ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο...."ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ"?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 22:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Η θυσία του άνοιξε τον Άδη και ελευθερώθηκαν οι ψυχές
των πεθαμένων. Μια πράξη καθοριστική για την επιστροφή στον Παράδεισο...»

Δεν μου απαντάς με συγκεκριμένα θεολογικά επιχειρήματα.

Λες, ελευθερώθηκαν οι ψυχές απο τον Άδη. Υπάρχει σχετική προφητεία τέτοιας ανάγκης στην Παλαιά Διαθήκη? Υπάρχει σχετική προφητεία για το έργο του Μεσσία?

Υπάρχει σχετική βεβαιότητα εκ της Καινής Διαθήκης?

Θα ήθελα σε παρακαλώ στοιχεία.

Εφόσον ο Ιησούς, όπως λες, λύτρωσε τον άνθρωπο απο την αμαρτία, πες μου, ισχύει ναι ή όχι το προπατορικό αμάρτημα?

Εφόσον λυτρώθηκε ο άνθρωπος απο τις αμαρτίες δια της θυσίας του Ιησού, τότε γιατί απαγορεύεται στις γυναίκες να εισέλθουνε στο Ιερό του Ναού?

Μήπως εξαιρούνται οι γυναίκες της λυτρώσεως ή τελικά δεν αίρεται καν το προπατορικό αμάρτημα?

Ένα αβάπτιστο κοριτσάκι π.χ. απαγορεύεται να εισέλθει του Ιερού. Εφόσον έχει λυτρωθεί ο άνθρωπος απο τις αμαρτίες, τότε γιατί ισχύει αυτό?

Απο ότι αντιλαμβάνεσαι, υπάρχουνε σειρά απο αντιφάσεις αγαπητέ, οι οποίες είτε είναι κακώς σε εφαρμογή είτε η θυσία δεν είχε το νόημα και αποτέλεσμα που εσύ περιγράφεις.

trexagireve:
«Αυτό όμως που σε προκαλώ, είναι μπορούμε πραγματικά να έχουμε
ιδανικές σχέσεις;»

Προσωπικά δεν είχα και δεν έχω με κανένα πιστό καμίας θρησκείας ουδέποτε πρόβλημα. Πρόβλημα έχω όμως με τις αυθαιρεσίες και την επίπλαστη «αγάπη».

Σέβομαι παραδόσεις και συνανθρώπους, δεν μηδενίζω αλλά κλονίζω καταστάσεις, αυτός και ο λόγος για το ότι τα παιδιά μου έχουνε βαπτιστεί σε ορθόδοξη εκκλησία. Παράξενο έ?

Και όμως, το θέμα είναι κατα πόσο ο χριστιανισμός είναι ειλικρινείς, κατα πόσο έχει μπερδέψει τον Σχολαστικισμό με τον Συμβολισμό, κατα πόσο ο Ιησούς είναι Σύμβολο και όχι μια Σχολαστική αφήγηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 23:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Αγαπητέ μου Γιάπετ, βλέπω ότι καταλαβαίνεις την
διαφορά του Ιησού με τον Απολλώνιο και αν φύγεις
από την εμπάθεια,τότε ίσως δεχτείς και το ότι όπως δέχεσαι
άλλες θρησκείες, θα έπρεπε να δεχτείς και τον χριστιανισμό,
αλλά και να ψάξεις το ρόλο που ήρθε να παίξει...

Φίλε μου, τις διαφορές εγώ τις ξέρω καλά και θα τις αγγίξω παρακάτω.
Όσο για το αν δέχομαι τις άλλες θρησκείες, δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά βεβαίως δέχομαι ότι υπάρχουν όπως υπάρχει και ο χριστιανισμός. Πώς θα μπορούσα να κάνω αλλιώς;

Αν θεωρείς ότι είναι εμπάθεια το γεγονός ότι δεν ακολουθώ πιστά κάποια απ’ αυτές ή τον χριστιανισμό, αυτό για μένα, δεν είναι εμμπάθεια, είναι λογική.

Ο ρόλος που έπαιξε αυτή η θρησκεία, είναι καταγεγραμμένος ιστορικά και άρα, γνωστός.


quote:
Ο Χριστός είπε μια κουβέντα χαρακτηριστική: "Εγώ ειμί ο ποιμήν ο καλός, οι άλλοι είναι κλέφτες και μισθωτοί και όταν έρχεται
ο λύκος, φεύγουν..." ενώ αυτός έμεινε και θυσιάστηκε για να
μας σώσει...

Μη ξαναγυρίσουμε σε παρελθόντες διαλόγους περί σωτηρίας (από τι;), περί «λόγων» του χριστού (που δεν άκουσε κανείς, αλλά τους έγραψαν κάποιοι) και της «εξ’ αποκαλύψεως» αλήθειας.

Εδώ ας περιοριστούμε στη συζήτηση χωρίς κηρύγματα.

Άλλωστε θεωρώ ότι αν μπορούσε να φύγει θα το έκανε (όπως ο Απολλώνιος, που μπορούσε) και δεν θα τον διέσυραν.

Οι μετέπειτα δικαιολογίες γι’ αυτό, είναι για εσωτερική κατανάλωση.


quote:
Αυτή την αλήθεια που αρνείσαι κι εσύ κι άλλοι, είναι
η μοναδική και αν τη δείτε, πέρα από ανθρώπινες εμπλοκές,
θα λυτρωθείτε...

Αυτή είναι η άποψη που θεωρείς εσύ (χωρίς καμμία απόδειξη) αλήθεια.

Πώς είσαι σίγουρος ότι είναι Η ΑΛΗΘΕΙΑ και μάλιστα, βεβαιώνεις κιόλας;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 23:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Schwabe, το μόνο που λέω εδώ και καιρό
είναι ότι η αλήθεια δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο
κανενός εδώ μέσα, αλλά το θέμα είναι αν το ψάχνουμε
με καλό πνεύμα..
Τώρα περί των ερωτήσεων σου:
Υπάρχουν αυτά τα στοιχεία που ζητάς, όταν αναφέρεται
ως αμνός που ήρθε να θυσιαστεί και χαρακτηρίζεται ο έχων τα
κλειδιά του Άδου... γιατί ζητάς από μένα ότι μπορείς να'
βρείς μόνος σου; Γιατί δεν την ψάχνεις λίγο με την Αγία
Γραφή;Το προπατορικό αμάρτημα σβύνεται με το βάπτισμα, γι'
αυτό και βαπτιζόμαστε...Κάθε άνθρωπος γενιέται με το προπατορικό
αμάρτημα και γι αυτό υπάρχει το βάπτισμα...
Ο συμβολισμός του χριστιανισμού έχει να κάνει καθαρά με νοηματα
αιώνια και όχι με γήινα κι αυτό για να εννοούμε οι υλιστές εμείς
οι άνθρωποι... Φίλε μου το αστείο είναι ότι εσύ μπορεί να
είσαι πιο χριστιανός από μένα και να πας παράδεισο κι εγώ κόλαση..
Βλέπεις ο πρώτος που μπήκε στον παράδεισ, δεν ήταν ούτε ο Αδάμ
ούτε ο Μωυσής όυτε κανένας άλλος μεγάλος του χριστιανισμού,
αλλά ο ληστής στον σταυρό...
Φίλε μου Γιάπετ η λογική είναι μερική και αντιπροσωπεύει τις
υπάρχουσες γνώσεις μας, δεν είναι μια αιώνια λογική...
Κι εσύ που τόσα λές περί φανατισμού και κουκουλώματος
της αλήθειας, σκεφτεσαι καθόλου ότι γίνεται αλλά από άλλους
κι όχι από τον χριστιανισμό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 00:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
το μόνο που λέω εδώ και καιρό
είναι ότι η αλήθεια δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο
κανενός εδώ μέσα...



Νομίζω ότι το αντίθετο λες εδώ και καιρό. Ξέρεις πόσες φορές έχεις βεβαιώσει ότι γνωρίζεις την αλήθεια;

Το δύσκολο δεν είναι οι ισχυρισμοί φίλε μου...


quote:
Κάθε άνθρωπος γενιέται με το προπατορικό
αμάρτημα και γι αυτό υπάρχει το βάπτισμα...

Μήπως θέλεις να πείς, κάθε χριστιανός;
Διότι μόνο αυτοί βαφτίζονται όπως πρέπει για να σβηστεί αυτό το αμάρτημα.

Οι άλλοι;;;

quote:
Φίλε μου Γιάπετ η λογική είναι μερική και αντιπροσωπεύει τις
υπάρχουσες γνώσεις μας, δεν είναι μια αιώνια λογική...

Δεν μιλάω για αιώνια λογική, μιλάω για τη δική μου.

Ούτως ή άλλως σ’ αυτήν που λες, δεν έχει κανείς... πρόσβαση.
Ή μήπως όχι;

quote:
Κι εσύ που τόσα λές περί φανατισμού και κουκουλώματος
της αλήθειας, σκεφτεσαι καθόλου ότι γίνεται αλλά από άλλους
κι όχι από τον χριστιανισμό;

Η διαστρέβλωση της αλήθειας δεν είναι προνόμιο του χριστιανισμού, συμβαίνει καθημερινά.

Με τη διαφορά ότι όταν αυτή η διαστρέβλωση γίνεται το μέσο για να βυθίσει στο σκοτάδι την ανθρωπότητα για να την εκμεταλευτεί, να σκοτώνει, να ληστεύει, να απειλεί, να απαξιώνει και να αφορίζει οτιδήποτε διαφορετικό, τότε είναι εγκληματική.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 02:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παπαγαλάκια.........πηγές....... εγώ θα τις σκανάρω πάντως γιατί βαριέμαι να γράφω........... πηγές γράψε γιαπετ........
τα λέμε αύριο.......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 10:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2

Το πόσο σοβαρή είναι η ύπαρξη του Απολλωνίου και του μαθητή του φαίνεται ξεκάθαρα από την αφήγηση του ίδιου αλλά και του μαθητή του του Δάμη! όταν επισκέφτηκαν τις Ινδίες!
Απολλώνιος: <<Είδα>> λέει σε μια από τις ομιλίες του προς τους Αιγυπτίους, <<τους Ινδούς Βραχμάνες να κατοικούν πάνω στη γη, χωρίς να είναι επάνω της, να είναι περιτειχισμένοι χωρίς να έχουν τείχη και, χωρίς να έχουν τίποτα, να έχουν τα πάντα.>>
Ο μαθητής Δάμης τραβάει ποιο πολύ το σκοινί! λέει ότι: <<κοιμούνται κατάχαμα και ότι στρώνουν στο χώμα χορτάρια που μαζεύουν οι ίδιοι>> τους είδε μάλιστα να περπατούν στον αέρα!>>



Γιατί σου κάνει εντύπωση το κείμενο με τους Ινδούς Βραχμάνες? Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις?

Λέει ότι κατοικούν στην γη χωρίς να είναι πάνω της, αυτό ίσως να σημαίνει ότι δεν ασπάζονται τους φυσικούς νόμους της και λόγω του υψηλότατου πνευματικού τους επιπέδου μπορούν και μετεωρίζονται.

Δεν έχουν τίποτα και όμως έχουν τα πάντα. Αυτό είναι όμως και το απόσταγμα του χριστιανισμού, εσύ ειδικά θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις καλύτερα από όλους εδώ μέσα. Για να έχεις τα πάντα δεν χρειάζεται να έχεις τίποτα. Το πνευματικό επίπεδο είναι αυτό που καθορίζει τις ανάγκες σου. Και ο Χριστός εξάλλου είχε πει: γιατί αγωνιάτε για το τι θα φάτε και για το πως θα ντυθείτε (δηλαδή μην σας απασχολούν τα επίγεια, είναι άνευ ουσίας) τα επουράνια να σας απασχολούν. Εννοούσε προφανώς την πνευματική μας εξέλιξη και την προετοιμασία για μια μετέπειτα μετά θάνατον ζωήν.

Το γεγονός ότι περπατούσαν στον αέρα πάλι, γιατί δεν το δέχεσαι? Ο ίδιος ο Χριστός είχε περπατήσει πάνω στο νερό, πριν ακόμη θεοποιηθεί, δηλ. όταν είχε ακόμη τις ανθρώπινες ιδιότητες, και ο Πυθαγόρας επίσης λέγανε οι μαθητές του πως μετεωριζότανε την ώρα της διδασκαλίας.

Όταν έλεγε ο Χριστός ότι όλοι μπορούμε να θεοποιηθούμε αυτό εννούσε νομίζω, μέσω του πνεύματος να κάνουμε πράγματα που για τον απλό άνθρωπο να φαίνονται ακατόρθωτα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 10:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, χαίρομαι που μπορείς να
δεις ότι η αιώνια λογική και αλήθεια δεν είναι
κανενός παό όσους είναι εδώ γιατί άν κάποιος την κατείχε,
δεν θα ήταν εδώ ...
Ψάχνουμε κάτι και όλοι μας μπορούμε να πούμε ότι μπορούμε
να προσφέρουμε, το θέμα είναι ότι πρέπει να συνεργαστούμε
κι όχι να αντιπαλεύουμε τις θέσεις ο ένας του άλλου.
Αυτό που λέω εδώ και καιρό είναι ότι η αλήθεια είναι
ο Χριστός, όχι ότι την κατέχω...
Για το βάπτισμα πιστεύω όι ξέρεις τι είναι και ξέρεις τι
ζητάει να απεχθούμε: Τον διάβολο, οπότε καταλαβαίνεις,
φαντάζομαι ότι το όλο θέμα του προπατορικού αμαρτήματος,
'έχει να κάνει με την σύμπραξη διαβόλου και ανθρώπου στην
παρακοή που οδήγησε στη στενή λογική, αντί της θείας αθωότητας,
που μπορούσε να ανεβάσει τον άνθρωπο με τη μία στη θεική του υπόσταση...
Όσο για την εγκληματική εκμετάλευση της διαστρέβλωσης της αλήθειας
η προκατάλειψη σου για τους χριστιανούς, σε κάνει και λες
ψέματα γιατί είμαι σίγουρος ότι ξέρεις άλλους χειρότερους,
από άλλες κάστες δήθεν θεοσοφιστών κλπ...
Φίλε Seirios12, κανείς δεν αμφισβητεί ότι υπάρχει θεική
ικανότητα και ιδιότητα σε ανθρώπους που έχουν φτάσει σε σημεία
να ίπτανται, αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι όλα ..θεικά,
ή υπάρχουν και δαιμονικά ...πετάγματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 16:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Αγαπητέ μου Γιάπετ, χαίρομαι που μπορείς να
δεις ότι η αιώνια λογική και αλήθεια δεν είναι
κανενός παό όσους είναι εδώ γιατί άν κάποιος την κατείχε,
δεν θα ήταν εδώ ...

Κανείς λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι κατέχει την ΑΛΗΘΕΙΑ ή γνωρίζει, το μονοπάτι που οδηγεί σ’ αυτήν.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις τώρα την παραπάνω διαπίστωση, αφού εγώ ποτέ δεν έχω ισχυριστεί κάτι τέτοιο, σε αντίθεση με τους οπαδούς των θρησκειών (στην περίπτωσή μας, του χριστιανισμού), που μιλάνε συνεχώς για την αλήθεια και μάλιστα βεβαιώνουν κιόλας...

Κι εσύ μιλάς γι’ αυτήν σα να τη γνωρίζεις...


quote:
Ψάχνουμε κάτι και όλοι μας μπορούμε να πούμε ότι μπορούμε
να προσφέρουμε, το θέμα είναι ότι πρέπει να συνεργαστούμε
κι όχι να αντιπαλεύουμε τις θέσεις ο ένας του άλλου.

Γι’ αυτούς που ψάχνουν, ισχύει αυτό που λες, όμως για τους πιστούς έχει σταματήσει η αναζήτηση και είναι "αφοσιωμένοι" στον δρόμο που χάραξαν οι διαθήκες!!

Αυτό δεν το λέω εγώ, τέτοιες είναι οι τοποθετήσεις τους κι αυτό δείχνει δυό πράγματα, κατά την άποψή μου,

Α. Γνωρίζουν για την αλήθεια των διαθηκών, άρα έχουν επιτύχει το αδύνατο, που λέγαμε παραπάνω...

Β. Έχουν δεχθεί αυτήν την αλήθεια, αδιαφορώντας αν είναι αυτό σωστό ή όχι και πορεύονται με βάση αυτήν την παραδοχή...

Ποιό απ’ τα δύο ιασχύει το ξέρουν οι ίδιοι, αλλά αν κρίνει κανείς απ’ τη ζέση και τον ζήλο των απόψεων που εκφράζουν, μπορεί να δει, ότι ενώ ισχύει το δεύτερο και προσπαθούν να βεβαιώσουν το πρώτο!!!

quote:
Αυτό που λέω εδώ και καιρό είναι ότι η αλήθεια είναι
ο Χριστός, όχι ότι την κατέχω...

Σου έχω επισημάνει πάλι, ότι αυτό που λες είναι εγγενώς αντιφατικό, διότι αφού δεν γνωρίζεις την αλήθεια, πώς γνωρίζεις (και δηλώνεις με σιγουριά) ότι ο χριστός είναι αυτή;;;

quote:
Για το βάπτισμα πιστεύω όι ξέρεις τι είναι και ξέρεις τι
ζητάει να απεχθούμε: Τον διάβολο, οπότε καταλαβαίνεις,
φαντάζομαι ότι το όλο θέμα του προπατορικού αμαρτήματος,
'έχει να κάνει με την σύμπραξη διαβόλου και ανθρώπου στην
παρακοή που οδήγησε στη στενή λογική, αντί της θείας αθωότητας,
που μπορούσε να ανεβάσει τον άνθρωπο με τη μία στη θεική του υπόσταση...

Αυτό δεν το σχολιάζω διότι θα πέσουμε στο τρυπάκι με τα γιατί...

Απλά σου λέω ότι, για μένα, ο διάβολος είναι το μέσον για να διατηρήσει ο θεός την "αγαθή" του υπόσταση και το "ενδιαφέρον" του για τους ανθρώπους και έτσι δικαιολογούνται τα κακώς κείμενα στην ανθρωπότητα και ταυτόχρονα δεν τα χρεώνεται ο θεός.

Κάτι σαν αθωωτικό στοιχείο δηλαδή που εφηύραν οι ξύπνιοι για να δέσει το... γλυκό.

Αυτό όμως δεν ισχύει, διότι και ο διάβολος είναι δημιούργημα του ίδιου.

quote:
Όσο για την εγκληματική εκμετάλευση της διαστρέβλωσης της αλήθειας
η προκατάλειψη σου για τους χριστιανούς, σε κάνει και λες
ψέματα γιατί είμαι σίγουρος ότι ξέρεις άλλους χειρότερους,
από άλλες κάστες δήθεν θεοσοφιστών κλπ...

Δεν καταλαβαίνω πού κολλάει το «ψέμματα», τη στιγμή που σου έχω δηλώσει πιό πάνω, ότι δεν θεωρώ τη διαστρέβλωση, αποκλειστικότητα του χριστιανισμού.

Όσον αφορά στα θεοσοφικά κινήματα, έχω σοβαρές επιφυλάξεις, γενικότερα...

quote:
Φίλε Seirios12, κανείς δεν αμφισβητεί ότι υπάρχει θεική
ικανότητα και ιδιότητα σε ανθρώπους που έχουν φτάσει σε σημεία
να ίπτανται, αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι όλα ..θεικά,
ή υπάρχουν και δαιμονικά ...πετάγματα;

Αυτό το θεωρώ ένα διάλειμμα στο λογικό διάλογο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 16:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«το μόνο που λέω εδώ και καιρό είναι ότι η αλήθεια δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο κανενός εδώ μέσα, αλλά το θέμα είναι αν το ψάχνουμε με καλό πνεύμα..»

Προσωπικά βρίσκω εξαιρετική τη δήλωση σου αυτή, όμως γνωρίζεις ότι αυτή σου ακριβώς η δήλωση αποτελεί ανάθεμα για την Ορθοδοξία?

Για την Ορθοδοξία φίλτατε, η αλήθεια δεν μπορεί να ανιχνευθεί οπουδήποτε, αλλά μόνο μέσα απο την Καινή Διαθήκη. Εσύ, συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτή τη θέση?

trexagireve:
«Το προπατορικό αμάρτημα σβύνεται με το βάπτισμα, γι' αυτό και βαπτιζόμαστε..»

Σβύνεται όντως?

Δυο απλά ερωτήματα, το ένα αφορά το τώρα και το άλλο το πριν:

Α) Το προπατορικό αμάρτημα, σύμφωνα με τα όσα διδάσκει ο χριστιανισμός, επέφερε και την φθορά και τον θάνατο στον άνθρωπο. Έκτοτε, ο άνθρωπος φθείρεται, παθαίνει διάφορες φοβαρές αρρώστιες, πεθαίνει και υποφέρει.

Εφόσον το προπατορικό αμάρτημα σβύνεται, τότε γιατί ισχύουν για τον βαπτισμένο χριστιανό αυτές οι συνέπειες του προπατορικού αμαρτήματος? Θέλεις μήπως να μας πεις ότι......μερικώς σβύνεται η αμαρτία?

Και εφόσον είναι έτσι, εκ ποίων λόγων του Ιησού ή των Ευαγγελιστών προκύπτει αυτή η ποιοτική αλλά και ουσιαστική απαλλαγή εκ της αμαρτίας δια του βαπτίσματος?

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι ότι το «σβύσιμο» που λες, δεν έχει ουσιαστικό αντίκρυσμα.

Β) Απο ποιά εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης προκύπτει η ανάγκη βαπτίσματος, ώστε να σβυστεί το προπατορικό αμάρτημα? Και κυρίως, απο ποιό εδάφιο της Π.Δ. προκύπτει ότι γενικώς το προπατορικό αμάρτημα κληρονομήθηκε σε όλους τους ανθρώπους?

Διότι, εάν δεν προκύπτει κληρονομικότητα του προπατορικού αμαρτήματος, τότε ποιό το νόημα του βαπτίσματος ή του «σβυσίματος»?

Και τα λέω όλα ετούτα, διότι ας μην ξεχνάμε ότι ούτε η ίδια η Παναγία δεν βαπτίστηκε ποτέ της....

trexagireve:
«Φίλε μου το αστείο είναι ότι εσύ μπορεί να είσαι πιο χριστιανός από μένα και να πας παράδεισο κι εγώ κόλαση..»

Φίλτατε μπορεί και να είναι έτσι. Μπορεί και όχι.

Η ουσία είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ εκ των φερομένων ως εκπροσώπων του Ιησού δεν είναι σε θέση να πείσει. Πιστεύω ότι ο ίδιος ο Ιησούς ποτέ δεν θα είχε φανταστεί τα χάλια που θα έφτανε κάποια στιγμή μια θρησκεία με επικεφαλίδα το όνομα του....

trexagireve:
« Βλέπεις ο πρώτος που μπήκε στον παράδεισ, δεν ήταν ούτε ο Αδάμ ούτε ο Μωυσής όυτε κανένας άλλος μεγάλος του χριστιανισμού, αλλά ο ληστής στον σταυρό...»

Διατηρώ θεολογικά πάμπολλες επιφυλάξεις....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 00:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Απολλώνιος λατρεύτηκε, όσο βρισκόταν εν ζωή αλλά και μετά θάνατον. Χτίστηκαν ιερά και ναοί , προς τιμήν του, σε πολλές πόλεις της Μ. Ασίας.

Και όλ’ αυτά, χωρίς αυτοκρατορικά διατάγματα, καταστροφές, σφαγές και ιερή εξέταση.

Όπως αναφέρουν ο Φιλόστρατος, η Αυγούστα ιστορία και ο Δίων Κάσσιος, κόπηκαν νομίσματα με τη μορφή του και καθιερώθηκαν εορτές για να τον τιμήσουν.

Στα Άδανα της Τουρκίας, υπάρχει μαρμάρινη επιγραφή, απ’ το ιερό των Αιγών, η οποία αναφέρει: "Αυτός που από τον Απόλλωνα πήρε τ’ όνομά του και λάμποντος απ’ τα Τύανα, έσβησε τις αρρώστιες των ανθρώπων. Ο ουρανός τον έστειλε για να απαλλάξει τους θνητούς απ’ τους πόνους".

Ο Καρακάλλας, έχτισε στα Τύανα, ηρώο και στη Ρώμη ιερό, προς τιμή του Απολλώνιου, επειδή θεραπεύτηκε απ’ αυτόν και από τον Ασκληπιό.

Ο Ηλιογάβαλος τον λάτρευε σαν θεό. Ο Αυρηλιανός επίσης, λάτρευε τον Απολλώνιο, όπως αναφέρεται στη βιογραφία του στην Αυγουσταία ιστορία, και από τον Φλάβιο Βοπίσκο.

Για τον μεγάλο Ασπολλώνιο, έγραψαν, εκτός απ’ τον Φιλόστρατο (που τόσο συκοφαντήθηκε απ’ την εκκλησία), ο Δάμις ο Νινευίτης (ο πιστός μαθητής του) ο οποίος στα απομνημονεύματά του, γράφει για μεγάλο Έλληνα ότι μετείχε στις αυτοκρατορικές υποθέσεις, επέκρινε δημοσίως τη διακυβέρνηση του Νέρωνα και τάχθηκε εναντίον του Δομετιανού, που τον είχε φέρει στην αυλή του, με σκοπό να τον καταδικάσει σε θάνατο, επίσης ότι ήταν φίλος και σύμβουλος του Βεσπασιανού και του Τίτου.

Ο Μάξιμος ο Αιγιεύς περιγράφει τις θεραπείες ασθενών κατά την παραμονή του Απολλώνιου στις Αιγές και την Κιλικία, στο "περί της εν Αιγές διατριβής".

Ο Μοιραγένης, έγραψε για τα θαύματα και τη φιλοσοφία του Απολλώνιου, σε τέσσερα βιβλία.
Ο Αμμιανός Μαρκελίνος, στην ιστορία του, γράφει ότι γεννήθηκε (γύρω στο 4 μαχχ) κοντά στην ιερή πηγή του Ασβαμαίου Διός των Τυάνων και γι’ αυτό τον αποκαλούσαν γιό του.

Σε ηλικία 14 ετών, ο πατέρας του τον έστειλε στην φιλοσοφική σχολή της Ελληνικής πόλη της Ταρσού. Όμως λόγω της έκφυλης ζωής που επικρατούσε σ’ αυτήν την πόλη, ζήτησε απ’ τον πατέρα του να μείνει στις Αιγές της Κιλικίας, όπου υπήρχε ονομαστός ναός του Ασκληπιού και μετακόμισε εκεί με τον δάσκαλό του.

Εκεί διδάχτηκε Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Επίκουρο, Χρύσιππο και άλλους και σε ηλικία 16 ετών διδάχτηκε την Πυθαγόρια φιλοσοφία, που λαχταρούσε, από τον φιλόσοφο Εύξενο, απ’ την Ηράκλεια.

Εκεί άρχισε να μιμείται και τις συνήθειες του Πυθαγόρα στην διατροφή, τρώγοντας μόνο ότι παράγει η γη.

...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 02:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο. Ιερά εξέταση έκαναν οι παπικοι όχι οι ορθόδοξοι.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 02:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aggelos91

quote:
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο. Ιερά εξέταση έκαναν οι παπικοι όχι οι ορθόδοξοι.

Όταν βρείς χρόνο πες μου και τι σημασία έχει αυτό...

Να υποθέσω,ότι αυτοί δεν είναι χριστιανοί, κατά τη γνώμη σου;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 04:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aggelos91
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο. Ιερά εξέταση έκαναν οι παπικοι όχι οι ορθόδοξοι.

Κάνεις λάθος. Η ιερή εξέταση ξεκίνησε ακόμη από τα χρόνια του Μ. Κωνσταντίνου, όταν καθιερώθηκε το κάψιμο ζωντανων ανθρώπων για όσους δεν ηταν χριστιανοί.

Τα σωματικά βασανιστήρια με την επικράτηση του χριστιανισμού γνωρίζουν νέες δόξες. Οπως σημειώνει η ιστορικός Μ.Α. Hutmann, "Η Ισπανική ιερή εξέταση είχε τις ρίζες της στο Βυζάντιο, όπου γεννήθηκε και διαμορφώθηκε". (Hutmann, M.A. "Επικράτηση του Χριστιανισμού και Προγραφές του Παγανισμού", Πανεπιστήμιο Κολούμπια 1914)

Τα σωματικά βασανιστήρια με τα οποία οι χριστιανοί τιμωρούσαν (ή "εξαγνίζαν" στη "χριστιανική" διάλεκτο) τους εθνικούς είχαν μεγάλη ποικιλία: κόψιμο της γλώσσας, της μύτης, των αυτιών, βασανισμός με πυρωμένα σίδερα, ακρωτηριασμός, αποκοπή μελών του σώματος, γδάρσιμο, ψήσιμο σε πυρωμένα κάρβουνα, ευνουχισμός, σπάσιμο οστών, εξαρθρώσεις και βέβαια για το τέλος υπήρχε πάντα ο λιθοβολισμός, η ανάποδη σταύρωση, η ρίψη στη θάλασσα μέσα σε τσουβάλι, ο αποκεφαλισμός ή η προξένηση ακατάσχετης αιμορραγίας.

Από τα αγαπημένα βασανιστήρια ήταν η πυρωμένη μεταλλική μάσκα, η οποία μετά την πύρωσή της εφάρμοζε στο πρόσωπο του θύματος, προκαλώντας του εγκαύματα δευτέρου και τρίτου βαθμού και σημαδεύοντάς τον για πάντα, αν βέβαια επιζούσε. (Κ. Σιμόπουλος, "Βασανιστήρια και εξουσία", Αθήνα 1987).

Εκτός των ιστορικών καταγραφών, την ύπαρξη των παραπάνω χριστιανικών βασανισμών επιβεβαιώνει και ο πατριάρχης Γεννάδιος σε επιστολή του προς τον κυβερνήτη της Πελοποννήσου Μανουήλ, όπου του δίνει οδηγίες πώς να αντιμετωπίσει τους οπαδούς της ελληνικής σκέψης, τους "ελληνιστάς", που φαίνεται το 15ο αιώνα να υπάρχουν ακόμη παρά το ανελέητο κυνηγητό 10 αιώνων. Οι οδηγίες είναι σαφείς: Χρησιμοποίησε κάθε μέσο, και φωτιά και σίδερο και νερό· χτύπα τους, γδάρε τους, κόψε τη γλώσσα τους, κόψε το χέρι τους και αν παραμένει κακός, ρίξτον στο βυθό της θάλασσας.

Μάλλον απληροφόρητος είσαι φίλε Αγγελε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 08:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Seirios12, κανείς δεν αμφισβητεί ότι υπάρχει θεική
ικανότητα και ιδιότητα σε ανθρώπους που έχουν φτάσει σε σημεία
να ίπτανται, αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι όλα ..θεικά,
ή υπάρχουν και δαιμονικά ...πετάγματα;


trexagireve

Θα συμφωνήσω πως υπάρχουν και δαιμονικά ...πετάγματα, εάν όμως μου πεις ποιο ήταν το κακό του Απολλώνιου και των γυμνοσοφιστών κλπ. Απ' όσο γνωρίζω δεν έκαναν έκλυτο βίο, παρά ήταν σώφρωνες άνθρωποι, υψηλότατου πνευματικού επιπέδου οι οποίοι ουδέποτε δημιούργησαν προβλήματα, ούτε δίδασκαν το "κακό". Άρα γιατί να θεωρήσω τα πετάγματά τους δαιμονικά. Όπως και του Πυθαγόρα επίσης.

Αυτό την άποψη ρε παιδιά πως μόνο ο Χριστός τα έκανε με θεϊκή βούληση και όλοι οι άλλοι με δαιμονική, ε δεν μπορώ να την δεχθώ και δη όταν ο ίδιος ο Χριστός το είχε πει πως μπορούμε να κάνουμε τα πάντα αρκεί να έχουμε πίστη. Θεωρώ πως κάποιος ο οποίος είναι πραγματικά αγνός και η ψυχή του είναι καθαρή και ας μην είχε γνωρίσει την διδασκαλία του Χριστού, πως μπορούσε να κάνει τα ίδια πράγματα με αυτόν. Εξάλλου αυτή δεν είνα και η θεία χάρη?

Ζούσαν σε μια κοινωνία αποτραβηγμένη από τα κοινά και τις αμαρτίες, σεβόντουσαν την φύση, δεν σκότωναν ούτε κουνούπι και έκαναν διαλογισμό, γιατί λοιπόν να μην μπορούν να το κάνουν αυτό το "πέταγμα" δηλαδή?
Αυτό που εννοώ είναι τελικά, εφόσον και ας μην το γνώριζαν ζούσαν σύμφωνα με την διδασκαλία του χριστιανισμού, μέσα τους ουσιαστικά τον είχανε και ας μην τον γνωρίζανε, σε αντίθεση με αρκετούς χριστιανούς.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 08:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης ξέχασα και κάτι άλλο.

Γιατί η εκκλησία και οι τότε πατριάρχες θεώρησαν πως ο Απολλώνιος ότι έκανε το έκανε με δαιμονική παρέμβαση και όχι θεϊκή?

Τι διαφορετικό δίδαξε από τον Χριστό? Θαύματα έκανε και θεράπευε αρρώστους, πούλησε τα υπάρχοντά του και ζούσε λιτά και ταπεινά, απείχε από τα αφροδίσια για να δαμάσει την σάρκα, κατέκρινε τους αυτοκράτορες και τους συνηστούσε σύνεση.

Άρα που είναι το δαιμόνιο που θα μας παρασύρει μακριά από τον δρόμο του Θεού?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 11:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Δεν υπάρχει θεϊκή υπόσταση του Απολλώνιου , διότι ποτέ, ο ίδιος, δεν ισχυρίστηκε ότι είναι θεός, ούτε υιός θεού, ούτε υποσχέθηκε κάτι ... «εξ’ αποκαλύψεως».

Υπήρξε μέγας φιλόσοφος και μύστης καιουδέποτε προσπάθησε να δημιουργήσει θρησκεία ή να επιβάλλει κάπου είδους λατρεία . Προσπάθησε να αναμορφώσει τον κόσμο, με τη φιλοσοφία του και το ήθος που τον διέκρινε.



Tι να πω τώρα?.........τίποτα δε με αφορά το θέμα!!!!! απλά αλλάξτε τον τίτλο σε σκέτο Απολλώνιος..........
Κάθε ηθικός φιλόσοφος απαραίτητος και ευπρόσδεκτος......---------------------------------------------------------------------
όχι τίποτα άλλο αλλά είχες γράψει

.......... γιαπετ: "Μήπως με την ευκαιρία της ανακίνησης του παρόντος θέματος, θα έπρεπε να ρίξουμε όλοι μια ματιά στον μεγάλο άνδρα, τον Απλλώνιο απ' τα Τύανα, που τόσο κατηγορήθηκε και σπηλώθηκε απ' τους ιεράρχες του χριστιανισμού, αφού προηγουμένως δανείστηκαν για τον μεσσία τους, απ' τη μορφή τουέως το βίο του ;Μήπως είναι ευκαιρία να μάθουμε κάποια πράγματα γι' αυτόν που απέδειξε, όσο ζούσε, ότι ήταν θεϊκός;"

---------------------------------------------------------------------
Και τώρα τα γύρισες....... φιλόσοφος κ.λ.π. είδες τη πατάτα πήγες να κάνεις και στο παραπέντε τα γύρισες............ και χρόνια Πολλά σε όσους-ες γιορτάζουν λόγω Παύλου και Πέτρου

quote:
Τι διαφορετικό δίδαξε από τον Χριστό? Θαύματα έκανε και θεράπευε αρρώστους, πούλησε τα υπάρχοντά του και ζούσε λιτά και ταπεινά, απείχε από τα αφροδίσια για να δαμάσει την σάρκα, κατέκρινε τους αυτοκράτορες και τους συνηστούσε σύνεση.


Eδώ είναι το θέμα.....έκανε θαύματα? που το στηρίζεις? γιατί αν διαβάσεις τι γράφει ο μαθητής του θα στεναχωρηθείς με αυτά που γράφει και μειώνουν τον Απολλώνιο.........
Προκειμένου να βρουν ένα αντίβαρο για το Χριστό, ο Φιλόστρατος έγραφε κατά παραγγελία ότι τους κατεβαίνει........... έτσι τον μείωσαν τον Απολλώνιο αντί να τον εξυψώσουν........ότι ακριβώς κάνουν σε αυτό το forum και οι Χριστιανομάχοι γράφουν ότι τους κατέβει και μόλις τους ζητήσεις στοιχεία κα΄νουν στροφή 180 μοιρών όπως ο γιαπετ που από Θεό τον έφερε στην πραγματική του μορφή φιλόσοφο.
quote:
seirios12a:
Αυτό την άποψη ρε παιδιά πως μόνο ο Χριστός τα έκανε με θεϊκή βούληση και όλοι οι άλλοι με δαιμονική, ε δεν μπορώ να την δεχθώ και δη όταν ο ίδιος ο Χριστός το είχε πει πως μπορούμε να κάνουμε τα πάντα αρκεί να έχουμε πίστη. Θεωρώ πως κάποιος ο οποίος είναι πραγματικά αγνός και η ψυχή του είναι καθαρή και ας μην είχε γνωρίσει την διδασκαλία του Χριστού, πως μπορούσε να κάνει τα ίδια πράγματα με αυτόν. Εξάλλου αυτή δεν είνα και η θεία χάρη?

Δεν καταλαβαίνεις τι γράφει ο trexagireve, αλλά δε φταίει ούτε αυτός ούτε εσύ για αυτό.......
quote:
macedon:
Κάνεις λάθος. Η ιερή εξέταση ξεκίνησε ακόμη από τα χρόνια του Μ. Κωνσταντίνου, όταν καθιερώθηκε το κάψιμο ζωντανων ανθρώπων για όσους δεν ηταν χριστιανοί.

Τα σωματικά βασανιστήρια με την επικράτηση του χριστιανισμού γνωρίζουν νέες δόξες. Οπως σημειώνει η ιστορικός Μ.Α. Hutmann, "Η Ισπανική ιερή εξέταση είχε τις ρίζες της στο Βυζάντιο, όπου γεννήθηκε και διαμορφώθηκε". (Hutmann, M.A. "Επικράτηση του Χριστιανισμού και Προγραφές του Παγανισμού", Πανεπιστήμιο Κολούμπια 1914)



O ιστορικός Hutmann, M.A, αναφέρεται με αυτό στον Κων/νο?
Γράψε μας το χωρίο αν η απάντηση είναι καταφατική.......... για να το δούμε και να το σχολιάσουμε.......

quote:
macedon:
Από τα αγαπημένα βασανιστήρια ήταν η πυρωμένη μεταλλική μάσκα, η οποία μετά την πύρωσή της εφάρμοζε στο πρόσωπο του θύματος, προκαλώντας του εγκαύματα δευτέρου και τρίτου βαθμού και σημαδεύοντάς τον για πάντα, αν βέβαια επιζούσε. (Κ. Σιμόπουλος, "Βασανιστήρια και εξουσία", Αθήνα 1987).

Εκτός των ιστορικών καταγραφών, την ύπαρξη των παραπάνω χριστιανικών βασανισμών επιβεβαιώνει και ο πατριάρχης Γεννάδιος σε επιστολή του προς τον κυβερνήτη της Πελοποννήσου Μανουήλ, όπου του δίνει οδηγίες πώς να αντιμετωπίσει τους οπαδούς της ελληνικής σκέψης, τους "ελληνιστάς", που φαίνεται το 15ο αιώνα να υπάρχουν ακόμη παρά το ανελέητο κυνηγητό 10 αιώνων. Οι οδηγίες είναι σαφείς: Χρησιμοποίησε κάθε μέσο, και φωτιά και σίδερο και νερό• χτύπα τους, γδάρε τους, κόψε τη γλώσσα τους, κόψε το χέρι τους και αν παραμένει κακός, ρίξτον στο βυθό της θάλασσας.

Μάλλον απληροφόρητος είσαι φίλε Αγγελε.



Αυτά τα έκαναν μόνο για να κάνουν κάποιους Χριστιανούς? ήταν δηλαδή τακτική αποκλειστικά και μόνο για τους αλλόθρησκους? κοπτοραπτη?............ Θα πρέπει να απαντήσεις ναι...... και να γράψεις τα εδάφια και την πηγή για τη θετική σου απάντηση.
quote:
γιαπετ:
Ο Απολλώνιος λατρεύτηκε, όσο βρισκόταν εν ζωή αλλά και μετά θάνατον. Χτίστηκαν ιερά και ναοί , προς τιμήν του, σε πολλές πόλεις της Μ. Ασίας.
Και όλ’ αυτά, χωρίς αυτοκρατορικά διατάγματα, καταστροφές, σφαγές και ιερή εξέταση.

Ιερά και ναοί χτίζονται προς τιμήν Θεών! ήταν δεν ήταν Θεός? αποφάσισε.............
quote:
γιαπετ:
Στα Άδανα της Τουρκίας, υπάρχει μαρμάρινη επιγραφή, απ’ το ιερό των Αιγών, η οποία αναφέρει: "Αυτός που από τον Απόλλωνα πήρε τ’ όνομά του και λάμποντος απ’ τα Τύανα, έσβησε τις αρρώστιες των ανθρώπων. Ο ουρανός τον έστειλε για να απαλλάξει τους θνητούς απ’ τους πόνους".

Ο Μοιραγένης, έγραψε για τα θαύματα και τη φιλοσοφία του Απολλώνιου, σε τέσσερα βιβλία



Ήταν γιατρός τελικά ή θαυματουργός-Θεός? αποφάσισε για να δω αν θα ασχοληθώ μαζί σου..........



"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 13:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Tι να πω τώρα?.........τίποτα δε με αφορά το θέμα!!!!! απλά αλλάξτε τον τίτλο σε σκέτο Απολλώνιος..»

Ενώ εσένα σε αφορά μόνο........σκηνικό όπου μπλέκονται δεδηλωμένοι Θεοί έ??

europaios2:
«Eδώ είναι το θέμα.....έκανε θαύματα? που το στηρίζεις? γιατί αν διαβάσεις τι γράφει ο μαθητής του θα στεναχωρηθείς με αυτά που γράφει και μειώνουν τον Απολλώνιο.........»

Γιατί, εσύ ρε.......«ιστοριογράφε», ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΑ «ΘΑΥΜΑΤΑ» ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ???

Μήπως στην.....«εγκυρότητα» των Ευαγγελίων??

Όπως λέμε, ρώτα τον φίλο μου τον κλέφτη!!

Έ ρε γέλιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

europaios2:
«Προκειμένου να βρουν ένα αντίβαρο για το Χριστό, ο Φιλόστρατος έγραφε κατά παραγγελία ότι τους κατεβαίνει..»

Ναι, δεν βλέπεις, τράβαγαν τότε ένα ζόρι για τον Χριστό, μα τι ζόρι!!!

Ήταν τόσο το ζόρι, που...........ως και την εορτή του Μίθρα στις 25 Δεκεμβρίου κόλλησαν επάνω στον Ιησού ως «Χριστούγγενα», ώστε να ΔΙΑΔΕΧΘΕΙ Η ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΑ ΟΣΑ ΗΔΗ ΥΠΗΡΧΑΝΕ!!!!

europaios2:
«Ήταν γιατρός τελικά ή θαυματουργός-Θεός? αποφάσισε για να δω αν θα ασχοληθώ μαζί σου....»

Γιατί ρε, ο Ιησούς ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ???

Για τους Μουσουλμάνους είναι αποδεδιγμένα προφήτης του Αλλάχ!!!

Για τους Εβραίους απλά ένας ακόμα επίδοξος Μεσσίας!!

Για τους Χριστιανούς άλλοτε «θεάνθρωπος» και άλλοτε.....«δεύτερος στην τάξη μετά τον Ιεχωβά»!!!!

Για την Πεντάτευχο ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΝ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥ»!!!

Ο ίδιος δε ο Ιησούς όταν τον ρωτάνε λέει πως.....ΤΙ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΑΓΑΘΟ, ΑΓΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ!!!!!

Και φυσικά μέσα απο την Καινή Διαθήκη βγαίνει άλλοτε ως ο παλιός μάγος της φυλής (σάλιο στα μάτια του τυφλού-κατάρα στην συκιά-περίπατο επάνω στο νερό!) και άλλοτε ως Μεσσίας με.............κομμένα τα φτερά ένεκα αποτυχίας εκπλήρωσης της προφητείας!!!!!

Τελικά, ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ βρε ευρωπαίε, είσαι σίγουρος????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 14:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
γιαπετ:
Δεν υπάρχει θεϊκή υπόσταση του Απολλώνιου , διότι ποτέ, ο ίδιος, δεν ισχυρίστηκε ότι είναι θεός, ούτε υιός θεού, ούτε υποσχέθηκε κάτι ... «εξ’ αποκαλύψεως».
Υπήρξε μέγας φιλόσοφος και μύστης καιουδέποτε προσπάθησε να δημιουργήσει θρησκεία ή να επιβάλλει κάπου είδους λατρεία . Προσπάθησε να αναμορφώσει τον κόσμο, με τη φιλοσοφία του και το ήθος που τον διέκρινε.
________________________________________

Tι να πω τώρα?.........τίποτα δε με αφορά το θέμα!!!!!


Αυτή είναι η πρώτη λογική τοποθέτησή σου και αυτό, που θα έπρεπε να κάνεις για να μαθαίνεις.
Αν θέλεις να σε αφορά ένα θέμα, θα πρέπει να το γνωρίζεις ή να προσπαθείς να μάθεις γι’ αυτό.

Θεϊκή υπόσταση σημαίνει ότι κάποιος ΕΙΝΑΙ θεός, θεϊκός είναι κάποιος που οι ιδιότητές του ή οι πράξεις του είναι τόσο αγνές και καλές, που (θεωρητικά) συγκρίνονται μόνο μ’ αυτές του θεού ή ανήκει στο θεό ή προέρχεται απ’ το θεό.

quote:

γιαπετ: "Μήπως με την ευκαιρία της ανακίνησης του παρόντος θέματος, θα έπρεπε να ρίξουμε όλοι μια ματιά στον μεγάλο άνδρα, τον Απλλώνιο απ' τα Τύανα, που τόσο κατηγορήθηκε και σπηλώθηκε απ' τους ιεράρχες του χριστιανισμού, αφού προηγουμένως δανείστηκαν για τον μεσσία τους, απ' τη μορφή τουέως το βίο του ;Μήπως είναι ευκαιρία να μάθουμε κάποια πράγματα γι' αυτόν που απέδειξε, όσο ζούσε, ότι ήταν θεϊκός;"

Ιερά και ναοί χτίζονται προς τιμήν Θεών! ήταν δεν ήταν Θεός? αποφάσισε.............


Δεν σ΄αφήνει ο φανατισμός σου ή κάποιο άλλο πρόβλημα, να κατανοείς αυτό που υποτίθεται ότι διαβάζεις.

Έγραψα λατρεύτηκε ΣΑΝ θεός και χτίστηκαν προς ΤΙΜΗΝ του ιερά και ναοί.

Αν δυσκολεύεσαι με την... αποκρυπτογράφιση, ζήτα βοήθεια απ’ τους απολογητές...


quote:
Ήταν γιατρός τελικά ή θαυματουργός-Θεός? αποφάσισε για να δω αν θα ασχοληθώ μαζί σου..........

Θα ήταν καλλίτερα, αντί να καταπιαστείς μαζί μου, να ασχοληθείς, Ο ΙΔΙΟΣ, με κάποιο βιβλίο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 19:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Δεν σ΄αφήνει ο φανατισμός σου ή κάποιο άλλο πρόβλημα, να κατανοείς αυτό που υποτίθεται ότι διαβάζεις.
Έγραψα λατρεύτηκε ΣΑΝ θεός και χτίστηκαν προς ΤΙΜΗΝ του ιερά και ναοί.
Αν δυσκολεύεσαι με την... αποκρυπτογράφιση, ζήτα βοήθεια απ’ τους απολογητές...

Γράφεις ότι χτίστηκαν ναοί για αυτόν ότι έκανε θαύματα, ότι ο Ιησούς δανείστηκε το βίο του........ αλλά ....ήταν θεϊκός όχι Θεός...... γιαπετ.....τράβα μέχρι τη γωνία να δεις αν έρχομαι......
πέρα απλό μια λέξη, το σύνολο των γραφομένων ακόμη και εάν δεν τη γράψεις την έχει ήδη φωτογραφήσει...... γνωστή τακτική της προπαγάνδας............
Άρα δεν ήταν Θεός............και πως τότε έκανε θαύματα?............. βλέπεις τι παθαίνεις?


quote:
γιαπετ:
Θα ήταν καλλίτερα, αντί να καταπιαστείς μαζί μου, να ασχοληθείς, Ο ΙΔΙΟΣ, με κάποιο βιβλίο...

Βρες τα πρώτα με τον εαυτό σου και μετά με τους άλλους....

ενώ είχες διευκρινίσει......γιαπετ:<<"Μήπως είναι ευκαιρία να μάθουμε κάποια πράγματα γι' αυτόν που απέδειξε, όσο ζούσε, ότι ήταν θεϊκός;"
θεϊκός είναι κάποιος που οι ιδιότητές του ή οι πράξεις του είναι τόσο αγνές και καλές, που (θεωρητικά) συγκρίνονται μόνο μ’ αυτές του θεού ή ανήκει στο θεό ή προέρχεται απ’ το θεό.>>
---------------------------------------------------------------------

Σε ποιο λεξικό (από περιέργεια,) διάβασες αυτά? γιατί σε 4 που έχω κανένα δεν το αναφέρει έτσι ξερά όπως το γράφεις το συνδέουν μόνο με τη λέξη άγιος.............. σε ποιον λοιπόν Θεό ανήκει ο Απολλώνιος? ο οποίος του έδωσε την έγκριση να κάνει θαύματα? δηλαδή τον αγιοποίησε?
Ή ξύπνησε ένα πρωί ο φιλόσοφος και ξεκίνησε αντί να φιλοσοφεί, με ένα άγγιγμα όπως ο Ιησούς να θεραπεύει τους λεπρούς και τους τυφλούς?
Σπιλώνεις τη μνήμη του με τις κοτσάνες σου.....
Συμπέρασμα.....................να φοράς καπέλο..........καλοκαίρι γαρ...................

quote:
Schwabe:
Η σύνοδο του 325 συνάμα είναι και αυτή που ΚΑΘΟΡΙΣΕ και ΕΠΑΝΑΔΙΑΤΥΠΩΣΕ τα παλαιά σε κυκλοφορία «Ευαγγέλια». Με λίγα λόγια, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΛΕΤΟΥΝ ΚΑΙ «ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ» οι τόσες και τόσες χριστιανικές αιρέσεις.

To βασικό θέμα της συνόδου ήταν το Δόγμα περί Πατρός-Υιού-Αγίου Πνεύματος, το οποίο εθεωρείτο διαστρεβλωμένο από τις δοξασίες του Αρείου και όχι η δημιουργία του.
Άλλο θέμα ήταν η διατύπωσης του Συμβόλου της Πίστεως.
Άλλο θέμα ήταν ο καθορισμός της ημερομηνίας που θα γιορτάζονταν, η Ανάσταση του Κυρίου.
Το θέμα για την επαναδιατύπωση όπως γράφεις των Ευαγγελίων στον ύπνο σου το είδες?
quote:
Schwabe:
Η Α' ΟΙΚΟΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟΣ, συνήλθε στην Νίκαια της Βυθηνίας στις 14.6.325 με πρόεδρο τον Ρωμαίο αυτοκράτορα Κωνσταντίνο και 318 Συνοδικούς.

Ο βασικός λόγος σύγκλησης της Α΄ Οικουμενικής συνόδου ήταν η αντιμετώπιση των αναφυέντων εκκλησιαστικών ζητημάτων, από το σύνολο του πληρώματος της εκκλησίας, και.......για αυτόν ακριβώς τον λόγο επέλεξαν ως πρόεδρο έναν αλλόθρησκο!!!



Tι γράφεις καημέεέεενεεεεεε!!!!!!
Η σύγκλιση έγινε με εντολή του Κων/νου και με κύριο και βασικό λόγο την αντιμετώπιση του Αρειανισμού.
Ο αυτοκράτορας είχε ποιο μπροστά στείλει επιστολή προς τον επίσκοπο Αλεξάνδρειας Αλέξανδρο και τον πρεσβύτερό του 'Αρειο με σκοπό να τους συμβιβάσει γιατί κατά τη γνώμη του διχογνωμούσαν "υπερ μικρών και λίαν ελαχίστων." η επιστολή από την οποία προκύπτει ότι ο Κων/νος δεν ενδιαφερόταν παρά για τη συνοχή της αυτοκρατορίας κατέληγε ως εξής: " Ο αυτοκράτωρ ως επίσκοπος των εκτός της εκκλησίαςέχει τον τελευταίο λόγο δια παν θρησκευτικό ζήτημα".

Επειδή όμως δεν συμβιβάστηκαν ο Αυτοκράτορας προσκάλεσε τους επισκόπους όλων των επαρχείων να προσέλθουν στη σύνοδο για τη συζήτηση και ρύθμιση των προβλημάτων της εκκλησίας.
Ας σημειωθεί ότι ο Άρειος δεν αναγνώριζε τη Θεϊκή υπόσταση του Ιησού.
Ακόμη η συμμετοχή των επισκόπων από τις Δυτικές επαρχίες ήταν μικρή δεδομένου ότι θεωρούσαν το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί στις ανατολικές επαρχίες μικρής σημασίας.
Παρευρέθησαν γύρω στους 250 επισκόπους. Στις παρεμβάσεις του Κων/νου το κύριο μέλημά του ήταν να τονίζει την ανάγκη για ομόνοια και εξομάλυνση των αντιθέσεων.
quote:
Schwabe:
H περίφημη Σύνοδος (πραξικόπημα..) αποφάσισε μεταξύ άλλων:

1) Αφορισε τον Άρειο και όλους τους διαφωνούντες επισκόπους
(Ελευθερία λόγου χριστιανών δηλαδή....)

2) Καθορίσαν ότι το άγιο πνεύμα είναι ομοούσιο του πατρός.
(τρομερή ανακάλυψη!!)

3) Καθόρισαν την τριαδικότητα του θεού και τον εορτασμό του Πάσχα.

4) Επιβεβαιώθηκε ότι η Μαρία ήταν μάνα του Χριστού και ψηφίστηκε νόμος του κράτους που επικύρωσε τη συνοδική απόφαση.
(Χρειαζόταν και επιβεβαίωση ο μύθος...)

5) Δεν αποφασίστηκε καμία κατεδάφιση των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΩΝ.
που ψευδός γράφει όπως πάνταο ο

6) Καθορίστηκαν τα 7 και όχι 8, πρώτα άρθρα του συμβόλου της πίστης.

7) Απαγόρευσε να έχουν οι ιερωμένοι παλλακίδες (πόρνες).
(Μέχρι πριν αλλά και αργότερα ιερωμένοι διατηρούσαν πορνεία για έσοδα μοναστηριών!!)

8) Μείωσε την τοκογλυφία των ιερωμένων προς τρίτους από 50% σε 1%.
(Αυτή η απόφαση ποτέ δεν ίσχυσε)



1.) Αφόρισε τον Άρειο τον Νικομηδείας Ευσέβιο και τον Νικαίας Θεόγνιν. Και τους τρεις μετά από τρία χρόνια το 327 τους επανέφεραν στην θέση τους με τη σύνοδο της Νικομηδείας το 327, κατόπιν μετανοίας των......

2) Διατύπωσαν το σύμβολο της πίστεως μελετώντας παλαιότερα σχέδια.

3) Δεν καθόρισαν την τριαδικότητα του θεού αυτό ήταν ήδη από πολύ πριν αποδεκτό. Καταδίκασαν τον Αρειανισμό που διέβαλλε την Τριαδικότητα και όντως καθόρισαν τον εορτασμό του Πάσχα.

4) Καμία αναφορά στο όνομα Μαρία για το αν ήταν ή όχι μάνα του Χριστού και μάλιστα ψηφίστηκε και νόμος του κράτους που επικύρωσε τη συνοδική απόφαση για αυτό το θέμα..... (ίσως φαίνεται να διεκδικούσε τη μητρότητα κάποια άλλη........)
για φέρε μας στοιχεία. Εγώ για όλα όσα γράφω έχω στοιχεία. (πηγή τόσο ο J.J. NORWICH 'ΒΥΖΑΝΤΙΟ", μετάφρασι Ευγένιος Πιερής, όσο και ο Ευσέβιος)


5) Δεν αποφασίστηκε καμία κατεδάφιση των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΩΝ.
άλλο ένα ψέμα.

6) Καθορίστηκαν τα 7 και όχι 8 πρώτα άρθρα του συμβόλου της πίστης.

7) Απαγόρευσε να έχουν οι ιερωμένοι στο σπίτι τους άλλες γυναίκες πλην αδερφές μητέρες και θείες για να μη δίνουν τροφή για σχόλια.

8) Καταδικάσθη η τοκογλυφία, που ασκούσαν μερικοί ιερωμένοι.

Μετά από αυτά Schwabe......... σου χρειάζεται ένα διάβασμα....

quote:
Schwabe:
Στην Κωνσταντινούπολη, για παράδειγμα, αρκετοί Μανιχαίοι μετά από ανάκριση θανατώθηκαν με τις μεθόδους της πυράς και του πνιγμού ενώπιον του αυτοκράτορα, κατόπιν εξαντλητικής ανάκρισης με τη δικαιολογία του……..σφετερισμού της αυτοκρατορικής εξουσίας!!
(πάντοτε βέβαια με τις ευλογίες των παπάδων..)



Ανέφερε πηγή (έργο σελίδα συγγραφέας) όσον αφορά τους Μανιχαίους και πότε...το σημαντικότερο.......για να δούμε κατά πόσο απειλούσαν ή όχι την αυτοκρατορία.
quote:
Schwabe:
Ωστόσο, επειδή έχω και όλη την συλλογή των Πρακτικών Των Αγίων Οικουμενικών Συνόδων (εκδόσεις Καλύβης Τιμίου Προδρόμου Ιεράς Σκήτης Αγίας Άννης/Άγιον Όρος), θα χαρώ πολύ να δω ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ που θα τσιμπίσεις για να μας μεταφέρεις....

Να πούμε όμως το ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ?



Αφού λοιπόν έχεις αυτά τα τεκμήρια δεν έχεις παρά να με διαψευσεις σε αυτά που γράφω με τα στοιχεία που έχεις......
Το ότι ο Ευσέβιος έγραψε το βίο του Κων/νου αυτό δε λέει τίποτα να σου αναφέρω πόσοι συγγραφείς ήσαν επί Βυζαντινών αυτοκρατόρων, γραμματείς της αυλής? τι σημαίνει αυτό? δεν παραθέτουν ιστορικά στοιχεία? Ίσα ίσα σε αυτά πατούν οι σημερινοί ιστορικοί για να γράψουν τα βιβλία τους.
Αφού λοιπόν έχεις τα πρακτικά όπως λες δεν έχεις παρά να με διαψεύσεις...... και έχω τσεκάρει τα σημεία, σκάναρε και διέψευσε γιατί τα δικά μου βιβλία λένε άλλα......
quote:
Schwabe:
Και αν περάσεις καμιά φορά από κανένα βιβλιοπωλείο, αντί περιπτέρου, πάρε το βιβλίο του Βασίλειου Στεφανίδη «Εκκλησιαστική ιστορία», εκδόσεις ΑΣΤΗΡ Παπαδημητρίου Β’ έκδοση (Αρχιμανδρίτης και εκκλησιαστικός ιστορικός είναι, όχι «εθνικός»…) ο οποίος αποφαίνεται ως εξής για τη συγγραφική «προσφορά» του Ευσέβιου: «…Σκοπίμως ή όχι ο Ευσέβιος δεν εσεβάσθη την ιστορικήν αλήθεια, ιδιαιτέρως είς τα περί του πολυτάραχου βίου του Κωνσταντίνου Α’»

Υπέδειξε σελίδα γιατί θα το κάνω...........και είμαι σίγουρος ότι ο Στεφανίδης αναφέρεται αποκλειστικά στη βιογραφία του Κων/νου από τον Ευσέβιο και "όχι στο συνολικό" του συγγραφικό έργο (του Ευσέβιου) και μάλιστα όχι διαστρεβλώνοντας γεγονότα, αλλά απλώς μη αναφερόμενος σε αυτά δηλαδή αποσιώπηση και όχι μόνο σε αυτό "πονηρέ" Schwabe, αλλά αναφέρεται και στις υπερβολές για κλείσιμο ναών και απαγόρευση με νομοθετικά έργα τις λατρείες των Εθνικών .............."γιατί τέτοιοι νόμοι δεν ευρέθησαν και ο Ευσέβιος είναι υπερβολικός!" (μάντεψε ποιος το λέει?......... ο Β.Στεφανίδης).
Και να σου γνωρίσω αδαή Schwabe, ότι ο Ευσέβιος ο Καισαρείας που έγραψε την εκκλησιαστική ιστορία ήταν φιλοαρειανός και για το συγκεκριμένο έργο ΒΙΟΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, που αποδίδετο στον Ευσέβιο, οι γνώμες διίστανται εάν είναι δικό του ή όχι. Πολλοί το αποδίδουν σε μεταγενέστερο και φανατικό καλόγερο, όπως ο Βέλγος Βυζαντινολόγος Gregoire επίτημος διδάκτωρ σε πολλά πανεπιστήμια στο έργο του Βυζάντιο (σελ. 561 έκδοση 1938),

Πως όμως ανακηρύχθηκε άγιος?.......
Η Ρωμαϊκή σύγκλιτος με το θάνατό του τον ανακύριξε σε Θεό.........οπότε ακολούθησε και η ορθόδοξη εκκλησία όπως εξάλλου είχε κάνει και η καθολική εκκλησία η οποία το ανακάλεσε υπό πάπα Βενέδικτου ΙΔ' (1740-1758).


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 29/06/2008 19:36:10

Edited by - europaios2 on 29/06/2008 19:43:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 19:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2, δεν περίμενα να καταλάβεις, εσύ, κάτι, αλλά όπως σου ξαναείπά δεν γράφω για σένα, στο φορουμ.

quote:
Σε ποιο λεξικό (από περιέργεια,) διάβασες αυτά? γιατί σε 4 που έχω κανένα δεν το αναφέρει έτσι ξερά όπως το γράφεις το συνδέουν μόνο με τη λέξη άγιος..............

Θα σου λύσω την απορία, όμως.
Στο ξεξικό του Κριαρά και σ' αυτό του Τριανταφυλλίδη, τα δικά σου, είναι λογικό να γράφουν τέτοια, αν τα έχει συντάξει η αρχιεπισκοπή.

Και ο Πέτρος, υποτίθεται ότι έκανε θαύματα, ήταν θεός;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 09:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τα δικά μου και γράψε μου για τα δικά σου...... θέλω να αγοράσω και άλλο να τα κάνω πέντε.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 14:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«To βασικό θέμα της συνόδου ήταν το Δόγμα περί Πατρός-Υιού-Αγίου Πνεύματος, το οποίο εθεωρείτο διαστρεβλωμένο από τις δοξασίες του Αρείου και όχι η δημιουργία του.»

Είναι γνωστή η λεγομένη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕΙΑ ΧΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ. Το δόγμα δεν υπήρξε ποτέ «διαστρεβλωμένο», αλλά ανέκαθεν είχε πάμπολλα ρεύματα και απόψεις. Ο Ιησούς ανακηρύχθηκε «θεάνθρωπος» ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΙΑ ΕΝΟΣ ΗΛΙΟΛΑΤΡΗ.

Τόσο καλά τα «ευαγγέλια»....

europaios2:
«Η σύγκλιση έγινε με εντολή του Κων/νου και με κύριο και βασικό λόγο την αντιμετώπιση του Αρειανισμού.»

Ναι, δεν βλέπεις, είχε.....«σοβαρούς λόγους» ένας Μέγας Ιερέας του Μίθρα να πονοκεφαλεί για το εάν είχε δίκιο για μια ιουδαϊκή σέκτα ο ένας η ο άλλος!!!!

Και φυσικά, δεν μας είναι γνωστές τίποτα.....πολιτικές αναταραχές ένεκα του Αρείου!!

Μπούρδες συνεπώς ότι έγινε με «εντολή του Φλάβιου Βαλέριου», απλά έτσι ταίριαζε καλύτερα το story του ξεπουλήματος....

europaios2:
«κατά τη γνώμη του διχογνωμούσαν "υπερ μικρών και λίαν ελαχίστων." η επιστολή από την οποία προκύπτει ότι ο Κων/νος δεν ενδιαφερόταν παρά για τη συνοχή της αυτοκρατορίας..»

Μπούρδες και μυθεύματα!

Όσο μπούρδα είναι το δήθεν «Εν Τούτο Νίκα» που σχηματίστηκε στον ουρανό και του έδειξε......το ασφαλές εργαλείο για την σφαγή (!), άλλο τόσο μπούρδα είναι και ότι δήθεν «ανησυχούσε» ο Κωνσταντίνος για την συνοχή της αυτοκρατορίας.

Μήπως έχεις να μας προσκομίσεις στοιχεία που να μαρτυρούνε ότι τάχα...«η αυτοκρατορία σπαράζονταν απο σφαγές ένεκα του Αρείου ή των Ορθοδόξων»?

Δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος για μια τέτοια «ανησυχία», καθώς όλοι και όλοι μαζί οι χριστιανοί εκείνη την εποχή δεν σχημάτιζαν καν διψήφιο αριθμό!

europaios2:
«Ας σημειωθεί ότι ο Άρειος δεν αναγνώριζε τη Θεϊκή υπόσταση του Ιησού.»

Και φυσικά είχε δίκο ο άνθρωπος! Τα κείμενα το φωνάζουνε!!

europaios2:
«Καταδικάσθη η τοκογλυφία, που ασκούσαν μερικοί ιερωμένοι.»

Ναι, και έκτοτε.........έχει γεμίσει με αμύθητα πλούτη η εκκλησία!!!!

europaios2:
«Αφού λοιπόν έχεις αυτά τα τεκμήρια δεν έχεις παρά να με διαψευσεις σε αυτά που γράφω με τα στοιχεία που έχεις...»

Ποιά «στοιχεία» έχεις βρε παπατζή??? Να διαψεύσω ΤΙ??? Τις αερολογίες τις δικές σου, του Απολογητή και του Μεταλληνού??

Μήπως μπορείς να μας προσκομίσεις ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ??

Λες λοιπόν ότι «Ο αυτοκράτορας είχε ποιο μπροστά στείλει επιστολή προς τον επίσκοπο Αλεξάνδρειας Αλέξανδρο και τον πρεσβύτερό του 'Αρειο..».

Υπέδειξε μας λοιπόν ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ???
ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΓΝΗΣΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ??

Άντε, αναμένω!!

europaios2:
«Υπέδειξε σελίδα γιατί θα το κάνω...........και είμαι σίγουρος ότι ο Στεφανίδης αναφέρεται αποκλειστικά στη βιογραφία του Κων/νου από τον Ευσέβιο και "όχι στο συνολικό" του συγγραφικό έργο..»

Να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ το βιβλίο, και να το διαβάσεις. Απλό είναι, μην ψάχνεις πάντα δανεικά και scan του Απολογητή!!

europaios2:
«Και να σου γνωρίσω αδαή Schwabe, ότι ο Ευσέβιος ο Καισαρείας που έγραψε την εκκλησιαστική ιστορία ήταν φιλοαρειανός και για το συγκεκριμένο έργο ΒΙΟΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, που αποδίδετο στον Ευσέβιο..»

Ο γελοίος Ευσέβιος είναι αυτός που μας μεταφέρει «την αλήθεια» για το παραμύθι με το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ που ζωγράφισε ο Γιαχβέ-Ιησούς στον ουρανό για να το δει ένας........................ιερέας του Μίθρα (!), ο Ευσέβιος είναι αυτός που αγιοποίησε αυτό το κάθαρμα, ο Ευσέβιος είναι αυτός που μας λέει ότι..................λίγο πριν πεθάνει πρόλαβε και δήθεν βαφτίστηκε μιας και δεν είχε χρόνο να το κάνει πριν!!

Ο καλός και Άγιος Κωνσταντίνος, κρέμασε τον πεθερό του καίσαρα Μαξιμιανό το 310 στην Μασσαλία, έπνιξε τους γαμπρούς του Λικίνιο και Βασιανό δηλ. τους άνδρες από της αδελφές του Κωνστάντια και Αναστασία, τον πρίγκιπα Λικιάνους, γιο του Λικίνιου τον έκανε σκλάβο το 336 στην Καρχηδόνα και διέταξε να τον μαστιγώσουνε και να τον σκοτώσουνε, το 326 σκότωσε τον γιο του Κρισπο, τον οποίο είχε αποκτήσει από την εταίρα Μινέρβα λίγο πριν τον γάμο του με την Φαύστα και μαζί με αυτόν ταυτόχρονα και αρκετούς «φίλους» του!!

Και φυσικά, αυτό το............υπόδειγμα χριστιανικής καλοσύνης που προσκυνούνε σήμερα οι φουκαράδες έλληνες ως «Άγιο», έδωσε εντολή να πνίξουν στο μπάνιο της την Φαύστα, μητέρα τριών αγοριών και δύο κοριτσιών με την κατηγορία ότι τον απατούσε με τον Κρίσπο!!

Όμως, με δεδομένο ότι εάν δεν υπήρχε ο Κωνσταντίνος και ο Ευσέβιος σήμερα η αίρεση του χριστιανισμού πιθανότατα θα ήταν μια περιθωριακή σέκτα, αντιλαμβάνονται όλοι την τεράστια σημασία που είχε τότε αυτό το κάθαρμα για την νέα θρησκεία.

Θέλεις και άλλα για να αντιληφθείς ποιός είναι ο Ευσέβιος και πόση «αλήθεια» κρύβεται στα όσα χαριεντίζεσαι για τον αλλοεθνή σφαγέα Κωνσταντίνο?

Ρε, ακόμα με τα ίδια παραμύθια σας ξεγελάνε??

Το τελικό νόημα είναι ένα για τον καλό οδηγό πορείας προς την Εν Χριστώ Ζωή:

Σφάξτε, βιάστε, προβείτε σε κάθε είδους ακατονόμαστες πράξεις και ασέλγειες, και όταν βαρεθείτε, και ενδεχομένως να θελήσετε ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ να…….την δείτε «Άγιος», τότε κάντε είτε μια καλή πράξη για την χριστιανική εκκλησία είτε…….μπείτε μέσα στην κολυμπήθρα του εξαγνισμού!!

Αλήθεια, για ΠΟΣΟ ευτελή και αχρείο έχουνε τελικά φανταστεί τον Θεό?

Έ ρε φουκαρά ευρωπαίε, με τους Μεταλληνούς και τους Απολογητές, και το λίγο που είχες πάει, το'χασες!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 15:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe:
Ωστόσο, επειδή έχω και όλη την συλλογή των Πρακτικών Των Αγίων Οικουμενικών Συνόδων (εκδόσεις Καλύβης Τιμίου Προδρόμου Ιεράς Σκήτης Αγίας Άννης/Άγιον Όρος), θα χαρώ πολύ να δω ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ που θα τσιμπίσεις για να μας μεταφέρεις....

Kαι μόλις σου έγραψα να τα σκανάρεις τα επίμαχα σημεία............. άρχισες τα γνωστά......μπούρδες......μυθεύματα....παραμύθια..... που είναι οι πηγές σου? ε? αφού τα έχεις στα χέρια σου όπως λες....σκάναρέ τες...

quote:
Schwabe:
Υπέδειξε μας λοιπόν ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ???
ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΓΝΗΣΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ??
Άντε, αναμένω!!

Σε τα μας Schwabe? θες να μάθεις που βρίσκεται και το γνήσιο?
Διάβασε πρώτα στην Εκκλησιαστική ιστορία του Ευσέβιου και μετά πες μεγάλες κουβέντες......
quote:
europaios2:
«Υπέδειξε σελίδα γιατί θα το κάνω...........και είμαι σίγουρος ότι ο Στεφανίδης αναφέρεται αποκλειστικά στη βιογραφία του Κων/νου από τον Ευσέβιο και "όχι στο συνολικό" του συγγραφικό έργο..»

Schwabe:
Να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ το βιβλίο, και να το διαβάσεις. Απλό είναι, μην ψάχνεις πάντα δανεικά και scan του Απολογητή!!



Γιατί να αγοράσω όλο το βιβλίο? δε μου περισσεύουν......οπότε μια και το έχεις στην κατοχή σου υπέδειξε σελίδα να πάω να τη δω.......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 17:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
seirios12a:
Αυτό την άποψη ρε παιδιά πως μόνο ο Χριστός τα έκανε με θεϊκή βούληση και όλοι οι άλλοι με δαιμονική, ε δεν μπορώ να την δεχθώ και δη όταν ο ίδιος ο Χριστός το είχε πει πως μπορούμε να κάνουμε τα πάντα αρκεί να έχουμε πίστη. Θεωρώ πως κάποιος ο οποίος είναι πραγματικά αγνός και η ψυχή του είναι καθαρή και ας μην είχε γνωρίσει την διδασκαλία του Χριστού, πως μπορούσε να κάνει τα ίδια πράγματα με αυτόν. Εξάλλου αυτή δεν είνα και η θεία χάρη?

Δεν καταλαβαίνεις τι γράφει ο trexagireve, αλλά δε φταίει ούτε αυτός ούτε εσύ για αυτό.......


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"


Εδώ εάν ήθελες να βοηθήσεις να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν κατάλαβα, θα το εκτιμούσα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 19:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, βλέπω πως η σύγκριση αφαιρεί
από μέσα το θέμα Ιησούς Χριστός Υιός Θεού και Απολλώνιος
ο Τυανεύς, πνευματικός άνθρωπος.... Βάζω τελείες επίτηδες
εκτός αν θέλετε να προσδιοριστεί αλλοιως ο Απολλωνιος
και έχω τα αυτιά μου ανοιχτά να δω τον τίτλο ή τον προσδιοριστικό
ρόλο του...
Πάρα πολλοί άγιοι κάναν θαύματα και μεγαλούργησαν, αλλά δεν είχαν
την αφροσύνη να πουν ότι είναι θεοί, ή ότι αυτά που κάνουν
τα κάνουν με δικές τους δυνάμεις....
Για τον Απολλώνιο τι μπορούμε να πούμε , πώς τον ορίζουμε στην πνευματική ιστορία, γιατί ο Χριστός ήρθε ως Θεός, προς τι η
σύγκριση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 20:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

Η θέση σου αυτή δεν μπορεί να ληφθεί υπ' όψιν, διότι περιέχει αυθαίρετους ισχυρισμούς.

Ότι ο χριστός είναι "υιός θεού", δεν είναι κάτι αναμφισβήτητο, είναι άποψη δική σου και όσων το έχουν χάψει.

Ελπίζω να κατανοείς ότι δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ ατόμων (προσωπικοτήτων), όταν ο ένας (χριστός), αν και δεν είναι αποδεδειγμένα ιστορικό πρόσωπο του αποδίδονται ιδιότητες εντελώς αστήρικτες και μεταφυσικές, ενώ ο άλλος (Απολλώνιος) έχει και ιστορική υπόσταση και αξιοθαύμαστο βίο.

Η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι αυτή των διαδρομών τους (αν δεχθούμε ως πραγματική αυτήν του χριστού).


Λες ότι πάρα πολλοί κάναν θαύματα, αλλά δεν ισχυρίστηκαν ότι τα έκαναν ως θεοί.
Ούτε ο Απολλώνιος ισχυρίστηκε ποτέ ότι είναι θεός και επιπλέον, κανείς δεν επεχείρησε να τον κάνει...

Και τελειώνεις με το


quote:
Για τον Απολλώνιο τι μπορούμε να πούμε , πώς τον ορίζουμε στην πνευματική ιστορία, γιατί ο Χριστός ήρθε ως Θεός, προς τι η σύγκριση;

Αυτό δεν είναι αντικειμενικό, είναι στην καλλίτερη περίπτωση, άποψη μιας μερίδας ανθρώπων.

Καταλαβαίνεις λοιπόν, ότι η αφετηρία σου είναι μεροληπτική και θα ήθελε επαναπροσδιορισμό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 23:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ ήταν θαυματουργός ναι ή όχι? ....πάλι μου τα ανακατεύεις......ξεκαθάρισε......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 00:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, από μνήμη δεν πηγαίνεις και πολύ καλά,έτσι;

Κάτσε γιατί μ' εσέ,να πρέπει να αποσαφηνίζω και τις πιο απλές λέξεις.

Αν με το "θαυματουργός" εννοείς ότι έκανε θαύματα, οι ιστορικοί που προανέφερα και οι αυτοκράτορες, βεβαιώνουν ότι έκανε θαύματα.

Πρόσεξε τι έγραψα, οι ιστορικοί και οι αυτοκράτορες το αναφέρουν, δεν είναι γραμμένο σε κείμενα "αγνώστου πατρός", ούτε το είπε ο "θεός".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 00:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Kαι μόλις σου έγραψα να τα σκανάρεις τα επίμαχα σημεία............. άρχισες τα γνωστά......μπούρδες......μυθεύματα....παραμύθια..... που είναι οι πηγές σου? ε? αφού τα έχεις στα χέρια σου όπως λες....σκάναρέ τες...»

Τι να σκανάρω βρε αεριτζή, μήπως είδα κάτι που να είναι «σοβαρό» ώστε να χρειαστεί τάχα να κάνω κανένα κόπο παραπάνω??

Άν, και όταν κρίνω ότι πρέπει να δώσω περαιτέρω στοιχεία, να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω, άν και έτσι όπως είναι γραμμένα όχι ότι πρόκειται να καταλάβεις και κάτι!

Έε, ευρωπαίε, δεν αξίζεις φουκαρά μου πια και τόσο φασαρία, αυτά τα λίγα που εσύ τσιμπάς εδώ και κει τα έχω δει εκατοντάδες φορές έως τώρα. Με πιάνεις?

europaios2:
«Σε τα μας Schwabe? θες να μάθεις που βρίσκεται και το γνήσιο?»

Ναι κύριε παπαγάλε, ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ!!

Άντε ντε, μας έχεις ζαλίσει με αντιγραφές απο τον Μεταλληνό και τον Απολογητή, τώρα ήρθε λοιπόν η ώρα να........................λάμψεις!!!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ?????

Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να αντιλαμβάνεται ο κόσμος πόσο γελοία είναι τα δήθεν «στοιχεία» που όλη την ώρα αμολάς!

europaios2:
«Γιατί να αγοράσω όλο το βιβλίο? δε μου περισσεύουν......οπότε μια και το έχεις στην κατοχή σου υπέδειξε σελίδα να πάω να τη δω...»

Έχω την αίσθηση ότι όχι μόνο οι λίγες δεκάρες δεν σου περισσεύουνε, αλλά (πολύ χειρότερα..) ούτε τις έδωσες ποτέ για να μάθεις κάτι ολοκληρωμένα.

Είδες που όλα εξηγούνται?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 11:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Τι να σκανάρω βρε αεριτζή, μήπως είδα κάτι που να είναι «σοβαρό» ώστε να χρειαστεί τάχα να κάνω κανένα κόπο παραπάνω??

Άν, και όταν κρίνω ότι πρέπει να δώσω περαιτέρω στοιχεία, να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω, άν και έτσι όπως είναι γραμμένα όχι ότι πρόκειται να καταλάβεις και κάτι!

Έε, ευρωπαίε, δεν αξίζεις φουκαρά μου πια και τόσο φασαρία, αυτά τα λίγα που εσύ τσιμπάς εδώ και κει τα έχω δει εκατοντάδες φορές έως τώρα. Με πιάνεις?



Πολύ εχέμυθη αυτή η κρίση σου................αλλά και χαρακτηριστική!
quote:
Schwabe:
Έχω την αίσθηση ότι όχι μόνο οι λίγες δεκάρες δεν σου περισσεύουνε, αλλά (πολύ χειρότερα..) ούτε τις έδωσες ποτέ για να μάθεις κάτι ολοκληρωμένα.

Πάντως μου φτάνουν για να σε αγοράσω και να σε πουλήσω όποτε θέλω.......όπως και παλαιότερα σου έγραψα και σου απέδειξα........έτσι και τώρα.........
quote:
γιαπετ:
Πρόσεξε τι έγραψα, οι ιστορικοί και οι αυτοκράτορες το αναφέρουν, δεν είναι γραμμένο σε κείμενα "αγνώστου πατρός", ούτε το είπε ο "θεός".

Ανέφερε τότε τους ιστορικούς που το αναφέρουν και το έργο τους μέσα από το οποίο φαίνεται η κρίση τους περί αυτού του θαυμαστού γεγονότος............ άντε να κάνουμε και καμιά αρχή!!!!!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy