ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 "Ηρωινη " ΦΥΓΗ ...MONAΞΙΑ...ΕΞΑΡΤΗΣΗ...ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 01:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θοδωρή συγχαρητήρια για την προσπάθει που κάνεις. Και την προσωπική σου αλλά και γι' αυτό το θέμα που έχεις ανοίξει εδώ.Βοηθάει πολλούς να το ξέρεις!!!!
Θα ήθελα να μου πεις την άποψή σου (ή και όποιος άλλος θέλει)για τον δικό μου προβληματισμό. Είμαι 30 χρονών και ο για 7 χρόνια σύντροφός μου 29. Ήταν χρήστης χασίς και τα τελευταία χρόνια και ηρωίνης (μυτιές όπως λέει γιατί φοβάται τις βελόνες). Λέω ήταν γιατί είναι σε ανοιχτό πρόγραμμα και τον Ιανουάριο μπαίνει στην επανένταξη. Αυτές τις μέρες πρόκειται να βρεθούμε μετά από πάρα πολλούς μήνες και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!! Θέλω πολύ να είμαι μαζί του και για όλη μου τη ζωή! ΑΛΛΑ!!! Έχω όνειρα και θέλω να πραγματοποιηθούν! Λόγω περισσότερο της ηλικίας μου με αγχώνει το θέμα της οικογένειας! Δηλαδή για να κάνω οικογένεια πρέπει να περιμένω 10 χρόνια για να βεβαιώθω ότι ο φίλος μου είναι σε καλό δρόμο και μετά να προχωρήσω; Ίσως φαίνεται εγωιστικό από την πλευρά μου αλλά νομίζω ότι η αποφασή μου να είμαι μαζί του είναι πολύ σημαντική και πρέπει να σκεφτώ πολλά πράγματα γαιτί μετά από χρόνια για μένα ως γυναίκα θα είναι αργά!!! Δεν θέλω να του κάνω κακό γι' αυτό πρέπει να αποφασίσω τώρα.....



Χαιρομε πολυ losted που εγραψες το σημαντικο που αντιλαμβανομε σε αυτα που γραφεις ειναι οτι ειναι σε καλο δρομο ο αγαπημενος σου. Τωρα για τον προβληματισμο σου εαν πρεπει να περιμενεις 10 χρονια η οχι,αν ειναι δυνατον πιος εβαλε το χρονικο αυτο οριο? Λαθος Μπορει να κανει ξανα χρηση μετα απο 15 χρονια π.χ η μπορει να κανει σε ενα χρονο η σε 25 χρονια, Αλλα μπορει και ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ! μην χαλας την καρδουλα σου λιπον με τετοιες σκεψεις συνεχεια.. Τον αγαπας? Πραγματικα? Τα ονειρα σου που θες να πραγματοπιησεις.. δεν ειναι μεσα σε αυτα και ο αγαπημενος σου? Εγω θα λεγα να ξεκαθαρησεις τι ΘΕΣ? Φενεσε πολυ μπερδεμενη,δες τι γινετε μεσα σου τη ακριβως θες Εσυ? θα εισαι μαζι του απο δω και περα απο λυπηση ? ΔΙΟτι απο λυπηση δεν βοηθας ουτε εκεινον.. αλλα ουτε και Σενα.... Μην κανεις Σπασμοδηκες κινησεις(((ΑΠΟΦΑΣΗΣΕ)))) Οπως και μονη σου ειπες πρεπει να αποφασισεις. Μονη σου Απαντησες

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!

Edited by - 8odwris on 26/02/2004 18:22:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snuk
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 20:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snuk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kata arxas sixaritiria gia tin apofasi pou pires gia apeksartisi
nomizo oti mporo na se katalabo kai sta legomena sou brika arketa koina stoixeia me ton eayto mou.
ksekinisa sto gimnasio kapnizontas pou kai pou kana tsigaro xorto
giati me goiteye to olo thema ton narkotikon (magkia,paranomo) alla kai giati mou arese ayto pou prokalouse to xorto.
Omos edo kai enamisi xrono pou ta pragmata de mou pane kai toso kala kai afou exontas dokimasei kai apopoinikopoiisi sto myalo mou ta narkotika dothika psixi kai somati se ayta prospathontas na ksefigo apo ti pragmatikotita kai na apomonotho apo ton eksoteriko kosmo.
Ypefera kai ego apo ta problimata pou les (xamili aytopepithisi ktl.)
kai exo psixologika ethistei ,de mporo na bro ti xara sto kosmo xoris ayta .Thelo na po se ayto to simeio oti de exo dokimasei iroini alla exo perasei apo alla narkotika koka,crack,xorto,lsd,xtc,special K kai an mou eixe dothi se kapoia fasi tis zois mou i an eimoun mazi me kapoion pou ekane xrisi tha eixa dokimasei giati tha elega e entaxei kai ti egine kai tha goustara ayta pou tha mou prokalouse
To blepo poli sti nea genia ta narkotika epanerxontai kai dimiourgoun pseydo ipokoultoura.tou stil Eimai magkas troo koumpia gia na diaskedaso arazo pino xorto gia na gelaso kai tetoia skinika pou omos de odigoun pouthena.Thimamai oti oi mones sizitiseis pou eixa me tous filous moy itan gia ta narkotika kamia alli epikoinonia den ipirxe.to olo thema einai na to dei o kathenas ksexorista prin einai arga oti sta narkotika de iparxei dieksodos mono adieksodo.Tora exo arxisei siga siga na siniditopoioume alla kai pali ta narkotika einai kollima kai de nomizo oti tha ta stamatiso pote telios.Oso gia tin iroini de exo prosopiki empeiria alla exontas dokimasei crack (freebase) mporo na katalabo kai pragmatika de mou aresan ta kseneromata ,to na psaxneis to patoma gia ipoleimata,alla meta to ksexnas kai ksanagoustareis.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 21:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε snuk!! να σου πω ευχαριστω και ενα μπραβο για το θαρος σου που εγραψες για το πως εσυ βιωνεις την δικη σου κατασταση.κανε ομως κατιΤΩΡΑ μιας και απο οτι βλεπω αρχισες να αντιλαμβανεσε καπια πραματα...και Δεν δεχομε δικαιολογιες τυπου :Δεν προκιτε να σταματισεις επειδη τα ναρκωτικα ειναι κολιμα. Μην παραμυθιαζεις τον εαυτο σου κανε κατι θες??? αν ναι τοτε ΜΠΟΡΕΙΣ.

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 26/02/2004 18:26:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να σας χαιρετίσω όλους.
Θοδωρή δεν θα αρχίσω τα "μπράβω για την προσπάθεια σου" κλπ, γιατί όλα αυτά ενοούνται.
Θα ήθελα να πω και εγώ την άποψη μου πάνω στο θέμα.

Τα ναρκωτικά πάσης φύσεως δεν είναι καινούργια υπόθεση. Υπάρχουν σχεδόν από ...πάντα, γιατί ο άνθρωπος πάντα έψαχνε τρόπους και ουσίες για να την "ακούσει". Ανάλογα την κουλτούρα του, ο κάθε λαός είχε και την ουσία του. Οι Ινδιάνοι της Αμερικής π.χ. τρώγανε παραισθησιογόνα για να διευρύνουν τη συνείδηση τους ενώ στα υψίπεδα της λατινικής Αμερικής, οι ιθαγενείς μασουλάνε φίλα κόκας σε καθημερινή βάση γιατί το υψόμετρο είναι μεγάλο, ο άνθρωπος κουράζεται εύκολα εκεί πάνω και τα φίλα είναι τονοτικά. Κάποιοι γκουρού στην Ινδία (οι οποίοι θεωρούνται άγιοι) καπνίζουν μεγάλες ποσότητες χασίς, γιατί έτσι μπορούν ευκολότερα να έρθουν σε κατάσταση νιρβάνας. Στην Ασία (περισσότερο στην Απω Ανατολή) οι άνθρωποι καπνίζουν ή τρώνε όπιο χιλιάδες χρόνια τώρα. Στο δυτικό κόσμο πάλι κάνουν θράυση κάποιες νόμιμες ουσίες, οι οποίες ευθύνονται για το θάνατο εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων κάθε χρόνο. Ο καπνός και το αλκοόλ.
Το χασίς, το οποίο στη χώρα μας είναι παράνομο, θεωρείται από πολλούς το ίδιο επικίνδυνο με την ηρωίνη, το ίδιο και από εσένα Θοδωρή. Ο καπνός και το αλκοόλ, τα οποία σκοτώνουν περισσότερο κόσμο από ότι η ηρωίνη (αλλά και από όλες τις ψυχοτρόπες ουσίες μαζί!), όχι. Από το χασίς δεν πέθανε ποτέ (μα ποτε) κανένας.
Κατά τη γνώμη μου, το γεγονός αυτό είναι που οδηγεί κάποια άτομα που είναι χρήστες χασίς, να δοκιμάσουν ηρωίνη. Αν τα άτομα αυτά ήξεραν πως η μία ουσία με την άλλη δεν έχουν καμία απολύτως σχέση, πέρα απο το ότι και οι δύο είναι στη χώρα μας απαγορευμένες, δεν θα δοκίμαζαν με την ίδια ευκολία ηρωίνη. Χασίς καπνίζουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο (μάλλον εκατομύρια θα έπρεπε να πω, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν επίσημα νούμερα), οι οποίοι ποτέ δεν θέλησαν να δοκιμάσουν ηρωίνη. Οπως χαριτολόγοντας αναφέρουν κάποιοι " Ο μόνος τρόπος να πεθάνεις από χασίς είναι να πέσει πάνω σου ένα δέμα του ενός τόνου"
Το τι ουσίες αποφασίζει να δοκιμάσει κάποιος είναι καθαρά δική του υπόθεση, και κανονικά θα έπρεπε να είναι και δικαίωμα του. Η απαγόρευση κάποιων ουσιών προωθεί κάποιες κοινωνικές ομάδες στην χρήση ουσιών, τις οποίες κάτω από άλλες συνθήκες, ίσως να μη δοκίμαζαν. Το απαγορευμένο ως γνωστό τραβά τους έφηβους σαν μαγνήτης. Αν όλες οι ουσίες ήταν απομυθοποιημένες και "ξεγυμνομένες" στα μάτια του καθενός, οι νεκροί χρήστες θα ήταν πολύ λιγότεροι.


Φιλικά,
Μανδραγόρας


Edited by - Mandragoras on 01/12/2003 15:56:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 01:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H τοξικομανια ειναι και αυτη μια μορφη εξαθλιωσης,φυγης αλλοτριωσης...αλλα στην πιο ακραια της Μορφη ,ετσι η αλλοτριωση δημιουργει ενα ρηγμα μεσα στον Ανθρωπο που τον αποξενωνει απο την Ανθρωπινη κοινωνικη του θεση, απο τους αλλους απο τις προσωπικες του δυνατοτητες. Αυτο Το ρηγμα στον τοξικομανη γινετε ενα χασμα που απειλη να τον καταπιει............ ετσι απ αυτην την αποψη Η διαδικασια τηςαπεξαρτησης..αναγετε σε μια διαδικασια Επανακατακτησης της χαμενης υποκειμενικοτιτας και σε αυτη την βαση , καταφασησ προς στην ελευθερια (ελευση οριων)

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 26/02/2004 18:31:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 17:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποινικοποίηση- Αποποινικοποίηση.Φυσικά να πω οτι το πρόβλημα των ναρκωτικών δεν λύνεται ούτε με τους δυο αυτους τροπους .Το πρόβλημα των ναρκωτικών δεν είναι ούτε ποινικό ούτε νομικό. Είναι κοινωνικό πρόβλημα. Και ένα κοινωνικό σύστημα που συντηρεί, παράγει και αναπαράγει τα αίτια που οδηγούν ευρύτατα στρώματα στο περιθώριο, στην εξάρτηση, στη φυγή, στην αποχαύνωση, στην αλλοτρίωση, που η διατήρησή του ως σύστημα περνά μέσα και από τη μετατροπή του ανθρώπου σε ""φυτό"" δεν μπορεί και δεν θέλει - γιατί δεν το συμφέρει - να αντιμετωπίσει το πρόβλημα, είτε το αποποινικοποιήσει είτε όχι. Για μας, όμως, σε αυτό το σύστημα που μας θέλει ""φυτά"" προέχει να παλέψουμε ώστε να μην το κάνει και με το νόμο.


Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!

Edited by - 8odwris on 26/02/2004 18:39:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 21:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ομαδα τουΠρογραμματος 18 ανω , Mε την εκπομπη <<Χαμογελοντας Στον Φοβο>> ειναι και παλι στον αερα στον940 δηλαδη στους 94 FM Κυριακη 12:00 με 1:00 το μεσημερι καλη ακροαση!!!

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 12/01/2004 15:27:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eloy
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 03:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eloy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Σε αυτά που γράφεις έχω μία ένσταση...ζητάς να μιλήσουν όσοι είναι στην παρούσα φάση χρήστες ή πρώην χρήστες για τον κίνδυνο της ηρωίνης...

Για αυτό τον κίνδυνο νομίζω ότι έχουμε όλοι, ιδιαίτερα οι κάπως μεγαλύτεροι, την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να μιλήσουμε στα νεαρότερα άτομα.

ΟΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ...
ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΓΙΗ, ΜΗ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ

Πραγματικά είσαι άξιος θαυμασμού για το κουράγιο που επιδεικνύεις

Να είσαι πάντα καλά και προπάντων "καθαρός"


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


KAI GW SE EYXARISTW GIA TA LOGIA SOU AYTA !!! OMWS I ENSTASH SOU DE GINETE DEKTH(()) DIOTI OPWS LENE,,,,eksw ap to xoro kseroume polla tragoudia.....///tonizw perisotero tou proin eksartimenous i kai tou nin...DIOTI EXOUNE GNOSI EPI TOU 8EMATOS.........

8.n



Οι ΝΥΝ Εξαρτημενοι ειναι λιγο δυσκολο να γραψουνε για ευνοητους λογους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eloy
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 03:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eloy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ομαδα τουΠρογραμματος 18 ανω εκπεμπει και παλι απο αυριο! στον940 δηλαδη στοus 94 FM Κυριακη 12 με 1 το μεσημερι καλη ακροαση!!!

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Ναι, ετσι ειχε πει ο Παυλος, αλλα......
Δεν ειμαι η μονη διαφορα. Ξαναβρισκομαστε επειτα απο κατι χρονια δω μεσα, παλι στο Ιντερνετ Θοδωρη. Να σου πω την αληθεια, δεν ξερω τι εκανες και τι κανεις. Ξερω τι εκανα και τι κανω. Οταν θελεις να πιασεις κοροιδο καποιον στην «παραμυθα» Θοδωρη, τον 1ο που πιανεις ειναι τον εαυτο σου. Αν δε σε πιστεψεις εσυ, πως θα κανεις τον αλλο να σε πιστεψει; ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΑΣΩΝ, που αναφέρει για πρόληψη των ναρκωτικών, που όπως έχω πει επανειλημμένα δεν πιστεύω σε πρόληψη.

Ξέρεις ότι..........

Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι κρυμμένο μέσα σε ένα χαπάκι πριν το πάρεις. Και δεν μπορείς να προβλέψεις πως θα αντιδράσει το σώμα σου πριν το πάρεις. Ή θα μπορούσε να είναι ανακατωμένο με άλλα φθηνότερα ή πιο επικίνδυνα υλικά. Μπορεί να είναι πιο δυνατότερο απ'ότι νομίζεις και μπορεί να είναι ακόμα πιο επικίνδυνο αν ανακατευτεί στο ποτήρι σου ή στο στομάχι σου με διάφορα ποτά.

Παίρνοντας ουσίες από περιέργεια μπορεί να αλλοιώσουν δραστικά τον τρόπο που συμπεριφέρεσαι και τον τρόπο που βλέπεις και αντιλαμβάνεσαι ανθρώπους, πράματα και καταστάσεις. Και συχνά η 1η φορά δεν είναι η τελευταία.

Υπάρχουν τόσα άλλα μυστήρια γύρω σου που αξίζουν τον κόπο να τα ψάξεις. Κράτα το μυαλό σου καθαρό για την περιπέτεια. Η ζωή είναι γεμάτη μυστήρια. Υπάρχουν τόσα μυστήρια να γνωρίσεις. Προστάτεψε το μυαλό σου. Το αξίζει.

Μπορείς να χάσεις τον έλεγχο των μυών σου και να δυσκολεύεσαι να συγκεντρωθείς. Οι αντιδράσεις σου μπορεί να γίνουν πιο αργά και να μη εκτιμήσεις σωστά τους κινδύνους.

Αν παίρνεις χάπια για να μη νιώθεις κουρασμένος ή λυπημένος ή νευρικός μπορεί να νιώσεις χειρότερα μετά.

Παίρνοντας ουσίες, δυστυχώς πολλές φορές ταυτίζονται με μοντέρνα μουσική γιατί εκφράζουν και τα 2 επαναστατικές και ατίθασες φωνές.

Σίγουρα η ζωντάνια και ο ενθουσιασμός της παρέας μας παρασύρουν να κάνουμε και εμείς τα ίδια. Κανείς όμως δε θέλει να φαίνεται τετράγωνος ή αλλιώτικος. Πρόσεχε το κέφι των φίλων σου. Ειναι πράγματι ελεύθεροι επαναστάτες και ατίθασοι, ή σκλάβοι κάποιας ουσίας?

Ξέρεις την ιστορία της Μαρίας και του Αλέκου? Μήπως είναι φίλοι σου? Μήπως μπορείς να τους βοηθήσεις?


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΑΣΩΝ

Κατά κάποιο τρόπο ... καλά τα λέει το Πρόγραμμα ΙΑΣΩΝ. Αλλά: Πρώτα απ'ολα γιατί πάντα μπερδεύεται η μουσική με τα ναρκωτικά? Έπειτα, το παραπάνω κείμενο, ΙΣΩΣ και να είναι ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ κίνητρο για κάποιο νέο άτομο να δοκιμάσει τα «ναρκωτικά» για να καταλάβει από μόνος του ... του στυλ: Μα τι μας λέει αυτό το χαρτί? Τα βλέπουμε και μόνοι μας. Και μόνο του το πρόγραμμα ΙΑΣΩΝ μιλάει και αναφέρει για «επαναστάτες, ατίθασους» κ.λ.π. Αυτοί μήπως δεν είναι που θα μπουν σε μεγαλύτερη περιέργεια να το ζήσουν από κοντά για να έχουνε και άποψη μια και είναι «επαναστάτες και ατίθασοι»? Χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ προσοχή ο συγκεκριμένος «χειρισμός» καταστολής και πρόληψης. ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ,,, ΚΟΙΤΑΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, και όχι την Μαρία με τον Αλέκο! Κανε κι'εσύ αυτό Θοδωρή, για να τα εχεις καλά με σένα. Αν δε τα έχεις καλά με σένα, δεν πρόκειται ποτέ να τα βρεις με τους άλλους. Κάποτε έκανα το ιδιο λαθος με αποτελεσμα να κλεισω το site μου, νομιζω το ξερεις. Και δεν ηταν 2 χρόνια, αλλα 5,5!

ΣΑΚΗΣ eloy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

getalife
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 14:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους getalife  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι νέα στην παρέα, όχι όμως και στο θέμα.
Θοδωρή, πέραν των τυπικών καλών λόγων για όλα όσα έχεις κατακτήσει με πολύ κόπο και προσπάθεια, θέλω να σε ευχαριστήσω για την ευκαιρία που δίνεις σε τόσους ανθρώπους να μάθουν μέσα από διάλογο και ανταλλαγή απόψεων κάποια περισσότερα πράγματα εκτός των "στερεότυπων" που κυκλοφορούν.
Τώρα που τελείωσε η "τρελή χαρά" των γιορτών,(που παρεπιπτόντως στην Αθήνα είχε σκοπό τη δημιουργία "θεραπευτικής κοινότητας"!!!) θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια εικόνα και ο καθένας ας σκεφτεί λίγο.
Περνούσα με αυτοκίνητο ένα βράδυ από την πλατεία της Ομόνοιας και πλάι στα πολύ ωραία δεντράκια που την είχαν γεμίσει υπήρχαν τρεις άνθρωποι - σκιές που πάλευαν να σταθούν στα πόδια τους.
Στους πολλούς περαστικούς φαντάζομαι έμειναν τα δεντράκια!!!

----------------------------------------------------------------------

...Δεν αποφάσισες ακόμα να εκτεθείς, γι’ αυτό δεν ξέρεις τι σου γίνεται... Όχι, μη διαμαρτύρεσαι. Δε λέω να εκτεθείς μέσα στο λούκι, δηλαδή μέσα σε μια κοινότητα που την αποδέχεσαι και σε αποδέχεται. Αυτό το κάναμε μια ζωή, και πολύ καλά μάλιστα, ντρεσαρισμένοι «ήρωες» μέσα στο πεντάγραμμο, αλλά έξω από τη μουσική. Όχι, λέω να εκθέσεις τη μοναδικότητά σου, τη μοναξιά σου και τις προσωπικές σου σκέψεις, όχι αυτές που σου επιβάλλει η κοινότητα, αλλά εκείνες τις μυστικές σου, που γεννιούνται τις νύχτες της αγρύπνιας από τις πιο βαθιές σπηλιές του είναι σου... Δηλαδή, θέλω να πω, να εκθέσεις την ελευθερία σου επί της ουσίας και όχι συμβατικά, κατάλαβες;

...έχετε μπει ποτέ μέσα σ’ ένα ανθρώπινο βλέμμα, είδατε ποτέ μάτια ανθρώπου ερωτευμένου, φοβισμένου, συνεπαρμένου από μύθους και οράματα; Όσο μικρός και ταπεινός -κατά τα δικά σας πάντα κριτήρια- κι αν είναι, ένας άνθρωπος, είναι πάντα ένας κόσμος ολόκληρος. Όπως και κάθε πλάσμα, ζώο ή χορταράκι που κατοικεί σε τούτο τον πλανήτη, δεν είναι «υλικό», ρε, δεν είναι «στοιχείο», είναι επιθυμία, όνειρο, φαντασία συνείδηση, ομορφιά. Είναι ένα αστέρι σαν τη γη ολόκληρη μέσα στο σύμπαν...

ΧΡΟΝΗΣ ΜΙΣΣΙΟΣ
"Χαμογέλα, ρε... τι σου ζητάνε;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 12:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
`18`anw> malon den akous
<`18`anw> 8elw na voi8isw EIPA, me ton tropo moy ean mporw,estw kai enan...
<`18`anw> enw to kratos den to 8elei
kai nomizeis oti kati tha katafereis?

mi mou peis twra: "toulaxiston prospathw klp klp" auto einai toulaxiston vlakeia Giati tous skeftesai? afou me diki tous euthini kanoun xrisi. giati asxolise ? Mana tous eisai kai asxoleisai?
giati na skeftesai kapoious pou adiaforoun gia ton eauto tous, poso mallon gia sena ??
pou oi perissoteroi tha se skotwnan gia na vroun lefta gia tin dosi tous... <`18`anw>den einai aparetito na simfwnisoume, apla ayth einai h ali8eia moy file Kostya
KOstya 8elw na soy pw oti eimouna Xristis kai nio8w ekeinoys opoy einai sthn xrhsh narkwtikwn....Egw eimouna xristis Hrwinis kai oxi mono ..5 xronia vgika apo ton vourko EGW edw kai kapio kairo..eimai ka8aros ,,, kai epidi piga SE ena proGRamma APEksartisis to <<18 ANW>> opou mesa apo PSyxo8erapeia Atomiki kai omadiki Anakalipsa tis Aities ,, kserw ti me odigise ekei kai KSerw oti den 8elw pia na me ALo komparsos Stin idia mou tin ZWI alla PROtagonistis PLeon......................................................
<`18`anw> einai pola pou den ksereis DIOTI exeis valei mprosta ton polikserismo ton eGwismo kai tis paropides ...
<`18`anw> rixta ola AYta
eisai poly provato......
<`18`anw> gia na ta deis ola kai apo ales otpikes gonies
wraia, oti peis. koimisou provataki <`18`anw> ase pou i kritiki sou einai AKyri kai pera apo aYTO otan ma8eis na kaneis AYTOKritiki isws mporesesi na kaneis kai kritiki ston dipla sou
krinw ap'auta pou mou les.dioti mou ti spas
<`18`anw> ala esy den kaneis oute ayto,oute kan aytokritiki
<`18`anw> dioti den tolmas,efoson yparxei egwismos
kanw autokritiki
egw den eimai kota na pairnw narkwtika
<`18`anw> oi koTes diladi pernoune narkotika ?? ??
giati mono adynamoi pairnoun narkwtika, autoi pou den exoun ti dynami na vroun alles lyseis!!!
<`18`anw> i diafora mas twra einai oti eGw den pernw narkotika Kai eimai AP eksartimenos ENW esy parameneis stin aGNIa ston ,e8eletiflismo , Stis paropides ,kai de me niazei pou den ksereis alla me stenaxorei h adiaforia kai to oti den 8es na ksereis.... otan lipon 8eleis kai eisai pro8imos na AKous pragamtika edw 8a eimai....... ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ! απο μια συνομιλια μεσα στο CHAT ..σε ενα room οπου ανοιξα , για εναν διαλογο οπως εδω . οπου εκει γινεται με αλλο τροπο ισως,πιο αμεσο.... βρισκετε λιπον στον server GR.NET kai to ROOM λεγετε #18_anw ... Εαν λιπον πραγαματικα ενδιαφερεστε για τα κοινονικα 8εματα οπου ενα απο αυτα ειναι και η ακραια μορφη εξαρτησης Ναρκοτικων ουσιων ..Ελα και συ!!

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 15/01/2004 12:47:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 12:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
getalife Σε ευχαριστω και μπραβο για την δικη σου παρεμβαση.....

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

getalife
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 09:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους getalife  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

`18`anw> malon den akous
<`18`anw> 8elw na voi8isw EIPA, me ton tropo moy ean mporw,estw kai enan...
<`18`anw> enw to kratos den to 8elei
kai nomizeis oti kati tha katafereis?

mi mou peis twra: "toulaxiston prospathw klp klp" auto einai toulaxiston vlakeia Giati tous skeftesai? afou me diki tous euthini kanoun xrisi. giati asxolise ? Mana tous eisai kai asxoleisai?
giati na skeftesai kapoious pou adiaforoun gia ton eauto tous, poso mallon gia sena ??
pou oi perissoteroi tha se skotwnan gia na vroun lefta gia tin dosi tous... <`18`anw>den einai aparetito na simfwnisoume, apla ayth einai h ali8eia moy file Kostya
KOstya 8elw na soy pw oti eimouna Xristis kai nio8w ekeinoys opoy einai sthn xrhsh narkwtikwn....Egw eimouna xristis Hrwinis kai oxi mono ..5 xronia vgika apo ton vourko EGW edw kai kapio kairo..eimai ka8aros ,,, kai epidi piga SE ena proGRamma APEksartisis to <<18 ANW>> opou mesa apo PSyxo8erapeia Atomiki kai omadiki Anakalipsa tis Aities ,, kserw ti me odigise ekei kai KSerw oti den 8elw pia na me ALo komparsos Stin idia mou tin ZWI alla PROtagonistis PLeon......................................................
<`18`anw> einai pola pou den ksereis DIOTI exeis valei mprosta ton polikserismo ton eGwismo kai tis paropides ...
<`18`anw> rixta ola AYta
eisai poly provato......
<`18`anw> gia na ta deis ola kai apo ales otpikes gonies
wraia, oti peis. koimisou provataki <`18`anw> ase pou i kritiki sou einai AKyri kai pera apo aYTO otan ma8eis na kaneis AYTOKritiki isws mporesesi na kaneis kai kritiki ston dipla sou
krinw ap'auta pou mou les.dioti mou ti spas
<`18`anw> ala esy den kaneis oute ayto,oute kan aytokritiki
<`18`anw> dioti den tolmas,efoson yparxei egwismos
kanw autokritiki
egw den eimai kota na pairnw narkwtika
<`18`anw> oi koTes diladi pernoune narkotika ?? ??
giati mono adynamoi pairnoun narkwtika, autoi pou den exoun ti dynami na vroun alles lyseis!!!
<`18`anw> i diafora mas twra einai oti eGw den pernw narkotika Kai eimai AP eksartimenos ENW esy parameneis stin aGNIa ston ,e8eletiflismo , Stis paropides ,kai de me niazei pou den ksereis alla me stenaxorei h adiaforia kai to oti den 8es na ksereis.... otan lipon 8eleis kai eisai pro8imos na AKous pragamtika edw 8a eimai....... ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ! απο μια συνομιλια μεσα στο CHAT ..σε ενα room οπου ανοιξα , για εναν διαλογο οπως εδω . οπου εκει γινεται με αλλο τροπο ισως,πιο αμεσο.... βρισκετε λιπον στον server GR.NET kai to ROOM λεγετε #18_anw ... Εαν λιπον πραγαματικα ενδιαφερεστε για τα κοινονικα 8εματα οπου ενα απο αυτα ειναι και η ακραια μορφη εξαρτησης Ναρκοτικων ουσιων ..Ελα και συ!!

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 15/01/2004 12:47:16


Θοδωρή, μπορείς να με βοηθήσεις για το chat? Κατέβασα mIRC client και προσπαθώ να συνδεθώ στο GR.NET αλλά προφανώς κάτι κάνω λάθος. Αν μπορείς στείλε μου οδηγίες για τη σωστή διαδικασία.
ΤhanksΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 18:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μπορει κανεις να κοιματε ησυχος οταν :καθημερινα Χανονται απ'τα Ναρκωτικα τοσα νεα αλλα και πιο τρυφερης ηλικιας Παιδια. Πως μπορει καπιος να συμβιβασθει με το γεγονος οτι ο Φετινος προυπολογισμος που ψηφιζεται σημερα στην βουλη ειναι τοσο Σφηχτος ,αφηνοντας ενετελος ξεκρεμαστες τις Δομες και τις υπηρεσιες που εχουν αντικειμενο τα Ναρκωτικα..... ΠΩsμπορει κανεις να δεχτει οτι η Πολιτεια που ενω διατυμπανιζει καθημερινα το ενδιαφερον της Για το προβληματελικος παραμενει απαθης απενταντι στην αδυναμια ενταξης.Θεσεις διαθεσημες δεν υπαρχουνε (ειναι ελαχιστες) και ειναι παρα πολλοι οι οποιοι περνουνε την Αποφαση να αλαΞουνε τροπο ζωης ? Πως μπορει κανεις να αποδεχθει Χωρις αγανακτηση οτι ενα δημοσιο θερπαευτικο προγραμμα οπως αυτο του 18 ΑΝΩ οπου ανηκει στο ΕΣΥ, ΔΕΝ μπορει να θεσει σε λειτουργεια θεραπευτικες δομες, οπου με τοσο κοπο και τοση Προσπαθεια δημιοθργηθηκαν -επειδη δεν διατηθονται απο το Υπουργειο Οικονομικων οι απαρετειτες πιστωσεις για την προσληψη του αναγκαιου Προσωπικου ? Το 18 ΑΝΩ ειναι ετοιμο να λειτουργησει αμεσα 7 θεραπευτικες δομες, οπου θα καλυψουν Τεραστιες αναγκες στον Χωρο τηςαπεξαρτησηςκαι της Κοινονικης επανενταξης ,εφοσον βεβαια εξασφαλιστει η προσληψη Θεραπευτικου Προσωπικου. Διοτι η τοξικομανεια δεν ειναι <<ανιατη νοσος>>.Διοτι οι απεξαρτημενοι εχουν - και Διεκδικουν Ισα δικαιωματα με ολους μεσα στο κοινωνικο συνολο.Διοτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι μακρια απο ουσιες και καθε ειδους φυγες, Σηκωνουνε ψηλα το κεφαλι εναντια στην κοινονικη Αδιαφορια και απαθειακανοντας την αντιστασητροπο ζωης. Το 18 ΑΝΩ λοιπον απευθυνετε Στον ελληνικο λαο,στους σκεπτομενους Ανθρωπους καθε ηλικιας, καλωντας ολους να συμπαρασταθουν στον δικαιο αγωνα μας, για να δημιουργηθουν ευκεριες ζωης,θεσεις θεαραπειας,δυνατοτιτες κοινονικης επανενταξης,σε ολους τους <<αδυνατους κρικους>> της κοινονικης Αλυσιδας που πληρωσαν το τιμημα της τεραστειας κοινωνικης κρισης,χανοντας την ελευθερια τους, ακομα και την ζωη τους μεσα στα ναρκωτικα. Καλουμε λοιπον την Πολιτεια να αναλαβει Επιτελους τισ ευθινες της απεναντι στο ΕΣΥ και την "Μοναδα Απεξαρτησης" 18 ΑΝΩ. Είναι αναγκαίο να δημιουργηθούν νέα προγράμματα. Στην Ελλάδα οι νέοι ζητούν την απεξάρτηση, κάτι που δε γίνεται στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, αφού.... εκεί έχει περάσει η αντίληψη της συντήρησης. Η πολιτεία οφείλει να ακούσει αυτό το μήνυμα και να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες. Είναι μύθος ότι ο εξαρτημένος είναι καταδικασμένος να ζει με ουσίες. Η δική μας εμπειρία λέει ότι ένα τεράστιο ποσοστό καταφέρνει να ζήσει χωρίς ναρκωτικά. Εμείς θα συνεχίσουμε τη μάχη για την απεξάρτηση κι ένα διαφορετικό τρόπο ζωής, με οράματα, στόχους και αξίες, υπογράμμισε η Κατερίνα Μάτσα, επιστημονική υπεύθυνη του 18 ΑΝΩ.)Η Θεραπετικη ομαδα του 18 ΑΝΩ

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!

Edited by - 8odwris on 26/02/2004 19:03:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 22:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"




Ψ. Ν. Α. ΜΟΝΑΔΑ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ 18 ΑΝΩ

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ Ασκληπιού 19, 2ος όροφος. Τηλ. 0103611803 - 0103614242 FAX:3609816

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ (Σ.Σ.)
Εδώ γίνεται η πρώτη επαφή του εξαρτημένου με το θεραπευτικό πρόγραμμα. Στον Συμβουλευτικό Σταθμό:
. Δίνονται πληροφορίες στα εξαρτημένα άτομα με κάθε λεπτομέρεια για το Θεραπευτικό Πρόγραμμα, τις δυσκολίες που πιθανώς θα αντιμετωπίσουν αλλά και τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να τις ξεπεράσουν.
. Πραγματοποιούνται η ευαισθητοποίηση του εξαρτημένου ατόμου στο πρόβλημα του, η σταθεροποίηση της απόφασής του, η εμπλοκή του στην θεραπευτική διαδικασία και η ένταξη του στο Θεραπευτικό Πρόγραμμα, μέσα από ατομικές συνεδρίες, ομάδες στήριξης, ψυχοθεραπείας, ομάδες έκφρασης.

. Δίνονται πληροφορίες σε άτομα, ομάδες και φορείς της Ψυχικής Υγείας, σχετικά με το πρόβλημα των ναρκωτικών.

. Λειτουργούν προγράμματα συμβουλευτικής γονέων και θεραπείας οικογένειας.

ΑΝΟΙΚΤΗ ΓΡΑΜΜΗ Τηλ. 0103617089

Πρόκειται για τηλεφωνική υπηρεσία, ειδικευμένη σε θέματα που αφορούν την χρήση / κατάχρηση ουσιών και αλκοόλ. Παρέχει αντικειμενική πληροφόρηση, βοήθεια, κατεύθυνση και παραπομπή προς τις ενυπάρχουσες θεραπευτικές δομές.

Είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης Τηλεφωνικών Γραμμών Βοήθειας και συμμετέχει σε προγράμματα ανταλλαγής και εκπαίδευσης επιστημόνων.

ΤΜΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΝΕΩΝ (ανοικτό)

Ασκληπιού 19, Ισόγειο

Τηλ. 0103638833 - 0103638895 FAX 3617839

Παρέχεται πληροφόρηση, συμβουλευτική και θεραπευτική αντιμετώπιση του προβλήματος της χρήσης και κατάχρησης ουσιών, σε έφηβους και νέους και τις οικογένειές τους.

Το Τμήμα Εφήβων Νέων είναι μέλος Ευρωπαϊκών Δικτύων.

ΤΜΗΜΑ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ΤΟΞΙΚΟΜΑΝΩΝ
ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ νέο 18 ΑΝΩ Ψ.Ν.Α. (κλειστό - μεικτό)
Τηλ. 0105323780, Fax: 5321913

Εδώ πραγματοποιείται η Β΄ φάση του θεραπευτικού προγράμματος. Η διάρκεια παραμονής είναι 6 - 7μήνες. Στη φάση αυτή, το εξαρτημένο άτομο, μέσα από διάφορες θεραπευτικές διαδικασίες (ατομική ομαδική, ψυχοθεραπεία, δραματοθεραπεία, θεραπεία μέσο τέχνης,εργοθεραπεια,) προσπαθεί να συνειδητοποιήσει τους πραγματικούς λόγους που το οδήγησαν στην εξάρτηση και να αναζητήσει νέους τρόπους ζωής.

ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΕΝΤΑΞΗΣ
Xανιων 4 (Κυψελη)
Τηλ. 210 -8250106 και 210 -8250206

Η Γ΄ φάση του προγράμματος είναι εξωτερική με διάρκεια 12 μήνες, όπου ο θεραπευόμενος προετοιμάζεται για την επάνοδο και την ένταξή του στο κοινωνικό σύνολο. Λειτουργούν εκτός από την ατομική και ομαδική ψυχοθεραπεία, ομάδες ραδιοφώνου, θεάτρου, μουσικής, τέχνης,κινητικης εκφρασης,ομαδα πηλου,κοσμηματος, φωτογραφίας, ομαδα ποδοσφερου, κλπ., σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους στο Κέντρο Πολιτισμού και Δημιουργίας του τμήματος. Λειτουργεί επίσης κοινωνικός Ξενώνας για εκείνους που αντιμετωπίζουν προβλήματα διαμονής.

ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ 10ο Ψ.Ν.Α.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ΑΛΚΟΟΛΙΚΩΝ

ΒΡΑΧΕΙΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΜΕ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΝΑΛΤΡΕΞΟΝΗΣ

Είναι μεικτό πρόγραμμα. Εχει διάρκεια 4 μήνες, από τους οποίους οι 2 αποτελούν το κλειστό πρόγραμμα της μονάδας. Λειτουργεί με ψυχοθεραπευτική κατεύθυνση ατομική και ομαδική ψυχοθεραπεία, η οποία συνεχίζεται και κατά την διάρκεια του εξωτερικού προγράμματος (που διαρκεί 2 μήνες)

ΤΜΗΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ

ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ανοιχτό πρόγραμμα)

Μάρνης 30, 6ος όροφος

Τηλ. 0105254737 - 5234376 Fax: 5294009

Απευθύνεται σε εξαρτημένα άτομα, αρκετά καλά δομημένα ψυχικά, των οποίων κάποιες από τις σχέσεις (κοινωνικές, εργασιακές, συναισθηματικές) δεν έχουν μεγάλη έκπτωση. Παρέχει επίσης συμβουλευτική οικογενειών και ζευγαριών και γίνονται ομάδες γονέων, είτε τα παιδιά τους είναι στο πρόγραμμα, είτε όχι.

ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (κλειστό)

Ταϋγέτου 21, Π. Ψυχικό

Τηλ. 0106728780 - 0106728781

Απευθύνεται σε εξαρτημένες από ψυχότροπες ουσίες, γυναίκες. Είναι κλειστό και η διάρκεια παραμονής είναι 6 μήνες. Εδώ, οι εξαρτημένες γυναίκες προσπαθούν να συνειδητοποιήσουν τους λόγους που τις οδήγησαν στην εξάρτηση και να αναζητήσουν νέους τρόπους ζωής μέσα από διάφορες ψυχοθεραπευτικές διαδικασίες (ατομική, ομαδική, ψυχοθεραπεία, δραματοθεραπεία, θεραπεία μέσο τέχνης).

ΤΜΗΜΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ΑΛΚΟΟΛΙΚΩΝ

ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ 18 ΑΝΩ Ψ.Ν.Α. (κλειστό)

τηλ. 0105323803

Πρόκειται για κλειστό μεικτό πρόγραμμα που απευθύνεται σε εξαρτημένα από αλκοόλ άτομα. Κατά την διάρκεια της παραμονής τους (6 μήνες τουλάχιστον) τα εξαρτημένα άτομα από αλκοόλ οδηγούνται στην ψυχική τους απεξάρτηση μέσο ομαδικών θεραπειών (ομάδες ψυχοθεραπείας, δραματοθεραπείας, μαραθώνιες συγκεντρώσεις, θεατρικές ομάδες, εργοθεραπεία κ.α.). Επίσης, το πρόγραμμα περιλαμβάνει: - προκαθορισμένες ατομικές συνεδρίες στον Συμβουλευτικό Σταθμό της Μονάδας (Ασκληπιού 19), όπου παρέχεται ενημέρωση συμβουλευτική και στήριξη των άμεσα και έμμεσα ενδιαφερομένων, καθώς επίσης και η λήψη της απόφασης για την εμπλοκή στην θεραπευτική διαδικασία Εξωτερικό πρόγραμμα εξαρτημένων από αλκοόλ (Σ.Σ.) Πρόγραμμα για συγγενείς αλκοολικών (Σ.Σ.). Πρόγραμμα πρόληψης της υποτροπής και κοινωνικής επανένταξης (Σ.Σ.). Ομάδες τύπου Ανωνύμων Αλκοολικών (Σ.Σ.).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΤΟΜΩΝ ΔΙΠΛΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ

Ασκληπιού 19, 2ος όροφος

Τηλ. 0103611803 - 0103614242, Fax: 3609816

Απευθύνεται σε εξαρτημένους στους οποίους συνυπάρχει ανοικτή ψυχιατρική διαταραχή, πραγματοποιούνται ατομική ομαδική ψυχοθεραπεία, ομάδες υποδοχής, έκφρασης κλπ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΥΛΑΚΩΝ

Ασκληπιού 19, 2ος όροφος

Τηλ. 0103611803 - 0103614242, Fax: 3609816

Απευθύνεται σε φυλακισμένους τοξικομανείς και περιλαμβάνει ομάδες στήριξης και ευαισθητοποίησης. Λειτουργεί μέσα στις φυλακές Κορυδαλλού (Δικαστικές, Γυναικείες, Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Κρατουμένων). Επίσης, γίνονται ομάδες αποφυλακισμένων τοξικομανών στον Συμβουλευτικό Σταθμό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΕΛΕΧΩΝ

ΣΤΙΣ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ

Ασκληπιού 19, 2ος όροφος

Τηλ. 0103611803 - 0103614242, Fax: 3609816

Περιλαμβάνει ειδικά ετήσια σεμινάρια που απευθύνονται σε ψυχιάτρους, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, φοιτητές κ.α. Παράλληλα, πραγματοποιούνται και ταχύρυθμα προγράμματα εκπαίδευσης πάνω σε ειδικά θέματα του χώρου της εξάρτησης.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΟΣΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ.

ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ! ΚΙ ΟΧΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ, ΣΤΟΧΟΣ!





Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 25/02/2004 17:16:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 23:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρεζα δεν είναι τρόπος ζωής, είναι τρόπος θανάτου, αδρανοποίηση, αυτοκαταστροφή, απλή άρνηση που μετατρέπει την αδυναμία σε ιδεολογία, κάτι που σημαίνει αποδοχή αυτού που αρνείσαι κι αυτού που σε καταδιώκει. Κάποια στιγμή το νιώθεις η πρέζα είναι ένας αδιέξοδος δρόμος που μας μετατρέπει σε ανθρωπάκια, και τα ανθρωπάκια ζούνε έξω από τη ζωή. Το νιώθεις σε κάθε σουτάρισμα, η σύριγγα γίνεται γυναίκα, έρωτας, το μόνο πάθος, μια θάλασσα που μονίμως πνίγεσαι μέσα της, νιώθεις το θάνατο... βλέπεις από γρίλιες τη ζωή. Όλη μέρα τριγυρνάς για τη σκόνη... γύρω από τη σκόνη.Η ουσία της σκόνης δεν είναι το συστατικό της, δεν είναι το ταξίδι μετά, δεν είναι η ανακουφιστική απόλαυση. Είναι η τραγικά απεγνωσμένη σχέση που σε συνδέει μαζί της....................

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 25/02/2004 16:13:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kou_kou
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 19:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kou_kou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Δυναμη της Ψυχουλας μας ειναι πολυ μεγαλη..Δεν την ξερουμε μεχρι να την Χρειαστουμε..Σου ευχομαι ..Το καλυτερο σου παρελθον να ειναι το χειροτερο σου μελλον..Και συγνςμη για την σημερινη μου ανωριμοτητα..

kou_kouΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 03:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κου κου σε Ευχαριστω για την παρεμβαση σου.....!

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 03:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατι που διαβασα και μ'αρεσε ...... Ο αστερίας
Ένας γέροντας προχωρούσε σε μια παραλία πολύ νωρίς το πρωί
και είδε έναν νεαρό άντρα να ρίχνει στη θάλασσα
τους αστερίες που είχαν βγάλει στην ακτή τα κύματα.
Του έπιασε την κουβέντα, και στο τέλος τον ρώτησε
γιατί τους πετούσε ξανά στη θάλασσα.
Ο νέος του απάντησε πως ο αστερίας θα πέθαινε,
εάν ο πρωινός ήλιος τον έβρισκε στην ακτή.
Ο γέροντας αντέδρασε: "Μα η παραλία είναι
χιλιάδες χιλιόμετρα, και οι αστερίες εκατομμύρια.
Πως μπορεί η δική σου προσπάθεια να αλλάξει την κατάσταση;"
Ο νεαρός άνδρας κοίταξε για λίγο τον αστερία που κρατούσε στα
χέρια του και μετά τον έριξε στην αγκαλιά των κυμάτων.
"Η κατάσταση άλλαξε, γι αυτόν εδώ."

Το να αποτρέψεις έστω και ένα παιδί
από την κατάχρηση ουσιών,
σημαίνει πως εσύ αλλάζεις την κατάσταση
και την κάνεις διαφορετική
γι αυτό το παιδί......

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 25/02/2004 16:14:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 16:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σταση της κοινωνιας απενατι στην τοξικομανια. Ο μυ8ος οτι η εξαρτηση ειναι ανιατη ασθενεια και μονοδρομος,τα κοινωνικα στερετυπα και ο στιγματισμος που συνεχιζουν να σημαδευτην ζωη των ανθρωπων αυτων,ακομα και μετα την θεραπεια τους ,δημιουργουν ορους κοινωνικου ρατσιμου , και κοινωνικου αποκλεισμου.Το γεγονος αυτο επισφραγιζει με τον αποκλεισμο των εξαρτημενων απο την Αγορα εργασιας, γεγονος οπου εχει τραγικες διαστασεις, δεδομενης και της μεγαλης ανεργιας που υπαρχει σημερα σε πανευρωπαικο επιπεδο.Οσοι δουλευουνε λιπον με τουσ εξαρτημενους στα Προγραμματα Ψυχολογικης απεξαρτησης, ξερουνε και το ζουνε καθημερινα οτι ο τοξικομανης γινετε καλα.

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 21/02/2004 04:10:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 02:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ραδιοφονικη ομαδα του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ 18 ανω με την εκπομπη Χαμογελοντας στον ΦΟΒΟ, ειναι και παλι στον αερα και καυτιριαζει κοινονικο πολιτικα 8εματα καθε Κυριακη στις 12 me 14:00 το μεσημερι απο τον NET FM ,δηλαδη απο τους 105,8 ..καλη ακροαση!!!!

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 23/07/2004 17:37:41

Edited by - 8odwris on 23/07/2004 17:39:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 14:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιναι πολυ σημαντικο να καταλαβουμε οτι ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για την συναισθηματική ισορροπία και την ευτυχία του. Όποιος δεν μπορεί να το καταφέρει αυτό παρά μόνο όταν έχει ένα σύντροφο τότε είναι καταδικασμένος να μη γνωρίσει ποτέ την ερωτική αγάπη. Το μόνο που θα γνωρίσει θα είναι η εξάρτηση, την οποία θα ονομάζει αγάπη.

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 19:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις Νaρκωτικες ουσιες οπιαδηποτε μορφης περα απο το οικογενιακο περιβαλον σημαντικοτατο ρολο παιζει και η ιδια η ¨"κοινωνία" η οποία συνέχεια διαψεύδει τα όνειρα των νέων και τους οδηγεί σε στείρα αδιέξοδα. Όλ’ αυτά τους αηδιάζουν και επιλέγουν τη φυγή. Όμως η πλειοψηφία αυτών των νέων μπερδεύεται. Πιστεύουν ότι η φαντασία και η χαρά βρίσκονται στα ναρκωτικά. Λάθος! Το ταξίδι που θα τους δώσει κουράγιο να συνεχίσουν, δεν είναι ένα ταξίδι που θα οδηγεί σε αδιέξοδο, αλλά ένα ταξίδι σ’ ανοιχτή θάλασσα, που θα προσφέρει τον καθάριο αέρα, την ομορφιά του χρώματός της, τη μυρωδιά της, αλλά κάποιες στιγμές και τις μεγάλες της φουρτούνες. Τις μεγάλες φουρτούνες όμως πρέπει να μάθουμε να τις αντιμετωπίζουμε, όχι πρόχειρα και αναποτελεσματικά, αλλά με θέληση, δύναμη και πείσμα! Μόνο έτσι θα βλέπουμε το φως που υπάρχει πίσω κι απ’ το πιο πυκνό σκοτάδι.
Για να γίνει αυτό, πρέπει να μάθουμε ν’ αγαπάμε τον εαυτό μας και να μην αφήνουμε κενά.. για να χωρέσουν οι επικίνδυνες ουσίες. Τα ναρκωτικά παραλύουν τη συνείδηση, παγιδεύουν, αρρωσταίνουν, σε κάνουν παράνομο, σου μειώνουν τη θέληση για χαρά και δημιουργία. Πάρε από τη ζωή ό,τι καλύτερο έχει να σου προσφέρει. Μην πάρεις αυτό που θα σου στερήσει την ίδια τη ζωή!
Να ξέρεις υπάρχει πάντα διέξοδος για τα προβλήματά σου. Είναι μια ασχολία, ένα σπορ, μια εκδρομή, είναι οι άνθρωποι που σε αγαπούν. Όταν νιώθεις μόνος, αδικημένος, απογοητευμένος, τρέξε να βρεις τον καλύτερο φίλο, τη μητέρα σου ή κάποιον που να εμπιστεύεσαι. Μίλησέ του για ό,τι σε απασχολεί και ψάξε τη λύση μακριά από εξαρτήσεις!


Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 21/02/2004 19:19:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Κράτος εχει γινει ένα καρκίνωμα. Μια κατάσταση αντίθετη με την ανθρώπινη φύση, που είναι η ελευθερία, η αυτοοργάνωση, η αυτοδιάθεση του ατόμου. Φυσική αντίδραση του ανθρώπου είναι αργά ή γρήγορα η εξέγερση. Οι κρατιστές έχοντας εις γνώσιν τους αυτό το γεγονός εφευρίσκουν συνεχώς νέους τρόπους καταστολής των ανθρώπων.
Ένας τρόπος καταστολής πέρα από τα Ματ κ.λ.π. μέσα είναι και η εξάρτηση γενικότερα σε ολες της μορφες . Είτε αυτή είναι του εργαζομένου απ’ τον εργοδότη, είτε του καταναλωτή απ’ τους εμπόρους, είτε του πρεζακια απ’τον πρεζέμπορα.
Διακινώντας λοιπόν ναρκωτικά το κράτος προσπαθεί να καταστείλει ακόμα και τα πιο ανυπότακτα κομμάτια της κοινωνίας, εκείνους που δεν μπορεί να πείσει με τα διαφημιστικά και την ευτυχία μέσα από τα καινούρια adidas. Εκείνους λοιπόν τους μελλοντικούς εξεγερμένους προσπαθεί να καταστείλειμε Oπλο του τα ναρκωτικά...Ένα όπλο που εγκληματικά στρέφει ενάντια στην κοινωνία προσπαθώντας να δημιουργήσει αφού δεν του μένει άλλη λύση καταστολής καινούρια τάγματα ζωντανών νεκρών...... Ο ΑΓΩΝΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΕΖΑ
ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ


Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!

Edited by - 8odwris on 25/02/2004 20:57:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

echo1678
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 01:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους echo1678  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος echo1678  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειδικά η πρωϊνή...

τι να λέμε..

---~--|->Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 16:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιταξτε τωρα.Ο φιλος μας μπηκε στο esoterica εκανε ενγραφη, δεν διαβασε τιποτα απο το θεμα και αυτο φενεται, για να μας γραψει """ ειδικα η πρωινη- τι να λεμε""".... Τα συμπερασματα δικα σας

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 15:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙ ΣΕ ΜΕΤΑΚΟΜΗΣΗ ενα πραμμα / POlloi kai polla Lene apo ton 'KANAPE' gia ta Narkwtika kai tin EKSARTISI apo ayta kai etsi menei panta to Erwtima pios PRAGMATIKA gnorizei kati gia ayta .... http://www.activeboard.com/forum.spark?forumID=19238

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 01:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Polla Lene apo ton 'KANAPE' gia ta NArkwtikA kai tin EKSARTISI apo ayta .. paramenei to Erwtima Omws pios PRAGMATIKA gnorizei gia ayta? ,ekeinos poy den pernei PReza einai Prezakias? Gia ola ayta kai alla.. ---> http://www.activeboard.com/forum.spark?forumID=19238

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 02:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Θωδωρη και συγχαρητηρια για το θεμα που ανοιξες παλιοτερα.

Συμφωνω απολυτα στο οτι υπαρχουν πολλα ναρκωτικα αλλα η ηρωινη ειναι αυτη που σκοτωνει και η πολιτεια οπως συνηθως αδιαφορει.


Το προβλημα των ναρκωτικων ειναι κοινωνικο προβλημα και οι χρηστες πρεπει να αντιμετωπιζονται ως θυματα και οχι ως εγκληματιες.


Δυστυχως σημερα κυκλοφορουν και οι λεγομενες αμφεταμινες και τα λεγομενα
ναρκωτικα "εκσταση" και LSD.Δυστυχως απο οτι ξερω κυκλοφορουν πολυ τετοια βλαβερες
ουσιες με θυματα πολλους νεους,καθως και νέες ουσίες, όπως η κεταμίνη, μια ναρκωτική ουσία που μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσαν μόνο οι κτηνίατροι για την αναισθησία των σκύλων στις χειρουργικές επεμβάσεις, «συγκλονίζει» τους νέους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lavelle
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 13:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lavelle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά στην γνώμη ενός τεράστιου συγγραφέα (και τοξικομανή) για την εμπειρία του με τα ναρκωτικά

http://www.netculture.gr/gre/showoffline.asp?view=33

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy