ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 15:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 16:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Λοιπόν οι περισσότερες προφητείες κατά την γνώμη σου Windwalker έχουν εκπληρωθεί. ΑΥτες οι προφητείες εκπληρώθηκαν σε ένα διάστημα 1000 σχεδόν χρόνων και μου φαίνεται παράξενο όλες οι υπόλοιπες να ολοκληρωθούν σε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω αλλά εγώ νομίζω ότι τα χρόνια μπορούν να είναι και πάρα πολλά μέχρι εκείνες τις ημέρες.

Πουθενά δεν βλέπω κάτι για αντίχριστο σε αυτές τις προφητείες η κάνω λάθος? Δηλαδή όλα τα σενάρια θα εξελιχθούν σε ένα τόσο σύντομο χρονικό διάστημα η ακόμα και ταυτόχρονα με όλα τα άλλα? Δεν αμφισβητώ τις προφητείες ποιος είμαι εγώ άλλωστε να το κάνω αλλά δεν πολύ πιστεύω ότι είμαστε τόσο κοντά.

Ο Γέροντας Παισιος όντως έχει πει πολλά και ήταν γνωστή η διορατικότητα του και οι ικανότητες που έχει μέσω του Θειου να προμηνύει και να προβλέπει γεγονότα αν όντως μίλησε για την τωρινή εποχή και ότι η πολύ σύντομα θα περάσει σε Ελληνικά χέρια τότε μάλλον θα πρέπει να ιδρώνουμε.

Γίνετε επίσης πολύ συζήτηση για την Πόλη και ότι εκεί θα γίνει ένας χαμός μια κατακόμβη και εγώ αναρωτιέμαι αν γίνουν όλα αυτά πως η Ελλάδα θα μείνει ουδέτερη η δεν θα χτυπηθεί μέσα σε όλο αυτό το χάος? Ούτε η Αλεξανδρούπολη δεν θα αγγιχτεί? Λίγο δύσκολο το βλέπω.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 17:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Οι προφητείες της Μονής Κουτλουμουσίου αφορούν απ' το 1900 και μετά. Βασικά σκεφτόμουνα μήπως η διάρθρωσή τους μπορεί να μας δώσει κάποια πληροφορία για το ανα πόσα χρόνια εκπληρώνεται η κάθε ομάδα προφητειών, αλλά δεν έβγαλα άκρη, γιατί αλλού πάνε ανα χρόνο και αλλού ανα δεκαετία. Χώρια που κάθε ομάδα έχει χάσμα 20-30 ετών.

quote:
Πουθενά δεν βλέπω κάτι για αντίχριστο σε αυτές τις προφητείες η κάνω λάθος? Δηλαδή όλα τα σενάρια θα εξελιχθούν σε ένα τόσο σύντομο χρονικό διάστημα η ακόμα και ταυτόχρονα με όλα τα άλλα? Δεν αμφισβητώ τις προφητείες ποιος είμαι εγώ άλλωστε να το κάνω αλλά δεν πολύ πιστεύω ότι είμαστε τόσο κοντά.

Αυτό παρατήρησα και εγώ. Η μόνη αναφορά για αντίχριστο γίνεται στην προφητεία του Ιωσήφ, αν προσέξεις λέει σε μια φράση:

<<Και προχωρεί ακάθεκτη φθάνει στην Παλαιστίνη / Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου για να γίνη.>>

Περίεργο. Έχει κολλήσει τη φράση "Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου να για να γίνη" δίπλα στο ότι φτάνει στην Παλαιστίνη. Μπορεί να το εννοεί γενικά, χωρίς να μιλάει για τον άνθρωπο αντίχριστο, αλλά γενικότερα για τις σκοτεινές δυνάμεις. Μπορεί όμως και να το εννοεί κυριολεκτικά...

Σχετικά με τον μεσσία Μαιτράγια που έστειλε γράμμα στον Πάππα και σε τόσους ηγέτες ανά τον κόσμο: υποστήριζε ότι το 2008 θα έρθουν οι άνθρωποι με το χρυσό και το αργύριο να τον προσκυνήσουν ως Θεό και να τον αναγνωρίσουν, και ότι το 2010 θα στεφεί βασιλιάς του κόσμου, γι'αυτό και θέλει τον ναό έτοιμο...
Δεν ξέρω γιατί, αλλά η ημερομηνία 2008 εμένα μου κολλάει. Να είναι τυχαίο άραγε που ο <<μεσσίας>> έβαλε αυτή την ημερομηνία;


Μία ερώτηση σε κάποιον του θεωρητικού κλάδου:
13.Αγγλία εις μόνους Σάξονας.
Αυτό πως μπορούμε να το μεταφράσουμε; Sorry αλλά από αρχαία δεν παρασκαμπάζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 01:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Βρήκα το γράμμα του "Μεσσία".

quote:
MESSAGE TO
GEORGE BUSH, PRESIDENT OF THE UNITED STATES,
AND TO POPE JOHN PAUL II

(A COPY – TO PRIME MINISTER OF ISRAEL
ARIEL SHARON)


Esteemed Mr. President,
Your Holiness Pope John Paul II,

The Lord God gave You unlimited power on earth. You must use Your power to prepare mankind for the coming of the Kingdom of Lord Tsevaot on earth (the year 2006)!
This is the Lord God’s demand for You to do so!!!
Before the coming of the Kingdom of Lord Tsevaot on earth, we must build the House of the Lord on the Temple Mount – the Third Temple!
Peace on earth depends on that:
“The glory of this latter house (the Third Temple) shall be greater than that of the former, says the Lord of hosts:
AND IN THIS PLACE I WILL GIVE PEACE,
says the Lord of hosts”.
(Haggay 2:9)
So the earlier we begin building the Third Temple, the earlier the Lord God gives peace on earth!
Both of You must use Your unlimited power to prepare mankind for this glorious event. This is Your debt to the Lord God!
This is the Lord God’s demand for You to do so!!!
The more the Lord God gives, the more He demands!!!
Hallelujah! (Hallelujah = the year 2006).
The year 2006 is the year of the Beginning of the Kingdom of Lord Tsevaot on earth.

1. THE BUILDING OF THE THIRD TEMPLE
“Thus speaks the Lord of hosts, saying, This people say, The time is not come (the year 2004), the time that the Lord’s house should be built. Then the word of the Lord came by Haggay the prophet, saying, It is time for you, yourselves, to dwell in your well timbered houses (2002), whilst this house lies waste?
Now therefore thus says the Lord of hosts; Consider your ways (2001).
You have sown much, and bring in little; you eat, but you have not enough; you drink, but you are not filled with drink; you clothe yourselves, but no one is warm; and he that earns wages earns wages to put them into a bag with holes. Thus says the Lord of hosts; Consider your ways (2001). Go up to the mountain (2002), and bring wood (2003), and build the house (2004) (the Temple); and I will take pleasure in it, and I will be glorified (2003), says the Lord.
You looked for much, and, lo, it came to little; and when you brought it home, I did blow upon it. Why? says the Lord of hosts. Because of my house that lies waste, and everyone of you runs to his own house.
Therefore the heaven over you is restrained from giving dew, and the earth is restrained from giving its produce.”
(Haggay 1:2-10)
“I will shake all the nations (2008), and the costliest things of all the nations shall come (2008); and I will fill this house with glory (2010), says the Lord of hosts. The silver is mine, and the gold is mine, says the Lord of hosts.”
(Haggay 2:7-9)
2. “And the Lord said to Moshe, Write this for a memorial in a book, and rehearse it in the ears of Yehoshua: that I will utterly blot out the remembrance of Amaleq from under the heaven. And Moshe built an altar, and called the name of it Adonay Nissi (the Lord is my Banner:) for he said. Because the Lord has sworn by his throne that the Lord will have war with Amaleq from generation to generation”.
(Exodus 17:14-16)
Amaleq = 1 + 4 + 1 + 2 + 5 + 2 = 15 = 6
Arab = 1 + 2 + 1 + 2 = 6
Hence, Amaleq = Arab


I repeate the words of Lord Tsevaot once more:
“Peace on earth depends on the beginning of the
building of the Third Temple!!!”
Sincerely Yours,
Messiah

February 3, 2002


http://www.greatbiblicalmessiah.com/Appeal_2_E.htm

Κάτι αναφέρει για 2006... κάτι κακό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 02:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
Σχετικά με την ανάλυση της προφητείας της Ιεράς Μονής του Κουτλουμουσίου που έδωσε ο φίλος Windwalker έχω να πω οτι έχω διαβάσει μια άλλη ανάλυση σε ένα βιβλίο όπου όμως ο συγγραφέας γράφει οτι απο την 9η προφητεία (Νέος Ευρωπαικός Πόλεμος) και μετά αναφέρεται στο μέλλον γιατι ο 2ος Παγκόσμιος προφητέυτηκε στο
"7. Εισβολή ξένων στρατευμάτων εξ Αδριατικού πελάγους.Ουαί εις τους κατοικούντας επί της γης, ο Άδης έτοιμος."
Αλλά αυτό μπερδεύει λιγο τα πραγματα με το
"12.Επανάστασις των Ινδιών και χωρισμός αυτώ από της Αγγλίας."


Κάτι άλλο τώρα που με απασχολεί εδώ και πολύ καιρό.
Από όσα έχω διαβάσει, έχω καταλάβει ότι θα ύπαρξουν 1260 ημέρες(3,5 χρονια)στα οποία θα κυβερνάει τον κόσμο ο Αντίχριστος τα οποία θα είναι ουσιαστικά το δεύτερο μέρος μιας επταετίας κατα την οποία θα υπάρχει παγκόσμια δικτατορία-κυριαρχία. Οι 1260 ημέρες μετράνε από την στιγμή που ο Αντίχριστος καταργήσει την θεία κοινωνία (αφού θα επικαλεσθεί ότι είναι ο <<θεός μας>> θα κάνει ότι θέλει-στον υπόλοιπο κόσμο φυσικά) μέχρι την καταδίκη του η οποία θα έρθει μαζί με μια <<βιβλική>> καταστροφή.

Στην επιστολή του ψευτομεσσία γράφει ότι θα είναι έτοιμος ο ναός το 2006 (δείγμα της παγκόσμιας δικτατορίας) επτά γεμάτα έτη πριν τον δεκέμβριο του 2012.
Μπορεί η προφητεία (υπολογισμός μάλλον παρά προφητεία) των Μαγια (η όποιων άλλων την έκαναν) να μην έχει σχέση με τις προφητείες της Ορθοδοξίας αλλά, σύμφωνα με κάποιους επιστήμονες, βασίζεται σε μια θεωρία την οποία μελετάει και η NASA τον τελευταίο καιρό και έχει να κάνει με την γεωμετρία του διαστήματος και την πρόβλεψη μεγάλων καταστροφών. Εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ξέρουμε ότι δεν συμαίνει το τέλος του κόσμου αλλά ουσιαστικά την ανανέωση του πλανήτη μας.

Αν σας ενδιαφέρει θα γράψω περισσότερα απο κάποιες πηγες που έχω.

Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 10:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
Αν σας ενδιαφέρει θα γράψω περισσότερα απο κάποιες πηγες που έχω.

Αν γίνεται καν'το, δεν χάνουμε τίποτα.

quote:
Σχετικά με την ανάλυση της προφητείας της Ιεράς Μονής του Κουτλουμουσίου που έδωσε ο φίλος Windwalker έχω να πω οτι έχω διαβάσει μια άλλη ανάλυση σε ένα βιβλίο όπου όμως ο συγγραφέας γράφει οτι απο την 9η προφητεία (Νέος Ευρωπαικός Πόλεμος) και μετά αναφέρεται στο μέλλον γιατι ο 2ος Παγκόσμιος προφητέυτηκε στο
"7. Εισβολή ξένων στρατευμάτων εξ Αδριατικού πελάγους.Ουαί εις τους κατοικούντας επί της γης, ο Άδης έτοιμος."
Αλλά αυτό μπερδεύει λιγο τα πραγματα με το
"12.Επανάστασις των Ινδιών και χωρισμός αυτώ από της Αγγλίας."

Βασικά, εγώ θεώρησα ότι πρόκειται για την σειρά που τα ανέλυσα, γιατί το 12 είναι ξεκάθαρο: λέει επανάσταση και "χωρισμό" από την Αγγλία, το οποίο είναι και αυτό που έγινε κυριολεκτικά το 1950. Η μόνη προυπόθεση είναι ο χρησμός να ακολουθεί την σειρά που αναφέρει τα γεγονότα, και να μην τα έχει ανάκατα.

quote:
Στην επιστολή του ψευτομεσσία γράφει ότι θα είναι έτοιμος ο ναός το 2006 (δείγμα της παγκόσμιας δικτατορίας) επτά γεμάτα έτη πριν τον δεκέμβριο του 2012.
Μπορεί η προφητεία (υπολογισμός μάλλον παρά προφητεία) των Μαγια (η όποιων άλλων την έκαναν) να μην έχει σχέση με τις προφητείες της Ορθοδοξίας αλλά, σύμφωνα με κάποιους επιστήμονες, βασίζεται σε μια θεωρία την οποία μελετάει και η NASA τον τελευταίο καιρό και έχει να κάνει με την γεωμετρία του διαστήματος και την πρόβλεψη μεγάλων καταστροφών. Εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ξέρουμε ότι δεν συμαίνει το τέλος του κόσμου αλλά ουσιαστικά την ανανέωση του πλανήτη μας.

Εγώ, αν κατάλαβα καλά, το 2006 θα παρουσιαστεί, και το 2008 θα τον αναγνωρίσουν, ενώ το 2010 θέλει τον ναό έτοιμο για να τον στέψουν. Από τις προφητείες όμως έχω την αίσθηση ότι αυτό το σχέδιο θα ακυρωθεί σε πρώτη φάση, και αντ'αυτού ο Θεός θα εγκαθιδρύσει παγκόσμια κυριαρχία της Ορθοδοξίας. :)

Κοίτα στο τέρμα κάτω από αυτήν την προφητεία:
http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/josvat.html
και θα καταλάβεις γιατί το λέω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 01:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ,Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ,ΑΦΟΥ ΔΙΑΔΩΘΕΙ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΙΩΣΗΦ Ο ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΝΟΣ
"Με μιας θα ανάψη η φωτιά από μικρή αιτία/ κραυγή πολέμου έρχεται από τη Βουλγαρία"

ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΗ ΣΚΕΨΗ Ο ΑΓΩΓΟΣ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ.ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΙΣΩΣ ΒΛΑΨΟΥΝ ΤΑ ΡΩΣΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΚΕΙ.

"Και προχωρεί ακάθεκτη, φθάνει στην Παλαιστίνη / Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου για να γίνη."

ΕΔΩ ΒΛΕΠΥΜΕ ΟΤΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ ΘΑ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ(Παλαιστίνη),ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ Η ΣΤΕΨΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ.ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΑΧΗ ΦΩΤΟΣ-ΣΚΟΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΕΛΛΗΝ ΒΑΣΙΛΕΑΣ.ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ-ΡΩΣΙΑΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 17/05/2005 01:25:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Για να στεφθεί ο αντι- βασιλιάς στο Ναό του Σολομώντα, θα πρέπει πρώτα να γίνει ο πόλεμος και να απηυδήσει όλος ο κόσμος και να τον εκλέξουν ως διέξοδο απ' τις καταστροφές, οπότε μάλλον μπορεί να εννοεί ότι τότε θα πρωτοκάνει την εμφάνισή του, και ίσως να εννοεί να στεφθεί βασιλιάς του Ισραήλ στο Ναό, και όχι Βασιλιάς του Κόσμου.

Πως σας φαίνεται το 2006 για τέτοια χρονιά; Η θητεία του Σαρόν πότε λήγει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 14:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Αρχικά θέλω να χαιρετίσω όλους τους καλούς συνομιλητές σε αυτό το forum και αν γίνεται να μου επιτρέψετε να συμμετάσχω και εγώ στην κουβέντα σας. Προσωπικά έχω ασχοληθεί αρκετά με της προφητείες και αυτές τις ημέρες διαβάζω το πακέτο του Λιακόπουλου στο οποίο περιλαμβάνεται και το Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC 2.

Η ουσία για μένα δεν είναι να αναθεματίσουμε ή να υπερθεματίσουμε το Τραχώνι. Αν θέλετε βέβαια μπορώ να σας πω την άποψή μου. Έχοντας τελειώσει το Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC 1 διαπίστωσα όπως κι εσείς ότι η προφητεία αυτή ανακεφαλαιώνει άλλες παλαιότερες και δοσμένες από αγαπητούς και δημοφιλείς αγίους ή γέροντες (Παΐσιος, Ταράσιος, Μεθόδιος, Ανδρέας ο σαλός, Πατροκοσμάς, Λέων Σοφός κτλ). Όλοι αυτοί προφητεύουν την ανακατάληψη της Πόλης και της Μικρασίας αλλά και τον ερχομό του αγίου Βασιλέα τον οποίο ορισμένοι εξ αυτών ονομάζουν Ιωάννη. Δε μας λένε όμως ότι αυτός θα αντιμετωπίσει τον αντίχριστο στον Αρμαγεδδώνα, αυτό φαίνεται μόνο στο Τραχώνι. Γνωρίζετε μήπως εσείς αν κάποιοι από τους παραπάνω αγίους ή κάποιος άλλος έχει προειπεί πως ο άγιος Βασιλέας θα νικήσει τον αντίχριστο;

Το δεύτερο ερώτημά μου και σχόλιο σχετικά με το Τραχώνι είναι πως
έχει ένα πολύ αδύνατο σημείο, τις δοσμένες ημερομηνίες. Λέει π.χ. ότι ο βασιλέας θα βασιλεύσει για 24 χρόνια και κάτι μήνες και ότι το έργο του θα ολοκληρωθεί το 2024 ενώ αλλού λέει το 2022. Μα αν είναι έτσι δεν έπρεπε ήδη από το 1999 να έχει αναδειχθεί και να έχουμε πάρει την Πόλη; Ίσως και να είναι χαζή η απορία μου αλλά σκέφτηκα να την πω. Όσοι έχετε το βιβλίο προσέξτε το αυτό.

Αλλού λέει ότι το 1999 θα ελευθερωθεί η Κύπρος κι αλλού ότι τότε στις 9.7.1999 θα παρθεί η απόφαση. Εκτός και αν οι ημερομηνίες άλλα συμβολίζουν και οι ερμηνευτές τους έχουν κάνει λάθος.

Το βασικότερο ερώτημα για μένα είναι το εξής. Τραχώνι - ξετραχώνι συμφωνούμε όλοι ότι οι καιροί είναι περίεργοι και πως πραγματικά ο καιρός γαρ εγγύς όσον αφορά τον αντίχριστο και το χάραγμα. Ο Θεός όμως θα προστατεύσει τον κόσμο και συγκεκριμένα εμάς τους Έλληνες ορθοδόξους χριστιανούς; Δε σας κρύβω ότι πολλές φορές με τρομάζει η σκέψη να ζήσω αυτά τα γεγονότα, από την άλλη όμως βρίσκω παρηγοριά στο γεγονός ότι όποιος ελπίζει στο Χριστό, Αυτός δε τον αφήνει μόνο του.

Ο Θεός μαζί μας αδέρφια+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 17:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Θα ήμουν ο Αντίχριστος και θα έστελνα γράμμα στον Μπους, λες και είμαι 5 χρονών παιδάκι (αν και τα όσα έγραφε το γράμμα, ταιριάζαν σε 5 χρ. παιδάκι). Ή πρόκειται να την πέσω στην Γη, να αρχίσει η βασιλεία μου και θα ξέρετε εσείς ποιος είμαι. Νομίζετε... Άμα πάρει κανείς χαμπάρι τίποτα, γράψτε μου . Και τώρα που το σκέφτομαι, μήπως ξέρουμε ποιος κυβερνά πραγματικά σήμερα, για να ξέρουμε ποιος θα κυβερνά τότε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 20:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos
Εκπλήρωση των προφητειών με μάλλον, μπορεί και ίσως. Συμφωνώ απόλυτα.
Άλλωστε οι ορθόδοξοι είναι οι καλοί της ιστορίας με τους κακούς να συντρίβωνται. Δεν λένε ποιός θα ευλογήσει τα όπλα???
Ο αντίχριστος θα στραφεί και εναντίον των βουδιστών, μωαμεθανών... κλπ ή θα περιλάβει μόνο το ποίμνιο???

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrysanthos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 20:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrysanthos
Παρακολουθω εδω και αρκετο καιρο αυτο το φορουμ και ειδικα αυτη τη συζητηση!
Σαν ελληνοκυπριος και βλεποντας τις αναφορες που γινονται για την Κυπρο και το Τραχωνι να πω και εγω μερικα.
Πριν απο τα συμβαντα στο Τραχωνι, ισως λιγοτερο απο ενα χρονο πριν σε
πολλες εκκλησιες της Κυπρου δακρυζαν οι εικονες της Παναγιας.Μιλαμε για γυρω στις 7 εκκλησιες μπορει και παραπανω.Τα γεγονοτα εκεινων των ημερων ειχαν συνταραξει πολυ κοσμο.
Μετα ειχαμε το Τραχωνι.Κατα ποσον προκειται για απατη η οχι δεν το ξερω, ο Νικος ομως μιλα για αυτοπτες μαρτυρες.Θα ψαξω το θεμα καλυτερα οταν θα ειμαι Κυπρο σε ενα μηνα, τωρα ειμαι εκτος.
Τρεφοντας πολυ σεβασμο και για το Αγιο Ορος το οποιο ελπιζω να επισκεφτω συντομα εχω να σας διηγηθω κατι που συνεβηκε στον θειο της φιλης μου που ηταν επισκεπτης πριν 2 χρονια.
Μαζι με μια παρεα περπατουσαν στο περιβολι-κηπο της Παναγιας.Σαν περπατουσαν λεει ο ενας, 'αχ και να ειχα ενα μηλο τωρα'.Και ξαφνικα μπροστα τους ειδαν ενα μηλο τη στιγμη που δεν υπηρχε μηλια τριγυρω.
Πανικος!!
Ακομα συζητωντας με ενα μοναχο, λεει στον ενα απο αυτους ξαφνικα.Εχεις διαπραξει φοβερο αμαρτημα.Πηγες με αλλοθρησκη στα κατεχομενα...Τωρα θα μου πειτε απο σεξουαλικα αμαρτηματα αλλο τιποτε παντως αυτο του ειπε ο γεροντας και ο τυπος εμεινε καγγελο.
Ο ιδιος γεροντας τους ειπε οτι δεν θα φυγουν κανονικα οπως σχεδιασαν απο το Αγιο Ορος και οτι θα φυγουν με αλλο καραβι λογω θαλασσοταραχης.Εγινε και αυτο.
Εχοντας για παραδειγμα αυτο το περιστατικο με ενα γεροντα της μονης μαλλον θα πρεπει να περνουμε πιο σοβαρα τις προφητιες ετσι οπως μας τις εδωσαν οι προηγουμενοι και ειδικα ο NIKOSGR.Ευχαριστουμε!
Επισης πιο σοβαρα θα πρεπει να περνουμε την Ορθοδοξια γενικα.Αν ψαξουμε για αποδειξεις της παρουσιας του Θεου αν δεν τη νιωθουμε μεσα μας τοτε η ερευνα και η μελετη θα μας φωτισουν.
Νομιζω πολλοι "ψαγμενοι" ισως βρουν την πραγματικη αληθεια που αναζητουν.
Αν το εθνος μας παντως ευλογηθει απο το Θεο οπως μιλουν οι προφητιες τοτε θα ζησουμε εκπλητικα γεγονοτα και θα αναγεννηθουμε.Ας περιμενουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 21:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν το λέω από ταπείνωση αλλά τι έχουμε εμείς σαν λαός που έχει κάτι το ιδιαίτερο? Οι Έλληνες είναι κουτοπόνηροι, κακοπροαίρετη, ζηλιάρηδες, δεν θέλουν τον γείτονα να προκόβει και άλλα χίλια δυο.
Αν όντως ισχύουν όλα αυτά για τον ΕΛληνισμο τότε ο Θεός έχει πολύ μεγάλη αγάπη για τους ανθρώπους περισσότερη από τι φανταζόμουν.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 22:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν το λέω από ταπείνωση αλλά τι έχουμε εμείς σαν λαός που έχει κάτι το ιδιαίτερο? Οι Έλληνες είναι κουτοπόνηροι, κακοπροαίρετη, ζηλιάρηδες, δεν θέλουν τον γείτονα να προκόβει και άλλα χίλια δυο.
Αν όντως ισχύουν όλα αυτά για τον ΕΛληνισμο τότε ο Θεός έχει πολύ μεγάλη αγάπη για τους ανθρώπους περισσότερη από τι φανταζόμουν.


Φίλε ήφαιστε, έχουμε κάτι το ιδιαίτερο.
Δεν λέω εγώ ότι είμαι καλοί άνθρωποι, καλοί χριστιανοί, ή οτιδήποτε άλλο που να μας "ανεβάζει" σε σχέση με τους άλλους, αλλά...
Τυχαίνει να είμαστε οι απόγονοι μιας αυτοκρατορίας που ήταν φορέας του χριστιανισμού για 1100 περίπου χρόνια. Ο λαός ταυτίστηκε με τον χριστιανισμό όσο κανένας άλλος. Ακόμα και οι λατίνοι της Δύσης δεν ήταν τόσο προσκολλημένοι στην χριστιανική πίστη όσο εμείς. Και πιο μετά, επί Τουρκοκρατίας, μέσα από τόσους διωγμούς και δεν πετάξαμε από πάνω μας την χριστιανική ταυτότητα. Αντιθέτως μάλιστα, μέσα από τόσες δοκιμασίες, και η Ελλάδα είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό χριστιανική (98%). Ασχέτως πόσων καρατίων είμαστε, πιστεύω πως λίγο να σφίξουν τα πράγματα με την Τουρκία, δεν αργούμε να ξαναγυρίσουμε στις χριστιανικές μας ρίζες.

Έχει λόγο ο Θεός να μας χρησιμοποιήσει ως λαό. Μην ξεχνάμε ότι η αναλαμπή της Ορθοδοξίας μπορεί να έρθει μόνο από έθνος που έχει την Ορθοδοξία, και το κατεξοχήν ορθόδοξο έθνος είμαστε εμείς. Έχουμε διατηρήσει την μορφή της αρχαίας Εκκλησίας σε πολύ μεγάλο βαθμό, τόσο εξωτερικά (στην διάρθρωση), όσο και εσωτερικά (στο δόγμα). Είναι λογικό ο Θεός να θέλει να διαλέξει εμάς ως πρότυπο για την διάδοση του Χριστιανισμού.

Και στο κάτω κάτω μην το παίρνουμε ότι ο θεός μας αγαπάει παραπάνω απ' τους άλλους. Όργανα θα γίνουμε, δεν θα το κάνει για να διαδωθεί ο ελληνισμός, αλλά για να διαδωθεί ο Χριστιανισμός.

quote:
Θα ήμουν ο Αντίχριστος και θα έστελνα γράμμα στον Μπους, λες και είμαι 5 χρονών παιδάκι (αν και τα όσα έγραφε το γράμμα, ταιριάζαν σε 5 χρ. παιδάκι). Ή πρόκειται να την πέσω στην Γη, να αρχίσει η βασιλεία μου και θα ξέρετε εσείς ποιος είμαι. Νομίζετε... Άμα πάρει κανείς χαμπάρι τίποτα, γράψτε μου . Και τώρα που το σκέφτομαι, μήπως ξέρουμε ποιος κυβερνά πραγματικά σήμερα, για να ξέρουμε ποιος θα κυβερνά τότε.

Πάντως είναι πάρα μα πάρα πολύ περίεργο που αυτή η επιστολή στάλθηκε στον Πάππα, δεν συμφωνείς; Μήπως δεν έχει ως σκοπό να ενημερώσει τον Πάππα;
Ειλικρινά σου λέω, δεν γνωρίζω. Έτσι το παρέθεσα, μήπως και έχει σχέση.

Edited by - WindWalker on 17/05/2005 22:19:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΧΩΝΙ...
ΤΟ 2022 ΛΕΕΙ, ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ,ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2024 ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΔΩΘΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΑΚΟ ΜΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ.

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ(ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ)ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ "Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΝ ΙΠΠΟ ΛΕΥΚΟΥ".ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΑΡΜΑΓΕΔΔΟΝ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΣΧΟΒΙΤΕΣ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΝ.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΤΑΥΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙ,ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΝΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΗΝ ΓΗ.Η ΛΟΓΙΚΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΛΜΙΣΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΕΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΝΑΔΕΙΞΗΣ-ΚΑΤΑΔΕΙΞΗΣ.
"ΘΑ'ΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΠΙΣΤΟ" ΕΛΕΓΕ Ο ΠΑΙΣΙΟΣ...


quote:
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν το λέω από ταπείνωση αλλά τι έχουμε εμείς σαν λαός που έχει κάτι το ιδιαίτερο? Οι Έλληνες είναι κουτοπόνηροι, κακοπροαίρετη, ζηλιάρηδες, δεν θέλουν τον γείτονα να προκόβει και άλλα χίλια δυο.
Αν όντως ισχύουν όλα αυτά για τον ΕΛληνισμο τότε ο Θεός έχει πολύ μεγάλη αγάπη για τους ανθρώπους περισσότερη από τι φανταζόμουν

ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΔΟΓΜΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ(ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΙΤΡΑΓΙΑ,ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ)ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ,ΣΥΝΕΠΩΣ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΑΖΕΣ,ΩΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΛΙΚΙΑ.

ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ...ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΤΟΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗ...ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ.

ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ.ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΛΙΕΣ ,ΨΩΜΙ,ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΣΦΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΖΩΟ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΤΡΥΠΤΙΧΟΥ "ΤΣΙΓΑΡΟ-ΚΑΦΕΣ-ΓΚΟΜΕΝΑ!!!
(ΕΚΤΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ)

ΚΑΤΟΠΙΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ,Η ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΕΞΩΧΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ,ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4,000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ,ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΕΤΕ....

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 18/05/2005 01:07:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
ΚΑΤΟΠΙΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ,Η ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΕΞΩΧΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ,ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4,000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ,ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΑ.

Εγώ θα κάνω απόθεμα στη ζάχαρη και στον καφέ γιατί είμαι εθισμένος.

Μη φοβάσαι ρε Νίκο, θα το χακέψουμε το χάραγμα-τσιπάκι και δεν θα το βάζει κανένας γιατί θα είναι αναξιόπιστο (βλέπεις έχουμε και ταλέντο να φτιάχνουμε άχρηστα κυκλώματα εμείς), και η δικτατορία του αντι- θα καταρεύσει προτού καν αρχίσει!!!

Φυσικά κάνω πλάκα (και δεν πρέπει, αλλά χωρίς καλαμπούρι δεν γίνεται δουλειά).

Μας χρωστάς και μια ολόκληρη προφητεία του Αγίου Ανδρέα ρε συ Νικολή που μας υποσχέθηκες, ελπίζω να μην μας απογοητεύσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
Όταν εβασίλευσε ο υιός του Μεγάλου Κωνσταντίνου Κωστάντιος
έφερε το λείψανο του πατρός του από την Νικομήδεια στην Κωνστανινούπολη (338 μ.Χ)
και έθαψε αυτό στο ναό των Αγίων Αποστόλων. Επάνω από το σκέπασμα του τάφου του
Μ. Κωνσταντίνου ευρέθησαν σοφότατοι άνδρες αγιασμένοι και προορατικοί και έγραψαν
έναν κωδικοποιημένο χρησμό.Η επιγραφή αυτή ήταν ένα αίνιγμα επί 11 αιώνες
μέχρι το 1438 οταν ο Γεώργιος Σχολάριος ,ο μετέπειτα Πατριάρχης Γεννάδιος,
την αποκρυπτογράφησε.

Παρακάτω παραθέτω την επιγραφή κωδικοποιημένη και έτσι όπως την ερμήνευσε
ο Γ. Σχολάριος,

Τ. πτ τ Ιδτ. η β.σλ τ. Ισμ λ.
Τη πρώτη της Ινδίκτου η βασιλεία του Ισμαήλ

ο κλμν Μ.αμθ μλ δ. ν τρπσ.
ο καλούμενος Μωάμεθ μέλλει δια να τροπώση

γν τ πλολγ. τ επτλφ κρτσ.
γένος των παλαιολόγων την επτάλοφην κρατήσει

εσθ βσλσ εθν πμπλ, κτρξ, κ.
έσωθεν βασιλεύσει έθνη πόμπολα κατάρξει και

τ. νς ερμ μχρτ Εξν Πντ
τας νήσους ερημώσει μέχρι του Εύξεινου Πόντου

Ισ.γν πθσ τ ογδ τ Ιδκτ
Ιστρογείτονας πορθήσει, την ογδόη της Ινδίκτου

Πλπνσ κτξ τ. εντ τ Ιδκτ
Πελοπόννησον κατάρξει την ενάτη της Ινδίκτου

ε βρ τ' μρ μλ δν στρτσ τ
εις τα βόρεια τα μέρη μέλλει δια να στρατεύσει τη

δκτ τ. Ι.δκτ τ Δλμ. τρπσ
δεκάτη της Ινδίκτου τους Δαλμάτας τροπώσει

πλ επσψ ετ χν τ Δλμ Πλ
πάλιν επιστρέψει έτι χρόνον τοις Δαλμάταις πόλεμ-

μ εγρ μγ. μρκ τ στβν. κτ
μον εγείρει μέγαν μερικόν τε συντριβήναι και τα

πθ κτφλ σνδ τ εσπρ δθλ
πλήθη και τα φύλα συνοδοί των εσπερίων δια θαλάσ-

σ κ ξρ τ πλμ σνψ κ τε Ισ
σης και ξηράς τον πόλεμον συνάψουν και τον Ισ-

μλ τρπσ.
μαήλ τροπώσουν.


Τ δ απγν. ατ βσλσ. ελτ
Το δε απόγονον αυτού βασιλεύσει έλαττον

μκρ ολγ. Τδ ξθν γν αμ μτ
μικρόν ολίγον. Το δε ξανθόν γένος άμα μετά

τ πρκτρ ολν Ισμλ τρπσ τ επ
των πρακτόρων όλων Ισμαήλ τροπώσουν την Επ-

τλφ επρν μττ πρνμν ττ. πλ
τάλοφων επάρουν μετά των προνομίων τότε πόλε-

μ εγρ εφλ. ηγρωμ μχ τπ
μον εγείρουν έμφυλον ηγριωμένων μέχρι της πεμ-

πτ ωρ κ φν βησ ττν στ στ
πταίς ώρας και φωνή βοήσει τρίτον στήτε στήτε

στ. μτ φβ. σπστ πλ σδ
στήτε. μετά φόβου σπεύσατε πολλά σπουδαίως

ετ δξ τ μρ αδρ ερτ γν θμ
εις τα δεξιά τα μέρη άνδρα ευρήτε γενναίον θαυμα-

στν κ ρμλ. τ τ εξτ δσπτ φ
στόν και ρωμαλαίον τούτο έξετε δεσπότην. φί-

λ γ εμού υπχ κ ατ πρλβν
λος γαρ εμού υπάρχει και αυτόν παραλαβόντες

θλμ εμ πλρτ.
θέλημα εμόν πληρούται.


Ζητώ συγγνώμη για την καθαρεύουσα αλλά έτσι το βρήκα
το κείμενο.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τους χρονολογικους
προσδιορισμους στην αρχή της επιγραφής.Από όσο γνωρίζω μια Ινδικτος
ισούται με 15 έτη.Εφόσον η πόλη έπεσε το 1453 ,15 χρόνια
μετά το 1438(χρονολογία αποκρυπτογράφησης), η χρονολόγιση
που χρησιμοποιήται στην προφητεία αυτή φαίνεται να έχει
σημείο αφετηρίας την χρονολογία αποκρυπτογράφησης της
επιγραφής από τον Γ. Σχολάριο πράγμα το οποίο σε εμένα
τουλάχιστον μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο!!

Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΩΧΧΧΧ
ΗΛΠΙΖΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΓΑΤΕ!
ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5-7 ΣΕΛΙΔΕΣ....
ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΡΑΤΩ ΣΕ ΑΓΩΝΙΑ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΒΔΕΛΥΓΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑΣ -Η ΛΙΛΙΘ- ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΙΖΕΙ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΨΕΙ ΟΛΑ!
ΤΑ ΛΥΨΑΝΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ, ΤΑ ΙΕΡΑ ΣΚΕΥΗ ΚΤΛ.
ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ "ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΕΣ."(ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΤΟΥ ΧΑΡΑΓΜΑΤΟΣ)

ΤΟΤΕ ΛΕΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΗ.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ...ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ,ΠΟΥ ΣΦΡΑΓΙΣΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΤΩΝ ΜΑΚΕΔΩΝ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΚΙΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΤΑ "ΡΥΠΑΡΑ ΕΘΝΗ" ΜΕ ΤΟΥΣ 72 ΒΑΣΙΛΕΙΣ.

ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΜΑ Ε?

ΥΓ:ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ!

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 18/05/2005 01:37:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 02:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
Παιδιά, έχει διαβάσει κανείς σας Κομφούκιο (551-479 π.Χ);
Κάποιες από τις προβλέψεις για την χρονικη περίοδο κοντά στο 2000μ.Χ
θυμίζουν έντονα αποκάλυψη.

"Μεταξύ των ανθρώπων της δύσεως και της ανατολής θα διεξαχθεί
ένας γενικός πόλεμος στον οποίο θα χρησιμοποιηθεί ένα τρομακτικό
όπλο που θα ανατρέπει τους νόμους της φύσης. Για τρεις μέρες τον
Απρίλιο ο ήλιος θα χάσει το φως του ρίχνοντας τον Κόσμο στο σκοτάδι.
Μέσα σε αυτό το μυστηριώδες σκοτάδι παράξενα πνεύματα θα περιφέρονται
σπέρνοντας το κακό. Διαπεραστικές κραυγές τρόμου θα σκίζουν τον αέρα και
πολλοί θα παρακαλούν να πεθάνουν. Τον Ιούλιο η μητέρα όλων των ηλιακών
σπινθήρων θα κατακάψει τη γη και όλες οι νέες μηχανές του ανθρώπου θα
σταματήσουν.
"

Ειδικά το τελευταίο θυμίζει κάτι που είχε πει ο Λιακόπουλος και παρουσιάζεται εδώ http://english.pravda.ru/science/19/94/377/14910_solar.html

Και κάτι άλλο τωρα,
Αυτό με τα ρυπαρά έθνη φαίνεται πολυ απλα στην αποκάλυψη στο
"Ε'3. και ουδεις εδύνατο εν τω ουρανω ουδε επι της γης ουδε υποκάτω της γης ανοιξαι το βιβλίον ουτε βλέπειν αυτό".
Και σε άλλα σημεία φαίνεται ότι εκτός από εμάς που βρισκόμαστε επί της γης, υπάρχουν και κάποιοι στον ουρανό (ίσως εννοεί τον παράδεισο)
αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι κάτω από την γη.

Έτσι και αυτή η Λιλιθ κάψει τα λείψανα των αγίων μας θα την κρεμάσουμε στο σύνταγμα μαζί με τον Μαιτράγια.Και η φράση που κολάει
εδώ είναι "γ..ω τον αντίχριστό της"!

Αρε Νίκο μας τρέλανες πάλι βραδυάτικα!!

Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 10:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
φίλε Νίκο μια ερώτηση έκανα και εσύ αμέσως πήρες θέση άμυνας (ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ). Ερευνάτε τας γραφάς δεν έλεγε ο Χριστός; Δεν είμαι αντίθετος με το Τραχώνι φίλε Νίκο. Απλά ήθελα να λύσω αυτή μου την απορία γιατί κάτι δεν κολλάει με τα 24 χρόνια του βασιλέα Ιωάννη και το 2022 που θα έχει ολοκληρώσει το έργο του. Πρακτικά αυτό δε σημαίνει ότι από το 1997 θα έπρεπε να έχει εμφανιστεί; Μήπως συνεχίσει τη βασιλεία, κυβέρνηση όπως θες πες το και μετά;

Εγώ πάλι φίλε Νίκο χωρίς τσιγάρα και καφέ θα ζήσω γιατί μου τα έχουν ήδη κόψει, χωρίς την σε 10 μέρες γυναίκα μου πιστεύω ότι με τη βοήθεια του Θεού θα επιζήσω. Χωρίς το Θεό όμως, σκούρα τα πράγματα.

Αρκετά χρήσιμη και η πληροφορία του Χρύσανθου σχετικά με τις εικόνες της Παναγίας. Άραγε ξέρει κανείς άλλος από εδώ ανάλογα θαύματα εκείνη την εποχή πριν την προφητεία του Τραχωνίου;

Σχετικά με οπτασίες για την κρίση μπορώ να σας βάλω να δείτε την οπτασία του αγίου Ιωάννου της Κροστάνδης σχετικά με τον αντίχριστο, την οπτασία του αγίου Νήφωνος για την κρίση της 2ας παρουσίας και έχω ακόμη ολόκληρη την εσχατολογική ενόραση του ρουμάνου μοναχού που την ανέφερε και κάποιος συνομιλητής εδώ.

Δείτε τώρα και τους στίχους ενός γνωστού παλιού τραγουδιού της Νανάς Μούσχουρη με τίτλο αλληλούια :

κάποια Κυριακή
σε παραλία ερημική
πάτησαν τη γη
του κάτω κόσμου οι κυνηγοί

Αλληλούια Αλληλούια αλληλούια
Αλληλούια Αλληλούια
Αλληλούια Αλληλούια αλληλούια
Αλληλούια

δύσκολοι καιροί
να τους αντέξει ποιος μπορεί
μάτωσαν τη γη
του παραδείσου οι ναυαγοί

Λέτε να χει σχέση με τα μελλούμενα;

Να είστε όλοι καλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 11:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker

quote:
"Μεταξύ των ανθρώπων της δύσεως και της ανατολής θα διεξαχθεί
ένας γενικός πόλεμος στον οποίο θα χρησιμοποιηθεί ένα τρομακτικό
όπλο που θα ανατρέπει τους νόμους της φύσης. Για τρεις μέρες τον
Απρίλιο ο ήλιος θα χάσει το φως του ρίχνοντας τον Κόσμο στο σκοτάδι.
Μέσα σε αυτό το μυστηριώδες σκοτάδι παράξενα πνεύματα θα περιφέρονται
σπέρνοντας το κακό. Διαπεραστικές κραυγές τρόμου θα σκίζουν τον αέρα και πολλοί θα παρακαλούν να πεθάνουν. Τον Ιούλιο η μητέρα όλων των ηλιακών σπινθήρων θα κατακάψει τη γη και όλες οι νέες μηχανές του ανθρώπου θα σταματήσουν."

Για ρίξε μια ματιά στην 4η σάλπιγγα της αποκάλυψης και πες μου αν παρατηρείς ομοιότητες!
Ωραίος ο Κομφούκιος, αλλά ελπίζω να μην έκανε και αυτός ταξιδάκια στην Κων/πολη όπως ο Νοστράδαμος, που τα βρήκε όλα έτοιμα και τα μπουρδούκλωνε.

Φίλε Pontios, η προφητεία σου έχει σε μεγάλο βαθμό επαληθευτεί, άμα κοιτάξεις προς τη μέση είναι σαν να περιγράφει την Οθωμανική Αυτοκρατορία το 1500-1600 που βγήκε ως την Αυστρία πάνω, μέχρι που πήρε τον π***** απ'τους Αψβούργους στην Αυστρία και απ' τους Ισπανούς-Βενετούς-Βατικανό στο Lepanto και αναγκάστηκε να αναδιπλωθεί.
Είναι φοβερό πάντως πως ένα κείμενο σαν και αυτό μπορεί να βγάζει τέτοιο νόημα.


quote:
ΩΧΧΧΧ
ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΡΑΤΩ ΣΕ ΑΓΩΝΙΑ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΒΔΕΛΥΓΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑΣ -Η ΛΙΛΙΘ- ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΙΖΕΙ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΨΕΙ ΟΛΑ!
ΤΑ ΛΥΨΑΝΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ, ΤΑ ΙΕΡΑ ΣΚΕΥΗ ΚΤΛ.
ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ "ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΕΣ."(ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΤΟΥ ΧΑΡΑΓΜΑΤΟΣ)

ΤΟΤΕ ΛΕΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΗ.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ...ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ,ΠΟΥ ΣΦΡΑΓΙΣΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΤΩΝ ΜΑΚΕΔΩΝ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΛΑΚΙΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΤΑ "ΡΥΠΑΡΑ ΕΘΝΗ" ΜΕ ΤΟΥΣ 72 ΒΑΣΙΛΕΙΣ.

ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΜΑ Ε?


ΥΓ: Το όνομα Λίλιθ το αναφέρει χαρακτηριστικά; Μήπως είναι συμβολικό;
Σόρρυ, αλλά τι σόι αντι- θα είναι αυτός που θα μας κουβαλήσει και τη μαμά να μας βρίζει κι από πάνω. Φαντάζομαι τι μαμόθρεφτο θα είναι.

Όταν λέμε θα διαλύσει την Πόλη, εννοούμε την Κων/πολή; Λέω γιατί τόσο κόπο θα κάνουν (οι Ρώσοι, :) ) για να την ξαναπάρουμε, κρίμα δεν είναι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 12:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
ίσως να εννοεί και τα Ιεροσόλυμα φίλε WindwalkerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 12:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
quote:
Ωραίος ο Κομφούκιος, αλλά ελπίζω να μην έκανε και αυτός ταξιδάκια στην Κων/πολη όπως ο Νοστράδαμος, που τα βρήκε όλα έτοιμα και τα μπουρδούκλωνε.

Από ότι ξέρω ο Κομφούκιος έζησε τον 5ο αιώνα π.Χ, οπότε δεν θα μπορούσε ουτε να έχει δεί την Βασιλεύουσα ούτε να έχει διαβάσει την αποκάλυψη ,ακόμα και αν ταξίδευε.

Σχετικά, με την Λίλιθ υπάρχει ένα ενδιαφέρον site :http://ccat.sas.upenn.edu/~humm/Topics/Lilith/lilith.html
με αναφορές για αυτήν στη γένεση ,στα χειρόγραφα της Νεκράς θάλασσας, στο έπος του Γκιλγκαμές και σε άλλα.
Το όνομά της προφανώς είναι συμβολικό για να θυμίζει αυτήν που γράφουν τα γραπτα.

Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 15:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Σας παραθέτω την παρακάτω οπτασία - προφητεία του αγίου Ιωάννου της Κροστάνδης όπως ακριβώς την είχα λάβει :

ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ ΤΗΣ ΚΡΟΣΤΑΝΔΗΣ ΣΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΟΙΜΗΘΗ ΠΙΑ ,ΟΤΑΝ ΖΟΥΣΕ ΤΟ 1908 ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΣΕ ΟΡΑΜΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΙΟ ΤΟΥ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΤΟΥ ΣΑΡΩΦ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ , Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟ 1908 ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟΥΣΕ ΛΥΣΣΑΛΕΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΑΦΗΣΕΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΣ ΚΡΟΣ.
ΗΤΑΝΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΟΡΑΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΥΡΙΣΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ 3 ΦΟΡΕΣ. ΕΠΕΙΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΟΣ. ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ 2 ΑΓΙΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ 3 ΣΕΙΡΕΣ ΚΕΡΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΣΑ. ΜΠΗΚΑΝ ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΘΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΘΟΤΑΝ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ, ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΒΙΟ ΑΓΙΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ. ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΛΕΞΙΣ Ο ΑΓΙΟΣ<<ΗΤΑΝ ΨΗΛΟΣ ΜΕ ΜΑΥΡΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΚΑΡΒΟΥΝΑ, ΠΟΝΗΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΜΑΥΡΗ ΜΥΤΕΡΗ ΓΕΝΕΙΑΔΑ ΚΑΙ ΝΥΧΙΑ ΣΑΝ ΤΗΣ ΤΙΓΡΕΩΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΙΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΠΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΚΟΡΟΝΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ>>. ΜΕΤΑ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ <<ΤΕΝΤΩΘΗΚΕ>> ΚΑΙ ΑΠΛΩΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΝ. ΟΜΩΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΥΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΕ ΟΠΩΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ 10ΧΡΟΝΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥΣ. ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΛΕΕΙ <<ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΕΦΤΑΝΕ ΩΣ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΧΑΛΙΝΑΡΙΩΝ ΤΩΝ ΙΠΠΩΝ>> ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΧΤΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΕΡΙΓΥΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.
ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΓΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ <<ΡΕΜΑΛΙ>> ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ.

Άρκετες ερμηνείες σχετικά με τον αντίχριστο και το χάραγμα μπορείτε να δείτε στο www.fora.gr/666 κι επιλέγετε ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ. Υπάρχουν βέβαια και οι ασόβαροι αλλά αρκετές από αυτές είναι αρκετά καλές.

Σχετικά με τους Ρώσους και τις διάφορες προφητείες ρίξτε μια ματιά στην ιστοσελίδα www.pigizois.gr και πηγαίντε στην κατηγορία ΦΩΤΟΘΗΚΗ όπου έχει ορισμένες ενδιαφέρουσες φωτογραφίες.

Σας παραθέτω και την ενόραση του ρουμάνου αγίου Καλλινίκου:

Πρόκειται για ένα όραμα ενός επίσης αγίου ιεράρχου, του Αγίου Καλλινίκου από την Ρουμανία, ο οποίος έζησε στα κοντινά μας χρόνια (1787-1868 ).

Πρίν εκλεγεί Επίσκοπος στο Ρίμνικ ο Αγιος Καλλίνικος ήταν επί 31 χρόνια ηγούμενος στο Μοναστήρι Τσερνίκα που ευρίσκεται πλησίον του Βουκουρεστίου, την πρωτεύουσα της Ρουμανίας. Σήμερα στην κεντρική εκκλησία (Καθολικό) ευρίσκονται τα λείψανα του, τα οποία αδιάκοπα θαυματουργούν και θεραπεύουν κάθε είδους σωματικές και ψυχικές ασθένειες.

Η ζωή του Αγίου Καλλίνικου γράφτηκε από το στενότερο μαθητή του, τον Αρχιμανδρίτη Αναστάσιο Μπαλντοβίν, ο οποίος την άκουσε από το στόμα του. Είδε και πολλά άλλα θαυμαστά γεγονότα της ζωής του Αγίου Γέροντος του, από τα οποία, καθώς αναφέρει, ένα πολύ μικρό μέρος έγραψε προς ωφέλεια των πνευματικών του αδελφών.

Προς καλλίτερη κατανόηση του μνημονευόμενου γεγονότος αναφέρω ότι το μοναστήρι Τσερνίκα ευρίσκεται σε πεδινή περιοχή, όπου υπάρχουν και δυο νησάκια, μέσα στην κοίτη του ποταμού Κολεντίνα: το νησί του Αγίου Νικολάου και το του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου.

Το έτος 1832, όταν έγινε το αποκαλυπτικό αυτό όραμα, το μοναστήρι Τσερνίκα ευρισκόταν τότε, στο νησί του Αγίου Νικολάου, ενώ το σημερινό, πού βρίσκεται στο νησί του Αγίου Γεωργίου, δεν είχε κτισθή ακόμη.

Ο στάρετς Καλλίνικος είχε αναγνωρισθεί από όλους ως άγιος άνθρωπος, μεγάλος ασκητής, και με σπουδαία πνευματικά χαρίσματα. Γι’ αυτό καί είχε συγκεντρώσει τριγύρω του ένα μεγάλο πλήθος μοναχών και τα κελιά στο νησί του Αγίου Νικολάου ήταν ανεπαρκή για όλους.

Σκέφθηκε λοιπόν ό στάρετς, να φτιάξει ένα μεγαλύτερο μοναστήρι στο διπλανό νησί του Αγίου Γεωργίου.

Κατά Θεία ευδοκία, τότε ακριβώς ο ηγούμενος έλαβε ένα μεγάλο ποσό χρημάτων, για την ίδρυση μιας μονής. Δεν του έμενε πλέον τίποτε άλλο, παρά νά αρχίσει αυτό το έργο. Είχε όμως κάποια αμφιβολία. Τι είχε συμβεί;

Εκείνο τον καιρό στη Ρουμανία είχε διαδοθεί ότι σύντομα, δηλαδή το έτος 1848, θα γίνει το τέλος του κόσμου. Γεγονός πάντως που συνέβη και είναι γνωστό, είναι ότι το 1848 ήταν έτος επαναστάσεων και κοινωνικών μεταβολών σέ ολόκληρη την Ευρώπη.

Σκεπτόμενος αυτά, ημέρα και νύκτα, προσευχόμενος στο Θεό με όλη την καθαρότητα της ψυχής του και έχοντας αμφιβολία ν’ αρχίσει ή όχι την ανοικοδόμηση της Μονής, δεν το απεφάσιζε, αφ’ εφόσον επίστευε ότι το 1848 θα γίνη το τέλος του κόσμου.

Μια νύχτα, αρχίζοντας την νυχτερινή προσευχή του και σκεπτόμενος όλα αυτά, εκάθησε για λίγο στο σκαμνί του, διότι σέ αυτό αναπαυόταν λίγο, και ουδέποτε εξάπλωνε σε κρεββάτι.

Ξαφνικά ευρέθηκε, στην πραγματικότητα και όχι στο ονειρό του, στο διπλανό νησί του Άγιου Γεωργίου...

Από δεξιά του είχε, τον Αγιο ιεράρχη Νικόλαο, προστάτη της μονής και από αριστερά του τον άγιο Μεγαλομάρτυρα Γεώργιο, οι οποίοι και του έκαναν παρατήρηση, γιατί δεν αρχίζει την κατασκευή της Μονής σέ αυτό το νησί, αφού έλαβε τα χρήματα από τον αρχιερέα Στρατόνικο.

7500 ΑΠΟ ΑΔΑΜ...

Τότε ο ηγούμενος Καλλίνικος με πολύ φόβο και τρόμο τους είπε:

«Συγχωρέστε με, Αγιοι του Θεού, αλλά διάβασα μερικές προφητείες για το μέλλον και επίστευσα ότι το έτος 1848 θα γίνει το τέλος του κόσμου για εμάς».

Τότε εκείνοι τού είπαν:

« Κοίταξε προς την ανατολή...»

Όταν ο στάρετς σήκωσε τα μάτια του προς ανατολάς, δεν μπορούσε να ιδεί τον ουρανό, παρά μόνο μια μεγάλη φωτεινή λάμψη. Αμέσως λύγισαν τα γόνατα του και έπεσε στην γή σαν νεκρός. Τότε οι Αγιοι τόν σήκωσαν όρθιο και τού είπαν:

«Κοίταξε τώρα προς ανατολάς, και θα ιδείς το μέγα Μυστήριο της Θείας Πρόνοιας».

Δυναμωμένος από την χάρη του Θεού είδε την Αγία Τριάδα, έτσι όπως είναι ζωγραφισμένη στις άγιες Εικόνες,

ενώ κάτω από την Αγία Τριάδα, είδε μια μεγάλη περγαμηνή από χρυσό, στην οποία ήταν γραμμένα με μεγάλα γράμματα:

«7500 από Αδάμ...»

Οι Αγιοι λοιπόν που τον κρατούσαν από τα μπράτσα, του είπαν:

«Βλέπε ότι, όχι τό 1848 είναι το τέλος του κόσμου, αλλά το τέλος του ορατού κόσμου θά αρχίσει, όταν συμπληρωθούν 7500 χρόνια από κτίσεως Αδάμ.

Οπότε, πρόσθεσαν, άρχισε να κτίζεις το μοναστήρι στη μνήμη του Αγίου Γεωργίου».

Έτσι και έγινε. Μετά από αυτό το όραμα ο στάρετς Καλλίνικος άρχισε αμέσως την ίδρυση της εκκλησίας και των κελιών υπό την μορφή του τετράγωνου φρουρίου, όπως φαίνεται μέχρι σήμερα. Αυτό είναι το όραμα από την βιογραφία του Αγίου Καλλίνικου της Τσερνίκας.

Όπως βλέπουμε, εδώ γίνεται λόγος ακριβώς για το 7500 από κτίσεως Αδάμ, έτος, το οποίο δείξαμε ανωτέρω ότι ανταποκρίνεται στο 1992.

Αξιον προσοχής είναι και το γεγονός ότι τα οράματα αυτά πού αναφέρουμε, συνέβησαν σε χρόνους και τόπους απομακρυσμένους μεταξύ τους και χωρίς καμμιά εξάρτηση το ένα από το άλλο, και αναφέρονται ακριβώς στο ίδιο έτος: 1992.

Ότι δηλαδή, από τό έτος αυτό, τό 1992 , έχουμε μπεί στήν φάση τού τέλους πού οπωσδήποτε όμως έχει κάποια χρονική διαδρομή, εντελώς άγνωστη σέ όλους μας...


Αυτά για την ώρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 17:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Φίλε Πόντιε, η προφητεία του Κομφούκιου μου φαίνεται απίστευτη! Κάνε ένα ψάξιμο στο google για προφητείες καθολικών, και θα βρεις ακριβώς το ίδιο περιστατικό που περιγράφει για τις 3 μέρες σκοταδιού και τρόμου.

Η Ορθοδοξία όμως γιατί να μην έχει πάνω στο ίδιο θέμα; Μήπως δεν θα μας επηρεάσει καθόλου το συμβάν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 18:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΦΙΛΕ strati ΔΕΝ ΑΜΥΝΟΜΑΙ, ΑΠΛΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ.

WINDWALKER ,ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΗΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΡΡΕΑΣΟΥΝ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΑ,ΕΧΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΦΗΤΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΟΣΜΑ.
"ΘΑ'ΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΤΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ"
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΞΗΣ ΗΛΙΑΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ.(ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 2007 Ο ΗΛΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ).

ΑΡΑ ΚΑΤΙ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ,ΑΠΛΑ ΔΕ ΤΟ ΠΟΛΥ-ΔΩΣΑΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΠΟΛΕΜΙΚΑ.

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 18/05/2005 20:50:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοβαίος
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 19:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοβαίος
Παρακολουθω καιρο τωρα αυτην την συζητηση.Ευχαριστω πραγματικα ολους αυτους που μας κοινωνουν τις γνωσεις τους γυρω απο το τι μελει γενεσθαι συμφωνα με τις προφητειες. Ειναι αδιαμφισβητητο το γεγονος οτι τοσες πολλες ρησεις απο τοσα διαφορετικα σημεια του πλανητη συγκλινουν καταπληκτικα μεταξυ τους.θα ηθελα λοιπον να κανω μια μικρη παρεμβαση. Θα ελεγα οτι η αναφορα στην καταστροφη της πολης πιθανως αναφερεται στην επικειμενη καταστροφη της Ρωμης.Ως γνωστον η Κωνσταντινουπολη θεωρειται η δευτερη Ρωμη.Η κατεξοχην αιωνια πολις ειναι η Ρωμη.Πριν το σχισμα η Ρωμη διατηρουσε και εκκλησιαστικα το πρωτειο.Πληθος προφητειων αναφερεται στην καταστροφη της η οποια συμφωνα με τον Αγιο Μαλαχια Θα συμβει κατα την περιοδο του επομενου Παπα. Μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση το γεγονος οτι ο νεος Παπας με την επιλογη του ονοματος του φροντισε προσωπικα ο ιδιος στην εκπληρωση της προφητειας De Gloria Olivae.Ως γνωστον ο Αγιος Βενεδικτος ηταν ιδρυτης του ταγματος των Ολιβετανς.Ο Βενεδικτος 16ος εξηγησε οτι η επιλογη του ονοματος οφειλεται στον θαυμασμο που τρεφει για τον Βενεδικτο 15ο ο οποιος εχει περασει στην ιστορια ως ειρηνοποιος.Σημειωνω οτι oliva σημαινει ελια που ειναι το συμβολο της ειρηνης.Τοσες πολλες συμπτωσεις λοιπον.Ηξερε αραγε ο Παπας οτι το ονομα ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ μας δινει αθροισμα 666.Κατι μαγειρευεται αλλα δεν ξερω τι.Οποιος εχει καμια γνωμη,γνωση ή ιδεα ας με διαφωτισει. Περιμενω σχολια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
Παρακολουθω καιρο τωρα αυτην την συζητηση.Ευχαριστω πραγματικα ολους αυτους που μας κοινωνουν τις γνωσεις τους γυρω απο το τι μελει γενεσθαι συμφωνα με τις προφητειες. Ειναι αδιαμφισβητητο το γεγονος οτι τοσες πολλες ρησεις απο τοσα διαφορετικα σημεια του πλανητη συγκλινουν καταπληκτικα μεταξυ τους.θα ηθελα λοιπον να κανω μια μικρη παρεμβαση. Θα ελεγα οτι η αναφορα στην καταστροφη της πολης πιθανως αναφερεται στην επικειμενη καταστροφη της Ρωμης.Ως γνωστον η Κωνσταντινουπολη θεωρειται η δευτερη Ρωμη.Η κατεξοχην αιωνια πολις ειναι η Ρωμη.Πριν το σχισμα η Ρωμη διατηρουσε και εκκλησιαστικα το πρωτειο.Πληθος προφητειων αναφερεται στην καταστροφη της η οποια συμφωνα με τον Αγιο Μαλαχια Θα συμβει κατα την περιοδο του επομενου Παπα. Μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση το γεγονος οτι ο νεος Παπας με την επιλογη του ονοματος του φροντισε προσωπικα ο ιδιος στην εκπληρωση της προφητειας De Gloria Olivae.Ως γνωστον ο Αγιος Βενεδικτος ηταν ιδρυτης του ταγματος των Ολιβετανς.Ο Βενεδικτος 16ος εξηγησε οτι η επιλογη του ονοματος οφειλεται στον θαυμασμο που τρεφει για τον Βενεδικτο 15ο ο οποιος εχει περασει στην ιστορια ως ειρηνοποιος.Σημειωνω οτι oliva σημαινει ελια που ειναι το συμβολο της ειρηνης.Τοσες πολλες συμπτωσεις λοιπον.Ηξερε αραγε ο Παπας οτι το ονομα ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ μας δινει αθροισμα 666.Κατι μαγειρευεται αλλα δεν ξερω τι.Οποιος εχει καμια γνωμη,γνωση ή ιδεα ας με διαφωτισει. Περιμενω σχολια...

Οι φράσεις του Μαλαχία δεν αναφέρονται αποκλειστικά στους Πάππες, αλλά μάλλον στην εποχή τους. Για παράδειγμα, αν η προφητεία του Μαλαχία αν αναφερόταν σε χαρακτηριστικά Παππών, λογικό θα ήταν να βγεί βενεδικτίνος Πάππας, ή εβραικής καταγωγής ή ξέρω γω από μεσογειακό λαό.

Religio De Populata: εξευτελισμός της θρησκείας. Ελέχθη για τον Πάππα που ποίμανε επί πρώτου παγκοσμίου και λίγο μετά, όταν το αθειστικό καθεστώς τσάκιζε την Ορθόδοξη Εκκλησία στη Ρωσία (και τα κράτη γράφανε τον Πάππα στα α*****α τους όταν τους παρακάλαγε να σταματήσουν τον παγκόσμιο). Δεν ήταν χαρακτηριστικό του Πάππα, αλλά της εποχής του.

Gloria De Olivae: Δόξα των Ελαιών. Μιας και ο Ratzinger δεν είναι Εβραίος (η ελιά είναι σύμβολο των Εβραίων), ούτε ανήκει στο τάγμα των Olivetans (τάγμα Αγίου Βενέδικτου) εγώ τουλάχιστον υποθέτω ότι το σύνθημα δεν περιγράφει αυτόν, αλλά την εποχή του. Για να σκεφτούμε λίγο:
Ελιά. Κατεξοχήν σύμβολο της ειρήνης/συμφιλίωσης. Μήπως εννοεί ότι στην εποχή του Ratzinger θα συμφιλιωθούν οι Εκκλησίες;
Μήπως ότι θα συμφιλιωθούν οι λαοί;
Μήπως και τα δύο;

Μήπως εννοεί ότι κάτι μεγάλο θα γίνει στο Όρος των Ελαιών; (βλέπε κανάς ναός, μιας και υπάρχει ακόμα τέμενος)

Εγώ νομίζω ότι το Gloria De Olivae αναφέρεται σε αυτό:

quote:
Και τότε θα μιλήση όταν η σάλπιγξ του Θεού/εκ του ουρανού σαλπίση για να δικαιωθεί.Τότε τα Έθνη μεληδόν θα σφάζωνται αγρίως/στα όρια της Πόλεως για τα Στενά κυρίως.

Τότε θα πλεύση και πνιγή στο αίμα το μοσχάρι/τότε θα εκκαθαρισθή η ήρα απ' το σιτάρι.

Στη θάλασσα όπου βρεθή πλοίο δεν θ' απομείνει /και από το αίμα η θάλασσα κοκκινωπή θα γίνη.

Η Πόλις θα κατακαυσθή κι ίχνος δεν θα υπάρξη/πλέον ανθρώπου υλιστή γιατί πολλά έχει πράξη.

Μόνος θα μείνει ο Ναός της του Θεού Σοφίας/το στόλισμα της Νύμφης του Αγίας του Εκκλησίας. Τρία ημερονύκτια θα διαρκέση η μάχη/όποιος εξέλθει ζωντανός μεγάλη τύχη θάχη.

Κράτη ομού δέκα οκτώ με πείσμα αγριεμένα/θα σφάζωνται αλλόφρονα στο αίμα βουτυγμένα. Την τρίτη ημέρα ακριβώς όσοι εξηντλημένοι/από την μάχη ο' οποζούν θα δούνε ξαφνιασμένοι /εκεί ψηλά στον ουρανό στα δεξιά τα μέρη/να λάμπη υπέρ τον ήλιον ένα μεγάλο αστέρι.

Και από τ' αστέρι κάτωθεν ένας Σταυρός ν'αστράπτη/πύρινος κατακόκκινος κι'έκπληκτα τα Κράτη /ακούσουνε εκ του ουρανού μια φωνή βροντώδη/αγγέλου απροσδόκητον που θα σταθούν στο πόδι.

Τα όπλα θα πετάξουμε στη γη και τρομαγμένοι/τ' αστέρι θα κοιτάξουνε σαν απολιθωμένοι. Σταθήτε θ' ακουσθή φωνή. Σταθήτε επί τόπου/Γιατί αρκετά εχύθηκε το αίμα του ανθρώπου.


Από την προφητεία που παρέθεσε ο νίκος στην προηγούμενη σελίδα του Ιωσήφ του Βατοπεδινού. ΔΟΞΑ ΤΩΝ ΕΛΑΙΩΝ = ΕΙΡΗΝΗ ΕΚ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ

Πάντως χωρίς αστεία, αρκετά είπανε για την προφητεία του Μαλαχία ότι είναι απάτη. Λίγο το μυαλό σου να βάλεις να δουλέψει, θα θυμηθείς ότι την μέρα της κηδείας του έγινε -στο καπάκι- έκλειψη. Και έγινε και μια όταν γεννήθηκε. Λες και ήταν σχεδιασμένο από "πάνω" να γίνουν οι εκλείψεις για να βγει αληθινός ο Μαλαχίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΠΡΑΓΜΑΤΙ!
ΛΕΞΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΙΣΟΤΗΤΑ
ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ=ΜΑΙΤΡΑΓΙΑΣ=666

ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΚΑΝΕ ΔΕΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ,ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΣΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΑΥΤΗ ΔΕΗΣΗ,ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟ.ΟΧΙ ΤΟΝ ΑΔΗ ΒΕΒΑΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ.
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ.
ΛΕΕΙ ΛΟΠΟΙΝ ΟΤΙ ΣΦΡΑΓΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΧΑΛΚΟ,ΚΑΙ ΠΕΡΙΤΕΧΝΟ ΥΑΛΟΝ.

ΜΕ ΓΥΑΛΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΠΥΛΗ ΓΙΑΤΙ ΑΦΕΝΟΣ ΜΕΝ Ο ΧΑΛΚΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΜΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΑΝΤΟΧΗ,ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΔΕ ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΥΑΛΙ.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΠΥΛΗ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΔΡΕΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΥΑΛΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΙΑΝΑ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ,ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΓΥΑΛΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ,ΛΕΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ,Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΕΔΙΟ.

ΑΣ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΚΟΥΦΟ ΤΩΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ PASCAL ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΛΕΞΑΡΙΘΜΗΤΙΚΕΣ ΙΣΟΤΗΤΕΣ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΙΣΟΤΗΤΑ-ΚΟΥΦΟ

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ=ΜΕΓΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟΝ=770

ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 18/05/2005 21:06:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Ρε παιδιά, δεν ξέρω κατά πόσο η λεξαριθμητική είναι σωστή σαν μέθοδος, αλλά με αυτή τη λογική μπορούν να βγουν πάρα μα πάρα πολλά ονόματα ίσα με 666.
Και καλά, αυτός ο Βενέδικτος τι διαφορετικό έχει στο όνομα απ' τον Άγιο Βενέδικτο που ήταν και άγιος του 5ου αιώνα (δηλαδή και δικός μας);
Γιατί και ο Άγιος Βενέδικτος να μην ήταν ο αντίχριστος με την ίδια λογική;

Εντάξει, δεν λέω, κάθεται περίεργα το ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ = 666, αλλά μην το παραξε*****με κιόλας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy