ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σπήλαιο των Αμώμων(ή Σπηλιά του Νταβέλη)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 19:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε όλους.
Η σπηλιά είναι ένα θέμα που με ελκύει και θα ήθελα να μοιραστω τη μικρή ιστορία μου. Πριν από 2 μήνες περίπου σάββατο βράδυ μου λέει ο φίλος μου "αν αύριο έχει καλή μέρα πάμε βόλτα στην πεντέλη και να ψάξουμε να βρούμε και τη σπηλιά". Μέχρι εκείνη την ώρα το μόνο που ήξερα για την σπηλιά είναι ότι εχουν παρατηρηθεί περίεργα φώτα και διάφορα φαινομενα που έχουν να κάνουν με τη βαρύτητα. Κυριακή πρωί λοιπόν κατά τη 1:00 το μεσημέρι έχουμε φτάσει στη σπηλιά. Με πολύ κόπο ομολογώ και εφόσον ρωτήσαμε όλους όσους βρήκαμε στο δρόμο μας. Για να μη σας κουράζω η εντύπωση που μου άφησε η σπηλιά ήταν περίεργη. Χωρίς κανέναν απολύτως λόγο δεν ένιωθα άνετα και δεν ήθελα να γυρίσω την πλάτη μου φεύγοντας. Μετά από μια μικρή περιήγηση μέσα και γύρω από τη σπηλιά φυγαμε. Στο σπίτι πλέον ψάχνω στο νετ οτιδήποτε έχει να κάνει με τη σπηλιά. Ετσι μπήκα και πρώτη φορά στο φόρουμ του εσωτέρικα. Διαβάζω το βιβλίο του Γ. Μπαλάνου "Πέρα από το αίνιγμα της Πεντέλης" και κυριολεκτικά αναρωτιέμαι τι απ όλα ισχύει και τι είναι στη σφαίρα της φαντασίας. Το προηγούμενο Σάββατο αποφασίζουμε να πάμε ξανά στη σπηλιά μαζί με άλλο ένα ζευγάρι και μια κοινή μας φίλη. Η αίσθηση του φόβου αυτή τη φορά δεν υπήρχε. Επειδή είχαμε παρέα; Επειδή οπως λένε η σπηλιά έχει και αυτή τις μέρες της; Δεν ξέρω. Βγάλαμε κάποιες φωτογραφίες με απλή ψηφιακή μηχανή μέσα στη σπηλιά. Οι φωτό είναι ο λόγος που σας γράφω. Κάποιες από αυτές παρουσιάζουν κάποια φαινόμενα που αφενός θα ήθελα να δει κάποιος πιο σχετικός με τη φωτογραφία σαν τέχνη μήπως δώσει κάποια εξήγηση και αφετέρου αν κάποιος άλλος έχει κάτι παρόμοιο ίσως να το συγκρίναμε. Αν και εφόσον οι διαχειριστές μου δώσουν το οκ θα τις ανεβάσω να τις δείτε. Μέχρι τότε σας αφήνω και θα τα πούμε ελπίζω σύντομα. Συγνώμη αν κούρασα ή αν ανακαινίζω ένα θέμα που μπορεί να το έχετε βαρεθεί.

Νούνι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 19:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Nouni έπρεπε ήδη να έχεις ανεβάσεις τις φωτογραφίες. Ναι επιτρέπεται το ανέβασμα φωτογραφιών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 19:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τυχόν παρεξηγήσεις είμαι γυναίκα και ο τόνος στο Nouni είναι στην πρώτη συλλαβή
Θα τις ανεβάσω αμέσως. Βασικά ο φίλος μου γιατί εγώ είμαι και ψιλοάσχετη. Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα θα τις δείτε σύντομα.

Nouni

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 20:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)





Αυτές είναι οι φώτο. Αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει το κυκλικό σημάδι που βρίσκεται μονίμως πάνω από τη φίλη μας. Καθώς και το σύννεφο που εμφανίζεται δίπλα σε μένα. Εχω βάλει και μια που δεν έχει ούτε σύννεφα ούτε φωτεινές κηλίδες να δείτε τη διαφορά. Τα πρόσωπα τα έκοψα για ευνόητους λόγους. Η μηχανή είναι απλή ψηφιακή. Στην τηλεόραση οι φωτό φαίνονται πολύ πιο καθαρά.

Νούνι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 20:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ φίλη Νουνί, ευχαριστούμε

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/02/2011 20:15:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 20:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη 4η κατα σειρά φωτογραφία βλέπω σαν μια παράξενη ομίχλη.. στις άλλες παιχνίδια του φωτός μάλλον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 02:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην 4η σειρά φωτό φαίνεται και ένα πρόσωπο στην ομίχλη, νομίζω είναι πολύ ορατό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 10:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπο; Που ακριβώς; Βασικά αν κάποιος έχει τεχνικές γνώσεις φωτογραφίας ίσως θα μπορούσε να εξηγήσει τί είναι τα φαινόμενα που βλέπουμε. Αλλιώς είναι πάρα πολύ περίεργο γιατί με γυμνό μάτι μέσα στη σπηλιά δεν είδαμε τίποτα. Ο φίλος μου την ομίχλη την είδε μέσα από την κάμερα της μηχανής. Απλά δεν καταλάβαινε τι μπορεί να είναι. Υπάρχει περίπτωση να είναι σωματίδια που αιωρούνται μέσα στη σπηλιά; Σκόνη ίσως; Αναρωτιέμαι...

Νούνι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 00:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nouni παρατήρησες αν είχε κάποιος φακό και έριχνε το φως στο συγκεκριμένο σημείο που αναφέρεις ως "κυκλικό σημάδι"…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 09:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχαμε φακούς γιατί είχαμε πάει μέρα. Εξάλλου δεν πήγαμε για να μελετήσουμε τη σπηλιά. Πέρα από μια φωτογραφική δεν είχαμε τίποτα άλλο. Επίσης την ώρα που είμαστε στη σπηλιά δεν ήταν άλλη παρέα. Είμαστε μόνοι μας. Γενικά δεν είχε κόσμο. Μόνο κάτι αναρριχητές έξω από τη σπηλιά. Γενικά δεν ψάχνομαι για παραφυσική δραστηριότητα. Απλά επειδή απο αυτα που διάβασα μια από τις θεωρίες είναι ότι το ισχυρό ηλεκτορμαγνητικό πεδίο εκεί πάνω πιθανόν να δημιουργεί κάτι σαν πύλη για παράλληλα σύμπαντα (αν φυσικά υπάρχουν)αναρωτιέμαι αν τα σημάδια είναι αποτέλεσμα του πεδίου και αν κάποιος άλλος έχει παρόμοιες πληροφορίες. Αλλά από ότι βλέπω το θέμα της σπηλιάς έχει κουράσει και μάλλον δεν θα βρω απαντήσεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 12:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nouni

Αυτές είναι οι φώτο. Αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει το κυκλικό σημάδι που βρίσκεται μονίμως πάνω από τη φίλη μας.


Απ'ότι φαίνεται πρόκειται για τα λεγόμενα "orbs" που εμφανίζονται κυρίως λόγω αντανακλάσεων του φλας σε σωματίδια σκόνης, γύρης, άλλοτε σε σταγόνες κλπ...

Μου 'χει συμβεί και σε λίγες δικές μου φωτογραφίες.

Αν θες να δεις παρόμοια φαινόμενα φίλη Nouni ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω θέμα όπου έχουν κατατεθεί σχετικές με το φαινόμενο φωτογραφίες.

Orbs

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 16:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic σ'ευχαριστώ γιατί δεν είχα ιδέα για τα orbs. Απ'ότι κατάλαβα τα σωματίδια αυτά εμφανίζονται στις ψηφιακές επί το πλοίστον και σε μεγάλη συχνότητα μέσα στη σπηλιά. Υπάρχει περίπτωση η ομίχλη που φαίνεται σε μια από τις φωτος να είναι orb? Γιατί αχτίδες του ήλιου αποκλείονται. Είμαστε κάτω στη σπηλιά όπου φτάνει μεν το φως αλλά με τίποτα ο ήλιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 23:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που να δεις με τις κάμερες ασφαλείας τι γίνεται όταν λειτουργούν οι υπέρυθρρες!

Κάποια στιγμή μία αράχνη εμφανίστηκε ως φάντασμα! είχε πολύ γέλιο, αφού σε όποιον και να έδειχνα το βίντεο, ήταν σίγουρος ότι επρόκειτο για φάντασμα!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 23:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως λέει και ο Agnostic
τα κυκλικά φωτεινά σχήματα είναι τα περίφημα "orbs" και έχουνε συζητηθεί εκτενώς σε άλλα τόπικ, κατά καιρούς

Όσο για τον καπνό ή το ομιχλώδες σημείο δεξιά στη μια φωτογραφία,
πιθανόν να είναι

1) καπνός τσιγάρου (αν κάπνιζε ο φωτογράφος ή κάποιος δίπλα/πίσω του)
2) χνώτα (είναι και χειμώνας έτσι?)
3) λεπτή σκόνη - τοπικό "νέφωμα" πολύ κοντά στο σημείο λήψης
4) αντανάκλαση σε σχέση με το φλάς της μηχανής και το χρονισμό του (από δεξιά δεν είναι το φλας συνήθως?)
5) κάτι άλλο που δεν γνωρίζουμε...

Πάντως περίεργη είναι και κείνη η πέτρα στη μέση δεξιά που με λίγη φαντασία μοιάζει με κεφάλι με ελαφρώς ανοικτό στόμα (νομίζω το είχαμε συζητήσει και αυτό κάπου, αλλά πάει καιρός...!)

Φιλικά ,
Πυθαγόρας


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 21:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε λοιπόν έχεις δίκιο Πυθαγόρα για την πέτρα. Ούτε που το ειχα παρατηρήσει. Βέβαια δεν είμαι και ο πιο παρατηρητικός άνθρωπος του κόσμου. Πάντως να σας πω την αλήθεια έβαλα τις φωτό ζητώντας να μου εξηγήσει κάποιος τεχνικά τι είναι τα φαινόμενα που παρουσιαζουν, ελπίζοντας κρυφά να μου διαβεβαιώσετε ότι είναι κάτι μαγικό που γίνεται στη σπηλιά Είναι μάλλον στη φύση του ανθρώπου το μυστήριο και το ανεξήγητο να φαντάζει τόσο δελεαστικό
Πυθαγόρα μήπως μπορείς να μου δώσεις το λινκ της προηγούμενης συζήτησης που είχατε για την πέτρα; Ετσι για να ταίσω λίγο την πλευρά μου που διψάει για παράξενα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 21:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χα!!! Να και κάτι που ξέχασα να βάλω. Το περίφημο πηγάδι που γεννάει σκουπιδια τώρα γέννησε και έναν καναπέ. Αναρωτιέμαι αν δέχεται παραγγελίες να βγάλω κανένα σαλονάκι. Μα καλά ποιος ανέβασε τον καναπέ να τον πετάξει στο βουνό; Και εγώ ο βλάκας πετάω τα σκουπίδια μου στον κάδο αντί να τα βγάζω βόλτα στον καθαρό αέρα. ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 22:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Nouni

Τσέκαρε αν θέλεις τα παρακάτω λινκς από παλαιότερα σχετικά θέματα:


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3498

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2441

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5609&SearchTerms=%F0%E5%ED%F4%DD%EB%E7

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6212&SearchTerms=%F0%E5%ED%F4%DD%EB%E7

Βασικά με το εργαλείο της "αναζήτησης" μπορείς να βρεις όλη τη σχετική θεματολογία, βάζοντας λέξεις κλειδιά

"Πεντέλη" "orbs" "Νταβέλη", κλπ...


όσο για τις τελευταίες φωτογραφίες με τον "μυστηριώδη καναπέ" της Πεντέλης, μου φαίνεται ότι επαληθεύουν την απόκρυφη θεωρία των υπόγειων στοών, που από κάδους σκουπιδιών στο Παγκράτι μέσω χωροχρονικής σκουληκότρυπας καταλήγει ο καναπές στο βουνό!!!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nouni
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 18:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πυθαγόρα Τώρα πια νομίζω ότι έχω διαβάσει όλα όσα έχετε γράψει στο εσωτέρικα για τη σπηλιά! Καταλαβαίνω ότι το θέμα το έχετε ίσως εξαντλήσει μετά από τόσα χρόνια που γράφετε και ασχολείστε. Πάραυτα θα ξαναπάω εκεί και θα σας ξαναζαλίσω με τα "ευρήματά μου" γιατί εγώ τώρα την ανακάλυψα και θα με υποστείτε
Σαν τα κακομαθημένα παιδάκια που χτυπάνε το πόδι τους κάτω ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
Χαχαχαχα ελπίζω να μη παρεξηγηθείτε. Απλά είχα καιρό να γράψω σε φόρουμ και είχα ξεχάσει πόσο διασκεδαστικό είναι.

Το επίμονο Νούνι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy