ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 12:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους.Ο ΑΝΤΡΑΣ ειναι δαιμονας μεγας μαρκησιος της κολασεως.Ειναι 63 δαιμονας της γκοετια.Εχει υπο τις διαταγες του 30 λεγεωνες.Εχει σωμα αγγελου κεφαλι κορακιου και ιππευει ενα μαυρο λυκο.Ειναι δολοφονος ειναι πανισχυρος προκαλει εριδες μεταξυ των ανθρωπων και λενε πως πολεμαρχει τον καλουσαν για να τους βοηθησει να κατατροπωσουν τους εχθρους τους.Τωρα στο θεμα της υλης.Νομιζω οτι βρισκομαστε στο σταδιο αυτο απλα γιατι θα πρεπει να περασουμε μια δοκιμασια για να ανεβουμε σε ανωτερο κοσμο.Οποιος τα καταφερει προχωρα αλλιως περιφερεται στα ιδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 14:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα στο θεμα της υλης.Νομιζω οτι βρισκομαστε στο σταδιο αυτο απλα γιατι θα πρεπει να περασουμε μια δοκιμασια για να ανεβουμε σε ανωτερο κοσμο.Οποιος τα καταφερει προχωρα αλλιως περιφερεται στα ιδια.

Σε έπιασα!!!

Άρα την ύλη την θεωρείς κάτι "κακό"! Λες στην ουσία ότι ο άνθρωπος πρέπει να ξεφύγει από αυτή.Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 20:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C., σχετικά με το λόγο της δημιουργίας του υλικού πεδίου, νομίζω πως είναι ένα μέρος ολόκληρης της Δημιουργίας.
Νομίζω δηλαδή ότι για να απαντήσουμε σ' αυτό το ερώτημα που έθεσες θα πρέπει να σκεφτούμε το ρόλο και το λόγο της Δημιουργίας.
Η ψυχή μας ως αθάνατη κι άφθαρτη επιθυμεί να ενωθεί με το Θείο, να εκτελέσει δηλαδή τη μακρά πορεία της επανένωσης μαζί του.
Υπό αυτή την σκοπιά λοιπόν καλούμαστε να "ξεκολλήσουμε" από την ύλη και το εδώ για να μπορέσουμε να ανακαλύψουμε κι όλα εκείνα που υπάρχουν πέρα από αυτό που βλέπουμε.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 11:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!!!

lousipan πως πάει το διάβασμα;Πως σου φαίνεται το βιβλίο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 12:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C δεν την θεωρω απολυτα κακη απλα πιστευω οτι πρεπει να την θεωρουμε απαραιτητη στον βαθμο που την εχουμε
πραγματικα αναγκη.Απο εκει και περα ο υλιστικος τροπο σκεψης και ζωης σκοτωνει το πνευμα και αυτο νομιζω πως ολοι το αντιλαμβανομαστε.Επισης συμφωνω με οσα διατυπωσε και ο φιλος DYING INCUBUS.Η υλη δεν ειναι κακη απο μονο της εμεις την κανουμε ετσι.Απλα ειναι το κατωτερο σταδιο της δημιουργιας και το περασμα η Οδυσσεια μας για την Ιθακη μας(ανωτερα σταδια).Το βιβλιο ειναι πολυ ενδιαφερον.Οι πληροφοριες που δινει ειναι πολλες.Βεβαια αυτο που με ξενιζει και που παλιοτερα με ειχε ξενισει και στην σολωμονικη που ειχα μελετησει ειναι αυτα τα υλικα που χρειαζεσαι στην κατασκευη φυλακτων η θυμιαματων.Δεν θα μπορουσα να κανω κακο σε καποιο ζωο για να παρω ενα μελος του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 14:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα χωρίς να πειράξεις κανένα ζώο ή το πολύ να του πάρεις κάτι που δεν θα του κάνει κακό (πχ φτερό). Έπειτα σκέψου ότι τα ζώα τα σκοτώνεις για να τραφείς....άρα δεν ισχύει η δικαιολογία δεν θέλω να κάνω κακό.Ισχύει όμως η δικαιολογία ότι δεν θεωρείς πως είναι σωστό να τους κάνεις κακό για έναν τέτοιο σκοπό.Συμφωνώ με αυτό.Σίγουρα υπάρχουν τρόποι να κάνεις κάτι αναίμακτα αρκεί να τους ψάξεις!Από την άλλη όμως η φυσική μαγεία (η μαγεία της φύσης δηλ) είναι λογικό να είναι κάπως "σκληρή" για τα δεδομένα μας...όπως "σκληροί" ήταν οι άνθρωποι της υπαίθρου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 09:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C δεν εχεις αδικο σχετικα με την φυσικη μαγεια και τους παλιους ανθρωπους της υπαιθρου.Σιγουρα για τα δικα τους δεδομενα εμεις θα μοιαζουμε με γαλατανθρωπους.Χθες βραδυ τελειωσα και ολο το θεμα που πραγματευεται τους αριθμους και τις σκαλες τους.Πρεπει να πιεστω να προχωρησω λιγο ταχυτερα και μετα να το μελετησω ακομη προσεκτικοτερα και να κρατησω σημειωσεις στο ατομικο μου βιβλιο.Δεν γραφω κανα βιβλιοσημειωσεις κρατω απλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 10:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!Μπράβο που κρατάς βιβλίο!Εγώ ποτέ δεν τα κατάφερα
Πάντα ήθελα να υπογραμμίζω αλλά τελικά είναι δύσκολο όταν θες να ανατρέχεις σε τόσες πληροφορίες...

Νομίζω ότι ένα από τα πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα στο βιβλίο είναι τα μαγικά τετράγωνα και οι υπογραφές των Πνευμάτων. Είναι πολύ ενδιαφέρον να καταλάβει κανείς πως βγαίνουν αυτές οι υπογραφές γιατί έτσι καταλαβαίνει τι σχέση υπάρχει μεταξύ μαγείας και Kamballa.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 12:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κραταω βιβλιο αλλα το θεμα ειναι ως ποτε θα εχει σειρα μεσα.Θα ηθελα να το εχω χωρισμενο σε κεφαλαια και αντι να εχω ενα τετραδιο πολλων θεματων πηρα ενα που ειχε απλα πολλες σελιδες.Οποτε καταλαβαινεις τι γινεται.Τωρα θα μπω αν δεν κανω λαθος στο κεφαλαιο που αναφερεις.Στις 2μμ σχολαω και γρηγορα για διαβασμα.Ειδες ενα βιβλιο που εκδοθηκε απο το ΑΡΧΕΤΥΠΟ και αναφερεται στην σολομωνικη και ειναι γραμμενο απο εναν μυημενο ο οποιος λεει οτι ειχε αποτελεσματα.Ομως αυτος εργαζεται με βαση οτι οι δαιμονες ειναι αποκυηματα του εγκεφαλου μας.Νομιζω οτι μαλλον θα το παρω και για γνωση και μια αλλη γνωμη και γιατι απο οσο καταλαβα πρεπει να περιλαμβανει καποιες πρακτικες.Στην σολομωνικη που ειχα διαβασει παλιοτερα περιελαμβανε μεσα ενα γριμμοριο που ονομαζοταν το ΜΕΓΑ ΓΡΙΜΜΟΡΙΟ.Γνωριζεις κατι σχετικα με αυτο?Ποια η γνωμη σου για την σολομωνικη?Εχεις διαβασει καποια εκδοση της?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 12:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C δεν ξερω αν εφυγε το προηγουμενο μηνυμα που εστειλα.Σου εγραφα σχετικα με τις σημειωσεις που κρατω οι οποιες δεν ειναι και στην καλυτερη σειρα μαλλον πρεπει να τις βαλω.Επισης για να ενα βιβλιο των εκδοσεων ΑΡΧΕΤΥΠΟ που αναφερεται στην σολομωνικη που γραφτηκε απο καποιον μυημενο που ειχε αποτελεσματα στην πραξη αλλα ο ιδιος πιστευει οτι οι δαιμονες ειναι μερος του εγκεφαλου μας.Στην σολομωνικη που ειχα δανειστει παλιοτερα ειχε ενα γριμμοριο το ΜΕΓΑ ΓΡΙΜΜΟΡΙΟ.Γνωριζεις κατι για αυτο?Επισης ποια η γνωμη σου για την σολομωνικη αν βεβαια σε εχει απασχολησει και εχεις μελετησει καποια εκδοση της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 13:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μήνυμά σου έφτασε μια χαρά!Λοιπόν,

Γενικά τα βιβλία από το ΑΡΧΕΤΥΠΟ μου αρέσει να τα διαβάζω αλλά μόνο για γενικές γνώσεις.Μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι συγγραφείς γράφουν απλά τις πληροφορίες που μαζεύουν.Δε θέλω να υποτιμήσω τις εκδόσεις.Μάλιστα ένα μεγάλο βιβλίο που έχουν βγάλει για τους βρικόλακες στην Ελλάδα είναι ίσως η καλύτερη έρευνα που έχω διαβάσει γιατί περιέχει πάρα πολλές πληροφορίες τόσο για περιστατικά όσο και για πολιτιστικές ενδείξεις της παρουσίας του μέσα σε τραγούδια και μύθους.
Όμως για θέματα όπως η μαγεία νομίζω ότι είναι καλύτερα να διαβάζουμε βιβλία από άτομα που έχουν ασχοληθεί με το θέμα γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι για "γενικές" γνώσεις.

Τώρα συγκεκριμένα το βιβλίο που είπες δεν το έχω πάρει χαμπάρι αλλά ακούγεται ενδιαφέρον αφού λες πως έχει γραφτεί από άτομο που έχει ασχοληθεί.Ξέρεις τον τίτλο;Ενδιαφέρομαι να το κοιτάξω.
Όσον αφορά για το ότι ο συγγραφέας πιστεύει ότι οι δαίμονες είναι μέσα στο κεφάλι μας αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα!Η ερμηνεία των αποτελεσμάτων και των φαινομένων διαφέρει...κατά τα άλλα οι πρακτικές είναι οι ίδιες (εξαρτάται βέβαια πιο σύστημα μαγείας ακολουθείς το "Παλιό" ή το "Νέο").Οπότε ό,τι και να διαβάσει κανείς έχει μεγάλο ενδιαφέρον ό,τι και να πιστεύει ο συγγραφέας του.

Σολομωνική έχω διαβάσει φυσικά αλλά πολύ παλιά και από τότε δεν ξαναασχολήθηκα πολύ μαζί της.Θυμάμαι πως μου φαίνονταν αρκετά πολύπλοκη αλλά τότε δεν είχα και τις γνώσεις που είχα σήμερα. Πρέπει να την ξαναδιαβάσω για να έχω μια τελική άποψη αλλά γενικά θυμάμαι πως ήταν πολύ περίεργη.
Για το ΜΕΓΑ ΓΡΙΜΜΟΡΙΟ θα μιλκήσουμε κάποια άλλη φορά.Προς το παρόν καλό σου απόγευμα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 13:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε F.R.C και λεω μονο σε εσενα γιατι μαλλον μειναμε μονοι.Και ο DYING INCUBUS μας εγκατελειψε .Το βιβλιο λεγεται "αναζητωντας το κλειδι του Σολομωντα" και ο συγγραφεας ειναι τεκτονας και μαλλον ψηλα στην ιεραρχια.Για το γριμμοριο που σε ρωτησα μαλλον γνωριζεις απο οτι καταλαβα οποτε αναμενω να με ενημερωσεις.Τωρα εχω δυο αποριες που να θελεις απαντας.Οταν ειχαμε ξεκινησει την κουβεντα μας ειχες αναφερει κατι σχετικα με τον αριθμο εννια.Τι εννοουσες?Εχει σχεση με την αναλυση στους αριθμους που κανει ο Μπαρεττ.Επισης ποια η δικη σου αποψη για τον σκοπο της δημιουργιας.Ακομη εγω δεν ειμαι θρησκος πολυ με την εννοια οτι δεν αποδεχομαι οτι το Θειο ΟΝ ειναι οπως το παρουσιαζουν οι θρησκειες.Τι γινεται εκει.Πως θα πρεπει να ενισχυσω μεσα μου το αρχετυπο.Γινεται κατι τετοι με διαλογισμο.Η δικη σου αποψη για τις θρησκειες ποια ειναι?Θεωρεις τον ευατο σου οπαδο καποιας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 21:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ο DYING INCUBUS μας εγκατελειψε .

Νομίζεις...

Απλώς, φίλε μου, δεν ξέρω και πολλά για τα όσα λέτε οπότε προτιμώ να μαθαίνω.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 10:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέραααααααα

quote:
Οταν ειχαμε ξεκινησει την κουβεντα μας ειχες αναφερει κατι σχετικα με τον αριθμο εννια.Τι εννοουσες?Εχει σχεση με την αναλυση στους αριθμους που κανει ο Μπαρεττ

Όχι, ούτε με αυτό έχει σχέση.Πρόκειται για μια καλά κρυμμένη "δοξασία" και δεν στη λέω ευθέως όχι γιατί θέλω να φανώ "γνώστης"(τρομάρα να μου 'ρθει) αλλά γιατί αξίζει πολύ να την καταλάβεις μόνος σου.Είναι κάτι πολύ απλό και όμως τόσο σημαντικό!Πρόκειται για μια "αριθμολογική" εξήγηση του σκοπού της Δημιουργίας.Αυτή η "αριθμολογική" εξήγηση έχει σχέση με τους Αγγέλους.Ίσως να μην καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω αλλά αν σκεφτείς κι άλλο ίσως το βρεις.Ξέρω, μπορεί να σου σπάω τα νεύρα ...


quote:
Επισης ποια η δικη σου αποψη για τον σκοπο της δημιουργιας

Την έχω παραθέσει νομίζω άλλα επειδή έκανα ταυτόχρονα τον δικηγόρο του διαβόλου μάλλον δεν έγινε αντιληπτή.
Για κάποιο λόγο "κάτι" πήγε "στραβά" πριν τη Δημιουργία κι αυτό είναι φανερό και από πολλές παραδόσεις ανά τον κόσμο.
Αυτό το "στραβό" προσπαθεί το Όν να "διορθώσει" με τη Δημιουργία η οποία Δημιουργία δεν είναι τίποτε άλλο από το Όν εκδηλούμενο
Μέσα από τη Δημιουργία και την εξέλιξη των ψυχών(πνευμάτων, όπως θες πάρτο αλλά το σωστό είναι ψυχών) ο Κόσμος ανακαινίζεται.Αυτή η άποψη έχει σχέση με τον αριθμό 9 που ψάχνεις.

quote:
Ακομη εγω δεν ειμαι θρησκος πολυ με την εννοια οτι δεν αποδεχομαι οτι το Θειο ΟΝ ειναι οπως το παρουσιαζουν οι θρησκειες.Τι γινεται εκει.Πως θα πρεπει να ενισχυσω μεσα μου το αρχετυπο.Γινεται κατι τετοι με διαλογισμο

Μμμμ....δύσκολο αυτό.Προφανώς κάποιος τρόπος θα υπάρχει.Ίσως το αρχέτυπο για το οποίο μιλάμε να μην είναι ανάγκη να πάρει μια τέτοια μορφή έτσι όπως ορίζουν κάποιες θρησκείες.Ίσως και μόνο η πραγματική γνώση (σχεδόν σε βαθμό βιώματος) ότι υπάρχει ένας Μέγας Αρχιτέκτονας να είναι αρκετή.


quote:
Η δικη σου αποψη για τις θρησκειες ποια ειναι?Θεωρεις τον ευατο σου οπαδο καποιας?

Πιστεύω ότι ανά τον κόσμο ο Νους έχει παρουσιαστεί με διάφορες πεφωτισμένες μορφές.Οι θρησκείες έχουν πολλές διαφορές αλλά και τρομακτικές ώρες ώρες ομοιώτητες!Για παράδειγμα όταν διάβαζα την Μπαγκαβάντ Γκίτα είχα μείνει έκπληκτος από τις ομοιώτητες της Ινδουιστικής θρησκείας με τη Χριστιανική.Η ουσιαστική τους φιλοσοφία πιστεύω ότι είναι ίδια.Πρέπει να είναι κανείς πολύ στενόμυαλος για να μην διακρίνει αυτές τις ομοιώτητες!Έτσι καμία θρησκεία δεν είναι "λάθος".Απλά υπάρχουν διαφορετικά πολιτιστικά "φίλτρα".
Τώρα όσον αφορά εμένα....είμαι χριστιανός αλλά σίγουρα δεν δίνω σε αυτή τη λέξη το νόημα που δίνει η Εκκλησία.Πιστεύω στον ρόλο του Ιησού ώς θεανθρώπου και ως Υιού του Θεού(πράγμα το οποίο συναντάται σχεδόν ατόφιο στην Ινδουιστική θρησκεία!)αλλά ταυτόχρονα αναγνωρίζω σαν αληθεινές τις άλλες θρησκείες έχοντάς τες εννοποιήσει κάτω από μια "ομπρέλα".

quote:
Για το γριμμοριο που σε ρωτησα μαλλον γνωριζεις απο οτι καταλαβα οποτε αναμενω να με ενημερωσεις.

Θα σε απογοητεύσω.Το Μέγα Γριμμόριο το έχω διαβάσει από ένα μεγάλο βιβλίο που αναφέρει μέσα του πολλά άλλα Γριμμόρια και είναι γραμμένο στα ελληνικά.Βασικά ο συγγραφέας είχε κάνει μια "σούμα" από Γριμμόρια και διάφορες άλλες πληροφορίες για τη Φυσική Μαγεία και για αυτόν το λόγο δεν έχω ιδέα αν τελικά το παρουσίαζε όλο ή μέρος του.Έτσι λοιπόν δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί ακόμα κι αν το παρουσίασε όλο μπορεί η δουλειά να ήταν πρόχειρη.Προσπάθησα να το βρω "ατόφιο" αλλά δεν τα κατάφερα.Νομίζω ότι κάτι είχα δει στο amazon αλλά θα το ξαναψάξω.Εσύ τι ξέρεις για αυτό;

Χαίρομαι που ο Dying_Incubus δεν μας εγκατέλειψε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 11:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε DYING INCUBUS χαιρομαι που δεν μας εγκατελειψες.Λοιπον φιλε F.R.C μια ακομη προσπαθεια για τον αριθμο 9.Ακομη και αν παλι ειμαι λαθος θα το παλεψω και που θα παει θα το βρω.Τα ταγματα των αγγελων ηταν 10.Το ενα ξεπεσε με αρχηγο τον σαταν.Εμεις συμβαλλοντας στην επαναφορα της ταξης θα αποτελεσουμε το 10 ταγμα.Για αυτο ο Μεγας Αρχιτεκτονας αφησε να παρει ο ανθρωπος την γνωση και να πεσει απο τον παραδεισο.Γιατι η γνωση αυτη που πηρε ειναι η υψηλη μαγεια η τελοσπαντων θα ανακαλυπτε την τεχνη στην πορεια.Οποτε μεσω αυτης θα αποτελουσε το δεξι χερι του δημιουργου στην επαναφορα της ταξης.Στο θεμα της θρησκειας συμφωνω μαζι σου.Ακριβως ολες οι θρησκειες ειναι αληθινες καμια δεν υπερεχει.Τον Ιησου και εγω τον δεχομαι ως θεανθρωπο οχι ομως αυτο που λεν χριστιανισμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 11:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θυμαμαι τιποτα απο το Μεγα Γριμμοριο γιατι περασαν πολλα χρονια απο τοτε που το διαβασα.Η σολομωνικη που το ειχε ηταν η ευρεως διαδεδομενη στα πανηγυρια.Ενα βιβλιο που στο εξωφυλλο ειχε ενα μαγο με ελαφρα μογγολικα χαρακτηριστικα και ειχε μια κρυσταλλινη σφαιρα στα χερια η οποια μεσα της ειχε ενα πεντακτινο και μια γυναικα μαλλον ξαπλωμενη πανω του εχοντας τα μελη του σωματος σε αντιστοιχια πανω του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 12:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς το ίδιο έχω διαβάσει και....επειδή μάλλον ήταν για τα πανηγύρια δεν μπορώ να το εμπιστευτώ.

quote:
Εμεις συμβαλλοντας στην επαναφορα της ταξης θα αποτελεσουμε το 10 ταγμα.Για αυτο ο Μεγας Αρχιτεκτονας αφησε να παρει ο ανθρωπος την γνωση και να πεσει απο τον παραδεισο.Γιατι η γνωση αυτη που πηρε ειναι η υψηλη μαγεια η τελοσπαντων θα ανακαλυπτε την τεχνη στην πορεια.Οποτε μεσω αυτης θα αποτελουσε το δεξι χερι του δημιουργου στην επαναφορα της ταξης

Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι για να επανέλθει η τάξη πρέπει όλοι να ασχοληθούν με την Υψηλή Τέχνη!Δεν νομίζω να είναι ο μόνος δρόμος ούτε νομίζω ότι ο Θεός είχε σαν στόχο να διδάξει την Τέχνη για να μας κάνει δεξί Του χέρι.Η "Σωτηρία" έρχεται από πολλά άλλα πράγματα. Η ενασχόληση με την Τέχνη είναι ένα άλλο μονοπάτι αρκετά περίεργο αλλά επίσης σωστό διότι παρέχει στον άνθρωπο πλήρη "θέαση" του Κόσμου.

Κοίτα το e-mail σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 15:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την έχω παραθέσει νομίζω άλλα επειδή έκανα ταυτόχρονα τον δικηγόρο του διαβόλου μάλλον δεν έγινε αντιληπτή.
Για κάποιο λόγο "κάτι" πήγε "στραβά" πριν τη Δημιουργία κι αυτό είναι φανερό και από πολλές παραδόσεις ανά τον κόσμο.
Αυτό το "στραβό" προσπαθεί το Όν να "διορθώσει" με τη Δημιουργία η οποία Δημιουργία δεν είναι τίποτε άλλο από το Όν εκδηλούμενο

Φίλε F.R.C., αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει όμως σκέφτομαι ότι εφόσον η Δημιουργία είναι το Ον εκδηλούμενο, λογικά δεν θα γινόταν αυτό το λάθος ώστε να υπάρχει το "κακό".
Μήπως λοιπόν οι αρχετυπικές μορφές του Καλού και του Κακού είναι αλληλένδετες κι η ύπαρξη της μιας είναι απαραίτητη για την ύπαρξη και τον ορισμό της άλλης?
Αν με ρωτήσεις το λόγο για τον οποίον θα πρέπει να συμβαίνει αυτό, δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση να απαντήσω καθώς μπαίνουμε σε πεδία πέραν της ανθρώπινης νόησης...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 13:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας και απο εμένα,
διάβασα όλο το θέμα και πραγματικά είναι ενδιαφέρον αν και δυστυχώς δεν συμμετείχε κάποιος με πρακτική για να μας γράψει τις εμπειρίες του.
F.R.C. κατάρχήν να σου πω ότι είμαστε πατριωτάκια.. ήθελα να σε ρωτήσω, μιας και ασχολείσαι με το Γριμμόριο που λες ότι χρειάζεται να προετοιμαστείς 6 μήνες για να κάνεις πρακτική,έχεις μπει στην διαδικασία προετοιμασίας?
Επίσης αν μπορείς να γράψεις την ουσία του Ο.Τ.Ο.,δηλ αυτοί κάνουν επικλήσεις?Αποφάσισες να μπεις τελικά?Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο να βγει κάποιος...
και τέλος τι σημαίνει το δικο σου ψευδωνυμο?
Αυτά τα ολίγα με την ανάκριση μου...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 10:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα πέρα ως πέρα!
Ζέστη σήμερα....

who knows καλημέρα και σε εσένα.Ώστε είμαστε πατριώτες ε;Απο ποιο χωριό είσαι εσύ.Εγώ είμαι από ένα τόσο μικρό που το έχουν μόνο οι στρατιωτικοί χάρτες!Λέγεται "Σκιαδάδες".

quote:
ήθελα να σε ρωτήσω, μιας και ασχολείσαι με το Γριμμόριο που λες ότι χρειάζεται να προετοιμαστείς 6 μήνες για να κάνεις πρακτική,έχεις μπει στην διαδικασία προετοιμασίας?

Το Γριμμόριο αυτό το έχω διαβάσει και θα το μελετήσω ξανά αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς.Όχι δεν έχω μπει σε κάποιου είδους προετιμασία γιατί για να εφαρμόσει κανείς τη Μαγεία του Αβραμέλλεν θέλει πολύ μεγάλη αντοχή,δύναμη και Καθαρότητα που εγώ δεν νομίζω ότι έχω. Άσε που είμαι και σε πολύ νεαρή ηλικία για να εφαρμόσω κάτι τέτοιο!
Είναι πολύ επικίνδυνο γιατί πρόκειται για πολύ ισχυρό σύστημα.

quote:
Επίσης αν μπορείς να γράψεις την ουσία του Ο.Τ.Ο.,δηλ αυτοί κάνουν επικλήσεις?Αποφάσισες να μπεις τελικά?Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο να βγει κάποιος...

Την ουσία του Ο.Τ.Ο προφανώς δεν τη δνωρίζω γιατί δεν είμαι "μέσα". Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι πως κάνουν επικλήσεις αλλά δεν εφαρμόζουν κατά γράμμα τα Γριμμόρια παρά μπλέκουν μέσα κι άλλες θεότητες αιγυπτιακές,Βαβυλωνιακές και άλλες.Αυτά τα γνωρίζω γιατί έχω συζητήσει με άτομο που είναι "μέσα".
Εγώ τελικά αποφάσισα να μην ενταχθώ γιατί δεν αισθάνομαι ότι ταιριάζω εκεί μέσα.Δεν νομίζω να μπορώ να εφαρμόσω το σύστημά τους για πολλούς και διάφορους λόγους.

quote:
και τέλος τι σημαίνει το δικο σου ψευδωνυμο?

Το ψευδώνυμό μου είναι αρχικά της φράσης Frate Rosae Crucis που σημαίνει Αδελφός Ροδόσταυρος.Έχω την τιμή να ανοίκω σε αυτή την Αδελφότητα και χρησιμοποιώ αυτά τα αρχικά ώστε να με αναγνωρίσει εύκολα κάποιος αδελφός μου.

quote:
Αυτά τα ολίγα με την ανάκριση μου...

Ξέχασες να με ρωτήσεις αριθμό πιστωτικής κάρτας...


Dying_Incubus λες

quote:
Φίλε F.R.C., αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει όμως σκέφτομαι ότι εφόσον η Δημιουργία είναι το Ον εκδηλούμενο, λογικά δεν θα γινόταν αυτό το λάθος ώστε να υπάρχει το "κακό".

Δε βλέπω να υπάρχει καμία αιτιώδης σχέση σε αυτό που λες.Το ότι η Δημιουργία είναι το Ον εκδηλούμενο δεν σημαίνει ότι το Ον δημιούργησε το Κακό με κάποιο σκοπό.Το Κακό δημιουργήθηκε πριν τη Δημιουργία.Η Δημιουργία έγινε για να επανέλθει αυτό το μέρος που "έπεσε" και φυσικά μη με ρωτήσεις γιατί έπεσε γιατί δεν ξέρω. Υπάρχει και η άποψη ότι το Κακό είναι "κατάλειπο" προηγούμενων Δημιουργιών που απέτυχαν(τα σπασμένα σκεύη της Kamballa για όσους ξέρουν) ή ακόμα ότι είναι κατάλειπο της δικής μας Δημιουργίας με το Τζιμτζούμ(λέξη που χαρακτηρίζει μια "κίνηση" "αποκέντρωσης"που έκανε το Ον για να δημιουργήσει χώρο για τον Κόσμο κατά την Kamballa .)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 11:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C., το Κακό έχει προσεγγιστεί από διάφορες σκοπιές μέσα από πολλά θρησκευτικά/φιλοσοφικά συστήματα.

Πιστεύεις λοιπόν ότι ήταν εντελώς αυθύπαρκτο κι αυτοδημιούργητο?
Αν είναι έτσι είναι ισοδύναμο με το Ον, σωστά?


Μήπως πιάνουμε μεγάλα και δύσκολα θέματα?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 11:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι αρκετά δύσκολο γιατί προσπαθούμε να συλλάβουμε έννοιες δύσκολες για εμάς.

Πιστεύω ότι το Κακό είναι μια πλευρά του Οντος που "έπεσε". Πρέπει να καταλάβουμε πως τίποτε δεν υπάρχει πέρα και έξω από τον Θεό γιατί όλα είναι Αυτός.Με αυτή την αρχή-αξίωμα στο μυαλό μας προκύπτει ότι ο Βεελζεβούλης(για να διασκεδάσουμε και λίγο τις εντυπώσεις) δεν είναι κάποιος άλλος αλλά μέρος του Θεού.Εδώ μερικοί έξυπνοι πατάνε και λένε ότι το Κακό είναι απαραίτητο αφού είναι μια έκφραση της Θεότητας.
Λάθος!
Ο Βεελζεβούλης είναι τόσο ξεχωριστός από τον Θεό όσο κι εμείς. Είμαστε διαφορετικές προσωπικότητες αλλά την ίδια στιγμή είμαστε όλοι ένα.Έτσι και αυτός.
Το γεγονός ότι αυτό το μέρος του Θεού έπεσε δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραμείνει έτσι.Πρέπει να επανέλθει.Πρόκειται για μια κατάρευση μέρους της Θεότητας που πρέπει πάλι να εξαγνιστεί.
Βέβαια αυτή η θεώρηση προυποθέτει την κατάρευση ενός άλλου πολύ σπουδαίου αξιώματος....ο Θεός δεν είναι αλάθητος!
Κάνει λάθη!Με άλλα λόγια σύμφωνα με τον Χόπκινς(και σε αντιδιαστολή με όσα έλεγε ο Αιστάιν) "Ο Θεός όχι μόνο παίζει ζάρια αλλά δεν ξέρει και που τα ρίχνει!"

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η Δημιουργία είναι ένα λάθος.Απλά κάτι έγινε πριν από αυτή,κάτι πήγε στραβά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 12:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Και ναι πιάνουμε μεγάλα και δύσκολα θέματα γιατί δεν μας αρέσει να βλέπουμε Ανίτα Πάνια και να τραγουδάμε "Βας Βας Βας,ο Παρασευάς Βας Βας!". Που είναι το κακό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 22:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....Και ναι πιάνουμε μεγάλα και δύσκολα θέματα γιατί δεν μας αρέσει να βλέπουμε Ανίτα Πάνια και να τραγουδάμε "Βας Βας Βας,ο Παρασευάς Βας Βας!". Που είναι το κακό;

Φίλε μου, δεν είπα πουθενά ότι είναι κακό να εξετάσουμε το Κακό!
Μήπως έχεις μια στάση αμυντική την στιγμή που δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο?

quote:
Το γεγονός ότι αυτό το μέρος του Θεού έπεσε δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραμείνει έτσι.Πρέπει να επανέλθει.Πρόκειται για μια κατάρευση μέρους της Θεότητας που πρέπει πάλι να εξαγνιστεί.

Δεν ξέρω αν το ζητούμενο είναι να εξαγνιστεί το Κακό.
Αλήθεια, με ποιόν τρόπο πιστεύεις ότι θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο?

Έχοντας όμως υπόψιν μου διάφορα συστήματα που έχουν ασχοληθεί με την έννοια του Κακού, πιστεύω ότι το ζητούμενο τους δεν είναι να εξαγνιστεί αυτό αλλά να υπερνικηθεί από τις Τάξεις του Καλού, του Φωτός κτλ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 10:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός είπε ότι έχω αμυντική στάση;;;
Πλάκα έκανα για να κάνω πιο ανάλαφρη τη συζήτηση!Χιούμορ....

quote:
Δεν ξέρω αν το ζητούμενο είναι να εξαγνιστεί το Κακό.
Αλήθεια, με ποιόν τρόπο πιστεύεις ότι θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο?


Ο τρόπος είναι απλός."Μετασχηματισμός" "Εξέλιξη" "Ανέλιξη"! Καλύτερος Μικρόκοσμος==καλύτερος Μακρόκοσμος.Ο Άνθρωπος που "άνω-θρώσκει" κοιτάζει ψηλά.Πως θα γίνει αυτό;Με καλύτερη συνείδηση, με ανώτερο εαυτό, με καλλιέργεια, με ματασχηματισμό της κοινωνίας, με μάθηση.(καλά,καλά ξέρω....ούτε στον αιώνα τον άπαντα όλα αυτά...)


quote:
Έχοντας όμως υπόψιν μου διάφορα συστήματα που έχουν ασχοληθεί με την έννοια του Κακού, πιστεύω ότι το ζητούμενο τους δεν είναι να εξαγνιστεί αυτό αλλά να υπερνικηθεί από τις Τάξεις του Καλού, του Φωτός κτλ...

Ναι γιατί κρύβουν το Δόγμα πίσω από το Πέπλο.Το ξαναλέω αν και γνωρίζω ότι θα μείνει προς το παρόν δυσνόητο....ο Αριθμός είναι ακόμα ατελής.Πρέπει από 9 να γίνει 10 για να τελειοποιηθεί και να ξαναγυρίσουν όλα στο 1, στην Πηγή των πάντων.
Η ουσία αυτού που λέω πιο πάνω είναι απλή: το Ον με λίγα λόγια δεν είναι ολοκληρωμένο ακόμα.Είναι ελλειπές γιατί μέρος του κατέρευσε.
Σκέψου απλά.Αν όλα μα όλα είναι Αυτός τότε πως είναι δυνατόν το ζητούμενο να είναι να υπερνικηθεί το Κακό,δηλαδή ένα μέρος του; Αν υπερνικηθεί με τον τρόπο που νομίζεις τότε ένα μέρος του Θεού χάνεται. Το ζητούμενο είναι να υπερνικηθεί το Κακό με το να μετασχηματιστεί και να ξαναγυρίσει πάλι ατην Πηγή του.Μόνο και μόνο τότε η Θεότητα θα είναι ολοκληρωμένη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 10:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C, μάλλον δεν αντιλήφθηκα εγώ την αίσθηση του χιούμορ εχθές, σκεπτόμενος την πιθανότητα ότι ενοχλήθηκες με κάποια από τα λεγόμενα μου.

quote:
Ο τρόπος είναι απλός."Μετασχηματισμός" "Εξέλιξη" "Ανέλιξη"! Καλύτερος Μικρόκοσμος==καλύτερος Μακρόκοσμος.Ο Άνθρωπος που "άνω-θρώσκει" κοιτάζει ψηλά.Πως θα γίνει αυτό;Με καλύτερη συνείδηση, με ανώτερο εαυτό, με καλλιέργεια, με ματασχηματισμό της κοινωνίας, με μάθηση.(καλά,καλά ξέρω....ούτε στον αιώνα τον άπαντα όλα αυτά...)

Σχετικά μ' αυτό, πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσει να εξελιχθεί μια κοινωνία και στην συνέχεια η ανθρωπότητα.
Όσο περισσότερο λοιπόν προσπαθεί ο κάθε άνθρωπος να αποβάλλει ή να μετριάσει σε σημαντικό βαθμό τις αρνητικές του ιδιότητες, θα μπορέσει να έλξει κι άλλους ανθρώπους προς αυτή την κατεύθυνση.
Όταν το κάνει αυτό θα μπορέσει να βρει τον τρόπο να βοηθήσει τους συνανθρώπους του να κάνουν το ίδιο.
Αν αυτή η προσπάθεια λοιπόν προέλθει από τον καθένα μας, σίγουρα οι αλλαγές στην ανθρωπότητα μετά από καιρό θα είναι τεράστιες.

Το απόλυτο Κακό όμως δεν υπάρχει ούτε στον άνθρωπο ούτε στην Ανθρωπότητα.
Υπάρχει σπόρος του Κακού όπως υπάρχει και σπόρος του Καλού.
Δεν ξέρω λοιπόν αν έτσι θα εξαγνιστεί το Κακό καθεαυτό ή αν απλά θα μειωθούν οι επιδράσεις του στον Άνθρωπο.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 11:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus συμφωνώ με όσα λες.Δυστυχώς σήμερα έχω πολλή δουλειά και δεν προλαβαίνω να γράψω τίποτε άλλο.Θα ξαναμπώ το βράδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 12:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Ελλειπα σε αδεια και ετσι δεν μπορεσα να μπω.Φιλε F.R.C ειπες οτι ανηκεις στην αδερφοτητα των Ροδοσταυρων.Επιτελους γνωριζω καποιον εστω και μεσω ιντερνετ.Μπορεις να πεις καποια πραγματα για την αδερφοτητα και την σχεση της με την υψηλη μαγεια αν υπαρχει φυσικα κατι τετοιο.Ολοι εχουμε ακουσει για την αδερφοτητα αυτη αλλα ποτε κανεις απο καποιον που ειναι μεσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 12:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε εσένα φίλε μου!Ελπίζω να ξεκουράστηκες στην άδειά σου.
Το τι είναι είναι ένας Ροδάσταυρος είναι λίγο περίπλοκο να σου εξηγήσω.Η Αδελφότητα κάνει αισθητή την παρουσία της γύρω στα 1614 με την έκδοση του Fama Fraternitatis, όμως η "δράση" της έχει αρχίσει πολύ πιο πριν στα 1300.Η ίδια υποστηρίζει ότι οι καταβολές της είναι πολύ πιο παλιές και ανάγονται στην αρχαία Αίγυπτο αφου η ίδρυσή της έγινε από τον ίδιο τον Ακενατόν.Βέβαια αυτό δεν αποδεικνύεται με κάποιο τρόπο για αυτό μπορεί να παραμείνει απλά μια παράδοση που, ποιός ξέρει, μπορεί να είνια και αληθηνή.

Ένας Ροδόσταυρος δεν μαθαίνει να ασχολείται με τη Μαγεία αλλά μαθαίνει να αφυπνίζει δυνάμεις και δυνατότητες που φαντάζουν μαγικές στα μάτια αυτών που έχουν άγνοια των βασικών μυστικιστικών νόμων της Φύσης.Το να είσαι για παράδειγμα σε δύο μέρη ταυτόχρονα και να ξέρεις τι γίνεται σε ένα μέρος που βρίσκεται στην άλλη άκρη της Γης φαντάζει μαγικό αλλά-πραγματικά-δεν είναι.
Η Αδελφότητα διδάσκει επίσης τρόπους θεραπείας του σώματος που δεν είναι γνωστοί(η θεραπεία είναι κάτι στενά συννηφασμένο με τους Ροδόσταυρους).
Για να μην μπαίνω σε λεπτομέριες, ένας Ροδόσταρος μαθαίνει να βαδίζει το μονοπάτι του μυστικιστή μαθαίνοντας στην ουσία πως να εξυψώσει τον εαυτό του και κατά συνέπεια τους άλλους γύρω του. Η γνώση των νόμων που κυβερνούν την ύλη,το πνεύμα,την ψυχή και το σύμπαν είναι μερικά απο τα θέματα που θίγονται στη Ροδοσταυρική διδασκαλία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 13:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.Για περισσοτερες λεπτομερειες μπορει να σου στειλω mail.Με τις θεραπειες της Αδερφοτητος σχετιζονται και "διδασκαλιες" του Παρακελσου?Ο Ακενατον ειναι ο Φαραω που εφερε για καποιο διαστημα τον μονοθεισμο στην Αιγυπτο?Πολυ παλια οντως.Απλα απο πολλους ηταν δεδομενο οτι ειναι εξελιξη των Ναιτων αλλα βλεπω οτι ειναι παλιοτεροι.Το βιβλιο το προχωρω και εχω φτασει πλεον στα πιο ενδιαφεροντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy