ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ελληνες.Ο εκλεκτος λαος (Ενα θέμα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 19:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΚΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΝΗΚΕ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ.

ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΣΤΕΙΡΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ; ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΜΠΟΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ 8ΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΝΙΒΑΛΛΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕΣ ΣΕ ΠΡΟΠΟΛΕΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ! ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΕ 50-70 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΛΙΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ! ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΥΠΟΨΗΝ ΜΑΣ...
(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΠΟΛΕΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΙΒΑΛΛΙΣΜΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟ ΗΤΑΝ. ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΦΤΙΚΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΓΡΙΟΥΣ, ΑΓΡΙΟΥΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.)

ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.
ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΟΣ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ!!!

ΙΣΑ - ΙΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΦΥΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 01/03/2003 19:53:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Ιάσων_Ελλην

ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ.
Η ΛΕΞΗ ΙΣΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΕΜΙΝΙΣΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΑΞΙΟΙ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΛΕΞΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ...
ΝΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ. Η ΛΕΞΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΥΤΗ. ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΡΑΤΣΑΣ/ΦΥΛΗΣ.
ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΠΡΟΚΑΤΑΛΕΙΨΗ".

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιάσων_Ελλην
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιάσων_Ελλην  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Αφού οι φυλές είναι διαφορετικές τότε είναι και άνισες"

Καταρχάς νομίζω πως είμαι απόλυτα σαφής και δεν μιλάω μόνο για διαφορετικότητα αλλά και για ανισότητα. Μήπως δεν αμφισβητήθηκε και η 'ανισότητα'? Αλλά εσύ το πας αλλού απ'ότι βλέπω.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΑΞΙΟΙ? Σε παρακαλώ να μιλήσεις πιο ανοιχτά γιατί έχω την εντύπωση οτι αρχίζουμε να παίζουμε με τις λέξεις. Από την στιγμή που μια φυλή είναι ανίκανη να δημιουργήσει πολιτισμό, μια άλλη φυλή είναι ικανή μόνο να τον καταστρέψει και μια άλλη είναι ικανή να τον δημιουργεί, εγώ προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω την "ίση αξία" μεταξύ αυτών των φυλών. Αν θες μην δώσεις την κλασική απάντηση 'είμαστε όλοι παιδιά του θεού, οπότε και έχουμε ίση αξία' γιατί δεν πρόκειται να απαντήσω.

Όσο για την έννοια του ρατσισμού, είναι και η μοναδική (αυτή που παρέθεσα). Απλά την έννοια την αλλάζουν οι παράγοντες που είπα πρίν (προπαγάνδα και ημιμάθεια) κι έτσι ο κόσμος την δέχεται την αλλαγή χωρίς καν να γνωρίζει τι σημαίνει στ'αλήθεια. Επέιδή όμως οι περισσότεροι όταν μιλούν για ρατσισμό μιλούν για ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΦΥΛΕΤΙΚΗ "ΠΡΟΚΑΤΑΛΕΙΨΗ" (προσκολλώντας στο 'προκατάλειψη') δεν σημαίνει οτι η έννοια της λέξεως αυτής έχει αλλάξει. Απλώς χρησιμοποιείται λανθασμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Καταρχήν γράφω αυτό το μήνυμα για να ξεφύγω λίγο από τον... Αντίχριστο. Μέχρι τώρα είχα 666 μηνύματα και είπα να γράψω για αυτό για να μην με κυνηγάει η... ρετσινιά .

Μπήκε και ο Ιάσων, ο Έλλην και διάβασα αυτά που είχα χιλιοακούσει εδώ και καιρό.

Αποδείχτηκε πάλι ότι μερικοί θεωρούν ότι η ψυχή είναι μέρος της προσωπικότητας κι έτσι κάποιος Έλληνας έχει όχι μόνο ελληνικό DNA αλλά και ελληνική Ψυχή.

Αποδείχτηκε πάλι ότι και οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν ρατσιστές αλλά... δεν το ήξεραν. Εεε, λογικό, αφού δεν υπήρχε αυτή η λέξη τότε.

Αποδείχτηκε πάλι ότι μια τέτοια συζήτηση δεν μπορεί να κρατηθεί σε ένα πολιτισμένο επίπεδο και καταφεύγουμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις.

Δεν νομίζω ότι έχω να πω κάτι άλλο. Αφήνω τους αυτοαποκαλούμενους ρατσιστές μέσα στην χαρά τους να λατρεύουν το DNA τους και να προσκολλούνται στην σάρκα τους αφού από ότι φαίνεται εγώ δεν μπορώ να τους βοηθήσω να δουν την αθάνατη άσαρκη, άφυλη και... ά-ρατση ψυχή τους.

Μία συμβουλή. Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα και ας αποφευχθούν προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Δεν μας τιμά. Ρεζιλεύουμε το... DNA μας.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιάσων_Ελλην
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιάσων_Ελλην  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αποδείχτηκε πάλι ότι και οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν ρατσιστές αλλά... δεν το ήξεραν. Εεε, λογικό, αφού δεν υπήρχε αυτή η λέξη τότε.

Μάλλον οι Αρχαίοι Έλληνες δεν έκαναν φυλετική διάκριση. Μάλιστα..

quote:
Αφήνω τους αυτοαποκαλούμενους ρατσιστές μέσα στην χαρά τους να λατρεύουν το DNA τους και να προσκολλούνται στην σάρκα τους

Είμαι προσκολλημένος στην σάρκα μου επειδή τολμώ να κατανοήσω ότι η Ελληνική φυλή είναι η μοναδική που μπορεί να δημιουργήσει αξιόλογο πολιτισμό και είναι ανώτερη(!)..

Τώρα που έχεις γράψει 667 μηνύματα δεν χρειάζεται να μας κάνεις την τιμή να απαντήσεις αφου δεν σε κυνηγά 'το μέγα θηρίον'..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΑΞΙΟΙ? Σε παρακαλώ να μιλήσεις πιο ανοιχτά γιατί έχω την εντύπωση οτι αρχίζουμε να παίζουμε με τις λέξεις. Από την στιγμή που μια φυλή είναι ανίκανη να δημιουργήσει πολιτισμό, μια άλλη φυλή είναι ικανή μόνο να τον καταστρέψει και μια άλλη είναι ικανή να τον δημιουργεί, εγώ προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω την "ίση αξία" μεταξύ αυτών των φυλών. Αν θες μην δώσεις την κλασική απάντηση 'είμαστε όλοι παιδιά του θεού, οπότε και έχουμε ίση αξία' γιατί δεν πρόκειται να απαντήσω.


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ.
ΙΣΟΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ, ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΦΥΛΕΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΙΚΙΣΜΕΝΗ Π.Χ. ΜΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΡΗΓΗΡΑ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΩ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΑΣΙΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΞΕΛΛΙΣΕΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ.
ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΑΡΧΙΚΑ... ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΛΟ ΤΩΡΑ, ΠΑΝΕ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΡΧΑΙΑ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 01/03/2003 22:17:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το παρόν το...καρναβάλι συνεχίζεται και η τεχνητή παραζάλη ορισμένων, εξελίσσεται σε φρενίτιδα. Έτσι μόνο, υπό το κράτος αυτής της παραζάλης και της φρενίτιδος, κατορθώνουν οι παρωδικές φιγούρες του Θεάτρου Σκιών "Ελληνική Δημοκρατία - εσωτερισμός", να κάμουν πραγματικότητα τις επιθυμίες τους. Δεν υπεισέρχομαι σε λεπτομέρειες - αλλά και, πλέον δεν έχει νόημα. Κάθε παραμικρή λεπτομέρεια επαναλαμβάνει και εμπεριέχει εν δυνάμει όλον τον υποκρυπτόμενο ραγιαδισμό των αχυρανθρώπων που νομίζουν ότι είναι "εσωτεριστές" και... " Έλληνες" !

Ας συνεχίσει λοιπόν το καρναβάλι... Και ο ανέσχυντος τρανσβεστισμός του Θεάτρου Σκιών. Πώς θα ξεχώριζαν, όμως, οι λίγοι και τολμηροί, οι πνευματικώς και απτώς ενεργούντες από τα άψυχα κουφάρια των κουτοπόνηρων και μικρόψυχων χειροκροτητών; Πώς αλλιώς θα ξεχώριζαν από τους οπαδούς της σάπιας "ησυχίας" και της υποκύψεως στο όνομα του Εβραϊκού Κατεστημένου; Πώς θα ξεχώριζαν οι αληθώς άλκιμοι βουληφόροι του Αίματος και του Πνεύματος, από τους αναπαλαιωτές της γηρασμένης φαυλότητας και της στημένης σάπιας ρητορείας της φουρνολογίας και του κατατρεγμένου εβραίου ;

Αλλά το Σύστημα αγαπά τα υβρίδια...τους "συμμορφωμένους" στα ψεύδη. Είναι το κλειδί της επιτυχίας του, αλλά και η απόλυτη προϋθπόθεσή του. Όταν όμως αρχίσει να ξεσκίζεται το πέπλο, όταν ξεκινήσει η κατάρευση των συλλογικών αυταπατών, τίποτε δεν θα μπορεί να σώσει το ψεύδος απ' τη συντριβή.

Η υστερία και η εγγενής ψύχωση είναι γνωστή και χαρακτηρίζει πάντα τις αντιδράσεις σε μια πραγματικώς γενναία φωνή.

Συμβολικώς, θα μπορούσα να συνοψίσω: ή Πατρίς ή Πάτρα (με το καρναβάλι της των αηδιαστικώς λικνιζομένων, δίκην χανούμισας των πασάδων ή πόρνης της λατινο-αμερικής...)! Τώρα είναι ο καιρός της Πάτρας. Θα έλθει όμως κι ο καιρός της Πατρίδος! Τρομερός και ακάθεκτος!

Τα θλιβερά κλισε περι "αντιναζισμού", είναι σίγουρα απαραίτητα σ' όσους δίνουν διέξοδο στην υπαρξιακή τους αγωνία και στο ιδεολογικό τους κενό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά σοβαρευτείτε. Καλός ο ελληνικός πολιτισμός, δουλειά μου είναι άλλωστε να τον μελετώ, αλλά πάρτε το χαμπάρι δεν είναι ο μοναδικός πάνω στο πλανήτη. Τώρα, η ξαφνική φαγούρα του ελληνοκεντρισμού δεν είναι καθόλου ξαφνική και σίγουρα έχει τα πολιτικά και κοινωνικά της κίνητρα. Το σίγουρο είναι ένα. Η ροή της εξέλιξης δεν επιτρέπει εθνοκεντρισμούς, είτε σας αρέσει είτε όχι. Το παρόν σύστημα τελείωσε με την τελευταία εθνικιστική επανάσταση στην Ευρώπη, αυτή του κου Κεμάλ Ατατούρκ. Η πολυπολιτισμικότητα είναι ένα γεγονός που όσο και αν βρίζετε, δεν μπορείτε να το σταματήσετε. Αυτό που έχει σημασία είναι να διατηρήσει κανείς την πολιτισμική του ταυτότητα μέσα στο σύστημα Κόσμος. Ένα σύστημα που αλλάζει ραγδαία τον κόσμο με τα θετικά και τα αρνητικά του στοιχεία.

Και τώρα επειδή διέκρινα πως είστε λάτρες των στοιχείων μερικά στοιχεία για την ανωτερότητα του ελληνικού πολιτισμού.

1ον Ένα μεγάλο τμήμα των μεγάλων φιλοσόφων του, προκειμένου να έχει ελεύθερο χρόνο για να φιλοσοφεί, απασχολούσε εκατοντάδες δούλους στα χωράφια ή τους ενοικίαζε στα μεταλλεία του Λαυρίου ή τους έστελνε στα δημόσια έργα κ.λπ. Όποιος το αμφισβητήσει αυτό, να ξαναμελετήσει την ιστορία με τίποτα σοβαρούς συγγραφείς, βέβαια, όχι μαλοκίες τύπου Ποιος σκότωσε τον Όμηρο ή Δαυλός ή ελληνοκεντρικά περιοδικά. Μεγάλα παιδιά είστε δε βλάπτει λίγη κρίση και λίγο παραπάνω διάβασμα. Τώρα αν η δουλεία σας είναι κοινωνικά αποδεκτή, ε δε χρειάζεται να το συζητάμε το θέμα. Μην απαντήσετε καθόλου.

2ον Σας έχουν πιπιλίσει το μυαλό με τη Δημοκρατία του 5ου π.Χ. αιώνα. Τρίχες παλληκάρια μου. Στην καλύτερη περίπτωση να ψήφιζαν στην Εκκλησία του Δήμου 5.000 από τους 100.000. περίπου πολίτες της αθηναϊκής δημοκρατίας. Στην πραγματικότητα στην αρχαία Ελλάδα κυβερνόύσαν πάντα οι αριστοκράτες.

3ον Πρόκειται για έναν πολιτισμό με τους περισσότερους εμφυλίους πολέμους. Για να μη μιλήσουμε για τους βόρειους που κατέβηκαν από Βορρά και δεν άφησαν τίποτα όρθιο. (Κατά μία άλλη θεωρία ήταν κάτοικοι των ορεινών όγκων της Μακεδονίας -ακόμα χειρότερα δηλαδή. Η θεωρία της γηγενούς εντοπιότητας και του πανάρχαιου (Ελληνικού) -το τονίζω αυτό- πολιτισμού είναι μπούρδες. Οι Πελασγοί ήταν Πελασγοί, οι Δωριείς ήταν Δωριείς, οι Αιολείς ήταν Αιολείς, οι Μακεδόνες ήταν Μακεδόνες κ.ο.κ

4ον Όλες αυτές οι κοινωνικές και πολιτικές μεταβολές που κατέληξαν σε έναν πραγματικά αξιόλογο πολιτισμό -για να μη φτάσουμε στο άλλο άκρο της άρνησης- έχουν συμβεί και σε άλλα σημεία του πλανήτη. Μελετήστε λίγο και άλλους πολιτισμούς και θα καταλάβετε πως το ελληνικό φαινόμενο δεν είναι μοναδικό.

5ον Τώρα αν είστε από αυτούς που πιστεύουν ότι οι Έλληνες είναι το μοναδικό έθνος και μάλιστα ανάδελφον πάνω στον πλανήτη, τότε λυπάμαι αλλά είστε βαθιά νυχτωμένοι και παρακαλώ σας να ανοίξετε τα μάτια σας. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πού μπορούν να οδηγήσουν αυτόν τον τόπο τέτοιου είδους απόψεις. Αν μη τι άλλο σε ναρκισσισμό και πνευματική πενία. Είναι πολλά αυτά που μπορεί να κερδίσει κανείς από τη μελέτη του ελληνικού πολιτισμού, αλλά όχι αυτά που περιγράφετε και τα οποία διάβασα με πολύ προσοχή πριν πάρω θέση. Χαιρετώ σας


Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...

[b]Αλλά το Σύστημα αγαπά τα υβρίδια...τους "συμμορφωμένους" στα ψεύδη. Είναι το κλειδί της επιτυχίας του, αλλά και η απόλυτη προϋθπόθεσή του. Όταν όμως αρχίσει να ξεσκίζεται το πέπλο, όταν ξεκινήσει η κατάρευση των συλλογικών αυταπατών, τίποτε δεν θα μπορεί να σώσει το ψεύδος απ' τη συντριβή.

Η υστερία και η εγγενής ψύχωση είναι γνωστή και χαρακτηρίζει πάντα τις αντιδράσεις σε μια πραγματικώς γενναία φωνή.

...

Τα θλιβερά κλισε περι "αντιναζισμού", είναι σίγουρα απαραίτητα σ' όσους δίνουν διέξοδο στην υπαρξιακή τους αγωνία και στο ιδεολογικό τους κενό...



ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΥΒΡΙΔΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ;

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΘΙΓΟΥΝ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ;

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 01/03/2003 20:56:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιάσων_Ελλην
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 20:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιάσων_Ελλην  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία η απάντησή σου, αλλά εγώ επιμένω..

'Από την στιγμή που μια φυλή είναι ανίκανη να δημιουργήσει πολιτισμό, μια άλλη φυλή είναι ικανή μόνο να τον καταστρέψει και μια άλλη είναι ικανή να τον δημιουργεί, εγώ προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω την "ίση αξία" μεταξύ αυτών των φυλών.'

Σε έναν συγκεκριμένο τομέα ο φίλος σου μπορεί να είναι καλύτερος κι εσύ σε έναν άλλο, αλλά σαν σύνολο κάποιος έχει μεγαλύτερη "αξία" (δεν είναι αυτός ο τρόπος έκφρασης μου αλλά είμαι αναγκασμένος αφού γι αυτή τη λέξη μιλάμε). Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου. Τώρα, ακόμη κι αν συμφωνούσα μαζί σου, αυτό δεν αλλάζει αυτά που είπα αφού εγώ μίλησα περί ανωτερότητας της Ελληνικής φυλής σε όλους τους τομείς, για ισότητα και ανισότητα.

Το παράδειγμα που δίνεις για το θέμα της γλώσσας νομίζω οτι είναι ατυχές. Τώρα μιλάμε την Νεοελληνική γλώσσα ενώ οι πρόγονοί μας μιλούσαν την Αρχαία Ελληνική, οπότε είναι απόλυτα λογικό να έχουν αλλάξει οι έννοιες. Αν εσύ θέλεις να δεχτείς την μπασταρδεμένη έννοια που δίνουν τα ΜΜΕ και άλλοι στη λέξη 'Ρατσισμός' τότε δεν σε εμποδίζει κανένας. Εγώ δεν τη δέχομαι, και χρησιμοποιώ την πραγματική έννοια (εξάλλου είναι γελοίο να λέμε 'ρατσα + ισμός' και να εννούμε κάτι διαφορετικό από την απλή φυλετική διάκριση)..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιάσων_Ελλην
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 21:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιάσων_Ελλην  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρόκειται για έναν πολιτισμό με τους περισσότερους εμφυλίους πολέμους. Για να μη μιλήσουμε για τους βόρειους που κατέβηκαν από Βορρά και δεν άφησαν τίποτα όρθιο. (Κατά μία άλλη θεωρία ήταν κάτοικοι των ορεινών όγκων της Μακεδονίας -ακόμα χειρότερα δηλαδή. Η θεωρία της γηγενούς εντοπιότητας και του πανάρχαιου (Ελληνικού) -το τονίζω αυτό- πολιτισμού είναι μπούρδες. Οι Πελασγοί ήταν Πελασγοί, οι Δωριείς ήταν Δωριείς, οι Αιολείς ήταν Αιολείς, οι Μακεδόνες ήταν Μακεδόνες κ.ο.κ

Αφού μας το λές εσύ οτι είναι μπούρδες τότε θα κοιμηθώ ήσυχος.. Απ'ότι φαίνεται αμφισβητείς αυτά που είπαν οι ίδιοι οι Αρχαίοι Έλληνες για Πελασγούς, Δωριείς, κλπ. ή δεν ξέρεις κάν τι είπαν.

quote:
Όλες αυτές οι κοινωνικές και πολιτικές μεταβολές που κατέληξαν σε έναν πραγματικά αξιόλογο πολιτισμό -για να μη φτάσουμε στο άλλο άκρο της άρνησης- έχουν συμβεί και σε άλλα σημεία του πλανήτη. Μελετήστε λίγο και άλλους πολιτισμούς και θα καταλάβετε πως το ελληνικό φαινόμενο δεν είναι μοναδικό.

Σοβαρά? Μπορείς να μας πείς αντίστοιχα φαινόμενα?

Κι όσον αφορά τους δούλους, μήπως εσύ πιστεύεις πως την συγκεκριμένη εποχή υπήρχε περίπτωση να υπάρξουν πολιτισμοί χωρίς τον θεσμό της δουλείας? Μήπως υπήρξε κανένας και μου διέφυγε της προσοχής? Σταματήστε επι τέλους να λέτε συνέχεια για τους δούλους γιατί έχει καταντήσει αηδία.. Δεν έχετε κανένα άλλο επιχείρημα για να χτυπήσετε την Αρχαία Ελλάδα? Πριν κλείσω, σε ενημερώνω πως οι μόνοι που φέρθηκαν σωστά στους 'δούλους' τους ήταν οι Έλληνες, ενώ ακόμα και σε ΥΣΤΕΡΑ χρόνια οι δούλοι αντιμετώπισαν τρομακτικά χειρότερη συμπεριφορά (παράδειγμα οι μαύροι στις ΗΠΑ τον 19ο αι. μ.Χ!).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 22:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραία η απάντησή σου, αλλά εγώ επιμένω..

'Από την στιγμή που μια φυλή είναι ανίκανη να δημιουργήσει πολιτισμό, μια άλλη φυλή είναι ικανή μόνο να τον καταστρέψει και μια άλλη είναι ικανή να τον δημιουργεί, εγώ προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω την "ίση αξία" μεταξύ αυτών των φυλών.'


ΚΑΜΙΑ ΦΥΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΗ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ Η ΜΟΝΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ.
Π.Χ. Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ VIKINGS. ΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ: ΑΙΜΟΔΙΨΕΙΣ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ, ΠΕΙΡΑΤΕΣ, ΒΑΡΒΑΡΟΙ. ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ. ΟΙ VIKINGS ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ... ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΟΜΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΕΝΑΝ ΛΑΜΠΡΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ΕΚΑΝΑΝ ΕΜΠΟΡΙΟ.

quote:

Τώρα, ακόμη κι αν συμφωνούσα μαζί σου, αυτό δεν αλλάζει αυτά που είπα αφού εγώ μίλησα περί ανωτερότητας της Ελληνικής φυλής σε όλους τους τομείς, για ισότητα και ανισότητα.

ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ.
ΝΕΓΡΟΙ - ΦΥΣΙΚΗ ΑΝΤΟΧΗ
ΙΑΠΩΝΕΣ - ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ
ΙΝΔΟΙ - ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ, ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ

ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΟΝΟ 3, ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 01/03/2003 22:56:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 22:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπαμε, σοβαρές απαντήσεις. Τώρα το ξεφτίλισες τελείως το θέμα, γιατί αμφιβάλλω πολύ για την ικανότητά σου να διαβάζεις πηγές αρχαίας ελληνικής γραμματείας. Βέβαια δεν έχω τέτοια απαίτηση αλλά μην αναμασάς ότι σου λένε βρε παιδί μου. Συμφωνώ βέβαια πως στην αρχαιότητα υπήρχαν σχεδόν παντού δούλοι. Άλλη μια απόδειξη για την κοινοτυπία του υπέροχου πολιτισμού μας

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιάσων_Ελλην
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 23:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιάσων_Ελλην  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SilverWolf:
Οι Έλληνες είναι φυλή που δημιουργεί πολιτισμό και οι Εβραίοι (το μαντέψατε?) φυλή που τον καταστρέφει. Άλλες φυλές απλώς τον δέχονται και γίνονται μέρος του. Φυσικά οι Εβραίοι κι αυτοί θα ήθελαν να περάσουν τον υποτιθέμενο 'πολιτισμό' τους αλλα μόνο σε τέτοιον δε θα μπορούσε η απάνθρωπη μεσσιανική αυτοκρατορία τους να βασιστεί.

Δεν είναι συνετό να υπεραπλουστεύουμε την έννοια του πολιτισμού (μη μου πείς πως είναι και αυτό φυσική εξέλιξη της γλώσσας), και δε νομίζω πως θα ταύτιζα ποτέ τους Βίκινγκς με 'εμπορικό πολιτισμό'.

Ανωτερότητα.. Διαφωνούμε σε όλα. Οι Ιάπωνες καλά κάνανε και κρατήσανε τις παραδόσεις τους αλλά μη νομίζουμε πως οι Έλληνες είναι ανίκανοι να κάνουν κάτι τέτοιο. Άλλοι φρόντισαν γι αυτό. Επίσης η 'αυτοσυγκέντρωση και περισυλλογή' των Ινδών δε χρειάζεται να σου πώ από που προέρχονται.. Και τέλος ακόμη δεν έχουμε πολλούς Έλληνες αθλητές να αναιρέσουμε την καταπληκτική φυσική αντοχή των νέγρων αλλά μη βιάζεσαι.. Πάντως καλύτερα από 'πολύ καλά' τα πάμε στον αθλητισμό τόσο μικρή χώρα που είμαστε.

Να υποθέσω πως το νούμερο 4 θα ήταν 'ΚΙΝΕΖΟΙ - ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ'? Πόσοι όμως γνωρίζουν πως ακόμα και το καράτε προέρχεται από το Ελληνικό Παγκράτιον? Μόνο οι 'Ελληνοκεντρικοί που διαβάζουν Ελληνοκεντρικά περιοδικά τύπου Δαυλός'..

Παρ'ολα αυτά θα αναιρέσω από μόνος μου αυτό που είπα περί ανωτερότητος σε όλους τους τομείς (δυστυχώς δεν το σκέφτηκα νωρίτερα): οι Έλληνες είναι κατώτεροι σε ότι αφορά την Ενότητα. Τρώγονται μεταξύ τους και το πληρώνουν. Αντιθέτα, άλλες φυλές χωρίς φυσικά χαρίσματα αντάξια των Ελλήνων, όπως οι Εβραίοι, λόγω της απίστευτης ενότητάς τους γίνονται παντοδύναμοι.. Φαντάσου σε τι θέση θα βρισκόταν η Ελλάδα σήμερα αν εμείς είμασταν ενωμένοι! Μόνο όταν βρεθήκαμε σε τρομερά δύσκολη θέση συνειδητοποιήσαμε το λάθος μας και ενωθήκαμε ενάντια κοινών εχθρών (Πέρσες, Τούρκοι) και πετύχαμε το ακατόρθωτο.

konosk:
Αγαπητέ μου φίλε, μην απορρίπτεις τους άλλους επειδή είναι δουλειά σου να 'μελετάς τον Ελληνικό πολιτισμό'.. Η απάντησή μου ήταν σοβαρότατη και μαλλον εσύ το ξεφτιλίζεις με το ειρωνικό σου υφάκι. Προφανώς και δεν ξέρεις τι είπανε οι 'Αρχαίοι' Έλληνες για τους Πελασγούς ή τους Δωριείς αν εννοείς πως δεν είχαν Ελληνικό αίμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 23:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ;

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ;

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ VIKINGS ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ (VIKING ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΕΙΡΑΤΗΣ). ΗΤΑΝ ΕΠΣΙΗΣ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ (ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΠΟ), ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ - ΑΠΟΙΚΗΤΕΣ , ΕΜΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΗΤΑΝ ΓΕΩΡΓΟΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΑΝ.
ΤΟ 700 μ.Χ. ΕΙΧΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΘΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΨΗΦΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ. ΑΥΤΗ ΔΙΑΡΚΟΥΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ. Η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ, ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΜΥΝΑΣ, ΚΑΙ ΕΚΔΙΚΑΖΕ ΤΟΥΣ ΦΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΠΡΑΧΘΕΙ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ. ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΝΑΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΩΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 23:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θέλεις λοιπόν να μιλήσουμε σοβαρά φίλε μου είναι ανοησία να πιστεύετε τα περί αίματος. Ακόμη και κλειστός τόπος να ήταν η Ελλάδα και μόνο από την ενδογαμία θα είχαμε σαφέστατη αλλοίωση του μιτοχονδριακού DNA. Αυτό που εν πάση περιπτώσει θέλω να τονίσω είναι ότι σε τούτο τον έρημο τόπο δεν είναι το DNA που έχει την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο. Δεν είναι και δεν μπορεί να είναι η φυσική ανθρωπολογία εκείνη που θα μας δείξει την καταγωγή μας. Μόνον στατιστικά μπορεί να το κάνει. Κι αν το κάνει θα φάμε μεγάλη πίκρα. Είναι το αρχέτυπο που παρήγαγε τούτος ο τόπος. Για αυτό το αρχέτυπο δικαιούσαι να είσαι περήφανος και να τα ψάχνεις και να το αναζητάς σε όλον τον κόσμο, γιατί απλώθηκε στα πέρατα της οικουμένης. Ωστόσο, αδικείς πολιτισμούς μεγάλης εμβέλειας, όπως είναι ο Ινδικός ή ο Αυγυπτιακός. Αδικείς επίσης πολιτισμούς που στράφηκαν στην καλλιέργεια εντελώς διαφορετικών παραμέτρων από εκείνους που καλλιέργησε ο ελληνικός πολιτισμός και εν πάση περιπτώσει αδικείς όλη την ανθρωπότητα φίλε μου αν νομίζεις στ΄αλήθεια ότι ο ελληνικός πολιτισμός είναι ο ανώτερος όλων. Είναι ένας σταθμός στη μακρά πορεία της ανθρωπότητας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Είχε πολλά μειονεκτήματα, που αν συνεχίσουμε να μην τα βλέπουμε, τότε τα προεκτείνουμε στο μέλλον. Σαφώς και ασχολούμαι με τον ελληνικό πολιτισμό κι ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πώς μας προέκυψε ξαφνικά τούτη η αντίληψη περί μοναδικότητας και ανωτερότητας. Εκτός και αν κάποιοι από το προσφατο παρελθόν της ελληνικής ιστορίας τα κατάφεραν πολύ καλά να εδραιώσουν ένα τόσο ανυπέρβλητο αίσθημα εθνοκεντρισμού και ανωτερότητας. Μαθαίνεις και γίνεσαι σοφότερος όταν αποδέχεσαι τα λάθη σου. Όταν δεν τα αποδέχεσαι γίνεσαι πνευματικά φτωχός και το μόνο που σου μένει είναι οι απόψεις των αρχαίων για τους Πελασγούς. Για τις απόψεις στις οποίες αναφέρεσαι, δεν είμαστε καθόλου σίγουροι και μιλώ από τη σκοπιά της αρχαιολογικής έρευνας. Ωστόσο, είναι γεγονός πως αυτός ακριβώς ο τόπος στον οποίο κατοικούμε εμείς ως απόγονοι πολλών και διαφορετικών φυλών που έζησαν και παρήγαγαν πολιτισμό έχει μακρά ιστορία. Τόσο μακρά, που ούτε οι σφοδρότεροι υπερασπιστές του εθνοκεντρισμού δεν μπορούν να φανταστούν. Στοιχεία αυτής της μακροβιότητας επιβιώνουν ακόμη και στη σύγχρονη μορφή της γλώσσας μας. Αλλά αυτό δε σημαίνει και δεν αποδεικνύει τίποτα. Έλληνας είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας, για να χρησιμοποιήσω έναν αρχαιοπρεπή τρόπο να σου απαντήσω. Αλλά αυτό επίσης δε σημαίνει ότι το DNA του είναι ελληνικό. Αναμφισβήτητα υπάρχουν πολλά να αναζητήσει, να μελετήσει και να κατανοήσει κανείς για τον ελληνικό πολιτισμό. Όχι με τον τρόπο που περιγράφεται στις απαντήσεις που διάβασα πιο πάνω. Όχι. Εδώ θα επιμείνω πως ακούγονται και διαβάζονται πράγματα απαράδεκτα, άσχετα και προ πάντων προσβλητικά για τη νοημοσύνη ενός λαού. Τώρα αν σας αρέσει η λέξη εθνικισμός στην παρούσα ή την παρελθούσα μορφή και εννοιολογικό της περιεχόμενο, γιατί η λέξη ρατσισμός δεν υπάρχει στην ελληνική, είναι γλωσσικό δάνειο, λυπάμαι αλλά δε θα πάρω. Το κακό για σας φίλε μου είναι ότι γνωρίζω γιατί δε θα πάρω. Σας χαιρετώ λοιπόν

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιάσων_Ελλην
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 01:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιάσων_Ελλην  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς φίλε μου μη με φοβερίζεις λέγοντας εκφράσεις όπως "αν θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά" και άλλες παρόμοιου είδους.. Θα σταθώ σε δύο σημεία της απάντησής σου. Όσον αφορά τον Ελληνικό πολιτισμό δεν έχω τίποτα να πώ αφού "αδικώ όλη την ανθρωπότητα αν νομίζω στ΄αλήθεια ότι ο ελληνικός πολιτισμός είναι ο ανώτερος όλων"(!).. Είμαι τόσο, μα τόσο άδικος. Αν θέλεις πες μας ποιός είναι ο ανώτερος κατα την γνώμη σου πολιτισμός, γιατί κάποιος θα πρέπει να είναι, εκτός κι αν ακόμα και οι πολιτισμοί δεν έχουν διαφορές και είναι όλοι ίσοι! Αλλά τι λέω, ζούμε σε έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο, είναι δυνατόν να υπάρχει ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ!? Που ακούστηκε αυτό?? Φυσικά ούτε να ακούσεις δεν θες πως όλοι ανεξαιρέτως οι πολιτισμοί βασίστηκαν στον Ελληνικό, αφου οι 'σοβαροί συγγραφείς' που διαβάζεις εσύ σαφώς έχουν διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων!

Ο Ελληνικός πολιτισμός είναι 'ένας σταθμός στη μακρά πορεία της ανθρωπότητας'. Μάλιστα.. Ουδέν Σχόλιον.

Περί Πελασγών. Καλά κάνεις και δεν αναφέρεσαι στις απόψεις των Αρχαίων Ελλήνων επί αυτού του θέματος γιατί φυσικά θα έχανες. Οι απόψεις τους είναι ξεκάθαρες, ότι δηλαδή αποτελούσαν γενετική συνέχεια των Πελασγών, ήταν οι απόγονοί τους. Επίσης, αν θες να μιλήσουμε από την 'σκοπιά της αρχαιολογικής έρευνας', σε ενημερώνω πως υπάρχουν ατράνταχτες αποδείξεις για το ΑΥΤΟΧΘΟΝΟ των Ελλήνων, αλλά πως είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο(!??), εμείς είμαστε μέρος της περίφημης Ινδοευρωπαϊκής Φυλής!! Είναι δυνατόν αυτά που μαθαίναμε ως τώρα να είναι λάθος!? Και όμως είναι, κι ούτε πρόκειται να αλλάξουν οι γελοίες θεωρίες περί Ινδοευρωπαίων.. Αυτά που βρίσκονται στον Ελλαδικό χώρο μας χαλάνε την σούπα, τι να κάνουμε, αλλά η θεωρία δεν αλλάζει! Ινδοευρωπαίοι και οι Έλληνες, ενώ οι Πελασγοί στην ουσία ήταν ΠΡΟ-Έλληνες οι οποίοι σφάχθηκαν από τους μετέπειτα αποκαλούμενους 'Έλληνες' (τους ΠΡΩΤΟ-ΕΛΛΗΝΕΣ οι οποίοι ήταν ένα μικρό μέρος της Ινδοευρωπαϊκής φυλής) οι οποίοι εγκαταστάθηκαν στον χώρο που ονομάστηκε αργότερα 'Ελλάς' επειδή τους άρεσαν οι παραλίες και είπανε να κάνουνε και μερικά μπανάκια..

Φυσικά οι 'επιστήμονες' (ή μάλλον ΠΑΝ-επιστήμονες) αποκλείουν και τα ευρήματα απο την 'σκοπιά της αρχαιολογικής έρευνας' αλλά και τα λεχθέντα από τους Αρχαίους Έλληνες οι οποίοι δεν είναι δυνατόν να γνώριζαν περισσότερα (!) για τους πρόγονούς τους..

Περί Ελληνικής Παιδείας και Ελλήνων. "Έλληνας είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας, για να χρησιμοποιήσω έναν αρχαιοπρεπή τρόπο να σου απαντήσω". Σοβαρά?? Είσαι σίγουρος πως αυτή την στιγμή χρησιμοποιείς έναν 'αρχαιοπρεπή τρόπο' για να μου απαντήσεις κύριε Μελετητή του Ελληνικού Πολιτισμού?? Είσαι απόλυτα σίγουρος, μιας και εσυ έχεις την ικανότητα να διαβάζεις πηγές αρχαίας Ελληνικής γραμματείας, ενώ εγώ δεν έχω?? Για ξανά σκέψου το (ή μαλλον για μάθε καλύτερα την κατάσταση)!.. Αν σε ρωτούσα τώρα ποιος ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είπε το περίφημο "ο μετέχων της Ελληνικής παιδείας είναι Έλλην" πάω στοίχημα πως δεν θα ήξερες την απάντηση, αλλά θα σου πώ εγώ φίλε μου, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως το είπε ο Ισοκράτης και όλοι εσείς οι μάγκες που διαβάζετε 'σοβαρούς συγγραφείς' και τα ξέρετε καλά χρησιμοποιείτε αυτή την φράση συνέχεια προς υποστήριξη των γελοίων απόψεων σας δίχως να ξέρετε καν ποιός την διατύπωσε ή αν όντως διατυπώθηκε!! Δυστυχώς όμως λόγω της διαστρέβλωσης της αλήθειας και λόγω αμάθειας των Αρχαίων Ελληνικών έπεσε θύμα μας και ο Ισοκράτης.. Αφού είμαστε άχρηστοι εμέις οι Νεοελλαδίτες και διαβάζουμε μόνο 'σοβαρούς συγγραφείς' αλλά δεν ξέρουμε ούτε την γλώσσα μας ο κάθε μαλάκας μπορεί να βγαίνει και να διαστρεβλώνει αυτά που είπαν οι Αρχαίοι, ποιός θα το καταλάβει? Ποιός θα ρίξει μια ματιά στο αρχαίο Ελληνικό κείμενο? Σε ενημερώνω πως το περίφημο αυτό ρητό δεν διατυπώθηκε ποτέ, όπως δεν διατυπώθηκε ποτέ και από τον Ηρόδοτο ότι οι Έλληνες πήραν το αλφάβητο από τους Σημιτο-Φοίνικες!!

Ψάξε και μόνος σου αγαπητέ μου φίλε τα παραπάνω, περί Αυτόχθονων Ελλήνων και περί Ηροδότου και Ισοκράτους. Ελπίζω να μην χρειαστεί να παραθέσω και αποσπάσματα αρχαιοελληνικών κειμένων και να σε αποστομώσω εντελώς.

Silverwolf:
Δεν θα επεκταθώ άλλο στο θέμα, συγγνώμη αν είμαι επιθετικός αλλα δεν έχει καμμία σημασία το τι "σημαίνει για ΜΕΝΑ πολιτισμός", αυτο που έχει σημασία είναι το τι σημαίνει στ'αληθεια πολιτισμός όπως και ρατσισμός, εθνικισμός, κλπ.. Δεν πρόκειται να κάνω τον δάσκαλο άνοιξε ένα λεξικό και δές τέλος πάντων τι σημαίνει πολιτισμός. Αν θες να μου πείς τίποτα άλλο είμαι πρόθυμος να απαντήσω, δεν συνεχίζω να παίρνω μέρος στο θέμα του εμπορικού πολιτισμού των Βαραγγών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 02:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
konosk,

Αλήθεια, γνωρίζεις τί σημαίνει εθνικισμός;

Τότε θα καταλάβεις και τα παρακάτω λόγια του μεγάλου Έλληνος Ιωνα Δραγούμη, που η δημοκρατική παραπαιδεία δεν έχει μάθει στα Ελληνόπουλα... Και γιατί να μάθουν τα Ελληνόπουλα για Ι.Δραγούμη, για Παύλο Μελά, για Μακεδονικό Αγώνα και Βαλκανικούς Πολέμους, αφού υπάρχει η "ένδοξη" γενιά του...Πολυτεχνείου (ναι, είναι αυτοί που μέσα στη χλιδή σημερα μας μιλούν για τους ανύπαρκτους "αγώνες"...).

Γράφει λοιπόν ο Δραγούμης( όχι, δεν ήταν "ναζι"...) :

" Όσο τα έθνη μεταμορφώνονται σ' απλές κοινωνίες ανθρώπων, τόσο φτωχότερα καταντούν, τόσο δηλαδή λιγότερες απαιτήσεις ανθρώπων κι ορμών μπορούν να ευχαριστήσουν. Και εκείνα τα έθνη φτωχαίνουν και καταντούν κοινωνίες όπου όλοι οι άνθρωποι ισοπεδώνονται μικραίνοντας και γενάμενοι φιλήσυχοι, χωρίς ορμές πολλές και έντονες, χωρίς πλούτη από νιάτα, δίχως τρέλλα και λαχτάρες και καρδιοχτύπια, δίχως τυχοδιωκτική όρεξη, χωρίς λάμψη, χωρίς πολεμική μανία. Οι κουρασμένοι ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΕΒΡΑΙΙΚΕΣ με μόνο σκοπό τη γενική αλληλοβοήθεια, οι κουρασμένοι, που μόνο τη ζωούλα τους κοιτάζουν, που αλτρουίζουν μόνο για να υπηρετούν καλλίτερα το μικροσυμφέρον τους, οι κουρασμένοι, που βαστιούνται απ' τα χέρια σε μια αλληλεγγύη, γιατί φοβούνται να περπατήσουν μοναχοί τους, μην τύχει και κοπιάσουν πάρα πολύ, οι κουρασμένοι που το στρατιωτικό γι' αυτούς είναι βάσανο, γιατί δεν υπηρετεί τη ζωούλα τους, οι κουρασμένοι, που εχθρούς δεν έχουν".

ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ - " ΟΣΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ"

"Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ. Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ"

ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ

Σήμερα, το Σύστημα προσπαθεί να ισοπεδώσει κάθε Ευρωπαϊκή Πατρίδα, υποδουλώνει ψυχές και τις υποβάλλει σε υποχρεωτική "θεραπεία" από κάθε ίχνος φυσιολογικής ενστικτώδους φυλετικής αυτοάμυνας. Τα παιδιά μας, αβοήθητα - σ' όλη την Ευρώπη - υφίστανται ένα υποχρεωτικό ξερίζωμα κάθε φυσικού και υγιούς ενστίκτου, υπό το εξιδανικευμένο πρόσχημα ενός υποκριτικού "ανθρωπισμού" και μιας δολίως βεβιασμένης τυφλής "αλληλεγγύης" προς τα ατέρμονα στίφη αλλοφύλων τριτοκοσμικών. Και αυτό γίνεται προς δόξαν ενός προτοφανούς αυτοκτονικού και διεστραμμένου ρατσιστικού και συμπλεγματικού επιλεκτισμού προς όφελος όμως των άλλων, αυτών που με την καλπάζουσα εξάπλωση και γεννητικότητα καθιστούν αδύνατη την επιβίωση της παρηκμασμένης Λευκής Φυλής!

Χρειάζεται η φωτεινή εκείνη Ηρωϊκή Βούληση, μέσω της οποίας τα έθνη μας μεγαλουργούσαν. Ορύονται λοιπόν οι ηθικολογούντες και διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους όποτε κάποιος πατριώτης αποτολμήσει να αψηφίσει την αυτονόητη αλλά ανομολόγητη δικτατορία τους - και με στερεό υπόβαθρο την προηγηθείσα διαστροφή και πλύση εγκεφάλου, εξακοντίζουν το "απόλυτο" όπλο τους: "αυτά τα περί ανδρείας, περί φυλετικής συνείδησης, περί τιμής του έθνους, περί σιωνιστών, είναι ναζισμός...θάνατος στους φασίστες...!!!" Οπότε αυτομάτως όλα παραλύουν.

ΟΧΙ όμως όλοι! Αν λοιπόν, κατά τα λεγόμενά τους, Εθνικοσοσιαλισμός είναι η ανδρεία και η επιτακτική συνειδητοποίηση της ευθύνης απέναντι στην συγκαταβατική Σύψη και στο Ψεύδος - μήπως τότε αυτό το επειγόντως αναγκαίο για τη σωτηρία της Λευκής Φυλής, αλλά και του Πλανήτη (απο την καταστροφή των "καλών νικητών" εδώ και 57 χρόνια...), πλέον μήνυμα, είναι ο πραγματικός λόγος της δαιμονοπόιήσεώς του και της ανακηρύξεώς του σε "απόλυτο κακό"; ΜΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ!

Το σημερινό Παγκόσμιο Σύστημα είναι σα μια ψευδολόγα και φαφούτα σιχαμερή γρηά πόρνη, που προσπαθεί να καλυφθεί πίσω από ανωφελείς προσωπίδες - που παραπλανούν, που αλλοιώνουν και απονεκρώνουν, σαν κεφαλές Μεδουσών, ώστε να επιτυγχάνεται η καθολική συμμόρφωση.
Όμως δεν είναι παρά ένα μεγάλο, πομπώδες, τρισάθλιο και γελοίο παραφουσκωμένο μηδενικό - που θα ξεφουσκώσει από εκείνους τους νέους που ζούν ακόμη το θρύλο - προ του οποίου ματαίως η γρηά πόρνη Μέδουσα ορυομενη αφρίζει!

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 02/03/2003 02:21:33

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 02/03/2003 02:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 08:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΠΟΛΛΑ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ
ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ
ΠΑΡΑΛΑΓΜΕΝΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΙΑ
ΣΟΥ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΟΛΟ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΩΝ............
quote:
Συμβολικώς, θα μπορούσα να συνοψίσω: ή Πατρίς ή Πάτρα (με το καρναβάλι της των αηδιαστικώς λικνιζομένων, δίκην χανούμισας των πασάδων ή πόρνης της λατινο-αμερικής...)!

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΝ ΣΟΥ ΕΔΙΝΑ ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΟΥ
ΕΛΕΓΕΣ ΕΛΛΑΣ-ΠΑΤΡΙΣ-ΕΒΡΑΙΟΙ..........

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ?
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
ΑΝ ΟΧΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΛΑΘΟΣ
ΦΙΛΙΚΑ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 11:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προς το παρόν το...καρναβάλι συνεχίζεται και η τεχνητή παραζάλη ορισμένων, εξελίσσεται σε φρενίτιδα. Έτσι μόνο, υπό το κράτος αυτής της παραζάλης και της φρενίτιδος, κατορθώνουν οι παρωδικές φιγούρες του Θεάτρου Σκιών "Ελληνική Δημοκρατία - εσωτερισμός", να κάμουν πραγματικότητα τις επιθυμίες τους. Δεν υπεισέρχομαι σε λεπτομέρειες - αλλά και, πλέον δεν έχει νόημα. Κάθε παραμικρή λεπτομέρεια επαναλαμβάνει και εμπεριέχει εν δυνάμει όλον τον υποκρυπτόμενο ραγιαδισμό των αχυρανθρώπων που νομίζουν ότι είναι "εσωτεριστές" και... " Έλληνες" !
Ας συνεχίσει λοιπόν το καρναβάλι... Και ο ανέσχυντος τρανσβεστισμός του Θεάτρου Σκιών. Πώς θα ξεχώριζαν, όμως, οι λίγοι και τολμηροί, οι πνευματικώς και απτώς ενεργούντες από τα άψυχα κουφάρια των κουτοπόνηρων και μικρόψυχων χειροκροτητών; Πώς αλλιώς θα ξεχώριζαν από τους οπαδούς της σάπιας "ησυχίας" και της υποκύψεως στο όνομα του Εβραϊκού Κατεστημένου; Πώς θα ξεχώριζαν οι αληθώς άλκιμοι βουληφόροι του Αίματος και του Πνεύματος, από τους αναπαλαιωτές της γηρασμένης φαυλότητας και της στημένης σάπιας ρητορείας της φουρνολογίας και του κατατρεγμένου εβραίου ;


Σίγουρα το καρναβάλι συνεχίζεται.... αφού ο βασιλιάς καρνάβαλος είναι εδώ. Ανέσχυντος. Όπως όλα τα φασιστοειδή υβρίδια. Ξεσκεπασμένος επιτέλους από το προσωπείο του λόγιου που προσπαθεί με «επιχειρήματα» να αποδείξει την θλιβερή μικροψυχία του : ακόμα μια φορά να ξεχωρίσει τους ανθρώπους σε μικρούς και μεγάλους, ικανούς και ανίκανους.......
Το ανθρωποειδές που αναγνωρίζει στο καθρέπτη του, το ύπατο δημιούργημα του Θεού μη επιτρεποντας σε άλλους να το βλέπουν...... Και όλα αυτά μεχρι εδώ .Μέχρι τη στιγμή που ο ANTONIOS1997 ο απροσάρμοστος, γύφτος.....κλπ.......απέδειξε οτι όλοι αυτοί οι «αξιοπρεπείς» «κύριοι» με τα «επιχειρήματα» και τον τυπικά «ευγενή» λόγο δεν είναι τίποτε άλλο από ντυμένους καρνάβαλλους ή καννίβαλους που εάν τους προκαλέσεις είναι πάντα έτοιμοι να σε φάνε....όχι μόνο μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά.......
Το ρατσιστή ειναι ανώφελο να τον αλλάξεις, και ακόμα περισσότερο να τον αφήσεις να κοιτάξει μέσα του...γιατί θα δηλητηριαστεί ακόμα περίσσότερο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τον αποκαλύψεις
Και εδώ το έργο τελείωσε «κύριοι».......
Και εξέρχομε από τον ομαδικό τάφο........γιατί η μπόχα είναι αφόρητη και το δικό μου DNA ποτέ δεν αναμίχθηκε με τέτοιες «μυρωδιές».........

· ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΙΟ.........ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΞΑΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΩ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΞΑΝΑΠΡΟΣΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙ.......
· ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ : ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ (ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ) ΚΡΑΤΑΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΝ ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΑΦΟ ΜΕ ΚΥΝΔΙΝΟ ΝΑ ΜΟΛΥΝΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ Ο SERPENT PAN ΝΑ ΜΗ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟ;;;;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 11:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΩΝΙΕ…

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ που πιστεύεις….δεν έκανε ποτέ καμία διάκριση…Εσύ γιατί κανείς?

Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ που αγαπώ…έλεγε πως αν κοιτάξεις τους ανθρώπους…δεν θα βρεις κάποιον απόλυτα κακό και απόλυτα καλό.

Μου φαίνεται πως οι περισσότεροι δεν βλέπουμε την ΤΡΑΜΠΑΛΑ της ΖΩΗΣ….μα όταν είμαστε ΕΜΕΙΣ ΨΥΛΑ….λέμε ΒΛΕΠΩ…

Όταν πάνε οι ΑΛΛΟΙ….λένε και αυτοί…ΒΛΕΠΩ!

Θα σου πω κάτι... χωρίς ΝΤΡΟΠΗ! Ο καλλίτερος μου ΦΙΛΟΣ και ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ μου, οταν ημουν μαθητης….ήταν σαν τον ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ!

Εγώ έτρεχα... μαθητής στο πολυτεχνείο….Και το βράδυ μιλάγαμε μαζί για γυναίκες... και ψιλούς στόχους!

Αλήθεια έχεις την εντύπωση πως θα διορθώσεις εσύ και οποιος… τον ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ?

Παιδία, μην υποτιμάτε κανένα….Τον κάνετε χειρότερο…Συζητάτε ήσυχα….και να κρατήστε ότι θεωρείται σωστό…ότι φτάνει στην καρδιά σας!

Υπάρχει κάπου κοινή μουσική για τον ΑΝΘΡΩΠΟ…

Μην πιάνεται τα άκρα!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/03/2003 12:07:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 12:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ε, είστε άπαιχτοι. Λοιπόν σήμερα είδα στο Δαυλό το εξής εκπληκτικό. Η ιαπωνική γλώσσα είναι ελληνική διάλεκτος. Σιγά μη με αποστομώσεις φίλε μου Ιάσονα. Αν οι πηγές σου είναι ο Δαυλός και παρόμοιες απόψεις μόνο να με αποστομώσεις δεν μπορείς. Αν επίσης μου παραθέσεις εδάφια που θα με αποστομώσουν, τότε έχασες. Το θέμα δεν το αγγίζω γιατί δε με ενδιαφέρουν οι οποιεσδήποτε εκφρασμένες ή υποθετικά εκφρασμένες απόψεις κατακτητών που διεκδικούν καταγωγή από τους λαούς που κατάκτησαν. Το ίδιο έκαναν και στην πορεία οι Ρωμαίοι. Το ίδιο και οι Γερμανοί. Μάλιστα οι Ρωμαίοι το πήγαν και λίγο παραπέρα. Διεκδίκησαν και θεϊκή καταγωγή για τους αυτοκράτορές τους. Είτε το θέλετε είτε όχι η Ελλάδα ως τόπος κατακτήθηκε απανωτά από πολλούς λαούς και φύλα. Αυτά τα φύλα αποτέλεσαν πολιτισμική συνέχεια των προηγούμενων. Βέβαια μέχρι να ανακάμψουν πολιτισμικά φάγαμε στη μάπα και μερικούς σκοτεινούς αιώνες σε διάφορες εποχές της ιστορίας μας. Στην πορεία όλες αυτές οι αλλεπάλληλες κατακτήσεις διαμόρφωσαν μια κοινή γενιά Ελλήνων με αρκετές ώστόσο γενετικές διαφορές μεταξύ τους. Είτε σας αρέσει είτε όχι! Όσο για μεγάλους πολιτισμούς, σκύψε για λίγο πάνω από τον ινδικό πολιτισμό, σκύψε πάνω από τον αιγυπτιακό πολιτισμό και τα ξανασυζητάμε. Α και πάνω από όλα μελετήστε τη διαθέσιμη ελληνική γραμματεία σοβαρά και μην αραδιάζετε ό,τι σταχυολογείτε από δω και απο εκεί. Φίλε μου δεν έχω απλώς την ικανότητα, έχω τη δυνατότητα να διαβάζω την ελληνική γραμματεία από τα πρωτότυπα και όχι από μεταφράσεις. Όσο για την αρχαιότητα του ελληνικού αλφάβητου έχεις δίκιο, αλλά θα χρειαστεί καιρός μέχρι να το δεχτεί αυτό η επιστημονική κοινότητα, που πρέπει να αλλάξει τις θεωρίες της. Και για να αλλαχθούν οι θεωρίες της θα πρέπει να σταματήσουν οι χρηματοδοτήσεις σε κάποιους επιστήμονες που κινούνται με βάση αυτό που θέλουν να πετύχουν οι χρηματοδότες τους. Δείγμα και πραγματικό εύρημα της ύπαρξης πεντακάθαρου ελληνικού αλφάβητου σε άγνωστη γλώσσα θα βρεις στο μουσείο της Σαμοθράκης. Όσο για τη δουλεία καιρός είναι Ίάσονα να ξεσκονίσεις λίγο τα Πολιτικά του Αριστοτέλη και να μην απαντάς με εκφράσεις τύπου μάγκες ή μαλάκες, αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Θα σου δώσουν αρκετές απαντήσεις, αν βέβαια μπορείς να τα διαβάσεις αντικειμενικά, στα ερωτήματά σου για τις αντιλήψεις των αρχαίων Ελλήνων περί της δουλείας. Α και κάτι άλλο. Μην τα κρίνεις με τη σύγχρονη ηθική υποκριτική θεώρηση, γιατί ο θεσμός της δουλείας ποτέ δε σταμάτησε. Κρίνε τα από την άποψη του Ελληνοκεντρισμού. Όσο για την άποψη του ότι πέρναγαν καλά στην Ελλάδα οι δούλοι, κάνε και καμιά επίσκεψη στο Λαύριο. Προσπάθησε να χωθείς μέσα στις στοές των αρχαίων μεταλλείων και τα ξανασυζητάμε.
Όσο για την ερώτηση του Παρμενίωνα αν γνωρίζω τι σημαίνει εθνικισμός και βέβαια γνωρίζω και από μέσα και απέξω. Μάλιστα τον γνωρίζω σε πολύ περισσότερες αποχρώσεις απ ό,τι πιστεύεις φίλε μου. Απλά δεν πιστεύω ότι είναι βιώσιμη θεώρηση της ζωής και ότι δεν κρύβεται εκεί το μέλλον της ελληνικής φυλής ούτε το καινούργιο μήνυμα που έχει να δώσει στην ανθρωπότητα η Ελλάδα ως σύγχρονος πολιτισμός.
Α και κάτι άλλο. Το ότι ασχολείστε ή χρησιμοποιείτε με τον ελληνικό πολιτισμό για να προωθήσετε τις πολιτικές σας ιδέες είναι ανάρμοστο κύριοι. Αφήστε τον στην ησυχία του. Δε χρειάζεται τις αναλύσεις σας

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 12:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Svistike proigoumeno mynhma...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 03/03/2003 01:39:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 12:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Svistike proigoumeno mynhma...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 03/03/2003 01:39:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 13:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Αντώνιος είπε:

quote:
ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ : ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ (ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ) ΚΡΑΤΑΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΝ ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΑΦΟ ΜΕ ΚΥΝΔΙΝΟ ΝΑ ΜΟΛΥΝΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ Ο SERPENT PAN ΝΑ ΜΗ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟ;;;;

Τι ειρωνία; Όποιος σκουντουφλάει στα όρια της ανεκτικότητας και περνάει στην χώρα του θυμού θα πρέπει να κατηγορήσει τους... Συντονιστές ή τους Διαχειριστές του forum.

Γιατί Αντώνιε θέλεις να κλειδώσουμε το topic; Επικαλείσαι και τον Seprent Pan !!! Αν είχαμε ακούσει εκείνον πριν από καιρό θα έπρεπε να σε διαγράψουμε ή να μην σου δώσουμε χώρο γιατί είσαι ένας Εβραικοχριστιανικός κίνδυνος για την Ελλάδα μας.

Πόσο εύκολα ξεχνάμε; Πόσο εύκολα δείχνουμε τα νύχια μας όταν αισθανόμαστε ότι απειλούμαστε; ΄

Κρίμα. Εγώ περίμενα μια πιο χριστιανική στάση. "Οι νεκροί ας θάψουν τους νεκρούς τους και οι ζωντανοί ας με ακολουθήσουν"

Δεν πειράζει. Δεν θα δικαιολογηθώ. Νομίζω ότι το μέλος "Πλάτωνας" είπε αυτά που σκέπτομαι και μας υπενθύμισε τα αυτονόητα.

Αν κάποιος πιστεύει στην αθανασία της ψυχής και την μη πραγματική ύπαρξη του κακού ως μια σκιά του Αγαθού (όπως θα μας υπενθύμιζε ο Πλάτωνας ή ο Πλωτίνος) τότε δεν φοβάται τον διάλογο και δεν πιστεύει ότι μπορεί να "μολυνθεί"

Ευχαριστώ και τον konosk για την αξιόλογη και πολιτισμένη του συμμετοχή.

Νομίζω ότι ο διάλογος δίνει πολύ περισσότερα από ότι... παίρνει και πολύς κόσμος που φλερτάρει με τον εσωτερισμό αλλά και με τον εθνικισμό και νομίζει ότι αυτά τα δύο μπορούν να "παντρευτούν" θα βοηθηθεί στις επιλογές του. Ο φόβος, η συγκάλυψη και η "δαιμονοποίηση" ενισχύουν πάντα τον ζωώδη μας εαυτό και όχι την Αλήθεια.

Πάντως αν είναι να συνεχίσουμε την συζήτηση (;!;) ας αποφύγουμε την χυδαιότητα. Τι λέτε;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 14:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Πόσο εύκολα ξεχνάμε; Πόσο εύκολα δείχνουμε τα νύχια μας όταν αισθανόμαστε ότι απειλούμαστε;]
TO AYTO...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 14:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ANTONIOS1997

Την μπόχα θα τη βρείς μέσα στο Σύστημα στο οποίο ζείς και το απολαμβάνεις , απ' ότι φαίνεται! Εκεί θα βρείς τη διαστροφή και τους ομαδικούς τάφους σωμάτων και πνευμάτων! Η προσκόλλησή σου σε κλισέ ύβρεων, μαρτυρεί εκπληκτική μωρία.

Εγώ είμαι ο "κακός" φασίστας - και λέω ότι αποτελούμε την μοναδική πραγματική αντίσταση στο Σύστημα της Παγκόσμιας Τάξης. Διότι οι δήθεν αντίπαλοι της Παγκοσμιοποίησης της καρναβαλίστικης αριστεράς ουσιαστικά λένε: " Καλή η παγκοσμιοποίηση , αλλά όχι μ' αυτά τα μέσα"!!! Ομοίως και οι άλλοι αντιστρατευόμενοι "οικολόγοι" της συμφοράς, που στρέφονται ενάντια στην εβραιο - φιλελεύθερη Νέα Τάξη, δημιουργούν την ψευδαίσθηση ότι "κάτι κάνουν κάποιοι". Ενώ η αντιφυσική καρδιά του Συστήματος παραμένει άθικτη. Γι' αυτό και τους ανέχονται...ευχαρίστως!!! Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με μας τους "κακούς φασίστες". Το Σύστημα τόσο μας φοβάται, ώστε τρέμει εμφανώς και από την απλή παρουσία μας! Και μή πούνε κάποιοι ότι το κάμει από... ανθρωπισμό! Αφού το Σύστημα το ίδιο είναι απάνθρωπο και το βλέπουμε καθημερινά στα δελτία ειδήσεων! Άλλοι είναι οι λόγοι...

Διότι η Αλήθεια διαλύει το Ψεύδος και τη Φαυλότητα. Και το νοιώθουν και οι ίδιοι! Οι ψοφοδεείς Κροίσοι του Συστήματος επιβιώνουν μετά βίας - το τυραννικό τέρας με το σατανικό μυαλό και την γηρασμένη εβραϊκή καρδιά, πνέει τα λοίσθια και το αισθάνεται... Γι' αυτό βιάζεται - σπεύδει να τα παίξει "όλα για όλα" - δεν έχει προοπτική χρόνου. Το ίδιο όμως ισχύει και για τη φύλή μας.

Θα συνεχίσουν οι "δημοκράτες" και οι "αριστεριστές" να λένε ότι οι Εθνικιστές είναι βρυκόλακες και κτήνη - μόνο και μόνο επειδή δεν υποκύψαμε σε παραισθησιογόνες εκστατικές ομφαλοσκοπήσεις μιας γλυκανάλατης, αναιμικής, ημιμαθούς, άκαπνης και "ακίνδυνης" αστικής "αρχαιοφιλίας" και επειδή πιστεύουμε στις Ιστορικές Μορφές της Φυλής μας και στην Αξία του Αίματός μας. Και φυσικά ενσαρκώνουμε τον φυσικό πόλο αντιπαράθεσης προς την επιβαλλόμενη υποκουλτούρα του εκφυλισμού και της αποχαύνωσης.

Σήμερα στην Ευρώπη, μπορεί να είσαι ό,τι θέλεις, κιναιδος (gay τους λένε τώρα - ο λαός τους λέει κάπως αλλιώς...), έμπορος ναρκωτικών, τρομοκράτης - αριστερός - "αγωνιστής"(!!!), δουλέμπορος, μαστροπός, κλπ, εκτός από εθνικιστής! Και είναι αστείο όταν στις Ευρωπαϊκες Πατρίδες, αποστερούν στους εθνικιστές το δικαίωμα που υποκριτικά ζητούν για τον εαυτό τους: την ελευθερία της έκφρασης! Είναι λογικό. Διότι μόνο η έκφραση ελεύθερων ανδρών απείλεί την καθολική συμμορφωτική Δουλεία.

Φυσικά ο ANTONIOS1997 και άλλοι θα ειρωνευτούν και πάλι... "Μα για ποιό πράγμα πολεμάτε εσείς οι "κακοί", θα ρωτήσουν...

FÜR DEN KOMMENDMEN MAN !

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 02/03/2003 14:42:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 16:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε μαζί σου Παρμενίων ότι το σύστημα είναι σάπιο. Είδες κανέναν από εμάς να λέμε ότι όλα είναι μια χαρά. Πες μας λοιπόν τι προτείνεις. Όσο για το ότι οι μαύροι έχουν πιο μικρό εγκέφαλο δεν ξέρω, υπάρχει όμως μια φήμη ότι έχουν κάτι άλλο μεγαλύτερο από εμάς τους λευκούς, αυτό όμως δεν σε συμφέρει να το θίξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 16:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΠΟΛΛΑ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ
ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ
ΠΑΡΑΛΑΓΜΕΝΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΙΑ
ΣΟΥ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΟΛΟ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΩΝ............

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Συμβολικώς, θα μπορούσα να συνοψίσω: ή Πατρίς ή Πάτρα (με το καρναβάλι της των αηδιαστικώς λικνιζομένων, δίκην χανούμισας των πασάδων ή πόρνης της λατινο-αμερικής...)!
--------------------------------------------------------------------------------


ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΝ ΣΟΥ ΕΔΙΝΑ ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΟΥ
ΕΛΕΓΕΣ ΕΛΛΑΣ-ΠΑΤΡΙΣ-ΕΒΡΑΙΟΙ..........

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ?
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
ΑΝ ΟΧΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΛΑΘΟΣ
ΦΙΛΙΚΑ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.....


ΦΙΛΕ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ ΤΟΣΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ................ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 16:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάμε πάλι ………..

Σκιές του Φεγγαριού ……. Έχεις σκεφτεί ότι οι Μαύροι της Αφρικής δεν έχουν την ανάγκη να φάνε με πιρούνια γιατί ζουν στη φύση και όχι σε πόλεις γιατί έχουν ενα τελείως διαφορετικό πολιτισμό απ αυτόν που έχουμε εμείς ;
Αυτοί ξέρουν άλλα φάρμακα απ αυτά που ξέρουμε εμείς και είναι ΦΥΣΙΚΑ εμείς ξέρουμε τα ΧΗΜΙΚΑ ποιος είναι ανώτερος αυτός που γνωρίζει τη φύση ή αυτός που ξέρει την επιστήμη και την ντομάτα τη φτιάχνει από σκόνη και χι από σπόρο ;;;;;;;
Νομίζω σου έδωσα μια απάντηση του Πιστεύω μου φίλε .

Φίλε Αντώνιε 1997 …….. κάποτε ένας γιατρός έβγαινε καθημερινός από το σπίτι του και συναντούσε τον σκουπιδιάρη ο οποίος του έλεγε «καλημέρα γιατρέ μου» ο γιατρός κουνούσε το κεφάλι και μόρφαζε απεχθώς προς τον σκουπιδιάρη που ήταν ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ .
Ένα χιονισμένο πρωινό βγαίνοντας ο Γιατρός από το σπίτι του πάτησε στον ηλίθιο πάγο που υπήρχε μπροστά στην πόρτα του σπιτιού του χωρίς να έχει πάρει την άδεια του εξόχου αυτού ανθρώπου και έπεσε !
Ο σκουπιδιάρης προσέτρεξε σε βοήθεια του ανήμπορου να σηκωθεί ανώτερου γιατρού επειδή ο πάγος συνέχιζε να γλιστράει ( μην αναγνωρίζοντας ο ηλίθιος πάγος την ανωτερότητα του γιατρού ) και προτείνοντας του το χέρι τον σήκωσε !
Ο ανώτερος γιατρός κοίταξε τον κατώτερο σκουπιδιάρη και με ένα πλατύ χαμόγελο του είπε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ – ΚΑΛΗΜΕΡΑ και τον κάλεσε το απόγευμα να τον κεράσει ένα αναψυκτικό . [;-)]

Παρμενίων και Ιάσων ……. ΠΩΣ ΛΕΓΌΤΑΝ Ο ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ , ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ , ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ( όχι δεν ήταν ο Ίκαρος ) κλπ ;;;;;;;;;;;;
Ανώτερος είναι ΜΟΝΟ αυτός που ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ και όχι τους ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ . Γιατί αυτός που έφτιαξε τον κόσμο έφτιαξε και τη ΦΥΣΗ και η φύση είναι ανώτερη από τον ηλίθιο άνθρωπο και με μια απλή επίδειξη της ανωτερότητας της η φύση μπορεί να καταστρέψει και τον άνθρωπο και όσα έχει φτιάξει ακόμα και τους ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ( σκουριάζουν από την υγρασία της βροχής δεν ξέρω από του φτυσίματος τι κάνουν ).

Φίλε Κέλσο …….. όχι δε μπορείς μόνο εσύ να δέχεσαι τα πυρά και τις ύβρεις γιατί είσαι συντονιστής υπάρχουν και κάποιες άλλες φωνές που υποστηρίζουν αυτά που λες κι εσύ και αυτές έχουν το δικαίωμα να φωνάξουν μαζί σου .

Είχα πει και λέω ……. ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΖΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ( λόγο γλώσσας ) ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΓΡΑΠΤΑ .
ΑΛΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ .


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy