ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 << ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >>
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
the poet acts
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 05:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the poet acts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρώτ' απ' όλα, καλημέρα σε όλους..

όσον αφορά στο παρακάτω, συμφωνώ απολύτως.

quote:
οι Ρωμαίοι του έβαλαν το αγκάθινο στεφάνι, οι Ρωμαίοι τον μαστίγωσαν, οι Ρωμαίοι τον κάρφωσαν.
Και όλα αυτά χωρίς την Ιουδαϊκή παρέμβαση.
Και χωρίς να κάνουν το ίδιο στους άλλους δύο.
Και την ταμπέλα, οι Ρωμαίοι την κόλλησαν στον σταυρό.
Διότι, απ' ότι φαίνεται, τον κορόϊδευαν.
ΟΧΙ ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ

1 προσωπική απορία Αρ. 1 (λίγο άσχετη) -γιατί ακούω γενικώς "βρισίδια" για τους Εβραίους-: ο Χριστός δεν ήταν Εβραίος; είμαι πραγματικά άσχετος, οπότε..

Αρ. 2: αναφέρεται κάπου ο ευρών (!) τον κρεμασμένο Ιούδα; κ λογικά κ τα αργύρια; γιατί για μυστική πληρωμή, νομίζω ότι πολλοί έμαθαν τις λεπτομέρειες..

2 είναι σαφές ότι άλλος το έγραψε το βιβλιαράκι, όπως κ όλα τ' άλλα. πάντως αυτά που λέει ο Χριστός στην επιπλέον παράγραφο του Κατά Μάρκον θυμίζουν κάτι από Κοράνι (όσοι δεν πιστεύουν να πάθουν κι εγώ δεν ξέρω τι)..

3 δεν ξέρω τι λένε τα 4 ευαγγέλια, αλλά τουλάχιστον στην τηλεόραση ο Ιούδας δεν παρουσιάζεται σαν προδότης: η χιλιοπαιγμένη σειρά-έθιμο του Τζεφιρέλι τον παρουσιάζει ως παραπλανημένο.. ωστόσο, ακόμα κ τη στιγμή εκείνη ακούω αντιδράσεις του τύπου "ο παλιοπροδότης" κ λοιπά τραγικά..
ένα πιόνι ήταν κι αυτός στο σχέδιο του θεού της Π. Δ.. κ χωρίς αυτόν, μάλλον τα πράγματα θα' ταν λίγο χλωμά για τη σωτηρία της ανθρωπότητας (η οποία σώθηκε πώς ακριβώς; ας μου το εξηγήσει επιτέλους κάποιος αυτό, γιατί ειλικρινά αδυνατώ..).
ίσως να είναι γενικότερη τάση της εκκλησίας (;)να υποβιβάζει το ρόλο συγκεκριμένων ατόμων, αλλά κ τα ίδια(Ιωσήφ, Μαγδαληνή, Ιούδας).

αυτά τα ολίγα κ επιφυλάσσομαι να επανέλθω με κάτι σχετικότερο με το ευαγγέλιο του "προδότη"..

Υ.Γ.: θαυμάζω γενικώς πάντως τους ανθρώπους που ψάχνουν τόσο πολύ, όπως βλέπω ότι κάνουν οι συμμετέχοντες -όχι μόνο σ' αυτήν- αλλά σε όλες τις συζητήσεις.

what drives you on, can drive you mad..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 09:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγριες ώρες για γράψιμο the poet acts!

Καλημέρα!

Edited by - Αίολος on 06/05/2006 10:24:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 13:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Αίολος ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Αν δεν κάνω λάθος φίλε AVATARGR, οι Ρωμαίοι του έβαλαν το αγκάθινο στεφάνι, οι Ρωμαίοι τον μαστίγωσαν, οι Ρωμαίοι τον κάρφωσαν.
Και όλα αυτά χωρίς την Ιουδαϊκή παρέμβαση.
Και χωρίς να κάνουν το ίδιο στους άλλους δύο.
Και την ταμπέλα, οι Ρωμαίοι την κόλλησαν στον σταυρό.
Διότι, απ' ότι φαίνεται, τον κορόϊδευαν.
ΟΧΙ ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΕ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ (ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑΝ.
Ο ΠΙΛΑΤΟΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΕΝΟΧΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ....
ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΠΑΝ "ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΣΤΑΥΡΟΣΟΝ ΑΥΤΟΝ"....
ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΙΛΑΤΟΣ..
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ (ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΗΤΑΝ
ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ...
ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ...
ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΤΑΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 21:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ίδια ευαγγέλια γράφουν και για τους Ρωμαίους που αναφέρω και εξακολουθείς να μην το σχολιάζεις φίλε μου...

Γιατί;


Edited by - Αίολος on 06/05/2006 21:12:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 10:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς σας φάνηκε η χθεσινή εκπομπή του Χάρδα; Δυστυχώς κατά την γνώμη μου δεν πρόσθεσε σχεδόν τίποτα στην προηγούμενη και οι συνομιλητές ξέφευγαν συνέχεια από το θέμα. (δεν είναι δικό μας προνόμιο
).

Τι μου έμεινε απο αυτή την εκπομπή.

1. Ο Τσαγκρινός που ήταν φοβερά εκνευριστικός με τις επαναλήψεις φράσεων
2. Ο εγγλέζος εκπρόσωπος των γνωστικών που άλλα τον ρωτούσαν και άλλα απαντούσε, όπως και στην προηγούμενη εκπομπή
3. Τα βίντεο που ήταν επαναλήψεις της προηγούμενης εκπομπής
4. Ο Γεωργιάδης που είπε ότι όλοι οι συσχετισμοί των συμβόλων διαφόρων θρησκειών και λατρειών ήταν μεταγενέστερες προσθήκες
5. Οι παρεμβάσεις του επιστήμονα από την Θεσ/νικη που ήταν ίσως οι πιό ενδιαφέρουσες
6. Ο Ιατρόπουλος με τις απόψεις του οποίου συμφωνώ σε γενικές γραμμές και έβαλε κάποια θεματάκια για προβληματισμό.
7. Η παρέμβαση του φίλου Στάθη (ο δικός μας άνθρωπος ) που έγινε η αφορμή για να διευκρινιστεί έστω εν συντομία ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που να επιβεβαιώνουν τα όσα αποκρουστικά έχουν αποδωθεί στους σεθιανούς (οφίτες κλπ).
8. Η διαπλοκή στην απόκτηση, την διακίνηση και την τελική παρουσίαση στο κοινό του ευαγγελίου του Ιούδα, που δεν φαίνεται να κρύβει καμιά περίεργη σκοπιμότητα, εκτός του οικονομικού οφέλους από την μία και την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών από την άλλη.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 11:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Αίολε ΣΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ.

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.

ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΣΧΟΛΙΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ (ΝΙΠΤΩ ΤΑΣ ΧΕΙΡΑΣ ΜΟΥ -ΠΙΛΑΤΟΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΛΕΥΡΑ (ΕΒΡΑΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ).

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ.
ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΝΑ ΠΛΗΘΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ ΓΡΑΦΤΙΚΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ 100 μχ.
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ (ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΑ) ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.
ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.
ΕΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟΣ ΣΠΑΡΑΣΣΟΤΑΝ ΑΠΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ (ΜΟΝΟΦΥΣΙΤΕΣ-ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ κλπ).
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΠΟΛΛΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 19:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΟΣΤΡΙΑ..

ΕΓΩ ΧΤΕΣ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ..

Ο ΤΣΑΓΚΡΙΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΩΣ ΕΥΚΟΛΑ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 2-3 ΕΠΙΜΟΝΕΣ-ΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ..ΟΠΩΣ π.χ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Ο ΘΕΟΣ Κ.Λ.Π

ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ..ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ..

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ,Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΥΣΙΑ..

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ,ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ..

ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ..ΣΠΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΤΣΑΓΚΡΙΝΟΥ,ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΤΑΚΕΣ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΥ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ VIDEOS ,ΠΕΡΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΑΜΟ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΚΑΤΑ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ,ΙΕΡΑΤΕΙΟ),ΝΑ "ΦΤΙΑΞΟΥΝ" ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΤΗΘΗΚΕ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΓΙΑ ΝΑ "ΤΣΙΜΠΑΕΙ" ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ...

ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΝΕΟΛΑΙΑ,ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΗΣ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 20:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

προς ΑΙΟΛΟ
εστω με καθυστερηση, λογω ταξειδιου.

Αυτο που εννοουσα ειναι οτι σημερα δεν ειναι παντα ευκολο να εχουμε αμεση προσβαση στις πηγες της γνωσης. Ουτε βεβαια να μαθουμε κοπτικα για να προσεγγισουμε το ευαγγελιο -του Ιουδα στην προκειμενη περιπτωση.
Αρκουμαστε και αποδεχομαστε την γνωση - του διασφαλισμενου ως αληθους- που μας παραθετει ο'ειδικος' ανα περιπτωση. Λογω δε της μεγαλης πλεον εξειδικευσης, της ομαδας των επιστημονων.
Βεβαια, συμφωνω μαζι σου, η ερευνα ειναι ελευθερη και αν τα νεα ευρηματα διαμορφωνουν νεα δεδομενα τοτε εχουμε προοδο.
Η αντισταση σε αυτην η η αρνηση της -πολλες φορες για λογους εξουσιας-δημιουργει φαινομενα Μεσαιωνα

Παντως το θεμα με το Ευαγγελιο του Ιουδα,στην τηλεοραση, με εχει κουρασει. Πριν λιγες μερες ειχε εκπομπη ο Τσιμας, μετα η Δρουζα, 2 εκπομπες ο Χαρδαβελλας, αμετρητες αναφορες στα δελτια ειδησεων. Ολες με σχεδον τα ιδια προσωπα - ασχετα και μαλλον μη ειδικα για το θεμα-
με τα ιδια παντα βιντεο.
Δεν μπαινουν στην ουσια. Νομιζω πιο πολλα συζηταμε εδω.
(απουσιαζει ο ειδικος αλλα...)
Ποσοι νηφαλιοι, σαν τον χθεσινο απο την θεσ/νικη, εχουν εμφανιστει ?
Δεν θα ηταν ενδιαφερουσα μια συζητηση με τον εκπροσωπο της Γνωστικης εκκλησιας? Αληθεια, ελληνας Γνωστικος δεν υπαρχει? η μηπως φοβουνται να βγουν στο γυαλι ?

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι κυριολεκτικά απίστευτη η προχειρότητα, η κακογουστιά, αλλά και η έλλειψη ήθους που χαρακτηρίζει την τηλεοπτική "ενημέρωση". Είναι φανερό, ότι οι λίγοι άνθρωποι που πραγματικά κατέχουν κάποια πράγματα είναι εξόριστοι από τις τηλεοπτικές οθόνες, ενώ τη θέση τους κατέχουν επί μονίμου βάσεως κάποιοι φούφουτοι.

Στις εκπομπές τύπου Χαρδαβέλλα (που, μεταξύ μας, δεν είναι και οι χειρότερες) καλείται πάντα κάποιος τύπου Τσαγκρινού να επιδείξει το ελληνικό του ήθος απέναντι σε έναν χριστιανό, ή αφήνεται να κάνει σόλο ένας (ομολογουμένως χείριστος όλων) "πατήρ" Καρπαθίου. Όλ' αυτά είναι βεβαίως χρήσιμα στο να αποκαλύπτουν την πραγματικότητα στην οποία ζούμε, αλλά η κατάσταση έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο.

Και για να μην προσβληθούν κάποιοι φίλοι με την αθυροστομία μου, επιτρέψτε μου να αναρωτηθώ: Έχετε πειστεί ότι π.χ. ο Ιατρόπουλος και ο Τσαγκρινός είχαν διαβάσει, τόσο το Ευαγγέλιο του Ιούδα, όσο και τα συνοδευτικά επιστημονικά κείμενα που δημοσίευσε το National Geographic?

Το καλύτερο που έκανε ο Χαρδαβέλλας ήταν που παρουσίασε έστω και για λίγο τον καθηγητή από τη Θεσσαλονίκη, ώστε να μάθουμε κι εμείς ότι υπάρχει στην Ελλάδα ένας άνθρωπος με ειδικότητα στα κοπτικά κείμενα. Αυτό υπό άλλες συνθήκες θα ήταν παράδειγμα προς μίμηση για την Ελλάδα - αλλά πού τέτοια...

Edited by - Trainman on 08/05/2006 21:25:09

Edited by - Trainman on 08/05/2006 21:30:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Αίολε

Σ' ευχαριστώ που αναφέρθηκες στο κείμενό μου. Από τον Πλωτίνο δανείστηκα κάποιες από τις πλέον "εύπεπτες" αποστροφές (γιατί ως συγγραφέας υπήρξε μάλλον άτακτος), αλλά το κείμενό του αξίζει να διαβαστεί βεβαίως καθ' ολοκληρίαν. Και είναι τόσο παράδοξο, όσο και θαυμάσιο, ότι η αυστηρή όσο και (εκ των πραγμάτων) ελιτιστική σχολή των νεοπλατωνικών, αναγκάζεται να υπερασπιστεί, τόσο την ύλη, όσο και τον "χύδην όχλο" απέναντι στη γνωστική λαίλαπα.

Όσο για το Θευβδά, (καθαρά ακαδημαϊκά κι εγώ σχολιάζω), νομίζω ότι ο Βαλεντίνος αναφερόταν στον μαθητή του Παύλου, καθώς έπρεπε κι αυτός να παρουσιάσει κάποιο είδος διαδοχής από τους αποστόλους. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Βαλεντίνος υπήρξε ιερέας της χριστιανικής Εκκλησίας και, όπως αναφέρεται, διεκδίκησε κάποια στιγμή (προτού αποπεμφθεί από τους ορθοδόξους) το διόλου ευκαταφρόνητο αξίωμα του επισκόπου Ρώμης.

Αν μου επιτρέπεις, ακόμα ένα προσωπικό σχόλιο: Τόσο ο Γνωστικισμός, όσο και η χριστιανική Εκκλησία όπως εμείς την γνωρίζουμε, ουσιαστικά δημιουργούνται όταν ποιμένες και ποιμενόμενοι αρχίζουν να συνειδητοποιούν ότι ο Χριστός δεν σκοπεύει να επιστρέψει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 23:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ MIXAIL πού να μπούνε στην ουσία... ή καλύτερα, ποιοί να μπούνε στην ουσία που είπε και ο φίλος Trainman. Ας πούμε ο Ιατρόπουλος φαίνεται να το ψάχνει γενικά το θέμα, αλλά αν δεν έχεις και τους κατάλληλους συνομιλητές δεν γίνεται τίποτα. Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν έμπαινε στον Χαρδα το θέμα "Ιστορικότητα του Ιησού";! Ούτε 10 εκπομπές δεν θα έφταναν για να το ψιλαφίσουν απλώς...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 23:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τόσο ο Γνωστικισμός, όσο και η χριστιανική Εκκλησία όπως εμείς την γνωρίζουμε, ουσιαστικά δημιουργούνται όταν ποιμένες και ποιμενόμενοι αρχίζουν να συνειδητοποιούν ότι ο Χριστός δεν σκοπεύει να επιστρέψει...

Μιά μεγάλη αλήθεια...
Αν δεχτούμε την ιστορικότητα του Ιησού, τους πρώτους 2 αιώνες οι Χριστιανοί τον περίμεναν να επιστρέψει έτσι όπως τους είχε υποσχεθεί (πριν περάσει αυτή η γενιά κλπ) Οσο περνούσε ο χρόνος και δεν επέστρεφε, τόσο άρχιζαν οι διασπάσεις καθώς η κάθε ομάδα προσπαθούσε να ερμηνεύσει τα λόγια του μέσα από τις δικές της προσδοκίες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 00:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να ομως που το ευαγγελιο του Ιουδα δινει μια απαντηση στο ποια ειναι η γενεα αυτη.
Μια απλη του αναγνωση φανερωνει ακομα την γενικοτερη επιδραση του Γνωστικισμου, αλλα και το πνευμα της Αλεξανδρειας, εκεινης της εποχης, στην μεταφραση της Βιβλου απο τους 70
Οπως και να το κανεις ειναι στοιχεια συγκλονιστικα που , αν μη τι αλλο, σε κανουν να σκεφτεσαι.

Θα επρεπε, οταν τελειωναν, εκπομπες τυπου Χαρδαβελλα, να σου αφηναν
5 πληροφοριες αλλα και την αναγκη -εσυ ο ιδιος- να το ψαξεις παραπερα.
Αλλα δυστυχως,ειναι απαραιτητο να δουλεψουν και τα μηχανακια της ΑGB
Οποτε λιγος τσακωμος ειναι απαραιτητος. Δυστυχως.
Εκπομπες με συγκεκριμμενο χρονο, διαδημισεις, καποια βιντεο, και 6-7 ατομα δεν γινεται. Τελικα νομιζω πως οι εκπομπες γινονται με σκοπο την προβολη του παρουσιαστη και της δουλειας του. Τιποτα παραπανω

Ας μην μηνουμε ομως σε αυτα.
Διαβασατε το βιβλιο ?
Η κατι επι της ουσιας εχουμε να πουμε ?

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 01:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


AVATARGR

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΕ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ (ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑΝ.
Ο ΠΙΛΑΤΟΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΕΝΟΧΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ....
ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΠΑΝ "ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΣΤΑΥΡΟΣΟΝ ΑΥΤΟΝ"....
ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΙΛΑΤΟΣ..
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ (ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΗΤΑΝ
ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ...
ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ...
ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΤΑΝ...


καλε μου φιλε AVATARGR, ετσι λενε τα ευαγγελια αλλά μου γεννιωνται αποριες...

αφου τον βρηκε αθωο η εξουσια (ο Πιλατος), γιατι ενεδωσε στις παροτρυνσεις του οχλου, αφηνοντας μαλιστα ελευθερο εναν φονταμενταλιστη σαν τον Βαραβα?

αν η απαντηση ειναι οτι οι Ρωμαιοι φοβουνταν εξεγερση αν δεν υπεκυπταν στις απαιτησεις του οχλου και του ιερατειου, δεν θα επρεπε να αναφερονται τα γεγονοτα και απο ιστορικες πηγες εκτος ευαγγελιων?


και κατι ακομη, για οσους νομιζουν οτι διαβαζοντας το οποιοδηποτε ευαγγελιο διαβαζουν κατι συγχρονο του Χριστου: ποιος κρυφακουγε και τον ακουσε να προσευχεται στο ορος των ελαιων?

ξερετε, αυτα τα απελθε το ποτηριον τουτο, κτλ...



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 14:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Knight MIXAIL
quote:
Δεν μπαινουν στην ουσια. Νομιζω πιο πολλα συζηταμε εδω.
(απουσιαζει ο ειδικος αλλα...)

Σίγουρα συζητάμε πιο πολλά εδώ φίλε μου.
Κι ευτυχώς (μάλλον) που δεν υπάρχει ειδικός, διότι αυτοί οι ειδικοί πολύ δογματίζουνε αρκετές φορές...
quote:
Τελικα νομιζω πως οι εκπομπες γινονται με σκοπο την προβολη του παρουσιαστη και της δουλειας του. Τιποτα παραπανω
...κι εδώ πάλι (χεχε) θα διαφωνήσω ελαφρώς, αλλά τελικά νομίζω ότι συμφωνούμε.
Οι εκπομπές γίνονται για να προβάλλονται διαφημίσεις!

Trainman
Εχω στο πρόγραμμα να αγοράσω κάποια βιβλία, αλλά μάλλον θα πάρω και τον Πλωτίνο.
Τα αποσπάσματα είναι πολύ ενδιαφέροντα.

jonniebegood
Δύσκολες οι ερωτήσεις κι ακόμη πιο δύσκολες οι απαντήσεις αγαπητέ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 22:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και κατι ακομη, για οσους νομιζουν οτι διαβαζοντας το οποιοδηποτε ευαγγελιο διαβαζουν κατι συγχρονο του Χριστου: ποιος κρυφακουγε και τον ακουσε να προσευχεται στο ορος των ελαιων?

ξερετε, αυτα τα απελθε το ποτηριον τουτο, κτλ...


To άγιο πνεύμα τους τα σφύριξε αγαπητέ! Ρίξε μια ματιά και στον Λουκά (αν δεν κάνω λάθος)... εκεί να δεις λεπτομέρειες... για τον άγγελο που του εμφανίστηκε... τον ιδρώτα που έσταζε σαν αίμα...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 23:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να ομως που το ευαγγελιο του Ιουδα δινει μια απαντηση στο ποια ειναι η γενεα αυτη.



Για να το δεχτούμε αυτό, θα πρέπει να δεχτούμε ότι όλη η διδασκαλία του Ιησού πρέπει να ερμηνευτεί διαφορετικά.

Αν πάρουμε το κείμενο ως αληθινό και κυριολεκτικό, τότε έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλά προβλήματα (νοηματικά).
Αν όλοι οι άλλοι μαθητές εκτός Ιούδα ήταν πλανεμένοι και με την σειρά τους πλάνευαν τον κόσμο, ποιός τους πλάνεψε αν όχι ο ίδιος ο Ιησούς και γιατί δεν τους ξεκαθάρισε ποιός είναι και ποιά ήταν η αποστολή του και γιατί τους ανέχτηκε ως εκπροσώπους του στην συνέχεια;

Το όνειρο που περιγράφει μέσα το ευαγγέλιο είναι συγκλονιστικό κατά την γνώμη μου. Φαίνεται ότι το ευαγγέλιο γράφτηκε όταν είχαν σχηματιστεί οι πρώτες χριστιανικές εκκλησίες και ενώ ζούσαν ακόμα οι πρώτοι απόστολοι και ο συγγραφέας του ευαγγελίου, θεωρεί ότι από τότε πήραν λάθος δρόμο.
Μόνο και μόνο από αυτό το μέρος του κειμένου καταλαβαίνει κανείς γιατί θεωρήθηκε αμέσως αιρετικό, επειδή έκανε προσωπική, άμεση και χωρίς προκάλυψη επίθεση στους πρωτεργάτες του Χριστιανισμού.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 08:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μιλαμε για τα χρονια 150 - 180 μχ
Ειχαν διαμορφωθει ηδη καποιες χριστιανικες κοινοτητες
Τα σημερινα ευαγγελια δεν ηταν τοσο διαδεδομενα οσο σημερα
Υπηρχαν πολλα κειμενα εν ηδη ευαγγελιου που εφεραν υπογραφη το ονομα καποιων απο του μαθητες του Ιησου
Οι κοινοτητες αυτες ηταν σε επαφη μεταξυ τους. Επικοινωνουσαν ανατλασσαν αποψεις. Ετσι δειχνει και ο παπυρος των Εσσαιων. Επιστολη μεταξυ των κοινοτητων της Αλεξανδρειας και της Ιερουσαλημ
Απο την αλλη τα φιλοσοφικα ρευματα της εποχης, ιδιαιτερα στην Αλεξανδρεια αλλα και ο Μιθραισμος της Ανατολης επιρεαζαν τις σκεψεις των ανθρωπων εκεινων
Το δογμα της νεας πιστης δεν ειχε ακομα διαμορφωθει.
Αποτελεσμα αυτης της καταστασης ειναι τα κειμενα αυτα που διαβαζουμε

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 14:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και την εποχή εκείνη ονομάζοντο Γαλιλαίοι και είχαν ως σύμβολο το ψάρι.
Ιησούς Χριστός Θεού Υιός Σωτήρ (ΙΧΘΥΣ).
Οχι τον σταυρό...
quote:
και ο Μιθραισμος της Ανατολης επιρεαζαν τις σκεψεις των ανθρωπων εκεινων
Οι περισσότεροι Μιθραϊστές ευρίσκοντο στις τάξεις των Ρωμαίων μισθοφόρων, αν με πληροφόρησε σωστά ένα άρθρο πριν από καιρό.
quote:
Το δογμα της νεας πιστης δεν ειχε ακομα διαμορφωθει.
Γι αυτό ακριβώς δεν πρέπει να χαρακτηρίζεται αίρεση αυτό το κείμενο.
Ισως, αν αυτός που το έπαιρνε σοβαρά είχε χρήμα (δύναμη δηλαδή), αυτό το ευαγγέλιο να ήταν το επίσημο και τα γνωστά 4 αιρέσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 23:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το δογμα της νεας πιστης δεν ειχε ακομα διαμορφωθει.
Αποτελεσμα αυτης της καταστασης ειναι τα κειμενα αυτα που διαβαζουμε

Αυτό λέμε. Αιρετικά (αγαπητέ Αίολε) ονομάστηκαν μόλις άρχισε να ξεκαθαρίζει και να επικρατεί το δόγμα που έχουμε ως σήμερα.
Αλλά ακόμα και σήμερα η εκκλησία έχει παραγκωνίσει μερικά συγγράμματα που παρόλο που στηρίζουν το δόγμα και ήταν πολύ δημοφιλή σε προηγούμενες εποχές, χαρακτηρίζοντάς τα "απόκρυφα", όπως ας πούμε τις 'πράξεις του Θαδδαίου", του μαθητή του Ιησού.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 01:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω διαβασει πολλα αποκρυφα γνωστικα ευαγγελια. θελω να κανω μια ερωτηση..αν οντως ο ιουδας ηταν ο μονοσ που καταλαβενε την πραγματικη φυση του ιησου και οχι οι υποληποι μαθητες οι οποιοι ηταν αδαεισ και λατρεβαν τον κακο θεο της παλαιας διαθηκης ,τοτε γιατι υπαρχουν και ευαγγελια γνωστικα που αποδειδοντε στον θωμα ,τον πετρο ,τον ιωαννη κλπ τελικα αυτοι, συμφωνα με τουσ γνωστικουσ ,κατανοουσαν την διδασκαλια του ιησου η οχϊ και αν οχι πως εγραψαν ευαγγελια

η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 02:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


για να καταλαβαινομαστε αλλά και να γελαμε, ποιος θυμαται σε ποια συνοδο απεκτησε η γυναικα ψυχη? (εγω λογω αλτσχαϊμερ δεν θυμαμαι)


και μια ερωτηση προς όποιον γνωριζει: παιζουν μεταφρασεις στα Ελληνικα των υπολοιπων ευαγγελιων?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 09:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΣΠΑΝΟΣ (ΟΔΟΣ ΥΨΗΛΑΝΤΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ-ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΟΠΕΡΑ) ΕΠΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ (ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 02:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ DYING INCUBUS ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ FORUM. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ ΠΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΤΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ Η ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΠΥΡΟΥ.

ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΑΝ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΠΡΙΝ Η ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ΤΟΥ ΙΣΚΑΡΙΩΤΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΧΩΝΤΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΟΤΙ ΣΕ ΔΥΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝ ΛΟΓΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ. ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΗΤΑΝ Η ΠΟΤΕ ΣΥΝΕΒΗ. ΓΕΝΙΚΑ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΝΤΕΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΙΣΚΑΡΙΩΤΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΑ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΤΑΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ.

ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ Η ΑΠΛΑ Ο ΑΦΗΓΗΤΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ SCHWABE ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΘΑΝΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΙΣΚΑΡΙΩΤΗ..ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟ..ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΟΥΔΑΣ ΟΝΤΩΣ..ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΟΥΝ ΟΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ. ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΟΠΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗΣ.ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΥΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΛΑΝΙΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΟΝΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΔΙΑΛΕΚΤΟΥ.

ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΑΛΛΟ. ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΙΚΤΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΘΩ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΑΝΕΣ ΠΟΥ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΗΙΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΦΥΤΕΨΕΙ ΣΤΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΗΣ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΔΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΔΙΑΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΑΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ..ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ...

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy