ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι;.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγοντας εμάς μικρούς Νέε μου, δεν θέτεις αυτόματα τον εαυτό σου μεγάλο?

Καταλαβαίνεις τι σε ρωτώ? Η σε μπερδευω?

Αν είσαι λοιπόν μεγάλος, και κατανοείς το σύμπαν και τους νόμους…. και λες εμάς τους άλλους παπαγάλους….. τι ποιο ωραίο να μας κανείς παρέα…. και να δείξεις και σε μας κατι!

Ίσως η βοήθεια σου να είναι τέτοια, ώστε και να τα βρούμε. *(φιλόσοφοι και θρησκευόμενοι) Κοπίασε λοιπόν, και πες μας άφοβα τις σκέψεις σου. Αν είσαι πράγματι τόσο νέος στο φόρουμ, καλό θα ήταν να έριχνες μια μάτια στο τι έχει συζητηθεί μέχρι τώρα… και σε αλλά τοπικ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 13:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ κι αν είμαι μικρός...
απλά πιστευω οτι να προσπάθεις να κάνεις εναν θρησκευόμενο να καταλάβει φιλοσοφία είναι μάταιο όπως και το αντίθετο.
Ο καθενας έχει πάρει τον δρόμο του απο μικρός.
Τι να πείς τώρα σε εναν αββα ή εναν ιαμβλιχο που απο μωρά έχουν διδαχθεί(εγκεφαλοπλυθεί)την δικία τους αλήθεια?
Η θρησκεια απο ανέκαθεν ηταν η εξουσία, για τον έναν και μόνο λόγο,
Ο κάθε μονάρχης ήταν πολύ ευκολο να την "πουλέψει"... ένας αόρατος μονάρχης θα μπορούσε να κρατά τα υποκείμενα του σούζα χωρίς να τον περιορίζει ο χρόνος.
Στην ουσία οι ιερεις κυβερνούσαν και κυβερνάνε ακόμα.
Αυτο δεν μπορεί να το καταλάβει κανένας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 14:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές περνάνε μέχρι και 5 χρόνια για να καταλάβω κάτι που μου είχαν πεί ή είχα διαβάσει.
Το πιστεύεις αυτό ?

Και δεν διαβάζουν τα γραφόμενα μόνο αυτοί που τα γράφουν. Τα διαβάζουμε όλοι.
Και στο κάτω-κάτω όποιος ενοχλείται μπορεί να πάει για τάβλι και να πεί "ας τους να τρώγονται".
Δεν τον βάζουν να διαβάζει με το ζόρι!

Κρίνω οτι είσαι κακοπροαίρετος και προκατειλημένος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 14:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνώμη αν δειχνω ετσι οπως λές...
απλά ειμαι κουρασμένος...
καθομαι τα βραδια και σκεπτομαι ακριβώς αυτό(ποιος ειμαι τι είμαι κτλ)
και μου αρέσει που οι περισσότεροι δειχνουν να ξέρουν...επικαλόντας κειμενα και μόνο...
καλό ειναι να ακούς απόψεις αλλα κάποια στιγμή μπορεί η "αλήθεια" που ψανεις να ειναι κατι το τελείως διαφορετικο απ'οτι περιμένεις να είναι.
Αυτη ειναι λοιπόν και η άποψη μου...
Δεν γίνετε να κατανοήσουμε το πώς έγιναν όλα γιατί δεν μας "παίρνει" ως εκεί.Δεν πιστευω οτι ένας ανθρωπος έχει την δυνατότητα να κατανοήσει το συμπαν και την διημιουργια του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 14:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ…..που τρώγεσαι για ζύμωση…. Να θυμάσαι ένα πράγμα...εστω και απο φιλοσοφο!

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ που να μπορεί να κάνει κάτι για τον ΑΙΟΝ, εκτός από τον ΑΙΟΝ! (Θεόδωρος ετσι?)

Αν και έχουν ειπωθεί πολλές φορές ,,,,,,χρειάζεται να τα βάλεις λίγο κάτω….

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΖΗΜΩΣΗ…

Υπάρχει σώμα χωρις την ψυχή?
Είναι ξέχωρα η μαζί?
Αν είναι μαζί,,,(Μείγμα) η ψυχή σου δεν επηρεάζεται πάντα από το σώμα?

Άρα, μην την θεωρείς και τόσο ΕΥΓΕΝΙΚΗ…. ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΘΕΛΕΙ…


1. Είπες αλλού πως με την βαθιά προσευχή… νοιώθεις την ένωση…. Πόσο κρατά? 5 ,10 λεπτά… και πολλά λέω….δεν το αντέχεις περισσότερο…Μετά γυρνάς που? Πάλι στην υλικη διαδικασια! *Δυϊσμός...!

2. Το άκουσμα! Ο Τρόπος που ακούς….είναι πιο σπουδαίος από το τι ακούς….Αν έχεις μουσική παιδεία *(πρέπει να έχεις,από παλιά σου ποστ που διάβασα) πρόσεξε τον κάθε ήχο ποιο eso?μερος κουνάει...Τα ψηλα, είναι προτιμότερα! Από πειράματα σε πολλά ζώα….βάλανε σε διαφορετικά δωμάτια, διαφορετική μουσική….. μεταλλικα, βεατλες, κλπ κλπ…. εβαλαν και Bach… Τα ζώα, αν και δεν έχουν μουσική παιδεία… όλα πήγαν στο δωμάτιο που ακουγόταν … ο bach! *(Μην πεταξει κανεις τωρα την κοτσανα του!)

3. Τα μάτια. Λέξηκοπιούν ότι δουν! Αυτό είναι το πιο δύσκολο….Η σκέψη μας είναι συνεχώς σε κίνηση γιατί τα μάτια βλέπουν κομματιαστά….Προσεξε,,,,,για να αφουγκρασθεις κάτι….σταματάς να βλέπεις... και να σκέφτεσαι….Το εγγράψαμε και αλλού…..Γίνεται ακοή, όραση, (αισθήσεις) μυαλό…. να γίνουν ΕΝΑ? Και ο ΘοΘ σημερα το αναφερει.. στα του ΒΟΥΔΑ...

4. Τι κάνουν το μυαλό να γινει ΕΝΑ? Η ΠΡΟΣΟΧΗ... Όχι η συγκέντρωση….*(συγκεντρώνομαι, πάει να πει διώχνω άλλες σκέψεις και προσηλώνομαι σε κάτι) μα η ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΟΧΗ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΥΛΗ!!!!

Βλέπεις Νέε μου, το 1 της θρησκείας και το 4 της φιλοσοφίας…. πως γίνεται να τα βρουν?

Μην βάζεις ΟΡΙΑ στη ζωή σου..... Αμέσως γίνεσαι από ΑΝΘΡΩΠΟΣ,…..ανθρωπάκι

Καλη συνεχεια!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 25/09/2003 15:04:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 15:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα δεν θα συμφωνήσω...

Κάναν πολλά πράγματα άλλοι άνθρωποι για τον ΑΙΟΝ ,εσωτερικά και εξωτερικά. Ο άνθρωπος δεν μπορεί να υπάρξει μόνος.
Αν βέβαια ανάγουμε τα πάντα στο 1 τότε ναί, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ αλλά τότε δεν έχουμε να κάνουμε με την ατομικότητα του Αίον.

Οσο για την ψυχή κατα τη γνώμη μου είναι εγκλωβισμένη στο σώμα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να την αφουγκραστώ και να την οδηγήσω στην "παρθενοποίηση" ...αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Δεν επιθυμεί η ψυχή κατα τη γνώμη μου τίποτα άλλο εκτός απο την ελευθερία της.
Αυτός που επιθυμεί δεν είναι ούτε το σώμα... αλλά ο ΝΟΥΣ.
Ο νούς ο οποίος γνωρίζει μόνο απο πτώση. Γνωριζει μόνο απο φόρτιση-αποφόρτιση.
Οχι η προσευχή δεν είναι θέμα πέντε λεπτών. Είναι θέμα ενατένισης του Θείου.Οσο θέλεις εσύ κοιτάς...ΑΠΟ-ΓΕΙΩΝΕΙΣ τον νού !
Αλλά για μια ακομα φορά θα πώ οτι τα πάντα εξαρτώνται απο το ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ !
Καμια φορά ούτε αυτό δεν ξέρουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 15:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα, ναι παρατηρώ τα τόπικ εδώ και 2 μήνες και με το χέρι στην καρδιά μπορώ να πώ οτι είσαι απο τα λίγα άτομα που "σέβομαι".
Το μόνο "ελλατωμα" σου είναι οτι πρέπει να διαβάσω τουλάχιστων 5-6 φορές αυτά που γραφεις για να τα κατανοήσω.
Είναι γεγονός οτι θρησκεία και φιλοσοφία εχουν κοινά.
Αλλα αν σκεφτείς πόσες μεταφράσεις (μετατροπές) έχουν γίνει στα θρησκευτικά κείμενα σίγουρα έχει αλειωθεί η ουσία τους.

Αν κάποιος μας έλεγε οτι ο άνθρωπος ειναι προιον κλονωποιησης απο κάποια ανώτερη δύναμη.Οι μέν θρησκευόμενοι θα γελούσαν και οι δε φιλοσοφοί θα το μελετούσαν.
Τώρα αν σου πώ οτι ο Θεός έπλασε τον αδαμ και την ευα τόσο απλά εσύ σαν φιλόσοφος θα ήθελες κάτι πιο ρεαλιστικο.
Το βασικό νόημα είναι όμως οτι κάποιος θεός/δύναμη έπλασε/κλωνοποιησε τον άνθρωπο.
Τώρα όλη η διαμάχη κρίνετε στο ποιός και πώς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κάνανε ΑΙΟΝ?

Είσαι μήπως ελεύθερος? Απάντησε σε σένα….όχι σε μένα…

Δεν γράφω αλλού…. αν και τα διαβάζω…μα για μένα, δεν υπάρχει άλλη ελευθερία… εκτός αυτής από τον Εαυτό μας!

Αυτόν που αγαπάς… δεν ρωτούσε μήπως…
Τι ψυχή θα παραδώσετε?
Η Ψυχή είναι ο ΕΑΥΤΟΣ…. ΑΙΟΝ…Η κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ….είναι η αθωότητα της ψυχής σου….. Εκεί οι αλυσίδες…. εκεί οι σπηλιές και οι σκιές μας….Για αυτό μιλάμε εδώ μέσα……ποιος είμαι, τι είμαι κτλ…Ερευνούμε η δυνατόν, για Τάξη… κατανόηση…. στη σύγχυση του εαυτού!

Γράφεις,
Αλλά για μια ακομα φορά θα πώ οτι τα πάντα εξαρτώνται απο το ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ !
Καμια φορά ούτε αυτό δεν ξέρουμε...
Μα για να ξέρεις τι αναζητάς…..κάποιος στο είπε! Το κατεστημένο?, η διαπαιδαγώγηση?…η κουλτούρα….
Και τι σου είπανε? Να πηγαίνεις στην εκκλησία…. να προσεύχεσαι….τα γνωστά!
Μα και κάπου αλλού…. τα ίδια δε λένε….και πολύς κόσμος πάει στο βούδα, στο Μωάμεθ ….και πάει λέγοντας?
Μα που πηγαίνεις αλήθεια ΑΙΟΝ?
Σε ότι σου είπανε….στο γνωστό! Άρα ότι και να βρεις είναι στον κύκλο του ΓΝΩΣΤΟΥ….Και το γνωστό είναι σύγχυση…… είναι πάντα ο αντιθετικός ΕΑΥΤΟΣ μας,….για αυτό δεν είσαι ποτέ ελεύθερος! Η Θρησκεία, είναι η προέκταση του γνωστού… του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ…. Αν κοιτάς το ΘΕΟ, (όπως γράφεις)…. όσο θέλεις εσύ….πάει να πει πως έκανες το ΘΕΟ….ΘΕΜΑ θέλησης….και του ΝΟΥ!!!

Ε ρε χαρουλες που θα κάνει τώρα ο ελεύθερος….

οκ Νεος......μεινε μαζι μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 18:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα,
οι λέξεις είναι για να επικοινωνούμε και όχι για να παίζουμε πινγκ-πονγκ.
Αν δεν καταλαβαίνεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι λέω, όπως και δείχνεις, τότε έχεις πρόβλημα επικοινωνίας ή το κάνεις επίτηδες γιατι σου είπαν οτι το κάνεις πετυχημένα.
Καλό θα ήταν κάποτε να γίνεις και σοφός εκτός απο φιλόσοφος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 03:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου. Θα δώσω τη γνώμη μου σε μερικές από τις ερωτήσεις που είτε απευθύνονταν σε μένα, είτε προέκυψαν από την έρευνα μας.
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Δεν βρίσκεις πολλά κοινά με την γενική έννοια ψυχής στα παραπάνω?

Φυσικά φίλε μου και βρίσκω πολλά κοινά ανάμεσα στη βούληση και στη ψυχή. Αλλά υπάρχουν και θεμελειώδεις διαφορές. Για να μην επεκταθώ πολύ, οι κυριώτερες διαφορές που μου έρχονται στον νου τώρα είναι οι εξείς:
Η βούληση αντλεί την αιωνιότητα της από τη δυνατότητα που έχει να υπάρχει-να πάψει να υπάρχει-και να ξαναυπάρξει, όσες φορές θέλει.
Η βούληση μπορεί να επενεργήσει σε ότιδήποτε (ενέργεια, ύλη, χρόνος, τόπος) όπως το επιθυμεί.
Η βούληση δύναται να ενσωματώνεται σε άλλες ή να διαχωρίζεται από άλλες βουλήσεις.
Δεν βρίσκω να μπορεί να υπάρξει τίποτα πιο ελεύθερο από τη βούληση.
Τίποτα από τα πιο πάνω δεν ισχύουν για τη ψυχή, η οποία μάλιστα δεν αποδείκτηκε ποτέ ότι ανήκει στη σφαίρα της πραγματικότητας. Η βούληση ή οι βουλήσεις όμως είναι πιο φανερή ακόμα και απ’ αυτόν τον ήλιο ή τον ουρανό.
Το πρόβλημα τοποθέτηση του hrismig: Η γνώση θα είναι πάντα μερική.
Σε παλαιότερο μου μύνημα σε άλλο τόπικ απευθυνόμουν στη skorpina και υποστήριξα τη θέση ότι κανένας ποτέ δεν θα μπορέσει να γίνει πάνσοφος/παντογνώστης διότι ποτέ δεν θα μπορούσε να απαντήσει στην ερώτηση, ποιός είναι ο μεγαλύτερος αριθμός. Άρα συμφωνούσα τότε με τον hrismig και τον Πλάτωνα και ίσως με όλο τον κόσμο. Ώστε αν είναι έτσι αντιφάσκω τώρα όταν δηλώνω ότι η βούληση μπορεί να είναι πάνσοφη. Ας βάλω όμως κάτω κάποιες σκέψεις. Διότι έτσι όπως τις έδωσα έπεσα κι εγώ στην παγίδα του λανθασμένου τρόπου έκφρασης, κάτι που προειδοποιώ όλους συχνά, κι εκ πρώτης όψεως δείχνει ότι πέταξα αερολογίες. Η βούληση είπα, ΜΠΟΡΕΙ να είναι πάνσοφη, αιώνια κλπ που έγραψα. Έδινα δηλαδή στη βούληση μια δυνατότητα, με την έννοια του ότι δύναται να είναι πάνσοφη. Ότι κι αν προσπαθήσει να γνωρίσει, θα το γνωρίσει. Αυτή τη δυνατότητα αναγνωρίζω στη βούληση και γι αυτό την χαρακτηρίζω πάνσοφη. Είναι συλλογισμός που ακολουθεί την εξής πορεία. Το σύμπαν είναι αποτέλεσμα βούλησης. Η βούληση ενυπάρχει στο σύμπαν και είναι η πηγή της δημιουργίας και της λειτουργίας του. Εφ όσον είναι η πηγή της λειτουργίας του μπορεί να το κρατήσει σε λειτουργία μέχρι να αποκτήσει (αυτή) όποια και όση γνώση θέλει, μέχρι και εξαντλήσεως της γνώσης. Άλλωστε αυτός φαίνεται να είναι και ο λόγος-σκοπός της δημιουργίας του σύμπαντος. Δεδομένου ότι μπορούμε να αποδείξουμε τη δυνατότητα της βούλησης να αυτοδημιουργείται και η ίδια από το τίποτε, ή να εκδηλώνεται από όπου, πότε, όπως, επιθυμεί, τότε μπορούμε να υποθέσουμε βάσιμα ότι κάποτε θα παρουσιαστεί ένα ον, κατασκεύασμα της βούλησης κι αυτό, και φορέας της πανσοφίας της, διότι η πάνσοφη βούληση θα εκδηλώνεται μέσον αυτού. Μήπως τελικά ο ΣΚΟΠΟΣ είναι αυτός; Εδώ μπαίνουμε στην προτροπή του Πασχάλη. Πρέπει να μελετήσουμε κι άλλο το θέμα βούληση. Να επιβεβαιώσουμε ή να διαψεύσουμε όσα αναφέραμε.
Πού θα ψάξουμε; Μέσα μας. Το έσω μας θα μας φανερώσει πολλά. Αλλά δεν χάνουμε τίποτε αν αρχίσουμε να βλέπουμε και τον έξω κόσμο από άλλη γωνία πια. Κι εκεί θα βρούμε πολλά. Έτσι κι αλλοιώς το έσω και το έξω συγκοινωνούν ελεύθερα.
Θα σας κεντρίσω το ενδιαφέρον τώρα. Γνωρίζω ποιός είναι ο μεγαλύτερος αριθμός. Θέλει κανένας να τον μάθει; Εδώ είμαι. Ένα ψυχίατρο βρε παιδιά, ένα ψυχίατρο. Χαθήκανε οι ψυχίατροι;

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 09:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...Μήπως πρέπει (επιμένω εγώ) να το δούμε λίγο πιο σφαιρικά;

Δηλαδή...

Η βούληση είναι ΤΑΣΗ ή ΕΝΕΡΓΕΙΑ ή καλύτερα (για να μήν κολήσουμε στις λέξεις) ΕΝΕΡΓΙΑΚΗ ΤΑΣΗ.

Το ερώτημα λοιπόν είναι: Τι προκαλεί αυτή την τάση; ή ακόμα καλύτερα...υπάρχει ΜΙΑ μόνο τάση μέσα μας; Για να το καταλάβουμε καλύτερα...όταν δω ένα τραπέζι γεμάτο ωραία φαγητά έχω μία τάση να τα φάω όλα (κι εσείς;) αλλά υπάρχει και μία δεύτερη τάση αυτοσυγκράτησης...

Νομίζω συμφωνούμε μέχρι εδώ...Ελάτε τώρα να δούμε ΤΙ τις προκαλεί αυτές τις τάσεις. Γιατί είναι δύο; Και εδώ μπαίνει το...μιλάμε για σώμα και ψυχή;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 10:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HE WHO KNOWS ALL THE ANSWERS HAS NOT YET BEEN ASKED ALL THE QUESTIONS.

Και αυτό ισχύει ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!


Με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 07:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινήσουμε τη μέρα μας λοιπόν, από το τελευταίο ποστ... του φίλου Schwabe.

quote:
HE WHO KNOWS ALL THE ANSWERS HAS NOT YET BEEN ASKED ALL THE QUESTIONS.

Και στη γλώσσα μας ηχεί κάπως έτσι.

Αυτός που γνωρίζει όλες τις απαντήσεις, ακόμα δεν αναρωτήθηκε τα πάντα….

Πιστεύω πως όσες ερωτήσεις και να θέσει ο ΕΑΥΤΟΣ, όσες απαντήσεις και να έχει, θα είναι σε θέση να βάλει ακόμα μια….

Πότε θα είναι σε θέση να μην θέτει ερωτήσεις?

Μήπως…..όταν δεν ΥΠΑΡΧΕΙ? *(Φυσικά δεν εννοώ να πεθάνει, ….μα ας πούμε προς το παρόν, κάτι σαν ΜΑΤ…Όχι άλλη κίνηση!)

Είναι σχετικά εύκολο να δοθούν απαντήσεις σε πολλές απο τις ερωτήσεις μας, για κάποιον που τα έχει ξεψαχνίσει.... μα η έρευνα δεν πάει έτσι σε βάθος. Παραμένουν όλα σε ένα επίπεδο γνώσεων, και αν θέλετε επιφανειας μόνο! Το όλο θέμα είναι αν γίνεται, βιώνοντας στο χωρόχρονο, να αντιληφτούμε / βιώσουμε κάτι πέραν του γνωστού μας ΤΡΑΝ ΤΡΑΝ…

Πάντα ο φίλος Schwabe, σε ένα άλλο Τοπικ, αναφέρει κάτι για τον Απολλώνιο, (που έχω μόνο επιφανειακές γνώσεις)….Σε κάποιο θαύμα που έγινε, *(αναστήθηκε μια κοπέλα) πρέπει να ρωτήθηκε από ερευνητές σαν και εμάς πως έγινε αυτό…., *(αν ήσαν πιστοί… θα τον προσκύναγαν….και ο ίδιος ειπε)

quote:
Ο Απολλώνιος ρωτήθηκε πώς ήταν εφικτά τέτοια θαύματα και απάντησε : Δεν υπάρχει θάνατος σε τίποτα παρά μόνο στην εμφάνιση .Αυτό που περνά από την Ουσία στη Φύση μοιάζει να είναι γέννηση, ενώ εκείνο που περνά από τη Φύση στην Ουσία μοιάζει να είναι θάνατος. Στην πραγματικότητα τίποτα δεν γεννιέται και τίποτα δεν πεθαίνει, αλλά μόνο εμφανίζεται τη μια στιγμή και την άλλη εξαφανίζεται. Εμφανίζεται λόγω της πυκνότητας της ύλης και εξαφανίζεται λόγω της λεπτότητας της ουσίας. Αλλά είναι πάντα το ίδιο, διαφέροντας μόνο σε κίνηση και κατάσταση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ Χ 10!!!!

Μιας και όλους λιγο πολυ, μας απασχολεί και αυτό που ονομάζουμε αλήθεια, αναρωτιέμαι τι το ξεχωριστό είχαν, οι Απολλώνιος, Βούδας, Ιησούς, Σωκράτης, Ηράκλειτος, Πλάτωνας, Κρισναμουρτι…..και λίγοι ακόμα….
Δεν εξετάζουμε αν ήσαν ΘΕΟΙ, ημίθεοι, πνεύματα….η και φτιαχτοι μυθοι, (παραμυθατζήδες…) Το μόνο σίγουρο είναι, πως είπαν…..κάτι καινουργιο,…κάτι που άλλοι, δεν είχαν πει /η σκεφτεί… ORIGINAL!

Η επόμενη ερώτηση…

Είμαστε εμείς που γράφουμε Original….η επαναλαμβάνουμε το τραγούδι κάποιου αλλού? Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως για κάποιο χρόνο στη ζωή μας, δεν μαθαίνουμε από τους άλλους, τουναντίον……ΜΑ,
Αν επαναλαμβάνουμε με λογια/πραξεις τα βιώματα τους….είμαστε σαν τις ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΕΣ... πάντα μέσα στο γνωστό… ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!

Τώρα η επόμενη ερώτηση είναι…

Μα υπάρχει μοναδικότητα, το ακέραιο, το original….η δεν υπαρχει? Θέλω να πω με αυτό, αν οι αντιδράσεις των Ζώων, είναι για κάθε specie, σχεδόν ίδια….εμείς οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ σε τι διαφέρουμε?

Μήπως πλησιάζοντας προς το θειο, γινόμαστε συνεχώς Δημιουργικοί μέσα μας? Προσοχή…όχι η καλλιτεχνική δημιουργία, *(που είναι μέρος της δημιουργίας), μα μέσα μας εννοώ…. ΝΕΟΙ! Βλέπουμε, αντιλαμβανόμαστε, κατανοούμε….. με ΝΕΑ μάτια, ότι λέγεται ΖΩΗ! (Δεν βλέπουμε όπως ηδη γνωρίζουμε….διλαδη του γνωστου μέσω αντιδράσεων)
………μα μέσω ΕΝΩΣΗΣ, με κάθε τι!!!!!!
Δεν ξερω αν σας λεει κατι....
Κάποιοι θα το πουν αυτο ΑΓΑΠΗ…., κάποιοι ΟΜΟΡΦΙΑ….κάποιοι ΕΝΩΣΗ….. Θα σκεφτείτε, μα καλά το ίδιο δεν είναι?

ΟΧΙ!

Η Ιθάκη είναι η ίδια….το ΤΑΞΙΔΙ είναι διαφορετικό *(οπως αναφερθηκε)….και εδώ ο κάθε πραγματικά Ελεύθερος άνθρωπος, μπορεί να μας διηγηθεί το ταξίδι του….το πιο συναρπαστικό….μέσα στον εαυτό του, και γιατι οχι,....να μας μιλησει και για το συμπαν!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/09/2003 08:06:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 13:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου πώ πλάτωνα σχεδιασε μου σε ενα χαρτί ενα... ας πουμε σπιτάκι,
θα πιάσεις το μολύβι και θα σχεδιάσεις κάτι που μπορείς να αναγνωρίσεις οτι ειναι σπιτακι.
το θέμα ειναι οτι για εσενα αυτο που εκανες ειναι original οπως λές...
μήπως όμως όλα στηρίζονται σε αναμήσεις?Και πώς μπορείς να χαρακτηρησεις αυτο που σχεδίασες ως original?
Ολα ειναι εικόνες & ιδέες που εχει αποροφήσει ο νούς σου και απλά τις αποτυπώνεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 17:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μόνο σίγουρο είναι, πως είπαν…..κάτι καινουργιο,…κάτι που άλλοι, δεν είχαν πει /η σκεφτεί… ORIGINAL!


quote:
Αν επαναλαμβάνουμε με λογια/πραξεις τα βιώματα τους….είμαστε σαν τις ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΕΣ... πάντα μέσα στο γνωστό… ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!


Αυτό μου θυμίζει την φράση του Κρισναμούρτι" άνθρωποι από δεύτερο χέρι..", φίλε Πλάτωνα. Γνωρίζεις όμως πώς οι περισσότεροι είμαστε άνθρωποι από "δεύτερο χέρι" - παπαγαλάκια. Είμαστε η σταγόνα που αποσπάται από τον θεϊκό ωκεανό, και αποκτά προσωπικότητα, ΕΓΩ, ΤΟ περιοριζόμενο πάντα από τα γονίδια των γονέων του, και το εθνικό, φυλετικό, κοινωνικό του περιβάλλον.
Η ανάβαση είναι δύσκολη και όχι αναγκαία για όλους. Θεωρώ ότι το πιο σημαντικό στο σημείο που βρίσκεται η ανθρωπότητα είναι να βρούμε πρώτα αυτά που μας ενώνουν, αντί του σαφώς πιο εύκολου αυτών που μας χωρίζουν, και κατόπιν μπορούμε να κοιτάξουμε ψηλότερα...

Υ.Γ 1 Το παράξενο είναι ότι εχθές είχα γράψει σε αυτό το θέμα, κάτι σχετικά με το ταξίδι της κάθε ψυχής για την Ιθάκη της (αλλά το έσβησα κάτι που κάνω όλο και συχνότερα τώρα τελευταία….), Και να που γράφεις κάτι αντίστοιχο εσύ σήμερα..

quote:
ΕΝΩΣΗΣ, με κάθε τι!!!!!!Δεν ξερω αν σας λεει κατι....

ΕΝΩΣΙΣ= ΩΘΗΣΗ-ΕΛΞΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΝ.......

Υ.Γ 2 Παράκληση γράφε πιο συχνά φίλε μου το απολαμβάνω...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 17:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς φίλε Πλωτίνε….μα με μέτρο! Πιθανόν σύντομα να βρεθούμε πάλι, για καφέ!

ΝΕΕ ΦΙΛΕ,

Είναι μια πολύ λεπτή ερώτηση αυτή, και την απάντηση, (παρότι θα ειπωθεί στη συνεχεία….) χρειάζεται να την ανακαλύψεις/βιωσεις για λογαριασμό σου. Η Πλατωνική θέση είναι ότι οι ιδέες / σκέψεις υπάρχουν κάπου σαν ΟΥΣΙΑ, και είναι ΑΙΤΙΑ του όλου. Διαβάζοντας πιο πάνω τον Απολλώνιο…μας λέει πως δεν υπάρχει θάνατος / γέννηση…. μα συνεχής εμφάνιση….

Ερεύνησε τώρα τα έξεις…

Αν υποθέσουμε πως ο ΕΑΥΤΟΣ μας δεν βλέπει, γιατί εμποδίζεται από κάτι….και αυτό το κάτι ίσως είναι η πυκνότητα της ύλης…..και οι αιτίες της. Αν η αιτία της ύλης…. είναι η ψυχή /εαυτός/ σκέψεις…*(η μαμά σου δεν θα σε έκανε αν ο μπαμπάς,…. μα και η ίδια η μαμά…. δεν είχαν …) Ίσως τότε το όλο να ανάγεται στην / κατανόηση *(κάθαρση) (ΨΥΧΗΣ/ΕΑΥΤΟΥ/ΣΚΕΨΗΣ!)

Ένα μικρό παράδειγμα... τι είναι κατανόηση / κάθαρση…

Πρέπει να συναντήσεις τον Α… που δεν γνωρίζεις….Το μαθαίνει ο Β, και αρχίζει και σου μιλάει για τον Α, στολίζοντας τον ποικιλότροπος! Εσύ μέσα σου δημιουργείς μιαν εικόνα για τον Α, που αν δεν είχε μιλήσει ο Β, πιθανώς δεν θα δημιουργούσες! Έτσι όταν συναντάς τον Α, δεν τον συναντάς πραγματικά…*(ελεύθερος από κάθε προκατάληψη) μα έχοντας σχηματίσει μέσα σου εικόνες. Ίσως σου μιλήσει πολύ καλά ο Α, μα η κρίση του Β…*(πχ αυτός είναι ΣΑΤΑΝΙΣΤΗΣ) …σε κάνει αμέσως να αντιδράς!

Γέλασα με κάτι φίλες / φίλους Πλωτίνε….που συνάντησα…. με το άκουσμα μιας λέξης….. (Κρισναμουρτι….) βγάζανε σπυράκια... παρότι δεν είχαν ανοίξει ποτέ τους…. ένα βιβλίο του!

Φιλε Νεε….πρέπει να υπάρχει τρομερή εγρήγορση, για να μην πιαστείς στα μοδελα ζωής, πιστευω, που η κοινωνία μας επιβάλει από τα γεννοφάσκια μας…. με την ψεύτοηθική, και τις προκαταλήψεις. Εκεί μας θέλουν, έτσι λειτουργεί το σύστημα…..μα είναι στη βάση του άρρωστο!

Δεν είναι το ίδιο να βιώνεις τη ΖΩΗ ελεύθερος, από το να την βλέπεις μέσα από τις στενές φύλακες του ΕΑΥΤΟΥ. Η Κατανοηση του ΕΑΥΤΟΥ..... ειναι ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 19:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα η επόμενη ερώτηση είναι…

Μα υπάρχει μοναδικότητα, το ακέραιο, το original….η δεν υπαρχει? Θέλω να πω με αυτό, αν οι αντιδράσεις των Ζώων, είναι για κάθε specie, σχεδόν ίδια….εμείς οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ σε τι διαφέρουμε?

Μήπως πλησιάζοντας προς το θειο, γινόμαστε συνεχώς Δημιουργικοί μέσα μας? Προσοχή…όχι η καλλιτεχνική δημιουργία, *(που είναι μέρος της δημιουργίας), μα μέσα μας εννοώ…. ΝΕΟΙ! Βλέπουμε, αντιλαμβανόμαστε, κατανοούμε….. με ΝΕΑ μάτια, ότι λέγεται ΖΩΗ! (Δεν βλέπουμε όπως ηδη γνωρίζουμε….διλαδη του γνωστου μέσω αντιδράσεων)
………μα μέσω ΕΝΩΣΗΣ, με κάθε τι!!!!!!
Δεν ξερω αν σας λεει κατι....
Κάποιοι θα το πουν αυτο ΑΓΑΠΗ…., κάποιοι ΟΜΟΡΦΙΑ….κάποιοι ΕΝΩΣΗ….. Θα σκεφτείτε, μα καλά το ίδιο δεν είναι?

ΟΧΙ!


ΠΛΑΤΩΝΑΣ


Η Φυση, αυτη η συζυγος και μητερα του θεου, ενσαρκωνει το θειο σπερμα και αναλαμβανει, με την αγαπη της τελειας μητερας, μεσα στη θαλπωρη της γλυκυτατης αγκαλιας της, να μας γαλουχησει και να μας ενηλικιωσει.

Παιδια εμεις του Ουρανου και της Γης, αλλα βρεφη στην αγκαλια της μητερας Φυσης, κουρνιαζουμε στη γλυκεια αγκαλια της, μεσα στην ασφαλεια της αγαπης της τροφου μας, προστατευμενοι στη θαλπωρη του πανεμορφου δωματιου που φιλοτεχνησε για μας η ιδια η Μητερα-Φυση..

Ετσι, γοητευμενοι απο τα χαδια της και την πολυποικιλη ομορφια της μητρικης αγκαλης, προσκολημμενοι στα αστειρευτα στηθη της που μας γαλουχουν με τα πιο ομορφα αισθηματα και με τα πιο τελεια συναισθηματα, φοβουμενοι τον αγνωστο εξωτερικο κοσμο, καταληγουμε "Μαμακιες" και αρνουμαστε να απογαλακτιστουμε..

Η γλυλυτατη Φυση -συζυγος και μητερα τροφος του θεου- απο τη γεννηση μας ακομα αρχιζει να μας διδασκει και να μας διαπαιδαγωγει, προετοιμαζοντας μας, για το ταξιδι της επιστροφης μας στον τοπο απ' οπου εξωριστηκαμε και για την επανενθρονηση μας..

Ο παιχνιδοτοπος που ετοιμασε με το μητρικο καθηκον της και φιλοτεχνησε με την αγαπη της, ειναι μια αναλογικη αναπαρασταση του πρωταρχικου κοσμου.
Μεσα απο τις αλληγοριες και τις αναλογιες, "οπως πανω ετσι και κατω", μεσα απο το εκπαιδευτικο παιχνιδι, μας διαπαιδαγωγει και μας ενηλικιωνει..

Στο μεγαλο ομως παιχνιδι που λεγεται ζωη, μεσα στον πανεμορφο παιχνιδοτοπο που λεγεται φυση, τα παντα ειναι προετοιμασμενα και προμελετημενα.
Ακομα και οι ρολοι που υποδυομαστε, ειναι προδιεγραμμενοι..
Τελικα που ειναι η ελευθερια; Που ειναι η ελευθερη βουληση;

Δεν υπαρχει!

Οσο παραμενουμε παιδια, ειμαστε υποχειρια του πεπρωμενου και της προνοιας της μητερας..

Τα ενστικτα και τα συναισθηματα μας, μας οδηγουν οπου αυτα θελουν.Το σκηνικο στημενο. Οι ρολοι προγραμμενοι. Και μεις, αποκομμενοι τελειως απο τον εξω κοσμο -τον οποιο παντελως αγνοουμε- ταυτιζομαστε με το ρολο μας και νομιζουμε οτι ειμαστε αυτο που υποδυομαστε...Τι μεγαλη πλανη!

Ο "φυσικοεγκεφαλος" -οπως ορθοτατα τον αποκαλει ο Κελσος - τι ρολο παιζει;
Κι αυτος μερος του στημενου σκηνικου!

Το μονο που κανει ειναι να επεξεργαζεται και να μας μεταφερει τις "διαταγες" των ενστικτων και των συναισθηματων μας. Να μας μεταφερει τις ομορφιες και τα φαινομενα της φυσης, τα οποια γοητευουν και καθηλωνουν την υπαρξη μας.

Το πιο "υπουλο" ομως που κανει, ειναι να μας εγκλωβιζει στις θελησεις του υποσυνειδητου και να μας καθιστα μαριονετες των προγραμματισμενων ρουτινων του.

Κι εμεις ολα αυτα τα εκλαμβανουμε σαν ελευθερη βουληση, πραττοντας οπως προγραμματιστηκαμε να πραττουμε, αντιδρωντας οπως προγραμματιστηκαμε να αντιδρουμε, πιστευοντας αυτο που μας εμφυτευθηκε να πιστευουμε.

Ετσι, κατω απο το πλεγμα των επιταγων του πεπρωμενου και της προνοιας, ερμαια των συμπαντικων επιρροων και του περιβαλλοντος, πειθηνιοι στουν νομους και στις προσταγες της φυσης, βιωνουμε, εχοντας την ψευδαισθηση της ελευθερης βουλησης.

Ταυτιζομαστε με το ρολο που παιζουμε, οπως το παιδι ταυτιζεται με τον ηρωα που υποδυεται στο παιχνιδι του, οπου σαν αληθινος ταρζαν, δαμαζει τον σκυλο και τη γατα του σπιτιου!!!

Να η πρωτη πλανη!
Η ψευδαισθηση οτι αυτος ειναι ο αληθινος κοσμος και εμεις οι ιδιοι οι πρωταγωνιστες του που τον χειριζομαστε με την ελευθερη βουληση μας!

Μια ψιθυριστη φωνη απο τον εσωτερο εαυτο μας, ματαια πολλες φορες, προσπαθει να μας καταδειξει το αναμφισβητητο γεγονος της καταληψης μας απο τη φυση των φαινομενων.

Να η μαγικη υποδουλωση στη φυσικη και αυθορμητη εκδηλωση της.

Καποι αφουγκραζονται τον εσωτερικο ψιθυρο και αντιδρουν, προσπαθωντας να αποδρασουν απο τον κοσμο της "Μαγια". Σαν παιδια ομως που αρνουνται να σιτισθουν κανονικα, που αρνουνται να ακολουθησουν την εκπαιδευση του σχολειου της ζωης, αναζητωντας ματαια την ελευθερια, αφου αρνουνται τα μαθηματα που θα τους οδηγησουν σ' αυτην.

Ανωριμοι επαναστατες, αντιδραστικοι, αρνουνται την εκπαιδευση και τη μαθηση, αντιρησιες των νομων, αλλα το ιδιο εξαρτημενοι απο τα φαινομενα, γιατι τα χρειαζοντα για να αντιδρουν σ' αυτα.

Να η δευτερη πλανη!
Η πλανη οτι ετσι θα απελευθερωθουμε απο τον κοσμο των ψευδαισθησεων, η ανοητη αντιδραση στη εκπαιδευση, η αρνηση στη γνωση, γεγονος που μας εγκλωβιζει στη αγνοια και μας υποχρεωνει να επαναλαβουμε τα μαθηματα.

Καποιοι ειπαν οτι η Μητερα-Φυση ειναι φυλακη. Οτι η μητρικη αγκαλια ειναι δεσμα που μας αποτρεπουν απο την ανελιξη...

Μεγα λαθος!
Η Μητερα-Φυση, ξεχειλιζουσα απο αγαπη για τα παιδια της, τα ανατρεφει, τα εξασκει, τα διαπαιδαγωγει, με σκοπο να τα ετοιμασει και να τα καταστησει ικανα, ωστε να διεκδικησουν το θρονο που τους αφησε ο Πατερας τους...

Τα ανετοιμα παιδια που θα αποδρασουν απο την μητρικη φροντιδα, θα ελθουν αντιμετωπα με την πρωτη δοκιμασια.

Στον φωσφοριζοντα αιθερα, σ' αυτο το μαγνητικο ρευστο που ειναι ο ανακλαστηρας των παθων, στον καθρεφτη του υποσυνειδητου, προβαλλονται ολα τα τερατα των παιδικων εφιαλτικων ονειρων.
η πλειονοτητα θα οπισθοχωρησει τρομοκρατημενη.
ελαχιστοι ομως θα αρχισουν μια ματαια μαχη με τους δαιμονες, μια παραλογη μαχη με τα ειδωλα, μια ανοητη αντιπαραθεση με τον ιδιο τον εαυτο τους.

Ο αγιος Αντωνιος επι 35 χρονια παλευε με τους δαιμονες, εκλαμβανοντας τους ο δυστυχης ως δοκιμασιες, αγνοωντας οτι ο ιδιος του ο εαυτος τους δημιουργουσε.
Το αποτελεσμα μιας τετοιας μαχης ειναι προδιαγραμμενο..Τελειωτικη εξαντληση και ηττα...

Τα υπευθυνα ομως παιδια, κρατουν ζεστη τη φλογα της αναμνησης και του σκοπου τους και εξασκουνται υπομονετικα. Εκπαιδευονται στο σχολειο της φυσης, εξασκουνται στα εργαστηρια της ζωης, ανδρωνονται απο τις δυσκολιες της υλης και σκληραγωγουνται ενδυναμουμενοι συνεχως στις αρενες της καθημερινοτητας.

Η Μητερα-Φυση, παρακολουθει τα παιδια της με κατανοηση, αφηνοντας τα να παιξουν και να μαθουνε. Μεσα στο παιχνιδι, μπορει να γκρινιαξουνε, μπορει να μαλωσουνε μεταξυ τους, μπορει να σκονταψουν και να χτυπησουν και να κλαψουνε, ε, παιδια ειναι, αστα να παιξουνε. Τα προσεχει ομως και τα αποτρεπει απο σοβαρους κινδυνους...

Ως που, ερχεται η μερα, που η ιδια Μητερα-Φυση δειχνει στο ετοιμασμενο πλεον παιδι της τα δωρα που εκρυψε ο Πατερας.

Οταν σηκωσουμε το βραχο και βρουμε τα δωρα του Πατερα -το σπαθι της δυναμης και την ασπιδα της προστασιας- ειμαστε ετοιμοι πλεον να ξεκινησουμε το ταξιδι μας.

Πριν κανουμε το πρωτο βημα, ας δωσουμε τις θερμες ευχαριστιες στη Μητερα-Φυση, τουτη την ωρα που μας κοιτα περηφανη κι ας παρουμε το τελευταιο δακρυ της μαζι με τις ευχες που μονο η Μανα μπορει να δωσει...

Στο περασμα μας μεσα απο τη μαγικη ζωνη, κανενα τερας, κανενας δαιμονας, κανενας εφιαλτης δεν θα μας εμποδισει, οντες καθαροι και συμφιλιωμενοι με τον εαυτο μας...

Απο κει αρχιζει το ταξιδι του επαναπατρισμου..
Απο κει αρχιζει η ελευθερη βουληση...
Απο κει αρχιζει η ελευθερια..

Edited by - Πασχαλης on 27/09/2003 19:24:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 06:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
‘Δεν γίνετε να κατανοήσουμε το πώς έγιναν όλα γιατί δεν μας "παίρνει" ως εκεί. Δεν πιστευω οτι ένας ανθρωπος έχει την δυνατότητα να κατανοήσει το συμπαν και την δημιουργία του.’

Κι όμως, Νέε, κι όμως! Όλη σου η ανησυχία για το «ποιος είσαι, τι είσαι, κλπ» από πού νομίζεις να προέρχεται;

Μήπως, λέμε τώρα, «γνωρίζεις» πως πράγματι έχεις κάποια δυνατότητα μέσα σου που θέλει να εκδηλωθεί; Αν όχι, τότε γιατί όπως λες να: «καθομαι τα βραδια και σκεπτομαι ακριβώς αυτό (ποιος ειμαι τι είμαι κτλ)»

“Tο ζώο είναι ικανοποιημένο με μια μικροποσότητα ανάγκης, οι θεοί είναι ευχαριστημένοι με τα μεγαλεία τους. Αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί να ησυχάσει μόνιμα μέχρι να φθάσει σε κάποιο ανώτερο καλό. Είναι το μέγιστο των ζώντων όντων, γιατί είναι ο πιο δυσαρεστημένος, επειδή αισθάνεται περισσότερο την πίεση των περιορισμών. Αυτός και μόνο, ίσως, είναι ικανός να καταληφθεί από θεϊκή μανία για ένα απόμακρο ιδανικό.”

Ελεύθερε,
Η βούληση δεν είναι αρκετή, ίσως κι επικίνδυνη σε μερικούς.
Επειδή βούληση χωρίς γνώση είναι μόνο μια κενή ιδέα. Κι αν ακόμη έχει τη γνώση πάλι δεν είναι αρκετή. Της λείπει ένα ζωτικό στοιχείο, ένα στοιχείο που δεν είναι (ακόμη) στις δυνατότητες του ανθρώπου.
Ας μιλήσουμε γι αυτό άλλη φορά.

Είναι τελικά η ενέργεια συνειδητή;
Και ναι! Θέλω να μας πεις για τον μεγαλύτερο αριθμό.

Πλάτωνα,
Η μετάφραση της φράσης « HE WHO KNOWS ALL THE ANSWERS HAS NOT YET BEEN ASKED ALL THE QUESTIONS.” έχει ως εξής:
«Δεν έχουν υποβληθεί όλες οι ερωτήσεις σ’ αυτόν που γνωρίζει όλες τις απαντήσεις»

Και έχει δίκιο το μέλος Schwabe!! Το ρηθέν είναι σοφό και σαφές.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Edited by - Κάθυ on 28/09/2003 06:39:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 09:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά απο τα υπέροχα τελευταία μυνήματα τι μένει να πω...
επιτέλους


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....

Προσωπικά σας ευχαριστώ που είστε εδώ μαζί μας και μοιράζεστε τις σκέψεις σας.
Κέλσο επίσης σε ευχαριστώ για την τρίπλα που έκανες και άλλαξες την συζήτηση..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 28/09/2003 10:00:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 23:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hismig:
quote:
Νομίζω συμφωνούμε μέχρι εδώ...Ελάτε τώρα να δούμε ΤΙ τις προκαλεί αυτές τις τάσεις. Γιατί είναι δύο; Και εδώ μπαίνει το...μιλάμε για σώμα και ψυχή;;;

Φίλε μου hrismig είναι δύο οι τάσεις γιατί είναι . . . βούληση. Σημειώνω τη διαφαρά ανάμεσα στις έννοιες βούληση και θέληση. Η θέληση είναι πολύ κοντά στη λέξη τάση που αναφέρεις. Είναι λίγο. . .μονοδρομική. Η βούληση όμως είναι αμφίδρομη διότι προυποθέτει την απόφαση, την επιλογή. Αυτή θέτει σε ενέργεια την όποια θέληση.
Το σώμα και η ψυχή είναι ανθρώπινοι παράγοντες και μάλιστα ελάχιστης εμβέλειας. Οι πιο πολλοί άνθρωποι επίσης, μου φαίνονται πολύ συγχυσμένοι όταν χρησιμοποιούν αυτές τις λέξεις. Παράδειγμα: Ποιό είναι το σώμα μας; Τι εννοούμε λέγοντας η ψυχή μας;
Γιατί βλέπουμε μόνο τον παρόντα χρόνο-τόπο; Αν έχουμε ψυχή, αυτή δεν θα έπρεπε να είναι μέσα στο σώμα μας; Μα όταν το σώμα μας ήταν ακόμα χωρισμένο σε ωάριο και σπερματοζωάριο που ήταν η ψυχή; Στο ένα ή στο άλλο; Στο μέλλον περιμένω ότι θα είναι εφικτή η μεταμόσχευση εγκεφάλου. Η ψυχή θα πάει στο άλλο σώμα μαζί με τον εγκέφαλο; Καλά. Αν το σώμα που δεν έχει πια εγκέφαλο, κρατηθεί στη ζωή με μηχανήματα, θα έχουμε ένα ζωντανό σώμα χωρίς. . ψυχή; Ε μα τότε η ζωή για να υπάρχει δεν έχει την ανάγκη καμιάς ψυχής. Και αν αργότερα σ αυτό το σώμα βάλουν άλλο εγκέφαλο τότε θα έχει άλλη ψυχή; Ποια ψυχοσωματική ενότητα θα ισχύει τότε; Αν θα ζούσες τότε φίλε μου hrismig και ήσουν δικαστής, και ανακάλυπτες ένα παλιό έγκλημα που έκανε ένας από τους δυό, ποιον θα δίκαζες; Μπερδευτήκαμε πάλι. Άν φτάσει ο άνθρωπος μέχρις εκεί, τι θα κάνει άραγε ο μεγάλος;
Ας μπούμε στη ψυχολογία τώρα. Ποιές οι ιδιότητες-δυνατότητες της ψυχής; Μια μεγάλη αλήθεια είναι η εξής: Τίποτε δεν μπορεί να είναι ελεύθερο, αν δεν έχει το δικαίωμα εκλογής του υπάρχειν ή μη υπάρχειν. Η ψυχή όπως την εννούμε δεν έχει τέτοια εκλογή. Υποστηρίζοντας όμως ότι η ουσία του ανθρώπου είναι η ψυχή του, έχω τη γνώμη ότι απλά θέλουμε να κατατάξουμε τον εαυτό μας μέσα σε μια μάντρα, από την οποία δεν έχει την εκλογή να φύγει ή τουλάχιστον να πάψει να υπάρχει. Η εφεύρεση της ψυχής δηλαδή μοιάζει να είναι ένα ψυχολογικό κατασκεύασμα, που εκφράζει απελπισία του τύπου: Είμαι καταδικασμένος, δεν γλυτώνω με τίποτε. Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει ψυχή. Είναι ολοφάνερη η αιτία της εφεύρεσης της, και λάμπει διά της απουσίας της από την πραγματικότητα. Είναι από τις έννοιες που ταλαιπώρησαν πολύ τη γνώση.

Φίλε schwabe σπουδαία φράση με βαθύτατο νόημα. Ποιός την είπε;
Αυτός που ξέρει όλες τις απαντήσεις δεν έχει ακόμα ερωτηθεί όλες τις ερωτήσεις. Ασφαλώς θέλει να πει ότι η γνώση είναι αναλογία. Αντίστροφη αναλογία. Λέει το ίδιο πράγμα που λέει κι η λαϊκή μας παροιμία: Μέσα στους στραβούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Φίλη Κάθυ ελπίζω να κατάλαβες ότι στο θέμα του μεγαλύτερου αριθμού θέλησα να υποδείξω κάτι. Θέλησα να υποδείξω έναν παράγοντα που δεν καταλαβαίνω γιατί τον ξεχνάμε προσπαθώνας να αποκτήσουμε γνώση. Θα καταλάβεις σύντομα. Λοιπόν θέλεις τον μεγαλύτερο αριθμό; Είναι μεγάλος βρε Κάθυ μου. Καλά καλά αρχιζω.
Ο μεγαλύτερος αριθμός είναι ο εξής: 1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000. . . . . Κάθυ μου δεν τον τέλειωσα. Κράτα τον μέχρι εδώ και θα συνεχίσω στα επόμενα μου μυνήματα. Αν κατάλαβες όμως, πες μου το να σταματήσω.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 09:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ευχαριστήσουμε το φίλο Πασχάλη… για όσα μας παρέθεσε…

quote:
Το πιο "υπουλο" ομως που κανει, ειναι να μας εγκλωβιζει στις θελησεις του υποσυνειδητου και να μας καθιστα μαριονετες των προγραμματισμενων ρουτινων του

Ω φίλε, μέλι... και θησαυρός τα λόγια σου! Όταν η ευαισθησία το χαϊδέψει (το υποσθνειδητο)…..θα βγουν μόνα τους στην επιφάνεια….

Καλή μου καθυ,
ευχαριστώ για τη διόρθωση, αν και σίγουρα δεν γνωρίζω τα αγγλικά όπως εσύ, μα έγραψα…. ηχεί κάπως έτσι…
Αυτός που γνωρίζει όλες τις απαντήσεις, ακόμα δεν αναρωτήθηκε τα πάντα…
και προσπάθησα στη συνέχεια, να το φέρω… εκεί που δεν αυτοαναιρείται από μόνο του…

η ακριβής μετάφραση,

Δεν έχουν υποβληθεί όλες οι ερωτήσεις σ’ αυτόν που γνωρίζει όλες τις απαντήσεις.
Που το βρίσκεις σοφό και σαφές….(όπως και ο Ελεύθερος),…...για μένα είναι ΜΗ επαρκές…
Στη σωστή διατύπωση της κάθε ερώτησης, υπάρχει η σωστή απάντηση…
Μιας και η περιβόητη φράση περιέχει τη λέξη όλες *(τις απαντήσεις)…(ΟΛΟ) πάει να πει… πλήρες…. όχι άλλη ερώτηση… *(rien ne vas plus…)
Στον Κρατύλο ο Πλάτωνας, μιλάει εκτεταμένα, για τη σωστή χρήση των λέξεων…Όμως, αυτό δεν θα πει, πως όποιος διάβασε Κρατύλο… κάνει και σωστή χρήση των λέξεων. Εδώ παρατηρείται από ένα σωρό χρήστες…. η αυτοαναίρεση των λεγομένων τους. Πέφτουν συνεχώς σε αντιφάσεις…χωρίς οι ίδιοι να το καταλαβαίνουν!

Ελεύθερε καλός ο αριθμός σου…μα λίγος!!! Πες μου που θέλεις να σταματήσω από την άλλη μεριά!
(-)………00000000000000000000000000(1)000000000000000000000000000000……(+)

Αχ αυτό το ΕΝΑ…. εκεί στη μέση….!

Αν μπορούσαμε να κατανοησουμε(καθαρση) (από μέσα μας)……τα Δεξιά και Αριστερά ελεύθερε…
Τι θα εμενε?
*(+) (-) Περισσότερο/Λιγότερο…στον Ψυχολογικό ΧΡΟΝΟ!!!! Θα είχαμε βούληση/θέληση ξέχωρες,….σαν ΤΑΣΕΙΣ?

ΕΞΩ...*(+)(-) χρειαζονται....Αδυνατη η προοδος χωρις!!!

ΜΕΣΑ?
Π.Χ!
Εγω ειμαι πιο ομορφος...απο σενα!.... η λιγοτερο....απο σενα....
Η πιστη μου ειναι ανωτερη απο τη δικη σου.....και βαλε οτι θελεις...

Έχω δουλεία σήμερα…. και δεν μπορώ να επεκταθώ και στα αλλα.... άλλη ώρα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 11:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, Ελεύθερε! Ήξερες τον ίδιο αριθμό που ήξερα και γω. Μόνο που προθυμοποήθηκες να τον...γράψεις. Ε, τότε συνέχισε να γράφεις!!!

Όχι προς Θεού μην αρχίσεις να μηδενίζεις το θέμα, αστειευόμουνα...
Εδώ όμως που τα λέμε μήπως γνωρίζεις ποίος είναι ο μεγαλύτερος αριθμός μεταξύ του 1 και 2;

Πλάτωνα,
να διαλύσουμε μερικά συννεφάκια...
Το θέμα δεν είναι αν γνωρίζω ή όχι καλά/καλύτερα αγγλικά, ούτε που μου πέρασε από το νου κάτι τέτοιο.

Είναι το νόημα που έχει ενδιαφέρον και σημασία.

Πιστεύω πως το μέλος Schwabe είχε κατά νου ετούτο: Είναι κάποιος που γνωρίζει τις απαντήσεις για τα πάντα. Είμαστε και εμείς ή που δεν έχουμε (ακόμη;) υποβάλλει τις κατάλληλες ερωτήσεις ή δεν γνωρίζομε να κάνομε τις σωστές ερωτήσεις.
Κι επιμένω πως το ρηθέν είναι και σοφό και σαφές.


Και Schwabe, θα ήθελα να μάθω από εσένα ποιος είναι αυτός που γνωρίζει όλες τις απαντήσεις. (Δεν εννοείς τον εαυτό σου, έτσι;)


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Υποστηρίζοντας όμως ότι η ουσία του ανθρώπου είναι η ψυχή του, έχω τη γνώμη ότι απλά θέλουμε να κατατάξουμε τον εαυτό μας μέσα σε μια μάντρα, από την οποία δεν έχει την εκλογή να φύγει ή τουλάχιστον να πάψει να υπάρχει. Η εφεύρεση της ψυχής δηλαδή μοιάζει να είναι ένα ψυχολογικό κατασκεύασμα, που εκφράζει απελπισία του τύπου: Είμαι καταδικασμένος, δεν γλυτώνω με τίποτε. Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει ψυχή.

Καλέ μου φίλε γιατί πας στο τέλος;
Κατ' αρχήν εγώ έθεσα ένα ερώτημα...δεν το έθεσα σαν "θέση".
Αν θέλεις να το απαντήσεις με την άρνησή του...τι να πω...
Αν όμως πρέπει να το ψάξουμε λιγάκι τότε πριν τα ερωτήματα που έθεσες πρέπει να ρωτήσουμε...Τί είναι "ψυχή"; Υπάρχει;

Όσον αφορά στο ανωτέρω κομμάτι θα έλεγα ότι είναι στεγνό, στιγνό και αναληθές... Τι να σου πρωτοπώ τώρα...Αν θελήσουν και τα άλλα παιδιά να συνεχίσουμε την έρευνα θα στα απαντήσω το κατά δύναμην...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 22:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ Ο MASVIDAL.
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΚΚΟΣ ΑΜΜΟΥ.
ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΧΑΝΗ ΠΑΡΑΛΙΑ.
ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ,ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,MASVIDAL.


Edited by - Masvidal on 29/09/2003 22:16:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 23:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.thegreatillusion.com/start.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 01:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Πλάτωνα, τα μηδενικά αριστερά του ενός δεν έχουν σημασία, όσα και να βάλεις. Να με μπερδέψεις προσπαθείς; Πάντως τα κατάφερες. Δεν κατάλαβα γρι από τα παρακάτω. Είπαμε. Πρακτική σχολή. Θέλω καθαρά αντικείμενα. Αλλοιώς πατώνω.

Φίλη Κάθυ ο μεγαλύτερος αριθμός ανάμεσα στο 1 και στο 2 είναι 1.999999999 και συνέχισε με όσα ενιάρια θέλεις αν έχεις όρεξη. Το ίδιο και ο μεγαλύτερος αριθμός. Βάλε όσους αριθμούς θέλεις. Πάντα θα είναι λίγοι. Ώστε κάποια πράγματα δεν είναι στατικά. Ή μάλλον τίποτε δεν είναι στατικό. Αυτό είναι ένα από τα λάθη που κάνουμε συχνά οι άνθρωποι όταν ερευνούμε. Βάζουμε στα αντικείμενα της έρευνας μας αρχή και τέλος, λες και τα έχουν αυτά αφ εαυτού. Ε δεν τα έχουν από μόνα τους. Πρέπει να τους τα καθορίσουμε εμείς. Είναι θέμα βούλησης κι αυτό.

quote:
Ελεύθερε,
Η βούληση δεν είναι αρκετή, ίσως κι επικίνδυνη σε μερικούς.
Επειδή βούληση χωρίς γνώση είναι μόνο μια κενή ιδέα. Κι αν ακόμη έχει τη γνώση πάλι δεν είναι αρκετή. Της λείπει ένα ζωτικό στοιχείο, ένα στοιχείο που δεν είναι (ακόμη) στις δυνατότητες του ανθρώπου.
Ας μιλήσουμε γι αυτό άλλη φορά.

Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα. Τώρα Κάθυ μου, τώρα.


Για τη φράση του Schwabe. Πρέπει να μας πει ο ίδιος πού τη βρήκε και τι εννοεί. Υποθέτω πως δεν είναι δική του, αφού είναι ξενόγλωσση. Εγώ την κατάλαβα έτσι όπως έγραψα. Το κάνω πιο λιανό. Επειδή κάποιος έχει απέναντι του έναν αγράμματο, φαίνεται πολύ σπουδαίος, μιας και ξέρει απ έξω κι ανακατωτά το. . .αλφάβητο. Κι επειδή ο αγράμματος δεν έχει άλλες ερωτήσεις, αυτός ο κάποιος φαίνεται σαν να γνωρίζει όλες τις απαντήσεις, ενώ στην ουσία δεν γνωρίζει τίποτε περισσότερο. Δηλαδή: Η γνώση αυτού που απαντά είναι τόσο πιο πολλή, όσο λιγότερη είναι η γνώση αυτού που ερωτά. (Μέσα στους στραβούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος).

Φίλε μου hrismig, τι είναι η ψυχή; Υπάρχει; Είμαι πρόθυμος ν ακούσω τις απόψεις σου.

Πάντως άφησα μισοτέλειωτα τα θέματα βούλησης, σύμπαντος, άνθρωπος, αντίληψη, γνώση και μερικά παρεμφερή. Αναμείνατε.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 02:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε, πνίγηκες σε μια κουταλιά νερό...

Είναι μήπως τα ίδια,

0,1 και το
0,01 και
0,0001?

Όχι φίλε μου!!!

Ε και αν κάνεις το παραπάνω,

0,0000000000000000000000000000(1)0000000000000000000000000000000

αριστερά του ΕΝΟΣ, (1) βάζεις όσα μηδενικά θέλεις, το κόμμα *(,) ονόμασε το ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ…. kαι το ΜΗΔΕΝ, πριν το κόμμα….σιγά σιγά θα φτάσουμε και εκεί…

Μα αν βιάζεσαι,

Ο Βίας είχε δώσει μια εξίσωση….

0+@=1

στα φόρουμ γνώση, υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση… που αξίζει να ξαναδουμε… Προσεξε τον ορισμο του ΕΝΟΣ...απο τους αρχαιους....

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=655

Για το ΤΩΡΑ που γράφεις *(ΠΑΡΟΝ) έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου!!!

Για την ψυχή,…..έχουμε ΧΡΟΝΟ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 00:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Πλάτωνα,
Τώρα όπως τα έγραψες, χάνουν την αξία τους τα δεξιά του ενός μηδενικά, όσα και να βάλεις. Αλλά εντάξει, το φόρουμ που με έστειλες, είναι η αποζημίωση. Τι να έγινε άραγε ο Λεωνίδας βρε παιδί μου; Πως χάθηκε έτσι; Πολύ θα ήθελα να ξαναγράψει κάτι.
Μια σύντομη γνώμη πάνω στο θέμα του απείρου και του μηδενός. Αν υπάρχει το μηδέν, δεν μπορεί να υπάρξει το άπειρο. Αν υπάρχει το άπειρο, δεν μπορεί να υπάρξει το μηδέν. Η γνώμη μου είναι ότι το μηδέν (τίποτε) μπορεί να υπάρξει, άρα το άπειρο δεν μπορεί. Αν θέλεις το συζητάμε. Κολλάνε σαν θεωρήσεις και σ αυτό το φόρουμ.
Πάντως πράγματι, το μηδέν των αρχαίων δεν σήμαινε το τίποτε, και μελετώντας παλιά το πως μπορούσε ένας πολιτισμός να έχει αυτό το ύψος, αυτή την αντίληψη των αριθμών και ιδικά του μηδενός δηλαδή, βρέθηκα να κολυμπώ σε άλλους κόσμους. Έφτασα να μην αναγνωρίζω την. . .Ελλάδα. Του τότε εννοώ. Τώρα που το σκέφτομαι, αν σε γνώριζα φίλε Πλάτωνα, θα σε έψαχνα και θα σε εύρισκα και σένα εκεί. Δεν μπορεί, εκεί θα ήσουν. Τα λέμε.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 05:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε,

και εγώ αναρωτήθηκα τι να έγινε ο καλός φίλος Λεωνιδας... Δυο από τα σημεία του, έφεραν σε ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ κατάσταση το μυαλό μου… * (Έμεινε έγκυος… από τότε πέρασαν 9 ΜΗΝΕΣ!!! όπου νάνε θα γεννήσει…!!!!
Μια ενωτική ΘΕΩΡΙΑ…. (περιμένω πρώτα τι δικιά σου, έτσι δεν θα μαλώσουμε στα copyrights!

Όσο για το αρχαίους….
Παλιά που διάβαζα τα συγγράμματα τους, συνέβαινε να γνωρίζω τι θα έλεγαν… στη συνέχεια…και όταν είμαι κοντά στην Ακρόπολη, τι να σου πω βρε Ελεύθερε…μην με παρεξηγήσεις!

Νομίζω πως είμαι μαζί…. με την πιο όμορφη γυναίκα του κόσμου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 23:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέτοια λέγε μου Πλάτωνα.
Λοιπόν φίλοι μου που λετε με τους αριθμούς, μήπως είμαστε εκτός. . .τάξεως; Θέλω να πω μήπως το αριθμιτικό μας σύστημα είναι ατελές;

Από το δημοτικό ακόμα, μου δημιουργήθηκε η απορία, και ακόμα με προβληματίζει. Το πέντε ας πούμε. Τι σημαίνει το πέντε; Μας δουλεύεις θα πει κάποιος. Σημαίνει μια ποσότητα κλπ. Καλά από μόνο του μάλλον έτσι σημαίνει. Σε αναλογία όμως; Άλλο θα πεί πέντε λοκμάδες από ένα πιάτο, άλλο από ένα ταψί και άλλο από ένα πλοίο γεμάτο. Το ίδιο και με όλα τα πράγματα. Αν έχω 10 ευρώ και κερδίσω ακόμα 2, τα κάνω 12. Τα αυξάνω δηλαδή κατά 1/5. Αν όμως είχα 20 Ευρώ και κέρδιζα ακόμα 2 δεν θα είχα αύξηση κατά 1/5 αλλά κατά 1/10. Ώστε το 2 αν το δείς απ αυτή τη σκοπιά δεν σημαίνει πάντα το ίδιο. Το ίδιο συμβαίνει και με όλους τους αριθμούς. Μετρώντας από το 1 ως το 10 ας πούμε, από μια οπτική προχωράς κατά 1, αλλά από άλλη οπτική (αυτή της αναλογίας) κάθε φορά προχωράς με κάτι τι λιγότερο. Θα μπορούσε άραγε να υπάρξει ένας πολιτισμός, του οποίου οι αριθμοί να είχαν την ίδια τιμή και στην καθαρή τους μορφή και στην αναλογική; Δεν κατάφερα να βρώ τρόπο δημιουργίας τέτοιου αριθμητικού συστήματος. Σίγουρα θα πουν πολλοί ότι τέτοιο σύστημα δεν μπορεί να υπάρξει. Με τη δική μας γνώση και αντίληψη όπωσδήποτε είναι ακατόρθωτο. Αλλά ποιος ξέρει; Τι είναι αυτό που οδήγησε τους Έλληνες να αποβάλουν την έννοια του τίποτε από το αριθμητικό τους σύστημα και να χρησιμοποιήσουν την έννοια του μηδενός; (Μηδέ εν=λιγότερο από το έν). Μήπως οι Έλληνες κληρονόμησαν δε ξέρω από πού, κάποια άλλη γνώση; Που εν πάσει περιπτώσει δεν κατάφεραν να αφομοιώσουν τελικά, παρά μόνο μερικά σπαράγματα που από μακριά μας κάνουν να υποψιαστούμε την ύπαρξη κάποιας απλησίαστης ακόμα από το ανθρώπινο γένος γνώσης και αντίληψης; Και δώστου τα ταξίδια και οι περιπλανήσεις του νου Πλάτωνα. Ο «Λόγος» της θρησκείας τελικά μήπως μας παραπέμπει στην αναλογία;

Τώρα για το τίποτε και το άπειρο. Το άπειρο είναι αντιληπτό σε δύο άκρα. Το απείρως μεγάλο και το απείρως μικρό. Άν υπάρχει όμως το τίποτε, τότε δεν μπορεί να υπάρχει το απείρως μικρό. Δεν θα ήταν άπειρο γιατί θα είχε τέλος. Το τίποτε. Ούτε το απείρως μεγάλο θα μπορούσε να υπάρξει. Πρώτον διότι το άπειρο ως τέτοιο, θα καθιστούσε όποιαδήποτε μερικότητα, όσο μεγάλη και να είναι αυτή, να παραπέσει στο τίποτε. Αναλογικά μιλάω τώρα. Ποιά η αναλογία του δισεκατομυρίου μπροστά στο άπειρο; Δεν θα περιοριζόταν μόνο ως το απείρως μικρό, αλλά θα παραίπεε στο τίποτε. Διότι εξετάζουμε τώρα την περίπτωση, να υπάρχει το τίποτε. Υιοθετώ την άποψη (μέχρι νεωτέρας θεωρήσεως) ότι υπάρχει το τίποτε και άρα δεν υπάρχει το άπειρο, διότι κάτι μου λέει ότι τίποτε δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς αναλογία. Η αναλογία μου μοιάζει κάτι σαν ο τόπος εφαρμογής.
Εκτός . . .κι αν υποθέσουμε ότι το τίποτε και το άπειρο συναντούνται και ουσιαστικά μετέχουν σε μια κίνηση, έναν κύκλο. Οπότε υπάρχουν μαζί και μάλιστα μπορούν να υπάρξουν σε κάθε σημείο του κύκλου. Όπου ΘΕΛΕΙ αυτός που κοιτάζει τον κύκλο. Όπου ΘΕΛΕΙ αυτός που κάνει τον κύκλο. Αλλά θα μπορούσαμε άραγε να βρούμε πειστικά επιχειρήματα για μια τέτοια θέση; Δοκιμάζουμε;

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy