ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝOI-ΑΘΕΟΙ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 17:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Άρα φίλε Schwabe αυτό που λες είναι: Αφού ξερώ ποιο είναι το ψέμα, γιατί να βρω και την αλήθεια, που μπορεί να μη τη βρω ποτέ.»

Καλά θα κάνεις να μην βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν έχω πει.

Είπα πως η αλήθεια, είναι για μένα μια διαρκή αναζήτηση. Μια αναζήτηση μέσα απο την επιστήμη και τα έργα της.

el.elyon:
«Όχι, συγγνώμη, κάτι είχες πει ότι η γνώση είναι δύσκολο μονοπάτι, αν δεν κάνω λάθος.»

Σαφέστατα και είναι δύσκολο μονοπάτι.

Δεν σου δίνει θεούς και παραδείσους, δεν σου δίνει καμία άφεση αμαρτιών. Η γνώση, και μιλώ για την σταδιακή κατάκτηση της γνώσης, είναι ένα μοναχικό μονοπάτι.

el.elyon:
«Φίλε μου Schwabe εσύ είσαι σίγουρος ότι ο Θεός/θεοί είναι ψέμα, άρα η αλήθεια μου για σένα είναι ψέμα. Τότε για ποιο λόγο να σου πω για τον Θεό μου;»

Στη συζήτηση, καταθέτει ο καθένας τις απόψεις του. Τόσο για τα όσα πιστεύει αλλά όσο και σε σχέση με τα όσα ακούει.

Για μένα λοιπόν, ο θεός που θα φροντίσει ώστε να ζήσουμε και μετά τον θάνατο, δεν υπάρχει. Ο θεός που δημιούργησε τον άνθρωπο και τη γη, δεν υπάρχει. Αυτά, βάση των απόψεων μου έως και αυτή τη στιγμή που γράφω αυτή την απάντηση.

Ωστόσο, εφόσον εσύ πιστεύεις κάτι άλλο, με ενδιαφέρει να ακούσω το που στηρίζεις τη πίστη σου, το πόθεν οι απόψεις σου προέρχονται. Κακό είναι?

el.elyon:
«Ποια είναι η αλήθεια σου;»

Νομίζω το εξήγησα....

el.elyon:
«Διότι εσύ εκ των προτέρων θεωρείς την ύπαρξη Θεού ψέμα άρα δεν χρειάζεται να αναζητήσουμε την αλήθεια μου αλλά την δική σου αλήθεια.»

Λάθος!

Εγώ μπορώ να λέω ότι θέλω, σημασία έχει εσύ τι πιστεύεις και γράφεις. Δηλαδή εσύ θα κάνεις συζήτηση για την δικιά σου την αλήθεια μόνο με όσους δεν αμφισβητούν την αλήθεια σου?

el.elyon:
«Εγώ φίλε μου SCHWABE την πιστή μου την ερευνώ μονός μου, ευχαριστώ ,αλλά δεν θα σε χρειαστώ για την πιστή μου, κάτι που εσύ θεωρείς ψέμα, αλλά για ποιο λόγω να σου πω , για να μου πεις ότι είναι ψέμα, μια υπόθεση, το είπαμε αυτό.»

Ωραία.

Εξήγησε μου λοιπόν βάση ποίων ενδείξεων/στοιχείων έχεις αποκτήσει την πίστη σου σε έναν θεό? Πως γνωρίζεις ότι υπάρχει νοήμων θεός? Έχει προσωπικότητα ο θεός που πιστεύεις? Σε λυπάται ο θεός όταν υποφέρεις? Θα σε κρίνει ο θεός όταν πεθάνεις? Μπορεί ο θεός να σου φέρει κακό? Χαρά?

Έχω πολλά να σε ρωτήσω αγαπητέ, ας κάνουμε επιτέλους μια αρχή....

el.elyon:
«Αλλά μάλλον θα ξέρεις το γιατί, αφού είμαι στο ψέμα πώς να κάνω κάτι φίλε μου; Για αυτό θα χρειαστώ την αλήθεια σου!»

Σου είπα, το τι εγώ θεωρώ αλήθεια και ψέμα δεν αφορά εσένα. Εσύ, έχεις τις δικές σου απόψεις, το δικό σου πιστεύω.

Μίλησε μας επομένως για την αλήθεια που έχεις ασπαστεί. Θεωρείς ότι ο θεός σου είναι η απόλυτη αλήθεια? Πιστεύεις ότι ο θεός σου έχει δώσει όλα αυτά τα στοιχεία ώστε να του αποδίδεις την ταύτιση της αλήθειας σε όλα σου τα γνωστά και άγνωστα ερωτήματα?

Πες μου, πότε έχεις αμφισβητήσει τελευταία φορά το θεό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 22:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Αντίθετα νομίζω ότι όποιος δεν θέλει να κάνει διάλογο προσκομίζει ένα σεντόνι από κάποια άλλη ιστοσελίδα.»

Φίλτατε για την ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ θα πεις τίποτα? Έχεις ιστορικά στοιχεία που να αναιρούν τις αναφορές?



Στοιχεία υπάρχουν μόνο για συζήτηση και όχι για ανάλυση σεντονιών.
quote:

dimitris2:
«Τη λέξη ενοθεισμός τη χρησιμοποιούνε από ότι φαίνεται οι σημερινοί λάτρεις της αρχαίας θρησκείας. Φυσικά δεν την χρησιμοποιούσαν οι σοφοί των ελλήνων και οι γνήσιοι λάτρες της παλαιάς εποχής.»

Τόσα ξέρεις, τόσα λες.

Οι σοφοί των ελλήνων, δεν χρησιμοποιούσαν και τη λέξη «ναι», όπως και εκατοντάδες άλλες που όμως αποδίδουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΤΟΤΕ ΛΕΓΟΝΤΑΝ.

Το αντιλαμβάνεσαι? Η έννοια του Μονοθεϊσμού δεν υπήρχε στην αρχαία ελλάδα. Αυτό το οποίο υπήρχε ήταν η έννοια του Ενός. Εν το παν.


Το "εν το παν και δι΄ αυτού το παν και εις αυτό το παν" είναι μεταγενέστερο του Χριστού και ανήκει στη μυστικιστική φιλολογία στον ουροβόρο όφι, το φίδι που τρωει την ουρά του, μασονικό σύμβολο και έμβλημα της αρχιμυστικήστριας ή αρχισατανίστιας κατ άλλους Μπλαβάνσκι.

quote:

dimitris2:
«Την άγνοια του κόσμου μάλλον εσείς την εκμεταλλεύεστε προσπαθώντας με χίλιους δύο τρόπους να τον προσηλυτίσετε στην αρχαία θρησκεία.»

Το έχω πει εκατοντάδες φορές, ας το πω μια ακόμα: δεν με ενδιαφέρει καμία θρησκεία, κανένα μαντρί.



Απλά τα σεντόνια που κατεβάζεις κατα καιρούς είναι όλα από ιστοσελίδες που ανήκουν σε λάτρεις των αρχαίων θεών.
Υπάρχει ταύτιση στις ιδέες. Στο όνομα φυσικά και όχι.

quote:

dimitris2:
«Δεν το αντιλαμβάνομαι και περιμένω εδάφια να με διαφωτίσεις
Τα δικά μου τα βιβλία δεν είναι χριστιανικά και άλλα λένε.»

Να τα δούμε λοιπόν!

Ορίστε να μας δώσεις τα στοιχεία που περιέχονται στα βιβλία σου. Τι περιμένεις φίλτατε Δημήτρη?



Εγραψα και παραπάνω ότι αναφορές για ενοθεισμό δεν συνανατάμε σε αρχαίους συγγραφείς.
Πως να δώσω στοιχεία αφού τα βιβλία μου λένε άλλα. Από σένα περιμένω να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου με αναφορές σε εδάφια φυσικά.
quote:

dimitris2:
«Ναι είχε κατηχητικό η Θεσσαλονίκη.
Κάπου άρχισαν οι αρχαίοι ιερείς να χάνουν την μπάλα.»

Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι!

Οι αρχαίοι ιερείς πολύ καλά τα λέγανε και πολύ καλά έκαναν το έργο τους, απλά έκαναν ένα τεράστιο σφάλμα: υποτίμησαν την κακότητα, την μισαλλοδοξία της ιουδαϊκής μονοθεϊστικής κουλτούρας του Γιαχβεδισμού/Χριστιανισμού.

Ωστόσο, ο καιρός τους δικαιώνει, καθώς δίχως ιερά, δίχως ιερείς, ολοένα και περισσότεροι ανακαλύπτουν την αλήθεια των προγώνων τους, έναντι στην «αλήθεια» των προσηλυτιστών της νέας θρησκείας απο την Ασία.....



Ολα κάνουν τον κύκλο τους αγαπητέ,
Πριν την εξάπλωση του χριστιανισμού ο Αριστοτέλης σφράγισε τη φιλοσοφία, το μαντείο των δελφών βάραγε μύγες.

Δεν υπάρχουν βρυκόλακες στη θρησκεία και τη φιλοσοφία όσο κι αν μερικοί θέλουν να εξαναστήσουν.

quote:

dimitris2:
«Ο Χριστός μιλά για τη δραχμή της φτωχιάς.»

Ο Χριστός μίλησε για τον λαό του, και ως πιστός Ραβίνος δεν πάτησε ποτέ του γη απερίτμητων. Ο Χριστός, θέλησε να εκπληρώσει τους νόμους και τα κελεύσματα των προγώνων του («Δεν ήρθα για να τα καταργήσω, αλλά για να τα πραγματοποιήσω» Ματθ.5,17), μίλησε για το Ισραήλ, για τον Μωυσή, και κατα τα άλλα δεκάρα δεν έδινε για όλα αυτά τα παραμύθια που εσείς προφορικά έχετε φανταστεί.

Συγκεκριμένα:

1) «46 εἰ γὰρ ἐπιστεύετε Μωϋσεῖ, ἐπιστεύετε ἂν ἐμοί· περὶ γὰρ ἐμοῦ ἐκεῖνος ἔγραψεν. 47 εἰ δὲ τοῖς ἐκείνου γράμμασιν οὐ πιστεύετε, πῶς τοῖς ἐμοῖς ρήμασι πιστεύσετε;»

2) «17 Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι, ἀλλὰ πληρῶσαι.»

3) 29 εἰ δὲ ὑμεῖς Χριστοῦ, ἄρα τοῦ ᾿Αβραὰμ σπέρμα ἐστὲ καὶ κατ' ἐπαγγελίαν κληρονόμοι.

4)39 ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ·

Βλέπουμε λοιπόν ότι ο Ιησούς έρχεται να εκπληρώσει τα γραφόμενα της Πεντατεύχου, να δηλώσει ότι καλώς πράττουνε όσοι πιστεύουνε στις «αρετές» και τα «θεάρεστα έργα» του Μωυσή, να τονίσει ότι όσοι τον πιστέψουνε είναι και σπέρμα του Αβραάμ, καθώς και να υποστηρίζει με έμφαση ότι οφείλουμε να ερευνάμε τις γραφές, και είναι προφανές ότι εννοεί τις αθλιότητες της Π.Δ. καθώς η Κ.Δ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ!


Χρησιμοποιόντας την Παλαιά διαθήκη δεν πρόκειται να προσηλυτίσετε κανένα.
Διότι ο λαός ξέρει.
Οτι τα κελεύσματα της Π.Δ. τα ακολουθούν σήμερα μόνο οι εβραίοι.
Οτι οι χριστιανοί με τους εβραίους είναι τα δύο αντίθετα.
θρησκευτικά δηλ.
Οτι αν πήδηξε ο Νώε ή ο Αβεσαλώμ ποιά ή ποιόν, κανένα δεν ενδιαφέρει, γιατί το σαβουάρ βίβ που ακολουθούνε οι χριστιανοί είναι γραμμένο στη Ν.Δ. (διαθήκη) και όχι στην παλαιά.

quote:

«Τον εχθρόν φίλον ποιείν και ευεργετείν», μας διδάσκει ο Κλεόβουλος.
«Μη κακολογείν τους πλησίον», μας λέει ο Χίλων
«Όσα νεμεσάς τω πλησίον, αυτός μη ποιεί» (για όσα αγανακτείς με τον πλησίον σου, εσύ μην τα κάνεις), μας διδάσκει ο Θαλής.



Κανείς δεν είπε ότι σποραδικά σε όλους τους λαούς ορισμένοι είπαν σοφά λόγια. Αλλο θρησκεία και άλλο φιλοσοφία.
quote:

dimitris2:
«Οταν αγαπητέ έχεις μια πόλη 10.000 ατόμων και σφάζεις τη διπλανή των 8.000 ατόμων δε θα το συγκρίνεις με τα πεπραγμένα μιας αυτοκρατορίας που έσφαψε 7.000 άτομα και πολύ κακώς.»

Τα θύματα μόνο ενός αυτοκράτορα, του θεοδωσίου, υπήρξαν πάνω απο 10.000 σε μια και μόνο περίσταση: την σφαγή των εθνικών στον ιππόδρομο.




Το μόνο σου παράπονο είναι για σφαγές εθνικών και κόπτεσαι κατά τα άλλα ότι δεν είσαι εθνικός.
Για τη σφαγή των 7000 ατόμων γράφει για πρώτη φορά η εκκλησιαστική ιστορία. (αν θυμάμαι καλά του θεοδώρητου)
Αλλους σύγχρονους συγγραφείς και πληροφοριοδότες δεν έχουμε για το γεγονός.
Οτι έσφαξε εθνικούς και όχι χριστιανούς που αναφέρεται σε ποιό εδάφιο?

Μήπως είναι προπαγάνδα με ψέματα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 21:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Στοιχεία υπάρχουν μόνο για συζήτηση και όχι για ανάλυση σεντονιών.»

Συνεχίζεις να κοφεύεις. Μπορείς να μας υποδείξεις ΠΟΙΑ εκ των στοιχείων δεν ομιλούν την αλήθεια? Τα υπόλοιπα, απλή εμπάθεια....

dimitris2:
«Το "εν το παν και δι΄ αυτού το παν και εις αυτό το παν" είναι μεταγενέστερο του Χριστού και ανήκει στη μυστικιστική φιλολογία στον ουροβόρο..»

Πρώτον, δεν είπα αυτό.

Δεύτερον, απο μια απλή ανάγνωση του Ηράκλειτου μπορούμε να δούμε ότι τίποτα απο τα όσα είπα δεν είναι «μεταγενέστερο» του Ιησού, διότι ο Ηράκλειτος τονίζει πως «..ο Λόγος του ανθρώπου και ο Λόγος του Σύμπαντος είναι κοινός. Ότι όλα είναι ένα και το ένα είναι όλα, απαρτίζοντας όλα μαζί μια φανερή και αφανή αρμονία.»

Όταν δεν γνωρίζουμε, καλό είναι να ρωτούμε.

dimitris2:
«Εγραψα και παραπάνω ότι αναφορές για ενοθεισμό δεν συνανατάμε σε αρχαίους συγγραφείς.»

Όλοι οι Προσωκρατικοί φίλτατε, είναι στην ουσία Ενιστές/Πανθεϊστές. Ο Ενισμός, «ακούει» στον ορισμό του θεού (όχι απαραίτητα του «θεού» που υιοθετεί ο ιουδαιοχριστιανισμός) ως το ΕΝ, την Ενότητα που ερμηνεύεται και ως Θείο, ως Άγνωστο Θείο.

Ο Μονοθεϊσμός, ο προσωπικός θεός που αυτός υπάρχει και κανένας άλλος, είναι λογική ανύπαρκτη στην Ελλάδα της αρχαιότητας. Εξ ου λοιπόν και ο Ενοθεϊσμός και όχι ο Ασιατικός Μονοθεϊσμός.

dimitris2:
«Πριν την εξάπλωση του χριστιανισμού ο Αριστοτέλης σφράγισε τη φιλοσοφία, το μαντείο των δελφών βάραγε μύγες.»

Τι εννοείς «σφράγισε τη φιλοσοφία»? Εξήγησε το σε παρακαλώ με μια μικρή ανάλυση ώστε να μπορέσω να σου απαντήσω.

Όσον αφορά το μαντείο των δελφών, μήπως μπορείς να δώσεις τα σχετικά τεκμήρια που αναφέρεσαι?

dimitris2:
«Δεν υπάρχουν βρυκόλακες στη θρησκεία και τη φιλοσοφία όσο κι αν μερικοί θέλουν να εξαναστήσουν.»

Ο Ελληνισμός φίλτατε, είναι θρησκεία. Η Αυτογνωσία, η καθαρά φιλοσοφική διάσταση του Όντος, είναι μια οδό που πάντοτε μπορεί ο καθένας να ακολουθήσει.

Δεν χρειάζονται θεοί με δώρα και υποσχέσεις, με στημένα δικαστήρια και ουράνιες Ιερουσαλήμ, με ρατσιστικές απόψεις και εξαρτήσεις απο τον Σατανά ώστε να πορευτούμε με ειλικρίνεια και καθαρό νου.

dimitris2:
«Χρησιμοποιόντας την Παλαιά διαθήκη δεν πρόκειται να προσηλυτίσετε κανένα.
Διότι ο λαός ξέρει.»

Το έχω πει πάμπολλες φορές, και φρόντισε να το βάλεις καλά στο μυαλό σου: δεν με ενδιαφέρει ο «προσηλυτισμός» κανενός.

Αυτά τα εσχατολογικά κόλπα, είναι δικιά σας αποκλειστικότητα. Εσείς είστε αυτοί που περιφέρεστε ως δήθεν εκπρόσωποι του θεού, εσείς είστε αυτοί που τρέμετε μην σας αδειάσουν και άλλο τα ιερά σας. Αυτού του είδους τη λάσπη, την έχετε όμως συνηθίσει....

dimitris2:
«Οτι τα κελεύσματα της Π.Δ. τα ακολουθούν σήμερα μόνο οι εβραίοι.
Οτι οι χριστιανοί με τους εβραίους είναι τα δύο αντίθετα.»

Κάθε μέρα μέσα απο τις εκκλησιές σας ΥΜΝΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, κάθε γάμος ευλογείται με τον Αβραάμ και την Σάρα, κάθε δεύτερη αναφορά του παπά είναι και ένας Εβραίος προφήτης. Γιατί σας πειράζει άραγε τόσο η αναφορά της Π.Δ.?

Ο Ιησούς υπήρξε πιστός Εβραίος, έκανε περιτομή (την οποία η εκκλησία εορτάζει την 1η Ιανουαρίου..), και γενικά έπραξε ότι προέβλεπε ο Ιουδαϊκός θρησκευτικός νόμος.

Αλήθεια, δεν νομίζεις ότι ένας Θεός όλων των ανθρώπων και φυλών, ένας θεός που δήθεν θα ερχόταν να διδάξει και να πράξει κάτι το καινούργιο, όφειλε και στην πράξη να δείξει και κάτι άλλο πλην μιας πιστής αναπαραγωγής ενός Ιουδαίου Ραβίνου?

Και μετά, σας πειράζει η αναφορά της Παλαιάς Διαθήκης έ?

dimitris2:
«Οτι αν πήδηξε ο Νώε ή ο Αβεσαλώμ ποιά ή ποιόν, κανένα δεν ενδιαφέρει, γιατί το σαβουάρ βίβ που ακολουθούνε οι χριστιανοί είναι γραμμένο στη Ν.Δ. (διαθήκη) και όχι στην παλαιά.»

Σαφέστατα και ενδιαφέρει, διότι δεν μπορείς να διαβάζεις τους προφήτες όπως εσένα σε βολεύει και όποτε το έχεις ανάγκη!

Ο θεός της Π.Δ. και της Κ.Δ. είναι ένας, και άρα ο ενσαρκωμένος θεός της Κ.Δ. ΜΕΤΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣ των όσων ακροτήτων και επιβραβεύσεων έλαβαν χώρα εις την Π.Δ. απο τους εκλεκτούς Του, τους οποίους ουδέποτε αρνητικά σχολίασε ή απαρνήθηκε ο Ιησούς.

Αυτά τα ΚΟΜΠΛΕΞ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ εσείς τα έχετε. Ο Ιησούς, δεν τα είχε!

dimitris2:
«Κανείς δεν είπε ότι σποραδικά σε όλους τους λαούς ορισμένοι είπαν σοφά λόγια. Αλλο θρησκεία και άλλο φιλοσοφία.»

Σποραδικά, είναι αυτά που για τον Ελληνισμό γνωρίζεις φίλτατε. Λυπηρό, αλλά αληθινό.

Στα λόγια του Ιησού, δεν υπάρχει κανένα απολύτως «μήνυμα» που να έχει ειπωθεί για πρώτη φορά, κανένα απολύτως μήνυμα που να έχει τόση πια αξία που να αξίζει την πίστη του μυαλού μας. Την ελευθερία του νου, σε τελική ανάλυση.

Δεν λέω ότι όσα είπε ήταν άχρηστα, είπε και πράγματα που αξίζουν προσοχής. Ωστόσο, αυτά κατα 99,9% είχαν ήδη ειπωθεί, και φυσικά, για λίγα λόγια σοφίας δεν αναγάγουμε κάποιον και σε «θεό».

Άσε που ως θεό, εσείς τον έχετε χρίσει.

dimitris2:
«Το μόνο σου παράπονο είναι για σφαγές εθνικών και κόπτεσαι κατά τα άλλα ότι δεν είσαι εθνικός.»

Με εδνιαφέρει το τι έγινε στον τόπο μου, το τι έγινε στην καμπούρα των Ελλήνων απο την θρησκευτική μισαλλοδοξία της νέας Ασιατικής θρησκείας.

Το γεγονός της σφαγής, δεν το αρνείται ουτε καν η εκκλησία....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 00:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Στοιχεία υπάρχουν μόνο για συζήτηση και όχι για ανάλυση σεντονιών.»

Συνεχίζεις να κοφεύεις. Μπορείς να μας υποδείξεις ΠΟΙΑ εκ των στοιχείων δεν ομιλούν την αλήθεια? Τα υπόλοιπα, απλή εμπάθεια....



Δηλαδή κατεβάζεις ένα σεντόνι και θα κάτσω εγώ να κατεβάσω 100 βιβλία για να απαντώ σε κάθε παράγραφό του?
Αυτό είναι συνομιλία σε φόρουμ?
Απ την αρχή το είπα. κατεβάζει σεντόνια όποιος δεν έχει επιχειρήματα.
quote:

dimitris2:
«Το "εν το παν και δι΄ αυτού το παν και εις αυτό το παν" είναι μεταγενέστερο του Χριστού και ανήκει στη μυστικιστική φιλολογία στον ουροβόρο..»

Πρώτον, δεν είπα αυτό.



Είπες το μισό όλης της φράσης η οποία δεν υπήρχε στην αρχαιότητα αλλά είναι εφεύρεση μυστικιστών λίγων αιώνων πριν.
quote:

Δεύτερον, απο μια απλή ανάγνωση του Ηράκλειτου μπορούμε να δούμε ότι τίποτα απο τα όσα είπα δεν είναι «μεταγενέστερο» του Ιησού, διότι ο Ηράκλειτος τονίζει πως «..ο Λόγος του ανθρώπου και ο Λόγος του Σύμπαντος είναι κοινός. Ότι όλα είναι ένα και το ένα είναι όλα, απαρτίζοντας όλα μαζί μια φανερή και αφανή αρμονία.»

Όταν δεν γνωρίζουμε, καλό είναι να ρωτούμε.



Ελεγε ο Ηράκλειτος και το ανάποδο κατά τον Πλάτωνα, στον ιππία, ότι "Ο σοφώτερος των ανθρώπων φαίνεται σαν πίθηκος μπροστά στο θεό"
κατ επέκταση με αυτό που αναφέρεις και ο λόγος του σύμπαντος φαντάζει σαν λόγος πιθήκου μπροστά στο θεό.

quote:


dimitris2:
«Πριν την εξάπλωση του χριστιανισμού ο Αριστοτέλης σφράγισε τη φιλοσοφία, το μαντείο των δελφών βάραγε μύγες.»

Τι εννοείς «σφράγισε τη φιλοσοφία»? Εξήγησε το σε παρακαλώ με μια μικρή ανάλυση ώστε να μπορέσω να σου απαντήσω.




Απλά οτι μετά τον αριστοτέλη δε αναδείχθηκαν άλλοι μεγάλοι φιλόσοφοι ούτε από τους πυθαγορικούς ούτε απ τη στοά ούτε από τους ίωνες.
Εκτός ελαχίστων περιπτώσεων π.χ. Ιαμβλιχος αρκετούς αιώνες μετά.
quote:


dimitris2:
«Οτι τα κελεύσματα της Π.Δ. τα ακολουθούν σήμερα μόνο οι εβραίοι.
Οτι οι χριστιανοί με τους εβραίους είναι τα δύο αντίθετα.»

Κάθε μέρα μέσα απο τις εκκλησιές σας ΥΜΝΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, κάθε γάμος ευλογείται με τον Αβραάμ και την Σάρα, κάθε δεύτερη αναφορά του παπά είναι και ένας Εβραίος προφήτης. Γιατί σας πειράζει άραγε τόσο η αναφορά της Π.Δ.?

Ο Ιησούς υπήρξε πιστός Εβραίος, έκανε περιτομή (την οποία η εκκλησία εορτάζει την 1η Ιανουαρίου..), και γενικά έπραξε ότι προέβλεπε ο Ιουδαϊκός θρησκευτικός νόμος.

Αλήθεια, δεν νομίζεις ότι ένας Θεός όλων των ανθρώπων και φυλών, ένας θεός που δήθεν θα ερχόταν να διδάξει και να πράξει κάτι το καινούργιο, όφειλε και στην πράξη να δείξει και κάτι άλλο πλην μιας πιστής αναπαραγωγής ενός Ιουδαίου Ραβίνου?

Και μετά, σας πειράζει η αναφορά της Παλαιάς Διαθήκης έ?

dimitris2:
«Οτι αν πήδηξε ο Νώε ή ο Αβεσαλώμ ποιά ή ποιόν, κανένα δεν ενδιαφέρει, γιατί το σαβουάρ βίβ που ακολουθούνε οι χριστιανοί είναι γραμμένο στη Ν.Δ. (διαθήκη) και όχι στην παλαιά.»

Σαφέστατα και ενδιαφέρει, διότι δεν μπορείς να διαβάζεις τους προφήτες όπως εσένα σε βολεύει και όποτε το έχεις ανάγκη!

Ο θεός της Π.Δ. και της Κ.Δ. είναι ένας, και άρα ο ενσαρκωμένος θεός της Κ.Δ. ΜΕΤΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣ των όσων ακροτήτων και επιβραβεύσεων έλαβαν χώρα εις την Π.Δ. απο τους εκλεκτούς Του, τους οποίους ουδέποτε αρνητικά σχολίασε ή απαρνήθηκε ο Ιησούς.

Αυτά τα ΚΟΜΠΛΕΞ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ εσείς τα έχετε. Ο Ιησούς, δεν τα είχε!



Εσείς βλέπεις ταύτιση με εβραίους την οποία δεν την βλέπουν ούτε οι εβραίοι ούτε οι χριστιανοί.
Κοίτα τώρα πως βλέπει η εκκλησία τους εβραίους μέσα από τα βιβλία της.
Επί τη προδοσία ούκ ηρκέσθησαν Χριστέ τα γένη των εβραίων...
Τα γένη των εβραίων σταυρωθήναι σε κατεδίκασαν...
Μη πλανάσθε ιουδαίοι...
Το άθροισμα των ιουδαίων μιαιφονίας έγκλημα κληρωσάμενον...
Μη ως ιουδαίοι εορτάσωμεν...
Των θεοκτόνων ο θεσμός ΙΟΥΔΑΙΩΝ ΕΘΝΟΣ ΤΟ ΑΝΟΜΟΝ..
και εκατοντάδες ακόμα κατά ιουδαίων που δεν έχει νόημα να τα γράψω.
quote:

dimitris2:
«Κανείς δεν είπε ότι σποραδικά σε όλους τους λαούς ορισμένοι είπαν σοφά λόγια. Αλλο θρησκεία και άλλο φιλοσοφία.»

Σποραδικά, είναι αυτά που για τον Ελληνισμό γνωρίζεις φίλτατε. Λυπηρό, αλλά αληθινό.

Στα λόγια του Ιησού, δεν υπάρχει κανένα απολύτως «μήνυμα» που να έχει ειπωθεί για πρώτη φορά, κανένα απολύτως μήνυμα που να έχει τόση πια αξία που να αξίζει την πίστη του μυαλού μας. Την ελευθερία του νου, σε τελική ανάλυση.

Δεν λέω ότι όσα είπε ήταν άχρηστα, είπε και πράγματα που αξίζουν προσοχής. Ωστόσο, αυτά κατα 99,9% είχαν ήδη ειπωθεί, και φυσικά, για λίγα λόγια σοφίας δεν αναγάγουμε κάποιον και σε «θεό».



Σήμερα υπάρχουν βιβλία σε όλες τις βιβλιοθήκες εκατομμυρίων συγγραφέων.
Κανείς δεν είπε ότι δεν έγραψαν όλοι κι από μια αλήθεια.
Δεν έχει σχέση αυτό όμως με τη θρησκεία και το αν τα λόγια του Χριστού τα είπαν και διάφοροι άλλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 01:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dimitris2:

1. Καμιά φορά τα "σεντόνια" είναι κι ένδειξη των πολλών στοιχείων που συνηγορούν στο αληθές του συνομιλητή σου. Αυτό το σκέφτηκες ποτέ;

2. Η φράση "Εν το Παν" είναι σαφέστατα προχριστιανική. Ας αφήσουμε απείραχτα τα ιστορικά δεδομένα φίλε μου.

3. Σχετικά με το αν είχε ποτέ εκφραστεί ο ενοθεϊσμος στην αρχαία Ελλάδα, δεν μπορούμε να μιλάμε στην ίδια βάση γιατί άλλη έννοια έχει ο δικός σου θεός κι άλλη έννοια ο "θεός" (= πηγή της δημιουργίας) για τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους. Πάντως σου παραθέτω εν συντομία μόνον μερικά χωρία (για να μη μας λες πως κατεβάζουμε σεντόνια) σχετικά με την άποψη των Ελλήνων περί "ενοθεϊσμού": α) Εις Τίμαιον Πλάτωνος (Πρόκλου, εδάφια 2, 95, 34, 49), β) Βάκχες (Ευρυπίδη, 275), γ) Τίμαιος (Πλάτωνος, 31α) και δ) άπειρες σχετικές αναφορές στα Ορφικά (αμιγή Ορφικά, αποσπασμάτια, ύμνοι Καλλιμάχου και ύμνοι Πρόκλου).

4. Αν σου φαίνονται λίγοι οι περί τους 25-30 επιφανείς φιλοσόφους της αρχαίας Ελλάδας, μπορείς να μας πεις πόσοι ήταν οι αναλόγου βεληνεκούς και αξίας χριστιανοί φιλόσοφοι;

5. Μιλάς περί του απορριπτέου γένους των εβραίων. Αν είναι έται, μήπως τα μισά κείμενα των λειτουργιών που τελούνται στους ναούς πρέπει να ξαναγραφούν; Οι επικλήσεις προς τον "άγιο, άγιο κύριο Σαββαώθ" που δεν τον αφήνετε κάθε Κυριακή σε ησυχία, οι εξύψωση και σύγκριση του ήθους των νεόνυμφων με εκείνο του Αβραάμ και της Σάρας, οι άπειρες εορτές των κάθε λογής αγνώστων εβραίων στο ημερολόγιό μας, η αμφίεση των ιερέων αλά "εφόδ", οι διάφοροι εβραϊκοί ψαλμοί και πολλά άλλα τι μαρτυρούν;



Lux e tenebris

Edited by - Chastity on 04/12/2006 01:47:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 16:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Δηλαδή κατεβάζεις ένα σεντόνι και θα κάτσω εγώ να κατεβάσω 100 βιβλία για να απαντώ σε κάθε παράγραφό του?»

Σου είπε κανένας να απαντήσεις σε όλα ένα προς ένα? Επέλεξε αυτό που θέλεις, και δώσε έστω σε ένα απάντηση. Δηλαδή η πληθώρα σε ενόχλησε?

dimitris2:
«Απ την αρχή το είπα. κατεβάζει σεντόνια όποιος δεν έχει επιχειρήματα.»

Και εγώ απο την αρχή είπα ότι μάλλον δεν έχεις και πολλά να πεις για τα όσα παρέθεσα....

dimitris2:
«Είπες το μισό όλης της φράσης η οποία δεν υπήρχε στην αρχαιότητα αλλά είναι εφεύρεση μυστικιστών λίγων αιώνων πριν.»

Είπα ότι το ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ είναι πολύ παλαιότερο του όποιου Ιησού. Ισχύει απόλυτα, και εάν έχεις άλλα στοιχεία ορίστε να μας τα παρουσιάσεις.

dimitris2:
«Ελεγε ο Ηράκλειτος και το ανάποδο κατά τον Πλάτωνα, στον ιππία, ότι "Ο σοφώτερος των ανθρώπων φαίνεται σαν πίθηκος μπροστά στο θεό"..»

Ο «Θεός» του Ηράκλειτου, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον Γιαχβεδικό Θεό του Ιουδαιοχριστιανισμού φίλτατε!

Ας δούμε τι είδους «Θεό» αντιλαμβάνονταν ο Ηράκλειτος:

{ΚΟΣΜΟΝ ΤΟΝΔΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΕΩΝ ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΛΛΑ ΗΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΣΤΙΝ ΚΑΙ ΕΣΤΑΙ ΠΥΡ ΑΕΙΖΩΟΝ ΑΠΤΟΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΝΝΥΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ.}

Σου μοιάζει εσένα σε τίποτα αυτή η δήλωση του Ηράκλειτου με την εικόνα περί ενός Εξωκοσμικού Θεού που τυφλά αποδέχεται ο Ιουδαιοχριστιανισμός?

Η ιδέα ενός αδιαφοροποίητου Απείρου, που εμπεριέχει το αιώνιο Γίγνεσθαι, είναι η βάση ετούτης της ερμηνείας περί «Θεού» που δίδει ο Ηράκλειτος φίλτατε. Τζάμπα μην προσπαθείτε να ΚΑΠΗΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ, διότι συνεχώς θα τρώτε τα μούτρα σας.

Το Σύμπαν, ως ζωντανός οργανισμός που παράγει, εμπεριέχει την αέναη κίνηση των στοιχείων που με τη σειρά τους αποτελούν πηγή Κόσμων και ζωής. Το Άπειρο είναι παραγωγός και διαμορφωτής τους.

Αυτή η θεολογία σου λέει τίποτα?

dimitris2:
«Απλά οτι μετά τον αριστοτέλη δε αναδείχθηκαν άλλοι μεγάλοι φιλόσοφοι ούτε από τους πυθαγορικούς ούτε απ τη στοά ούτε από τους ίωνες..»

Ο Ζήνων ο Κιτιεύς, ο Ποσειδώνιος, ο Απολλώνιος Τυανεύς, ο Νουμήνιος, ο Πλωτίνος, όπως και ο Πορφύριος, είναι θαρρείς ασήμαντοι έλληνες φιλόσοφοι?

dimitris2:
«Εσείς βλέπεις ταύτιση με εβραίους την οποία δεν την βλέπουν ούτε οι εβραίοι ούτε οι χριστιανοί.»

Πνευματικός σου προπάτορας είναι ο Αβραάμ, ναι ή όχι? Πνευματικός προπάτορας του Ιησού υπήρξε ο Αβραάμ και Μωυσής, ναι ή όχι? Τι είδους άλλη «σχέση» θέλεις δηλαδή να δεις?

dimitris2:
«Των θεοκτόνων ο θεσμός ΙΟΥΔΑΙΩΝ ΕΘΝΟΣ ΤΟ ΑΝΟΜΟΝ..
και εκατοντάδες ακόμα κατά ιουδαίων που δεν έχει νόημα να τα γράψω.»

Παρόμοια μηνύματα ΜΙΣΟΥΣ και ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ, ψέλνονται κάθε έτος τη Μεγάλη Πέμπτη για παράδειγμα φίλτατε, ως μια θλιβερή υπενθύμιση του κυρίαρχου ρόλου που είχε και έχει ο χριστιανισμός στη γέννηση του ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΣΜΟΥ.

Όμως, και για να αναδειχθεί δίχως πολλά λόγια η χαλκευμένη εικόνα που όλοι ΜΕΤΑ τον θάνατο του Ιησού θέλησαν να περάσουν ως «αλήθεια», αρκεί να δούμε λίγες ελάχιστες λέξεις εκείνου του πιστού Εβραίου ώστε να καταλάβουμε εάν τελικά μισούσε ή αγαπούσε το λαό του:

«Πάτερ, άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι».

Αυτά είπε φίλτατε ο Ιησούς στο τέλος για το λαό του. Κάτι παραπάνω θα ήξερε.....

dimitris2:
«Δεν έχει σχέση αυτό όμως με τη θρησκεία και το αν τα λόγια του Χριστού τα είπαν και διάφοροι άλλοι.»

Μια νέα θρησκεία δεν θέλησε να ιδρύσει ο Ιησούς. Άλλοι το έκαναν, όπως ο Φαρισαίος Σαούλ ο οποίος ουδέποτε γνώρισε τον Ιησού. Θρησκεία συνάμα, είναι και η φιλοσοφία.

Σε τελική ανάλυση, κάτι καινούργιο δεν είπε ο Ιησούς, μια κανονική ζωή ενός πιστού Ιουδαίου ακολούθησε, σταυρώθηκε όπως πολλοί άλλοι για τα πιστεύω τους, και στο τέλος κατέληξε και......ως «θεός»!!

Και ο ίδιος ο Ιησούς, τελικά θα απορούσε.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 02:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε dimitris2:

1. Καμιά φορά τα "σεντόνια" είναι κι ένδειξη των πολλών στοιχείων που συνηγορούν στο αληθές του συνομιλητή σου. Αυτό το σκέφτηκες ποτέ;



To σκεφτηκα αλλά δεν το κάνω γιατί υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.
Οποιος είναι άνδρας, γράφει την άποψή του δεν κουβαλά σεντόνια με απόψεις άλλων.
quote:

2. Η φράση "Εν το Παν" είναι σαφέστατα προχριστιανική. Ας αφήσουμε απείραχτα τα ιστορικά δεδομένα φίλε μου.


Αν είναι προχριστιανική βρές το μας σε αρχαία κείμενα. Εγώ απλά εξήγησα γιατί είναι μεταχριστιανική, και μάλιστα μυστικιστική και ότι εκφράστηκε από άτομα τα οποία θεωρούνται μυστικιστικά και κατ άλλους σατανιστές.
quote:

3. Σχετικά με το αν είχε ποτέ εκφραστεί ο ενοθεϊσμος στην αρχαία Ελλάδα, δεν μπορούμε να μιλάμε στην ίδια βάση γιατί άλλη έννοια έχει ο δικός σου θεός κι άλλη έννοια ο "θεός" (= πηγή της δημιουργίας) για τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους. Πάντως σου παραθέτω εν συντομία μόνον μερικά χωρία (για να μη μας λες πως κατεβάζουμε σεντόνια) σχετικά με την άποψη των Ελλήνων περί "ενοθεϊσμού": α) Εις Τίμαιον Πλάτωνος (Πρόκλου, εδάφια 2, 95, 34, 49), β) Βάκχες (Ευρυπίδη, 275), γ) Τίμαιος (Πλάτωνος, 31α) και δ) άπειρες σχετικές αναφορές στα Ορφικά (αμιγή Ορφικά, αποσπασμάτια, ύμνοι Καλλιμάχου και ύμνοι Πρόκλου).


Εκανα τον κόπο και διάβασα το πρώτο που γράφεις. Ξες τι γράφει στο τίμαιον Πλάτωνος 2,95 ?
Η γαρ μονάς και επτάς αριθμοί νοερές τινές και μπλα μπλα αριθμοσοφία περί του ενός και του 7.
Που το είδες ότι ο άνθρωπος έγραψε περί ενοθεισμού όπως το λέτε οι σημερινοί τάχα οριτζιναλ έλληνες?
quote:

4. Αν σου φαίνονται λίγοι οι περί τους 25-30 επιφανείς φιλοσόφους της αρχαίας Ελλάδας, μπορείς να μας πεις πόσοι ήταν οι αναλόγου βεληνεκούς και αξίας χριστιανοί φιλόσοφοι;


Μη μπερδεύεις την φιλοσοφία με τη θρησκεία.
Μη μου πεις στο τέλος ότι και ο Ηράκλειτος ήταν θεολόγος.
quote:

5. Μιλάς περί του απορριπτέου γένους των εβραίων. Αν είναι έται, μήπως τα μισά κείμενα των λειτουργιών που τελούνται στους ναούς πρέπει να ξαναγραφούν; Οι επικλήσεις προς τον "άγιο, άγιο κύριο Σαββαώθ" που δεν τον αφήνετε κάθε Κυριακή σε ησυχία, οι εξύψωση και σύγκριση του ήθους των νεόνυμφων με εκείνο του Αβραάμ και της Σάρας, οι άπειρες εορτές των κάθε λογής αγνώστων εβραίων στο ημερολόγιό μας, η αμφίεση των ιερέων αλά "εφόδ", οι διάφοροι εβραϊκοί ψαλμοί και πολλά άλλα τι μαρτυρούν;



Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.
Φυσικά έχεις και το υπαρξιακό ερώτημα όπως το έχει και ο κάθε εβραίος.
Δηλαδή, γιατί από τη μια συνηγορείτε στην θρησκεία των προγόνων μας και από την άλλη τους καταδικάζετε?
Πιστεύω ότι ο λαός της εκκλησίας προσπάθησε να βρεί τις ατέλειες μεταξύ των αρχαίων θρησκειών ελλήνων εβραίων κτλ. και να φτιάξει κάτι καλύτερο.
Πηρε ότι καλύτερο βρήκε από τις δύο θρησκείες και παράτησε ότι δεν της άρεσε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 03:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Δηλαδή κατεβάζεις ένα σεντόνι και θα κάτσω εγώ να κατεβάσω 100 βιβλία για να απαντώ σε κάθε παράγραφό του?»

Σου είπε κανένας να απαντήσεις σε όλα ένα προς ένα? Επέλεξε αυτό που θέλεις, και δώσε έστω σε ένα απάντηση. Δηλαδή η πληθώρα σε ενόχλησε?



Δεν είναι τακτική αυτό, δεν λέει. Εσύ δηλαδή περιμένεις απαντήσεις σε κάτι που δεν ρώτησες ο ίδιος αλλά το σεντόνι που κάπου το βρήκες και το παρέθεσες.
Εχω κι εγώ όλη την αγία γραφή.
και τα έργα ενός κολητού σε 10 τόμους, να στα κατεβάσω αν θέλεις μπας και πάρω καμιά απάντηση.
quote:


dimitris2:
«Είπες το μισό όλης της φράσης η οποία δεν υπήρχε στην αρχαιότητα αλλά είναι εφεύρεση μυστικιστών λίγων αιώνων πριν.»

Είπα ότι το ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ είναι πολύ παλαιότερο του όποιου Ιησού. Ισχύει απόλυτα, και εάν έχεις άλλα στοιχεία ορίστε να μας τα παρουσιάσεις.



Αφού επιμένεις δείξε μας που είναι γραμμένο από αρχαίους.
Εγώ έδειξα που είνα γραμμένο από νεότερους μυστικιστές .
quote:

dimitris2:
«Ελεγε ο Ηράκλειτος και το ανάποδο κατά τον Πλάτωνα, στον ιππία, ότι "Ο σοφώτερος των ανθρώπων φαίνεται σαν πίθηκος μπροστά στο θεό"..»

Ο «Θεός» του Ηράκλειτου, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον Γιαχβεδικό Θεό του Ιουδαιοχριστιανισμού φίλτατε!

Ας δούμε τι είδους «Θεό» αντιλαμβάνονταν ο Ηράκλειτος:

{ΚΟΣΜΟΝ ΤΟΝΔΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΕΩΝ ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΛΛΑ ΗΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΣΤΙΝ ΚΑΙ ΕΣΤΑΙ ΠΥΡ ΑΕΙΖΩΟΝ ΑΠΤΟΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΝΝΥΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ.}

Σου μοιάζει εσένα σε τίποτα αυτή η δήλωση του Ηράκλειτου με την εικόνα περί ενός Εξωκοσμικού Θεού που τυφλά αποδέχεται ο Ιουδαιοχριστιανισμός?

Η ιδέα ενός αδιαφοροποίητου Απείρου, που εμπεριέχει το αιώνιο Γίγνεσθαι, είναι η βάση ετούτης της ερμηνείας περί «Θεού» που δίδει ο Ηράκλειτος φίλτατε. Τζάμπα μην προσπαθείτε να ΚΑΠΗΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ, διότι συνεχώς θα τρώτε τα μούτρα σας.

Το Σύμπαν, ως ζωντανός οργανισμός που παράγει, εμπεριέχει την αέναη κίνηση των στοιχείων που με τη σειρά τους αποτελούν πηγή Κόσμων και ζωής. Το Άπειρο είναι παραγωγός και διαμορφωτής τους.

Αυτή η θεολογία σου λέει τίποτα?



Δεν σου απαντώ εγώ αλλά ο Ιδιος ο Ηράκλειτος.
Που λέει οτι ο σοφοτερος των ανθρώπων φαίνεται σαν πίθηκος σε σύγκριση με τον θεό.
Εσύ προσπαθείς να παραβλέψεις τα λόγια του Ηράκλειτου και να μας πεις τη δική σου θεωρία ότι όλα άνθρωποι, σύμπαν , θεός είναι ένα.
quote:

dimitris2:
«Απλά οτι μετά τον αριστοτέλη δε αναδείχθηκαν άλλοι μεγάλοι φιλόσοφοι ούτε από τους πυθαγορικούς ούτε απ τη στοά ούτε από τους ίωνες..»

Ο Ζήνων ο Κιτιεύς, ο Ποσειδώνιος, ο Απολλώνιος Τυανεύς, ο Νουμήνιος, ο Πλωτίνος, όπως και ο Πορφύριος, είναι θαρρείς ασήμαντοι έλληνες φιλόσοφοι?



Καλοί ήσαν αλλά όχι κσι ισάξιοι των αρχαίων. Φυσικά ο Ιάμβλυχος και Πλωτίνος έγραψαν.
quote:

dimitris2:
«Εσείς βλέπεις ταύτιση με εβραίους την οποία δεν την βλέπουν ούτε οι εβραίοι ούτε οι χριστιανοί.»

Πνευματικός σου προπάτορας είναι ο Αβραάμ, ναι ή όχι? Πνευματικός προπάτορας του Ιησού υπήρξε ο Αβραάμ και Μωυσής, ναι ή όχι? Τι είδους άλλη «σχέση» θέλεις δηλαδή να δεις?



Τα παραλές.
Οταν παίζει παναθηανικός τελ αβίβ είναι όλοιμε παναθηναικό έστω και ολυμπιακοί.
quote:

dimitris2:
«Των θεοκτόνων ο θεσμός ΙΟΥΔΑΙΩΝ ΕΘΝΟΣ ΤΟ ΑΝΟΜΟΝ..
και εκατοντάδες ακόμα κατά ιουδαίων που δεν έχει νόημα να τα γράψω.»

Παρόμοια μηνύματα ΜΙΣΟΥΣ και ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ, ψέλνονται κάθε έτος τη Μεγάλη Πέμπτη για παράδειγμα φίλτατε, ως μια θλιβερή υπενθύμιση του κυρίαρχου ρόλου που είχε και έχει ο χριστιανισμός στη γέννηση του ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΣΜΟΥ.



Καλά τα λες, γέννηση αντισημιτισμού.
Αυτό είναι κάτι,...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 15:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Schwabe: <<Είπα πως η αλήθεια, είναι για μένα μια διαρκή αναζήτηση. Μια αναζήτηση μέσα απο την επιστήμη και τα έργα της>>.

el.elyon:
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ: ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ/ΠΟΙΟΥΣ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ;

Schwabe: <<Σαφέστατα και είναι δύσκολο μονοπάτι.
Δεν σου δίνει θεούς και παραδείσους, δεν σου δίνει καμία άφεση αμαρτιών. Η γνώση, και μιλώ για την σταδιακή κατάκτηση της γνώσης, είναι ένα μοναχικό μονοπάτι>>.

el.elyon:
ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΦΕΣΗ ΑΜΑΡΤΙΩΝ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΣΗ = ΑΛΗΘΕΙΑ;


Schwabe: <<Εγώ μπορώ να λέω ότι θέλω, σημασία έχει εσύ τι πιστεύεις και γράφεις. Δηλαδή εσύ θα κάνεις συζήτηση για την δικιά σου την αλήθεια μόνο με όσους δεν αμφισβητούν την αλήθεια σου?>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΜΟΥ ΑΡΑ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ!

Schwabe: <<Εξήγησε μου λοιπόν βάση ποίων ενδείξεων/στοιχείων έχεις αποκτήσει την πίστη σου σε έναν θεό?>>

el.elyon: ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!

Schwabe: <<Πως γνωρίζεις ότι υπάρχει νοήμων θεός? Έχει προσωπικότητα ο θεός που πιστεύεις? Σε λυπάται ο θεός όταν υποφέρεις? Θα σε κρίνει ο θεός όταν πεθάνεις? Μπορεί ο θεός να σου φέρει κακό? Χαρά?>>

el.elyon:
ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΧΑΡΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΠΗ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ;

Schwabe: <<Σου ειπα, το τι εγω θεωρω αληθεια και ψεμα δεν αφορα εσενα!>>

el.elyon: ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΤΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ! ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ: ΤΟ ΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 16:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Δεν είναι τακτική αυτό, δεν λέει. Εσύ δηλαδή περιμένεις απαντήσεις σε κάτι που δεν ρώτησες ο ίδιος αλλά το σεντόνι που κάπου το βρήκες και το παρέθεσες.
Εχω κι εγώ όλη την αγία γραφή.»

Τι πάει να πει «δεν είναι τακτική» ρε Δημήτρη, μας δουλεύεις?

Έχεις άνθρωπε μου να παρουσιάσεις δικά σου ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να ακυρώνουνε τα όσα παρέθεσα, ναι ή όχι? Σου έχω πει ότι copyright για αυτό το κείμενο δεν έχει η συγκεκριμένη σελίδα καθώς το κείμενο είναι παλαιότερο της σελίδας αυτής. Άσε λοιπόν τις υπεκφυγές και εάν έχεις να πεις κάτι ορίστε να το δούμε.

dimitris2:
«Αφού επιμένεις δείξε μας που είναι γραμμένο από αρχαίους.
Εγώ έδειξα που είνα γραμμένο από νεότερους μυστικιστές .»

Ο Μέλισσος, μαθητής του Παρμενίδου (5ος αιώνας π.χ.), δέχεται μια κοινή ουσία σαν οικοδομικό λίθο του κόσμου, που είναι αγέννητη και άφθαρτη, και την οποία οι μετά απο αυτόν την ονόμασαν «ύλη». Αυτή την ουσία ονομάζει ο Μέλισσος το «Εν και το Παν». Είναι το ΕΝΙΑΙΟ ΟΝ (=Έν το Πάν)

Παρομοίως μας δηλώνει και ο Αέτιος : « Μέλισσος και Ζήνων, το έν και το παν (θεόν είναι) και μόνον αίδιον και άπειρον το έν» (Diels I,A,13).

Ξενοφάνης ο Κολοφώνιος (570-475 π.χ.), παρομοίως ένας Ενιστής/Πανθεϊστής, o οποίος και επιχείρησε τον εξορθολογισμό της θρησκείας, υποστήριξε την θέση ότι από το ένα γίνονται όλα καί από όλα γίνεται το ένα. Αυτό αποδίδεται με το ρητό, ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ.

Τα παραδείγματα φυσικά ουκ ολίγα και σε άλλους φιλοσόφους.

Ξέρεις ποιό είναι φίλτατε το βαθύθτερο νόημα αυτής της Ελληνικής σκέψης? Ότι τελικά, στη γνώση του Όντος φθάνουμε με την νόηση, και καθώς η πραγματική γνώση είναι Αλήθεια, η επισφαλής είναι η δοξασία.

Το ποιός θεωρεί τώρα την δοξασία ως «ύψιστη αλήθεια», ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα θα έλεγα......

dimitris2:
«Εσύ προσπαθείς να παραβλέψεις τα λόγια του Ηράκλειτου και να μας πεις τη δική σου θεωρία ότι όλα άνθρωποι, σύμπαν , θεός είναι ένα.»

Δεν μου λες, έχεις ποτέ σου ανοίξει έστω και μια σελίδα περί Ηράκλειτου? Πολύ αμφιβάλω, διότι εάν το είχες κάνει δεν θα έλεγες τέτοιες κοτσάνες!!

Αναρωτιέμε φίλτατε, πόσο σκοτάδι τελικά σας έχουν ποτίσει ως αέναους πιστούς?

Ο Ηρακλείτειος Θεός/Λόγος είναι ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ του κοσμικού γίγνεσθαι, στην εξέλιξη του οποίου μετέχει «μεταμφιεσμένος», δίχως συνάμα να χάνει ποτέ ούτε την υπερβατικότητα αλλά ούτε και την δυναμικότητα του. Σου λέει τίποτα αυτή η αντίληψη?

Η τεράστια προσφορά φίλτατε της Προσωκρατικής φιλοσοφίας, του ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ, είναι η διαλεκτική ερμηνεία της πραγματικότητας και όχι οι εσχατολογικές ρηχότητες της εξ Ιουδαίας χριστιανικής εκδοχής.
Αυτή ξεκινάει με τον Αναξίμανδρο και κορυφώνεται στον Ηράκλειτο. Συνάμα, η Ηρακλειτική διαλεκτική είναι η πιο πειστική διαλεκτική που διατυπώθηκε στη φιλοσοφία.

Επομένως, τζάμπα μην προσπαθείς να ρίξεις στάχτυ στα μάτια άλλων.

dimitris2:
«Καλοί ήσαν αλλά όχι κσι ισάξιοι των αρχαίων. Φυσικά ο Ιάμβλυχος και Πλωτίνος έγραψαν.»

Ο καθένας άφησε και το σημάδι του, όλοι έχουν την αξία τους και μάλιστα ανά τους αιώνες. Μήπως μπορείς να μας υπενθυμίσεις και τους σχετικούς φιλοσόφους του χριστιανισμού?

dimitris2:
«Τα παραλές.
Οταν παίζει παναθηανικός τελ αβίβ είναι όλοιμε παναθηναικό έστω και ολυμπιακοί.»

Εγώ τα παραλέω ή εσύ δεν θέλεις να πεις την αλήθεια??

Αποδέχεσαι τον Αβραάμ ως πνευματικό σου προπάτορα, ναι ή όχι? Εάν ναι, τότε γιατί σκούζετε μόλις ακούσετε για Εβραίους??

dimitris2:
«Καλά τα λες, γέννηση αντισημιτισμού.
Αυτό είναι κάτι,...»

Φίλτατε μόνο εάν σταθείς στην αντίπερα όχθη μπορείς να κρίνεις τα φρικτά σφάλματα του δόγματος σου. Και δεν είναι λίγα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 23:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ: ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ/ΠΟΙΟΥΣ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ;»

Η επιστήμη βοηθά στην ανάδειξη της αλήθειας, μιας αντικειμενικής αλήθειας και όχι μιας προσωπικής και επισφαλούς δοξασίας. Εάν έχεις άλλα στοιχεία, ορίστε να μου τα εξηγήσεις αγαπητέ.

el.elyon:
«..ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΣΗ = ΑΛΗΘΕΙΑ;»

Την γνώση θα την κατακτάς και θα την ανακαλύπτεις όσο ζεις αγαπητέ. Δέν είναι δόγμα, δεν είναι δεδομένο, δεν ζητά την πίστη σου.

Η γνώση σου δίνει την διάκριση μεταξύ του μύθου και της πραγματικότητας, σου αποκαλύπτει τους φαντασιακούς Σατανάδες και τους Σωτήρες Θεούς. Έτσι, σε ελευθερώνει....

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ.... ΑΡΑ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ!»

Και πάλι λες τα ίδια. Ξανά και ξανά.

Γιατί δεν μας περιγράφεις την αλήθεια σου? Γιατί δεν μας ερμηνεύεις το εσωτερικό της αλήθειας σου? Γιατί δεν μας μιλάς για τον Θεό σου?

Δεν μπορείς? Δεν θέλεις? Φοβάσαι τις ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν? Γενικά, βλέπω μια ανασφάλεια θα έλεγα....

el.elyon:
«ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!»

Νομίζω ότι απλά υπεκφεύγεις. Και μάλλον θα έχεις τους λόγους σου.

Αυτό που ερωτώ συνάμα, δεν είναι η έρευνα της πίστης σου, αλλά το ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ? Αυτό που λες εσύ είναι άλλο και αυτό που εγώ ερωτώ είναι κάτι τελείως διαφορετικό!

el.elyon:
«ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΧΑΡΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΠΗ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ;»

Κοίτα να δεις φίλτατε, ή μάθε να απαντάς σε όσα σε ρωτάνε ή ειδάλλως φρόντισε να αδειάζεις αλλού και σε άλλον συνομιλητή τα ευτελή λογοπαίγνια και τις διάφορες σοφιστείες που χαριεντίζεσαι.

Όταν σου θέτουνε ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, και υπό την προυπόθεση ότι κάνεις ΔΙΑΛΟΓΟ και όχι κατάρτιση ερωτηματολογίου, οφείλεις να δώσεις ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, οφείλεις να σκιαγραφήσεις την δικιά σου αντίληψη για την έννοια της προσωπικότητας, της χαράς, της λύπης.

Σε ρωτάνε βάση ποιών στοιχείων έχει προκύψει η πίστη σου, και απαντάς πως....δεν ερευνάς με τρίτους την πίστη σου!! Σε ρωτάνε το πως γνωρίζεις ότι υπάρχει θεός και το πως γνωρίζεις εάν σε λυπάται, και «απαντάς» ζητώντας.....την ερμηνεία της λύπης και της χαράς!!!!!!

Εάν λοιπόν διακαώς θέλεις να μάθεις τι είναι χαρά και λύπη, προσωπικότητα και νοημοσύνη, αγόρασε ένα λεξικό του Μπαμπινιώτη. Θα σε βοηθήσει.

el.elyon:
«ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΤΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ!»

Εσύ, δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι τρίτους διότι σε τίποτα απολύτως δεν απαντάς. Τόσο απλά.

el.elyon:
«ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ: ΤΟ ΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ!»

Σου είπα ότι ΕΣΥ δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι κανέναν απολύτως, διότι όπως προκύπτει και απο μια απλή απάντηση των όσων έως τώρα έγραψες, ουδέποτε απάντησες στα όσα σε ρώτησα.

Εγώ φοβάμαι να απαντήσω ή εσύ που κρύβεσαι πίσω απο το ερώτημα της τεκμηρίωσης της πίστης σου? Εγώ φοβάμαι ή εσύ που ούτε καν την σκιά του θεού που ασπάζεσαι δεν έχεις δώσει?

Φίλτατε αυτός που δηλώνει ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΘΕΟ, δεν είμαι εγώ. Είσαι εσύ!

Μίλησε μας λοιπόν για τον Θεό που σε συνοδεύει, μίλησε μας για την πίστη σου, μίλησε μας για την σχέση σου αυτή.

Εάν όχι, εάν δεν μπορείς τελικά τίποτα να πεις, τότε μάλλον η σιωπή είναι και η πραγματική σου απάντηση θα έλεγα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 23:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Δεν είναι τακτική αυτό, δεν λέει. Εσύ δηλαδή περιμένεις απαντήσεις σε κάτι που δεν ρώτησες ο ίδιος αλλά το σεντόνι που κάπου το βρήκες και το παρέθεσες.
Εχω κι εγώ όλη την αγία γραφή.»

Τι πάει να πει «δεν είναι τακτική» ρε Δημήτρη, μας δουλεύεις?

Έχεις άνθρωπε μου να παρουσιάσεις δικά σου ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να ακυρώνουνε τα όσα παρέθεσα, ναι ή όχι? Σου έχω πει ότι copyright για αυτό το κείμενο δεν έχει η συγκεκριμένη σελίδα καθώς το κείμενο είναι παλαιότερο της σελίδας αυτής. Άσε λοιπόν τις υπεκφυγές και εάν έχεις να πεις κάτι ορίστε να το δούμε.



Θες να μας πείσεις ότι δεν ανήκεις πουθενά αλλά το site των πιστών στην αρχαιελληνική θρησκεία είναι νεότερο από αυτό που μας κουβάλησες δηλαδή ότι αυτοί το αντέγραψαν από κάποια σελίδα δική σου ή από κάποια προγενέστερη αλλά εσύ μιας και δεν ταυτίζονται οι απόψεις σου απλά το παρέθεσες και θές και να στο αναλύσουμε.!!!
quote:

dimitris2:
«Αφού επιμένεις δείξε μας που είναι γραμμένο από αρχαίους.
Εγώ έδειξα που είνα γραμμένο από νεότερους μυστικιστές .»

Ο Μέλισσος, μαθητής του Παρμενίδου (5ος αιώνας π.χ.), δέχεται μια κοινή ουσία σαν οικοδομικό λίθο του κόσμου, που είναι αγέννητη και άφθαρτη, και την οποία οι μετά απο αυτόν την ονόμασαν «ύλη». Αυτή την ουσία ονομάζει ο Μέλισσος το «Εν και το Παν». Είναι το ΕΝΙΑΙΟ ΟΝ (=Έν το Πάν)

Παρομοίως μας δηλώνει και ο Αέτιος : « Μέλισσος και Ζήνων, το έν και το παν (θεόν είναι) και μόνον αίδιον και άπειρον το έν» (Diels I,A,13).

Ξενοφάνης ο Κολοφώνιος (570-475 π.χ.), παρομοίως ένας Ενιστής/Πανθεϊστής, o οποίος και επιχείρησε τον εξορθολογισμό της θρησκείας, υποστήριξε την θέση ότι από το ένα γίνονται όλα καί από όλα γίνεται το ένα. Αυτό αποδίδεται με το ρητό, ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ.

Τα παραδείγματα φυσικά ουκ ολίγα και σε άλλους φιλοσόφους.

Ξέρεις ποιό είναι φίλτατε το βαθύθτερο νόημα αυτής της Ελληνικής σκέψης? Ότι τελικά, στη γνώση του Όντος φθάνουμε με την νόηση, και καθώς η πραγματική γνώση είναι Αλήθεια, η επισφαλής είναι η δοξασία.

Το ποιός θεωρεί τώρα την δοξασία ως «ύψιστη αλήθεια», ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα θα έλεγα......



Επαναλαμβάνω ότι έγραψα παραπάνω, δείξε μας τα εδάφια των αρχαίων που έγραψαν αυτά.
quote:

dimitris2:
«Εσύ προσπαθείς να παραβλέψεις τα λόγια του Ηράκλειτου και να μας πεις τη δική σου θεωρία ότι όλα άνθρωποι, σύμπαν , θεός είναι ένα.»

Δεν μου λες, έχεις ποτέ σου ανοίξει έστω και μια σελίδα περί Ηράκλειτου? Πολύ αμφιβάλω, διότι εάν το είχες κάνει δεν θα έλεγες τέτοιες κοτσάνες!!



Σου έγραψα παραπάνω από τα λεγόμενα του Ηράκλειτου και έκανες ότι δεν τα είδες και δεν απάντησες.
" ο σοφοτερος των ανθρώπων φαίνεται σαν πίθηκος σε σύγκριση με τον θεό." ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
"Η φύση του ανθρώπου δεν έχει σοφία, η θεϊκή έχει" ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Που το είδες ότι όλα είναι ένα?

quote:

dimitris2:
«Καλοί ήσαν αλλά όχι κσι ισάξιοι των αρχαίων. Φυσικά ο Ιάμβλυχος και Πλωτίνος έγραψαν.»

Ο καθένας άφησε και το σημάδι του, όλοι έχουν την αξία τους και μάλιστα ανά τους αιώνες. Μήπως μπορείς να μας υπενθυμίσεις και τους σχετικούς φιλοσόφους του χριστιανισμού?



Είναι γνωστό ότι η σημερινή επιστήμη βασίστηκε πάνω στους αρχαίους έλληνες φιλοσόφους αλλά έκανε το τεράστιο άλμα μόνο από χριστιανούς επιστήμονες.
quote:

dimitris2:
«Τα παραλές.
Οταν παίζει παναθηανικός τελ αβίβ είναι όλοιμε παναθηναικό έστω και ολυμπιακοί.»

Εγώ τα παραλέω ή εσύ δεν θέλεις να πεις την αλήθεια??

Αποδέχεσαι τον Αβραάμ ως πνευματικό σου προπάτορα, ναι ή όχι? Εάν ναι, τότε γιατί σκούζετε μόλις ακούσετε για Εβραίους??



το τι δέχεται επίσημα η εκκλησία για το γένος των εβραίων το έγραψα παραπάνω.
Δεν είπα ότι δεν δέχεται πνευματικούς πατέρες από άλλα έθνη.
Πνευματικός πατέρας του χριστιανού είναι ο εβραίος αβραάμ, ο ρώσος συμεών του σάρωφ και ο έλληνας άγιος γεράσιμος και ο μαύρος που άγιασε.
Δεν είναι ανάγκη να έχει γεννηθεί κάποιος σωνει και καλά στην ελλάδα .
quote:

dimitris2:
«Καλά τα λες, γέννηση αντισημιτισμού.
Αυτό είναι κάτι,...»

Φίλτατε μόνο εάν σταθείς στην αντίπερα όχθη μπορείς να κρίνεις τα φρικτά σφάλματα του δόγματος σου. Και δεν είναι λίγα!



Ετσι νομίζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 13:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Schwabe:<<Η επιστήμη βοηθά στην ανάδειξη της αλήθειας, μιας αντικειμενικής αλήθειας και όχι μιας προσωπικής και επισφαλούς δοξασίας. Εάν έχεις άλλα στοιχεία, ορίστε να μου τα εξηγήσεις αγαπητέ.>>

el.elyon:
ΞΑΝΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!! ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΤΗ ΒΟΗΘΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ; ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ/ΠΟΙΟΥΣ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ; ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ;

Schwabe:<<Η γνώση σου δίνει την διάκριση μεταξύ του μύθου και της πραγματικότητας, σου αποκαλύπτει τους φαντασιακούς Σατανάδες και τους Σωτήρες Θεούς. Έτσι, σε ελευθερώνει....>>

el.elyon:
ΑΦΟΥ Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΥΘΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ; ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ: ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!


Schwabe:<<Και πάλι λες τα ίδια. Ξανά και ξανά.

Γιατί δεν μας περιγράφεις την αλήθεια σου? Γιατί δεν μας ερμηνεύεις το εσωτερικό της αλήθειας σου? Γιατί δεν μας μιλάς για τον Θεό σου?

Δεν μπορείς? Δεν θέλεις? Φοβάσαι τις ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν? Γενικά, βλέπω μια ανασφάλεια θα έλεγα....>>

el.elyon:
ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ; ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 'ΜΑΣ'; ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ;
ΕΣΥ ΠΟΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ....ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΟ ΨΕΜΑ!!!


Schwabe:<<Νομίζω ότι απλά υπεκφεύγεις. Και μάλλον θα έχεις τους λόγους σου.

Αυτό που ερωτώ συνάμα, δεν είναι η έρευνα της πίστης σου, αλλά το ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ? Αυτό που λες εσύ είναι άλλο και αυτό που εγώ ερωτώ είναι κάτι τελείως διαφορετικό!

Κοίτα να δεις φίλτατε, ή μάθε να απαντάς σε όσα σε ρωτάνε ή ειδάλλως φρόντισε να αδειάζεις αλλού και σε άλλον συνομιλητή τα ευτελή λογοπαίγνια και τις διάφορες σοφιστείες που χαριεντίζεσαι.

Όταν σου θέτουνε ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, και υπό την προυπόθεση ότι κάνεις ΔΙΑΛΟΓΟ και όχι κατάρτιση ερωτηματολογίου, οφείλεις να δώσεις ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, οφείλεις να σκιαγραφήσεις την δικιά σου αντίληψη για την έννοια της προσωπικότητας, της χαράς, της λύπης.

Σε ρωτάνε βάση ποιών στοιχείων έχει προκύψει η πίστη σου, και απαντάς πως....δεν ερευνάς με τρίτους την πίστη σου!! Σε ρωτάνε το πως γνωρίζεις ότι υπάρχει θεός και το πως γνωρίζεις εάν σε λυπάται, και «απαντάς» ζητώντας.....την ερμηνεία της λύπης και της χαράς!!!!!!

Εάν λοιπόν διακαώς θέλεις να μάθεις τι είναι χαρά και λύπη, προσωπικότητα και νοημοσύνη, αγόρασε ένα λεξικό του Μπαμπινιώτη. Θα σε βοηθήσει.>>

el.elyon:
ΦΙΛΤΑΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ! ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ! Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ, ΜΕΣΟ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΟΦΙΣΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΑΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΩ ΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΣΟΥ. ΝΑΙ, ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΦΟΡΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΧΙ; ΞΕΡΩ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΟΤΙ ΛΕΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ. ΑΛΛΑ ΦΙΛΤΑΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ: ΕΣΥ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ;
ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ: <<ΤΟ ΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ>> ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ; ΕΣΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ;

ΦΙΛΤΑΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΡΙΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΔΕΝ ΕΡΕΥΝΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΟΥΣ ΑΠΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΖΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ!

ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΑΡΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ;

Schwabe:<<Εσύ, δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι τρίτους διότι σε τίποτα απολύτως δεν απαντάς. Τόσο απλά.


Σου είπα ότι ΕΣΥ δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι κανέναν απολύτως, διότι όπως προκύπτει και απο μια απλή απάντηση των όσων έως τώρα έγραψες, ουδέποτε απάντησες στα όσα σε ρώτησα.

Εγώ φοβάμαι να απαντήσω ή εσύ που κρύβεσαι πίσω απο το ερώτημα της τεκμηρίωσης της πίστης σου? Εγώ φοβάμαι ή εσύ που ούτε καν την σκιά του θεού που ασπάζεσαι δεν έχεις δώσει?

Φίλτατε αυτός που δηλώνει ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΘΕΟ, δεν είμαι εγώ. Είσαι εσύ!

Μίλησε μας λοιπόν για τον Θεό που σε συνοδεύει, μίλησε μας για την πίστη σου, μίλησε μας για την σχέση σου αυτή.

Εάν όχι, εάν δεν μπορείς τελικά τίποτα να πεις, τότε μάλλον η σιωπή είναι και η πραγματική σου απάντηση θα έλεγα....>>

el.elyon:
ΝΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΟΥ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ: <<ΤΟ ΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ>>!!!

ΑΥΤΟ ΤΟ 'ΜΑΣ' ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΑΣ: <<ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ>>.

ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ Schwabe ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ, ΕΣΥ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ ΕΑΝ ΣΟΥ ΛΕΓΑΝΕ: <<ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ>>!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon!


Edited by - el.elyon on 06/12/2006 13:39:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 15:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Θες να μας πείσεις ότι δεν ανήκεις πουθενά αλλά το site των πιστών στην αρχαιελληνική θρησκεία...... αλλά εσύ μιας και δεν ταυτίζονται οι απόψεις σου απλά το παρέθεσες και θές και να στο αναλύσουμε.!!!»

Κοίτα να δεις, όσο θεατρικό και απόμακρο μου είναι το «Σώμα και Αίμα Κυρίου» ή οι διάφορες δοξολογίες, άλλο τόσο απόμακρη μου είναι η ιδέα των σπονδών με λευκά άμφια. Αυτό ωστόσο, δεν με εμποδίζει απο το να εκφράζω την άποψη μου.

Πάρτο χαμπάρι λοιπόν, δεν ταυτίζομαι με κανένα μαντρί, πόσο δε μάλλον με ένα ιουδαϊκό το οποίο σερβίρεται με ένδυμα ελληνικού λόγου!

Το ότι ουσιαστικά δεν έχεις τίποτα να απαντήσεις στα όσα περέθεσα, είναι ταυτόχρονα εμφανές θα έλεγα. Νομίζω.....μας έπεισες!!

dimitris2:
«Επαναλαμβάνω ότι έγραψα παραπάνω, δείξε μας τα εδάφια των αρχαίων που έγραψαν αυτά.»

Επαναλαμβάνεις την ασχετοσύνη σου. Με το συμπάθιο.

Αν και έχω ήδη απαντήσει, ωστόσο ας σε βοηθήσω λίγο ακόμα.

Εάν είχες φίλτατε ανοίξει ένα βιβλίο περί της Θεογονίας των Ορφικών, τότε θα διαπίστωνες ότι η Θεογονία αυτή είναι στην κυριολεξία η έκφραση του ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ, η έκφραση του Πανθεϊστικού Ενισμού:
« Είς Ζεύς, είς Αίδης, είς Ήλιος, είς Διόνυσος, είς Θεός εν πάντεσιν». (Αισχύλου Ηλιάδες)

Επίσης, ο Πίνδαρος γράφει (κεφ.6/1-5): «Εν ανδρών, έν θεών γένος. Εκ μίας δε πνέομεν ματρός αμφότεροι. Και τι θεός? Ότι το παν». (απόσπασμα 129)

Τα ίδια λέει και ο Πίνδαρος: «Εν το Παν».

Κατα τον ιδιο τρόπο, την έννοια του ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ μας την εξηγεί και ο Αριστοτέλης στα «Μετα τα Φυσικά» όπου γράφει: «Καθάπερ οι Πυθαγόριοι και ο Πλάτων έλεγον, το Έν και το Όν, ουχ έτερον τι εστίν αλλ’ ουσία των Όντων».

Και φυσικά, το θέμα το ξεκαθαρίζει και ο Αριστοτέλης στο έργο «περί Κόσμου» (5, 396b, 20), όπου λέει τα εξής: «Εκ των πάντων Έν και εξ Ενός τα πάντα».

Εάν επομένως δεν γνωρίζεις τα βασικά, τότε επόμενο είναι να μην αντιλαμβάνεσαι φίλτατε το νόημα της συζήτησης αυτής.....

dimitris2:
«Σου έγραψα παραπάνω από τα λεγόμενα του Ηράκλειτου και έκανες ότι δεν τα είδες και δεν απάντησες. " ο σοφοτερος των ανθρώπων φαίνεται σαν πίθηκος σε σύγκριση με τον θεό." ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ»

Για να κατανοήσεις το ΤΙ ΕΣΤΙ «ΘΕΟΣ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ, πρέπει πρώτα να έχεις μελετήσει τα σχετικλιγοστά αποσπάσματα που έχουν διασωθεί, καθώς ο χαρακτήρας του γραπτού του έργου του είναι αποφθεγματικός.

Σκοπός του Ηράκλειτου είναι η «αφύπνιση» του ανθρώπου και η οδός προς την ομολογία, προς τη λογική σκέψη που τελικά καθορίζει και συνδέει τη βαθύτερη φύση των πραγμάτων. Ο κόσμος για τον Ηράκλειτο δεν είναι αποτέλεσμα δημιουργίας ή γένεσης κάποιου «θεού», αλλά προϋπάρχει,και περιγράφεται απο αυτόν ως ζωντανή φωτιά, η οποία εναλλάξ δυναμώνει και εξασθενεί, χωρίς ταυτόχρονα ποτέ να σβήνει εντελώς.


Η λέξη «θεός», παράγεται απο το ρήμα {θεάομαι-ωμαι}, που σημαίνει παρατηρώ, θαυμάζω, εξετάζω. Εξ ου και οι λέξεις θέαμα-θεατής. Οι «θεοί-θεός» με άλλα λόγια, αντιπροσώπευαν στο Λόγο του Ηράκλειτου τα υπερβατικά φαινόμενα, τα αξιοθαύμαστα φαινόμενα, και φυσικά δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τον εξωκόσμιο Θεό που υιοθετείς εσύ και ο ιουδαιοχριστιανισμός φίλτατε.

Κάνε μου λοιπόν τη χάρη και πάψε με τις επιπολαιότητες σου αυτές, διότι εάν μίλαγες τότε στον Ηράκλειτο για τον θεό σου......μάλλον θα πέθαινε στα γέλια!!

Ειδικά ο Ηράκλειτος!

dimitris2:
«Είναι γνωστό ότι η σημερινή επιστήμη βασίστηκε πάνω στους αρχαίους έλληνες φιλοσόφους αλλά έκανε το τεράστιο άλμα μόνο από χριστιανούς επιστήμονες.»

Κανείς Χριστιανός «Άγιος» ή άλλος «Πατέρας», δεν προσέφερε στην ανθρωπότητα όπως ένας Αριστοτέλης ή ένας Σωκράτης. Απλά κανένας.

Ολάκερη η Καινή Διαθήκη βρίθει μονάχα απο μαγεία, κυνήγι διαβόλων και κάποιες πρακτικές με σάλιο και άλλες σκοτεινές πράξεις για την ίαση των ανθρώπων. Προσφορά στην επιστήμη ή στην φιλοσοφία: ΜΗΔΕΝ.

Κανένας επιστήμονας δεν έκανε κάποια ανακάλυψη επειδή ήταν Χριστιανός, απλά έτυχε ενδεχομένως να είναι και Χριστιανός, όπως τόσα και τόσα εκατομμύρια τυπολατρών στην Ελλάδα. Επίσης, πάμπολλες επιστημονικές εργασίες γίνονται σήμερα απο Κινέζους και Μουσουλμάνους.

Και λοιπόν?

dimitris2:
«Δεν είπα ότι δεν δέχεται πνευματικούς πατέρες από άλλα έθνη.
Πνευματικός πατέρας του χριστιανού είναι ο εβραίος αβραάμ, ο ρώσος συμεών του σάρωφ...»

Όχι απο «άλλα έθνη» φίλτατε. ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΘΝΟΣ ΕΚ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΣΑΣ ΤΑΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ. Ζείτε, υμνείτε, ψέλνετε καθημερινά το έπος του Ιουδαϊσμού.

Να τα λες με το όνομα τους.

dimitris2:
«Ετσι νομίζεις.»

Απέδειξε μας το αντίθετο....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 22:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΤΗ ΒΟΗΘΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ»

Η επιστήμη αγαπητέ, βοηθά μέσα απο ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΙΜΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ, μέσα απο ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, να παρατηρήσουμε και να καταγράψουμε τις υποθέσεις που βασανίζουν το μυαλό μας. Βοηθά στο να διακρίνουμε ΤΟΝ ΜΥΘΟ απο την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Αυτό είναι η επιστήμη.

Ικανοποιημένος?

el.elyon:
«ΑΦΟΥ Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΥΘΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;»

Μύθος είναι ο «δημιουργός θεός». Μύθος είναι η δήθεν «προνοησία του θεού». Μύθος είναι τα πνεύματα. Μύθος είναι η δήθεν άυλη «ψυχή».

Σου αρκεί αυτή η διάκριση? Μπορώ τώρα να ακούσω και τις δικές σου?

el.elyon:
«ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ; ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 'ΜΑΣ'; ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ;»

Αυτό που λες είναι ΑΣΧΕΤΟ με αυτό που εγώ ρωτάω.

Μίλα μας για ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ. Πόθεν αυτή σου η αλήθεια? Τι εστί για σένα θεός και πως είσαι βέβαιος? Για να απαντήσεις, δεν χρειάζεται πρώτα να βρεις ταύτιση απόψεων. Έλεος!!

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!»

Σαφέστατα και δεν είναι για όλους το ίδιο το κακό και το καλό. Ωστόσο, το γεγονός πως δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μας περιγράψεις ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

el.elyon:
«ΑΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΩ ΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΣΟΥ.»

Επαναλαμβάνω ότι δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο το ποιά είναι η δικιά μου άποψη για την αλήθεια και το ψέμα, σε σχέση με τα ερωτήματα που σου θέτω.

Όταν σε ρωτάνε κάτι, δεν σε ρωτάνε για να διαπιστώσουνε εάν...ταυτίζονται οι απόψεις (!), αλλά για να μάθουνε ΤΙ ΕΣΤΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ για παράδειγμα.

Δώσε λοιπόν εσύ τις απαντήσεις σου και άσε τους άλλους να κρίνουν εάν και κατα πόσο είναι αποδεκτά αυτά που λες. Τόσο απλά.

el.elyon:
«ΝΑΙ, ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΦΟΡΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΧΙ;»

Διότι πολύ απλά κάνεις έναν ΔΙΑΛΟΓΟ. Σου εξήγησε ότι για μένα δεν υπάρχει θέσφατο στην αλήθεια. Για μένα αλήθεια είναι η έρευνα, η αμφισβήτηση.

Η δικιά σου αλήθεια ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?

el.elyon:
«ΑΛΛΑ ΦΙΛΤΑΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ: ΕΣΥ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΩ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ;»

Μόλις σου είπα τι εστί για μένα αλήθεια. Αλήθεια είναι η επιβεβαίωση της επιστήμης για την προέλευση του Σύμπαντος, αλήθεια είναι η τεκμηρίωση της προέλευσης του ανθρώπου μέσα απο τα εργαστήρια.

Η δικιά σου η αλήθεια ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ? Πού στηρίζεται?

el.elyon:
«ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ: <<ΤΟ ΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ>>!!!»

Νομίζω ότι τα όσα έχω καταθέσει μαρτυρούν το αντίθετο....

el.elyon:
«ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ Schwabe ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ, ΕΣΥ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ ΕΑΝ ΣΟΥ ΛΕΓΑΝΕ: <<ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ>>!»

Αυτός ο οποίος έχει κρυφτεί πίσω απο ερωτήσεις, είσαι εσύ φίλτατε. Έχω γράψει τι εστί αλήθεια για μένα, δεν έχεις γράψει τίποτα απολύτως ως προς τον θεό σου, ως προς την αλήθεια σου.

Συνεχίζεις να σιωπάς. Μήπως τελικά πραγματεύεσαι την σιωπή?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 22:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον... αρχιζω απ την 1η σελιδα.

1:Βρες ενα μερος στη Βιβλο που να λεει οτι δεν υπαρχει μεταθανατια ζωη.
Αου ποτε η πιστη σε κατι αϋλο ονομαζεται ειδολολατρεια.
2:Την υπογραφη την εχω γενικα και οχι για το συγκεκριμενο θεμα.Εχω την διαθεση να ακουσω τον συνομιλιτη μου-η υπογραφη δεν εχει να κανει με αυτο.Απο εκει και περα τα 'πιστευω' μπορουν να αλλαξουν.Δεν εχω να αποδειξω σε κανεναν οτι ειμαι καλυτερος, ουτε και εσεις.
3:Αυτα που αναφερω για τους παπαδες και τους ανθρωπους δεν εχουν να κανουν με ολους απο αυτους αλλα με καποιο μερους τους-νομιζω οτι ολοι μπορουν να σκεφτου οτι αναφερομαι σε μεροι ή σε πλεοψηφια και οχι στο 100%.

Θα σας απαντησω και στα υπολοιπα με την επομενη φοαρα που θα βρω υπολογιστη με ιντερνετ

μην μου πειτε οτι ειστε ολοι καλητεροι... αλλα και να να στε δεν με ενδιαφερειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 09:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 02:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Θες να μας πείσεις ότι δεν ανήκεις πουθενά αλλά το site των πιστών στην αρχαιελληνική θρησκεία...... αλλά εσύ μιας και δεν ταυτίζονται οι απόψεις σου απλά το παρέθεσες και θές και να στο αναλύσουμε.!!!»

Κοίτα να δεις, όσο θεατρικό και απόμακρο μου είναι το «Σώμα και Αίμα Κυρίου» ή οι διάφορες δοξολογίες, άλλο τόσο απόμακρη μου είναι η ιδέα των σπονδών με λευκά άμφια. Αυτό ωστόσο, δεν με εμποδίζει απο το να εκφράζω την άποψη μου.

Πάρτο χαμπάρι λοιπόν, δεν ταυτίζομαι με κανένα μαντρί, πόσο δε μάλλον με ένα ιουδαϊκό το οποίο σερβίρεται με ένδυμα ελληνικού λόγου!

Το ότι ουσιαστικά δεν έχεις τίποτα να απαντήσεις στα όσα περέθεσα, είναι ταυτόχρονα εμφανές θα έλεγα. Νομίζω.....μας έπεισες!!



Σου είπα ότι ταυτίζεσαι με ιουδαικό μαντρί?
Απλά σου είπα ότι τα σεντόνια που κουβάλησες είναι απλωμένα σε ιστοσελίδες λατρών της αρχαιοελληνικής θρησκείας.
Αν ήταν προγενέστερα όπως έγραψες, αν αυτοί τα πήραν από σένα ή εσύ απ αυτούς τι διαφορά έχει?
Μη κόπτεσαι, κανείς δεν εξετάζει που ανήκεις.
Ολοι όμως στο φόρουμ μπορούν να γεωγραφήσουν που ανήκουν οι ιδέες σου και είναι δικαίωμά τους.
quote:

dimitris2:
«Επαναλαμβάνω ότι έγραψα παραπάνω, δείξε μας τα εδάφια των αρχαίων που έγραψαν αυτά.»

Επαναλαμβάνεις την ασχετοσύνη σου. Με το συμπάθιο.

Αν και έχω ήδη απαντήσει, ωστόσο ας σε βοηθήσω λίγο ακόμα.



Δεν ζητάμε να προφητεύσεις την ασχετοσύνη των συνομιλητών σου απλά ζητάμε ότι γράφεις να φέρνεις και κανένα εδάφιο. βιβλίο παράγραφος κτλ.
quote:

Εάν είχες φίλτατε ανοίξει ένα βιβλίο περί της Θεογονίας των Ορφικών, τότε θα διαπίστωνες ότι η Θεογονία αυτή είναι στην κυριολεξία η έκφραση του ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ, η έκφραση του Πανθεϊστικού Ενισμού:
« Είς Ζεύς, είς Αίδης, είς Ήλιος, είς Διόνυσος, είς Θεός εν πάντεσιν». (Αισχύλου Ηλιάδες)


Το βιβλίο Ηλιάδες του Αισχύλου δεν υπάρχει. Υπάρχουν μερικές αναφορές σε αυτό από αρχαίους αλλά συ που το βρήκες? βιβλίο, εδάφιο , παράγραφο παρακαλώ.
quote:

Επίσης, ο Πίνδαρος γράφει (κεφ.6/1-5): «Εν ανδρών, έν θεών γένος. Εκ μίας δε πνέομεν ματρός αμφότεροι. Και τι θεός? Ότι το παν». (απόσπασμα 129)

Τα ίδια λέει και ο Πίνδαρος: «Εν το Παν».
Σε ποιο βιβλίο του απ΄όλα?

quote:

Κατα τον ιδιο τρόπο, την έννοια του ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ μας την εξηγεί και ο Αριστοτέλης στα «Μετα τα Φυσικά» όπου γράφει: «Καθάπερ οι Πυθαγόριοι και ο Πλάτων έλεγον, το Έν και το Όν, ουχ έτερον τι εστίν αλλ’ ουσία των Όντων».

Και φυσικά, το θέμα το ξεκαθαρίζει και ο Αριστοτέλης στο έργο «περί Κόσμου» (5, 396b, 20), όπου λέει τα εξής: «Εκ των πάντων Έν και εξ Ενός τα πάντα».



Αν το διαβάσεις καλύτερα θα δεις ότι ο Αριστοτέλης έλεγε ότι έτσι έλεγε ο "σκοτεινός " Ηράκλειτος όπως τον αποκαλεί και παρακάτω συνεχίζει με άλλα αντίθετα.
quote:

Εάν επομένως δεν γνωρίζεις τα βασικά, τότε επόμενο είναι να μην αντιλαμβάνεσαι φίλτατε το νόημα της συζήτησης αυτής.....


Τα βασικά είναι να φέρνεις ακριβή εδάφια όταν αναφέρεσαι σε αρχαίους.
quote:

dimitris2:
«Σου έγραψα παραπάνω από τα λεγόμενα του Ηράκλειτου και έκανες ότι δεν τα είδες και δεν απάντησες. " ο σοφοτερος των ανθρώπων φαίνεται σαν πίθηκος σε σύγκριση με τον θεό." ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ»

Για να κατανοήσεις το ΤΙ ΕΣΤΙ «ΘΕΟΣ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ, πρέπει πρώτα να έχεις μελετήσει τα σχετικλιγοστά αποσπάσματα που έχουν διασωθεί, καθώς ο χαρακτήρας του γραπτού του έργου του είναι αποφθεγματικός.



Ο Ηράκλειτος δεν έγραψε, άλλοι έγραψαν για το τι είπε και αυτά είναι ελάχιστα. Αυτοί που έγραψαν τον ονόμαζαν σκοτεινό, από τη λέξη σκοτάδι, μαυρίλα.
Δεν μπορείς αγαπητέ να στεριώσεις ολόκληρη θρησκεία στα ελάχιστα λόγια κάποιου φιλοσόφου που άλλοι μετέφεραν σύμφωνα με τις προτιμήσεις των και είναι αμφιλεγόμενο αν πραγματικά τα είπε ο Ηράκλειτος.
quote:

Σκοπός του Ηράκλειτου είναι η «αφύπνιση» του ανθρώπου και η οδός προς την ομολογία, προς τη λογική σκέψη που τελικά καθορίζει και συνδέει τη βαθύτερη φύση των πραγμάτων. Ο κόσμος για τον Ηράκλειτο δεν είναι αποτέλεσμα δημιουργίας ή γένεσης κάποιου «θεού», αλλά προϋπάρχει,και περιγράφεται απο αυτόν ως ζωντανή φωτιά, η οποία εναλλάξ δυναμώνει και εξασθενεί, χωρίς ταυτόχρονα ποτέ να σβήνει εντελώς.


Αυτά τα έβαλε σε τάξη ο Αριστοτέλης.
Είπε δηλαδή,
Ο ένας φιλόσοφος λέει φωτιά,
ο άλλος αέρα,
ο άλλος νερό,
ο άλλος αιθέρα.
Γιατί το βλέπεις σώνει και καλά Ηράκλειτο με φωτιές να δυναμώνουν και να σβήνουν και όχι με νερό σαν γέννεση του κόσμου κατά άλλους φιλοσόφους που είναι το αντιθετο της φωτιάς ?
quote:


Κάνε μου λοιπόν τη χάρη και πάψε με τις επιπολαιότητες σου αυτές, διότι εάν μίλαγες τότε στον Ηράκλειτο για τον θεό σου......μάλλον θα πέθαινε στα γέλια!!

Ειδικά ο Ηράκλειτος!



Ο Ηράκλειτος πέθανε στα γέλια και όταν διάβασε για πρώτη του φορά Ομηρο, και είπε "ο άνθρωπος αυτός είναι για σφαλιάρες".
Η κρίση του Ηράκλειτου έμεινε στην ιστορία.
Αν συμφωνείς με τον Ηράκλειτο ...
quote:

dimitris2:
«Είναι γνωστό ότι η σημερινή επιστήμη βασίστηκε πάνω στους αρχαίους έλληνες φιλοσόφους αλλά έκανε το τεράστιο άλμα μόνο από χριστιανούς επιστήμονες.»

Κανείς Χριστιανός «Άγιος» ή άλλος «Πατέρας», δεν προσέφερε στην ανθρωπότητα όπως ένας Αριστοτέλης ή ένας Σωκράτης. Απλά κανένας.



Ο Αιστάιν ήταν χριστιανός και όχι παγανιστής.
[quote]
Ολάκερη η Καινή Διαθήκη βρίθει μονάχα απο μαγεία, κυνήγι διαβόλων και κάποιες πρακτικές με σάλιο και άλλες σκοτεινές πράξεις για την ίαση των ανθρώπων. Προσφορά στην επιστήμη ή στην φιλοσοφία: ΜΗΔΕΝ.


Ενώ σήμερα ο παγανισμός δηλώνει επίσημα ότι δόγμα του είναι "έν το παν" που είναι και δόγμα του σατανισμού, που σημαίνει ότι δεν έχει καμία σχέση με την αρχαία θρησκεία αλλά προσπαθεί να προσελκύσει οποιονδήποτε νέο/α όχι φυσικά στην αρχαιοελληνική θρησκεία αφού αυτή δεν ήταν όπως την παρουσιάζουν αλλά στο σατανισμό.
Για να μην αδικώ τους αρχαιολάτρεις επειδή σέβομαι αυτό που πιστεύει ο καθένας, θα ήθελα να σημειώσω ότι καλά κάνουν και πιστεύουν οτι πιστεύουν αλλά ας προσέχουν γιατί υπάρχουν και μερικοί που δεν πιστεύουν αρχαία θρησκεία αλλά τους βολεύει, κερδίζουν οπαδούς, να λένε ότι πιστεύουν στην αρχαιοελληνική θρησκεία.

ΠΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
καλό είναι.
ΠΙΣΤΗ ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
καλο είναι
ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ
όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 17:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Μη κόπτεσαι, κανείς δεν εξετάζει που ανήκεις.
Ολοι όμως στο φόρουμ μπορούν να γεωγραφήσουν που ανήκουν οι ιδέες σου και είναι δικαίωμά τους.»

Άλλοι κόπτονται φίλτατε, όχι εγώ.

Το ότι δεν ταυτίζονται οι ιδέες μου με την εσχατολογική άποψη του ιουδαιοχριστιανισμού, είναι πασιφανές θα έλεγα. Τώρα, για τι είδους «χαρτογράφηση» μιλάς, με αφήνει αδιάφορο....

dimitris2:
«Το βιβλίο Ηλιάδες του Αισχύλου δεν υπάρχει. Υπάρχουν μερικές αναφορές σε αυτό από αρχαίους αλλά συ που το βρήκες?...»

Πολλά δίστιχα απομεινάρια, θα τα βρεις σε διάφορους συγγραφείς. Δεν είναι κάτι καινούργιο, είναι ευρέως γνωστό. Θα κοιτάξω τις σημειώσεις μου, δεν είναι και λίγες...

dimitris2:
«Ο Ηράκλειτος δεν έγραψε, άλλοι έγραψαν για το τι είπε και αυτά είναι ελάχιστα.»

Και ο Ιησούς δεν έγραψε τίποτα, και οι άλλοι που έγραψαν για εκείνον τα έκαναν χάλια. Και λοιπόν?

dimitris2:
«Δεν μπορείς αγαπητέ να στεριώσεις ολόκληρη θρησκεία στα ελάχιστα λόγια κάποιου φιλοσόφου που άλλοι μετέφεραν σύμφωνα με τις προτιμήσεις των και είναι αμφιλεγόμενο αν πραγματικά τα είπε ο Ηράκλειτος.»

Μήπως θα πρέπει να παραλληλήσεις αυτό που γράφεις με τα όσα συμβαίνουν στην Καινή Διαθήκη?? Για σκέψου.

Πρώτον δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να έχει κάποιος «χαλκεύσει» τον Ηράκλειτο. Κανένας απολύτως. Επίσης, τα λόγια του Ηράκλειτου δεν είναι εδραίωση μιας θρησκείας αλλά φιλοσοφικά κατηγορήματα.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

dimitris2:
«Γιατί το βλέπεις σώνει και καλά Ηράκλειτο με φωτιές να δυναμώνουν και να σβήνουν και όχι με νερό σαν γέννεση του κόσμου κατά άλλους φιλοσόφους που είναι το αντιθετο της φωτιάς ?»

Μα, το ίδιο είναι!! Για τον ένα νερό, για τον άλλο φωτιά. Που είναι η διαφορά?

Το θέμα είναι ότι Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΔΙΔΕ «ΧΡΩΜΑ» ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΑΡΚΤΟ, ΕΔΙΔΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΕΛΑΜΒΑΝΑΝ ΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥΣ.

Αυτό σημαίνει φίλτατε Ενοθεϊσμός. Αυτός και ο λόγος που μπορεί κάλλιστα να είναι η πρωταρχική ουσία νερό ή φωτιά. Είναι ένα και το αυτό!

dimitris2:
«Ο Ηράκλειτος πέθανε στα γέλια και όταν διάβασε για πρώτη του φορά Ομηρο, και είπε "ο άνθρωπος αυτός είναι για σφαλιάρες".»

Εδάφιο και στίχο παρακαλώ.

Ταυτόχρονα, να πούμε ότι ο μεν Όμηρος υπήρξε ποιητής ο δε Ηράκλειτος φιλόσοφος Ενιστής Οντολόγος. Απολύτως φυσική η διαφωνία με άλλα λόγια...

Σκέψου τι θα έλεγε για τις χριστιανικές απόψεις περί «ενσάρκωσης του θεού» δηλαδή!!!

dimitris2:
«Αν συμφωνείς με τον Ηράκλειτο ..»

Φυσικά και συμφωνώ.

dimitris2:
«Ο Αιστάιν ήταν χριστιανός και όχι παγανιστής.»

Θέλεις να δούμε τι είδους «θεό» αντιλαμβάνονταν ο Αινστάιν??? Είσαι σίγουρος?

dimitris2:
«Ενώ σήμερα ο παγανισμός δηλώνει επίσημα ότι δόγμα του είναι "έν το παν" που είναι και δόγμα του σατανισμού..»

Οι αρλούμπες περί «Σατανισμού» είναι αποκλειστικά δικές σας επινοήσεις. Το τι δημιούργησε ο ιουδαϊσμός στην Ανατολή και φροντίσατε ΕΣΕΙΣ ώστε να εξαπλωθεί σαν εσχατολογική λαίλαπα ανα τον κόσμο, δεν έχει καμία σχέση με το ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ των Ιώνων Ενιστών του λαμπρού Ελληνικού πολιτισμού.

dimitris2:
«ΠΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
καλό είναι.
ΠΙΣΤΗ ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
καλο είναι
ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ
όχι.»

Κανένα μαντρί δεν είναι καλό. Όποια φωνή και να έχει....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 01:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ότι δεν ταυτίζονται οι ιδέες μου με την εσχατολογική άποψη του ιουδαιοχριστιανισμού, είναι πασιφανές θα έλεγα. Τώρα, για τι είδους «χαρτογράφηση» μιλάς, με αφήνει αδιάφορο....



Δεν είπα οτι ταυτίζονται οι ιδέες σου με το χριστιανισμό.
Καταλαβαίνει ο καθένας τι είπα.
quote:

dimitris2:
«Το βιβλίο Ηλιάδες του Αισχύλου δεν υπάρχει. Υπάρχουν μερικές αναφορές σε αυτό από αρχαίους αλλά συ που το βρήκες?...»

Πολλά δίστιχα απομεινάρια, θα τα βρεις σε διάφορους συγγραφείς. Δεν είναι κάτι καινούργιο, είναι ευρέως γνωστό. Θα κοιτάξω τις σημειώσεις μου, δεν είναι και λίγες...



Χαλαρά , δεν επίγει.
quote:

dimitris2:
«Ο Ηράκλειτος δεν έγραψε, άλλοι έγραψαν για το τι είπε και αυτά είναι ελάχιστα.»

Και ο Ιησούς δεν έγραψε τίποτα, και οι άλλοι που έγραψαν για εκείνον τα έκαναν χάλια. Και λοιπόν?



Για τον ιησού έγραφαν ταυτόχρονα 3 μάρτυρες και ένας που τα άκουσε από άλλον.
Τα λόγια όμως του Ηράκλειτου μεταφέρθηκαν εκ παραδόσεως.
quote:

dimitris2:
«Δεν μπορείς αγαπητέ να στεριώσεις ολόκληρη θρησκεία στα ελάχιστα λόγια κάποιου φιλοσόφου που άλλοι μετέφεραν σύμφωνα με τις προτιμήσεις των και είναι αμφιλεγόμενο αν πραγματικά τα είπε ο Ηράκλειτος.»

Μήπως θα πρέπει να παραλληλήσεις αυτό που γράφεις με τα όσα συμβαίνουν στην Καινή Διαθήκη?? Για σκέψου.

Πρώτον δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να έχει κάποιος «χαλκεύσει» τον Ηράκλειτο. Κανένας απολύτως. Επίσης, τα λόγια του Ηράκλειτου δεν είναι εδραίωση μιας θρησκείας αλλά φιλοσοφικά κατηγορήματα.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.



Χαίρομαι που το αναφέρεις.
Το επεσήμανα κι εγώ από την αρχή ότι άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.
Ετσι, δεν μπορείς να μας δείξεις ότι η αρχαία θρησκεία πίστευε στα λόγια ου Ηράκλειτου αν και δεν θεωρείτο θρήσκος ή μαλλον το αντίθετο.
Ο Πλούταρχος για παράδειγμα ήταν ιερωμένος και εκφέρει γνώμη για τη θρησκεία.
Δεν μπορείς να αγνοήσεις τον πλούταρχο πιστό ιερέα των Δελφών και να μας εξηγήσεις τι έλεγαν οι φιλόσοφοι περί θρησκείας.
Και ο Πλούταρχος δεν μίλησε ποτέ για το "εν το παν" αλλά αντίθετα για θεό.
dimitris2:
«Γιατί το βλέπεις σώνει και καλά Ηράκλειτο με φωτιές να δυναμώνουν και να σβήνουν και όχι με νερό σαν γέννεση του κόσμου κατά άλλους φιλοσόφους που είναι το αντιθετο της φωτιάς ?»

Μα, το ίδιο είναι!! Για τον ένα νερό, για τον άλλο φωτιά. Που είναι η διαφορά?



Το ίδιο είναι το νερό με τη φωτιά σαν γεννεσιουργή αιτία?
ήμαρτον.
quote:

Το θέμα είναι ότι Η ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΔΙΔΕ «ΧΡΩΜΑ» ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΑΡΚΤΟ, ΕΔΙΔΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΕΛΑΜΒΑΝΑΝ ΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥΣ.

Αυτό σημαίνει φίλτατε Ενοθεϊσμός. Αυτός και ο λόγος που μπορεί κάλλιστα να είναι η πρωταρχική ουσία νερό ή φωτιά. Είναι ένα και το αυτό!



Για σένα. Για τους αρχαίους σοφούς δεν ήταν ένα και το αυτό και γιαυτό το λόγο είχαν αντιπαραθέσεις. Αρα δεν ήσαν και ενοθειστές.
Τώρα πως οι νέοι έλληνες βγήκαν σοφότεροι των σοφοτέρων της αρχαιότητας είναι ένας γρύφος για το Δία.
quote:

dimitris2:
«Ο Ηράκλειτος πέθανε στα γέλια και όταν διάβασε για πρώτη του φορά Ομηρο, και είπε "ο άνθρωπος αυτός είναι για σφαλιάρες".»

Εδάφιο και στίχο παρακαλώ.

Ταυτόχρονα, να πούμε ότι ο μεν Όμηρος υπήρξε ποιητής ο δε Ηράκλειτος φιλόσοφος Ενιστής Οντολόγος. Απολύτως φυσική η διαφωνία με άλλα λόγια...



Θα σου υποδείξω εδάφιο είναι νομίζω του Λαέτριου.
Αλλά παρόλα αυτα δε σημαίνει ότι αν είσαι φιλόσοφος δεν μπορείς να κατανοήσεις τον Ομηρο.
Ο πλάτων και άλλοι συγγραφείς κάνουν χιλιάδες αναφορές στον όμηρο και του βγάζουν το καπέλο.
Τον τιμούν αν και φιλόσοφοι, ενιστές ή μη.
quote:

Σκέψου τι θα έλεγε για τις χριστιανικές απόψεις περί «ενσάρκωσης του θεού» δηλαδή!!!


Θα συμφωνούσε.

quote:

dimitris2:
«Ο Αιστάιν ήταν χριστιανός και όχι παγανιστής.»

Θέλεις να δούμε τι είδους «θεό» αντιλαμβάνονταν ο Αινστάιν??? Είσαι σίγουρος?



Καλό θα ήταν.

quote:

dimitris2:
«Ενώ σήμερα ο παγανισμός δηλώνει επίσημα ότι δόγμα του είναι "έν το παν" που είναι και δόγμα του σατανισμού..»

Οι αρλούμπες περί «Σατανισμού» είναι αποκλειστικά δικές σας επινοήσεις. Το τι δημιούργησε ο ιουδαϊσμός στην Ανατολή και φροντίσατε ΕΣΕΙΣ ώστε να εξαπλωθεί σαν εσχατολογική λαίλαπα ανα τον κόσμο, δεν έχει καμία σχέση με το ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ των Ιώνων Ενιστών του λαμπρού Ελληνικού πολιτισμού.
[/quote]
Σατανισμό δεν λέμε κάποια εταιρεία που αρέσκεται σε αυτόν τον τίτλο.
Μιλάμε για τελετουργικά ανισόρροπων ατόμων που θέλουν για κάποιο λόγο να κάνουν κακό.
Πολύ προ Χριστού στην ελλάδα, στην περσία και αλλού είχαμε τελετουργικά ανθρωποθυσιών.
Δεεν τα έφερε ο Χριστιανισμός αυτά, απλά ο χριστιανισμός είπε ότι αυτά είναι του διαβόλου και διαχώρισε τη θέση του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 15:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Χαλαρά , δεν επίγει.»

Να σαι καλά!

dimitris2:
«Για τον ιησού έγραφαν ταυτόχρονα 3 μάρτυρες και ένας που τα άκουσε από άλλον. Τα λόγια όμως του Ηράκλειτου μεταφέρθηκαν εκ παραδόσεως.»

Οι «μάρτυρες» που λες, είναι ένας αναπόδεικτος μύθος. ΠΟΙΟΣ άλλος γώριζε τους «μάρτυρες» φίλτατε? Με άλλα λόγια, εσείς τα λέτε εσείς τα πιστεύετε...

Τα λόγια του Ηράκλειτου αντίθετα, μεταφέρθηκαν απο ιστοριογράφους της φιλοσοφίας, όπως ο Διαγένης Λαέρτιος. Επίσης, τα λόγια και κείμενα ενός Ηράκλειτου κανείς δεν είχε λόγο να παραποιήσει, ενώ τα λόγια ενός υποψήφιου θεού πάμπολλοι. Και κυρίως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι!

Με αντιλαμβάνεσαι θαρρώ.

dimitris2:
«Δεν μπορείς να αγνοήσεις τον πλούταρχο πιστό ιερέα των Δελφών και να μας εξηγήσεις τι έλεγαν οι φιλόσοφοι περί θρησκείας..»

Πουθενά και κανείς γραφιάς της αρχαιότητας δεν ταυτίζεται με τον Ιουδαϊκό Μονοθεϊσμό, έναν εκ των πραγμάτων αυταρχικό και μισαλλόδοξο προσωπικό θεό. Είτε λέγεται Πλούταρχος είτε Ηράκλειτος, καμία σχέση δεν έχει η έννοια αυτού του «θεού» με τον θεό που υιοθετεί ο ιουδαϊσμός, και κατ επέκταση μετέπειτα το παρακλάδι του λεγόμενου χριστιανισμού.

Ο θεός των Εβραίων, και μετέπειτα θεός των χριστιανών, αποκαλύπτεται μέσα στην ιστορία και όχι μέσα στις ιδέες, όπως στους Έλληνες φιλοσόφους και ποιητές. Η ιστορία της Αγίας Γραφής είναι μια κίνηση ΠΡΟΣ ένα απόλυτο σκοπό που έχει τεθεί απο τον θεό, δηλαδή μια εσχατολογία, ο περί εσχάτων λόγος για τον τελικό σκοπό της ιστορίας.

Με άλλα λόγια, δυο διαφορετικοί κόσμοι, οι οποίοι το μόνο κοινό που έχουν είναι η χρήση των ίδιων λέξεων. Επομένως, άδικα μην προσπαθείς να οικιοποιηθείς την Ελληνική έννοια του Άγνωστου Θείου.

Ωστόσο, και μιας και ανέφερες τον Πλούταρχο, μπορούμε στα λόγια του να δούμε ότι ακόμα και η θεώρηση του Τρισυπόστατου Θείου είναι γνωστή στην αρχαιότητα, απλά μεταφέρεται με ΕΝΔΟΚΟΣΜΙΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ και όχι με εσχατολογικούς παραλογισμούς: «Η δε κρείπων και θειοτέρα φύσις εκ τριών εστί, του νοητού και της υλης και του εκ τούτων, ον Κόσμον Ελληνες ονομάζουσιν».

Άρα φίλτατε, βλέπουμε ότι απλά ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΜΟΙΑΖΟΥΝ, όμως σε τίποτα απολύτως το εννοιολογικό περιεχόμενο!

dimitris2:
«Το ίδιο είναι το νερό με τη φωτιά σαν γεννεσιουργή αιτία?
ήμαρτον.»

Σου είπα ότι πρόκειται για φιλοσοφικά κατηγορήματα και όχι για....διακύρηξη επιστημονικού συνεδρίου!! Τόσο δύσκολο σου είναι?

dimitris2:
«Για σένα. Για τους αρχαίους σοφούς δεν ήταν ένα και το αυτό και γιαυτό το λόγο είχαν αντιπαραθέσεις. Αρα δεν ήσαν και ενοθειστές.»

Σαφέστατα και ήταν Ενοθεϊστές, πράγμα που το αποδεικνύει και η παντελή έλλειψη θρησκευτικής μισαλλοδοξίας έναντι άλλων λαών και θεοτήτων, κάτι που ιστορικά υπήρξε αδύνατο σε έναν λαό που είχε Μονοθεϊστική αντίληψη.

Ο Μονοθεϊσμός δεν δέχεται την ύπαρξη άλλης θεότητας. Η Ενοθεϊστική αντίληψη του Κόσμου επιτρέπει να υπάρχουν και άλλες θεότητες, άπειρες στον αριθμό, καθώς όλα θεωρούνται ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ και όχι «ψευτοθεοί», «είδωλα» και άλλα μισαλλόδοξα και ρατσιστικά. Αυτός και ο λόγος για το ότι ο Μ.Αλέξανδρος τίμησε με θυσίες τις θεότητες των λαών που κατέκτησε, διότι εάν είχε Μονοθεϊστική αντίληψη όχι μόνο δεν θα έκαμνε θυσίες σε άλλες θεότητες αλλά και θα κατέστρεφε οτιδήποτε «ειδωλολατρικό» έβρισκε μπροστά του.

Ότι έκαναν οι Ιουδαίοι, και αργότερα οι Χριστιανοί για παράδειγμα.

Σε απλά ελληνικά: ο Μονοθεϊσμός είναι προϊόν του ιουδαϊσμού.

dimitris2:
«Θα συμφωνούσε.»

Ο Ηράκλειτος θα συμφωνούσε με.....έναν ΕΞΩΚΟΣΜΙΟ ΘΕΟ, με έναν Θεό που....θα κρίνει νεκρούς και ζωντανούς (!), έναν Θεό που....ήρθε λέει με σάρκα (!) για να κάνει κάπως καλύτερα όσα δεν μπόρεσε ως πνεύμα άυλο??

Πάντως δεν λέω, το θράσος σας δεν έχει όρια!!

Για τον Αριστοτέλη π.χ. δεν είναι μόνο ο «Θεός» Αιώνιος: είναι και ο Κόσμος Άναρχος και Αιώνιος. Οι Αβρααμικές θρησκείες, όπως και ο Ιουδαιοχριστιανισμός, δέχονται την δημιουργία εκ του μηδενός. Μία θέση που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Επίσης, ο «θεός» των Ελλήνων δεν έχει κανενός είδους παντοδυναμία.

Πάμε όμως να δούμε τι είπε ο ΕΝΙΣΤΗΣ-ΠΑΝΘΕΪΣΤΗΣ Ηράκλειτος για τον «δημιουργό» αυτού του κόσμου:

«Τι εστί Θεός? Άνθρωπος αθάνατος.»
«Τι εστί άνθρωπος? Θεός θνητός.»

Ο κόσμος για τον Ηράκλειτο είναι ΑΥΘΥΠΟΣΤΑΤΟΣ, ΑΧΡΟΝΟΣ, και ΑΦΘΑΡΤΟΣ. Μία πύρινη (ενεργειακή!) ουσία και δύναμη που πειθαρχεί στη νομοτέλεια και μετασχηματίζεται συνεχώς.

Και για να μην…..καείς (!) σε καμιά από τις φωτιές που ανάβει ο Ηράκλειτος φίλτατε Δημήτρη, ας δώσουμε στους αναγνώστες μας ολοκληρωμένη την ΑΙΘΡΙΑ σκέψη αυτού του Σοφού Εφέσιου:

«Κόσμον τόνδε, τον αυτόν απάντων ούτε τις Θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ’ήν αεί και έστιν και έσται πυρ αείζωον απτόμενον μέτρα και αποσβεννύμενον μέτρα»

Δηλαδή: Τον κόσμο αυτόν που είναι ο ίδιος για όλους (και ο ίδιος παντού στην ατομική του σύσταση) ούτε κάποιος Θεός ούτε άνθρωπος τον έκανε, αλλά υπήρχε πάντα ως άχρονος και αυθυπόστατος, και θα υπάρχει πάντα ως ενεργειακή φωτιά, που πάντα θα γεννά ζωή και που θα πειθαρχώντας στη νομοτέλεια της θα μετασχηματίζεται συνεχώς κατά χρονικά διαστήματα)

Αυτά προς το παρόν αγαπητέ συνοδοιπόρε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 22:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Οι Αβρααμικές θρησκείες, όπως και ο Ιουδαιοχριστιανισμός, δέχονται την δημιουργία εκ του μηδενός. Μία θέση που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Επίσης, ο «θεός» των Ελλήνων δεν έχει κανενός είδους παντοδυναμία.
--------------------------------------------------------------
O χριστιανισμός αγαπητέ δεν συνάντησε μια τάχα «αγνή» ελληνική θρησκεία, αλλά ένα απερίγραπτο θρησκευτικό χάος. Κυρίαρχη θρησκεία τότε ήταν ο Περσικός Μηθραισμός, ο Αιγυπτιακός Σεραπισμός, και η λατρεία των Ρωμαίων αυτοκρατόρων, για χάρη των οποίων οι πρόγονοί μας ανήγειραν υπέρλαμπρους ναούς και υπέροχα λατρευτικά αγάλματα.
Επίσης είχαν περιπέσει σε κάθε μορφής δεισιδαιμονίες, αστρολογίες και προλήψεις.
Με αυτές τις θρησκείες πολέμησε και ευτυχώς νίκησε, εκχριστιάνισε τους Έλληνες και Εξελληνίσθηκε.
Επίσης απηνώς συγκρούσθηκε με τον Ιουδαϊσμό από τον οποίο απογαλακτίσθηκε νωρίς. Αυτό που αποκαλείς «Ιουδαιοχριστιανισμός» θεωρήθηκε αίρεση, κάτι σαν τους μάρτυρες του Ιεχωβά.
Όπως δε πολύ σωστά υπαινίσσεσαι την έννοια της τριαδικότητας του θεού μόνο οι Έλληνες πατέρες της Εκκλησίας θα μπορούσαν να υιοθετήσουν, και υποστηρίξουν.
Τους Έλληνες σοφούς (Αριστοτέλη, Πλάτωνα, Όμηρο, Πυθαγόρα και άλλους), τους τοποθέτησε στους νάρθηκες των εκκλησιών, μαζί με τον Χριστό, τους Αποστόλους και τους Αγίους.


Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2006, 16:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«O χριστιανισμός αγαπητέ δεν συνάντησε μια τάχα «αγνή» ελληνική θρησκεία, αλλά ένα απερίγραπτο θρησκευτικό χάος.»

Και λοιπόν? Για ποιό λόγο θα πρέπει να είναι κακό το «χάος» που λες (περί πολυφωνίας πρόκειται στην πραγματικότητα..) και να είναι καλή η θρησκεία του ιουδαιοχριστιανισμού?

Δεν το κατάλαβα!

symbol:
«Κυρίαρχη θρησκεία τότε ήταν ο Περσικός Μηθραισμός, ο Αιγυπτιακός Σεραπισμός, και η λατρεία των Ρωμαίων αυτοκρατόρων, για χάρη των οποίων οι πρόγονοί μας ανήγειραν υπέρλαμπρους ναούς και υπέροχα λατρευτικά αγάλματα.»

Γνωρίζεις να μας υποδείξεις κανένα μνημείο του Μίθρα στην Αθήνα? Γνωρίζεις να μας υποδείξεις κάποιο μουσείο της ελλάδας που να έχει γλυπτά του Μίθρα? Μήπως γνωρίζεις να μας πεις οι θεότητες των Ρωμαίων εάν είχαν την καταγωγή τους απο το ελληνικό πάνθεο?

Λάθος σου τα έμαθαν φίλτατε....

symbol:
«Επίσης είχαν περιπέσει σε κάθε μορφής δεισιδαιμονίες, αστρολογίες και προλήψεις.»

Ψεύδος ασύστολο.

Καμία άλλη θρησκεία δεν περιείχε περισσότερη δεισιδαιμονία και προπάντων μισαλλοδοξία έναντι άλλων θρησκειών, απο ότι ο ιουδαϊσμός/χριστιανισμός.

Ολάκερη η ζωή του ανθρώπου, είναι κατα τον χριστιανισμό ένα μοιρολατρικό έργο στα χέρια του Θεού-Γιαχβέ, και επομένως οι προλήψεις και η Σατανοφοβία αποτελούν κύρια συστατικά αυτής της Ασιατικής θρησκείας. Δίχως Σατανά, δίχως φόβο Δευτέρας Παρουσίας, δίχως Κόλαση και διαβόλους με κέρατα, δεν υφίσταται η χριστιανική κοσμοθεωρία.

Μήπως θέλεις να διαβάσουμε μαζί το βιβλιαράκι της ΧΡΥΣΟΠΗΓΗΣ (βασικού εκδοτικού οίκου της ορθόδοξης εκκλησίας) με τίτλο «ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΓΙΑ!»? Μήπως θέλεις να δούμε τι ρόλο παίζει ο Διάβολος μέσα στην Καινή Διαθήκη αλλά και στην ζωή του Ιησού?

Μιλάς εσύ για δεισιδαιμονία και προλήψεις? Δεν ντρέπεσαι καθόλου?

symbol:
«Με αυτές τις θρησκείες πολέμησε και ευτυχώς νίκησε, εκχριστιάνισε τους Έλληνες και Εξελληνίσθηκε.»

Ο χριστιανισμός δεν «πολέμησε» με καμία θρησκεία, και φυσικά δεν νίκησε καμία θρησκεία. Ο χριστιανισμός έγινε απλά εργαλείο στα χέρια της εξουσίας, εργαλείο...μεταφυσικής ομαδοποίησης, και έτσι αποκλειστικά μέσω της πολιτικής εξουσίας επιβλήθηκε όπου μπόρεσε.

Γιατί δεν «νίκησε» άραγε ο χριστιανισμός στην Κίνα? Γιατί δεν «νίκησε» στο Ισλάμ? Πολύ απλά, διότι εκεί η πολιτική εξουσία είχε άλλες απόψεις για τα εργαλεία της μεταφυσικής ομαδοποίησης (μεταφυσική ομαδοποίηση=θεός).

Επίσης, ΠΟΤΕ δεν εξελληνίστηκε ο χριστιανισμός. Ήταν, είναι και θα παραμένει για όσο θα υπάρχει μια ιουδαϊκή θρησκεία. Όποτε θέλουμε να διαπιστώσουμε εάν κάτι είναι αυθεντικά χριστιανικό, δεν έχουμε παρά να εξετάσουμε την εβραϊκή καταγωγή του.

Όχι την ελληνική, διότι ο ελληνισμός ήταν και είναι ανάθεμα για την Μονοθεϊστική μισαλλοδοξία ενός ιδεοληπτικού μυαλού...

symbol:
«Επίσης απηνώς συγκρούσθηκε με τον Ιουδαϊσμό από τον οποίο απογαλακτίσθηκε νωρίς.»

Δίχως τις ρίζες του, τις ιουδαϊκές, ο χριστιανισμός είναι ένα κενό κέλυφος.

symbol:
«Όπως δε πολύ σωστά υπαινίσσεσαι την έννοια της τριαδικότητας του θεού μόνο οι Έλληνες πατέρες της Εκκλησίας θα μπορούσαν να υιοθετήσουν, και υποστηρίξουν.»

Κάνεις λάθος. Δεν υπαινίσσομαι αυτό.

Η έννοια της Τριαδικότητας, ως φιλοσοφικό κατηγόρημα, όντως ΠΡΟΥΠΗΡΞΕ της χριστιανικής εκκίνησης. Το γεγονός ότι συναντούμε πολλές λατρευτικές πρακτικές ή άλλες οντολογικές αντιλήψεις στον χριστιανισμό, μαρτυρά απλά ότι ο ΣΥΓΚΡΗΤΙΣΜΟΣ έπαιξε τεράστιο ρόλο στην τελική διαμόρφωση αυτής της νέας αίρεσης του αρχέγονου ιουδαϊσμού.

Έτσι, έχουμε για παράδειγμα στις 25 Δεκεμβρίου τα λεγόμενα «Χριστούγεννα», αν και πολύ καλά γνωρίζουμε ότι πρόκειται για την υιοθέτηση της πανάρχαιας εορτής του Μίθρα της Ρώμης (Sol Invictus), καθώς οι χριστιανοί ουδέποτε γιόρταζαν «Χριστούγεννα» και φυσικά, ουδέποτε γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου ο Ιησούς της γνωστής αφήγησης.....

symbol:
«Τους Έλληνες σοφούς (Αριστοτέλη, Πλάτωνα, Όμηρο, Πυθαγόρα και άλλους), τους τοποθέτησε στους νάρθηκες των εκκλησιών, μαζί με τον Χριστό, τους Αποστόλους και τους Αγίους.»

Είναι αλήθεια ότι σε ορισμένες εκκλησίες υπάρχουν απεικονίσεις ελληνων φιλοσόφων, κάτι που είναι μεμονομένο φαινόμενο και σαφέστατα καθαρά πελατειακό κόλπο.

Αυτό προκύπτει απο την τεράστια ΑΠΕΧΘΕΙΑ που τρέφει η χριστιανική εκκλησία για τα έργα αυτών των ελλήνων φιλοσόφων, και βέβαια αρκεί μια ματιά στο ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ώστε να αντιληφθούμε το μίσος που φέρει η χριστιανοσύνη για τη σοφία των ελλήνων.

Φίλτατε, το προσωπείο έχει προ πολλού πέσει....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 15:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Schwabe ΓΙΑ.
ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ 'ΑΛΗΘΕΙΑ', ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ 'ΑΛΗΘΕΙΑ' ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η 'ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ'!
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΑΡΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ 'ΑΛΗΘΕΙΑ' ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ!
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon!

ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΛΕΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ!
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
el.elyon!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 08:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω κάποιο απορία αγαπητέ μου ελ.ελυον,με διαφώτισες πλήρως.Το μόνο που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν ψάχτηκες αρκετά,ώστε να καταλήξεις σε αυτή την αλήθεια.Αν δηλαδή είσαι από τους ανθρώπους που λένε "πίστευε και μή ερεύνα" ή από τους ανθρώπους που λένε "πίστευε και μη,ερεύνα"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 12:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχω κάποιο απορία αγαπητέ μου ελ.ελυον,με διαφώτισες πλήρως.Το μόνο που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν ψάχτηκες αρκετά,ώστε να καταλήξεις σε αυτή την αλήθεια.Αν δηλαδή είσαι από τους ανθρώπους που λένε "πίστευε και μή ερεύνα" ή από τους ανθρώπους που λένε "πίστευε και μη,ερεύνα"...


ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ! ΠΩΣ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΡΕΥΝΩ; ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 12:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε el.elyon :
quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ!

Αυτό που γράφεις παραπάνω είναι λογικό ατόπημα .
Οταν έχεις παραδεχτεί κάτι ώς την μία και μοναδική αλήθεια καμμία έρευνα δεν έχει νόημα .
Ερευνα κάνει μόνο όποιος αμφιβάλλει για κάτι , η δεν γνωρίζει κάτι .
Απλή κοινή λογική .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 13:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Think_Math

Γράφεις:
"Ερευνα κάνει μόνο όποιος αμφιβάλλει για κάτι , η δεν γνωρίζει κάτι .
Απλή κοινή λογική."

Έρευνα κάνει όμως και όποιος θέλει να στηρίξει μία αλήθεια, την οποία διαισθάνεται ότι είναι σωστή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 14:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Έρευνα κάνει όμως και όποιος θέλει να στηρίξει μία αλήθεια, την οποία διαισθάνεται ότι είναι σωστή...

Η έρευνα έχει σαν σκοπό την ανακάλυψη της αλήθειας. Αυτό που περιγράφεις είναι η αναζήτηση για δεκανίκια που θα στηρίξουν μια αλήθεια που εκ προοιμίου ο "ερευνητής" υποτίθεται ότι κατέχει.

Η αλήθεια είναι το αποτέλεσμα της έρευνας και όχι το αντίθετο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 15:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η έρευνα έχει σαν σκοπό την ανακάλυψη της αλήθειας. Αυτό που περιγράφεις είναι η αναζήτηση για δεκανίκια που θα στηρίξουν μια αλήθεια που εκ προοιμίου ο "ερευνητής" υποτίθεται ότι κατέχει.

Η αλήθεια είναι το αποτέλεσμα της έρευνας και όχι το αντίθετο.



Συμφωνώ απολύτως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy