ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σατανισμός-συνεχώς εξαπλώνεται-τι θα κάνουμε???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 18:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλοκαίρι γαρ , και όπως εμφανίζονται οι νεράιδες στα λαγκάδια και τα ποτάμια , ετσι εμφανίζονται και οι αποκαλούμενοι σατανιστές και τα "ξεχασμένα" θέματα
(δεν είναι κακό πλάκα έχει)
Ο σατανισμός ήταν ένα θέμα που δεν έτυχε (εσκεμμένα) της προσοχής μου εδώ στο esoterica γιατί πολύ απλά είναι κι αυτός ένα "παραμυθάκι" (όπως όλες οι θρησκείες - λατρείες- αιρέσεις)
Που "δόξα το θεό" (τον δικό μου το δικό σου δεν έχει σημασία)
είναι πολλές πολλές εκατοντάδες .


Αλήθεια ποιός εισήγαγε τον "Διάβολο" στην ζωή μας...ποιός ήταν ο εμπνευστής του...???

Διάβολος δεν υπάρχει ... απλά ανίκανοι και μισότρελλοι άνθρωποι και με μεγάλη φαντασία...!

ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΤΕΡΜΑ...να μην τον ξανα-πιάσουμε στο στόμα μας..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 19:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια ποιός εισήγαγε τον "Διάβολο" στην ζωή μας...ποιός ήταν ο εμπνευστής του...???

μα οι θρησκείες ποιος αλλος ? πως θα εκφόβιζαν τους πιστούς ?
ήθελαν ένα ισχυρό αντίποδα για να μπορέσουν να οικοδομήσουν ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 19:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτός ο μισότρελος άνθρωπος,που λές, αγαπητέ μου Εαρινέ,είναι
ΑΥΤΌΣ που λατρεύει τόσο το διάβολο,την έννοια και ουσία του,δλδ, γιατι, ο διάβολος είναι πνευματική οντότητα,η οποία, λειτουργεί ενστικτώδικα, όπως του βγει,ότι νάναι,αφού δεν έχει όρια, αξίες,απαιτήσεις, που έχει ένας θεός, άνθρωπος τέλειος,που δεν καλύπτεται, παρά απο το ιδανικό...
Εδώ που φτάσαμε,δε, να προσεξουμε,ότι μιλαμε στην ουσία, για τον χριστιανισμό, υπερασπιστή του ιδανικού και τους αντίθεους, ως συμβιβαζόμενους
με την έννοια "δεν υπάρχει ιδανικό,αφού ο άνθρωπος εξελίσσεται.."
άρα, δεν πιστεύουμε στο ιδανικό...
Τότε, όμως, φίλε μου, δεν εξελίσσεται ο άνθρωπος, που αντιπροσωπεύεται απο το ιδανικό άνθρωπο,αλλά, το ζώο, το σωμα μας,
που θνητό είναι και φθίνει, όσο μεγαλώνουμε και ωριμάζει η γνώση μέσα μας...
Θέλει πολύ σοβαρότητα, να δούμε πραγματικά διορατικά το μέλλον του ανθρώπου, φίλε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 22:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αυτός ο μισότρελος άνθρωπος,που λές, αγαπητέ μου Εαρινέ,είναι
ΑΥΤΌΣ που λατρεύει τόσο το διάβολο,την έννοια και ουσία του,δλδ, γιατι, ο διάβολος είναι πνευματική οντότητα,η οποία, λειτουργεί ενστικτώδικα, όπως του βγει,ότι νάναι,αφού δεν έχει όρια, αξίες,απαιτήσεις, που έχει ένας θεός, άνθρωπος τέλειος,που δεν καλύπτεται, παρά απο το ιδανικό...
Εδώ που φτάσαμε,δε, να προσεξουμε,ότι μιλαμε στην ουσία, για τον χριστιανισμό, υπερασπιστή του ιδανικού και τους αντίθεους, ως συμβιβαζόμενους
με την έννοια "δεν υπάρχει ιδανικό,αφού ο άνθρωπος εξελίσσεται.."
άρα, δεν πιστεύουμε στο ιδανικό...
Τότε, όμως, φίλε μου, δεν εξελίσσεται ο άνθρωπος, που αντιπροσωπεύεται απο το ιδανικό άνθρωπο,αλλά, το ζώο, το σωμα μας,
που θνητό είναι και φθίνει, όσο μεγαλώνουμε και ωριμάζει η γνώση μέσα μας...
Θέλει πολύ σοβαρότητα, να δούμε πραγματικά διορατικά το μέλλον του ανθρώπου, φίλε μου...

Έχω αναφερθεί σε δομικούς μηχανισμούς που εν-υπάρχουν εντός κάθε ψυχολογικού υποκειμένου και ενεργοποιούνται κάτω απο την μεσολάβηση του ανάλογου ερεθίσματος...

"Γνώθι σ'αυτόν.." ... ένα αξίωμα με παγκόσμια αποδοχή...και που ενέπνευσε όλη την διανόηση...!

"Ιδανικό" δεν υπάρχει φίλε μου , είναι μια τόσο σχετική και ρευστή έννοια..."Ιδανική παράνοια" υπάρχει και μόνο...που ορίζει "ιδανικά"..!

Και ο διάβολος δεν είναι πνευματική οντότητα αφού δεν υπάρχει...εμείς τον υποστασιοποιούμε και τον ενεργοποιούμε "γιατί έστι μας αρέσει"...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 22:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα, όμως, με την άγνοια και τις υστερόβουλες σκεψεις μας
αγαπητέ μου Εαρινέ....Πάντα ελλείψει λογικής....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 22:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντα, όμως, με την άγνοια και τις υστερόβουλες σκεψεις μας
αγαπητέ μου Εαρινέ....Πάντα ελλείψει λογικής....

Τι εν-νοεις..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 23:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το πως ενυπάρχει ο διάβολος,μέσα μας, δεν ρώταγες,αγαπητέ μου Δήμο;
Άγνοια, υστεροβουλία και παράλογο, αφού είναι εν εξελίξη η γνώση μας τον καλλιεργούν τον διά- βολέα....Αύριο, ότι κάνουμε σήμερα, μπορεί να είναι παράλογο...
Ποιά βάση, δια- βουλής,ορισμενης απο το σήμερα,μπορεί να ισχύει;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 09:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα το πως ενυπάρχει ο διάβολος,μέσα μας, δεν ρώταγες,αγαπητέ μου Δήμο;
Άγνοια, υστεροβουλία και παράλογο, αφού είναι εν εξελίξη η γνώση μας τον καλλιεργούν τον διά- βολέα....Αύριο, ότι κάνουμε σήμερα, μπορεί να είναι παράλογο...
Ποιά βάση, δια- βουλής,ορισμενης απο το σήμερα,μπορεί να ισχύει;...

Καλημέρα Βαγγέλη , τι κάνεις φίλε μου???

Που ανέφερα ότι ο διάβολος ενυπάρχει εντός μας???

Δεν έχω αναφέρει οπουδήποτε κάτι τέτοιο..αντίθετα λέω , ότι δεν υπάρχει ο διάβολος..εμείς τον "υποστασιοποιούμε"...μολονότι δεν υπάρχει για να του αποδώσουμε εγγενείς μας αδυναμίες..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 09:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα, αγαπητέ μου Δήμο, αυτό που εννοώ, είναι αυτό
που έγραψες, πιο πάνω "...εμείς τον υποστασιοποιούμε και τον ενεργοποιούμε "γιατί έστι μας αρέσει"...!"
Συμφωνούμε σε αυτο και επαυξάνω, με την άγνοια και επιπολαιότητα μας,
όπως και τα ζωώδη, ένστικτα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 10:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή σου μέρα, αγαπητέ μου Δήμο, αυτό που εννοώ, είναι αυτό
που έγραψες, πιο πάνω "...εμείς τον υποστασιοποιούμε και τον ενεργοποιούμε "γιατί έστι μας αρέσει"...!"
Συμφωνούμε σε αυτο και επαυξάνω, με την άγνοια και επιπολαιότητα μας,
όπως και τα ζωώδη, ένστικτα..

Οπότε μπορούμε σιγά-σιγά να θέτουμε ως βάση για τις περαιτέρω συζητήσεις μας , κάποια κοινώς αποδεκτά στοιχεία...

Άρα συμφωνούμε , ότι ο "Διάβολος" δεν υπάρχει...και αποτελεί απλά επι-νόηση κάποιων ευ-φάνταστων εγκεφάλων...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 10:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απολυτα, αγαπητέ μου Εαρινέ,μόνο στο θέμα της πνευματικής
υποστάσεως, να διαφωνήσω, στο άν κάτι, μια διαβολή, μένοντας πολύ καιρό, στο μυαλό και στις πράξεις ανθρώπων, αποκτά μια υπόσταση, γενικά....
Αυτό το ζήτημα, θέλει συζήτηση, διότι, αν πάρουμε την κυριολεξία
των λέξεων, θα βρούμε τον δρόμο μας...
Λέγοντας ότι διάβολος,είναι ο διαβάλων,δεν εννούμε τον φέρων ιδέες, αλλά, αυτόν,που αλλοιώνει ότι υπάρχει...Εδώ δεν μιλάμε για ένα παρθένο έδαφος,για να αναπτυχθούν ιδέες ....
Μιλάμε για το ότι πάνω σε κάτι, που ήδη υπάρχει, έχει γίνει, έχει οριστεί, έχει όνομα, και έχει ήδη υπόσταση, αλλάζοντας, τον ρόλο του,μη αφήνοντας το να είναι και να κάνει αυτό που ειναι να κανει, αυτή η ενέργεια, καλείται διαβολή...
Κι εκεί πάει, στο κατα πόσο ο διαβάλων, έχει δικαίωμα, να διαβάλει..Όπου νάναι κι ότι νάναι...Κι αν πρέπει να τον προσέχουμε, ως υπάρχων...
Πέραν του ορισμού του διαβόλου, ως έννοια και της υπόστασης του, ανα τους αιώνες, λόγω των ανθρώπων, θα ήθελα να σκεφτείς και συζητήσουμε, επ αυτού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 12:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνούμε απολυτα, αγαπητέ μου Εαρινέ,μόνο στο θέμα της πνευματικής
υποστάσεως....

.... να διαφωνήσω, στο άν κάτι, μια διαβολή, μένοντας πολύ καιρό, στο μυαλό και στις πράξεις ανθρώπων, αποκτά μια υπόσταση, γενικά....


Αυτό το ζήτημα, θέλει συζήτηση, διότι, αν πάρουμε την κυριολεξία
των λέξεων, θα βρούμε τον δρόμο μας...


Απο που δηλαδή προέρχεται η "διαβολή" κατ'εσέ..???
Απο τον Διάβολο και την διαμεσολάβησή του...υπάρχει Διάβολος δηλαδή..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 13:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην υπάρχει διάβολος, πρέπει να υπάρχει αντιληψη, επαρκής,
που να πιάνει το γενικό γίγνεσθαι κι όχι επι μέρους, φιλε μου Δήμο....
Κι όπως βλέπεις, λόγω έλλειψης σφαιρικής αντιμετώπισης,υπάρχουν πολλοί διάβολοι, της αλήθειας...
Το σωστο,μπορούμε να το δούμε;
Αυτό θα μας πάρει απο τον διάβολο...
Αν παψει το καλό να θεωρειται δύσκολο,ίσως γίνουμε καλοί..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 19:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να μην υπάρχει διάβολος, πρέπει να υπάρχει αντιληψη, επαρκής,
που να πιάνει το γενικό γίγνεσθαι κι όχι επι μέρους, φιλε μου Δήμο....
Κι όπως βλέπεις, λόγω έλλειψης σφαιρικής αντιμετώπισης,υπάρχουν πολλοί διάβολοι, της αλήθειας...
Το σωστο,μπορούμε να το δούμε;
Αυτό θα μας πάρει απο τον διάβολο...
Αν παψει το καλό να θεωρειται δύσκολο,ίσως γίνουμε καλοί..

Όταν θα πάψουμε να θεωρούμε κάθε ιδέα και πεποίθησή μας ως απόλυτα σωστή και αληθή...και αρχίσουμε να αμφισβητούμε το κάθε τι , τότε θα δώσουμε βήμα στην όποια εξέλιξη και πρόοδό μας...ως άνθρωποι και ως λαός..!

Ως τότε , θα παραμείνουμε απλοί παρατηρητές των εξελίξεων και ως γνήσιοι Νεο-Έλληνες επικριτές των πάντων ... !


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο το τελευταίο,επικριτές των πάντων, πρέπει να το
διορθώσεις, φίλε μου Δήμο...Βλεπεις,μονο αυτο μας κανει
διάβολους...
Ο σατανισμός, πάντως, αυτο λεει..Αμφισβητήστε τα πάντα...
Λες να ειναι το κίνημα της εποχής μας;...
Πίνω το τρίτο μου κονιάκ,σόρρυ,για το χιούμορ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτο το τελευταίο,επικριτές των πάντων, πρέπει να το
διορθώσεις, φίλε μου Δήμο...Βλεπεις,μονο αυτο μας κανει
διάβολους...
Ο σατανισμός, πάντως, αυτο λεει..Αμφισβητήστε τα πάντα...
Λες να ειναι το κίνημα της εποχής μας;...
Πίνω το τρίτο μου κονιάκ,σόρρυ,για το χιούμορ...

Να πιείς όσο θέλεις και όσο τραβάει η καρδιά σου...εγώ είμαι πολύ ξενέρωτος , στο εξάμηνο μπορεί να πιώ κανα ποτηράκι...

Δεν απαντάς όμως ευθέως...

Ο σατανάς υπάρχει..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει,ρε φιλαράκι Δήμο, τον ...συντηρούμε...
Εμεις τον κραταμε,εν ζωή, τον π@@@τη...!!!!Πρέπει να πάψουμε να πιστεύουμε, ότι υπάρχει,μέσα μας...Πρέπει να πάψουμε να πιστευουμε στις λάθος λύσεις, γιατί δεν βοηθάνε...
Το είπα επιτηδες, για το κονιάκ,πριν,είναι αλήθεια βέβαια,αλλά,
το είπα,για να σε κάνω να χαμογελάσεις...
Τα κατάφερα, ρε κολλητέ;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 23:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν υπάρχει,ρε φιλαράκι Δήμο, τον ...συντηρούμε...
Εμεις τον κραταμε,εν ζωή, τον π@@@τη...!!!!Πρέπει να πάψουμε να πιστεύουμε, ότι υπάρχει,μέσα μας...Πρέπει να πάψουμε να πιστευουμε στις λάθος λύσεις, γιατί δεν βοηθάνε...
Το είπα επιτηδες, για το κονιάκ,πριν,είναι αλήθεια βέβαια,αλλά,
το είπα,για να σε κάνω να χαμογελάσεις...
Τα κατάφερα, ρε κολλητέ;...

Πάντα καλο-προαίρετα σου απευθύνομαι και πάντα προσπαθώ να είμαι ευγενικός και με σεβασμό στο πρόσωπό σου...τα κατάφερες φίλε μου και νά'σαι πάντα καλά , τόσο εσύ ... όσο και η οικογενειά σου..!!!

Καλό βράδυ...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 09:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα, ο άνθρωπος, καλέ μου Δήμο, πρώτα, ο άνθρωπος και
μετά ο τύπος...Θέλει ανθρωπια,η κοινωνικότητα μας,γιατί, πολύ
την ξεχνάμε,όλοι μας...
Σε χαίρομαι,ρε φίλε,γι αυτό και σου φορτώνομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 23:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να υπάρξει πρόοδος στην συζήτηση και επι του θέματος το οποιο εχει ο Θεματοθέτης "αναρτήσει" , ως προύπόθεση τίθεται το ερώτημα -αλλα και η απάντησή του- και που δεν είναι άλλο , απο το .... : "Ο διάβολος υπάρχει"???

Ασφαλώς τον διάβολο , κανείς δεν τον έχει δεί -προσωπικά ποτέ- και εύκολα μπορούμενα κάνουμε την υπόθεση , ότι αυτός "εμαφανίζεται" να υπάρχει μέσα απο τις επιμέρους παραβατικές σκέψεις-πρωτίστως- και παραβατικές πράξεις μετέπειτα...

Ποιές είναι αυτές οι πράξεις..???

Όλες όσες αντί-κεινται σε θεσπισμένους κανόνες καλώς-συμπεριφέρεσθαι...

Δεν θα κλέψεις
Δεν θα πείς ψέμματα
Δεν θα σκοτώσεις
Δεν θα ερωτοτροπήσεις με την γυναίκα άλλου
κλπ...κλπ...κλπ...!

Και αναρρωτιέμαι αλήθεια ....

Άραγε , ο διάβολος κρύβεται πίσω απο όλες τις πράξεις των ανθρώπων...???

Αλλα πριν απο κάθε ...μα κάθε πράξη , "κρύβεται" η σκέψη των ανθρώπων...

Αλλα και πάλι σκέψη με σκέψη έχει διαφορά...

Αλλα και πάλι πριν την παραγωγή της σκέψης , προϋπάρχι η εντύπωση...αλλα και πάλι "εντυπώνουμε" τι ακριβώς..???

Αλλα και πρίν την κάθε εντύπωση , δεν προϊσταται η εν γένει ψυχολογία κάθε ψυχολογικού υποκειμένου...???

Μπορούμε να πούμε , ότι ο οποιοσδήποτε εντυπώνει μόνο ή έστω απλά γεγονότα και εμπειρίες...και όχι και το ανάλογο συναίσθημα με το οποίο βιώθηκαν όλα αυτά..???


Αλλα και πάλι , μπορούμε να υποθέσουμε ... ότι ο τρόπος και η ένταση με τον οποίο βιώθηκαν και καταχωρήθηκαν γεγονότα και εμπειρίες άφησαν ανέγγιχτο κάθε ψυχολογικό υποκείμενο..???

Φόβος , δειλία , απώλεια , τρόμος , ψυχολογική πίεση κλπ...κλπ...κατα την πρώϊμη παιδική ηλικία , ή ακόμα αποθάρρυνση...έλλειψη επιβεβαίωσης...κατάκριση...κλπ..κλπ...και αυτά διαβολικές παρεμβάσεις μπορούμε να υποθέσουμε ότι ειναι..???

Προσωπικά πουθενά δεν βλέπω τον διάβολο...αλλα κάτι πολύ ανώτερο και εγγύς μας...τον ανθρώπινο νού..!

Εκεί βρίσκονται όλες οι αιτίες...ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 10/08/2010 23:33:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 08:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δήμο, καλημέρα...Βασικά, να σε διορθώσω λίγο, καθώς
το θέμα, ειναι: "Σατανισμός-συνεχώς εξαπλώνεται- τι θα κάνουμε;
Κι αυτό, καθώς, η "εκκλησία του Σατανά", είναι η πιο μεγάλη τροφοδότης εταιρία στις αμερικανικές εκλογές, σε κάθε αναμέτρηση..
Κι αυτά φίλε μου ,είναι επίσημα στοιχεία, όπου η συγκεκριμένη....εκκλησία, έχει χιλιάδες μέλη και φιλοσοφία ανάλογη...
Αν υπάρχει ο διάβολος,ως πνευματική υπόσταση, είπαμε εξαρτάται απο
μας...
Για σκέψου, ομως, να τον θέλουμε εμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 09:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Δήμο, καλημέρα...Βασικά, να σε διορθώσω λίγο, καθώς
το θέμα, ειναι: "Σατανισμός-συνεχώς εξαπλώνεται- τι θα κάνουμε;
Κι αυτό, καθώς, η "εκκλησία του Σατανά", είναι η πιο μεγάλη τροφοδότης εταιρία στις αμερικανικές εκλογές, σε κάθε αναμέτρηση..
Κι αυτά φίλε μου ,είναι επίσημα στοιχεία, όπου η συγκεκριμένη....εκκλησία, έχει χιλιάδες μέλη και φιλοσοφία ανάλογη...
Αν υπάρχει ο διάβολος,ως πνευματική υπόσταση, είπαμε εξαρτάται απο
μας...
Για σκέψου, ομως, να τον θέλουμε εμείς...

Εφόσον δεν υπάρχει "Διάβολος" , δεν έχει κατα την γνώμη μου νόημα η συζήτηση του εν λόγω θέματος...όπως και άλλων σχετικών θεμάτων..!

Αυτό λέω Βαγγέλη!

Επειδή όμως σέβομαι τον Θεματοθέτη και όσο μπορώ θα ήθελα να "συμβάλλω"...ξεκινάω απο το πιο βασικό ....

Και έθεσα κάποια ερωτήματα , προκειμένου αφού συζητηθούν ... να πάμε παρακάτω...!


Y.G:"Μπορεί κάποιοι να θεωρούν ευατούς ως σατανιστές...και κάποιοι άλλοι εαυτούς ως ένθεους και να έχουν ανοίξει "βεντέτα" μεταξύ τους αλλα αυτό είναι δικό τους θέμα και εφόσον βεβαίως δεν έχουν με τίποτ'αλλο σοβαρό ν'ασχοληθούν στην ζωή τους...ε!! δεν τους χρωστάνε τίποτα και οι υπόλοιποι.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 11/08/2010 09:23:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 10:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς βρε Δήμο, αλλά, είναι κάπως αγενές, να μπαίνεις
σε ένα θέμα, για να λές, ότι κακώς υπάρχει...Διαφωνείς,βάλε θέσεις
και συνέχα το..Δεν βγάζουμε τόσο εύκολα συμεπράσματα...
Πρέπει να ορίσουμε καλύτερα τον διάβολο, πως περνάει σήμερα, τι κινήματα τον υποστηριζουν...Πως ανεβάζουν κόμματα σε κυβερνήσεις
και με τι ανταλλάγματα;...Πόσο επηρεάζουν την κοινωνια μας,μέσα
απο τα προπαγανδαστικά τους μέσα και την διαφήμιση,την προβολή τους;...Πόσοι άνθρωποι παρασύρονται και φτάνουν ακόμη και σε μαζικές αυτοκτονίες...Να συνεχίσω;...
Τι λές τώρα, υπάρχει;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 11:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με συγχωρείς βρε Δήμο, αλλά, είναι κάπως αγενές, να μπαίνεις
σε ένα θέμα, για να λές, ότι κακώς υπάρχει...Διαφωνείς,βάλε θέσεις
και συνέχα το..Δεν βγάζουμε τόσο εύκολα συμεπράσματα...
Πρέπει να ορίσουμε καλύτερα τον διάβολο, πως περνάει σήμερα, τι κινήματα τον υποστηριζουν...Πως ανεβάζουν κόμματα σε κυβερνήσεις
και με τι ανταλλάγματα;...Πόσο επηρεάζουν την κοινωνια μας,μέσα
απο τα προπαγανδαστικά τους μέσα και την διαφήμιση,την προβολή τους;...Πόσοι άνθρωποι παρασύρονται και φτάνουν ακόμη και σε μαζικές αυτοκτονίες...Να συνεχίσω;...
Τι λές τώρα, υπάρχει;....

Τις θέσεις μου τις γνωρίζεις , όπως και όλοι και αυτό διότι πάντα ήμουν ξεκάθαρος !!!

Το γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι ψυχολογικά ταρακουνημένοι και πιστεύουν σε διάφορα φανταστικά σενάρια...αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει διάβολος ή οιδήποτε άλλο....!

Τώρα αν η ζωή για κάποιους τους "πέφτει" λιγάκι δύσκολη και θέλουν να φουντάρουν .... ορίστε ο δρόμος..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 11:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ρε Δήμο,αν υπάρχουν οπαδοί του σατανισμού,που αριθμούν ,
αρκετές χιλιαδες,σε όλο τον κόσμο,αν είναι ΖΩΝΤΑΝΟΙ,δλδ,αν την πληρώνει κοσμάκης,απο τελετές και εκδηλωσεις βίας τους,αν κατευθύνουν τον κόσμο,ως πολυεθνική, αφού ήταν παραδειγμα, ο κυριότερος σπόνσορας και για τα δυο κόμματα εξουσίας των δυο τελευταιων εκλογών στις ΗΠΑ,είναι που αδιαφορεις;
Και δεν μου λες, συνεχιζεις να...καίγεσαι ,για τους ....σκοπιανούς;...
Λίγο κυκλοθυμικό και άδικο, μου μοιάζει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 12:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλα ρε Δήμο,αν υπάρχουν οπαδοί του σατανισμού,που αριθμούν ,
αρκετές χιλιαδες,σε όλο τον κόσμο,αν είναι ΖΩΝΤΑΝΟΙ,δλδ,αν την πληρώνει κοσμάκης,απο τελετές και εκδηλωσεις βίας τους,αν κατευθύνουν τον κόσμο,ως πολυεθνική, αφού ήταν παραδειγμα, ο κυριότερος σπόνσορας και για τα δυο κόμματα εξουσίας των δυο τελευταιων εκλογών στις ΗΠΑ,είναι που αδιαφορεις;
Και δεν μου λες, συνεχιζεις να...καίγεσαι ,για τους ....σκοπιανούς;...
Λίγο κυκλοθυμικό και άδικο, μου μοιάζει..

Ρε Βαγγέλη , ώρες ώρες μου μυρμηγκιάζεις το μυαλό και με εκνευρίζεις...

Εγώ πουθενά δεν είπα , ότι δεν υπάρχουν αυτές οι ομάδες και ότι δεν παραμυθιάζονται απο φαντασιωσικά και παραληρηματικού τύπου σύνδρομα...

Ασφαλώς υπάρχουν...όπως και οι αναρχικοί και οι εμπρηστές και οι Πιστοί όλων των Θρησκειών και οι κάθε λογής "ομαδοποιήσεις"....αλλα και όλες οι μορφές ένταξης κάπου και ομαδοποίησης ή "πίστης" , πίσω όμως απ'ολ'αυτά , κρύβεται η ψυχολογία των ανθρώπων λέω Βαγγέλη...το "πραγματικό" εντός τους και αδιαπραγμάτευτο για κείνους και που ορίζει το "ορθό" και το "αληθές" ταυτόχρονα...!!!

Εκείνο που σαφέστατα είπα και το επαναλαμβάνω , είναι ότι είμαστε παρασυρμένοι απο λάθος ιδέες και που μας ωθούν σε ανάλογες συμπεριφορές και πράξεις...και κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να αναθεωρούμε...αυτό λέω!!!

Και τότε θα πάψουν να ιστεύουν και κάποιοι στον Σατανά και οπουδήποτε αλλού...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ..!

Αυτό είπα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 12:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλα ρε Δήμο,αν υπάρχουν οπαδοί του σατανισμού,που αριθμούν ,
αρκετές χιλιαδες,σε όλο τον κόσμο,αν είναι ΖΩΝΤΑΝΟΙ,δλδ,αν την πληρώνει κοσμάκης,απο τελετές και εκδηλωσεις βίας τους,αν κατευθύνουν τον κόσμο,ως πολυεθνική, αφού ήταν παραδειγμα, ο κυριότερος σπόνσορας και για τα δυο κόμματα εξουσίας των δυο τελευταιων εκλογών στις ΗΠΑ,είναι που αδιαφορεις;
Και δεν μου λες, συνεχιζεις να...καίγεσαι ,για τους ....σκοπιανούς;...
Λίγο κυκλοθυμικό και άδικο, μου μοιάζει..

"Καίγομαι" για κάθε άνθρωπο φίλε μου και "καίγομαι" για το γεγονός ότι κάποιοι τους χώρισαν ακόμα πριν γεννηθούν και τους κατηγοριοποίησαν κιόλας....και μείς συνεχίζουμε την όμορφη παράδοση αυτή και τιθέμεθα αντιμέτωποι...!!!

Οι απαντήσεις μου είναι εκεί Βαγγέλη και μπορεί ο καθένας να τις δεί...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 12:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρέπει να τις ορίσουμε,όμως κι ολας βρε καλέ μου Δήμο,αυτές
τις παραβατικες συμπεριφορές απέναντι,σε οτι ειμαστε; Το λέω, γιατί, υπάρχουν και υποκριτικά αποπροσανατολιστικά,μηνύματα, που αλλάζουν εντελώς την κουβέντα...
Για τον διάβολο, αν καταλάβεις, ότι υπάρχει μέσα μας,ως άγνοια, ημιμάθεια,γιατι είμαστε ανώριμοι,θα καταλάβεις πως δεν μπορούμε να τον αγνοούμε...
Και δεν θέλω να σε πριζώνω, ή πρήζω...
Τα θέλω πολύ νιανιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 12:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλα ρε Δήμο,αν υπάρχουν οπαδοί του σατανισμού,που αριθμούν ,
αρκετές χιλιαδες,σε όλο τον κόσμο,αν είναι ΖΩΝΤΑΝΟΙ,δλδ,αν την πληρώνει κοσμάκης,απο τελετές και εκδηλωσεις βίας τους,αν κατευθύνουν τον κόσμο,ως πολυεθνική, αφού ήταν παραδειγμα, ο κυριότερος σπόνσορας και για τα δυο κόμματα εξουσίας των δυο τελευταιων εκλογών στις ΗΠΑ,είναι που αδιαφορεις;
Και δεν μου λες, συνεχιζεις να...καίγεσαι ,για τους ....σκοπιανούς;...
Λίγο κυκλοθυμικό και άδικο, μου μοιάζει..

"Καίγομαι" για κάθε άνθρωπο φίλε μου και "καίγομαι" για το γεγονός ότι κάποιοι τους χώρισαν ακόμα πριν γεννηθούν και τους κατηγοριοποίησαν κιόλας....και μείς συνεχίζουμε την όμορφη παράδοση αυτή και τιθέμεθα αντιμέτωποι...!!!

Οι απαντήσεις μου είναι εκεί Βαγγέλη και μπορεί ο καθένας να τις δεί...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Διακρίνω μια ...ένταση; ή κάνω λάθος;
Πάντως κάτι υποδεικνύει αυτό,κυρίως δε
όταν συμβαίνει ανάμεσα σε ...φίλους!!!

Μήπως,λέω μήπως
ο "διάβολος" άρχισε να
...χορεύει ήδη και εδώ; !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

batsinilas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 13:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους batsinilas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

11/8/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy