παρουσιάσω περιληπτικά τις βασικές διαφορές των δύο Διαθηκών.Θα σας πω αλήθειες και αυτός που θα με βγάλει ψεύτη θα είναι μεγάλος ψεύτης


Μα ποιος θα τολμήσει να σε βγάλει ψεύτη? Ποιος θα τολμήσει να πει την φιλοσοφία σου, αμπελοφιλοσοφίες? Μόνο Εσύ

quote:
kost: Ας αφήσω όμως τις γενικές αμπελοφιλοσοφίες και ας μπω στο θέμα που μας ενδιαφέρει.


Μόνο εσύ μπορείς να πεις ότι είσαι μαζόχας, σαν τον Νίτσε

quote:
kost: Η μαζοχιστική μου τάση να κουβεντιάζω με άτομα που δε μπορούν να με καταλάβουν συνεχίζεται......

Μόνο εσύ μπορείς να προφητεύεις την έλευση νέου Συντονιστή που δεν έχει αδυναμίες και δεν θα επιτρέπει στους Χριστιανούς να είναι εδώ μέσα. Θα είναι Συντονιστής, Νίτσε!

quote:
kost: Ωστόσο είμαι βέβαιος πως όλο και κάποιος θα βρεθεί να "συντονιστεί",έστω και σε 3 χρόνια από τώρα....


quote:
Εν ολίγοις,για να ολοκληρώσω το κείμενο αυτό,οι δύο Διαθήκες γράφτηκαν από ανθρώπους μυημένους και ενορατικούς και παρουσιάζουν την πορεία του Ισραήλ από τη δουλεία της Αιγύπτου στην παγκόσμια κυριαρχία.



Εσύ δεν χρειάζεσαι και πολλά αφού είσαι αυθεντία. Ποιητής – φιλόσοφος – αστρολόγος. Εσύ είσαι η Ιδέα του Ποιητή, η Ιδέα του Φιλοσόφου, η Ιδέα του Αστρολόγου. Είσαι ο εκπρόσωπος των Θεών που Κυβερνούν αυτό το Συμπάν!

quote:
kost: Ε λοιπόν καμία σχέση...η Αστρολογία καταρχήν σε βοηθάει να γνωρίσεις τους Θεούς που Κυβερνούν αυτό το Σύμπαν και κατά δεύτερον σε βοηθάει να γνωρίσεις καλύτερα τον Εαυτό σου και τους υπόλοιπους Ανθρώπους.


Και ο σοφός Νίτσε πίστευε σ΄ αυτούς τους Θεούς? Ποιοι είναι αυτοί οι Θεοί? Είναι άραγε τα Θεϊκά Όντα της Θεοσοφίας και εσύ είσαι Θεοσοφιστής? Για να δούμε, τώρα που μπήκες στο χορό αν θα χορέψεις?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 02/07/2007 11:40:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 12:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Think_Math: Φίλε el-elyon :
quote:
________________________________________
Φίλε kost όταν λες σοφό τον Νίτσε, δεν χρειάζεται να πεις τίποτα, τα είπες όλα!
________________________________________
Το οτι ο Νίτσε ήταν μεγάλος διανοητής και φιλοσοφος , δεν το αμφισβητεί κανείς , τουλάχιστον στον πολιτισμένο κόσμο.
Οι μόνοι που ενοχλούνται και τον απορρίπτουν ολοκληρωτικά είναι οι δογματιστές θρησκόληπτοι και θρησκιολογούντες .
( Είναι αυτά που λέγαμε πριν περι προκατάληψης .)


Άκου, ενοχλούνται λέει από την Σοφία!!! Ε και τι έγινε αν ο Νίτσε ήθελε να μην υπάρχουν Εβραίοι και Χριστιανοί, αν ήθελε να τους εξαφανίσει…..

Αφού οι Εβραίοι και οι Χριστιανοί είναι σκοταδιστές και δεν ανήκουν στον πολιτισμένο κόσμο…..

Αυτό που ήθελε ο Νίτσε δεν είναι κακό αλλά είναι Σοφία!!!!!!!

Έχεις δίκαιο φίλε Think_Math δεν πρέπει οι Χριστιανοί να είναι προκατειλημμένοι.......

quote:
Think_Math: quote:
________________________________________
Φίλε Think_Math αν όσοι πιστεύουν στον Ιησού Χριστό είναι στο σκοτάδι, αν όσοι περιμένουν τον Ιησού Χριστό είναι στο σκοτάδι τότε αυτό το σκοτάδι φωτίζει ποιο πολύ από το φως που δεν έχεις!
________________________________________
Τα λογοπαίγνια του είδους που αναφέρεις παραπάνω (και το κάνεις συχνά), περαν των λογικών ακροβατισμών , διατρανώνουν απλά την τυφλή σου πίστη .
Δυστυχώς δεν νομίζω να προσφέρουν τίποτε στην συζήτηση .

Μα πως μπορώ να προσφέρω σε μια συζήτηση μαζί σου όταν είμαι στο “σκοτάδι”, ενώ εσύ που είσαι στο φως το μόνο που βλέπεις είναι το “σκοτάδι” μου, τίποτα άλλο. Για αυτό και το “σκοτάδι” μου φωτίζει ποιο πολύ από το φως σου, που δεν βλέπει τίποτα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy