ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 18:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΥ ΣΕ ΒΡΗΚΑΝΕ ΡΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ !
ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΛΠΑ Ε ?
ΣΕ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΑΡΦΩΣΩ !

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ!(ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ !!!!)


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 01:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση σχετικά με την Μαγεία.. γιατί αν κάποιος που πραγματικά κατέχει οποιαδήποτε μυστικό για να κάνει πράγματα που οι άλλοι άνθρωποι δεν μπορούν κάνουν … να το διδάξει.. ? δεν θα ήταν καλύτερα και προς όφελος του να κρατήσει την συγκεκριμένη γνώση για τον εαυτό του..?

Χμ… άλλη μια .. . …. Γιατί το ΜΑΓΕΙΑ είναι στο ΠΑΡΑΞΕΝΑ…..?
Αβαταρ….?

Γιώργος….
ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΕΡΩΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΑΔΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 02:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ....ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΑΔΙΚΟ!

ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ,
ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ...

ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑ +...ΟΜΟΙΩΣΗ..
ΑΛΛΙΩΣ ΜΑΤΑΙΟ.

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ


ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΒΑΤΑΡ.....
ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΑΥΤΟ ΩΣ ΤΩΡΑ!
...ΜΑΑΑ...ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ;...

ΧΜ..ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...
ΓΝΩΣΗ;
ΣΟΦΙΑ;
ΘΡΗΣΚΕΙΑ;
ΑΠΟΨΗ;

ΝΟΜΙΖΩ ..ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ...

(ΑΧ ΓΙΩΡΓΗ ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΕ! ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ivory Lady of Elven
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 14:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ivory Lady of Elven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΩΡΑΙΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ.
ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥ-ΕΙΠΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΟΥ... ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΝΤΑ...

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΔΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ.

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΑΝΑΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΨΥΧΙΣΜΟΥ ΜΑΣ, ΑΡΑ Ο,ΤΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΤΙΜΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ... ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ ΣΟΦΟ...

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ SITES ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΞΟΡΚΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΑΙΤΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΗ ΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΤΥΦΛΟ , ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΠΑΛΚΟΝΙΟΥ ΕΝΩ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ...

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΡΑ... ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΡΥΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΥΤΟΕΙΚΟΝΑ "ΑΓΙΟΣΥΝΗΣ" ΚΑΙ "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ" ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΙ ΑΛΛΗΘΙΝΟΙ ΜΑΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΑΜΕ.. ΕΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΑΓΕΙΑΣ...

Η ΜΟΝΗ ΜΑΓΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΩΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΟΣΟ ΕΠΙΠΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ. Η ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗΣ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ Η ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ" ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ... ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ....

ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΑΥΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ MAILBOX ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΣΑΣ..
"Η ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΒΛΑΚΕΙΑ...."

Pale Blue The silence...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 20:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθες στο Esoterica I.L.O.E

Ξέρεις υπάρχει τρόπος να «ξεφορτωθείς» τις χρεωμένες πιστωτικές κάρτες….

Άλλαξε ονοματεπώνυμο /περιοχή /απασχόληση και οι πιστωτικές δεν θα σε βρουν ποτέ … δοκιμασμένο…


Η μεταμόρφωση/αλλαγή είναι ένα από τα αποτελεσματα της μαγείας…

quote:
ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΙ ΑΛΛΗΘΙΝΟΙ ΜΑΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΑΜΕ.. ΕΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΑΓΕΙΑΣ...

όλοι είμαστε αληθινοί μάγοι /stars .... ο κίνδυνος μάλλον βρίσκετε ότι δεν το γνωρίζουμε η δεν θέλουμε να το αποδεκτούμε

διάβασε και το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1038

quote:
"Η ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΒΛΑΚΕΙΑ...."


Γιώργος.
.. δεν με ενδιαφέρει αν είναι του πανηγυριού η της παρηγοριάς΄….το παγωτό θα το φάω….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ivory Lady of Elven
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 10:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ivory Lady of Elven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΣΟΥ...ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟ FORUM ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ... ΑΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΕΣ ΩΡΑΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΜΑΓΟΙ" ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΦΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΠΟΛΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗ ΛΕΞΗ ΜΑΓΕΙΑ ΩΣ UMBRELLA TERM ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ (ΠΟΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ) ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ "ΑΛΛΑΓΕΣ" ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΚΤΛ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ"... ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΝΝΟΩ...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ "ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ"... ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ / ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΠΟΙΗΜΑ, ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΝΟΗΜΑΤΑ.


«Η Πόλις» Κ. Π. Καβάφης

Είπες : «Θα πάγω σε άλλη γη , θα πάγω σε άλλη θάλασσα
μια πόλις άλλη θα βρεθεί καλύτερη από αυτή .
Κάθε προσπάθεια μου , μια καταδίκη είναι γραφτή,
και είναι η καρδιά μου -σαν νεκρός - θαμμένη .
Ο νους μου ως πότε μες στον μαρασμό αυτό θα μένει .
Όπου το μάτι μου γυρίσω , όπου κι αν δω
ερείπια μαύρα της ζωής μου βλέπω εδώ .
που τόσα χρόνια πέρασα και ρήμαξα και χάλασα ».

Καινούριους τόπους δεν θα βρεις , δεν θάβρεις άλλες θάλασσες .
Η πόλις θα σε ακολουθεί . Στους δρόμους θα γυρνάς
τους ίδιους . Και στες γειτονίες τες ίδιες θα γερνάς ,
και μες στα ίδια σπίτια αυτά θα ασπρίζεις
Πάντα στην ίδια πόλη αυτή θα φτάνεις . Για τα αλλού -μη ελπίζεις-
δεν έχει πλοίο για σε , δεν έχει οδό.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη τη μικρή , σ’ όλη τη γη τη χάλασες .

Το κεντρικό πρόσωπο του ποιήματος επικοινωνεί με μια φωνή που απαντά στην επιθυμία του να αλλάξει πόλη, άρα και ζωή όπως νομίζει, : « Έτσι που (κατά τον τρόπο που) τη ζωή σου ρήμαξες εδώ στην κώχη (στην γωνία την πόλη , το μέρος) τούτη τη μικρή , (κατά τον ίδιο τρόπο) σ’ όλη τη γη τη χάλασες . (Η Πόλις, δηλαδή το Εγώ σου, θα σε ακολουθεί) …

Η ΠΟΛΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΨΥΧΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ , ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ...

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ... ΕΛΠΙΖΩ ΟΧΙ ΙΝ LIMBO....

Pale Blue The silence...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 00:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν ας αφήσουμε τα λογοτεχνικά και τις «πιστωτικές»… και ας γίνω ποιο συγκεκριμένος…

οτιδήποτε θεωρείται Μαγεία (ακόμα και αν το χρησιμοποιείς σαν umbrella term) έχει σαν βάση πάντα ένα πιστεύω. Σε αντίθεση με τις επιστημονικές θεωρίες που στηρίζονται σε μαθηματικές αποδείξεις η κάθε μαγική θεωρία είναι βασισμένη μόνο σε προσωπικά πιστεύω …


τα πιστεύω μας όμως ΕΙΝΑΙ αυτό που είμαστε … όπως αναφέρει και ο Α.Ο.Σπαιρ Book of pleasures …….
«Είμαστε αυτό που πιστεύουμε και αυτό που συνεπάγεται από την χρονική εξέλιξη στην αντίληψη μας , η δημιουργία προκαλείτε από την προσκόλληση μας στους τύπους και στις διατυπώσεις»

Η «ταυτότητα» μας είναι και τα πιστεύω μας…. Τώρα εσύ μπορείς να πιστεύεις σε «πιστωτικές» κάρτες και ότι χρωστάς η σου χρωστάνε ….
Ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις από το συγκεκριμένο πιστεύω/ταυτότητα είναι να το αντ-αλλάξεις με ένα άλλο (γιατί όχι και της αρέσκειας σου )

Δεν είναι μόνο το «γνώθι» εαυτόν/ταυτοτητα (αβαταρ που είσαι ) που μπορεί να μας αλλάξει την πραγματικότητα ,αλλά και το «επιλέγω» εαυτόν/ταυτοτητα… που μας αλλάζει την πραγματικότητα

Κανείς δεν έχει να δικαιολογήσει τίποτα από την στιγμή που πιστεύει σε κάτι… (και ιδίως αν λειτουργεί θαυμάσια) …… αυτό που θα πρέπει να προσέξουν οι περισσότεροι είναι αν τα πιστεύω μας «πραγματικά» λειτουργούν….

quote:
«ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΝΤΑ...»

… και εδώ είναι που αρχίζει αλλά και τελειώνει η μαγεία σου… αγαπητή μου…

quote:
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ "ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ"..

το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ δεν είναι ένας απόλυτος ορισμός σχετικά με την μαγεία … αλλά ένα θέμα με 92 απαντήσεις και γνώμες …

Γιώργος
.. ποια μικρή θεότητα θα βασανίσουμε σήμερα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 19:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ;


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 19:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ;

wicca έχεις δει την «Φαντασία» του Walt Disney? Αν ναι θυμίσου τον Mickey στο ρόλο του μαθητευόμενου μάγου. Αν όχι, αναζήτησε την σε κάποιο video club και τα ξαναλέμε


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 01:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ;



"I perform certain actions and certain results follow" Alister Crowley


Γιώργος
μια άλλη μέρα Πέθανε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luminus
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 13:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luminus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
(ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ
ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΕΧΩ ΚΑΤΗΓΟΡΙΘΗ ΑΔΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΜΑΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΣ,
ΚΤΛ ΧΩΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΙΞΗ ΑΠΛΑ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΠΟΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΞΟΥΝ ΚΑΠΟΣ.
Η ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΥΝΗΘΟΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ
ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΝ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΥΧΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΤΗ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 15:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΟΤΙ EINAI ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΩΣ ΘΕΣΦΑΤΟ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ .....

quote:
φιλε αβαταρ
kαι εγω σου αναφερα οτι απλα εχεις λάθος ..!! (μαλλον εχεις αναγκη να τα επαναλαμβανουμε )

ΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ....
ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΩΣ ΕΧΩ ΛΑΘΟΣ ....... (ΤΟ ΘΕΣΦΑΤΟ ΣΟΥ)

ΑΝΑΦΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ..

quote:
ΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ... ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ...
ΠΡΙΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΦΩΣ.


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΘΕΙΑ ΤΕΧΝΗ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ,
ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ...

ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑ +...ΟΜΟΙΩΣΗ..
ΑΛΛΙΩΣ ΜΑΤΑΙΟ.



ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ....
ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΑΦΤΙ...
ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗΣ.... (ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑ +...ΟΜΟΙΩΣΗ..)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 19:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αβαταρ.. μα είναι αυτονόητο ότι όταν μιλάω ( όπως και τα περισσότερα μέλη του εσωτερικα * ) λέμε όχι "απλά" την γνώμη μας αλλα και τις εμπειρίες μας…

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να που τι σημαίνει ΘΕΣΦΑΤΟ ..?


Γιώργος.
*..εκτός από τους μερικούς καραγκιόζηδες που πάντα χρειάζονται και έναν καραγκιοζοπαίχτη

Edited by - Γιώργος on 31/10/2003 20:28:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 10:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ **ΘΕΣΦΑΤΟ** ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ **ΘΕΣΦΑΤΑ** ΕΙΝΑΙ OI ΧΡΗΣΜΟΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 03:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ **ΘΕΣΦΑΤΟ** ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ **ΘΕΣΦΑΤΑ** ΕΙΝΑΙ OI ΧΡΗΣΜΟΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. .

Ααα τώρα το κατάλαβα…

εννοείται αγαπητέ μου … ότι σε όλη αυτή την «ιστορία» ισχύει το
(αν) ΘΕΣ…? ΦΑΤΟ
…. για να το ΦΑΣ η (το «χάψεις» στην καθομιλούμενη) πρέπει να το πιστέψεις η να επενδύσεις πιστεύω γιατί αλλιώς δεν θα λειτουργήσει

ειναι θέμα επιλογής..

quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΘΕΙΑ ΤΕΧΝΗ.

Θεια τέχνη..? Αλήθεια ποιανού θεού..? του δικού σου..?
και πως πιστεύεις ότι ο Θεός είναι…? Καλός, Κακός η μήπως αστείος..?

« …Μπορείς να δουλέψεις και να ΚΑΝΕΙΣ τα πράγματα να συμβούν (Μαγεία) .. η μπορείς να παίξεις και να ΑΦΗΣΕΙΣ τα πράγματα να συμβούν (Μυστικισμός)…..»

Άντε επειδή μου αρέσεις και είσαι καλός μαζί μου για τις επόμενες δυο βδομάδες θα πιστέψω ότι δεν έχεις λάθος…

Γιώργος
.. είναι πάντα μαγεία να κάνεις τους άλλους να γελάνε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 13:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ...ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ...

http://www.hack.gr/users/neva/astrologia/ekeimena/ekath_mageia.htm


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ "ΓΕΩΡΓ-Ι-ΟΣ" ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 15:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Θεια τέχνη..? Αλήθεια ποιανού θεού..? του δικού σου..?
και πως πιστεύεις ότι ο Θεός είναι…? Καλός, Κακός η μήπως αστείος..?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΟ Η ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΟ .....
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΔΙΚΟ ΘΕΟ (ΚΑΤ' ΕΜΕ ΠΑΝΤΑ).
ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΕΣΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ .....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΣ-ΦΑΤΟ...
ΘΕΣ (ΘΕΟΣ) ΦΑΤΟ (ΦΑΙΝΟΤΑΙ) ΕΚ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ,ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ...

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΡΩΣ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ...
ΠΩΣ ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΓΕΛΟΥΝ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 01:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΟ Η ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΟ .....
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΔΙΚΟ ΘΕΟ (ΚΑΤ' ΕΜΕ ΠΑΝΤΑ).
ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΕΣΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ .....


Μα και φυσικά και διαχωρίζω/επιλέγω….

«Διαίρει και βασίλευε»…. Φίλε μου αβαταρ…..

Γιατί νομίζεις την αποκαλούν ….. η τέχνη των βασιλέων

Γιώργος
αυτός που σας μιλάει από το παρελθόν


*Good evening my dear

Edited by - Γιώργος on 12/11/2003 01:37:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 01:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαγεια ειναι η ικανοτητα καποιου να επικαλεσθει διαφορετικες πτυχες της συνειδησης μεσω του συμβολισμου θεων,αρχαγγελλων,δαιμονων-εννοειται χρησιμοποιωντας τελετουργικα-με σκοπο την διευρυνση της ανεβαινοντας ετσι τα σκαλια τησ πνευματικοτητας του.ετσι γνωριζει τον εαυτο του την λειτουργια των κοσμικων νομων και εν τελει την κοσμικη συνειδηση.παντοτε μεσω συκγεκριμενου συστηματος και σε συλλογικο επιπεδο,γιατι οι δυναμεις που αναδυονται απο το συλλογικο ασυνειδητο ειναι παντοδυναμες και αποτελεσματικες.βασικοσ κανονας για να λειτουργησει η ομαδα ειναι ο συγχρονισμος του channelling του καθενος ξεχωριστα κατι που προυποθετει αριστες γνωσεισ τοθ συστηματος που χρησιμοποιηται και φυσικα conscious will.ετσι αντιλαμβανομαι την μαγεια και φυσικα καθε ενσταση η διαφωνια ειναι σεβαστες.ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nini
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε συντονιστή και φίλοι, επιτέλους ας σοβαρευτούμε. Η μισή Ελλάδα κάνει μάγια στην άλλη μισή. Το μαχαίρι ν φτάσει στο κόκκαλο,ποιοί κάνουν μάγια, με τί τα κάνουν και κυρίως πώς αντιμετωπίζονται , διότι η άγνοια σκοτώνει! Είμαι "μέσα" στο να αντιμετωπίσουμε όλοι το φαινόμενο.Αφού όλοι ξέρουμε οτι υπάρχουνε, στους περισσότερους τυχαίνει και κάνουμε τους ανήξερους για να συμβαδίσουμε με τους παγκοσμιοποιητές που προβάλουνε τον επιστημονικό ορθολογισμό για να μην γνωρίσει κανείς την πικρή αλήθεια....
Η αλήθεια είναι όμως τα νύχια,οι τρίχες,τα σαπούνια, το νερό πεθαμένου, οι κλωστές,τα φιδόνερα,τα κοκαλακια νυχτερίδας και άπειρα άλλα αντεικείμενα ΠΟΥ μετα την πόρτα του γείτονα θα έρθει και σειρά του καθενος απο εμάς. Ας αφήσουμε τα κουραφέξαλα περι φιλοσοφίας...περι πνευματικής ολοκληρώσεως...περι τέχνης των σοφών ..κλπ κλπ και να πουμε τα πραγματα με το ονομά τους.
Δε γραφω για να παρεξηξήσω κάποιον απλά η πρωσωπική μου εμπειρία με κάνει να γράψω κάποια πράγματα τα οποία "και καλα" δεν υποστηρίζει κανείς οτι υπάρχουνε!..και κυρίως βάζουνε τα ελληνικα ΜΜΕ με διαφορες εκπομπές να "βαπτίσουνε" τρελούς αυτούς που γνωρίζουνε τα μάγια απο εμπειρίες και να επιβάλουνε την αγνοια.
Αυτά τα λίγα προς το παρόν για αυτό το τόσο παρεξηγημένο θέμα.Ας ξυπνήσουμε και ας δούμε την κοινωνική πραγματικότητα.Συγχωρέστε με αν σας κούρασα αλλα έπρεπε να τα πώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 11:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ... ας κάνω την ηχώ του Admin ο οποίος τα ξημερώματα (άλλη μία νυχτερίδα στην παρέα!)
έγραψε τα εξής:

Εάν το "περιστατικό" έχει να κάνει με "περίεργες" και δόλιες προθέσεις μιλάμε για "μαγγανεία" και όχι για Μαγεία!

Ένας εξαίρετος σύγχρονος ορισμός για την Μαγεία είναι αυτός του "3ου Νόμου" που διετύπωσε ο Συγγραφέας και Επιστήμονας Arthur Clark:

"Κάθε επαρκώς ανεπτυγμένη Τεχνο-Λογία είναι ουσιαστικά αξεχώριστη από την Μαγεία" (από το βιβλίο: "Περιγραφές του Μέλλοντος: μία Αναζήτηση μέσα στα όρια του Δυνατού")

Aγαπητή μου nini, το θέμα είναι "Mαγεία" με την ευρύτερη έννοια της λέξης...
O καθένας έχει την άποψή του..


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαγεια ειναι η ικανοτητα καποιου να επικαλεσθει διαφορετικες πτυχες της συνειδησης μεσω του συμβολισμου θεων,αρχαγγελλων,δαιμονων-εννοειται χρησιμοποιωντας τελετουργικα-με σκοπο την διευρυνση της ανεβαινοντας ετσι τα σκαλια τησ πνευματικοτητας του.ετσι γνωριζει τον εαυτο του την λειτουργια των κοσμικων νομων και εν τελει την κοσμικη συνειδηση.παντοτε μεσω συκγεκριμενου συστηματος και σε συλλογικο επιπεδο,γιατι οι δυναμεις που αναδυονται απο το συλλογικο ασυνειδητο ειναι παντοδυναμες και αποτελεσματικες.βασικοσ κανονας για να λειτουργησει η ομαδα ειναι ο συγχρονισμος του channelling του καθενος ξεχωριστα κατι που προυποθετει αριστες γνωσεισ τοθ συστηματος που χρησιμοποιηται και φυσικα conscious will.ετσι αντιλαμβανομαι την μαγεια και φυσικα καθε ενσταση η διαφωνια ειναι σεβαστες.ευχαριστω.




ένσταση..

Μαγεία δεν είναι η ικανότητα κάποιου …. Είναι το αποτέλεσμα των ενεργειών κάποιου (Μάγου) που αντλεί δύναμη από τις πτυχές της συνειδησης (συνήθως πιστευω) μέσο συμβολισμού…..


Γιώργος..
..guess who is running hell tonight…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 23:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια συγκεκριμένη μαγική φόρμουλα που ο Big J δίνει στους ακολούθους του ώστε να αντιμετωπίζουν τους πιθανούς αντιπάλους / Εχθρούς… (χριστιανόπουλα κρατήστε σημειώσεις)

“Aκούσατε πως δόθηκε η εντολή: Nα αγαπήσεις τον πλησίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου. 44Eγώ όμως σας λέω ν’ αγαπάτε τους εχθρούς σας, να ευλογείτε εκείνους που σας καταριούνται, να φέρεστε καλά σ’ εκείνους που σας μισούνε και να προσεύχεστε για εκείνους που σας προσβάλλουν και σας κατατρέχουν, 45για να γίνετε γιοι του Πατέρα σας του ουράνιου, γιατί αυτός τον ήλιο του τον ανατέλλει σε κακούς και σε καλούς, και δίνει τη βροχή σε δίκαιους και σε άδικους. 46Άλλωστε, αν αγαπήσετε μόνο εκείνους που σας αγαπούν, ποια θα είναι η ανταμοιβή σας; Tο ίδιο δεν κάνουν και οι τελώνες; 47Kι αν χαιρετάτε τους αδελφούς σας μόνο, τι παραπάνω κάνετε; Mήπως δεν κάνουν το ίδιο και οι τελώνες; 48Eσείς, λοιπόν, θα είστε τέλειοι, ακριβώς όπως ο Πατέρας σας ο ουράνιος είναι τέλειος*. Copy apo to jesuslovesyou

Τώρα υποθέτοντας ότι οι ακόλουθοι του Ναζωραίου …ακολούθησαν αυτή την φόρμουλα … στην περίπτωση του Saul (Παύλου) , τότε σίγουρα θα προσευχόντουσαν για τον καταδίωκτη τους …ενώ αυτός πήγαινε στην Δαμασκό για να τους καταδιώξει
Λαμβάνοντας υπόψη και ότι πολλοί από αυτούς γνώριζαν προσωπικά τον Μεγάλο - συμπεριμβαλαμενους τον Πέτρο (νο.1 -commander) και τον Ιωάννη(νο.2 - lutenant) που ήταν οι αγαπημένοι του – άρα έχουμε και την πρόσφατη (κοντινή) σύνδεση με την πηγή/ενέργεια/.. τότε υποθέτω ότι οι προσευχές/ευλογίες τους ήταν αρκετά ισχυρές … ώστε να δώσουν ένα ισχυρό μαγικό χτύπημα .. ρίχνοντας τον στο έδαφος και να αλλάξει την συμπεριφορά / πιστεύω … Βλέπε catastrophe theory

Και όμως εδώ ίσως να τίθεται θέμα ηθικής (καλού-κακού) … όχι βεβαια πως έχει σχέση με την Μαγεία … αλλά περισσότερο με την αντίληψη που έχουν πολλοί ότι υπάρχει διαχωρισμός σε μαύρη και άσπρη μαγεία…....

Δεν μου αρέσει να βάζω ταμπέλες στην Μαγεία .. αλλά αν θα πρέπει να τους κάνω το χατίρι και για χάρη του επιχειρήματος θα προτιμήσω το παράδειγμα του μάγου Γκουρτζίεφ που αναφέρει ότι «μαύρη μαγεία είναι η διάθεση να χρησιμοποιοείς τους ανθρώπους για κάποιους (ακόμα και για τους καλύτερους) σκοπούς χωρίς την γνώση τους η την κατανόηση τους… Oupensky, In search of the Miraculous (p. 58)

Για σκεφτείτε το .. ξυπνάτε το πρωί και πας να πεις τον καφέ σου σαν .. Ελληνόπουλο – Πατρίς – Θρησκεία – οικογένεια – και Παναθηναϊκός .. έτοιμος να ρίξεις ξύλο σε τούρκους/μουσουλμάνους/ολυμπιακούς η σε ότι άλλη ενδελεχεια/πιστευω/δόγμα/φανέλα δεν γουστάρεις … και ξαφνικά από το πουθενά (τουλάχιστον από την μεριά σου) γινεται ένα συμβάν και χωρίς να το θέλεις η το καταλαβαίνεις βρίσκεσαι …
στο αντίπαλο στρατόπεδο ….

Έμενα τουλάχιστον μου φαίνεται...Μαύρη μαγεία (big time..) … το ίδιο με το να παρασύρεις κάποιον η κάποια στο κρεβάτι σου χωρίς ο άλλος η άλλη να πολύ καταλαβαίνει πως βρέθηκε εκεί..

Μια μαύρη μαγική πράξη … που παρεπιπτωντος προκάλεσε και την διαφορά ώστε ο χριστιανισμός να γίνει ένα παγκόσμιο φαινόμενο.... αντί μια μικρή αιρέση που υπήρχε στην Παλαιστίνη … (δεν τους χάλασε ετσι..)


Εκτιμώ ότι το ίδιο έγινε και με τους Ναΐτες – αν και δεν έχω στοιχεία να το υποστηρίξω – προφανώς ήρθαν σε επαφή με μια ισχυρή μαγική δυναμική – και δεν νομίζω ότι θα χρειάζονταν και δα καμιά μεγάλη μεγάλη προσπάθεια.. ώστε να αλλάξεις τους απολίτιστους (ουγκα – ουγκα) .. που με την επίγνωση του χουλιγκάνου πήγαν στους Άγιους Τόπους για να ρίξουν ξύλο για χάρη της Ομάδας και της φανέλας.


Γιώργος
..δείτε προσεχώς Fear and panic in Davelis Cave…. Σκηνοθεσία tarantinoasgeorge, σπέσιαλ guest star All I AM Not


* if you don’t understand how it works ask me…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 00:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ'ΧΑ ΜΑΤΙΑ ΑΕΤΟΥ +ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ,ΑΝ ΟΜΩΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΛΘΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΡΩΙΝΗΣ ΔΡΟΣΙΑΣ,ΘΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΗ ΦΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΩ ΠΟΛΥ,ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.
ΑΛΟΙΜΟΝΟ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΤΑΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ Μ'ΑΓΑΠΑ ΠΙΑ,ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΨΑ ΤΟΥ ΙΔΕΩΔΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ,+ΕΓΩ ΕΠΙΣΗΣ ,ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ+ΝΑ ΚΑΤΑΡΑΣΤΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΓΙΝΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟ ΔΑΚΡΥ,ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ ΠΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ?"
EL.LEVI




Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cthulhu
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 00:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cthulhu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μιας κ αναβιωσε το θεμα θα ηθελα να πω τι γνωμη μου.

Μαγεια?? χμμμ Τι οριζουμε ως μαγικο? κατι δεν καταλαβενουμε ισως.
Το αγνωστο ειναι μαγικο. Αν βλεπαμε καποιον να πεταει σαν αετος τοτε
τι θα ηταν αυτος, μαγος? Ισως να υπαρχει καποια, χαμενη ποια, γνωση
που να επετρεπε σε καποια μακρινη εποχη τα μαγικα να ηταν λογικα,
καθημερινα, ρουτινα.
Αν λες στα πουλια για χιλιαδες χρονια οτι δεν μπορουν να πεταξουν στο τελος θα το πιστεψουν κ μετα θα ειναι για αυτα μια χαμενη-ξεχασμενη γνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ορέστης
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 16:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ορέστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα της μαγειας με ενδιεφερε παντα αλλα ποτε δε εχω καταφερει να αποκτησω μια σαφη εικονα γυρω απο το θεμα. Σιγουρα παλιοτερα οι ανθρωποι εκαναν διαφορες τελετες στη καθημερινη τους ζωη, εμπλουτισμενες με μαγεια και επιθιμιες.Για μενα μαγεια υπαρχει ακομα και σημερα και την ασκουν ατομα που ισως δεν εχουν ποτε σκεφτει. Η προσευχη ειναι μια μορφη μαγειας, οπως η πρωινη λειτουργεια στην εκκλησια ή ο γαμος. Σε αυτες τις στιγμες ζηταμε απο το θειο να μας βοηθησει και να μας δωσει δυναμη. Οι κληρικοι καθε πιστης ειναι οι μαγοι που χρειαζεται η ανθρωποτητα για επιβιωση. Ομως υπαρχουν πολλα δογματα οποτε και πολλοι ιερεις. Αλλοι ακολουθουν δογματα για προσωπικο κερδος και αλλοι επειδη αναζητουν κατι μεγαλητερο απο τους εαυτους τους. Ακομα και ανθρωποι στο ιδιο δογμα ειναι διαφορετικου ειδους ανθρωποι αρα και αλλοι μαγοι. Η μαγεια υπαρχει στο καθενα και αφου καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος ετσι και η μαγεια του ειναι μοναδικη.

ΟρέστηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 21:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί & αγαπητές (Wizards?)

Θα ήθελα με χιουμοριστικό τρόπο να παραθέσω κι' εγώ την γνώμη μου στο θέμα.

Πολλοί/ες απο εσάς σίγουρα έχουν δει την ταινία του Θ. Βέγγου με την περίφιμη αττάκα "Ξέρεις απο βέσπα"?
Ο κακομοίρης καβάλησε την βέσπα και άρχισε να τρέχει με αυτήν, αλλά μετά δεν ήξερε πως να την σταματήσει, με αποτέλεσμα να "καρφωθεί" στο χαντάκι...

Για όσσους ΔΕΝ ξέρουν ούτε απο βέσπα ούτε απο Βέγγο, λέω:

Προσέχτε μ' αυτά, να είστε καλά._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 08:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα μαγικα δεν πετυχαινουν πλεον, γιατι ειναι δυσκολο να βρεις τα υλικα για να τα κανεις....

ο βασιλοπουλος, μπορει να εχει και του πουλιου το γαλα, ματια βατραχου και κοκκαλακια νυχτεριδας ομως, αποκλειεται να χει...

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 01:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΕ ΑΧΑΜΝΑ ΑΛΙΓΑΤΟΡΑ

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 02:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όχι λυγισμένα κουτάλια ή ωροσκόπια , ούτε η Χρυσή Αυγή και «πιστεύω ότι είμαι σαμάνος» , την αστρική προβολή και τις Σατανικές λειτουργίες…. Εάν θέλετε πραγματικά "μαγικά κόλπα" ασχοληθείτε με τα Τραπεζικά την Πολιτική και τις Κοινωνικές επιστήμες, και όχι με αυτές τις μπλαβατσκιανές σαχλαμαρίτσες…
Hakim Bey, "Sorcery"


Τραπεζικά – πολιτική – και κοινωνικές επιστήμες… γιατί όχι ?

Ας πάρουμε λοιπόν ένα παράδειγμα πρόσφατο … (ελληνικό χρηματιστήριο περίοδος 2000)


Μία αόρατη δύναμη είχε καταβάλει τα ελληνόπουλα .. και τους υποσχέθηκε χρήμα και πλούτη …μία άνετη ζωή.. και οτι όλοι θα πιαναν την καλή…


Το ποιο ενδιαφέρον περιστατικό που μου τράβηξε την προσοχή σε όλη την ιστορία .. ήταν ή θεία μου ή Ελένη .. όταν είχε έρθει από το χωριό να με δει … και στην ζήτηση της μαζί της … ή θεία μου με απόλυτη συνεπεία και κανένα λάθος μου εξηγούσε για κάποι "αμοιβαία κεφάλια" και "μετοχές" και "αποδώσεις" και "μερίσματα"… ….. το μονό που δεν κόλλαγε βέβαια σε όλη την ιστορία ήταν ότι …. η θεία μου έχει τελειώσει ούτε το δημοτικό και ή νέα αποκτηθείς γνώση της ήταν way out her league


Άρα κάτι τους είχε επηρεάσει αλλά και τούς είχε "προικίσει" και με κάποιες γνώσεις ….

Μα φυσικά .. παντού… και σε οποιοδήποτε μέσο – εφημερίδες , ραδιόφωνο – τηλεόραση- περιοδικά φίλοι και γνωστοί διαδίνανε τις γνώσεις και ήταν αδύνατο να αντισταθείς στον καταιγισμό των επικλήσεων τους για τρελό χρήμα …

Και είπα "γιατί όχι" … (ποτέ δεν λέω όχι ίδιος εάν είναι να βγάλουμε φράγκα)

Και μπήκα και εγώ στο (τελετουργικό) παιχνίδι ….. αγόρασα και αγόραζα μετοχές και αυτές ανέβαιναν …


Είχαμε μπει στο μοτίβο αγοράζεις μετοχές και βγάζεις λεφτά … είχαν μπει και στο παιχνίδι και "πολιτικοί" και όλοι ήμασταν μες στην "τρελή χαρά"
Αλήθεια το θυμάστε .. που κοιτάγαμε σαν μαγεμένοι την τηλεόραση με τις τιμές , τους δείκτες των μετοχών στο κάτω μέρος τις οθόνης , και τους ειδικούς να σχολίζουν..

Αλλά όπως ξέρουμε όλοι τα πράγματα δεν κατέληξαν έτσι..


---------------


Ο μάγος θα ετοιμαστεί .. θα κάνει νηστεία … θα καθαριστεί … θα φορέσει τα τελετουργικά του ρούχα θα προσέξει τα χρώματα … το θυμίαμα … και οι σφραγίδες να είναι σχετικά με τον δαίμονα που θα καλέσει …. Και μπλα…μπλα…μπλα… μπλα… (γίνονται εδώ διάφορα πράγματα με ακαταλαβίστικα λόγια και εκφράσεις) ….
Προσέχοντας έτσι ο μάγος να μην καταβληθεί από τον δαίμονα … και μετά τον εξορκίζει …αφού ο μάγος βάζει τον δαίμονα να κάνει την δουλεία του …


Και όλα αυτά για να του βρει κάποιον θαμμένο θησαυρό ……. Απόσπασμα που μπορεί να βρεί κανείς σε αρκετα γρημόρια

Τι μου λές..?
----------------------------

Συνεχίζουμε λοιπόν … με το 2000 …

Είμαι από τους ανθρώπους που του αρέσει πάντα να μαθαίνει πως τα πράγματα λειτουργούν – ίδιος εάν είναι να βγάλω λεφτά από αυτά - έτσι αγόρασα βιβλία Economics – Investment – Stock Market (μεγάλα παχιά και αυτά , σαν γρημόρια) και άρχισα να διαβάζω.. - παρόλο που δεν έχω σπουδάσει κάτι τέτοιο - και να μαθαίνω φόρμουλες , και να κοιτάω τι έχει γίνει στο παρελθόν και καταλαβαίνω πως λειτουργούσαν και αυτά τα αμοιβαία κεφάλαια που μου έλεγε η θεία μου…

Μετά από λίγο καιρό και σύμφωνα με την Γνώση που απέκτησα διαβάζοντας … αποφάσισα να πουλήσω ότι είχα και δεν είχα σε μετοχές βγάζοντας ένα κέρδος εξαιρετικά μεγάλο από ότι μου λέγανε τα βιβλία που είχα αγοράσει … … (ναι τα «έβγαλα χοντρά» που λένε)

Τα πούλησα όλα
Και μέσα στην τρελή χαρά και ευλογώντας την τύχη μου πάω στους φίλους μου να τους μεταδώσω να κάνουν το ίδιο …. «Παίδες πουλήστε» …


Και εδώ τα πράγματα είναι που πήραν μια απροσδόκητη τροπή


Θυμάμαι σαν σήμερα.... ήμασταν σε μια καφετερία στο Παγκράτι όταν τους είπα ότι θα έπρεπε να πουλήσουν όλες τις μετοχές τους και να «πραγματοποιήσουν» – real - τα κέρδη τους γιατί το χρηματιστήριο ήταν φούσκα και θα έπεφτε … με κοίταζαν λες και τους χτύπησα με τούβλο …

Για μας που ασχολούμαστε με τα Εσω.. ένα από τους κύριους ρόλους – σκοπούς είναι να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε και το αόρατο κόσμο και τις δυνάμεις που μας περιβάλουν….

Ο Ιάμβλιχος είχε πει ότι οι δαίμονες είναι ενέργεια που προσκολλάτε σε διαιρετές επιχειρήσεις ώστε να τις προάγουν – είναι κολλώδεις και τυλίγονται σε οτιδήποτε είναι αυτό που θέτουν σε κίνηση .

Η εκκλησία μας λέει ότι οι δαίμονες είναι οντότητες όπου σου κάνουν κακό και θα πρέπει να ασχολούμαστε μαζί τους ..(τζίζ κακό)


αλλά απο την αλλή μεριά ο καθηγητής Dawkings μας λέει οτι
"Ένα μιμίδιο είναι η υποθετική μονάδα-φορέας της πολιτισμικής κληρονομικότητας, η οποία ως μέσο διάδοσης χρησιμοποιεί τον εγκέφαλο (νοητικό) για να εγγράφει τις πληροφορίες που διαθέτει προκειμένου να αναπαραχθεί και να διαδοθεί -με τα βιβλία ή τα ΜΜΕ- όσο το δυνατόν περισσότερο, όπως κάνει ένα κοινό παράσιτο. Παραδείγματα μιμιδίων είναι ιδέες , ρυθμοί , ή μόδα , θεωρίες , πιστεύω , πρακτικές , συνήθειες , διαθέσεις κλπ..κλπ"

Αλλά οι φίλοι μου είχαν κολλήσει σε ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο και προσπαθούσαν να μου διαδώσουν την πληροφορία πιστεύω τους - οι μετοχές δεν θα πέσουν και θα εξακολουθούν να ανεβαίνουν (μα το είπε και ο Υπουργός άλλωστε) «γιατί να τις πουλήσουμε αφού θα βγάλουμε και άλλα λεφτά» - πράγμα που ήξερα ότι θα τους κάνει κακό γιατί στο τέλος θα έχαναν τα λεφτά τους)……

Προσπάθησα (με επιχειρήματα – Γνώση ) να τους πείσω αλλά αυτοί εξακολουθούσαν να πιστεύουν τα δικά τους

Σε μερικούς πρότεινα να πουλήσουν τα πορτοφόλια τους και ότι κέρδη θα έβγαζε ή μετοχή από την ημέρα της πωλήσεως - θα τους τα κάλυπτα εγώ ….. …… ο Δείχτης έδειχνε περίπου 6.000 μονάδες έαν θυμάμε καλά ….

Δυστυχώς χάσανε πολλά… ..

Και είναι άσχημοι οι δαίμονες (και τους ζωγραφίζουν έτσι όλα τα γρημόρια) …. Όσο "άσχημος" μου φάνηκε ένας από τους φίλους μου όταν ήρθε μετά από 3 μήνες – και το χρηματιστήριο είχε κατάρρευσε (αφού είχε μόλις πουλήσει τις μετοχές του με χασούρα τα μισά ) και μου ζήταγε τα λεφτά που του είχα υποσχεθεί λέει ……
είναι κρίμα να χάνεις φίλους ….


Τώρα σχεδόν κανείς δεν συζητάει για αυτά .. και η γνώση που είχε η θεία μου έχει χαθεί…(δεν θυμάται λέει)... το μόνο που ξέρουν είναι έχασαν λεφτά και ότι το χρηματιστήριο είναι τζόγος και ότι τους φάγανε λεφτά….

Έμαθα και μία καινούργια λέξη που δεν την είχα ξανακούσει σε αναφορά τουλάχιστον με τα Οικονομικά - Είναι Εγκλωβισμένοι ….
μα αυτό δεν κάνουν και οι δαίμονες …?

Το έχω ξαναπεί… Μαγεία είναι πρώτα το να δίνεις Σημασία σε κάτι … εάν δεν τα προσέξεις – δεν τους δώσεις σημασία … τα πράγματα δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν μαγικά….

Αλλά η προσοχή των περισσότερων βέβαια είναι από εδω και από εκεί … και στο χαζοκούτι και στα χαζοπεριοδικά και σε βιβλία με “κώδικες” και μαθητευόμενα μαγόπουλα … αλλά αυτοί που τα πουλάνε αυτά έχουν όμως γίνει δισεκατομμυριούχοι … big time....

Γιατί όμως να μην ασχοληθείτε λοιπόν και σεις με τα πραγματικά μαγικά κόλπα....?
όχι μόνο για να μην σας τρώνε τα λεφτά με “μαγικό τρόπο” αλλά να βγάλετε και σεις κάτι … για μία σύνταξη (δεν το βλέπω να μας την δίνει το κράτος) … μια ποιό γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ ρε παιδί μου … ή για να έχετε ποιό ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθείτε με τις μπλαβάτσκιακές σαχλαμαρίτσες , την υψηλήν Θεουργίαν , τις Εσω γκόμενες ή ότι άλλο σας κάνει κέφι

Γιατί μπορεί όλοι να έχουμε μια Εσω-γνώμη για το πως τα πράγματα θα έπρεπε να δουλεύουν (και πράγματι μπορείς να γράψεις ή να πεις ότι θες) , αλλά Economics (ή εκάστοτε Αφθονία ) όμως είναι όπως συνήθως τα πράγματα δουλεύουν

Σε τελική ανάλυση απλά Αριθμοί δεν είναι? ….“κάνεις συγκεκριμένες πράξεις” - και να έχεις συγκεκριμένα αποτελέσματα …

1+1 = 2

Και μια ερώτηση για τα μαγόπουλα που ασχολούνται με Σολομωνικές ( καπνιστή δεν έχει..?)
Αλήθεια..? πως ακριβώς έρχεσαι αντιμέτωπος ή ελέγχεις τον κύριο Αρχι-Δαίμονα της Faustian περιόδου όπου έχουν το ειδικό status (στο σημερινό καπιταλιστικό παράδειγμα) να είναι μη υλική οντότητα με δικαιώματα που ελέγχουν τεράστιες resources και επηρεάζουν δισεκατομμύρια άτομα στον πλανήτη
αλλά συγχρόνως έχουν και “Περιορισμένη Ευθύνη ” ( … για να το σκεφτούμε λίγο Εσωτερικά το “Περιορισμένης Ευθύνης”) Ε.Π.Ε


Γιώργος
"...μα οι δαίμονες είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας – όπως και οι Γερμανοί άλλωστε - και θα πρέπει να συνεργαστούμε μαζί τους ….."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy