ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Δρ!

Φαντάζομαι όμως ότι πάντα υπάρχει μια κρίση σε αυτό που βλέπεις να γίνεται.Θα σου κάνει κακή ή καλή εντύπωση κάτι που θα δεις και θα γεννηθεί και ένα αντίστοιχο συναίσθημα μέσα σου γι'αυτόν τον άνθρωπο.Γι'αυτού του είδους την αντίδραση μιλάω.

Δλδ,δε νομίζω να εκτιμήσεις σε έναν άνθρωπο το γεγονός ότι καταντάει προσβλητικά είρων ή αλαζόνας σε σημείο ψωνισμού κάποιες φορές.Και αυτό μπορεί να σου συμβεί ακόμα και με έναν φίλο σου...Εξάλλου,τα ελαττώματα που λέμε πως έχουμε έτσι προκύπτουν.Και βέβαια αν φίλος πει ξεκάθαρα σε άλλον φίλο ποια είναι τα ελαττώματά του δημιουργείται ένα τρομερά επικίνδυνο ράγισμα στη σχέση τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

quote:
Δλδ,δε νομίζω να εκτιμήσεις σε έναν άνθρωπο το γεγονός ότι καταντάει προσβλητικά είρων ή αλαζόνας σε σημείο ψωνισμού κάποιες φορές.
Μμ.. απλά θα θεωρήσω ότι αυτός ο άνθρωπος έχει πρόβλημα. Δε νομίζω ότι θα με πειράξει ιδιαίτερα γιατί θα βρίσκομαι σε κατασταση παρατήρησης και αυτοπαρατήρησης.
Απο κει και πέρα.. νομίζω ότι αν κάποιος με δυσαρεστούσε πολύ με τη συμπεριφορά του και δεν είχε περιθώριο γιατριάς, απλά θα έμενα μακριά του.
Αλλά και αν κάποιος είναι πολύ είρωνας, αν δεν είναι τελείως χαμένος μέσα στον κόσμο του, μπορείς, νομίζω, εμμέσως πλην σαφώς, να τον βοηθήσεις να ξεφύγει απο αυτό το μοτίβο προσωπικότητας, χωρίς να χρειαστεί ενδεχομένως να ειπωθεί κάποια βαριά κουβέντα ή να δημιουργηθεί ρήγμα στη σχέση σου με αυτόν.

quote:
Και βέβαια αν φίλος πει ξεκάθαρα σε άλλον φίλο ποια είναι τα ελαττώματά του δημιουργείται ένα τρομερά επικίνδυνο ράγισμα στη σχέση τους...

Μμμ.. θα λεγα ότι εξαρτάται από το μέγεθος του ελαττώματος και τον τρόπο με το οποίο το "αποκαλύπτεις" στον άλλο. Πράγματι αν το πεις ξεκάθαρα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, επομένως πρέπει να βρεις έναν καλύτερο τρόπο ή απλά να πάψεις να κάνεις παρέα με το εν λόγω άτομο. Νομίζω ένας απλός τρόπος να δείξεις σε κάποιον τα ελαττώματά του, είναι να δείξεις τα συμπτώματά τους στη ζωή του. Τότε θα πάψει και ο ίδιος να θέλει να τα κάνει.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2010 12:29:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 14:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μμμ.. θα λεγα ότι εξαρτάται από το μέγεθος του ελαττώματος και τον τρόπο με το οποίο το "αποκαλύπτεις" στον άλλο. Πράγματι αν το πεις ξεκάθαρα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, επομένως πρέπει να βρεις έναν καλύτερο τρόπο ή απλά να πάψεις να κάνεις παρέα με το εν λόγω άτομο. Νομίζω ένας απλός τρόπος να δείξεις σε κάποιον τα ελαττώματά του, είναι να δείξεις τα συμπτώματά τους στη ζωή του. Τότε θα πάψει και ο ίδιος να θέλει να τα κάνει.

Συνήθως ο εγωισμός δεν αφήνει τέτοια περιθώρια.Πόσο συχνά δεχόμαστε από άλλους να παρουσιάζουν τα χαρακτηριστικά μας ως ελαττώματα;Γιατί γίνονται μέρος του χαρακτήρα μας καλώς ή κακώς,και φαντάσου το αυτό σε ανθρώπους που έχουν μεγαλώσει αρκετά για να αλλάζουν πλέον με απλές νουθεσίες και παρατηρήσεις.Πώς μπορούμε να αλλάξουμε μια ιδιότητά μας όταν οι ίδιοι την έχουμε επιλέξει και τη χρησιμοποιούμε ως άμυνα ή μέσο επιβολής ή ο,τιδήποτε;Γιατί εν τέλει ίσως και το ελάττωμά μας και τα συμπτώματά του να μην είναι τόσο επιβλαβή για εμάς τους ίδιους αλλά για τους άλλους...αλλά παρ'όλα αυτά να παραμένει ελάττωμα....

Καλησπέρα!


Edited by - promitheus90 on 27/11/2010 14:40:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 14:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, αν κάνεις επίτηδες κάτι "κακό" για να 'χεις κέρδος δε νομίζω ότι τίθεται ζήτημα να "εγκαταλαίψεις" το συγκεκριμένο άθλημα..
Αλλά όταν έχεις κάποιο ελάττωμα όπως αυτό του συνεχή κυνισμού, αυτό μπορείς να το αλλάξεις. Ναι, όσο μεγαλύτερη η ηλικία τόσο δυσκολότερο. Αλλά υπάρχουν διάφορες μέθοδη. Μία ας πούμε είναι η μιμηση, εμφανής ή έμμεση της συμπεριφοράς του άλλου ατόμου. Taste your own medicine. Άλλη είναι η σκληρότητα, δηλαδή, σταμάτα να το κάνεις αυτό είναι ενοχλητικό. Άλλη μέθοδος είναι η σιωπή, δηλαδή τη στιγμή που κάποιος κάνει το ελάττωμα του εσύ απλά δεν αντιδράς καθόλου, αδιαφορείς.
Εξαρτάται απ' το ελάττωμα τέλος πάντων. Άλλη λύση είναι η ειρωνία ή η κοροϊδία ή η κοροϊδευτική μίμηση της συμπεριφοράς του άλλου μπροστά του.
Γενικά υπάρχουν πολλές μέθοδη να δέιξεις σε κάποιον ότι έχει κάποιο συγκεκριμένο ελάττωμα, αλλά θα πρέπει να καταλάβει και γιατί είναι επιβλαβές για τον εαυτό του και τη σχέση του με τους άλλους ανθρώπους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 15:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει κάποιες από τις μεθόδους που αναφέρεις.Ο τρόπος που έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον και ίσως καταχρηστικά κάποιες φορές χωρίς να χρειάζεται είναι η απομάκρυνση-αδιαφορία.Γενικά νομίζω ότι δεν μπορείς να μπεις τόσο βαθιά στην προσωπικότητα του άλλου και να τον αλλάξεις(εξ άλλου τους φίλους,συνανθρώπους,συντρόφους δεν τους παραγγέλουμε).Ειδικά όταν υπάρχουν κωλύματα όπως η ισχυρογνωμοσύνη και ο εγωισμός τα πράγματα φτάνουν σε οριακό σημείο.Εκεί είναι που η φυγή-παραίτηση ή εγκατάλειψη 9όπως θες πέστο) αποκτά νόημα και είναι μια "σωστή" λύση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Esperos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το θέμα πάντως, λόγο του ότι το κακό όπως και το καλό είναι καθαρά υποκειμενικά, δεν είναι δυνατόν να υπάρχει κάποια απόλυτα καλή ή κακή "δύναμη" στο σύμπαν, καθώς ακόμη και αν ενεργεί με αρνητικά για εμάς αποτελέσματα, στην ουσία απλά αυτό γίνεται λόγω αναγκαιότητας και όχι λόγω κάποιας παράλογης τάσης για πρόκληση κακών πράξεων από την πλευρά της "δύναμης" αυτής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις κάποια "συγκεκριμένη" δύναμη κατα νού; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Esperos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 22:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι μιλάω γενικά, και ο καθένας μπορεί να προσαρμόσει αυτό που είπα στην δίκη του κοσμοθεωρηση. Είτε το κακό για αυτόν είναι ο εωσφόρος, είτε ο χίτλερ, είτε ο μπομπ ο σφουγγαρακης.. Οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί κακό ή καλό την ίδια χρονική στιγμή, για την ίδια πράξη, αυτό που μας κάνει να κρίνουμε ανάλογα είναι το πόσο και πως μας επηρεάζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

insight
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 14:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους insight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό είναι μια φράση που χρησιμοποιούμε όταν δεν κατανοούμε τις αιτίες που κρύβονται πίσω από κάποια γεγονότα.
Ο εγκέφαλος αναζητά λύσεις και έτσι ένας εύκολος διαχωρισμός είναι να πει ' καλο- κακο'.

Στην πράξη αυτό που πραγματικά λυτρώνει ειναι να μην προβούμε στον χαρακτηρισμό 'κακος' αλλά να κοιτάξουμε αντι να βάλουμε μια ταμπελα, να το δουμε παραπέρα. Να αναζητησουμε αιτιες πισω απο πραξεις. Να δουμε το ολο θεμα σε μια πιο ευρεια διασταση.

Ενας ανθρωπος που ειναι κακος για εμας, μπορει να ειναι καλος για αλλους. Υπαρχουν 'κακες' συμπεριφορες, και οχι 'κακοι' ανθρωποι.

Το 'κακο' ως εννοια ειναι ενα συναισθημα που νιωθουμε και ειναι απλα αντανακλαση του δυστυχισμενου ψυχικου μας κοσμου. Πχ ο φοβος ...

http://psychology-in-sight.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 12:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πως μπορει κάποιος να αντιδράσει στην κακότητα του φθόνου στην καθημερινή επικοινωνία με άλλους ανθρώπους που εκδηλώνουν τέτοια συμπεριφορά;

Ειδικά πώς μπορεί να προστατεύσει κάποιος τον εαυτό του όταν άτομα του ευρύτερου οικογενειακού-συγγενικού ή στενού <<φιλικού>> περιβάλλοντος εκδηλώνουν τέτοιες καλυμμένες συμπεριφορές που ξεχειλίζουν σε διαρκή και συνεχή βάση απο κακότητα, φθόνο και πονηρία προς το πρόσωπο του;
(Κι αν υποθέσουμε ότι τέτοιους <<φίλους>> μπορεί να τους απομακρύνεις, με τους συγγενείς ή τους γείτονες που δεν μπορείς να τους αποφύγεις τί γίνεται;)

Πολλές φορές νοιώθω την επίδραση αυτής της αρνητικής ενέργειας επάνω μου απο ξαφνικές απότομες αδιαθεσίες χωρίς αιτία μέχρι μικρά ή μεγάλα ατυχήματα, ενώ έχει προηγηθεί κάποια επικοινωνία με αυτά τα άτομα ή επίκειται επικοινωνία εν γνώσει ή ακόμη και εν αγνοία μου.
(Δηλαδή π.χ. είμαι ευδιάθετος την προηγούμενη μέρα ή το ίδιο πρωί και μέχρι το απόγευμα ή την άλλη μέρα αισθάνομαι χάλια και μετά κάποια στιγμή χτυπάει το τηλέφωνο και είναι κάποιο απο αυτά τα άτομα.
Θέλω να πώ ότι το εν λόγω άτομο με είχε στην σκέψη του χωρίς να το γνωρίζω και μετά ακολούθησε η επικοινωνία ενώ στο μεσοδιάστημα είχε ήδη αρχίσει η αρνητική επίδραση στην διάθεση μου)

Το χειρότερο είναι όταν έχεις δείξει εμπιστοσύνη σε αυτά τα άτομα, επικοινωνείς με ευθύτητα μαζί τους χωρίς πονηριές και ζήλιες, έχεις δείξει πίστη και έχεις δώσει αγάπη, ενώ αυτό που εισπράττεις είναι εμπάθεια, κακότητα, φθόνο, πονηριά. Πώς μπορείς να το αντιμετωπίσεις και να προστατευτείς απο αυτό το αόρατο κακό όταν προέρχεται απο ανθρώπους του περιβάλλοντος σου;

Αυτό που λέω έχει προκύψει απο παρατήρηση τέτοιων συμπεριφορών πάρα πολλά χρόνια και μάλιστα απο συγκεκριμένη ομάδα γνωστών-συγγενικών μου ανθρώπων και των επιπτώσεων τους σε μένα και δεν είναι περιστασιακά και συγκυριακά γεγονότα που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως <<η ιδέα μου>>.

Χρόνια Πολλά

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 25/12/2010 12:35:26

Edited by - trelantonis on 25/12/2010 12:37:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 15:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trelandinis..ακατονομαστε...διαβασε την φιλοσοφια μου για τα προαναφερθεντα.

Πολλοι φευγατοι...εχουν αυτη την συμπεριφορα απο δικους τους,μονο και μονο διοτι διαφερουν.

Εγω λεω και πραττω:Ο δημιουργος,μας εδωσε τα γεννητικα οργανα και στα δυο φυλα,οχι μονο για αναπαραγωγη,άλλα και για εγγραφη.
Terrabites χωρο εχουν ευτυχως και μπορεις να κανεις πολλες εγγραφες.
Επισης ειναι συνδεδεμενα με το υπερπεραν,οποτε μπορεις να γραφεις ασταματητα και ετσι να μην,τρελαθεις.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 18:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σ'ευχαριστώ ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.
Μου δωσες ιδέα.
Τις περισσότερες φορές τα απλά πράγματα δίνουν τη λύση.
Έρχεται να δέσει με κάτι που μου είχε πεί πριν κάποια χρόνια ένας πραγματικός φίλος και τότε δεν το είχα κατανοήσει όσο θα πρεπε.
Μου είχε πεί: <<Έχεις ένα πρόβλημα. Θυμάσαι. Δεν ξεχνάς εύκολα.>>
Είχα προσπεράσει τότε αυτή τη κουβέντα.

Βέβαια! Οι εγγραφές (σ' αυτά που εννοούνται) ακριβώς όπως το λές, είναι νομίζω αν δεν κάνω λάθος η λεγόμενη γείωση.
Είναι αυτή που μας προστατεύει απο την υπερφόρτωση.
Είναι η διέξοδος σε μια μεγαλύτερη χωρητικότητα, όπου δεν συγκρατείς μέσα σου όλη αυτήν την αρνητική ενέργεια (φορτισμένα αρνητικά συναισθήματα) αλλά την αφήνεις να περάσει και να βρεί διέξοδο στην μητέρα γή (κοινώς γειώνεις όλα αυτά τα φορτισμένα συναισθήματα).
Το σύμπαν (αντίστοιχα γή) χωράει terrabyte των terrabyte (αντίστοιχα εκατομύρια των εκατομυρίων volt) απο εγγραφές (αντίστοιχα γειώσεις).
Και αυτό πολύ σωστά μπορεί να γίνεται ασταμάτητα αφού όλα συνδέονται με το υπερπέραν.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είσαι αστέρι!
Θα διαβάσω την φιλοσοφία σου για να ψάξω και για άλλα τέτοια ευρήματα.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dialektikos
Νέο Μέλος

France
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2010, 13:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, μην αγχωνεστε και πολύ...

"καλό" και "κακό" δεν υπάρχει ως απόλυτη μορφή. Δεν υπάρχει κάτι που είναι απόλυτα κακό, ή κάτι που είναι απόλυτα καλό.

Κάτι που είναι καλό για μένα, είναι κακό για κάποιον άλλον... Άρα καλό είναι αυτό που ευνοεί τις δραστηριότητες μου, ενώ κακό το αντίθετο.

Κι εκεί τελειώνει η ιστορία... τόσο δυσκολο είναι?

"Όσο πολύ και να θέλεις κάτι, κανένας, ποτέ, δεν θα συνομοτήσει για να το καταφέρεις. Οπότε ξύπνα."

"Το όλον, είναι το αληθές."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2010, 14:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε παιδιά, μην αγχωνεστε και πολύ...

"καλό" και "κακό" δεν υπάρχει ως απόλυτη μορφή. Δεν υπάρχει κάτι που είναι απόλυτα κακό, ή κάτι που είναι απόλυτα καλό.

Κάτι που είναι καλό για μένα, είναι κακό για κάποιον άλλον... Άρα καλό είναι αυτό που ευνοεί τις δραστηριότητες μου, ενώ κακό το αντίθετο.

Κι εκεί τελειώνει η ιστορία... τόσο δυσκολο είναι?


Απο αυτή την άποψη των εννοιών έχεις δίκαιο. Υπάρχουν όμως και άλλες απόψεις.
-Εσύ μιλάς για την άποψη καλό-κακό σε σχέση με τον εαυτό.
-Το ίδιο ζευγαράκι όμως πρέπει να αναλυθεί και σε σχέση με το σύνολο. Δήλαδή "όλους" τους εαυτούς του κόσμου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2010, 23:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-To κακο ειναι κατι κενο απο καλο.

Οπου το συναντισεις γεμισε το με καλο και εξαφανιζεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 14:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"καλό" και "κακό" δεν υπάρχει ως απόλυτη μορφή. Δεν υπάρχει κάτι που είναι απόλυτα κακό, ή κάτι που είναι απόλυτα καλό.

Κάτι που είναι καλό για μένα, είναι κακό για κάποιον άλλον... Άρα καλό είναι αυτό που ευνοεί τις δραστηριότητες μου, ενώ κακό το αντίθετο.


Αυτό που λες, αγαπητέ dialektikos, μου φέρνει στο νου το περιβόητο jin - jang.

Αν κι αποφεύγω να αναφέρομαι σε "καλό" και "κακό", αντικαθιστώντας τις λέξεις αυτές με τις έννοιες "θετικό" κι αρνητικό", θεωρώ ότι μέσα σε κάτι το οποίο είναι φαινομενικά αρνητικό, μπορεί να ενυπάρχει και κάτι το θετικό έστω και σε σπερματική μορφή και σε μικρή ποσότητα, το οποίο όμως μπορεί να ανακαλυφθεί από εμάς εάν πραγματικά έχουμε την διάθεση να "σκάψουμε" και να κοιτάξουμε μέσα του...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy