ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΚΤΡΩΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 19:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΡΟ..........ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΘΕ ΖΩΗ ΚΑΘΕ ΑΝΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 00:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά τώρα το βλέπω αυτό το μεγάλο θέμα. Αν και είμαι μέλος του Esoterica (ανενεργό πια) το βρήκα από εδώ http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/martyries-internet.htm που είναι σελίδα της Ομάδας "Θεραπεία" κι έχει δεσμό προς αυτή τη σελίδα!
Γνώμη μου είναι ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή κανενός και αυτά τα περί αμοιβάδας είναι σοφιστείες. Η αμοιβάδα ποτέ δεν θα γίνει άνθρωπος.
Αυτά τα περί σπερματοζωαρίων και ωαρίων δεν είναι απλά σοφιστείες, είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Ένα σπερματοζωάριο ή ένα ωάριο δεν πρόκειται να γίνουν από μόνα τους ανθρώπινα έμβρυα. Σταματήστε να υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας ορισμένοι.
Στα κορίτσια της παρέας που έχουν κάνει άμβλωση συνιστώ να επισκεφτούν τη σελίδα της ομάδας "Θεραπεία": http://www.post-abortion-syndrome.info
Πιστεύω ότι εκεί θα βρουν πολύ υλικό να βοηθηθούν.

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stka
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 15:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stka  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ, ότι είναι φόνος η έκτρωση. Και για το παιδί που πρόκειται να έρθει στον κόσμο αλλά και για την γυναίκα που υποβάλλει τον εαυτό της σε αυτήν την δοκιμασία. Ξέρεις φίλε μου, πολλές φορές η επιλογή δεν είναι εξ ολοκλήρου της γυναίκας. Πιέζεται από πολλές καταστάσεις, και η κοινωνία που ζούμε, δυστυχώς, δεν είναι εκείνη (ούτε βέβαια και το κοινωνικό κράτος!) που θα δεχθεί εύκολα μια μητέρα που ίσως να προσπαθεί μόνη της να μεγαλώσει το παιδί που από κακό προγραμματισμό ή από λάθος ήρθε στον κόσμο.
Είμαι μητέρα, ενός εφήβου πλέον, και από αυτήν την ηλικία, προσπαθώ να τον κάνω υπεύθυνο απέναντι στην ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη της μέλλουσας κοπελλιάς του, γιατί αν περιμένω από το σχολείο...
Καλό είναι να μην βλέπουμε μόνο το αποτέλεσμα σαν αποτέλεσμα (=έκτρωση), αλλά και τον δρόμο που έκανε να φτάσει κανείς εκεί (πληροφόρηση, ενδιαφέρον από γονείς και από την πολιτεία). ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 17:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα η έκτρωση είναι ΦΟΝΟΣ. Και όλους μας απασχολούν ερωτήματα όπως 'τι γίνεται αν το παιδί γεννηθεί με σοβαρά προβλήματα;'. Δεν θα ήθελα να λερώσω ποτέ τα χέρια μου με το αίμα ενός παιδιού και εύχομαι ποτέ ο Θεός να μην με υποβάλλει σε αυτήν τη δοκιμασία.

Αλλά κάθε φορά που ακούω για έκτρωση, αυτομάτως, δύο ερωτήσεις μου έρχονται στο μυαλό.
1. Σκέφτηκε κανείς - ή έχει ποτέ ερευνηθεί - πότε ο άνθρωπος αποκτά συνειδητότητα της ύπαρξής του? Γιατί για εμένα, αυτή η αυτογνωσία είναι που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τις υπόλοιπες μορφές ζωής. Αυτό εννοείται πως δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τον φόνο που διαπράττεται. Απλά οι περιγραφές περί πόνου κλπ. παύουν να έχουν νόημα και δεν χρησιμεύουν σε τίποτα άλλο παρά στο να σοκάρουν. Εμένα πιο πολύ με άγγιξε η ιστορία της κοπέλας στην αρχή του τόπικ που έλεγε ότι 'τώρα το παιδί της θα ήταν 3 ετών'. Με την έκτρωση στερείς μία ζωή, τελεία και παύλα. Αν είσαι αρκετά ευαισθητοποιημένος ως προς αυτό, όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για τηλε-κανίβαλλους που διψάνε για 'σπέρμα και αίμα' (στην κυριολεξία εδώ).

2. Το οποίο μας φέρνει στην ερώτηση νο.2: "Εκτρωση=φόνος εκ προμελέτης - άρα απορριπτέο. Θανατική καταδίκη=φόνος εκ προμελέτης - άρα?". Με λίγα λόγια, δεν είναι λίγοι - αντίθετα είναι η πλειοψηφία - αυτοί που θα βγούνε τη μία ημέρα με πλακάτ να διαδηλώσουν κατά των αμβλώσεων και την επόμενη θα διαδηλώσουν επίσης υπέρ της θανατικής καταδίκης. Και αναρωτιέμαι: μόνο εγώ βλέπω την αντίφαση?

Δεν θέλω να δημιουργήσω τόπικ μέσα στο τόπικ, παρακαλώ πολύ αν κάποιος πιστεύει ότι αυτός ο οξύμωρος ψυχισμός χρήζει περισσότερης συζήτησης, παρακαλώ να ανοίξει ένα καινούργιο τόπικ.

Απλά θέλω να δηλώσω, πως καλό είναι να είμαστε όλοι εναντίον όλων των φόνων που γίνονται στο όνομα μας - είτε στο όνομα των αξιών μας για δικαίωμα της γυναίκας πάνω στο σώμα της, είτε στο όνομα μιας κάποιας 'δίκαιης τιμωρίας'.

Ζήτω ο άνθρωπος. Ζήτω η ζωή.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 21:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Εκτρωση=φόνος εκ προμελέτης - άρα απορριπτέο. Θανατική καταδίκη=φόνος εκ προμελέτης - άρα?". Με λίγα λόγια, δεν είναι λίγοι - αντίθετα είναι η πλειοψηφία - αυτοί που θα βγούνε τη μία ημέρα με πλακάτ να διαδηλώσουν κατά των αμβλώσεων και την επόμενη θα διαδηλώσουν επίσης υπέρ της θανατικής καταδίκης. Και αναρωτιέμαι: μόνο εγώ βλέπω την αντίφαση?

Δεν θέλω να δημιουργήσω τόπικ μέσα στο τόπικ, παρακαλώ πολύ αν κάποιος πιστεύει ότι αυτός ο οξύμωρος ψυχισμός χρήζει περισσότερης συζήτησης, παρακαλώ να ανοίξει ένα καινούργιο τόπικ.

Απλά θέλω να δηλώσω, πως καλό είναι να είμαστε όλοι εναντίον όλων των φόνων που γίνονται στο όνομα μας - είτε στο όνομα των αξιών μας για δικαίωμα της γυναίκας πάνω στο σώμα της, είτε στο όνομα μιας κάποιας 'δίκαιης τιμωρίας'.

Ζήτω ο άνθρωπος. Ζήτω η ζωή.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...


Αγαπητέ φίλε εγώ θα σου πω το άλλο, το αντίθετο από αυτό που λες εσύ. Ότι δηλαδή πολλοί τη μια μέρα βγαίνουν στο δρόμο να διαδηλώσουν με πάθος την αντίθεσή τους στη θανατική ποινή ή στον πόλεμο ή τους βομβαρδισμούς και τα συναφή, και την άλλη ξαναβγαίνουν για να διαδηλώσουν υπέρ του "δικαιώματος" να κατακρεουργούμε τα ανθρώπινα έμβρυα. Στην Αμερική είναι ψωμοτύρι αυτό το πράγμα: Κάτω ο Μπους και ο πόλεμος από τη μία, ζήτω η ειρήνη και οι αμβλώσεις από την άλλη. Μα τι σόι τρέλα είναι αυτή δεν μπορώ να καταλάβω.
Επειδή είδα να αναφέρουν εδώ μέσα πολλοί την ταινία "σιωπηλή κραυγή", νομίζω ότι αυτή είναι κάπως ξεπερασμένη και μπροστά στο ωμό συμβάν είναι παιδική χαρά. Εγώ το πιο ρεαλιστικό βίντεο το είδα εδώ http://www.abortion.agazilos.org/abort-video.htm όπου φαίνεται τι κακό κάνει αυτό το πράγμα στη γυναίκα. Ποιος "ερωτευμένος" θα ήθελε να δει την κοπέλα του σ' αυτό το χάλι δεν ξέρω...

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 11:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρβουνιάρη,
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είτε ψευτοαριστεροί, είτε ψευτοδεξιοί (ή ψευτοπροοδευτικοί και ψευτοηθικοί αν προτιμάς), οι άνθρωποι που δεν έχουν συνέπεια στις αρχές τους και αλλάζουν αρχές ανάλογα με την περίσταση είναι απαράδεκτοι.
Είναι όντως περίεργο με βάση την κοινή απλή λογική κάποιος που διαδηλώνει κατά της σφαγής γυναικόπαιδων σε έναν πόλεμο, την επόμενη ημέρα να διαδηλώνει υπέρ των αμβλώσεων (το οποίο είναι ακριβώς αυτό: σφαγή γυναικόπαιδων).
Και αν η γυναίκα έχει "δικαίωμα στο σώμα της", είναι άραγε πληροφορημένη για το τι συνέπειες θα έχει η άμβλωση τόσο στο σώμα της (αδυναμία να συλλάβει αργότερα), όσο και στην ψυχή της (προφανές);

Αφήνοντας λοιπόν έξω το προβληματικό μέρος του θέματος (όταν η γυναίκα ή το παιδί θα έχουν πρόβλημα υγείας αν δεν διακοπεί η εγκυμονσύνη), θα ήθελα να τονίσω και κάτι άλλο. Τα τελευταία χρόνια, η γονιμότητα των ανθρώπων στις ανεπτυγμένες χώρες μειώνεται ΡΑΓΔΑΙΑ. Όταν λοιπόν ένα ζευγάρι επιλέγει να αποβάλλει ένα παιδί, αυτό για εμένα είναι τουλάχιστον ΥΒΡΙΣ προς τα χιλιάδες άλλα ζευγάρια τα οποία δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν. Η πολιτεία και η κοινωνία εντείνουν ακόμη περισσότερο το πρόβλημα: από τη μία η 16χρονη ανύπαντρη έγκυος είναι κοινωνικά απόβλητη, η ανύπαντρη μητέρα είναι "πουτάνα" και από την άλλη όταν κάποια γυναίκα επιλέγει να δώσει το παιδί της για υιοθεσία, έρχεται το κράτος και επιβάλλει τέτοιους κανόνες στα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν ώστε μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό καταλήγει τελικά σε ανάδοχη οικογένεια. Και σε τι οικογένεια: σε γενικές γραμμές πρέπει το ζευγάρι να είναι νεαρό και να έχει και άλλα παιδιά. Δηλαδή κάποιοι που παντρευτήκανε 40 ετών και δεν θέλουν να κάνουν παιδιά λόγω πιθανών επιπλοκών αλλά προτιμούν να υιοθετήσουν, δεν θεωρούνται ικανοί να υιοθετήσουν, τη στιγμή που στην εποχή μας πολλά ζευγάρια τεκνοποιούν σε αυτήν την ηλικία. Επίσης ο απαράδεκτος νόμος υιοθεσίας που ισχύει ζητάει κάποια "κουφά πράγματα", όπως για παράδειγμα την παρουσία των φυσικών γονιών για ένα σωρό πράξεις (δικαστική απόφαση υιοθεσία κλπ) κάνοντας την υιοθεσία από ιδρύματα σχεδόν αδύνατη. Έτσι ευνοείται η ιδιωτική υιοθεσία (δηλ. κάποια ανύπαντρη μητέρα κάνει ένα παιδί και συμφωνεί να το δώσει για υιοθεσία σε ένα γνωστό ζευγάρι) κάτι το οποίο οδηγεί είτε σε εμπόριο βρεφών, είτε σε αξιώσεις των βιολογικών γονιών να επανασυνδεθούν με το παιδί τους όταν αυτό θα έχει πια μεγαλώσει. Δηλαδή ο νόμος σου λέει: "Αν δεν το θες το παιδί κάνε άμβλωση. Αν δεν θες να κάνεις άμβλωση, δώστο σε ένα άλλο ζευγάρι για να κάνει τη 'βρώμικη δουλειά' και μετά από 20 χρόνια μπορείς να το ξαναπάρεις πίσω. Αν πάλι δε θες να το ξαναδεις το παλιομπάστρδο, δώστο σε ένα ίδρυμα όπου οι δημόσιοι υπάλληλοι θα το <<φροντίσουν>> τόσο καλά, ώστε αφενός δεν θα βρει ποτέ του οικογένεια, αφετέρου όταν μεγαλώσει και βγει από το ορφανοτροφείο, θα μπει κατευθείαν στο ψυχιζτρείο ή τη φυλακή". (Αυτό το τελευταίο δεν είναι τόσο μομφή προς τους ίδιους τους κοινωνικούς λειτουργούς, όσο είναι στο κράτος που αφενός μεν προσλαμβάνει πολύ λίγους - βλ. πρόσφατη υπόθεση "Μητέρα" - αφετέρου προσλαμβάνει ό,τι να'ναι).

Δεν θα αποφεύγαμε τεράστιο ποσοστό αμβλώσεων αν υπήρχε ένα πιο αξιόλογο νομικό πλαίσιο για τις υιοθεσίες και μία μεγαλύτερη ανεκτικότητα στην κοινωνία μας για τις ανύπαντρες μητέρες;

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 17:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ Τρίτοξον, είμαστε υποκριτές και οι νόμοι μας είναι χάλια. Απαγορευτικό για την υιοθεσία είναι και το να έχουν οι γονείς και άλλα παιδιά και να έχουν κάτι να αφήσουν στο καθένα. Μ' αυτή τη λογική πρέπει να είναι αρκετά πλούσιος κανείς, να έχει π.χ. ένα διαμέρισμα για κάθε ένα από τα δύο παιδιά του και ένα τρίτο περισσευούμενο που θα κληροδοτήσει στο υιοθετημένο!
Πάντως, δεν είναι όλα τα παιδιά που μεγάλωσαν σε ιδρύματα προβληματικά. Σίγουρα μεγαλώνουν με δυσκολίες, αλλά μπορούν να γίνουν αρκετά κοινωνικά παιδιά, αν βρεθούν τα κατάλληλα άτομα στο ίδρυμα. Προτιμώ χίλιες φορές το ίδρυμα από την άμβλωση που στερεί τελείως τη ζωή από το παιδί.
Και βέβαια ναι, πρέπει να στηριχτούν οι ανύπαντρες μητέρες. Αλλά και η οικογένεια γενικά... Γιατί οι άνθρωποι θα έκαναν οικογένεια πιο εύκολα αν ήξεραν ότι θα ενισχυθούν από την πολιτεία. Να φανταστείς, πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια υπήρχε ένα "δώρο σύστασης οικογένειας" που έδινε η Εργατική Εστία ή Κατοικία ή κάποιος τέτοιος οργανισμός όταν ένα ζευγάρι παντρευόταν και είχε έναν αριθμό ενσήμων. Δεν ήταν κανένα τρομερό ποσό, 100.000 ή 150.000 δρχ., αλλά μέχρι κι αυτό το ψίχουλο το κόψανε...

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!

Edited by - Καρβουνιάρης on 15/06/2007 17:54:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 09:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΡΟ..........ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Ορθώς...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 02:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί οι άνθρωποι θα έκαναν οικογένεια πιο εύκολα αν ήξεραν ότι θα ενισχυθούν από την πολιτεία.

Θα ηθελα να ρωτησω (ειναι δικο μου υπαρξιακο προβλημα):
Για ποιο λογο κανεις οικογενεια;
Επειδη εισαι ερωτευμενος;
Επειδη θελεις να δειξεις στην κοινωνια οτι εχεις επιτελεσει ενα
συγκεκριμενο εργο και να το επιδεικνυεις;
Επειδη θελεις να παιρνεις επιδοματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 09:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάστε αυτά (είναι στα Αγγλικά). Ψύχραιμη αντιμετώπιση χωρίς θριλλερικές υστερίες.

http://lifestyle.msn.com/familyandparenting/babyandpregnancy/article.aspx?cp-documentid=4999437&page=1

http://lifestyle.msn.com/mindbodyandsoul/womenintheworld/articlemc.aspx?cp-documentid=4595719>1=10114

Angi, όσο για αυτό που ρωτάς:

quote:

Angi
Για ποιο λογο κανεις οικογενεια;
Επειδη εισαι ερωτευμενος;
Επειδη θελεις να δειξεις στην κοινωνια οτι εχεις επιτελεσει ενα
συγκεκριμενο εργο και να το επιδεικνυεις;
Επειδη θελεις να παιρνεις επιδοματα;

Δεν υπάρχει απάντηση συγκεκριμένη. Ξεκινάει από τον έρωτα, πάει στην αγάπη, στον φόβο της μοναξιάς και της απώλειας κάποιου ανθρώπου που είναι ο τέλειος για εσένα, στην κοινωνική αποδοχή, στην προβολή των φιλοδοξιών σου στα παιδιά σου, στο ένστικτο της αναπαραγωγής, επειδή στο μέλλον δεν θα μπορείς, επειδή έτσι εξασφαλίζεις ένα είδος αθανασίας μέσω της συνέχειας της οικογένειάς σου, σε πολλά πράγματα. Ξέρω ανθρώπους που έχουν κάνει οικογένεια για όλους αυτούς τους λόγους, για έναν από αυτούς τους λόγους, ή για συνδυασμό κάποιον από αυτούς τους λόγους.

Άρα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω συγκεκριμένα.

Γνωρίζω όμως με απόλυτη βεβαιότητα τα εξής δύο:

1. Αρκετούς ανθρώπους που δεν έκαναν οικογένεια και όταν έφτασαν στα 50-60 νιώθουν απέραντη δυστυχία. Έζησαν πάρα πολύ καλή ζωή μέχρι τα 40-45 αλλά μετά κάτι τους λείπει.

2. Πάρα πολλούς, μη σου πω όλους, τους γονείς οι οποίοι θα ήθελαν μεγαλύτερη οικογένεια αλλά δεν το κάνουν επειδή δεν αντέχουν οικονομικά. Όταν σήμερα για να ζήσει αξιοπρεπώς μία οικογένεια με ένα παιδί χρειάζεται να μπαίνουν στο σπίτι τουλάχιστον 2.500 ευρώ το μήνα (το οποίο μόλις πριν από 20 έτη ήταν αστρονομικό ποσό - μισθός διευθυντή τράπεζας), ε τότε ναι, το κάθε λογής επίδομα θα βοηθούσε να γίνονται μεγαλύτερες οικογένειες.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 14:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΡΟ..........ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
Από πότε έγινε και η έκτρωση χορός.

Έχουμε εξευτελίσει την αξία της ζωής και ψάχνουμε στην δήθεν ιατρική να μας λύσει τα κοινωνικά προβλήματα.
Με την έκτρωση κάνουμε φόνο και τότε είναι που πάει ο όρκος του Ιπποκράτη περίπατο. Μόνο στην περίπτωση που θα κινδύνευε η ζωή της μητέρας θα μπορούσα να δικαιολογήσω την έκτρωση, αν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Όταν όμως υπάρχουν τα «κατώτερα από μας» ζώα που γίνονται θυσία για τα μικρά τους, τότε εκεί η πολύφημισμένη, δήθεν μητρική αγάπη και το ένστικτο της μητρότητας, πάει και αυτή περίπατο, μαζί με τον όρκο του Ιπποκράτη, χεράκι, χεράκι.


Τρίτοξον...

quote:
Γνωρίζω όμως με απόλυτη βεβαιότητα τα εξής δύο:

1. Αρκετούς ανθρώπους που δεν έκαναν οικογένεια και όταν έφτασαν στα 50-60 νιώθουν απέραντη δυστυχία. Έζησαν πάρα πολύ καλή ζωή μέχρι τα 40-45 αλλά μετά κάτι τους λείπει.


Το μυαλό τους έλειπε έως τα 40-45 τους και σε περίσσια βέβαια ο εγωισμός και ο εαυτούλης τους. Δεν μπορείς να έχεις και τη πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

quote:
2. Πάρα πολλούς, μη σου πω όλους, τους γονείς οι οποίοι θα ήθελαν μεγαλύτερη οικογένεια αλλά δεν το κάνουν επειδή δεν αντέχουν οικονομικά. Όταν σήμερα για να ζήσει αξιοπρεπώς μία οικογένεια με ένα παιδί χρειάζεται να μπαίνουν στο σπίτι τουλάχιστον 2.500 ευρώ το μήνα (το οποίο μόλις πριν από 20 έτη ήταν αστρονομικό ποσό - μισθός διευθυντή τράπεζας), ε τότε ναι, το κάθε λογής επίδομα θα βοηθούσε να γίνονται μεγαλύτερες οικογένειες
Δικαιολογίες... Εγώ δεν ξέρω καμία πλούσια οικογένεια που να έχει πάνω από 2 παιδιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 16:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
2. Πάρα πολλούς, μη σου πω όλους, τους γονείς οι οποίοι θα ήθελαν μεγαλύτερη οικογένεια αλλά δεν το κάνουν επειδή δεν αντέχουν οικονομικά. Όταν σήμερα για να ζήσει αξιοπρεπώς μία οικογένεια με ένα παιδί χρειάζεται να μπαίνουν στο σπίτι τουλάχιστον 2.500 ευρώ το μήνα (το οποίο μόλις πριν από 20 έτη ήταν αστρονομικό ποσό - μισθός διευθυντή τράπεζας), ε τότε ναι, το κάθε λογής επίδομα θα βοηθούσε να γίνονται μεγαλύτερες οικογένειες
--------------------------------------------------------------------------------

Δικαιολογίες... Εγώ δεν ξέρω καμία πλούσια οικογένεια που να έχει πάνω από 2 παιδιά.


Δεν έχεις άδικο. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

artemisia8
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 19:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους artemisia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις έγινα μέλος κ το πρώτο θέμα που διάβασα ήταν αυτό..
Η αλήθεια είναι ότι το να "ριξεις" ενα παιδι ειναι πελον τοσο συνηθισμενο,οσο η αφαιρεση ενος φρονιμιτη!
Στο κάτω κατω,αν τα ζευγαρια δεν θέλουν παιδιά,ας δωσουν προσοχη στα αντισυλληπτικά μετρα!Τα παραμελούν όλοι και όλες,δεν προσέχουν,αλλα απο την αλλη,δεν ξερουν πως να αντιμετωπισουν μια αναπαντεχη εγκυμοσυνη.Η ψυχούλα του αγέννητου τι τους φταιει?Ξέρω ότι το αντιμετωπίζω βάναυσα γιατι οντως εξω απο τον χορο μπορουμε να λεμε ό,τι θέλουμε.Αλλα εμεις ειμαστε 5 παιδια στην οικογενεια μου.Κι οχι επειδη ειναι θεοσεβουμενοι οι γονες μου ή κατι τετοιο,αλλα επειδη ηθελαν παιδια και ακομα κι οταν ηρθε το 5ο απροσμενα,σε μια πολυ δυσκολη οικονομικα περιοδο,δεν αντέχαν να σκοτωσουν την "μικρη κοκκινη κουκιδα"
Ξερω οτι τα ιδρυματα γεμιζουν εγκατελειμενα παιδια,οτι καποιοι γονεις τα στελνουν στους δρομους να ζητιανευουν,οτι αλλα νιωθουν ανεπιθυμητα επειδη καταλαβαινουν την διαθεση των γονιων τους υποσυνειδητα και ειναι δυστυχισμενα.Επίσης σε καποιες μητερες δεν ξυπνα το μητρικο ενστικτο ευκολα.
Αλλα με εικασιες δεν ξελυνεται το γαϊτανακι.Τι εχει μεγαλύτερη σημασία?Ο οποιοσδηποτε "λόγος" εκτρωσεις για "καλο" του παιδιου,της μανας,του πατερα ή το γεγονος οτι δημιουργειται μια ζωη?Ενας ανθρωπος?Είναι σαν φονος εν ψυχρω.Σαν να πληρωνεις επαγγελματια για να κανει την βρωμικη δουλεια,εσυ ομως εχεις ολη την ενοχή.
Η εκτρωση ειναι ηθικα μεμπτη.Σαν πρακτικο ζητημα ειναι "σωτηρια" για καποιους.Το θεμα ειναι οτι αν τα ζευγαρια δισταζουν να παντρευτουν εξαιτιας της ζωης σημερα,δεν μπορει κανεις να περιμενει οτι τους ειναι πιο ευκολο να κρατησουν ενα παιδι.
Οδευουμε σε πληρη καταρριψη καθε ευτυχιας και ηθικης αξιοπρεπειας σιγα-σιγα και το μονο που θα βλεπουμε γυρω μας ειναι θανατος.Ουτε σε πολεμο να ειμασταν..

Δεν ειναι κακο να αφηνεσαι στην αγαπη.Ακομα κι αν πληγωθεις εσυ εχεις κερδισει μια καρδια που μπορει να αγαπησει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 09:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ libero

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γνωρίζω όμως με απόλυτη βεβαιότητα τα εξής δύο:

1. Αρκετούς ανθρώπους που δεν έκαναν οικογένεια και όταν έφτασαν στα 50-60 νιώθουν απέραντη δυστυχία. Έζησαν πάρα πολύ καλή ζωή μέχρι τα 40-45 αλλά μετά κάτι τους λείπει.

--------------------------------------------------------------------------------

Το μυαλό τους έλειπε έως τα 40-45 τους και σε περίσσια βέβαια ο εγωισμός και ο εαυτούλης τους. Δεν μπορείς να έχεις και τη πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.


Παρότι δεν είμαι εκ πεποιθήσεως εργένης (ούτε εκ πεποιθήσεως οικογενειάρχης, πιστεύω πολύ στο απροσδόκητο στη ζωή), έχω τη γνώμη ότι γενικεύεις επικίνδυνα. Η προσωπική ιστορία του καθενός δεν καθρεφτίζει απαραίτητα, ούτε την πνευματική του διαύγεια, ούτε την ψυχική του ισορροπία, ενδέχεται η συγκεκριμένη επιλογή να βασίζεται σε καθαρά συναισθηματικές περιστάσεις... τέτοιες που δε θα ευχόμουν σε κανέναν να βιώσει.


Φίλε Τρίτοξον

quote:
Αλλά κάθε φορά που ακούω για έκτρωση, αυτομάτως, δύο ερωτήσεις μου έρχονται στο μυαλό.
1. Σκέφτηκε κανείς - ή έχει ποτέ ερευνηθεί - πότε ο άνθρωπος αποκτά συνειδητότητα της ύπαρξής του? Γιατί για εμένα, αυτή η αυτογνωσία είναι που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τις υπόλοιπες μορφές ζωής. Αυτό εννοείται πως δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τον φόνο που διαπράττεται. Απλά οι περιγραφές περί πόνου κλπ. παύουν να έχουν νόημα και δεν χρησιμεύουν σε τίποτα άλλο παρά στο να σοκάρουν. Εμένα πιο πολύ με άγγιξε η ιστορία της κοπέλας στην αρχή του τόπικ που έλεγε ότι 'τώρα το παιδί της θα ήταν 3 ετών'. Με την έκτρωση στερείς μία ζωή, τελεία και παύλα. Αν είσαι αρκετά ευαισθητοποιημένος ως προς αυτό, όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για τηλε-κανίβαλλους που διψάνε για 'σπέρμα και αίμα' (στην κυριολεξία εδώ).

2. Το οποίο μας φέρνει στην ερώτηση νο.2: "Εκτρωση=φόνος εκ προμελέτης - άρα απορριπτέο. Θανατική καταδίκη=φόνος εκ προμελέτης - άρα?". Με λίγα λόγια, δεν είναι λίγοι - αντίθετα είναι η πλειοψηφία - αυτοί που θα βγούνε τη μία ημέρα με πλακάτ να διαδηλώσουν κατά των αμβλώσεων και την επόμενη θα διαδηλώσουν επίσης υπέρ της θανατικής καταδίκης. Και αναρωτιέμαι: μόνο εγώ βλέπω την αντίφαση?

Δεν θέλω να δημιουργήσω τόπικ μέσα στο τόπικ, παρακαλώ πολύ αν κάποιος πιστεύει ότι αυτός ο οξύμωρος ψυχισμός χρήζει περισσότερης συζήτησης, παρακαλώ να ανοίξει ένα καινούργιο τόπικ.


Εκτιμώ αφάνταστα τη γραφή σου, από τα λίγα δεδομένα που έχω, εντούτοις θα διαφωνήσω μαζί σου, τόσο στην ουσία, όσο και στον τόνο αυτής της προσέγγισής σου. Δεν υπάρχει καμία σχέση και σύγκριση ανάμεσα σε ένα (το δυνατόν εκμηριωμένο δικαστικώς ή από οφθαλμοφανή γεγονότα) φονιά/έμπορο ναρκωτικών/παιδεραστή κλπ. κλπ. (αυτές είναι οι βασικές ομάδες ατόμων για τις οποίες ενδέχεται να συζητούσα την υπό προϋποθέσεις θανατική καταδίκη) και σε μία γυναίκα, η οποία αποφασίζει ότι ο "καρπός" που της "φύτεψαν" δεν της ανήκει. Δεν είμαι ειδικός σε θέματα ψυχής/μετεμψύχωσης/αύρας κλπ., αλλά η λογική μου λέει ότι η ενέργεια που ενυπάρχει σε ένα σώμα που προκύπτει από δια της βίας ένωση κάθε άλλο παρά θετική είναι εγγενώς (δε γνωρίζω τι επίκτητα χαρακτηριστικά θα προκύψουν στη ζωή ενός τέτοιου όντος, ομιλώ αποκλειστικά για κληρονομική ενέργεια). Μήπως λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις γινόμαστε πολύ αυστηροί με το να ενοχοποιούμε συλλήβδην τις εκτρώσεις; Μήπως εν τέλει δεν είναι ακριβώς αντιφατικό το παράδειγμα που φέρνεις, αλλά μέσα στη γενικότερη σχετικότητα υπάγεται στις περιπτώσεις εκείνες που τα όρια τους είναι απροσδιόριστα;

Αγαπητή Angi

quote:
Θα ηθελα να ρωτησω (ειναι δικο μου υπαρξιακο προβλημα):
Για ποιο λογο κανεις οικογενεια;
Επειδη εισαι ερωτευμενος;
Επειδη θελεις να δειξεις στην κοινωνια οτι εχεις επιτελεσει ενα
συγκεκριμενο εργο και να το επιδεικνυεις;
Επειδη θελεις να παιρνεις επιδοματα;

Κάποιες φορές το πρώτο, αν και για μένα δεν είναι ούτε καν ικανή συνθήκη, είναι ασυσχέτιστες οι παράμετροι. Αρκετές δυστυχώς το δεύτερο, στα πλαίσια της κοινωνικής "αποδοχής" (προσωπικά αδιαφορώ για τέτοια αποδοχή, αλλά είναι προσωπική ερμηνεία και δεν έχει θέση εδώ...). Μερικές φορές το τρίτο κι εκεί φαίνεται η κατάντια ορισμένων.
Πάντως δεν είναι οι μόνοι λόγοι. Υπάρχουν (ευτυχώς και δυστυχώς) και σημαντικότεροι.¨
Γενικότερα, στο θέμα μας, η συζήτηση για τις εκτρώσεις έχει πολλές παραμέτρους. Αυτό που με ανησυχεί, είναι η καθαρά θρησκευτική/"ηθικοπλαστική" υφή που της αποδίδεται, στοιχείο που προσωπικά το θεωρώ εκτός πραγματικότητας. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ρωτήσουμε τις χιλιάδες βιασθείσες ή δια της βίας εκδοθείσες ποια είναι η άποψή τους για τη δυνατότητα να "σκοτώσουν" αυτό που δεν τους ανήκει. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε επίπεδο ζευγαριού (φυσιολογικού συναισθηματικά και διαπροσωπικά, δε λέμε σχέσεις εξουσίας ή υπεροχής οιασδήποτε μορφής), η έκτρωση είναι μία απόφαση της γυναίκας με σύμβουλο ΚΑΙ ΜΟΝΟ το σύντροφό της. Σε πλέον ανισόρροπες καταστάσεις (βιασμός, πορνεία κλπ. κλπ.), η έκτρωση είναι καταστατικό δικαίωμα της γυναίκας (δεδομένου ότι δυστυχώς εκείνη υπόκειται τις συνέπειες) και ΚΑΜΙΑ μα καμία θεωρία ή κατήχηση δεν έχουν χώρο και λόγο ύπαρξης ή επιρροής στην απόφασή της.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 09:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
libero,όντως γενικεύεις πολύ τα πράγματα.Εδώ δεν μιλάμε μόνο για ζευγάρια που δεν πήραν μέτρα αντισύλληψης,αυτοί ας προσέχανε.Εδώ μιλάμε για γενετική,κοινώς για αρρώστειες.Αν γίνει διάγνωση ότι ένα παιδί δεν θα έχει πόδια ή χέρια ή θα πάσχει από σύνδρομο ντάουν,ποιός ο λόγος να το φέρεις στον κόσμο;για να βασανίζεται και αυτό κι εσύ μαζί;και να το τραβήξουμε κι άλλο;αν κάποιος βιάσει μια κοπέλα και η κοπέλα μείνει έγκυος,είναι αναγκασμένη να φέρει στον κόσμο το παιδί του βιαστή της;;;μην είσαι τόσο απόλυτος...Ας κατακρίνουμε αυτούς που από αμέλεια καθαρά τεκνοποιούν και μετά παρατάνε τα παιδιά τους και όχι αυτούς που είναι αναγκασμένοι λόγω περιστάσεων να τα ρίξουν...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 13:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis
quote:

Μήπως λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις γινόμαστε πολύ αυστηροί με το να ενοχοποιούμε συλλήβδην τις εκτρώσεις;

Ναι, γινόμαστε, απλά είναι για εμένα θέμα αρχής. Από τη στιγμή που η προστασία της ανθρώπινης ζωής είναι αρχή μου, ζω με αυτήν την αρχή.
quote:

Μήπως εν τέλει δεν είναι ακριβώς αντιφατικό το παράδειγμα που φέρνεις, αλλά μέσα στη γενικότερη σχετικότητα υπάγεται στις περιπτώσεις εκείνες που τα όρια τους είναι απροσδιόριστα;


Συμφωνώ απόλυτα. Όπως συμφωνώ και με το "όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει". Αλλά το καϋμένο το πλάσμα τι φταίει; Επειδή δεν είναι καρπός έρωτα αλλά καρπός βιασμού, πάει να πει ότι δεν πρέπει να ζήσει τη ζωή που σε όλους μας αναλογεί; Εδώ ίσως χρειάζεται περισσότερο από ποτέ η συμβολή της πολιτείας με ψυχοθεραπευτές και κοινωνικούς λειτουργούς. Δεν πρότεινα το θύμα του βιασμού να μεγαλώσει τον καρπό του βιασμού ντε και καλά και να της ξυπνάνε άσχημες μνήμες κάθε φορά που θα βλέπει το παιδί. Απλά θεωρώ πιο ανθρώπινη πράξη την κύηση και την παράδοσή του σε κάποιο ορφανοτροφείο από την θανάτωσή του.

Τα πάντα είναι θέμα αρχής. Όλοι μας όταν είμαστε σε δύσκολη θέση θέλουμε να μην ισχύσουν για μας αυτά που πριν βρεθούμε στη δύσκολη θέση επιμέναμε ότι πρέπει να ισχύουν για τους άλλους. Ο Σωκράτης όμως το ήπιε το κώνειο. Γιατί γι'αυτόν ήταν θέμα αρχής.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 15:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά θεωρώ πιο ανθρώπινη πράξη την κύηση και την παράδοσή του σε κάποιο ορφανοτροφείο από την θανάτωσή του.

Να υποθέσω ότι δεν έχεις επισκεφθεί κάποιο ορφανοτροφείο ποτέ...Άρα για σένα είναι προτιμότερο να γεννηθεί ένα παιδί και να εγκαταλειφθεί σε κάποιο ορφανοτροφείο στην τύχη του...



καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 16:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maraki8
Να υποθέσω ότι δεν έχεις επισκεφθεί κάποιο ορφανοτροφείο ποτέ...Άρα για σένα είναι προτιμότερο να γεννηθεί ένα παιδί και να εγκαταλειφθεί σε κάποιο ορφανοτροφείο στην τύχη του...


Συμπλήρωμα: ...από το να το σκοτώσουν.


Με λίγα λόγια ναι.
Αν διαφωνείς τράβα ρώτα κανά παιδί που μεγάλωσε σε ορφανοτροφείο.
Και να μην υποθέσεις τίποτα.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 18:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά το καϋμένο το πλάσμα τι φταίει; Επειδή δεν είναι καρπός έρωτα αλλά καρπός βιασμού, πάει να πει ότι δεν πρέπει να ζήσει τη ζωή που σε όλους μας αναλογεί; Εδώ ίσως χρειάζεται περισσότερο από ποτέ η συμβολή της πολιτείας με ψυχοθεραπευτές και κοινωνικούς λειτουργούς. Δεν πρότεινα το θύμα του βιασμού να μεγαλώσει τον καρπό του βιασμού ντε και καλά και να της ξυπνάνε άσχημες μνήμες κάθε φορά που θα βλέπει το παιδί. Απλά θεωρώ πιο ανθρώπινη πράξη την κύηση και την παράδοσή του σε κάποιο ορφανοτροφείο από την θανάτωσή του.

και για 9 μηνες που θα κουβαλαει αυτο τον καρπο του βιασμου δεν θα τις ξυπνανε ασχημες μνημες;;
για 9 μηνες που η ψυχολογια της καθε γυναικας γινετε σαλατα με τις ορμονες τις να τρελενονται πιστευεις οτι η κοπελα αυτη θα βγει ψυχικα σωστη;

λες οτι η κυηση ειναι πιο ανθρωπινη απο την εκτρωση
το οτι η κυηση θα παραγει εναν ψυχασθενη ειναι ανθρωπινο;;;

ο βιασμος και μονο προκαλει μεγαλα ψυχικα τραυματα στην γυναικα και εσυ απαιτεις απο μια κοπελα που προσπαθει να συνερθει απο τον βιασμο προσπαθει να ξεπερασει το σοκ να ενταχθει παλι στην κοινωνια
να καταφερει να ξανακανει σχεση
να γεννησει και το παιδι του βιαστη της;


μας εφαγε η ανθρωπια εδω περα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 19:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gigenis
ο βιασμος και μονο προκαλει μεγαλα ψυχικα τραυματα στην γυναικα και εσυ απαιτεις απο μια κοπελα που προσπαθει να συνερθει απο τον βιασμο προσπαθει να ξεπερασει το σοκ να ενταχθει παλι στην κοινωνια
να καταφερει να ξανακανει σχεση
να γεννησει και το παιδι του βιαστη της;


Δεν απαιτώ τίποτα από κάποιον που είναι σε τέτοια κατάσταση. Στο τέλος όλοι είμαστε υπόλογοι πάνω από όλα στις αρχές μας.
Απαιτώ όμως από την κοινωνία - όπως έχω γράψει και παραπάνω - να συμπεριφέρεται πιο ανθρώπινα σε τέτοιες περιπτώσεις. Ειλικρινά ζητάω συγγνώμη αν παρερμηνεύτηκαν αυτά που είπα. Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα και θα δεις τι ακριβώς απαιτώ.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 20:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
έχω τη γνώμη ότι γενικεύεις επικίνδυνα. Η προσωπική ιστορία του καθενός δεν καθρεφτίζει απαραίτητα, ούτε την πνευματική του διαύγεια, ούτε την ψυχική του ισορροπία, ενδέχεται η συγκεκριμένη επιλογή να βασίζεται σε καθαρά συναισθηματικές περιστάσεις... τέτοιες που δε θα ευχόμουν σε κανέναν να βιώσει.

quote:
maraki8:libero,όντως γενικεύεις πολύ τα πράγματα
Δεν μπορώ να καταλάβω Kostaki και maraki8 γιατί ενοχληθήκατε. Γενικός ήταν Τριτοξον, γενικά απάντησα κι εγώ.

Ο λαός όμως λέει «ακόμα να βάλει μυαλό» ή «ακόμα να σοβαρευτεί αυτός » για κάποιον που έχει φτάσει σε μεγάλη ηλικία χωρίς να κάνει οικογένεια. Με αυτήν την έννοια είπα [Το μυαλό τους έλειπε έως τα 40-45 ] και όχι ότι είναι καθυστερημένος κάποιος, που δεν κάνει οικογένεια.

Τώρα όταν κάποιος κάνει πολύ καλή ζωή ως τα 45, όπως έγραψε ο Τρίτοξον,
για ποιόν λόγο να μην συνεχίσει να κάνει αυτήν την ζωή και μετά τα 45 του αφού περνάει καλά, αλλά έχει την αίσθηση ότι κάτι του λείπει?

Βέβαια υπάρχουν πολύ λόγοι για τους οποίους κάποιος δεν κάνει οικογένεια, αλλά ο κύριος λόγος νομίζω πως είναι η επιλογή στην εργένικη ζωή, ειδικά όταν περνάει καλά.

Κι εσείς ποια μην το παίρνετε προσωπικά…

quote:
maraki8: Εδώ δεν μιλάμε μόνο για ζευγάρια που δεν πήραν μέτρα αντισύλληψης,αυτοί ας προσέχανε.Εδώ μιλάμε για γενετική,κοινώς για αρρώστειες.Αν γίνει διάγνωση ότι ένα παιδί δεν θα έχει πόδια ή χέρια ή θα πάσχει από σύνδρομο ντάουν,ποιός ο λόγος να το φέρεις στον κόσμο;για να βασανίζεται και αυτό κι εσύ μαζί;και να το τραβήξουμε κι άλλο;αν κάποιος βιάσει μια κοπέλα και η κοπέλα μείνει έγκυος,είναι αναγκασμένη να φέρει στον κόσμο το παιδί του βιαστή της;;;μην είσαι τόσο απόλυτος...
Δεν είχα αυτές τις ακραίες περιπτώσεις στο υπόψη μου όταν έγραφα το μήνυμα. Πράγματι, τα πράγματα δυσκολεύουν, σε αυτές τις περιπτώσεις.

Στην περίπτωση του βιασμού το παιδί δεν είναι μόνο του βιαστή, αλλά κατά το ήμισυ και της γυναίκας. Άλλες μεγαλώνουν εντελώς ξένα παιδιά, υιοθετώντας τα.

Όμως μη στεναχωριέσαι, για όλα έχω την λύση

Λοιπόν τι έχουμε εδώ, έμβρυο μεταλλαγμένο, χωρίς χέρια και πόδια?...
κατευθείαν για έκτρωση

Βιασμός? - Το χάπι της επόμενης ημέρας και φεύγεις.

Αραγε, για ποιο λόγο γίνονται οι περισσότερες των εκτρώσεων? Λόγω γενετικής ανωμαλίας και βιασμών ή λόγω μαλακίας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 22:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε libero

quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω Kostaki και maraki8 γιατί ενοχληθήκατε. Γενικός ήταν Τριτοξον, γενικά απάντησα κι εγώ.

Ο λαός όμως λέει «ακόμα να βάλει μυαλό» ή «ακόμα να σοβαρευτεί αυτός » για κάποιον που έχει φτάσει σε μεγάλη ηλικία χωρίς να κάνει οικογένεια. Με αυτήν την έννοια είπα [Το μυαλό τους έλειπε έως τα 40-45 ] και όχι ότι είναι καθυστερημένος κάποιος, που δεν κάνει οικογένεια.


quote:
Κι εσείς ποια μην το παίρνετε προσωπικά…

Δεν ενοχλήθηκα με τίποτα και δεν παίρνω προσωπικά τίποτα. Άλλωστε η ανταλλαγή απόψεων και όχι οι διαξιφισμοί είναι η δική μου προσέγγιση. Απλά πιστεύω ότι το να βάζουμε ταμπέλες στη ζωή και τη νοοτροπία κάποιας ομάδας ανθρώπων είναι γενίκευση, ειδικά όταν συζητάμε για συναισθηματικές επιλογές, οι οποίες άλλωστε δεν ενοχλούν και κανέναν.

quote:
Αραγε, για ποιο λόγο γίνονται οι περισσότερες των εκτρώσεων? Λόγω γενετικής ανωμαλίας και βιασμών ή λόγω μαλακίας?

Ξέρεις πολύ καλά την απάντηση κι εσύ κι εγώ. Προσπαθώ να αντιμετωπίσω μία γενική νοοτροπία, "σπάζοντας" το αντικείμενο σε υποπεριπτώσεις. Τις λίγες που (κατά τη γνώμη μου) πρέπει να δικαιώσω την έκτρωση ως επιλογή, θα τις βγάλω από το τσουβάλι της μαλ.... σωστά;

Φίλε Τρίτοξον

quote:
Αλλά το καϋμένο το πλάσμα τι φταίει;

Ποιο είναι το καημένο πλάσμα στις περιπτώσεις που εγώ αναφέρω; γιατί η βιαίως εγκυμονούσα είναι άνθρωπος ολοκληρωμένος, ενώ το έμβρυο είναι έμβιο μεν, ον σαφώς, αλλά όχι ακόμα άνθρωπος. Και αν πρόκειται να επιλέξω μεταξύ των δύο, επέτρεψέ μου να δώσω την προτεραιότητα στη γυναίκα που υποφέρει και όχι στο έμβρυο που δεν ξέρει γιατί έπρεπε να δημιουργηθεί με τόσο πόνο.

quote:
Τα πάντα είναι θέμα αρχής.

Συμφωνώ 100% και είμαι και πολύ αυστηρός σε μερικές περιπτώσεις με τις αρχές μου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 08:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω Kostaki και maraki8 γιατί ενοχληθήκατε. Γενικός ήταν Τριτοξον, γενικά απάντησα κι εγώ.

Δεν ενοχλήθηκα με κάτι libero,αλλά όταν κάποιος είναι απόλυτος σε θέματα που από ότι φαίνεται αγνοεί,αυτό θα πρέπει να επισημοποιηθεί.Όπως είπε και ο Κωστάκης,διάλογο κάνω,δεν διασταυρώνουμε ξίφη.Και αυτό ισχύει και για σένα Τρίτοξον,που είσαι λιγάκι απότομος και να το προσέξεις λιγάκι αυτό.

quote:
Αραγε, για ποιο λόγο γίνονται οι περισσότερες των εκτρώσεων? Λόγω γενετικής ανωμαλίας και βιασμών ή λόγω μαλακίας?
Νομίζω ότι ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου ότι οι εκτρώσεις που γίνονται επειδή το ζευγάρι δεν είχε πάρει τις προφυλάξεις του ή δεν πρόσεχε κλπ,είναι και από μένα καταδικαστέες.Όταν λοιπόν οι εκτρώσεις δεν γίνονται για λόγους υγείας της εγκύου ή του έμβρυου,όταν η γυναίκα δεν κυοφορεί λόγω βιασμού και όταν δεν έχει μείνει έγκυος κατα λάθος και παρόλες τις προφυλάξεις,τότε λοιπόν οι εκτρώσεις αυτές είναι λόγω μαλακίας,όπως είπες...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 14:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Δεν ενοχλήθηκα με τίποτα και δεν παίρνω προσωπικά τίποτα. Άλλωστε η ανταλλαγή απόψεων και όχι οι διαξιφισμοί είναι η δική μου προσέγγιση. Απλά πιστεύω ότι το να βάζουμε ταμπέλες στη ζωή και τη νοοτροπία κάποιας ομάδας ανθρώπων είναι γενίκευση, ειδικά όταν συζητάμε για συναισθηματικές επιλογές, οι οποίες άλλωστε δεν ενοχλούν και κανέναν.


Ok

maraki8...

quote:
Δεν ενοχλήθηκα με κάτι libero,αλλά όταν κάποιος είναι απόλυτος σε θέματα που από ότι φαίνεται αγνοεί,αυτό θα πρέπει να επισημοποιηθεί.Όπως είπε και ο Κωστάκης,διάλογο κάνω,δεν διασταυρώνουμε ξίφη.

quote:
Και αυτό ισχύει και για σένα Τρίτοξον,που είσαι λιγάκι απότομος και να το προσέξεις λιγάκι αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 17:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να βλέπω να επαναλαμβάνονται οι ίδιες και οι ίδιες κοινοτοπίες... Οι αναπόδεικτες θεωρίες τις οποίες μεταχειρίστηκαν οι γιατροί-χασάπηδες για να νομιμοποιήσουν τις αμβλώσεις και να μπορέσουν να βγάλουν από αυτές εκατομμύρια, χωρίς τον κίνδυνο να πηγαίνουν στη στενή. Για να μην πω, οι ίδιες μλκς!
"Το παιδί που θα γίνει ψυχοπαθές, το παιδί που θα μεγαλώσει σε ίδρυμα και αλίμονό του, η βιασμένη που θα της κάνεις την άμβλωση και θα συνεχίσει τη ζωή της όπως πριν κτλ". "Η μάνα που είναι δικαίωμά της να ξεπαστρέψει το παιδί γιατί είναι μέσα στο σώμα της κι αυτή θα τραβήξει το ζόρι κτλ κτλ".
ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ;
Είναι δυνατόν, επειδή υποθέτουμε ότι κάποιος θα γίνει δυστυχισμένος, να πηγαίνουμε και να τον ξεπαστρεύουμε προληπτικά;
Είναι δυνατό να του αρνούμαστε την όποια χαρά μπορεί να νιώσει στη ζωή του - το φως του ήλιου, το κελάιδισμα των πουλιών, τον άνεμο που φυσά;
Να σας πληροφορήσω λοιπόν ότι εγώ γνωρίζω παιδιά που μεγάλωσαν σε ίδρυμα...
Εκτιμούν τη χαρά που προσφέρει η ζωή και δεν είναι τόσο "άνετα" στο να ξεπαστρέψουν τον άλλο.
Σχετικά με την άμβλωση, που θα σώσει τη βιασμένη από τα προβλήματα; Κάντε έναν κόπο και διαβάστε εδώ να δείτε πώς τέτοιες μαλακισμένες απόψεις υποχρέωσαν γυναίκες να ξεπαστρέψουν τα παιδιά τους, επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ "ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ" ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΕΣ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ότι έτσι "έπρεπε να γίνει", και πώς ένιωσαν αυτές οι ταλαίπωρες γυναίκες μετά: http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/studies.htm#01
Στην Αμερική υπάρχει οργάνωση ολόκληρη με γυναίκες που έφεραν στον κόσμο παιδιά βιασμού. Την έχει φτιάξει μια κοπέλα που βίασαν τη μάνα της, και μετά αυτή τη γένννησε και την έδωσε για υιοθεσία, όχι επειδή της "θύμιζε το βιασμό" και τις μαλακίες που λέτε (από πού κι ως πού ένα αθώο μωράκι να θυμίζει τη βάρβαρη πράξη του βιασμού, πού το είδατε γραμμένο αυτό;) αλλά επειδή ήταν απένταρη η γυναίκα... Όταν μετά από χρόνια οι δυο τους συναντήθηκαν, η μάνα είπε στην κόρη πόσο την αγαπά και πώς όλα αυτά τα χρόνια τη σκεφτόταν κι ευχόταν το καλύτερο για την πρόοδό της. Στην οργάνωση αυτή είναι γυναίκες με καθαρή τη συνείδηση, που ξέρουν ότι κι αν κάποιος τις κακομεταχειρίστηκε, αυτές δεν κακομεταχειρίστηκαν ΚΑΝΕΝΑΝ - και μάλιστα το παιδί τους που όπως πολύ σωστά είπε κάποιος εδώ, κατά το ήμισυ προέρχεται από το δικό τους οργανισμό και φέρει τα γονίδιά τους. Είναι γυναίκες που ΑΓΑΠΗΣΑΝ τα παιδιά τους, και πολλές τα μεγάλωσαν οι ίδιες (όχι υιοθεσία δηλ.) και το χάρηκαν.
Σχετικά με τα καημένα τα "παιδιά χωρίς χέρια", δείτε ένα από αυτά εδώ http://www.abortion.agazilos.org/videos/impressionnante%20B.wmv
κι άλλο ένα εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=qpiXWR-Qj2U
και εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=Gy2gSa_osnc και πείτε μου εσείς οι κοπέλες, τοι περισσότερο και τι καλύτερο έχετε εσείς από αυτές τις δυο χωρίς χέρια ομόφυλές σας - εκτός από το να γράφετε με τα χεράκια σας μηνύματα που προτρέπουν τις γυναίκες να σκοτώνουν τα παιδιά τους!
Ελπίζω να ντραπείτε λίγο... ειλικρινά... Ας μην είμαστε τόσο πρόθυμοι να στείλουμε τους άλλους "από κει που ήρθαν".

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!

Edited by - Καρβουνιάρης on 06/07/2007 17:45:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 18:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μην πω, οι ίδιες μλκς!
μαλακισμένες απόψεις
και τις μαλακίες που λέτε
ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ;

μετα απο αυτες τις καταπληκτικες δηλωσεις εγω προσωπικα πιστηκα οτι οχι μονο εχεις δικιο
οχι οτι μπορεις να διαγεις εναν σωστο διαλογο
αλλα και οτι εσυ πρεπει να εχεις τεραστια αποθεματα αγαπης υπομονης και συγουρα θα μπορεσεις να φερεις σε περας μια δυσκολη αποστολη οπως ειναι το μεγαλωμα παιδιων την επανενταξη βιασμενων γυναικων στην κοινωνια και βεβαιως βεβαιως την μοναδικη μπορω να πω καταπλυκτικη και πρωτοφανες για τα παγκοσμια δεδομενα μοναδικης οφειλω να ομολογησω δυνατοτητα αντιμετωπησεις τις οποιας διαφωνιας εναντι των αποψεων σου με μια μοναδικη καρτερικοτιτα και πραοτητα
που τολμω να πω θυμηζει το λιγοτερο φωτησμενο διδασκαλο εσωτερικης γαληνης τουλαχιστον βαθμηδας 3567767893428092345877667

αξιος αξιος αξιος
μπραβο και παλι μπραβο
πιστηκα τοσο πολυ που σκεφτομαι να κανω μεταμοσχευση μητρας και να παρακαλω τον οποιονδυποτε να με βιασει
καταπλικτηκοτατος ανεπαναλυπτος μοναδικος ανυπερβλυπτος

εισαι ο ενας ο μοναδικος εισαι ο καλυτερος για προθυπουργος
(σορυ για το τελευταιο παρασυρθηκα)

τι να πω φανταστικος απιστευτιμπολ εισαι ψυχαρα
λυπαμαι που δεν εχω φατσουλες με χειροκροτημα για να βαλω

και παλι αξιος μοναδικος ζητω αμεσα την κλωνοποιηση σου ωστε να υπαρχεις στον αιωνα τον απαντα
φανταστικοτατοταροτατος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 01:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για να μην πω, οι ίδιες μλκς!
μαλακισμένες απόψεις
και τις μαλακίες που λέτε
ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ;

μετα απο αυτες τις καταπληκτικες δηλωσεις εγω προσωπικα πιστηκα οτι οχι μονο εχεις δικιο
οχι οτι μπορεις να διαγεις εναν σωστο διαλογο
αλλα και οτι εσυ πρεπει να εχεις τεραστια αποθεματα αγαπης υπομονης και συγουρα θα μπορεσεις να φερεις σε περας μια δυσκολη αποστολη οπως ειναι το μεγαλωμα παιδιων την επανενταξη βιασμενων γυναικων στην κοινωνια και βεβαιως βεβαιως την μοναδικη μπορω να πω καταπλυκτικη και πρωτοφανες για τα παγκοσμια δεδομενα μοναδικης οφειλω να ομολογησω δυνατοτητα αντιμετωπησεις τις οποιας διαφωνιας εναντι των αποψεων σου με μια μοναδικη καρτερικοτιτα και πραοτητα
που τολμω να πω θυμηζει το λιγοτερο φωτησμενο διδασκαλο εσωτερικης γαληνης τουλαχιστον βαθμηδας 3567767893428092345877667

αξιος αξιος αξιος
μπραβο και παλι μπραβο
πιστηκα τοσο πολυ που σκεφτομαι να κανω μεταμοσχευση μητρας και να παρακαλω τον οποιονδυποτε να με βιασει
καταπλικτηκοτατος ανεπαναλυπτος μοναδικος ανυπερβλυπτος

εισαι ο ενας ο μοναδικος εισαι ο καλυτερος για προθυπουργος
(σορυ για το τελευταιο παρασυρθηκα)

τι να πω φανταστικος απιστευτιμπολ εισαι ψυχαρα
λυπαμαι που δεν εχω φατσουλες με χειροκροτημα για να βαλω

και παλι αξιος μοναδικος ζητω αμεσα την κλωνοποιηση σου ωστε να υπαρχεις στον αιωνα τον απαντα
φανταστικοτατοταροτατος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


Συμφωνω με Γιγενη!!!

Δεν ειναι ο,τι καλυτερο αυτο που συμβαινει σε μια γυναικα,
αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που σε αναγκαζουν να το κανεις...
δυστυχως...
Οσο για την κοινωνια...
αν υπαρχουν καποιος σαν εσενα Καρβουνιαρη μου,
σιγουρα ηταν το καλυτερο...
Θα σου δωσω μια συμβουλη:
Ρωτησε μερικες γιαγιαδες 80 και παραπανω ετων,
εαν το εχουν κανει...
Θα εκπλαγεις!!!!
Και τοτε το εκαναν στο σπιτι, χωρις ιατρικη βοηθεια!!!
Ευτυχως με αξιωσε ο Θεος να μου τυχει 1 φορα στη ζωη μου!!!
Ευτυχως!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 16:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ηθελα να ρωτησω (ειναι δικο μου υπαρξιακο προβλημα):
Για ποιο λογο κανεις οικογενεια;
Επειδη εισαι ερωτευμενος;
Επειδη θελεις να δειξεις στην κοινωνια οτι εχεις επιτελεσει ενα
συγκεκριμενο εργο και να το επιδεικνυεις;
Επειδη θελεις να παιρνεις επιδοματα;

Γειά σου Angi.
Ζήτημα κοινωνιολογίας το θέμα που συζητάς και οχι μόνο...
Παραθέτω μια άποψη έτσι οπως την βλέπω τώρα...

Δεν νομίζω οτι οι παραπάνω λόγοι θα ήταν ικανοί να στηρίξουν ένα θεσμό τόσο παλιό και διαρκώς ανάζοπυρόμενο απο μόνοι τους. Ολα αυτά παιρνούν η αλλάζουν και σε κάφε φάση της ζωής μας έχουν άλλη σημασία.
Ομως η απόκτηση οικογένειας είναι κάτι που παρατηρείται σε όλες τις ΄΄κάστες''.
Ερωτευμένοι και μη
πλούσιοι και οχι
ανασφαλείς και μη
νέοι και ηλικιωμένοι
προοδευτικοί και συντηρητικοί
χίπηδες και γιάπιδες ...
τα πιάνει όλα και όλους ....και απ οτι φαίνεται αντέχει....εις τους αιώνας των αιώνων....παρ΄όλες τις αναποδιές.

Απο την στιγμή που οι άνθρωποι πολλαπλασιαστήκαν και ξέφυγαν απο το πολύ στενό πλαίσιο της ομάδας, έπρεπε να βρούν ένα σύστημα που να τους παρέχει μια σχέση ασφάλειας που κατα κάποιο τρόπο να θεωρείται δεδομένη. Επομένως θα έπρεπε να είναι μια συνθήκη στηριζόμενη σε κάτι σταθερό΄και ελεγχόμενο. Το συναίσθημα απο μόνο του δεν είχε τις ιδιότητες που εξυπηρετούσαν...για τους γνωστούς λόγους.
Είτε αυτό λεγόταν έρωτας η υποχρέωση η ενοχή η φόβος πάντα συναίσθημα παρέμενε.
Αν όμως βρισκόταν κάτι άλλο που να απευθύνεται στο ένστικτο της επιβίωσης, οπως είναι το χρήμα η η αδυναμία μας να επιζήσουμε μόνοι, τοτε θα ήταν πιο ακλόνητο.

Η οικογένεια εξυπηρετεί όλα αυτά.
Δημιουργεί μια σχέση συνοχής ανάμεσα στα μέλη της που βασίζεται στούς κοινούς σκοπούς, στο κοινό τρόπο ζωής και κατα δεύτερον στην κοινή ιδεολογία.
Εξισορροπεί τις δυνάμεις με την απόκτηση απογόνων αφού ετσι έχουμε και τις τρείς.
Εξασφαλίζει την συνέχεια τόυ ατόμου ως απάντηση προς το θάνατο.
Ακόμη και η έννοια της οικονομικής κληρονομιάς εκεί ανάγεται και ύστερα στην ματαιοδοξία μας.

Οσον αφορά τα πιο πεζά
Δύο μπορούν καλύτερα απο έναν....και τις διακοπές και στις αγορές και στις αρρώστιες ...
Ο συνήθης άνθρωπος δεν αρέσκεται στη μοναχικότητα... και μετά απο μια ηλικία...δεν εχει και πολλούς που βρίσκει κανείς για παρέα [ ελεύθερους και να του αρέσουν]
Ουτε ένα αξιοπρεπή καυγά δεν μπορεί να κάνει κανείς μόνος του...

Κατά τα άλλα η ελευθερία είναι μια εσωτερική ιδέα που καμία σχεση δεν εχει με τους εξωτερικούς παράγοντες όσον αφορά την υπόθεση ''οικογένεια'' η ''εργένης''.


-----------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 16:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιδέα της έκτρωσης, εξεταζόμενη αποκλειστικά σαν τέτοια και ξεχωριστά απο την πραγματικότητα είναι σίγουρα απεχθής.
Επειδή ομως ζούμε και συμπεριφερόμαστε και κάτω αντί μόνο για επάνω στον υπερβατικό κόσμο, θα πρέπει να ζυγίζουμε τις αποφάσεις μας και με τα δύο μέτρα.
Στην εποχή μας, στην Ελλάδα και με την κατάσταση που επικρατέι το να μεγαλώσει μια γυναίκα ένα παιδί μόνη της και άνευ γάμου η ακόμη και σε γάμο αλλά ανεπιθύμητο είναι πολύ πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο για όλους γενικώς.
Κανείς δεν υπάρχει περίπτωση να την επιβραβεύσει και μόνιμα θα είναι σε άμυνα...ας μην αυταπατώμεθα με τις όμορφες και λυρικές ιδέες μας περί φόνου και αγάπης...

Επίσης όπως είπε κάποιος πρίν << εξω απο το χορό πολλά τραγούδια λένε >>....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy