ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κιβωτός - ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 19:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αβαλλον δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που μου περιγράφεις.

Τώρα ο Αδάμ αναφέρετο οτι ήτο 600 ετών. Χμ.. γιατί οχι ..
Ο Αδάμ εννοείτο οτι ήτο ο εκλεκτός του Θεού.Ολοι οι πρόγονοί του εζησαν κάμποσα χρόνια.
Εξάλλου και στην Αρχαία Ελλάδα υπήρχαν ``αθάνατοι``
Τόσος ντόρος γίνεται για την αθανασία.. Γιατί να μην το δούμε έτσι.

Μετά.
Μπορεί να ήταν αθάνατοι οπως λέω αλλά οχι και σοφοί. Τι να τους εξηγήσουν ... οτι θα γίνει μετακίνηση των πόλων ή οτι πλησιάζει κομήτης. Οι θεοί ισως... να εκμεταλεύτηκαν την περίπτωση και να είπαν οτι ήθελαν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 19:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν έπεσα επάνω σε διάφορα ενδιαφέροντα sites

Το ένα είναι απλό και αρκετά αναλυτικό σχετικά με την μετάπτωση των πόλων. Είναι από το βιβλίο "Shifting Poles Theory" του καθηγητή Ιστορίας Charles H. Hapgood σε συνεργασία με τον James H. Campbell μαθηματικό-μηχανικό, όταν αποφάσισε να αναζητήσει την θέση της Ατλαντίδας.

Αντικρούει την καθεστημένη επιστημονική θεωρία ότι δεν μπορεί να συμβεί μετάπτωσις των πόλων, παρά μόνο αν υπάρξει σύγκρουση με άλλο πλανήτη (ή άλλο μεγάλο σώμα).
Η ιδέα βασισμένη στον Ρώσσο επιστήμονα V. Beloussov, λέει ότι η αύξηση του βάρους των πάγων στους πόλους, δημιουργεί μια αστάθεια στην κίνηση της Γης γύρω από τον άξονά της.
Σταδιακά, αυτή η αστάθεια φτάνει σε ένα σημείο (κρίσιμη καμπή) όπου επέρχεται αναγκαστικά μια αλλαγή.
Ο Hapgoods συμπληρώνει ότι η αλλαγή αυτή γίνεται με την μετακίνηση της κρούστας της γης μόνο (σαν να κατρακυλά πάνω στο μάγμα) και μόλις ισορροπήσει έχουν αλλάξει οι πόλοι και αρχίζουν να σχηματίζονται νέοι πάγοι γύρω τους.

Δίνει άλλες 3 πιθανές θέσεις του Βόρειου Πόλου στο παρελθόν

Στις ημερομηνίες που μας ενδιαφέρουν δίνει τα εξής:


Position #3
60 degrees N, 73 degrees W. From the Hudson Bay area at about 17,000 B.P. and moving north to its present location by about 12,000 B.P.

http://www.viewzone.com/changingpoles.html

*******

Το δεύτερο είναι ένα άρθρο για μια νέα μελέτη, πώς το Μεθάνιο μπορεί να είναι υπεύθυνο για τις μεγάλες καταστροφές πάνω στην Γη και για τον κατακλυσμό του Νώε.
http://www.sciencedaily.com/releases/2003/08/030828071722.htm

********

Το τρίτο είναι ένα αρθρο "Scientists hunt for evidence of Noah's flood in Black Sea"

http://www.usatoday.com/tech/news/techinnovations/2003-07-16-black-sea-site_x.htm


Από το άρθρο
Δεν υπάρχει αντίρρηση ότι η Μαύρη Θάλασσα πλημμύρισε όταν το επίπεδο της θάλασσας ανέβηκε παγκοσμίως και έγινε αιτία η Μεσόγειος να πλημμυρίσει την Μαύρη Θάλασσα. Παλιότερες εξερευνήσεις έδειξαν ότι η πλημμύρα ήταν τόσο ορμητική που ανέβασε το νερό γύρω στα 115 μέτρα και κάλυψε περισσότερα από 100.000 τετραγωγικά χιλιόμετρα γης.

Η ερώτηση είναι πότε συνέβει αυτό και πόσο γρήγορα;
Μέχρι πρόσφατα, οι ειδικοί πίστευαν οτι η πλημμύρα έγινε πριν από 9,000 χρόνια (7.000 πΧ?) και ήταν σταδική.
Αλλά οι γεωλόγοι Walter Pitman and William Ryan από το Πανεπιστήμιο Κολούμπια (που μελετούν τα υποθαλάσσια πετρώματα) έγραψαν το 1997 ότι η πλημμύρα ήταν ξαφνική και έγινε πριν από 7,150 χρόνια (περίπου το 5.150 πΧ?).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 20:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria δεν παύεις να με εκπλήσσεις!
Allzzaro τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις από τα όσα είπα?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 20:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria με εκπλήσσεις...Θα τα μελετήσω...

Αvallon

quote:

allzzaro θα σε μαλώσω!
αν είχες μπει στο link που παρέθεσα προηγουμένως θα είχες απάντηση.
Αντε να το παραθέσω άλλη μια φορά http://www.noahsarksearch.com/Eyewitnesses.htm

Kάπου ανέφερα οτι ολα τα ευρήματα στον Καύκασο καθώς και οι φωτοτραφίες που εχουμε πιο πάνω θεωρήθηκαν μη γνήσιες..
και μου παραθέτεις το SITE... το ανοίγω αλλά δεν καταλαβαίνω.
Συγνώμη βέβαια αλλά πολλές φορές για να καταλάβω κάτι αναγκάζομαι να το διαβάσω πολλές φορές.. ειδικά οταν είναι στα αγγλικά οπου δεν γνωρίζω καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 21:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφερον το θεμα που συζητατε αλλα πολυ κουραστικο για εμενα να αφιερωσω τοσο χρονο για να διαβασω 154 μυνηματα και τα οποιοα αν δεν τα εχω παρακολουθησει απο την αρχη καπου χανετε το νοημα.

Αν και ηθελα να μπω στο θεμα συζητησης δεν το εκανα λογο του οτι η συζητηση ειχε ξεφυγει πολλα μυνηματα μπροστα ομως προχθες διαβσα παλι κατι σχετικο το οποιο πιστευω οτι αξιζει να αναφερθει αν δεν το εχει αναφερει παλι καποιος μεσα στο forum.
Εγω βαζω λοιπον αυτο που ξερω και αν ηδη το γνωριζετε αγνοηστε το αν οχι περιμενω τις σκεψεις σας πανω σε αυτο.

Ειδα τις φωτογραφιες που αναφερατε και στα πρωτα μυνημτα δεν ειδα καποιον να περνει την εκδοχη οτι ισως αυτη να ειναι η κιβωτος του Δευκαλιωνα και το λεω αυτο γιατι αν παρουμε τις αναφορες που εχουμε απο διαφορες φυλες της εποχης για το φαινομενο του κατακλυσμου τοτε θα δουμε οτι ολες συμφωνουνε ακριβως στο τροπο με τον οποιο εγινε και ολες περιγραφουνε ακριβως το ιδιο γεγονος αλλαζωντας μονο μικρα γεγονοτα.Αυτο που μενει λοιπον ειναι να μελετησουμε τις περιπτωσεις και να καταληξουμε στο ποια απο αυτες ειναι αληθινη γιατι μονο μια ειναι.

Για τον κατακλυσμο λοιπον εχουμε αναφορες απο τους Βαβυλωνιους,τους Ελληνες και τους Εβραιους.
Οι Εβραιοι λοιπον δεν εζησαν το γεγονος αυτο και απο οτι φαινετε το εγραψαν πολυ αργοτερα και ισως μ.χ.Αυτο το διαπιστωνουμε απο δυο,τρια παραδειγματα και μαλιστα υπαρχει και βιβλιο του Μ.Καλοπουλου "Το μεγαλο ψεμα" το οποιο δεν εχω διαβασει αλλα εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες απο φιλους.Παμε λοιπον στα δυο,τρια παραδειγματα.
1)Εδωσαν στον ηρωα το ονομα Νωε το οποιον ειναι καθαρα Ελληνικο("Ναυς"-νεω=Πλοιο στα Ελληνικα απο οπου και το ναυσιπλοια).
2)Κρατησαν τον ηρωα μεσα στην κιβωτο μαζι με την οικογενοια του 375 μερες.Τι ετρωγαν και τι επιναν με κλειστες τις πορτες τοσα ατομα εκει μεσα?Πως ζουσαν?Αντιθετα ο Ησιοδος κρατησε τον Δευκαλιωνα μεσα στην κιβωτο 9 ημερες μονο.
3)Διαβασαν οι Εβραιοι οτι ο Δευκαλιων χρησιμοποιησε το περιστερι πριν ανοιξη την κιβωτο και σκεφτηκαν να γραψουν και αυτοι το ιδιο στο παραμυθι τους.Για να μην φανει ομως πιστη η αντιγραφη ο Νωε πεταξε ενα κορακι στην αρχη και στην συνεχεια μετα απο λιγες ημερες εβγαλε και το περιστερι απο την θυριδα.Το περιστερι περιπλανηθηκε δεν βρηκε μερος και επεστρεψε,μετα απο επτα ημερες παλι τα ιδια και το περιστερι γυρισε με κλαδι ελιας που σημαινει οτι τα υδατα υποχωρησαν.Αναμενε αλλες 7 ημερες και τελικα το περιστερι δεν γυρισε ξανα.Ολο αυτο το περιστατικο το οποιο αφηγηται η βιβλος ισως να φανει ωραιο σε οσους αγνοουν πραγματικα την χρηση του περιστεριου.Βεβαια το πρωτο συμπερασμα απο αυτα που γραφει η βιβλος ειναι οτι εχουμε πιστη αντιγραφη του Ησιοδου και μαλιστα πολυ κακη.
Το πρωτο λαθος ειναι οτι οταν ανοιξεις την θυριδα το περιστερι τι το χρειαζεσαι?
Για να σου πει αν υποχωρησαν τα υδατα?
Τα ματια σου δεν βλεπουνε αν σταματησε ο κατακλυσμος?
Εδω βεβαια μπαινει το ερωτημα γατι ο Δευκαλιων χρησιμοποιησε περιστερι τοτε?
Οι Εβραιοι διαβασαν τον Ησιοδο αλλα δεν τον καταλαβαν.
Λεει λοιπον ο Ησιοδος "Ο Δευκαλιων αφου σταματησε η βροχη εβγαλε εξω της κιβωτου μιαν περιστερα,η οποιοα αφου εκαθισε λιγο εις το παραθυροκαι ηξητασε τον καιρον επεταξε χαρουμενα ψηλα προς τον Παρνασσον και τοτε ο Δευκαλιων ειπε:"Ανοιξτε τις πορτες".
Η διαφορα εδω ειναι στο οτι οι Ελληνες ως λαος θαλασσοδαρμενος γνωριζανε στο πως να προβλεπουνε μια καταγιδα και εδω φανεται η χρηση της περιστερας.Το περιστερι εχει ισχυρο ενστικτο και οταν μυρισθουν οτι ερχετε κακοκαιρια αρνουνται να πεταξουνε,αν τωρα εχει περασει η κακοκαρια το περιστερι πεταει και μαλιστα με χαρουμενο τροπο,σαν να ειναι ελευθερο.Γι αυτο και ο Δευκαλιων εβγαλε για λιγο το περιστερι και μολις σηκωθηκε αυτο,ειπε να ανοιξουνε οι πορτες.Αντιθετα ο Νωε το εστελνε να κανει βολτες για να γεμισει το παραμυθι.
Αλλη μια τεραστια διαφορα ειναι οτι ο Ησιοδος μα λεει οτι απο τον κατακλυσμο σωθηκανε και καποιοι ορεσιβιοι ποιμενες οχι μονο ο Δευκαλιων πραγμα το οποιο λογικα στεκει και για το πως αργοτερα εχουμε την αναπαραγωγη των ανθρωπων,ενω αντιθετα οι Βαβυλωνιοι-Εβραιοι μας λενε οτι σωθηκε μονο ενας και πως απο αυτον τον ενα αναπτυχθηκε μετα ολοκληρο γενος,πραγμα τρελο και απιστευτο.
Οι Εβραιοι λοιπον αντεγραψαν τον κατακλυσμο του Νωε δια να μιμηθουν τους Ελληνες και να βγαλουν ολους τους λαους της Γης απογονους τους και συνεχιζουν αυτο το ψεμα και στην Π.Διαθηκη οπου ενω ο Ιησους επλασε τον Αδαμ και την Ευα το 4004π.χ σε λιγο,στο καιρο του Νωε βρισκουμε μια γη κατακλυσμενη απο ανθρωπους(Εβραιους παντα).Ποτε προλαβανε μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα να γεμισει η γη ανθρωπους???Αστε που τα παιδια του Νωε ητανε 3 αγορια και ενω δεν αναφερενται πουθενα γυναικες τελικα διαβαζουμε μονο αντρες να γεννανε συνεχεια αντρες.
Εδω λοιπον φαινετε η διαφορα του Ησιοδου γιατι ο ιδος γραφει οτι εκτος του Δευκαλιωνα σωθηκανε και διαφοροι ορεσιβιοι οχι μονο αυτος.Ετσι μαλιστα,εξηγηται η αναπαραγωγη των ανθρωπων μετα.Ακομη ο Δευκαλιων ειχε και αγορια και κοριτσια που μαζι με τους ορεσιβιους συνεχισανε το γενος των ανθρωπων.

Αλλα οι Εβραιοι ειναι τοσο βλακες που καταφερανε να πεισουν τοσο κοσμος οτι για μια φορα στους αιωνες τον αιωνων δεν μας χρειαστηκανε οι γυναικες και εξαπλωσαμε το γενος των ανθρωπων μονο με αντρες.Στην Π.Διαθηκη αυτα στην γεννεση.

Οι Βαβυλωνιοι εχουνε στην θεση του Δευκαλιωνα τον Γκιλκαμες και αναφερουνε για τον κατακλυσμο οτι ο Γκιλκαμες αφησε στην αρχη ενα περιστερι το οποιο δεν γυρισε,μετα αφησε ενα χελιδονι το οποιο και αυτο δεν γυρισε,μετα αφησε και ενα κορακι και τον δεν γυρισε και αυτο ανοιξε τις πυλες.

Μετα απο ολα αυτα βγαλτε τα συμπερασματα σας αν δεν κουραστηκατε να διαβαζετε οπως εγω.

Αυτα τα γραφω γιατι ακουω πολλους που λενε οτι ο κατακλυσμος του Νωε και του Δευκαλιωνα ειναι ο ιδιος.Οχι δεν ειναι ο ιδιος,δεν εγινε ποτε ο κατακλυσμος του Νωε,ειναι απλως ενα παραμυθι,μια αντιγραφη του Δευκαλιωνα για να πεισουνε οι Εβραιοι τον κοσμο οτι απο αυτους καταγομαστε ολοι μας.Οι Εβραιοι δεν εζησαν ποτε αυτο το γεγονος,απλα το αντεγραψαν και κακως μαλιστα.


Αν τωρα αυτα εχουνε ειπωθει συγνωμη που σας κουρασα να τα ξαναδιαβασετε,αν οχι περιμενω τις κρισεις σας.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 22:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε tyanea.

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου.
Πολλές φορές σε ενα τόπικ ξεφεύγουμε απο το θέμα προκειμένου να το ερευνήσουμε σφαιρικά. Αυτό είναι αναπόφευκτο.
Αν και στην ιστορία μας διδάσκεται επίσημα στα σχολεία οτι η κιβωτός θρησκευτικώς ανήκει στον Νώε, ενώ του Δευκαλίωνα δεν διδάσκεται αλλά θα την βρούμε επισήμως στη μυθολογία.

Σκοπός μας είναι να ερευνήσουμε πρώτα απο όλα αν έγινε τέτοιου ειδους κατακλυσμός.
Και αν έγινε πότε έγινε.
Αυτά που μας περιγράφεις προτύτερα είναι ευνόητα ειδικά απο εμάς οπου ο χαρακτήρας μας είναι καθαρά ερευνητικός.
Επειδή ομως η βίβλος διδάσκεται επισήμως σήμερα οφείλουμε να την λάβουμε υπόψιν.
Είναι γνωστό ειδικά η βίβλος οτι με την πάροδο των αιώνων εχει υποστεί σοβαρές αλλοιώσεις και πιθανόν κακοβουλες ανακρίβειες.
Παρόλα αυτά ομως εχει αρκετά ιστορικά και θρησκευτικά στοιχεία τα οποία μπορούν να περισυλεγούν επιλεκτικά προς όφελος της ερερεύνησης.

Εχω παρατηρήσει ομως οτι σε πολλά τόπικ παρουσιάζεται μια Ελληνολατρική τάση η οποία μπορεί να φτάσει τα ορια της εθνικιστικής τάσης. Αυτές οι ενέργειες είναι καταδικαστέες και ανεπίτρεπτες σε οτι αφορά τον εξερευνητικό χαρακτήρα και εχει κλείσει τόπικ.
Δεν θέλει πολύ λοιπόν η συζήτηση να αλλάξει τροπή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 22:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλά όλα αυτά φίλε Τyanea και σε ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σου στο θέμα αυτό (ελπίζω να παραμείνεις γιατί έχουμε πολύ δουλειά) αλλά από που κι ως που η κιβωτός του Δευκαλίωνα στο Αραράτ?
Απ'όσο ξέρω λέγεται ότι προσάραξε στον Ολυμπο...

Φίλε allzzaro το link που σου έδωσα έχει μια λίστα ερευνητών που έχουν γίνει μάρτυρες (έχουν δει από κοντά) την υποτιθέμενη κιβωτό...
Αν προσέξεις από τα στοιχεία που δείχνουν υπάρχουν αρκετές διαφορές τόσο στη θέση όσο και στο μέγεθος που θα πρέπει να μας προβληματίσουν... Ελπίζω να σε βοήθησα (τουλάχιστον έτσι νόμιζα όταν έδωσα το link)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 00:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αvallon καταρχας καλησπερα.
Κατα δευτερον το παιχνιδι του οποιου το ονομα φερεις μου ειχε σπασει τα νευρα γι αυτο και δεν το εχω τερματισει.

quote:
από που κι ως που η κιβωτός του Δευκαλίωνα στο Αραράτ?
Απ'όσο ξέρω λέγεται ότι προσάραξε στον Ολυμπο...

Ερευνητες ειμαστε οτι θελουμε λεμε και ερευναμε.

Πιστευω οτι καταλαβατε οτι ο κυριος λογος που εγραψα το μυνημα μου ειναι αυτος:

quote:
Αυτα τα γραφω γιατι ακουω πολλους που λενε οτι ο κατακλυσμος του Νωε και του Δευκαλιωνα ειναι ο ιδιος.Οχι δεν ειναι ο ιδιος,δεν εγινε ποτε ο κατακλυσμος του Νωε,ειναι απλως ενα παραμυθι,μια αντιγραφη του Δευκαλιωνα για να πεισουνε οι Εβραιοι τον κοσμο οτι απο αυτους καταγομαστε ολοι μας.Οι Εβραιοι δεν εζησαν ποτε αυτο το γεγονος,απλα το αντεγραψαν και κακως μαλιστα.


Τωρα το θεμα ειναι το τι μπορει να ειναι στο Αραρατ.Ετσι οπως το εχω δει απο τις φωτογραφιες μαλλον για καποιο παιχνιδι της φυσης μου μοιαζει.Εχει διαμορφωθει ετσι το εδαφος που να μοιαζει σαν πλοιο.Παντως ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κιβωτος αυτο που υπαρχει εκει γιατι πολυ απλα τοσο χροννια θα το ειχανε ανασυρει και θα το ειχανε ανασηκωσει.Σιγα μην αφηνανε τετοιο ευρημα να το εχουνε οι Τουρκοι να το χαιρονται.

quote:
Εχω παρατηρήσει ομως οτι σε πολλά τόπικ παρουσιάζεται μια Ελληνολατρική τάση η οποία μπορεί να φτάσει τα ορια της εθνικιστικής τάσης.

Το θεμα ειναι το πως το βλεπει κανεις.
Ελληνολατρεια απο μεριας μου υπαρχει μιας και ειμαι Ελληνας εξερευνητης ομως ο Εθνικισμος ειναι κατι που δεν χωραει ακομα και αν το πιστευουμε σε ενα forum στο οποιο αν θελουμε να βγαλουμε καποια χρησιμα συμπερασματα θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να αμφισβητησουμε ακομα και αυτο το οποιο λατρεουμε.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε tyanea. Ελληνολάτρης είμαι και εγώ. Αλλοίμονο να πέσει ο ουρανός επάνω μου.

Τώρα σε οτι αφορά την κιβωτό του Δευκαλίωνα και το Αραράτ.
Οπωσδήποτε είναι δυσκολοπίστευτο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Οπως είπες είμαστε ερευνητές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά πρώτον γειά σου Τυανέα (αλήθεια γιατί με greeklish το ωραίο σου όνομα? Με χαλάει κάπως...!)

quote:
το παιχνιδι του οποιου το ονομα φερεις μου ειχε σπασει τα νευρα γι αυτο και δεν το εχω τερματισει.

και κατά δεύτερον ... ούτε πρόκειται

quote:
Τωρα το θεμα ειναι το τι μπορει να ειναι στο Αραρατ.Ετσι οπως το εχω δει απο τις φωτογραφιες μαλλον για καποιο παιχνιδι της φυσης μου μοιαζει.

Kαι εγώ έτσι πιστεύω...
Ομως όπως είπε και ο allzzaro ερευνητές είμαστε...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 10/10/2003 14:39:40

Edited by - Avallon on 10/10/2003 14:40:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Π.Διαθηκη οπου ενω ο Ιησους επλασε τον Αδαμ και την Ευα το 4004π.χ

Βρε τον Ιησού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς τον' α!
Καμμιά ιδέα-άποψη περί του θέματος?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 15:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ

quote:
Βρε τον Ιησού...

Το πιασα το υπονοουμενο!

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 15:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποψη ?

Μάλλον έχει πέσει clepsy-right (πως λέμε copyright) απο τους Εβραίους ή είναι η διαφορετική απόδοση μια λαικής παράδοσης ενος πραγματικού κατακλυσμού.
Κάτι σαν χαλασμένο τηλέφωνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 20:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ti έγινε φίλοι μου? Που εξαφανιστήκατε? Οστρια? Allzzaro?
Eγώ έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα κάποιες φωτογραφίες ακόμη από το Αραράτ και τα υποτιθέμενα υπολείματα της κιβωτού.

Εδώ βλέπουμε ένα χάρτη της ευρύτερης περιοχής όπου φαίνετα καθαρά ότι το Αραράτ βρίσκεται στα σύνορα με άλλες χώρες...Ο σταυρός μας δείχνει το ακριβές σημείο της "κιβωτού"

Ακόμα μια αεροφωτογραφία με τον περιβότητο σχηματισμό της κιβωτού σε κορφή του όρους

Μια ταμπέλα μας ενημερώνει στα τούρκικα ότι απέχουμε 5 χλμ. από την κιβωτό του Νώε!

και πάλι μια άποψη της "κιβωτού"

Σε αυτές τις φωτογραφίες βλέπουμε μια τεράστια πέτρα με μια μικρή τρύπα που βρέθηκε στην περιοχή και που εικάζεται ότι χρησιμοποιήθηκε για άγκυρα στη κιβωτό! Προσέξτε τους σχηματισμούς σταυρών πάνω τους...

Εμένα προσωπικά μάλλον σε επιτύμβια πλάκα μου φέρνει και αν κρίνω από τον αριθμό των τάφων Αρμενίων που έχουν βρεθεί στην ευρύτερη περιοχή δεν είναι καθόλου απίθανο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 11:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα τωρα ηξερε και ο Νωε το οτι ο σταυρος θα γινει επισημο σημα του Χριστιανισμου κατι αιωνες πριν μαλλον πρεπει να τον αναγει σε προφητη η Χριστιανικη εκκλησια.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 12:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bασισμένη σε αυτό θεώρησα ότι η πέτρα αυτή είναι μάλλον επιτύμβια πλάκα, από την άλλη όμως το σχήμα του σταυρού υπήρχε στον μυστικισμό πολύ πριν την γέννηση του Ιησού...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 04:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Avallon εδώ είμαστε!

Οι δύο φωτογραφίες έχουν κάποιες διαφορές ε;! Εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν αρκετοί παρόμοιοι σχηματισμοί στο έδαφος του Αραράτ... μήπως τελικά ήταν ολόκληρος στόλος από κιβωτούς;! χεχε

Οι πέτρινες άγκυρες μπορεί όντως να είναι άγκυρες. Υπάρχουν παρόμοιες (μικρότερες βέβαια) και σε ελληνικά μουσεία αν δεν κάνω λάθος.
Ο σταυρός είναι παμπάλαιο σύμβολο όπως λες (ηλιακό σύμβολο κυρίως θα έλεγα) αλλά ίσως σε αυτή την περίπτωση να έχουν χαρακτεί πολύ αργότερα... ποιός ξέρει;

Σε αυτά που λέει ο φίλος ο Τυανέας, όντως η ελληνική και η σουμεριακή (αλλά και η βαβυλωνιακή) παράδοση μιλούν για αρκετούς διασωθέντες. Αυτό σε αντίθεση με την βιβλική παράδοση και τον Νώε. Ισως αυτό το στοιχείο από μόνο του να δείχνει ότι η ιστορία του κατακλυσμού του Νώε είναι δανεική και "μαγειρεμένη".


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 13:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είμαι και εγώ.

Πόσο στοιχίζει ενα ταξίδι στην περιοχή αυτή???

Θα ήθελα να το δώ απο κοντά αυτό το πράγμα.
Απο οτι βλέπω υπάρχουν και ταμπέλες , δηλαδή μπορούμε να πάμε??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 15:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά!
Αν και ένα ταξίδι στο κέντρο της Τουρκίας δε με ενθουσιάζει σαν ιδέα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 10:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια σοβαρή διαμάχη έχει ξεσπάσει σήμερα ανάμεσα στους πάσης φύσεως επιστήμονες και μελετητές της προϊστορίας και των χαμένων πολιτισμών, για το αναπάντητο ερώτημα που θέτει η προϊστορική καταστροφή από ένα παγκόσμιο πολιτισμό.

Η σημερινή διαμάχη ανάμεσα στη θεωρεία της συντέλειας του κόσμου και της θεωρίας της σταδιακής αλλαγής έχει πάρει διαστάσεις που θυμίζουν θρησκευτικές έριδες και διαμάχες από την εποχή του Μεσαίωνα.

Οι παραδόσεις και τα σωζώμενα κείμενα έχουν κάνει σήμερα τους επιστήμονες να αρχιζουν επίσημα πλέον να αναθεωρούν τις απόψεις τους για τους υποτιθέμενους φανταστικούς μύθους της παγκόσμιας μυθολογίας ενώ παράλληλα αρχίζει να δημιουργείται μια νέα εντύπωση από τον άνθρωπο και ένα ζωηρό ενδιαφέρον για την παρουσίαση στο φως της ξεχασμένης αυτής ιστορίας που αποτελούσαν οι μύθοι, οι θρύλοι και οι παραδόσεις των λαών.

Ας εξετάσουμε όμως μια μια τις πιο γνωστές θεωρίες που έχουν αναπτυχθεί για το θέμα του κατακλυσμού.

1) Κλίση(μετατόπιση) του γήινου άξονα

Παράτολμη αλλά όχι απίθανη πρέπει να χαρακτηριστεί η θεωρία αυτή που αναπτύχθηκε για να εξηγήσει τον παγκόσμιο κατακλυσμό. Ο Χόρμπιγκερ είναι ένας επιστήμονας που η θεωρία του για την πιθανή σύγκρουση της γης με κάποιο τεράστιο μετεωρίτη είχε μεγάλη απήχηση σε όσους έψαχναν να βρουν επίμονα μια κάποια αιτία που θα μπορούσε να προκαλέσει μια τέτοια ταλάντευση ικανή να προκαλέσει κλίση του γήινου άξονα με τις γνωστές καταστρεπτικές συνέπειες του κατακλυσμού.

Μην ξεχνάμε ότι μπορεί μεν οι πιθανότητες σύγκρουσης της γης να’ναι επιστημονικά τουλάχιστον περιορισμένες αλλά το 1910 μια τέτοια σύγκρουση με τον κομήτη Χάλεϋ αποφεύχθηκε την τελευταία στιγμή... Αλλωστε μια ματιά στην επιφάνεια της Σελήνης που είναι γεμάτη κρατήρες λέει πολλά... Σε αυτή τη φάση μόνο ευτυχές θα πρέπει να θεωρήσουμε το ότι η γη μας καλύπτεται κατά ¾ από νερό.
Οι μνήμες όμως για τεράστιες καταστροφές από τις πτώσεις μετεωριτών στη γη που παίρνουν διαστάσεις βιβλικών καταστροφών, υπάρχουν σε όλες τις μυθολογίες των λαών και έχουν πολλά κοινά με τους μύθους των κατακλυσμών, στο σημείο ειδικά των κατακλυσμικών αποτελεσμάτων της πτώσης των μετεωριτών.
Αλλά και οι μνήμες από την κλίση του γήινου άξονα της γης δεν είναι λίγες όταν ο Ηρόδοτος παραδέχεται στις ιστορίες του ότι 4 φορές ο ήλιος ανέτειλε στον ουρανό σε διαφορετικά μέρη από εκείνο που ανέτειλε μέχρι τότε.
Τι άλλο μπορεί αυτό να σημαίνει από μετατόπιση του άξονα της γης? Η πτώση μετεωριτών ολοκληρώνεται με την κόλαση του πυρός που δημιουργεί η μάζα του φλεγόμενου σώματος που εισερχόμενο στην ατμόσφαιρα της γης καταστρέφει τα πάντα...
Η θεωρία αυτή υποστηρίζεται πολύ έντονα από πολλούς επιστήμονες.

2) Μετακίνηση των πόλων της γης

Μια παραπλήσια με την μετατόπιση του άξονα θεωρία ανέπτυξε ο Πήτερ Γουόρλου πιστεύοντας στην μετακίνηση των πόλων της γης σύμφωνα με την οποία κάποιος «αδέσποτος» πλανήτης περνώντας πολύ κοντά από τη γη , είχε τη δυνατότητα να ασκήσει μια έλξη ικανή να αναποδογυρίσει τη γη κάτι που έγινε άλλωστε πολλές φορές στο παρελθόν.
Μην ξεχνάμε ότι η επιστήμη σήμερα δέχεται και έχει αποδείξει ότι κάποτε η Αρκτική και η Ανταρκτική ήταν τροπικές ζώνες και οι σημερινές έρημοι ήταν απέραντες θάλασσες.
Η θεωρία αυτή υποστηρίζεται πολύ από την ανακάλυψη πολυπληθών κατεψυγμένων ζώων στη Σιβηρία με αμάσητη την τροφή τους στο στόμα τους, μια τροφή που προερχόταν από εύκρατα κλίματα.

3) Μετατόπιση των μαγνητικών πόλων

Μια παρόμοια θεωρία που αφορά πάλι την απότομη κλίση του γήινου άξονα είναι και αυτή του καθηγητή Μπράουν που υποστηρίζει ότι απομακρύνθηκαν σε κάποια στιγμή οι μαγνητικοί πόλοι από τους πραγματικούς πόλους της γης, με αποτέλεσμα να αρχίσει η γη να περιστρέφεται ακανόνιστα γύρω από τον άξονά της.
Είναι και αυτή η θεωρία πολύ σωστή για να εξηγήσουμε τα καταστρεπτικά αποτελέσματα που έφερε η ακανόνιστη τροχιά της γης.

4) Θεωρία Βελικόσφσκυ

Ο Εμμανουήλ Βελικόσφσκυ διατύπωσε μια αλλόκοτη θεωρία σύμφωνα με την οποία στο παρελθόν έγινε μια γιγαντιαία έκρηξη στο εσωτερικό του πλανήτη Δία και δημιουργήθηκε ένας κομήτης από μια μεγάλη λιωμένη μάζα που πέρασε πολύ κοντά από τη γη, με αποτέλεσμα να προκληθούν οι μυθικές καταστροφές της υδρογείου.
Ο κομήτης αυτός σύμφωνα πάντα με τον Βελικόσφκυ έγινε ο πλανήτης Αφροδίτη.
Η θεωρία αυτή θεωρήθηκε σχεδόν παρανοϊκή αλλά και εκτός τόπου και χρόνου και αντέδρασε έντονα όλος ο επιστημονικός κόσμος.


5) Θεωρία Τσαρλς Χάπγουντ

Ο καθηγητής ιστορίας και χαρτογράφος κος Χαπγουντ υποστηρίζει ότι η πίεση που δέχεται ο φλοιός της γης, όταν σε κάποιο σημείο του συγκεντρώνεται πολύ υλικό, κάνει το φλοιό να υποχωρήσει. Αυτό όμως το υλικό που πιέζει το φλοιό της γής είναι οι πάγοι που με το βάρος τους δημιουργούν αυτή την υποχώρηση με την πίεση που ασκούν.
Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να θυμηθούμε και τη γνωστή θεωρία για την εξήγηση του κατακλυσμού που λέει ότι συνέβει από το λιώσιμο των πάγων. Βέβαια η εποχή των μυθολογικών κατακλυσμών δεν θα πρέπει να έχει καμμιά σχέση με τη γνωστή εποχή των παγετώνων που άλλωστε προηγήθηκε, όμως οι παγετώνες μπορούν να δημιουργηθούν σύμφωνα με τη θεωρία αυτή από κάποια μετατόπιση του φλοιού της γης. Η μετατόπιση αυτή με τη σειρά της θα είχε σαν αποτέλεσμα τη δημιουργία μακροχρόνιων περιόδων όπου εκτός από τις ηφαιστειακές αναταραχές θα κυριαρχούσαν και οι παγετώνες λόγω των σημαντικών κλιματικών αλλαγών. Το λειώσιμο αυτό των πάγων σε κάποια μεταβολή ή μια νέα μετατόπιση θα δημιουργούσε αναπόφευκτα με τη σειρά του τους κατακλυσμούς.

Οι παγετώνες βέβαια αυτοί σύμφωνα με μια άλλη θεωρία είναι φυσικό να σχηματιστούν και από την πτώση τεραστίων μετεωριτών όταν σε πτώση τους στον ωκεανό η μεταβολή πολλών χιλιάδων χιλιομέτρων θαλάσσης σε ατμό, θα δημιουργούσε ένα πυκνό σύννεφο σκόνης και υδρατμών πάνω από τη γη για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Η κάλυψη της γης από αυτό το πυκνό σύννεφο θα απωθούσε την ηλιακή ενέργεια και θα μετέβαλε απότομα και σε πολύ μεγάλο βαθμό προς τα κάτω τη θερμοκρασία ενώ παράλληλα τα φοβερά παλιρροϊκά κύματα που θα δημιουργούνταν θα σάρωναν κυριολεκτικά όλο τον πλανήτη.

6) Ανωμαλία μαγνητικού πεδίου

Αυτή η θεωρία μας λέει ότι τα πιθανά αίτια που προκάλεσαν κατά καιρούς καταστροφές και ανωμαλίες στη γη οφείλονται σε ανωμαλίες στο μαγνητικό πεδίο του ηλιακού μας συστήματος.



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 15:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon μπράβο! Το μήνυμα σου είναι άψογο!
Δεν ξέρω βέβαια τι απ όλα μπορεί να ισχύει (ίσως και κάποια άλλη ακόμα πιό "τρελλή" θεωρία που δεν έχει γίνει ακόμα γνωστή) αλλά το σίγουρο είναι ότι κάπως, κάτι, κάποτε, άλλαξε... και έφερε τον κατακλυσμό.
Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν γίνεται να έχουμε μόνο έναν κατακλυσμό και καμιά άλλη καταστροφή, γίνεται;
Μήπως ο κατακλυσμός ήταν το τελευταίο στάδιο μιάς περιόδου καταστροφών;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 18:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon μπράβο! Το μήνυμα σου είναι άψογο!

Eίχα καλή δασκάλα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 20:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως οτι και να ήταν, κάποιοι το είχαν προβλέψει αρκετά πρίν.

Αρα λοιπόν θα πρέπει να καταλήξουμε σε ενα φαινόμενο οπου θα μπορούσε να προβλεφθεί.Δεν γνωρίζουμε τι γνώσεις είχαν αυτοί που το προέβλεψαν αλλά αν κατά κάποιο τρόπο προσδιορίσουμε τις γνώσεις τους και την τεχνολογία τους θα μπορέσουμε να κατασταλάξουμε και στη θεωρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 17:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως οτι και να ήταν, κάποιοι το είχαν προβλέψει αρκετά πρίν.
Αρα λοιπόν θα πρέπει να καταλήξουμε σε ενα φαινόμενο οπου θα μπορούσε να προβλεφθεί.

Και συνεχίζω τον συλλογισμό.
Μπορούσε να προβλεφθεί αλλά όχι να αποφευχθεί.
Γιατί όμως δεν τους έσωσαν οι "θεοί" και τους έβαλαν να κατασκευάσουν μόνοι τους μια κιβωτό; (αυτή νομίζω ότι είναι σημαντική ερώτηση)
Και πόσο χρόνο τους έδωσαν για την κατασκευή;
Από τα κείμενα φαίνεται ότι τους έδωσαν πολύ λίγες μέρες. Και πώς ήταν σίγουροι ότι η κιβωτός θα άντεχε τόσες μέρες κατακλυσμού και δεν θα διαλυόταν;
Δεν είναι σαν να έπαιξαν "κορώνα-γράμματα" το μέλλον του ανθρώπινου γένους αλλά και πολλών άλλων ειδών ζωής της Γης;

Αν η κατασκευή της κιβωτού είναι ένας συμβολισμός και μόνο, τότε γιατί έχουμε τόσες λεπτομέρειες για την κατασκευή της;
Και γιατί υπάρχουν όλες αυτές οι ημερομηνίες στα κείμενα; Για να γίνει πιό πιστευτή η ιστορία του κατακλυσμού; Επειδή έχουν μιά ιδιαίτερη σημασία;

Σκέψεις προς συζήτηση κι αυτές...

Κατα τ' άλλα βρήκα μερικά άρθρα που μας ενδιαφέρουν
Το πρώτο είναι ένα ρεπορτάζ για την διαμάχη των Αμερικανών και των Καναδών γεωλόγων σχετικά με τα ευρήματα της Νεκράς Θάλασσας και κατά πόσο αποδεικνύουν τον κατακλυσμό ή όχι.
http://www.esd.mun.ca/faculty/members/personal/Globeandmailarticle.html

Ενα άλλο, έχει μια συγκριτική μελέτη του μύθου σε ολόκληρο τον κόσμο και τι μπορεί να προκάλεσε τον κατακλυσμό.
http://www.accuracyingenesis.com/flood.html

Και ένα τελευταίο "Η κιβωτός σύμφωνα με τον Βέροσσο" όπου αναφέρει ότι στο Αρμένικο κείμενο αναφέρεται ότι η κιβωτός είχε μήκος 15 στάδια!
http://www.metrum.org/deluge/delberos.htm

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 20:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας συγχαρητηρια στην Avallon.
Κατα δευτερον μηπως ψαχνουμε σε λαθος μερος τις απαντησεις?
Οπως γνωριζουμε ολοι οι θρυλοι μιλανε για μια κιβωτο.
Μεχρι εδω καλως.
Ομως οπως ειπε και ο Ostria ποιος ο λογος να μην σωσουνε οι θεοι η ο θεος το ανθρωπινο γενος και τους εδωσε μερικες μερες για να δημιουργησουνε μια κιβωτο?
Και ερωτω,γιατι πρεπει σωνει και καλα να ειναι κιβωτος με ξυλινο περιβλημα?
Σκεφτητε ποια ειναι η λυση σημερα εαν γινει ενας πυρηνικος πολεμος ας πουμε.
Το σχεδιο προβλεπει υπογεια καταφυγια για τους επιτελεις και τους κυβερνητικους και ισως προεδρικα αεροπλανα με αρκετα καυσιμα για να αντεξουνε στον αερα για πολλες μερες.
Μηπως τελικα η κιβωτος δεν ητανε τιποτε αλλο παρα ενα αεροπλανο η ενα πλοιο ισως αλλα και οπως μας λεει ο Δευκαλιωνας μαζι του σωθηκανε και καποιοι αλλοι ανθρωποι που τους βρηκε αργοτερα.Αυτοι οι αλλοι που κρυφτηκανε?
Τοτε και τωρα πιστευω πως ιδιο ητανε και ειναι το σχεδιο,αλλα ολα αυτα ειναι θεωριες που δυσκολα βρισκουν αποδειξη.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 23:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε προηγούμενα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα έχει αναφερθεί η σπουδαιότητα αριθμών όπως το 7 , και το 600 στους αρχαίους μύθους περί κατακλυσμών. Τι σημαίνουν άραγε; Από που βγαίνει το arc: κιβωτός; Τι κρύβουν οι πυραμίδες και οι θολωτοί τάφοι;

Ας ξεκινήσουμε από τον Ώγυγο. H σωστή ορθογραφία της λέξης Ώγυγος περιλαμβάνει το Ωμέγα. Αλλά το Ωμέγα προήλθε από το Ιωνικό αλφάβητο(Μίλητος). Στο αρχαϊκό Αττικό, Κορινθιακό, Βοιωτικό (Χαλκιδαϊκό), Λακωνικό, και Αρκαδικό αλφάβητο δεν υπήρχε το γράμμα Ωμέγα αλλά μόνο το Όμικρον (O).

Ο Ώγυγος ήταν Βασιλιάς της Αττικο-Βοιωτίας και κυβέρνησε κατά τον πρώτο κατακλυσμό. Στο μεγάλο τόξο(της βάσης) του θησαυρού του Ατρέως βρίσκουμε το γράμμα O = 70 κωδικοποιημένο, ενώ γενικά βρίσκουμε πολλές φορές τον αριθμό 730 που κωδικοποιεί την σταθερά λεπτής υφής α:

α = 729,735 x 10^-5

και:
1/α = 137,03599976 = ΑΡΚΑΔΙΑ = 1 + 100 + 20 + 1 + 4 + 10 + 1 = 137

Η αριθμητική διαφορά μεταξύ των ομόηχων γραμμάτων Ωμέγα και Όμικρον είναι:

Ω - O = 800 - 70 = 730 = ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ = ΦΕΙΔΙΑΣ

Ας υπολογίσουμε λοιπόν την αριθμητική αξία της λέξης Ώγυγος με Όμικρον:

ΟΓΥΓΟΣ = 70 + 3 +400 + 3 + 70 + 200 = 70 + 3 + (300 + 100) + 3 + 70 + 200 = (70 + 3 + 300) + (3 + 70 + 300) = 373 + 373 = 746 = ΛΟΓΟΣ + ΛΟΓΟΣ

Το μέσο μήκος βάσης της μεγάλης πυραμίδας της Αιγύπτου είναι 440 βασιλικοί πήχεις ή 746 φωτονικά (ή Παρθενώνεια) πόδια:

746 φωτονικά πόδια = 746 x 0,3088032143 m = 230,367 μέτρα

Πιο ακριβής και αξιόπιστη μέτρηση της μέσης βάσης της Μεγάλης πυραμίδας έγινε από τον J.H. Cole το 1925:

w = 230,364 μέτρα

Ο Ώγυγος σχετίζεται λοιπόν με την Θήβα (βλέπε Ωγυγίες πύλες), αλλά:
ΘΗΒΑ = 20
ΘΗΒΑΙ = 30 = ΔΕΚΑ
Οι διαστάσεις του διαμερίσματος του Βασιλιά είναι 20 x 10 βασιλικοί πήχεις.

Ο αριθμός 600 είναι σημαντικός διότι συσχετίζει το πόδι με το στάδιο:

600 κοσμικά φωτονικά πόδια = 1 φωτονικό στάδιο

Επειδή βλέπω ότι αρκετά άτομα του forum γνωρίζουν καλά Αγγλικά:

http://www.geocities.com/thiva20/English/ChephrinAtreas.htm

http://www.geocities.com/thiva20/English/ChephrinMinyas.htm

Για τις διαστάσεις της κιβωτού πρέπει να πω πως εκφράζει απλώς κάποιους σημαντικούς αριθμούς και μονάδων μέτρησης μέσω των λόγων τους:

300x50x30

300/50 = 6
300/30 = 10

50/30 = 5/3 = πήχης/πόδι

6 x 10 = 60(λεπτά - δευτερόλεπτα)

Όσο για τον κατακλυσμό του Δαρδάνου κρίνετε εσείς αν έχει σχέση με τις παραπάνω γνώσεις:

ΔΑΡΔΑΝΟΣ = 430 = ΑΡΙΘΜΟΣ = ΝΟΜΟΣ = ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ = ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ

ΑΡΚΑΔΙΑ x π = 137 x π = 430.398
π/α = 430.511

Βάση πυραμίδας Αμφείου(Θήβα) από το βιβλίο "Πυραμίδες στην Ελλάδα" του Χρήστου Λάζου:

w = 47.5 m = 4306.95 φυσικοί φωτονικοί δάκτυλοι

Ακτίνα Θησαυρού του Μινύου κατά Αγγελόπουλο:

r = 6.98 m = 430.43 μεγαλιθικοί δάκτυλοι

Μήπως όμως τα Ωμέγα γενικά θολώνουν τα νερά(βλέπε ανωτέρω); Ας πάρουμε και τον τελευταίο κατακλυσμό δηλαδή του Δευκαλίωνα:

ΔΕΥΚΑΛΙΟΝ = 590 = ΟΣΙΡΙΣ

Ας πάρουμε λοιπόν 590 βασιλικούς πήχεις και ας τους μετατρέψουμε σε φωτονικά πόδια. Θα χρησιμοποιήσω την Χεφρηνική εξίσωση:

590 c = 590 x (1 + 16/23) c = 1.000,434 φωτονικά πόδια

Άρα χονδρικά ΔΕΥΚΑΛΙΟΝ ή ΟΣΙΡΙΣ βασιλικοί πήχεις είναι 1.000 φωτονικά πόδια.

Επίσης:

590 βασιλικοί πήχεις = 680.396 μεγαλιθικοί πήχεις = ΥΙΟΣ μεγαλιθικοί πήχεις

Γυναίκα του Οσίριδος ήταν η Ίσιδα και ΥΙΟΣ του ο Ώρος. Διώχνοντας ξανά το Ωμέγα:

ΟΡΟΣ = 440

Τι έχουμε λοιπόν εδώ; Tις δύο πιο μεγάλες σε βάσεις πυραμίδες - ιδίου τύπου και κτισμένες την μία μετά την άλλη:

ΙΣΙΣ βασιλικοί πήχεις = 420 βασιλικοί πήχεις (Ερυθρά πυραμίδα Σνεφερού)
ΟΡΟΣ βασιλικοί πήχεις = 440 βασιλικοί πήχεις (μεγάλη πυραμίδα Χέοπος)

ΥΙΟΣ και ΛΟΓΟΣ και ΔΕΣΠΟΙΝΑ και ΣΑΡΞ και ΑΜΝΟΣ και ΠΑΤΗΡ και ΑΓΙΟΝ ΠΝΕΥΜΑ και ΤΡΙΑ - όλες πυραμιδικές έννοιες....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 00:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς ήλθες Ωγυγη!
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά και σε ευχαριστούμε.(κάτι τέτοιες στιγμές καταριέμαι τον ευατό μου και την αδυναμία μου στα μαθηματικά...)
Το βιβλίο του Λάζου διαβάζω αυτές τις μέρες...

Φίλη Ostria το έκανες πάλι το θαύμα σου...
Βέβαια ομολογώ ότι δεν διάβασα τα λίνκ που έδωσες γιατί ήμουν απασχολημένη ετοιμάζοντας τα παρακάτω στοιχεία αλλά υπόσχομαι να το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.

Για να δούμε λιγάκι λοιπόν το θέμα του κατακλυσμού στην παγκόσμια μυθολογία.

Στην Ινδική λογοτεχνία το ιερό βιβλίο «Μπαγκαβάτα Πουράνα» αναφέρεται σε 4 εποχές του παρελθόντος που κατέληξαν σε ισάριθμες καταστροφές για να ζούμε εμείς σήμερα την πέμπτη εποχή. Στο μεγάλο ινδικό έπος «Μαχαμπαράτα» ο Βράχμα προειδοποιεί το Μανού πατέρα του ανθρώπινου γένους και έτσι αυτός σώζεται μετα 7 σοφούς και όλους τους ιερούς σπόρους μέσα σε ένα πλοίο που μετά από χρόνια αράζει στο Μανάλι των Ιμαλαϊων.

Θρύλοι των Μάγια αναφέρονται στην ύπαρξη εποχών στην ιστορία της γης των λεγόμενων «περιόσων του Ηλιου» όπου κυριαρχούν πολιτισμοί που χάνονται τελικά με ολοκληρωτικές καταστροφές. Το ιερό βιβλίο «Τσίλαμ Μπάλαμ» στο Γιοκατάν του Μεξικού αναφέρεται στη βύθιση της πατρίδας των Μάγιας μέσα σε σεισμούς και εκρήξεις ηφαιστείων ενώ η θάλασσα καταπόντιζε τα πάντα και εδώ μάλλον έχουμε αναφορά στην χαμένη Ατλαντίδα που ίσως θεωρείται πατρίδα των Μάγιας.
Στον «κώδικα της Δρέσδης» των Μάγιας υπάρχει ικονογραφημένο ένα φίδι στον ουρανό που ξερνάει χειμμάρους από νερό, παρουσιάζοντας έτσι την καταστροφή που έφερε ο κατακλυσμός.

Οι Αζτέκοι, στο ιερό βιβλίο τους «Ποπόλ Βουχ» που περικλείει γνώσεις κοσμογονικές, χωρίζουν την ιστορία όπως και οι Μάγιας σε 3 περιόδους του ήλιου όπου δημιουργήθηκε το ανθρώπινο γένος. Στον πρώτο ήλιο δημιουργήθηκαν οι πολύτιμοι λίθοι, ο δεύτερος ήλιος είναι η περίοδος της φωτιάς και τότε αναπτύσσεται και το γένος των ανθρώπων που τελικά καταστρέφεται από τον κατακλυσμό για να αρχίσει η περίοδος του τρίτου ήλιου που είναι η σημερινή μας εποχή. Εκεί αναφέρεται ότι ο κατακλυσμός ήρθε από τα ανατολικά μέσα σε μαύρη βροχή και φοβερούς σεισμούς όταν θύμωσε ο θεός Ουρακάν.

Οι Ινκας έχουν στη μυθολογία τους ήρωα έναν βοσκό που με το λάμα του ανέβηκαν στην κορυφή του Βίλκα Κότο όταν ξέσπασε ο κατακλυσμός και ενώ τα πάντα καταποντίστηκαν στη θάλασσα μέσα σε 60 μερόνυχτα πλημμύρας εκείνος με το λάμα του σώθηκαν.

Οι Εβραίοι έχουν την Βίβλο όπου περιλαμβάνει την εξιστόρηση του κατακλυσμού όπως τη διηγήθηκε ή ίσως και να έγραψε ο Νώε και μέσω του γιού του Σήθ έφτασε στα χέρια του Αβραάμ. Ο Νώε εγγονός του Μαθουσάλα και δισέγγονος του Ενώχ παίρνει θεϊκό μήνυμα να κατασκευάσει την κιβωτό. Ετσι λοιπόν επί 200 τουλάχιστον χρόνια ο Νώε κατασκέυαζε τη κιβωτό που είχε σύμφωνα με θεϊκή υπόδειξη περίπου 150 μέτρα μήκος , 25 μέτρα πλάτος και 15 μέτρα ύψος. Από τις διαστάσεις αυτές μπορούμε να υπολογίσουμε το εκτόπισμά της περίπου στους 40.000 τόννους. 40 μέρες και 40 νύχτες ήταν αρκετές για να καταπνίξει τα πάντα ο κατακλυσμός. Το τέλος του ταξιδιού της κιβωτού θα σημειωθεί στο όρος Αραράτ και ο Νώε θα θυσιάσει για να ευχαριστήσει το Θεό κάνοντας και συμφωνία μαζί του που επισφραγίζεται με την εμφάνιση του ουράνιου τόξου. Πολλά έκτοτε έχουν αναφερθεί για το πιθανό εντοπισμό της στις πλαγιές του όρους Αραράτ ύστερα από μια πληροφορία που έδωσαν Ρώσοι πιλότοι λίγο πριν την πτώση του Τσάρου, αλλά μέχρι σήμερα πολλές εξερευνητικές αποστολές έχουν προσπαθήσει μάταια να τη βρούν.
Ο βιβλικός μύθος του κατακλυσμού που θεωρείται ταυτόχρονος αλλά και στον ίδιο χώρο με τον κατακλυσμό του βαβυλωνιακού μύθου που περιλαμβάνεται στο έπος του Γιλγαμές. Το έπος του Γιλγαμές του φημισμένου βασιλιά της Μεσοποταμιακής πόλης Ουρούκ είναι ένας κύκλος ποιημάτων που προηγείται χρονικά των Ομηρικών επών κατά τουλάχιστον 1500 χρόνια με πολλά ιστορικά στοιχεία που έχουν αποδειχθεί και με την αρχαιολογική σκαπάνη.
Ο κύκλος αυτός αποτελεί την ιστορία της Μεσοποταμίας ο οποίος στηρίζεται από αναμνηήσεις και προφορικές παραδόσεις παίρνοντας τη μορφή του στίχου για τη σωστή μετάδοση από γενιά σε γενιά. Στις όχθες του Ευφράτη ξέσπασε ο κατακλυσμός ύστερα από συμφωνία των θεών να σταματήσουν του βρυχηθμούς των ανθρώπων που τους ενοχλούσαν.
Ο Εά προειδοποιεί τον Ζιουσούντρα ή Ουτναπιστίμ, βασιλιά του Σιπάρ να φτιάξει ένα πλοίο και να μαζέψει σ’αυτό σπόρους όλων των ζωντανών πλασμάτων. Το όνομα «Ουτναπιστίμ» σημαίνει αυτός που είδε τη ζωή. Σε ανεξάρτητες παλαιοβαβυλωνιακές γραφές του 2000 π.Χ ο Ζιουσούντρα δεν αποκαλείται με το όνομα αυτό αλλα με το επίθετο Ατράχασις που σημαίνει «πολύ σοφός».
Μετά από 7 μέρες και 7 νύχτες ο Ζιουσούντρα με τη γυναίκα του και τους σπόρους των ζωντανών πλασμάτων αφού τελείωσε ο κατακλυσμός βγήκε από το πλοίο και προσέφερε θυσίες στον θεό Ουτού. Σύμφωνα με αυτό τον μύθο ο κατακλυσμός έφερε τη νέα εποχή όπου οι θεοί αντικαταστάθηκαν από τους θνητούς που άρχισαν τον δικό τους πολιτισμό. Κάπου μετά από τον κατακλυσμό ξεκινά η Σουμεριακή ιστορία.

Οι Ινδιάνοι του Αμαζονίου έχουν στην ανάμνησή τους μια μαύρη βροχή που κατέκλησε τα πάντα. Το ίδιο επιβεβαιώνουν οι Ινδιάνοι του Περού αφού προσθέσουν ότι η βροχή αυτή ξεπέρασε και τα πιο ψηλά βουνά.

Οι ινδιάνοι Μακένζι που κατοικούν στον Καναδά θυμούνται τον κατακλυσμό καθώς και μεγάλες κλιματικές αλλαγές με απότομη μεταβολή του καιρού από ανυπόφορη ζέστη σε δυνατό κρύο.

Οι Αλγκονκίνοι που και αυτοί κατοικούν στον Καναδά έχουν από τον κατακλυσμό γενάρχη τον Μιτσαμπό που επέζησε της καταστροφής.

Οι Αραουκάνς της Χιλής στις παραδόσεις τους αποδίδουν τον κατακλυσμό σε έκρηξη ηφαιστείου και περιγράφουν πως οι άνθρωποι κατάφεραν να σωθούν όταν ανέβηκαν στο βουνό Θέγκ Θεγκ.

Οι Τουπινάμπας της Βραζιλίας μας λένε πως ο κατακλυσμός έφτασε μέχρι τα σύννεφα.

Οι ινδιάνοι Τλασκάλαν και οι περίφημοι για τα μνημεία τους Ζαποτέκοι στις παραδόσεις τους συμφωνούν με τους Αζτέκους και αφηγούνται τον θεό Τεζξατλιπόκα να κατακλύζει τον κόσμο με νερά και τον Τέζπι ή Κοξκοξ που επιβιβάστηκε σε πλοίο με την οικογένειά του, πολλά ζώα και φυτά να σώζεται. Όταν μάλιστα τελείωσε ο κατακλυσμός έστειλε πουλιά γι ανίχνευση της φύσης και όταν είδε να ξαναρχίζει η βλάστηση άφησε το πλοίο του στο βουνό Κολουακάν.

Στις λίμνες της Βορείου Αμερικής κατοικούν ινδιάνοι που αφηγούνται τις μεγάλες καταστροφές από τις οποίες σώθηκε μόνο ο πατέρας των ινδιάνικων φυλών με την οικογένειά του και τα ζώα του πάνω σε μια σχεδία.

Οι ινδιάνοι Χόπι όμως μας δίνουν μια πιο καταστροφική περιγραφή του κατακλυσμού αναφερρόμενοι σε ολόκληρους καταποντισμούς ηπείρων.

Οι ινδιάνοι Γκουαρανί που κατοικούν στην ανατολική ακτή της Νοτίου Αμερικής έχουν τον θρύλο για τον Ταμαντερέ που έμεινε στην κοιλάδα αντί να ανεβεί στα βουνά όταν άρχισε η γη να σκεπάζεται με τα νερά και ανέβηκε πάνω σε ένα φοινικόδεντρο που από τη βια των νερών ξεριζώθηκε και έτσι ο ήρωας ταξίδεψε πάνω του μαζί με τη γυναίκα του μέχρι που στο τέλος του κατακλυσμού ο κορμός προσάραξε στην κορυφή κάποιου βουνού.

Οι ινδιάνοι Ιρικόϊς λένε πως συνέβη μια μόνο φορά ο κατακλυσμός και πως μόνο μια οικογένεια με τα ζώα της σώθηκε τελικά.

Οι Εσκιμώοι της Αλάσκας και της Γροιλανδίας μας λένε ότι η γη πριν από τον κατακλυσμό έγειρε απότομα και από την μεγάλη πλημμύρα που ακολουθησε πνίγηκαν οι περισσότεροι άνθρωποι. Είναι ασφαλώς μια μοναδική αναφορά σε μια πιθανή κλιση του γήινου άξονα ίσως μετά από σύγκρουση με κάποιο τεράστιο μετεωρίτη.

Οι Κινέζοι αναφέρουν μια παλιά χρυσή εποχή γεμάτη ευτυχία και μακροζωία. Ο μύθος του κατακλυσμού ξεκινάει με μια σύμπτωση απόψεων με το μύθο των Εσκιμώων. Και εδώ υπάρχει η σύμφωνη γνώμη για το ότι η γη έγειρε απότομα πριν απ’ τον κατακλυσμό και πως σώζεται μόνο ο Φα-Χε, θεμελιωτής του κινέζικου πολιτισμού μαζί με την γυναίκα του μια τα 6 παιδιά του. Εδώ ο κατακλυσμός αποδίδεται στο ότι ο άνθρωπος είχε επαναστατήσει κατά του ουρανού που τελικά τον τιμώρησε.

Οι ιθαγενείς Τσίμπτσα της Κολομβίας έχουν κάποιο θρύλο που λέει πως ο κατακλυσμός έγινε από το θεό Τσίμπτσακούν όταν τον τιμώρησε ο θεός Μποτσίκα να κουβαλάει τη γη στην πλάτη του… (Μμμμ…σας θυμίζει κάτι αυτό?) Ο Μποτσίκα μετά τον κατακλυσμό για να ξεφορτωθεί τα νερά που είχαν πλημμυρίσει τη γη άνοιξε μια τρύπα στη γη στο Τεκεντάμα και από κει τα νερά εξαφανίστηκαν. (Μμμμ… και αυτό δε σας θυμίζει αυτό που έκανε ο Δευκαλίωνας΄στην τρύπα της Βαμβύκης στην Αττική?)

Στην Περσία η «Ζεντ Αβέστα» μας βιβαιώνει ότι η πλημμύρα κάλυπτε τους ανθρώπους. Εδώ ο Αχούρδα Μάσδα ο θεός του καλού προετοιμάζει τον Πέρση πατριάρχη Γίμα να σωθεί αφού κλειστεί με όλα τα αναγκαία,τα ζώα του και σπόρους φυτών μέσα σε ένα σπήλαιο.

Οι κάτοικοι των Ιμαλαϊων στην Βίβλο του Ντυζάν αναφέρουν την σταδιακή καταστροφή και τον τελικό πνιγμό από τα νερά που κατέκλυσαν τα πάντα.

Οι ιθαγενείς της Βόρειας Αυστραλίας έχουν ένα μύθο όπου ο Καράν κάποιος αρχηγός έδωσε φτερά στους Γουάρκ και Γουίρκ και σώθηκαν όταν τα πάντα σκέπασε η θάλασσα. (...και αυτό μου θυμίζει το φίλο Τυανέα...)

Στην Πολυνησία ο μύθος θέλει να γίνεται αφανισμός από τον κατακλυσμό και να σώζωνται μόνο 8 άτομα πάνω σε ένα κανώ.

Ο Νου ο θεός των νερών στην Αίγυπτο συμβούλευσε τον γιό του τον Ρα, να καταστρέψει τελείως το ανθρώπινο γένος όταν θα επαναστατούσαν εναντίον των θεών. Από την αφήγηση αυτού του κατακλυσμού που έχει χαρακτήρα εξαγνισμού για το ανθρώπινο γένος σώθηκαν μόνο κάποιοι βοσκοί που διέφυγαν σε ένα βουνό. Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι διέκριναν 3 εποχές στην ιστορία: H εποχή των Θεών, η εποχή των ηρώων και η εποχή των ανθρώπων.

Και η Aγγλία όμως είχε και αυτή τις παραδόσεις της με αναμνήσεις για την καταστροφή. Σύμφωνα με ένα μύθο η γη επανδρώθηκε και απάλι από κάποιο δίκαιο πατριάρχη που διασώθηκε με ένα γερό πλοίο και που το έστειλε το υπέρτατο Ον, προκειμένου να καταστρέψει τον άνθρωπο για την ανηθικότητά του.

Συγνώμη φίλοι μου για το κατεβατό θεωρώ όμως ότι είναι κάτι που μόνο ως ενιαίο μπορεί να δοθεί...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 17:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαίνεται οτι το ξύλινο πλοίο ήταν η πιο σωστή λύση για τοι πρόβλημα.
Ευκολο στην κατασκευή, σίγουρο και χωρούσε πολύ κόσμο.
Φυσικά και δεν θα ήξεραν αν θα αντεχε το πλοίο.
Το μύνημα σαφώς λοιπόν ήταν παγκόσμιο.

Το ερώτημα λοιπόν φίλοι μου το μεγάλο ερώτημα είναι ποιοί ήταν αυτοί που εγνώριζαν οτι θα γινόταν η καταστροφή.
Τι τεχνολογία είχαν για να το γνωρίζουν αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 10:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα προσεχτικά τους μύθους του κατακλυσμού που έγραψε η Avallon (και πάλι μπράβο!). Φαίνεται ότι πρόκειται για "φυσική καταστροφή"
και κυρίως οι αμερικάνικες φυλές το τονίζουν αυτό περισσότερο.

Οι μύθοι των Μάγιας, των Αζτέκων, των Αραουκάνων, των Χόπι, των Μακένζι μιλούν για διάφορες φυσικές καταστροφές... σεισμοί, ηφαιστιακές εκρήξεις, αιφνίδιες κλιματολογικές αλλαγές, καθώς βέβαια και οι μύθοι των Εσκιμώων και των Κινέζων που λένε ότι "η γη έγυρε απότομα και μετά ήρθε ο κατακλυσμός".
Σίγουρα δεν πρόκειται για "πυρηνική καταστροφή" φίλε Tyanea γιατί όλα όσα περιγράφονται δεν σχετίζονται με τα αναμενόμενα φαινόμενα μετά από μία πυρηνική καταστροφή.

Η "μαύρη βροχή" των Βραζιλιάνων του Αμαζονίου και των κατοίκων του Περού με προβληματίζει λίγο βέβαια.

Πάντως αν θέλετε την γνώμη μου ίσως η καταστροφή να οφείλεται σε κάποιο μεγάλο κομήτη ή μετεωρίτη ή σε σύγκρουση με άλλο ουράνιο σώμα, που έπεσε στην Γη και προκάλεσε όλα αυτά τα φαινόμενα. Γιατί όμως δεν έχουμε αναφορές σε "σημάδια" που φάνηκαν στον ουρανό πριν τον κατακλυσμό;
(Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, εφ όσον στην μετέπειτα ιστορία η εμφάνιση
κομητών ή μετεωριτών στον ουρανό λαμβάνεται από όλους ως "κακό σημάδι"
μπορεί κάλλιστα να είναι "η ανάμνηση" εκείνης της καταστροφής.)

Αν θεωρίσουμε λοιπόν ότι έγινε κάποια σύγκρουση, οι καταστροφές κοντά στο μέρος που έπεσε θα ήταν πιό έντονες, άρα έπεσε προφανώς μέσα στην θάλασσα είτε στον Ατλαντικό, είτε στον Ειρηνικό, κοντίτερα στην Αμερική, εφ όσον στην Ασία, την Β. Αφρική και την Ευρώπη έχουμε πιό ήπια φαινόμενα.

Αυτή βέβαια είναι μια θεωρία, αλλά νομίζω ότι ταιριάζει αρκετά.

Στην ερώτηση του allzzaro, "ποιοί γνώριζαν αυτή την καταστροφή;"
Αν θεωρίσουμε ότι όντως κάποιοι ειδοποίησαν μερικούς ανθρώπους (γιατί μπορεί αυτή η αναφορά να μπήκε αργότερα στους μύθους - πώς σωθήκαμε; με την βοήθεια των θεών βέβαια!-) και αν δεν ήταν θεοί, τότε τι μπορεί να ήταν;
Πιθανόν επιστήμονες που παρακολουθούσαν το ουράνιο σώμα καθώς πλησίαζε. Αυτοί κάποια στιγμή είδαν ότι ήταν σε πορεία σύγκρουσης με την Γη και προγραμμάτισαν μία "μίνιμουμ" επιχείρηση διάσωσης.
Προφανώς πρώτα εξασφάλισαν τον εαυτό τους και τις οικογένειες τους. Αραγε έφτιαξαν κι αυτοί "κιβωτούς"; Εμειναν όμως, πάνω στην Γη περιμένοντας την καταστροφή; Σίγουρα, αν είχαν τα μέσα θα έφυγαν από την Γη και θα παρακολουθούσαν το αποτέλεσμα της σύγκρουσης από μακριά.

(Η ίδια περίπου θεωρία νομίζω ότι ισχύει και για την "εξωγήϊνη παρέμβαση", την οποία όμως θα πρέπει να την δούμε σοβαρά μόνο στην περίπτωση που θα αποκλείσουμε με σιγουριά ότι εκείνο τον καιρό υπήρχαν γήϊνοι τεχνολογικά εξελιγμένοι πολιτισμοί).

Αλλη μία θεωρία, θα μπορούσε να είναι ότι κάποιοι άνθρωποι από το μέλλον γνώριζαν εκείνη την καταστροφή και γύρισαν πίσω στον χρόνο για να βοηθήσουν την επιβίωση της ζωής και της ανθρωπότητας. (αυτό όμως είναι σαν το ερώτημα ποιός έγινε πρώτος η κότα ή το αυγό. Για να υπάρχουν άνθρωποι στο μέλλον, κάποιοι επέζησαν της καταστροφής, για να επιζήσουν κάποιοι της καταστροφής, έπρεπε να τους βοηθήσουν οι άνθρωποι από το μέλλον...)

Οσο για την τεχνολογία που θα πρέπει να είχαν... Από το δικό μας επίπεδο και πάνω. Οι επιστήμονες μπορούν σήμερα να "προβλέψουν" αυτή την καταστροφή και να σώσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μερικούς ανθρώπους (και τον εαυτό τους βέβαια). Δεν πιστεύω όμως να ήταν φοβερά εξελιγμένοι τεχνολογικά, αλλιώς πιθανόν να είχαν καταφέρει να αποτρέψουν την καταστροφή.

Αυτές είναι οι πρώτες μου σκέψεις, δεν ξέρω αν συμφωνείτε!

Φίλε Ογυγε, δυστυχώς αυτού του είδους οι αναλύσεις δεν με πείθουν. Επειδή τα αποτελέσματα θα έπρεπε να είναι πολύ πιό προφανή.
πχ. κάποιες λέξεις κλειδιά να έχουν την ίδια ακριβώς τιμή από μόνες τους, είτε προστιθέμενες να δίνουν σοβαρές αναλογίες.
πχ. αν η τιμή για τις λέξεις "κιβωτός" "αρκαδία" "πυραμίς"
"παρνασσός" "αραράτ" κλπ ήταν η ίδια, τότε θα είχαμε κάτι.
ή αν το άθροισμα της τιμής των λέξεων "κιβωτός" + "πυραμίς" ισούτο με την τιμή της λέξης "κατακλυσμός"...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy