ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΝΑ ...ΑΛΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 21:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καποδιστρια ,πολυ ομορφα παρουσιασες τις παραλληλες?? μυθολογιες:)

που και οι σκανδιναυικες μα και οι αγγλοσσαξονικες στηριζονται σε εναν κοινο "βραχο".

στην αρχαια ελληνικη "μυθολογια"?? και ιστορια.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας




ΜΑΝΟ ΜΑΣ,ΦΙΛΕ ΜΑΣ
ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ(ΚΙ'ΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ...)ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ(=ΙΣΤΟΡΙΑ)...
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΦΙΛΕ ΜΑΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 21:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλλον δεν ειναι πολύ σχετικό με το θεμα,
αλλα γι αυτους που τους αρέσει η Ιρλανδική μουσική
προτείνω ανεπιφύλαχτα τους BOTHY BAND
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ!!!



ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΝΟΣ ΤΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ;
ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΝ ΟΧΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΟΠΟΥ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΩΣΗ ΤΟΥΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ;...
ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ...
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΦΙΛΕ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 12:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κάθε φορά που κάποιος λέει:"Δεν πιστεύω στις νεράιδες",μία μικρή νεράιδα κάπου στον κόσμο πέφτει νεκρή..."

ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...
ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΙΑ ΣΤΙΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ...ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΘΩΑ ΟΝΕΙΡΙΚΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 16:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια λατρεμενη μου φιλη μου εστειλε τραγουδια της Ιρλανδιας και πραγματικα βουτηξα μεσα στη μαγεια τους.Πραγματι οι The Bothy Band ειναι φοβεροι !
Οσο για τον "μονολογο" του Davy Spillane....εχασα την αισθηση του χωρου και του χρονου.Ταξιδεψα στην Πρασινη Γη.
Αχ αυτη η Ιρλανδικη πιπιζα.Το οργανο του ταξιδεματος.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 17:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Από την πλούσια ιρλανδική λαϊκή παράδοση μαθαίνουμε επίσης, ότι τα πολύ παλιά χρόνια οι επαφές με το νεραϊδόκοσμο ήταν συχνές άλλα όχι πάντα ευχάριστες. Οταν το είδος τους άρχισε να παρακμάζει και να απειλείται με εξαφάνιση, οι νεράιδες παρ' όλο που δεν είχανε ιδιαίτερη εκτίμηση τους ανθρώπους, απήγαγαν αβάπτιστα βρέφη γιά να τα μεγαλώσουν σαν δικά τους παιδιά και όταν μεγαλώσουν να τα χρησιμοποιήσουν για αναπαραγωγή ώστε να δώσουν νέα ζωή στο είδος τους που αργόσβηνε. Στη θέση των μωρών που έκλεβαν άφηναν ένα δικό τους μωρό. Απήγαγαν επίσης παραμάνες για να τα φροντίσουν, γιατί το δικό τους γάλα ήταν λιγοστό και φτωχό σε θρεmικά συστατικά. Οσα παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας κι ενήλικες έπεφταν- άθελα τους - θύματα απαγωγής επέστρεφαν με ενθουσιασμό στον κόσμο των θνητών μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (συνήθως ένα χρόνο κι ένα μήνα ή επτά χρόνια) εφόσον βεβαίως οι δικοί τους γνώριζαν τα ξόρκια που θα τους φέρουν πίσω.
Αντίθετα όσοι θνητοί ερωτεύονταν νεράιδες κι εισχωρούσαν με τη δική τους θέληση στον νεραϊδόκοσμο, διασκέδαζαν με τις νεράιδες σαν όμοιοι τους κι ακόμη και σε περίmωση που τους έσωζαν οι δικοί τους, ζούσαν με το όνειρο να ξαναεπιστρέψουν στο νεραϊδόκοσμο..."(απο το περιοδικό "φαινόμενα" 11/10/2003)

"Σύμφωνα με τους Ιρλανδικούς θρύλους,οι νεράιδες και τα ξωτικά κατάγονται από τους έκπτωτους αγγέλους"


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 11/10/2003 18:01:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 17:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια λατρεμενη μου φιλη μου εστειλε τραγουδια της Ιρλανδιας και πραγματικα βουτηξα μεσα στη μαγεια τους.Πραγματι οι The Bothy Band ειναι φοβεροι !
Οσο για τον "μονολογο" του Davy Spillane....εχασα την αισθηση του χωρου και του χρονου.Ταξιδεψα στην Πρασινη Γη.
Αχ αυτη η Ιρλανδικη πιπιζα.Το οργανο του ταξιδεματος.......



ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ
ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΠΕΡΟΧΟ!!!
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL,ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ(ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ...),
ΑΛΛΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΟΠΩΣ Η ΦΙΛΙΑ...
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΙΡΛΑΝΔΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΘΙΞΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΜΕ...
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 22:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Οι νεράιδες και τα ξωτικ ά αποτελούν τους πιο πιστούς συντρόφους ,των παιδικών μας χρόνων. Μαθαίνουμε για την ύπαρξή τους μέσα από τα παραμύθια πριν καλά καλά μάθουμε για το δικό μας κόσμο και ζουν για πάντα στα βάθη του μυαλού μας, μαζί με την ειδυλλιακή άποψη που αναπτύσουμε για το κόσμο, όσο ακόμη είμαστε παιδιά. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η αγγλική λέξη για το παραμύθι είναι «FairyTale», δηλαδή, ιστορία με νεράιδες.
Στα ιταλικά ονομάζονται «fada» και στα ισπανικά «fata», που προέρχονται από το λατινικό «fatum», που σημαίνει «μοίρα», γιατί η λαϊκή παράδοση αποδίδει στις νεράιδες την ικανότητα να προβλέπουν και να ελέγχουν την ανθρώπινη μοίρα.
Στα γαλλικά, ωστόσο, ονομάζονται «fee » από το λατινικό «fatare» που σημαίνει «μαγεύω», επειδή σύμφωνα με τη λαϊκή σοφία, τα αιθέρια αυτά πλάσματα μπορούν να μαγέψουν την ανθρώπινη όραση και να κάνουν τους ανθρώπους να βλέπουν ένα κόσμο διαφορετικό από αυτόν που τους περιβάλλει. Από την ίδια ρίζα προέρχεται κι η αγγλική λέξη «Fairy Tale».
Οι λαογράφοι μας ενημερώνουν ότι οι νεράιδες και τα ξωτικά χωρίζονται σε δυο κοινωνικές τάξεις: την αγροτιά και την αριστοκρατία. Οι φτωχές νεράιδες του αγρού είναι μοναχικά όντα, απόγονοι των πνευμάτων που ζούσαν στη φύση από την αυγή της ανθρωπότητας. Αποτελούν φύλακες αγγέλους των δέντρων, των αγρών, των βουνών και των ποταμών. Αντιλαμβάνεται κανείς την παρουσία τους από το θρόισμα των φύλλων, το λύγισμα των σπαρτών και το σπάσιμο των μικρών κλαδιών.
Οι νεράιδο-αριστοκράτισσες, ωστόσο, είναι μια τελείως διαφορετική ράτσα. Παλιά πίστευαν ότι ήταν απόγονοι παλαιών θεοτήτων κι αποτελούν μια εξαιρετικά ισχυρή φυλή, η οποία κατοικεί στα υπόγεια βασίλεια και τα βάθη των ωκεανών.
Οι σκανδιναβικοί θρύλοι χωρίζουν τις νεράιδες σε δύο κατηγορίες: τα Ξωτικά του Αέρα, που είναι καλά και τα Ξωτικά του Σκότους, που είναι εχθρικά προς τον άνθρωπο.
Κάθε γωνιά της γης έχει τους δικούς της θρύλους για τις νεράιδες και τα ξωτικά. Στην ελληνική μυθολογία ονομάζονταν Νύμφες κι ήταν τα πανέμορφα πλάσματα τα οποία προστάτευαν τη φύση. Οποιος θνητός είχε την ατυχία να τις δει, έχανε για πάντα την όραση του. Από την Ιλιάδα του Ομήρου μαθαίνουμε ότι συμμετείχαν ακόμη και στα συμβούλια των θεών.
Ανάλογα με τον τόπο της κατοικίας τους και την αποστολή που είχαν, έπαιρναν και τα ονόματά τους. Οι Νύμφες των δασών για παράδειγμα ονομάζονταν Δρυάδες, των δένδρων Αμαδρυάδες, των βουνών Ορεάδες, των ποταμών Νηρηϊδες, των ωκεανών Ωκεανίδες και των αγρών Λειμωνιάδες. Αλλες κατηγορίες νυμφών, οι Μελιάδες προοτάτευαν συγκεκριμένα είδη δένδρων κι ανθισμένους κήπους, ενώ οι Εσπερίδες, προστάτευαν τα Μήλα των Εσπερίδων, στο ομώνυμο νησί, που βρισκόταν Χαμένο μακριά κάπου στη Δύση. Από τον Παυσανία πληροφορούμεθα, ότι υπήρχε κι η ειδική κατηγορία νυμφών η οποία προστάτευε μια συγκεκριμένη ελιά στην Ολυμπία, από την οποία έφτιαχναν τα στεφάνια των Ολυμπιονικών. Δίπλα ακριβώς από την ελιά, υπήρχε και ένα ιερό αφιερωμένο στις νύμφες των στεφανιών." ( περιοδικό "Φαινόμενα" 11/10/2003)



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 16:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αν υπάρχει κάποιος λαός που παθιάζεται με τις νεράιδες και τα ξωτικά, αυτός είναι οι Κέλτες, οι οποίοι έχουν και την πιο πλούσια παράδοση στο εν λόγω θέμα. Ο πλούτος της ιρλανδικής παράδοσης ειδικά, διατηρήθηκε άθικτος στο πέρασμα των αιώνων, καθώς υπήρξαν πολλοί λόγιοι, οι οποίοι μιλούσαν τα γαλλικά και κατέγραψαν λέξη λέξη τις διηγήσεις των ανθρώπων της υπαίθρου, λίγο πριν εξαψονισθεί η προφορική παρόδοση και παραγκωνισθεί η κέλτικη γλώσσα. Φιλότιμες προσπάθειες να περισώσουν όσους περισσότερους αρχαίους θρύλους μπορούσαν κατέβαλαν επίσης κι' ορισμένοι από τους πιο διάσημους Ιρλανδούς συγγραφείς, μεταξύ των οποίων ο ποιητής Ουίλιαμ Μπάτλερ Γέιτς, ο Τζορτζ Μουρ κι η Λαίδη Ουάιλντ, μητέρα του γνωστού σε όλους Οσκαρ Ουάιλντ.
Σύμφωνα με τους ιρλανδικούς θρύλους, οι νεράιδες και τα ξωτικά κατάγονται από τους έκπτωτους αγγέλους – αυτούς που πήραν το μέρος του Εωσφόρου όταν αυτός επαναστάτησε - γι' αυτό παρά τα γλέvnα τους, τις υπερφυσικές δυνάμεις τους συχνά μελαγχολούν, καθώς γνωρίζουν ότι δεν έχουν καμία ελπίδα να ξανακερδίσουν τη θέση τους στον ουρανό.
Η Λαίδη Ουάιλντ στο βιβλίο της «Ancient Legends of Ireland» αναφέρει ότι τα ξωτικά κι οι νεράιδες κατοικούν σε παλάτια από χρυσάφι και κρύσταλλο στην καρδιά των λόφων.Ο σύγχρονος παραμυθάς Πάουλ Μπίχελ βάζει τη δική του νεράιδα να περιγράφει τα παλάτια των ομοίων της ως εξής:«Τα παλάτια μας είναι καταπράσινα. Μοιάζουν με σμαράγδια που λικνίζονται στον αέρα. ! Εκεί γίνονται οι γιορτές μας ανάμεσα σε χιλιάδες λαμπερά φωτάκια και λίμνες πλnμμυρισμένες στο μέλι. Σε αυτές τις γιορτές τα λόγια μας γίνονται τραγούδι και γέλιο. Κι αυτό συνεχίζεται ως τα χάραμα, τότε όλα εξαφανίζονται. Aιωρούμαστε αόρατες σαν αέρας και μένουμε ακίvnτες, καθώς μας παίρνει ο ύπνος. Αλλά μόλις δύσει ο ήλιος και φανεί το πρώτο αστέρι, στο σκοτεινό μπλε ουρανό τότε εμφαvιζόμαστε ξανά κι αρχίζουμε πάλι τον τρελό χορό, σαν να μnν είχαμε σταματήσει ποτέ».
Σιωπηλό μάρτυρα των oλoνύχτιων γλεντιών των ξωτικών οι Ιρλανδοί χωρικοί θεωρούσαν τους παράξενους κύκλους που έβρισκαν το επόμενο πρωί στα χωράφια τους και τα αποκαλούσαν Δαxτυλιά των Ξωτικών. Κατά την άποψή τους τα δαχτυλίδια αυτά σxnματίζoνταν από τα μικροσκοπικά πόδια των ξωτικών και των νεράιδων που χόρευαν όλη νύχτα. Η εμφάνιση ενός τέτοιου κύκλου ήταν σίγουρη απόδειξη ότι στην περιοχή υπήρχε κάποιο υπόγειο βασίλειο ξωτικών. Υπόθεση που ενισχυόταν από το γεγονός ότί τα ζώα απέφευγαν συστηματικά να πατήσουν επάνω σε τέτοιους κύκλους..."(περιοδικό "Φαινόμενα" 11/10/2003)

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Edited by - kapodistria on 12/10/2003 18:20:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 17:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ...
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 18:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Close your eyes and dream with me,
of the magic of the forest
Fairies dancing through the leaves
with gentle sounding voices
Clad in veils of colors,
as soft as a summer breeze
Lifting up their skirts
and dancing in the trees.


Wings so irridescent,
they sparkle in the sun
Dancing ballerina's,
twirling as they run
Clothed in silky garments,
spun from butterfly cocoons
In colors of the rainbow,
they sing their fairy tunes.


Dancing in the treetops,
flitting through the air
Deep within the forest,
their beauty everywhere
Soft petals open slightly,
at the beginning of the day
And fill the air with fragrance,
of the softest bouquet.


Whirl and twirl and spin your magic,
perched upon a flower
Lifting up your wispy wings,
I hear your childlike chatter
Tinkling bells of laughter,
float across the breeze
As they work their fairy magic,
clothed in emerald leaves.



ΜΕ ΕΙΛΙΡΚΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 18:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I Believe In Magic

Fairy's dance through the darkness, faces bright with delight
They color the flowers with softness and float through the soft moonlight
Their gowns are translucent and wispy, with colors of lavender blue
And if you close your eyes quickly, you'll wonder if you saw them too
They sprinkle the night with stardust and moonbeams dance at their feet
And their dance is so enchanting it almost puts you to sleep
Their voices are soft like the velvet that envelopes the night
And the song that they sing is melodious and each note sounds just right
I believe in magic, Ibelieve in fairies too
And each night as I lay in the darkness, I hope that my wish comes true
In the morning when I awaken, I wish that I could see
Just a glimpse of a beautiful fairy, grinning back at me



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


(ΑΦΟΥ ΜΕ ΑΠΑΡΝΗΘΗΚΑΤΕ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΙΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Σ'ΑΥΤΕΣ...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 20:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το τραγουδι τους ακουω ,

τα λογια τους που πλεκουν μια οπτασια ,

για μια μεγαλη μαχη μιλανε και ετοιμαζουν...

αορατες ασπιδες , τους αγαπημενους τους για να σκεπασουν...

καποια στιγμη ακουσα και τ'ονομα μου στα υπεροχα χειλακια τους ..

να τραγουδουν μια χαρουμενα-μια λυπημενα.

μα δεν με νοιαζει πλεον αν σε μια μαχη χαθω ,..

το καλεσμα τους ποτε δεν θα ξεχασω και πως αναμεσα τους,

υπαρχει η μοναδικη νεραιδα μου ...

σε καποιο υπεροχο δασος της καρδιας μου.

δικο μου

ΕΜΜ.ΜΠΟΤΣ.



με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το τραγουδι τους ακουω ,

τα λογια τους που πλεκουν μια οπτασια ,

για μια μεγαλη μαχη μιλανε και ετοιμαζουν...

αορατες ασπιδες , τους αγαπημενους τους για να σκεπασουν...

καποια στιγμη ακουσα και τ'ονομα μου στα υπεροχα χειλακια τους ..

να τραγουδουν μια χαρουμενα-μια λυπημενα.

μα δεν με νοιαζει πλεον αν σε μια μαχη χαθω ,..

το καλεσμα τους ποτε δεν θα ξεχασω και πως αναμεσα τους,

υπαρχει η μοναδικη νεραιδα μου ...

σε καποιο υπεροχο δασος της καρδιας μου.

δικο μου

ΕΜΜ.ΜΠΟΤΣ.



με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο μανος σας




ΑΧ,ΜΩΡΕ ΜΑΝΟ ΜΑΣ,ΦΙΛΕ ΜΑΣ
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΜΑΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ...
ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΟΑΝΝΕΣ,ΜASVIDAL,ΡΑΜΟΓΛΟΥ...
ΑΧ,ΠΑΕΙ Η ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΘΡΥΛΟΙ ΤΗΣ...


ΜΑΝΟ ΜΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ...ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΤΩ...
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 23:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαι κι εγώ...

Καλή μου φίλη Kapodistria ούτε εσένα ούτε το topic ξεχνώ
Και γι αυτό στέλνω αυτή την εικόνα


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mario
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 04:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mario  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ,ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΚΕΛΤΩΝ,ΗΤΟ ΕΦΑΜΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ

mariokokoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 18:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να μαι κι εγώ...

Καλή μου φίλη Kapodistria ούτε εσένα ούτε το topic ξεχνώ
Και γι αυτό στέλνω αυτή την εικόνα


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΑΝΝΕΣ...
ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ...
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ...
(ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΔΑΣΗ;)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 14/10/2003 18:46:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 18:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ,ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΚΕΛΤΩΝ,ΗΤΟ ΕΦΑΜΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ

mariokoko


ΜΑΡΙΟ ΦΙΛΕ,
ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΕΣ,ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ.
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ...
ΜΕΙΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ "ΑΛΛΟ ΤΑΞΙΔΙ..."


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 19:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΚΕΛΤΩΝ,ΗΤΟ ΕΦΑΜΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ

Φίλε mario
δε θα το πιστέψεις, αλλα προσφατα συζητούσα μ' εναν Ιρλανδό και μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα!!!

Επισης αν μου επιτρέπετε θα ήθελα πάλι να παραθέσω μια πρόταση για τους φίλους της Ιρλανδικής μουσικής:
Εκτός απο τους Bothy Band, επίσης πολυ καλοι είναι οι Chieftains, αν και όχι τόσο δυναμικοί οσο οι Bothy Band, παρ' όλα αυτα αξιόλογο συγκρότημα οι οποιοι έχουν συνεργαστει με γνωστους μουσικους όπως ο Sting και οι Rolling Stones.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mario
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 19:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mario  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οσο για τη μουσικη,απλα παραθετω καποια ονοματα.Αξιζει τον κοπο να τα ψαξετε.Η φιλη Καποδιστρια ειμαι σιγουρος οτι το εχει κανει.Αναφερω λοιπον την FIONA JOYCE την εξαιρετηKAREN MATHESON η οποια εχει συνεργαστει και με τους SECRET GARDEN.Πιο παραδοσιακοι οι CLANNAD και οι CHIEFTAINS,η MARY BLACK η MARY JANE LAMOND οι CAPERCAILLIE και βεβαια η πιο γνωστη λογω διαφορων συνεργασιων MARIE BRENNAN των CLANNAD.
Ειναι μουσικη εντονα λυρικη και πραγματικα ταξιδιαρικη.Ψαχτειτε πανω σε αυτο.

mariokokoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 20:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και οσο για τη μουσικη,απλα παραθετω καποια ονοματα.Αξιζει τον κοπο να τα ψαξετε.Η φιλη Καποδιστρια ειμαι σιγουρος οτι το εχει κανει.Αναφερω λοιπον την FIONA JOYCE την εξαιρετηKAREN MATHESON η οποια εχει συνεργαστει και με τους SECRET GARDEN.Πιο παραδοσιακοι οι CLANNAD και οι CHIEFTAINS,η MARY BLACK η MARY JANE LAMOND οι CAPERCAILLIE και βεβαια η πιο γνωστη λογω διαφορων συνεργασιων MARIE BRENNAN των CLANNAD.
Ειναι μουσικη εντονα λυρικη και πραγματικα ταξιδιαρικη.Ψαχτειτε πανω σε αυτο.

mariokoko



ΜΑΡΙΕ ΦΙΛΕ,
ΝΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΩΣ ΠΩΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ!!!ΜΑΓΕΙΑ!!!
(ΤΩΡΑ ΑΝ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙΟΛΑΣ ΠΩΣ Η ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΜΦΑΝΗΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ -ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ- ΕΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥ,ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ,ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ.)

ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΡΙΖΕΙ...



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 21:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kapodistria έμεινα εντυπωσιασμένος (για άλλη μια φορά) με την εικόνα που μας πρόσφερες. Μόνο το κλειδί δεν φαίνεται... Ας το ψάξουμε όλοι μέσα μας κι ας καταδυθούμε όσο χρειάζεται προκειμένου να το βρούμε μήπως και μπορέσουμε να διώξουμε το τυφλοπάνι απο τα μάτια...

ΥΓ Τολμώ να σε προτρέψω να βάλεις την εικόνα αυτή και στο «ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ»


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 15/10/2003 21:48:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 22:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δειξε μου τον δρομο,

θυμαμαι ηταν πριν πολυ καιρο..,

κατι με τραβαει να ερθω ξανα,

περιμενω το ξημερωμα μου,που ειναι τα ονειρα της,

περιμενω την στιγμη ,που η ψυχη μου θα ελευθερωθει,

....που το κορμι μου θα κειτεται -ενα με εκεινη θα γινεται,

...εκεινη την στιγμη ,θα ειμαι εκει για'κεινη ,...

ανθη,χλοη ,δεντρα ,με το σωμα μου ενα ..,οταν

την πυλη της αιωνιοτητας περασω ,τα ματια της θα κοιταξω,..

ενα λουλουδι το προσωπο της ,ενα φιλι στο ονειρο της...

μετα την πνοη μου στα χερια της θ'αφησω ...

δικο μου

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣ.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 15/10/2003 22:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 12:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kapodistria έμεινα εντυπωσιασμένος (για άλλη μια φορά) με την εικόνα που μας πρόσφερες. Μόνο το κλειδί δεν φαίνεται... Ας το ψάξουμε όλοι μέσα μας κι ας καταδυθούμε όσο χρειάζεται προκειμένου να το βρούμε μήπως και μπορέσουμε να διώξουμε το τυφλοπάνι απο τα μάτια...

ΥΓ Τολμώ να σε προτρέψω να βάλεις την εικόνα αυτή και στο «ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ»


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 15/10/2003 21:48:01


ΦΙΛΕ ΟΑΝΝΕΣ,
ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ...
ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΝΑΙ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΣΗ ΑΓΩΝΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ...ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ!!! ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ Ο ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑΣ!!!
ΤΟ "ΤΥΦΛΟΠΑΝΙ" ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΟΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΕΝΤΕΧΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ...ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...
ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ;
ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ!!!

(ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΑΝΝΕΣ,ΑΝ ΤΗΝ ΒΡΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ.ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ'ΕΤΣΙ...ΙΔΩΜΕΝ...)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 19:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οταν

την πυλη της αιωνιοτητας περασω ,τα ματια της θα κοιταξω,..

ενα λουλουδι το προσωπο της ,ενα φιλι στο ονειρο της...

μετα την πνοη μου στα χερια της θ'αφησω ...



NΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΣΟΥ
ΜΑΝΟ ΜΑΣ,ΦΙΛΕ ΜΑΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 13:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μεσημέρι στους οραματιστές μιας νέας χώρας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 20:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό μεσημέρι στους οραματιστές μιας νέας χώρας...



ΦΙΛΕ/Η PAPALAGI,
ΧΑΘΗΚΑΜΕ ΚΑΘΩΣ ΟΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ!!!
ΜΑΣ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΟ ΟΡΑΜΑ,ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΗΚΑΜΕ,ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ...ΧΑΡΑ,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ "ΑΛΛΗΣ"ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΕΝΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΕΣΒΥΣΕ ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ...
ΕΜΕΙΝΑΝ ΛΙΓΕΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ...
ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 13:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟΣΟ ...ΜΟΝΗ;
ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ;
ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΖΩΝΤΑΝΕΨΟΥΜΕ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 18:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

IRISH PRIDE,FOREVER UNITED
DEFEND OUR GROUND....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 19:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

IRISH PRIDE,FOREVER UNITED
DEFEND OUR GROUND....




ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL,
ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΖΩΝΤΑΝΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΩ:ΤΙ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ ΜΗΝΥΜΑ!!!
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ... ΓΗΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ!!!
(ΤΟΥΣ ΖΗΛΕΥΩ ΤΟΥΣ ΙΡΛΑΝΔΟΥΣ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!)

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 22/10/2003 19:14:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 23:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι μνημες νωπες,απο την προηγουμενη παλη,

χωρις οπλα με τα χερια ενωμενα/γροθιες

που ατενιζαν τον αερα,ριπες απο οπλα,

μας εριχναν εναν εναν ,στο πρασινο της

χρωμα κοκκινο εδωσαν,μα η φωνες μας δεν

σωπασαν ,οσο υπαρχει ακομη η λυρα της,

μελωδιες θα δημιουργει,για την ζωη που

αφησαμε στα ιερα της Ελληνικα/ΙΡλανδικα

χωματα,Ελευθερια θα γραψει η ιστορια μας,

δεν μας αγγιζουν καμιας υποταγης τα σιδερα

πεθαινωντας με την γαληνη στα προσωπα,

αφηνοντας τα ονειρα σε παιδικα αναγνωσματα,

συνεχεια να λαβει ,η φλογα του ορφεα ,

αναμνησεις να φερει ξανα στον δρομο του θησεα

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 23/10/2003 09:55:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy