ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 13:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Φίλε beyond

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει Θεός , και είναι ένας. Ας υποθέσουμε ότι αυτός ο Θεός είναι η μοναδική αλήθεια και είναι αλάθητος. Με την δική σου λογική με οποιαδήποτε ενέργεια του όπου θα φανερωνόταν στην Γη (π.χ Χριστός , Άγιο Φως κλπ) θα έπρεπε εμείς να τον κατηγορούμε γιατί δεν κάνει κάτι να σταματήσει το κακό που εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε. Έναν τέτοιο Θεό που απλά μπορεί να βγάζει μια Φλόγα να στέλνει τον Υιό του ή να κάνει κάποιο περιστασιακό θαύμα δεν τον θέλουμε σωστά ?

Επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις το σχέδιο κάποιου δεν μπορείς εσύ να τον κατηγορείς φίλε μου ούτε να τον κρίνεις. Δεν έχεις όλα τα δεδομένα είτε γιατί δεν έχεις ψάξει αρκετά είτε γιατί δεν είναι ώρα να τα μάθεις.

Έχεις το δικαίωμα τις επιφυλάξεις όμως! Όπως τις έχω και εγώ και τις έχω. Όχι πια επιχειρήματα Φως-Παιδάκια. Ας ψάξουμε για κάτι καλύτερο.

Μια δική μου θεωρία λέει ότι η Γη είναι ένα μέρος εκπαιδευτήριου , εδώ προπονούμαστε , προπονούμε την ψυχή μας. Είναι μια σκακιέρα που αντίπαλος μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός.


Όσο αναφορά το ότι αυτά που λέω είναι σκοταδιστικά , έχω να σου πω ότι μπορεί απλά όταν με κοιτάς να έχεις κλειστά τα μάτια σου

ΕΛ


"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 14/10/2003 13:03:19

Edited by - ΕΛ on 14/10/2003 13:04:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 13:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΛΕΣ
ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΑΥΤΟ;
ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.
ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ
ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ.
ΦΩΣ ΘΕΛΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;
ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 22:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΛΕΣ
ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΑΥΤΟ;
ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.

Είναι το πιστεύω μου ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο και όλα έχουν κάποιο απώτερο σκοπό.

quote:

ΦΩΣ ΘΕΛΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;
ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.

Αν όντως θέλεις Φως μια και είμαστε σε σχετικό topic σκεφτικές να δοκιμάσεις να πας στον Πανάγιο Τάφο να δεις και να ζήσεις την στιγμή , ίσως να είναι το Φως που ψάχνεις. Θα μας πεις και την εμπειρία σου είτε είναι θετική είτε είναι αρνητική.

ΕΛ

"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 14/10/2003 22:22:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 23:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Tσαμπα το μυαλο μας χαλαμε,γιατι οταν ο αλλος ειναι θρησκοληπτος και φανατισμενος και την μεγαλυτερη αποδειξη να του δωσεις παλι κατι θα βρει να σου αναφερει για να ικανοποιηση την πιστη του.

quote:
Διαπιστώνω μια τρομερή εμπάθεια από εσένα προς την ορθοδοξία , όπως και να έχει αυτό είναι δική σου υπόθεση.

Με ποιον ηθελες να τα εχω δηλαδη?
Με τους ζουλου της Αφρικης?
Ο Χριστιανισμος κυβερναει την πατριδα μου και με αυτον τα εχω.

quote:
Όσο αναφορά γιατί η ορθοδοξία έχει την πρωτοκαθεδρία στον Τάφο του Χριστού αν μιλήσουμε καθαρά τεχνικά είναι κληρονομικό δικαίωμα από την πρώτη φορά που λειτούργησε από τους Βυζαντινούς.

Μαλιστα,δεν το ειχα υποψη μου αυτο.
Αυτο το κρητιριο αραγε το ξερει ο Ιησους?

quote:
Θα διανοούσουν έστω και μια στιγμή χωρίς να χάσεις την πίστη σου να διαρρήξεις την συμφωνία σου με το Θειο προσφέροντας την θέση σου στον κάθε έναν που θέλει να ‘δοκιμάσει’ την τύχη του ?

Συμφωνια???
Εχουνε κανει και συμφωνια οι Ορθοδοξοι με τον Ιησου?
Τι ειναι αυτα που λετε?
Υποτιθετε οτι ολοι εχουνε διακαιωμα στον ταφο του θεου τους,ξαφνικα βρεθηκανε οι Ορθοδοξοι και την εχουνε δει νταβατζηδες του ταφου του Ιησου,ελεος επιτελους!

quote:
Όσο αναφορά ότι εσύ πιστεύεις τους επιστήμονες που κατάφεραν με απατεωνιά το θαύμα δείχνεις τον φανατισμό σου απλά.

Μαλιστα...απατεωνες και οι επιστημονες,τι αλλο θα ακουσουμε επιτελους?
Δηλαδη πως αλλιως περιμενεις να ανοιξεις τα ματια σου φιλε?
Σου δειξανε ενα τροπο που γινετε το "θαυμα" και εσυ το λες απατεωνια?
Βγες τοτε στα καναλια και πες οτι ειναι απατεωνες.

quote:
Φίλε μου εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα κράξει τον Πατριάρχη εάν ποτέ αποδειχτεί κάτι μεμπτό .

Για πες μου τι αλλο θελεις να δεις δηλαδη?
Λες οτι θα κραξεις τον Πατριαρχη(αλλος θα την πληρωσει δηλαδη) ενω γνωριζεις οτι αυτο ειναι το μεγαλυτερο θαυμα της Ορθοδοξιας και σε αυτο στηριζετε κατα ενα μεγαλο κομματι η πιστη των ανθρωπων.
Ενα δεν εισουνα φανατισμενος φιλε μου θα μου ελεγες οτι εαν αποδειχτει κατι τοτε σχεδον θα χασω την πιστη μου,γιατι εαν υπαρχει ο θεος σου τοσα χρονια θα ειχε δειξει οτι αυτο δεν ειναι θαυμα,αρα εαν αποδειχτει απατη τοτε απλα δεν υπαρχει ο θεος σου.
Δεν μιλαμε για μια εικονα που δακρυσε μιλαμε για το μεγαλυτερο θαυμα της Ορθοδοξιας.

quote:
θα έπρεπε εμείς να τον κατηγορούμε γιατί δεν κάνει κάτι να σταματήσει το κακό που εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε

Αυτο ειναι το κακο με τους θρησκοληπτους φιλε μου.
Για οτι καλο γινετε στον κοσμο,καπου εχει βοηθησει ο θεος,ενω οταν γινετε κατι κακο οθεος δεν ανακατευτηκε αλλα φταινε οι ανθρωποι.
Μονα,ζυγα δικα του δηλαδη!

Akashic

quote:
Το νερό το απλό χαλάει, όπως είναι φυσικό. Το αγιασμένο νερό (αγιασμός) δεν χαλάει. Έχω αγιασμό εδώ και 30 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.

Ασε τον αγιασμο εξω στον ηλιο και τα λεμε αμα θα "μυρισει".
Ετσι μου λεγανε και για το προσφορο απο την θεια κοινωνια και οταν το αφησα 5 μερες εξω ειχε γινει πρασινο σαν γρασιδι.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 01:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

Tσαμπα το μυαλο μας χαλαμε,γιατι οταν ο αλλος ειναι θρησκοληπτος και φανατισμενος και την μεγαλυτερη αποδειξη να του δωσεις παλι κατι θα βρει να σου αναφερει για να ικανοποιηση την πιστη του.


Τι έγινε φίλε μου τα είδαμε δύσκολα και αρχίσαμε τις μοιρολατρίες ? Με συγχωρείς που έχω την τάση να αντικρούω κάθε παράλογο επιχείρημα σου με απλή λογική.

Επίσης από που κατάλαβες ότι είμαι φανατικός χριστιανός ? Φανατικός επιστήμονας είμαι , και εσύ είσαι τελείως αντιεπιστημονικός .


quote:

Με ποιον ηθελες να τα εχω δηλαδη?
Με τους ζουλου της Αφρικης?
Ο Χριστιανισμος κυβερναει την πατριδα μου και με αυτον τα εχω.

Άλλοι τα έχουν με τον Σημίτη και άλλοι με τον Χριστό . Α και να σου πω ένα νέο μόνο ο Χριστιανισμός δεν κυβερνάει την πατρίδα μας. Αλλά είπαμε επιλεκτική ειναι η όραση σου , φανατισμός γαρ.


quote:

Μαλιστα,δεν το ειχα υποψη μου αυτο.
Αυτο το κρητιριο αραγε το ξερει ο Ιησους?

Το κληρονομικό δικαίωμα το ανάφερα ως καθαρά τεχνικό υλικό κριτήριο , τα θεολογικά τα αφήνω στους θεολόγους. Εγώ θα σου λέω τα καθαρά επιστημονικά κριτήρια και η κληρονομικότητα είναι αρκετή εξήγηση.


quote:

Συμφωνια???
Εχουνε κανει και συμφωνια οι Ορθοδοξοι με τον Ιησου?
Τι ειναι αυτα που λετε?
Υποτιθετε οτι ολοι εχουνε διακαιωμα στον ταφο του θεου τους,ξαφνικα βρεθηκανε οι Ορθοδοξοι και την εχουνε δει νταβατζηδες του ταφου του Ιησου,ελεος επιτελους!


Δεν θα πω τίποτα πάνω σε αυτό θα σε παραπέμψω στο Θαύμα που έγινε όταν μια φορά πήγαν οι ‘χριστιανοί’ που λες να πάρουν το Φως και όχι οι Ελληνορθόδοξοι.

Πάντως δεν απάντησες εάν εσύ θα το έκανες , ή μάλλον το έκανες έμμεσα με το να μην απαντήσεις και με επιβεβαιώνεις.


quote:

Μαλιστα...απατεωνες και οι επιστημονες,τι αλλο θα ακουσουμε επιτελους?
Δηλαδη πως αλλιως περιμενεις να ανοιξεις τα ματια σου φιλε?
Σου δειξανε ενα τροπο που γινετε το "θαυμα" και εσυ το λες απατεωνια?
Βγες τοτε στα καναλια και πες οτι ειναι απατεωνες.


Νομίζω ότι η έλλειψη αντίληψης που έχεις στο να καταλαβαίνεις τι γράφω εκτός από τον φανατισμό σου οφείλετε και σε παντελή ελλείψει κοινής λογικής. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν τα πήγαινες καλά με τα μαθηματικά μικρός.

Εξηγώ ακόμα μια φορά θεωρώντας ότι λίγη καλή θέληση να έχεις θα καταλάβεις την λάθος λογική σου.

Μου έδειξαν ‘ΕΝΑΝ’ τρόπο να γίνει το Θαύμα , εγώ σου λέω ότι υπάρχουν και άλλοι 1001 τρόποι. ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ Η ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ. ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΕΧΕ ΟΣΕΣ ΘΕΣ.

Είναι επιστήμονες απατεώνες , γιατί ενώ είναι επιστήμονες και ξέρουν τα περί αποδείξεως παραπλανούν τον αδαή σε μαθηματική λογική.

Διάβασε μαθηματικά φίλε μου ποτέ δεν είναι αργά.

quote:

Για πες μου τι αλλο θελεις να δεις δηλαδη?
Λες οτι θα κραξεις τον Πατριαρχη(αλλος θα την πληρωσει δηλαδη) ενω γνωριζεις οτι αυτο ειναι το μεγαλυτερο θαυμα της Ορθοδοξιας και σε αυτο στηριζετε κατα ενα μεγαλο κομματι η πιστη των ανθρωπων.
Ενα δεν εισουνα φανατισμενος φιλε μου θα μου ελεγες οτι εαν αποδειχτει κατι τοτε σχεδον θα χασω την πιστη μου,γιατι εαν υπαρχει ο θεος σου τοσα χρονια θα ειχε δειξει οτι αυτο δεν ειναι θαυμα,αρα εαν αποδειχτει απατη τοτε απλα δεν υπαρχει ο θεος σου.
Δεν μιλαμε για μια εικονα που δακρυσε μιλαμε για το μεγαλυτερο θαυμα της Ορθοδοξιας.

Η έλλειψη μαθηματικών κάνει ακόμα μια την εμφάνιση της στην προηγούμενη επιχειρηματολογία σου.
Υπεύθυνοι αρχή για την λήψη του Φώτος είναι το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων. Οπότε καλά σου είπα ότι θα τα βάλω με τον Πατριάρχη , αφού αυτός είναι ο υπεύθυνος.

Όταν σε έναν δήμο ο δήμαρχος αποδειχθεί διεφθαρμένος εσύ θα πεις ότι υπεύθυνος είναι η Κ.Ε.Δ.Κ.Ε (Κεντρική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδος) ???

Όσο αναφορά το τι έπρεπε να κάνει ο Θεός , νομίζω ότι αυτό που λες είναι ένα από τα μυριάδες σενάρια που θα μπορούσε να επιλέξει. Επειδή εσύ σκέφτηκες ένα πρέπει σώνει και καλά να εκτελέσει το δικό σου? Σκέφτεσαι λες και είσαι εσύ Θεός , σου έχω νέα δεν είσαι. (Το ελπίζω δηλαδή )

Είσαι φανατικός αντιχριστιανός εξίσου επιζήμιος για την ενότητα του έθνους όσο και ένας φανατικός χριστιανός και λυπάμαι πολύ για αυτό.

quote:

quote:
θα έπρεπε εμείς να τον κατηγορούμε γιατί δεν κάνει κάτι να σταματήσει το κακό που εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε

Αυτο ειναι το κακο με τους θρησκοληπτους φιλε μου.
Για οτι καλο γινετε στον κοσμο,καπου εχει βοηθησει ο θεος,ενω οταν γινετε κατι κακο οθεος δεν ανακατευτηκε αλλα φταινε οι ανθρωποι.
Μονα,ζυγα δικα του δηλαδη!



Μην προσπαθείς να βρεις ψεγάδι σε αυτά που είπα. Η παραπάνω αναφορά μου ήταν για την ελαφρόμυαλο παραλληλισμό Φως-Παιδάκια.

Αν ρωτούσες αντί αμέσως να επιτεθείς θα σου έλεγα ότι και το καλό και το κακό είναι του ανθρώπου και μόνο γνωρίσματα. Αλλά δεν ρώτησες , ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία σου έδωσε την απάντηση αντί για εμένα .


ΕΛ


"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 07:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΕ ΕΛ,
"Δεν θα πω τίποτα πάνω σε αυτό θα σε παραπέμψω στο Θαύμα που έγινε όταν μια φορά πήγαν οι ‘χριστιανοί’ που λες να πάρουν το Φως και όχι οι Ελληνορθόδοξοι."

ΠΑΡΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ,Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ? ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ ? ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΘΑΥΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ?

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ "ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ" ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ..
ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΣΑΙ ? ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ,ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ,ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙΣ,ΘΕΩΡΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΡΓΟΣ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΤ'ΕΜΕ,ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΑΥΤΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΥΝΕΡΓΟΣ.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΤΕ ΟΚ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΘΕΟΣ ..
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ,ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΑΣ,ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΦΩΣ-ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ..
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΘΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΓΥΡΙΖΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΕ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΡΩΜΑΙΚΟ ΣΠΑΘΙ.
ΚΑΛΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ.

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΤΙΚΡΥΖΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΑΡΑΕΞΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΩΝ ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΩΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 10:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

...Έτσι για να μην χανόμαστε...
Διαβάζω παραπάνω ότι η επιστήμη (???) κατάφερε να "φέρει" το Άγιο Φως!
Πώς; Πότε; Το 1700;;; Γιατί αν το κατάφεραν τόσο παλιά οι ιερείς μας μήπως πρέπει να τους εντάξουμε στο επιστημονικό προσωπικό και να απολύσουμε όλους τους άλλους;

Αφήστε λοιπόν τις ανοησίες. Εξ' άλλου αυτό συνέβαιναι και στην αρχαία Δήλο. (Μή μου πήτε...θα μαντέψω...ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΤΟ ΚΛΕΨΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!)

Βρε παιδιά φανταστείτε το εξής "απλό". Έχουμε δύο "υποστάσεις". Το γνωστό ΣΩΜΑ και το άγνωστο για πολλούς που για διευκόλυνση να το ονομάσουμε ΨΥΧΗ. Το ένα (σώμα) σε τραβάει στην ύλη. Είναι αυτό που αποκαλούμε "αμαρτία" που σημαίνει απομάκρυνση από τον στόχο. Ό,τι λοιπόν επιθυμεί το σώμα είναι "εκτός στόχου"!

Το άλλο σε έλκει πνευματικά και μέσα σε αυτό υπάρχουν δύο πάλι δρόμοι. Ο ένας είναι της επιστροφής ο δεύτερος ο Θεός.
Μπείτε εσείς λοιπόν στον πνευματικό δρόμο και η ψυχή σας γνωρίζει και που και πως θα σας οδηγήσει!

Όποιος δεν είναι έτοιμος να κάνει κάτι τέτοιο ας μην ζορίζεται. Αλλά εδώ βλέπω πολλά έτοιμα άτομα που δεν τους κάθετε καλά να πιστέψουν ότι ο δρόμος αυτός συνδέεται με τον Ιησού Χριστό. Περιμένετε παιδιά μου...περιμένετε!

Φίλε beyond, όταν θα είσαι και εσύ έτοιμος ρώτα: Γιατί Θεέ μου περιέχεις βία στο σχέδιό σου; Να είσαι σίγουρος (με κάποιο τρόπο) θα σου απαντήσει...και...ο του θαύματος θα δείς ότι ο Θεός ούτε περιέχει τίποτα ούτε περιέχεται από τίποτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 12:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
ΠΟΛΛΑ ΑΦΗΡΗΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ ΜΗΔΕΝ.
ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 12:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΘΕΩΣΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
ΧΩΡΙΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ.
Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
Ο ΜΥΘΟΣ ΕΓΙΝΕ ΛΟΓΟΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:33:23  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε ΕΠΙΚΟΥΡΕ,

ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ και η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ είναι το απόλυτο ΑΝΑΘΕΜΑ για την χριστολογία και τους εκφραστές της.

Το "φώς" ΤΟΥΣ μπορεί να "λάμψει" μόνο......ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ!

Και αυτό και έκαναν απο το 325 και μετά......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
quote:
Το "φώς" ΤΟΥΣ μπορεί να "λάμψει" μόνο......ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ!


Επιτέλους μιλάς για κάτι που είσαι ειδικός και το ξέρεις πολύ καλά. ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:52:17  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

είδες.....τί παθαίνει κανείς? Για να αντιμετωπίσεις την αρρώστεια πρέπει ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ.

Έχεις δίκιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 14:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
ΧΩΡΙΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ.
Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
Ο ΜΥΘΟΣ ΕΓΙΝΕ ΛΟΓΟΣ!

Για πές μας δέκα Έλληνες ορθολογιστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 14:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Πάντως ΑΙΟΝ το πράγμα έχει καταντήσει αστείο.
Άνθρωποι που πιστέυουν ότι με τον ορθολογισμό θα βρουν το φως, θα μιλήσουν με την ψυχή τους.
Άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι θα δουν τα βάθη του εαυτού τους ή τους παράλληλους κόσμους του πνεύματος χρησιμοποιώντας την "μαιμού" του νου φορτωμένη με τόσες "αλήθειες", τόσους "λόγους", τόσα "εγώ".
Και στο τέλος κολλάμε και τους αρχαίους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 15:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Ο ορθολογισμος δεν σημαινει και 'σοφια'...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 19:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Παντού σε βρίσκω εσένα να εξακοντείς δηλητήριο σαν σκορπίνα...
Αλήθεια που βρίσκεται η σοφία αν όχι στην πηγή της την φιλοσοφία;


Edited by - ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ on 15/10/2003 19:50:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 23:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Αγαπητέ Beyond

quote:

quote:

ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΕ ΕΛ,
"Δεν θα πω τίποτα πάνω σε αυτό θα σε παραπέμψω στο Θαύμα που έγινε όταν μια φορά πήγαν οι ‘χριστιανοί’ που λες να πάρουν το Φως και όχι οι Ελληνορθόδοξοι."

ΠΑΡΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ,Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ? ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ ? ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΘΑΥΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ?



Φυσικά και το επιχείρημα είναι λογικό. Υπάρχουν μαρτυρίες φίλε μου και υλικά στοιχεία (σχισμένη κολώνα). Αν σε οτιδήποτε όπου υπάρχουν μάρτυρες εγώ θεωρήσω ότι λένε ψέματα λόγο του φανατισμού μου , όπως κανείς εσύ , τότε ότι δεν γουστάρω από την ιστορία του ανθρώπου και δεν μου κάνει θα λέω ότι μου είπαν ψέματα.

Έριξαν τα τείχη της Τύρου ιπτάμενοι δίσκοι βοηθώντας τον Μέγα Αλέξανδρο ?
Εμφανίσθηκε ο Εχέτλαος στον Μαραθώνα ? κλπ

Φίλε ζήτησες ποτέ πιστοποίηση από επιστήμονες για αυτά και για πόσα ακόμα ?
Να είσαι δίκαιος συνοδοιπόρε. Επειδή δεν πιστεύεις δεν σημαίνει ότι δεν έγινε κιόλας , εγώ βλέπω έστω και αυτά τα λίγα στοιχεία και το πιστεύω , όπως από τα στοιχεία του Ηροδότου πίστεψα ένα σωρό αλλά.

quote:

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ "ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ" ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ..
ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΣΑΙ ? ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ,ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ,ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙΣ,ΘΕΩΡΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΡΓΟΣ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΤ'ΕΜΕ,ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΑΥΤΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΥΝΕΡΓΟΣ.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΤΕ ΟΚ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΘΕΟΣ ..
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ,ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΑΣ,ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.


Δεν σε κατηγορώ ούτε με “ ” ούτε χωρίς . Δεν θα κρίνω τον Θεό ούτε θα παραστήσω τον Θεό για να πω τι θα έκανε όπως κανείς εσύ. Θα κάνει αυτό που είναι να κάνει και εγώ θα κάνω αυτό που κάνω.
quote:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΦΩΣ-ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ..
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΘΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΓΥΡΙΖΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΕ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΡΩΜΑΙΚΟ ΣΠΑΘΙ.
ΚΑΛΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ.

Αφού μοιάζω όπως λες στον Ιησού το περνώ σαν κομπλιμέντο , αλλά λυπάμαι δεν μπορώ να το δεχτώ. Όσο αναφορά το δικό σου επιχείρημα κάτι τέτοια κοντόφθαλμα έλεγαν και οι εβραίοι εθνικιστές της εποχής. Δεν είχαν καταλάβει γιατί πράγμα μιλούσε ο Ιησούς. Αυτοί όπως και ο BUSH λέγανε "Η θα είστε σύμμαχοι (δηλαδή θα κάνετε αυτό που θέλουμε) ή θα είστε εχθροί".
Λυπάμαι αλλά το επιχείρημα είναι απορριπτέο λόγο του αντιαμερικανισμού μου

Όσο αναφορά για τις λύσεις που θες για τους κατατρεγμένους σε αυτή την ζωή , είμαι μαζί σου . Ποιος άλλωστε είπε το αντίθετο φίλε μου. Απλά θα προσθέσω ότι θέλω σε αυτή και σε όποια άλλη έρθει , αν έρθει.

quote:

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΤΙΚΡΥΖΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΑΡΑΕΞΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΩΝ ΚΑΤΑΤΡΕΓΜΕΝΩΝ.

Να υποθέσω ότι γράφεις τώρα με τυφλό σύστημα ε ? Τυφλέ φίλε μου σου εύχομαι να βρεις κάποτε το Φως σου. Καλή τύχη.

ΕΛ


"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 06:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΛ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΛΕΣ : ΒΡΕ ΣΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ Η ΜΗΠΩΣ Ο ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ ΚΑΤΕΙΧΕ ΕΝΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΟΠΛΟ ? ΑΣ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΙΣΩΣ..
ΚΑΙ
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΝΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ Η ΜΙΑ ΣΧΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΟΝΑ !

ΜΕ ΤΑ "" ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΛΟΓΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ.ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ "Η ΜΑΖΙ ΜΑΣ Η ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ".
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΜΕΣΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ.ΜΟΝΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΖΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ..

Edited by - beyond on 16/10/2003 07:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Θα μου πείτε δέκα Έλληνες Ορθολογιστές ?

Ο θεμελιωτής της "λογικής" έγραψε πραγματεία για το πλέον επιστημονικά αναπόδεικτο...την ψυχή.
Μην την ψάχνετε ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 10:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
ΕΛ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΛΕΣ : ΒΡΕ ΣΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ Η ΜΗΠΩΣ Ο ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ ΚΑΤΕΙΧΕ ΕΝΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΟΠΛΟ ? ΑΣ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΙΣΩΣ..

Θα το ρίξουμε και στην ΟΥΦΟΛΟΓΙΑ τώρα?
Διακρίνω μια μορφή σχιζοφρένειας ή είναι η ιδέα μου ? Απο την μία μου κόπτεσται για τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ και απο την άλλη πιστεύεται τέτοια πράγματα ?
Το πλέον λογικό ερώτημα λοιπόν...
Αν εξωγήινοι βοήθησαν ποτέ τους Ελληνες μετά τι έγινε (2.000 χρονάκια περίπου) ?
Τους πάτησε το τρένο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 11:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΜΑ ΑΙΟΝ ΑΥΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ,ΝΟΜΙΖΩ,ΑΛΛΟ Η ΟΥΦΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ..
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΤΗ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 12:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Πότε έχουμε την πρώτη αναφορά για το Άγιο Φως;
Και από ποιον;
Απευθύνομαι σ’ αυτούς που πιστεύουν ότι είναι θαύμα γιατί μάλλον αυτοί θα γνωρίζουν να απαντήσουν.
Είναι ψέματα ότι σαν θαύμα πρωτοπαρουσιάστηκε σε ένα μοναστήρι στη Γαλλία το 500 μ.Χ. αλλά εκεί εμφανιζόταν τη Μεγάλη Παρασκευή;
Είναι ψέματα ότι πρωτοεμφανίστηκε στα Ιεροσόλυμα όταν τον έλεγχο είχαν τα Δυτικά Ιερατεία γύρω στο 900 μ.Χ.;
Γνωρίζετε πως πλήρωναν τους Άραβες οι Χριστιανοί απλώς και μόνο για να υπάρχουν στην περιοχή εκείνη;
Γιατί δεν υπάρχει κάποια αναφορά γι αυτό το θαύμα από τους Αρχιεπισκόπους Ιεροσολύμων πριν το 900 μ.Χ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 14:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Φιλε ΕΠΙΚΟΥΡΕ γιατι θεωρεις οτι δηλητηριαζω τους αλλους;

Δεν μοιραζω ετσι ασκοπα το πολυτιμο δηλητηριο μου...Με παρεξηγησες!Αν ομως τα πιστευω μου δηλητηριαζουν και νεκρωνουν τα πιστευω αλλων,τοτε πρεπει αυτοι να ψαξουν να βρουν το γιατι!!!

Επι του θεματος ειπα οτι ο ορθολογισμος δεν σημαινει σοφια!

Τι σου φανηκε δηλητηριωδες;Δεν ειναι λογικο το οτι δεν μπορει να εξηγηθει ενα φαινομενο που πηγαζει απο το μεταφυσικο,το ακτιστο με λογικη και ορθολογισμο;

Φιλοσοφος ειναι εκεινος που θεωρει τον εαυτο του σοφο;

Εμενα κατι σε φιλαρεσκος μου κανει παρα φιλοσοφος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 14:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Πότε έχουμε την πρώτη αναφορά για το Άγιο Φως;
Και από ποιον;

http://users.otenet.gr/~styliant/orthodoxia/Jerusalem1517.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 18:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
hrismig
Έψαξα τη σελίδα που παράθεσες και δεν βρήκα κάτι σχετικό με αυτό που ρώτησα. Ίσως να μην το πρόσεξα. Τώρα αν σαν απάντηση μου <<πέταξες>> αυτή τη σελίδα, σε πληροφορώ ότι η προσπάθεια ήταν ατυχής.
Το μόνο που κατάφερες να κάνεις είναι να μου δημιουργήσεις περισσότερα ερωτήματα.
Πως ένα Άγιο Φως αφήνει κάπνα; Η κάπνα είναι προϊόν καύσης. Εφόσον το Άγιο Φως δεν παράγει θερμότητα ως και μισή ώρα μετά την έλευσή του, και συνεπώς δεν παράγει χημική δραστηριότητα πως αφήνει κάπνα;
Κάποιες εκρηκτικές ύλες όμως από ότι ξέρω (πυρίτιδα) έχουν τη τάση να αφήνουν κάπνα όταν καίγονται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 19:10:42  Εμφάνιση Προφίλ
Mετα λύπης μου διαπιστώνω ότι όλοι έχουν ήδη βγάλει το συμπέρασμά τους στο ερώτημα του θέματος αυτού...

Και έτσι έχουμε χωριστεί σε δυο ομάδες όπου η μια πιστεύει στο Θαύμα του Αγίου Φωτός και η άλλη όχι...

Εν τω μεταξύ η μόνη νομίζω που δεν έχει καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα είμαι εγώ η οποία ομολογουμένως είμαι πολύ μπερδεμένη αφού βλέπω ότι υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα και από τις 2 παρατάξεις...

Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι γιατί ο Θεός διαλέγει αυτό τον τρόπο για να εκδηλώνεται (και μη μου πείτε το τετριμμένο περί σχεδίου γιατί δε θα το πιστέψω...)

Που είναι εκείνες οι καλές εποχές που το Θείο έκανε φανερή την παρουσία του διαρκώς και με τρόπους τρανταχτούς... Τότε που ο Δίας μεταμορφωνότατε σε ζώο, τότε που η Αθηνά έκανε θαύματα προστά στα μάτια του κόσμου σε μάχες, τότε που ο Θεός έσκιζε την Ερυθρά θάλασσα στα δυο... τις παλιές καλές εκείνες μέρες που δε σου άφηνε περιθώριο να αμφισβητήσεις την παρουσία του? Τότε τι σχέδιο ακολουθούσε? Τώρα τι σχέδιο απκολουθεί? Τότε που ήταν ξεκάθαρη η θέλησή του και το σχέδιό του γιατί το μοιραζότανε με τον κόσμο? Γιατί ο Θεός δε μας έχει εγκαταλείψει απλά δεν μας αποκαλύπτεται! αυτό είναι που θα πρέπει να μας προβληματίσει...
Ευχαριστώ,



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 20:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Avallon
Το θέμα έχει αναλυθεί φιλοσοφικά σε προηγούμενες σελίδες. Εγώ κάνω μία ιστορική και πολιτική προσέγγιση. Σύμφωνα με αυτή τη προσέγγιση δεν συμφωνώ ότι είναι θαύμα. Τώρα αν αυτό σε κάνει να λυπάσαι , τότε λυπάμαι που λυπάσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 22:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ

Beyond

quote:

ΕΛ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΛΕΣ : ΒΡΕ ΣΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ Η ΜΗΠΩΣ Ο ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ ΚΑΤΕΙΧΕ ΕΝΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ ΟΠΛΟ ? ΑΣ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΙΣΩΣ..
ΚΑΙ
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΝΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ Η ΜΙΑ ΣΧΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΟΝΑ !

Τα παραδείγματα που ανάφερα ήταν σε απάντηση στο επιχείρημα σου για την πιστοποίηση που θες. Το Φως όπως και οι ιπτάμενες ασπίδες στην Τύρο μου είναι εξίσου θαυμαστά γεγονότα. Όπως αλλά πιο απλά θαύματα περιγράφονται στην ιστορία και τα οποία περιγράφονται μέσα από μαρτυρίες. Επιστημονική πιστοποίηση των διαφόρων γεγονότων τα οποία μπορούμε να τα θεωρήσουμε θαύματα δεν έχουμε ποτέ.

Είπε κανείς ότι λόγο τις κολώνας θα πιστεύω σε μια θρησκεία ? Αυτή η λογική δώσε για να δώσω δεν είναι μου ανήκει φίλε μου. Μάλλον μιλάς για άλλα άτομα , οπότε σε παρακαλώ μην γενικεύεις.

Φιλικά

ΕΛ

"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 22:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

Avallon
Το θέμα έχει αναλυθεί φιλοσοφικά σε προηγούμενες σελίδες. Εγώ κάνω μία ιστορική και πολιτική προσέγγιση. Σύμφωνα με αυτή τη προσέγγιση δεν συμφωνώ ότι είναι θαύμα. Τώρα αν αυτό σε κάνει να λυπάσαι , τότε λυπάμαι που λυπάσαι.

Ποιά είναι η πολιτική προσέγγιση σου ?

Επίσης αν μάθεις πότε εγινε η πρώτη αφή μπορείς να το μοιραστείς σε παρακαλώ ? και ποιες είναι οι πηγές ?

ΕΛ

"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy