ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 22:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted
αγαπητε allzaro μου διαβασα ολα οσα λες και μαλλον εισαι αρκετα ψαχμενος στο θεμα.ομως εχω κατι να σε ρωτησω σχετικα με την διατροφη.ενας φιλος μου συγκεκριμενα τρωει παρα πολυ,ειναι αρκετα μεγαλοσωμος και τρωει τα παντα,πινει,καπνιζει και γυμναζεται δυο φορες την εβδομαδα.και γυμναστικη του τυπου τρεξιμο,πουσ απς,μονοζυγο και τετοια.ο οργανισμος του δεν καταλαβαινει τιποτα,οποτε πηγαινουμε βολτα κοπαναει 5 μπυρες.και γενικως δεν προσεχει καθολου,ομως και γυμναστικη κανει μια χαρα και οι εξετασεις αιματος βγαινουν τελειες.μηπως ειναι κληρονομικο? και κατι αλλο αν μπορεις οι περισσοτεροι ζητανε βοτανα ως θεραπια για διαφορες παθησεις,εγω θα τολμησω να ζητησω ενα..δηλητηριο.αν μπορεις να μου γραωεις με τι συνδυασμους απλων υλικων θα μπορεσω να εχω ενα δηλητηριο.μην ανυσηχεις δεν εχω ωσ σκοπο να δηλητηριασω κανεναν απλως παντοτε δουλευα με τα χημικα ετσι θα ηθελα να δω αν εχουν και τα βοτανα ψωμι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 16:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου γειά σου..

Οι εξετάσεις αίματος λογικό θα είναι να είναι μία χαρά μιάς και ο φίλος σου δεν εχει περάσει τα 40 ... Οταν φθάσει τα 40 τα λέμε...

Για το οτι πίνει και καπνίζει και κάνει αθλητισμό.. κοίταξε.. όταν παρατηρήσεις τον καρπό ενός άνδρα.. θα καταλάβεις το πόσο δυνατός είναι. Υπάρχουν ορισμένοι με χονδρούς καρπούς και άρα πιο χονδρούς συνδέσμους. Αυτοί δεν μπορούν να συγκριθούν με αλλους πιο ελαφριάς σκελετικής κατασκευής. Οπωσδήποτε αυτοί με τους χονδρούς καρπούς θα έχουν και χονδρότερους συνδέσμους καθώς και τεράστιο μυικό προσδιορισμό.
Οι άνθρωποι αυτοί εχουν πολύ μεγαλύτερη μυική δύναμη και τεράστια ωστική ενέργεια. Αυτό κάνει τον οργανισμό τους ιδιαίτερα ανθεκτικό στις κακουχίες και στις καταπονήσεις οπως είναι το κρύο, τα κτυπήματα ή καταχρήσεις.. Εγώ ομως θα έλεγα οτι επειδή ολοι αυτοί γνωρίζουν το πλεονέκτημα που έχουν.. δεν προσέχουν, το παρακάνουν με αποτέλεσμα σε λίγα χρόνια .. τα εμφράγματα , η υπέρταση, τα τριγλυκερίδια, και το υπερβολικό βάρος να τους γονατίσουν..
Ενα δεύτερο πλεονέκτημα που έχουν είναι οτι το λίπος που έχουν επάνω τους σε σχέση με τον τεράστιο μυικό ιστό που διαθέτουν δεν φαίνεται.
Ετσι λοιπόν ξεγελιούνται περισσότερο , τρώνε και πίνουν χωρίς μέτρο , δεν προσέχουν και πολύ σύντομα ξεπερνούν τα 100 κιλά ..
Τα μειονεκτήματα τους είναι οτι υστερούν σε αποστάσεις δρόμου .. και σε ευκινησία..

Στην ερώτηση σου για τα δηλητηριώδη βότανα .. σχεδόν όλα τα βότανα εκτός απο ορισμένα εχουν τοξικές ιδιότητες όταν ληφθούν σε υπερβολικά μεγάλες δόσεις...
Ορισμένα απο αυτά είναι ακρως τοξικά και πολύ επικίνδυνα .. θα μπορούσα να σου δώσω πολλά απο αυτά.. αλλά νομίζω οτι δεν είναι λογικό να το κάνω..

Edited by - allzzaro on 25/04/2005 16:31:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 22:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted
πραγματι η ερωτηση μου ηταν καπως ανοητη,θα ηταν καπως επικυνδυνο να δινουμε τετοιου ειδους πληροφοριες σε οποιονδηποτε.η ερωτηση μου στιριζεται πιο πολυ στο οτι τα περισσοτερα βοτανα{απο οτι εχω ακουσει ειναι απατη} ετσι ηθελα να δω αν θα μου εδινες μια συνταγη που ομως φυσικα μπορει και να ισχυε.προσωπικα δεν εχω δοκιμασει τιποτα με βοτανα.και οσο για τα αλλα,μαλλον εχεις δικιο αν και δεν ξερω και πολλα απο ιατρικους ορισμους.απο οτι ειδα σε ολο το θεμα ξερεις πολλα για το σωμα.εισαι γιατρος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matina
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 14:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matina
Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το θέμα γιατί θέλω κι εγώ συμβουλή. Είμαι 26 χρονών 1.63 και 55 κιλά. Καπνίζω γύρω στα 15 τσιγάρα τη μέρα και πίνω 1 ποτό την μέρα. Τρώω πολλά όσπρια και λαχανικά λίγο κρέας συνήθως κοτόπουλο, μια φορά την εβδομάδα. Πριν από 5 χρόνια μου εμφανίστηκε σιδηροπενική αναιμία αλλά τώρα είμαι εντάξει μετά από μια θεραπεία που έκανα, ωστόσο από τότε κάθε χειμώνα αρρωσταίνω (δηλαδή συνάχι και για μια με δύο μέρες έχω και πυρετό) ενώ παλιότερα δεν το πάθαινα αυτό. Το βασικό που πρόβλημα όμως είναι η ατονία μου, τα πρωινά στην δουλειά είμαι καλά (δουλεύω σε γραφείο και με υπολογιστή) όταν πάω σπίτι δεν μπορώ να κάνω τίποτα, έχω πόσες δουλειές και δεν μπορώ να τις κάνω. Κουράζομαι πολύ εύκολα όταν πρέπει να κάνω χειρονακτική δουλειά. (Μήπως είναι τεμπελιά τελικά;;; )Έχω όλη την καλή διάθεση αλλά δεν μπορώ. Αρχίζω κάτι και το παρατάω γιατί δεν μπορώ! Μου έχουν πει να πάρω τζινσενγκ, εσείς τι μου προτείνεται;; Και να πάρω τζινσενγκ φυσικό ή σε χαπάκια;;; κοιμάμε 6 ώρες τη μέρα (θα ήθελα βέβαια περισσότερο) Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :)

Το έργο μπροστά μας, δε είναι ποτέ τόσο μεγάλο, όσο η δύναμη μέσα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matina
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 14:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matina
α και κάτι ακόμα! Θα ήθελα να χάσω και 2 με 3 κιλά αλλά από την περιοχή της κοιλιάς. Τί με συμβουλεύετε;;; Πίνω 2 λίτρα νερό την μέρα αλλά δεν ιδρώνω καθόλου.

Το έργο μπροστά μας, δε είναι ποτέ τόσο μεγάλο, όσο η δύναμη μέσα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 16:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
προσωπικα δεν εχω δοκιμασει τιποτα με βοτανα.και οσο για τα αλλα,μαλλον εχεις δικιο αν και δεν ξερω και πολλα απο ιατρικους ορισμους.απο οτι ειδα σε ολο το θεμα ξερεις πολλα για το σωμα.εισαι γιατρος?

Οχι φίλε μου .. δεν είμαι γιατρός..
Ξέρεις φίλε μου .. η χρήση ενός βότανου .. δεν είναι απλό πράγμα.. είναι φιλοσοφία.. το να πιείς ενα έγχυμα.. δεν είναι σαν να πιείς εναν καφέ.. είναι το θέμα να το δεχθείς..

quote:
πραγματι η ερωτηση μου ηταν καπως ανοητη

Δεν θα έλεγα οτι είναι ανόητη.. πολλά βότανα είναι δηλητηριώδη , άκρως τοξικά.. και πολλά απο αυτά εχουν και αντίδοτα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 16:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Κουράζομαι πολύ εύκολα όταν πρέπει να κάνω χειρονακτική δουλειά. (Μήπως είναι τεμπελιά τελικά;;; )

Οχι φίλη μου δεν είναι τεμπελιά.. οσοι εχουν χαμηλή αιμοσφαιρίνη.. εχουν τέτοιου είδους προβλήματα.. (εύκολη κόπωση). Πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ.. και περισσότερο να ψάξεις αν δεν εχεις ψάξει .. που οφείλεται αυτό... Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί.
Απο απώλεια αίματος λόγω γυναικολογικών ανωμαλιών εως πρόβλημα στην απορρόφηση σιδήρου...
Αλλοι λόγοι ...
1. Απώλειες αίματος (πεπτικό, φίλτρα, γραμμές, αιμοληψίες κ.ά.)
2. Έλλειψη δομικών στοιχείων [σίδηρος, φυλλικό οξύ (υπάρχουν αποθέματα 4 εβδομάδων), βιταμίνης Β12 (υπάρχουν αποθέματα 2-6 χρόνων)]
3. Αυξημένη καταστροφή ερυθρών (αιμόλυση, σπληνομεγαλία)
4. Φλεγμονώδεις νόσοι
Θα πρέπει λοιπόν να ακολουθήσεις εναν συγκεκριμένο τρόπο διατροφής. Το πρόβλημα αυτό δεν το απόκτησες τώρα .. το είχες απο πολύ μικρή αλλά τώρα εκδηλώθηκε.


quote:
Καπνίζω γύρω στα 15 τσιγάρα τη μέρα και πίνω 1 ποτό την μέρα

Το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσες να κάνεις στον εαυτό σου είναι να σταματήσεις να καπνίζεις και να πίνεις.... Τα 15 τσιγάρα είναι πάρα πολλά. Αν δεν μπορείς να τα μετριάσεις στα 4-5 τότε κόψτο. Οπως και το ποτάκι...

quote:
Μου έχουν πει να πάρω τζινσενγκ, εσείς τι μου προτείνεται;;

Να μην πάρεις τίποτε απο όλα αυτά προς το παρόν και αυτό γιατί παρουσιάζεις αυτό το πρόβλημα και οχι μόνο. Το Τζίσενγκ .. εκτός απο τις ευεργετικές ικανότητες που εχει εχει και αρκετές παρενέργειες που δεν τις θέλουμε. Το αυτό και με αλλα βότανα .Χρησιμοποίησε μόνον βότανα με αντιοξειδωτικές ικανότητες οπως το πράσινο τσάι ή το δίκταμο. Εγώ σου συνιστώ το φασκόμηλο είναι λίγο πικρό .. αλλά... Αυτό που έχω να σε συμβουλέψω είναι ενα καλό πρωινό με φυτικές ίνες και γάλα ή μούσλι με γιαούρτι και ... Πρόσεξε πολύ καλά αυτά που θα σου πώ.. και εσύ και όσοι εχουν αυτό το πρόβλημα...
Γνωρίζεις τι προκαλεί την σιδηροπενία... εχει να κάνει καθαρά με την απορρόφηση του σιδήρου απο τον οργανισμό. Βέβαια υπάρχουν πολλά και διαφορετικά είδη σιδηροπενίας. Εγώ θα σου μιλήσω για τη χαμηλή αιμοσφαιρίνη , γενικά και για την απορρόφηση του σιδήρου..
Υπάρχουν λοιπόν δύο είδη σιδήρου
Το σίδηρο αίμης που υπάρχει στο κόκκινο κρέας (αρνί, χοιρινό, βοδινό), συκώτι, σαρδέλλες, στρείδια και μύδια και απορροφάται από τον οργανισμό πολύ εύκολα.
Σου συνιστώ την αποφυγή των τροφίμων αυτών από τη διατροφή. Αν όμως θα φάς κάποιο από αυτά, να το συνδυάσεις το με γάλα, γιαούρτι, τυρί ή/και τσάι που μειώνουν την απορρόφηση του σιδήρου αίμης. Καλύτερα όμως να προτιμάς κοτόπουλο, ψάρι, όσπρια και κιμά από σόγια. Η σόγια όχι μόνο δεν περιέχει σίδηρο αίμης αλλά και μειώνει την απορρόφηση του σιδήρου αυτού από τη διατροφή γι’αυτό είναι πολύ ωφέλιμη στο πρόβλημα αυτό.

(2) το ανόργανο σίδηρο υπάρχει στα περισσότερα τρόφιμα (όσπρια όπως οι φακές, πράσινα λαχανικά όπως το σπανάκι, αυγά, σοκολάτα, δημητριακά) και η απορρόφηση του από τον οργανισμό είναι φτωχή. Αυτή όμως η απορρόφηση μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί μέχρι 20 φορές ανάλογα με τη σύσταση του γεύματος. Το γάλα, οι φυτικές ίνες, το τσάι, ο καφές και κάποια μπαχαρικά όπως η ρίγανη μειώνουν την απορρόφηση του ανόργανου σιδήρου, γι’αυτό συμπεριλάβεις τα στα κύρια γεύματα. Αντίθετα η Βιταμίνη Γ που υπάρχει στα εσπεριδοειδή και άλλα φρούτα και το λακτικό οξύ στα ξυδάτα λαχανικά, τη μπύρα και το σόγια σως (όχι ο κιμάς σόγιας) αυξάνουν την απορρόφηση του και γι’αυτό καλύτερα να τρώς τα τρόφιμα αυτά στα ενδιάμεσα και όχι με τα κύρια γεύματα.
Να τρώς άφθονα γαλακτοκομικά προιόντα και να τα συνδυάζεις με τα κύρια γεύματα (πχ μακαρόνια με τυρί, σάλτσες με γιαούρτι). Το γάλα περιέχει ασβέστιο που βοηθά στην πρόληψη και αντιμετώπιση της Οστεοπόρωσης και μειώνει την απορρόφηση του σιδήρου από τη διατροφή. Περιέχει επίσης Ψευδάργυρο που είναι σημαντικό στην αναιμία. Τα άπαχα γαλακτοκομικά προιόντα περιέχουν την ίδια ποσότητα ασβεστίου και ψευδαργύρου με τα πλήρες και είναι προτιμότερα, ειδικά αν υπάρχει διαβήτης, καρδιολογικά προβλήματα ή πρόβλημα βάρους. Προσπάθησε να λαμβάνεις ½ με 1 λίτρο γάλα την ημέρα. Ένα μικρό ποτήρι γάλα έχει το ίδιο ασβέστιο με ένα μικρό γιαουρτάκι ή ενάμιση φέτα τυρί, γι’αυτό μπορείτε να τα ανταλλάξεις.


Αφθονο ελαιόλαδο. Περιέχει την αντιοξειδωτική βιταμίνη Ε που είναι χαμηλή στο αίμα των πασχόντων ενώ τα μονοακόρεστα λιπαρά οξέα είναι ευεργετικά για την καρδιά, ειδικά σε άτομα με Διαβήτη.
Αφθονο τσάι που είναι πλούσιο σε αντιοξειδωτικές ουσίες και παράλληλα μειώνει την απορρόφηση σιδήρου αίμης από τη διατροφή. Πρόσθεσετο μετά τα κύρια γεύματα.
Αυτά όλα βέβαια όλα που σε συμβουλεύω είναι λίγα πράγματα που γνωρίζω.. Εσύ καλό θα είναι να τα λαμβάνεις υπόψιν και να συμβουλεύεσαι τους ειδικούς...γιατρούς.

quote:
Θα ήθελα να χάσω και 2 με 3 κιλά αλλά από την περιοχή της κοιλιάς.

Θα πρέπει να ξέρεις οτι δεν μπορούμε να χάσουμε τοπικά λίπος.
Ο κάθε οργανισμός θα τοποθετήσει το λίπος εκεί που θέλει.. σε αλλους στη μέση σε αλλους στους γοφούς σε αλλους παντού. Με τον ιδιο τρόπο και αντιστρόφως θα το κάψει... Αυτό που σου συνιστώ είναι το εξής.
Απέφυγε το αλάτι και οτιδήποτε περιέχει αλάτι. Απέφυγε τα τηγανητά. Άπέφυγε τα γλυκά.. Προσπάθησε να κάνεις καύσεις... με αρκετό περπάτημα χωρίς πολλά ζόρια.. χωρίς να σε εξασθενεί... Μην κάνεις βίαιες κινήσεις με εναερόβιο χαρακτήρα....Τα κιλά σου καλά είναι .. μάλλον το πρόβλημα στην κοιλιά είναι κατακράτηση νερού.. δεν είσαι και υπέρβαρη θα έλεγα , είσαι στα κιλά σου. Λόγω του οτι δεν γνωρίζω τις ποσότητες του μυικού σου ιστού και σε σχέση με το πρόβλημα που παρουσιάζεις δεν σου προτείνω καμία δίαιτα με μειωμένες θερμίδες.

quote:
Πίνω 2 λίτρα νερό την μέρα αλλά δεν ιδρώνω καθόλου.

Το νεράκι καλό είναι .. πίνε πολύ .. όταν κόψεις το αλάτι θα ιδρώνεις.. Πολύ προσοχή.. μην χρησιμοποιήσεις φόρμες εφίδρωσης ή ζώνες εφίδρωσης... απλά κόψε τα αλμυρά.

Αυτά..


Edited by - allzzaro on 26/04/2005 19:36:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 18:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Vitis vinifera κοινώς κόκκινη άμπελος


Τα φύλλα της κόκκινης αμπέλου είναι πλούσια σε ανθοκυανοσίδες, προστατευτικές για το αγγειακό σύστημα, καθώς ενισχύουν την αντοχή των αγγειακών τοιχωμάτων, μειώνουν τη διαπερατότητά τους και συμβάλλουν στην πρόληψη των συμφορητικών κινδύνων που οφείλονται στην κακή κυκλοφορία. Οι ανθοκυανοσίδες, που δίνουν στα φύλλα στη διάρκεια του φθινοπώρου, το χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα, παρουσιάζουν δράση βιταμίνης Ρ. Στα φύλλα περιέχονται επιπλέον ταννίνες, που έχουν στυπτική δράση και αυξάνουν την ευεργετική επίδραση στα φλεβικά προβλήματα. Ανάμεσά σ’ αυτές, οι προανθοκυανιδίνες, δραστικά βιολογικά μόρια κατά των ελεύθερων ριζών, σταθεροποιούν το κολλαγόνο των αγγείων και συμβάλλουν στην φυσιολογική «επαναφορά» της φλέβας (φλεβίτιδα).
Φλεβοτονωτικό και αντιφλεγμονώδες, βοηθά στην αντιμετώπιση της φλεβικής στάσης, στο αίσθημα των «βαρειών ποδιών» που παρουσιάζεται κυρίως σε γυναίκες στη διάρκεια της εμμηνόπαυσης, ενδείκνυται ακόμη για την αντιμετώπιση των αιμορροΐδων.
Ο καρπός περιέχει σάκχαρα υψηλής βιολογικής αξίας, βιταμίνες και μικρή ποσότητα σιδήρου.

Aπο τον καρπό της αμπέλου εδώ και χιλιάδες χρόνια ο άνθρωπος παρασκευάζει τον οίνο.
Τον τόσο παρεξηγημένο οίνο.. Εδώ θα μιλήσουμε λοιπόν για το κόκκινο κρασί που θα το δούμε ως βότανο. Ως ένα βότανο που εχει υποστεί ειδική επεξεργασία αλλά και με πολύ ξεχωριστές ιδιότητες.

Πολλά λοιπόν έχουν ακουστεί για το κόκκινο κρασί και μιλούν για…το ότι …

Το κόκκινο κρασί και η πρόληψη του καρκίνου

Το κόκκινο κρασί είναι μια πλούσια πηγή βιολογικά ενεργών φυτοχημικών ουσιών, οι οποίες περιέχονται μέσα στα φυτά.
Ιδιαίτερα το κρασί, περιέχει αξιόλογες ποσότητες πολυφαινολών μέσα στις οποίες περιλαμβάνονται οι κατεχίνες και η ρεσβερατρόλη. Η ρεσβερατρόλη και οι κατεχίνες έχουν αντι-οξειδωτικές και αντικαρκινικές ιδιότητες.
Τι είναι οι πολυφαινόλες και πως δρουν προληπτικά εναντίον του καρκίνου;

Οι πολυφαινόλες είναι αντι-οξειδωτικές φυτοχημικές ενώσεις που βρίσκονται μέσα στη φλούδα και στα κουκούτσια των σταφυλιών. Όταν παρασκευάζεται το κρασί από τα σταφύλια, η αλκοόλη που δημιουργείται από τη ζύμωση, διαλύει τις πολυφαινόλες που περιέχονται μέσα στη φλούδα και στα κουκούτσια των σταφυλιών.
Το κόκκινο κρασί περιέχει περισσότερες πολυφαινόλες παρά το άσπρο κρασί, διότι η κατασκευή άσπρου κρασιού επιβάλλει την αφαίρεση της φλούδας των σταφυλιών μετά το λιώσιμο. Οι φαινόλες στο κόκκινο κρασί περιλαμβάνουν τις κατεχίνες, τις επικατεχίνες και το gallic acid.
Έρευνες έχουν δείξει ότι οι πολυφαινόλες έχουν αντι-οξειδωτικές ιδιότητες.
Οι αντι-οξειδωτικές ουσίες έχουν την ιδιότητα να προστατεύουν τα κύτταρα του οργανισμού από βλάβες που υφίστανται από τις κανονικές αντιδράσεις του μεταβολισμού. Κατά τις διαδικασίες αυτές απελευθερώνονται ελεύθερες ρίζες οξυγόνου, οι οποίες οξειδώνουν και έτσι βλάπτουν το DNA, τις μεμβράνες και τις πρωτεΐνες των κυττάρων.
Οι βλάβες που υφίστανται τα κύτταρα του οργανισμού λόγω της οξείδωσης από τις ελεύθερες ρίζες οξυγόνου που δημιουργούνται από το μεταβολισμό, έχουν θεωρηθεί ότι εμπλέκονται στη γένεση του καρκίνου.

Τι είναι η ρεσβερατρόλη και πως δρα προληπτικά εναντίον του
καρκίνου;

Η ρεσβερατρόλη είναι ένας τύπος πολυφαινόλης που ονομάζεται φυτοαλεξίνη.
Είναι μια κατηγορία χημικών ενώσεων που ο ρόλος τους είναι να προστατεύουν τα φυτά από τις ασθένειες.
Τα φυτά όταν δεχθούν επιθέσεις από μύκητες ή άλλα μικρόβια, όταν υποστούν οποιασδήποτε μορφής ζημιά, στρες ή ακόμη σε μια προσπάθεια να εξουδετερώσουν τις νοσηρές επιδράσεις της υπεριώδους ακτινοβολίας, παράγουν για να προστατευθούν τη ρεσβερατρόλη.
Το κόκκινο κρασί περιέχει ψηλές ποσότητες ρεσβερατρόλης όπως επίσης τα σταφύλια, τα βατόμουρα, τα φυστίκια και άλλα φυτά.

Εκτός λοιπόν απο την ρεσβερατόλη, που έχει αποδειχθεί ότι καταπολεμά την ανάπτυξη των όγκων σύμφωνα με πολύ ειδικούς τα ευεργετικά οφέλη του κόκκινου κρασιού οφείλονται επίσης και στις ταννίνες, ομάδα αντιοξειδωτικών ουσιών οι οποίες προστατεύουν τα κύτταρα.


Δεν πρέπει επίσης να ξεχνούμε ότι η υπερβολική κατανάλωση και κατάχρηση του αλκοόλ, μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα και να οδηγήσει στην δημιουργία ορισμένων καρκίνων όπως για παράδειγμα καρκίνο του ήπατος.
Παράλληλα, θα προσθέσουμε ότι, όλο και περισσότερα στοιχεία συνηγορούν στο γεγονός ότι οι ευεργετικές δράσεις του κρασιού, οφείλονται όχι στο αλκοόλ που περιέχει αλλά στα μη αλκοολούχα συστατικά του, που προέρχονται από τα σταφύλια.

Το κόκκινο κρασί πρέπει να πίνεται με την ιδια φιλοσοφία που πίνεται και ενα βότανο.. σε οτι αφορά την ποσότητα....???

Κάτι που μου διέφυγε είναι οτι μην συγχέουμε τα κόκκινα κρασιά με χημικές ουσίες που πουλιούνται για κρασιά. Μιλάμε για καλά , γνήσια κρασιά απο τις ξακουστές ποικιλίες Merlot, Cabernet, Sauvignon, Αγιωργίτικο, Syrah.
Οπως ακόμα και το Ξινόμαυρο, Nεγκόσκα ή ο γνωστός «νεμεάτης οίνος» των Ατρειδών ή ακόμα για καλά κόκκινα κρασιά ΣΠΙΤΙΚΑ.


Edited by - allzzaro on 26/04/2005 20:09:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 18:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου,

Με αφορμή τη γιορτή του Πάσχα να σας ευχηθώ Υγεία και Ευτυχία.
Θα ήθελα να σας υπενθυμίσω οτι στις γιορτές, καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας, λαμβάνουμε κάπου 15.000 -20.000 θερμίδες επιπλέον.
Απο 2,5 κιλά εως 3 κιλά δηλαδή επιπλέον.

Να είστε ολοι καλά.. καλά να περάσετε και αν πάρετε κιλά.. εδώ είμαστε...
Χρόνια Πολλά
Καλό Πάσχα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 22:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
καλές γιορτές
ποιο βότανο είναι τονοτικό του συστήματος μετά από έντονη σεξουαλική δραστηριότητα?
ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 13:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted
βασικα τις τελευταιες μερες ειχα ενα ατυχημα.πηγα για ψαρεμα σε ρηχα νερα και εκει που περπαταγα στις πετρες γλυστρισα ωσ αποτελεσμα να διμιουργησω πολλες πληγες στα ποδια μου.το περιεργο ειναι οτι και κατι αλλο πρεπει να πατησα και που εκανε μια περιεργη πληγη στην πατουσα.η πληγη ειναι σαν να εχει μπει καποιο αγκαθι μεσα.επειδη πονουσα με ενα μαχαιρι πηγα να τι παιξω χειρουργος.οπως σκαλιζα την πληγη εβγαλα απο μεσα κατι ασπρα κομματακια σαν γιαλι.μονο που δεν ηταν γυαλι και δεν ξερω ακριβως περι τινος προκειτε.η πληγη δειχνει να μην εχει τιποτα αλλο μεσα αλλα καθε φορα που παταω το ποδι μου ποναει σαν να υπαρχουν ακομα κομματακια μεσα.σορυ αν το θεμα φαινετε ανοητο αλλα αποφευγω του γιατρους και θα ηθελα μια μικρη συμβουλη απο οποιον ξερει.ευαχαριστωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 18:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
πηγα για ψαρεμα σε ρηχα νερα και εκει που περπαταγα στις πετρες γλυστρισα ωσ αποτελεσμα να διμιουργησω πολλες πληγες στα ποδια μου.

Χμ.. πήγες για ψάρεμα στα ρηχά νερά..?? Αν δεν κάνω λάθος τα ψάρια είναι στα βαθιά νερά.. τεσ/πα οταν πηγαίνουν σε τέτοιου είδους ``ψαρέματα`` καλό θα είναι να φορούν κάτι πλαστικά .. πεδιλάκια.. το τι μπορεί να πατήσεις δεν λέγεται.. απο δράκαινες και αχινούς εως και καμμία κοπελίτσα που κάνει και αυτή ψαροντούφεκο σε ρηχά νερά...

quote:
ποιο βότανο είναι τονοτικό του συστήματος μετά από έντονη σεξουαλική δραστηριότητα?

Βαλσαμόχορτο... very goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 20:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
εννοώ τονωτικό όχι του ...κάτω μέρους αλλά γενικά του οργανισμού. Ξέρεις να μου συστήσεις κάποιο μαγαζί στην Αθήνα για βότανα. Υπάρχουν στην Αθηνάς κάποια.
ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ginkgo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 12:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ginkgo

Χαιρετίζω το forum και χρόνια πολλά,

allzzaro έχεις αναφέρει για έναν αναλυτικό θερμιδομετρητή από τον Παπασωτηρίου.Μπορείς να μου πεις τίτλο,συγγραφέα και εκδοτικό οίκο;
Έχεις υπόψην σου κάποια τροφή ή βότανο που να μειώνει την επιθυμία για κάπνισμα;(Έιχα διαβάσει κάποτε για το κουάκερ αλλά δε μάρεσε,πάντως εμπειρικά μπορώ να πω οτι μέτα που έπινα φρέσκο χυμό μήλου στον αποχυμωτή,το τσιγάρο είχε μια άθλια γέυση που συνειδητοποιούσα τι αηδία βάζω στον οργανισμό μου)

Σκέφτομαι να κόψω το nescafe και να το αντικαταστήσω με τσάι.Έιναι συνετο αυτό ή να πίνω και κανα Ελληνικό το μεσημεράκι;Το τσάι βέβαια περιέχει καφείνη σίγουρα όμως 4 κούπες nescafe στο 12ωρο ο οργανισμός μου έχει εθιστεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 16:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
Γεια χαρα! Ειμαι νεος στην παρεα και διαβαζω εδω και μερικες μερες ολα αυτα τα χρησιμα πραγματα που υπαρχουν εδω. Φιλε allzzaro θα 'θελα να ρωτησω παρα πολλα, που δεν ξερω απο που να ξεκινησω. Σε γενικες γραμμες σου λεω πως ειμαι στα 32, υψος 1,85 και 74 κιλα Εδω και 4 περιπου χρονια κανω σχετικα καλη διατροφη γιατι, ενω παντα ημουν σε νορμαλ κιλα, μεσα σε λιγους μηνες ειχα παρει 8-10 κιλα (που ειχαν μαζευτει στη μεση,κοιλια,μπουτια) απο junk-food, fast-food, πιτσες, μπυρες και ολα τα σχετικα που συνηθως πανε πακετο.Τα περιττα κιλα εφυγαν πολυ ευκολα οπως ηρθαν, χωρις εξαντλητικη διαιτα, κοβοντας ολες αυτες τις (νοστιμες ειναι η αληθεια...) αηδιες και χωρις να στερουμαι τιποτα απο τα απαραιτητα .Ποτε δεν εχω ασκηθει, αν και καταλαβαινω ποσο βοηθαει η συστηματικη ασκηση .Απλα σκεφτομαι μηπως το παρακανω, γιατι δειχνω αδυνατος και με "παιρνει" για λιγη κραιπαλη .Εσυ δειχνεις τοσο απολυτος σε οσα προτεινεις αλλα δεν υπαρχει περιθωριο για καμια δοση καταχρησης? Εννοειται οταν δεν υπαρχει χοντρο προβλημα και απλα ακολουθεις μια σωστη διατροφη (χωρις υπερβολες) για να εισαι ok. Διαβαζω πχ το καθημερινο προγραμμα που δινεις και λεω, κανα γλυκακι επιτρεπεται και ποσο συχνα? φυσικοι χυμοι χωρις ζαχαρη? (τυποποιημενοι).Η γνωμη σου για corn flakes και παρεμφερη? 2-3 πορτοκαλια τη μερα ειναι ok? 2 ποτηρια γαλα? πιστευω πως οι περισσοτεροι θελουμε να ειμαστε σε μια νορμαλ κατασταση χωρις να στερουμαστε και τις γευστικες απολαυσεις. π.χ. εγω ειδα πως με καναδυο μπυροποσιες τη βδομαδα (2-3 μπυρακια τη φορα)ειμαι στα κιλα μου Επειδη μαλλον μαζευτηκαν πολλα για πρωτη φορα το κλεινω καπου εδω και τα λεμε συντομαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 16:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro έχεις αναφέρει για έναν αναλυτικό θερμιδομετρητή από τον Παπασωτηρίου.Μπορείς να μου πεις τίτλο,συγγραφέα και εκδοτικό οίκο;

Eνας κόκκινος είναι .. παλιά έκδοση και φτηνή συγγραφέας lala cook με 3 ευρώ .. του ιδίου συγγραφέαα πιό αναλυτικός με 7 ευρώ και ενας καταπληκτικός με 10 ευρώ που φέρει τον τίτλο `αναλύσεις τροφών του Ελληνικού Σούπερ Μάρκετ``.. Αυτός ο οδηγός λοιπόν δεν εχει μόνο τις θερμίδες. Εχει και θερμίδες αλλά και ποσοστό πρωτείνης, ποσοστό υδατανθράκων και ποσοστό λίπους και οχι μόνο... μέσα στον οδηγό αυτό καταγράφονται αναλυτικότατα οι διατροφικές αξίες απο ενα Ελληνικό Σούπερ Μάρκετ.. στα κριτσίνια πχ εχει τις διατροφολογικές αξίες δεκάδων εταιρειών...

quote:
Έχεις υπόψην σου κάποια τροφή ή βότανο που να μειώνει την επιθυμία για κάπνισμα;(

Οχι .. και ούτε νομίζω να υπάρχει..
Ενας λόγος που κόβει ενας καπνιστής το κάπνισμα είναι να του μπουχτήσει... Εάν δηλαδή το παρακάνει ..και καπνίσει 20 περισσότερα τότε το αηδιάζει.. Στα φαρμακείο λοιπόν υπάρχει ενα προιόν σαν τσίχλα που εχει σαν βάσει τη νικοτίνη. Χρησιμοποιώντας το ο οργανισμός αηδιάζει την επιπλέον νικοτίνη που περιέχουν τα επιπλέον τσιγάρα οπότε μετά απο καιρό η όρεξη για κάπνισμα κόβεται.

quote:
Σκέφτομαι να κόψω το nescafe και να το αντικαταστήσω με τσάι.Έιναι συνετο αυτό ή να πίνω και κανα Ελληνικό το μεσημεράκι;

Ενα κουταλάκι nescafe δεν βλάπτει πουθενά. Γιατί να το κόψεις.. δεν βλάπτει.. ούτε και ενας ελληνικός .. Το τσιγάρο να κόψεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 17:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Σε γενικες γραμμες σου λεω πως ειμαι στα 32, υψος 1,85 και 74 κιλα Εδω και 4 περιπου χρονια κανω σχετικα καλη διατροφη γιατι, ενω παντα ημουν σε νορμαλ κιλα, μεσα σε λιγους μηνες ειχα παρει 8-10 κιλα (που ειχαν μαζευτει στη μεση,κοιλια,μπουτια) απο junk-food, fast-food, πιτσες, μπυρες και ολα τα σχετικα που συνηθως πανε πακετο.

Πολλοι ρωτούν αν τα κιλά τους είναι σωστά σε σχέση με το ύψος τους.
Αυτό το εχω ξαναπεί αλλά θα το ξαναπώ και πάλι...
Δεν εχει και τόση μεγάλη σχέση το ύψος με το βάρος.
Σχέση εχει αν υπάρχει λίπος μαζεμένο στις λιπαποθήκες καιαν το μυικό σύστημα είναι γερό.
Το οτι είσαι λοιπόν 74 κιλά ... δεν λέει και πολλά γιατί μπορεί είσαι στα κιλά αυτά να σου λείπει μυικό βάρος και να εχεις επιπλέον λίπος...

quote:
Απλα σκεφτομαι μηπως το παρακανω, γιατι δειχνω αδυνατος και με "παιρνει" για λιγη κραιπαλη

Ναί .. με αυτό που λές δικαιώνονται τα παραπάνω... Αυτό που χρειάζεσαι είναι μία ειδική δίαιτα εμπλουτισμένη με πρωτείνες και χαμηλά λιπαρά .. αρκετές καύσεις και εναερόβια άσκηση.. Το μυικό σου σύστημα να αναβολισθεί ώστε θα πάρεις μερικά μυικά κιλά.. Μετά μπορείς να κάψεις λίπος...
Αυτό το έπαθες απο λανθασμένη δίαιτα που έκανες και έχασες τα 10 κιλά.. Τα κιλά που είχες πάρει απο τα φαστ φούντ σε γέμισαν λίπος. Η δίαιτα που έκανες έκαψε το μυικό σου ιστό και δεν έκαψε το λίπος.
Αποτέλεσμα ... να μην εχεις μυικό ιστό και να δείχνεις αδύνατος και να εχεις αρκετό λίπος για κάψιμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 18:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
σ'ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

Καλη η ιδεα να συμβουλευτω διαιτολογο, δεν το 'χα σκεφτει, αφου σχεδον ολοι βλεπουμε κατι τετοιο σα λυση για σκληρη διαιτα και χασιμο βαρους.
Αν θελεις πες μου τη γνωμη σου για αυτα που ρωτουσα στο προηγουμενο post. Αν μπορουμε που και που να το ριχνουμε λιγο "εξω" αλλα και σχετικα με το αν μπορουμε να τρωμε πολλα φρουτα,χυμους,γαλα.Τα corn flakes ειναι αθωα οπως μας τα παρουσιαζουν?
thanx και παλι, γιατι μ'εχεις βοηθησει να ασχοληθω πιο ζεστα με ενα τοσο σοβαρο θεμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 19:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αν θελεις πες μου τη γνωμη σου για αυτα που ρωτουσα στο προηγουμενο post. Αν μπορουμε που και που να το ριχνουμε λιγο "εξω" αλλα και σχετικα με το αν μπορουμε να τρωμε πολλα φρουτα,χυμους,γαλα.Τα corn flakes ειναι αθωα οπως μας τα παρουσιαζουν?

Τα corn flakes εχουν πολλές θερμίδες. Δεν συνιστούνται σε αυτούς που θέλουν να χάσουν βάρος αλλά ούτε και σε αυτούς που θέλουν να πάρουν βάρος. Συνιστούνται μόνο σε οσους κάνουν πολλές καύσεις και θέλουν επιπλέον θερμίδες υγιεινές. Σε οτι αφορά τα φρούτα και τους χυμούς και πάλι θα σε απαγοητεύσω. Ενα πορτοκάλι την ημέρα και ενα μήλο είναι υπεραρκετά. Περισσότερα δημιουργούν προβλήματα.

quote:
Καλη η ιδεα να συμβουλευτω διαιτολογο, δεν το 'χα σκεφτει, αφου σχεδον ολοι βλεπουμε κατι τετοιο σα λυση για σκληρη διαιτα και χασιμο βαρους.

Νομίζω οτι αν διαβάσουμε εναν μικρό οδηγό θερμίδων και μερικά μυστικά .. οι διαιτολόγοι θα αλλάξουν επάγγελμα.

quote:
Αν μπορουμε που και που να το ριχνουμε λιγο "εξω"

Φυσικά και μπορούμε .. φτάνει να μην υπερβαίνουμε κάποια ορια...


Edited by - allzzaro on 04/05/2005 19:48:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

smithakos
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 00:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους smithakos
allzzaro, sorry για το κολλημα αλλα εχω τρελα με τα corn flakes με γαλα.Αφου δινουν καλες θερμιδες δεν ειναι ok για καθημερινη χρηση για καποιον που δεν τον ενδιαφερει να χασει ή να βαλει κιλα?Αυτες οι θερμιδες δε μεταφραζονται σε βαρος? (οχι οτι θα με πειραζε κιολας)

Για τα φρουτα εχω πεσει ακριβως σ' αυτο που προτεινεις.
Για το γαλα τι λες?


thanx!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 02:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum
μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τα φρούτα.Είμαι vegeterian,λατρης των φρούτων ,ιδίως δε των πράσινων μηλων.μου εκοψες τα φτερά.Αποφεύγω οτιδήποτε γαλακτερό στη διατροφή μου και θρέφομαι με καθαρά φυτικά προιόντα.
Τα all bran ,η βρώμη, το ρύζι είναι αρκετά για διατροφή χωρίς κινδινο αύξησης βάρους? merci

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...

Edited by - dancing verum on 05/05/2005 02:43:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 17:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αφου δινουν καλες θερμιδες δεν ειναι ok για καθημερινη χρηση για καποιον που δεν τον ενδιαφερει να χασει ή να βαλει κιλα?Αυτες οι θερμιδες δε μεταφραζονται σε βαρος?

100 γρμ. κορνφλεηκς έχουν περίπου 400 θερμίδες.. βρώμη , σίκαλη , στάρι , ειδικά και εάν έχουν σταφίδες και αμύγδαλα..
Θα πρέπει να καταναλώνεις πάνω απο 2.500 θερμίδες την ημέρα για να πάρεις ενα καλό πρωινό απο τέτοιου είδους δημητριακά ... ή .. να πάρεις περίπου 20 γραμμάρια δηλαδή μία κουταλιά της σούπας...
Εγώ προσωπικά που καταναλώνω πάνω απο 3.000 θερμίδες ημερησίως κάθε πρωί , σχεδόν κάθε πρωί καταναλώνω 50 γραμμάρια βρώμης μαζί με ασπράδια αυγών..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 18:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Τα all bran ,η βρώμη, το ρύζι είναι αρκετά για διατροφή χωρίς κινδινο αύξησης βάρους? merci


Το ρύζι , η βρώμη και τα δημητριακά εχουν πολλούς ΣΎΝΘΕΤΟΥΣ υδατάνθρακες οι οποίοι χρησιμεύουν ως καύσιμος ύλη...

Οι υδατάνθρακες χωρίζονται σε δύο είδη , στους σύνθετους και στους απλούς υδατάνθρακες .. και απλούς έχουμε στη ζάχαρη και στα γλυκά..

Οι απλοί υδατάνθρακες σε 20 λεπτά απο τη λήψη τους , έχουν αποθηκευθεί ώς λίπος.
Οι σύνθετοι υδατάνθρακες οπως το ρύζι καίγονται πολύ αργά εως και 12 ώρες. Δηλαδή για 12 ώρες έχουμε ενέργεια προς κατανάλωση . Μέσα σε 12 ώρες αν δεν φάμε κάτι αλλο η ενέργεια αυτή θα καεί ώς καύσιμος ύλη.. Το ρύζι και τα δημητριακά για το λόγο αυτό αποτελούν τις καλύτερες μορφές ενέργειας ...

quote:
vegeterian,λατρης των φρούτων ,ιδίως δε των πράσινων μηλων.μου εκοψες τα φτερά.

Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα φρούτα.. όλα Δυστυχώς ομως και αυτά έχουν θερμίδες και δεν είναι μόνο αυτό..δημιουργούν αρκετά εντερικά προβλήματα σε πολλούς. Νομίζω οτι υπερβολές δεν πρέπει να γίνονται οπως λχ να μην τρώς για ενα αρκετό διάστημα πορτοκάλια και ξαφνικά να αρχίσεις να πίνεις 4 ποτήρια πορτοκαλάδα την ημέρα..


quote:
Αποφεύγω οτιδήποτε γαλακτερό στη διατροφή μου και θρέφομαι με καθαρά φυτικά προιόντα.

Κακώς .. πολύ κακώς.. φρόντισε να αλλάξεις τις συνήθειες αυτές οσο είναι καιρός.. γνωρίζεις οτι μετά τα 40 χάνουμε 10% μυικό ιστό κάθε χρόνο.. Προσπάθησε λοιπόν να έχεις οσο πιο πολύ μπορείς τώρα.. τρώγοντας μεγάλες ποσότητες πρωτείνης.. γάλα, αυγά, και τα συναφή... γιατί μετά τα 40 δεν θα μπορείς να τρώς μεγάλες ποσότητες πρωτείνης... Δηλαδή μετά τα 40 πολλά θα είναι αυτά που δεν θα μπορείς να τρώς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 10:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Καλημέρα allzaro,

αν και δεν θέλω να κάνω κάποια ερώτηση συγκεκριμένη θέλω να επισημάνω κάτι υπάρχουν στην Φαρμακευτική Αγορά πολλά προϊόντα που πωλούνται μέσω φαρμακείου και είναι βότανα με στόχο να βοηθήσουν στην δίαιτα, στο άγχος, στην κούραση, στον ύπνο κτλ κτλ κτλ.

όμως τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν καμία ένδειξη ότι έχουν πάρει άδεια από τον Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκου ώστε να χαρακτηριστούν σαν συμπλήρωμα διατροφής ή ακόμα και σαν φάρμακο όπως συνιστά η Ελληνική Νομοθεσία. Συνεπώς, αυτά πουλιούνται στην αγορά χωρίς καμία έγκρισή κάτι που με βάζει σε σκέψης για την ποιότητα τους και την καταλληλότητα τους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 16:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
άκουσα από κάπου ότι το να πίνεις μέντα είναι πολύ καλό για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός από τα βαρέα μέταλα που τον έχουμε γεμίσει. Αληθεύει? ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 16:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
όμως τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν καμία ένδειξη ότι έχουν πάρει άδεια από τον Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκου ώστε να χαρακτηριστούν σαν συμπλήρωμα διατροφής ή ακόμα και σαν φάρμακο όπως συνιστά η Ελληνική Νομοθεσία.

Φίλε μου ο ΕΟΦ δίνει αδειες για φάρμακα.. τα συμπληρώματα διατροφής δεν είναι φάρμακα.. και δεν χρειάζονται αδεια απο τον ΕΟΦ.

Τόσο περισσότερο τα βότανα. Τα βότανα δεν είναι φάρμακα. Είναι βότανα. Βέβαια αυτό που επισημαίνεις είναι πολύ σημαντικό γιατί απο όπου και αγοράσεις βότανα δεν έχουν οδηγίες χρήσης. Τα περισσότερα απο αυτά δεν ειναι τοξικά και ούτε μπορούν να βλάψουν τον οργανισμό μας παρά μόνο σε μεγάλες σε πολύ μεγάλες καθημερινές ποσότητες και αυτά είναι και λίγα μετρημένα στα δάκτυλα... και σπάνια θα έλεγα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 16:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
άκουσα από κάπου ότι το να πίνεις μέντα είναι πολύ καλό για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός από τα βαρέα μέταλα που τον έχουμε γεμίσει. Αληθεύει? ευχαριστώ

Φίλε yiannakas αν κάνεις κλίκ στη σελίδα Νο 5 , μία πίσω δηλαδή απο αυτή που διαβάζουμε τώρα και προχωρήσεις απο το τέλος της σελίδας λίγο επάνω , παρουσιάζω τη ``μέντα`` με το δυόσμο μαζί.

Τώρα οχι η μέντα δεν συνιστάται για αποτοξίνωση.
Η αποτοξίνωση είναι πολύ παρεξηγημένη θεραπεία και δεν συνιστάται.
Συνήθως γίνεται τρώγοντας κάποιο συγκεκριμένο φρούτο για εναν με δύο μήνες οπως η σταφυλοθεραπεία. Αυτού του είδους οι θεραπείες είναι πραγματικά καταστροφικές για τον οργανισμό μας.. οπως είναι και οι δίαιτες οι θεραπείες αυτές θεωρούνται ακόμα πιο καταστροφικές μιας και στερούν τον οργανισμό απο πολύτιμα δομικά στοιχεία απο τη μιά και δίνουν τα μοναδικά στοιχεία του φρούτου σε τεράστιες ποσότητες.

Η καλύτερη αποτοξίνωση είναι μία εξισορροπημένη διατροφή , καύσεις και μία λογική χρήση εσπεριδοειδών συμπεριλαμβανομένων των γκρεηπ φρούτ καθώς και μία λογική χρήση αφεψημάτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 17:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
allzzaro:
"Φίλε μου ο ΕΟΦ δίνει αδειες για φάρμακα.. τα συμπληρώματα διατροφής δεν είναι φάρμακα.. και δεν χρειάζονται αδεια απο τον ΕΟΦ."

Δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου μια και για κάποια περίοδο εργαζόμουνα σε Φαρμακευτική.

Οτιδήποτε υπάρχει σε Φαρμακείο έχει αυστηρά την άδεια από τον ΕΟΦ ακόμα και τα καλλυντικά. Ο ΕΟΦ δίνει άδεια διακίνησης για όλα τα προϊόντα που έχουν να κάνουν με:

1)Φάρμακα (Χημικής ή φυτικής προέλευσης)
2)Συμπληρώματα Διατροφής
3)Βότανα
4)Καλλυντικά

Για να γίνω ακόμα πιο συγκεκριμένος ο Τσέλος καταδικάστηκε όχι γιατί έδινε ντόπινγκ στους αθλητές αλλά γιατί πωλούσε Συμπληρώματα Διατροφής χωρίς την έγκριση του ΕΟΦ. Φυσικά, αυτά τα συμπληρώματα που διακινούσε ο Τσέλος δεν θα έπαιρναν ποτέ άδεια λόγω των συστατικών που περιείχαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 18:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Για να γίνω ακόμα πιο συγκεκριμένος ο Τσέλος καταδικάστηκε όχι γιατί έδινε ντόπινγκ στους αθλητές αλλά γιατί πωλούσε Συμπληρώματα Διατροφής χωρίς την έγκριση του ΕΟΦ. Φυσικά, αυτά τα συμπληρώματα που διακινούσε ο Τσέλος δεν θα έπαιρναν ποτέ άδεια λόγω των συστατικών που περιείχαν.


Προφανώς θα εννοείς τον Κώστα τον Τζέκο τον προπονητή.
Ο Τζέκος δεν είχε φαρμακαποθήκη. Πουλούσε συμπληρώματα διατροφής για αθλητές. Κανένα μαγαζί που έχει συμπληρώματα διατροφής δεν εχει αδεια απο τον ΕΟΦ γιατί δεν πουλάει φάρμακα. Πουλάει συμπληρώματα διατροφής.
Μάλιστα το θέμα εχει πάρει μεγάλες διαστάσεις γιατί τα φαρμακεία θέλουν να αναλάβουν την αποκλειστικότητα να πωλούν τα συμπληρώματα αυτά τα οποία εάν περάσουν απο φαρμακευτικό έλεγχο ενα 80% των συμπληρωμάτων αυτών θα κοπούν ειδικά οσα περιέχουν εφεδρίνες καθώς αλλά λιποδιαλυτικά.

Τώρα σε οτι αφορά τα φαρμακεία που πωλούν βότανα χωρίς την εγκριση του ΕΟΦ δεν το γνωρίζω φίλε μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 18:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
allzzaro
"Προφανώς θα εννοείς τον Κώστα τον Τζέκο τον προπονητή."

Έχεις δίκιο συγγνώμη για το λάθος μου

allzzaro
«εάν περάσουν απο φαρμακευτικό έλεγχο ενα 80% των συμπληρωμάτων αυτών θα κοπούν ειδικά οσα περιέχουν εφεδρίνες καθώς αλλά λιποδιαλυτικά»

Για αυτό και ένα 80% αυτών πωλούνται παράνομα χωρίς να έχει δοθεί άδεια από τον ΕΟΦ

allzzaro
"Κανένα μαγαζί που έχει συμπληρώματα διατροφής δεν εχει αδεια απο τον ΕΟΦ γιατί δεν πουλάει φάρμακα. Πουλάει συμπληρώματα διατροφής."

Δεν παίρνουν τα ΜΑΓΑΖΙΑ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΟΦ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ

allzzaro
"τα φαρμακεία θέλουν να αναλάβουν την αποκλειστικότητα να πωλούν τα συμπληρώματα"

Το κάνανε ήδη έχει περάσει νόμος εδώ και κανένα δίμηνο

Τα Συμπληρώματα Διατροφής, Τα Βότανα, Τα Φάρμακα και Τα Καλλυντικά πρέπει να έχουν έγκριση του ΕΟΦ και μάλιστα να ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΤΙΚΕΤΑ ΤΟΥΣ, για αυτό προσέξτε ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ....

(την επόμενη θα βρω τους νόμους από το site του ΕΟΦ www.eof.gr και θα τους βάλω ολόκληρους στο φόρουμ και θα γίνει 1500 σελίδες, εντάξει;;;; )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy