ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 03:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Φίλε μου kost, αν έχεις φορτωθεί με βαρύ κάρμα σε ετούτη την ζωή, τότε σε κάποια άλλη φρόντισες να το αποκτήσεις...
Απ' αυτή την σκοπιά λοιπόν είτε φρόντισες να "ξεπληρώσεις" παλιά χρέη σου είτε όχι!


Σωστός! Σαν να λέμε "έτσι που τα 'κανες βγάλτα πέρα μόνος σου"΄

Φίλε/Φίλη Serenite (Κώστας επι τη ευκαιρία) καταρχήν και η δική μου αντίληψη περί Θεικής Εύνοιας δεν είναι μόνο αυτή που ανέφερα...είναι πιο βαθιά...

διάβασε όμως αυτό που έγραψες

quote:
Θα ήταν κάπως νομίζω να θεωρήσουμε πως ο Θεός έχει κάποιο λόγο στο να επιλέγει και να ευνοεί συγκεκριμένους ανθρώπους, αυτό θα του αφαιρούσε το αξίώμα της δικαιοσύνης, της ισότητας, της μη διάκρισης και της απόλυτης αγάπης για κάθε ον.[/

Προσωπικά πιστεύω πάρα πολύ στις ευνοημένες φύσεις,στους ξεχωριστούς ανθρώπους και,όπως έγραψες και εσύ,πιστεύω ότι αυτές οι φύσεις εάν εκμεταλλευτούν σωστά τα χαρίσματα και την πληθωρική τους φύση μπορούν να ευεργετήσουν πάρα πολλούς (λιγότερο ευνοημένους) συνανθρώπους τους


Όσο για αυτό που έγραψες περί δικαιοσύνης του Θεού και ίσης αγάπης για όλους τους ανθρώπους πιστεύεις ότι στέκει,ρεαλιστικά μιλώντας?

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έρχονται στη ζωή παιδάκια που θα γνωρίσουν όλη την οικογενειακή αγάπη και όλες τις υλικές ανέσεις...


Την ίδια στιγμή όμως γεννιούνται και παιδάκια που το μόνο που θα γνωρίσουν,από την πρώτη στιγμή της ζωής τους,είναι η πείνα,η θλίψη και η στέρηση...

Πιστεύεις λοιπόν πραγματικά ότι ο Θεός είναι "δίκαιος"?


Εγώ δεν το πιστεύω...πιστεύω ότι η Θεία Δύναμη είναι σε πολλά σημεία άδικη,χωρίς αυτό βέβαια να αναιρεί την Πανσοφία της...

Κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται έξυπνοι,κάποιοι άλλοι γεννιούνται ανόητοι...
κάποιοι γεννιούνται πνευματώδεις,κάποιοι γεννιούνται άξεστοι...
Κάποιοι γεννιούνται όμορφοι,κάποιοι γεννιούνται άσχημοι...
Κάποιοι γεννιούνται δυνατοί,κάποιοι γεννιούνται αδύναμοι

Ή όπως έγραφε αυτός ο απίθανος δημιουργός,ο Γουίλιαμ Μπλέικ,"Άλλοι γεννιούνται στο Φως και άλλοι στο Σκοτάδι"...


Προσωπικά πιστεύω πολύ στην Τύχη χωρίς όμως να καταλογίζω σε αυτήν τις εκάστοτε ανοησίες μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 10:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου serenite, λένε πως ο Θεός προτιμά έναν Φωτισμένο άνθρωπο που ενδιαφέρεται για τον συνάνθρωπο του και την Ανθρωπότητα πό έναν Φωτισμένο που δεν το κάνει...

Δεν ξέρω αν ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τον συνάνθρωπο του έχει την εύνοια του Θεού για να έχει καλύψει τα προβλήματα διαβίωσης του.
Ίσως έχει την εύνοια του Θεού για να ανακαλύψει ότι για την διαβίωση του δεν χρειάζονται πάρα πολλά υλικά αγαθά...

Δεν ξέρω λοιπόν αν πράγματι του έρχονται όλα βολικά αυτού του ανθρώπου ή αν μαθαίνει με τον καιρό να γίνεται πιο βολικός και να μαθαίνει να μην θεωρεί τον εαυτό του μόνο ως το κέντρο του κόσμου.
Πόσοι άνθρωποι για παράδειγμα ανησυχούν έντονα για τα δικά τους προβλήματα και μόνο?
Και πόσα προβλήματα τα δημιουργεί ο ίδιος ο νους μας?

quote:
Το να αυτοπαρατηρούμε τα συναισθήματα μας ,η ικανότητα του να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή τι είναι αυτό που σκεφτόμαστε, τι αισθανόμαστε, γιατί δρούμε μ’αυτόν τον τρόπο κι όχι με τον άλλον, γιατί συμπαθούμε αυτό το άτομο και γιατί προτιμάμε να κάνουμε αυτήν την επιλογή κι όχι την άλλη ,ακόμα και το να εκδηλώνεις τα συναισθήματά σου ,τα πιστεύω σου ,χωρίς να φοβάσαι τις αντιδράσεις των γύρω σου .

Φίλε μου elo, αυτός είναι πράγματι ένας πολύ ωφέλιμος τρόπος για να μάθεις λίγο βαθύτερα πως έχει διαμορφωθεί η προσωπικότητα σου, σε τι καλούπια και θεωρήσεις έχει βολευτεί, πως έχει συνηθίσει να εκδηλώνεται, πόσες φορές μένει στις επιφανειακές αφορμές και δεν προχωρά στις βαθύτερες αιτίες κτλ.

Κι ο δρόμος είναι όντως μοναχικός, ίσως πολλές φορές να είναι κι επίπονος γιατί σταδιακά αφήνεις πίσω σου πολλά πράγματα για να αναζητήσεις κάποια άλλα.
Οπότε από κει και πέρα επιλέγεις αν θα συνεχίσεις να θυσιάζεις όλα αυτά που θεωρείς κεκτημένα και δεδομένα - άσχετα αν στην ουσία ποτέ δεν ήταν - για να κατακτήσεις αυτά που ανοίγονται μπροστά σου...

quote:
Σωστός! Σαν να λέμε "έτσι που τα 'κανες βγάλτα πέρα μόνος σου"΄

"Όπως στρώνει ο καθένας, κοιμάται!" κτλ κτλ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 19:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αυτή είναι μια δική μου γρήγορη σκέψη περί της εύνοιας του Θεού την οποία η αλήθεια είναι πως δεν έχω επεξεργαστεί αρκετά ώστε να μπορέσω να την εκφράσω με τα σωστά λόγια (αν υπάρχουν τέτοια) αλλά ήθελα όπως και να χει, σωστή ή λάθος, να την μοιραστώ μαζί σας.


Πολύ θετικά έπραξες serenite .
Διαβάζοντας ( την γρήγορη αλλά άκρως βιωματική σκέψη σου), ήταν σαν να έβλεπα τον εαυτό μου στον Καθρέπτη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 20:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ μοναχικός ο δρόμος ,και πάνω από όλα δεν υπάρχει περιστασιακή αλήθεια ,αλλά ένα ερώτημα που πρέπει να κάνουμε στον εαυτό μας ,το πόση δόση αλήθειας μπορεί να αντέξει ο συνάνθρωπος μας ή ακόμα και εμείς οι ίδιοι ;



Αυτό εξαρτάται μόνο από τον τρόπο με τον οποίο θα διαχειριστής την αλήθεια ( σου ) .
Αν έχει σχέση με άτομα γύρω σου και δεν την δέχονται ,υπάρχει πάντοτε ο διαφορετικός τρόπος , για να την προσφέρουμε , η να την εκθέσουμε στο περιβάλλον μας .

Όσο ποιο απλός είναι ο τρόπος συμπεριφοράς μας , τόσο ποιο κοντά είμαστε στην ουσία μας .
Αν αυτήν την νιώθουμε , δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορούμε να μεταφέρουμε στο περιβάλλον μας .
ΑΥΤΗ Η ΟΥΣΙΑ ( του άγνωστου θεού ,θείας δύναμης ) ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ .

Τι νιώθεις ,αισθάνεσαι φίλε μου ,για την παρέα που συγκεντρώθηκε σε αυτό το θέμα ;;;

Εγώ θα γράψω ότι σε νιώθω και συναισθάνομαι αυτόν τον μοναχικό δρόμο που προσπαθείς να περπατήσεις και ότι είναι ο σωστός .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 20:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εγώ δεν το πιστεύω...πιστεύω ότι η Θεία Δύναμη είναι σε πολλά σημεία άδικη,χωρίς αυτό βέβαια να αναιρεί την Πανσοφία της...

Κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται έξυπνοι,κάποιοι άλλοι γεννιούνται ανόητοι...
κάποιοι γεννιούνται πνευματώδεις,κάποιοι γεννιούνται άξεστοι...
Κάποιοι γεννιούνται όμορφοι,κάποιοι γεννιούνται άσχημοι...
Κάποιοι γεννιούνται δυνατοί,κάποιοι γεννιούνται αδύναμοι


Άρα υπάρχει κάποια σκοπιμότητα από την θεία δύναμη ,αυτό αντιλαμβάνομαι από την σκέψη σου .
Αν είναι έτσι τότε ο κάθε θνητός , δεν θα πρέπει να φροντίσει να την ανακαλύψει ;;;

Να γράψω διαφορετικά .
Αν δεν υπήρχανε οι αντιθέσεις , με ποιον τρόπο θα αντιλαμβανόμασταν το όμορφο, άσχημο ,αδύναμο ,πνευματικό, και πολλά άλλα ,υπάρχει άλλος τρόπος ;;;

Το πόσο δίκαιη είναι η θεία δύναμη , φίλε kost μπορεί κανείς να το ανιχνεύσει ,Περισσότερο αποτελεσματικά με την πίστη και όχι με την λογική .
Αυτήν την άποψη έχω διαμορφώσει ,μέχρι και αυτήν την στιγμή , που εναποθέτω τις σκέψεις μου στις ψυχές ( εύχομαι ) όλων σας .

quote:

Προσωπικά πιστεύω πολύ στην Τύχη χωρίς όμως να καταλογίζω σε αυτήν τις εκάστοτε ανοησίες μου...


Γράψε αν θέλεις , τι αντιλαμβάνεσαι ως τύχη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 03:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Άρα υπάρχει κάποια σκοπιμότητα από την θεία δύναμη ,αυτό αντιλαμβάνομαι από την σκέψη σου .
Αν είναι έτσι τότε ο κάθε θνητός , δεν θα πρέπει να φροντίσει να την ανακαλύψει ;;;



Ναι φίλε alpha-omega,σίγουρα πιστεύω ότι υπάρχει κάποια σκοπιμότητα...ωστόσο είναι πάρα πολύ δύσκολο να κατανοήσουμε την ειδικότερη και γενικότερη σκοπιμότητα που εξυπηρετούμε...είναι σχεδόν αδύνατο να συντονιστούμε με τις Βουλές της Θείας Πρόνοιας...

Παρόλο,βλέπεις,που δεν είμαι και ο φανατικότερος αναγνώστης των διαφόρων "θεόπνευστων" κειμένων συμφωνώ ότι "Οι Βουλές του Κυρίου" είναι όντως άγνωστες σ'εμάς.


Λες ότι

quote:
Το πόσο δίκαιη είναι η θεία δύναμη , φίλε kost μπορεί κανείς να το ανιχνεύσει ,Περισσότερο αποτελεσματικά με την πίστη και όχι με την λογική [quote]


Αναφέρεσαι στην Πίστη,άρα αναφέρεσαι στο Συναίσθημα,το οποίο αντιπαραβάλλεις στη Λογική...


Εγώ πιστεύω ότι η Λογική,η ψυχρή Λογική,είναι σε θέση να κατανοήσει ένα μικρό μέρος της Θεικής Πρόνοιας,είναι σε θέση να καταλάβει κάτι από την υπέροχη αλλά και άγρια Σοφία του Δημιουργού.


Το συναίσθημα,όμως,δεν ξέρω κατά πόσο είναι σε θέση να την αντιληφθεί...ειδικά την άγρια πλευρά του Θεικού Νου.

Ας υποθέσουμε ότι η Σκοπιμότητα του Κυρίου φροντίζει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,όπως κι αν ορίζεται αυτό...

Θα σου θυμίσω ένα απόσπασμα της "Φόνισσας" του Παπαδιαμάντη.

Η μάνα έχει χάσει το νεογέννητο παιδί της...


Ένα βράδυ της παρουσιάζεται Άγγελος Κυρίου και της αποκαλύπτει ότι το παιδί της εάν ζούσε θα γινόταν ένα κτήνος,ένας αιμοσταγής δολοφόνος...

Πιστεύεις ότι αυτό είναι αρκετό να παρηγορήσει τη μάνα?

Εγώ πιστεύω πως όταν αντικρύζουμε τις διάφορες αδικίες που συμβαίνουν στον Κόσμο το συναίσθημα μας πνίγει και είναι αδύνατον να αποδεχτούμε ότι αυτό που έγινε έπρεπε να γίνει...


[quote] Γράψε αν θέλεις , τι αντιλαμβάνεσαι ως τύχη .


Τύχη είναι να γεννηθείς με υγιή και όχι "πειραγμένα" γονίδια...


Τύχη είναι να γεννηθείς σε μία χώρα,σαν τη δική μας,που(παρόλα τα στραβά της),έχεις ελευθερία σκέψης,απόψεων και λόγου


Τύχη είναι να μεγαλώσεις σε ένα περιβάλλον που θα ευνοήσει τη μόρφωση και,γενικά,την πνευματική σου ανέλιξη...


θα σου δώσω ένα παράδειγμα


Χιλιάδες είναι οι άνθρωποι από όλες τις εποχές που γεννήθηκαν με το θεικό ταλέντο του Μότσαρτ.


Όμως μόνο ο Μότσαρτ είχε την Τύχη να γεννηθεί στην κατάλληλη χρονική στιγμή,στον κατάλληλο τόπο και,γενικά, στις κατάλληλες συνθήκες που ευνοήσαν ώστε το εκπληκτικό ταλέντο του να εκδηλωθεί και να καλλιεργηθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 04:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να με συμπαθάτε φίλοι μου αλλά η ώρα είναι περασμένη και τα έκανα μαντάρα στο προηγούμενο μήνυμα...


Πάμε πάλι από την αρχή...


quote:
Άρα υπάρχει κάποια σκοπιμότητα από την θεία δύναμη ,αυτό αντιλαμβάνομαι από την σκέψη σου .
Αν είναι έτσι τότε ο κάθε θνητός , δεν θα πρέπει να φροντίσει να την ανακαλύψει ;;;


Ναι φίλε alpha-omega,σίγουρα πιστεύω ότι υπάρχει κάποια σκοπιμότητα...ωστόσο είναι πάρα πολύ δύσκολο να κατανοήσουμε την ειδικότερη και γενικότερη σκοπιμότητα που εξυπηρετούμε...είναι σχεδόν αδύνατο να συντονιστούμε με τις Βουλές της Θείας Πρόνοιας...


Παρόλο,βλέπεις,που δεν είμαι και ο φανατικότερος αναγνώστης των διαφόρων "θεόπνευστων" κειμένων συμφωνώ ότι "Οι Βουλές του Κυρίου" είναι όντως άγνωστες σ'εμάς.


Λες ότι

quote:
Το πόσο δίκαιη είναι η θεία δύναμη , φίλε kost μπορεί κανείς να το ανιχνεύσει ,Περισσότερο αποτελεσματικά με την πίστη και όχι με την λογική .


Αναφέρεσαι στην Πίστη,άρα αναφέρεσαι στο Συναίσθημα,το οποίο ορθώς αντιπαραβάλλεις στη Λογική...

Εγώ θεωρώ ότι η Λογική,η ψυχρή Λογική,είναι σε θέση να κατανοήσει ένα μικρό μέρος της Θεικής Πρόνοιας,είναι σε θέση να καταλάβει κάτι από την υπέροχη αλλά και άγρια Σοφία του Δημιουργού.

Το συναίσθημα,όμως,δεν ξέρω κατά πόσο είναι σε θέση να την αντιληφθεί...ειδικά την άγρια-ψυχρή πλευρά του Θεικού Νου.

Ας υποθέσουμε ότι η Σκοπιμότητα του Κυρίου φροντίζει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,όπως κι αν ορίζεται αυτό...

Θα σου θυμίσω ένα απόσπασμα της "Φόνισσας" του Παπαδιαμάντη.

Η μάνα έχει χάσει το νεογέννητο παιδί της...

Ένα βράδυ της παρουσιάζεται Άγγελος Κυρίου και της αποκαλύπτει ότι το παιδί της εάν ζούσε θα γινόταν ένα κτήνος,ένας αιμοσταγής δολοφόνος...


Πιστεύεις ότι αυτό είναι αρκετό να παρηγορήσει τη μάνα?


Εγώ πιστεύω πως όταν αντικρύζουμε τις διάφορες αδικίες που συμβαίνουν στον Κόσμο το συναίσθημα μας πνίγει και είναι αδύνατον να αποδεχτούμε ότι αυτό που έγινε έπρεπε να γίνει...


quote:
Γράψε αν θέλεις , τι αντιλαμβάνεσαι ως τύχη .

Τύχη είναι να γεννηθείς με υγιή και όχι "πειραγμένα" γονίδια...


Τύχη είναι να γεννηθείς σε μία χώρα,σαν τη δική μας,που(παρόλα τα στραβά της),έχεις ελευθερία σκέψης,απόψεων και λόγου


Τύχη είναι να μεγαλώσεις σε ένα περιβάλλον που θα ευνοήσει τη μόρφωση και,γενικά,την πνευματική σου ανέλιξη...


θα σου δώσω ένα παράδειγμα

Χιλιάδες είναι οι άνθρωποι από όλες τις εποχές που γεννήθηκαν με το θεικό ταλέντο του Μότσαρτ.


Όμως μόνο ο Μότσαρτ είχε την Τύχη να γεννηθεί στην κατάλληλη χρονική στιγμή,στον κατάλληλο τόπο και,γενικά, στις κατάλληλες συνθήκες που ευνοήσαν ώστε το εκπληκτικό ταλέντο του να εκδηλωθεί και να καλλιεργηθεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 12:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναφέρεσαι στην Πίστη,άρα αναφέρεσαι στο Συναίσθημα,το οποίο ορθώς αντιπαραβάλλεις στη Λογική...


Ας προσπαθήσουμε να προχωρήσουμε σε μία άλλη μέθοδο εκτίμησης ,αντίληψης ……..


Η διαίσθηση , η αλλιώς έκτη αίσθηση αποτελεί για εμένα , ένα πολύ καλό εργαλείο ανίχνευσης της διαμορφωμένης πίστεώς μου .

quote:

Εγώ πιστεύω πως όταν αντικρύζουμε τις διάφορες αδικίες που συμβαίνουν στον Κόσμο το συναίσθημα μας πνίγει και είναι αδύνατον να αποδεχτούμε ότι αυτό που έγινε έπρεπε να γίνει...

Αν προσπαθήσουμε να συγκρίνουμε τις αδικίες , που θα μπορούσανε να έχουνε ως αφετηρία την θεία δύναμη , με τις αδικίες που κάποιοι συνάνθρωποί μας σκοπίμως , συνειδητά και με γνώση όλων των αρνητικών συνεπειών , εφαρμόζουνε στα κοινωνικά οργανωμένα συστήματα , θα πρέπει να παραδεχτούμε , ότι γενικά ο άνθρωπος είναι αυτός , που δεν φοβάται την θεία δύναμη .

Αν όλοι , η έστω η πλειοψηφία των ανθρώπων , είχανε βρει τον τρόπο να σέβονται την θεία δύναμη , δεν θα υπήρχανε οι εγκόσμιες αδικίες στις οποίες αναφέρεσαι ,τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον επικίνδυνα αυξανόμενο βαθμό .

Όποιος θνητός θεωρεί ότι υπάρχει θεία δύναμη , έχει υποχρέωση να την διερευνήσει , μέχρι εκεί που μπορεί να εξελιχτεί η διάνοιά του .
ΑΥΤΗ Η (ηθική υποχρέωση , θα την ονόμαζα ) , δεν ολοκληρώνεται ποτέ ,επειδή ο άνθρωπος εξελίσσεται στον υλικό τομέα ,αλλά όχι στον πνευματικό .
Και δυστυχώς , η εξέλιξη η υλική είναι μη ανατρέψιμη .

Ακόμη και αν στο προσεχές μέλλον υπάρξουνε τέλεια ρομπότ , αυτά θα λειτουργούνε άψογα στον μηχανικό τομέα , αλλά θα υστερούνε στην τεχνητή λογική, με την οποία θα έχουνε εφοδιαστεί από εμάς τους ίδιους .

Αν θεωρήσουμε , ότι η θεία δύναμη υπερτερεί σε αυτόν τον τομέα ( πνευματικό ) ,δεν θα πρέπει να εξασκούμεθα σε αυτόν όσο ποιο συχνά μπορούμε ;;;

Εμείς εδώ η μικρή παρέα που συγκεντρωθήκαμε , κάτω από αυτήν την θεματολογία , αυτό δεν προσπαθούμε ;;;

Να ανιχνεύσουμε , με την αίσθηση ,διαίσθηση , την λογική και την πίστη μας τον :

ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ;;;


Καμιά φορά ξυπνάω το πρωί και πριν ξεκινήσω την εργασία μου , εύχομαι βαθειά από μέσα μου , να βρω έναν κόσμο διαφορετικό , όπου όλοι οι άνθρωποι , θα νιώθουνε ,θα αισθάνονται και θα συμπεριφέρονται στον πλησίον τους , καλύτερα και από τον ίδιο τους τον αδελφό .


Με το εσωτερικό μονοπάτι που ακόμη συνεχίζω συνειδητά, διαπιστώνω ότι αφού άλλαξα εγώ και μπορώ να το εφαρμόσω ( δυστυχώς όχι πάντοτε ) , θα μπορούσε θεωρητικά και οποιοσδήποτε συνάνθρωπός μου .

Για τον λόγω αυτόν ,δίνω μεγάλη σημασία στην βιωματική εσωτερική πορεία .
Δηλαδή την εσωτερική ανάγκη που νιώθουμε όλοι για να αγαπήσουμε όλο τον κόσμο ,να την διαμορφώσουμε σε μια καθημερινή προσπάθεια .
Αν βέβαια αυτό φαντάζει υπερβολικό σε κάποιες ψυχές , φταίει μόνον η αδυναμία να πιστέψουμε, ότι ο θεός ευνοεί αυτές τις ψυχές , που το έκαναν σκοπό της ζωής τους και όχι μόνον .
Αν παρατηρήσεις την δική σου προσωπική ζωή, ίσως να ανακαλύψεις ,ότι πίσω από κάποια τυχαία γεγονότα ,ενεργεί η θεία δύναμη ,η κάποιος άγνωστος θεός .


Το κάρμα στο οποίο αναφέρθηκες , αν κάποιος έχει βαρύ η ελαφρύ , σχετίζεται με την θεία δύναμη και αν κάποιος έχει φορτωθεί βαρύ κάρμα , θα πρέπει να ανακαλύψει τα αίτια σε αυτήν την ζωή , για να μην μεταφερθούνε σε μια άλλη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 01:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Όποιος θνητός θεωρεί ότι υπάρχει θεία δύναμη , έχει υποχρέωση να την διερευνήσει , μέχρι εκεί που μπορεί να εξελιχτεί η διάνοιά του .

Οπωσδήποτε...ποιός όμως πραγματικά θέλει και μπορεί να προχωρήσει μακριά σε αυτή την ουσιατική διερεύνηση? είναι κάτι πολύ δύσκολο αυτό...είναι μονοπάτι δύσβατο...

Και για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα πιστεύω πως ο "Άγνωστος Θεός" των αρχαίων είναι Αυτός τον οποίο δε θα κατανοήσουμε ποτέ διότι βρίσκεται πέρα από οτιδήποτε έχουμε σκεφτεί...και πάνω απ'όλα πέρα από το Καλό και το Κακό...


quote:
Αν παρατηρήσεις την δική σου προσωπική ζωή, ίσως να ανακαλύψεις ,ότι πίσω από κάποια τυχαία γεγονότα ,ενεργεί η θεία δύναμη ,η κάποιος άγνωστος θεός .


Είναι αλήθεια,αυτή την υπερβατική ενέργεια την έχω νιώσει...

Συμβαίνει,όμως,και το άλλο μερικές φορές,να παρερμηνεύουμε κάποια γεγονότα ως μη-τυχαία ενώ είναι όντως τυχαία...


Αυτό πιστεύω οφείλεται στον εγωισμό μας που μας κάνει να πιστεύουμε ότι ο Θεός ασχολείται διαρκώς μαζί μας

quote:
Καμιά φορά ξυπνάω το πρωί και πριν ξεκινήσω την εργασία μου , εύχομαι βαθειά από μέσα μου , να βρω έναν κόσμο διαφορετικό , όπου όλοι οι άνθρωποι , θα νιώθουνε ,θα αισθάνονται και θα συμπεριφέρονται στον πλησίον τους , καλύτερα και από τον ίδιο τους τον αδελφό .

Πολύ όμορφη αυτή η ευχή φίλε...η ειλικρινής ευγένεια και καλοσύνη είναι πολύ σημαντικές αρετές και μακάρι να τις διέθεταν όλοι οι άνθρωποι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 12:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπωσδήποτε...ποιός όμως πραγματικά θέλει και μπορεί να προχωρήσει μακριά σε αυτή την ουσιατική διερεύνηση? είναι κάτι πολύ δύσκολο αυτό...είναι μονοπάτι δύσβατο...


Το μπορεί όποιος το θέλει .
Σε προηγούμενο μήνυμα σου έγραψες :

quote:

kάθε άτομο κρύβει μέσα του ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ.
Το έχει πει ο Νίτσε...και συμφωνώ απολύτως.....


Μακριά στην διερεύνηση έφτασαν ήδη όσοι γνωρίζουνε γιατί υπάρχουνε και επενδύουνε όλη την ψυχική τους δύναμη , προς αυτόν τον σκοπό .

Αν το επιθυμείς , θα αναφέρω μερικά συγκεκριμένα παραδείγματα ?


Το ότι υπάρχουνε αυτά τα άτομα , είμαι σίγουρος , για τον αριθμό δεν είμαι σίγουρος ,( πόσα είναι ) αλλά και δεν με απασχολεί γιατί δεν ασχολούμαι σοβαρά με στατιστικά στοιχεία .


Να θεωρήσω με αυτήν την απάντησή σου , ότι εσύ δεν το θέλεις αρκετά , για να το συνεχίσεις , η μήπως αιτιολογείς με αυτό το επιχείρημα , την αποχή σου ?

Αν δεν σε αντιλήφθηκα και απάντησα λάθος , θα επιθυμούσα να αποθέσεις μια δεύτερη , σκέψη σου .

Έχω την αίσθηση φίλε kost ,ότι ακολουθείς ένα μονοπάτι ( μια κατεύθυνση ) ,που ασχολείται με την εξωτερική επίκτητη γνώση και όχι με το εσωτερικό μονοπάτι της ψυχής σου .

Αν πέφτω έξω , θα επιθυμούσα να μου το γράψεις .

quote:

Και για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα πιστεύω πως ο "Άγνωστος Θεός" των αρχαίων είναι Αυτός τον οποίο δε θα κατανοήσουμε ποτέ διότι βρίσκεται πέρα από οτιδήποτε έχουμε σκεφτεί...και πάνω απ'όλα πέρα από το Καλό και το Κακό...

Σεβαστή η άποψή σου φίλε μου και για τον λόγο αυτόν μόνον δεν θα την σχολιάσω ,εκτός βέβαια και αν επιθυμείς να το πράξω ?.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 13:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πολύ όμορφη αυτή η ευχή φίλε...η ειλικρινής ευγένεια και καλοσύνη είναι πολύ σημαντικές αρετές και μακάρι να τις διέθεταν όλοι οι άνθρωποι


Ευχαριστώ .
Ο λόγος που εύχομαι κάτι τέτοιο βαθειά από μέσα μου , είναι ότι ο άγνωστος θεός ,παρακολουθεί την προσωπική εξέλιξη κάθε θνητού .

Εκτιμώ ότι το πράττει , επειδή είναι υπεύθυνος για την δημιουργία του ανθρώπου και κατά επέκταση και της δικής μου (ασήμαντης ίσως ) υπάρξεως .
Θέλω λοιπόν επειδή το πιστεύω ,να αφιερώσω όλη την ψυχική μου δύναμη , σε κάτι που θα έχει νόημα σε αυτόν τον κόσμο και νόημα έχει για εμένα ,οτιδήποτε μπορείς να φαντασθείς και εσύ φίλε μου , με αγαθή σκέψη .


Ίσως κατορθώσω με αυτόν τον τρόπο να ξεφύγω από ένα πολύ βαρύ κάρμα , που διαισθάνομαι , ότι βαραίνει την ψυχή μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 03:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Αν το επιθυμείς , θα αναφέρω μερικά συγκεκριμένα παραδείγματα ?


quote:

Σεβαστή η άποψή σου φίλε μου και για τον λόγο αυτόν μόνον δεν θα την σχολιάσω ,εκτός βέβαια και αν επιθυμείς να το πράξω ?.


Φίλε μου δε χρειάζεται να με ρωτάς,εξάλλου το θέμα αυτό εσύ το δημιούργησες...και εννοείται πως με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου επί αυτών των θεμάτων...

quote:
Να θεωρήσω με αυτήν την απάντησή σου , ότι εσύ δεν το θέλεις αρκετά , για να το συνεχίσεις , η μήπως αιτιολογείς με αυτό το επιχείρημα , την αποχή σου ?


Τίποτα από τα δύο...βαδίζω σε αυτό το μονοπάτι και γι'αυτό γνωρίζω πολύ καλά πόσο δύσβατο είναι...

quote:
Έχω την αίσθηση φίλε kost ,ότι ακολουθείς ένα μονοπάτι ( μια κατεύθυνση ) ,που ασχολείται με την εξωτερική επίκτητη γνώση και όχι με το εσωτερικό μονοπάτι της ψυχής σου .

Αν πέφτω έξω , θα επιθυμούσα να μου το γράψεις .


Πέφτεις έξω...όχι,όμως,άδικα διότι τα μηνύματά μου ίσως να ακούγονται λίγο κυνικά...

Ωστόσο,για να είμαι ειλικρινής,από μικρό παιδί είμαι ερωτευμένος με τη Γνώση σε όλες τις τις πτυχές,από τις πλέον "εξωτερικές" και "επίκτητες"-όπως αναφέρεις-γνώσεις,μέχρι τις πιο κατάβαθες...

Συμφωνώ πάντως μαζί σου ότι οι δεύτερες,αυτές που αφορούν τη ψυχή μας,είναι πολύ πιο σημαντικές...

quote:
Ίσως κατορθώσω με αυτόν τον τρόπο να ξεφύγω από ένα πολύ βαρύ κάρμα , που διαισθάνομαι , ότι βαραίνει την ψυχή μου .


Ο αγώνας σου αυτός μπορεί να είναι δύσκολος αλλά είναι και ωραίος,και είμαι σίγουρος ότι έχεις πολλά αποθέματα θάρρους και αγάπης για να τον φέρεις εις πέρας


καλό βράδυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 12:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο δύσβατο μονοπάτι του εσωτερικού μας εαυτού, έχουνε προχωρήσει σημαντικά συνάνθρωποί μας , όπως :

ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΟΡΑ .
ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ GREEN PEASE & UNICEF .
ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ .
ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ , ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΑΦΙΕΡΩΣΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΝΕΡΓΑ , ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ .

Αυτή η αφιέρωση , διαμορφώνει αυτούς τους συνανθρώπους μας , σε συνειδητοποιημένα άτομα και αναπλάθει , κατευθύνει τον εξωτερικό τους χαρακτήρα προς το αγαθό .

Όλα αυτά όμως ( οι καλές πράξεις αυτών ) ,δεν μπορούνε να απαλλάξουμε τις ψυχές τους ,από την αναζήτηση σε κάτι που είναι ακόμη ποιο ανώτερο .

Και εγώ για παράδειγμα προσπαθώ , να διαμορφώσω έναν αγαθό χαρακτήρα , μέσω των καλών πράξεων .

Αυτός όμως δεν είναι πλέον ο τελικός μου στόχος , σκοπός .
Αν όμως δεν διαμορφώσω τον χαρακτήρα μου προς το αγαθό , δεν θα μπορέσω να κατανοήσω πως ενεργεί η θεία δύναμη .

Ας θεωρήσουμε λοιπόν ,φίλε kost ότι ,όπως έγραψες …..
ο "Άγνωστος Θεός" των αρχαίων είναι Αυτός τον οποίο δε θα κατανοήσουμε ποτέ διότι βρίσκεται πέρα από οτιδήποτε έχουμε σκεφτεί...και πάνω απ'όλα πέρα από το Καλό και το Κακό...

ισχύει .

Εγώ θα κάνω τις σκέψεις μου , γύρω από αυτήν την θεώρηση σου .
Αν η θεία δύναμη ( άγνωστος θεός ) , είναι υπεράνω αυτών των εννοιών , πέρα από καλό και κακό , τότε φίλε μου , εσύ ( και ο κάθε ευσυνείδητος στοχαστής της ψυχής του ) γιατί διερευνά το καλό και το κακό στην ζωή του ;;;

Εσύ γιατί προσπαθείς να βρεις την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο σημείων ( η να γράψω καλύτερα αξιών ) ;;;


Εγώ θα σου πω ότι η διαφορά όντως υπάρχει .

Θα προσπαθήσω να την μεταφέρω στο θέμα , στο προσεχές μέλλων .

Μέχρι τότε θα μου άρεσε πολύ , να διαβάσω τις δικές σας πολύτιμες απόψεις .

ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ ;;;

Αν βέβαια υπάρχει η δεν υπάρχει ,κατά την προσωπική σας άποψη , εννοείτε ότι θα παραθέσετε και τα ανάλογα κριτήρια , με τα οποία την διαμορφώσατε .

Θα περιμένω με ενδιαφέρον .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 13:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το κακό δεν είναι το αντίθετο του καλού .Το κακό και οτιδήποτε , μπορεί να οδηγήσει μια , η περισσότερες ανθρώπινες υπάρξεις μακριά από αυτό , καταλήγουνε σε ανεπαρκείς υλοποιήσεις του καλού .
Το καλό σε σχέση με το όλο ( και όχι μονάχα με τον κόσμο που όλοι μας βιώνουμε καθημερινά ) ,είναι η ικανότητα να βοηθάμε αποτελεσματικά εμάς τους ίδιους , να διαχειριζόμαστε την ίδια την ύπαρξή μας με σοφία .
Αυτή η σοφία στην οποία αναφέρομαι , σχετίζεται με το όλο και όχι , με αυτήν που μπορεί να διαμορφώσει ένας άνθρωπος για την ζωή , που όλοι μας βιώνουμε καθημερινά .
Η διαφορά μεταξύ καλού και κακού , δημιουργείται όταν το μυαλό προσπαθεί να αντιληφθεί το όλο και κατά συνέπεια , καταλήγουμε να έχουμε ο καθένας μας ,διαφορετικές αντιλήψεις .
Αυτό είναι ένα πολύ φυσιολογικό φαινόμενο , γεγονός .
Αν όμως γίνει η προσπάθεια να ενώσουμε τις αντιλήψεις μας , για να αντιληφθούμε ομαδικά το καλό , ο αριθμός των διαφορετικών αντιλήψεων θα λιγοστεύει .
Βέβαια το ιδανικό θα ήτανε να διαμορφώσουμε μία .
Η προσπάθεια μετράει περισσότερο από το αποτέλεσμα , διότι ακόμη και αν δεν πετύχουμε τον στόχο αυτόν , θα έχουμε πάρει πολλά σημαντικά ερεθίσματα από τα μέλη ( συνανθρώπους μας ) ,με τους οποίους το επιδιώξαμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lifo
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 22:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lifo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεός βρίσκεται μέσα στον καθένα. Ακόμα και αν υπάρχει δεν είναι παντοδύναμος γιαιτί απλά αν ήταν θα δημιουργούσε το σύμπαν όποτε ήθελε. Σίγουρα υπάρχουν ανώτερα όντα. Απλώς είναι ανώτερα γιατί εμείς δεν θέλουμε να αυξήσουμε τις εσώτερες δυνάμεις μας. Δεν μπορούν να ελεγξουν εμάς και την ζωή μας. Και οι αρχαιοί αποκλείεται να ήξεραν τόσα και να μην είχαν περπατήσει με τους Θεούς. Απλώς δεν ήταν Θεοί αλλά εξωγήινοι. Από θέμα θρησκείας ο Θεός απλά δεν μπορεί να προσεγγιστεί. Γιατί αυτή σκοπεύει σε σκοπιμότητες είτε οικονομικές είτε πολιτικές. Να είστε αν εξάρτητοι από αυτό που κάποιοι έπλασαν πριν πολλά χρόνια. Εμείς τους υλοποιούμε και τους λατρεύουμε κι όλας. Και θα σας φανεί περίεργο. Αλλά έτσι είναι. Εμείς τους πλάθουμε με την σκέψη υλοποιόντας τους!

Χ.ΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 11:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lifo τοποθετείς την θεία δύναμη ( άγνωστο θεό ) ,πέρα από την έννοια του καλού και του κακού ;;;

Αν θέλεις δώσε μια απάντηση ,γράψε π.χ τι αντιλαμβάνεσαι εσύ ως καλό ?


Σε σχέση βέβαια με το όλο .
Η αν προτιμάς , σε σχέση με τον κόσμο , όπως βέβαια τον βιώνεις και τον αντιλαμβάνεσαι εσύ προσωπικά .


Αν θέλεις , ικανοποίησέ μου και την ακόλουθη προσωπική περιέργεια :
Τι σημαίνει lifo ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 11:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο alfa-omega περίμενε και περίμενε ……και περίμενε , να διαβάσει κάποια άποψη, για τά πιθανά αίτια που η η θεία δύναμη ( άγνωστος θεός ) μπορεί να είναι πέρα από την αντίληψή μας και το καλό & το κακό .

Έτσι μέχρι να συμβεί αυτό, εισχώρησε στον εσώτερο εαυτόν και κάνει εξάσκηση στην υπομονή .

Ευχήθει δε προς την θεία δύναμη νοερά ως εξής :
ΑΓΝΩΣΤΕ ΘΕΕ ΕΙΣΑΚΟΥΣΟΝ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΘΝΗΤΟΥ ,ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ .

Συνεχίζω την άσκηση ,έως ότου ανταποκριθεί κάποιο μέλος του esoterica .gr .
Καλό θα μου κάνει .

Εύχομαι σε όλους , μια υπέροχη ηλιόλουστη κυριακάτικη ημέρα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 16:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άλφα Ωμέγα τι περιμένεις?

Απάντηση από κάτι που είναι πέρα από τον εαυτό μας?

Όταν περιμένεις, δεν διατηρείς τον Εαυτό σου?

Εκεί που εισχώρησες είσαι σίγουρος πως δεν είναι ακόμα μια φυγή, ένα κάλυμμα, ντυμένο με κάτι που νομίζεις Αρετή?

Μήπως ο Εαυτός αγωνιά, και γεμίζει συνεχώς την καρδιά με πράγματα του ΝΟΥ?

Το καλό και το κακό είναι η όχι του Νου?

Η Αγάπη?

Αν η αγάπη δεν είναι του ΝΟΥ, τότε (ίσως) είναι κάτι από το άγνωστο που αναρωτιέσαι. Επειδή και εκεί δύσκολα θα βρεις απάντηση, γυρνάς στο πεδίο του ΝΟΥ, σε κάτι ουσιώδες…

Ρώτα τον.

Έχω επίγνωση του τι κάνω τώρα, αυτή τι στιγμή?

Αισθάνεσαι τα χέρια σου? τα ποδιά σου? Που ακουμπάς?

Το μηχανάκι που περνά από τη γειτονιά σου?

Τη γειτόνισσα που γκρινιάζει?

Την κόρη σου που παίζει με τη φίλη της?

Την γυναίκα σου που καθαρίζει στην κουζίνα? Βοήθησε την λίγο, ίσως είναι κουρασμένη….

Πες της, Κυριακή σήμερα, μαγειρεύω εγώ.

Τι περιμένεις?

Δεν βλεπεις πως γεμίζεις την καρδιά σου με πράγματα του Νου?

Η αγάπη δεν είναι στο Ωmega, μα στο Άλφα! Στην αρχή, σε ότι κανεις... ΤΩΡΑ!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/05/2007 17:08:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 23:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκεί που εισχώρησες είσαι σίγουρος πως δεν είναι ακόμα μια φυγή, ένα κάλυμμα, ντυμένο με κάτι που νομίζεις Αρετή?
Μήπως ο Εαυτός αγωνιά, και γεμίζει συνεχώς την καρδιά με πράγματα του ΝΟΥ?



Θα έπρεπε αυτό το σαββατοκύριακο να επισκεπτόμουνα το χωριό .
Εκεί είμαι σίγουρος , ότι θα ασχολούμουνα ουσιαστικά με το δενδράκι , το οποίο παραμέλησα .
Έτσι θα απασχολούσα τις αισθήσεις μου μόνο με την φύση .
Τώρα που δεν το έπραξα και έμεινα στην πόλη ,συνειδητοποίησα την αμέλεια μου .


quote:

Το καλό και το κακό είναι η όχι του Νου?


Είναι και ο νους φίλε μου τίνος είναι ?
Δεν είναι ο επεξεργαστής των πληροφοριών , που δεχόμεθα από τις αισθήσεις μας ?
Προέρχεται από την θεία δύναμη .
Αφού θεώρησε καλό να υπάρχει , θα πρέπει και να μάθω να τον χρησιμοποιώ για να οδηγήσω την ύπαρξή μου ,στην ένωση με την δύναμη αυτή .

quote:

Δεν βλέπεις πως γεμίζεις την καρδιά σου με πράγματα του Νου?



Όσο υπάρχουνε αναπάντητα ερωτήματα μέσα στην μνήμη μου θα συμβαίνει αυτό .

quote:

Η Αγάπη?
Αν η αγάπη δεν είναι του ΝΟΥ, τότε (ίσως) είναι κάτι από το άγνωστο που αναρωτιέσαι. Επειδή και εκεί δύσκολα θα βρεις απάντηση, γυρνάς στο πεδίο του ΝΟΥ, σε κάτι ουσιώδες…
Η αγάπη δεν είναι στο Ωmega, μα στο Άλφα! Στην αρχή, σε ότι κανεις... ΤΩΡΑ!


Σε Οποιαδήποτε προσπάθεια υλοποίησης ενός έργου αγάπης , συμμετέχει είτε το θέλουμε είτε όχι και η νόηση .
Εκτιμώ ότι αυτό θα πάψει να συμβαίνει , εάν καταφέρω να γίνω ένα με την φύση .
Για να συμβεί αυτό , θα πρέπει να επιστρέψω πίσω σε αυτήν .
Αδυνατώ ΤΩΡΑ .
Οι υποχρεώσεις , με τις οποίες απασχολώ την ύπαρξή μου ,οικογένεια ,απόγονοι θα πρέπει να τακτοποιηθούνε .
Παλεύω ακόμη να ζω όσο ποιο απλά μπορώ σε ένα πολύπλοκο περιβάλλον ,το οποίο βέβαια διαμόρφωσε η ανθρώπινη νόηση .

Αγαπητέ Πλάτωνα ,ίσως είναι ώριμη η στιγμή να εγκαταλείψω την προσπάθεια ,επειδή όπως γράφεις :

quote:

Φίλε Άλφα Ωμέγα τι περιμένεις?
Απάντηση από κάτι που είναι πέρα από τον εαυτό μας?

Δόθηκαν αρκετές απαντήσεις ( απόψεις για το θείο και τον άγνωστο θεό ) .


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ esoterica.gr ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ .


Εκτός και αν υπάρχει κάτι ακόμη .....

Να είστε όλοι παντού και πάντα καλά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 16:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λιγο ετεροχρονισμενα, αλλα επειδη μολις διαβασα, καποια απο τα γραφομενα, και επειδη πιστευω οτι το να μιλαμε για τον 'αγνωστο' Θεο, δεν τελειωνει ποτε, θα ηθελα να συμπληρωσω κατι.


οποιος δεν ταπεινωθει αναγνωριζοντας τη μικροτητα του, και αναγνωριζοντας επισης οτι η δικη του λαμπροτητα (γιατι ολοι εχουμε λαμπροτητα) ειναι ελαχιστη εμπρος στην μεγιστη λαμπροτητα Εκεινου...

οποιος δεν αφεθει στην δική Του ευνοια και προοπτικη, ωσαν να επροκειτο για τη αγκαλια της μαμας-αγαπης...

οποιος δεν εμπιστευτει την υπερτατη δυναμι Του, που μπορει να σαλεψει και βουνα και θαλασσες και οριζοντες να μετακινησει και τα συμπαντα κοσμων να εξαρθρωσει...

οποιος δεν αναγνωρισει, οτι η υπερτατη σοφια Του εκδηλωνεται για χαρι μας, και η δικαιοσυνη του απεργαζεται τις ευαισθησιες μας...
...αυτος δεν μπορει και να μαθει.

ειναι ζητημα του νου, και της καρδιας που διψαει για κατα-νοηση!
ειναι φως που κατευθυνει τα βηματα μας, σε μονοπατια δυσβατα!
ειναι σκεψη περιπλανωμενη, που κατασταλαξε!
ειναι φυγας ιστος που δεν ειναι φυγας πια!
ειναι απωλεια τερψης, που επαψε να ειναι απωλεια!
ειναι το Ολον, σε ολα!


καποιοι επιτυγχανουν ενα καλο μετρο της γνωσης του Θεου.
πως;
εφοσον ειμαστε οντα με νου μπορουμε και βλεπουμε, μπορουμε και νοιωθουμε, μπορουμε και αφουγκραζομαστε.
μπορουμε να χρησιμοποιουμε τα μελη μας σαν προεκταση της σκεψης μας
μπορουμε στο ασπρο να βρισκουμε χαρα και στο μαυρο να ευδοκιμουμε τα βραδια.

με οτι νοιωθουμε γυρω μας αποκαλυπτουμε λιγο απο Εκεινον καθε φορα

και αν τρεχει η λαχταρα μας σαν παιδι με ποδηλατο, Εκεινος ειναι εκει... στη κατηφορα μας

-----------------------------------------------------------

αν πρεπει να δωσουμε μια εξηγηση ως προς το τι ειναι καλο,
πρεπει πρωτα να ορισουμε για ποιο καλο μιλαμε: το καλο το δικο μας, και των αλλων, η το καλο για τον Θεο;

το δικο μας καλο ειναι νομιζω συνυφασμενο με το γενικοτερο καλο, οποτε δεν υφισταται διαχωρισμος μεταξυ μας.
θα μπορουσαμε να ορισουμε ως γενικοτερο καλο, και να ταυτισουμε με το καλο, αυτο που κατ΄επεκταση μας κανει να βλεπουμε τη ζωη μας με ευγενεια και τρυφεροτητα, με ελπιδα και χαρι!
πως μπορει να προκυψει αυτο το συναισθημα; αυτος ο εαυτος μας ο ιδανικος;
οταν ο στοχος που ειναι εμπρος μας, ειναι ο στοχος μας, και αυτον παιδευουμε,
και οταν η επιθυμια μας γινεται κραυγη, ειμαστε κοντα.
οταν Τον αφηνουμε να μας διαπλαθει, οπως Εκεινος ξερει, το καλο μας χτυπαει τη πορτα... και μπαινει μεσα και σαν μεγαλη αγκαλια μας ζεσταινει.

και πιο ειναι το καλο για Εκεινον;
σαν αναγκη που δεν ειναι αναγκη, σαν λεπτομερεια που μεγαλωνει, θελει να μας δωσει... ευφρόσυνη μεγαλοπρεπεια, και επιπλεον λογους.
το να απολαμβανουμε εμεις, ειναι η προεκταση της δικης του απολαυσης.
ας αφεθουμε λοιπον σε αυτο το κατι που οι αιωνες δεν το παλιωνουν ,
σε αυτο το καραβι, που δεν του φτανουν οι θαλασσες
σε αυτο το συνεφο που δεν ευδοκιμει παρα στο δικο μας ουρανο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 14:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν βαρεθείς την εγκόσμια ζωή.
Θα αρχίσει για εσένα μία νέα εποχή.
Είναι η εποχή της αναζήτησης .
Ο κάθε άνθρωπος έρχεται και διανύει αυτήν την εποχή ,είτε το θέλει ,είτε όχι,διότι είναι πεπρωμένο
μας και το άγνωστο .
Είναι το αντίθετο ζεύγος του γνωστού.
Όλα όσα γνωρίζουμε μέσω του εγκόσμιου κοινωνικού συστήματος , δεν επαρκούν για να διαμορφώσουμε μία ισορροπημένη ύπαρξη.
Οι ανάγκες του κάθε ατόμου είναι βέβαια διαφοροποιημένες , έως ένα σημείο .
Εξαρτώνται πάντοτε από το σημείο συνειδητοποίησης που διανύει .
Όμως σε μία τυπική εγκόσμια κοινωνία ,όλα τα μέλη υπακούν σε νόμους της πολιτείας ,στην οποία ανήκουν.
Είναι τυποποιημένο το σύστημα επιβίωσης και αναζήτησης ποιοτικής ζωής , σε κάθε κοινωνία του κόσμου .
Οι διαφορές είναι σημαντικές και επηρεάζουν άμεσα την ποιότητα ζωής του κάθε ατόμου.
Σε κοινωνίες με ομαδικό αίσθημα και αφοσίωση στο σύνολο των μελών της , υπάρχει πάντοτε ποιοτική ζωή για όλα τα μέλη της .
Σε κοινωνίες με ατομικό αίσθημα και αφοσίωση στο ατομικό γίγνεσθαι ,υπάρχει ποιοτική ζωή μονάχα σε συγκεκριμένα άτομα.

Παραθέτω παραδείγματα δύο διαφορετικών κοινωνιών ,προς πλήρη κατανόηση .
Στην Δανία υπήρξε ένα κρίσιμο πρόβλημα με τον βιασμό γυναικών.
Κατείχε από τις πρώτες θέσεις στην Ευρώπη .
Ψηφίστηκε νόμος κατά τον οποίο τα άτομα που νιώθουν ανικανοποίητες τις σεξουαλικές τους τάσεις ,να απευθύνονται στον δήμο όπου ανήκουν και να αιτούνται από υπεύθυνα άτομα της πολιτείας (κοινωνικούς λειτουργούς ) , την επίλυση του προβλήματός τους και η λύση ήτανε να δέχονται τα άτομα αυτά ειδικοί ψυχολόγοι ,που μπορούσανε και έδιναν άμεση λύση στα σεξουαλικά τους προβλήματα .
Στην Ελλάδα ψηφίζονται τακτικά νόμοι ,που στόχο έχουνε την εξόντωση της λαϊκής κυριαρχίας .

Είναι λοιπόν σημαντικότατο και καθοριστικό για το ατομικό γίγνεσθαι κάθε ατόμου , το μέρος όπου θα γεννηθεί και θα μεγαλώσει .
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν για μία ζωή ,μία ενσάρκωση .
Έτσι όσοι άνθρωποι θέλουνε πραγματικά να ζήσουν ως άνθρωποι ,το μόνο που έχουνε να κάνουνε ,είναι να μεταδημοτευόσουν σε μία προοδευτική κοινωνία ,όπου το σύνολο των μελών παίζει πρωταρχικό ρόλο και τίποτα παραπάνω.
Όλα τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουνε ,όπως για παράδειγμα ποιοτική ζωή...,

Αν όμως κάποτε βαρεθείς (σι χαθείς ) τα εγκόσμια συστήματα και θελήσεις κάτι ακόμη ποιο δίκαιο ,τέλειο , τότε αναζήτησε το άγνωστο .

Τούτο το θέμα ,μέχρι και αυτήν την στιγμή ,προσπάθησε μέσα από διαφορετικές διάνοιες ,να διαμορφώσει μία κοινή άποψη για το άγνωστο.
Ειπώθηκαν απόψεις διαφοροποιημένες και η διαφοροποιήσεις προήλθαν από τα διαφορετικά σημεία συνειδητότητας των ατόμων που συμμετείχαν σε τούτο το θέμα.
Η κοινή αντίληψη για το άγνωστο λοιπόν ,δεν είναι καθόλου αυτονόητη .

Για το γνωστό δε επίσης .
Και εδώ θα πρέπει να αναρωτηθείς τι συμβαίνει ?

Είναι δυνατόν στα γνωστά σε όλους μας καθημερινά πράγματα να διαφωνούμε ?
Στο άγνωστο βέβαια είναι δυνατόν και είναι φυσιολογικό να έχουμε διαφορετικές απόψεις .
Τι σόι Άγνωστο είναι , αν δεν θα περιέχει άγνωστα σημεία ?

Στην ουσία περιέχει ένα άγνωστο σημείο και αυτό παραμένει πάντοτε αδιευκρίνιστο .
Τούτο είναι , το ερώτημα , μπορεί να φτάσει ένα άτομο στην αθανασία ?
Δεν πρέπει να μένουμε στο ερώτημα και να το φιλοσοφούμε μονάχα,αν θέλουμε να το προσεγγίσουμε περισσότερο .
Θέλει πείραμα το άγνωστο.
Δοκιμές .
Επικλήσεις .
Πίστη.
Διάβασμα.
Διαλόγους με άτομα που επίσης το αναζητάνε ακόμα και δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια.
Θέλει αφοσίωση .


Γιατί όμως όσες διάνοιες ισχυρίζονται ότι το βρήκανε ,αδυνατούν να το μεταδώσουν σε άλλες διάνοιες ?
Τα διαφορετικά σημεία συνείδησης που διανύουν οι διάνοιες των ανθρώπων ,δεν εξαλείφονται με συζητήσεις και διαλόγους .
Βοηθούν ,αλλά περισσότερο πριν από αυτές πρέπει να προηγηθεί ένα η περισσότερα βιώματα με το άγνωστο.
Άτομα που διαθέτουν βιώματα με το άγνωστο , είναι κατά πολύ ευκολότερο να συνεννοηθούν μεταξύ τους ,σε σχέση με άτομα που έχουνε διαβάσει μονάχα θεωρείς για το άγνωστο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2010, 14:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παραπέμπω σε ένα ενδιαφέρον άτομο ...,
Το συνολικό βίντεο απαρτίζεται από 5 μέρη .
Νομίζω αξίζει τον κόπο να τα δούμε ...,

http://www.youtube.com/watch?v=qAdnmKbxHlk&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 02:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους!

Άγνωστος θεός…
Λοιπόν πως τα έχω στο μυαλό μου εγώ τώρα…
Για μένα θεός είναι κάτι ασύλληπτο για το μυαλό μου. Είναι όμως κάτι που νοιώθει η καρδιά μου... Γιατί υπάρχει σε κάθε πλάσμα μέσα, ζωογονεί και εμψυχώνει κάθε τι .. Το μυαλό παίρνει παλμό από την καρδιά.. Η καρδιά από την γη.. Η γη από τον ήλιο και ούτε καθ εξής .. Ζούμε σε ένα σύμπαν που σφύζει από δραστηριότητα… Είμαστε πολύ τυχεροί..
Μια ιστορία είχα ακούσει (παιδική) αλλά πραγματικά ήταν ότι πιο όμορφο.. Ήταν κάποτε λέει ο θεός και ένοιωθε μοναξιά… Ήταν μόνος.. Και όλα ήταν ήρεμα.. Παρά την παντοδυναμία του είχε ένα πρόβλημα.. Δεν μπορούσε να δει τον εαυτό του.. Τότε λέει αποφάσισε να σκορπίσει τον εαυτό του.. Κι έτσι γεννηθήκανε οι γαλαξίες οι πλανήτες και οι οργανισμοί που ζούνε σήμερα…
Πιστεύω πως ο άνθρωπος οφείλει να εξερευνά να ψάχνει με τον δικό του τρόπο την ύπαρξη του. Αν ο θεός σου είναι ο ήλιος τότε φίλε μου να προσεύχεσαι στον ήλιο.. Αν πάλι ο θεός σου είναι ο πλανήτης σου τότε πολύ όμορφα πιστεύεις έτσι.. Είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε την δικιά μας εκδοχή. Τον δικό μας προσωπικό θεό. Φτάνει να πράττουμε με σεβασμό προς τα πάντα.
Ίσως να ακούγονται υπεραπλουστευμένα τα γραφόμενα μου μα έτσι σκέφτομαι. Δεν χρειάζεται πολύ κόπος. Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Είμαστε εδώ για να απολαύσουμε το δώρο της ζωής που μας χαρίστηκε καθ εικόνα και ομοίωση του δημιουργού μας.

Ο θεός βιώνεται… δεν συλλαμβάνεται… Είναι αδύνατο να σου εξηγήσει κάποιος μια πνευματική μεταφυσική εμπειρία του… Δεν γίνεται να σου την μεταφέρει με λέξεις… Χρειάζεται να βιώσεις… όχι να υπολογίσεις τον θεό.
Θες να ψάξεις τον θεό φιλαράκο?
Κοίτα τον καθρέφτη σου …
Κοίτα πως παίζουν τα παιδιά..
Μύρισε την βρεγμένη γη μετά από την βροχή..
Απόλαυσε με τιμή ένα όμορφο γεύμα και η λίστα τελειωμό δεν έχει… Είναι απλά πολύ απλά αλλά εκπαιδευόμαστε από μικρά στον περιορισμό… Όχι στην αυτόνομη σκέψη..
Όπως και να έχει χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που αναζητούν αναθεωρούν ανακαλύπτουν και καταλήγουν σε κάποιο συμπέρασμα για το τι είναι τελικά ο θεός… Το σημαντικό είναι να βρούμε την δική μας φόρμα.. Η θρησκεία ίσως σου δείχνει τον δρόμο.. Αφού σου τον δείξει τότε κατά την γνώμη μου χρειάζεται να την εγκαταλείψεις και να δημιουργήσεις την δική σου προσωπική ιερή θρησκεία μακριά από δογματισμούς και περιορισμούς…
ΘΕΟΣ = ΑΓΑΠΗ = ΦΩΣ
Όλα τα μονοπάτια οδηγούν εκεί…

Ευχαριστώ


αν η ζωη ειναι μια σκηνη παραστασης τοτε χρειαζομαι λιγο περισσοτερο φως..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nayadrak
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 09:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διατυμπανίζεται πως οι αρχαίοι έλληνες είχαν βωμό αφιερωμένο στον άγνωστο θεό, επειδή …λένε, περίμεναν κάτι άλλο. Αυτό μπορεί να σταθεί μόνο με άγνοια της ιστορίας με έλλειψη ενδιαφέροντος για έρευνα και με ευκολοπιστία χωρίς αποδείξεις. Και να πως έχουν τα πράγματα μέσα από ιστορικές πηγές.

Με το όνομα Κυλώνειον άγος έμεινε γνωστή στην ιστορία μια σειρά από δεινοπαθήματα και θεομηνίες που έπληξαν την αρχαία Αθήνα και που αποδόθηκαν στην οργή των θεών για τη σφαγή των οπαδών του Κύλωνα που συνέβη κάτω από τις ακόλουθες συνθήκες.

Μετά την εφαρμογή της Δρακοντιας νομοθεσίας μεγάλη μερίδα της Αθηναϊκής κοινωνίας ήταν έντονα δυσαρεστημένη λόγω της αυστηρότητας των νόμων. Τότε ο Κύλων που ανήκε στη τάξη των ευγενών, είχε αναδειχθεί ολυμπιονίκης και ήταν γαμπρός του Τυράννου των Μεγάρων Θεαγένη επεχείρησε να δώσει τέλος. Είχε μάλιστα πάρει και χρησμό από το Μαντείο των Δελφών που έλεγε: «εν του Διός τη μεγίστη εορτή καταλαβείν την Αθηναίων ακρόπολιν» (Θουκ. Α' 126, 4). Θεώρησε ότι η μεγαλύτερη γιορτή του Δία ήταν τα Ολύμπια (κατά πάσα πιθανότητα όμως το Μαντείο αναφερόταν στα Διάδια). Κατά την διάρκεια της εορτής των Ολυμπίων επιτρεπόταν στους ολυμπιονίκες στην επέτειο της νίκης τους να πηγαίνουν με συγγενείς και φίλους και να κάνουν θυσίες σε διάφορα ιερά της πόλης. Εκμεταλλευόμενος τη συνήθεια αυτή αλλά και τη δυσαρέσκεια εκείνη των Αθηναίων, μαζί με τον αδελφό του και τους οπαδούς του κατέλαβε τηνΑκρόπολη το 620 π.Χ., (κατ΄ άλλους το 612). Δεν επέτυχε όμως την ολοκλήρωση του σκοπού του γιατί ο τότε επώνυμος αρχων της Αθήνας ο Μεγακλής που ανήκε στην ισχυρή οικογένεια των Αλκμαιωνιδων αντέδρασε δραστήρια και πολιορκώντας την Ακρόπολη ανάγκασε τον μεν Κύλωνα και τον αδελφό του να διαφύγουν στα Μέγαρα, τους δε οπαδούς του να καταφύγουν ικέτες στον βωμό της Πολιάδας Αθηνάς. Τότε όσοι κατέφευγαν στους βωμούς θεωρούνταν προστατευόμενοι των θεών και συνεπώς ήταν απαραβίαστοι.

Οι οπαδοί όμως του Μεγακλή, ενώ τους υποσχέθηκαν πως αν βγουν από το ιερό δεν θα τους πείραζαν, παραβαίνοντας το πανελλήνιο εκείνο ιερό έθιμο, τους φόνευσαν προ του ιερού των Ευμενίδων, τη στιγμή που κατέρχονταν από την Ακρόπολη κρατώντας κατά την παράδοση ταινίες των οποίων η άλλη άκρη ήταν δεμένη στο βωμό, αφού προηγουμένως έκοψαν αυτές τις ταινίες, θεωρώντας έτσι ότι δεν τυγχάνουν πλέον της θείας προστασίας. Το έγκλημα αυτό των ικετών προκάλεσε τη φρίκη των Αθηναίων και τη γενική κατακραυγή και εκτός της Αθήνας, και οι δε Αλκμαιονίδες θεωρήθηκαν "εναγείς", ενώ αντίθετα οι συμπάθειες στράφηκαν προς τον Κύλωνα. Του γεγονότος αυτού επακολούθησε σειρά στάσεων και ταραχών μέχρι το597 π.Χ. που ανέλαβε οΣόλων να συμβιβάσει τα αντιμαχόμενα μέρη παρακαλώντας τους "εναγείς" να υποβληθούν οικειοθελώς στη κρίση τριακοσιομελούς δικαστηρίου που θα αποφασίσει σχετικά. Οι Αλκμαιονίδες προ αυτής της κατακραυγής δέχτηκαν και το δικαστήριο εκείνο με κατήγορο τον Μύρωνα τον Φλυέα τους καταδίκασε σε εξορία. Αποφάσισε μάλιστα να εκταφούν όσοι εν τω μεταξύ είχαν πεθάνει και να θαφτούν έξω από τη πόλη. Αν και εκτελέστηκε η απόφαση, το αγος εξακολουθούσε να υφίσταται και φοβερή ασθένεια, λοιμός έπληξε την Αθήνα, με πολλούς θανάτους, τον οποίο οι πολίτες θεώρησαν ως θεία δίκη για το έγκλημα. Τότε λέγεται πως πάνω από τη πόλη εμφανίσθηκαν να πλανώνται ψυχές νεκρών (φαντάσματα) και ένας δεισιδαίμονας φόβος κατέλαβε τους Αθηναίους. Την ίδια περίοδο ο Κύλωνας ξεσήκωσε τους Μεγαρείς εναντίον των Αθηναίων και κατάφεραν να καταλάβουν την Σαλαμίνα προκαλώντας καταστροφές και στην υπόλοιπη Αττικη.

Μετά απ΄ αυτά ρωτήθηκε το Μαντείο των Δελφών το οποίο και έδωσε εντολή να γίνει πλήρης καθαρμός υπό τις οδηγίες του τότε φιλόσοφου αλλά και ιερέαΕπιμενιδη που έμενε όμως στην στη Φαιστό στην Κρήτη. Τότε στάλθηκε στη Κρήτη εσπευσμένα ο Αθηναίος Νικίας ο Νικαράτου με ιερό πλοίο, πιθανώς τηΠάραλο ο οποίος προσκάλεσε τον Επιμενίδη στην Αθήνα πράγμα που δέχθηκε και τον ακολούθησε. Σημειώνεται πως μόλις ο Επιμενίδης έφθασε στο λιμένα της Μουνιχίας, και αντίκρισε τον λόφο της Μουνιχίας προφήτεψε τον πραγματικό κίνδυνο της Αθήνας. Ο Επιμενίδης φθάνοντας στην αρχαία Αθήνα και βλέποντας τον χώρο έδωσε αμέσως εντολή να συγκεντρώσουν πάνω στον Αρειο Παγο μαύρα και λευκά πρόβατα τα οποία στη συνέχεια άφησαν ελεύθερα διατάζοντας να τα παρακολουθούν και όπου σταματήσει καθένα εξ αυτών εκεί να ιδρύεται (στήνεται) βωμός και να θυσιάζεται. Μετά την εκτέλεση των οδηγιών αυτών του Επιμενίδη οι θεοί μαλάκωσαν και το άγος εξέλιπε. Οι Αθηναίοι τίμησαν ιδιαίτερα τον Επιμενίδη προσφέροντάς του μεγάλες αμοιβές και δώρα πλην όμως εκείνος αρκέσθηκε μόνο σε ένα κλώνο ελαίας.

Και εδώ οφείλουμε να συμπληρώσουμε μια λεπτομέρεια στην παραπάνω πραγματική ιστορία που παραλείπεται (εσκεμμένως;). Μια παράληψη η οποία στηρίζει το μύθευμα του Παύλου και των υποστηρικτών αυτού, περί βωμού προς τον άγνωστο θεό. Βεβαίως και υπήρχαν βωμοί προς τον άγνωστο θεό. ΟΧΙ όμως για τον λόγο που υποστηρίζουν κάποιοι. Είδαμε πιο πάνω πως η εντολή του Επιμενίδη ήταν «όπου σταματήσει καθένα εξ αυτών (των προβάτων) εκεί να ιδρύεται (στήνεται) βωμός και να θυσιάζεται. Αυτό που παραλείπεται είναι ότι ο βωμός που θα ιδρύεται (κατ εντολή του Επιμενίδη) θα ιδρύεται προς τιμήν του θεού ο οποίος έχει ναό κοντά στο σημείο του νεοϊδρυθέντος βωμού. Σε αρκετά από τα σημεία αυτά δεν υπήρχε κοντά ναός και έκριναν, στους απομακρυσμένους βωμούς, να μη δοθεί κάποιο όνομα ώστε να μην αδικηθεί κάποιος θεός και για την αποφυγή λάθους ονομάστηκαν «τω αγνώστω θεώ».

Εκ του Αθανασίου Σταγειρίτη και εις τον 2ον τόμο του έργου "Ωγυγία ή Αρχαιολογία", σελίδα 141, στο κεφάλαιο "Περί των Αγνώστων Θεών" διαβάζουμε τα κάτωθι:
«Τούτων των Αγνώστων Θεών την λατρείαν εισήγαγεν ο Επιμενίδης εις τους Αθηναίους πρώτον, ως και εν άλλοις είρηται, ολίγον προ του Μηδικού πολέμου, δια την εξής αιτίαν. Κύλων ο Ολυμπιονίκης, ο Αθηναίος, γαμβρός ων του Θεαγένους τυράνου των Μεγάρων, και άνθρωπος επιφανής, ηθέλησε να αρπάση την τυραννίαν των Αθηνών, και δια τούτο κατέλαβε την ακρόπολιν, έχων και άλλους πολλούς συνωμότας, βοηθούμενος και υπο του πενθερού. πολιορκηθέντες δε ηναγκάσθησαν, και κατέφυγον ικέται εις το άγαλμα της Αθηνάς. Οι δε Αθηναίοι πρώτον μεν υπεσχέθησαν, να μη τους φονεύσωσιν, έπειτα τους εφόνευσαν όλους. τινές δε κατέφυγον και εις τον βωμόν των Σεμνών Θεών, ως και αυτός ο Κύλων, και ο αδελφός αυτού, πλην εφόνευσαν και αυτούς.

Και τούτο ήτον το θρυλλούμενον κυλώνειον άγος, το οποίον κατετάραττε τας Αθήνας ύστερον με διαφόρους δυστυχίας, επειδή ωργίσθη η Αθηνά, δια τον φόνον των ικετών αυτής. Οι δε φονείς των φονευθέντων τούτων και οι απόγονοι αυτών ωνομάσθησαν εναγείς, τους οποίους εδίωξαν ύστερον εκ της πόλεως. Τέλος δε, θλιβόμενοι οι Αθηναίοι υπό νόσου σφόδρας, έλαβον χρησμόν, να καθαρίσωσι την πόλιν. Όθεν ακούοντες τον Επιμενίδην άνθρωπον θεοφιλή, έπεμψαν εις την Κρήτην πλοίον και τον Νικίαν του Νικηράτου, να καλέση αυτόν. Έλθων ουν ο Επιμενίδης κατά την τεσσαρακοστήν έκτην ολυμπιάδα, εκάθηρε την πόλιν, και έπαυσε τον λοιμόν οίτω. λαβών πρόβατα λευκά και μέλανα τα έφερεν εις τον Άριον Πάγον. έπειτα απολύσας αυτά παρήγγειλε, να τα ακολουθήσωσιν άνθρωποι διωρισμένοι και όπου σταθή έκαστον, εκεί να το θυσιάσωσιν εις τον θεόν εκείνον, εις τον οποίον ανήκει το πλησιέστερον ιερόν.

Επειδή δε εστάθησαν, και εθυσιάσθησαν εις τας πεδιάδας, όπου δεν ήτον ιερά, έκτισαν εκεί βωμούς ανωνύμους και έλεγον αυτούς των Αγνώστων θεών. Όθεν και μόνο εις την Αττικήν είχον βωμούς οι Άγνωστοι θεοί, και μάλιστα προς τον Φαληρέα λιμένα. Ύστερον δε έκτισαν και εις την Ολυμπίαν.»

ΠΗΓΗ: hellenicgov

Διαβαζοντας το παραπανω αρθρο, εψαξα στο internet και σας βρηκα. Ετσι χωρις να διαβασω περαιτερω σχολια, σκεφτηκα πως ουτως Ή αλλως θα επρεπε να βρικεται και σε αυτην την σελιδα !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Don Evangelio
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 10:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Δεν χρειζεται πολυ κοπος.Ειναι πολυ απλα τα πραγματα''λεει ο φιλος
UHURU, Ετσι ειναι,ποιος θα μπορουσε να περιγραψει το αρωμα ενος
λουλουδιου ? Γιαυτο και οι αξιοι δασκαλοι απλα δειχνουν τον δρομο.
Μην εμπιστευτεις ποτε κανεναν που θα ηθελε να σε οδηγησει στον Δρο-
μο, γιατι το μονοπατι ειναι γνωστο οτι ειναι μοναχικο και μοναδικο
για τον καθε εναν.Υπαρχουν και πολλοι που κουνανε με σημασια τα κεφαλια τους υπαινισσομενοι οτι ταχα γνωριζουν πολλα.Στειροι δασκα-
λοι της θεωριας.Ο ανθρωπος - ταξιδευτης, βαδιζει και παρατηροντας
βιωνει και εξελισεται. Καποιος ειπε πως ο σκοπος του ανθρωπου στη
γη ειναι το να ζησει την Αληθεια Του!

don evangelio papusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ.

Μιά απορία:
Με τον όρο άγνωστος,εννοούμε τον θεό που δεν υπάρχει,
ή τον θεό που δεν ξέρουμε πώς τον λένε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 09:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, νομίζω πως εννοούμε τον Θεό που δε γνωρίζουμε είτε πως ονομάζεται είτε πως λέγεται, αφήνοντας ανοικτό το ενδεχόμενο να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη την οποία δε μπορούμε να προσδιορίσουμε ή να "κατατάξουμε" στα νοητικά μας καλούπια.
Εάν εννοούσαμε τον θεό που δεν υπάρχει, πιθανότατα θα μιλούσαμε για ανύπαρκτο θεό.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 11:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα φίλε D.I υπάρχει θεός,αλλά δεν ξέρουμε
πώς τον λένε?
Δεν γνωρίζουμε πώς ονομάζεται?

Το όνομα μας μάρανε ή η ύπαρξή του?

Επίτηδες έθεσα το ερώτημα,για να δείτε την
αυτοαναίρεση της φράσης<<άγνωστος θεός>>.

Σημασία έχει να τα έχουμε καλά με όλους τούς θεούς,
γνωστούς και αγνώστους!!!
Α ρε βρεμένο <<τίμιο>> σανίδι,που χρειάζονται μερικοί...!!!
Οχι εσύ βέβαια αγαπητέ συνομιλητή.
Γενικά μιλώ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 11:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikomaxos

Επίτηδες έθεσα το ερώτημα,για να δείτε την
αυτοαναίρεση της φράσης<<άγνωστος θεός>>.
....................

Δεν αυτοαναιρειται τίποτα Νικομαχε.

Η λέξη θεός, (θειο) για τους έλληνες σημαίνει κίνηση. Οι αρχαίοι είχαν διακρίνει την ροή, και πριν δεχθούν κάποια άλλη δύναμη που κινεί, (που δεν γνώριζαν) το ονόμασαν άγνωστο Θεό, που σημαίνει επακριβώς, άγνωστη κίνηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 11:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, προσπάθησα απλώς να δώσω μια απάντηση σε αυτό το οποίο ρώτησες.
Το εάν υπάρχει Θεός ή όχι είναι κάτι το οποίο δε μπορεί να αποδειχθεί αλλά είναι ένα θέμα το οποίο υπόκειται στην προσωπική αντίληψη του καθενός.
Προσωπική μου πεποίθηση είναι πως υπάρχει αυτή η Ανώτερη Δύναμη που αποκαλούμε "Θεός", το εάν έχει όμως το Α ή το Β όνομα, είναι κάτι το οποίο δε με έχει απασχολήσει.
Καλώς ή κακώς, πολλές θρησκείες έχουν προσπαθήσει να προσδώσουν συγκεκριμένο όνομα και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά κι ιδιότητες στο Θείο, ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να ταυτιστεί με όποια τον αντιπροσωπεύει καλύτερα ή και με καμία.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy