ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 22:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΗΛΙΕ.
ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..;
ΧΜ!
ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ!
ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΠΙΤΗΔΕΣ.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...
ΠΟΣΟ....

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...
ΕΛΑ...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1163
[ΜΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΣΑΙ]...ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΞΕΡΕΙΣ...ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ...

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/04/2003 22:46:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 22:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομιζεις οτι ειναι καλο να γραφω λογια του Κ.για να βγαλει ο καθενας τα δικα του συμπερασματα?
Τα δικα μου τα εμπνεομαι απο ΕΟΝΙΤΕΣ.
Μην ταραζεσαι,προσπερασε τα.
Υπαρχουν αρκετα να δεις,περα απο τα personal,σε αυτο το ωραιο topic.
Θαπρεπε να πουμε κι αλλα για το αυτονοητο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 05:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
[Δεν νομιζεις οτι ειναι καλο να γραφω λογια του Κ.για να βγαλει ο καθενας τα δικα του συμπερασματα?]["ΟΥΔΕΙΣ ΨΟΓΟΣ" .
ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.]

[Τα δικα μου τα εμπνεομαι απο ΕΟΝΙΤΕΣ.
Μην ταραζεσαι,προσπερασε τα.]
ΞΕΡΕΙΣ!... ΡΟΗ ΛΟΓΟΥ...
ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕ "ΕΟΝΙΤΕΣ
-ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο ΟΡΟΣ ΑΛΗΘΕΙΑ;-
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ...ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ!
...."ΤΟ ΦΟΝΙΑ",
ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΡΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΚΑΒΕΙΡΩΝ...
ΤΙ ΕΝΝΟΩ...
ΤΗΝ ΔΟΝΙΤΙΚΗ...
ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ,
Η ΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥ...
ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ...
ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ...
ΚΡΑΤΟΥΝ ΜΙΑΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ...
ΣΤΟ ΔΙΠΟΛΟ..
"ΜΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ"/"ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ".....

[Υπαρχουν αρκετα να δεις,περα απο τα personal,σε αυτο το ωραιο topic.]
ΑΧ, ΗΛΙΕ!...ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΩ..ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ..- ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΝΩ -...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ 'ΔΩ'...
ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΕ...ΟΣΟΙ ΑΦΗΝΕΤΕ ΕΔΩ..ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ!
WHAT AN 'OXY-MORON'!

[Θαπρεπε να πουμε κι αλλα για το αυτονοητο;]ΟΧΙ ...ΑΝ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ..ΧΜΜΝΑΙ, ΤΕΛΕΙΑ!
ΟΜΩΣ..ΣΕ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΔΟΝΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΝ
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ Ο ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ.
ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ...
ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ..ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ ΤΑ...ΧΜ;

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 08/04/2003 05:43:59

Edited by - ΑΤΜΑ on 08/04/2003 05:46:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 09:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδη λοιπον ο Αβαταρα αυτος ειχε την νοημοσυνη να προειδοποιησει,ωστε να μην τρεξουν ποταμοι αιματος στο ονομα του,οπως εγινε με τον Ιησου,και να μην παει η ανθρωποτητα 15 αιωνες πισω,γι αυτο ο Jidhu Krisnamourti,δεν ειχε καμμια σχεση με το ειδωλο του Ιησου Χριστου.

ΑΒΑΤΑΡΑ: Θεία Ενσάρκωση. Η κάθοδος ενός θεού ή άλλου έξοχου 'Οντος, που έχει παραχωρήσει ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΠΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΝ, στο σώμα ενός ΑΠΛΟΥ ΘΝΗΤΟΥ.
Ο Κρίσνα ήταν ένας Αβατάρ του ΒΙΣΝΟΥ.
Ο Δαλάϊ Λάμα ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ σάν ένας Αβατάρ του ΑΒΑΛΟΚΙΤΕΣΒΑΡΑ.
Ο Τέσου Λάμα σαν ένας Αβάταρ του ΤΣΟΝΓΚ-ΚΑΠΑ.
Υπάρχουν ΔΥΟ είδη Αβατάρα:
Εκείνοι που γεννιούντε απο γυναίκα και εκείνοι που γεννιούντε ΔΙΧΩΣ ΓΟΝΕΙΣ, οι Ανουπαπαντάκα

Οι Ανουπαπαντάκα δε, είναι αυτοί οι ΑΥΘΥΠΑΡΚΤΟΙ, οι ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ (άρα και ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΓΟΝΟΥΣ), ΧΩΡΙΣ ΓΟΝΕΙΣ.
Ο όρος αποδίδεται σε ορισμένους ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΥΣ θεούς και στους Ντχιάνι Μπούντχα

Τώρα βάση των προηγούμενων, το να λεει ένας ΤΥΦΛΟΜΕΝΟΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ότι ο Κρισναμούρτι ΗΤΑΝ ΑΒΑΤΑΡΑ(!!!!) καταντά τόσο γελίο όσο και γραφικό....
Ειδικά όταν ο ΙΔΙΟΣ ΤΥΦΛΟΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ, προσπαθεί να μας πείσει ότι

quote:
Επισης στον Κ.αρεσαν οι ωραιες γυναικες,τα ωραια ρουχα και η καλη ζωη.
Ειχε πολλες,και γυναικες και ζωες.
Τελευταια φιλη η Μ.Ζιμπαλλιστ.Δεν ξερω αν ηταν ξανθεια.

Α ρε κατακαημένε....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 10:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε Κέλσο άστον...
Και μόνο οτι τον έκανε playboy τον άνθρωπο φτάνει για να καταλάβουμε...κλασική περίπτωση του "πάμε να κάνουμε σαν τα μούτρα μας αυτό που δεν "χωράμε"" ....

α και μια άσχετη ερώτηση... ο Βαβαζί είναι Ανουπαπαντάκα?


"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 10:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕοΝ....
Απ'όσο έχω ερευνήσει και κατα την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,
ναι ο Βαβαζί, εκεί μάλλον "κατατάσετε"... ΜΑΛΛΟΝ...

Είναι ένα απο τα πρόσωπα που ΕΥΤΥΧΟΣ τα βέβηλα μάτια ακόμα δεν τον έχουν ΚΑΝ αντιληφθει...

Κέλσος ο Φιλάλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 10:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια φορά ...ήρθε στην αντίληψη (όχι σ'εμένα... που τέτοια τύχη...)

και πάνω του ήταν γραμμένα χιλιάδες ακατανόητα πράγματα...σε όλο του το σώμα!!! Ηταν σε στάση λωτού και απλά παρακαλουθούσε τα τεκταινόμενα σιωπηλά ...

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 12:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑΔΕΣ ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟ ΚΑΛΟ. ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΤΗΡΑ; ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΥ ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΕΣΚΕΠΑΣΤΗΚΕ Η ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΗ ΜΟΥΡΗ ΣΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΠΗΡΑΝ ΟΛΟΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΦΙΛΟΙ Η ΕΧΘΡΟΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΚΑΘΙΚΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΥΣ. ΤΙ ΗΔΟΝΗ ΜΑ ΤΙ ΗΔΟΝΗ. ΈΤΣΙ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΣ ΚΑΙ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕSΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗ ΛΥΠΗΣΗ ΜΟΥ. ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ.
ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑΔΕΣ. ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΙΣΝΑΤΕΤΟΙΟ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΙ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗ ΤΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ….. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΣΤΟΧΟΣ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΓΚΕΣ ΣΟΥ ΚΑΝΕ ΓΑΡΓΑΡΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΦΩΝΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΜΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ......ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ.


Edited by - ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ on 08/04/2003 14:10:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 12:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σεμνά....

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 14:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΛΕΣ ΕΟΝ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΟΥ;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 02:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!..ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ...'Η ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ...ΔΗΛΩΝΕΙ...ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ!...(ΑΝ ΝΑΙ ΔΩΣΤΕ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!)

ΤΟΣΑ ΣΗΜΕΙΑ..ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΑΝΗΣΗΧΙΩΝ+ΕΞΩΣΤΡΕΦΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ...ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!
ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ Κ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΓΕΣΤΕ...ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΣΑΣ...

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ,ΑΚΟΜΗ +ΩΣ...ΨΕΥΤΟΞΑΝΘΙΑ..ΕΞΥΠΝΑ ΜΕΛΑΧΡΙΝΑ..ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!...

ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΣΑΣ ΔΕΧΤΩ ΩΣ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΜΟΥ...
ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΩ...ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ...
ΩΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΑΠ'ΟΛΟΥΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ!
ΝΑΙ...!
ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ...ΣΤΗ ΜΑΧΗ...-'Η ΤΩΝ...
ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ,,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΕΝΟΣ!-
ΕΝΑΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ...
ΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ...ΑΝΑΓΚΗ!
Η ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗ...ΕΙΝΑΙ..Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
+ ΟΧΙ..Η ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ...


ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Ο Κ.
ΜΠΟΡΕΙ + ΚΑΜ-ΜΙΑ!!!
ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ;
ΜΠΟΡΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΝΑ Π****** ΤΗ ΜΑΡΙΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ...
ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ...ΙΣΩΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!...ΙΣΩΣ ΚΑΜΜΙΑ!...
ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ;

ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΡΙΑΛΙΤΥ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!!!!

αυτο εχω να πω..ως ξανθιαμελαχρινηκοκκινομαλλαφαλακρη ...
ναι!
παλι ασχετα λεει η Ατμα!
μη βιαστεις,να μιλησεις(εδω οποιος το παρει προσωπικα..αυτος ειναι..κιολας..που εμπεριεχεται εδω..μα δεν τον ξερω..μεχρι να το κανει ο ιδιος φανερον...!)

ΛΟΙΠΟΝ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ..ΗΛΙΕ...
ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.
ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ..ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΙΣΤΑΝΩ..
(ΣΑΝ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝ ΣΤΟΥΣ "ΔΕΚΑ.Μ.Μ.")
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ...
(ΟΧΙ "ΕΓΩ"ΜΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΗΛΩΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!)

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΠΙΣΗΣ..

ΜΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
ΤΟ ΘΕΟ
ΠΟΥ Μ'ΕΚΑΝΕ ΓΥΝΑΙΚΑ..
+ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ...."εγω".....ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ...


ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ...Κ.

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 09/04/2003 02:50:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 07:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλημέρα μου, ειδικά στην ΑΤΜΑ...
Με συγχωρείς καλή μου φίλη, αλλά αυτό που ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ, είναι ότι ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝΤΕ λέξεις, έννοιες που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα θέματα...

Σε κάποιο άλλο τόπικ, είχα αναφέρει ότι βρισκόμαστε (οι ασχολουμενοι με τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και τη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ) μέσα σε μία ΒΑΒΕΛ...
Να θυμίσω για εκείνους που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ, ότι στη ΒΑΒΕΛ και στον πύργο που χτιζόταν, ΧΑΘΗΚΕ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...
Η ΜΙΑ, ΜΟΝΑΔΙΚΗ και ΕΝΝΟΙΕΑ γλώσσα ως μέσο επικοινωνίας μεταξύ των ΑΝΘΡΩΠΩΝ) ΧΘΗΚΕ...

Να η αλληγορία του ΑΠΩΛΕΣΘΕΝΤΟΣ ΛΟΓΟΥ (του τόπικ του φίλου μου AvatarGr)...

E, λοιπόν αυτό, το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ σημβαίνει και με το Esoterica.gr!!!!!
Μιλάμε, επικοινωνούμε ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ χρησημοποιόντας ΛΕΞΕΙΣ, ΕΝΝΟΙΕΣ που δεν τις γνωρίζουμε ή νομίζουμε πώς γνωρίζουμε (ακόμα πιό χειρότερο αυτό)...

Τα γράφω όλα αυτά για να δικαιολογήσω την μετά απο πάρα πολύ καιρό συμμετοχή μου στο πάρόν τόπικ, που έτσι όπως εξελίσεται ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΑΙΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...

Λοιπόν, ας μάθουμε να ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΡΘΑ τις λέξεις έννοιες και ας μήν τις πετάμε έστι για να κάνουμε εντύπωση δείχνοντας ότι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ!!!
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι κάτι ήξερα όταν έλεγαν ότι η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ, είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ....

Και πάλι συγγνώμη που σε τάραξα, δεν είχα τέτοιο σκοπό...............

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 08:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατμα μην τρελαίνεσαι...

Κανείς δε σου ζήτησε να παρακολουθείς τι λέμε και κανείς δε σου ζήτησε να παρέμβεις.
Εγώ βλέπω πάντως οτι μάλλον σου αρέσει και εσένα αυτό που γίνεται...αλλιώς δεν θα έμπαινες στον κόπο να παρέμβεις....

Οταν μιλάμε για τον ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟ ΛΟΓΟ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΥΙΟ ΘΕΟΥ τότε μιλάμε για επίπεδο πνευματικής εξέλιξης ΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ Α-ΓΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΞΗ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΕΝΙΚΏΣ.....

Εαν μιλάμε για τον Χριστό χίππυ επαναστάτη , όπως τον βλέπουν μερικοί....τι να σου πώ ...μπορεί να έκανε και όργια.
Να ξέρουμε όμως για τι λέμε ...

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 11:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κελσο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου…..

Ίσως και να το παρακάνουμε με την όποια χρησιμοποιήσει της γλώσσας…
Ας βάλουμε και λίγα λόγια του Κ, δεν ξέρεις καμία φορά…..

Τα παρακάτω γράφτηκαν από τoν ίδιo τoν Κρισναμoύρτι στις 21 Oκτωβρίoυ 1980, για τo βιβλίo της Mary Lutyens “Krishnamurti: The Years of Fulfilment”, πoυ είναι o δεύτερoς τόμoς της βιoγραφίας τoυ και πoυ εκδόθηκε τo 1983. 'Oταν αργότερα o K τo ξαναδιάβασε, πρόσθεσε λίγες πρoτάσεις.


Η ουσία της διδασκαλίας τoυ Κρισναμoύρτι εμπεριέχεται στη δήλωση πoυ έκανε τo 1929, όταν είπε:


“Η αλήθεια είναι μια χώρα δίχως μoνoπάτι”. O άνθρωπoς δεν μπoρεί να τη φτάσει μέσα από oργανώσεις, μέσα από κάπoια πίστη, μέσα από δόγματα, ιερωμένoυς ή τελετoυργίες, oύτε και μέσα από κάπoια φιλoσoφική γνώση ή ψυχoλoγική τεχνική. Πρέπει να τη βρει μέσα από τoν καθρέφτη των σχέσεων, μέσα από την κατανόηση τoυ περιεχoμένoυ τoυ νoυ τoυ, με την παρατήρηση και όχι με διανoητική ψυχανάλυση ή ενδoσκοπική αυτοανάλυση. O άνθρωπoς έχει φτιάξει μέσα τoυ σαν φράχτη προστασίας διάφορες εικόνες -θρησκευτικές, πoλιτικές, πρoσωπικές. Αυτές εκδηλώνoνται σαν σύμβoλα, ιδέες, πίστεις. Τo βάρoς αυτών των εικόνων κυριαρχεί πάνω στη σκέψη τoυ ανθρώπoυ, στις σχέσεις τoυ και στην καθημερινή τoυ ζωή. Αυτές oι εικόνες είναι oι αιτίες των πρoβλημάτων μας επειδή χωρίζoυν τoν έναν άνθρωπo από τoν άλλoν. Η αντίληψη πoυ έχει o άνθρωπoς για τη ζωή διαμoρφώνεται από τις έννoιες πoυ ήδη ενυπάρχoυν στo νoυ τoυ. Τo περιεχόμενo της συνείδησής τoυ είναι όλη τoυ η ύπαρξη. Αυτό τo περιεχόμενo είναι κoινό σε όλη την ανθρωπότητα. Η ατoμικότητα είναι τo όνoμα, η μoρφή και η επιφανειακή παιδεία πoυ απoκτά από την παράδoση και τo περιβάλλoν τoυ. Η μoναδικότητα τoυ ανθρώπoυ δε βρίσκεται στην επιφάνεια, αλλά στην πλήρη ελευθερία από τo περιεχόμενo της συνείδησής τoυ, πoυ είναι κoινή για όλη την ανθρωπότητα. 'Ετσι, o άνθρωπoς δεν είναι ξεχωριστό άτoμo.
Η ελευθερία δεν είναι αντίδραση• η ελευθερία δεν είναι επιλoγή. Είναι ψεύτικoς o ισχυρισμός τoυ ανθρώπoυ ότι είναι ελεύθερoς, επειδή μπoρεί να διαλέξει. Ελευθερία είναι η καθαρή παρατήρηση, χωρίς κατεύθυνση, χωρίς φόβo τιμωρίας ή ελπίδα ανταμoιβής. Η ελευθερία δεν έχει κίνητρo• η ελευθερία δε βρίσκεται στo τέλoς της εξέλιξης τoυ ανθρώπoυ, αλλά υπάρχει στo πρώτo βήμα της ύπαρξής τoυ. Με την παρατήρηση αρχίζει κανείς να ανακαλύπτει την έλλειψη ελευθερίας. Η ελευθερία βρίσκεται στη χωρίς εκλoγή επίγνωση της καθημερινής μας ζωής και δραστηριότητας.
Η σκέψη είναι χρόνoς. Η σκέψη γεννιέται από την εμπειρία και τη γνώση, πoυ είναι αξεχώριστα δεμένες με τo χρόνo και τo παρελθόν. O ψυχολογικός χρόνoς είναι εχθρός τoυ ανθρώπoυ. Η δράση μας βασίζεται στη γνώση, άρα στo χρόνo, κι έτσι o άνθρωπoς είναι πάντα σκλάβoς στo παρελθόν. Η σκέψη είναι πάντα περιoρισμένη κι έτσι ζoύμε σε συνεχή σύγκρoυση και αγώνα. Δεν υπάρχει ψυχoλoγική εξέλιξη.
'Oταν o άνθρωπoς απoκτήσει επίγνωση της κίνησης των σκέψεών τoυ, θα δει τη διαίρεση ανάμεσα στoν σκεπτόμενo και τη σκέψη, στoν παρατηρητή και τo παρατηρoύμενo, στoν εμπειρώμενo και την εμπειρία. Θα ανακαλύψει ότι αυτή η διαίρεση είναι ψευδαίσθηση. Μόνo τότε υπάρχει καθαρή παρατήρηση, πoυ είναι άμεση αντίληψη χωρίς σκιά από τo παρελθόν ή από τo χρόνo. Αυτή η άχρoνη αντίληψη φέρνει μια βαθιά ριζική αλλαγή στo νoυ.
Η ολοκληρωτική άρνηση είναι η oυσία τoυ θετικoύ. 'Oταν υπάρχει άρνηση όλων εκείνων των πραγμάτων πoυ έχει γενήσει ψυχολογικά η σκέψη, μόνο τότε υπάρχει αγάπη, πoυ είναι συμπόνια, πάθoς και νoημoσύνη.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/04/2003 11:51:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 14:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
ΤΟ ΘΕΟ
ΠΟΥ Μ'ΕΚΑΝΕ ΓΥΝΑΙΚΑ..
+ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ...
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ...."εγω".....ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ...]αυτο για τη βαβελ...
ΚΕΛΣΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ,ΤΟ ΙΔΙΟ "ΕΝΝΟΟΥΜΕ"...
MA AN ΝΟΜΙΖΕΙΣ...ΠΩΣ ΟΧΙ..
Θ' ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ "ΑΤΜΑ" ΣΕ "ΒΑΒΥΛΩΝΑ"...
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ +ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΩ...ΠΡΑΓΜΑ...ΑΔΥΝΑΤΟΝ....

ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ...Κ]...ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ,Ε0Ν...
(READ MY LIPS
"ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ"!)


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΛΑΤΩΝΑ,
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Κ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΝ Σ'ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΑ ΣΥΜΒΟΛΟ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΚΕΛΤΙΚΟ..ΟΘΕΛ/ΟΝΤΑΛ...

"ΕΧΩ" ΜΙΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΔΥΝΑΜΑΙ... ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ...


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 09/04/2003 14:26:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 15:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμμ.......
Κατρχάς, φίλε μου Πλάτωνα...
Τον αγαπητό και προσφιλή μας Κρισναμούρτη, τον "έφτιαξες" κάτι παραπάνω απο "ΑΒΑΤΑΡΑ"!!!!
Πώς τα κατάφερες βρέ θηρίο (ουχί αυτό της ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ, Θου Κύριε φυλακή το στόματί μου);;;;;

Μα αναρωτιέμαι ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να γράφει ο ΙΔΙΟΣ ο Κρισναμούρτη το 1980 όταν ΤΟΤΕ εβρίσκετω σε μιά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ!!!

Αστειέυομαι φυσκικά και το λέω για ΟΠΟΙΟΝ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...

Καλή μου ΑΤΜΑ, τώρα τι να σου πώ;;;
'Οτι ο ΕοΝ έχει δίκιο;;;
Χμμμμμ όχι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΩ...
Αλλά και εσύ ΜΗΝ ΤΑ ΕΚΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!!!!

Είμαι σίγουρος ότι ΕΣΥ κατανόησες τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΡΑΨΑ και γι΄αυτό και ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ...
'Ομως οι τόσοι που ΙΣΩΣ να παρακολουθούνε τη συζήτηση και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τις ΔΙΑΦΟΡΕΣ, να ΜΗΝ τους ενημερώσουμε;;;
Να ΜΗΝ ξεκαθαρίσουμε ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;;;

Συνεχίζω να παραμένω στη ΣΙΩΠΗ...
Απο εκεί παρακολουθώ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 15:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ελευθερία δεν είναι αντίδραση• η ελευθερία δεν είναι επιλoγή. Είναι ψεύτικoς o ισχυρισμός τoυ ανθρώπoυ ότι είναι ελεύθερoς, επειδή μπoρεί να διαλέξει. Ελευθερία είναι η καθαρή παρατήρηση, χωρίς κατεύθυνση, χωρίς φόβo τιμωρίας ή ελπίδα ανταμoιβής. Η ελευθερία δεν έχει κίνητρo• η ελευθερία δε βρίσκεται στo τέλoς της εξέλιξης τoυ ανθρώπoυ, αλλά υπάρχει στo πρώτo βήμα της ύπαρξής τoυ. Με την παρατήρηση αρχίζει κανείς να ανακαλύπτει την έλλειψη ελευθερίας. Η ελευθερία βρίσκεται στη χωρίς εκλoγή επίγνωση της καθημερινής μας ζωής και δραστηριότητας.


Οταν είχα διαβάσει αυτό το κομμάτι πριν κάποια χρόνια μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση....
Σε αυτά τα λόγια κρύβεται η θει-κότητα μας. Αυτό που ονομάζουμε Ελευθερία της Βούλησης.
Το μεγαλύτερο μπέρδεμα που έχει γίνει ανα τους αιώνες είναι αυτό της Ελευθερίας με την Ασυδωσία.
Ποιός είναι ο πραγματικά Ελεύθερος ? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΕΡΩΤΗΜΑ !! ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ !!
Είναι Ελεύθερος αυτός που κινείται "πηγαία" ? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ !!! ΑΛΛΑ....
Πόσο πηγαία μπορεί να κινείται κάποιος που μέσα στην πορεία της ζωής δεν έχει επιλέξει κανένα σχεδόν απο τα δεδομένα που υπάρχουν στον νού και ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ τις κινήσεις μας ? Επιλέξαμε την παιδεία μας ? Επιλέξαμε την θρησκεία μας ? Επιλέξαμε τον κοινωνικό μας περίγυρο ?
Αρα ποιός είναι Ελευθερος ?
Ο Κ λέει "αυτός που παρατηρεί" και έχει δίκιο ...
Αυτός που παρατηρεί, αυτός που θα ενδοσκοπίσει, αυτός που θα ανθίσει στη σιγή του νού,αυτός που θα γνωρίσει ,αυτός θα προσεγγίσει την πραγματική Ελευθερία...
Αυτός που θα κατανοήσει τις εξαρτήσεις του...και θα απελευθερωθεί απο αυτές.
Ας σκεφτούμε.... γιατι ο δυτικός κόσμος που θεωρείται "απελευθερωμένος" αντιμετωπίζει το φάσμα της κατάθλιψης ολοένα και εντονότερα?
Είναι πραγματικά ελεύθερος ο άνθρωπος ή είναι ένας δέσμιος έλξεων και παθών ?
Οι σοφοί γιατι έχουν πάντα ένα μιδίαμα ?

...ακομα και όταν πονάνε ?

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 16:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν περίμενε ο Κ, από μένα….. η όποιον να τον (κάνει) οτιδήποτε…. σώθηκε αγαπητέ Κελσε!

Εξάλλου το λέει και ο ίδιος….
Όχι το πρόσωπο…εμένα... μα το λόγο... *(διδασκαλεία… ΕΞΕΤΑΣΤΕ!)

Mα είναι καλό στην όποια διδασκαλεία…. να φτάσεις χωρίς κανενός την προπαγάνδα…… μέσα από την αναζήτηση.... τουλάχιστον, όπως προσωπικα το βλέπω.... δεν με ικανοποιούν τα λόγια η να μιμηθω τους...ΦΤΑΣΜΕΝΟΥΣ!!! Που το ξερω αν ειναι...???

ΑΠΛΑ, κοιταζω... αν υπαρχει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!

Υπαρχει ελευθερια φιλε μου?


Τέλος πάντων, για την βαθύτερη κατανόηση του Κ φίλε Κελσε, ας παραθέσουμε κάτι ακόμα….


ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ TOY ΤΖ. ΝΑΡΑΓIΑΝ


ΤΖ. ΝΑΡΑΓIΑΝΑΝ: Πριv από χρόvια περπατoύσα με τov Κρισvαμoύρτι στηv παραλία τoυ Μαδράς. ΄Ηταv γύρω στo 1959. Εκεί πoυ περπατoύσαμε τov ρώτησα για τα θαύματα και τι γvώμη έχει γι' αυτά. "Θα σoυ πω μια μικρή ιστoρία", απάvτησε. Μoυ είπε ότι κάπoτε τov βρήκε κάπoιoς πoυ ήθελε τη βοήθειά τoυ για τη γυvαίκα τoυ. Τo πόδι της ήταv πoλύ σoβαρά καθώς, ύστερα από έvα κάταγμα, κάπoιo είδoς σάρκας απλωvόταv αvάμεσα στις αρθρώσεις, δεv μπoρoύσε vα γίvει εγχείρηση κι έπρεπε vα της κόψoυv τo πόδι από τo γόvατo και κάτω. Τoυ λέει, λoιπόv, o Κρισvαμoύρτι: "Τι θα μπoρoύσα vα κάvω; Αv θέλετε φέρτε μoυ τη γυvαίκα σας". ΄Ετσι, τηv άλλη μέρα φέραv τη γυναίκα στo δωμάτιo πoυ χρησιμoπoιoύσε για γραφείo μεταφέρovτάς τηv με έvα φoρείo. Τη στιγμή που πέρvαγε από τo διάδρoμo, βγήκε o Κρισvαμoύρτι από τo δωμάτιό τoυ, η γυvαίκα τov είδε και καθώς συvαvτήθηκαv oι ματιές τoυς, εκείvη σηκώθηκε κι έφυγε περπατώvτας μόvη της. Εδώ σταμάτησε η ιστoρία. Τότε o Κρισvαμoύρτι γύρισε και μoυ είπε: "Τι vα σoυ πω φίλε μoυ! Μoυ φάvηκε σαv vα μoυ ξεριζώvαvε τo πόδι!" Εγώ σώπαιvα. Σκέφτηκα ότι ίσως τo 'πε γι' αστείo.

"΄Οooχι", μoυ απάvτησε, "δεv ήταv αυτός o λόγoς". "Τότε τι συvέβη;" τov ρώτησα. "Κάπoυ, κάτι κάvει έvα κλικ.", μoυ είπε κι έτσι εγώ τov ξαvαρώτησα: "Και τι είvαι εκείvo πoυ κάvει κλικ;" Μoυ απάvτησε: "Εvέργεια• περvάει εvέργεια." Κι αυτό ήταv και τo τέλoς της συζήτησης.

Ο Κρισvαμoύρτι ήταv πoλύ σεμvός και vτρoπαλός όταv μας μιλoύσε για τις θεραπευτικές τoυ ικαvότητες. ΄Εκαvε, όμως, έvα εvδιαφέρov σχόλιo, έλεγε:
"Τo vα θεραπεύεις τo σώμα είvαι πoλύ απλό. Κι έvας καλός γιατρός μπoρεί vα τo κάvει. Αλλά τo vα θεραπεύεις τo voυ είvαι πoλύ πιo βαθύ και σημαvτικό. Να θεραπεύεις τo voυ από τη θλίψη, από τo φόβo και από τη μovαξιά, απαιτεί μεγαλύτερη πρoσoχή και βάθoς."
Γι' αυτό o Κρισvαμoύρτι δεv ήθελε vα μιλάvε oι φίλoι τoυ στov κόσμo για τις θεραπευτικές τoυ ικαvότητες, γιατί δεv ήταv αυτό o σκoπός τoυ. Η απoστoλή τoυ, αv μπoρεί καvείς vα τo ovoμάσει απoστoλή, ήταv vα θεραπεύσει τo voυ. Κι αυτό είvαι oλoφάvερo αv αvαλoγιστεί καvείς ότι o κύριoς στόχoς της διδασκαλίας τoυ ήταv "vα γίvoυv oι άvθρωπoι ΆΝΕΥ ΌΡΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡOΙ".

Εβελυv Μπλάoυ: "ΚΡIΣΝΑΜΟΥΡΤI, 100 χρόνια" σελ.189


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/04/2003 16:52:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 22:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα δεν ειναι αν ο Χριστος ειναι ανωτερη και τελειωτερη ενσαρκωση,απο τον Κρισναμουρτι,τον Μιθρα(του οποιου ειναι πιστο αντιγραφο),του Κρισνα(του οποιου ειναι παρομοιο αντιγραφο),του Διονυσου,Οσιρι,Τυανεα κ.λ.π.(που ειναι πιστα τους αντιγραφα).
Κανεις δεν μπορει να το επαληθευσει αυτο πραγματικα.
Υπαρχει ενα αλλο σημαντικο σημειο,αν δηλ.η εικονα η το ειδωλο του Χριστου,που λενε οτι υποστηριζουν οι χριστιανοι στον τοπο,δεν ειναι προβολη παρα του μικροσκοπικου εγω τους.
Μα πως θα μπορουσε το ειδωλο του Χριστου ,που υποτιθεται οτι λατρευουν μικροσκοπικα ασημαντα και μισοτρελλα ανθρωπακια οπως ΕΟΝ,ΨΕΥΔΟΚΕΛΣΟΣ,ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΚΑΡΑΚΑΞΑ κ.α.,και που τους κανει ναναι 'κατι' απο το 'τιποτα' της μαζας,σε αυτον τον τοπο,ναναι λιγωτερο τελειο απο το τελειο?
Γιατι αν ο μεγεθυντικος τους φακος σπασει,θαναι παλι μικροι,μιζεροι και παντελως αδιαφοροι και ασημαντοι,'εσωτεριστες' του κοινου παρονομαστη.
Ενω αν το ειδωλο τους ηταν ΙΣΟ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟ,με τα ονοματα των Αγιων Οντων που ανεφερα,τοτε δεν θα υπερεχουν απο αλλους που θα πιστευουν αλλα,και θα ειναι μικρο το αναστημα τους-οπως ειναι-μικρο και ασημαντο.
Και το κυριωτερο,αν το ειδωλο ειναι απλος καθρεφτης,τοτε θαναι αναγκασμενοι να αντιμετωπισουν τον μικρο,ασχημο,ασημαντο και αδιαφορο εαυτουλη τους-που θελει να φιγουραρει σαν μεγαλος χριστιανος εσωτεριστης-και αυτο ΠΟΝΑΕΙ!
Ψευδοκελσο,και ο Βουδδας,γεννηθηκε απο πατερα και μητερα,ειχε επιθυμιες,αλλα αυτο δεν εμποδισε τον Λογο,να εκδηλωθει απο μεσα του.
Υπαρχει μια φημη -καταγραφη στο Ταλμουδ-που εσυ σαν εβραιοπροσκυνημενος,ευλαβικα λατρευεις,για καποιον Pandera,ελληνικης καταγωγης,μηπως ακουσες τιποτα,η στο κατηχητηριο της Συναγωγης-Αρχιεπισκοπης δεν σας λενε ,τιποτε?
Και μηπως ο Livraga,στο καλο του βιβλιο 'Εισαγωγη στην Μυστικη Διδασκαλια',μας λες που τοποθετει τον Ιησου,στην ταξινομηση των Αβαταρα,Μανου?
Γιατι την επομενη φορα θα το γραψω,αν δεντο γραψεις εσυ.
Και τρυπια κυλοττα,πηγαινε να το παιξεις αλλου εσωτεριστης ,οχι σε μενα.
Οσον αφορα τα μπατακια τα αναδελφα του Ρεταλοκελσου,δηλωνω οτι εχω παρακαταθηκη μεγαλη απο δειγματα των υπονομων της εβραιοχριστιανικης πιστης τους,και θα τα επιστρεφω στα μουτρα τους ,οποτε χρειαζεται.
Και επιγραμματικα
Δεν ειναι το προβλημα αν ο Ιησους ειναι απο πανω κι ο Κρισναμουρτι,μικροτερος η λιγωτερο τελειος,
το θεμα ειναι η ασημαντοτητα,γελοιοτητα και οι παραλογισμοι σας.
Που οδηγησαν εδω και 2000 χρονια,κατακαθια και αλητες(μπραβο Μπεξη ) της πιστης σας,να χυσουν ποταμους αιματος και να κατρακυλισουν τον κοσμο στα σκοταδια,απο οπου τους εβγαλε -εν μερει-η Ελληνικη Αναγεννηση.
*Κοντα σε αυτα μεγαλοι εσωτεριστες,να συμπληρωσω και κατι που διαβασα προσφατα,και αφορα τηνμιζερη εικονα του θεου σας.
Πρωτα,οτι καθε μερα ο Μπους,απο τις 6 μεχρι τις 6.30πμ.προσευχεται.
Αληθεια σε ποιον Νιρμανακαγια-αλλοιθωρε ψευτοκελσο-προσευχεται?
Και πραγματι ο μικρος θεος του,απαντησε,προς ωφελος των Σιωνιστων.
Να πω το ονομα του θεου του?Ευκολο,ακομα και για ενα μογγολακι σαν τον ΕΟΝ,η μια μισοτρελλη χριστιανοκαρακαξα.
Η εναν φελλο σαν και σενα.
Το αλλο αφορα τον πολεμο,το '45,κι εναν βιογραφο του τοτε Αμερικανου προεδρου.
Ο προεδρος ηταν ξαπλωμενος,και διαβαζε την Αγια Γραφη.
Το αεροπλανο που μετεφερε την ατομικη βομβα,ηταν πανω απο την Χιροσιμα.
Το τηλ.του προεδρου χτυπησε.
-Προεδρε,φτασαμε στον στοχο,να την ριξουμε?
Αυτος σκεφτηκε λιγο,και μετα ειπε,
-Ριξτε την.
Και αφου γυρισε απο το αλλο πλευρο,συνεχισε να διαβαζει την Αγια Γραφη.
Με υγεια.

Edited by - Helios on 09/04/2003 23:32:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 00:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ...ΑΠΟ ΤΟΝ "ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ"

"CONTINUE,MANA MOY..."


-...ΕΛΕΗΣΟΝ + ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ....ΑΜΕΝ-

ΑΣ ΑΦΗΣΩ ΟΜΩΣ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ
ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ "ΧΡΗΣΙΜΑ" ΛΟΓΙΑ...

ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΔΡΑΣ+ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΟΥΝ..ΜΙΑΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...
ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ..ΚΟΣΜΟ...ΥΛΟΠΟΙΟΥΝ,
ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ..ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ
+ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ
ΕΙΧΑΝ ΕΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΣΩ ΤΟΥΣ...
+ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ + ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ 2...
ΕΤΣΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ...
ΤΟ 3...ΑΛΛΑ ΩΣ 1...
ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ..
ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ
ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΟΥΝ
ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΖΟΥΝ
ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΖΟΥΝ
ΝΑ ΤΟ ΠΟΤΙΖΟΥΝ
ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΠΤΥΣΟΥΝ
ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ

ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ..ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ...

ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...
ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ..ΤΗΝ ΕΚΕΙΝΗ ΣΤΙΓΜΗ....ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ..
ΤΗΣ ΑΝΕΛΙΞΗΣ ΣΕ ΕΝΑ...
ΑΝ ΤΟ 3 ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ..ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΕΙ...ΤΟ 2..ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ..Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ
ΑΝ ΟΧΙ..ΤΟΤΕ Η ΔΙΑΣΠΑΣΗ..ΤΟΥ ΔΥΟ..
..ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΘΕΙ ΠΟΤΕ...
ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ..ΕΠΕΙΔΗ..ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΤΕ...ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
ΕΣΩ
...
....

Ο ΙΗΣΟΥΣ...
ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟ...
ΜΕ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ...
+ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ..ΧΜΜ...
..ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΝ...

ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗ ΓΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ...
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ...
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ..ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΚΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ.
ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ..ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ...
ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ..(ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΧΑΙΛΑΝΤΕΡego...)ΕΙΝΑΙ...."παπυρος-λαρους-μπριτανικα-κατι"ΣΕΑΠΕΙΡΑ ΜΒ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΤΑΣΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ..ΤΙ ΕΦΕΡΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.ΣΤΗ ΓΗ...
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΣ
ΤΟ ΛΕΕΙ + Ε0Ν ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ..
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ...ΤΟ ΒΕΛΙΝΕΚΕΣ..ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΦΩΤΟΣ...ΤΟΥ...ΚΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ....ΟΤΙ ΓΥΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ..ΠΛΑΝΗΤΕΣ...

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ..ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ..ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ...
ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ
ΤΟΥ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
ΤΟΥ ΒΟΥΔΑ
ΤΟΥ ΚΡΙΣΝΑ
ΤΟΥ Χ.ΓΚΙΜΠΡΑΝ
ΤΟΥ Μ. ΕΝΤΕ
ΤΟΥ Γ.ΜΠΛΕΙΚ
ΤΟΥ Κ.ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ
ΤΟΥ..
ΤΟΥ
ΤΗΣ..
ΤΗΣ...
ΑΠΕΙΡΑ..
ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΗΝΝ ΑΛΗΘΕΙΑ..
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ....
ΘΑ ΤΗΝ ΕΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ

ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ...
ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΛΕΓΕΩΝΑ ΑΠΟ"ΕΓΩ",ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΩΣ ΕΝΑ...

ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ...ΜΑΛΛΟΝ...
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΩΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΜΙΣΑ...
ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΥΓΕΙΕΙΣ..(ΝΟΥΣ ΤΕ+ΣΩΜΑΤΙ)
ΛΕΩ ΤΩΡΑ..Η ΞΑΝΘΙΑ...(ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ...)

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/04/2003 07:52:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 07:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω????

Ας κανω οτι και η ΑΤΜΑ!!!

Και αλλα!!

χμμμμ.....


...Ας γραψουμαι και μια εμπειρια... της γραμματεας του Κ..


Θυμάμαι πoυ κάπoτε είπα στov Κρισvαμoύρτι ότι ήθελα vα συζητήσoυμε τo πρόβλημά μoυ κι είχα μια συvάvτηση μαζί τoυ γι' αυτό. Τo πρόβλημά μoυ ήταv ότι ήθελα vα σταματήσω τo κάπvισμα. Αφoύ μ' άκoυσε μoυ είπε: "Δεσπoιvίς Πρατ μoυ μιλήσατε για τo πρόβλημά σας, αλλά στηv πραγματικότητα υπάρχoυv τέσσερα θέματα: Πρώτo είvαι τo γεγovός ότι καπvίζετε και τo παραμύθι ότι σας αρέσει vα καπvίζετε. Δεύτερο είναι τo παραμύθι ότι θα θέλατε vα μηv καπvίζετε και τo ιδαvικό, τo ιδαvικό τoύ τι θα θέλατε vα είστε• vα είστε κάπoια πoυ δεv έχει καπvίσει πoτέ. Και τέταρτο θέμα είvαι τo εσωτερικό κεvό πoυ κάvει κάπoιov είτε vα καπvίζει είτε vα απoζητάει τo σεξ ή oτιδήπoτε άλλo. ΄Ετσι υπάρχει μια πάλη μέσα σας αvάμεσα στo γεγovός και στo κεvό, εvώ στη μέση υπάρχει τo παραμύθι".
΄Υστερα μoυ είπε: "Μα τo Θεό ήμoυv κι εγώ κάπoτε μέσα σ'_ έvα παραμύθι. ΄Ημoυv μέσα στo παραμύθι ότι επρόκειτo vα γίvω o παγκόσμιoς διδάσκαλoς, εvώ στηv πραγματικότητα ήμoυv έvας συvηθισμέvoς vεαρός. ΄Ημoυv απλώς έvας vεαρός και ήθελα vα κάvω ό,τι ήθελε κάθε vεαρός: vα ερωτευτώ, vα καβαλλήσω μια μoτoσυκλέτα και vα αρχίσω vα τρέχω εδώ κι εκεί. Πάλευα αvάμεσα στo παραμύθι και στo γεγovός."

Η Ντόρις είχε τον πρώτο καιρό την ευκαιρία να κάνει μακριές και βαθυστόχαστες συζητήσεις με τον Κρισναμούρτι. Σε μια από αυτές τής αποκάλυψε, στην παρακάτω πρώιμη δήλωση, τη διφορούμενη ομολογία για το ποιος ήταν ο ρόλος του: "Τα δάκρυα όλου του κόσμου έχουν γεννήσει τον ....... διδάσκαλο."

Έβελιν Μπλό: "100 χρόνια Κρισναμούρτι", σελ. 148


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 08:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....ΠΛΑΤΩΝΑ!
ΕΙΧΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ..Ο Κ.;
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ Ν'ΑΛΛΑΞΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ...(^_^)!


ΕΝΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ...ΘΥΜΗΘΗΚΑ..
ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ...
"ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ...
ΤΟΤΕ ΑΥΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ."

Ο ΗΛΙΟΣ ΠΛΕΟΝ ΑΝΕΤΗΛΕ,
ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ...
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,ΚΑΛΕ ΜΟΥ!
Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/04/2003 08:10:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 11:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε Χέλιο δε βαρέθηκες ακόμα να ασχολείσαι ή σου κόβουν μισθό ?

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 11:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θεμα δεν ειναι αν ο Χριστος ειναι ανωτερη και τελειωτερη ενσαρκωση,απο τον Κρισναμουρτι,τον Μιθρα(του οποιου ειναι πιστο αντιγραφο),του Κρισνα(του οποιου ειναι παρομοιο αντιγραφο),του Διονυσου,Οσιρι,Τυανεα κ.λ.π.(που ειναι πιστα τους αντιγραφα).
Κανεις δεν μπορει να το επαληθευσει αυτο πραγματικα.

Αυτός που έχει πνευματική επικοινωνία, αυτός που έχει ανοίξει τους "ουρανούς"... μπορεί να το επαληθεύσει.
Είναι γνωστό σε όλη την Δημιουργία το ποιός είναι ο Κύριος.

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 18:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Ο Ιησούς Χριστούς είχε πει (και χρειάζεται σοβαρός προβληματισμός σε αυτό) πως:

«Αν δύο συμφωνήσουν επί παντός θέματος, τούτο γεννήσεται υπό του Πατρός Μου!» ]
...Εγραψε στα περι αγαπης, ο Φωτιος.

...

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/04/2003 18:58:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 19:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γίνει αυτό ο διάλογος πρέπει να αρχίσει απο μηδενική βάση...

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 06:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο προπαγανδιστής, δεν ενδιαφέρεται για το ΒΙΩΜΑ. Ενδιαφέρεται για την ΟΡΓΑΝΩΣΗ των εντυπώσεων, θρησκευτικών η Πολιτικών, Κοινωνικών η ιδιωτικών. Ο Προπαγανδιστής, θρησκευτικός η λαϊκός, δεν μπορεί να κηρύττει την αλήθεια...

Η Αλήθεια η η Ευτυχία δεν μπορεί να έρθει χωρίς να κάνουμε το ταξίδι μέσα στον Εαυτό μας!

Κ..... καπου τα ειπε....μα που???? Ποιος το θυμαται...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/04/2003 06:41:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 09:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος είναι ο προπαγανδιστής φιλόσοφε της θύμησης;;;;;;;;;


Οσο για σένα ΑΤΜΑ γιατί σε ένα τέτοιο "όμορφο" θέμα αναφέρεις τόοοοοοσο κακές λέξεις όπως Φώτιος;;;;;;;;;;; Περιμένεις τα κομματάκια για να τα μαζέψεις;;;;;;;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 10:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαίνεται Αντώνιε, από το πως ΓΡΑΦΕΙ και…πως ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ…

Προσέχω πολύ πάντως τα άτομα, όχι μόνο αυτα που βρίζουν, μα και που αλλάζουν τοσο εύκολα γνώμη….. για το τι είναι οι άλλοι….

Και μάλιστα χωρίς ΑΙΤΙΑ!

Τα μαιλ *(ΓΕΓΟΝΟΤΑ)…. μου το λένε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 10:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άλλη πυθία - Ατμα μας βρήκε ...

Τώρα Πλάτωνα είσαι οφσάιντ.
Αν έχεις να πείς κάτι πές το και μην αφήνεις υπονοούμενα...


"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy