ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Λιαντίνης
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 12:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

"Ο ίδιος όμως ο Ιησούς, και έξω από τη χρήση που του κάμανε οι άνθρωποι, έζησε αυθεντικά το ταξίδι του στον Αδη. Έζησε δηλαδή την ουσία του θανάτου του όχι στο σταυρό αλλά στο νου του. Οπως περίπου και ο Οδυσσέας.

Ο Ιησούς, δεν επέθανε την Παρασκευή στο λόφο του Γολγοθά, αλλά την Τετάρτη στο Όρος των Ελαίων. Ερημίτης, από τους άλλους παραμελημένος, και παράμερα. Ήτανε τότε που ίδρωνε αίμα, και ψιθύριζε ένδακρυς «περίλυπός έστιν ή ψυχή μου έως θανάτου».
Εκεί και τότε έπαιξε στο ζάρι την αγάπη του για τη ζωή και τον τρόμο του για το θάνατο. Ο,τι αποφασίστηκε, το αποφάσισε η σκοτεινή βούληση της ζαριάς. Όχι αυτός. Με τέτοιο νόημα πρέπει να ιδούμε εκείνα τα λόγια, που από μόνα τους συνιστούν μια μαθηματική ανωμαλία (singularity): «παρελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο, πλην ουχ ως εγώ θέλω αλλ' ως συ». Στην πρόταση αυτή έχουμε ένα ακόμη ακριβές παράδειγμα, ή διανοητικό πείραμα, της Απροσδιοριστίας του Χάιζενμπεργκ.


OK. Αρκετά ασχολήθηκα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 22:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ
Κι αν ζει κι αν δε ζει τι σημασία έχει; Τώρα λέω ότι είχα την τύχη να τον έχω καθηγητή μου στη Φιλοσοφική Αθηνών στην Παιδαγωγική. Και να έχω μιλήσει μαζί του. Τότε κι ακόμα και τώρα με είχε συγκλονίσει η διαπραγμάτευση της θρησκείας που κάνει στο ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟ. Για να καταλάβεις το Λιαντίνη πρέπει να τον έχεις ακούσει, να έχεις διαβάσει την έξοχη "αντιστροφή των αξιών" με την οποία επέβαλε ο Παύλος τη νέα θρησκεία και την τροπή που πήρε ο κόσμος από τότε. Ο Λιαντίνης ήταν επικούρειος, λουκρητιανός. Ναι, υπάρχουμε μετά το φυσικό θάνατο,γιατί ενωνόμαστε με το σύμπαν. Εμείς κι αυτό ξαναείμαστε ένα όπως είμαστε ένα κι όσο ζούμε συμβατά εδώ.
Λίγες μέρες κάποτε πριν "δω το φως" άνοιξα στην τύχη ένα τεράστιο εγκυκλοπαιδικό λεξικό να διαβάσω κι έπεσα στο Σπινόζα. Ένα από τα επίσης τολμηρότερα και καθολικότερα πνέυματα όλων των εποχών. Ήτανε βράδυ θυμάμαι και φιλοξενιόμουνα σε ένα μοναστήρι. Τρόμαξα. Σαν η ιησουητική θρησκεία ήθελε να μου αφαιρέσει τη ζωή εκείνο το βράδυ για την ασέβεια. Να φιλοξενιέμαι σε μοναστήρι και να θέλω να "δω το φως" λίγες μέρες μετά. Και να πέφτω πάνω στο Σπινόζα. Τον πανθειστή. Τον αποκηρυγμένο και από τους Εβραίους και από τους Χριστιανούς στην εποχή του. Κυριολεκτικά με είχε λούσει κρύος ιδρώτας.Αλλά από το λήμμα Σπινόζα δεν ξεκόλλησα.Ήταν η πρώτη φορά που τον διάβαζα αναλυτικά.
Ε λοιπόν δε θα το πιστέψετε. Πριν "δω" το φως η ερώτηση του Σ., με κλειστά μάτια εγώ, είναι "ποια γνώμη έχετε για το Σπινόζα;" ..."Τον διαβάσατε πρόσφατα;"
Αν είναι να συμβεί κάτι, όλο μα όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνει. Στην πραγματικότητα εμείς είμαστε το σύμπαν παιδιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 22:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12

Κι αν ζει κι αν δε ζει τι σημασία έχει;

ο λιαντινης λενε οτι ειναι στο βορειο πολο υπο αλλη μορφη!!


ζω αρα υπαρχω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 02:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑ,ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ 2004,ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΙΟΥ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ.ΘΕΩΡΩ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ.ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΙΝΙΓΜΑΤΙΚΟ ΕΝΑΣ ΤΟΣΟ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΘΑ ΣΠΙΛΩΝΑΝ ΜΕ ΝΤΕΝΤΕΚΤΙΒΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΝΑΡΙΑ¨:ΠΡΩΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑΦΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ9ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ).ΑΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ,ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΕΚΑΨΑΝ ,ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΦΑΝΙΣΑΝ,ΚΑΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΜΥΣΤΙΚΟΠΑΘΕΙΑ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΘΗΚΗ Π.Χ,ΠΑΝΤΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΟΣΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ.ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ,ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΠΩΣ Ο ΕΜΠΕΔΟΚΛΗΣ Π.Χ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΝ.ΘΕΩΡΩ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΑ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ,ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝ ΕΝΑ ΠΤΩΜΑ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΜΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟ ΝΕΚΡΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΤΗΣ ΝΕΩΤΕΡΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΤΡΙΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΦΤΕΙΣ,ΣΚΟΤΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ Π.Χ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΒΑ.ΑΛΛΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ(ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΕΜΠΕΔΟΚΛΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΤΝΑ,ΔΙΩΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ),ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΑΡΑΘΡΑ ,ΣΠΗΛΙΕΣ,ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΗ ΓΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΕΥΡΕΝΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ,ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΕΥΠΑΛΙΝΕΙΟ ΟΡΥΓΜΑ ΣΤΗ ΣΑΜΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΧΑΘΕΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΑΝ ΠΟΤΕ.ΜΑΛΛΟΝ ΜΥΘΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΠΟΤΕ ΤΟ ΝΕΚΡΟ ΣΑΡΚΙΟ ΤΟΥ;ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ Η ΣΤΙΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΟΥ,ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΗ,ΣΑΝ ΠΙΟ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ,ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΣΕΝΑΡΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ,ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 02:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
Φίλε aenaos έχεις απόλυτο δίκιο διότι κι εμένα μου δημιουργεί ερωτήματα αυτή η ιστορία.
Επειδή τυγχάνει κι εγώ να είχα καθηγήτρια τη γυναίκα του στο πανεπιστήμιο,η οποία είναι και Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ,και το θέμα της είναι η φιλοσοφία της θρησκείας και τα συναφή,(ομολογουμένος πολύ καλή),αποκλείω το πρώτο σου σενάριο περί χριστιανικής ταφής,μιας και ούτε και η ίδια θα επεδίωκε κάτι τέτοιο.

Εγώ απλά και μόνο θα αναφέρω δύο δικές μου απόψεις:
1. Επειδή όλα τα πράγματα έχουν ακμή και παρακμή, είναι και ένας τρόπος η εξαφάνιση ώστε να κρατήσεις την ίδέα που δημιούγησαν οι άλλοι για σένα αναλλίωτη.Έτσι σχεδόν θεοποιήσαι.
2.Μπορεί όντως ο άνθρωπος να κουράστηκε και να ήθελε να αποσυρθεί και να ασχοληθεί με ότι εκείνος θέλει.

Βέβαια έχω ακούσει και ότι το σκηνοθέτησε όλο αυτό για να παρατήσει τη γυναίκα του διότι βρήκε γκόμενα αλλά το θεωρώ τουλάχιστον ανόητο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 23:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
Εγώ απλά και μόνο θα αναφέρω δύο δικές μου απόψεις:
1. Επειδή όλα τα πράγματα έχουν ακμή και παρακμή, είναι και ένας τρόπος η εξαφάνιση ώστε να κρατήσεις την ίδέα που δημιούγησαν οι άλλοι για σένα αναλλίωτη.Έτσι σχεδόν θεοποιήσαι.
2.Μπορεί όντως ο άνθρωπος να κουράστηκε και να ήθελε να αποσυρθεί και να ασχοληθεί με ότι εκείνος θέλει.

ΦΙΛΕ GOTHIC ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ,ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥ.ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΟΧΗ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕΣ,ΔΕΝ ΑΠΑΞΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΕΙΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ,ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΑΞΗ,ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΜΑΤΑΙΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑΣ;ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΝΟΣ ΡΟΚ ΣΤΑΡ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ,ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ,ΑΝ ΚΑΙ...ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΟΧΗ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΚΔΟΧΗ,ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ,ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΟΡΥΒΩΔΗ ΤΡΟΠΟ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΟΛΟΙ,ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΨΑΧΝΕΙ ΜΟΝΟ Η..ΝΙΚΟΛΟΥΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙ;ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕ ΘΑ ΑΝΕΧΟΤΑΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΤΗ ΓΚΟΜΕΝΑ!;;ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ:Η ΑΛΛΑ ΕΓΡΑΦΕ,ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ,ΕΝΟΙΩΘΕ ΚΑΙ ΖΟΥΣΕ(ΣΑΝ ΤΟΝ ΣΟΠΕΝΑΟΥΕΡ ΠΟΥ ΕΠΛΕΚΕ ΤΟ ΕΓΚΩΜΙΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΑ ΦΑΓΗΤΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ),Η ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ;ΘΑΝΑΤΟΥ;ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ;,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΑ,ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΟΣ ΙΣΩΣ,ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ.ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ,ΘΑ ΕΣΤΡΕΦΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ,ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΑ,ΑΣΑΦΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 01:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic
quote:
ΑΝ ΚΑΙ...ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,

Η ΑΛΛΑ ΕΓΡΑΦΕ,ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ,ΕΝΟΙΩΘΕ ΚΑΙ ΖΟΥΣΕ(ΣΑΝ ΤΟΝ ΣΟΠΕΝΑΟΥΕΡ ΠΟΥ ΕΠΛΕΚΕ ΤΟ ΕΓΚΩΜΙΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΑ ΦΑΓΗΤΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ)



...κάτι τέτοιο περίπου εννούσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 15:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Τυγχάνει να έχω ασχοληθεί με το φαινόμενο Λιαντίνης.
Είναι όντως δύσκολη η προσέγγιση στο θέμα. Και ο προβληματισμός σας απόλυτα δικαιολογημένος.
Βρισκόμαστε ακόμα πολύ κοντά στο γεγονός (μόλις 7 χρόνια, παρά 5 μήνες) και είναι δύσκολο να μιλάμε για τον Λιαντίνη χωρίς ταυτόχρονα να είμαστε καχύποπτοι.
Τα πράγματα είναι νομίζω πιο απλά από όσο φαίνονται ή μάλλον έτσι πρέπει να τα δούμε. Τι εννοώ;
Συνήθως αυτοί που καταπιάνονται με το θέμα χωρίζονται σε δυό κατηγορίες. Σε αυτούς που λένε ότι ζει και σε αυτούς που πιστευουν ότι πέθανε. Νάτο το πρώτο λάθος και μάλιστα από την αρχή.
Όταν αναλύεις ένα θέμα βάζεις κάτω τα δεδομένα που έχεις αυτή τη στιγμή. Στην περίπτωσή μας τι έχουμε; Ένα ζωντανό Λιαντίνη ή ένα νεκρό.
Και οι δυό επιλογές είναι προς το παρόν αστήρικτες και μάλιστα με δική του ευθύνη. Εκείνος επέλεξε να μην αποκαλύψει τη θέση του. Τη καταστασή του.
Γιατί άραγε; Κάτι θέλει να μας πει. Τι;
Η ματαιοδοξία (επειδή αναφέρθηκε) δεν αφορά κατά τη γνώμη μου τους ανθρώπους που σε όλη τους τη ζωή ακροβατούν σε τεντωμένο σκοινί. Και κυρίως πάσχουν. Και τέτοιος ήταν ο Λιαντίνης.
Για μένα λοιπόν δεν υφίσταται τέτοιο θέμα. Το έχω λύσει (δεν κρύβω ότι με απασχόλησε).
Ο Λιαντίνης έτσι όπως είναι τώρα, κάπου στο ανάμεσα, στο "ίσως", μας μιλάει, μας λέει κάτι. Αυτό το κάτι μπορεί ο καθένας να το αναζητήσει στα βιβλία του, στις ομιλίες του...
Πολλές φορές ρωτώ ανθρώπους που αγάπησαν τον Λιαντίνη τι είναι εκείνο που τους συγκινεί. Τι είναι γιαυτούς ο Λιαντίνης. Να μερικές απαντήσεις:
Είναι αληθινός
Είναι τίμιος
Είναι έλληνας
Είναι συνεπής
Είναι χαρισματικός στο λόγο
Και άλλα πολλά. Μπορεί να είναι μερικά από αυτά ή όλα, ή τίποτα. Για με μένα (νομίζω σας ενδιαφέρει η άποψή μου) ο Λιαντίνης είναι ένας ανεκτίμητος συμβολισμός. Μια στάση ζωής γεμάτη αισιοδοξία. Μια χαρούμενη μελαγχολία. Ένα μήνυμα κατάφασης. Ή όπως θα έλεγε ο ίδιος το πρωινό γέλιο ενός παιδιού, η φρόνιμη συζήτηση του μεσημεριού και το περήφανο δάκρυ του δειλινού.
Όλα τούτα φαίνονται ακατανόητα σε κάποιους. Στους άλλους που δεν είναι, αξίζει τον κόπο να μελετήσουν τη σκέψη του ανθρώπου.
Είναι αίνιγμα και δώρο!

ελπίζω να μην κούρασα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 15:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Dante,ως γνησια θαυμαστρια,του καθηγητη,

θα ηθελα να πω,πως ειναι ενας συνδυασμος απ ολα αυτα κι αλλα πολλα..

μα πανω απ ολα γιατι υπηρξε γνησιος ανθρωπος..

ο ξαφνικος χαμος του δημιουργησε ενα μυθο,γυρω απο το ονομα του,που ισως σε διαφορετικη περιπτωση να μην ειχε γινει ευρυτερα γνωστος.

Ο Δημήτρης Λιαντίνης μέσα από τα κείμενά του

5. Ο ΝΕΟΑΡΧΑΙΟΣ

Και την Ελλάδα, για να σώζεται από τη δύναμη της φθοράς του χρόνου, οι θεοί την επροίκισαν με το φως, με τις πέτρες , και με τη θάλασσα.

Το φως

Το φως, με την έννοια του θάλπους, είναι η άχτιστη εστία του οίκου μας, που τη γενιά μας την κληροδοτεί μια ακολουθία προπατόρων με πρώτο γενάρχη τον ήλιο. Χαράς λουτρό και γονιμότητας λειώνει το μάργωμα της ύλης, συμπλάθει το πρόπλασμα του γεννημού και της δράσης, και από τα βύθη της ακινησίας λύνει τις πληγές της ζωής.

Το φως, με την έννοια του θάμπους, κρησαρίζει το σωρό της ακοσμίας. Χαρακώνει σύνορα τάξης και ρυθμού μέσα στην απληστία του χάους. Και χωρίζοντας το μικρό από το μέγα δίνει το νόημα και το λόγο στην αυτάρκεια της ποικιλίας και στην πλησμονή της λεπτομέρειας.

Ανάμεσα στο κυκλάμινο από δώ και στο γαλαξία της Ανδρομέδας από κει, το φως είναι ο διευθέτης και ο κοσμήτορας.

Η πέτρα

Στης πέτρας τα πολύκωχα κοίλα σκηνώνει ο ποταμός της δροσιάς. Το στερητικό και το λίγο της πέτρας, πολεμώντας την αρρώστεια του περιττού διακονεί τη ρώμη του αναγκαίου. Με τον τρόπο αυτό οργανώνει τη χαλαρή αναζήτηση σε κρουστή σιγαλιά και κατεργάζεται το φανέρωμα της λιτής χάρης.

Το αμετάβλητο σχήμα της πέτρας παιδαγωγεί την αντοχή του έλληνα, και τη σκληράδα της αφής της κρυσταλλώνει τα ρευστά ορμήματα της ψυχής του σε στερεούς ιριδισμούς σχεδιασμών και κρίσεων. Στα γκρεμνά και στους βράχους η δυναστεία της σιωπής φυλακίζει τη ροή του καιρού σε δοχεία εμμονής και σε στήλες διάρκειας.

Με την έμπιστη ηρεμία στη δύναμη και στην ανάγκη του φυσικού της λόγου η πέτρα τύπωσε τη μορφή της στα πρόσωπα των ανθρώπων. Από δω αναπήδησε το φαινόμενο των ελληνικών αγαλμάτων.

Η θάλασσα

Η θάλασσα, όντας το καθρέφτισμα της κάθε στιγμής του ουρανού, νανουρίζει το αιώνιο όνειρο της ζωής. Με τους ορίζοντες στα μπλε, κυανίζει. Σαν πληθαίνουν οι ώρες, μπλαβίζει και συνοφρυώνεται.

Τα μεσάνυχτα σβήνει το φώς, και συμπαλεύει στην κλίνη της το λικνιστικό βογγητό μιας ανήκουστης παράτασης.Όμως ξυπνά πάντα με τα κρύσταλλα των παιδιών και με τα γέλια των κήπων.

Ανεξάντλητη, βαθυβλέμματη, νερατζένια, γλαφυρόγλουτη, πηδηχτή, θηλαστική και αφίλητη, η θάλασσα χαριεντίζεται με τα λυγίσματα και τους ίσκιους της, όταν πνίγει τους κεραυνούς μέσα της και τους ναύτες.

Όσο και να την κρεουργούν οι άνεμοι, όσο και να τη δαγκώνουν οι λυσσάρικοι σκύλοι του Ιουλίου, ο μικρός πίσω από το μέγα Κύνα την εποχή των κυνικών καυμάτων, στους dies caniculares, τη θάλασσα ποτέ δεν την ξεδίψασε η βροχή. Και ποτέ δε λιποθύμησε μέσα στα αναφιλητά κα τον ιδρώτα της.

Αυτά τα τρία στοιχεία στην συνύφανση της φυσικής τους ενότητας έσπειραν πάνω στο ελληνικό τοπίο τα γεννήματα που έθρεψαν το πνεύμα του έλληνα με την ορισμένη ιδιοσυγκρασία. Ας αφήσουμε κατά μέρος την πρόληψη για το διαλεχτό της φυλής μας και την υστερία για θεική εύνοια, καθώς ισχυρίζουνται οι εβραίοι για τον δικό τους λαό. Το μυστικό του μοναδικού τρόπου ζωής που δημιουργηθηκε στην Ελλάδα πρέπει να το δούμε κάτω από το πρίσμα αυτής της γεωγραφικής κράσης.

Το μυστικό του μοναδικού τρόπου ζωής της Ελλάδας

Από το φως που γυμνώνει το αθέατο και αλαφραίνει την ύλη. Που αναιρεί και διαλύει τα τιτανωμένα πήγματα των όγκων. Που κουφίζει το βάρος των στοιχείων από τη στερεοποιημένη κατήφεια. Που συντρίβει τα νερά κα τα χρώματα σε χιλιάδες γυαλιά και χοχλίδια.

Από την πέτρα που κάθως τη χρυσώνει το φώς γίνεται ψωμί στα χέρια του Μίδα και δε φτάνει να χορτάσει την πείνα μας. Φτάνει όμως να μας ξυπνήσει το πείσμα για την παιχνιδιάρα απάτη, και τη λαχτάρα για την ευγένεια των μετάλλων.

Από τη θάλασσα, που καθώς χορεύει, ανοίγει τα πέπλα της στην εμορφιά και τη μαγεία του αρπόσιτου κόρυμβου. Για να μαυλίζει την τόλμη μας ως τις παραλίες των ουρανών και της αβύσσου. Αυτή έπλασε τον ελληνικό Οδυσσέα από αρμύρα και παθήματα. Με τη δική του μοίρα και τους συντρόφους για θύματα.

Η Φωτονερόπετρα

Η Φωτονερόπετρα αργά, με βήματα χελώνας γεωλογικής, έδωκε στο ελληνικό τοπίο το λιγνό του πρόσωπο.

Όταν φτάνοντας κατά μυρμηγκιές, οι πρώτες έλληνες να 'ταν οι Μυρμιδόνες, σκορπίσανε στον τόπο, το πράγμα ήταν ώριμο. Η μαγεία, που στην Ελλάδα στάθηκε πάντα στους αντίποδες του εξωτικού, υποδέχτηκε ταιριαστά τα ξενόφερτα αποσπάσματα και μαζί τους όλη τη φορητή σαγή που κομίζανε. Τα κοίλα ξύλα, τις σιδερές αιχμές, τα ασέλλινα πουλάρια τους.

Το ελληνικό μέτρο «το γνώθι σαυτόν»

Το ελληνικό μέτρο είναι η ήρεμη αποδοχή από τον έλληνα της απάνθρωπης φύσης. Αποδοχή που έχει υψωθεί στη σφαίρα της πράξης. Δεν πρέπει να μας ξεγελά, που μέσα σ' αυτόν το γαλήνιο όρο φαίνεται πως λείπει η δραματική διάσταση. Μήπως είδε τάχα κανείς την κτηνωδία της φύσης στο λουλούδι που ανοίγει, στο πουλί που λαλεί, στο κορίτσι που λούζεται;

Χωρίς το δραματικό του στοιχείο το ελληνικό μέτρο θα 'ταν ένας πολεμιστής σε γυναικωνίτη. Ο Ηρακλής, ας πούμε, στα κομμωτήρια της Ομφάλης με τις λυδές παλλακίδες που του φορούσαν τα πασουμάκια'.

Ύστερα το «γνώθι σαυτόν», που οδηγεί στο ελληνικό μέτρο, πρέπει να το κατανοούμε σαν γνώθι σαυτόν της πράξης. Στους έλληνες το γνώθι σαυτόν το υπαγόρεψε η ανάγκη, γυμνώνοντας ως το κόκαλο τον άνθρωπο, να φανερωθεί το έσχατο πρόσωπο της ύπαρξης του, που σαν όπλο θα αντιμετώπιζε το έσχατο πρόσωπο της φύσης, το απάνθρωπο, όπως τό'χε φανερώσει το ελληνικό φως. Δεν ειναι τυχαίο πως το γνώθι σαυτόν ήταν χαραγμένο στους Δελφούς, στο ιερό του θεού του φωτός.

Τελικά το γνώθι σαυτόν και το ελληνικό μέτρο, το «έδιζησάμην έμεωυτόν» και οι «Έρινύες της Δίκης» για να μιλήσω τη γλώσσα του Ηράκλειτου2, δεν είναι ο νόμος αλλά το ήθος των ελλήνων. Ο νόμος που οδηγεί σ' αυτό το ήθος, η θεωρία που οδηγεί σ' αυτή την πράξη, ειναι η γνώση τους για τη δύναμη της ανάγκης. Η χωρίς την ύβρι και την ατίμωση, δηλαδή, υποταγή του έλληνα στην κτηνωδία της φύσης.

Μιλώ για κείνα τα αμεταμέλητα «έα, έα» και για κείνα τα μυριετή «αίαΐ, αΐαϊ» που μας έρχουνται ακόμη από το μυθικό βράχο του Καυκάσου, καθώς τα ξεστομίζει ο καρφωμένος Προμηθέας: «Ωχού, ωχού» και «αλλίμονο, αλλίμονο»[b]


«Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει ο ίδιος τέρας. Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 12:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Ζυγώνει η ώρα της επιστροφής του.
Από τότε θα ξεκινήσει ο μύθος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 18:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
quote:
Ο Λιαντίνης έτσι όπως είναι τώρα, κάπου στο ανάμεσα, στο "ίσως", μας μιλάει, μας λέει κάτι. Αυτό το κάτι μπορεί ο καθένας να το αναζητήσει στα βιβλία του, στις ομιλίες του...

Κάτι μας λέει και ο Κεραμυδάς κάτι και ο Γιαννάκης ο κομμωτής της συζύγου μου στα βιβλία τους αμφότεροι.
Εσύ τι αποκόμισες απο την ενασχόλησή σου με το φαινόμενο Λιαντίνη;
Γιατί δεν μας λές κάτι συγκεκριμένο αντί να αναμασάς αερολογίες;
Απο που προκύπτει πως
quote:
Ζυγώνει η ώρα της επιστροφής του.
Από τότε θα ξεκινήσει ο μύθος...

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δοκίμασε να περιγράψεις με δικά σου λόγια την κεντρική ιδέα της φιλοσοφίας του, για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι τι κατάλαβες εσύ μια που θες να μας το παίζεις μύστης, γνώστης, φιλόσοφος και εν γένει εμβαθυνόμενος της σκέψης του.


Edited by - Eκήβολος on 24/01/2005 20:22:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 12:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Το ύφος σου προδίδει ότι είναι πιο εύκολο για σένα να κατανοήσεις τον Γιαννάκη, τον κομμωτή της συζύγου σου, παρά τα λόγια μου που ήταν ξεκάθαρα.
Μασημένη τροφή παίρνουν μόνο τα μωρά. Οι ενήλικες ψάχνουν και αναζητούν.
Αν δεν γουστάρεις να μελετήσεις τα βιβλία του Λιαντίνη και θες ντε και καλά την κεντρική ιδέα του εδώ και τώρα, διάβασε τουλάχιστον τις αναφορές σε αυτό το site.
Αν το έχεις κάνει ήδη και δεν κατάλαβες, ε τότε ασχολείσου με κάτι άλλο.
Άσε τον Λιαντίνη. Σου πέφτει βαρύς.

Edited by - Dante on 26/01/2005 12:12:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 13:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
Κάπως έτσι περίμενα την απάντησή σου.
Είναι βλέπεις κοινό χάρισμα των ανεγκέφαλων να μη λένε τίποτε χρησιμοποιώντας λέξεις!
Να έχεις μόνο υπόψιν σου πως σε κάθε σοφιστικέ αρλούμπα που θα κολλάς εδω μέσα θα έχεις και σχολιασμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheas 1 0 1
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 03:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheas 1 0 1
O kaphigitis k.Liantinis poreutike apla to 8anato tou Oidipoda! pios einai autos ??? Kaneis den kserei pws pethane o Oidipodas apla anaferete(oidipous epi kolono)oti xanete sthn archaia agora!!!! Sygekrimena h gynaika tou k.Liantini eixe pei ston k.Xatzinikolaou oti o adras ths tis eixe afhsei gramma opou ekshgouse pws 8a poreutei to 8anato tou Oidipoda!!!
H gnwmw mou ? ? ?
O liantinis afhse ton kosmo mas gia na iselthei sto epomeno energeiako pedio ths psyxis! ! ! Alla auto einai ena allo megalo thema pou den suzhtietai edw!!! skepsou mono oti o,ti kai an ekane opws to ekane ,akoma kai to olo mystirio arloumpa na einai katafere na kanei kati poly simantiko!!!! poio einai auto????
Ma to na anarwtithoume emeis "ti einai 8anatos"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 14:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
Φίλε morphea 1 0 1 δεν ξέρω τι είπε η γυναίκα του στο Χατζηνικολάου αλλά το γράμμα το τελευταίο όπως τουλάχιστον δημοσιεύτηκε γράφει:
quote:
θα δοκιμάσω να πορευτώ τον ακριβό θάνατο του Οιδίποδα

Και όταν γράφει ''ακριβό'' η λέξη παραπέμπει σε αξία και όχι σε ακρίβεια υπολογισμού.
Το πως πέθανε δεν ενδιαφέρει. Η αξία του θανάτου σαν ιδέα μετράει.

Για τα άλλα περι ενεργειακών πεδίων της ψυχής, για πες μας κι άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 15:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Τα "ενεργειακά πεδία της ψυχής" είναι αρλούμπες και βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι γιαυτές.
Ωστόσο ούτε και εγώ θα αφήνω ασχολίαστη την ... άγνοιά σου για το θέμα.
Αν όμως θες να μάθεις, Άκου.
Η λέξη "ακριβό" και φυσικά αφορά αξία στο θάνατο του Λ.
Για τον Λιαντίνη όμως μετράει και το "πως" ("το πως μας το άφησε αίνιγμα και δώρο" Γκέμμα σελ. 166).
Ο τρόπος προσδιορίζει την ουσία στην περίπτωση Λιαντίνη.
Γιατί συμβαίνει αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία.
Άλλωστε ξέρουμε ότι ο Λιαντίνης αφιέρωσε πολλά χρόνια της ζωής του αναζητώντας το ιδανικό (γιαυτόν) "πως".
Αυτή όμως είναι μια κουβέντα που δεν θέλω να συνεχίσω γιατί προυποθέτει γνώση του φαινομένου σε βάθος.
Νομίζω ότι ο morpheas εστίασε στο σωστό σημείο.
Ο θάνατος είναι το θέμα.
"φιλοσοφία εστί μελέτη θανάτου" Πλάτων
Η ζωή του Λιαντίνη υπήρξε μια μελέτη θανάτου (ο ίδιος μάλιστα λέει "προσεκτική μελέτη θανάτου")

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 16:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
Dante μου?
Επι τέλους!
Άρχισες να μιλάς για θάνατο.
Αυτό δείχνει πως μελέτησες. Πράβο σου!

Πές μας τώρα για τον μύθο που θα ξεκινήσει αμα τη επιστροφή του φαινομένου Λ.
Ετσι θα μπορέσεις να βγάλεις όλο το πλούτο της γνώσεις που κατέχεις για αυτό το φαινόμενο.
Μη διστάζεις στιγμή. Ζυγώνει η κρίσιμος ώρα.
Ανθρωποι σα και σένα δε κωλώνουν.

Άπαν το ακαδημαϊκό πανελλήνιο αναμένει ασκαρδαμυκτί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 16:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Άπαν το ακαδημαϊκό πανελλήνιο αναμένει ασκαρδαμυκτί.

"ασκαρδαμυκτί" δεν είναι χρονικό επίρρημα που σημαίνει "πιο σύντομα από το ανοιγόκλειμα των ματιών";

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 17:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Άπαν το ακαδημαϊκό πανελλήνιο αναμένει ασκαρδαμυκτί.

--------------------------------------------------------------------------------


"ασκαρδαμυκτί" δεν είναι χρονικό επίρρημα που σημαίνει "πιο σύντομα από το ανοιγόκλειμα των ματιών";



Καλέ... με ''μιλάει'' ο ακατανόμαστος95!!!???!!!
Αλλού ποιείς την νήσσαν ε?
Τέλος πάντων.

ασκαρδαμυκτί: επ. Α.Κ. χωρίς ν'ανοιγοκλείνει τα μάτια, ατενώς, με μεγάλη προσοχή.
σ.τ.Εκήβολος: έχοντας πάθει τη πλάκα τους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 23:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

ασκαρδαμυκτί: επ. Α.Κ. χωρίς ν'ανοιγοκλείνει τα μάτια, ατενώς, με μεγάλη προσοχή.
σ.τ.Εκήβολος: έχοντας πάθει τη πλάκα τους

ΟΚ, γράψε λάθος. Συμφωνώ και επαυξάνω: το ακαδημαϊκό, φιλοσοφικό κλπ παγκόσμιο αναμένει ασκαρδαμυκτί να μάθει το Μύθο που θα ξεκινήσει με την Επιστροφή Λιαντίνη.

σημ.: αν δε μίλαγα σε κάθε άτομο που έχει γράψει μια βλακεία εδώ μέσα (συμπεριλαμβανομένου -σε μικρότερο βαθμό βέβαια- του εαυτού μου) θα μίλαγα μόνο σε 2-3 άτομα.


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 02:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος

Dante μου, περίμενα να σε καταβροχθίσω μόνος μου αλλα απ'οτι βλέπω θα σε μοιραστώ με τον _95.
Με τους ρυθμούς που πάμε όμως δεν προωθείται η υπόθεσή μας.
Παρακαλώ πές το αφεντικό να σου επιτρέψει περισσότερη ώρα στο διαδίκτυο ή μπές στα έξοδα και συνδέσου το απογευματάκι σε κανα ίνδερνετ-κόφι.
Θα έχεις την απάντηση στο πιάτο σου.

Με αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 14:13:12  Εμφάνιση Προφίλ
Σε παρακαλω ΕΚΗΒΟΛΟΣ μην παρεμβαινεις στο θεμα.Το υφος σου και ο τροπος σου το χαλανε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 14:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
Τόσο το ύφος μου όσο και ο τρόπος μου είναι πάντα ανάλογο των συνομιλητών μου.
Απαγορεύσεις έστω και παρακαλεστές αλλού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 00:28:14  Εμφάνιση Προφίλ
Εκανα λαθος.Διορθωνω λοιπον.Μην παρεμβαινεις εκτος αν εχεις κατι να πεις που βοηθαει στη συζητηση και που δεν θα ενοχλει τους συνομηλιτες σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 01:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος

Απο μικρό παιδί δεν τα πήγαινα καλά με τα μή.
Τώρα πιά...
Πάντως σε πρόσεξα, για να ασχοληθούμε λίγο και με σένα.
Ποιός είναι ο βαθμός ενασχόλησής σου με τον Λιαντίνη;
Τι ξέρεις για το θέμα του τόπικ;
Συμφωνείς με αυτό;


quote:

Ζυγώνει η ώρα της επιστροφής του.
Από τότε θα ξεκινήσει ο μύθος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 13:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 20:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Βρέθηκαν τα οστά του Λιαντίνη...

μόλις είδα φευγαλέα στο Alter το παραπάνω κείμενο.. όταν στις ειδήσεις μιλούσαν επί του θέματος..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 01:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Είναι σχεδόν σίγουρο οτι οποιαδήποτε ενασχόληση με το
θέμα φέρνει 9 στους 10 αρνητικά σχόλια. Ποιά η σημασία
τότε να γίνεται οποιοδήποτε σχόλιο.

Ο σεβασμός προς έναν άνθρωπο είναι υπαρκτός όταν και αυτός
είναι υπαρκτός. Όταν αυτός πλέον δεν είναι αναμεσά μας
τότε θα πρέπει να είναι σεβαστή η μνήμη του.

Όταν όμως ο τρόπος του θανάτου του είναι πολύ συγκεκριμένος
το οποιοδήποτε σχόλιο φέρνει ασέβεια προς το πρόσωπό του
όταν το θέμα αυτό αγγίζει πράγματα που είτε δεν θέλουν να
αγγίξουν είτε δεν βρίσκονται στον σωστό χωροχρόνο για την
αφομοίωση του θέματος.

Άρα το topic αυτό λογικά πάντα θα πρέπει να αναλίσκεται σε
γνωστές αψιμαχίες λεκτικές και μή, σε αντιρρήσεις για την
έννοια της σημασίας του θανάτου του ή της αθανασίας του.

η διαδικασία του ανθρώπου αυτού να κάνει μια ολόκληρη σκηνή
"θανάτου" στην ΑΘΑΝΑΤΗ ΡΑΧΗ οπως είχα αναφέρει και πέρυσι
(δες σελίδα 5), να μπεί στα εσώτερα της γής σε ενεργειακό
σημείο (δίπλα στην πυραμίδα) και γενικά νά μήν περάσει σαν
μια απλή αυτοκτονία όπως κάποιος που κόβει τις φλέβες του ή
πηδάει απο τον πέμπτο φαίνεται ξεκάθαρα για κάποιους
ακατανόητο παρανοϊκό τρελλό, ή ιδιοφυές χωρίς όμως να
δικαιολογούν το αίτιο αλλα απλά γιατί ήταν ο Λιαντίνης.

Όταν ξεκινούν την συζήτηση του προφανούς "Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ
ΠΕΘΑΝΕ" ξεκινάνε πάλι να αναλίσκονται στην διαδικασία της
αυτοκτονίας ή αυτοχειρίας και οτι αυτό ήταν ο σκοπός της ζωής
του. Ο θάνατος και ΟΧΙ ο ΤΡΟΠΟΣ του θανάτου ή μάλλον
ΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ ΤΟΥ.

Κάποιος που έχει μελετήσει ορισμένα πράγματα και για τις
πυραμίδες, για τους Αιγυπτίους, για τις ενεργειακές πύλες,
και για άλλα θέματα καθαρής βέβαια παράνοιας (για άλλους),
έχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα (ίσως πάντα) απο αυτούς που
απλά ακούνε τις ειδήσεις.

Μου αρέσει που οι φωτογραφίες λένε παραπάνω απο αυτά που
αναφέρω εδώ και τώρα. Το να βλέπουμε να υπάρχουν διατυπώσεις
με ΑΝΑΙΤΙΟΥΣ αρνητικούς σχολιασμούς είναι κατ'εμέ δόλιο ή
και αναιδές.

Αλλα και πάλι όπως είπα κατ'εμέ. Ποιά άλλωστε η σημασία να
προσπαθεί οποιοσδήποτε να πείσει οποιονδήποτε για οτιδήποτε.
Είναι θέμα χώρου και χρόνου και εσωτερικής "ωρίμανσης"
δικών μας επιλογών να καταλάβουμε κάποια πράγματα γύρω μας
όπως εμείς χρειαζόμαστε να καταλάβουμε.

ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 14:21:12  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΕΝ ΜΕΡΗ ΘΑ ΣΥΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...

ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΚΡΙΤΙΚΕΣ (ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΠΙΣΤΕΣ) ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ (ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ) ΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΕΔΩ....
ΠΕΡΑΣΣΕ ΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΑΛΛΟΥ...
ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΒΙΒΛΙΑ....
ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ....

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο κ. ΠΑΛΜΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΩΣ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ (ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ ΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ)....

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 03:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS

Αγαπητέ φίλε ΑVATARGR

δέν έχω δεί κάτι στο κείμενό σου στο οποίο διαφωνούμε.
Τα αρνητικά σχόλια τα οποία αναφέρεις είναι μόνο ένα
μέρος απο αυτά που αναφέρω και υποννοώ και εγώ.

Μια συνοπτική αναμόχλευση της μνήμης μας διδάσκει οτι

Σύμφωνα με τον κ.Πάλμο που μήν ξεχνάμε δηλώνει & εκπρόσωπος
της ομάδας Έψιλον ο καθηγητής είναι στην Ν.Αμερική.

Σύμφωνα με την ανάλυση του Λευτέρη Αργυρόπουλου και με
την σοφία της Ελληνικής γλώσσας μας αποδεικνύει με
αριθμούς οτι ο καθηγητής έχει μετατραπεί σε φωτόνια ή
έχει κάνει μυστικό πείραμα με τον Σρέντιγκερ.

Σύμφωνα με πάρα πολλούς μάρτυρες κατοίκους τον είδαν
όπως και εσύ λές να αγοράζει βιβλία κάπου στους
Δελφούς άν δεν κάνω λάθος...

Και τα τρία είναι ευκόλως αμφισβητήσημα το ένα διότι δεν
υπάρχει ούτε μία απόδειξη για του λόγου το αληθές, για
το δεύτερο οτι παρόλο που τα οστά έχουν πλέον βρεθεί η
ουσία της παράδοσης των Αιγυπτίων οι οποίοι μπαίναν σε
πυραμίδες ώστε Η ΨΥΧΗ να παραμείνει αθάνατη μέσω αστρικής
διακτίνισης (σύμφωνα με τα πιστεύω των Αιγυπτίων), δεν
είχε σχέση με το ΣΩΜΑ το οποίο συντηρούσαν με την μέθοδο
της μουμιοποίησης. Η τρίτη περίπτωση απο τις χιλιάδες
(εικάσιμες), αγγίζει την σφαίρα της δημοσιογράφου που
ψάχνει τους χαμένους, όταν αυτή πέρνει εκατοντάδες
μαρτυρίες και πληροφορίες οι οποίες ουσιαστικά δεν ισχύουν.

Θέλωντας να σταθώ στην δεύτερη περίπτωση του
Λ.Αργυρόπουλου με την απόδειξη μέσω αλφαρηθμητικών
λεξαρίθμηκών ισοψηφιών η πρώτη σειρά λέξεων βγαίνει πάντα
μέσω κάποιου προσωπικού πιστεύω και όχι τυχαία απο έναν
υπολογιστή οπου μαζεύει λέξεις που ισοψηφούν σε κάποιο
άθροισμα το οποίο υπάρχει ήδη. Η δεύτερη πάλι σειρά άν δεν
ισοψηφεί τότε αλλάζει είτε η κλίση είτε κάποια αριθμητική
αναφορά όπως ΔΕΥΤΕΡΗ (Β) οπου ΔΕΥΤΕΡΗ=4+6+400+300+5+100+8
ενώ Β=2. Αντι δηλ. το 733 το 2 μας κάνει όπου κάτσει σε
μία λέξη την οποία ψάχνουμε. Επειδή την πέρασα την
διαδικασία το 2001 προσωπικά ψάχνοντας για ένα δικό μου
ζήτημα που με απασχολούσε, έψαχνα την απάντηση με αυτή τη
μέθοδο. Ύστερα απο τρείς μήνες ενασχόλησης κλεισμένος και
έχοντας φτιάξει ένα απίστευτο λεξιλόγιο με ισοψηφίες
έφτιαξα την απάντηση που ήθελα. Όταν το έκανα κατάλαβα
οτι κοροϊδεύα τον εαυτό μου...

Η ιστορία του καθηγητή Λιαντίνη είναι μια ιστορία σαν τον
Elvis. Παρόλο που έχει πεθάνει ζεί πραγματικά, είναι
αθάνατος! Υπάρχει μάλιστα ειδική μνεία στην νομοθεσία των
ΗΠΑ περι πνευματικών δικαιωμάτων για όποιον έχει πεί οτι
τον έχει δεί. Να δείτε οτι για τον καθηγητή θα βγούν και
τα ΜΗ δημοσιευμένα βιβλία προς πώληση όπως με κάτι άλλα
ονοματι τύπου ΓΙΟΛΒΑΣ άλλα ΓΚΙΟΛΒΑΣ άλλα ΓΙΟΥΛΒΑΣ κ.ο.κ.
Όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και υπόθεση. Γιατί όχι; Αφού
μπορεί και υποστηρίζεται απο ένα καλό σενάριο πίσω απο
μεταλλαγμένα ιστορικά δεδομένα, λίγα πραγματικά στοιχεία
για καρύκευμα και νάτος ο ΝΕΟΣ Ντάν Μπράουν.
Έρχονται και τα διαστημόπλοια απο τον Κένταυρο έρχονται
και απο το Σείριο, έρχονται και απο τον Πούτιν, τόσα πολλά
που να βάλουν κανα φάνάρι γιατί σκαλώσανε στη κίνηση.

Μπορεί βέβαια όλα αυτά που λέμε να είναι ήδη γνωστά,
αλλα όπως λέει και ο junk95, υπάρχει η προδιάθεση να
πιστέψουμε σε μια δύναμη υπερφυσική. Εγώ θα το ονομάσω
αντί για προδιάθεση, τεμπελιά. Άλλο όμως μεταφυσική άλλο
ΥΠΕΡφυσική. Στην φύση ένα δέντρο δεν εξαυλώνεται παρόλο
που και αυτό έχει "ψυχή" (είτε συλλογική καθότι α-λογο &
αν-αιμο=anima), αλλα αποσυντήθεται με μία βραδεία πορεία.
Άν ο χρονικός παράγων της αποσύνθεσης-μεταστοιχείωσης
αυτής αλλάξει τότε μιλάμε για μία παρέμβαση μιάς άλλης
δύναμης. Και σε αυτήν την διαδικασία. Την διαδικασία
του ΘΑΝΑΤΟΥ και αντίστοιχα της ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ σε μία άλλη
μορφή.

Αλλα εδώ μιλάμε για μία συνείδηση μίας διαφορετικής
μορφής και οντότητας

Έτσι ο καθηγητής παραμένει στην επικαιρότητα όσο θα
υπάρχει απαίδευτο κοινό το οποίο σταματάει στην έυκολη
αγοραία "αλήθεια". Αυτή είναι και η αρνητική τις
περισσότερες φορές πληροφορία ή και σχόλιο όχι μόνο
διαδόμενη μέσα απο (fora?)-(forums?) για διαφημιστικούς
σκοπούς, αλλα επειδή υπάρχει αυτή η προδιάθεση στους
πολλούς να μήν ψάχνουν την πληροφορία την οποία
έχουν. Άν αυτή θα βγεί αλήθεια είναι θέμα χρόνου.
Άν όχι έχει διαδοθεί αναιδώς μια διαφήμιση ενός βιβλίου
μιάς εκπομπής ή άλλου, με έμμεσο και σαφώς πλέον σήμερα
πιο αποδοτικό τρόπο. Και αυτό γιατί δεν υπάρχει είτε
ο χρόνος είτε ακόμα όπως ανέφερα και προηγουμένως η
"ωριμότητα" να φτάσουμε στην αλήθεια του καθηγητή.

Και όσο ο καθηγητής θα παραμένει στην επικαιρότητα θα
παραμένει όχι για τις αλήθειες των λόγων του, αλλα για
τα ευτελή κείμενα των πωλητών του ονόματός του.
Για αυτούς ο καθηγητής "ΖΕΙ" και ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ.

Για άλλους ο καθηγητής ΠΕΘΑΝΕ &γλυτώσαμε απτις απορίες
Για αυτούς που τον καταλάβανε καταλάβανε εαυτούς
Για αυτους που τον ΖΗΣΑΝΕ τον ΖΟΥΝ ακόμα.
Αυτοί ζήσανε, ζουν και θα ζουν την ΑΘΑΝΑΣΙΑ του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy