ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 deja-vou
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 02:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν ολίγις αυτά ήταν αν και εμένα μου έμειναν πολύ περισσότερα.

Να πω πως συμπτωματικά γύρω στις 11 το βράδυ χθες προσπάθισα να κάνω Αστρική προβολή. Ένιωσα πως είχα σχεδόν πετύχει, είμαι σίχουρη κατά 99,99 % πως ήμουν έτοιμη να βγώ όταν για ένα δευτερόλεπτο "είδα" ένα ακίνητο μάυρο πυκνό σκοτάδι, σαν μια σκούρα γκρι οθόνη μπροστά μου.
Δεν ξέρω γιατί, αυτό μου προκάλεσε φόβο και άνοιξα απότομα διάπλατα τα μάτια μου. Μου φάνηκε πως το δωμάτιο λούστηκε στο φως και σιγά σιγά επανήλθε το φυσιολογικό σκοτάδι που υπήρχε εκεί.
Μαζί με μια ταχυπαλμία. Μάλλον φταίει το γεγονός πως έχω επιρρεαστεί από αυτό που διάβασα, πως μπορεί να "μπλέξω" με κακά πνεύματα ή δαίμονες κατά την αστρική προβολή, αν και εγώ ήθελα σαν 1ο στάδιο απλά να περιπλανηθώ στο γύρω χώρο, χωρίς να απομακρυνθώ ιδιαίτερα, βλέπεις κάποιος προηδοποιούσε πως υπαρχουν και "ξενιστές" και δεν θα ήθελα να μου πάρει κάποιος άλλος το "χώρο" μου.
(Μεταξύ σοβαρού και αστείου-αν και εγω δεν πιστεύω πως είναι επικύνδυνο αλλά who knows?)

Σχετικά με την εκπομπή, μου έκανε εντύπωση πως ο Διευθ/ης Ινστιτούτου Ερευνών, έστειλε για 8 εβδομάδες ταξίδι την ψυχή του καιυποστηρίζει πως είναι τώρα και για άλλες 4 νομίζω εβδ. χωρίς ψυχή.

Η Βιολόγος της παρέας υποστήριξε πως η ουσίες που εκκρίνονται στον εγκέφαλο, σσε καταστάσεις σοκ, κινδύνου κτλ είναι αυτές που προκαλούν τα αισθήματα ευφορίας και τις "εικόνες".
Μόνο που η αστρική προβολή δεν είναι κατάσταση σοκ ή τραυματισμός.

Επίσης ο Φουράκης παραπέμπει στην αρχαία ελλήνική φιλοσοφία (Αριστοτέλη, Πλάτωνα κτλ) για να γνωρίσουμε τα περι ψυχής.
Συμφωνώ όμως δεν κατάλαβα τη θέση του πως "το σώμα είναι μέσα στην ψυχή και όχι το αντίστροφο". Το δέχομαι μόνο όταν μιλάμε για το σύμπαν ως ψυχή, αλλά παρ'όλα αυτά δεν παύει να κατεικεί και μέσα στο σώμα μας η δική μας ατομική ψυχή. Δεν είναι το σώμα μας ο ναός της ψυχής μας?

Μια πολύ καλή μου φίλη, με την οποία είχα συζητήσει λίγο πριν την εκπομπή για τη δική μου εμπειρία, είχε "καταφοβηθεί" από όσα άκουγε στην εκπομπή.
Της έμεινε μόνο πως όλοι είχαν φοβιθεί-αν και δεν το είδα έτσι εγώ-

Μόνο η μαρτυρία του ενός με έκανε σκεφτική, όταν είπε πως άργησε να "ξυπνήσει"-να επανέλθει.

Η περιέργεια είναι μεγάλη, αλλά μου βάζουν και δειλήμματα του τύπου:
-"άντε κάνε, κάνε εσύ μ.....ες, θα σε βρούμε καμιά ώρα..."
ή -"μην το πεις στην παρέα παραέξω μπροστά στην Σ. γιατί θα σου κρεμάσει κουδούνια"

Τι να πει κανείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 23:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την Αστρική προβολή μπορείτε να βρείτε πάρα πολλές πληροφορίες και εμπειρίες στα 3 μέρη (topic) που υπάρχουν στο esoterica.


ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=131

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2213

ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4045


quote:
Στη
Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει κανείς?
Αλλά και να υπάρχει πάλι δεν ξέρω πως θα δεχτώ αυτά που θα μάθω.
Ίσως να με βοηθίσουν να γνωρίσω πχ που οφείλονται διάφορες πτυχές του χαρακτήρα ή της ψυχής μου ή να βρώ το κάρμα-σκοπό αυτής της τωρινής ζωής. Αλλά αυτή είναι η αντικειμενικότερη περίπτωση, εγω φοβάμαι περισσότερο τον "υποκειμενικό"-υποσεινήδιτο αντίκτυπο αυτής της γνωριμίας με τις προηγούμενες ζωές.
Μήπως πχ κάτι με τρομάξει ή μου "χαλάσει" την όποια ισσορροπία έχω στη ζωή μου.
Για παράδειγμα: η σιγουριά του να γνωρίζεις πως υπήρξες ληστής, δολοφόνος ή κακός άνθρωπος είναι διαφορετικό πράγμα από το να υποθέτεις πως σε κάποια από τις προηγούμενες ζωές σου ίσως και να υπήρξες και όχι και τόσο καλός άνθρωπος...
Δεν νομίζεις?

Η σιγουριά του να γνωρίζεις ότι υπάρχουν και άλλες ζωές προηγούμενες και επόμενες είναι πολύ σημαντικότερο από αυτή τη ζωή. Τώρα όλη η φιλοσοφία μας και οι προσπάθειές μας βασίζονται στο ότι έχουμε μία και μοναδική ζωή. Αν όμως ξέρεις ότι αυτή η ζωή είναι απλά ένα μικρό κομμάτι της εξέλιξής σου τότε τα πράγματα αλλάζουν. Πρέπει να δεις το μέλλον αλλιώς, να αλλάξεις την κοσμοθεωρία σου. Κατά συνέπεια η ζωή σου θα αλλάξει έτσι κι αλλιώς.


<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 02:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Υδροχόε,

η αλήθεια είναι πως ήδη εδώ και μερικά χρόνια αυτό ακριβώς πιστεύω,
πως η ζωή μας εδώ είναι ένα μικρό κομμάτι στη διαδικασία της εξέλιξης μας. Αυτό που με κάνει σκεφτική σε σχέση με τις αναδρομές είναι κατά πόσο έχω/-ουμε ανάγκη τις "λεπτομέριες" των προηγούμενων ζωών μας ώστε να προχωρήσουμε. Όσο και ασήμαντο να είναι το πέρασμα μας από αυτή τη ζωή, θεωρώ πως αν τυχόν βάλω για οποιοδήποτε λόγο σε κίνδυνο τη ζωή ή την ψυχική μου υγεία, έχω κάποιους ανθρώπους -όπως πχ την κόρη μου- που δεν θα τους έιναι ευχάριστη η "απουσία" μου.
Γί'αυτό μόνο είμαι σκεφτική απέναντι σε τυχόν κινδύνους

Σ' ευχαριστώ όμως για τα καλά σου λόγια
Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 15:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ydroxoos25 συμφωνώ απολύτως...
toxotis διάβασα το 3ο μέρος απο την αστρική προβολή,πραγματικά αξίζει να το διαβάσεις όλο δίνει σημαντικές πληροφορίες..
Όσο για τις αναδρομές πιστεύω ότι πριν φτάσεις εκεί,πρέπει να είσαι έτοιμη εσωτερικά να δεχτείς τα πάντα.. οπότε καλύτερα μην το κάνεις ακόμα..
Αλήθεια,αυτός στο Χαρδαβέλα,πως έστειλε την ψυχή του ταξίδι??Γίνονται αυτά??

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή who knows, οι Αρχαίοι υμών πρόγονοι φαίνεται ότι γνώριζαν πολλά σχετικά με το θέμα αυτό. Παραθέτω ένα απόσπασμα:

" Ένα φαινόμενο που παρουσιάσθηκε στην Αρχαία Ελλάδα ήταν οι λεγόμενοι «νυμφόληπτοι» που βρισκόντουσαν υπό "νηφάλια κατοχή" , όπου και εγκατέλειπαν τα σπίτια τους και κρύβονταν σε σπήλαια και ερημιές . Η περίπτωση του φοιβολάμπτου Αριστέα που μεταφέρθηκε θαυματουργά στις βόρειες χώρες και επιστρέφοντας διηγούνταν ιστορίες από τους υπερβόρειους είναι χαρακτηριστική, όπως και ο Ερμότιμος ο Κλαζομένιος που το σώμα του κείτωνταν "νεκρό" ενώ το πνεύμα του ταξίδευε σε μακρινές χώρες και στο μέλλον. Αυτά τα φαινόμενα εμφανίσθηκαν κατά τον 6 – 7 αιώνα και πιθανόν να είχαν σχέση με τον κόσμο των Σκύθων..."

Τα ίδια μπορούμε να βρούμε και στο Θιβέτ όπου κάποιοι μοναχοί "Λάμα" αποφάσιζαν να κλειστούν σε πολύ μικρά πέτρινα κελιά, πάνω στα βουνά για πολλά χρόνια ή και για πάντα. Έτσι ζούσαν μόνο με την ψυχή τους εξωσωματικές εμπειρίες και στο σώμα τους επέστρεφαν μόνο για τις απαραίτητες ανάγκες.

Σας θυμίζουν τίποτα όλα αυτά; Μήπως το Λιαντίνη...;

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 16:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ydroxoos 25 ποιος είναι ο Λιαντίνης?


never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 20:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ who knows
toxotis διάβασα το 3ο μέρος απο την αστρική προβολή,πραγματικά αξίζει να το διαβάσεις όλο δίνει σημαντικές πληροφορίες..

Ευχαριστώ για το link, είμαι στο διάβασμα ακόμη

Όσο για τις αναδρομές πιστεύω ότι πριν φτάσεις εκεί,πρέπει να είσαι έτοιμη εσωτερικά να δεχτείς τα πάντα.. οπότε καλύτερα μην το κάνεις ακόμα..

Ναι θα συμφωνίσω μαζί σου. Ακόμη δεν αισθάνομαι έτοιμη για αναδρομή. Περισσότερο με ενδιαφέρουν προς το παρόν οι αστρικές προβολές.
Να μην τα πάρουμε και όλα μαζί και "σχιστούν οι αιθέρες μας"...
Έχω κι ένα παιδάκι να μεγαλώσω ...

Αλήθεια,αυτός στο Χαρδαβέλα,πως έστειλε την ψυχή του ταξίδι??Γίνονται αυτά??

Δεν ξέρω, αλλά όπως λέει και ο Υδροχόος, μάλλον γίνονται. Τι να λέμε τώρα 90% του εγκεφάλου μας τα έχουμε σε αδράνοια...
Ποιος μας λέει πως θα μπορούσαμε να είμαστε έστω και με ένα 10% επιπλέον σε δράση? Πιστεύω πως για πολλά είμαστε ικανοί απλά δεν μάθαμε ποτέ να ενεργοποιούμε τις δυνατότητες μας.
Ο ίδιος μας ο πολιτισμός - καταναλωτικός στην ουσία του - μας κρατά δέμιους και μόνο λίγο χρόνο διαθέουμε για το πνέυμα μας...

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θανάσης
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 00:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θανάσης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi . Είμαι και εγω ένας λάτρης της αστρικής προβολής...Ασχολούμε με αυτή απο τα 7 μου...καλό; Anyway προσπαθούσα τοτε για χρόνια και τα παράτησα απογεητευμένος. Πρίν απο 2 χρόνια όταν ήμουν στο σχολείο τσακώθηκα με τον κολητό μου και δεν με άφηνε να του μιλήσω...όπως καταλαβένεται ο δρόμος που διάλεκσα ήταν να προσπαθήσω για άλλη μία φορά την αστρική προβολή. Το σκεφτόμουν σαν όνειρο και όταν τον είδα στο κρεβάτι...ήθελα να κάνς το σώμα του να αιωριθεί...αλλα ήταν μόνο φαντασία. Την άλλη μέρα το πρωι μου είπε οτι νόμιζε το βράδυ πως έφτασε σε μικρή απόσταση απο το ταβάνι και κσιπνησε απότομα...μου φάνηκε αστείο,συμπτωση. Who knows...δεν έχω κσαναπροσπαθησει απο τότε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 00:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
toxotis μου κάνει πολύυυυ εντύπωση αυτό που έστειλε την ψυχή του ταξίδι..
είπε γιατί το έκανε ή πως??
πως συμπεριφερόταν στην εκπομπή?έδειχνε οκ?
Θανάση ςραία σύμπτωση!!Πάντως αν θες να ασχοληθείς με την αστρική προβολή.. μπές στο θέμα που έχει παραπάνω ο ydroxoos25,εκεί λένε τα πάντα για αστρική προβολη.. και μπορείς να συζητήσεις με τα άλλα μέλη που το κατέχουν το θέμα

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θανάσης
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 01:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θανάσης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί εγινε δεν κλείνει μάτι; Το φοβάμαι να σου πώ την αλήθεια να ασχοληθώ...ίσως φοβάμαι οτι θα το πετύχω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 01:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε?Τι φοβάσαι ότι θα πετύχεις?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θανάσης
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 02:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θανάσης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι...είναι αστείο. Πάντως άν ξέρει κανείς ας μο πεί αν μπορούν οι άλλοι να σε δούν...Άντε να κοιμηθώ εγω τώρα...το πρωί θα το δοκιμάσω...άν το καταφέρω πώς επιστρέφω στο σώμα μου ρε παιδιά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 03:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agaphte who knows

απ' ότι θυμάμαι, ο συγκεκριμένος κύριος είναι διευθυντής κα΄ποιου ινστιτούτου έρευνας και συμπεριφοράς (κάπως έτσι) και έκανε αυτό το "ταξίδι" της ψυχής στα πλαίσια κάποιας μελέτης. Η ψυχή του δεν έχει επιστρέψει ακόμη. Θα λείψει είπε συνολικά 8 εβδομάδες.
Φαινόταν κάπως....αποχαυνομένος θα έλεγα.
Το βλέμα του ήταν σαν νυσταγμένο και η φωνή του μου έμοιαζε κάπως πιο αργή και συρτή σε σχέση με άλλες του εμφανίσεις (είναι συχνά στην παρέα του Χαρδαβέλλα)
Όμως είχε πλήρη επίγνωση όσων έλεγε και συμμετείχε καθ'όλα λογικότατα στη συζήτηση. Μάλιστα ο ίδιος είπε πως αισθάνετε καθ'όλη τη διάρκεια που λείπει η ψυχή του κουρασμένος και νιώθει μεγάλη ανάγκη για ύπνο.
Ο Χαρδαβέλλας είπε πως θα ξαναπαρουσιάσει το Θέμα όταν επιστρέψει η ψυχή του για να δούν τα αποτελέσματα.
Το όφελος από αυτό το ταξίδι είπε ο συγκεκριμμένος πως είναι γνώσεις που φτάνουν στον εγκέφαλο.

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως η λογική-εγκέφαλος λειτουργεί με παντελή έλλειψη ψυχής.
Κάτι σε ρομπότ μου μοιάζει.

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θανάσης
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θανάσης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το προσπάθησα χθές το βράδυ...δεν ξαναπροσπαθώ. Είμαστε σύγουροι οτι δεν έχει σχέση με πνεύματα; Πάντως εγώ όταν έπεσα και κοιμήθηκα...χαλαρά...ένιωθα κάποιος να μου κουνάει το κρεβάτι...απο την τρομάρα μου ξύπνησα...άνοιξα τα μάτια μου και το κρεβάτι κουνίθηκε για άλλη μια φορά! Εκει ήταν που τα έπεξα...Επικαλέστηκα Χριστο,Παναγια,Θεό(με την ευρύτερη έννοια)...και δεν είμαι και θρήσκος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια,αυτός στο Χαρδαβέλα,πως έστειλε την ψυχή του ταξίδι??Γίνονται αυτά??

Δεν ξέρω, αλλά όπως λέει και ο Υδροχόος, μάλλον γίνονται. Τι να λέμε τώρα 90% του εγκεφάλου μας τα έχουμε σε αδράνοια...


Προς αποφυγή παρεξηγήσεως θα ήθελα να διαφοροποιηθώ από την παραπάνω άποψη... Ίσως ο τρόπος που ανέφερα το θέμα του "ταξιδιού της Ψυχής" δεν ήταν σωστός.

Από όσα γνωρίζω και από όσα έχω διαβάσει δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει η ψυχή από το σώμα και το σώμα να διατηρεί νόηση και να είναι σε εγρήγορση. Σε όλες τις καταστάσεις αστρικής προβολής το σώμα είναι κοιμισμένο και μάλιστα βαθιά. Λειτουργούν μόνο τα απαραίτητα όργανα για τη διατήρηση της ζωής.

Δεν είδα τη συγκεκριμένη εκπομπή αλλά πολύ αμφιβάλλω αν ο άνθρωπος λέει την αλήθεια. Ξέρει κάποιος/κάποια ποιός είναι;

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 02:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Υδροχόε,
δεν θυμάμαι το όνομα του, αλλά εμφανίζεται πολύ συχνά σε εκπομπές του Χαρδαβέλα. Είναι ένας αρκετά γεμάτος -έως χοντρός- κύριος μελαχρινός.
Όταν εμφανιζόταν στην οθόνη έγραφε την ιδιότητα του ως Διευθυντής Ινστιτούτου Έρευνας ....και συμπεριφοράς (...=κάτι ακόμη)
Είμαι σίγουρη πως θα τον ξαναδούμε σε κάποια εκπομπή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 02:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμένα μου φαίνεται κάπως δύσκολο να είναι εφικτό αυτό...
αλλά ίσως η ψυχή να μην είναι απαραίτητη στο να λειτουργεί το σώμα.. ε?ούτως ή άλλως οι εντολές όλες έρχονται απο τον εγκέφαλο...
[maroon]Θανάση.. μήπως αφρίζεις,μισείς τους παπάδες και γνωρίζεις τις αμαρτίες όλων?? [maroon]

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 04:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εμένα μου φαίνεται κάπως δύσκολο να είναι εφικτό αυτό...
αλλά ίσως η ψυχή να μην είναι απαραίτητη στο να λειτουργεί το σώμα.. ε?ούτως ή άλλως οι εντολές όλες έρχονται απο τον εγκέφαλο...

who knows... αν δεν είναι απαραίτητη τουλάχιστον στη νόηση και στη συμπεριφόρά τότε για τι ψυχή μιλάμε;;;

Όσο για τον εγκέφαλο υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που μετά από ατύχημα τους έχει αφαιρεθεί τα 2/3 του εγκεφάλου τους. Ωστόσο λειτουργούν, συμπεριφέρονται, θυμούνται και σκέφτονται κανονικά όπως πριν. Έτσι κάποιοι επιστήμονες κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η μνήμη δεν αποθήκεύεται σε ένα συγκεκριμένο σημείο του εγκεφάλου αλλά ..γενικά.. στον εγκέφαλο.

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"

Edited by - Ydroxoos25 on 06/06/2005 04:18:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 05:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ydroxoos 25 απλά λέω ότι θεωρητικά πιστεύω δεν είναι απαραίτητη η ψυχή για να ζει κάποιος (δεν εννοώ για πάντα απλά αυτό που έκανε αυτός για 2 εβδομάδες)..
Τώρα για να συμπεριφερόμαστε εννοείται ότι η ψυχή μας είμαστε ουσιαστικά εμείς!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XNAMED
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 09:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XNAMED  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ.ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΨΕΙ.ΠΧ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΠΩΣ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ ΕΚΛΥΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ?ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΕΚΛΥΕΙ ΤΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΟΣΟ 1000 ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΒΟΜΒΕΣ?Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ.ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΟΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΩΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ OFF ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.ΤΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΑΤΑΘΑΝΑΤΟ ΖΩΗ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 11:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΕΚΛΥΕΙ ΤΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΟΣΟ 1000 ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΒΟΜΒΕΣ?

Σε πόσο χρονικό διάστημα;;;

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XNAMED
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 13:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XNAMED  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TI ENNOEIS ΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ?

ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝΕ ΤΟ 13% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥΣ.ΑΝ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣΕΙ 100% ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.ΕΜΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ 9% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ.ΤΟ 91% ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ?ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΚΤΙΡΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ?ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ ΑΥΤΗ "ΕΝΕΡΓΕΙΑ"ΠΑΥΕΙ ΟΤΑΝ Η ΨΥΧΗ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ?ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.ΕΙΝΑΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 01:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ ότι αν την εκλύει όλη αυτή την ενέργεια σε δευτερόλεπτα τότε θα είχαμε γίνει στάχτη. Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ενέργειας ακριβώς... αν και από προσπάθειες που έγιναν για την μέτρηση του βάρους της ψυχής έχουν βρει ενδείξεις (23 γραμμάρια). Όμως 23 γραμμάρια σε ενεργειακή μορφή είναι τεράστια ποσότητα ενέργειας.

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 03:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια που το αρχικό θέμα ήταν το deja vu.
Συνέβη και σε μένα πολλές φορές και κρατάει κάμποσα δευτερόλεπτα. Έχει τύχει να μιλάω με δύο συναδέλφους στην δουλειά και να "ξέρω" από πριν τί θα πει ο καθένας και με ποιόν τρόπο. Μέχρι που για να πειραματιστώ, όταν έπρεπε να συνεχίσω τον "ρόλο" μου (δεν μπορούσα να βρω πιο κατάλληλη λέξη) και να πω το "κείμενό" μου, σιωπούσα επίτηδες για να δω τί θα γίνει. Και πράγματι άλλαζε η "παράσταση"! Το "πεπρωμένο φυγείν δυνατόν" λοιπόν!
Αστρική προβολή δοκίμαζα αρκετά παλιότερα. Δεν τα κατάφερα ποτέ. Μία φορά είδα όλο το δωμάτιο να "αδειάζει" και να λούζεται στο φως, τρόμαξα και επανήλθα. Μπορεί βέβαια να ήταν απλή υπεροξυγόνωση...
Πάντως έχω γνωστούς που τα κατάφεραν, ακόμη και χωρίς να το επιδιώξουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 21:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...
ας ξεκαθαρίσω κάτι γιατί με παρεξηγήσατε..
Είναι εφικτό να στείλει κάποιος την ψυχή του ταξίδι?Μπορεί να κυκλοφορεί και να συνομιλεί κτλ όπως αυτός για 2 εβδομάδες?
Αν δεν ήταν εφικτό.. δεν θα γέλαγαν μαζί του όλοι οι υπόλοιποι στο πάνελ που τον άκουσαν να λέει όλα αυτά δημόσια??
Ξέρω ότι η ψυχή μας είναι το παν.. απλά το σώμα είναι ένα σπίτι της σε αυτή τη ζωή..
Απλά απορώ με αυτό που είπε ο τύπος στον Χαρδαβέλα...
kondoras εγώ πρώτη φορά το έπαθα με έναν καθηγητή στην Α γυμνασίου στον οποίο πέταξα ένα μπαλάκι στο κεφάλι και ''είδα'' τις φωνές που θα μου έβαζε ΄λιγο μετά..
Μια φορά ήθελα να ρωτήσω έναν περίεργο τύπο κάτι για ενα τατουάζ που είχε (ένα ερωτηματικό) και ''είδα'' ότι θα γινόταν ψιλοχαμός και δεν ρώτησα.. τώρα αν την γλίτωσα ή όχι δεν ξέρω.. αλλά έμεινα με την απορία...!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 02:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kondoras εγώ πρώτη φορά το έπαθα με έναν καθηγητή στην Α γυμνασίου στον οποίο πέταξα ένα μπαλάκι στο κεφάλι και ''είδα'' τις φωνές που θα μου έβαζε ΄λιγο μετά..

Τι ήσυχο και καλό κορίτσι που ήσουν!!!
Χαθήκαμε...


<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 02:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
kondoras εγώ πρώτη φορά το έπαθα με έναν καθηγητή στην Α γυμνασίου στον οποίο πέταξα ένα μπαλάκι στο κεφάλι και ''είδα'' τις φωνές που θα μου έβαζε ΄λιγο μετά..
--------------------------------------------------------------------------------


Τι ήσυχο και καλό κορίτσι που ήσουν!!!
Χαθήκαμε...

Mη μου πεις πως είσαι ο καθηγητής που έφαγε το μπαλάκι στο κεφάλι απο την who knows? !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 14:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xaxxaxaxaxaxa
toxotis καμία σχέση....
ydroxoos25 χμχμχμ.. τώρα μου κόβεις την φόρα και δεν λέω άλλα για τις αγαθές κ καλοπροαίρετες πραξεις μου..
quote:
Χαθήκαμε...




αυτό είναι κυριολεκτικό???

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 15:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΛΩΣ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΝΟΙΧΤΗΚΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ....

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 13:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠ!Πάλι με χρόνια με καιρούς ,πάλι εδώ γυρνάμε...
υπάρχει κανείς να το συνεχίσουμε το θεματάκι μας?
Άντε και έχω και μια καλή πρόταση για τους παλιούς...
αναμένω..

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy