ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Το μελαχρινάκι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 15:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
Μια περιέργεια για το από που ξεκινήσαμε και που φτάσαμε.

Αυτό αναρωτιόμουν και εγώ λίγες στιγμές πριν... Ωραία, αρχίζουμε και επικοινωνούμε..

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 17:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Αλλά πρέπει να ΈΙΣΑΙ πτωχός τω πνευματι. Αν γνωρίσεις κάτι τότε για να ολοκληρωθείς πρέπει να ακολουθήσεις τον δρόμο της μάθησης... Ή να φτιάξεις τον δικό σου δρόμο...


Ναι καλέ μου Κρόνε, αυτό ακριβώς είναι. Η απάντηση δόθηκε. Να ακολουθήσεις το δρόμο της μάθησης που θα σε ωθήσει να διαγράψεις το ΔΙΚΟ σου και μόνο ΔΙΚΟ σου δρόμο Και κόμβους θα συναντήσεις, και διασταυρώσεις, και μονοδρόμους και αδιέξοδα. Δική σου όμως είναι η πορεία. Και όταν θα βρίσκεσαι σε σταυροδρόμι θα πρέπει να έχεις το θάρος να επιλλέξεις, έχοντας τη μικρή γνώση σου ως οδηγό.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 12:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:
Κάποιος άνθρωπος που δεν ήταν με τα σωστά του πήρε όρκο αν λύνονταν τα προβλήματά του, να πουλήσει το σπίτι του και να δώσει ό,τι λεφτά έπαιρνε στους φτωχούς.
Ήρθε κάποτε καιρός να πραγματοποιήσει τον όρκο του. Δεν ήθελε, όμως, να χαρίσει τόσα πολλά λεφτά. Σκέφτηκε λοιπόν , ένα τρόπο να ξεφύγει. Είπε ότι πουλάει το σπίτι για ένα ασημένιο νόμισμα. Μαζί με το σπίτι, όμως, ήταν και μια γάτα. Τα λεφτά που ζητούσε γι' αυτό το ζώο ήταν δέκα χιλιάδες ασημένια νομίσματα.
Βρέθηκε, λοιπόν κάποιος που αγόρασε το σπίτι, μαζί και τη γάτα. Ο άνθρωπος που είχε πάρει τον όρκο έδωσε το ένα ασημένιο νόμισμα στους φτωχούς κι έβαλε στην τσέπη τα δέκα χιλιάδες νομίσματα.
Πολλοί άνθρωποι σκέφτονται έτσι. Αποφασίζουν ν' ακολουθήσουν κάποια διδασκαλία. Τη φέρνουν, όμως στα μέτρα τους για να ΄ναι προς όφελός τους. Κι ώσπου να ξεπεράσουν αυτή την τάση τους, δεν μπορούν να μάθουν τίποτα.

Κρόνε η ιστορία είναι όντως πολύ καλή και από μόνης της διδαχή. Εγώ για του σκοπούς αυτού του τόπικ θα την κόψω σε κομμάτια και θα παραποιήσω λίγο το νόημα που θέλει να δώσει.

quote:
Είπε ότι πουλάει το σπίτι για ένα ασημένιο νόμισμα. Μαζί με το σπίτι, όμως, ήταν και μια γάτα. Τα λεφτά που ζητούσε γι' αυτό το ζώο ήταν δέκα χιλιάδες ασημένια νομίσματα.

Αυτό δε το συναντάμε σε όλες μας τις δραστηριότητες. Από τη δουλειά μας έως και τις διαπροσωπικές μας σχέσεις. Αυτό δε κάνουμε καθημερινά? Όχι συνειδητά πάντα, και ούτε επειδή θέλουμε να εκμεταλευτούμε. Έτσι απλά ρέουν οι καταστάσεις. Αν επιθυμείς να είσαι μαζί μου, στοιχίζει τίποτα, αλλά αυτό που κουβαλάω μαζί μου κάτι θα στοιχίσει. Και ο άλλος έρχεται στη θέση να επιλέξει. Για να πάρει κάτι που θέλει και του προσφέρεται απλόχερα, πληρώνει κάτι που δε θέλει. Είναι όπως όταν παντρεύεσαι και μαζί με τον/την σύζυγο παίρνεις και όλο της/του το σόι .

quote:
Πολλοί άνθρωποι σκέφτονται έτσι. Αποφασίζουν ν' ακολουθήσουν κάποια διδασκαλία. Τη φέρνουν, όμως στα μέτρα τους για να ΄ναι προς όφελός τους. Κι ώσπου να ξεπεράσουν αυτή την τάση τους, δεν μπορούν να μάθουν τίποτα
.

Όλοι το κάνουμε αυτό, άλλοι λίγο και άλλοι πολύ, άλλοι φανερά και άλλοι στα κρυφά. Ακόμη και οι ηθικοί, και αυτό γιατί κάποια πράγματα μπορούν να ερμηνευτούν ποικιλοτρόπως. Η ηθική ενός ατόμου, όσο βρισκόμαστε σε χαμηλή βαθμίδα εξάγνισης, εξαρτάται από το σε πόσους τομείς της ζωής του έχει ενσωματωθεί και όχι από το αν τους καλύπτει όλους.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 23:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
Αυτό δε το συναντάμε σε όλες μας τις δραστηριότητες. Από τη δουλειά μας έως και τις διαπροσωπικές μας σχέσεις. Αυτό δε κάνουμε καθημερινά? Όχι συνειδητά πάντα, και ούτε επειδή θέλουμε να εκμεταλευτούμε. Έτσι απλά ρέουν οι καταστάσεις.

Δυστυχώς. Και γι'αυτό τον λόγο μένει η ανθρωπότητα πίσω (εκτός των άλλων). Είναι η αποδοχή αρνητικών καταστάσεων...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 02:46:10  Εμφάνιση Προφίλ
Και είμαστε ακόμα ζωντανοί σαν ροκ συγκρότημα ……….

Το ράδιο δίπλα μου παίζει αυτό το όμορφο τραγούδι , πόσο ταιριάζει αλήθεια στην όμορφη παρέα μας .

Ερμητικά κείμενα :

ΠΟΙΜΑΝΔΡΗΣ

…… 20 – «Ποιο είναι λοιπόν» , ρώτησα εγώ , «το μεγάλο σφάλμα εκείνων που αγνοούν , ώστε να στερούνται έτσι την αθανασία ;»

- «Φαίνεται ότι δεν κατάλαβες καλά εκείνα που άκουσες . Δεν σου είπα να προσέχεις τα λόγια μου ;»

- «Άκουσα και θυμάμαι όλα όσα ειπώθηκαν , και σε ευχαριστώ γι αυτό .»

- «Αν με κατάλαβες , τότε πες μου γιατί είναι άξιοι του θανάτου όσοι είναι βυθισμένοι στην άγνοια ;»

- «Γιατί το δικό μας σώμα προέρχεται από εκείνο το στυγνό σκοτάδι . Απ’ αυτό προήλθε η υγρή φύση , από την οποία φτιάχθηκε το σώμα στον αισθητό κόσμο , απ’ όπου πηγάζει ο θάνατος .»

21 – «Πράγματι , κατάλαβες καλά . Αλλά γιατί εκείνος ο οποίος αναγνώρισε τον εαυτό του προχωράει προς το αγαθό , όπως είπε ο Θείος λόγος ;»

- «Γιατί ο πατέρας των όλων είναι Ζωή και Φως , από τα οποία γεννήθηκε ο άνθρωπος .»

- «Ορθά μίλησες . Αν λοιπόν , προερχόμενος από Ζωή και Φως , μάθεις τον εαυτό σου , δηλαδή ότι είναι φτιαγμένος απ’ αυτά , θα προχωρήσεις ξανά προς τη Ζωή και το Φως .» …………..


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 10:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Μόλις ήρθε ένα "χιουμοριστικό" στο email μου. Λίγο "χυδαίο" αλλά λέει πολλά για το πως βλέπουν πολλοί άνθρωποι τη ζωή και την ηθική.

Ενας τελειοφοιτος της Ψυχολογιας επρεπε να κανει μια εργασια για τα δυνατα συναισθηματα. Ο επιβλεπων καθηγητης του συνεστησε να αποφυγει τους ανθρωπους των πολεων, πολλα λογια και λιγη ουσια!, και να ψαξει για πηγες στην υπαιθρο. Μια και δυο, παιρνει τα βουνα και σ`ενα χωριο στην Πινδο εντοπιζει ενα γεροντακι που καθοταν μοναχο του.
- Γεια σου παππου... θυμασαι να μου πεις μια φορα που να σου`τυχε κατι και να χαρηκες πολύ;
Ο γερακος σκεφτεται, σκεφτεται...
- Μια φορα, πριν πολλα χρονια ενας γειτονας -Θεος σχωρεστον- εχασε ενα προβατο στο βουνο. Μαζευτηκαμε λοιπον καμμια δεκαρια νομάτοι, βγηκαμε στοβουνο, βρηκαμε το προβατο, το γ******, και το φεραμε πισω.
Σκέφτεται ο φίλος μας ότι αυτο δεν μπαινει στην εργασια, και αποφασίζει να ξαναδοκιμασει.
- Ωραια... μηπως θυμασαι καμμια άλλη φορα, που να`γινε κατι άλλο και να χαρηκες πολύ;
Ξανασκεφτεται ο γερακος....
- Μια αλλη φορα, ενας αλλος γειτονας -Θεος σχωρεστον κι αυτον- εχασε την κορη του στο βουνο. Ε, μαζευτηκαμε καμμια εικοσαρια αντρες, βγηκαμε στο βουνο, ψαξαμε, τη βρηκαμε, τη γ******* και τη φεραμε πισω.
Πάλι σε λάθος κατεύθυνση ψάχνω, σκέφτεται. Ας αλλαξω θέμα.
- Ωραια, παππου... τωρα να σε ρωτησω κατι αλλο... θυμασαι να μου πεις αν σου ετυχε ποτε τιποτα που να ντραπηκες πολύ;
Ο γερακος πεφτει σε βαθεια περισσυλογη... το βλεμμα χαμηλωμενο... και τελικα, με υφος μεγαλης ενοχης:
- Μια φορα χαθηκα στο βουνο...

Τα σχόλια περιττά.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 15:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
«Ορθά μίλησες . Αν λοιπόν , προερχόμενος από Ζωή και Φως , μάθεις τον εαυτό σου , δηλαδή ότι είναι φτιαγμένος απ’ αυτά , θα προχωρήσεις ξανά προς τη Ζωή και το Φως .»

...

quote:
- Μια φορα χαθηκα στο βουνο...

Λαϊκή σοφία. Μη κάνεις στους άλλους αυτά που δε θέλεις να σου κάνουν...

quote:
για το πως βλέπουν πολλοί άνθρωποι τη ζωή και την ηθική.

Υπάρχει και η άλλη παράμετρος, αν και λίο άσχετη με το ανέκδοτο....

Το να κάνεις κάτι είναι πιο εύκολο από το να το ομολογήσεις...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 20:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica
quote:
Όι ψυχές των αντρών είναι τόσο τρυφερές!!! Σου δίνουν ζωή!!

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 22:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
Όι ψυχές των αντρών είναι τόσο τρυφερές!!! Σου δίνουν ζωή!!

Δυστυχώς για όλους όμως είναι και καλά κρυμένες.

Γυναίκες μιλήστε... Χωρίς ενθαρυνση η ψυχή δεν αντικρίζει το φως της γυναίκας...Μας χρειάζεται ο λόγος σας και η υποστήριξή σας...

Φιλικά...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whisperer
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 23:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whisperer
Παρατηρώ ότι υπάρχει χιουμοριστική διάθεση απόψε οπότε ας κατατεθεί και ο δικός μου οβολός!
Η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία έβγαλε μία ανακοίνωση πρόσφατα που αφορούσε μία έρευνα για τη δωρεά οργάνων.
Σχετικά με την τελευταία απογραφή διευκρινίζουμε ότι στην ερώτηση: "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων?" η απάντηση "πάρτε τ' αρχ... μου" θα εκληθφεί ως αρνητική...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 23:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα και από μένα.
Η φίλτατη Πύρρα απέδειξε ότι εκτός όλων των άλλων χαρισμάτων, οι μελαχροινές έχουν ΚΑΙ χιούμορ!
Καλέ μου Cronos,είπες...

quote:
Γυναίκες μιλήστε... Χωρίς ενθαρυνση η ψυχή δεν αντικρίζει το φως της γυναίκας...Μας χρειάζεται ο λόγος σας και η υποστήριξή σας...

Και μεις σας χρειαζόμαστε.Ψυχή τε και σώματι.Μελαχροινές ή όχι,μελαχροινοί ή όχι, χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον! Δεν είναι πόλεμος των φύλων,ποτέ δεν ένιωσα τους άντρες σαν εχθρούς.Οι μεγαλύτεροι εχθροί μου είναι δυο: ο χρόνος και ο εαυτός μου.
Πολύ φοβάμαι ότι αν μιλήσω κι άλλο,θα είναι μια αδέξια πινελιά σε έναν υπέροχο πίνακα...

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whisperer
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 23:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whisperer
Αν προσέξεις πως θα χειριστείς τα χρώματα η πινελιά δεν θα είναι καθόλου αδέξια...
Και δεύτερον αν θέλεις να απαντήσεις στο εξής:
Πως συνδυάζεται όλη αυτή η σκοτεινιά την αγγελική σου όψη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Είχε ρωτήσει και η Πύρρα
quote:
Να'μαι και γω!!!Καλή μου Πύρρα να η εξήγηση...Από τα σκούρα χρώματα προέκυψε και το Dark- του username μου. Όσο για το -Angel, αυτό δεν ήταν δική μου ιδέα!!

και απάντησα στην 1η μόλις σελίδα...
Αν πάλι δεν εννοούσες αυτό,εξήγησέ μου τί ακριβώς θες να μάθεις...

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΙΡΩΣΕ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΑΧΡΙΝΑΚΙ ΕΓΙΝΕ ΕΞΑΣΕΛΙΔΟ!!!!!!
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ (ΒΑΡΙΕΜΑΙ) ;;ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;

ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ,
...ΒΡΕ ΜΕΛΑΧΡΙΝΑΚΙ
ΜΕ ΠΟΤΙΣΕΣ ΦΑΡΜΑΚΙ...



Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Κατ'αρχήν να τα εκατομμυριάσεις wicca γιατί τα 1000 τα έφτασες!
Το θέμα εξελίχτηκε υπέροχα!!!χάνεις που δε το διαβάζεις από την αρχή! Για τιμωρία θα σε αφήσω με την περιέργεια για τα μελαχροινάκια του Forum και την Darkangel_78!!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Καλησπέρα και από μένα.
Η φίλτατη Πύρρα απέδειξε ότι εκτός όλων των άλλων χαρισμάτων, οι μελαχροινές έχουν ΚΑΙ χιούμορ!

Εμ να μην έχουμε!!! Έχουμε πολλά προσόντα!!!!

quote:
Καλέ μου Cronos,είπες...

Γυναίκες μιλήστε... Χωρίς ενθαρυνση η ψυχή δεν αντικρίζει το φως της γυναίκας...Μας χρειάζεται ο λόγος σας και η υποστήριξή σας...

Τι κάνουμε τόση ώρα!!!!

quote:
Και μεις σας χρειαζόμαστε.Ψυχή τε και σώματι.Μελαχροινές ή όχι,μελαχροινοί ή όχι, χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον! Δεν είναι πόλεμος των φύλων,ποτέ δεν ένιωσα τους άντρες σαν εχθρούς.

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΙΡΩΣΕ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΑΧΡΙΝΑΚΙ ΕΓΙΝΕ ΕΞΑΣΕΛΙΔΟ!!!!!!


14 ημέρες!!!!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα

Ζήτω οι μελαχρινές

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 03:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλημερα και απο μενα !

Πυρρα οντως ο δρομος που εχει διανυσει το τοπικ αυτο ειναι μεγαλος και ο καθενας μας - αλλοι λιγο και αλλοι πολυ - βγαλανε κατι απο τους φοβους απο τις σκεψεις τους, βγαλανε κατι απο την ψυχη τους!

Διαβαζωντας αρκετο - οχι ομως ολο - απο το τοπικ ξανα τελικα ερχομαι να μια σκεψη : Ολα οσα ειπαμε ποσο τελικα είναι οντως μερος της ζωης μας - ποσα εχουμε καταφερει να τα κανουμε πραξη - απο ποιο σημειο και μετα γινοματε απλα γραφικοι!

Μιλησαμε για ερωτα - για παθος - για σχεσεις - για συμπεριφορες μεσα στις σχεσεις και φτασαμε σε μας ... στα ενστικτα μας - ελαχιστα λοιπον τολμηασμε να θειξουμε το θεμα της ανασφαλειας που εχει ο καθενας μεσα μας ! Γιατι αλλιως να ενεργοποιηθουν τα ενστικτα, αν δεν ειναι για να προστατευσουν το "εγω" - για να προστατευσουν κατα κυριο λογο τον συναισθηματικο μας κοσμο απο καθε τι που μπορει να μας προκαλεσει πονο?

Αναφερθηκε η Fortune αναφερθηκε ο Νιτσε... αποφθευγματα σοφιας και βαθιες σκεψεις - ναι δεν λεω... απο κει και περα ομως??? Εμεις τι κανουμε?? Εμεις που ειμαστε?? Που και πως ξεπερναμε τους φοβους μας και τις ανασφαλειες μας και λεμε

|"ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΤΟΛΜΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΗΜΑ..."

Δεν αποριπτω κανενα συγγραφεα, κανενα φιλοσοφο, κανενα απολυτος - βλεπωντας ομως ενα θεμα που ξεκιναει μιλωντας για μια κατασταση των δυο - για μια σχεση αντρα γυναικα - και καταληγει σιγα σιγα να αναλυει την εσωτερικη κρυφη πτυχη του ενος - και ο αλλος σιγα σιγα απλα να παραγγονιζετε - μου ερχετε στο νου τελικα στην καθημερινοτητα μας ποσο η ανασφαλεια μας εμποδιζει ? Ποσο μας δημιουργει φραγμους? Ποσο μας φυλακιζει?

Και αυτοματα στο νου μου ερχετε το παρακατω αποσπασμα :

Δεν με ενδιαφερει ποσων χρονων εισαι. Θελω να ξερω αν θα διακινδυνεψεις να γελοιοποιηθεις για την αγαπη, για το ονειρο σου, για την περιπετεια του να εισα ζωντανος
Δεν με ενδιαφερει ποιον ξερεις η πως εφτασες μεχρι εδω. Θελω να ξερω αν θα σταθεις στην μεση της φωτιας μαζι μου χωρις να ζαρωσεις προς τα πισω...

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 03:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
...από κάποια στιγμή και μετά θα νιώσουμε φόβο για την σωματική μας ακεραιότητα. Το συναίσθημα αυτό θα υπάρχει βέβαια από την αρχή, αλλά θα είναι τόσο εμφανές, όσο εμφανής θα είναι και η εκδήλωση του αντίστοιχου ενστίκτου

Ας ξεκινησουμε με την επι8υμια η οποια προσπαθει να μας σπρωξει σε δρομους που εμεις εξαρχης λεμε : Εδω δεν θα παω γιατι δεν θελω να το διακυνδυνεψω"...ενας δρομος χαραγμενος στην αμμο , μια γραμμη που μπορουμε να περασουμε ευκολα... Ρισκαρουμε να αποτυχουμε να εκπληρωσουμε τις επιθυμιες μας, να εκτεθουμε για τους πιο βαθεις μας ποθους, ρισκαρουμε να μπερδεψουμε μια επιθυμια με καποια αλλη... Προσεγγιζοντας τον αλλο, υπαρχει παντα ο φοβος πως θα εμπλακουμε σε μια σχεση που θα μας φερει προσωπο με προσωπο με την μεγαλυτερη μοναξια που γνωρισαμε ποτε μας (το παραδειγμα που ειπαμε αρκετα πιο πανω με το τραπεζακι? ) Για να κινηθουμε λοιπον προς την επιθυμια μας πρεπει να επιτρεψουμε στον εαυτο μας να γινει ανοητος,,, να γινει καποιος που προσπαθει ξανα και ξανα... προσπαθειες ομως χωρις εγγυησεις! Και αυτο που μας προσφερετε ειναι η γνωση της ζωης και του εαυτου μας.

Οταν λοιπον αφησω τα ενστικτα και δρασουν , οταν αυτα υψωσουν ενα μεγαλο τοιχος προστασιας γυρω μου στην ουσια γυρναω την πλατη μου στην λαχταρα μου - στον ποθο μου - απο φοβο μην φανω ανοητη, απο φοβο μη χασω εμενα μεσα στην ολη αυτη διαδικασια - μηπως ισως γιατι εγω δεν ειμαι σιγουρη για μενα ? Μηπως εδω καπου ερχετε και η απαντηση στην Darkangel: "Αν δεν ειμαι εγω τοτε ποιος ειμαι ?"
Μηπως τελικα λιγοι - πολυ λιγοι ξερουν ποιοι ειναι και τι ρισκαρουν?

Η ψυχη μου ομως συνδεδεμενη με την ζωη, δεν το βαζει κατω... Εξαντλημενη πλεον, αργα την νυχτα ερχετε η λαχταρα να με βρει και με προσκαλει να την δεχτω ...αυτη και το φοβο μου γι'αυτη! Μου ζηταει να θυμηθω την εκσταση του να ερωτευεσαι τον εαυτο σου, τον αλλον μα ακομα και την ιδια την ζωη!! Και αυτη την στιγμη κανενας κινδυνος δεν μου μοιαζει τοσο μεγαλος!!!!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.

Edited by - Mara on 05/08/2003 03:29:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 10:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Διαβαζωντας αρκετο - οχι ομως ολο - απο το τοπικ ξανα τελικα ερχομαι να μια σκεψη : Ολα οσα ειπαμε ποσο τελικα είναι οντως μερος της ζωης μας - ποσα εχουμε καταφερει να τα κανουμε πραξη - απο ποιο σημειο και μετα γινοματε απλα γραφικοι!

Τα λόγια καλή μου Μάρα είναι πάντα πιο εύκολα από τις πράξεις. Όλοι, μα όλοι, σε κάποιες φάσεις της ζωής μας ερχόμαστε αντιμέτωποι με τα λόγια μας. Το θέμα είναι κατά πόσο έχουμε κατασταλάξει στις αρχές μας, πόσο δυνατές είναι, και κατά πόσο τις ακολουθούμε στη ζωή μας.
Δεν έχει σημασία αν κάπου κάπου η ζωή μας προκαλεί να τις πατήσουμε, ούτε αν όντως προκαλούμαστε να το κάνουμε, αλλά αν τελικά το κάνουμε. Κύριο μέλημα του ατόμου που θέλει να φτάσει όντωσ στπ φως είναι να μπορέσει να πολεμήσει με τα πάθη του και τις αδυναμίες.

quote:
Μιλησαμε για ερωτα - για παθος - για σχεσεις - για συμπεριφορες μεσα στις σχεσεις και φτασαμε σε μας ... στα ενστικτα μας - ελαχιστα λοιπον τολμηασμε να θειξουμε το θεμα της ανασφαλειας που εχει ο καθενας μεσα μας ! Γιατι αλλιως να ενεργοποιηθουν τα ενστικτα, αν δεν ειναι για να προστατευσουν το "εγω" - για να προστατευσουν κατα κυριο λογο τον συναισθηματικο μας κοσμο απο καθε τι που μπορει να μας προκαλεσει πονο?

Δυστυχώς ο πόνος είναι μέσα στη ζωή μας και δε μπορούμε να κάνουμε πολλά για αυτό. Υπάρχουν τρόποι όμως να προστατέψεις το "εγώ" σου, χωρίς να αφήσεις τις ανασφάλειες σου να σε βλάψουν ή να βλάψουν κάποιον άλλον στην πορεία σου.


quote:
Αναφερθηκε η Fortune αναφερθηκε ο Νιτσε... αποφθευγματα σοφιας και βαθιες σκεψεις - ναι δεν λεω... απο κει και περα ομως??? Εμεις τι κανουμε?? Εμεις που ειμαστε?? Που και πως ξεπερναμε τους φοβους μας και τις ανασφαλειες μας και λεμε

Κάνουμε την αρχή που είναι το ήμισυ το παντός. Οργανώνουμε τη σκέψη μας και δημιουργούμε ήθος.

quote:
|"ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΤΟΛΜΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΗΜΑ..."

Ποια βήματα πρέπει όμως να τολμούμε?

quote:
Δεν αποριπτω κανενα συγγραφεα, κανενα φιλοσοφο, κανενα απολυτος - βλεπωντας ομως ενα θεμα που ξεκιναει μιλωντας για μια κατασταση των δυο - για μια σχεση αντρα γυναικα - και καταληγει σιγα σιγα να αναλυει την εσωτερικη κρυφη πτυχη του ενος - και ο αλλος σιγα σιγα απλα να παραγγονιζετε - μου ερχετε στο νου τελικα στην καθημερινοτητα μας ποσο η ανασφαλεια μας εμποδιζει ? Ποσο μας δημιουργει φραγμους? Ποσο μας φυλακιζει?

Τα πάντα ξεκινάν από το εγώ μας. Πρώτο μας μέλημα είναι είναι να κατανοήσουμε τον εαυτό μας και μετά τους γύρω μας. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι στη δική μας αναζήτηση πρέπει να πάρουμε και όλο τον κόσμο παραμάζωμα.
Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού μου. Γιατί όμως καλή μου Μάρα, η αναζήτηση του κρυφού ή φανερού μας εγώ να σημαίνει παραγκώνιση του άλλου? Η συμφιλίωση με τον εαυτό μου θα δώσει στον άλλον ασφάλεια και όχι ανασφάλεια. Γιατί όμως όλα να συνδέονται με τις ανασφάλειες μας? Δε μπορεί απλά ΄να είναι θέλω ή δε θέλω?

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 11:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Δυστυχώς ο πόνος είναι μέσα στη ζωή μας και δε μπορούμε να κάνουμε πολλά για αυτό. Υπάρχουν τρόποι όμως να προστατέψεις το "εγώ" σου, χωρίς να αφήσεις τις ανασφάλειες σου να σε βλάψουν ή να βλάψουν κάποιον άλλον στην πορεία σου.


Καλη μου μελαχρινη φιλη ο φοβος ειναι και αυτος μια δοκιμασια. Ξεπερνωντας τον καθε φοβο μας - κατακτωντας τον - γινομαστε πιο δυνατοι. Αρχικα αναφερομαι ομως στο κατα ποσο οι ανασφαλειες μπορυν να βλαψουν εμας τους ιδιους... πως? Με το να δημιουργουν καταστασεις φοβου και να μην μπορουμε να αφε8ουμε στην βιωση καταστασεων και συναισθηματων (κυριως). Σαν αποτελεσμα της δικης μας αμυνας ενδεχομενος να "βλαψουμε" ατομα γυρω μας.

quote:
Ποια βήματα πρέπει όμως να τολμούμε?

Οταν με θαρρος αποδεχτεις το θελω σου, την λαχταρα σου, οταν με τολμη ξεπερνας τους φοβους σου και τις ανασφαλειες σου, οταν με ζωντανια πεις "θελω να ζησω την καθε μου στιγμη, ανεξαρτητα το αποτελεσμα..." - για μενα καλη μου Πυρρα εκει ειναι τα βηματα...εστω και αν στην αρχη εχουν την μορφη μπουσουληματος!

quote:
Τα πάντα ξεκινάν από το εγώ μας. Πρώτο μας μέλημα είναι είναι να κατανοήσουμε τον εαυτό μας και μετά τους γύρω μας. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι στη δική μας αναζήτηση πρέπει να πάρουμε και όλο τον κόσμο παραμάζωμα.Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού μου.

Συμφωνω απολυτα!


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 13:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Γιατί όμως καλή μου Μάρα, η αναζήτηση του κρυφού ή φανερού μας εγώ να σημαίνει παραγκώνιση του άλλου? Η συμφιλίωση με τον εαυτό μου θα δώσει στον άλλον ασφάλεια και όχι ανασφάλεια. Γιατί όμως όλα να συνδέονται με τις ανασφάλειες μας? Δε μπορεί απλά ΄να είναι θέλω ή δε θέλω?

Ισως εγω να μην εγραψα καθαρα την σκεψη μου - ηταν και η ωρα περασμενη...παμε λοιπον αλλη μια προσπαθεια

Η αναφορα μου ηταν στο γεγονος ότι ξεκινησε το τοπικ με το τι δινουμε και το τι περνουμε σε επιπεδο των 2 και κατέληξε καθαρά σε ατομικό επίπεδο – σε επίπεδο αυτοαμυνας και αντιδράσεις βάση ενστίκτου. Και εδώ εννουσα την παραγγόνηση του αλλου.

Τωρα η συμφιλίωση με τον εαυτό μας δεν συνεπαγεται ότι προσφερει και ασφάλεια στον αλλον διπλα μας. Μπορει να φερέμαστε με ένα Χ τρόπο – βάση των πιστευω μας και αυτά που εχουμε μαθει για μας…αλλα ο τροπος αυτος από μονος του – οι αντιδρασεις αυτές να μην είναι απολυτα κατανοητες στον συντροφο μας με αποτελεσμα να φερνει την ανασφαλεια στον μυαλο του.

Τα πραγματα είναι απλα όταν είναι σε μορφη «θελω» ή δεν «θέλω» …τι γινεται με τις καταστασεις του «ναι μεν…αλλα….»? Αλλωστε αυτές δεν είναι που μας προβλιματίζουν περισοτερρο?


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 15:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
O πίνακας μας επεκτείνεται!!! Καλή μου Μάρα τώρα έθεσες πολύ ωραίο θέμα.

quote:

Τωρα η συμφιλίωση με τον εαυτό μας δεν συνεπαγεται ότι προσφερει και ασφάλεια στον αλλον διπλα μας. Μπορει να φερέμαστε με ένα Χ τρόπο – βάση των πιστευω μας και αυτά που εχουμε μαθει για μας…αλλα ο τροπος αυτος από μονος του – οι αντιδρασεις αυτές να μην είναι απολυτα κατανοητες στον συντροφο μας με αποτελεσμα να φερνει την ανασφαλεια στον μυαλο του.


Η δική μου η άποψη λέει ότι προσφέρουν. Η συμφυλίωση με τον εαυτό μου με κάνουν συγκροτημένη και αρκετά απόλυτη σε ότι αφορά τα πιστεύω μου, δυσκολα μετακινούμαι. Και αυτό μπορεί να δώσει ασφάλεια στον άλλον.
Το θέμα είναι αν αρέσω στον άλλον και αν μπορεί να με αποδεχτεί έτσι ακριβώς όπως είμαι. Μπορώ να αλλάξω σε κάποια πράγματα για να τον ευχαριστήσω, αλλά όχι σε όλα, και φυσικά εξαρτάται στο κατά πόσο θέλω να θυσιάσω για αυτόν.
Όποιος δε μπορεί να με αντέξει δεν μπορεί να περιμένει να τον αντέξω και εγώ. Υπάρχουν "Θέλω" και "Θέλω κάτι άλλο πιο πολύ" και "Δε θέλω". Τα "ναι μεν αλλά...." μου ακούγονται στο μυαλό ως προσπάθειες φυγής. Τι σημαίνει "ναι μεν αλλά..." Αλλά τι? Η σχέση αν δεν είναι απόλυτη στους νόμους της, δεν είναι σχέση, για μένα είναι παρωδία. Δεν έχει σημασία πως οριοθετείς τη σχέση, έχει σημασία για μένα να οριοθετηθεί. Δεν μπορείς να παίζεις με τον άλλον με τα "ναι μεν αλλά..." ΑΛΑΤΙΑ!! Ναι θέλω, αλλά... πες καλύτερα δε ξέρω τι μου γίνεται, ή να είμαι ειλικρινής είμαι σε κατάσταση αναπροσδιορισμού του εαυτού μου ή της σχέσης μας. Όταν θέλεις, θέλεις. και φυσικά μπορεί να βρεθείς σε κατάσταση αναπροσδιορισμου, αλλά να έχεις τα κότσια να το θέσεις για να επιλυθεί. Για αυτό είναι οι σχέσεις, για να μοιράζεσαι.

quote:

Τα πραγματα είναι απλα όταν είναι σε μορφη «θελω» ή δεν «θέλω» …τι γινεται με τις καταστασεις του «ναι μεν…αλλα….»? Αλλωστε αυτές δεν είναι που μας προβλιματίζουν περισοτερρο?

Οι σχέσεις που προβληματίζουν για πολύ καιρό, είναι τσάμπα κατανάλωση χρόνου. Όλοι περνάμε κρίσεις που μπορεί να κρατήσουν καιρό, αλλά προς θεού, όταν φτάνουμε να το κάνουμε συνήθειο καταντάει γελοίο. Στο κάτω κάτω όποιος δε θέλει την προσφορά μου, ας μείνει στη γωνιά του.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 18:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
Δεν έχει σημασία πως οριοθετείς τη σχέση, έχει σημασία για μένα να οριοθετηθεί. Δεν μπορείς να παίζεις με τον άλλον με τα "ναι μεν αλλά..." ΑΛΑΤΙΑ!! Ναι θέλω, αλλά... πες καλύτερα δε ξέρω τι μου γίνεται, ή να είμαι ειλικρινής είμαι σε κατάσταση αναπροσδιορισμού του εαυτού μου ή της σχέσης μας. Όταν θέλεις, θέλεις. και φυσικά μπορεί να βρεθείς σε κατάσταση αναπροσδιορισμου, αλλά να έχεις τα κότσια να το θέσεις για να επιλυθεί. Για αυτό είναι οι σχέσεις, για να μοιράζεσαι.

Πόσο με βοήθησες όμορφη Θεσσαλονικιά... Είναι η κατανόηση των απλών φαινομενικά πραγμάτων που καθορίζουν την ίδια την ζωή.

Με αγάπη...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 18:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Πόσο δίκιο έχεις γλυκέ μου Κρόνε!!!

Αλήθεια, πόσο περίεργο είναι τα πιο απλά να φαντάζουν τόσο πολύπλοκα, και αντιθέτως τα πιο πολύπλοκα τόσο απλά. Το μυαλό μας μπορεί να μας παίξει φορβερά παιχνίδια, για αυτό είναι απαραίτητη η γνώση του εαυτού μας και οι επιλογές μας να γίνονται σύμφωνα με τα δικά μας πιστευω αλλά και αντοχές. Ότι δεν αντέχουμε μας καταστρέφει. Ποιος ο λόγος?

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 19:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Η συμφυλίωση με τον εαυτό μου με κάνουν συγκροτημένη και αρκετά απόλυτη σε ότι αφορά τα πιστεύω μου, δυσκολα μετακινούμαι. Και αυτό μπορεί να δώσει ασφάλεια στον άλλον.
Το θέμα είναι αν αρέσω στον άλλον και αν μπορεί να με αποδεχτεί έτσι ακριβώς όπως είμαι.

Καλη μου φιλη εχω την αισθηση οτι διαφωνουμε σε ένα λεπτο σημειο...
Το να ξερουμε τι θελουμε τι ψαχνουμε πως να το κατακτησουμε και πανω απο ολα να το κρατησουμε - δειχνει δυναμικοτητα, θεληση, αποφασιστικοτητα. Μπορει λοιπον να δημιουργηθει ετσι μια κατασταση ασφαλειας αφου ο αλλος νοιωθει οτι εχουμε αξιες και "πιστευω" με βασεις και οχι στερεωμενα στον αερα!
Απο κει και περα ομως τα οσα ξερουμε για τον εαυτο μας την δεδομενη στιγμη δημιουργουν συμπεριφορες - η δικη μας συμπεριφορα... και αυτη ειναι που μπορει να δημιουργησει ανασφαλεια. Οπως εσυ (και ο καθε "εσυ") λες "Ετσι ειμαι - ετσι φερομαι, αν σου κανω" - και δεν διαφωνω με την αντιμετωπιση αυτη- και περιμενεις απο τον αλλο να σε δεχτει...ετσι και ο αλλος εχει το δικαιωμα να μην κατανοει το πως εσυ συμπεριφερεσαι, ή στο δικο του μυαλο η Χ συμπεριφορα να δημιουργει καποια ανασφαλεια στον εσωτερικο του κοσμο.


Πολλες φορες η αντιμετωπιση που υπαρχει ειναι : "μα δεν το βλεπεις με την πραγματικη σκοπια - δεν ειναι ετσι τα πραγματα" και εκει θα διαφωνησω!! Δεν μπορει καποιος να ακυρωνει την υπαρξη του αλλου λεγωντας οτι αυτο που βλεπει η που νοιωθει ειναι ασημαντο η μη πραγματικο. Αν ο αλλος το νοιωθει και το βλεπει - ειναι εμπειρια του και αυτο το κανει σημαντικο και πραγματικο!

Η λυση ειναι σε αυτο που λες καλη μου φιλη

quote:
Όποιος δε μπορεί να με αντέξει δεν μπορεί να περιμένει να τον αντέξω και εγώ.

Ας δουμε λοιπον τα πραγματα που εχει ο συντροφος μας και που δεν αντεχουμε...ας αναρωτηθουμε αν ειμαστε ικανοι να ζησουμε με αυτα ... και ας ειμαστε ειλικρινης με τον εαυτο μας...αν η απαντηση ειναι οχι τοτε υπαρχει και το χειροφρενο!!


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 19:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει του διπλανού μου.

Τα ατομικα μου δικαιωματα προ-υπηρχαν τις καθε σχεσεις μου - προ-υπηρχαν πριν ακομα ανακαλυφθει ο εκαστοτε συντροφος. Ειναι δικαιωματα που κατα την γνωμη μου δεν ειναι διαπραγματευσιμα - ουτε τα δικα μου ουτε του συντροφου μου ...απλα υπαρχαν και θα υπαρχουν!
πιο ειναι λοιπον το εργο της σχεσης ? Να αναγνωρισει και να προστατευσει τα δικαιωματα αυτα και των δυο πλευρων...

Προτιμω λοιπον το:
"Η ελευθερια μου συν-υπαρχει και συμ-βαδιζει με την δικη σου"

Δεν σταματαει πουθενα η δικη μου και σαφως δεν ξεκιναει η δικη σου απο κει που υποτιθεμενα σταματαει η δικη μου...απλα υπαρχουν και με την δικη μας δυναμη - επιμονη - υπομονη και εργασια αναπτυσονται η μια μεσα στην αλλη ...

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 19:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
"Η ελευθερια μου συν-υπαρχει και συμ-βαδιζει με την δικη σου"

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 22:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Εγώ Μάρα έχω την αίσθηση ότι συμφωνούμε σε περισσότερα από ότι φαινεται. Νομίζω ότι επείδή είναι πολύ πολυπλοκη συζήτηση και δε μπορούμε να εκφραστούμε πλήρως χανουμε και τον τόνο. Αν και δεν έχει σημασία που συμφωνούμε και που όχι, εδώ είμαστε για αναταλλαγή απόψεων, ασ προσωρήσουμε όμως.

quote:
Το να ξερουμε τι θελουμε τι ψαχνουμε πως να το κατακτησουμε και πανω απο ολα να το κρατησουμε - δειχνει δυναμικοτητα, θεληση, αποφασιστικοτητα.

Σύμφωνοι.

quote:
Μπορει λοιπον να δημιουργηθει ετσι μια κατασταση ασφαλειας αφου ο αλλος νοιωθει οτι εχουμε αξιες και "πιστευω" με βασεις και οχι στερεωμενα στον αερα!

Συμφωνοι.

quote:
Απο κει και περα ομως τα οσα ξερουμε για τον εαυτο μας την δεδομενη στιγμη δημιουργουν συμπεριφορες - η δικη μας συμπεριφορα... και αυτη ειναι που μπορει να δημιουργησει ανασφαλεια.

Συμφωνοι έως ένα σημείο. Όντως η συμπεριφορά μας δύναται να το κάνει αυτό. Να προσπαθήσω να εξηγήσω όμως που αναφέρομαι εγώ. Το πιο απλό απλούστατο παράδειγμα. Παντρεμένη/παντρεμένος. Βγαίνει μόνος/μόνη έξω. Αν αυτός έχει αποδείξει τον χαρακτήρα του ο άλλος δεν είναι "λογικό" να νοιώθει ανασφαλής. Αυτό επεκτείνεται και σε άλλες καταστάσεις.

quote:
Οπως εσυ (και ο καθε "εσυ") λες "Ετσι ειμαι - ετσι φερομαι, αν σου κανω" - και δεν διαφωνω με την αντιμετωπιση αυτη- και περιμενεις απο τον αλλο να σε δεχτει...ετσι και ο αλλος εχει το δικαιωμα να μην κατανοει το πως εσυ συμπεριφερεσαι, ή στο δικο του μυαλο η Χ συμπεριφορα να δημιουργει καποια ανασφαλεια στον εσωτερικο του κοσμο.

Συμφωνώ, αλλά αυτό εξαρτάται κατά πόσο είναι ειλικρινής ο άλλος μαζί σου και κατά πόσο εσύ του έχεις ανοιχτεί. Δε μπορούμε πάντα να καταννοούμε τον άλλον.


quote:
Πολλες φορες η αντιμετωπιση που υπαρχει ειναι : "μα δεν το βλεπεις με την πραγματικη σκοπια - δεν ειναι ετσι τα πραγματα" και εκει θα διαφωνησω!! Δεν μπορει καποιος να ακυρωνει την υπαρξη του αλλου λεγωντας οτι αυτο που βλεπει η που νοιωθει ειναι ασημαντο η μη πραγματικο. Αν ο αλλος το νοιωθει και το βλεπει - ειναι εμπειρια του και αυτο το κανει σημαντικο και πραγματικο!

Σωστά, "δεν είναι έτσι τα πράγματα" δεν ισχύει. Η πραγματικότητα πολλές φορές διαφέρει από άτομο σε άτομο. Το θέμα είναι τι νοιώθεις. ΄Και φυσικά δε μπορείς να ακυρώσεις τα αισθήματα του άλλου, Είναι εκεί, πραγματικά. Όσο και αν εσένα σου φαίνοντα ασήμαντα.

quote:
Ας δουμε λοιπον τα πραγματα που εχει ο συντροφος μας και που δεν αντεχουμε...ας αναρωτηθουμε αν ειμαστε ικανοι να ζησουμε με αυτα ... και ας ειμαστε ειλικρινης με τον εαυτο μας...αν η απαντηση ειναι οχι τοτε υπαρχει και το χειροφρενο!!

ΕΥΓΕ!!!! Αυτό είναι!!!!! Δε μπορούμε να υποχρεώνουμε τον άλλον να βλέπει με τα δικά μας τα μάτια, όπως δε μπορούμε ούτε εμείς να δούμε με τα δικά του. Είμαστε ελεύθεροι και οι δύο!!!!


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy