ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 08:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοινώς, μην κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου, τέτοιο θέμα άνοιξες, τέτοια θα ακούσεις.
Άμα ανοίξεις θέμα "Αρχαία Ελλάδα και ομοφυλοφιλία" θα είναι όλα λουλού και ωραία. Σοφοί οι ημών.
Αλλά την επιστήμη φίλε μου Ψηλέ και symbol αφήστε την απ' έξω ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΗΓΟΡΕΙ με όσα έλεγε ο Απόστολος Παύλος στου παππού μου τα χρόνια.


Ορθώς αγαπητή μου.Αλλά-και ίσως να μην είναι και ιδιαίτερα τιμητικό ακόμα και για μένα-όταν σου πετάνε κάποια πράγματα επιστημονικά ως επιχείρημα στην άποψή τους κάποιοι,τότε είσαι αναγκασμένος να τους απαντήσεις επίσης ξεσηκώνοντας επιχειρήματα από τον ίδιο τομέα.Οκ,ξεφεύγει το θέμα από το θέμα του topic,δεν λέω.Αλλά δεν μπορούμε να αφήσουμε κι ανενόχλητους κάποιους να επικαλούνται την ψυχολογία/ψυχανάλυση για ένα τόσο λεπτό θέμα,ένα θέμα που διχάζει ακόμα και την ίδια την συγκεκριμένη επιστήμη.Άρα συμφωνώ(περιέργως)και με το λεγόμενο του Ψηλού.

quote:
Μη μου λέτε τώρα πως η ελληνική κοινωνία, αν δεν ήταν στην πλειοψηφία της Χριστιανική, θα αντιμετώπιζε διαφορετικά τους ομοφυλόφιλους;;


Όχι βέβαια,παρόμοια(όχι τα ίδια) χάλια θα είχαμε.Αλλά η ΕΚΚΛΗΣΙΑ και τα κηρύγματά της αλλά και πολλοί από τους λειτουργούς της,δεν βοηθάνε στην εξομάλυνση του θέματος,με αποτέλεσμα πολλοί χριστιανοί να φέρονται απαράδεκτα(σαν τα παιδακια που ανέφερε πιο πάνω η Brieboy,τα οποία έχουν συμπεριφορές τέτοιες λόγω ανατροφής),αλλά αντίθετα κάνει το πρόβλημα μεγαλύτερο.

quote:
Αντιθέτως, πιστεύω πως η άγνοια του Λόγου του Θεού και ο φόβος οδηγεί σε λανθασμένες και προσβλητικές συμπεριφορές εις βάρος των συνανθρώπων μας που είναι διαφορετικοί από εμάς.


Ακριβώς Ψηλέ.Συμφωνώ και πάλι(δύο φορές συνεχόμενες είναι too much!),οι πιστοί έχουν ξεχάσει ή μάλλον δεν ακολούθησαν ποτέ το "αγαπάτε αλλήλους".αντίθετα έχουν το θράσος να κατηγορούν,να κρίνουν και να κατακρίνουν,ακόμα και να καταστρέφουν ψυχές(σαν το παιδί που ανέφερε η Brieboy)...

quote:
Θα μπορούσαμε λοιπόν να αποδεχθούμε τις εγκληματικές ή και αντικοινωνικές συμπεριφορές, καθώς και τον αλκοολισμό ως φυσικές ή και φυσιολογικές καταστάσεις και συμπεριφορές;;;

Ίσως το παράδειγμά σου να είναι ατυχές.Έτσι όπως το παραθέτεις,είναι σαν να βάζεις την ομοφυλοφιλία στο ίδιο τσουβάλι με τον αλκοολισμό,την εγκληματική συμπεριφορά κτλ.Δεν είναι και το καλύτερο,ε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 15:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί ομοφυλοφιλίας από Αθανάσιο Λεμεσού

Απομαγνητοφώνηση από το χώρο www.pantokrator.info

Εξάλλου είναι τόσον ξεκάθαρη η θέση της εκκλησίας σ' αυτό το θέμα το οποίον δεν υπάρχει δηλαδή περιθώριο συζήτησης.
Το θέμα δεν είναι παιδιά να δικαιολογήσουμε την ομοφυλοφιλία.
Η ομοφυλοφιλία είναι μια ασθένεια, το πρόβλημα δεν είναι η ομοφυλοφιλία, το πρόβλημα είναι οι ομοφυλόφιλοι.
Δηλαδή δε θα αρχίσουμε να κάνουμε τώρα διάλεξη ας πούμε για τον καρκίνο τι μικρόβιο είναι και πόσα πόδια έχει, αλλά οι άνθρωποι που προσεβλήθησαν από τον καρκίνο πως θεραπεύονται και πως συμπαριστάμεθα σε αυτούς τους ανθρώπους και πως φυλαγόμαστε και εμείς αν γίνεται.
Η εκκλησία δηλαδή θεραπεύει τον άνθρωπο, δεν είναι φιλοσοφικόν ή ψυχολογικόn ή ιατρικό σύστημα να κάμει τώρα ας πούμε διαλέξεις περί αυτού του θέματος, την στιγμή μάλιστα που έχουμε εξ' αντικειμένου αντίθετες ας πούμε αφετηρίες.
Διότι εάν θέλουμε να μιλήσουμε για την ομοφυλοφιλία ή για οποιαδήποτε κατάσταση των πραγμάτων, εμείς ξεκινούμε πάντοτε έχοντας αφετηρία, την αποκάλυψη του Θεού, δηλαδή πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο;
Και έχουμε ένα δεδομένο, τον τέλειο άνθρωπο, τον Χριστό, τον Θεάνθρωπο, έχομε δεδομένο τον σκοπό του ανθρώπου, το τέρμα του ανθρώπου που είναι η βασιλεία του Θεού.
Και έχουμε και δεδομένο ακόμα την γνώση περί της κατασκεύης του ανθρώπου από τον Θεόν.
Εάν αυτά τα πράγματα δεν υφίστανται, δεν παραδέχονται, δεν αναγνωρίζονται, τότε σε ποιο επίπεδο μπορεί κανείς να μιλήσει;
Χωρίς τον Θεό και μακράν του Θεού υπάρχουν άλλα μάτια, υπάρχουν άλλες νοοτροπίες, όλα επιτρέπονται.
Και δεν είναι θέμα τώρα να αρχίσουμε να λέμε ότι ο τάδε σοφός και ο τάδε έξυπνος και ο τάδε γιατρός είπε ότι η ομοφυλοφιλία είναι διαστροφή.
Ε ωραία θα σου πεί και αυτός και ότι και ο άλλος σοφός είπε ότι δεν είναι διαστροφή.
Και θα αρχίσουμε να φέρουμε τώρα τους διάφορους σοφούς να λένε τις σοφές ανοησίες τους για να βγάλουμε άκραν τώρα τι γίνεται.
Και το αποτέλεσμα ποιό είναι;
Το αποτέλεσμα είναι ότι με αυτόν τον τρόπο πρώτον πληγώνουμε τους ανθρώπους που έχουν αυτό το πρόβλημα.
Δεύτερον αν έχει και κανέναν που είναι έτσι και έτσι, θα πιάσει τα μάτια του όπου τον βγάλει ο δρόμος.
Θα πεί αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται, άλλος από εδώ άλλος πάει από εκεί..........................................................
..........................................Οποσδήποτε η εκκλησία πέρα από τις προσωπικές γνώμες των διαφόρων μελών της, η αντικειενική της θέσης όπως μας την παρέδοσαν οι Άγιοι, η εκκλησία δεν είναι τίποτα άλλο παρά είναι μητέρα μας.
Είναι η μήτηρ εκκλησία η Αγία μητέρα μας εκκλησία η οποία. ότι και να κάμουμε εμείς και ότι και αν είμαστε δεν παύουμε να είμαστε παιδιά της εκκλησίας.
Το ίδιο πράγμα και ο Θεός είναι πατέρας μας.
Πρέπει να δώσουμε λοιπόν το πρώτο μήνυμα, την πρώτη βάση ότι δεν έχει σχέση αν είσαι ξέρω εγώ ομοφυλόφιλος ή αν δεν είσαι ή αν είσαι κλέφτης ή αν είσαι ψεύτης ή αν είσαι ξέρω γω απατεώνας.
Το θέμα είναι ότι είσαι παιδί του Θεού.
Και οφείλεις και εσύ όπως και αυτός, που δεν είναι αθώα όλα τα πράγματα, οφείλει να αγωνιστείς, να πλησιάσεις τον Θεόν να καθαρίσεις τον εαυτό σου από τα πάθη και την αμαρτία.
Ο καθένας έχουμε μπροστά μας τον δικόν του αγώνα, ο καθένας με τα δικά του πάθη.
Δεν συμαίνει δηλαδή ότι ο ομοφυλόφιλος είναι χειρότερος από αυτόν που αλλάζει μια γυναίκα την ημέρα ή από αυτόν που κλέβει ή από αυτόν που είναι εγωιστής.
Ο καθένας έχει τα πάθη του, είναι ένα πάθος, μια μορφή πάθους και πρέπει να αγωνιστεί να βρει τον τρόπο να αγωνιστεί, να απαλλαγεί από το συγκεκριμένο πάθος................................
.........................................Λοιπόν εγώ από την πήρα που έχω κουβεντιάζοντας με πολλούς ανθρώπους που έχουν αυτό το πρόβλημα και όσα άκουσα και είδα τέλος πάντων...
Νομίζω ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αυτών των ανθρώπων.
Η μία κατηγορία των ανθρώπων είναι πράγματι άνθρωποι οι οοίοι εκ' φύσεως, μάλλον να μην το πω εκ' φύσεως, από την παιδική τους ηλικία έχουν μια ροπή πρός το ίδιον φύλο.
Και λένε οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι είναι βιολογικόν το θέμα αυτό. Δηλαδή υπάρχουν ορισμένες ορμόνες οι οποίες βγαίνουν σε πιο πολύ βαθμό από τις κανονικές, δεν ξέρω να σας τα πω εγώ με τους ιατρικούς όρους..........................................
......................................................Υπάρχει και μία άλλη ομάδα ανθρώπων που είναι μεγαλύτερη, πιο μεγάλη η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων, η οποία έχει τάσεις προς το ίδιον φύλλον και αιτία δεν είναι βιολογική.....................................το πρόβλημα είναι καθαρά ψυχικόν για να μην το πω ψυχολογικόν.
Δηλαδή ο άνθρωπος κατά έναν δαιδαλώδη τρόπο της ψυχής του, είτε για ορισμένες στερήσεις που είχε, είτε για το ότι ας πούμε έχει μια ψυχή πιο λεπτή, έναν ψυχικό κόσμο πιο λεπτό πιο ευαίσθητο, πιο συναισθηματικόν, πιο αδύνατον ακόμα, τέλος πάντων να μην απαριθμήσουμε αιτίες, καταλήγει στο να αισθάνεται μιαν πληρότητα στο ίδιον φύλλον.
Πιστεύω απόλυτα ότι αυτή η στάσης δεν είναι καθαρά σαρκική ή ?πως την λέτε εσείς σεξουαλική, είναι τάσης πνευματικής ανάγκης...........................
...........................................Κάποτε διάβαζα από αυτούς τους φιλοσόφους τους αρχαίους, πριν κάμποσα χρόνια, δεν ξέρω αν ξέρετε ότι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, οι ένδοξοι, οι πάνσοφοι, οι σπουδαίοι, περί των οποίων καυχόμεθα ότι ήμαστε απόγονοι είσαν σχεδόν όλοι ομοφυλόφιλοι, σχεδόν όλοι.
Με πρώτον και κατ' εξοχήν τον Σωκράτη και τον Πλάτωνα, αυτό δεν το λέω εγώ το λένε τα έργα τους, τα έργα τους δηλαδή όχι οι πράξεις τους αλλά τα έργα που έγραψαν περί αυτών και ο Αριστοτέλης.
Τώρα για πιο λόγο κατεχόμαστε τόσο πολύ, γιατί βέβαια ήταν φιλόσοφοι..................................
...................................Ο Απόστολος Παύλος έχει μια αναφορά σε αυτούς και λέει για τους φιλοσόφους ότι:
Αυτοί οι άνθρωποι επειδή είχαν πολύ νού και μπορούσαν με τον νού τους τον πολύ να γνωρίσουν τον Θεόν τον αληθινό, διότι ο Θεός αποκαλύπτετο είς τον άνθρωπον και δια της κτήσεως ακόμα, δια της δημιουργίας και όμως επειδή δεν θέλησαν να γνωρίσουν τον Θεόν, γιατί;
Διότι είχαν υπερήφανο νού, γι' αυτόν τον λόγο λέει ο Θεός παρέδοκε αυτούς σε αδόκιμο νού σε ανόητο μυαλό, να κάμουν πράγματα ανόητα και να κάνουν πράγματα αισχρά και να περιπέσουν σε πάθη ατιμίας και τρόπον τινά ήταν σαν ένα ράπισμα σ' αυτούς του φιλοσόφους τους σπουδαίους οι οποιόι πράγματι περί τη σοφία μίλησαν, ασχολήθηκαν, αλλά δεν κατάλαβαν ότι τα της σαρκός πάθη δεν είναι όμοια με την σοφίαν.
Και έτσι λοιπόν ενώ τρόπον τινά μας παρουσίασαν ένα ωραίο φαγητό με ποικιλία πραγμάτων μέσα, έβαλαν ας πούμε όπως έλεγε και ο Γέρων Παΐσιος μια κουτσουλιά.
Ξέρετε τι είναι κουτσουλια στην Κύπρο;
Μια κοπριά, οπόταν λέει όταν μέσα σε έναν ωραίο φαγητό πέσει μια κοπριάν πάει και το καζάνι μαζί..................................
..............................................Τι γίνεται με εμάς όλους που έχουμε το πρόβλημα αυτό το λογισμό;
Είπα την προηγούμενη φορά σας είπα ότι κάθε άνθρωπος κάθε περίπτωση τέτοια είναι μοναδική, προσωπική οπόταν μην κάνετε το λάθος παιδιά να βγάζετε αποφάσεις και να χαρακτηρίζετε τον εαυτό σας κατά τον Α ή Β τρόπο μόνοι σας ή διαβάζοντας εγκυκλοπαίδειες ή περιοδικά ή ρωτώντας τους φίλους σας ή προσπαθώντας να ακούσετε για αυτό το θέμα.
Είδα πολλά παιδιά τα οποία έφτασαν σε φοβερά αδιέξοδα και σε φοβερά προβλήματα διότι δεν είχαν το θάρρος να μιλήσουν το πρόβλημα αυτό και ή το έλεγαν απέξω στους φίλους τους ή διάβαζαν περιοδικά τέτοια ή εγκυκλοπαίδειες τέτοιες και τελικά έκαμαν τον εαυτό τους τέτοιο χωρίς να υπήρχε λόγος δηλαδή.
Και να υπάρχει λόγος τέλος πάντων ας υπάρξει λόγος θα δούμε τι θα γίνει, πάει πολύ ας πούμε να περιπλεχθεις όλον αυτόν τον κυκεώνα χωρίς λόγο.
Πρώτον είναι αυτό να μην βγάζετε βεβιασμένα συμπεράσματα, δεύτερον να έχετε το θάρρος να πλησιάσετε έναν πνευματικό άνθρωπο και να του αποκαλύψετε το πρόβλημα.
Και ο πνευματικός άνθρωπος θα διακρίνει ακριβώς την ρίζα του προβλήματος, εως να σας βοηθήσει να καταλάβαιτε πως πρέπει να προχωρήσετε.
Και τρίτων ποτέ σας να μην δικαιολογείτε αυτή την πράξη, διότι είναι χειρότερο το να δικαιολογούμε την πράξη αυτήν.
Τον άνθρωπο ο οποίος έχει το πρόβλημα το δικαιολογούμε διότι είναι άνθρωπος και έχει να παλέψει με ένα συγκεκριμένο θέμα, αλλά έχει μεγάλη διαφορά το να πούμε ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσικόν φαινόμενον και είναι καλόν όπως θα πούν την Τετάρτη αυτοί που θα μιλήσουν, από το να πούμε ότι ο ομοφυλόφιλος είναι άνθρωπος και είναι καλός και είναι τέκνο Θεού, αλλά η ομοφυλοφιλία δεν είναι καλή, δεν είναι ευλογημένη από τον Θεό, δεν είναι κατά φύσην....................................
................................Δεν είναι φυσικόν φαινόμενο παιδιά, ο Θεός έπλασε τον άνδρα και την γυναίκα, τον Αδάμ και την Εύα, έτσι αυτοί οι δύο συνέρχονται εις σάρκα μιαν και έχουν τέκνα........................
................................Εγώ γνώρισα πολλούς ανθρώπους ομοφυλόφιλους και τους αγαπώ, τους συμπαθώ, δεν αισθάνομαι τίποτα απέναντί των ανθρώπων αυτών αλίμονο.
Αλλά είδα από αυτούς οι οποίοι λέγονται βιολογικά ομοφυλόφιλοι, όχι από τους άλλους, απ' αυτούς είδα φοβερή διαστροφή ψυχική, φοβερή κακία, φοβερή κακία, δηλαδή τέτοια διαστρεμένη ψυχική κατάσταση που πραγματικά ιλιγκιά ο νούς του ανθρώπου.
Και τότε κατάλαβα γιατί κάνουν φοβερά εγκλήματα, γιατί ακούτε κάθε λίγο ότι σκοτώνονται, αυτοί οι εραστές που από την πολύ τους αγάπη πνίγει ο ένας τον άλλον, κάθε λίγο πνίγονται ε τους πνίγουν, πιάνουν ένα σχοινί τον πνίγει ας πούμε, καλά δηλαδή τέλος αγάπης πνίξιμο;
Δηλαδή τούτο είναι η πολύ σου αγάπη;
Σήμερα τον αγαπά τον λατρεύει, πεθαίνει γιαυτόν, την άλλη μέρα τον εκδικήτε κατά τον χειρότερο τρόπο.
Και να έλεγε κανείς ότι τέλος πάντων ρε παιδί μου ας πούμε ότι άστο το Ευαγγέλιο στην άκρη τον Χριστό, τους παπάδες και τα λοιπά, άντε ζήστε τέλος πάντων ειρηνικά.
Δεν έχει συνέχεια, δεν υπάρχει δεσμός ομοφυλόφιλος ο οποίος διατηρήθηκε, διαλύονται ο ένας μετά τον άλλον και οι άνθρωποι αυτοί στο τέλος κουράζονται, είναι πολύ κουρασμένοι άνθρωποι...............
.....................................Αυτό ως αναφορά την πρώτη μερίδα, η δεύτερη πλευρά ακόμα πιο δυστυχισμένη διότι ενώ δεν έψαχναν αυτοί οι άνθρωποι για σαρκικόν σύντροφον αλλά έψαχναν για πνευματικό σύντροφο, για ένα ακούμπιμα πνευματικό, έγιναν υποχείρια των άλλων..........................και η στάση της εκκλησίας είναι γεμάτη πόνο για αυτά τα παιδιά της............................
.................Ξέρετε να σας πω και το άλλο, τα υπέρ τους ας πούμε, σχεδόν όλοι αυτοί είναι φοβερά μυαλά, πολύ έξυπνοι άνθρωποι ή είναι πως να πούμε έξυπνοι, συναισθηματικοί άνθρωποι φοβερά μυαλά που έχουν παραγογικότητα, είναι ποιητές, καλλιτέχνες, ζωγράφοι, αρχιτέκτονες, πως να πούμε συλλαμβάνουν μεγάλα πράγματα και ίσως, ίσως ένας πειρασμός που τους ωθεί προς αυτό είναι που είναι τέτοιας φύσεως.
Δηλαδή έχουν μια φοβερή διαίσθηση οπόταν επιζητούν κάτι το πιο δυνατόν, το οποίο βρίσκουν στο ίδιο φύλλο, αλλά είναι λάθος, διότι και σε αυτούς συμβαίνει ότι και στους αρχαίους.
Τα πάθη τα σαρκικά είναι αναμεμιγμένα με την αγάπη και μόλις κινηθούν να αγαπήσουν τον άλλον άνθρωπον, αμέσως έχουν σαρκική έλξη, γιαυτό συνυπάρχουν αυτά τα πράγματα, γιαυτό λέει η εκκλησία να προσέχουμε όλοι.
Διότι μόλις αγαπήσεις τον άλλον και προχωρήσεις να του εκδηλώσεις ένα αίσθημα αγάπης, τότε ταυτόχρονα κινήτε σαρκικά ο εαυτός μας απέναντι στον άλλον.
Διότι δεν αποβάλλαμε τον παλαιό άνθρωπο, όσοι αγωνίστηκαν και χώρισαν τα πάθη από την καθαρή αίσθηση της καρδιάς τους, από τις ενέργειες της καρδιάς τους, αυτοί μπορούν να αγαπούν τον άλλον άνθρωπο χωρίς κανέναν κύνδυνο..................................
.................Γίνετε αυτό μόνο όταν συνέχεια καλλιεργούνται αυτά τα πράγματα, ζυμόνεται όλο του το είναι και το βλέμμα του και τα χέρια του και τα μάτια του και τα πάντα του και η γλώσσα του όλα του ξέρω γω, γίνονται αυτό το πράγμα.
Όπως ένας φιλάργυρος μόλις τον πλησιάσεις σε βλέπει σαν πορτοφόλι ας πούμε.................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 17:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα πάθη τα σαρκικά είναι αναμεμιγμένα με την αγάπη και μόλις κινηθούν να αγαπήσουν τον άλλον άνθρωπον, αμέσως έχουν σαρκική έλξη, γιαυτό συνυπάρχουν αυτά τα πράγματα, γιαυτό λέει η εκκλησία να προσέχουμε όλοι.


Κι εγώ λέω *@μ@τε γιατί χανόμαστε.......


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 17:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Agnostic

Γραφεις:
"Κι εγώ λέω *@μ@τε γιατί χανόμαστε......."

Ωραίο το slogan σου, αλλα εάν πρόσεξες τον τίτλο του θέματος, αναφέρεται στην ομοφυλοφιλία. Εάν κάποιος φίλος σου, σου εκδηλωνότανε ότι είναι ομοφυλόφιλος και ότι σε επιθυμεί σεξουαλικά και ότι μάλιστα του αρέσει ο ενεργός ρόλος...

Θα του έλεγες το ίδιο slogan?


Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος Απολλων.
Οσο τον ενοιωθε κοντα δεν κοταε
να βγαλει τους χρησμους του. Τσιμουδια.
(Τους τρεμουνε τους μαρτυρας μας οι ψευτοθεοι).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 20:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραίο το slogan σου,

Δεν είναι δικό μου αλλά του Μητσάρα του Πανούση.

quote:
Εάν κάποιος φίλος σου, σου εκδηλωνότανε ότι είναι ομοφυλόφιλος και ότι σε επιθυμεί σεξουαλικά και ότι μάλιστα του αρέσει ο ενεργός ρόλος...

Θα του έλεγες το ίδιο slogan?


Θα του έλεγα να επισκευθεί κάποιον ομοφυλοφυλο ιερέα...εφόσον το θέμα είναι - όπως είπες κι εσύ - Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 15:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Agnostic

Γραφεις:
"Θα του έλεγα να επισκευθεί κάποιον ομοφυλοφυλο ιερέα...εφόσον το θέμα είναι - όπως είπες κι εσύ - Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός."


Περί ομοφυλοφιλίας από Αθανάσιο Λεμεσού:
"Τα πάθη τα σαρκικά είναι αναμεμιγμένα με την αγάπη και μόλις κινηθούν να αγαπήσουν τον άλλον άνθρωπον, αμέσως έχουν σαρκική έλξη, γιαυτό συνυπάρχουν αυτά τα πράγματα, γιαυτό λέει η εκκλησία να προσέχουμε όλοι."

Agnostic: (Τζίμης Πανούσης)
"Κι εγώ λέω *@μ@τε γιατί χανόμαστε......."


Το slogan *@m@te γιατί χανόμαστε το απάντησες σε αυτά που έλεγε ο ιερέας: "Να προσέχετε...". Το τι κάνει ο ιερέας είναι δικό του πρόβλημα και ζόρι. Αλλα εδώ δεν συζητάμε το τι κάνει ο ιερέας, αλλα το ποια είναι η γνώμη μας για την ομοφυλοφιλία. Εσύ θα προέτρεπες η κάθε φιλια (ακόμα και μεταξύ ανδρών) να μετατρέπεται σε σεξουαλική σχέση? Εγώ διαβάζοντας τα λεγόμενα σου και συνδυάζοντας τα σε αυτό που απάντησες, αυτό κατάλαβα.

"Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος Απολλων.
Οσο τον ενοιωθε κοντα δεν κοταε
να βγαλει τους χρησμους του. Τσιμουδια.
(Τους τρεμουνε τους μαρτυρας μας οι ψευτοθεοι)."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 08:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί που πάει να πεί κάτι γλυκό ο παππούλης,εκεί και το χαλάει..
Κοινώς,ναι μεν οι ομοφυλόφιλοι είναι "παιδιά του θεού μπλα μπλα μπλα" ΑΛΛΑ είναι επίσης άρρωστοι,διαστροφή της φύσης μπλα μπλα μπλα..
Για τους συναδέλφους του τι λέει;αλλά ναι,οκ,ξέχασα,οι συναδέλφοι του έχουν ειδίκευση στα μικρά παιδάκια...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 09:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maraki8:
Εκεί που πάει να πεί κάτι γλυκό ο παππούλης,εκεί και το χαλάει..
Κοινώς,ναι μεν οι ομοφυλόφιλοι είναι "παιδιά του θεού μπλα μπλα μπλα" ΑΛΛΑ είναι επίσης άρρωστοι,διαστροφή της φύσης μπλα μπλα μπλα..
Για τους συναδέλφους του τι λέει;αλλά ναι,οκ,ξέχασα,οι συναδέλφοι του έχουν ειδίκευση στα μικρά παιδάκια...

Καλημέρα ... μετά απο καιρό
Αγαπητή maraki8 εγώ δέν καταδικάζω τους ομοφυλόφιλους, ούτε τους θεωρώ κακούς ή διαφορετικούς ανθρώπους. Όσοι απο τους χριστιανούς πράττουν διαφορετικά ή τους ξεχωρίζουν για να τους καταδικάσουν έντονα έχουν κατα την γνώμη μου σφάλμα στο μυαλό.
Αλλά όπως και να το κάνουμε αποτελεί κάποια διαστροφή της φύσης το οτι είναι αδύνατο δύο άντρες να ρθούν σε σεξουαλική επαφή χωρίς να πάθουν κάποια σοβαρή σωματική ζημιά είναι κάτι που τα λέει όλα. Αντίθετα η επαφή του άντρα με την γυναίκα δημιουργεί την ίδια την ανθρώπινη ζωή.
Ο παππούλης καλά μίλησε και φυσικά εννοούσε οτι στην ίδια και ακόμα χειρότερη μοίρα βρίσκονταν και πολλοί κακοί του συνάδελφοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 09:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα μετά από καιρό,όντως.
Όπως πάντα,συνετός καλέ μου snoopy,κάτι που έχω επαναλάβει πολλές φορές.
Αυτό που λέω εγώ και φυσικά είναι άποψή μου,δεν είναι δυνατόν να γίνει με το ζόρι αποδεκτή,ειδικά για κάτι τόσο λεπτό,είναι ότι δεν είναι αρρώστεια,αμαρτία,διαστροφή,να αγαπάει κάποιος έναν ομόφυλό του.
Οφείλω να ομολογήσω όμως,ότι ο παππούλης έχει προοδευτικότερο μυαλό από τους υπόλοιπους ιερείς ΚΑΙ τον χριστόδουλο,επειδή κατανόησε ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις,η ίδια η φύση είναι εκείνη που ωθεί τους ανθρώπους να διαλέγουν,να ερωτεύονται,να έλκονται ομόφυλούς τους...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 12:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α΄ Προς Κορινθίους

«ή ουκ οίδατε ότι άδικοι βασιλείαν Θεού ου κληρονομήσουσι; μη πλανάσθε· ούτε πόρνοι ούτε ειδωλολάτραι ούτε μοιχοί ούτε μαλακοί ούτε αρσενοκοίται ούτε πλεο νέκται ούτε κλέπται ούτε μέθυσοι, ου λοίδοροι, ουχ άρπαγες βασιλείαν Θεού ου κληρονομήσουσι. και ταύτά τινες ήτε· αλλά απελούσασθε, αλλά ηγιάσθητε, αλλά εδικαιώθητε εν τω ονόματι του Κυρίου Ιησού και εν τω Πνεύματι του Θεού ημών.».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 23:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μητσάκος
Α΄ Προς Κορινθίους

«ή ουκ οίδατε ότι άδικοι βασιλείαν Θεού ου κληρονομήσουσι; μη πλανάσθε· ούτε πόρνοι ούτε ειδωλολάτραι ούτε μοιχοί ούτε μαλακοί ούτε αρσενοκοίται ούτε πλεο νέκται ούτε κλέπται ούτε μέθυσοι, ου λοίδοροι, ουχ άρπαγες βασιλείαν Θεού ου κληρονομήσουσι. και ταύτά τινες ήτε· αλλά απελούσασθε, αλλά ηγιάσθητε, αλλά εδικαιώθητε εν τω ονόματι του Κυρίου Ιησού και εν τω Πνεύματι του Θεού ημών.».



Δηλαδή φίλε Μητσάκο , κατά τα φαινόμενα και σύμφωνα με αυτά που γράφει ο μπάρμπα Σαούλ , κανένας αρχιερέας δεν χτυπάει πόρτα στον Παράδεισο . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 14:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
-ΛΟΓΩ ΕΛΕΙΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΓΡΑΦΟΜΕΝΩΝ. ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ!
-Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΑΡΧΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ.
-ΛΕΤΕ Η ΕΚΛΗΣΙΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟ..Η ΕΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙ ΑΥΤΟ.. ΤΙ ΝΑ ΠΩ!
ΑΠΛΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ...ΚΡΙΜΑ...ΑΛΛΟ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΟ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ!
- Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ ΑΥΞΑΝΕΣΘΕ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΝΕΣΘΕ. ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΛΕΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΩΝ ΙΕΡΩΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΜΙΑ ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΕΞΑΛΟΥ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΟΝΤΕ ΠΕΡΙΓΕΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗΣ!
--ΜΑΡΑΚΙ ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ ΤΟ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΤΟ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΙΠΠΟ ΝΑ ΕΠΙΔΙΟΝΤΕ ΣΕ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ? ΣΚΕΦΤΟΣΑΣΤΕ ΤΟ ΦΙΛΙΠΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΟΤΑΝ ΣΦΟΔΡΑ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΤΟΥ? ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ! Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΧΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ! ΕΣΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΠΑΡΑΦΟΡΑ? ΣΥΜΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ?
--Η ΖΗΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ!!!! ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ! ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΟΥΜΕ! ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣ Η ΑΛΕΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΚΟΜΕΝΗ ΟΥΡΑ!!
--ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ! ΣΤΗΝ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ Ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ ΤΣΟΥΡΜΟ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Ο ΑΧΙΛΕΑΣ ΤΣΑΚΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΑΜΕΝΩΝΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΚΛΑΒΑ! ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΚΣΤΡΑΤΡΕΙΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΣΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΟΝΤΑΝ ΣΕ ΔΥΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΦΟΥ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΗΛΟΕΞΑΡΤΙΟΤΑΝ. ΕΤΣΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΙΑΛΕΓΕ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΔΕΛΦΙΑ!
----ΔΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ, ΤΗ ΘΕΩΡΩ ΑΡΩΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΟΜΥΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΑΡΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ. ΜΙΑ ΑΡΩΣΤΕΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΙΑΤΡΕΥΕΤΑΙ. ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΙΔΩΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ! ΑΠΛΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ!
-ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΕ!
-----ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ? ΨΙΝΑΚΗΣ ΑΣΛΑΝΗΣ ΒΑΛΙΑΝΑΤΟΣ, ΜΟΝΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
-ΑΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΓΑΜΟΣ! Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΕΝΑ ΓΑΜΟ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ! Ο ΓΑΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΥΖΙ ΠΟΥ ΠΕΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΦΕΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ! ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΡΑΜΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΔΥΟ ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΥΛΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.
-ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ (ΣΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΓΑΜΟ)! ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΑΦΟΥ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΗΣΤΟΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ!(ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΕ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΒΑΡΕΙΣΤΗΜΑΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, Η' ΟΙ ΒΙΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΕΣ). ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΧΤΕΙ ΣΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ. ΤΟ ΓΙΑΤΙ? ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ, ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ!!
-ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΙΟΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ! ΤΑ ΖΩΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΜΕ ΖΩΑ! ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΜΙΜΙΘΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ!
-Ο ΜΟΝΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 00:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 01:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το Φίλο μου το Sesostris:

και ένα ωραίο με τους θεούς να μπαίνουν στο γλέντι:

να και ο παιδέρας επί το έργον:

ορίστε και ένας άλλος που μετέδιδε "πολιτισμό" και "πνεύμα αθάνατο" στο νεαρό που χουφτώνει:

Και έχει και άλλα πολλά, αλλά λέω να σταματήσω εδώ γιατί βλέπω το Sesostris να μου λέει πως ............. είμαι εκτός θέματος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 10:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία!!!
Μπορούμε να κάνουμε ένα γκάλοπ για το αν οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι ήταν αρχαίοι Έλληνες ή αν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 10:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΠΟΛΥ ΤΟ ΒΑΖΑΝΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ!
-ΥΠΗΡΧΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 16:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Ωραία!!!
Μπορούμε να κάνουμε ένα γκάλοπ για το αν οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι ήταν αρχαίοι Έλληνες ή αν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι...


Το πράγμα εκεί ακριβώς το οδηγούνε ορισμένοι που θέλουν να βάλλουν κατά του Χριστιανισμού.

Δεν είναι όμως αυτό το ουσιώδες.
Οι οπαδοί του μίγματος θεών και θεοτήτων της αρχαίας θρησκείας βάλλουν κατά των ανθρώπων που είναι ομοφυλόφιλοι και Ορθόδοξοι, ελπίζοντας ότι έτσι θα πλήξουν την Ορθοδοξία και κατά συνέπεια και το Χριστιανισμό.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία, δεν κατακρίνει τον άνθρωπο που αμαρτάνει αλλά την αμαρτία την ίδια.
Αυτό είναι δύσκολο να το καταλάβουν οι πιο πάνω οπαδοί, και προσπαθούν, απελπισμένα, να βρουν "ψεγάδια" και να τα κοψωράψουν για να τα χρησιμοποιήσουν κατά του Χριστιανισμού.

Στο όνομα της "ελεύθερης" ομοφυλοφιλίας, στην τότε κοινωνία, πολλές αθώες ψυχές καταστρεφόταν.
Στην Εκκλησία του Χριστού τέτοιου είδους "ελευθερίες" είναι απαράδεκτες.
Οι διεστραμμένοι, γενικότερα, το ορθό το βλέπουν στραβό και αφού δεν μπορούν να το πολεμήσουν απευθείας, προσπαθούν να πολεμήσουν τη δύναμη που αμύνεται και προωθεί την υγιή συμπεριφορά και τα σωστά πρότυπα για την κοινωνία.

Edited by - Ψηλός on 27/09/2007 16:36:47

Edited by - Ψηλός on 27/09/2007 16:37:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 09:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πράγμα εκεί ακριβώς το οδηγούνε ορισμένοι που θέλουν να βάλλουν κατά του Χριστιανισμού.

Όχι, αγαπητέ Ψηλέ!
Η κατάσταση αυτή είναι αμφίδρομη.

Δεν παρατηρώ να επιδεικνύουν αυτή την συμπεριφορά που λες μόνο "οι οπαδοί του μίγματος θεών και θεοτήτων της αρχαίας θρησκείας" - όπως είπες - εναντίον του Χριστιανισμού.
Παρατηρώ και το αντίθετο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 10:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΗΓΟΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ-ΧΡΟΝΟΥ! ΚΑΙ ΑΝΟΥΣΙΕΣ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 10:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Ορθόδοξη Εκκλησία, δεν κατακρίνει τον άνθρωπο που αμαρτάνει αλλά την αμαρτία την ίδια.

και

quote:
Στην Εκκλησία του Χριστού τέτοιου είδους "ελευθερίες" είναι απαράδεκτες.


Λίγο οξύμωρες οι προτάσεις σου αγαπητέ Ψηλέ...
Από την μία η Εκκλησία δεν κατακρίνει τον άνθρωπο για την αμαρτία αλλά την ίδια την αμαρτία,από την άλλη όποιος προβαίνει σε αυτές τις αμαρτίες-"ελευθερίες" κατηγορείται και καλείται να μετανοήσει και να εξομολογηθεί.Αλλωστε ο άνθρωπος θα "καίγεται στα καζάνια της κολάσεως" και όχι η αμαρτία του.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 13:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Ωραία!!!
Μπορούμε να κάνουμε ένα γκάλοπ για το αν οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι ήταν αρχαίοι Έλληνες ή αν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι...

Φίλε Dying_Incubus , η δημοσίευση από μέρους μου της συγκεκριμένης σελίδας από την εφημερίδα , δεν είχε σαν σκοπό να θίξη τον Χριστιανισμό σαν θρησκεία , αλλά τους Φαρισαίους που στρουθοκαμηλίζουν διατεινόμενοι ότι στους κόλπους του είναι όλα ηθικά και θεάρεστα , καθώς και αυτούς τους επίορκους ρασοφόρους που ενώ έδωσαν όρκο εγκράτειας και αγνότητας επιδίδονται σε σεξουαλικά όργια και μάλιστα στους υποτιθέμενους άγιους τόπους της Ορθοδοξίας .
Και η απορία μου παραμένει , αφού οι εν λόγω ρασοφόροι δεν μπορούν να χαλιναγωγήσουν τα πάθη τους γιατί πήγαν να μονάσουν και δεν πήγαιναν στην "Συγγρού" ;
Και ακόμα ένα ερώτημα , γιατί η ιεραρχία δεν φροντίζει για την κάθαρση στους κόλπους της και την αποπομπή αυτών των ατόμων που την δυσφημούν ; Μήπως γιατί αν το κάνει κινδυνεύει να μείνη χωρίς μοναχούς ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 13:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Και έχει και άλλα πολλά, αλλά λέω να σταματήσω εδώ γιατί βλέπω το Sesostris να μου λέει πως ............. είμαι εκτός θέματος

Αν νομίζεις Ψηλέ , ότι με τις φωτογραφίες που έστειλες ασφαλώς εκτός θέματος γιατί το θέμα μας δεν είναι η Αρχαία Ελλάδα , με πείραξες πλανάσαι πλάνην οικτράν .
Γιατί αν είχες παρακολουθήσει τις τοποθετήσεις μου σε παλαιότερο παρόμοιο θέμα που αφορούσε τους αρχαίους Έλληνες θα έβλεπες ότι εγώ προσωπικά , ποτέ μου δεν αρνήθηκα ότι υπήρχαν ομοφυλοφιλικές σχέσεις στην αρχαία Ελλάδα .
Όμως τις τοποθετούσα στη σωστή ιστορική βάση τους , και όχι όπως προσπαθούν να τις παρουσιάσουν οι διαστεβλωτές της αλήθειας για να συκοφαντήσουν την αρχαία θρησκεία η οποία είναι τελικά και ο στόχος τους .
Πάντως με εξέπληξες γιατί περίμενα μιά απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα και όχι όπως γράφει και ο φίλος Dying_Incubus , να δούμε ποιοί είχαν τους περισσότερους ομοφυλόφιλους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 14:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο όνομα της "ελεύθερης" ομοφυλοφιλίας, στην τότε κοινωνία, πολλές αθώες ψυχές καταστρεφόταν.
Στην Εκκλησία του Χριστού τέτοιου είδους "ελευθερίες" είναι απαράδεκτες.
Οι διεστραμμένοι, γενικότερα, το ορθό το βλέπουν στραβό και αφού δεν μπορούν να το πολεμήσουν απευθείας, προσπαθούν να πολεμήσουν τη δύναμη που αμύνεται και προωθεί την υγιή συμπεριφορά και τα σωστά πρότυπα για την κοινωνία.

Δέν ξέρω τί εννοείς με τον όρο "ελεύθερη" ομοφυλοφιλία στην αρχαία κοινωνία. Άν λοιπόν άν ήταν ελεύθερη όπως ισχυρίζεσαι ο λόγος είναι οτι η ομοφυλοφιλία όπως την εννοείτε εσείς οι χριστιανοί με τα πισωκολλητά και τα κωλοδάχτυλα ήταν στην αρχαία Ελλάδα μιά βαριά εγκληματική πράξη αδιανόητη για τον μέσο άνθρωπο να πραγματοποιηθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 18:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια γενική ερώτηση προς κάθε ενδιαφερόμενο:
Αλήθεια,το ποσοστό ομοφυλοφίλων είτε αυτοί ήταν αρχαίοι Ελληνες είτε σύγχρονοι Χριστιανοί αποδεικνύει κάτι το ιδιαίτερο για το περιεχόμενο των εκάστοτε θρησκειών ή μήπως είναι απλά ένα υπερμεγενθυμένο επιχείρημα για αμοιβαίες συκοφαντίες???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 19:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Και η απορία μου παραμένει , αφού οι εν λόγω ρασοφόροι δεν μπορούν να χαλιναγωγήσουν τα πάθη τους γιατί πήγαν να μονάσουν και δεν πήγαιναν στην "Συγγρού" ;

Τι λες τώρα ρε φίλε ; πλάκα μας κάνεις ; θέλεις να ισχύσει ο δακτύλιος και την νύχτα ;

Καλά είναι εκεί που είναι μαζεμένοι.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 20:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια γενική ερώτηση προς κάθε ενδιαφερόμενο:
Αλήθεια,το ποσοστό ομοφυλοφίλων είτε αυτοί ήταν αρχαίοι Ελληνες είτε σύγχρονοι Χριστιανοί αποδεικνύει κάτι το ιδιαίτερο για το περιεχόμενο των εκάστοτε θρησκειών ή μήπως είναι απλά ένα υπερμεγενθυμένο επιχείρημα για αμοιβαίες συκοφαντίες???

Tίποτα το ιδιαίτερο δέν αποδεικνύει είναι πασίγνωστο οτι το ποσοστό των ομοφυλόφιλων είναι πάντοτε ίδιο ανεξάρτητα θρησκείας και κοινωνίας. Όπως πολύ σωστά έγραψες είναι απλά ένα υπερμεγενθυμένο επιχείρημα για αμοιβαίες συκοφαντίες συγκεκριμένα απο την χριστιανική πλευρά, που έχει την ψευδαίσθηση οτι είναι τάχα το ισχυρότερο ατού της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 21:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.

Θα ήθελα απλά να κάνω μερικες επισημάνσεις σχετικά με τις φωτογραφίες που παρέθεσες και κυρίως αυτών που αφορούν σε σκηνες "παιδεραστείας".

Οι συγκεκριμένες αναπαραστάσεις με ενήλικους να πιάνουν τα γεννητικά όργανα εφήβων δεν ήταν καθόλου κατακριτέα συμπεριφορά στην αρχαία Ελλάδα. Κατ'αρχήν είναι φαινόμενο που λάμβανε χώρα κυρίως στην Αθήνα,ξεκινάει από την Αρχαϊκή εποχή και αφορούσε ως επί το πλείστον τις πλούσιες αριστοκρατικές τάξεις. Αλλωστε οι απλοί πολίτες των κατώτερων τάξεων που εργάζονταν σκληρότερα δεν είχαν το χρόνο να ξοδεύουν πολλές ώρες στο γυμναστήριο όπου γινόταν η διεκδίκηση του έφηβου "ερωμένου" από τον ενήλικο "εραστή" (με προσφορά διάφορων δελεαστικών δώρων).

Ωστόσο, ο σκοπός της συγκεκριμένης πρακτικης ήταν η επίτευξη μιας ισόβιας φιλίας και όχι η διεξαγωγή ατέρμονων σεξουαλικών οργίων όπως θα υπέθετε ένας άσχετος. Οι δύο συμμετέχοντες στη σχέση είχαν συγκεκριμένο ρόλο. Ο "εραστής" ήταν υπέυθυνος για τη διαπαιδαγώγηση του εφήβου πάνω σε θέματα ηθικής, πνευματικης καλλιέργειας και σωματικής ομορφιάς. Από την άλλη ο "ερωμένος" ως "ανταπόδωση" προσέφερε το θαυμασμό και την ευγνωμοσύνη του στον ενήλικο "εραστή" και η σχέση μπορούσε να φτάσει μέχρι το σημείο που έδειξες στην φωτογραφία. Δηλαδή μέχρι το πιάσιμο και χάιδεμα των γεννητικών οργάνων, ενώ αποδεκτές ήταν και οι αγκαλιές μεταξύ τους. Μέχρι εκεί ήταν το αποδεκτό.

Κατακριτέα και υποτιμητική ήταν η σεξουαλική επαφή δια του πρωκτού και αυτό διαφαίνεται και από αρχαίους συγγραφείς (π.χ.βλέπε τον υποτιμητικό χαρακτηρισμό "ευρύπρωκτος" σε κείμενα του Αριστοφάνη) και από την τέχνη της εποχής. Υπάρχει π.χ. αρχαίο αγγείο που δείχνει ένα Ελληνα γυμνό να κρατάει το ερεθισμένο γεννητικό του όργανο και να κυνηγάει από πισω έναν Πέρση (δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το βρω ακόμα, αλλά σας υπόσχομαι ότι κάπου το έχω και θα το βάλλω), το οποίο ουσιαστικά σατιρίζει την ήττα των Περσών από τους Ελληνες αλλά ταυτόχρονα δείχνει την κοινωνική απόρριψη αυτού του είδους ερωτικής επαφής μεταξύ δύο ανδρών.

Το λάθος που κάνεις φίλε Ψηλέ είναι ότι αξιολογείς το συγκεκριμένο αρχαίο έθιμο με βάση τα σημερινά ηθικοκοινωνικά κριτήρια και πρότυπα με αποτέλσμα το συμπέρασμά σου να είναι κάπως παροδηγητικό. Για τους ανθρώπους εκείνης της εποχής ήταν ένα φυσιολογικό κοινωνικό φαινόμενο. Οπως ακριβώς ήταν νορμάλ για τους Φαραώ να καταφεύγουν σε αιμομιξίες με τις αδερφές και τις κόρες τους ώστε να διατηρηθεί το βασιλικό αίμα "καθαρό" ή για τους Αζτέκους να καταφεύγουν σε σωρεία ανθρωποθυσιών για να εξευμενίσουν τις εκάστοτε θεότητες του πάνθέου τους.

Ισως προσθέσω περισσότερα κάποια άλλη στιγμή.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 23:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Το λάθος που κάνεις φίλε Ψηλέ είναι ότι αξιολογείς το συγκεκριμένο αρχαίο έθιμο με βάση τα σημερινά ηθικοκοινωνικά κριτήρια και πρότυπα με αποτέλσμα το συμπέρασμά σου να είναι κάπως παροδηγητικό. Για τους ανθρώπους εκείνης της εποχής ήταν ένα φυσιολογικό κοινωνικό φαινόμενο. Οπως ακριβώς ήταν νορμάλ για τους Φαραώ να καταφεύγουν σε αιμομιξίες με τις αδερφές και τις κόρες τους ώστε να διατηρηθεί το βασιλικό αίμα "καθαρό" ή για τους Αζτέκους να καταφεύγουν σε σωρεία ανθρωποθυσιών για να εξευμενίσουν τις εκάστοτε θεότητες του πάνθέου τους.

Πράγματι φίλε Agnostic , έτσι έχουν τα πράγματα και όχι όπως θέλουν να τα παρουσιάσουν ορισμένοι από άγνοια , ή από σκοπιμότητα .
Μία λεπτομερής ανάλυση του φαινομένου αυτού , από τον καθηγητή και ακαδημαϊκό Ιωάννη Συκουτρή , υπάρχει στό "Πλάτωνος Συμπόσιον" των εκδόσεων της Ελληνικής Βιβλιοθήκης της Ακαδημίας Αθηνών .
Αλλά όπως προείπαμε το θέμα μας δεν είναι για την Αρχαία Ελλάδα .
Υπάρχει παλαιότερο θέμα με αυτό το περιεχόμενο , και όποιος επιθυμεί μπορεί να το επανενεργοποιήση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 00:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι συγκεκριμένες αναπαραστάσεις με ενήλικους να πιάνουν τα γεννητικά όργανα εφήβων δεν ήταν καθόλου κατακριτέα συμπεριφορά στην αρχαία Ελλάδα. Κατ'αρχήν είναι φαινόμενο που λάμβανε χώρα κυρίως στην Αθήνα,ξεκινάει από την Αρχαϊκή εποχή και αφορούσε ως επί το πλείστον τις πλούσιες αριστοκρατικές τάξεις. Αλλωστε οι απλοί πολίτες των κατώτερων τάξεων που εργάζονταν σκληρότερα δεν είχαν το χρόνο να ξοδεύουν πολλές ώρες στο γυμναστήριο όπου γινόταν η διεκδίκηση του έφηβου "ερωμένου" από τον ενήλικο "εραστή" (με προσφορά διάφορων δελεαστικών δώρων).

Δηλαδή πήγαινε το παιδάκι να κάνει γυμναστική και του έπιαναν τα γερόντια το πιπί του.
Και καλά που παραδέχεσθε ότι ήταν ερωτική πράξη και όχι τόσο αθώα.
Αν σήμερα έστελνα το γιό μου στο γυμναστήριο και του έπιαναν το πιπί για οποιοδήποτε λόγο, φυσικά και θα παρέμβαινε εισαγγελέας και θα οδηγούσε τα γεροχσούφταλα στη στενή.

Μόνο ένας φτωχός στας φρένας δεν καταλαβαίνει ότι στην ανωμαλία δεν υπάρχει ιεράρχιση μεταξύ πιπί και ποπού, γέρου και νέου.
Απλά γιατί η ιεράρχιση είναι ανώμαλη στην ανωμαλία.

Ο Σωκράτης πάντως διαφωνούσε με αυτές τις καταστάσεις στα αρχαία γυμναστήρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 00:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να οδηγείς και να εθίζεις έναν ανήλικο στην ομοφυλοφιλία, όπως κι αν προσπαθούσαν τότε ή, προσπαθούν σήμερα να το παρουσιάσουν είναι χειρότερο και από έγκλημα.

Για βάλτε στη θέση, εκείνων των νεαρών, τους γιους σας, να τους χουφτώνει ο κάθε τυχάρπαστος τρελοφιλόσοφος, και ύστερα τα βάζουμε τα πράγματα στο τραπέζι για να δούμε πόσο ανεκτικοί θα ήσασταν στην ιδέα και μόνο.

Όχι βρε παιδιά να προσπαθείτε να εξωραΐσετε και την παιδεραστία!!!!

Όποιες διαφορές και να έχετε με το Χριστιανισμό, φανείτε λίγο ειλικρινείς.

Το ποιος προσπαθεί να παρουσιάσει και τι, φαίνεται από τον τίτλο του παρόντος θέματος Sesostris.
Ε όχι «να μας χρωστάς και να μας ζητάς και το γάιδαρο κι από πάνω»!!!

Dying, δεν το άνοιξε Χριστιανός αυτό το θέμα, μην είσαι άδικος.
Η σχέση δεν είναι αμφίδρομη και το γνωρίζεις πολύ καλά.
Δες πόσοι και πώς χλευάζουν κατά των μοναχών. Δες το τσουβάλιασμα που πέφτει και ύστερα να μου μιλήσεις εσύ και ο Seostris για το τι προωθείται μέσω του παρόντος θέματος.

Όπως και να έχει, όσον αφορά την αρχαιότητα, με την ταξική ανισότητα που βασίλευε, οι «λεφτάδες» και οι «ψευτοδιανοούμενοι της δεκάρας» μπορούσαν να γα... και να δέρνουν και κανένας να μην τους λέει τίποτα. Είχαν φτιάξει και ένα κατεστημένο δικαίου στα μέτρα τους, οπότε ήταν στο απυρόβλητο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy