ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ελευθερία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 11:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί elo και trexagireve:

Οι διευκρινήσεις ήταν σαφείς.

Ίσως να φταίω, λίγο, και εγώ, που έθεσα το ερώτημα χωρίς να ερμηνεύσω επαρκώς το περιεχόμενο των αμέσως προηγούμενων μηνυμάτων σας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 00:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Ας εξετάσουμε σήμερα την Ελευθερία της σκέψης :

Πρώτο βήμα για την πρόοδο και την εξέλιξη είναι η ελευθερία της σκέψης . Η αποδέσμευση δηλαδή του ανθρώπου από κάθε τι το οποίο εμποδίζει την ελεύθερη σκέψη , διότι ο φόβος της επίκρισης εκ μέρους της κοινωνίας για πολλά θέματα αποτελούν εμπόδια της ελευθερίας της σκέψης .

Σε όλες τις εκδηλώσεις της Φύσης υπάρχει Νομοτέλεια (η αναγκαία αντικειμενική σχέση μεταξύ αιτίου και αιτιατού) , κατά την οποία όλα γίνονται σύμφωνα με συγκεκριμένους νόμους , τους οποίους προσδιορίζει η Κοσμική τάξη .

Για τη δημιουργία μιάς σκέψης παρεμβαίνουν εσωτερικοί και εξωτερικοί παράγοντες . Η συνισταμένη αυτών είναι αυτή που προσδιορίζει τη σκέψη . Επομένως και στη σκέψη η Νομοτέλεια που λειτουργεί εκδηλώνεται σαν λογικοί κανόνες .

Εάν λοιπόν στην σκέψη κάθε λογικού ανθρώπου τίθενται σε λειτουργία οι λογικοί κανόνες , γιατί σε όλους τους ανθρώπους , δεν έχομε το ίδιο αποτέλεσμα της κρίσης , το ίδιο συμπέρασμα , αλλά αυτό είναι διαφορετικό ;

Διότι οι άνθρωποι κατά τη λειτουργία της σκέψης έχουν διαφορετικούς παρεμβατικούς παράγοντες και αυτοί είναι α) το περιεχόμενο της συνείδησης , β) το υποσυνείδητο , γ) το συναισθηματικό .

Επομένως, τα όρια της Ελευθερίας της σκέψης είναι περιορισμένα.

Η επίδραση του περιβάλλοντος δημιουργεί με τις αισθήσεις στον άνθρωπο τις παραστάσεις ή τους τύπους των μορφών .

Οι παραστάσεις των μορφών , χαρασσόμενες στον εγκέφαλο , απεικονίζονται σαν ιδέες , εφ’όσον η συνείδηση βρίσκεται σε ενάργεια (καθαρότητα έκφρασης) .

Οι ιδέες αποτελούν το υλικό με το οποίο η ανθρώπινη σκέψη κατορθώνει να γνωρίσει τον αντικειμενικό κόσμο , εισχωρώντας στις λειτουργίες των Νόμων , των ουσιών της φύσης , καταλαβαίνοντας τη σύνθεση των μορφών και των εκδηλώσεών τους , συλλαμβάνοντας έτσι την πραγματικότητα και την αλήθεια .

Αυτό επιτυγχάνεται εφ’όσον η λειτουργία της σκέψης υποβοηθείται από όλους τους υπόλοιπους παράγοντες , οι οποίοι αποτελούν την ανθρώπινη οντότητα .

Για να πετύχει αυτό η σκέψη , πρέπει να λειτουργεί ελεύθερα χωρίς κανένα περιορισμό , ούτε κάποια άλλη παρεμβολή .

Γιατί η αφομοίωση αυτής προς την αλήθεια τότε επιτυγχάνεται , όταν δεν εισχωρεί κάποιος άλλος παράγοντας μεταξύ της ατομικής σκέψης και της πραγματικότητας .

Εάν ο άνθρωπος έχει ελευθερία συνείδησης , σκέψης και βούλησης , τότε φθάνει στην ελευθερία της ζωής , στην αποδέσμευση της ζωής του .

Αποτέλεσμα δε της έλλειψης ελευθερίας της σκέψης είναι η αμάθεια , μητέρα της ατέλειας και κάθε κακίας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 00:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -φίλε μου elo, μη με βλέπεις σαν χριστιανό.... δες με
απλά σαν ένα άνθρωπο, που επειδή έχει ζήσει αρκετά, με πολλές
εμπειρίες πολιτών του κόσμου,

Ποτέ μου δεν κρίνω έναν άνθρωπο βάση της πίστης του, άλλωστε όπως και εσύ έχεις μια Χ πίστη κάπου, έτσι και εγώ έχω μια προσωπική πίστη σε κάτι….

Όμως μπορώ να προβληματισθώ και να σχολιάσω θέματα και απόψεις πάνω σε μια πίστη που μου αφήνει κάποια κενά, οποιαδήποτε πίστη, ακόμα και την δικιά μου .

quote:
Κηφεύς -Φίλε elo. Κάτι θα εννοείς με την παραπάνω φράση , που εγώ δεν θα κατάλαβα. Αν θέλεις εξήγησέ μου την. Το λέω αυτό διότι σε παλαιότερα μηνύματά μου είχα αναφερθεί στις παρακάτω επεξηγήσεις της έννοιας της λέξης "ελευθερία".


quote:
trexagireve -Ένα μικρό λαθάκι έκανε ο φίλος elo, αγαπητέ
Κηφεύς, μπερδεύοντας την έννοια ελευθερία, με το
εύρος της ελευθερίας που έγραψα εγώ...

Φιλαράκια Κηφεύς και trexagireve λάθος μου που δεν έγινα πιο συγκεκριμένος….

Όταν έγραψα στο παραπάνω μήνυμα μου ότι… «Επέτρεψε μου αγαπητέ trexagireve να έχω την προσωπική μου άποψη ότι δεν γνωρίζουμε καν το τι είναι η ελευθερία» … εννοούσα ότι Ελευθερία για εμένα δεν είναι η ελεύθερη βούληση, δηλαδή η δυνατότητα στο να επιλέξουμε ανάμεσα σε κάποιους προκαθορισμένους «δρόμους» συνειδητά ή ασυνείδητα .

Ελευθερία για εμένα είναι η κατάσταση της πρώτης «αρχέτυπης δημιουργίας», οποιασδήποτε νοητής και μη «δημιουργίας» .

Δεν ξέρω αν μπορώ να γίνω ποιο κατανοητός, ούτε και αυτό που λέω αν είναι σωστό, απλά ξεχωρίζω την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ από την ελεύθερη βούληση «αρχικές συνθήκες / φυσικοί νόμοι = καθορισμός μελλοντικής συμπεριφοράς»

«Γιατί τα μελλοντικά γεγονότα δεν κάνουν ξαφνικά την εμφάνισή τους το πέρασμα του χρόνου μοιάζει με το ξετύλιγμα ενός σχοινιού, το οποίο δεν παράγει τίποτα καινούριο αλλά απλώς ξεδιπλώνει αυτό που υπήρχε εξ αρχής» (Κικέρων)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 00:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάστε και αυτό το ωραίο πείραμα περί ελεύθερης βούλησης .

Πείραμα θέτει υπό αμφισβήτηση την έννοια της ελεύθερης βούλησης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 03:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελευθερία για εμένα είναι η κατάσταση της πρώτης «αρχέτυπης δημιουργίας», οποιασδήποτε νοητής και μη «δημιουργίας» .

Φίλε elo

Από παντού έχομε εγκλεισθεί μέσα στη ροή της εξέλιξης, όπου οι "αρχέτυπες παλαιές φυσικές ελευθερίες" έχουν εκλείψει.

Οι περίοδοι ελευθερίας, είναι μεταβατικές - τολμηρά διαλείμματα μεταξύ μακρών περιόδων κυριαρχίας του εθίμου και της τάξης. Διαρκούν όσο διαρκεί ο αγώνας αντιπάλων συστημάτων τάξης για την επικράτηση. Όταν τελικά επικρατήσει το ένα ή το άλλο σύστημα, η ελευθερία χάνεται .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντατοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 09:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου elo, αυτή η αρχική κατάσταση που αναφέρεις, απαιτεί και
την ανάλογη συνειδητοποίηση απο τον άνθρωπο...Η οποία εκτός του Θεού, όπου βρίσκεται ως εξ αρχής γνώσης, ο άνθρωπος, πρέπει να
το κάνει σταδιακά, γι αυτό και η έννοια ελευθερία, δεν εγκλωβίζεται
και τέλει εν εξελίξει...
Είναι μια έννοια,πάντως που δεν πρέπει να αγνοούμε, που θέλει και το
ανάλογο επίπεδο, για να την εννοήσεις και ζήσεις...Να την εννοήσεις στο σύνολο της γιατί επι μέρους νοήματα και τμήματα της, γνωρίζουμε
όλοι... Και όπως πάντα κι εδώ συμβαίνει η ημιμάθεια να γίνεται χειρότερη της αμάθειας, επιζήμια για τον άνθρωπο, αφού τον απομακρύνει απο την ελευθερία και τον προωθέι στον ελευθεριαμό ..
Μια ημιμάθεια η οποία εξ ορισμού, όχι απαραίτητα σε σχέση με το
άτομο....

Ωστόσο, η έννοια ελευθερία, επειδή αντικατοπτρίζει και αφορά και
στον άνθρωπο,ο οποίος δεν έχει όρια ως πνευματική οντότητα και επεκτείνεται στα θεού, ή έστω όπου δεν μπορεί να φτάσει κανένα
άλλο όν..Αρα, η ελευθερία θα μπορύσε να είναι μια έννοια εν εξελίξει, όπως ο άνθρωπος κι όχι τελειωμένη...
Θέλει συζήτηση αυτό....
Ζητούμενο είναι το κατά πόσο είμαστε ελευθέροι και πόσο το θέλουμε,
αφού μιλάμε για ελευθερία, εννοούμε και ελεύθεροι παθών,πόσο
γνωρίζουμε την έννοια ελευθερία και ποσο την αποποιούμεθα για
τους υπολοίπους..Πράγμα που μας κάνει ανελεύθερους..., Η ελευθερία είναι μια έννοια συνολική,οπότε και δεν μπορεί να εκφράζει μόνο έναν....Άρα, η προοπτική του ανθρώπου, είναι μια πανανθρώπινη κοινή
άσκηση της ελευθερίας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 01:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

quote:
Από παντού έχομε εγκλεισθεί μέσα στη ροή της εξέλιξης, όπου οι "αρχέτυπες παλαιές φυσικές ελευθερίες" έχουν εκλείψει.

Οι περίοδοι ελευθερίας, είναι μεταβατικές - τολμηρά διαλείμματα μεταξύ μακρών περιόδων κυριαρχίας του εθίμου και της τάξης. Διαρκούν όσο διαρκεί ο αγώνας αντιπάλων συστημάτων τάξης για την επικράτηση. Όταν τελικά επικρατήσει το ένα ή το άλλο σύστημα, η ελευθερία χάνεται .


Έγραψα τις παραπάνω δύο φράσεις, στο τελευταίο μου μήνυμα, για να δείξω, συμπυκνομένα τις δυσκολίες που υπάρχουν στην εφαρμογή, στην πράξη, της ελευθερίας.

Αυτό, όμως, αποτελεί ένα μεγάλο κεφάλαιο που θα πρέπει να αναπτυχθεί κάποια άλλη φορά.

Σ'αυτό το topic ας εξετάσουμε μόνο τη φύση της "ελευθερίας", (δηλαδή το τι σημαίνει "ελευθερία").

Φιλικά

Κηφύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 00:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Σήμερα λόγω των εσφαλμένων πεποιθήσεων , έχομε δημιουργήσει ένα φράγμα γύρω μας , έχομε δεθεί με αλυσίδες , ενώ θα έπρεπε να επιδιώκουμε την αποδέσμευση της ζωής μας .

Η σκέψη για να λειτουργεί ομαλά και να επιτύχει τον σκοπό της , δεν πρέπει να επηρεάζεται ούτε από προκαταλήψεις , ούτε από κάθε είδους αδυναμίες , ούτε να αναγνωρίζει φραγμούς , εμπόδια ή όρια στην έρευνά της .

Χωρίς να περιφρονεί τα πορίσματα της σκέψης των άλλων και την εμπειρία των ανθρώπων που προηγήθηκαν , η ελεύθερη σκέψη πρέπει να κρίνει αυτά με το πρίσμα της ατομικής ικανότητας , εάν δεν θέλει να συνθλιβεί κάτω από τον όγκο της αυθεντίας ή του αλάθητου των άλλων και να γίνει έτσι απλός δουλικός δέκτης ξένων ιδεών και αλλότριας σκέψης .

Η σκέψη για να πετύχει τον σκοπό της , ο οποίος δεν είναι τίποτα άλλο παρά η κατανόηση της πραγματικότητας με την ατομική προσπάθεια και ικανότητα και η αφομοίωση του ανθρώπου προς την αλήθεια , πρέπει να μην αφήνει κανένα φαινόμενο ανεξερεύνητο , να ανακαλύπτει τα αίτια και να φθάνει να γνωρίζει τον σκοπό κάθε ενσυνείδητης ή μη μορφής , ανθρώπινης ή υπερανθρώπινης .

Η ακτίνα της σκέψης υπερβαίνει τα όρια της έρευνας , τα οποία μπορεί να αγγίξει η ικανότητα των ανθρώπινων αισθήσεων .

Συνεπώς , μόνο με τη σκέψη συλλαμβάνομε την εικόνα του απείρου με τις άπειρες εκδηλώσεις του και μόνο με αυτήν μπορούμε να το ερευνήσουμε και να το κατανοήσουμε , επιτυγχάνοντας , την καθολική εποπτεία κάθε επαισθητού (αυτό που γίνεται αντιληπτό με τις αισθήσεις) .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 01:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Ας εξετάσουμε σήμερα την Ελευθερία του λόγου:

Τα πορίσματα της σκέψης θα ήταν στείρα και ανωφελή για το σύνολο και την κοινωνία εάν παρέμεναν μέσα στον εγκέφαλο του ανθρώπου , ο οποίος τα συνέλαβε και δεν μεταδιδόντουσαν με το λόγο στους υπόλοιπους ανθρώπους .

Η εμπειρία και η ανθρώπινη γνώση , με τις οποίες επιτυγχάνεται η πνευματική πρόοδος και η εξέλιξη του ανθρώπινου γένους , δεν θα υπήρχε , εάν έλειπαν η ελευθερία της σκέψης και του λόγου .

Σε όλη την κλίμακα της ζωής μέσα στη φύση διακρίνουμε την παραγωγή των μορφών και τον πολλαπλασιασμό των δυνάμεών τους με την λειτουργία της αλληλεπίδρασης , η οποία χαρακτηρίζεται από τους ανθρώπους σαν Νόμος Αγάπης.

Ο βασικός και πρωταρχικός αυτός Μέγας ή θείος Νόμος , έχει την εφαρμογή του σε όλες τις εκφάνσεις , σε όλες τις λειτουργίες , σε όλα τα φαινόμενα , τα οποία παράγουν οι μορφές στη φύση .

Η σκέψη , παράγωγο της ανθρώπινης μορφής , για να είναι παραγωγική σε αυτήν πρέπει να επιδρά στην σκέψη των άλλων και η επίδραση αυτή γίνεται μόνο με τον λόγο .

Έτσι πολλαπλασιάζονται οι ιδέες , με την αλληλεπίδραση , με την σύγκριση , όπως ακόμη και της σύγκρουσης .

Επιζούν δε εκείνες , οι οποίες φέρουν το σπέρμα της αλήθειας και έτσι γίνονται αθάνατοι , διασώζονται επ’άπειρον , ακατάλυτοι από τον χρόνο και οιανδήποτε ανθρώπινη δύναμη .

Και το αποτέλεσμα αυτό κατορθώνεται με τη δύναμη του λόγου , ο οποίος δικαίως ονομάσθηκε η μαγική δύναμη του ανθρώπου .

Συμπερασματικά , καταλήγουμε στο να αποδεχθούμε , ότι η ελευθερία της σκέψης , για να είναι αποτελεσματική και παραγωγική , πρέπει να ακολουθείται απαραίτητα από την ελευθερία του λόγου .

Η τριλογία της ατομικής ελευθερίας της Σκέψης , του Λόγου και της Συνειδήσης , πρέπει να γίνει ο Πολικός Αστέρας κάθε ανθρώπινου συστήματος που αποβλέπει στην πραγματική πρόοδο και του ατόμου και της κοινωνίας ολόκληρης .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 10:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς -Η σκέψη για να λειτουργεί ομαλά και να επιτύχει τον σκοπό της , δεν πρέπει να επηρεάζεται ούτε από προκαταλήψεις , ούτε από κάθε είδους αδυναμίες , ούτε να αναγνωρίζει φραγμούς , εμπόδια ή όρια στην έρευνά της .

Φίλε Κηφεύς άγγιξες ένα σοβαρό κομμάτι που δημιουργείται μέσα από την ελευθερία της σκέψης και του λόγου .

Η προκατάληψη .

Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου, πιστεύω να μπορώ να τοποθετηθώ το απόγευμα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 11:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς:
Η σκέψη για να λειτουργεί ομαλά και να επιτύχει τον σκοπό της , δεν πρέπει να επηρεάζεται ούτε από προκαταλήψεις , ούτε από κάθε είδους αδυναμίες , ούτε να αναγνωρίζει φραγμούς , εμπόδια ή όρια στην έρευνά της.

Αυτό πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη μόρφωση αλλά κυρίως με τη φιλοσοφική διάθεση του ατόμου.

Πριν λίγο καιρό έδωσα σε μια γειτόνισσά μου περίπου (50 ετών), φρέσκα αυγά για την εγγονή της (3 ετών), που είχε έρθει από την Αθήνα. Ήταν απόγευμα και για να τα πάρει έπρεπε πρώτα λέει να τα αφήσω στο έδαφος και όχι να της τα δώσω απευθείας στα χέρια!

Αρνήθηκα και επέμενα!........τελικά άκαμπτη και παρ’ όλη την προσπάθεια μου, με επιχειρήματα, πήγε να φύγει ενοχλημένη! οπότε αναγκαστικά τα άφησα κάτω και τα πήρε!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 12:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
Αρνήθηκα και επέμενα!........τελικά άκαμπτη και παρ’ όλη την προσπάθεια μου, με επιχειρήματα, πήγε να φύγει ενοχλημένη! οπότε αναγκαστικά τα άφησα κάτω και τα πήρε!

Πάλι καλά που είχε αίσιο τέλος η ιστορία ! Γιατί δεν ξέρεις τι θα μπορούσε να σου κάνει με τα αυγά μετά που τα πήρε... !

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 11:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:

Αρνήθηκα και επέμενα!........τελικά άκαμπτη και παρ’ όλη την προσπάθεια μου, με επιχειρήματα, πήγε να φύγει ενοχλημένη! οπότε αναγκαστικά τα άφησα κάτω και τα πήρε!


quote:
Κηφεύς:

Πάλι καλά που είχε αίσιο τέλος η ιστορία ! Γιατί δεν ξέρεις τι θα μπορούσε να σου κάνει με τα αυγά μετά που τα πήρε... !


Ή να διαβάζει τις Συζητήσεις και να αρχίσει να σε κυνηγάει τώρα με τίποτα αυγά!

Ήθελα πολύ καιρό τώρα να γράψω κάποια πράγματα για την ελευθερία και να δώσω κάποια ερεθίσματα και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες για δική τους σκέψη αλλά και για έναν μεταξύ μας διάλογο.

Πολλές φορές αναρωτιόμαστε για την Ελευθερία σε πολλά πεδία δράσης του ανθρώπινου πνεύματος και της ίδιας της ζωής εν γένει.
Ελεύθερη βούληση, Ελευθερία του Λόγου, Ελευθερία της σκέψης, συναισθηματική - πνευματική ελευθερία κλπ.

Τι είναι η ελευθερία του Λόγου άραγε;
Μια έννοια πολύ παρερμηνευμένη η οποία συγχέεται πολλές φορές με την ελευθερία της έκφρασης του λόγου κι όχι του Λόγου, του Νου και της καθαρής σκέψης.
Είναι πολύ φυσιολογικό ο άνθρωπος να θέλει να εκφραστεί, να επικοινωνήσει τις ιδέες του, να "απλωθεί", να θέλει να μοιραστεί ανησυχίες και προβληματισμούς και να γονιμοποιήσει την σκέψη τόσο του ίδιου όσο και των συνανθρώπων του.
Πολλές φορές λοιπόν, η ελευθερία που ζητάει όσον αφορά αυτήν την έμφυτη τάση του χάνει το νόημα της κι αποκτάει ένα πολύ διαφορετικό.
Αυτό του να λέμε ό,τι θέλουμε, αγνοώντας τα όρια που θα πρέπει να έχει αυτός ο λόγος, να το λέμε όπως θέλουμε και χωρίς να αναλογιζόμαστε εάν αυτή η "ελευθερία" μας καταστρατηγεί κι ακυρώνει την ελευθερία των γύρω μας.
Είναι αυτό λοιπόν ελευθερία;
Η ελευθερία δεν θα πρέπει να έχει όρια;

Κι η Ελευθερία του Λόγου τι είναι;
Πόσο συνυφασμένη είναι με την ελευθερία της σκέψης, του νου και την προσπάθεια αποδέσμευσης του από όλα τα νοητικά δεσμά που έχει επιβάλλει το ίδιο το άτομο στον εαυτό του - καθώς κι όλοι εκείνοι οι φορείς οι οποίοι έχουν διαμορφώσει την κοσμοθέαση του από την στιγμή που γεννήθηκε - από τις προκαταλήψεις και τις παγιωμένες θέσεις κι αντιλήψεις;
Μήπως λοιπόν αυτή είναι η πραγματική Ελευθερία του Λόγου και θα πρέπει να ιδωθεί ξεχωριστά από την ελευθερία της έκφρασης του λόγου;
Ένας διαρκής αλλά μαγευτικός αγώνας που μας επιτρέπει να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και μας αποκαλύπτει τον κόσμο γύρω μας με λιγότερα πέπλα από όσα του είχαμε προσάψει.

Όσο πιο εκλεπτυσμένος και "καθαρός" λοιπόν είναι ο Λόγος μας, πόσο ανώτερη γίνεται άραγε η έκφραση της σκέψης μας κι η επικοινωνία μας με τους συνανθρώπους μας;

Κάπου εδώ στο παιχνίδι θα μπορούσε να μπει κι έννοια της ελεύθερης βούλησης.
Αλήθεια, τι είναι άραγε η ελεύθερη βούληση και πόσο απαλλαγμένη μπορεί να είναι από αίτια κι επιθυμίες;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 06:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νους/σκέψη από την φύση του πάντα θα βρίσκεται σε μια άγρυπνη και διαρκής λειτουργία (εγρήγορση), όταν όμως ο Νους/σκέψη αγνοεί την ικανότητα (γνώση) να μετακινεί στέρεες πεποιθήσεις, έννοιες (έλλειψη πληροφόρησης), προκαταλήψεις, πάντα θα είμαστε σκεπασμένοι μέσα σε συντρίμμια παλιών αληθειών (προκαταλήψεις)…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 07:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Νους/σκέψη από την φύση του πάντα θα βρίσκεται σε μια άγρυπνη και διαρκής λειτουργία (εγρήγορση), όταν όμως ο Νους/σκέψη αγνοεί την ικανότητα (γνώση) να μετακινεί στέρεες πεποιθήσεις, έννοιες (έλλειψη πληροφόρησης), προκαταλήψεις, πάντα θα είμαστε σκεπασμένοι μέσα σε συντρίμμια παλιών αληθειών (προκαταλήψεις)…

Το θέμα είναι εάν αυτό συμβαίνει και το αγνοούμε ή αν συμβαίνει και το γνωρίζουμε αλλά βαριόμαστε να το αλλάξουμε ή αν δεν θέλουμε να κοπιάσουμε για να το αλλάξουμε.
Γιατί εάν συμβαίνει το πρώτο, ας είναι.
Εάν συμβαίνει το δεύτερο...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 11:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, αυτό που είναι παλιό, η βιομηχανική εποχή
που ζούμε, αν μπορούμε να την πούμε έτσι,λογικά, τελειώνει και
θα φύγει στην ώρα της..
Ακόμη και η ελευθερία που τώρα δείχνει πια τόσο συγκεχυμένη
έννοια,θα ειδωθεί κατω απο νέο πρίσμα, απο το πλάσμα που θα προκύψει
στην εξέλιξη του ανθρώπου, αφού, με γνώμωνα ότι η εποχή που ζούμε
είναι εποχή σήψης και τέλους, η νέα εποχή του ανθρώπου, θα
έχει αλλα όρια, που πιθανόν τώρα, δεν μπορούμε κάν να δούμε...
Δεν μπορούμε εμείς, αλλά θα μπορεί αυτός που έρχεται,ο νέος
άνθρωπος, να δώσει λύσεις, αυτος που θα προκύψει μέσα απο τις
έντονες συγκρούσεις για βασικά και παγκόσμια ζητήματα, στο
τέλος αυτής της εποχής...Αυτός που θα ελευθερωθεί απο ην
ύλη..
Μια αλλαγή μεγάλη, που θα επακολουθήσει,αν το σκεφτεί κανείς,
μπορεί να απελευθερώσει μεγάλες πνευματικές δυνάμεις
απο την υγειή πληθυσμιακή κοινότητα του ανθρώπου, ικανή να
προχωρήσει την αντίληψη στα πραγματικά της πλαίσια, ώστε λέξεις
σαν την ελευθερία να είναι ορισμένες κι όχι αόριστες κι αφηρημένες
εξηγήσεις ενός ημιμαθή....
Μπορούμε να δούμε την ελευθερία στο μέλλον; Θα είμαστε σίγουρα
πιο κοντά στην έννοια..Το παρελθόν, είναι άλλης εποχής και αντίληψης,
δεν αρκεί για ότι έρχεται, ειδικά αν είναι τόσο διαφορετικό
απο το τώρα, όσο υπολογίζεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 13:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια αλλαγή μεγάλη, που θα επακολουθήσει,αν το σκεφτεί κανείς, μπορεί να απελευθερώσει μεγάλες πνευματικές δυνάμεις
απο την υγειή πληθυσμιακή κοινότητα του ανθρώπου, ικανή να
προχωρήσει την αντίληψη στα πραγματικά της πλαίσια, ώστε λέξεις
σαν την ελευθερία να είναι ορισμένες κι όχι αόριστες κι αφηρημένες
εξηγήσεις ενός ημιμαθή....

trexagireve

Με βρίζεις ή μου φαίνεται ;;

Να το ξεκαθαρίσεις !!

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 13:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον άνθρωπο εν γένει εννοώ φίλε μου Κηφεύς, που
ακόμη μαθαίνει την έννοια και το εύρος της λέξεως
ελευθερία..Σε καμία περιπτωση δεν θα είχα τέτοια
πρόθεση, πόσο μαλλον, εφόσον σε έχω διαβάσει...
Φίλε μου, εννοώ την αντίληψη της ελευθερίας στον άνθρωπο,
δεν είναι ημιμαθής; Γνωρίζουμε τις οριακές διστάσεις της
ελευθερίας; όχι βέβαια..Αυτό εννοώ, ότι μας εμποδίζει και
να κατανοήσουμε περαιτέρω τις έννοιες όπως η ελευθερία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 14:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε καμία περιπτωση δεν θα είχα τέτοια
πρόθεση, πόσο μαλλον, εφόσον σε έχω διαβάσει...

trexagireve

Γράφεις: εφόσον σε έχω διαβάσει....

...και παρακάτω... ξέχασες να γράψεις το συμπέρασμα που έβγαλες.

Μέχρι τώρα δεν μου επέτρεψε η αγωγή μου να συζητήσω στο επίπεδό σου.

Αλλά πρόσεξε δεν είναι μέθοδος πίσω από την ανωνυμία μας να κρυβόμαστε και να βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του (πολλά ή λίγα έχει, ανάλογα με την προσωπικότητά και το χαρακτήρα του).

Αλλά και αν ακόμη, όπως ισχυρίζεσαι, δεν αναφέρεσε σε μένα, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να προχωρείς σε χαρακτηρισμούς προς κάθε καυεύθυνση και όποιον πάρει η μπάλλα.

Δύο πράγματα περιμένω να γράψεις, χωρίς κουτοπονηριές (που δεν είναι ένδειξη εξυπνάδας, αλλά τουλάχιστον ιδιάζουσας βλακείας) στο επόμενο μήνυμά σου :

1)Το συμπέρασμα που αφορά την παράγραφό σου, που παρέθεσα στην αρχή.

2) Εφόσον, όπως λες δεν αναφέρεσαι σε μένα, να ζητήσεις δημόσια συγγνώμη από το ανώνυμο πλήθος των συνανθρώπων σου που τους χαρακτήρισες ημιμαθείς.

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 14:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή κάπου έχεις αρχίσει και ξεφεύγεις Κηφεύς,
μιλούσα σε άλλους και εκτός απο τις θέσεις σου καλά
θα ήταν να δέχεσαι κι ότι οι άλλοι έχουν τις δικές τους...
Βασική αρχή της ελευθερίας του λόγου....
Απο κει κι έπειτα, αν δεν καταλαβαίνεις, μην εκτίθεσαι....
Βολιώτικα σύνδρομα, είναι αυτά;
Επειδή τα παραλές με την ημιμάθεια,έχω αυτή τη γνώμη και
το λιγότερο δεν θα ζητήσω συγνώμη γιατί βλέπω την ανοησία του
ανθρώπου που ονομάζει ελευθερία, αλλα δεν τηρεί και γι αυτο τον θεωρώ ημιμαθή..Αν διαφωνείς, δεν με απασχολεί...
Σε όποια θέμα και να γράφεις προτιμάς τον μονόλογο, επέτρεψε και
στους άλλους να επικοινωνούν, δεν είναι δικό σου το σάιτ...
Και ελπίζω ότι δεν θα κάνεις το λάθος να επανέλθεις....
Το παράδειγμα σου δείχνει την ημιμάθεια του σημερινού ανθρώπου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 15:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή κάπου έχεις αρχίσει και ξεφεύγεις Κηφεύς,
μιλούσα σε άλλους και εκτός απο τις θέσεις σου καλά
θα ήταν να δέχεσαι κι ότι οι άλλοι έχουν τις δικές τους...
Βασική αρχή της ελευθερίας του λόγου....
Απο κει κι έπειτα, αν δεν καταλαβαίνεις, μην εκτίθεσαι....

Το ποιός έχει εκτεθεί μέχρι τώρα και πόσες φορές, από τους δυο μας το ξέρουν όλοι οι συνομιλητές και οι αναγνώστες.

Έχε υπ'όψη σου ότι πρέπει να έχεις ένα ελάχιστο αυτογνωσίας (για ρώτα τον εαυτό σου αν τόχεις) για να δίνεις παραινέσεις και συμβουλές στους άλλους.

quote:
Επειδή τα παραλές με την ημιμάθεια,έχω αυτή τη γνώμη και
το λιγότερο δεν θα ζητήσω συγνώμη γιατί βλέπω την ανοησία του
ανθρώπου που ονομάζει ελευθερία, αλλα δεν τηρεί και γι αυτο τον θεωρώ ημιμαθή..Αν διαφωνείς, δεν με απασχολεί...

Αφού δεν ζητάς συγγνώμη από τους συνανθρώπους σου και τους θεωρείς όλους ημιμαθείς ας τους υπερασπιστώ εγώ ανταποδίδοντας τον χαρακτηρισμό:

Δεν μου λες εσύ πού κατατάσσεις τον εαυτό σου ;;

Στους γνώστες; στους μορφωμένους; στους αμαθείς; στους ημιμαθείς (που θα ήταν τίτλος τιμής για σένα); στους πονηρούς; στους ηλίθιους; ή στους θρασείς;

Και παίρνοντας αφορμή από τον τελευταίο χαρακτηρισμό του "θράσους', δεν αποτελεί ιδιαίτατο θράσος να απαξιώνεις εντελώς την "επιστήμη" σε εκείνα τα ανεπανάληπτα μηνύματά σου στο topic "Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ.." . Καλά δεν καταλαβαίνεις ότι κάνεις τεράστια ζημιά στο esoterica απομακρύνοντας όλους τους επιστήμονες με αυτά που γράφεις; Και μη μου πεις ότι έπεσα σε μεγάλο παράπτωμα που αναφέρθηκα σε άλλο topic, γιατί αυτό είναι πταίσμα μπροστά σε πολύ χειρότερες ενέργειες που έχεις κάνει εσύ.

Συμμαζέψου γιατί δεν πας καλά!!

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσιρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 17:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έχεις γελοιοποιηθεί αρκετά απο μόνος σου
Κηφεύς, σε αφήνω στο παραλήρημα σου, το οποίο αν
συνεχισθεί, θα αναγκαστω να σου απαντήσω, γιατί ότι
είσαι αρχάριος φαινεται, αλλά και τόσο μ....κας,δεν το
περίμενα...
Ζηλιάρη βολιώτη....
Σε ευχαριστώ που με διαβάζεις, αλλά έχουμε διαφορετική γωνία
οπτικής: Εσύ τα βλέπεις μέσα απο το μονόλογο σου...
Αυτοσαρκάζεσαι;
Ελπίζω ότι θα συνετισθείς, γιατί πάλι για κόντρα το πας και σε
έχω βαρεθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 18:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή έχεις γελοιοποιηθεί αρκετά απο μόνος σου
Κηφεύς, σε αφήνω στο παραλήρημα σου, το οποίο αν
συνεχισθεί, θα αναγκαστω να σου απαντήσω, γιατί ότι
είσαι αρχάριος φαινεται, αλλά και τόσο μ....κας,δεν το
περίμενα...

Κλιμακώνεις με βρισιές. Έχεις χάσει κάθε ίχνος αυτοέλεγχου.
Σε πληροφορώ ότι κανένας δεν σου έδωσε το δικαίωμα να κλείνεις εσύ τα θέματα που ανοίγεις με τους συνομιλητές σου και μάλιστα με πρόστυχους τρόπους.
Εάν ήθελα δεν θα σε άφηνα να εξακολουθείς να κάνεις αυτό που κάνεις και να το θεωρείς και εξυπνάδα.
Σταμάτα να βάζεις ταφόπετρα στα μηνύματα των άλλων πετώντας ανεπίτρεπτες κουβέντες χωρίς να γνωρίζεις τους συνομιλητές σου.
Να είσαι σίγουρος ότι στο τέλος θα βρεις τον μπελά σου.

quote:
Σε ευχαριστώ που με διαβάζεις, αλλά έχουμε διαφορετική γωνία
οπτικής:

Μόνο αυτό έλειπε. Να έχουμε και την ίδια οπτική γωνία. Τέτοιο ξεπεσμό δεν έχω πρόθεση να έχω.

quote:
Αυτοσαρκάζεσαι;

Και μια συμβουλή (μόνο εσύ θα δίνεις;): Πριν χρησιμοποιείς μια λέξη να ρωτάς πρώτα και κανένα γνωστό σου τι σημαίνει. Πού τον είδες τον αυτοσαρκασμό;

quote:
Ελπίζω ότι θα συνετισθείς, γιατί πάλι για κόντρα το πας και σε έχω βαρεθεί...

Εσένα δεν σ'απασχολεί που σε έχουν βαρεθεί όλοι;

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 18:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει το πρόβλημα σου μαζί μου
Κηφεύς, αλλα παράγινε...Χωρίς να σου απευθύνει κανείς το
λόγο ξεκινάς μια ανεκδιήγητη επιθεση που αν το δεις και σύ
ψύχραιμα, θα καταλάβεις ότι το λιγότερο συγνώμη, οφείλεις,
αλλά, έλα όμως που ο εγωισμός σου δεν σε αφήνει,χωρίς να
καταλαβαίνεις, ότι είσαι λάθος κι αυτό φαίνεται...Δεν φτάνει
η συκοφάντηση...
Εκτέθηκες, όμως, πλέον και θα σε παρακαλούσα να μην ξανααναφερθείς
σε μένα,ούτε εγώ σε σένα, ώστε να πάψει να είναι προσωπικό θέμα
το θέμα του τοπικ..
Γράφεις τις απόψεις σου και γράφω τις δικές μου....Δέξου απλά
συνταγματικά δικαιώματα του πολίτη...Και για μένα και για
όλους ...
Μην μας περνάς για ακροατήριο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 19:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει το πρόβλημα σου μαζί μου
Κηφεύς, αλλα παράγινε...Χωρίς να σου απευθύνει κανείς το
λόγο ξεκινάς μια ανεκδιήγητη επιθεση που αν το δεις και σύ
ψύχραιμα, θα καταλάβεις ότι το λιγότερο συγνώμη, οφείλεις,
αλλά, έλα όμως που ο εγωισμός σου δεν σε αφήνει,χωρίς να
καταλαβαίνεις, ότι είσαι λάθος κι αυτό φαίνεται...Δεν φτάνει
η συκοφάντηση...
Εκτέθηκες, όμως, πλέον και θα σε παρακαλούσα να μην ξανααναφερθείς
σε μένα,ούτε εγώ σε σένα, ώστε να πάψει να είναι προσωπικό θέμα
το θέμα του τοπικ..
Γράφεις τις απόψεις σου και γράφω τις δικές μου....Δέξου απλά
συνταγματικά δικαιώματα του πολίτη...Και για μένα και για
όλους ...
Μην μας περνάς για ακροατήριο...

Σου έχει γίνει έμμονη ιδέα ότι όλοι οι άλλοι εκτίθενται εκτός από σένα.

Εν πάση περιπτώσει αυτό από σένα εξαρτάται. Δεν θα ξανααναφερθώ σε σένα αν δεν μου ξαναπαντήσεις.

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 19:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος κάνει λάθος, οφείλει να το παραδέχεται,
αυτός που δεν κάνει, δεν εκτίθεται...
Όσο για ..απαντήσεις, εσύ εκλαμβάνεις αναφορές σε άλλους,
ως απαντήσεις προς εσένα, πως θα γλυτώσω;
Συγκρατήσου και μην νομίζεις ότι εδώ είναι πασαρέλα..
Κουβέντα κάνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 00:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus-Το θέμα είναι εάν αυτό συμβαίνει και το αγνοούμε ή αν συμβαίνει και το γνωρίζουμε αλλά βαριόμαστε να το αλλάξουμε ή αν δεν θέλουμε να κοπιάσουμε για να το αλλάξουμε.
Γιατί εάν συμβαίνει το πρώτο, ας είναι.
Εάν συμβαίνει το δεύτερο...

Υπάρχει και μια άλλη περίπτωση που κατά την γνώμη είναι εξίσου σοβαρή ….

Το να μην έχουμε την «δύναμη» να αντικρίσουμε την αλήθεια (γνώση), φοβούμενοι να μην χάσουμε την υποτιθέμενη ασφάλεια/τοίχος που έχουμε χτίσει τριγύρω μας .

Όπως πολύ σωστά λέει και ο Κηφεύς …. «Σήμερα λόγω των εσφαλμένων πεποιθήσεων , έχομε δημιουργήσει ένα φράγμα γύρω μας , έχομε δεθεί με αλυσίδες , ενώ θα έπρεπε να επιδιώκουμε την αποδέσμευση της ζωής μας .»

trexagireve και Κηφεύς θα σας παρακαλέσω παρά πολύ το να μην φορτίσουμε και αυτό το τοπικ με «ανώφελες» συγκρούσεις .

trexagireve αόριστοι χαρακτηρισμοί όπως αυτός που έκανες …. «ώστε λέξεις
σαν την ελευθερία να είναι ορισμένες κι όχι αόριστες κι αφηρημένες
εξηγήσεις ενός ημιμαθή....»
είναι λογικό να προσβάλουν, αφού (θέλω να πιστεύω «ειλικρινά» μη εσκεμμένα), αφήνονται να αιωρούνται στον αέρα…

Κηφεύς αν και καταλαβαίνω τον λόγο της «αγανάκτησης» σου δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να συνεχίσει αυτή η παρεξήγηση, αφού λίγο πολύ όλοι διαβάζουμε το τι γράφει κάθε μέλος στα φόρουμ του esoterica και αναλόγως εκτίθεται μέσα από αυτά που προσφέρει σε έναν διάλογο ή από μια κατάθεση απόψεων …


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 10:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενώ εξηγώ το αυτονόητο, φίλε elo, ότι τον σημερινό άνθρωπο
εννοούσα ως ημιμαθή,άλλος παρανόησε....
Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μου μπαίνουν και υποψίες για
εσκεμμένη συκοφάντηση, απο την παρανόηση του Κηφεύς,καθώς δημουργήθηκε θέμα απο αυτόν και μόνο, επειδή νόμιζε ότι
μπορεί να εννοούσα αυτόν ως ημιμαθή, έτσι στα καλά του
καθουμένου...
Λάθος, όμως, νόμιζε ότι αναφερόμουνα σ αυτόν, αφού μιλούσα
σε σένα αγαπητέ elo και τον D. I....
Εσύ τώρα που είδες την αόριστη θέση μου; ¨Η μήπως διαφωνείς
ότι ο άνθρωπος και σήμερα είναι ημιμαθής και ακριβώς επειδή
αυτό γεννά αλαζονεία, είναι πιο εύκολα τα λάθη; Φίλε μου,
ώρες ώρες δεν σε καταλαβαίνω...Και ειδικά αυτό το "χάιδεμα"....
Μήπως έχουν κάποιο πρόβλημα και τα προσέχετε; Λέω εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 20:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve δέχομαι ότι έγινε μια παρερμηνεία σε αυτό που έγραψες χθες, αλλά μια παρερμηνεία που θα μπορούσε να μην είχε γίνει αν ήσουν πιο συγκεκριμένος…

Αν και δυστυχώς ήσουν πιο συγκεκριμένος σε άλλο μήνυμα σου… «γιατί ότι είσαι αρχάριος φαινεται, αλλά και τόσο μ....κας, δεν το περίμενα...»

Βλέπεις φίλε μου το … «κι όχι αόριστες κι αφηρημένες εξηγήσεις ενός ημιμαθή....» που γράφεις όπως και να το κάνουμε είναι εντελώς αόριστο, αφού δεν τοποθετείσαι ακριβώς όπως στο τελευταίο μήνυμα σου… «trexagireve-¨Η μήπως διαφωνείς
ότι ο άνθρωπος και σήμερα είναι ημιμαθής και ακριβώς επειδή αυτό γεννά αλαζονεία, είναι πιο εύκολα τα λάθη;»

Από την άλλη βέβαια αναρωτιέμαι αν ο άνθρωπος θα μπορέσει να έχει ποτέ πλήρη γνώση…

quote:
trexagireve-Φίλε μου,
ώρες ώρες δεν σε καταλαβαίνω...Και ειδικά αυτό το "χάιδεμα"....
Μήπως έχουν κάποιο πρόβλημα και τα προσέχετε; Λέω εγώ...

Δεν πιστεύω ότι κανείς εδώ μέσα έχει ανάγκη για χαΐδεμα, τώρα βέβαια αν αυτή είναι η άποψη σου, δεν υπάρχει και λόγος για να σου αποδείξω το αντίθετο…

Και κάτι άλλο, έχω συνηθίσει να χαϊδεύω μόνο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 21:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Θα συμπληρώσω σήμερα τα όσα έχω να αναφέρω για την ελευθερία του λόγου και θα επανέλθω με επόμενο μήνυμα στην ελευθερία της βούλησης.

Αυτοί που μελετούν τον άνθρωπο , ή αυτοί που τους αρέσει η έρευνα των κοινωνικών φαινομένων δεν θα καταλήξουν ποτέ σε ασφαλή συμπεράσματα και σε κοινωνιολογικά συστήματα που εγγυώνται την πρόοδο και την ευημερία των ανθρωπίνων μαζών και ομάδων , εάν δεν λάβουν υπ’όψη τους , ότι ο άνθρωπος είναι ατομικότητα με προσωπικό χαρακτήρα που μόνο με την Ελευθερία της Σκέψης , του Λόγου και της Συνείδησης προοδεύει και ξετυλίγει τις εσωτερικές της δυνάμεις .

Ό,τι δε ισχύει για ένα άτομο , πρέπει να ισχύει και για τους πολλούς .

Ό,τι ανήκει σε ένα άτομο ανήκει και στους πολλούς σαν δικαίωμα αναφαίρετο και αναπαλλοτρίωτο .

Τέτοιο δικαίωμα είναι η αναγνώριση από όλους, όπως προανέφερα, της Ελευθερίας της Σκέψης , του Λόγου και της Συνείδησης .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy