ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα - Μύθος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στίκε δεν μπορεί να είσαι τόσο βλάλας!!

Μάλλον δουλεύεις τον κόσμον...ούλον!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Νικ,ακομα δεν κοιμηθηκες ,περιμενες να απαντησεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βρε Σταυρο περίμενα τον sticerpanic,να μιλήσει!!!

Μόλις είδα μια πολύ όμορφα στημένη ταινία,το House of Fallen!

Αλλά ετσι λι αλλοιώς εμείς οι...τέτοιοι νύκτα μόνο μάθαμε να παρατηρούμε!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
House of Fallen http://www.imdb.com/video/screenplay/vi4157578265/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταυρο ξέρεις τι σημαίνει το Ε=m.c2 ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν κανω λαθος η θεωρια της σχετικοτητας ειναι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν κανω λαθος η θεωρια της σχετικοτητας ειναι




λάθος κάνεις.

Εγγράμματος=malakas επί copritis στο τετράγωνο!!

Αφού έχουμε φωστήρες τύπου demonhunter,τζάμπα πήγαμε σχολείο να μάθουμε την αλφαβητα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ααααααααααααα οκ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού έχουμε φωστήρες τύπου demonhunter,τζάμπα πήγαμε σχολείο να μάθουμε την αλφαβητα!!

Απο το να βριζεις και να κοροιδευεις καθε φορα θα μπορουσες να
απαντησεις με επιχειρηματα. Μηπως ειναι ψεμα η ιστορια με τον Γανυμηδη?? Αρχιστοκε και μπουφο ακομα και 12θειστες το παραδεχονται
σαν ομοφυλοφιλικο ειδυλιο Δια και Γανυμηδη.

Αντε και γα καραγκιοζη σε βαρεθηκαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Δίας λέτε,είναι μυθολογικό πρόσωπο.Δηλαδή δεν υπήρξε.

Τώρα φέρνεις παραδείγματα απο τους μύθους?

Αν δέχεσαι την ύπαρξη του Δία,θα παραδεχθώ κι εγω την ύπαρξη ομοφυλοφιλίας,αφου παραδεχθείς κι εσυ όλα όσα συνεπάγεται η παραδοχή του Διός.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 04:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Δίας λέτε,είναι μυθολογικό πρόσωπο.Δηλαδή δεν υπήρξε.

Τώρα φέρνεις παραδείγματα απο τους μύθους?

Αν δέχεσαι την ύπαρξη του Δία,θα παραδεχθώ κι εγω την ύπαρξη ομοφυλοφιλίας,αφου παραδεχθείς κι εσυ όλα όσα συνεπάγεται η παραδοχή του Διός.


Τον μυθο ομως αυτον καποιος τον δημιουργησε ρε στοκε και αυτος
ο καποιος ηταν αρχαιος που γουσταρε ιστοριες με ομοφυλοφιλικα
ειδυλια. Και οχι μονο αυτο αλλα αποδεχτηκαν ολοι τον μυθο συν
τους αλλους με τις ερωτικες περιπετειες του Δια.
Δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι μυθος, απλα δειχνει την κουλτουρα της
τοτε εποχης,μετα και απο αυτην την απαντηση μου απεδειξες ποσο βλακας εισαι.Αντε καρναβαλι καθομαι και ασχολουμαι μαζι σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 10:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ομοφυλοφιλία τώρα έγινε κουλτούρα???
Άντε να δούμε , τι άλλο θ'ακούσουμε ρε παιδιά....

Δηλαδή , ένα παιδάκι τριών χρονών που έχει τάσεις να κάνει παρέα με κοριτσάκια και να παίζει με κούκλες και με τα παιχνίδια που παίζουν τα κορίτσια αυτής της ηλικίας , γεννήθηκε κουλτουριάρης ομοφυλόφιλος???
Μα είναι σοβαρά πράματα τώρα αυτά???
Και με σοβαρότητα φίλε demonhunter διατείνεσαι ότι η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι που εμφανίσθηκε στην Αρχαία Ελλάδα και δεν προυπήρχε αυτής και δεν συνεχίστηκε και μετά απο αυτήν???
Το γεγονός ότι πολλές Ευρωπαϊκές χώρες πλέον το έχουν αποδεχθεί ως κάτι το φυσιολογικό και έχουν θεσπίσει και νόμους που προστατεύουν την ιδιαιτερότητα αυτών των ανθρώπων και δεν αποτελεί ταμπού γι'αυτούς -εδώ είπαμε , είναι Μπανανία...οκ..- , αυτό τους καθιστά κατα την γνώμη σου ανώμαλους ή Παγανιστές και όλα τα άλλα τα όμορφα που προσάπτετε ορισμένοι στους Αρχαίους μας προγόνους???
Άνθρωποι ειναι φίλε μου -και τότε και τώρα- που έχουν ορισμένες ιδιαιτερότητες και μάλιστα άνθρωποι κατατρεγμένοι απο ένα σύνολο ανθρώπων και αντιλήψεων σαν το δικό σου , θα μπορούσε δε κάποιος εξ'αυτών να είναι παιδί σου ή συγγενής σου ή παιδί φίλου σου που δεν επέλεξε να επιθυμεί να έχει ομοφυλοφιλικές σχέσεις αλλα έτσι του προέκυψε...
Θεωρώ , ότι βιολογικοί παράγοντες προσδιορίζουν την Libido του καθενός ανθρώπου και δεν αποτελεί συνειδητή επιλογή του...δεν είπε κανένας "Εγώ αποφασίζω να γίνω ομοφυλόφιλος"....
Θεωρώ ότι υπακούει στα κελεύσματα της φύσης του , του οργανισμού του του ιδίου και όταν αυτό αποδειχθεί να δώ ορισμένους "κανονικούς και ευ-υπόληπτους ανθρώπους και δή Χριστιανούς πως θα αντιδράσουν, όταν θα έχουν εκτεθεί αυτοί και οι σοβαρές/σοφές ιδεολογίες τους και δή Θεο-φερούμενες".
Το μεγάλο θέμα που θα πρέπει να διερευνήσουμε δεν ειναι η ομοφυλοφιλία αλλα η άκρατη φοβία που ενδημεί εντός μας απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους και απο που πηγάζει και τι προβάλλει...να δούμε ποιά δικά μας εσωτερικά προβλήματα και φοβίες μας χειραγωγούν και μας δημιουργούν όλες αυτές τις στάσεις απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους...εκεί να δείς γέλια....
Άνθρωποι είναι φίλε μου , σαν εσένα και σαν και μένα και σαν όλους μας...σπουδάζουν , τρώνε και κοιμούνται και εργάζονται ... έχουν γονείς και αδέρφια , φίλους και συνεργάτες και δεν διαφέρουν σε τίποτα απο όλους εμάς τους "κανονικούς"....η φύση τους ευθύνεται για τις προτιμήσεις τους και την ακολουθούν και αν κάποιον έπρεπε "σώνει και καλά" να κατηγορήσεις , είναι αυτή .... η ίδια η φύση που δεν ακολουθεί την "κανονικότητα" που σου έχουν διδάξει....

Νά'σαι καλά και όλοι οι άνθρωποι φίλε μου και δεν υπάρχει επι προσωπικού απολύτως τίποτα , ούτως ή άλλως δεν γνωριζόμαστε!
Καλημέρα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 12:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε τον Δια ωστε ετσι?? Τοτε μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ολοκληρος θεος κατεβηκε κατω και απηγαγε τον εφηβο Γανυμηδη θαμπωμενος απο
την εξαιρετικη ομορφια του?? Οχι μονο ομοφυλοφιλος αλλα και παιδεραστης ο διας

Δηλαδή τώρα ειλικρινά.. σου μιλάω για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ νόμους και απόψεις με αποδείξειςMYU και μου απαντάς με μυθολογία? (εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχει Δίας και ότι η μυθολογία είναι πραγματική) και θες τώρα ένας άνθρωπος που συζητάει μαζί σου να σε πάρει στα σοβαρά?
Για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ που σου έγραψα παραπάνω έχεις να πεις κάτι σοβαρό για να αντιδικήσεις? Αν δεν έχεις καλύτερα να μην γράφεις παρά να γράφεις ένα μάτσο χαζομάρες.

ps Αυτά που αναφέρεις είναι μυθολογία.. α και επίσης δεν υπάρχει Άι Βασίλης! (ξέρω σε σόκαρα τώρα!)

ps2 Βλέπω ότι ΔΕΝ σε ενδιαφέρει η αλήθεια.. σου δίνει κάποιος νόμους, απόψεις και εσύ επιμένεις χρησιμοποιώντας σαν επιχείρημα κάτι που σίγουρα υπήρχε όπως υπάρχει και σήμερα για να αποδείξεις κάτι για τους αρχαίους που πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε σχέση με το σήμερα. Επίσης το τι πιστεύει η εκκλησία για τους ομοφυλόφιλους ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΜΑΣ? Χεστήκαμε τι πιστεύει η εκκλησία σου για τους ομοφυλόφιλους. Θα κατηγορήσω εγώ ανθρώπους ή έναν λαό (τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΡΕ ΆΘΛΙΕ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ) για το τι πιστεύει μια ξενόφερτη θρησκεία? χεστήκαμε! Όπως είπα το μόνο που μπορεί να κατηγορήσει κανείς τους αρχαίους είναι ότι ήταν ρατσιστές σαν εσένα. Αλλά ακόμα και αυτό δεν σου κάνει προτιμάς να προσπαθείς να "κατηγορήσεις" τους προγόνους σου παρά να δυσαρεστήσεις την πολυαγαπημένη σου θρησκεία
Σε εισαγωγικά γιατί στην πράξη σιγά την κατηγορία.. είπαμε χεστήκαμε και ας έκαναν ότι ήθελαν απ την στιγμή που μόνο η εκκλησία σου έχει πρόβλημα δεν είναι δικό μας πρόβλημα και κακός προσπαθεί κανείς να σε πείσει για το αντίθετο αφού έτσι φαίνεται πως έχουμε εμείς κάποιο πρόβλημα.
Είσαι τρανό παράδειγμα είτε ηλίθιου είτε προπαγανδιστή διάλεξε και πάρε. Και στις 2 περιπτώσεις έχει δίκιο ο Νικόμαχος καθώς είσαι επικίνδυνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 14:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven

Είσαι τρανό παράδειγμα είτε ηλίθιου είτε προπαγανδιστή διάλεξε και πάρε. Και στις 2 περιπτώσεις έχει δίκιο ο Νικόμαχος καθώς είσαι επικίνδυνος.

Ε!!! Καλά τώρα , μην το τραβάμε στα άκρα...απλά αναπαράγει τις θέσεις του και οι οποίες εκπορεύονται απο ένα σύστημα πίστεως και το οποίο το θεωρεί ως ορθό....
Προσωπικά θεωρώ ότι αυτές οι ιδέες είναι επικίνδυνες και όχι αυτοί καθ'εαυτοί οι άνθρωποι και οι οποίοι είναι "όμηροί" τους και ουσιαστικά δίνουν "ζωή και ύπαρξη" σε αυτές τις ιδέες με το να πείθονται και να τις αναπαράγουν...
Δεν φταίνε οι άνθρωποι κατα την άποψή μου και κανείς δεν θα ήθελε να τεθεί αντιμέτωπος με κανέναν , προσωπικά θεωρώ ότι εμμένοντας στις απόψεις τους , ότι κάνουν κάτι το σωστό και το καλό....
Χρειάζεται χρόνος φίλε μου .... και υπομονή ...!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 14:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάποια στιγμή μιλήσαμε για το "σύστημα" και το οποίο αναπαράγει κατηγοριοποιήσεις ανθρώπων...ιδού λοιπόν...είναι μπροστά μας ένα μεγάλο μέρος του...
Οι Θρησκείες...
Μας προμηθεύουν με έναν ηθικό προστακτικό κώδικα και ο οποίος εμποτίζει το είναι μας και διαμορφώνει την ματιά αλλα και τις σκέψεις μας...ορίζοντας και τις μετέπειται συμπεριφορές μας!
Δεν γίνεται για κάποιον άνθρωπο να απεγκλωβισθεί απο αυτές τις ιδέες , πρόκειται για τον ίδιο τον άνθρωπο και το βλέπουμε...
Αυτές οι ιδέες έχουν ρίξει ρίζες σε όλο τον νού και την σκέψη τους...ουσιαστικά έχουν αλώσει απ'άκρου σ'άκρο όλο το είναι τους , σε τέτοιο σημείο που δεν γίνεται καθολου εμφανής η διαφορά της οντότητός τους απο την διαμορφωμένη "ψυχολογική οντότητα" τους...
Ήταν μια παρένθεση επι του θέματος αλλα θεωρώ ότι κάποιες φορές μπορούμε να εκτραπούμε λίγο των θεμάτων , προκειμένου μα γίνουν ορισμένες επισημάνσεις!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 14:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή Δήμο αυτός που ασπάζεται την θρησκεία και ακολουθεί τις προσταγές της,είναι άμοιρος ευθυνών?

πάς καλά Δήμο?

Δυο φορές υπεύθυνος είναι ο θιασώτης και οχι η ιδέα.

Αν πώ εγω μιά ηλίθια θεωρία και εσυ την ασπασθείς,φταίω εγω ή εσύ?

Αν εσυ αναπαράγεις μια δική μου βλακεία χωρίς να την σκέπτεσαι εγω φταίω?

θα μπορούσαν να υπάρχουν θρησκείες,αν δεν υπήρχαν ηλίθιοι?

μη ρίχνης λοιπόν το βάρος στις θρησκείες,αλλά στους υποστηρικτές τους!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 15:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εγώ δεν βλέπω καμία ομοφυλοφιλική τάση στον μύθο, σε άλλους μύθους οι πρόγονοι μας δεν δίσταζαν να γράψουν για τις σεξουαλικές σχέσεις θεών και ανθρώπων ή θεών και θεών εδώ γιατί να μην γράψουν;
προφανώς κάποιοι είτε για να βρουν πάτημα για τα δικά τους χούγια είτε για να αμαυρώσουν την φήμη των ελλήνων αρέσκονται σε διαστρεβλώσεις της μυθιστορίας

quote:

Στην Ελληνική Μυθολογία, ο Γανυμήδης ήταν θεοποιημένος μυθικός νέος, περίφημος για την ομορφιά του, από την Τρωάδα. Ήταν πρίγκηπας της Τροίας, γιος του βασιλιά της Τρώα από τη Δαρδανία και της Καλλιρρόης, κόρης του θεού - ποταμού Σκάμανδρου. Γοητευμένος από την καταπληκτική ομορφιά του νέου, ο Δίας μεταμορφώθηκε σε αετό και αρπάζοντάς τον, τον μετέφερε στον Όλυμπο, όπου του έδωσε αθανασία και έζησε αιώνια εκεί ως οινοχόος των θεών. Ως αποζημίωση ο Δίας πρόσφερε στον Τρώα, πατέρα του Γανυμήδη, ένα ζευγάρι άλογα γοργοπόδαρα σαν τον άνεμο. Το Γανυμήδη οι αρχαίοι τον ταύτισαν με το θεό των πηγών του Νείλου και τον έκαναν αστερισμό. Είναι ο Υδροχόος του ζωδιακού κύκλου και προσωποποιεί το ανεξάντλητο νερό των σύννεφων που γονιμοποιεί τη γη.

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 15:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
craven
(εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχει Δίας

Το θέμα δεν είναι αν το πιστεύει ή όχι ο demohunter, ο οποίος, άλλωστε είπε τι πιστεύει, αλλά αν το πίστευαν οι αρχαίοι μας.

Από όσα μαρτυρούν τα αρχαία μνημεία, μάλλον ναι.
Εκτός κι αν εσύ έχεις άλλη γνώμη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 16:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάριε , καλησπέρα...
Αυτή που ανέφερες είναι μια ορθολογική θα έλεγα ορθολογικότατη θα έλεγα άποψη , που κατ'αρχάς εμφανίζεται ως λογικότατη...για ένα κοινό νού -δεν εν-νοώ σε δυνατότητες- που όντας μέσα στο σύστημα , βλέπει και ερμηνεύει τα πράγματα με μια ματιά καθημερινή που θεωρείται ως η πλέον σωστή...
Φίλε μου , με ψυχολογικούς όρους -έτσι οφείλουμε να βλέπουμε τον άνθρωπο , διότι είναι ψυχολογικό υποκείμενο..-τα πράγματα γύρω μας , αναλύονται με έναν πολύ διαφορετικό τρόπο...
Και γώ "συλλαμβάνω" τον εαυτό μου πολλές φορές "κλέπτων οπώρας"...μεταφορικά να παρεκτρέπομαι και να χειραγωγούμαι απο υποτιθέμενες και εμφανιζόμενες ως ορθές κρίσεις και ερμηνείες...
Μην έχεις την αίσθηση , ότι διαφέρεις πολύ -ως προς την εξάρτηση εννοώ...- απο διάφορες ψυχολογικές ομάδες και σύ και γώ...είτε είναι Θρησκευόμενες/θρησκόληπτες..είτε Ομοφυλόφιλοι...είτε φανατικοί οπαδοί..είτε...είτε...είτε...
Αυτό που εγγενώς τους προστάζει και τους χειραγωγεί , είναι η ορθότητα των απόψεών τους , η οποία και ολπίζει την σκέψη αλλα και την συμπεριφορά τους...
Θεωρώ , ότι με αντιλαμβάνεσαι τι ακριβώς εν-νοώ και μην βιασθείς να μου απαντήσεις...και θα έλεγα δε επιπλέον και το πιο σημαντικό , ότι σαν αισθάνονται επιθετική διάθεση αυτοί οι άνθρωποι , η συλλογική ψυχή της ομάδας ενεργοποιείται -αυτοπροστασία- περισσότερο και γίνονται περισσότερο άκαμπτοι -ένα είδος καπρίτσιου αλλα δεν είναι αυτό ακριβώς..- και μείς χωρίς να το θέλουμε συντελλούμε στα εντελώς αντίθετα απο τα προσδοκώμενα....
Για σκέψου το και μην μου απαντήσεις -το ξαναλέω- αμέσως...αν ωστόσο είσαι απόλυτα σίγουρος , ελεύθερα "χώστα μου"...μονο μην βρεθώ απο Ωρωπό μεριά....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 16:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σου απαντησω εν ολίγοις,γιατι αρχίζουν οι αγώνες!!

Οχι φανατισμός,οχι πολιτική,οχι θρησκεία,οχι φθόνος,οχι ζήλεια,οχι οπαδισμός,οχι βλακεία.

Ναι ελευθερία,ναι αυτονομία,ναι αυτοδιάθεση,ναι νοημοσύνη.


Είμαι υπερ αυτων των ΝΑΙ και ΟΧΙ.

Διαφέρω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 16:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γώ σ'αγαπώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 16:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Craven απο που κι ως που εγινα ανθελληνας?? Αν νομιζεις οτι
εχεις κανει εστω το 1/5 απο μενα για την Ελλαδα εισαι γελασμενος.
Εγραψες καποιους νομους κατα της ομοφυλοφιλιας, ωραια το δεχομαι
αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πριν αυτους τους νομους που εβγαλε ο
Σολων δεν ειχαν την ομοφυλοφιλια αποδεκτη στην κοινωνια τους, το ιδιο
και για μετα.
Σου εγραψα τις προαλλες ποσσοι αρχαιοι φιλοσοφοι θεωρουσαν την ομοφυλοφιλια κατι απολυτως φυσιολογικο, αυτα γιατι δεν τα γραφεις
παρα μονο τους νομους του Σολωνα??

Επισης οταν υπαρχει ενας νομος κατα της ομοφυλοφιλιας σημαινει οτι
ηταν κατι με μεγαλες διαστασεις στην κοινωνια.
Μακαρι να ειναι ολα αυτα προπαγανδα των ξενων και να μην υπηρχε
ομοφυλοφιλια στην αρχαια Ελλαδα αλλα διαφορα κειμενα αγγεια ακομα
και οι νομοι που εγραψες δειχνουν το αντιθετοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 16:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κωμωδιογράφος Αριστοφάνης χαρακτηρίζει φυσική αναγκαιότητα την ομοφυλόφιλη επιθυμία, τοποθετώντας την δίπλα στην ετεροφυλόφιλη επιθυμία, την επιθυμία να φάμε, να πιούμε, να γελάσουμε. (Νεφέλες, 1075). Ο τραγικός Ευριπίδης δεν βρίσκει καλύτερο τρόπο να δικαιολογήσει τον Λάιο που απήγαγε τον νεαρό Χρύσιππο, απ' το να τον βάλει να λέει: Τα υπολόγισα όλα, αλλά η φύση με ανάγκασε να το κάνω. (Απόσπασμα, 840).

Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης εκφράζει για την ανθρώπινη φύση, την απαλλαγμένη από κάθε ηθική εκτίμηση, κρίση για την ομοφυλοφιλία: Όταν αιτία είναι η φύση, κανείς δεν θα ονόμαζε αυτά τα άτομα ανήθικα, όπως δεν ονομάζει ανήθικες τις γυναίκες επειδή έχουν παθητικό και όχι ενεργητικό ρόλο κατά την ερωτική συνομιλία. (Ηθικά Νικομάχεια, 7, 5, 3).

Ο ηθικολόγος Πλούταρχος αναφέρει: Ο ευγενής εραστής της ομορφιάς νιώθει έρωτα για κάθε πλάσμα εξαιρετικό και με υπέροχα φυσικά χαρίσματα, χωρίς να τον σταματάει καμιά διαφορά φυλετικού χαρακτήρα. (Ερωτικός).

Αντιφατική και με παλινωδίες εμφανίζονται οι απόψεις του φιλόσοφου Πλάτωνα. Σε ολόκληρο το πρώτο μέρος του έργου του Συμπόσιο, παρουσιάζει την ερωτική επιθυμία σχεδόν σαν αποκλειστικά ομοφυλόφιλη. Στο έργο αυτό περιέχεται η περίφημη απολογία του αντρικού έρωτα. Αν οι άντρες που έλκονται αυθόρμητα από άτομα του δικού τους φύλου καταλήγουν στο να παντρεύονται γυναίκες, αυτό συμβαίνει τυχαία, από λάθος και κάτω από την πίεση του περιβάλλοντός τους. Παίρνουν γυναίκα και κάνουν παιδιά γιατί υποχρεώνονται από τη συνήθεια, χωρίς να οδηγούνται σ' αυτό από τη φύση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 16:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανα-ρωτώ , τους πεισματικά αρνούμενους να κατα-νοήσουν..."Η ομοφυλοφιλία , ήταν μια πραγματικότητα αποκλειστικά της Αρχαίας Ελλάδας και η οποία δεν υπήρχε πριν και έπαψε να υπάρχει μετά αλλα και σήμερα"???
Και ποιοί είναι οι παράγοντες εκείνοι που θεωρούνται ως υπεύθυνοι για την σεξουαλική αυτή επιλογή ενός οργανισμού???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 17:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι λοιπόν αυτό που καθορίζει το φύλο μας; Όταν η μαία κρατάει το νεογέννητο βρέφος στα χέρια της βασίζεται αποκλειστικά στην ανατομία του όταν μας ανακοινώνει «είναι αγοράκι». Στην πραγματικότητα ο καθορισμός του φύλου δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση διότι επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες.
Στο καίριο ερώτημα της ομοφυλοφιλίας αν: «Γεννιόμαστε ομοφυλόφιλοι ή γινόμαστε;» η επιστήμη δυσκολεύεται να απαντήσει, καθ’ ότι η μελέτη της ομοφυλοφιλίας παρουσιάζει μερικά μοναδικά προβλήματα.
Καταρχάς οι ερευνητές δυσκολεύονται να αποφασίσουν σύμφωνα με ποια κριτήρια θα θεωρήσουν κάποιο άτομο ως ομοφυλόφιλο. Ποιος λοιπόν θεωρείται ομοφυλόφιλος;
Προκειμένου ν’ απαντηθεί το ερώτημα αυτό, οι επιστήμονες πρέπει να αποφασίσουν αν θα πρέπει να στηριχθούν στην συχνότητα της ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς, ή στην ηλικία που αυτή εμφανίστηκε, ή στην παρουσία ομοφυλοφιλικών φαντασιώσεων.
Η έρευνα τελικά έχει εστιασθεί σε τέσσερα σημεία:
- Στις δομικές μετρήσεις του εγκεφάλου
- Στα γενετικά δεδομένα
- Στις οικογενειακές τάσεις
- Στις ανατομικές ομοιότητες
Από το σύνολο των αποτελεσμάτων στις μελέτες των παραπάνω τεσσάρων ενοτήτων, φαίνεται ότι ενώ η γενετική είναι πιθανό να διαδραματίζει τον ρόλο της στην ομοφυλοφιλία, οι περιβαλλοντικοί παράγοντες συμβάλλουν επίσης στο σεξουαλικό προσανατολισμό. Συνοψίζοντας: Αυτό που καθορίζει το φύλο μας, επηρεάζεται από διαφορετικούς παράγοντες όπως τα γονίδια, ο εγκέφαλος, οι ορμόνες, τα εσωτερικά γεννητικά όργανα και το περιβάλλον.
Οι δυνατοί συνδυασμοί αυτών των παραγόντων είναι αναρίθμητοι!

http://kallinikou.gr/%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1

Συνοψίζοντας: Αυτό που καθορίζει το φύλο μας, επηρεάζεται από διαφορετικούς παράγοντες όπως τα γονίδια, ο εγκέφαλος, οι ορμόνες, τα εσωτερικά γεννητικά όργανα και το περιβάλλον.


O άνθρωπος -ή μάλλον κανένας άνθρωπος- δεν επιλέγει την Libido του...
Αυτή προκύπτει οργανικά -ενίοτε σε ορισμένες περιπτώσεις και απο ψυχολογικά αίτια..- , εκ φύσεως δηλαδή και την οποία ακολουθεί ο κάθε άνθρωπος...
Η φύση ορίζει την ανάπτυξή μας , το ύψος , τον σωματότυπό μας -άλλοι ψηλοί λεπτοί..άλλοι ψηλοί ρωμαλαίοι..άλλοι βραχύσωμοι..άλλοι ξανθοί και άλλοι μελαχρινοί ή καχεκτικοί...άλλοι αρρενωποί και άλλοι θηλυπρεπείς ως προς τα χαρακτηριστικά- , σε άλλους αρέσουν οι μελαχρινές/οί και σε άλλους οι ξανθές/οί....σε άλλους οι μαυρομάτες και σε άλλους οι γαλανομάτες...σε άλλους το ένα και σε άλλους το άλλο...- και δεν αποτελεί αυτό προϊόν επιλογής μας...σε ΚΑΝΕΝΑΝ...Ούτε επέλεξε κανείς να είναι κοντοστούπης , άσχημος και ασθενικός ή οτιδήποτε άλλο..απλά ΤΟΥ προέκυψε...
Και κανένας δεν επέλεξε να είναι ομοφυλόφιλος...η φύση του τον προστάζει και ορίζει τις επιθυμίες του!
Αν πρέπει να κατηγορήσουμε κάποιον οπωσδήποτε , ποιός άραγε μπορεί να είναι αυτός???
Ο ίδιος ή η φύση του...η ίδια η φύση δηλαδή???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 17:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για να τελειώνουμε, όπως σου ξανάγραψα και τεχνηέντως το προσπέρασες, εφόσον δεν θεωρώ λάθος την ομοφυλοφιλία αλλά δικαίωμα και επειδή δεν νομίζω να ενδιαφέρεται κανείς για την άποψη της εκκλησίας για το θέμα, καθώς δεν μας αφορά (αφού δεν είναι όπως είπα αμάρτημα ή λάθος για τους υπόλοιπους) το θέμα θεωρείται για εμένα λήξαν, τα επιχειρήματα σου άκυρα και αδιάφορα και παραμένει το γεγονός ότι δεν θα φτάσετε ποτέ σαν χριστιανοί το πνευματικό επίπεδο των αρχαίων Ελλήνων. Όσο και να χτυπιέστε δυστυχώς για εσάς όσο σας περιορίζει το μυαλό μια τέτοια θρησκεία, θα είστε απλά πνευματικά κατώτεροι. Να ξέρεις πως κάποιος πολεμάει αυτό που φοβάται περισσότερο και ο τρόπος που πολεμάει τους αρχαίους Έλληνες η εκκλησία δείχνει πόσο τους φοβάται και αποδεικνύει πως Χριστιανός και Έλληνας ΔΕΝ μπορούν να ταυτιστούν. Τόσο απλά.


Edited by - Craven on 01/10/2011 17:59:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 17:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μένα απευθύνεσαι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 18:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον demonhunter αλλά μέχρι να γράψω γέμισε με posts το θέμα (τι να κάνω αργώ καθώς κάνω και άλλα πράγματα ταυτόχρονα :))
Πως θα μπορούσα να το λέω σε σένα αφού είναι ξεκάθαρο ότι συμφωνώ? :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 18:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή έμεινα "άναυδος"* διαβάζοντας το πόστ σου αλλα είπα αποκλείεται αλλα για κάτσε να το επιβεβαιώσω...

*Άλλο είχα γράψει αλλα το άλλαξα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 18:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο φιλόσοφος Αριστοτέλης εκφράζει για την ανθρώπινη φύση, την απαλλαγμένη από κάθε ηθική εκτίμηση, κρίση για την ομοφυλοφιλία: Όταν αιτία είναι η φύση, κανείς δεν θα ονόμαζε αυτά τα άτομα ανήθικα, όπως δεν ονομάζει ανήθικες τις γυναίκες επειδή έχουν παθητικό και όχι ενεργητικό ρόλο κατά την ερωτική συνομιλία. (Ηθικά Νικομάχεια, 7, 5, 3).



Βρίσκεις τίποτα το παράλογο σε αυτήν την θέση φίλε μου???

Τι είπε???
"Όταν η αιτία βρίκεται στην φύση , κανείς δεν θα ονόμαζε αυτά τα άτομα ως ανήθικα.."
Και η φύση -μας- άρχει...πέραν κάθε αμφιβολλίας φίλε μου και θα πρέπει να βγάζεις το καπέλο στον Αριστοτέλη , που μολονότι είπε όσα είπε χιλιάδες χρόνια πριν .... αυτά είναι τόσο επίκαιρα και έγκυρα!
Εν αντιθέσει με τις ψευτο-ηθικολογικές αναφορές -Τριτοκοσμίκου τύπου μαλιστα..για να μην πω Μεσσαιωνικού..- του Χριστιανισμού , ο οποίος δεν έχει καμμιά γνωστική νομιμοποίηση για όλα όσα λέει και κεί βρίσκεται το μέγα πρόβλημά του!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 18:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να τελειώνουμε, όπως σου ξανάγραψα και τεχνηέντως το προσπέρασες, εφόσον δεν θεωρώ λάθος την ομοφυλοφιλία αλλά δικαίωμα και επειδή δεν νομίζω να ενδιαφέρεται κανείς για την άποψη της εκκλησίας για το θέμα, καθώς δεν μας αφορά (αφού δεν είναι όπως είπα αμάρτημα ή λάθος για τους υπόλοιπους) το θέμα θεωρείται για εμένα λήξαν, τα επιχειρήματα σου άκυρα και αδιάφορα και παραμένει το γεγονός ότι δεν θα φτάσετε ποτέ σαν χριστιανοί το πνευματικό επίπεδο των αρχαίων Ελλήνων. Όσο και να χτυπιέστε δυστυχώς για εσάς όσο σας περιορίζει το μυαλό μια τέτοια θρησκεία, θα είστε απλά πνευματικά κατώτεροι. Να ξέρεις πως κάποιος πολεμάει αυτό που φοβάται περισσότερο και ο τρόπος που πολεμάει τους αρχαίους Έλληνες η εκκλησία δείχνει πόσο τους φοβάται και αποδεικνύει πως Χριστιανός και Έλληνας ΔΕΝ μπορούν να ταυτιστούν. Τόσο απλά.


Edited by - Craven on 01/10/2011 17:59:28


Αυτή είναι η ποιο σωστή ως τώρα τοποθέτηση, μια και η ομοφυλοφιλία στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι επιλογή, - επομένως αμάρτημα - , και ούτε κουσούρι, αλά γενετική ανωμαλία.
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι καθαρά θέμα ορμονών και εκκρίσεων.

Ο στιγματισμός από την εκκλησία και χαρακτηρισμός του ως ένα αμάρτημα, και μάλιστα βαρύτατου, είναι ακόμα ένα δείγμα, για το ποσό πολύ νυχτωμένη και αποκομμένη από την αλήθεια είναι η εκκλησία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy