ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 O ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 14:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ευθύμης,

από πότε το "Wonder" (απορώ, θαυμάζω, αναρωτιέμαι, διερωτώμαι, αμφιβάλλω, διακατέχομαι από σκεπτικισμό) μεταφράζεται όπως το "I am curious" (είμαι περίεργος = ο κατεχόμενος από επιμονή να μάθει κάτι, ο άτοπα ενδιαφερόμενος για ξένες υποθέσεις, ο αδιάκριτος);

Βρίσκεις ότι είναι το ίδιο;
Αγαπητέ, επαναλαμβάνω ότι κατά την γνώμη μου δεν μπορούμε να αναλύσουμε το ζήτημα με εικασίες, αλλά αφού μόνον αυτές διαθέτουμε, τουλάχιστον ας είμαστε ακριβείς πριν εξάγουμε εύκολα συμπεράσματα του στυλ:


quote:
Συνεπώς είναι οφθαλμοφανής ένας από τους βασικούς λόγους ύπαρξης των μυητικών ταγμάτων, πέραν της διαφύλαξης της Γνώσης. Άρα, δεν χρειάζεται να απαντήσουμε εμείς αυτήν την ερώτηση, η απάντηση μας παρέχεται.


Σχετικά με αυτό το σημείο τώρα:

quote:
Μα, αν χρησιμοποιούμε τον όρο "ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟ" για κάτι που χρησιμοποιεί σύμβολα για να αυτοετικετοποιηθεί (πεντάγραμμο, άστρο του Δαυίδ, σταυρό, τρίγωνα, διαβήτες, κτλ), περιγράφεται με τέτοια, και λήγει σε -ισμό, τότε τι απομένει για το Ελληνικό Πνεύμα; Α! ναι, αντιλήφθηκα, το "ΑΘΑΝΑΤΟΝ"........

θα ήθελες να μου εξηγήσεις τί σχέση έχει το Ελληνικό Πνεύμα με τον -ισμό, τον οποίο αναφέρεις και τα συγκρίνεις;;;

Θεωρείς ότι τα σύμβολα αφορούν σε κάποιο Δόγμα;;; Πολύ επιφανειακή άποψη για να θεωρήσω ότι είναι δική σου. Δηλαδή επειδή ο Χίτλερ χρησιμοποιούσε την Σβάστιγγα ως σύμβολο σημαίνει ότι κι οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι ήταν Ναζιστές και δεν το ήξεραν;;;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 16:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψη ότι οι εταιρείες δημιουργήθηκαν από συντεχνίες επαγγελματιών για να κρατάνε τα μυστικά του επαγγέλματός τους κρυφά είναι εν μέρει πολύ σωστή. Στα κολλέγια της Αμερικής και της Αγγλίας (κυρίως ) οι νέοι σπουδαστές είναι ανγκασμένοι να ενταχθούν σε επιμέρους "τάγματα" τα οποία ευδοκιμούν στα campus αυτών των κολλεγίων. Αν δεν το πράξουν και θέλουν να είναι ανεξάρτητοι αντιμετωπίζονται με καχυποψία από τους υπόλοιπους. Η "μυητική" διαδικασία περιλαμβάνει διάφορες τελετουργίες για τις οποίες φυσικά δε γνωρίζω τίποτα εφόσον δεν τις έχω παρακολουθήσει από κοντά. Σίγουρα όμως , τα "τάγματα" δημιουργούν μία ισχυρή ψευδαίσθηση στους μετέχοντες ότι ανήκουν κάπου , και το κάπου αυτό το θεοποιούν σε τόσο πολύ ώστε ο εγωισμός τους να εξυψώνεται σε επικίνδυνο βαθμό. Νομίζουν ότι είναι δυνατοί και ότι κατέχουν γνώση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη οι μυστικές εταιρείες αυτό το σκοπό εξυπηρετούν , το διαχωρισμό δηλαδή σε έξυπνους και σε βλάκες , σε ισχυρούς και αδύναμους. Το θεωρώ τόσο πιθανό να κατακτήσει κάποιος τη γνώση σε ένα τάγμα όσο και το να κατακτήσει η Ελλάδα το μουντιάλ στο ποδόσφαιρο. Πολλοί μπορεί να με θεωρήσουν πεζό για τα λόγια μου αυτά. Δεν κάνετε λάθος. Είμαι πεζός. Σκεφτείτε παρ'όλα αυτά κατά πόσον μπορεί να θεωρηθεί μύστης ο οποιοσδήποτε πολιτικάντης που με τα λεφτά του μπαμπά του έγινε κάποιος. Και μη μου πείτε ότι οι ισχυροί πολιτικοί του σήμερα (αλλά και του χθες και του προχθές) είναι ανεξάρτητοι και δεν ανήκουν κάπου. Θα σας θεωρήσω απαίδευτους. Επίσης σκεφτείτε πόση σοφία κρύβει μέσα της μια παιδική ψυχή σε σχέση με μας που είμαστε "ώριμοι"και αναζητούμε την αλήθεια. Ακόμη κι ένα βρέφος μηνών μπορεί να κατανοήσει πράγματα εκπληκτικά τα οποία εμείς ούτε καν έχουμε διανοηθεί. Σε ποιο τάγμα και σε ποια εταιρεία ανήκουν αυτά ? Η φύση σε ποια "μυστική σχολή" έμαθε τα μυστικά της ? Κι επιτέλους αν η γνώση υπάρχει γαι να διαδίδεται , με ποια κριτήρια επιλέγονται οι άνθρωποι που θα την κατακτήσουν ? Τρέμω και μόνο στην ιδέα ότι η γιαγιά μου , που για μένα ήταν ο πιο καλός άνθρωπος , πέρασε από αυτόν τον κόσμο και τώρα εκεί που βρίσκεται βασανίζεται αιώνια , επειδή δεν κατάλαβε τίποτα στη ζωή της. Ενώ αντίθετα όλοι οι ανήκοντες σε "τάγματα" έχουν εξασφαλισμένη την αθανασία της ψυχής τους.
Ο Αλέξης Ζορμπάς , σε ποια εταιρεία έμαθε τα μυστικά του ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 17:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η άποψη ότι οι εταιρείες δημιουργήθηκαν από συντεχνίες επαγγελματιών για να κρατάνε τα μυστικά του επαγγέλματός τους κρυφά είναι εν μέρει πολύ σωστή.

Γεμίσαμε ειδικούς!!! Μυημένος είστε, αγαπητέ και προβαίνετε σε δηλώσεις;;;
Και μη μου απαντήσεις με παραπομπές σε ιστοσελίδες, γιατί κατ' αρχήν θα σου απαντήσω ότι υπάρχει πληθώρα άλλων ιστοσελίδων, οι οποίες λένε άλλα και κατά δεύτερον ας ανοίξουμε και κανα βιβλίο...


quote:
Αν δεν το πράξουν και θέλουν να είναι ανεξάρτητοι αντιμετωπίζονται με καχυποψία από τους υπόλοιπους. Η "μυητική" διαδικασία περιλαμβάνει διάφορες τελετουργίες για τις οποίες φυσικά δε γνωρίζω τίποτα εφόσον δεν τις έχω παρακολουθήσει από κοντά.


Έχεις αναρωτηθεί, αγαπητέ, μήπως μόνοι οι Έλληνες είμαστε τόόόσο σκεπτικιστές με την έννοια της εισδοχής σε μία οργάνωση και οι ξένοι είναι λίγο πιο εξοικιωμένοι κι έχουν πάψει να φοβούνται και την σκιά τους εδώ και καιρό, οπότε τους φαίνεται παράξενη η στάση αυτή;;;

Δεν γνωρίζεις τις τελετουργίες, αλλά θεωρείς σοφό το να εξάγεις συμπεράσματα.
Δηλαδή σαν τί μπορεί να σου συμβεί σ' αυτές τις τελετές, αγαπητέ και γιατί κανείς ποτέ δεν τις έχει καταγγείλλει;;; Α, ξέχασα: είναι κι η αστυνομία στο κόλπο και οι δικαστικοί και αποκρύπτουν τους βιασμούς παρθένων και το σφάξιμο βρεφών!!!

Κοινή λογική, αγαπητέ...


quote:
Σίγουρα όμως , τα "τάγματα" δημιουργούν μία ισχυρή ψευδαίσθηση στους μετέχοντες ότι ανήκουν κάπου , και το κάπου αυτό το θεοποιούν σε τόσο πολύ ώστε ο εγωισμός τους να εξυψώνεται σε επικίνδυνο βαθμό. Νομίζουν ότι είναι δυνατοί και ότι κατέχουν γνώση

Σίγουρο αυτό, ε;;;

quote:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη οι μυστικές εταιρείες αυτό το σκοπό εξυπηρετούν , το διαχωρισμό δηλαδή σε έξυπνους και σε βλάκες , σε ισχυρούς και αδύναμους


Ευτυχώς που διατηρούμε την ταπεινοφροσύνη μας!!!

quote:
Σκεφτείτε παρ'όλα αυτά κατά πόσον μπορεί να θεωρηθεί μύστης ο οποιοσδήποτε πολιτικάντης που με τα λεφτά του μπαμπά του έγινε κάποιος

Ποιός ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, αγαπητέ;

quote:
Και μη μου πείτε ότι οι ισχυροί πολιτικοί του σήμερα (αλλά και του χθες και του προχθές) είναι ανεξάρτητοι και δεν ανήκουν κάπου. Θα σας θεωρήσω απαίδευτους

Σε κόμματα ανήκουν. Πώς με βρίσκεις; Απαίδευτη;;;

quote:
Κι επιτέλους αν η γνώση υπάρχει γαι να διαδίδεται , με ποια κριτήρια επιλέγονται οι άνθρωποι που θα την κατακτήσουν ?

Αυτοεπιλέγονται, αγαπητέ, απ' το αν εθελοτυφλούν ή όχι!!!


quote:
Ενώ αντίθετα όλοι οι ανήκοντες σε "τάγματα" έχουν εξασφαλισμένη την αθανασία της ψυχής τους.


Γιατί βρε δεν της το είχες πει αυτό της γιαγιάς και την άφησες να φύγει έτσι;;;

quote:
Ο Αλέξης Ζορμπάς , σε ποια εταιρεία έμαθε τα μυστικά του ?


Ψάξε, ψάξε δε θα το βρεις, το δαχτυλίδι που φορείς...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 17/01/2004 17:25:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 18:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά , μη βαράς.... Δύο χάρες μόνο. Όταν αναφέρεσαι στη γιαγιά μου να μιλάς πιο ευγενικά. Και δεύτερον όταν κατακτήσεις τη φώτιση μπορείς να μου τη στείλεις με κούριερ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 20:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
  • Δε βάρεσα, όταν βαρέσω, να 'σαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις!
  • Δεν ήμουν αγενής προς τη γιαγιά σου, για άλλον βάραγε η καμπάνα...
  • Δε μοιράζω φώτιση γιατί είναι ατομικής χρήσεως, βρες τη δική σου μόνος σου, ΜΠΟΡΕΙΣ...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 17/01/2004 20:02:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 22:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oπότε , για να μην κουραζόμαστε , ας μην προχωρήσουμε τη συγκεκριμένη λεκτική "διαμάχη".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 21:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατη Zadok φρονώ ότι έχουμε επιδοθεί σε μια ρητορική διαμάχη, χάνοντας την ουσία.

Θα σου απαντήσω σε αυτά που με ρώτησες και μετά θα σου εξηγήσω το λόγο που είναι ανώφελο να διαιωνίζουμε αυτήν τη συζήτηση.

Λοιπόν, η περιέργεια ωθεί τον άνθρωπο να αναρωτιέται. Δεν καταλαβαίνω, ούτε περίμενα από εσένα η σκέψη σου να αντιληφθεί δίχως δισταγμό απ'ευθείας τον αρνητικό όρο της λέξης "περιέργειας". Αποσαφηνίζω λοιπόν, διότι με υποχρεώνει αυτή η απρόσωπη μορφή επικοινωνίας, ότι έθεσα τον όρο "περιέργεια" με την καλή εκδοχή του.

Το Ελληνιό πνεύμα με ουδένα -ισμό σχετίζεται. Ούτε με τον Χριστιανισμό, ούτε με τον Ινδουισμό, ούτε με το Βουδδισμό, ούτε με τον Πεσσιμισμό, ούτε με τον Μινιμαλισμό, ούτε με το Ναζισμό, ούτε με τον Κομμουνισμό, ούτε με τον Ροδοσταυρισμό, ούτε με τον Τεκτονισμό, ούτε με το Ναϊτισμό, ούτε με οποιονδήποτε άλλο -ισμό δύνασαι να νοήσεις. Είναι πλήρες και αυτόφωτο. Δε γνωρίζω κάποιον που να το γνώρισε και να το αποχωρίστηκε για κάποιον -ισμό, ακριβώς επειδή είναι μωρό να γυρίσεις στο δογματισμό όταν έχεις γνωρίσει το Αδογμάτιστο. Απεναντίας βλέπω γύρω μου ανθρώπους να είναι φτερά στον άνεμο και να πηγαίνουν όπου φυσάει, να αλλάζουν μεταξύ των -ισμών όπως αλλάζουν τις πετσέτες του λουτρού.

Δεν ξέρω για ποιό λόγο ο Χίτλερ χρησιμοποίησε τη σβάστιγκα, και πολύ περισσότερο αμφιβάλλω αν οι ακόλουθοί του γνώριζαν τι σημαίνει. Πιστεύω ότι τα σύμβολα σχετίζονται με την αστρονομία και όχι με τους -ισμούς. Στην προηγούμενή μου καταχώρηση ωστόσο, διευκρίνησα ότι τα χρησιμοποιούν και για ετικετοποίηση (πχ, ρόδινος σταυρός, άστρο του Δαυίδ, γνώμονας και διαβήτης με τις αντίστοιχες εταιρίες). Και κατέληξα ότι το Ελληνικό πνεύμα ουδένα σύμβολα φέρει για ετικέτα.

Και τώρα το βασικό, χάριν του οποίου όλες αυτές οι μακροσκελείς αντιδικίες. Από μικρό μου μάθαιναν να μην παίρνω καραμέλα από αγνώστους.

Αυτά. Να 'σαι καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ευθύμης,

ήρθες ν' αναπτύξεις ταύτη ρητορία σ' ένα θέμα το οποίο απ' ότι ισχυρίζεσαι, δε σε αφορά. Γιατί; Προσπαθείς να πείσεις κάποιον ή μάλλον τον εαυτό σου;

quote:
Δεν καταλαβαίνω, ούτε περίμενα από εσένα η σκέψη σου να αντιληφθεί δίχως δισταγμό απ'ευθείας τον αρνητικό όρο της λέξης "περιέργειας"

Περίμενα να σκέφτεσαι και να ενεργείς Ελληνικά εφόσον αυτό διακυρήττεις. ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ. Ανοίγεις απλά ένα λεξικό και το διαπιστώνεις ιδίοις όμμασι...


quote:
Το Ελληνιό πνεύμα με ουδένα -ισμό σχετίζεται

Με συγχωρείς, Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ δηλαδή τί είναι κατ' εσέ, δάσκαλε;;;
Ή μήπως αυτή η λέξη εξαιρείται του κανόνος σου;


quote:
Δε γνωρίζω κάποιον που να το γνώρισε και να το αποχωρίστηκε για κάποιον -ισμό, ακριβώς επειδή είναι μωρό να γυρίσεις στο δογματισμό όταν έχεις γνωρίσει το Αδογμάτιστο

ΤΟ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ' ΕΣΕ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΜΟΝΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ;;; ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΠΟΨΗ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ Ή Η ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ; ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΝΟΗΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ, ΟΔΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙΠΟΤ' ΑΛΛΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ!


quote:
Απεναντίας βλέπω γύρω μου ανθρώπους να είναι φτερά στον άνεμο και να πηγαίνουν όπου φυσάει, να αλλάζουν μεταξύ των -ισμών όπως αλλάζουν τις πετσέτες του λουτρού.

ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ;;; ΜΕΓΑΛΕ!!!


quote:
Πιστεύω ότι τα σύμβολα σχετίζονται με την αστρονομία και όχι με τους -ισμούς

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕΣ... ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ. ΘΑ 'ΘΕΛΕΣ Ν' ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;


quote:
Και κατέληξα ότι το Ελληνικό πνεύμα ουδένα σύμβολα φέρει για ετικέτα.

Ε, ΡΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ!!! Ε, ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΛΕΟΝ...


quote:
Από μικρό μου μάθαιναν να μην παίρνω καραμέλα από αγνώστους.

ΕΝΩ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ ΑΜΑΣΗΤΗ!!!

ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ: "ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ, ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ", ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ, Ε;


ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ: "ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ", ΜΑΛΛΟΝ ΣΙΩΝΙΣΤΗΣ ΘΑ 'ΤΑΝ.

ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΓΩ ΛΙΓΑΚΙ;;; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ;;;
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ;;;

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, EΥΘΥΜΗΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ -ΙΣΜΟΣ ΔΕ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Μ' ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ, ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΑ!
ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΟΠΟΤΕ ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΙΑ... ΕΚΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΦΥΛΑΞΟΥ...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Zadok και για τον σεβασμό που τρέφεις για τους συνομιλητές σου.

Δε θα πιάσω τον λόγο σου, κομμάτι-κομμάτι, μια διευκρίνηση θέλω να κάνω για να ξεδιπλώσω τις πραγματικές σου προθέσεις.

"ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕΣ... ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ. ΘΑ 'ΘΕΛΕΣ Ν' ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;"

Ολόκληρωμένη η απάντησή μου έθετε "Πιστεύω ότι τα σύμβολα σχετίζονται με την αστρονομία και όχι με τους -ισμούς. ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΩΣΤΟΣΟ, ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΕΤΙΚΕΤΟΠΟΙΗΣΗ."

Τώρα το γιατί εσύ επέλεξες, επικόλλησες και σχολίασες τη μισή δεν μπορώ να καταλάβω. Είτε αυτή σε βόλευε (δόλιος σκοπός), είτε δεν κατα-νόησες.

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα.
Μια εταιρεια,ως γνωστον, αποτελει μια ενωση ανθρωπων, εννιοτε και αλλων εταιρειων. Αφηνοντας στην ακρη μορφες του τυπου ΑΕ ΕΠΕ ΟΕ κλπ,
η συγκεντρωση αυτη γινεται 'οικεια θεληση' η 'de facto'.Παντα βεβαια για ενα κοινο σκοπο που γνωριζουν τα μελη της. Εργασια 'επι τω αυτω'
Στην πρωτη περιπτωση απεικονιζεται καλυτερα οι διαφορες σεχτες που γεννιουνται γυρω απο ενα Γκουρου η Διδασκαλο.
Η δευτερη ειναι πιο λεπτη, διοτι πχ η γεννηση μιας θρησκειας, φιλοσοφιας, σταση ζωης, σε ενα εχθρικο περιβαλλον, οδηγει τους οπαδους της να συγκεντωνονται κατ αρχην διακριτικα και μετα, αν υπαρχει καποιος κοινος τοπος, μυστικα

Η Εταιρεια, υπαρχει, δημιουργηθηκε. Τι ειναι αυτο που την χαρακτηριζει μυστικη ? Εδω πρεπει να διακρινουμε τον στοχο την μορφη και τα μεσα.
Μυστικη ΜΟΡΦΗ Ειναι η πιο κλασσικη μορφη. Εχει μια δραση που γινεται αντιληπτη απο το κοινο εχει ενα γνωστο στοχο. Η μυστικη μορφη υιοθετηθηκε μοναχα για να διευκολυνει την δραση και καθιστα λογοτερο τυχαια την επιτευξη του στοχου. (Ερυθρες Ταξιαρχιες, κομματα εκτος νομου κλπ)
Μυστικος ΣΤΟΧΟΣ Αυτες προκαλουν φοβο στο κοινο. Ειναι γνωστο οτι γινονται οι συνεδριασεις αλλα ο λογος ? Αρκετες κρυβουν τον στοχο τους χωρις να κρυβουν την μορφη τους Πχ οι Πολυεθνικες Για ορισμενους ο Ελευθεροτεκτονισμος ανοιγει τους ναους του αλλα ο πραγματικος τελικος σκοπος του δεν αποκαλυπτεται σε ολους.
Μυστικα ΜΕΣΑ Αναφερεται στο τροπο πραγαμτοποιησης η εκφρασης των στοχων της εταιρειας.
Συνηθως ομως οι εταιρειες ειναι μικτου τυπου. Βεβαια θα μπορουσαμε να κανουμε μια διακριση με βαση τον σκοπο. Δηλ Πολιτικο Θρησκευτικο κλπ Υπαρχουν ομως πολλοι ακομα τροποι ταξινομησης.
Συνηθως Μυστικες Εταιρειες Αποκρυφης κατευθυνσης ειναι μικτου τυπου.
Αρκετα παραδοξες και εκπληκτικες με ηθη και εθιμα δικα τους.
Ασκουν καποια απο τις αποκρυφες η μυητικες επιστημες
Δεν πρεπει να αφησουμε στην ακρη το στοιχειο της αυθεντικοτητας και την σχεση της εταιρειας με την μεγαλη Μυητικη Παραδοση.
Παντως για τους λεγομενους εισαγωγικους βαθμους οι διδασκαλιες των μυστικων εταιρειων,στοχευουν στην εσωτερικη αναπτυξη του ανθρωπου, την διευρυνση της συνειδησης ωστε να επιτευχθει η επικοινωνια με τον Αγιο Φυλακα Αγγελο.
Η αυστηροτητα της εργασιας αλλα και η αναγκη οδηγου, με οδηγουν στην αποψη οτι ορθοτερος ορος ειναι ' ΤΑΓΜΑ' οχι εταιρεια
Η εργασια πανω στην εσωτερικη ατραπο δεν γινεται με γενικες συνελευσεις, αποφασεις πλειοψηφικες κλπ.
Η διαφυλαξη του τροπου εργασιας αποτελει ενα μυστικο που πρεπει να φυλασσεται καλα. Οσοι το κατεχουν, στο βαθμο που το κατεχουν, και ως εκ τουτου το φυλασσουν αποτελουν ενα 'μυστικο ταγμα'
Προκειται για μια αναγκη 'απο αμνημονευτων χρονων' οπως ανεφερα στο topic 'αναγκη για θρησκεια'

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 23:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Zadok και για τον σεβασμό που τρέφεις για τους συνομιλητές σου.

ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΙΔΙΟ;;; ΕΣΥ ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΔΟΛΙΟΤΗΤΕΣ;;;
ΚΑΤΑΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ, ΑΓΑΠΗΤΕ. ΕΑΝ ΔΕ ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΩΣ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΕΣ ΣΩΣΤΑ;;;
ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΣΦΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙΣ, ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ;;;

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ Ν' ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΣΥΜΒΟΛΟ" ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΗΧΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ;;;

ΣΥΜΒΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΙΚΕΤΤΑ ΤΟΥ ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙΣ ΑΥΤΟ;;;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 23:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1ον. Ουδέποτε ανέφερα ότι οι μυστικές εταιρίες έχουν δόλιο σκοπό. Όσον αφορά τις καραμελίτσες αδυνατώ να καταλάβω το λόγο που σε πείραξαν (μάλλον επειδή με τόσο ήθος και σεβασμό είπες πριν "ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, EΥΘΥΜΗΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ -ΙΣΜΟΣ ΔΕ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Μ' ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ"). Εξέφρασα μια προσωπική μου θέση η οποία δεν προσβάλλει κάποιον.

2ον. "ΕΑΝ ΔΕ ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΩΣ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΕΣ ΣΩΣΤΑ;;;"

Αυτό ας το κρίνουν οι υπόλοιποι αναγνώστες.

3ον. Δεν έθιξα κάποιο σύμβολο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 01:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουδέποτε ανέφερα ότι οι μυστικές εταιρίες έχουν δόλιο σκοπό.

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ.

quote:
Όσον αφορά τις καραμελίτσες αδυνατώ να καταλάβω το λόγο που σε πείραξαν

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΘΙΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ (ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟΝ), ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΩΣ "ΒΑΣΙΚΟ";;;

quote:
(μάλλον επειδή με τόσο ήθος και σεβασμό είπες πριν "ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, EΥΘΥΜΗΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ -ΙΣΜΟΣ ΔΕ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Μ' ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ")

ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΘΙΓΕΣΑΙ;;; ΕΣΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΟΙ -ΙΣΜΟΙ ΕΤΣΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ; Ε, ΚΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ "ΜΗΚΟΣ ΚΥΜΑΤΟΣ" ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;; ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΔΕ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΤΕ!!!


quote:
Εξέφρασα μια προσωπική μου θέση η οποία δεν προσβάλλει κάποιον.

ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΡΑΜΕΛΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ;;;
ΜΙΛΑΜΕ ΣΟΒΑΡΑ Ή ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ...;;;


quote:
Αυτό ας το κρίνουν οι υπόλοιποι αναγνώστες.

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;;;
ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ...


quote:
Δεν έθιξα κάποιο σύμβολο

ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΕΓΩ. ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΓΙΑΤΙ, ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΤΙΚΕΤΤΕΣ!!!


ΕΥΘΥΜΗ, ΑΝ ΕΣΕΝΑ ΔΕ Σ' ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΑΜΕΛΛΙΤΣΕΣ, ΕΜΕΝΑ ΔΕ Μ' ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ! ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΞΑΛΛΗ ΚΑΙ ΤΑ "ΠΑΙΡΝΩ". ΜΕΤΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ: "Ο ΛΟΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ". ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΔΕ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΩ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΣΕ ΕΧΩ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.
ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ" ΚΑΙ "ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΤΟ ΑΛΛΟ", ΔΕ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ... ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΕ, ΑΝΤΕ! ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΤΕ;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 01:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και γίναμε κουραστικοί, οφείλουμε να αποκαταστήσουμε την τάξη.

Λοιπόν, λες ότι υπεκφεύγω με ρήσεις του τύπου "ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ" ΚΑΙ "ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΤΟ ΑΛΛΟ".

ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ ΗΘΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΕΥΘΥΣ ΑΜΕΣΩΣ. ΛΕΣ: "ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΓΙΑΤΙ, ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΤΙΚΕΤΤΕΣ!!!". ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΣΟΥ. ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΙΚΕΤΤΕΣ;

Έχω πει ότι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ετικέττες, όπως σωστά ανέφερες τον Χίτλερ.

Αυτά, και νομίζω κάπου εδώ πρέπει να κλείσουμε, διότι έχουμε καταστρέψει τη συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 02:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ ΗΘΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΟΥ

ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ Θ' ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ, ΑΛΛΑ...

quote:
ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΣΟΥ

ΣΙΓΑ ΜΗ ΜΕ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ!!! ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΣΟΥ!

ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕΣ "ΕΙΝΑΙ", ΕΓΡΑΨΕΣ "ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ".

ΗΜΑΡΤΟΝ!!! ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΩΡΑ.

ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΑΗΔΙΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ:
ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: ΣΤΑΥΡΟΣ. ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΟ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ. Η ΕΤΙΚΕΤΤΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ Σ' ΑΥΤΟ;;; ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ ΣΤΗ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ. ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ;;; ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗΡΙΞΕΣ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟ.

ΣΥΜΒΟΛΟ = ΣΗΜΕΙΟ, ΣΧΗΜΑ, ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑ ΕΝΝΟΙΑ, ΠΡΑΓΜΑ Ή ΓΕΓΟΝΟΣ
ΕΤΙΚΕΤΑ = ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ, ΤΙΜΗ ΚΛΠ.

ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΧΕ ΜΥΣΤΗΡΙΑ.
(Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ -ΙΣΜΟΣ ΚΙ ΑΥΤΟ, ΟΠΩΣ ΚΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ)


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/01/2004 02:30:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΡΧΙΖΕΙ (ΚΑΤ'ΕΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΝΑ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ....

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΕΑΝ ΣΑΣ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ.

ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΘΕΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ/ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ ???????
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ.....

ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΤΟΥ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΜΑΡΑΓΔΕΝΙΟ ΠΙΝΑΚΑ (ΣΥΝΧΩΡΕΙΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΥΤΗΝ)...

quote:
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Zadok ΜΕΡΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...
ΟΡΦΙΚΑ...
ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ (ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ)
ΚΑΒΕΙΡΙΑ... ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 16:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μου πει επιτελους καποιος τι ειναι μυστικες εταιρειες και σε μενα που δεν γνωριζω?
Τοσο δυσκολα ρωταω?

Φιλικα......Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 17:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώ στον avatargr.
Διευκρινίζω όυτι αυτή είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη.
Και λέω λοιπόν ότι όχι , οι μυστικές εταιρείες δεν μπορούν να παρουσιάσουν στον κόσμο ούτε τα πραγματικά τους πρόσωπα ούτε κι αυτό που πρσβεύουν.
Και ο λόγος-πάντα κατά τη γνώμη μου-είναι διότι δεν ξέρουν ούτε κι αυτές τι ακριβώς πρεσβεύουν.
Φυσικά , όπως κάθε κανόνας , πιστεύω ότι κι αυτός έχει τις εξαιρέσεις του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 17:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον αγαπητό alexeyev1970:

quote:
"Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν”. Λόγοι, ΙΧ, 4


.Κανένας., μήπως θα 'πρεπε ν' αναζητήσεις την απάντηση στο ποστ του Knight MIXAIL λίγο πιο πάνω; Νομίζω ότι τα λέει όλα.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 18:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παντως για τους λεγομενους εισαγωγικους βαθμους οι διδασκαλιες των μυστικων εταιρειων,στοχευουν στην εσωτερικη αναπτυξη του ανθρωπου, την διευρυνση της συνειδησης ωστε να επιτευχθει η επικοινωνια με τον Αγιο Φυλακα Αγγελο.
Η αυστηροτητα της εργασιας αλλα και η αναγκη οδηγου, με οδηγουν στην αποψη οτι ορθοτερος ορος ειναι ' ΤΑΓΜΑ' οχι εταιρεια

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΑΓΑΠΗΤΗ ΖΑΝΤΟΚ ΜΑΣΟΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ;ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ;ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΑ;ΚΑΙ Π[ΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑ;ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 18:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προκειται για μια αναγκη 'απο αμνημονευτων χρονων' οπως ανεφερα στο topic 'αναγκη για θρησκεια'

Αναγκη για θρησκεια.
Αναγκη ειναι και το ¨κατουρημα¨ αλλα δεν φτιαχτηκαν μυστικες εταιριες- ταγματα γι αυτο.
Δεν νομιζω οτι ειναι μονο η ¨θρησκεια¨, κρυβονται και αλλα πολλα απο πισω......


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 20:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ matrx,

δεν ξέρω γιατί περιορίζεσαι στους Τέκτονες, αλλά τέλος πάντων, ευχαρίστως σου απαντώ:

Όλη η σχετική εσωτερική βιβλιογραφία αναφέρει ότι Μασώνοι και Τέκτονες είναι διαφορετική ονομασία για το ίδιο Τάγμα. Και οι δύο λέξεις αναφέρονται στον Τεχνίτη - Οικοδόμο. Πληροφοριακά: παρ' ότι σε διάφορες πηγές αναφέρεται ότι η λέξη Μασώνος προέρχεται από την αντίστοιχη Αγγλική και Γαλλική, υπάρχει και η άποψη ότι και αυτές με τη σειρά τους προέρχονται από το Αρχαίο Ελληνικό ρήμα "μάσσω", το οποίο σημαίνει "ζυμώνω, χειρίζομαι" και αναφέρεται και αυτό στην ανθρώπινη χειρονακτική εργασία.

Τώρα το γιατί πιστεύουν στον Άγιο Φύλακα Άγγελο οι Μυστικές Εταιρείες; Πίστη σημαίνει παραδοχή. Οι μυστικές εταιρείες ερευνούν και δεν πιστεύουν με την έννοια του δόγματος, αλλά φυσικά σέβονται απόλυτα τα μονοπάτια του εσωτερισμού.

quote:
ΑΡΑ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΑ;

Συγγνώμη, αν κάποιος πιστεύει στην ύπαρξη αγγέλων, δεν πιστεύει και στην ύπαρξη δαιμόνων;

Τί εννοείς "ποιά είναι η στάση τους"; Τρουά Καρ, ανφάς ή προφίλ;

quote:
Αναγκη για θρησκεια.
Αναγκη ειναι και το ¨κατουρημα¨ αλλα δεν φτιαχτηκαν μυστικες εταιριες- ταγματα γι αυτο.
Δεν νομιζω οτι ειναι μονο η ¨θρησκεια¨, κρυβονται και αλλα πολλα απο πισω......

Είχες δεν είχες .Κανένας., βρήκες ευκαιρία να μιλήσεις για το αγαπημένο σου άθλημα! Πάλι τα ίδια;;;

Κατ' αρχήν κάνε τον κόπο να διαβάσεις το αντίστοιχο απόσπασμα στο τόπικ το οποίο αναφέρει και μετά προβαίνεις σε ερμηνείες...

Δεύτερον: για πες μας τί κρύβεται, αφού ξέρεις...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 12:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απάντηση που έδωσες για τους μασώνους zadok , δεν μοιάζει κάπως με τη δική μου σχετικά με τις συντεχνίες ?
Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι οι μυστικές εταιρείες πολλές φορές αναπτύχθηκαν μέσω επαγγελματικών κλάδων.
Π.χ. οι τυπογράφοι στο μεσσαίωνα διέδιδαν μια μυστική γνώση μέσω των βιβλίων που τπυπωναν , τοποθετώντας στην αρχή κάθε κεφαλαίου υδρίες ή άλλα σύμβολα που ο μυημένος καλούνταν να αποκωδικοποιήσει.
Το ίδιο και οι τρουβαδούροι οι οποίοι ναι μεν έλεγαν τραγούδια για την αγαπημένη της καρδιάς τους , αλλά οι γνωρίζοντες μπορούσαν να καταλάβουν για ποια δεσποσύνη μίλαγαν ακριβώς.
Και φυσικά η λέξη τεκτονισμός δε σημαίνει τίποτε άλλο από το Τάγμα των Οικοδόμων(όσο αστείο ή παράλογο κι αν ακούγεται).
Πες μου αν διαφωνούμε κάπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 15:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alexeyev1970,

μάλλον δεν κατάφερα με τον απότομο τρόπο μου να σου εξηγήσω την προηγούμενη φορά γιατί ακριβώς διαφωνήσαμε.

Προσπαθώ πάντα να προσέχω τον τρόπο με τον οποίο διατυπώνω κάποια πράγματα, αν και δεν καταφέρνω πάντα να διατηρώ ήπιες συμπεριφορές (Κριαράκι γαρ, τα είπαμε...). Αρκετές φορές μία αλλαγή στη διατύπωση, μπορεί και να αλλάξει το νόημα, πχ. την προηγούμενη φορά είχες γράψει:

quote:
Η άποψη ότι οι εταιρείες δημιουργήθηκαν από συντεχνίες επαγγελματιών για να κρατάνε τα μυστικά του επαγγέλματός τους κρυφά είναι εν μέρει πολύ σωστή.

Να διευκρινίσουμε λοιπόν, ότι όπως είπα και παραπάνω κι έχει ξαναγραφτεί, οι "Μυστικές εταιρείες" δεν είναι οι εξής τέσσερις (4): οι Τέκτονες, οι Μασώνοι, οι Τέκτονες κι επίσης, οι Μασώνοι.

Είναι και αυτοί. Υπάρχουν κι άλλες εταιρείες, οι οποίες δεν σχετίζονται με τις συντεχνίες.

Από την άλλη μεριά θεωρείται λάθος η άποψη ότι ο Τεκτονισμός επακολούθησε των συντεχνιών. Την εποχή εκείνη θεωρείται ότι αναβίωσε ο Τεκτονισμός μέσα από τις συντεχνίες κι αυτό είναι διαφορετικό.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 25/01/2004 15:02:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Zadok ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ...
ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ....
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**

Edited by - AVATARGR on 03/02/2004 12:49:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 14:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεμβαίνοντας στην κουβέντα σας θα ήθελα να πω τα κάτωθι :

Οι συντεχνίες και δη οι οικοδομικές ήταν το μέσο για την αλλαγή της λειτουργίας των μυστικών ταγμάτων.
Μη ξεχνάμε πως ο Τεκτονισμός π.χ. συμπεριέλαβε άλλα Τάγματα στους κόλπους του.
Η οργάνωση και η αποδοχή αυτών των συντεχνιών βοηθούσε στην διασφάλιση της μυστικής λειτουργίας που έπρεπε να υπάρχει.

Και εδώ έρχεται η ερώτηση, μα γιατί η γνώση να μην παρέχεται σ’ όλο τον κόσμο ;
Προσωπικά θα απαντούσα ότι η γνώση είναι διάσπαρτη παντού και όποιος ψάχνει βρίσκει, όποιος ρωτά μαθαίνει, όποιος θέλει δουλεύει πάνω σε όλα αυτά που αφορούν τη γνώση και τον εσωτερισμό.

Άρα η σωστή διατύπωση της ερώτησης θα έπρεπε να είναι, γιατί δεν δίνετε μασημένη τροφή στον κόσμο ;
Γιατί αυτό δεν είναι ο σκοπός και ο λόγος της δημιουργίας αυτών των Ταγμάτων.

Έτσι τα εξαγόμενα συμπεράσματα είναι ότι :
Α) Τα Τάγματα δεν προσδιορίζονται σαν φωστήρες της γνώσης αλλά σαν κοιτίδες αυτής, δηλαδή σαν εργαστήρια όπου με τα παρεχόμενα εργαλεία ο άνθρωπος ψάχνει να βρει
Β) Ο εσωτερισμός δεν είναι μια ταμπέλα αλλά μια ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ εμπειρία, το αποτέλεσμα αυτής της εμπειρίας δε μπορεί να διδαχτεί.
Γ) Θα πρέπει κάποτε να αφήσουμε στην άκρη το μηδενισμό που μας διακατέχει σε κάθε τι άγνωστο προς εμάς και να φτάσουμε στην αγνή κριτική που θα μας οδηγήσει στην μερική γνώση για το εξεταζόμενο αντι-κείμενο.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 00:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λύκε, λύκε εισ' εδώ!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 10:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΩ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ ΡΑΜΟΓΛΟΥ (ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ????)
ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.

quote:
Α) Τα Τάγματα δεν προσδιορίζονται σαν φωστήρες της γνώσης αλλά σαν κοιτίδες αυτής, δηλαδή σαν εργαστήρια όπου με τα παρεχόμενα εργαλεία ο άνθρωπος ψάχνει να βρει
Β) Ο εσωτερισμός δεν είναι μια ταμπέλα αλλά μια ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ εμπειρία, το αποτέλεσμα αυτής της εμπειρίας δε μπορεί να διδαχτεί.
Γ) Θα πρέπει κάποτε να αφήσουμε στην άκρη το μηδενισμό που μας διακατέχει σε κάθε τι άγνωστο προς εμάς και να φτάσουμε στην αγνή κριτική που θα μας οδηγήσει στην μερική γνώση για το εξεταζόμενο αντι-κείμενο.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΦΡΑΣΗ "ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΓΝΩΣΤΟ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ... (ΔΥΣΤΥΧΩΣ)
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 13:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε AVATARGR

Αν ψάξεις σε παλιότερα post θα βρεις από πού προέρχεται το «κακός λύκος», όμως δεν είναι εκεί το θέμα μας και ας μη κουράσουμε τους συνομιλητές μας.

Στο θέμα μας λοιπόν
Ο μηδενισμός είναι λοιπόν αυτό που πρέπει να αντιμετωπίσουμε, η διάθεση να πετάμε στον κάλαθο των αχρήστων ότι δεν ξέρουμε ή δεν μπορούμε να δούμε.
Η ανάγκη δημιουργίας «μυστικών εταιρειών» είναι παμπάλαια, η δε εισδοχή σε αυτές πάντα γινόταν μέσα από μία διαδικασία ( επιλογής-μύησης ) που έμεινε σχεδόν αναλλοίωτη στο χρόνο.

Ας δούμε όμως γιατί υπάρχει αυτή η ανάγκη
Υπάρχουν άνθρωποι που η διανόηση τους είναι λίγο περισσότερη απ’ αυτή που έχει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων, αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να συνδιαλαγούν με τους υπολοίπους, δε είχαν κοινά στοιχεία αναφοράς και κοινές αναζητήσεις.
Έτσι δημιούργησαν αυτά τα Τάγματα ούτως ώστε να μπορούν να εργασθούν πάνω σ’ αυτά που ήθελαν με ομοίους τους.
Τα έργα τους και οι μεταφερόμενη γνώση μέσω διαφόρων διαδικασιών έμειναν αναλλοίωτα στο χρόνο.

Αυτή είναι μια πρώτη οπτική της δικής μου θεώρησης για το λόγο δημιουργίας των μυστικών εταιρειών.

Αν θέλετε βάλτε ο καθένας το λιθαράκι του, χωρίς αφορισμούς αλλά με διάθεση φιλική, να δούμε τι άλλο μπορούμε να σκεφτούμε.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 13:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα συμφωνήσω με όλα όσα είπες φίλε ramoglou και ειδικά με το ότι ο μηδενισμός δε μας βοηθά να κατανοήσουμε κάποια πράγματα που είναι ολοφάνερα μπροστά μας αλλά αδυνατούμε να τα συλλάβουμε.Πράγματι,όταν δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε τι ακριβώς σημαίνει μία έννοια, την απορρίπτουμε ως παράλογη ή αδύνατη.
Οι μυστικές εταιρείες,συμφωνώ ότι δημιουργήθηκαν από άτομα που γνώριζαν κάτι περισσότερο από τους "κοινούς θνητούς" και από φόβο ότι δε θα γίνουν κατανοητοί,προσπάθησαν να κρατήσουν τη γνώση κρυμμένη.Είναι αξιοθαύμαστο δε ότι δεν αποποιούνταν τον ατομικό δρόμο αλλά προσπαθούσαν να δρουν και ως σύνολο ταυτόχρονα(το έμβλημα των Ναιτών ιπποτών είναι δύο άντρες που μοιράζονται το ίδιο άλογο-εξέλιξη μέσα από την αυτοεξέλιξη).
Πιστεύω όμως ότι παρά τις αγνές προθέσεις,στην πορεία το πράγμα στράβωσε με αποτέλεσμα οι μυστικές εταιρείες του σήμερα ή και των πρόσφατων χρόνων να έχουν χάσει τον προορισμό τους και να ασχολούνται με άλλα συμφέροντα.
Είπα όμως σε κάποιο άλλο μήνυμα ότι κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του.Στην περίπτωση που συζητάμε λοιπόν,θέλω να ελπίζω ότι κάποιες εταιρείες κάνουν κάτι καλό και έχουν και τη διάθεση να το μοιραστούν με τον απλό κόσμο αλλά το πρόβλημα θα είναι-πιθανόν-ότι ο κόσμος δεν είναι έτοιμος γι'αυτό.Μην ξεχνάμε ότι η ιστορία γράφτηκε από ξεχωριστές προσωπικότητες που με τη δράση τους άλλαξαν τον τρόπο σκέψης πολλών.Για παράδειγμα θα αναφέρω τα πιο απλά και καίρια:αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και Χριστιανισμό.Ο Ιησούς λοιπόν διέδωσε γνώση,πράξη,ενέργεια , με το δικό του μοναδικό τρόπο, ο Πυθαγόρας το ίδιο και δε χρειάζεται να επεκταθώ. Αυτοί οι μεγάλοι άντρες-ΚΑΙ γυναίκες-κάπου διδάχτηκαν τα βασικά και αυτό το κάπου δε μπορεί παρά να έχει τη μορφή μιας εταιρείας σαν αυτή που συζητάμε εδώ πέρα.
Το πόρισμά μου λοιπόν λέει ότι οι εταιρείες λειτουργούσαν σα σχολεία , από τα οποία θα αποφοιτούσαν καλοί και κακοί απόφοιτοι.Δηλαδή καμμία από αυτές δε νομίζω να αναλάμβανε τη θέωση του ανθρώπου σε εντατικά μαθήματα,αλλά κάλλιστα μπορούσε να ετοιμάσει το έδαφος για να φυτρώσει ο σπόρος.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το κατά πόσο αυτό μπορεί να ισχύει σήμερα.Περιμένω τις γνώμες σας αγαπητοί συνομιλητές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy