ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 00:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αφού σε ευχαριστήσω για την εξαίρεση, με την οποία βέβαια δεν συμφωνώ, θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι ο steelspring, απόσο βέβαια διαβάζω και κατανοώ το ύφος και τις απόψεις του, είναι άνθρωπος ήσυχος και συνεσταλμένος, δίχως υπερβολές και ακρότητες, που υποστηρίζει με πίστη τις ιδέες του. Και αυτό -επίτρεψέ μου junk- δεν είναι καθόλου κλισέ αλλά και καθόλου εύκολο σε μια εποχή όπου οι απόψεις των περισσοτέρων δεν διαμορφώνομται κατά βούληση αλλά καθ' υπόδειξη.


Δεν είπα καθόλου το αντίθετο. Είμαι κι εγώ σίγουρος ότι κατά βάθος είναι καλό παιδί. Και γενικά δε νομίζω ότι θα είχαμε τόσες εντάσεις και παρεξηγήσεις (αλλά και τόση άνεση έκφρασης) αν η συζήτηση γινόταν πρόσωπο με πρόσωπο. Απλώς βρίσκω τα επιχειρήματά του στο συγκεκριμένο ζήτημα λιγάκι έως πολύ βαρετά και μερικές φορές δε μπορείς παρά να "ταρακουνήσεις" το συνομιλητή μπας και μπει στο θέμα.
Αυτό λέγεται ευθύτητα και σε γενικές γραμμές είναι καλό πράγμα αλλά παρεξηγείται εύκολα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 18:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετριολαγνεία πάντως μέχρι στιγμής μόνο σε εσάς βλέπω: ο ένας λέει ότι δεν ισχύουν όσα λένε οι βιολόγοι αλλά όσα λέει ο τελευταίος τσοπάνης, ο άλλος λέει ότι τα γενετικά κληρονομούμενα ένστικτα καθορίζουν τον πολιτισμό (οποία ύβρις για τον πολιτισμό) και όλοι μαζί απ' ό,τι φαίνεται αντιγράφετε κλισέ της πεντάρας με το κιλό.

Θα δούμε αμα έχουν δίκιο οι Βιολόγοι και πόσο κλισέ της πεντάρας αντιγράφουν μερικοί.

Με κίνδυνο να ξαναγίνω βαρετός θα πω ότι οι επιστημονικές ανακοινώσεις πρέπει να είναι "Πολιτικά ορθές" και όχι επιστημονικά παραδεκτές.
Οι Γεωπόνοι και οι περι αυτών κατέστρεψαν τις καλλιέργειες και τα εδάφη επικαλούμενοι την αναγκαιότητα για επάρκεια.
Όποιος προσπαθήσει να φυτέψει μια ντοματιά στον κήπο του θα το διαπιστώσει.
Οι γιατροί έκαναν το πάν να μήν βρούνε το φάρμακο για τις αρώστιες που θερίζουν , για να μη θιχτεί το σύστημα νοσηλείας και εμπορίου των φαρμάκων.
Η επιστήμη λοιπόν δεν είναι κοινό αγαθό αλλά εμπόριο στα χέρια λίγων εταιρειών.
Με την ένοια λοιπόν αυτή , το τί ανακοινώνεται στο ευρύ κοινό είναι θέμα πολιτικής , και μάλιστα εμπορικής πολιτικής.
Η επιστήμη λοιπόν σήμερα δεν βλέπει τους ανθρώπους ως ανθρώπους αλλά σαν καταναλωτές προιόντων και ιδεών.
Έχω "ταρακουνηθεί" αρκετά στη ζωή μου για να έχω ανάγκη να ταρακουνηθώ εδώ μέσα .
Καλή η επιφυλακτικότητα , αλλά δεν μπορεί κάθε άποψη που λέγεται εδώ μέσα να κρίνεται εκ των προτέρων ως εξ αβρών ονύχων λαμβανόμενη.
Επανέρχομαι λοιπόν.
Οι επιστήμονες φέρονται όπως ακριβώς και οι πολιτικοί.
Δηλαδή όταν η οικονομία είναι χάλια , τότε σου λένε "Δεν είναι έτσι όπως τα βλέπεις , γιατί οι δείκτες είναι έτσι και οι αριθμοί είναι αλλοιώς κλπ.
Είμαστε επιφυλακτικοί μεταξύ μας , και δεν είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σ`αυτούς που μας τα σερβίρουν όπως "πρέπει".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 02:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με κίνδυνο να ξαναγίνω βαρετός θα πω ότι οι επιστημονικές ανακοινώσεις πρέπει να είναι "Πολιτικά ορθές" και όχι επιστημονικά παραδεκτές.

1ον) Αποκλείεται, τουλάχιστον στο βαθμό που υπονοείς.
2ον) Αν είναι καλά τεκμηριωμένες το πολύ να αργήσει καμιά 15αριά χρόνια η αποδοχή τους, το "πολιτικά όρθό" δε μένει στάσιμο.
3ον) Καμιά φορά το "πολιτικά ορθό" είναι και πραγματικά ορθό. Δεν απαγορεύεται ξέρεις.


quote:

Οι Γεωπόνοι και οι περι αυτών κατέστρεψαν τις καλλιέργειες και τα εδάφη επικαλούμενοι την αναγκαιότητα για επάρκεια.

Τι; Ποιος; Πού;

quote:

Όποιος προσπαθήσει να φυτέψει μια ντοματιά στον κήπο του θα το διαπιστώσει.

Ε ναι άμα φυτέψεις το Μάιο είσαι βλάκας. Το καλοκαίρι πάντως εμείς φυτεύουμε καμιά 20αριά.

quote:

Οι γιατροί έκαναν το πάν να μήν βρούνε το φάρμακο για τις αρώστιες που θερίζουν , για να μη θιχτεί το σύστημα νοσηλείας και εμπορίου των φαρμάκων.

Με συγχωρείς αλλά έχουν εξαφανιστεί καμιά 200αρχιά αρρώστιες με τα φάρμακα που βρήκαν οι γιατροί. Παλιά πέθαινες από αμυγδαλές. Μην το ξεχνάμε όποτε παραπονιόμαστε που πεθαίνουμε από αρρώστιες που παλιά ο κόσμος δε ζούσε αρκετά για να τις αποκτήσει!


quote:

Είμαστε επιφυλακτικοί μεταξύ μας , και δεν είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σ`αυτούς που μας τα σερβίρουν όπως "πρέπει".

Εγώ βλέπω ότι δεν είστε καθόλου επιφυλακτικοί απέναντι στους επιστήμονες του προ-προηγούμενου αιώνα (αλλά και μερικούς προφανώς θεότρελους του προηγούμενου). Δε θα το έλεγα επιφυλακτικότητα αυτό το πράγμα, αλλά μάλλον μονομέρεια.

Και δεύτερον οι επιστήμονες σου έδωσαν τη δυνατότητα να πληκτρολογήσεις αυτές τις λέξεις. Λίγος σεβασμός δε βλάπτει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 07:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά ρε φίλε , δεν καταλαβαίνεις;
Εγώ είπα ότι φταίει η επιστήμη σαν επιστήμη;
Μήπως εννοούσα , λέω μήπως , ότι η επιστήμη και οι άνθρωποι που την υπηρετούν αποτελούν ένα σύστημα υποταγμένο και απόλυτα ελεγχόμενο απο την πολιτική ορθότητα και απο τα συμφέροντα 5-10 εταιρειών;
Μήπως εννοούσα ότι το ότι αυτό που έχουμε μπροστά μας και πληκτρολογούμε , το έχουμε απλά και μόνο γιατι κάποιοι αποφάσισαν να βγάλουν λεφτά;
Μήπως εννοούσα ότι κάποιοι αποφάσισαν ότι είναι πιό συμφέρον να μας αφήσουνε να ζήσουμε περισσότερο για να καταναλώνουμε περισσότερο;
quote:
Τι; Ποιος; Πού;



Αλβανία , Κινέζικα λιπάσματα που κατέστρεψαν τα εδάφη.
Δεν παράγουν πιά παρά ελάχιστα.

Αμα η γιαγιά σου φυλάει απο τον παλιό σπόρο , τότε το καταλαβαίνω.
Εμένα μου ξεραίνονται αμα τις αφήσω χωρίς φάρμακα για μια βδομάδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1054688
Maintained by Digital Alchemy