ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 11:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή PARADEISOS, για μερικά όνειρα όντως είναι πολύ δύσκολο ορισμένες φορές να δοθεί μια λογική εξήγηση.
Απλά σκέφτομαι ότι στο υποσυνείδητο μπορεί να καταγράφεται το κάθετί κι αυτό να έχει ως αποτέλεσμα να βλέπουμε κάποιο όνειρο το οποίο είτε δε μπορούμε να εξηγήσουμε είτε μας παραξενεύει σε μεγάλο βαθμό.
Αυτό το λέω εμπειρικά καθώς μου έχει τύχει να δω κάποια όνειρα τα οποία εκ πρώτης όψεως μου φαίνονται πολύ παράδοξα και κάποια στιγμή να θυμηθώ ότι πρόσφατα άκουσα ή είδα κάτι σχετικό το οποίο να προκάλεσε κάποια συγκεκριμένη καταγραφή στο υποσυνείδητο μου.

Δεν προσπαθώ απαραίτητα να δώσω κάποια ερμηνεία στα όνειρα σου απλά προτείνω να υπάρχει ως πιθανότητα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας κι αυτό που λέω.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 02:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file Dying incubus

Eχεις δικαιο σε αυτο που λες.καποια πραγαμτα και γεγονοτα καταγραφοντε μεσα μας αλλα πιστευω απο δικη μου εμπειρια οτι πραγματικα υπαρχουν και τα προφητικα.

γιατι αυτα που εγραΥα την προηγουμενη φορα ,δεν νομιζω να ηταν απλα ονειρα η να ηταν καταγραμμενα στο υποσυνειδητο μου.Ηταν αληθινα και εγιναν στην πραγματικοτητα την επομενη μερα.

κατι που ουτε εγω μπορω να εγηγησω,και οταν μου συνβαινει αυτο ουτε εγω η ιδια δεν το πιστευω.

Υπαρχουν τοσο παραξενα πραγματα που μας συνβαινουν που κανεις δεν μπορει να τα εξηγηση.

ΕΥχΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 18:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΦΙΛΡΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ, ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ Η ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΕ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΨΥΧΙΚΟΣ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.

ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΠΟΡΕΙ Ν'ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,Η ΓΙΑ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ-ΙΔΙΩΣ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΠΕΤΑΜΕ-Η ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΒΛ.LUCID DREAMING.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ,ΠΧ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2007, 01:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την τοποθέτησή σου theosoficus.
Απ' όσο το έχω ερευνήσει το θέμα, πράγματι η πλειοψηφία των ονείρων που βλέπουμε μοιάζουν σα να αποτελούν ένα είδους επεξεργασίας που κάνει ο νους μας, επάνω στα γεγονότα της επικαιρότητας (γεγονότα που βιώνουμε συνειδητά, ή και χωρίς πλήρη συνείδηση και επεξεργασία στην ξυπνητή μας ζωή).

Εάν κάποιος μπει στη διαδικασία να κρατήσει ημερολόγιο για τα όνειρά του, θα παρατηρήσει πιθανότατα από που αντλείται το κυρίως υλικό για το περιεχόμενό τους. Αν π.χ. κάποιος φύγει για ένα ταξίδι πολλών μερών ή και εβδομάδων, είναι πολύ πιθανό στην αρχή να βλέπει όνειρα από την μόνιμη κατοικία του, στη συνέχεια να βλέπει όνειρα που σχετίζονται με το μέρος στο οποίο έχει ταξιδέψει και τέλος μερικές μέρες μετά την επιστροφή του πιθανότατα θα βλέπει όνειρα που σχετίζονται με το μέρος και τις εμπειρίες του ταξιδιού.

Παρολαυτά, υπάρχουν και κάποια όνειρα - όπως γράφεις κι εσύ - που δεν μπορούμε να τα τοποθετήσουμε μόνο στην παραπάνω κατηγορία (αν και μπορεί να περιέχουν στοιχεία από την επικαιρότητα). Τέτοια είναι τα συνειδητά όνειρα, τα όνειρα που εμπεριέχουν κάποια προφητικά σημάδια και τα όνειρα όπου υπάρχει πολύ ζωηρή η αίσθηση ότι βρίσκεσαι σχεδόν με σάρκα και οστά στο όποιο περίεργο μέρος και συμβάν που διαδραματίζεται στο όνειρο. Μία ενδιαφέρουσα επίσης κατηγορία είναι αυτή των εφιαλτών.

Μια ερώτηση που γεννάται από τα παραπάνω είναι η εξής:
Εάν στις περισσότερες περιπτώσεις ο νους μας δημιουργεί τα όνειρα ως έναν τρόπο επανεπεξεργασίας των ερεθισμάτων που έχει δεχθεί τις προηγούμενες ημέρες, τι είναι αυτό που μας κάνει κάποιες φορές να βλέπουμε αυτά τα τόσο διαφορετικά όνειρα, όπως εκείνα που περιγράφω πιο πάνω; (δηλαδή τα συνειδητά, τα όνειρα που μοιάζουν σαν επισκέψεις σε κάποιο άλλο πεδίο ύπαρξης και τα προφητικά)
Είναι ο ίδιος μηχανισμός που κρύβεται πίσω και από τις δύο περιπτώσεις; Εάν είναι ο ίδιος, γιατί κάποιες φορές προτιμάει να "παίζει" με τις πρόσφατες καταγραφές μας και άλλες φορές κάνει "πετάγματα" σε άλλους τόπους και άλλους χρόνους; Υπάρχει κάτι που προκαλεί και ενισχύει αυτά τα περίεργα όνειρα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2007, 01:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seirios12a μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση οι περιγραφές κάποιων ονείρων σου στην προηγούμενη σελίδα, γιατί μου θύμησαν πάρα πολύ κάποια ανάλογα δικά μου όνειρα.
Όπως π.χ. το όνειρο με το σύννεφο:
quote:
Το τρίτο και πιο συγκλονιστικό όμως είναι το εξής:
Πριν 2 χρόνια ξημερώματα Κυριακής των Αποκρεών, βλέπω στον ύπνο μου οτι βρίσκομαι στο χωριό μου (Παραμυθιά Θεσπρωτίας, κοντά στον Αχέροντα). Βλέπω λοιπόν οτι βρίσκομαι απέναντι από το σπίτι της θείας μου, και στον ύπνο μου αναρωτιόμουνα γιατί βρίσκομαι εκεί, εφόσον καλοκαίρι δεν είναι, κάποιος γάμος δεν γίνεται άρα λέω τι δουλειά έχω εκεί. Ξαφνικά λοιπόν εμφανίζεται μέσα σε ομίχλη ένα τεράστιο σύννεφο μπροστά από το σπίτι της, κατάλευκο το οποίο έριχνε ένα άπλετο λευκό φώς πάνω στο γρασίδι, ένα φως εκτυφλωτικό το οποίο όμως δεν σε τύφλωνε παρόλα αυτά. Ήταν όπως ακριβώς καμιά φορά περνάνε οι ακτίνες του ηλίου μέσα από τα σύννεφα και δημιουργούν μια δέση φωτός γεμάτη ακτίνες. Συγχρόνως άκουγα έναν βόμβο σαν ροή ενέργειας. Τότε παρατήρησα πως αντί να πέφτει φως προς την γη, συνέβαινε το αντίθετο, ήταν σαν να ανεβαίνει η ενέργεια προς το σύννεφο.

Κάποια όνειρα είναι τόσο έντονα, που μπορείς να τα θυμάσαι για μια ολόκληρη ζωή. Το όνειρο αυτό που χαρακτηρίζεις ως το πιο συγκλονιστικό, τυχαίνει να μοιάζει σε κάποια στοιχεία με το πιο αξέχαστο όνειρο που έχω δει κι εγώ. Δε θα το περιγράψω όλο, παρά μόνο το σημείο που έμοιαζε πολύ με το όνειρο που περιέγραψες κι εσύ.
Ήμουν κι εγώ σε ένα οικείο μέρος και περπάταγα με κάποιους γνωστούς, έχοντας την περίεργη αίσθηση ότι δεν είχα δουλειά να είμαι εκεί. Στο όνειρό μου ήταν κάποια μέρα της μεγάλης Εβδομάδας, αλλά ήταν συγχρόνως και καλοκαίρι και κατεβαίναμε έναν δρόμο, ενώ συγχρόνως τον ανεβαίναμε... συμβαίνουν αυτά στα όνειρα!
Κάποια στιγμή βλέποντας τα σύννεφα, παρατηρώ ένα περίεργο σύννεφο που πήγαινε σε αντίθετη κατεύθυνση από τα υπόλοιπα και που είχε μέσα του μια λάμψη, σα να φίλτραρε τον ήλιο. Το χρώμα του ήταν μωβ. Το σύννεφο στάθηκε από πάνω μας στη μέση του δρόμου και μία δέσμη φωτός βγήκε από αυτό, η οποία κατέληξε περίπου 100 μέτρα πιο πάνω από κει που βρισκόμασταν. Η ακτίδα ήταν σα μία σκάλα ενέργειας που ερχόταν από το σύννεφο αλλά και συχρόνως ανέβαινε από τη γη προς αυτό και ακουγόταν επίσης ένας περίεργος ήχος και κάποια μουσική.

Αυτή η σκηνή ήταν τόσο έντονη και τόσο αλλόκοτη για μένα, που ακόμα και μετά από τόσα χρόνια όταν την ανακαλώ στη μνήμη μου τη βλέπω ολοζώντανη. Αναρρωτιέμαι εάν εκτός από σένα seirios12a, υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει δει κάτι ανάλογο με σύννεφο που συνδέεται μέσω κάποιας ακτίνας με τη γη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2007, 14:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΨΥΧΙΚΟΣ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.

Φίλε theosoficus, έχεις δίκιο για αυτό που λες.
Πιστεύω πως κατά κάποιον τρόπο τα όνειρα λειτουργούν ως ένα είδος "εκτόνωσης" του υποσυνείδητου και των καταγραφών που γίνονται σ' αυτόν.
Νομίζω πως είχε γίνει κάποιο πείραμα σχετικά με τα όνειρα και τις επιπτώσεις που είχε σε άτομα τα οποία δεν έβλεπαν όνειρα στα πλαίσια του πειράματος.
Εάν θυμάμαι καλά είχαν εκδηλώσει μια πιο επιθετική συμπεριφορά.
Επειδή μπορεί να κάνω και λάθος, εάν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας παραθέσει τις πληροφορίες.

Με αφορμή τα όνειρα που περιέγραψαν ο seirios12a κι η amalia, θυμάμαι κι εγώ ένα όνειρο το οποίο μάλιστα δεν το είχα δει μόνο μια φορά αλλά τουλάχιστον τρεις πριν πολλά χρόνια.
Κάθε φορά όμως έβλεπα το ίδιο κεντρικό θέμα αλλά οι καταστάσεις και τα άτομα είχαν μεταβληθεί λίγο.

Βρισκόμουν στο σπίτι μου και διάβαζα - και την δεύτερη φορά διάβαζα ενώ την τρίτη κάπνιζα στην κουζίνα, η διαμόρφωση της οποίας ήταν εντελώς διαφορετική απ' ό,τι στην πραγματικότητα - όταν από το παράθυρο έβλεπα να σκοτεινιάζει πολύ απότομα κι είχα την αίσθηση ότι κάτι το περίεργο συμβαίνει.
Πήγαινα να ανοίξω την πόρτα ώστε να βγω να δω τι συμβαίνει όταν ήρθε η μητέρα μου και μου είπε χαρακτηριστικά να μην το κάνω γιατί θα συμβεί κάτι πολύ κακό.
Τις άλλες φορές ήταν κάποιο άλλο πρόσωπο αλλά πάντα με προειδοποιούσε να μην ανοίξω την πόρτα.
Εγώ κάθε φορά την άνοιγα κι έβλεπα τα πάντα έξω να έχουν λουστεί με ένα γκρίζο χρώμα - σε διάφορες αποχρώσεις - τον ουρανό καλυμμένο με πυκνά σκούρα σύννεφα ενώ ακουγόταν ένας ήχος που δεν έχω ξανακούσει ποτέ στην ζωή μου.
Πολύ έντονος, διαπεραστικός κι οξύς.
Έκλεινα την πόρτα και το άτομο που με είχε προειδοποιήσει μου έλεγε "τώρα είναι πια αργά, ήρθε το Κακό".

Την τελευταία μόνο φορά κοίταξα πάλι έξω από το παράθυρο προς τον ουρανό κι είδα να υπάρχει ένα στρογγυλό "άνοιγμα" στα σύννεφα που μεγάλωνε, μέσα από το οποίο ξεπρόβαλλε το φως που φώτιζε τα πάντα όλο και περισσότερο.

Τα όνειρα αυτά δεν είναι ακριβώς σαν αυτά που ανέφεραν ο seirios12a κι η amalia, αλλά έχουν κάποια ομοιότητα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2007, 02:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ κάποιες φορές Dying-Incubus έχω δει όνειρα που κάτι περίεργο συμβαίνει στον ουρανό και υπάρχει έντονα η αίσθηση ότι "τώρα είναι πια αργά, ήρθε το Κακό"
Γενικά, σε πολλά όνειρά μου το "κακό" έρχεται από τον ουρανό. Κακό, με την έννοια της καταστροφής των πραγμάτων όπως τα ξέρουμε, μίας πρωτόγονης απειλής που πάντα υποσυνείδητα περιμέναμε. Τέτοια όνειρα έχω δει σε πολλές παραλλαγές. Και σε πολλές χρονικές στιγμές στη ζωή μου. Και πάντα η ίδια αίσθηση: τώρα είναι αργά, τώρα γίνεται αυτό που πάντα φοβόμασταν, τώρα ήρθε κάτι που είναι πολύ Κακό...
Λες να την πάθουμε από εξωγήινη εισβολή;

Παρεπιπτόντως, το όνειρο με το σύνεφο και την ακτίδα φωτός που το συνδέει με τη γη, μου θυμίζει τη σκάλα του Ιακώβ:
..."Στο δρόμο προς τη Χαρράν διανυκτέρευσε, και είδε στο όνειρό του μια σκάλα η οποία έφθανε μέχρι τον ουρανό, και από την οποία ανέβαιναν και κατέβαιναν άγγελοι..."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2007, 11:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή, δεν έχω δει κάποιο άλλο όνειρο με μια επικείμενη έλευση κάποιου "Κακού" το οποίο να συνδέεται με τον ουρανό.
Την έλευση του "Κακού" όμως την έχω δει σε κάποια όνειρα - ειδικά παλιότερα - να συνδέεται με κάποια συγκεκριμένα πρόσωπα τα οποία στο όνειρο μου έβλεπα να είναι διπλά!

Έβλεπα δηλαδή πως ήμουν σε ένα δωμάτιο του σπιτιού μου κι έβλεπα κάποιο πρόσωπο που γνώριζα κι ύστερα στο διπλανό δωμάτιο έβλεπα το ίδιο πρόσωπο πάλι, μόνο που γνώριζα πως είναι εξωπραγματικό να συμβαίνει αυτό.
Συνήθως η δεύτερη φιγούρα ήταν σατανική και με κυνηγούσε για να μου κάνει κακό.

quote:
Λες να την πάθουμε από εξωγήινη εισβολή;

Μήπως είδες πρόσφατα το "Taken";


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2007, 14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Taken το έχω δει εδώ και αρκετό καιρό. Καταπληκτική ταινία-σειρά.
Όχι, δεν έχει σχέση με το Taken - άλλωστε μακάρι οι εξωγήϊνοι να ήταν σαν και αυτούς στο Taken... ή στο ΣΤΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΡΙΤΟΥ ΤΥΠΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2007, 21:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... Και μιας κι ο λόγος για ταινίες, ωραία η νέα σου υπογραφή Αμαλία. Ξέρεις ότι είναι προσθήκη του Hauer στο Blade Runner, καθώς και την εσωτερική σημασία του όρου "Tannhauser Gate"; Πιστεύω ότι δεν είναι άσχετη η ερώτηση με το θέμα. Πύλες των ονείρων άλλωστε αναφέρονται κι από τον Όμηρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 19:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚΤΙΝΟΜΕ θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω για την εσωτερική σημασία του όρου "Tannhauser Gate"!
Είμαι όλη αυτιά, ή καλύτερα... όλη μάτια!

(Το "Tannhauser Gate" είναι Πύλη Ονείρων; Και τι εννοείς με τον όρο 'Πύλη Ονείρων';)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 20:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΟΙ DYING INCUBUS KAI AΜΑΛΙΑ

ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΗ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ.ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ? ΜΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ? ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 00:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Αμαλία,
καταρχήν να δούμε το επίμαχο απόσπασμα:

http://www.youtube.com/watch?v=ZQcUS4chhc4

Ο μονόλογος αυτός γράφηκε από τον Hauer, λίγες ώρες πριν το γύρισμα και στην αρχή ο Ridley Scott δεν ήθελε να τον χρησιμοποιήσει. Δεν υπάρχει άλλωστε στο έργο του Ντίκ "Do Androids Dream of Electric Sheep". Μετά την επιτυχία του Blade Runner που θεωρείται η απαρχή του κινήματος κυβερνοπάνκ, οι όροι και οι ονομασίες της ταινίας και του σύμπαντος του Ντικ χρησιμοποιήθηκαν καλυμμένες ή όχι, σε πολλές ταινίες. Ένα παράδειγμα είναι η γνωστή στο ελληνικό κοινό ταινία Soldier του 1998, όπου στα τατουάζ του Kurt Russell, αναφέρεται η Tannhauser Gate σαν τοποθεσία μάχης, καθώς και η "Shoulder of Orion"

Τώρα για την Tannhauser Gate:
O Tannhauser ήταν ένας τεύτονας ιππότης ο οποίος σύμφωνα με τον μύθο του 15ου αιώνα, ανακάλυψε μια μυστική πύλη που τον οδήγησε σε μια υπόγεια πολιτεία όπου και συνάντησε την θεά Αφροδίτη και πέρασε μαζί της έναν χρόνο, παραδομένος στην απόλαυση. Πάνω στην ιστορία του αυτή βασίστηκε η ομώνυμη όπερα του Βάγκνερ. Σύμφωνα με αυτή μετά την επιστροφή του από την υπόγεια πολιτεία, ο Tannhauser πηγαίνει στη Ρώμη για να ζητήσει συγχώρεση από τον Πάπα για τις αμαρτίες της λαγνείας του. Ο Πάπας όμως τον απορρίπτει λέγοντας του ότι είναι τόσο αδύνατον να συγχωρεθεί όσο και το να βλαστήσει το παπικό ραβδί. Ο Tannhauser φέυγει απογοητευμένος και τότε σαν από θαύμα το ραβδί βλασταίνει και ανθίζει. Απεσταλμένοι στέλνονται πίσω του για να τον βρουν, όμως ο Tannhauser έχει επιστρέψει στη υπόγεια πολιτεία.
Ο Rutger Hauer ήταν εξοικειωμένος με τον μύθο αυτό, αλλά οι απόψεις διίστανται γιατί επέμενε να βάλει αυτόν τον διάλογο στο στόμα του ήρωα που υποδυόταν, παρά τις αντιρρήσεις του Σκότ.

Για τον όρο "Shoulder of Orion" να πούμε ότι ο Ωρίωνας ήταν το άστρο του Όσιρη. Ο προσανατολισμός άλλωστε της μεγάλης πυραμίδας της Γκίζας είναι προς τη ζώνη του Ωρίωνα γνωστής και ως Nephila.

Και για τους πιο δύσπιστους να πούμε ότι πολύ πριν το Blade Runner, ένας από αυτούς που ασχολήθηκαν με την πύλη του Tannhauser ήταν και ο πολύς, Aleister Crowley.

Απεικόνιση του θρύλου. Προσέξτε την Ελληνική επιγραφή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 08:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ theosoficus, υπάρχουν φορές που έχω δει κάποια όνειρα και φαινομενικά δεν έχουν καμία σχέση ούτε με την πραγματικότητα αλλά ούτε με γεγονότα, συνθήκες και πρόσωπα που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο με έχουν επηρεάσει.

Αρκετές φορές όμως προσπαθώ να αναλύω ένα παράδοξο όνειρο που μου έχει κάνει εντύπωση κι "αποκωδικοποιώντας" το σταδιακά καταλαβαίνω ότι κάποια στοιχεία τα είχα σκεφθεί φευγαλέα όταν ήμουν ξύπνιος ή πέρασαν στο υποσυνείδητο μου στα "ψιλά γράμματα".
Από την άλλη, θεωρώ πως πολλές πληροφορίες σε ένα όνειρο κάτι συμβολίζουν...

Παρόλα αυτά, υπάρχουν κι όνειρα που δε μπορώ να ερμηνεύσω καθόλου όση προσπάθεια κι αν καταβάλλω.
Ίσως σχετίζονται με αυτό που αναφέρεις κι εσύ:

quote:
ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ? ΜΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ? ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ?

Αγαπητέ ΟΚΤΙΝΟΜΕ, ούτε εγώ γνώριζα για την Tannhauser Gate και χαίρομαι που έδωσες κάποια στοιχεία.
Διαβάζοντας για την υπόγεια πολιτεία, την κάθοδο του Tannhauser ένα χρόνο και την Αφροδίτη που ήταν εκεί, ο νους μου πήγε στις χθόνιες ιδιότητες της Θεάς.
Σταματώ εδώ για να μην ξεφύγω από το θέμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 04:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚΤΙΝΟΜΕ πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες
Και να σκεφτείς, ότι κάθε φορά που άκουγα το απόσπασμα που έχω βάλει στην ψηφιακή μου υπογραφή, προσπαθούσα να καταλάβω τι εννοεί με το Tannhauser Gate!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 10:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τα όνειρα που επεριέχουν κάποιες προειδοποιήσεις ή κάποιου είδους επικοινωνίας αν θέλετε, προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπεράσμα, πως επειδή στην φάση του ύπνου είμαστε απαλλαγμένοι από κάθε είδους προκαταλήψεις, το μυαλό μας είναι πιο ανοιχτό και μπορεί να λάβει κάποια μηνύματα. Δηλαδή γινόμαστε πιο εύκολα δέκτες απ' ότι όταν δεν κοιμάμαστε. Έτσι ίσως κάποιοι βρισκουν τον τρόπο να επικοινωνήσουν μαζί μας για διάφορους λόγους. Όχι οτι συμβαίνει πάντα σε όλα τα όνειρα αυτό, αλλά είναι κάποια που το αισθάνεσαι πως είναι διαφορετικά από τα άλλα όνειρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 12:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε seirios12a, είναι κι αυτό μια πολύ πιθανή εξήγηση!

Αυτό που είχα σκεφτεί εγώ για την κατηγορία ονείρων που αναφέρεις, έχει να κάνει με το υποσυνείδητο του ανθρώπινου νου.
Το συνειδητό μέρος του νου μας δηλαδή εκείνες τις ώρες που κοιμόμαστε έχει "αποτραβηχθεί" οπότε δρα το υποσυνείδητο.
Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν δεν έχουμε το συνειδητό μέρος που "αποκωδικοποιεί" τις καταγραφές του υποσυνείδητου μας.

Εάν λοιπόν αυτή μου η σκέψη είναι σωστή, τότε υπάρχει η πιθανότητα κάποιες ικανότητες του ανθρώπου να είναι έμφυτες σ' αυτόν και να έχουν τη ρίζα τους στο υποσυνείδητο μας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 20:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.

ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ "ΚΟΥΦΑ".
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΜΕΣΑ Σ'ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ ΠΟΥ ΔΙΕΣΧΙΖΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΛΑΤΥ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΒΟΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.
7 Η 8 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΥΛΜΑΝ.

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΠΩΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ?ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 11:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ theosoficus, ενδιαφέρον το όνειρο σου όπως επίσης κι ότι είδες κάτι που τελικά βίωσες μετά από μήνες!

Δεν ξέρω ποιά ερμηνεία θα μπορούσε να δοθεί, ίσως να είναι μια περίπτωση στρέβλωσης του χωροχρόνου ή ίσως να ήταν μια περίπτωση όπου η ψυχή ταξίδεψε στο μέλλον.
Η πληροφορία που είδες στο όνειρο, φαινομενικά δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού δεν περιέχει κάποιες σημαντικές πληροφορίες ή δεν σου αποκαλύπτει κάτι πολύ σημαντικό.
Είναι όμως πιθανό το ταξίδι αυτό να είχε κάποιο ιδιαίτερο νόημα για σένα και να έγινε για κάποιο βαθύτερο λόγο.
Σε αυτό θα μπορούσε να πει κάποιος πως συνηγορεί και το γεγονός ότι το ταξίδι έγινε την τελευταία στιγμή, όπως είπες.
Εσύ τι πιστεύεις για αυτή σου την εμπειρία;

quote:
ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ?ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.

Για να σου πω την αλήθεια, αυτό που σκέφτηκα είναι αν το μέλλον μας είναι ήδη προκαθορισμένο ή αν αυτό "χτίζεται" αποκλειστικά από εμάς τους ίδιους.
Ίσως να είναι προκαθορισμένα τα σημαντικά γεγονότα, κάποια γεγονότα "σταθμοί" στην ζωή μας κι εμείς να ορίζουμε τον τρόπο που θα τα πραγματοποιήσουμε.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 13:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ DYING INCUBUS

ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΝΑ ΑΛΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ,ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΑΣ ΠΡΑΞΗ.
ΑΠΛΑ Η ΒΑΣΙΚΗ ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ,ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.
ΕΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΚΛΑΔΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ.

ΑΡΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ,ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΧΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΗ,ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ.

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ,ΤΩΝ ΔΙΑΙΣΘΗΣΕΩΝ,ΤΩΝ ΟΡΑΜΑΤΩΝ.
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΠΛΑΝΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 09:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ,ΤΩΝ ΔΙΑΙΣΘΗΣΕΩΝ,ΤΩΝ ΟΡΑΜΑΤΩΝ.

Φίλε theosoficus, δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ συμφωνώ με αυτό που είπες!

Αυτό που είναι σημαντικό είναι όντως η εσωτερική εργασία που κάνουμε, το κατά πόσο είμαστε διατεθειμένοι να βάλουμε τον εαυτό μας στο μικροσκόπιο για να τον κατανοήσουμε και να τον ανακαλύψουμε.
Σε αυτό μπορούν να μας βοηθήσουν και τα όνειρα, οι διαισθήσεις κλπ με το να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε το βαθύτερο νόημα τους και τον αποσυμβολισμό τους κι όχι απλά να παραμείνουμε στον εντυπωσιασμό που μας προκαλεί το βίωμα τους.
Αν παραμείνουμε απλά στον ενθουσιασμό, χάνουμε το παιχνίδι και λοξοδρομούμε.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angelspirit
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 19:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angelspirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ "ΚΟΥΦΑ".
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΜΕΣΑ Σ'ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ ΠΟΥ ΔΙΕΣΧΙΖΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΛΑΤΥ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΒΟΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.
7 Η 8 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΥΛΜΑΝ.

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΠΩΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ?ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! THEOSOFICUS, ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΖΗΣΕΣ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ
ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΔΕΙ Η ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ DEZA-VU? ΣΕ ΜΕΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΑΦΟΥ ΖΗΣΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΤΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ Η ΚΑΝΕΙ ΞΑΝΑ.ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΝΕΙΡΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΝ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΥΜΟΣΟΥΝ ΠΡΙΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΙΚΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΑΛΛΩΝ ΣΤΟΧΩΝ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 08:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή angelspirit, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Επειδή βλέπω ότι η παράθεση (quote) κάποιων γραφομένων ενός συνομιλητή σου ίσως να σε μπερδεύει λίγο, μπορείς να κάνεις το εξής.

Αν πατήσεις το εικονίδιο θα σου εμφανιστεί στην φόρμα συγγραφής του μηνύματος ο κώδικας:

[quote][/quote]

Εσύ πρέπει να κάνεις copy - paste τα γραφόμενα που θες να παραθέσεις ανάμεσα στα 2 tags του κώδικα.
Δηλαδή:

[quote]γραφόμενα[/quote]

Και γράφεις τις δικές σου απόψεις έξω από το δεύτερο tag.
Δηλαδή:

[quote]γραφόμενα[/quote]

δικές σου απόψεις

Σχετικά με το θέμα μας, αναφέρεις:

quote:
ΑΝ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΥΜΟΣΟΥΝ ΠΡΙΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΙΚΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΑΛΛΩΝ ΣΤΟΧΩΝ.

Μήπως θα έπρεπε να εξετάσουμε την συχνότητα του φαινομένου της "συγκέντρωσης του πνεύματος";
Μπορεί να έχει συμβεί μια φορά πχ ή να συμβαίνει πολύ συχνότερα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angelspirit
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 15:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angelspirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ
ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΒΙΩΜΑ, ΟΤΑΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΜΙΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΝΘΥΜΗΣΗ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΒΑΣΗ.ΔΗΛ. ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΣΟΥ ΠΕΔΙΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΟΥ ΕΡΓΑΣΙΕΣ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΑΦΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ 100 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 11:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή angelspirit, ένας τρόπος για να θυμάσαι τα όνειρα σου είναι να τα καταγράφεις το πρωί που ξυπνάς και μπορείς να τα ανακαλέσεις στη μνήμη σου πιο εύκολα.
Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ για να είμαι ειλικρινής.
Ένας άλλος τρόπος είναι κατά την διάρκεια της ημέρας να παραμένεις συγκεντρωμένος κι αφοσιωμένος σε κάθε σου δραστηριότητα, σταματώντας τον εσωτερικό διάλογο.
Να έχεις επίγνωση του τι κάνεις εκείνη την ώρα, του σκοπού - ακόμη κι αν είναι το πιο καθημερινό πράγμα - χωρίς να σκέφτεσαι τι πρέπει να κάνεις σε μια ώρα, το βράδυ κλπ.

Αυτά όλα βέβαια δεν είναι καθόλου εύκολα, ειδικά αν αναλογιστούμε ότι στην σύγχρονη εποχή έχουμε τόσες υποχρεώσεις, οι ρυθμοί κι οι απαιτήσεις της καθημερινότητας τρέχουν κι είναι δύσκολο η σκέψη μας να μην "πιέζεται".

quote:
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΑΦΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ 100 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ?

Κάπου στην διάρκεια της ημέρας, το χάνω...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 05:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα όνειρα και γενικά ότι συμβαίνει κατά τον ύπνο είναι άξια παρατήρησης γιατί εμφανίζουν κατά κάποιο τρόπο τις δυνατότητες της υπαρξής μας.

Την ώρα που εμείς κοιμόμαστε ο εαυτός μας ελευθερώνετε και ταξιδεύει δεμένος με μια λεπτή κλωστή με το σώμα μας.

Αυτό το πιστεύω ακράδαντα γιατί αυτή η απίστευτη αίσθηση όταν ξυπνάω και νιώθω ότι πέφτω είναι τόσο ζωηρή που νιώθω αμέσως ότι ήμουν κάπου αλλού.Το ξέρω ότι ήμουν κάπου αλλού κι αυτό με χαροποιεί και με κάνει να ελπίζω...

Σπάνια θυμάμαι τα όνειρά μου αλλά όταν τα θυμάμαι είναι υπερβολικά ζωντανά.

Και κάνα δυό που θα τα αναφέρω δεν πρόκειται να τα ξεχάσω ποτέ.

Στό ένα με κυνηγούσαν κατάμαυρα σκυλιά με ολόλευκα δόντια που η εικόνα τους έχει αποτυπωθεί ανεξίτηλη στη μνήμη μου. Ήταν πολλά και έτρεχα να ξεφύγω από αυτά. Ήταν έντονη η αγωνία που ένιωθα και τη στιγμή που το ένα από αυτά με δάγκωσε το ένιωσα τόσο ζωντανά που ξύπνησα.

Σε ένα δεύτερο είδα έναν άνθρωπο που γνώριζα και είχε πεθάνει να περνάει από δίπλα μου στο σπίτι μου.Δεν περπατούσε όμως. Προχωρούσε αιωρούμενος.
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος είχε ζήσει κάποια χρόνια στο σπίτι μου και όταν είδα το όνειρο μπορώ να πω ότι είχαν περάσει και δώδεκα χρόνια από το θάνατό του. Παρόλα αυτά συναισθηματικά δεν μου ήταν κάτι ίδιαίτερο ή κάτι αγαπητό. Ούτε και μισητό. Απλά τα αισθήματά μου ήταν ουδέτερα για το συγκεκριμένο άτομο.

Όταν τον είδα λοιπόν στο ονειρό μου να περνάει από δίπλα μου είχα τη συνείδηση ότι είχε πεθάνει και ένοιωσα νευριασμένη.

"Άντε φύγε πια απο δω" του φώναζα. "Στα τσακίδια" και καθώς τον έβλεπα να απομακρύνεται προς την μπαλκονόπορτα του έριχνα κάτι μούτζες που το ευχαριστιόταν η ψυχή μου στον ύπνο μου. Εκείνος είχε γυρίσει και με κοιτούσε και σα να με έβριζε κι αυτός με μούτζωνε επίσης. Στη συνέχεια τον είδα να περνάει έτσι αιωρούμενος την κουρτίνα της μπαλκονόπορτας και να φεύγει. Αλλά ήταν τόσο ζωντανό το όνειρο και τόσο έντονη η διαμαρτυρία μου στον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατί ενώ ήταν πεθαμένος κυκλοφορούσε ακόμα,που το θυμάμαι σα να το ζω τώρα.

Ποίος ξέρει τι μυνήματα μεταφέρουν όσα βέβαια θυμόμαστε. Καμμιά φορά με στεναχωρεί το γεγονός ότι σπάνια θυμάμαι όνειρα. Νομίζω ότι έχουν κάποιες απαντήσεις για πολλά πράγματα μια που τα ζεί ο "ανώτερος εαυτός μας".

Νομίζω ότι η στιγμή που ξυπνάμε λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου νωρίτερα και αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας που μπαίνει στο σώμα μας
είναι πολύ αποκαλυπτική και η μόνη που μας φέρνει τόσο κοντά με την πραγματική μας υπόσταση.

Και παρόλο που ταξιδεύαμε δεν κρατάμε τη μνήμη αυτής της "βραδυνής βολτούλας μας".


Αυτά προς το παρόν.

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 08:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ, αν δεχθούμε ότι τα όνειρα μας είναι σε μεγάλο βαθμό η έκφραση του υποσυνείδητου μας, τότε έχει ενδιαφέρον η διαφορά ανάμεσα στα συναισθήματα που είχες στο όνειρο για τον άνθρωπο που είχε πεθάνει και βρέθηκε σπίτι σου και στα ουδέτερα συναισθήματα που αναφέρεις ότι είχες για αυτόν πέραν του ονείρου.
Ίσως πάλι το όνειρο αυτό να έχει να κάνει με την σχέση με τον χώρο κι ειδικά με τον δικό σου χώρο, τα όρια που επιβάλλεις στους άλλους σχετικά μ' αυτόν αλλά και το πως τον αντιλαμβάνεσαι εσύ.

Φυσικά, εσύ ξέρεις καλύτερα απλά μου ήρθε αυτή η σκέψη στο νου διαβάζοντας το μήνυμα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 19:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying Incubus

επειδή μου αρέσει να ψάχνω ερμηνείες στα όνειρα, και μ'αρέσει να ακούω απόψεις κι από άλλους ερευνητές έχω να σημειώσω για να δώσω κι άλλα στοιχεία ότι το συγκεκριμένο πρόσωπο το βιωσα περισσότερο σαν παιδί και σαν έφηβη και γενικά ήταν μια όχι ευχάριση παρουσία αλλά όχι σε προσωπικό επίπεδο το συναίσθημα αυτό. Απλά ήταν πολύ γέρος και η παρουσία του στο χώρο μας ήταν δυσάρεστη για εμένα και τον αδερφό μου ως παιδιά. Πέρα όμως από αυτό δεν είχα αισθήματα μίσους ή κάτι ανάλογο. Βέβαια είχα αισθήματα αδιαφορίας και ίσως αυτό να είναι χειρότερο.

Να εξηγήσω ότι δεν είχαμε καμμία συγγένεια η οικογενειακή φιλία με τον άνθρωπο αυτό. Ήταν ο χμ...πως να το πω...τρίτος άντρας της προγιαγιάς μου. Μην ξεραθήτε παρακαλώ. Ήταν ζωηρούλα η συγχωρεμένη

Απλά ήρθε στο σπίτι μας ξαφνικά κατόπιν συμφωνίας με τους γονείς μου για να τον προσέχουν μια που δεν είχε τέκνα. Οπότε καταλαβαίνετε.

Τον φάγαμε στη μάπα έτσι απλά μια ωραία πρωϊα.

Εξ ού και τα αισθήματα αδιαφορίας τα δικά μας. Τέλος πάντων πολύ πιθανόν στο όνειρο αυτό να μου την έδωσε γιατί ουσιαστικά δεν τον ήθελα στο σπίτι μας από μικρή και όταν τον είδα μάλλον μου βγήκε αυτό το συναίσθημα και τον σιχτίρισα.

Πως σου φαίνεται αυτή η ερμηνεία?

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 13:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ, πολλές φορές τα συναισθήματα μας για κάποιον άνθρωπο μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά από όσο πιστεύουμε ή απ' όσο έχουμε καταλάβει οι ίδιοι.
Για αυτό το λόγο μέσα από την ερμηνεία ενός ονείρου μπορούμε να καταλάβουμε ή να "μυριστούμε" κάποια πράγματα, δεδομένου ότι η βάση των ονείρων είναι κυρίως το υποσυνείδητο, το οποίο δεν έχουμε κατορθώσει να ερμηνεύσουμε σε μεγάλο βαθμό - ίσως σε ελάχιστο ή καθόλου.

Αυτό που ερμηνεύεις ως μια αδιαφορία απέναντι στο συγκεκριμένο πρόσωπο μπορεί να είναι μια συγκαλυμμένη μορφή αρνητικότητας απέναντι σου.
Η "εισβολή" του στο σπίτι κατά την παιδική σου ηλικία μπορεί να σου φάνηκε αδικαιολόγητη ή να σε "βάρυνε".
Για να είμαι ειλικρινής πάντως, οι φράσεις:

quote:
Τον φάγαμε στη μάπα έτσι απλά μια ωραία πρωϊα.

Εξ ού και τα αισθήματα αδιαφορίας τα δικά μας. Τέλος πάντων πολύ πιθανόν στο όνειρο αυτό να μου την έδωσε γιατί ουσιαστικά δεν τον ήθελα στο σπίτι μας από μικρή και όταν τον είδα μάλλον μου βγήκε αυτό το συναίσθημα και τον σιχτίρισα.


προσωπικά μου αφήνουν μια μικρή αίσθηση αρνητικότητας παρά αδιαφορίας για το συγκεκριμένο άνθρωπο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eirini86
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 01:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eirini86  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα...να σας αναφερω κι εγω την εμπερια μου απο τα ονειρα..εχω δει πολλες φορες προφητικα ονειρα.βασικα απο μικρη βλεπω τετοια ονειρα..2 αφορουσαν θανατο καποιου προσωπου..και τα 2 τα ειδα 2 μηνες πριν γινει το μοιραιο..παντως πιστευω πως μπορουμε να καταλαβουμε ποια ονειρα μας προειδοποιουν για κατι και ποια ειναι ασχετα..προσφατα μαλιστα ειδα κατι και φρικαρα..ειδα κατι μεταξυ αγγελου και νεραιδας να μου λεει ακριβως τι ηλικια θα πεθανω εγω και τα αγαπημενα μου προσωπα..τα επαιξα..κι επειδη οπως σας ειπα συνηθιζω να βλεπω ονειρα που σημαινουν κατι με προβληματισε...εσεις εχετε δει κατι παρομοιο;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy