ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ESΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΤΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 15:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ, ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΝΤΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 22:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ, ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΝΤΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



ΑΓΑΠΗΤΗ GRETEL ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΝΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΕΚΔΟΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ LIGHT.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΖΗΤΑΣ.
MAY THE LIGHT BE YOUR GUIDE.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 19:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΕΚΔΟΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ

Πράγματι... Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα περισσότερα βιβλία μεταφρασμένα στην ελληνική είναι φρόκαλα... (Μέσα στις εξαιρέσεις είναι, φυσικά, και η φίλτατη Ντιόν Φόρτσουν).

Theosoficus, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες, το βιβλίο παρουσιάζει πράγματι μια πολύ καλά δομημένη μέθοδο. Πάντως μην πηγαίνει το μυαλό σου στο κακό... Δεν είμαι επίδοξος ποτεράς/ποτηράς, άλλωστε το θέμα αναφέρεται στην υψηλή μαγεία!

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 02:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"εσωτερισμο" θεωρω την αναζητηση του Αγνωστου απο τον ανθρωπο (το Αγνωστο περιλαμβανει και τον αγνωστο εαυτο μας).

"μαγεια" ειναι η προσπαθεια να ελεγχθει το Αγνωστο για καποιο σκοπο (πχ απο τους σαμανους για θεραπεια).


και ερωτω τελειως πρακτικα: εχεις κατορθωσει να αντικρυσεις το Αγνωστο?


υπαρχουν συγκεκριμενες τεχνικες (τις οποιες κανενας γνωστης δε θα τις μετεδιδε απο το δικτυο).


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 17:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτον, θα πρέπει να διαφωνήσω σχετικά με τις μεθόδους που αναφέρεις ότι κανένας γνώστης δεν θα τις μετέδιδε. Οι τεχνικές είναι το λιγότερο, αλλά χρειάζεται σκληρή δουλειά και θέληση για να πετύχουν.
Παραδείγματος χάριν, οι σολομωνικές τί είναι? Τα βιβλία πολλών, όπως του Σαμαήλ Αουν Βέορ? Τα βιβλία του Παράκελσου? Όχι, όχι, οι τεχνικές είναι λίγο-πολύ γνωστές.

Όσον αφορά τα πρακτικά αποτελέσματα, κι εγώ στην αρχή είχα δυσπιστίες και αμφιβολίες. Όμως στην πορεία άρχισαν να φαίνονται κάποια πράγματα που παλαιότερα θα θεωρούσα αδύνατα τόσο φυσιολογικά, που δεν μου έκανε καν εντύπωση. Τα πράγματα είναι συνάμα πιο εύκολα και πιο δύσκολα (δεν ξέρω πως γίνεται αυτό!) από όσο περιμένει κανείς στην αρχή. Άλλωστε μην ξεχνάς πως οι περισσότεροι από εμάς έχουμε καταφέρει αστρική προβολή, κάτι το ιδιαίτερα χειροπιαστό όσον αφορά το άγνωστο, όπως το ονομάζεις.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 18:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παραδείγματος χάριν, οι σολομωνικές τί είναι? Τα βιβλία πολλών, όπως του Σαμαήλ Αουν Βέορ? Τα βιβλία του Παράκελσου? Όχι, όχι, οι τεχνικές είναι λίγο-πολύ γνωστές.



προσωπικα τις θεωρω σαχλαμαρες τις σολωμονικες φιλε μου.


και η γνωση δεν μεταδιδεται με λεξεις αλλα βιωνεται.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 18:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προσωπικα τις θεωρω σαχλαμαρες τις σολωμονικες φιλε μου.


και η γνωση δεν μεταδιδεται με λεξεις αλλα βιωνεται.


Γιατί κρίνεις το βίωμα του άλλου, αγαπητέ;
Μπορείς να θεωρείς σαχλαμάρα ότι νομίζεις, αλλά εν τη ελευθερία του ο καθένας μπορεί να διαχειρίζεται τα βιώματά του, όπως εκείνος κρίνει.
Δε συμφωνείς;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 00:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί κρίνεις το βίωμα του άλλου, αγαπητέ;
Μπορείς να θεωρείς σαχλαμάρα ότι νομίζεις, αλλά εν τη ελευθερία του ο καθένας μπορεί να διαχειρίζεται τα βιώματά του, όπως εκείνος κρίνει.
Δε συμφωνείς;


συμφωνω φιλε μου.


αλλα εχω και εγω το δικαιωμα να θεωρω τις σολωμονικες απατη και αποπροσανατολισμο απο την πραγματικη μαγεια.

την μαγεια της φυσης, την μαγεια των παγανιστων, την μαγεια των σαμανων, την μαγεια των medicin men.

η αληθινη μαγεια εχει αμεση σχεση με τη φυση.

ειναι η προσπαθεια του μυστη να ελεγξει το Αγνωστο, αφου το εχει επισκεφθει πρωτα.

ειναι ο ελεγχος της μη κοινης πραγματικοτητας.


και δεν μεταδιδεται με λεξεις και μεσα απο βιβλια, αλλα με την αμεση επαφη με το Αγνωστο.


οι σολωμονικες ευθυνονται για το κακο ονομα που απεκτησε ο παγανισμος, και για την ταυτιση της μαγειας με τους σατανιστες, τους δαιμονολατρες και το κακο.


δεν ειχα ποτε την προθεση να θιξω προσωπικα σου βιωματα, αλλα να σου δειξω την πραγματικη μαγεια.


αν το επιθυμεις εχω καθε καλη διαθεση να σου στειλω περισσοτερες πληροφοριες με e mail, και να σου δειξω το μονοπατι των σαμανων, εφοσον σε ενδιαφερει το Αγνωστο.

νασαι καλα, και μη με παρεξηγεις - τα κινητρα μου ειναι αγνα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 01:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ jonniebegood,

σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις σου. Δεν ξέρω αν τα σχόλιά σου πηγάζουν απ' την ανάγνωση όλων των ποστς, αλλά μέχρι τώρα προσωπικά δεν είχα την αίσθηση ότι στο συγκεκριμένο τόπικ ανταλλάσσονται "συνταγές" μαγγανείας.

Επί της ουσίας καταγράφεις αυτά που και άλλοι φίλοι εδώ, ανεξάρτητα μεθόδου, έχουν καταγράψει.

Προσωπικά, θα διαφωνήσω μαζί σου μόνο στο θέμα της σολωμονικής, η οποία κατά την άποψή μου δεν έχει καμία σχέση με σατανισμούς και άλλα παρόμοια.

Θα μ' ενδιέφερε πάντως να διαβάσω e-mail σου, αν θα είχες την ευγενική καλοσύνη να μου στείλεις και να μου δείξεις κι αυτό το μονοπάτι.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 03:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε zadok, αυτο δεν ειναι το κεντρικο θεμα?


"ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΚΑΛΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΒΕΡΜΠΑΛΙΣΜΟΙ ΑΛΛΑ ΗΠΡΑΞΗ ΑΠΕΧΕΙ ΠΟΡΩ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ.ΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΥΝ ΕΔΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΜΕ ΠΑΡΡΗΣΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ.Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΘΑ ΕΛΥΝΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ,ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΦΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ."


η "ανταλλαγη αποψεων σε συγκεκριμενα ζητηματα πρακτικης της τελετουργικης μαγειας", δεν σου θυμιζει ανταλλαγη συνταγων μαγγανειας, αλλα το κανουν τα σχολια μου?


προσωπικα δεν κατεχω καμμια συνταγη μαγγανειας για να ανταλλαξω, αλλα καποιες γνωσεις περι σαμανισμου, που αν και τεκμηριωμενες δεν θα τις διατυπωνα σε δημοσιο χωρο.

θα συστηνα πριν τις σολωμονικες να διαβαζε κανεις βιβλια οπως το "ΣΑΜΑΝΙΣΜΟΣ" του Μ. Eliade εκδοσεις Χατζηνικολη, οτιδηποτε γυρω απο τα Ελληνικα μυστηρια (πχ ο δρομος για την Ελευσινα), τα πρωτα βιβλια του Καστανεντα, την "ψυχολογια του διαλογισμου" εκδ. Χατζηνικολη, οτιδηποτε γυρω απο τους Σουφι, κτλ κτλ.


κρινεις αντικειμενικοτερα πιστευω οταν υπαρχει ευρυ πεδιο συγκρισης.


με χαρα μου να συζητησουμε μεσω e mail το θεμα, εφοσον εννοειται πως δεν σου εδωσα την εντυπωση μεσα απο τα σχολια μου οτι ανταλλασω συνταγες μαγγανειας.

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 13:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε jonniebegood,

νομίζω ότι έχεις παρεξηγήσει τα γραφόμενά μου.
Ουδέποτε έγραψα ότι μέσα απ' τα σχόλιά σου ανταλλάσεις συνταγές μαγγανείας.

Κάπως πρέπει να βρούμε μία φόρμουλα για να αλληλο-εννοηθούμε κι όχι να επικρατήσει ο πύργος της Βαβέλ.

Ο αγαπητός theosoficus άνοιξε αυτό το θέμα με σκοπό την ανταλλαγή εμπειριών και όχι συνταγών. Αν διαβάσεις τις σελίδες του θα δεις ότι με πολύ προσοχή έχουν διατυπωθεί κάποιες απόψεις και συχνά έχει τονιστεί ότι χρειάζεται προσοχή και σοβαρότητα.

Ειδικά στο τέλος της συζήτησης, μνημονεύεται και σχετική βιβλιογραφία, η οποία κυκλοφορεί στην ελεύθερη αγορά. Η συζήτηση σ' αυτό το τόπικ είναι το μεμπτό; Ή πρέπει να μη συζητάμε τα όσα συμβαίνουν γύρω μας;

Νομίζω, αγαπητέ φίλε, ότι θα συμφωνήσεις πως η άγνοια είναι επικίνδυνη.
Αντιθέτως, οι περισσότεροι που συμμετέχουν εδώ, έχουν μελετήσει και ασχοληθεί με το αντικείμενο. Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τις τοποθετήσεις τόσο στο παρόν τόπικ, όσο και σε άλλα, θα δεις ότι κάθε άλλο παρά χαρακτηρίζονται από επιπολαιότητα.

Τα βιβλία του Eliade προσωπικά τα έχω διαβάσει και όχι μόνον αυτά τα οποία κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Είναι κορυφή σε επίπεδο έρευνας και μελέτης!

Όσο για τα υπόλοιπα, επιμένω (καλοπροαίρετα) ότι αν διαβάσεις γενικότερα τις τοποθετήσεις των φίλων του φόρουμ, θα διαπιστώσεις ότι δεν υστερούν σε κατάρτιση.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 14:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλε μου φιλε Zadok, να με συγχωρεις αν παρεξηγησα κατι απο τα γραφομενα σου.

δεν ειχα, ουτε εχω σκοπο να θιξω κανεναν με τα σχολια μου.

ουτε φυσικα να πουλησω "γνωση" και μουρη.


οι αντιδρασεις μου πηγαζουν απο την προσωπικη μου γνωμη για τις σολωμονικες πρακτικες, καθως και απο το τι θεωρω μαγεια.


μπορει να κανω λαθος επιμενοντας οτι ο σαμανισμος ειναι η μονη πραγματικη μαγεια, αλλα ειναι η αποψη που αποκομισα απο τα διαβασματα και τις εμπειριες μου, και απλα την παραθετω.


σου ζηταω και παλι συγνωμη αν με κατι σε εθιξα (ή οποιον αλλον).


πιστευω πως μπορουμε και πρεπει να ανταλλασουμε αποψεις, σαν φιλοι.

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 15:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε jonniebegood,

κατανοώ τις προθέσεις σου και είναι προς τιμήν σου το ότι προβληματίζεσαι.


Συμφωνώ απόλυτα:


quote:
πιστευω πως μπορουμε και πρεπει να ανταλλασουμε αποψεις, σαν φιλοι.


νασαι καλα


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 22:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Zadok,

θα επικοινωνησω μαζι σου στην πρωτη ευκαιρια μεσω mail, για να σου παραθεσω πιο αναλυτικα την γνωμη μου.


αν ενδιαφερεσαι φυσικα για λεπτομερειακη κουβεντουλα επι του θεματος

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 01:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με χαρά θα περιμένω το μήνυμά σου, φίλε μου.

Μια και απαντηθήκαμε σ' αυτό το τόπικ πρώτη φορά: είμαι η Zadok. (τυπικά το αναφέρω)


Να 'σαι κι εσύ καλά!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 01:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια και απαντηθήκαμε σ' αυτό το τόπικ πρώτη φορά: είμαι η Zadok. (τυπικά το αναφέρω)


καλη μου Zadok να με συγχωρεις που σε τοσα μηνυματα σε αποκαλω "φιλο".


φταιω που δεν κοιταω τα προφιλ των χρηστων, και αν και μου το εχουν υποδειξει πολλοι φιλοι, εξακολουθω να μην το κανω.

νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 03:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένα πρόβλημα, καλέ μου φίλε. Μην ανησυχείς για τέτοια...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 04:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν όλα αυτά.. διαλογισμοί, βιβλία , κύκλους, τεχνικές, κόλπα …σούπα (γιαμ) μουπες..

…την δυναμική (το juice - που λένε) όμως…. για να λειτουργήσει «η όλη ιστορία»
Εσείς… από πού την παίρνετe..?


Γιώργος
… ποτέ μην επικαλείσαι οτιδήποτε μεγαλύτερο από το κεφάλι σου... **

**οπότε και τρεις φορές να σου γυρίσει/μεγαλώσει….
το «κεφάλι»…. εδώ έχει έσω-σημασία .. λέει ο ποιητής…

Edited by - Γιώργος on 11/03/2004 04:34:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 11:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην επικαλείσαι ότι δεν μπορείς να εξορκίσεις.

...λέει ένα καλό ρητό.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΙΠΩΜΕΝΑ.
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟΣ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ.ΔΗΛ. ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΝΙΣΜΟ,ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ,ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΥΦΙΣΜΟ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΡΑΜΑ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΙΚΟ.
Ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.
ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ.
1]ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ.
2]ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ.
ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ CONSCIOUS WILL.
MAY THE LIGHT BE YOUR LIGHT.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 23:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ.
1]ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ.
2]ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ.


φιλε theosoficus, οι σολωμονικες τι σχεση εχουν με αυτα που πολυ σωστα αναφερεις???

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 23:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΙΠΩΜΕΝΑ.
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟΣ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ.ΔΗΛ. ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΝΙΣΜΟ,ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ,ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΥΦΙΣΜΟ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΡΑΜΑ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΙΚΟ.
Ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.
ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ.
1]ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ.
2]ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ.
ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ CONSCIOUS WILL.
MAY THE LIGHT BE YOUR LIGHT.




Συμφωνώ… οπότε και θα βάλω
3]ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ

Γιώργος
μήνυμα προς τα Χριστιανόπουλα - τελικά η μόνη απο τις φόρμουλες που πάντα δουλεύει είναι το «Ου μοιχέψεις»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 10:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ.
1]ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ.
2]ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ.


φιλε theosoficus, οι σολωμονικες τι σχεση εχουν με αυτα που πολυ σωστα αναφερεις???
Η ΣΟΛΩΜΟΝΙΚΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ,ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ.ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΕΙΑΣ.
ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 02:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


[/quote]
Η ΣΟΛΩΜΟΝΙΚΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ,ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ.ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΕΙΑΣ.
ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ.
[/quote]


μα γιατι να ασχοληθει καποιος με κατι που κρυβει αρνητικη ενεργεια και να ρισκαρει οπως λες, οταν υπαρχουν τοσοι τροποι με θετικη ενεργεια???


προσωπικα πιστευω πως η αρνητικη ή η θετικη ενεργεια πηγαζει απο μεσα μας - η τελετουργια βοηθαει απλως στην συγκεντρωση.

και δεν υπηρξε ουτε μια περιπτωση που η αρνητικη ενεργεια να μην εβλαψε τελικα αυτον που την εστιαζει.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 11:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΥΨΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ.[ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ].
ΠΡΕΠΕΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΗ ΑΝΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΗ ΤΟΥΣ.
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΗΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΚΗΣ ΣΕ REGULAR ΒΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ.
ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΜΥΣΤΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ,ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΕΙ.
ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ SITE KAI SE KAMMIA ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ PROJECTION TOY ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ.ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΙ,ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΚΤΛ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,ΔΗΛ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΤΟ ΔΑΦΝΙ.
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΡΚΕΣΤΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 01:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και κάτι …. nice & easy..

Μια φόρμουλα προσφορά του LaVey στην μαγική τεχνολογία ….είναι η δυναμική του Erotic Crystallization inertia - η μπορεί να το βρείτε σαν emotional crystallization inertia

Σύμφωνα με αυτή .. υπάρχουν συγκεκριμένες στιγμές στην ζωή μας – συνήθως όταν είμαστε έφηβοι η νέοι (και ωραίοι).. όπου ξαφνικά γινόμαστε self – aware. Συνήθως αυτές οι στιγμές είναι πάντα συναισθηματικές και σχεδόν πάντα ερωτικές στην φύση τους.
« η στιγμή στον χρόνο… και η εμπειρία εκείνη στην οποία .. τα προσωπικά συναισθηματικά/ερωτικά φετίχ εδραιώνονται …και μένουν στο μυαλό μας χαραγμένα σαν στιγμές δυνατές self aware
Αυτά είναι κατά το πλείστο οπτικά ερεθίσματα …μυρωδιές και η επακόλουθες μνήμες από αυτά…
Μια τέτοια στιγμή σου δίνει pleasure & joy .. και από αυτό το έρχεται δύναμη και ζωτικότητα.. (πάντα αισθανόμαστε δυνατοί και ζωτικοί όταν είμαστε χαρούμενοι και ευχαριστημένοι)
Έτσι λοιπόν ..όταν ο μάγος περιτριγυρίσει τον εαυτό του και το περιβάλλον του με πράγματα/αντικείμενα τα οποία υποκινούν/ενεργοποιούν τις δικές του ECI στιγμές/περιόδους στην ζωή του … θα είναι ποιο ζωτικός ….κάτι που δεν σε χαλάει ιδίως όταν ασχολείσαι με την τέχνη της μαγείας …

Τι μου λέει τώρα αυτή η φόρμουλα…?(όχι θα την άφηνα)…
Εάν θέλεις μία ζωτικότητα στην ζωή σου ..θα πρέπει να παραμένεις αληθινός / πιστός σε εκείνα τα πράγματα που σε κάνουν ζωτικό/ερωτικό .. που ξέρεις ότι σου διεγείρουν την πραγματικότητα σου… και όχι αυτά που προσπαθούν να σου πουλήσει ο καθένας ( βλέπε …διαφημιστές) … - όπου βάζοντας/πουλώντας σεξ ασύστολα προσπαθούν να συνδέσουν έναν link με μια ψεύτικη εμπειρία ECI και την υπόσχεση ότι αν το αγοράσεις θα αισθάνεσαι έτσι…

δεν χρειάζεται να αγοράσεις το καινούργιο αμαξάκι/κινητό/φόρεμα .. απλά θα μπορούσες να βγάλεις από την ντουλάπα το «τυχερό» σου T-shirt / εσώρουχο / κολόνια κλπ… ..ώστε να είσαι αρκετά χαρούμενος/ζωτκός .. μα ακριβώς όπως στις διαφημίσεις …


σε ένα διαφορετικό επίπεδο … μπορεί να εξηγήσει και γιατί κάποιας μεγάλης ηλικίας άτομα συνήθως τους αρέσει να μένουν η να πηγαίνουν σε περιβάλλοντα - μικρές πόλεις η χωριά όπου οι σηνηθειες/τρόποι/μόδα επανέρχονται/ επιστρέφουν σε ποιο παλιές περιόδους (τότε που ήταν νέοι) …..αρκετά τονωτικό και ενδυναμωτικό για την ψυχοσύνθεση τους … σε αντίθεση με τις μεγα-τέρας-πολεις .. (παραλίγο να τον χάσουμε τον παππού όταν είχε έρθει Αθήνα)

Και ένα tip for the girls : αν λάβουμε υπόψη μας.. ότι ένα αρκετά σεβαστό ποσοστό ..male ενήλικων είχαν την πρώτη τους ερωτική εμπειρία σε οίκο ανοχής ..
Χμ…πως το έλεγε μωρέ..ο Καρβέλας… α.. ναι….« δεν θέλω τα κόκκινα δεν θέλω τα μπλε …. θέλω τα πρόστυχα τα μαύρα τα εσώρουχα σου»

Γιώργος
…you can leave your high heels on….

Edited by - Γιώργος on 29/06/2004 03:08:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 18:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ.
Η ΠΡΑΞΗ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 00:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανάδυση του θέματος ένεκα της ημέρας...

Ουπς! Πέρασε η μέρα...

Τεσπά είναι κρίμα να είναι στα "αζήτητα" ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 20:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιεμαι ομως .Γιατι να ασχοληθει καποιος με την οποια μαγεια;
Εχω την εντυπωση πως αυτο που θα αποκαλυφθει δεν εχει καμμια σχεση με το "αγνωστο".Ολα αυτα γινονται για να πετυχουμε η να αποκτησουμε κατι που επιθυμουμε πολυ και οσο αγνο και αν το θεωρουμε ειναι μια επιθυμια οπως ολες οι αλλες (καθαρο δημιουργημα του νου μας).Αυτο που ειναι παντου και πουθενα αποκαλυπτεται αναλογα με την κατασταση μας και καθε δικη μας προσπαθεια ειναι απλα αλλο ενα εμποδιο .

Εχω επισης την εντυπωση πως για να υπαρξει το "αλλο" , ισως θα πρεπει (κυριολεκτικα )να παψουμε να υπαρχουμε εμεις σε οποιοδηποτε επιπεδο σκεψης η επιγνωσης της ατομικοτητας μας.
Και κατι αλλο μεγαλυτερη μαγεια ισως απο το νου μας δεν υπαρχει.

Παλι το σφιξιμο στο στομαχι , μου λεει πως δεν υπαρχει τροπος να μιλησω
για αυτο που θεωρω ,με πειστικο για μενα λογο.Γιατι οτι θεωρω ανηκει στα γνωστα οπως αλλωστε και καθε εμπειρια.Ισως για μια στιγμη να ηταν το αγνωστο .Ειναι η στιγμη που ο παρατηρητης και το παρατηρουμενο ειναι ενα και δεν υπαρχουν ταυτοχρονα.
Φιλικα παντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 22:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΡΥΜΜΕΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ.ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ,ΝΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΣΟΥ.ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΑΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ,ΦΘΑΡΤΟ ΣΑΡΚΙΟ ΑΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑ,ΨΥΧΗ,ΔΗΛ.ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΜΕΤΑΛΛΑΧΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ ΖΩΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΘΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ.ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.ΚΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΚΛΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΦΩΝΗ ΒΩΟΝΤΟΣ ΕΝ ΤΙ ΕΡΗΜΩ.ΟΤΙ ΦΑΜΕ,ΟΤΙ ΠΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΡΠΑΞΕΙ Ο....ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΑ,ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ.
ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ Ν'ΑΝΟΙΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,ΤΟ ΣΟΚ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟ.ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ,ΖΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ...
ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy