ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ο ΣΕΙΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
και με βάση αυτό αποκαλείς τον Νικόμαχο γίδι ή μόγγολο κλπ
τότε δεν δυναμιτίζεις το κλίμα?

πριν το "γίδι" προηγήθηκε το "χιμπατζής" που είπε...Pythagora μού θυμίζεις τον τρόπο που σφυρίζουν οι διαιτητές υπέρ του γαύρου...καταλογίζεις μόνο τα πέναλτι που γίνονται σε βάρος του (που συνήθως είναι και ανύπαρκτα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Pythagora για ποιά wikipedia μιλάς άνθρωπέ μου??? Παρέπεμψα σε εκδόσεις αστροφυσικών και αστρονόμων του 2013!!! Ενώ τα δικά σου λινκ είναι από ιστοσελίδες και μπλογκς αμφίβολης ποιότητας!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:02:37  Εμφάνιση Προφίλ
Πυθαγόρα

Ολοι μας μπαίνουμε στο γήπεδο να παίξουμε το παιχνίδι του Kost?

Iσως είναι ευκολότερο για αυτόν, να του δώσουμε έναν τρόπο μέτρησης αστρικής μάζας, μπας και ηρεμήσει.

Ετσι έχουμε τον τύπο L=3(M/M)(2.91)L

Θα ξεκινήσει λοιπόν από εκεί και σε 2-3 χρόνια θα μας απαντήσει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Επί της ουσίας,
και επί των ερωτημάτων (παλαιών και νέων) έχεις τίποτα να πεις?

Αποκλείες 100% την ύπαρξη Σείριου Γ?
Και αν όχι γιατί?

Τι κατάλαβες από το 6ετές perturbation?

Τι κατάλαβες από την 50ετή περίοδο?

Τι σημαίνει κέντρο μάζας?

Τι σημαίνει Εκκεντρότητα τροχιάς?

Τι σημαίνει παράλλαξη?

Τι είναι η Μετατόπιση ερυθρού?

Τα ξέρεις/κατανοείς όλα αυτά,
πριν πας να ταμπουρωθείς πίσω από ένα 2.02 που είδες στη Γουίκι???


Η κριτική σου είναι ασόβαρη...Είπα εγώ ότι είμαι αστροφυσικός? Ρε εδώ ο άλλος που δηλώνει "αστροφυσικός" και είναι διάτρητος από παντού και περιμένεις να σού αναλύσω αυτά τα πράγματα?? έλα χριστέ και παναγία...

Κοιταχτείτε μεταξύ σας μάγκες και προβληματιστείτε έντονα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Πυθαγόρα
Ολοι μας μπαίνουμε στο γήπεδο να παίξουμε το παιχνίδι του Kost?


Έλα εσύ μη μιλάς, είσαι υπερβολικά εύκολος στόχος...και κοίτα να φέρεις καμιά πηγή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:10:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Kost
Η κριτική σου είναι ασόβαρη...Είπα εγώ ότι είμαι αστροφυσικός? Ρε εδώ ο άλλος που δηλώνει "αστροφυσικός" και είναι διάτρητος από παντού και περιμένεις να σού αναλύσω αυτά τα πράγματα?? έλα χριστέ και παναγία...

Kost

Ο Πυθαγόρας σου υπέβαλλε αυτά τα ερωτήματα, για να σου δώσει να καταλάβεις, ότι αγνοείς βασικά θέματα αστρονομίας και δεν δικαιολογείσαι να κακαρίζεις τόνδε τω τρόπω!!

Εντάξει η πλάκα.Γουστάρω το γίδι, το μόγγολο, τον μπονόμπο και τον χιμπαντζή.Αλήθεια σου λέω, γελάω με την καρδιά μου.

Αλλά ας το αφήσουμε να πάει στο διάολο.Δεν έχει νόημα πλέον.
Θα βρούμε άλλο θέμα να αλληλοχεστούμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:16:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ενώ τα δικά σου λινκ είναι από ιστοσελίδες και μπλογκς αμφίβολης ποιότητας!!!!!

Nταξ....τ'ακούσαμε κι αυτό.

astronomy.com

astronomy.ohio-state.edu

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
κλπ,
είναι "ασόβαρα" σάιτ. Μεγάλε Κοστ!

Επίσης έτσι για δοκιμή, βάλε http://adsabs.harvard.edu/abs/
και λέξη αναζήτησης Sirius, και φίλτρο από 1994 και μετά.

quote:
Η κριτική σου είναι ασόβαρη...Είπα εγώ ότι είμαι αστροφυσικός?

Δεν το είπες φυσικά (αυτό μας έλειπε!)
αλλά ακριβώς επειδή ούτε το είπες ούτε είσαι, πρέπει να είσαι προσεκτικότερος όταν επιτιθεσαι σε κάποιον επαίροντας για δικά σου αστρονομικά συμπεράσματα που βρήκες στο ίντερνετ,
και θεωρείς ότι σε βοηθούν να "ταπώνεις" αστροφυσικούς.
Ισως να μην είναι στραβός ο γιαλός, αλλά το πρόβλημα στο πώς εσύ αρμενίζεις....


quote:
Ρε εδώ ο άλλος που δηλώνει "αστροφυσικός" και είναι διάτρητος από παντού και περιμένεις να σού αναλύσω αυτά τα πράγματα?? έλα χριστέ και παναγία...

Δεν περιμένω φυσικά να μου τα αναλύσεις, τα έδωσα για παράδειγμα,
μπας και καταλάβεις ότι το παν δεν είναι ένα νουμεράκι που είδες κάπου σε μια δημοσίευση, αλλά ο τρόπος η σκεψη και η εργασία πίσω από αυτό, για να εξαχθεί ως συμπέρασμα.

Από την άλλη, στα αστρονομικά θέματα, είσαι πολύ μικρός για να την πεις εσύ στο Νικόμαχο, πίστεψέ με.
Και δεν είναι θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας αυτό. Πραγματικότητα και αντικειμενικό γεγονός είναι.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Εντάξει η πλάκα.Γουστάρω το γίδι, το μόγγολο, τον μπονόμπο και τον χιμπαντζή.Αλήθεια σου λέω, γελάω με την καρδιά μου.

Αλλά ας το αφήσουμε να πάει στο διάολο.Δεν έχει νόημα πλέον.
Θα βρούμε άλλο θέμα να αλληλοχεστούμε.


Όχι βρε, μη μου αγχώνεσαι, έχει ψωμί το θέμα ακόμα...

Θα τα δούμε πάλι τα δέκα λάθη σου ένα-ένα...και δεν βιάζομαι καθόλου.

Ξεκινάμε με την ηλιακή μάζα. Φέρτε μου πηγές που να λένε ότι η μάζα είναι 1.7. Όλοι οι αστροφυσικοί που εγώ έχω βρει, άνθρωποι σοβαροί και καταξιωμένοι, λένε για 2.02. Περιμένω πηγές από βιβλία και όχι λινκς από μπλογκς και ιστοσελίδες όπου ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ό,τι θέλει.


Σε περίπτωση τώρα που έχεις εισάγει έναν δικό σου τρόπο υπολογισμού όφειλες να το έχεις διευκρινίσει, ότι δηλαδή το εύρημά σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τη μέτρηση που αναγνωρίζουν οι υπόλοιποι. Και εάν έχεις το θάρρος στείλτο για δημοσίευση (λέμε τώρα...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:18:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Kost

Ο Πυθαγόρας σου υπέβαλλε αυτά τα ερωτήματα, για να σου δώσει να καταλάβεις, ότι αγνοείς βασικά θέματα αστρονομίας και δεν δικαιολογείσαι να κακαρίζεις τόνδε τω τρόπω!!


ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

(το έγραφα και το δημοσίευσα, πριν δω τα δικά σου)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Από την άλλη, στα αστρονομικά θέματα, είσαι πολύ μικρός για να την πεις εσύ στο Νικόμαχο, πίστεψέ με.
Και δεν είναι θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας αυτό. Πραγματικότητα και αντικειμενικό γεγονός είναι.


Η πραγματικότητα Pythagora είναι ότι δηλώνεις εντυπωσιασμένος από έναν αστροφυσικό ο οποίος υποπίπτει σε παιδαριώδη λάθη...

Τόσο εύκολα εντυπωσιάζεσαι?


Και εμένα προσωπικά είναι αδιάφορο να αποδείξω την αξία μου σ'αυτά...άσκηση στην κριτική σκέψη και διαλεκτική κάνω...η πραγματική μου ενέργεια είναι εστιασμένη αλλού...ωστόσο έχει πλάκα να πηγαίνω στην έδρα του άλλου και να τσιμπάω το διπλό για πλάκαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Κοιτάω τις πηγές σου μία προς μία Pythagora, για να τις σχολιάσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:30:00  Εμφάνιση Προφίλ
Kost

Στο λινκ που σου έδωσε ο Πυθαγόρας, θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα θέματα γύρω από τον Σείριο.
Ενδεικτικά κοίτα αυτό: << and logg with the Wood evolutionary mass-radius relation, we obtain a best estimate for the white dwarf mass of 0.978 Msolar. Within the overall uncertainties, this is in agreement with a mass of 1.02 Msolar obtained by matching our new gravitational redshift to the theoretical mass-radius relation.>>

Θα το βρείς εδώ:

http://adsabs.harvard.edu/abs/2005MNRAS.362.1134B

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:30:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και εμένα προσωπικά είναι αδιάφορο να αποδείξω την αξία μου σ'αυτά...άσκηση στην κριτική σκέψη και διαλεκτική κάνω...η πραγματική μου ενέργεια είναι εστιασμένη αλλού...ωστόσο έχει πλάκα να πηγαίνω στην έδρα του άλλου και να τσιμπάω το διπλό για πλάκα

Κοστ δεν κάνεις καμιά άσκηση στην κριτική σκέψη και στη διαλεκτική. Λυπάμαι που στο λέω αλλά εγώ, και μάλλον οι περισσότεροι, βλέπουμε μια άσκηση για...αυτοεπιβεβαίωση σου σε διάφορα πεδία, και "επιβολή"/μαγκιά/τάπα, στους εκάστοτε "ειδικούς" και ειδικούς. Δεν ξέρω γιατί το βλέπεις έτσι, και πού και πόσο το έχεις πετύχει ή τί ικανοποίηση σου δίνει αυτό.
Στο παρόν νήμα όμως, σίγουρα όχι.


"Διπλό" νομίζεις εσύ ότι τσιμπάς.
Στον τρίτο παρατηρητή της κουβέντας, ή σε έναν γνώστη λίγο άνω του μέσου, τσιμπάς απλώς τα δυο.....

quote:
Η πραγματικότητα Pythagora είναι ότι δηλώνεις εντυπωσιασμένος από έναν αστροφυσικό ο οποίος υποπίπτει σε παιδαριώδη λάθη...

Τόσο εύκολα εντυπωσιάζεσαι?


Καθόλου εύκολα δεν εντυπωσιάζομαι.

Αν λέω κάτι, έχω λόγους που το λέω.

Και επέτρεψέ μου να έχω τα δικά μου κριτήρια για τους ανθρώπους, από αυτά που γνωρίζω εγώ γι'αυτούς.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Κοστ δεν κάνεις καμιά άσκηση στην κριτική σκέψη και στη διαλεκτική. Λυπάμαι που στο λέω αλλά εγώ, και μάλλον οι περισσότεροι, βλέπουμε μια άσκηση για...αυτοεπιβεβαίωση σου σε διάφορα πεδία, και "επιβολή"/μαγκιά/τάπα, στους εκάστοτε "ειδικούς" και ειδικούς. Δεν ξέρω γιατί το βλέπεις έτσι, και πού και πόσο το έχεις πετύχει ή τί ικανοποίηση σου δίνει αυτό.
Στο παρόν νήμα όμως, σίγουρα όχι.


"Διπλό" νομίζεις εσύ ότι τσιμπάς.
Στον τρίτο παρατηρητή της κουβέντας, ή σε έναν γνώστη λίγο άνω του μέσου, τσιμπάς απλώς τα δυο.....



παραδέχομαι ότι ψοφάω δια διαφωνίες και debates...τα επιχειρήματά σου και τα δικά μου...αντλώ διανοητική απόλαυση από αυτό...απλά ξέρεις τι γίνεται, όταν στριμώχνεις τον άλλον εκείνος αναγκαστικά αρχίζει να παίζει βρώμικα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:36:13  Εμφάνιση Προφίλ
Δημήτρη

Στου κωφού την βρόντα, όσο θέλεις πόρτα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

όταν δηλαδή ο άλλος βλέπει ότι δεν το έχει απέναντί σου, τότε αρχίζει να βρίζει και να δημιουργεί εντυπώσεις...στη συνέχεια θα μπουν φίλοι και σύμμαχοι να του πουν καταλήγοντας ότι "κουβαλάς κόμπλεξ", "τρολάρεις", "εκτίθεσαι"...

εγώ από την άλλη Pythagora θα σου πω ένα μυστικό, δεν μπαίνω σε διαφωνία παρά μόνο όταν ξέρω ότι έχω δίκιο...το πώς το καταλαβαίνω αυτό άστο, έχω τον τρόπο...και ειδικά με μέλη όπως ο Νικόμαχο δεν χρειάζεται να είναι κανείς ευφυία για να καταλάβει ότι το άτομο λέει πράγματα στην τύχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:37:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κοιτάω τις πηγές σου μία προς μία Pythagora, για να τις σχολιάσουμε

Χαίρομαι γι'αυτό,
και , επιτέλους, ας κάνουμε μια ουσιαστική κουβέντα.

Μπορούμε να γυρίσουμε πίσω στα βασικά ερωτήματα?

Κάπου στα λινκς θα δείτε και μερικά ωραία σχήματα και γραφικά με κινούμενα/σχηματικά, για τις τροχιές κλπ.

Εγώ επιμένω, η θεωρία του μικρού καφετί νάνου μας καλύπτει? (ενν. από άποψη ευστάθειας ενός -τριπλού πλέον- συστήματος?)

Επίσης το μείζον θέμα με το "κόκκινο" παρελθόν του Σείριου,
για το οποίο πρόσφατα βρήκα και μια άλλη πηγή:

R.C.CERAGIOLI

http://adsabs.harvard.edu/full/1995JHA....26..187C

και για το οποίο ακομη δεν έχει δοθεί πειστική εξήγηση



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:41:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Kost
εγώ από την άλλη Pythagora θα σου πω ένα μυστικό, δεν μπαίνω σε διαφωνία παρά μόνο όταν ξέρω ότι έχω δίκιο...το πώς το καταλαβαίνω αυτό άστο, έχω τον τρόπο...και ειδικά με μέλη όπως ο Νικόμαχο δεν χρειάζεται να είναι κανείς ευφυία για να καταλάβει ότι το άτομο λέει πράγματα στην τύχη...


Ξέρω πως το καταλαβαίνεις!!
Με τα ταρώ.Οταν τα ρίχνεις για μένα, σου βγαίνει πάντα ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ και ο ΤΡΕΛΟΣ από τα Μεγάλα Αρκάνα και τα επτά σπαθια, από τα Μικρά Αρκάνα.

Και βέβαια λέω πράγματα στην τύχη.
Οταν με ρωτάς για αποτελέσματα ποδοσφαίρου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

βρε γι'αυτό και δεν το έπαιξα ποτέ εκείνο το 3-1! σιγά μην το'παιζα...


Pythagora όλα τα λινκς που έδωσες δίνουν τη μάζα πάνω από 2. Και δυο-τρία τη δίνουν 2.02. Επίσης οι Benest & Duvent υπολογίζουν τη μάζα 2.14. Άρα πιο κοντά στο 2.02. Το άρθρο τους όμως γράφτηκε το 1995. Οι αστροφυσικοί που βρήκα εγώ (2012,2013) λένε για 2.02.

Το 1.7 που μάντεψε ο Νικόμαχος το έχει βρει κανείς πουθενά???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

και το ξέρω ότι οι μάζες των Α και Β πάνε αντιστρόφως ανάλογα...ωστόσο τιμή κάτω από 2 δεν έχω βρει πουθενά...και η πλειοψηφία λέει για 2.02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Ωραίο άρθρο φαίνεται αυτό για τον Κόκκινο Σείριο.

Τα λέμε αργότερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 22:59:54  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε, έλα ρίχτο. Που βρήκες το 1.73Μ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 23:05:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάριε, έλα ρίχτο. Που βρήκες το 1.73Μ;



ΟΧΙ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 23:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Απόκρυφη Επιστήμη γατάκι ο Λιακόπουλος μπροστά του...βγάλε βιβλίο για όλα αυτά Μάριε και θα σε προμοτάρω εγώ...θα τα κονομήσουμε γερά μάγκα μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2016, 00:37:32  Εμφάνιση Προφίλ
Υετός: 0.06 mm
Υγρασία: 62%
Πιθανότητα Βροχόπτωσης: 28 %
Αισθητή θερμοκρασία: 5.0...13.0°C

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2016, 00:57:39  Εμφάνιση Προφίλ
Kost,

quote:
Στη συνέχεια μπήκαν κάποια μέλη για να δώσουν 'κάλυψη΄ στα λεγόμενά του,

quote:
Οι άλλοι όπως καταλαβαίνεις αποφεύγουν να τοποθετηθούν από ευγένεια απέναντί σου...

quote:
Ρόμπα γίνονται όσοι προσπαθούν σπασμωδικά να στηρίξουν τις μπαρούφες του Νικόμαχου...

quote:
θα μπουν φίλοι και σύμμαχοι να του πουν καταλήγοντας ότι "κουβαλάς κόμπλεξ", "τρολάρεις", "εκτίθεσαι"...

Σταμάτησα να γράφω,με ένα ΟΚ, πριν 2 μέρες..

Από τότε αντί να σεβαστείς ότι δε γράφω, επειδή ήθελα να δώσω μια ευκαιρία στα πράγματα να ηρεμήσουν,μάλλον το θεώρησες αδυναμία και πόσταρες τα παραπάνω φαιδρά...
Μιλώντας πάντα και στον πληθυντικό...
Τσουβαλιάζοντας όσους έχουν αντίθετη άποψη από τη δική σου.
Μαζί και μένα.

Μέχρι εδώ μάγκα.Τσίμπα το σεντόνι τώρα και κράτα σημειώσεις.
Θα σου χρειαστούν....
Πρόσφατα λοιπόν,σου είπα ότι διακατέχεσαι από ΚΟΜΠΛΕΞ.
Μάλλον πρέπει να το αιτιολογήσω πλέον.
Διότι έχεις ξεφύγει.Εντελώς.
Βαυκαλίζεσαι λοιπόν,ότι είσαι ο «ξεβρακωτής» του forum.
Αν εξαιρέσουμε τις γραφικές περιπτώσεις που έχουν περάσει από δω μέσα(βλαμένους,τρολ κλπ),τους οποίους όλοι έχουμε καυτηριάσει-κοροιδέψει κλπ,ισχυρίζεσαι ότι έχεις κάνει το ίδιο με τον Κηφέα και τον Νικόμαχο.
Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα με τη σειρά...

Α. Ο Κηφέας.
Ο Κηφέας είναι δεδομένο ότι είναι ένας μορφωμένος άνθρωπος.
Απ' ότι γνωρίζω είναι καθηγητής πανεπιστημίου.

Επίσης έχει γράψει και αφιερώσει πολύ χρόνο στο forum,μεταδίδοντας γνώση σε πολλά τόπικ.
Βέβαια έκανε χοντρό φάουλ.Όντως.
Για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν διευκρίνιζε σε ποιες περιπτώσεις τα κείμενα ήταν δικά του και σε ποιες όχι.Οι δεύτερες ήταν και οι περισσότερες,τελικά.
Όταν λοιπόν του έθεσες το θέμα ευθέως(και καλά έκανες),το παραδέχτηκε.
Εδώ ο διάλογός σας που φαίνεται η παραδοχή:
-----------------
kost:
Κηφέα νομίζω καλό θα ήταν να πούμε ότι τα κείμενά σου σ'αυτό το θέμα αποτελούν ακριβείς μεταφράσεις κειμένων του Jung σχετικά με τα Αρχέτυπα και το Συλλογικό Ασυνείδητο. Eκτός αν το έχεις αναφέρει ήδη κάπου πιο πάνω και δεν το βλέπω.

Κηφέας:
Έχεις δίκιο , kost
Οι κύριες πηγές μου , σε ό,τι γράφω σ'αυτό το topic , και όχι μόνο, αλλά και σε άλλα θέματα που αναφέρονται στην Ψυχολογία, είναι από τον Καρλ Γιουγκ . Και πιο συγκεκριμένα από τους δύο τόμους του : "Σύμβολα της Μεταμόρφωσης" και "Ο άνθρωπος και τα σύμβολά του" . (αν δεν το αναφέρω αυτό εδώ , το έχω δηλώσει πολλές φορές σε σε άλλα θέματα παρεμφερούς ψυχολογικού περιεχομένου) .
-----------------------------------------

Αφού το παραδέχτηκε,είναι προφανές ότι βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση.
Είναι ανθρώπινο για τον καθένα που βρίσκεται αντιμέτωπος δημοσίως, με τις συνέπειες ενός λάθους του.

>>>Μέχρι εδώ ,είχες δίκιο.<<<

Μετά τι έκανες Kost?
Φρόντισες να συνεχίσεις να τον χτυπάς,ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΈΝΩΣ,την ώρα που είχε γονατίσει.
Ακόμα και αφού είχε αφήσει το βήμα του λόγου.Αφού είχε φύγει.
Ξανά και ξανά...

Ξεδιάντροπο άνθρωπέ μου.Βαθειά κομπλεξικό.
Αυτή είναι και η πρώτη φορά που κατάλαβα ότι τραβάς ζόρι..(σημείωσέ τη σαν Αποδεικτικό κόμπλεξ Νο1)
Ο Κηφέας χάθηκε από το forum.Τα κατάφερες...

Εδώ και καιρό τώρα,προσπαθείς να απαξιώσεις τον Νικόμαχο.Στο αντικείμενό του..
Θα πω μονάχα ότι λόγω μακροχρόνιας αποχής από την εξάσκηση του αντικειμένου σπουδών,αλλά κυρίως λόγω επιπολαιότητας να απαντάει στου καθενός την παπαριά,χωρίς να φρεσκάρει το γνωσιακό του αντικείμενο,μπορεί κάποιος να υποπέσει σε λάθη.Και ο Νικόμαχος δεν είναι εξαίρεση.
Αυτή είναι η δική μου άποψη,όσον αφορά τα όποια λάθη.

Όμως σε συντριπτικό βαθμό,τις φορές που οι αναρτήσεις του αναφέρονται σε φυσική,έχει αποδείξει ότι γνωρίζει βαθειά το αντικείμενο.
Του το έχουν πιστώσει και μέλη του forum που είναι φυσικοί,παρ’ ότι ήταν τις περισσότερες φορές «αντίπαλοι» του,εντός φόρουμ...

Εσύ Kost,τι κάνεις λοιπόν? ...
Επειδή σε έχει πει καφετζού και αστρολογικό μοσχάρι,κάθε φορά του τη στήνεις στη γωνία,με τον γνωστό σου τρόπο:
Ξαψαχνίζεις με υπομονή γαιδουριού ότι γράφει και μετά αφιερώνεις, ώρες επί ωρών, στο internet για να στήσεις το case που θέλεις.
Μετά απλώνεις τα σεντόνια γραμμή προς γραμμή.
Quote προς quote.
Με αυτόν τον τρόπο,ακόμη κι αν έχεις φάουλ σε αυτήν σου την προσπάθεια,ο άλλος θέλει ..γραμματέα για να απαντήσει σε όλα...

Σου είχα πει ότι το βαριέμαι αυτό το παιχνιδάκι.
Αλλά σε προειδοποίησα ότι το γνωρίζω.
Να δες:

Σε έχει πει λοιπόν αστρολόγα και καφετζού...
Και προφανώς είσαι.
Ακολουθούν για του λόγου το αληθές,δικά σου λογάκια:

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Kost:
Η δική μου αρχική απάντηση είναι ότι μέσω του γενέθλιου χάρτη μπορείς όντως να αναγνωρίσεις γενικές τάσεις σε θέματα εργασίας και σχέσεων.
Ωστόσο δε μπορούν να γίνουν ακριβείς προβλέψεις για το τι δουλειά θα ακολουθήσεις και όποιον ακούσεις να στο λέει αυτό είναι σίγουρα ανόητος.
-------------------------------------------------------
Kost:
Όσο για το γενέθλιο χάρτη είναι οι θέσεις των πλανητών τη στιγμή που γεννήθηκες (πχ. ο Ήλιος βρισκόταν(προβαλλόταν αν προτιμάς) στον Υδροχόο,η Σελήνη στο Σκορπιό,ο Ερμής στον Αιγόκερω κοκ).
Η ωρα γέννησης είναι επίσης απαραίτητη ώστε να προσδιοριστεί ο Ωροσκόπος και η τοποθέτηση των 12 οίκων.
-------------------------------------------------------
Kost:
Ανήκουμε στο ίδιο ηλιακό ζώδιο(Υδροχόος) και γι'αυτό το λόγο είμαι βέβαιος ότι είσαι ανοιχτόμυαλο άτομο,πρόθυμο να εξερευνήσει κριτικά νέες ιδέες και θεωρίες.
--------------------------------------------------------
Kost:
Με άλλα λόγια,είμαι προσωπικά βέβαιος 1000% ότι οι αστερισμοί και οι πλανήτες επηρεάζουν τους ανθρώπους ωστόσο δε γνωρίζω τις αιτίες του γιατί συμβαίνει αυτό.
---------------------------------------------------------
Kost:
Gentleman, ο Κριός είναι όντως επιθετικό ζώδιο.Ωστόσο και εσύ ο ίδιος εάν παρατηρήσεις ενδελεχώς τον εαυτό σου από τις 21 Μαρτίου μέχρι ας πούμε τις 26 Μαρτίου θα διαπιστώσεις ότι γίνεσαι και εσύ λιγάκι Κριός και θα παρατηρήσεις κάποιες τάσεις οξυθυμίας,επιπολαιότητας και έντονου αυθορμητισμού(Το ίδιο θα σου συμβεί και τις εποχές που ο πλανήτης Άρης διελαύνει πάνω από το γενέθλιο Ήλιο σου,ακόμα πιο έντονα).
Αντίστοιχα,τις πρώτες μέρες των Διδύμων(τέλη Μαίου) θα παρατηρήσεις ότι γίνεσαι πιο κινητικός,πιο επικοινωνιακός,πιο νευρικός και κυκλοθυμικός καθώς και πιο διανοητικός(η σκέψη σου θα γίνει πιο περίπλοκη και αναλυτική).
-------------------------------------------------------------
Kost:
Πιστεύω ότι τόσο οι ζωδιακοί αστερισμοί όσο και οι πλανήτες εκπέμπουν πανίσχυρη Ενέργεια(ή ακτινοβολία αν προτιμάς) η οποία διοχετεύεται πάνω απ'όλα στο Υποσυνείδητο των ανθρώπινων όντων.
Ο Ζυγός δεν είναι μόνο αυτά.Εντάξει,σίγουρα διαθέτει ευγένεια και καλούς τρόπους,σίγουρα αρέσκεται να κολακεύει και να τον κολακεύουν, όμως υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά εκτός αυτών(εξάλλου όπως όλα τα ζώδια του αέρα έτσι και ο Ζυγός είναι γεμάτος αντιφάσεις!!).
Καταρχήν,η διπλωματία και το τακτ που τον διακρίνει αντιτίθεται στην εξωστρέφειά του-κάποια πράγματα δεν τα λέει...ή τα λέει με έμμεσο τρόπο...
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Σου φτάνουν?
Έχει κι άλλα καταπληκτικά που θα έκαναν τον Λεφάκη και πολλές άλλες καφετζούδες να ζηλέψουν.
Εντάξει τώρα?
Πάμε στους χαρακτηρισμούς τους δικούς σου προς τον Νικόμαχο τώρα...
Πάρε να ‘χεις τούτο,αρκεί και μονάχο του:
«»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
Kost>>Νικόμαχο
***
«»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
Έχει κι άλλα πολλά,αλλά αυτό τα επισκιάζει.Μιλάμε για ρεκόρ εκτροχιασμού....
Μακράν.Φτάνει και περισσεύει από μόνο του,για να αναδείξει το κόμπλεξ σου όταν σε αποκαλούν καφετζού.
Επειδή αυτό είναι το κουμπί σου..Έτσι δεν είναι?
(θεώρησέ το αποδεικτικό κόμπλεξ Νο2)

Πάμε τώρα στην έπαρση(εκτός ειδικότητας,γιατί να κορδωνόσουν στα περί ιστορίας τέχνης,θα το καταλάβαινα.Όλοι το κάνουν καμμιά φορά στο αντικείμενο τους)
Κοίτα τι έχεις πει μάγκα:
--------------------------------------------------
Kost:
μόνο που δεν έχετε αντιληφθεί ο μόνος που έχει ικανότητα εδώ μέσα να 'ξεβρακώνει' άλλους είμαι εγώ
----------------------------------------------------
Kost:
η συζήτηση κάπου εδώ τελειώνει, διότι είναι γελοίο να συνδυάζεται η υψηλή φιλοσοφία του Πλάτωνα, ο υψηλού επιπέδου εσωτερισμός φιλοσόφων και μυστικιστών, και τα δικά μου συγκροτημένα επιχειρήματα, με κάτι άξεστες γίδες όπως η από πάνω...που πάλι μπεκρούλιαζε χθες, πάλι κουβά πήγε και μπήκε εδώ να επιτεθεί σε καλύτερούς του...οπότε το αφήνουμε εδώ
-----------------------------------------------------------
Kost:
Και που'σαι, εγώ να ξέρεις είμαι εξαιρετικός συνομιλητής, ούτε στη γωνία θα σε περιμένω να σε ακυρώσω, ούτε κακή προαίρεση έχω
------------------------------------------------------------

Στα περί κακής προαίρεσης που ..δεν έχεις βάζουμε τα γέλια.
Όλοι...

Στη χαρίσανε βλέπεις κάποιοι, με τον τρόπο που χειρίστηκες το θέμα του Κηφέα,επειδή δεν έμεινε κι αυτός να υπερασπιστεί τη θέση του.
Δεν άφησε και πολλά περιθώρια.Εγκατέλειψε ο ίδιος.Δύσκολα θα μπορούσαν να τον στηρίξουν τρίτοι.

Αλλά φτάνει με την μικροψυχιά σου...

Πάμε για την στέψη τώρα.Για να γελάσουμε και λίγο...

Εδώ αυτοανακηρύσσεσαι σε ακαδημαικού επιπέδου άνθρωπα...μα τι λέω?
Σε παγκοσμίου ακαδημαικού επιπέδου, ανθρωπάρα.

Θαυμάστε:
------------------------------------------------------
Kost:
ούτε αρχαιολογία έχω σπουδάσει αλλά στη συζήτηση έχω στριμώξει σοβαρό αρχαιολόγο, ούτε θεολογία έχω σπουδάσει αλλά έχω στριμώξει θεολόγους στη γωνία, ούτε αστρονομία έχω σπουδάσει αλλά έχω στριμώξει αστρονόμο που είχε στοιχειώδη άγνοια σε ένα κείμενο του Αριστοτέλη...έχω μιλήσει σαν ίσος προς ίσο με καταξιωμένους ακαδημαϊκούς και στο εξωτερικό και στην ελλάδα...
-------------------------------------------------------

Αυτό μπορείς να το καταχωρήσεις ως αποδεικτικό τρελού κόμπλεξ Νο3...

Και φτάνει προς το παρόν,Ισοακαδημαικέ.Περί κόμπλεξ.Σου.
Νομίζω ότι στήριξα τη θέση μου επαρκώς.

-Πάρε ανάσα ..ξεβρακωτή των πάντων.
Άμα δώδεις λίγο πιο πολύ βάση στα δικά σου φάουλ και γίνεις πιο ανεκτικός με των άλλων ,θα σε ανέχονται ευκολότερα.Λέμε τώρα.


Με τις υγείες σου.


ΥΣ:Α, και που 'σαι ισοακαδημαικέ...
Αυτό με τη μάνα και τη γυναίκα του άλλου,ήταν πολύ ποταπό,ακόμα και για κομπλεξικό άνθρωπο.Να το κοιτάξεις.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα:
Αφαιρέθηκε η αναπαραγωγή της ιδιαίτερα υβριστικής φράσης

21/04/2016Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2016, 01:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

άντε ρε σεις, δεν θα συζητήσετε; έθεσε κανά δυό θέματα ο Pythagoras. Ή μήπως περιμένετε από εμένα να τρέχω το θέμα;; αυτό λέγεται θράσος...

επειδή λοιπόν βαρέθηκα, καταλήγουμε ότι το λύσαμε το θέμα με τη μάζα...και γενικώς το λύσαμε το θέμα μας εδώ! το 1.7, και όλα τα άλλα ανυπόστατα, και γενικώς οτιδήποτε έχει ισχυριστεί τα τελευταία χρόνια, τού το σφύριξαν οι υψηλά ιστάμενοι 'κολλητοί' του στην κυβέρνηση, το στρατό, τη Νάσα και το Σερν (ναούμε) οπότε αναμένετε στις οθόνες σας: προβλέπονται καταιγιστικές ανατροπές σε όσα ξέρατε για το θέμα 'Σείριος'.

Μην ακούτε ζωντόβολα τι σάς λένε αυτοί οι ξευτιλισμένοι επιστήμονες...αυτά τα δουλοπρεπή πιόνια του συστήματος...τον δόκτορά μας εδώ να ακούτε....και πάει κάπως έτσι:

Πέρα από τη δεδομένη τριπλότητα του συστήματος, ο Α έχει μάζα 1.7 (και άρα ο Β θα έχει πάνω από 1.2), ο δε μπαγάσας Γ κρύβεται στο κέντρο...και εννοείται αυτά τα παλιόπαιδα οι Ντόγκον ήξεραν τα πάντα προ πολλού, αλλά οι ανθρωπολόγοι το έχουν συγκαλύψει και αυτό...διότι είπαμε, το σχέδιο είναι οργανωμένο...σάς θέλουν κοιμισμένους ζώα, να τρώτε κουτόχορτο...σηκωθείτε μωρέ από τους καναπέδες, άιντε κοπρίτες και ακούστε τον πεφωτισμένο δόκτορά μας...όταν εσείς πηγαίνατε αυτός ερχότανε...που θα τολμήσετε να αντιμιλήσετε στούρνοι...


ε ρε τι έχουμε ακούσει σ'αυτό το φόρουμ τόσα χρόνια....τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε....τουλάχιστον δεν βαριόμαστε ποτέ, όλα κι όλα...και χωρίς χαβαλέ η κατάστασις δεν παλεύεται...διότι όπως έχει πει παλιότερα ο στόμας μου, ο 'Νικόμαχος' δεν είναι απλό μέλος, είναι ολόκληρο φαινόμενο...φαινόμενο που ανθεί στην κοινωνία...ας τους πούμε 'αεριτζήδες'...ας τους πούμε και 'συνωμοσιολόγους'...και 'ψεκασμένους'...είναι πολλοί...είναι ανάμεσά μας...και έχουν δικαίωμα ψήφουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2016, 01:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ο Αμεινίας όμως έχει διαφορετική γνώμη...κάτι έχει κρατήσει μανιάτικο...και δεν ξέρω τι....τόσο πολύ στενοχωρήθηκε για την έκθεση του Νικόμαχου;;...διαβάζω το σεντόνι σου και έρχομαι Αμεινία...βούτυρο στο ψωμί μου κι αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2016, 01:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
βούτυρο στο ψωμί μου κι αυτό...

Κατούρα και λίγο Ισοακαδημαικέ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2016, 01:18:59  Εμφάνιση Προφίλ


Βούτυρο στο ψωμί του!!

Μιλάμε έχω πέσει από την καρέκλα.

Την χαρά που σου έδωσε ο Κηφέας, αρνούμενος να υπερασπίσει τον εαυτό του, από εμένα δεν θα την δεις καφετζού μας.

Υ,Γ
Πρόσεχε τα Μεγάλα Αρκάνα.
Δεν τα ερμηνεύεις σωστά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy