ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Συνειδητό Ονείρεμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 18:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που γραφεις φιλοσοφε.εγω τα πρωτα μου συνειδητα ονειρα τα ειδα οταν ειχα δει το ΄΄εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες!!!!΄΄και ακομα και σημερα οταν επηρεαζομαι απο ενα εργο συνηθως δημιουργω και στο αστρικο αναλογες σκεπτομορφες.πριν απο ενα μηνα ειχα μια εμπειρια μεταξυ α.προβολης και συνειδητου ονειρου και ημουν καπου στο δωματιο εχωντας εντονη την αισθηση οτι ημουν πανω απο το κρεβατι μου.(ειδα και μια ζωγραφια που ειχα κανει και την ειχα κρεμασει πανω απο το κρεβατι και ετσι υπολογισα περιπου που βρισκομαι στο χωρο.)κοιτωντας το σκοταδι μροστα μου αρχισα να κανω ασχημες σκεψεις (ειχα δει την προηγουμενη και το HELLRAISER!!!!) ξαφνικα μπροστα μου εμφανιστηκαν κατι σαν φωτεινες δεσμες (ηταν πολυ ευχαριστο αυτο σαν εικονα και σαν αισθηση) αλλα σιγα σιγα αυτες αρχισαν να παιρνουν τη μορφη ενος ανθρωπινου κρανιο μεχρι που μορφοποιηθηκε πληρως στον pinhead!!ευτυχως με μια νοητικη εντολη τον εξαφανισα πριν γινει -πως να το πω-πιο χειρωπιαστος!δεν τρομαζω παντως ευκολα γιατι ξερω οτι αυτα ειναι δημιουργηματα της φαντασιας μου, σκεπτομορφες και τιποτα παραπανω.ποτε μα ποτε τοσα χρονια δε μου εχει συμβει κατι πιο ασχημο απο το να ξυπνησω ιδρωμενος απο μια τετοια εμπειρια.απλα θελω προκαλω σ.ο. πιο συχνα και να παραμενω πιο πολυ ωρα ΄΄εκει.΄΄μια φορα προσπαθησα να χρονομετρησω μετρωντας μεσα στο ονειρο τα δευτερολεπτα (κατα προσεγγιση)μετρησα μεχρι το 20!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 19:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΕΦΙΑΛΤΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Η ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.
ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ
ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ.
ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ
ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 17:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια απιστευτο!!!!!!!ακομα δεν εχω συνελθει.εκανα την τεχνικη με το τεστ πραγματικοτητας.(εβλεπα το χερι μου και συγκεκριμενα ενα μεγαλο ασημενιο δαχτυλιδι που φοραω )σημερα το πρωι ξυπναω και δοκιμαζω να ξανακοιμηθω αλλα με σκοπο να προβληθω η να δω σ.ονειρο.συνειδητοποιω λοιπον να περπαταω σε ενα δρομο και συνανταω ενε φιλο μου(οταν τον πηρα μετα τηλ οντως την ωρα που ονειρευομουνα η ημουν σε α.π. ειχε περασει απο κει να παρει ψωμι!!!!)οταν συγκεντωθηκα στο χερι μου τοτε ενιωσα απολυτα συνειδητος!τοτε δοκιμαζω να προβληθω.αμεσως αλλαζει το σκηνικο ολλο πισω απο το χερι μου χανεται ο δρομος και μενει το χερι μου .πισω απο αυτο βλεπω το γραφειο στο δωματιο μου απο την οπτικη γωνια που θα το εβλεπα οντως ξαπλωμενος.στην αρχη νωμιζα οτι ξυπνησα, τοσο συνειδητος ημουν .καταλαβα οτι ημουν σε προβολη οταν συνειδητοποιησα οτι το χερι μου ηταν διαφανο και εβλεπα πισω απο αυτο το γραφειο μου!δοκιμασα να το κινησω και τα καταφερα .προσπαθησα να βγω ολλος εξω απο το σωμα μου αλλα χτυπησε το ξυπνητηρι ΓΑΜΩΤΟ!!!ειχα και αλλες εμπειριες αλλα αυτο πια παραηταν!!!!ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ!αφου εχει δεχτει τετοιο σοκ η λογικη μου που αρχιζω και ανησυχω....πιστευω ομως οτι θα μου περασει.υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να με συμβουλεψει;;;;;ας δεκτο και e-mail.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 17:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν θα "μάθεις" πως να περνάς στο συνειδητό ονείρεμα (με εξάσκηση φυσικά), πραγματικά θα το βρεις πολύ χρήσιμο γιατί θα έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις πολλά νέα πράγματα!

Εγώ π.χ. αναπνέω κάτω από το νερό, περνάω μέσα απο τοίχους, ταξιδεύω πετώντας κ.α.

Καλά... "ταξίδια"!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 22:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελες καποια στιγμη να δοκιμαζαμε να βρεθουμε μαζι σε ενα ονειρο;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 17:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους!Πραγματικά ενδιαφέρον θέμα...Προσωπικά έχω εμπειρίες συνειδητού ονειρέματος όσο θυμάμαι τον εαυτό μου.."Μπήκα πάλι στο όνειρό μου!"λέγαμε με το φίλο μου το Γιώργο κάπου στην ηλικία των 10...Έπαιζα με τους "κακούς",πετούσα,είχα ανακαλύψει τεχνικές για να ξυπνάω(2 για την ακρίβειά:άλμα από μεγάλο ύψος,κλείσιμο των ματιών για 3 δευτερόλεπτα)...

Ποτέ δεν προκάλεσα συνειδητά τέτοιου είδους όνειρα ούτε γνωρίζω τρόπους("δώρο" έτσι δεν είναι Ειρήνη;)αν και κατά μία έννοια γνωρίζοντας την ικανότητά μου να τα βλέπω είναι σαν να τα προκαλώ.Υπήρχαν πάντα και για κάποιες περιόδους ήταν συχνότερα από τα απλά...

Πέρασαν κάποια χρόνια και κατάλαβα πόσο πολύ με έχουν βοηθήσει στο να διευρύνω τη συνειδητότητά μου...Τότε ήταν που σταμάτησα να παίζω και άρχισα να με προκαλώ...Άρχισα να μένω περισσότερη ώρα στον αέρα,δημιουργούσα τρομαχτικά τοπία με την φαντασία μου,Θυμόμουν,σκεφτόμουν λογικά και αρθρωνα προτάσεις με νόημα...Οι δύο τρόποι που με επανέφεραν πιτσιρικά έδωσαν τη θέση τους σε άλλους:εξαφανίζομαι,βυθίζομαι στη γη(το τελευταίο βέβαια το πλήρωσα με έντονη μορφή sleep paralysis λόγω συναισθηματικής φόρτισης),πρόσφατα μια παρέα παιδιών με δίδαξε την τεχνική της διακτίνισης,ενώ προχθές είχα τη συγκλονιστική εμπειρία που ονόμασα "lucid dream in a dream"!

Πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έχω φτάσει στο να προβληθώ και αυτό γιατί ενώ καταλαβαίνω πως δεν έχω σε όλα μου τα lucid dreams τον ίδιο βαθμό συνειδητότητας δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι τα ποιό έντονα είναι αστρικές προβολές...

VΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 15:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ V, βλέπω πως βρήκες το topic που σου ταιριάζει.
Να ρωτήσω:
quote:
πρόσφατα μια παρέα παιδιών με δίδαξε την τεχνική της διακτίνισης,ενώ προχθές είχα τη συγκλονιστική εμπειρία που ονόμασα "lucid dream in a dream"!
"Τεχνική της διακτίνησης" και εμπειρία "lucid dream in a dream", θέλεις να μας πεις κάποια πράγματα γι' αυτά;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 19:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετά πρόσφατα και κατά τη διάρκεια ονειρέματος συνάντησα μία παρέα παιδιών σε μία στάση λεωφορείου όπου περίμενα χωρίς να ξέρω που ακριβώς ήθελα να πάω.Καθώς με πλησίαζαν συζητώντας μεταξύ τους ξεχώρισα από τα λεγόμενά τους κάποιες φράσεις του τύπου "Πάμε να το κάνουμε" ή κάτι τέτοιο ενώ διέκρινα ενθουσιασμό στο ύφος τους.Όταν με πλησίασαν με ρώτησαν που πήγαινα και τότε ήταν που συνειδητοποίησα πως ονειρεύομαι.Τους απάντησα πως πήγαινα σε ένα μαγαζί στο οποίο όντως υπήρχε σημαντικός για μένα λόγος να βρεθώ.Μου είπαν πως δεν υπήρχε λόγος να περιμένω το λεωφορείο και πως εκείνοι γνώριζαν την τεχνική της διακτίνισης και ήταν πρόθυμοι να μου τη διδάξουν!Ενθουσιάστηκα με αυτή τη νέα προοπτική-πρόκληση και δέχτηκα.Το ενδιαφέρον είναι πως δεν χρειάστηκε να μου υποδείξουν κάποια συγκεκριμένη πρακτική.Συνειδητοποίησα πως ήδη τη γνώριζα και ξαφνικά έκανα το τοπίο να αλλάξει σιγά σιγά σα να έφτιαχνα ένα παζλ ακριβώς πάνω σε ένα άλλο...Βρέθηκα γεμάτος ικανοποίηση στο μέρος που ήθελα και είπα:"Δεν αρκεί να πιστέψεις πως το απίθανο μπορεί να πραγματοποιηθεί,πρέπει να πιστέψεις πως ίσως είσαι ο μόνος που μπορεί να το καταφέρει..."

Σε ότι αφορά το lucid dream in a dream είναι πραγματικά κάτι περίεργο.Είναι συχνό φαινόμενο να ονειρευόμαστε και όταν ξυπνάμε να βρισκόμαστε σε ένα άλλο όνειρο αλλά όταν σε όνειρο κοιμόμαστε για να ονειρευτούμε συνειδητά;

Χαίρομαι φίλε Στέφανε που ρώτησες και μου έδωσες την ευκαιρία να μπω σε λεπτομέρειες...

VΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 20:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνειδητοποίησα πως ήδη τη γνώριζα και ξαφνικά έκανα το τοπίο να αλλάξει σιγά σιγά σα να έφτιαχνα ένα παζλ ακριβώς πάνω σε ένα άλλο...Βρέθηκα γεμάτος ικανοποίηση στο μέρος που ήθελα και είπα:"Δεν αρκεί να πιστέψεις πως το απίθανο μπορεί να πραγματοποιηθεί,πρέπει να πιστέψεις πως ίσως είσαι ο μόνος που μπορεί να το καταφέρει..."

Φίλε V, "η παρέα των παιδιών" που συνάντησες ήταν άτομα που κι εκείνα ονειρεύονταν ή όχι;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 13:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στέφανε δεν μπορώ να ξέρω αν αυτά τα παιδιά ονειρεύονταν.Εννοείς οτι εκτός από την ικανότητά τους να βρίσκονται μεταξύ τους κατάφεραν και επικοινώνησαν μαζί μού;Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν έχει σημβεί κάτι τέτοιο...Η άλλη εξήγηση,και λιγότερο ανατρεπτική,είναι ότι το ασυνείδητό μου τους δημιούργησε και τους έφερε εκεί μιας και όπως σου είπα κατά κάποιο τρόπο ήδη γνώριζα αυτό που ήθελαν να μου μάθουν...εκτός αν ήσουν και εσύ μαζί τους

VΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 13:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ λογικό κι ενδιαφέρον.

Ένα άλλο ερώτημα, φίλε V.

Είναι εύκολο για σένα να διακρίνεις, στο αστρικό, τις δικές σου προβολές, από τις οντότητες που πράγματι υπάρχουν εκεί;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 14:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλε V, αυτή την τεχνική θα ονόμαζα «δύναμη της σκέψης». Είναι δηλαδή κάτι που κάνω τα τελευταία χρόνια, δηλαδή όταν βρίσκομαι μέσα σ’ ένα όνειρό μου και θέλω να φύγω απ’ όπου βρίσκομαι, σκέφτομαι το μέρος που θέλω να βρεθώ και αμέσως μεταφέρομαι... Δύναμη της σκέψης λοιπόν


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 16:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Στέφανε δυστυχώς δεν μπορώ να το διακρίνω αυτό (αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπόρεσα να σου απαντήσω στην προηγούμενη ερώτησή σου)...κάποιες φορές το αισθάνομαι αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...Αν ξέρεις πώς μπορεί να επιτευχθεί κάτι τέτοιο θα με βοηθούσες ιδιαίτερα.

Δύναμη της σκέψης,της φαντασίας,της θέλησης,της συνειδητότητας,όλα αυτά μαζί και κάτι παραπάνω Ειρήνη μου!

VΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 02:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Βρίσκω το θέμα του συνειδητού ονειρέματος τρομερά συναρπαστικό
και ενδιαφέρον. Βασιζόμενη σε δικές μου εμπειρίες, δε βρίσκω
συσχέτιση του Σ.Ο. με την αστρική προβολή, αν και δεν το αποκλείω,
απλά δεν έχω μέχρι στιγμής κάποιο βίωμα για να το υποστηρίξω.

Είχα εμπειρίες Σ.Ο. παλιότερα αρκετά συχνά, αλλά το περιεχόμενό τους
δεν είχε κάτι το μεταφυσικό. Ήταν σαν μια πρωτόγνωρη λειτουργία του
αστρικού μου, μια περίεργη κατάσταση συνείδησης την ώρα του ύπνου.
Όταν για παράδειγμα με κινηγούσαν στο όνειρό μου, συνειδητοποιούσα
ότι ονειρευόμουν και το διασκέδαζα.
Κάποτε όμως, είδα ένα πραγματικά συγκλονιστικό όνειρο, στο οποίο
απέκτησα συνείδηση, και ήμουν σε θέση να θέσω και ερωτήματα, στα
άτομα που είδα. Αυτή μου η εμπειρία επαναλήφθηκε, με όχι και τόσο
συγκλονιστικό, ωστόσο ενδιαφέρον περιεχόμενο άλλη μια φορά μέσα στους
τελευταίους 7-8 μήνες. Όσον αφορά τα πρώτα όνειρα, στα οποία
αποκτούσα συνείδηση, αλλά δεν αφορούσαν το μεταφυσικό, αυτά
σταμάτησαν.
Πριν κοιμηθώ σχεδόν κάθε βράδυ σκέπτομαι ότι θέλω να έχω συνείδηση
στο όνειρό μου, αλλά δεν το έχω καταφέρει. Ακόμη και την άσκηση του
Καστανέντα με τα χέρια έχω επιχειρήσει να κάνω, αλλά χωρίς επιτυχία.
Προσπαθώ να ανακαλέσω τις συνθήκες κατά τις οποίες είχα Σ.Ο.
παλαιότερα, αλλά τίποτε!
Με λίγα λόγια, μετά τις 2 φορές στους τελευταίους 8 μήνες, που
είχα τις αξιόλογες εμπειρίες, η παράξενη ικανότητα μοιάζει να
αποκοιμήθηκε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 11:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε V, νομίζω πως έδωσες ο ίδιος την απάντηση:
quote:
κάποιες φορές το αισθάνομαι αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...


Αγαπητή λίλιθ, πιστεύω πως είσαι πολύ κοντά στη συνειδητή αστρική προβολή.

Η συνάντηση με "άτομα" στο αστρικό και μάλιστα όταν έχεις αυξημένη συνείδηση, είναι μία πολύ δυνατή εμπειρία.

Μου έχει συμβεί 3 φορές και η εμπειρία μού έχει μείνει βαθιά χαραγμένη στη μνήμη μου.
Είναι τέτοια η ενέργεια που αισθάνεσαι από αυτά τα "άτομα", που είναι αδύνατον να την ξεχάσεις.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 03:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Αγαπητέ Στέφανε, πράγματι, η εμπειρία μου αυτή ήταν τόσο
μοναδική και συγκλονιστική, που ακόμη και τώρα, που έχει ήδη
περάσει ένας χρόνος την αξιολογώ ως την σημαντικότερη εμπειρία
που είχα ποτέ στο συγκεκριμένο θέμα.

Νομίζω, όταν κάποιος φτάσει να έχει τέτοιες εμπειρίες προσωπικές,
τόσο ολοφάνερα αληθινές και βιωματικές, τότε οι όποιες αμφιβολίες
δεν έχουν θέση.
Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει μια τέτοια εμπειρία,
να βρει εναλλακτικές ερμηνείες...
Είναι δώρα, που παίρνουμε από τους αόρατους κόσμους.

Μπορεί λοιπόν, μέσα στην προσωπική πορεία της αναζήτησης μου
να έχω αμφισβητήσει παλιότερα πιστεύω μου, να έχω επιφυλάξεις,
να υποχωρώ σε σκεπτικισμούς κλπ. αλλά τη συγκεκριμένη εμπειρία,
την έχω βάλει ως ένα σημάδι, ένα κέντρο.

Μόνο... που, όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου,
νιώθω μια απεριόριστη λαχτάρα να ξαναβρεθώ εκεί,
σε έναν κόσμο, που χτίζεται κομμάτι-κομμάτι μέσα μου,
με τις παράξενες υφές και χρώματά του,
αλλά θέλω να ξαναβρεθώ εκεί, συνειδητά.

Το συνειδητό ονείρεμα είναι για εμένα, που μου αρέσουν πολύ
τα ταξίδια και έχω ταξιδέψει πολύ, το καλύτερο ταξίδι.
Απερίγραπτα τοπία, δημιουργημένα από φαντασία του ανώτερου είδους,
αυτό και μόνο είναι η απόδειξη για την ύπαρξη ενός ανώτερου Νου,
που μπορεί και δημιουργεί μέσα μας τέτοιες εικόνες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 10:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας καλός τρόπος για μεγαλύτερη συνειδητότητα στον ύπνο μας είναι η αύξηση της αύρας.
Αρχικά,παίρνουμε ένα πρίσμα και κοιτάζουμε τα πολύ έντονα χρώματα που προκύπτουν. Στη συνέχεια, οραματιζόμαστε τα ίδια χρώματα να μας περιβάλλουν.

Πιθανόν να έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο και στο θέμα της αύρας.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 12:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε όλους!Πριν δύο μέρες είχα ξανά μια εμπειρία συνειδητού ονειρέματος που με συγκλόνισε αλλά και με προβλημάτισε ταυτόχρονα.

Περπατώ σε έναν δρόμο όταν καταλαβαίνω πως ονειρεύομαι έχοντας μεγάλο ποσοστό συνειδητότητας και βλέποντας πολύ καθαρά και για αρκετή ώρα.Άρχισα να πετάω μέχρι που έφτασα και ανέβηκα σε μία ταράτσα.Εκείνη την ώρα βλέπω δίπλα μου με τον ίδιο τρόπο να ανεβαίνει στην ταράτσα ένας πολύ καλός μου φίλος και να κάθεται δίπλα μου.Τότε ήταν που αισθάνθηκα πως ο πόθος μου να επικοινωνήσω μέ κάποιον με αυτόν τον τρόπο είχε πραγματοποιηθεί.Του είπα:"Πες μου ότι το βλέπεις και εσύ!"Δεν μου απάντησε και με κοίταξε προβληματισμένος.Ήμουν όμως τόσο σίγουρος ότι όντως βρισκόταν εκεί που άρχισα να τον ταρακουνάω και να επαναλαμβάνω την ίδια φράση χωρίς καμία απάντηση...Νιώθοντας οτί ήτν ώρα να ξυπνήσω εκανα μία ευχή για να εκμεταλλευτώ τον"μαγικό μου χρόνο" και ξύπνησα...Ο φίλος μου δεν είχε δει τίποτε...

VΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 19:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
S.O.S!!!Μια θερμη παρακληση .εαν υπαρχει καποιο προσωπο που να εκτελει αστρικη προβολη συνειδητο ονειρο η εξωσωματικη εμπειρια τελος παντων για να επικοινωνησει μαζι μου ειτε απο εδω ειτε με e-mail.εχω φτασει σε ενα επιπεδο που σχεδον καθε πρωι βγαινω κατα βουληση εξω απο το σωμα μου με απολυτο κοντρολ και συνειδηση.εχω ψιλοφρικαρει,δεν μπορω να το πιστεψω ακομα οτι το ελεγχω τοσο πολυ.μου συνεβαινε απο 15 ετων αλλα ποτε τοσο εντονα και πετυχημενα.οι θεωρητικες συζητησεις ειναι πολυ καλες και αξιολογες και μου εδωσαν καποια παραπανω γνωση αλλα απ δω και περα χρειζομαι κατι πιο εμπειρικο.δε ξερω που αλλου μπορω να απευθυνθω.αν παω σε ψυχολογο μπορει να με περασει τρελο.αν παω σε καποια ομαδα συλλογο κ.τ.λ εσωτερισμου παλι δεν εχω εμπιστοσυνη.το 99% ειναι σε επιπεδο προβλεψεις 090...τουλαχιστον μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο κεντρο ερευνας στην ελλαδα(αθηνα),καποιος σοβαρος επιστημονας που θα μορουσα να επισκεφτω;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
roberto24
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 19:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roberto24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε v εχω προσπαθησει και γω σε καποια συνειδητα ονειρα να εποικοινωνησω με καποιον φιλο η φιλη.το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.α αλλος με κοιταει σαν αγουροξυπνημενος και η συμφωνει σα ρομποτ μαζιμου οτι δηλαδη ονειρευομαστε η ειναι σα ζαλισμενος και δεν καταλαβαινει κα πολλα απο το περιββαλον του.και μια φορα ο φιλος μου οδηγουσε.(στο ονειρο)του ειπα οτι ονειρευομαστε και μου ειπε να παω σε ψυχιατρο.τοτε εγω για να του το αποδειξω κατεβηκα απο το αμαξι στη μεση του δρομου και πλακωσα στο ξυλο ενε περαστικο λεγοντας και σε αυτον οτι ονειρευεται.(μαλλον εφιαλτη εβλεπε!!!!)ο φιλος μου με κοιταγε εκπληκτος και εγω ξυπνησα απο την ενταση του περιστατικου με ταχυπαλμια.τα κλασσικα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αυπνος
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 16:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αυπνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας παιδια,
μηπως μπορειτε να μου πειτε πως γινετε να προκαλεσω συνηδειτο ονειρεμα;


------------------------

πιστεψε στη δυναμη του μυαλου σου

αυπνοςςς~~~~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 07:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Χαιρετώ όλους (και όλες) τους αξιοτιμούς συνταξιδιώτες των ονείρων!

Τώρα μόλις διάβασα το τόπικ, μετά από έναν χρόνο++ στο esoterica!! Ντροπή μου, το ξέρω !

Για όσους τα πάνε καλά με τα Αγγλικά, υπάρχουν δύο εξαιρετικά βιβλία:

Conscious Dreaming - A Spiritual Path for Everyay Life - Robert Moss
και
Exploring the World of Lucid Dreanming - Stephen LaBerge PhD & Howard Rheingold

Για όσους αρέκονται και σε Γιόγκα και άλλα τέτοια τρελλά Ανατολίτικα, υπάρχει και το
The Tibetan Yoga of Dream and Sleep - Tenzin Wangmal

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι στα Ελληνικά ακόμα, θα έπρεπε όμως...

====

Χαρηκα πολύ που υπάρχει τόση καλή εργασία επάνω στο θέμα.

Ίσως στο μέλλον να μπορούσαν να γίνουν και συντονισμένες προσπάθειες!

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 11:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες κι εσύ kynike, σε αυτό το ωραίο θέμα.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
murkaden
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 00:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους murkaden  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kala ola auta.... pou lete i fadazeste alla......................................
ego prosopika eimai 21.apo poli mikros oso thimamai ton eauto mou vlepo oneira se kathe ipno mou.ta perissotera ta elegxo (emfita,dil ola auta pou diavazo peri texnikon de mou ta xei pei kaneis afou to teleutaio mina anarotithika gia auta).otan vriskomai se tetoies faseis aplos ksero ti prepei na kano. vlepo omos ena simadiko arithmo oneiron sta opoia eimai aplos paratiritis,se auta de mporo na allakso tpt!!! to thema einai omos oti se auta ta oneira vlepo poles stigmes tou mellontos mou. en to metaksi apo mikro me thimamai na vlepo k ston "ksipnio" mou tis stigmes "de javu". na sas anafero ena paradeigma: vlepo oneiro me mia gomena ta xristougenna.tin evlepa peripou 3 meres se diafora skinika.itan pados kalo atomo!!! to pasxa o kollitos mou pou einai sti salamina me pairnei til. k mou leei oti tha erthi patra opu k spoudazo gia 2 mero. otan irthe kanonisame gia kafe. pao gia kafe mazi tou k eixe erthi me ti gomena tou i opoia itan auti pou evlepa tosous mines prin...

akomi exo zisei polous thanatous kontinon prosopon mou alla k apoxairaetismous oson den prolavan ne me xairetisoun....

exo dei ti kideia enos filou mou sto mellon.

auto pou thelo na po einai oti kala kanete k asxoleiste me ola auta alla mexri ekei.sas to leei ena atomo me emfita xarismata.de to paizo mouri alla na kserete oti otan pethanete(viologika) tha niosete poli ma poli kalitera apo tora.

na toniso oti den pistvo se kammia thriskeia k otidipote allo.auta pou sas leo proerxontai apo kathara prosopikes mou empeiries.

prosopiki thesi:::::::::::::
akomi pistevo oti o kosmnos giro mas einai k autos ena "fkiagmeno oneiro" apo kapoies stadar skepseis olon mas. k otan pame gia "ipno" stin ousia ksipname k zoume sto xoroxrono.


polla polla filakia giannisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy