ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 14:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Μην παίρνεις και όρκο αγαπητέ EPAITHS γιατί όλο και κάποιος θα βρεθεί για να αναφέρει το παράδειγμα με τα λείψανα αγίων που υπερνίκησαν τον χρόνο και την φθορά.

Οι ίδιοι όμως αγαπητέ Impious Varmint δέν κατόρθωσαν να επιβιώσουν, για να τους βλέπαμε σήμερα ζωντανούς μερικές χιλιετίες μετά απο την εποχή τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 14:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
kondoras

πες αλευρι! το χαος σε γυρευει!
κξληλγκθβ φωκξωνψψσαλμ μκξν κγχδα;ςς
δηλαδη αυτες ειναι λεξεις που κατα τη γνωμη σου δεν εχουμε ανακαλυψει ακομα!!
οκ! το δεχομαι!
εμενα μου φαινονται σαν χαος βεβαια.
μηπως ομως και το συμπαν που εσυ το βλεπεις σαν χαος, ειναι επειδη δεν το εχουμε ανακαλυψει ακομα;
το δεχεσαι;

οσον αφορα τον Θεο που δεν βλεπεις, η τυφλος εισαι, η τα ματια σου κρατας κλειστα, η τα ματια σου στα κρατανε κλειστα καποιοι αλλοι.

οι ερωτησεις περι κρισις ειναι περισσοτερο απλοικες και απο το δικο μου παραδειγμα.

να ξερεις λοιπον πως καποιοι ανθρωποι κρινονται τελεσιδικα στη διαρκεια της ζωης του.
για αυτους δεν υπαρχει ανασταση.
(εφοσον απορριπτουν τον Δημιουργο τους)
οσοι πραγματικα δεν τους δοθηκε η ευκαιρια να ακουσουν για τον Ενα Θεο, θα αναστηθουν, για να κριθουν οχι για οτι εκαναν πριν πεθανουν, αλλα για αυτα που θα κανουν μετα την ανασταση τους.

ποιο το οφελος να ξερουμε για τον Δημιουργο μας ειπες;
ειμαστε ετσι πλασμενοι, η πραγματικη χαρα, και η εσωτερικη αναζητηση τελειωνεται μονο ετσι: οταν ξερουμε για τον Δημιουργο μας και οταν τον υπακουμε! ολα τα αλλα, ειναι κυνηγι του ανεμου, πισω απο τον οποιο τρεχουν καποιοι, αλλα ματαια, απλα παει χαμενη η ζωη τους, και πεθαινουν ψαχνοντας!! τι;!!

Μ.
οι ευφυεστατοι παλαιοντολογοι σου, (οι περισσοτεροι) περι αλλων τιρβαζουν.
καποιοι μας λενε οτι το ταδε πετρωμα, για παραδειγμα, χρονολογειται 20-40.000 χιλ. χρονια. κατα προσεγγιση, δηλαδη πανω κατω 20.000 χρ. ειμαστε σοβαροι; για το ιδιο πετρωμα καποιοι αλλοι λενε, 5-10.000 χιλ. χρονια, (και ουτο καθ΄ εξης).
λοιπον αυτα περι εκατομμυριων χρονων, που γαργαλανε τα αυτα σας, αφηστε τα.
ποιος ειναι ο homo s. ;
τι εχει βρεθει απο αυτον που χρονολογειται πριν απο 35.000 χιλ χρονια;
ο αρχαιοτερος ανθρωπινος σκελετος που εχει βρεθει, μεχρι τωρα, ειναι ο ανθρωπος των παγων, καπου στις Αλπεις αν θυμαμαι καλα, και εγκυρα χρονολογειται καπου στο 3000 χιλ. π.κ.χ..
Γραπτη ανθρωπινη ιστορια, υπηρχει περιπου απο το 3500π.κ.χ.
ο Αδαμ δημιουργηθηκε το 4026π.κ.χ. και εφοσον ο Διας δεν ειχε ακομα ευφευρεθει, (δεν υπηρχαν Ελληνες ακομα) ο Γιαχ κατεχει τα πρωτεια ως προν την παλαιοτητα των θεων.

(επιμελως μιλησες μονο για το ζητημα της παλαιοτητας τα αλλα σημεια που εθειξα τα απεφυγες)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 14:42:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
καποιοι μας λενε οτι το ταδε πετρωμα, για παραδειγμα, χρονολογειται 20-40.000 χιλ. χρονια. κατα προσεγγιση, δηλαδη πανω κατω 20.000 χρ. ειμαστε σοβαροι; για το ιδιο πετρωμα καποιοι αλλοι λενε, 5-10.000 χιλ. χρονια, (και ουτο καθ΄ εξης).

Η απόκλιση στη χρονολόγηση των πετρωμάτων είναι της τάξης των 2.000 ετών και όχι 20.000 ετών. Η απόκλιση αυτή σε βάθος γεωλογικού χρόνου 4,5 δις ετών είναι πολύ μικρή και θεωρείται ακριβής.

quote:
eidos
ο αρχαιοτερος ανθρωπινος σκελετος που εχει βρεθει, μεχρι τωρα, ειναι ο ανθρωπος των παγων, καπου στις Αλπεις αν θυμαμαι καλα, και εγκυρα χρονολογειται καπου στο 3000 χιλ. π.κ.χ..

Το πιο σύγχρονο απολίθωμα σκελετού homo sapiens ανακαλύφθηκε το 2005 στη Ρουμανία και χρονολογείται σε 30.000 χρόνια πριν.

Ας μην ξεχνάμε άλλωστε και τον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων, έναν πρώιμο homo sapiens ο σκελετός του οποίου βρίσκεται στο Παλαιοντολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης (στη Φυσικομαθηματική σχολή) και χρονολογείται 700.000 χρόνια πριν.

quote:
eidos
ο Αδαμ δημιουργηθηκε το 4026π.κ.χ.

Α, πέστο μας ντε και γω νόμιζα ότι κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να μας φέρεις μια (1) επιστημονική εργασία που να μιλάει για τη δημιουργία του ανθρώπου ή της γης το 4026...

Επίσης θα ήταν καλό να μας παραθέτεις καμιά πηγή για τα γραφόμενά σου και όχι μόνο τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου.

Γιατί και γω πιστεύω πως οι Ελληνες δημιουργήθηκαν από το Δευκαλίωνα και την Πύρρα αλλά κολλάω σ'αυτήν τη ρημάδα την τεκμηρίωση...

quote:
eidos
(επιμελως μιλησες μονο για το ζητημα της παλαιοτητας τα αλλα σημεια που εθειξα τα απεφυγες)

Θίγω μόνον τα σημεία που θεωρώ ότι αξίζουν σχολιασμού και ενέχουν ψήγματα σοβαρότητας. Δυστυχώς τα σημεία αυτά είναι ελάχιστα και μειώνονται δραματικά μύνημα με το μήνυμα...

macedon

Edited by - macedon on 20/08/2007 14:46:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 14:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Αγαπητε eidos στο τελευταίο σου μήνυμα είσαι τελείως φάουλ.Προς τι αυτό το παραλήρημα αγαπητέ?

Λες:

quote:
οσον αφορα τον Θεο που δεν βλεπεις, η τυφλος εισαι, η τα ματια σου κρατας κλειστα, η τα ματια σου στα κρατανε κλειστα καποιοι αλλοι.

Δηλαδή όποιος δεν πιστεύει στον Θεό σου είναι τυφλός?Οποιος ψάχνει την αλήθεια σε διαφορετικό σημείο από εσένα είναι τυφλός?Οποιος δεν συμφωνει με τις απόψεις σου είναι τυφλός?Οποιος δεν υποτάσσεται σε κάποια ανώτερη δύναμη είναι τυφλός?Οποιος πιστεύεις ότι κάνεις λάθος είναι τυφλος?


Λες:

quote:
να ξερεις λοιπον πως καποιοι ανθρωποι κρινονται τελεσιδικα στη διαρκεια της ζωης του.
για αυτους δεν υπαρχει ανασταση.
(εφοσον απορριπτουν τον Δημιουργο τους)
οσοι πραγματικα δεν τους δοθηκε η ευκαιρια να ακουσουν για τον Ενα Θεο, θα αναστηθουν, για να κριθουν οχι για οτι εκαναν πριν πεθανουν, αλλα για αυτα που θα κανουν μετα την ανασταση τους.

Δηλαδή όποιος δεν πιστεύει στον Θεό σου είναι καταδικασμένος να καίγεται στα καζάνια της κολάσεως για την αιωνιότητα?Με ποιό δικαίωμα αγαπητέ eidos λες τέτοια πράγματα?Ποιος σου έδωσε την δικαιοδοσία να κυρήττεις και να κατακρίνεις αυτούς που δεν συμμερίζονται τα δικά σου πιστεύω?Πως τολμάς να λες πως δεν υπάρχει σωτηρία για αυτούς που δεν δέχονται τον Εναν και Μοναδικό Δημιουργό?Με συγχωρείς που το λέω αλλά μέχρι τώρα πίστευα ότι τις μεγαλύτερες "μπαρούφες" θα τις άκουγα ή από παπά ή από θεολόγο.Μαλλον πρέπει να αναπροσαρμόσω τις απόψεις μου...


Λες:

quote:
ποιο το οφελος να ξερουμε για τον Δημιουργο μας ειπες;
ειμαστε ετσι πλασμενοι, η πραγματικη χαρα, και η εσωτερικη αναζητηση τελειωνεται μονο ετσι: οταν ξερουμε για τον Δημιουργο μας και οταν τον υπακουμε! ολα τα αλλα, ειναι κυνηγι του ανεμου, πισω απο τον οποιο τρεχουν καποιοι, αλλα ματαια, απλα παει χαμενη η ζωη τους, και πεθαινουν ψαχνοντας!! τι;!!

Πράγματι...Ποίο το όφελος να ψάχνουμε?Ποίο το όφελος να θέλουμε να μάθουμε την αλήθεια?Ποιο το όφελος να μην θέλουμε να υποτασσόμαστε?Αφού έτσι πλαστήκαμε...Να υποτασσόμαστε στον Μοναδικό Θεό της Τέλειας Χριστιανοσύνης.Να δεχόμαστε αβασάνιστα ότι μαγειρεύουν οι μεγάλοι άρχοντες της θρησκείας και μας το σερβίρουν οι παπάδες τις ενορίας κάθε Κυριακή στο κύρηγμα.Και άσε τους άλλους τους ΤΥΦΛΟΥΣ που θέλουν να μάθουν να τους παίρνει ο άνεμος,ματαιοπονώντας άδικα στην ανάζητηση της γνώσης χωρίς ελπίδα.


Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 18:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Macedon δεν λέει κάπου ακριβώς «δουλεύω για να ζήσω» ή μάλλον το λέει εκεί που λέει ότι ο Ιησούς καθόταν όλη την ημέρα και δεν δούλευε.

Τι να σου πω σε σχέση με την απαξίωση, δεν το έχω καταλάβει έτσι.
Όλα εξαρτώνται με το πώς λαμβάνει ο καθένας αυτό που ακούει ή διαβάζει.

Εγώ διάβασα
«Μην θησαυρίζετε υμίν θησαυρούς επί της γης…………………
θησαυρίζετε δε υμίν θυσαυρούς εν ουρανώ………………………
όπου γαρ εστίν ο θησαυρός υμών, εκεί εσται και η καρδία υμών»

Και το απόσπασμα που σου είχα γράψει ξεκινούσε ως εξής
«Δια τούτο λέγω υμίν, μη μεριμνάτε τη ψυχή υμών τι φάγητε και τι πίητε,……….»

Η λογική μου βλέπει μια σύνδεση των δύο συν όλα όσα έχω γράψει, εάν εσύ δεν το θεωρείς λογικό δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να πω.

Σχετικά με την ερώτησή σου για την επιβίωση και τις πνευματικές αναζητήσεις.
Πιστεύω ότι πρέπει το σώμα σου να τραφεί για να ζήσει ώστε να μπορείς να έχεις πνευματικές αναζητήσεις, εάν δεν τραφεί πεθαίνεις άρα από ποιόν θα γίνουν οι αναζητήσεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 19:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Μ.
και αν σου παραθεσω 100 πηγες δικες μου και αν μου παραθεσεις εσυ 100 πηγες δικες, (οπως συμβαινει με τα μελη εδω) ουτε εγω ουτε εσυ, θα δεχτω και θα δεχτεις αυτα που θα παρθετουμε, οποτε δεν εχει νοημα.
(για να μην το θεωρησεις αυτο ως υπεκφυγη, και μονο για αυτο, και για τελευταια μαλλον φορα, ενδεικτικα σου αναφερω, "ποσο αρχαια ειναι; Robert Gannon, popular science, νοεμβριος 1979 σ. 81" "η χρονολογηση του ραδιοανθρακα ειναι εσφαλμενη, seattle post-intelligencer, 18 ιανουαριου 1976, σ.8")

και στο φιναλε ποιες ειναι αυτες οι αυθεντικες πηγες που ολοι εναγωνιως ψαχνουμε; λογια ανθρωπων σαν και μας, με παθη, με αντιθεσεις, με προτιμησεις!

Μ. γνωστη πλεον και σε μενα αυτη η τακτικη, που δεν οδηγει πουθενα. μπορεις να χρησιμοποιησεις το μυαλο σου; καντο! αστα τα υπολοιπα.

και αυτοι που παρακολουθουν τις συζητησεις θα μου πεις;
δεν υποτιμω κανενα, αλλα ο καθενας μπορει να ψαξει και μονος του νομιζω, και εν πασει περιπτωση, ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του.

(εξαιρώ την Αγια Γραφη, γιατι, κατα την προσωπικη μου αποψη, δεν ειναι εργο ανθρωπου, αλλα λογος Θεου)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 19:52:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Το σώμα μας γνωρίζει την ίδια φθορά που γνωρίζουν όλα τα υπόλοιπα ζωικά και φυτικά είδη, και γενικά οτιδήποτε βλέπεις γύρω σου που ακολουθεί τους ίδιους φυσικούς νόμους.Κάτι που δέν έχει ανατραπεί ποτέ, ούτε πρόκειται να ανατραπεί.

Μην παίρνεις και όρκο αγαπητέ EPAITHS γιατί όλο και κάποιος θα βρεθεί για να αναφέρει το παράδειγμα με τα λείψανα αγίων που υπερνίκησαν τον χρόνο και την φθορά.

Impious Varmint



Θα μου πεις (ή πείτε) σε παρακαλώ σε ποιους φυσικούς νόμους υπόκειται η ψυχή;

Γιατί, αμφιβάλεις ότι τα λείψανα των Αγίων υπερνίκησαν το χρόνο και τη φθορά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 20:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.
αν και την απαντηση στην οποια αναφερεσαι την εστειλα οχι σε σενα αλλα στον Κ. αν πραγματικα σε εθιξα, ζηταω συγγνωμη, γιατι δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

η φραση που επανειλημενα αναφερεις "αν καποιος δεν πιστευει στον ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΟ" ειναι λαθος.
ο Θεος δεν ειναι δικος μου, ειναι Θεος ολων, και θελει να ειναι Θεος ολων. οι περισσοτεροι απο τους ολους ωστοσο, δεν τον θελουν για Θεος τους.
και γιατι με κατηγορεις για κατι που δεν ειπα εγω αλλα ο ιδιος ο Ιησους ειπε: Ματθαιος 23:13,24 (περι τυφλων)

αν φοβασαι μην τυχον πας στη κολαση, μην φοβασαι, δεν υπαρχει κολαση. εφευρεση των ρασοφορων ειναι για να φοβαται ο κοσμακης.
στη Βιβλο δεν αναφερεται κανενας εφιαλτικος τοπος βασανων. ο θανατος=μη ζωη, νέκρα, ακινησια, αναισθησια, τελος. (μονο οσοι αξιζουν να μεινουν στη μνημη του Θεου θα εχουν ανασταση)

αν επιθυμεις να μην υποτασσεσαι στο Θεο, και ας ειναι για το καλο σου, τοτε μην με κατηγορεις, αν σου λεω οτι εχεις τα ματια σου κλειστα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 20:11:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
I.V.
αν και την απαντηση στην οποια αναφερεσαι την εστειλα οχι σε σενα αλλα στον Κ. αν πραγματικα σε εθιξα, ζηταω συγγνωμη, γιατι δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

η φραση που επανειλημενα αναφερεις "αν καποιος δεν πιστευει στον ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΟ" ειναι λαθος.
ο Θεος δεν ειναι δικος μου, ειναι Θεος ολων, και θελει να ειναι Θεος ολων. οι περισσοτεροι απο τους ολους ωστοσο, δεν τον θελουν για Θεος τους.
και γιατι με κατηγορεις για κατι που δεν ειπα εγω αλλα ο ιδιος ο Ιησους ειπε: Ματθαιος 23:13,24 (περι τυφλων)

αν φοβασαι μην τυχον πας στη κολαση, μην φοβασαι, δεν υπαρχει κολαση. εφευρεση των ρασοφορων ειναι για να φοβαται ο κοσμακης.
στη Βιβλο δεν αναφερεται κανενας εφιαλτικος τοπος βασανων. ο θανατος=μη ζωη, νέκρα, ακινησια, αναισθησια, τελος. (μονο οσοι αξιζουν να μεινουν στη μνημη του Θεου θα εχουν ανασταση)

αν επιθυμεις να μην υποτασσεσαι στο Θεο, και ας ειναι για το καλο σου, τοτε μην με κατηγορεις, αν σου λεω οτι εχεις τα ματια σου κλειστα.



Αγαπητέ eidos,
παρατηρώ πως λες κάποια πράγματα που δεν υπάρχουν καν στην Αγία Γραφή ή ισχυρίζεσαι κάποια άλλα π.χ. ότι δεν υπάρχει κόλαση, τη στιγμή που υπάρχουν σαφείς αναφορές.

Όσον αφορά τη "μνήμη του Θεού", θα ήθελα να μου το αναλύσεις με τις δέουσες παραπομπές από την Α.Γ., καθώς επίσης, αν έχεις την καλοσύνη, περιμένω να σχολιάσεις όσα σου απάντησα σε προηγούμενο μήνυμά μου.

***Καταλαβαίνω βέβαια πως σου την έχουν πέσει όλοι και είναι δύσκολο να απαντάς σε όλους. Αν έχεις χρόνο, περιμένω τα σχόλιά σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 21:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε,
κατι λεγαμε για το σωμα του Ιησου,
1) ειναι ξεκαθαρο στις Γραφες, οτι οσο ο Ιησους ηταν στη γη, ηταν ανθρωπος με σαρκα και αιμα.

Γαλατες 4:4 "...ο Θεος απεστειλε τον Γιο του, (απο τον ουρανο στη γη) ο οποιος ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΑ..."
και μια γυναικα στη γη δεν θα μπορουσε να γεννησει παρα μονο εναν ανθρωπο στη γη, με σαρκα και αιμα.

1 Τιμοθεον 3:16: "...Αυτος (ο Γιος) ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΕ ΩΣ ΣΑΡΚΑ, ανακηρυχτηκε δικαιος ΩΣ ΠΝΕΥΜΑ, εμφανιστηκε σε αγγελους...
ωστε ο Γιος φανερωθηκε στους ανθρωπους ΜΕ ΣΑΡΚΑ.

1 Πετρου 3:18,19: "...καθως θανατωθηκε ΩΣ ΣΑΡΚΑ, ΑΛΛΑ ΖΩΩΠΟΙΗΘΗΚΕ ΩΣ ΠΝΕΥΜΑ. Σε αυτη την κατασταση (ως πνευμα) επισης πηγε και κηρυξε στα πνευματα (στους δαιμονες) στη φυλακη.

Κολοσσαεις 1:22: "τωρα σας εχει συμφιλιωσει παλι μεσω του ΣΑΡΚΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ εκεινου (του Γιου) διαμεσου του θανατου του, ...

Εβραιους 9:14: "ποσο μαλλον ΤΟ ΑΙΜΑ του Χριστου..."

υπαρχουν και αλλα πολλα εδαφια που το ξεκαθαριζουν αυτο. οτι δηλαδη ο Ιησους οσο ηταν στη γη, ηταν με σαρκα και αιμα. επομενως ηταν ανθρωπος.

το οτι ο Ιησους ηταν στη γη ως ανθρωπος, φαινεται απο τα λογια του: Ματθαιος 26:53 "η νομιζεις οτι δεν μπορω να επικαλεστω τον Πατερα μου, για να μου χορηγησει αυτη τη στιγμη περισσοτερες απο δωδεκα λεγεωνες αγγελων."
για να χρειαζεται τη βοηθεια των αγγελων , σημαινει οτι σαν ανθρωπος που ηταν, ηταν πιο αδυναμος απο αυτους.

2)αυτο το ανθρωπινο σωμα, τη σαρκα και το αιμα του, την εδωσε θυσια ο Γιος για ολη την ανθρωποτητα.

Εβραιους 10:10: "...εχουμε αγιαστει μεσω της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ του Ιησου Χριστου μια φορα για παντα.

Εβραιους 10:12: "αυτος ομως ΠΡΟΣΦΕΡΕ μια θυσια για αμαρτιες παντοτινα, και καθησε στα δεξια του Θεου (στον ουρανο)

κατι που δινεται ως προσφορα, δεν παιρνετε πισω, αγαπητε ψηλε, γιατι μετα η προσφαρα παυει. και ο Γιος ο οποιος τωρα ειναι στα δεξια του Θεου ως πνευματικο πλασμα, εδωσε προσφορα για ολους εμας αυτο το σωμα.

μπορει να ζησει καποιος ανθρωπος στον ουρανο; εχει τις προδιαγραφες; και τι να το κανει ο αναστημενος γιος το σωμα στον ουρανο; δηλαδη ο Πατερας του τον ανταμειψει στον ουρανο, δινοντας του ενα αθανατο ανθρωπινο σωμα. τι ανταμοιβη ειναι αυτη μου λες; αντι για πιο πανω τον πηγε πιο κατω; αφου πριν ερθει ο Γιος ειχε ενα πνευματικο σωμα ανωτερο απο ενα ανθρωπινο σωμα, τωρα τι λες εσυ, ο Θεος θα τον αφηνε εκει χαμηλα; δεν θα του εδινε τουλαχιστον αυτο που ειχε πρωτα; (Ιωαννης 8:13,38)
(μετα την ανασταση του τον εκανε αθανατο πνευματικο πλασμα, που πριν δεν ηταν)

(επειδη εγραψα πολλα και θα μπερδευτουμε παλι, αρκει νομιζω για τωρα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 22:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
αν επιθυμεις να μην υποτασσεσαι στο Θεο, και ας ειναι για το καλο σου, τοτε μην με κατηγορεις, αν σου λεω οτι εχεις τα ματια σου κλειστα.


Ξέρεις γιατί τρελαίνομαι αγαπητέ eidos???
Πως γνωρίζεις ποιο είναι το καλό μου και το καλό όλων και με περίσσεια σιγουρία μου λες πως βρίσκεται στην υποταγή στον Θεό?
Από που αποπνέει αυτή η βεβαιότητα ότι ο Θεός μας θέλει υποταγμένους στο Θέλημα Του?Πως μπορείς εσύ να μιλάς εκ μέρους Του? (γιατί σε κάποιον βαθμό αυτό κάνεις).


Προσωπικά δεν θίγομαι από τα λεγόμενα σου,απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση η αυτοπεποίθηση με την οποία μας βγάζεις όλους λάθος και δέχεσαι αυτούς συμφωνούν με τις απόψεις σου.


quote:
Θα μου πεις (ή πείτε) σε παρακαλώ σε ποιους φυσικούς νόμους υπόκειται η ψυχή;

Γιατί, αμφιβάλεις ότι τα λείψανα των Αγίων υπερνίκησαν το χρόνο και τη φθορά;




Οσο αφορά την ερώτηση σου αγαπητέ Ψηλέ...
Προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς δεν είμαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος.Ισως αν έψαχνες στην Αγία Γραφή (την αγαπημένη,όπως φαίνεται,πηγή έμπνευσης σου) θα μπορούσες να το εξηγήσεις και σε μένα.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 08:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Eidos :
quote:
"ποσο αρχαια ειναι; Robert Gannon, popular science, νοεμβριος 1979 σ. 81" "η χρονολογηση του ραδιοανθρακα ειναι εσφαλμενη, seattle post-intelligencer, 18 ιανουαριου 1976, σ.8")

Θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις τι ακριβώς λέει το συγκεκριμένο άρθρο το οποίο επικαλείσαι .

Επιπλέον οταν αναφέρεσαι σε ένα επιστημονικό ζήτημα να κάνεις αναφορά σε πρόσφατες επιστημονικές πηγές και όχι σε μελέτες του 1976 και του 1876 γιατί με αυτή την λογική μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει τα πάντα .

Επίσης να αναφέρεσαι σε δημοσιεύσεις σοβαρών επιστημονικών περιοδικών και όχι του popular science .

Τέλος να σου τονίσω πληροφοριακά οτι το γεγονός οτι η γή έχει ηλικία 4.5 δις χρόνια δεν αποδεικνύεται απο την διάσπαση ραδιοάνθρακα C14 , αλλά απο την διάσπαση του ουρανίου που έχει χρόνο ημιζωής 4.5 δις χρόνια και η ποσότητα του δεν ανανεώνεται .

Αυτά γιατί η ανοησία πέρι λάθους των ραδιοχρονολογήσεων έχει παρατραβήξει ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 12:30:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Θα μου πεις (ή πείτε) σε παρακαλώ σε ποιους φυσικούς νόμους υπόκειται η ψυχή;

Γιατί, αμφιβάλεις ότι τα λείψανα των Αγίων υπερνίκησαν το χρόνο και τη φθορά;



Οσο αφορά την ερώτηση σου αγαπητέ Ψηλέ...
Προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς δεν είμαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος.Ισως αν έψαχνες στην Αγία Γραφή (την αγαπημένη,όπως φαίνεται,πηγή έμπνευσης σου) θα μπορούσες να το εξηγήσεις και σε μένα.

Impious Varmint



Τότε, να μην είσαι τόσο σίγουρος για όσα λες φίλε μου.
Να μην προβάλλεις εσύ, αλλά και οι άλλοι, την επιστήμη σαν να είναι η κόκα κόλα.

Αν έψαχνες και εσύ, με ειλικρίνεια και χωρίς προκατάληψη, στην Αγία Γραφή, θα μπορούσες να βρεις και εσύ την εξήγηση που ζητάς.

Φαίνεται όμως, και συμπάθα με που το λέω, πως δεν σε ενδιαφέρει να βρεις την εξήγηση, παρά κουβέντα να γίνεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 15:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
T.M.

δεν θα σου παραθεσω ακριβως, τι λενε τα συγκεκριμενα αρθρα, ουτε θα σου πω περιπου τι λενε, γιατι πολυ απλα, ηδη εχεις την απαντηση στο στομα (στο χερι), ηδη δε εν μερη απαντησες, επομενως;

να σε πεισω δεν νομιζω, θα κριτικαρεις αρνητικα σιγουρα τα εν λογω κειμενα, και για να υποστηριξεις σθεναρωτερα την δικη σου σωστη αποψη, θα μου παραθεσεις απο καποιους που συμφωνουν (και συμφωνεις) μαζι σου.
και λογος να γινεται!
κολοκυθια τουμπανα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 17:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Eidos :
quote:
δεν θα σου παραθεσω ακριβως, τι λενε τα συγκεκριμενα αρθρα, ουτε θα σου πω περιπου τι λενε, γιατι πολυ απλα, ηδη εχεις την απαντηση στο στομα (στο χερι), ηδη δε εν μερη απαντησες, επομενως;

Δεν παραθέτεις τι λένε τα κείμενα αυτά γιατί απλά δεν γνωρίζεις τι αναφέρουν .
Η τακτική να κάνεις αναφορά σε κείμενα που ούτε καν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις δεν βοηθάει την συζήτηση .

Είναι η μόνιμη τακτική όλων των νεόκοπων απολογητών που κυκλοφορούν εδω μέσα αλλά και σε όλο το υπόλοιπο διαδύκτιο .
Κρατάτε οτι σας συμφέρει απο κάποια επιστημονικά κείμενα , γράφοντας αποκόμματα των κειμένων που παραμορφώνουν τη θέση του γράφοντος , με σκοπό να στηρίξετε τις παράλογες θέσεις σας .
Το έχω ξαναδεί το έργο εκατοντάδες φορές και εσύ δεν είσαι η εξαίρεση στον κανόνα .

quote:
να σε πεισω δεν νομιζω, θα κριτικαρεις αρνητικα σιγουρα τα εν λογω κειμενα, και για να υποστηριξεις σθεναρωτερα την δικη σου σωστη αποψη, θα μου παραθεσεις απο καποιους που συμφωνουν (και συμφωνεις) μαζι σου.

Φίλε μου έχεις μπερδευτεί .
Στο συγκεκριμένο θέμα διατυπώνεις μία εντελώς αστήρικτη άποψη .
Την δική μου άποψη μπορώ να την τεκμηριώσω με ατράνταχτα στοιχεία που δέχεται το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας .
Οποτε θέλεις και όπως θέλεις και με συγκεκριμένες και ολόκληρωμένες επιστημονικές αναφορές .
Η δική σου άποψη σε ποιά στοιχεία στηρίζεται ?
Αν δεν αντέχεις την κριτική και την αλήθεια αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.
Το να αμφισβητείς οτι η Γή έχει ηλικία περίπου 4.5 δίς χρόνια είναι τουλάχιστον αστείο , όταν συνηγορούν και συμφωνούν σε αυτό το χρονικό διάστημα 5 διαφορετικές επιστήμες :
1)η γεωλογία
2)η αστροφυσική
3)η πυρηνική φυσική
4)η βιολογία .
5)η παλαιοντολογία .

Βέβαια εσύ εχεις πείστεί απο την Αγία γραφή που τα ξέρει όλα οπότε δεν σε παρεξηγώ ...

quote:
κολοκυθια τουμπανα!

Κολοκύθια τούμπανα είναι αυτά που γράφεις και αυτό είναι φανερό απο τα προηγούμενα μηνύματα σου , οπου συσχετίζεις την ευρεση της ηλικίας της γής με την ραδιoχρονολόγηση με C14.
Λοιπόν μάθε πρώτα που χρησιμοποιείται ο C14 , και αφού το μάθεις τότε θα καταλάβεις μόνος σου την πλύση εγκεφάλου που έχεις υποστεί απο τους παραχαράκτες της επιστήμης και της ιστορίας που κάθεσαι και διαβάζεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 18:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
επιβαιβαιωνεις και εμενα και τον ευτο σου με αυτα που γραφειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 21:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos

ειχα πολυ κεφι να σου απαντησω, αλλα προς τι;
για να μην εχεις αυταπατες, (που τις εχεις) η ενσταση μου στα λεγομενα του Μακ. ειχε να κανει οχι με την ηλικια της γης, η των ζωων, αλλα με την ηλικια του ανθρωπου.
(χωρις να ταυτιζομαι απολυτα)

αυτα στα γραφω, οχι για να συνεχισω την κουβεντα, που εξ ορισμου καταληγει σε αδιεξοδο.

στα γραφω σαν διευκρινηση σε αυτα που λες για μενα.
(με προκαλεις αν καταλαβα καλα;)
(λες για μενα:
δεν γνωριζεις, δεν διαβαζεις, εισαι νεοκοπος απολογητης, κρατας οτι σε συμφερει, παραμορφωνεις τα γραφομενα, η αποψη σου ειναι αστηρικτη, δεν τεκμηριωνεις, δεν ολοκληρωνεις, δεν εχεις στοιχεια)

(εσυ που τα κανεις ολα αυτα αεναως, ετσι που στριφογυρνας την ουριτσα σου θα φας)
(τα τειχη ειναι ψηλα για σενα, μεινε κατω)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Eidos:
quote:

(εσυ που τα κανεις ολα αυτα αεναως, ετσι που στριφογυρνας την ουριτσα σου θα φας)
(τα τειχη ειναι ψηλα για σενα, μεινε κατω)

Εαν καταλαβαίνει κάποιος τι θέλει να πεί ο "ποιητής" , ας μου εξηγήσει και μένα ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 00:10:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
ψηλε,
κατι λεγαμε για το σωμα του Ιησου,
1) ειναι ξεκαθαρο στις Γραφες, οτι οσο ο Ιησους ηταν στη γη, ηταν ανθρωπος με σαρκα και αιμα.

Ήταν μόνο άνθρωπος ή και Θεός ταυτόχρονα;


quote:
eidos
Γαλατες 4:4 "...ο Θεος απεστειλε τον Γιο του, (απο τον ουρανο στη γη) ο οποιος ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΑ..."
και μια γυναικα στη γη δεν θα μπορουσε να γεννησει παρα μονο εναν ανθρωπο στη γη, με σαρκα και αιμα.

Το τι μπορεί να «γεννήσει» μια γυναίκα, Θεού θέλοντος, ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε και κανένας άλλος σε ετούτο εδώ τον κόσμο μπορεί να το διανοηθεί.
Ο Κύριός μας γεννήθηκε από την Υπεραγία Θεοτόκο ως άνθρωπος γιατί άνθρωπος θα έπρεπε να νικήσει τον θάνατο που γέννησε η αμαρτία και λόγω του ότι δεν υπήρχε κανείς άνθρωπος (αναμάρτητος) που θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο, ο ίδιος Ο Θεός ενσαρκώθηκε ως τέλειος άνθρωπος και δια της σταυρικής τους θυσίας ενίκησε το θάνατο.

Αξίζει να διαβάσουμε την παραπομπή που παραθέτεις γιατί «εκεί είναι όλα τα λεφτά»:

«4 ότε δε ήλθε το πλήρωμα του χρόνου, εξαπέστειλεν ο Θεός τον υιόν αυτού, γενόμενον εκ γυναικός, γενόμενον υπό νόμον, 5 ίνα τους υπό νόμον εξαγοράση, ίνα την υιοθεσίαν απολάβωμεν. 6 Οτι δε εστε υιοί, εξαπέστειλεν ο Θεός το Πνεύμα του υιού αυτού εις τας καρδίας υμών, κράζον• αββά ο πατήρ. 7 ωστε ουκέτι ει δούλος, αλλ' υιος• ει δε υιος, και κληρονόμος Θεού δια Χριστού.»


quote:
eidos
1 Τιμοθεον 3:16: "...Αυτος (ο Γιος) ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΕ ΩΣ ΣΑΡΚΑ, ανακηρυχτηκε δικαιος ΩΣ ΠΝΕΥΜΑ, εμφανιστηκε σε αγγελους...
ωστε ο Γιος φανερωθηκε στους ανθρωπους ΜΕ ΣΑΡΚΑ.

14 Ταύτά σοι γράφω ελπίζων ελθείν προς σε τάχιον• 15 εάν δε βραδύνω, ίνα ειδής Πως δεί εν οίκω Θεού αναστρέφεσθαι, ήτις εστίν εκκλησία Θεού ζώντος, στύλος και εδραίωμα της αληθείας. 16 και ομολογουμένως μέγα εστί το της ευσεβείας μυστήριον• Θεός εφανερώθη εν σαρκί, εδικαιώθη εν Πνεύματι, ώφθη αγγέλοις, εκηρύχθη εν έθνεσιν, επιστεύθη εν κόσμω, ανελήφθη εν δόξη.
Ο Παύλος μας μιλά για τον Θεό που ενσαρκώθηκε. Ορίστε μια τρανή απόδειξη, που παραθέτεις ο ίδιος ίσως χωρίς να το συνειδητοποιείς, ότι ο Χριστός είναι Ο ζωντανός Θεός.
Μας λέει για το πώς πρέπει κάποιος να συμπεριφέρεται στον οίκο του Θεού που είναι η Εκκλησία του Θεού το ζώντος (ο στύλος και το θεμέλιο της αλήθειας), που φανερώθηκε στους ανθρώπους με την ενσάρκωσή του.


quote:
eidos
1 Πετρου 3:18,19: "...καθως θανατωθηκε ΩΣ ΣΑΡΚΑ, ΑΛΛΑ ΖΩΩΠΟΙΗΘΗΚΕ ΩΣ ΠΝΕΥΜΑ. Σε αυτη την κατασταση (ως πνευμα) επισης πηγε και κηρυξε στα πνευματα (στους δαιμονες) στη φυλακη.

18 ότι και Χριστός άπαξ περί αμαρτιών έπαθε, δίκαιος υπέρ αδίκων, ίνα ημάς προσαγάγη τω Θεω, θανατωθείς μεν σαρκί, ζωοποιηθείς δε πνεύματι• 19 εν ω και τοις εν φυλακή πνεύμασι πορευθείς εκήρυξεν,
Φίλε eidos,
Είναι φανερό πως εδώ εννοεί την ανθρώπινη σάρκα και την ανθρώπινη ψυχή του Ιησού Χριστού και όχι το Πνεύμα. Ο Ιησούς Χριστός δεν κήρυξε στους δαίμονες διότι αυτοί είναι αμετανόητοι, αλλά στις ψυχές των νεκρών.
Στην Κ.Δ., υπάρχουν πολλά παραδείγματα που οι λέξεις «ψυχή» και «πνεύμα» ταυτίζονται.


quote:
eidos
Κολοσσαεις 1:22: "τωρα σας εχει συμφιλιωσει παλι μεσω του ΣΑΡΚΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ εκεινου (του Γιου) διαμεσου του θανατου του, ...

21 και υμάς ποτε όντας απηλλοτριωμένους και εχθρούς τη διανοία εν τοις έργοις τοις πονηροίς, νυνί δε αποκατήλλαξεν 22 εν τω σώματι της σαρκός αυτού δια του θανάτου, παραστήσαι υμάς αγίους και αμώμους και ανεγκλήτους κατενώπιον αυτού, 23 ει γε επιμένετε τη πίστει τεθεμελιωμένοι και εδραίοι και μη μετακινούμενοι από της ελπίδος του ευαγγελίου ου ηκούσατε, του κηρυχθέντος εν πάση τη κτίσει τη υπό τον ουρανόν, ου εγενόμην εγώ Παύλος διάκονος.

«Κατενώπιον αυτού»;;; Ποιος είναι αυτός;;

quote:
eidos
Εβραιους 9:14: "ποσο μαλλον ΤΟ ΑΙΜΑ του Χριστου..."

14 πόσω μάλλον το αίμα του Χριστού, ος δια Πνεύματος αιωνίου εαυτόν προσήνεγκεν άμωμον τω Θεω, καθαριεί την συνείδησιν υμών από νεκρών έργων εις το λατρεύειν Θεω ζώντι;

quote:
eidos
υπαρχουν και αλλα πολλα εδαφια που το ξεκαθαριζουν αυτο. οτι δηλαδη ο Ιησους οσο ηταν στη γη, ηταν με σαρκα και αιμα. επομενως ηταν ανθρωπος.

Αν δεν λάβουμε υπόψη τις δικές σου ερμηνείες που δίνεις στα σχετικά εδάφια, δεν διαφωνούμε ότι στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού ο Θεός έγινε άνθρωπος.


quote:
eidos
το οτι ο Ιησους ηταν στη γη ως ανθρωπος, φαινεται απο τα λογια του: Ματθαιος 26:53 "η νομιζεις οτι δεν μπορω να επικαλεστω τον Πατερα μου, για να μου χορηγησει αυτη τη στιγμη περισσοτερες απο δωδεκα λεγεωνες αγγελων."
για να χρειαζεται τη βοηθεια των αγγελων , σημαινει οτι σαν ανθρωπος που ηταν, ηταν πιο αδυναμος απο αυτους.

Ο Ιησούς Χριστός εκουσίως, και ενώ γνωρίζει, ως Θεός που είναι, τι τον περιμένει, δέχεται το μαρτύριο ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να επικαλεστεί τη βοήθεια του Πατέρα του.
Τι ότι ο Ιησούς Χριστός είναι Θεός και άνθρωπος ταυτοχρόνως, φαίνεται και από το γεγονός των θαυμάτων που κάνει, πράγμα που ένας άνθρωπος δεν δύναται να κάνει.


quote:
eidos
2)αυτο το ανθρωπινο σωμα, τη σαρκα και το αιμα του, την εδωσε θυσια ο Γιος για ολη την ανθρωποτητα.

Εβραιους 10:10: "...εχουμε αγιαστει μεσω της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ του Ιησου Χριστου μια φορα για παντα.

Εβραιους 10:12: "αυτος ομως ΠΡΟΣΦΕΡΕ μια θυσια για αμαρτιες παντοτινα, και καθησε στα δεξια του Θεου (στον ουρανο)

κατι που δινεται ως προσφορα, δεν παιρνετε πισω, αγαπητε ψηλε, γιατι μετα η προσφαρα παυει. και ο Γιος ο οποιος τωρα ειναι στα δεξια του Θεου ως πνευματικο πλασμα, εδωσε προσφορα για ολους εμας αυτο το σωμα.



Σε ποιον προσέφερε το σώμα του ο Κύριος;
Πρέπει να καταλάβεις ένα πράγμα, ο Κύριος προσέφερε την άμωμη ανθρώπινη ψυχή του ως θυσία, διότι αυτή είναι που αμαρτάνει και φθείρει το σώμα του ανθρώπου και το οδηγεί στο θάνατο. Το ανθρώπινο σώμα του Κυρίου μας είδε το θάνατο, αλλά τον νίκησε διότι ως αναμάρτητος που ήταν, εντός τριών ημερών αναστήθηκε και έσπασε τα δεσμά του θανάτου.
Όταν αναστήθηκε ο Ιησούς Χριστός, αναστήθηκε και το σώμα του, ή μήπως αμφιβάλεις;
Πες μου που γίνεται αναφορά στην Κ.Δ. ότι ο Κύριος ανελήφθη στον ουρανό ως «πνευματικό πλάσμα»;


quote:
eidos
μπορει να ζησει καποιος ανθρωπος στον ουρανο; εχει τις προδιαγραφες; και τι να το κανει ο αναστημενος γιος το σωμα στον ουρανο; δηλαδη ο Πατερας του τον ανταμειψει στον ουρανο, δινοντας του ενα αθανατο ανθρωπινο σωμα. τι ανταμοιβη ειναι αυτη μου λες; αντι για πιο πανω τον πηγε πιο κατω; αφου πριν ερθει ο Γιος ειχε ενα πνευματικο σωμα ανωτερο απο ενα ανθρωπινο σωμα, τωρα τι λες εσυ, ο Θεος θα τον αφηνε εκει χαμηλα; δεν θα του εδινε τουλαχιστον αυτο που ειχε πρωτα; (Ιωαννης 8:13,38)
(μετα την ανασταση του τον εκανε αθανατο πνευματικο πλασμα, που πριν δεν ηταν)

(επειδη εγραψα πολλα και θα μπερδευτουμε παλι, αρκει νομιζω για τωρα)



Φίλε eidos,
Νομίζω ότι είσαι σε μεγάλη πλάνη φίλε μου. Σου το λέω αυτό με αγάπη και όχι για να σε υποτιμήσω, πίστεψέ με.
Στην Κ.Δ. βλέπουμε πως ο Κύριός μας όταν αναλήφθηκε στον ουρανό, αναλήφθηκε με το σώμα του που δεν ήταν το πρώτο φθαρτό ανθρώπινο σώμα.
Υπάρχουν τόσες αναφορές ότι ο Υιός είναι το ένα και το αυτό με τον Πατέρα, αλλά εσύ τις αγνοείς όλες.
Έρχεσαι και λες πως λες πως ο Κύριος, το Α και το Ω, που τον δέχεσαι ως Θεό, δεν ήταν αθάνατος και έγινε αθάνατος μετά το θάνατό του.
Αυτή την άποψη πως υπάρχουν Θεοί που είναι θνητοί, πρώτη φορά την ακούω.

Αν δεις λίγο προσεκτικότερα τα όσα υποστηρίζεις, θα διακρίνεις την πλάνη στην οποία βρίσκεσαι. Ελπίζω να σε φωτίσει ο Θεός και να ξεφύγεις από αυτή την πλάνη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 01:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε,
εκτιμω την καλη σου προθεση απεναντι μου, και σε διαβεβαιονω για την αντιστοιχη δικη μου καλη προθεση απεναντι σου.

αν και μιλαμε την ιδια γλωσσα περιεργως δεν καταλαβαινωμαστε! τι να πω! σου παρεθεσα αρκετα εδαφια που ξεκαθαρα λενε οτι ο Ιησους σαν ανθρωπος ειχε ΣΑΡΚΑ και ΑΙΜΑ.
το λογικο ειναι να το δεχτεις!
κι ομως αντ΄αυτου μου λες, οτι ο Ιησους.. σαν ανθωπος με σαρκα και αιμα.. ηταν ταυτοχρονα.. και θεος ο οποιος ειναι πνευμα!

δηλαδη μου λες οτι ο Θεος αφησε το συμπαν, τον ουρανιο τοπο του απο οπου διοικει τα παντα, και μαζι του αφησε τον ουρανο και ο γιος του, και ηρθαν μαζι στη γη ο ενας με σαρκα, ο αλλος σαν πνευμα, (αλλα παρολα αυτα ηταν ενα και το αυτο) και γιατι το εκαναν;

πραγματικα δεν το καταλαβαινω; μπορεις να μου το εξηγησεις;

τι σημαινει ο ορος Θεος και ανθρωπος ταυτοχρονα;

(εγω τον μονο ανθρωπο που γνωρισα και ηταν και θεος ταυτοχρονα ηταν ο Γκαλης)

μηπως εννοεις κατι τετοιο;

ας μεινουμε μεχρι εδω μηπως βγαλουμε καποια ακρη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nathaniel
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 03:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nathaniel
"...γεννηθέντα ου ποιηθέντα..."
Αυτό λέει το Σύμβολο της Πίστεως της ορθοδοξίας.
χμ... σημαίνει ότι η έννοια της δημιουργίας δεν υπήρχε πριν τη Δημιουργία των Πάντων γύρω μας. Έτσι ο Θεός/Δημιουργός δεν έχει δημιουργό.
Αν κάτσεις να το σκεφτείς πολλή ώρα θα τρελαθείς.
Υπάρχουμε απλά για να υπάρχουμε, δεν υπάρχει δικαιολογία για τη δημιουργία μας. Άρα, αν υπάρχει Δημιουργός καλά θα κάνει να έχει τις απαντήσεις που ζητάω να μου δοθούν, αν πάλι δεν υπάρχει, υποθέτω ότι δεν υπάρχει Δημιουργός. Μόνο ένας Μαριονετίστας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 12:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Αν έψαχνες και εσύ, με ειλικρίνεια και χωρίς προκατάληψη, στην Αγία Γραφή, θα μπορούσες να βρεις και εσύ την εξήγηση που ζητάς.

Φαίνεται όμως, και συμπάθα με που το λέω, πως δεν σε ενδιαφέρει να βρεις την εξήγηση, παρά κουβέντα να γίνεται.




Αγαπητέ Ψηλέ πραγματικά θα ήθελα να μελετήσω την Αγία Γραφή προς αναζήτηση απαντήσεων αλλά ακόμη και εφοδιασμένος με ειλοκρίνεια να ήμουνα και χωρίς προδιάθεση να την αμφισβητήσω,θεωρώ πως είναι λιγάκι δύσκολο κάθως οι Γραφές προκατειλημμένες από την φύση τους.Πως μπορώ εγώ να βρώ απαντήσεις από κείμενα τα οποία με οδηγούν από έναν συγκεκριμένο δρόμο σε ένα πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα χωρίς να μου προσφέρουν εναλλακτικές?


Οσο για την "κατηγορία" ,δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που απλά παραθέτει τις απόψεις τους.Προσωπικά μπορώ να πω ότι εμφανίζομαι περισσότερο διαλλακτικός σε σχέση με άλλα άτομα.Και όπως πιστεύω πως πολύ καλά γνωρίζεις η ισχυρή προσκόλληση δεν μας βοηθά να δώσουμε εξηγήσεις...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 15:27:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ψηλε,
εκτιμω την καλη σου προθεση απεναντι μου, και σε διαβεβαιονω για την αντιστοιχη δικη μου καλη προθεση απεναντι σου.

αν και μιλαμε την ιδια γλωσσα περιεργως δεν καταλαβαινωμαστε! τι να πω! σου παρεθεσα αρκετα εδαφια που ξεκαθαρα λενε οτι ο Ιησους σαν ανθρωπος ειχε ΣΑΡΚΑ και ΑΙΜΑ.
το λογικο ειναι να το δεχτεις!
κι ομως αντ΄αυτου μου λες, οτι ο Ιησους.. σαν ανθωπος με σαρκα και αιμα.. ηταν ταυτοχρονα.. και θεος ο οποιος ειναι πνευμα!

δηλαδη μου λες οτι ο Θεος αφησε το συμπαν, τον ουρανιο τοπο του απο οπου διοικει τα παντα, και μαζι του αφησε τον ουρανο και ο γιος του, και ηρθαν μαζι στη γη ο ενας με σαρκα, ο αλλος σαν πνευμα, (αλλα παρολα αυτα ηταν ενα και το αυτο) και γιατι το εκαναν;

πραγματικα δεν το καταλαβαινω; μπορεις να μου το εξηγησεις;

τι σημαινει ο ορος Θεος και ανθρωπος ταυτοχρονα;

(εγω τον μονο ανθρωπο που γνωρισα και ηταν και θεος ταυτοχρονα ηταν ο Γκαλης)

μηπως εννοεις κατι τετοιο;

ας μεινουμε μεχρι εδω μηπως βγαλουμε καποια ακρη.



Φίλε eidos,
Ο άκτιστος Θεός, ενσαρκώθηκε και πήρε τη μορφή ενός από τα τελειότερα κτίσματά του, τον άνθρωπο.

Ο Θεός είναι ο μόνος άκτιστος, τα άλλα όλα είναι κτίσματα. Για το Θεό γνωρίζουμε, από δικές Του μαρτυρίες, πως υπάρχει σε τρεις υποστάσεις (τρις-υπόστατος), Ο Πατήρ, ο Υιός και το Άγιο Πνεύμα.

Με το να λες πως ο Θεός είναι πνεύμα, τον περιορίζεις και, εσύ, το δημιούργημα, προσπαθείς να "χωρέσεις" σε μια λέξη, σε μια έννοια Αυτόν που είναι άχρονος, αχώρητος, ασύλληπτος, αδιάστατος, ……

Ο Θεός βρίσκεται παντού και όχι μόνο στον "ουράνιο τόπο", σε κάποιον συγκεκριμένο τόπο, όπως, για λόγους εύκολης και συμβατικής αντίληψης, μας έχουν μάθει από μικρά παιδιά.

Ο Θεός ενσαρκώθηκε και με τον τρόπο αυτό ήλθε πιο κοντά στο εκλεκτό του κτιστό δημιούργημα που το προόριζε να γίνει κληρονόμος Του . Ο Θεός-άνθρωπος θυσιάστηκε για το δημιούργημά του και δεν το έκανε γιατί Αυτός χρωστούσε σε κάποιους, αλλά οικιοθελώς υπέμενε το μαρτύριο ως άνθρωπος διότι σε ανθρώπους απευθυνόταν. Οπότε, δεν τίθεται θέμα του "παίρνω πίσω κάτι που το έχω προσφέρει", όπως λες εσύ.

Για το τι σημαίνει Θεός και άνθρωπος ταυτόχρονα, στον Ορθόδοξο συγγραφικό πλούτο των φωτισμένων Πατέρων της Εκκλησίας μας, υπάρχουν πάρα πολλές αναλύσεις, τις οποίες αξίζει να διαβάσεις, πράγμα που είναι προτιμότερο από μια δική μου εξήγηση.

Πρόσεξε αυτό που ακολουθεί:

ΓΕΝΕΣΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Γ
8 Και ήκουσαν της φωνής Κυρίου του Θεού περιπατούντος εν τω παραδείσω το δειλινόν, και εκρύβησαν ό τε Αδάμ και η γυνή αυτού από προσώπου Κυρίου του Θεού εν μέσω του ξύλου του παραδείσου.

"Κυρίου του Θεού περιπατούντος εν τω παραδείσω"; Άκουσαν τον Θεό να περπατά στον παράδεισο το δειλινό;
Ένα πνεύμα μπορεί να περπατά στον παράδεισο; Το πνεύμα μιλά;

***Σε ευχαριστώ και εγώ για την καλή σου πρόθεση και ελπίζω να συνεχίσουμε σε αυτό το επίπεδο τη συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 15:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
eidos: αν και μιλαμε την ιδια γλωσσα περιεργως δεν καταλαβαινωμαστε! τι να πω! σου παρεθεσα αρκετα εδαφια που ξεκαθαρα λενε οτι ο Ιησους σαν ανθρωπος ειχε ΣΑΡΚΑ και ΑΙΜΑ.
το λογικο ειναι να το δεχτεις!
κι ομως αντ΄αυτου μου λες, οτι ο Ιησους.. σαν ανθωπος με σαρκα και αιμα.. ηταν ταυτοχρονα.. και θεος ο οποιος ειναι πνευμα!


Ιωάννης 20 : 24 – 28,


«24 Θωμάς δε, εις εκ των δώδεκα, ο λεγόμενος Δίδυμος, δεν ήτο μετ' αυτών ότε ήλθεν ο Ιησούς.
25 Έλεγον λοιπόν προς αυτόν οι άλλοι μαθηταί• Είδομεν τον Κύριον. Ο δε είπε προς αυτούς• Εάν δεν ίδω εν ταις χερσίν αυτού τον τύπον των ήλων και βάλω τον δάκτυλόν μου εις τον τύπον των ήλων, και βάλω την χείρα μου εις την πλευράν αυτού, δεν θέλω πιστεύσει.
26 Και μεθ' ημέρας οκτώ πάλιν ήσαν έσω οι μαθηταί αυτού και Θωμάς μετ' αυτών. Έρχεται ο Ιησούς, ενώ αι θύραι ήσαν κεκλεισμέναι, και εστάθη εις το μέσον και είπεν• Ειρήνη υμίν.
27 Έπειτα λέγει προς τον Θωμάν• Φέρε τον δάκτυλόν σου εδώ και ίδε τας χείρας μου, και φέρε την χείρα σου και βάλε εις την πλευράν μου, και μη γίνου άπιστος αλλά πιστός.
28 Και απεκρίθη ο Θωμάς και είπε προς αυτόν• Ο Κύριός μου και ο Θεός μου.»

Και απεκρίθη ο Θωμάς και είπε προς αυτόν• Ο Κύριός μου και ο Θεός μου!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 16:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε, μολις εστειλα ενα μηνυμα στον Ελ.ε. και ακομα ειμαι ψιλοσυγχισμενος απο αυτα που δεν ηθελα, αλλα αναγκαστηκα να γραψω, απο την αδιαλακτη σταση του.

κοιταξε! μιλαμε για το ιδιο ζητημα, αλλα ειναι προφανες οτι το βλεπουμε, μεσα απο αλλο πρισμα.

για να τεκμηριωθει η πιστη καποιου, (μοιαζει με ενα παζλ, οσο βαζεις τα κομματια στη σωστη τους θεση, ειναι ολα καλα, οταν ομως βαζεις κομματια απο αλλο παζλ, στο δικο σου, η παλι βαζεις τα κομματια λαθος, τοτε το παζλ, δεν συμπληρωνεται, και η δικη σου εικονα ειναι λαθος εικονα, πιστη εις ματην, συγκεχυμενη πιστι, αταιριαστη και λαθος)
καταλαβαινεις τι σου λεω;

αν εσυ για παραδειγμα εχεις βαλεις σωστα τα κομματια του παζλ, τοτε εχεις τη λυση του παζλ, αν εγω τα βαλω λαθος, τοτε και λαθος τα βλεπω, και δεν εχω την λυση.
παρολα αυτα καποιοι υποστηριζουν και ας εχουν βαλει λαθος τα κομματια οτι εχουν τη σωστη λυση του παζλ!
ε! οχι αυτο δεν γινεται!

θα σου απαντησω αργοτερα σε αυτα που μου αναλυεις

el. elyon

θα μπορεσεις να μου λυσεις την πολυ απλη απορια, πως εγινε και ενας ανθρωπος με σαρκα και αιμα, (ο αναστημενος Ιησους), που κατα την γνωμη σου μετα την ανασταση του πηρε και παλι το ανθρωπινο σωμα που ειχε και πριν, δηλαδη ηταν και παλι σαρκα και αιμα, πως λοιπον περασε μεσα απο την κλειδωμενη πορτα, και βρεθηκε στο ιδιο δωματιο με τους μαθητες του;
(αν και ματαια ρωτω, ξερω ηδη την απαντηση σου)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Αγαπητέ Ψηλέ,

λες:

quote:
Αν έψαχνες και εσύ, με ειλικρίνεια και χωρίς προκατάληψη, στην Αγία Γραφή, θα μπορούσες να βρεις και εσύ την εξήγηση που ζητάς.

Δηλαδή οι Εβραίοι που έγραψαν τας γραφάς έχουν απάντηση σε κάθε πρόβλημα Θεολογικής φύσεως;
Οι άλλοι λαοί ήταν άσχετοι περί τα θεολογικά;

Μας έσωσαν οι Εβραίοι με τας γραφάς τους; Θα πρέπει να τους ευγνωμονούμε;

λες επίσης:

quote:
Ο Θεός είναι ο μόνος άκτιστος, τα άλλα όλα είναι κτίσματα. Για το Θεό γνωρίζουμε, από δικές Του μαρτυρίες, πως υπάρχει σε τρεις υποστάσεις (τρις-υπόστατος), Ο Πατήρ, ο Υιός και το Άγιο Πνεύμα.

Πότε βγήκε ο Θεός κι έκανε τέτοιες συγκλονιστικές αποκαλύψεις; Εάν βγήκε και τα είπε γιατί δεν υπέπεσε κάτι τέτοιο στην προσοχή και των άλλων λαών παρά μόνο των Εβραίων; Εμπιστεύεσαι τους τσοπάνηδες της ερήμου όταν λένε ότι τους παρουσιάστηκε κάποιος Θεός;

λες επίσης:

quote:
Ο Θεός βρίσκεται παντού και όχι μόνο στον "ουράνιο τόπο", σε κάποιον συγκεκριμένο τόπο, όπως, για λόγους εύκολης και συμβατικής αντίληψης, μας έχουν μάθει από μικρά παιδιά.

Βρίσκεται ο Θεός σας μπροστά στις σφαγές των αμάχων Ιρακινών και δεν κάνει τίποτε;
Γιατί;

Έσωσε την παρουσία του όταν έσφαζε και σκότωνε τους Χαναναίους επικεφαλής των Εβραίων κατά την εισβολή τους στην Γη της επαγγελίας; Κουράστηκε να σκοτώνει τους εχθρούς των Εβραίων και θέλει ξεκούραση;

quote:
31 Και είπε Κύριος προς εμέ, Ιδού, ήρχισα να παραδίδω τον Σηών και την γην αυτού έμπροσθέν σου· άρχισον να κυριεύης διά να κληρονομήσης την γην αυτού.
32 Τότε εξήλθεν ο Σηών εις συνάντησιν ημών, αυτός και πας ο λαός αυτού, διά μάχην εις Ιασσά.
33 Και Κύριος ο Θεός ημών παρέδωκεν αυτόν ενώπιον ημών· και επατάξαμεν αυτόν και τους υιούς αυτού και πάντα τον λαόν αυτού.
34 Και εκυριεύσαμεν πάσας τας πόλεις αυτού κατ' εκείνον τον καιρόν, και εξωλοθρεύσαμεν πάσαν πόλιν, άνδρας και γυναίκας, και παιδία· δεν αφήκαμεν ουδένα υπόλοιπον.
35 Μόνον τα κτήνη ελεηλατήσαμεν δι' εαυτούς και τα λάφυρα των πόλεων, τας οποίας εκυριεύσαμεν.
36 Από της Αροήρ, παρά το χείλος του ποταμού Αρνών, και της πόλεως της παρά τον ποταμόν και έως Γαλαάδ, δεν εστάθη πόλις ικανή να αντισταθή εις ημάς· Κύριος ο Θεός ημών παρέδωκεν αυτάς πάσας έμπροσθεν ημών. (Δευτερονόμιον κεφ.2)

quote:
1 Όταν Κύριος ο Θεός σου σε φέρη εις την γην, εις την οποίαν υπάγεις διά να κληρονομήσης αυτήν, και εκδιώξη έθνη πολλά απ' έμπροσθέν σου, τους Χετταίους και τους Γεργεσαίους και τους Αμορραίους και τους Χαναναίους και τους Φερεζαίους και τους Ευαίους και τους Ιεβουσαίους, επτά έθνη μεγαλήτερα και δυνατώτερά σου·
2 και όταν Κύριος ο Θεός σου παραδώση αυτούς έμπροσθέν σου, θέλεις πατάξει αυτούς· κατά κράτος θέλεις εξολοθρεύσει αυτούς· δεν θέλεις κάμει συνθήκην μετ' αυτών ουδέ θέλεις δείξει έλεος προς αυτούς·
....
6 επειδή συ είσαι λαός άγιος εις Κύριον τον Θεόν σου· σε εξέλεξε Κύριος ο Θεός σου διά να ήσαι εις αυτόν λαός εκλεκτός, παρά πάντας τους λαούς τους επί του προσώπου της γης.
...
22 Και θέλει εξαλείψει Κύριος ο Θεός σου τα έθνη εκείνα απ' έμπροσθέν σου ολίγον κατ' ολίγον· δεν δύναται να αφανίσης αυτούς πάραυτα, διά να μη πληθυνθώσιν εναντίον σου τα θηρία του αγρού.
23 Αλλά Κύριος ο Θεός σου θέλει παραδώσει αυτούς έμπροσθέν σου και θέλει φθείρει αυτούς εν φθορά μεγάλη, εωσού εξολοθρευθώσι.
24 Και θέλει παραδώσει εις την χείρα σου τους βασιλείς αυτών, και θέλεις εξαλείψει το όνομα αυτών υποκάτωθεν του ουρανού· ουδείς θέλει δυνηθή να σταθή έμπροσθέν σου, εωσού εξολοθρεύσης αυτούς.
(Δευτερονόμιον κ.7)

quote:
1 Άκουε, Ισραήλ· συ διαβαίνεις σήμερον τον Ιορδάνην, διά να εισέλθης να κληρονομήσης έθνη μεγαλήτερα και ισχυρότερά σου, πόλεις μεγάλας και τετειχισμένας έως του ουρανού,
2 λαόν μέγαν και υψηλόν το ανάστημα, υιούς των Ανακείμ, τους οποίους γνωρίζεις και ήκουσας, Τις δύναται να σταθή έμπροσθεν των υιών του Ανάκ;
3 Γνώρισον λοιπόν σήμερον, ότι Κύριος ο Θεός σου είναι ο προπορευόμενος έμπροσθέν σου· είναι πυρ καταναλίσκον· αυτός θέλει εξολοθρεύσει αυτούς και αυτός θέλει καταστρέψει αυτούς απ' έμπροσθέν σου· και θέλεις εκδιώξει αυτούς και ταχέως εξολοθρεύσει αυτούς, καθώς σοι είπεν ο Κύριος.

(Δευτερονόμιον κ.9)

Σφαγή Θεού οργή Λαού !

ΑΥτός είναι ο αιμοβόρος Θεός σας; Μήπως σήμερα μεταλλάχθηκε σε φιλέσπλαχνο; Αγαπάει και τους άλλους λαούς;

Είμαι όλος αυτιά Ψηλέ.

Edited by - Vasiliscm on 22/08/2007 18:27:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Ξέχασα μια ωραία διαταγή του Θού σας για σφαγή, εκτελεσμένη αριστοτεχνικά από τον σφαγέα της Βίβλου, τον Ιησού του Ναυή. ΑΠολαύστε την:

quote:
24 Και αφού ο Ισραήλ ετελείωσε φονεύων πάντας τους κατοίκους της Γαί εν τη πεδιάδι εκ τη ερήμω, όπου κατεδίωκον αυτούς, και έπεσον πάντες εν στόματι μαχαίρας, εωσού εξωλοθρεύθησαν, επέστρεψε πας ο Ισραήλ εις την Γαί και επάταξαν αυτήν εν στόματι μαχαίρας.
25 Και πάντες οι πεσόντες εν τη ημέρα εκείνη, άνδρες τε και γυναίκες, ήσαν δώδεκα χιλιάδες, πάντες οι άνθρωποι της Γαί.
26 Και δεν έσυρεν ο Ιησούς οπίσω την χείρα αυτού, την οποίαν εξέτεινε με την λόγχην, εωσού εξωλόθρευσε πάντας τους κατοίκους της Γαί.
27 Μόνον τα κτήνη και τα λάφυρα της πόλεως εκείνης ελαφυραγώγησεν ο Ισραήλ εις εαυτόν, κατά τον λόγον του Κυρίου, τον οποίον προσέταξεν εις τον Ιησούν.(Ιησούς του Ναυή κεφ.8)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:32:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητές Ψηλέ,

λες:

quote:
Αν έψαχνες και εσύ, με ειλικρίνεια και χωρίς προκατάληψη, στην Αγία Γραφή, θα μπορούσες να βρεις και εσύ την εξήγηση που ζητάς.

Δηλαδή οι Εβραίοι που έγραψαν τας γραφάς έχουν απάντηση σε κάθε πρόβλημα Θεολογικής φύσεως;
Οι άλλοι λαοί ήταν άσχετοι περί τα θεολογικά;

Μας έσωσαν οι Εβραίοι με τας γραφάς τους; Θα πρέπει να τους ευγνωμονούμε;



Φυσικά και στην Αγία Γραφή υπάρχει απάντηση σε κάθε πρόβλημα "θεολογικής φύσεως".
Τι με νοιάζει εμένα για το αν ήταν άσχετοι ή όχι οι άλλοι λαοί; Τι θες να πεις με αυτό;


quote:

λες επίσης:

quote:
Ο Θεός είναι ο μόνος άκτιστος, τα άλλα όλα είναι κτίσματα. Για το Θεό γνωρίζουμε, από δικές Του μαρτυρίες, πως υπάρχει σε τρεις υποστάσεις (τρις-υπόστατος), Ο Πατήρ, ο Υιός και το Άγιο Πνεύμα.

Πότε βγήκε ο Θεός κι έκανε τέτοιες συγκλονιστικές αποκαλύψεις; Εάν βγήκε και τα είπε γιατί δεν υπέπεσε κάτι τέτοιο στην προσοχή και των άλλων λαών παρά μόνο των Εβραίων; Εμπιστεύεσαι τους τσοπάνηδες της ερήμου όταν λένε ότι τους παρουσιάστηκε κάποιος Θεός;



Φαίνεται πως οι άλλοι λαοί είχαν άλλα πράγματα να κάνουν. Γλέντια, όργια, ……
Αυτό είναι που εσύ δεν μπορείς να χωνέψεις με τίποτα, ο λόγος των "τσομπάνηδων της ερήμου" νίκησε τη σάθρα ανθρωποκεντρική θρησκεία που θεοποιούσε τα πάθη και τις αδυναμίες των ανθρώπων.

quote:

λες επίσης:

quote:
Ο Θεός βρίσκεται παντού και όχι μόνο στον "ουράνιο τόπο", σε κάποιον συγκεκριμένο τόπο, όπως, για λόγους εύκολης και συμβατικής αντίληψης, μας έχουν μάθει από μικρά παιδιά.

Βρίσκεται ο Θεός σας μπροστά στις σφαγές των αμάχων Ιρακινών και δεν κάνει τίποτε;
Γιατί;



Άστη καλύτερα αυτή την καραμέλα. Είμαι σίγουρος πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα, πιο σοβαρά, επιχειρήματα.


quote:

Έσωσε την παρουσία του όταν έσφαζε και σκότωνε τους Χαναναίους επικεφαλής των Εβραίων κατά την εισβολή τους στην Γη της επαγγελίας; Κουράστηκε να σκοτώνει τους εχθρούς των Εβραίων και θέλει ξεκούραση;

quote:
31 Και είπε Κύριος προς εμέ, Ιδού, ήρχισα να παραδίδω τον Σηών και την γην αυτού έμπροσθέν σου• άρχισον να κυριεύης διά να κληρονομήσης την γην αυτού.
32 Τότε εξήλθεν ο Σηών εις συνάντησιν ημών, αυτός και πας ο λαός αυτού, διά μάχην εις Ιασσά.
33 Και Κύριος ο Θεός ημών παρέδωκεν αυτόν ενώπιον ημών• και επατάξαμεν αυτόν και τους υιούς αυτού και πάντα τον λαόν αυτού.
34 Και εκυριεύσαμεν πάσας τας πόλεις αυτού κατ' εκείνον τον καιρόν, και εξωλοθρεύσαμεν πάσαν πόλιν, άνδρας και γυναίκας, και παιδία• δεν αφήκαμεν ουδένα υπόλοιπον.
35 Μόνον τα κτήνη ελεηλατήσαμεν δι' εαυτούς και τα λάφυρα των πόλεων, τας οποίας εκυριεύσαμεν.
36 Από της Αροήρ, παρά το χείλος του ποταμού Αρνών, και της πόλεως της παρά τον ποταμόν και έως Γαλαάδ, δεν εστάθη πόλις ικανή να αντισταθή εις ημάς• Κύριος ο Θεός ημών παρέδωκεν αυτάς πάσας έμπροσθεν ημών. (Δευτερονόμιον κεφ.2)

quote:
1 Όταν Κύριος ο Θεός σου σε φέρη εις την γην, εις την οποίαν υπάγεις διά να κληρονομήσης αυτήν, και εκδιώξη έθνη πολλά απ' έμπροσθέν σου, τους Χετταίους και τους Γεργεσαίους και τους Αμορραίους και τους Χαναναίους και τους Φερεζαίους και τους Ευαίους και τους Ιεβουσαίους, επτά έθνη μεγαλήτερα και δυνατώτερά σου•
2 και όταν Κύριος ο Θεός σου παραδώση αυτούς έμπροσθέν σου, θέλεις πατάξει αυτούς• κατά κράτος θέλεις εξολοθρεύσει αυτούς• δεν θέλεις κάμει συνθήκην μετ' αυτών ουδέ θέλεις δείξει έλεος προς αυτούς•
....
6 επειδή συ είσαι λαός άγιος εις Κύριον τον Θεόν σου• σε εξέλεξε Κύριος ο Θεός σου διά να ήσαι εις αυτόν λαός εκλεκτός, παρά πάντας τους λαούς τους επί του προσώπου της γης.
...
22 Και θέλει εξαλείψει Κύριος ο Θεός σου τα έθνη εκείνα απ' έμπροσθέν σου ολίγον κατ' ολίγον• δεν δύναται να αφανίσης αυτούς πάραυτα, διά να μη πληθυνθώσιν εναντίον σου τα θηρία του αγρού.
23 Αλλά Κύριος ο Θεός σου θέλει παραδώσει αυτούς έμπροσθέν σου και θέλει φθείρει αυτούς εν φθορά μεγάλη, εωσού εξολοθρευθώσι.
24 Και θέλει παραδώσει εις την χείρα σου τους βασιλείς αυτών, και θέλεις εξαλείψει το όνομα αυτών υποκάτωθεν του ουρανού• ουδείς θέλει δυνηθή να σταθή έμπροσθέν σου, εωσού εξολοθρεύσης αυτούς.
(Δευτερονόμιον κ.7)

quote:
1 Άκουε, Ισραήλ• συ διαβαίνεις σήμερον τον Ιορδάνην, διά να εισέλθης να κληρονομήσης έθνη μεγαλήτερα και ισχυρότερά σου, πόλεις μεγάλας και τετειχισμένας έως του ουρανού,
2 λαόν μέγαν και υψηλόν το ανάστημα, υιούς των Ανακείμ, τους οποίους γνωρίζεις και ήκουσας, Τις δύναται να σταθή έμπροσθεν των υιών του Ανάκ;
3 Γνώρισον λοιπόν σήμερον, ότι Κύριος ο Θεός σου είναι ο προπορευόμενος έμπροσθέν σου• είναι πυρ καταναλίσκον• αυτός θέλει εξολοθρεύσει αυτούς και αυτός θέλει καταστρέψει αυτούς απ' έμπροσθέν σου• και θέλεις εκδιώξει αυτούς και ταχέως εξολοθρεύσει αυτούς, καθώς σοι είπεν ο Κύριος.

(Δευτερονόμιον κ.9)

Σφαγή Θεού οργή Λαού !

ΑΥτός είναι ο αιμοβόρος Θεός σας; Μήπως σήμερα μεταλλάχθηκε σε φιλέσπλαχνο; Αγαπάει και τους άλλους λαούς;

Είμαι όλος αυτιά Ψηλέ.



Αυτιά στο κεφάλι σου έχεις, αλλά, στην προκειμένη περίπτωση, δεν σου χρησιμεύουν σε τίποτα.
Όταν αλλάξεις την "κασέτα" και ξεφύγεις από τον αντιχριστιανικό φανατισμό που σε έχει κυριεύσει, τότε πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε.
Δεν ωφελεί σε τίποτα να "αναμασήσουμε" ακόμη μια φορά τα όσα έχουμε πει και σε άλλες συζητήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Ο Ιησούς Χριστός ήξερε ότι θα γινόταν με απόφαση μιας Οικουμενικής Συνόδου μετά από εκατοντάδες χρόνια μέρος της υπόστασης του Θεού;

Εάν Ναι, πως εξηγείται η συμφωνία του να συμμετάσχει σε ένα Θεικό κατασκεύασμα ως 2α φύση με ένα Θεό Σφαγέα; Πως ταιριάζει η Αγάπη με την Σφαγή; Δεν είχε διαβάσει ο Ιησούς την Βίβλο να δει τι έκανε ο Πατέρας του;

Μήπως τον έβαλαν οι Παπάδες ετσιθελικά;

Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιος Θεός; 1/3 σφαγέας, 1/3 Ιησούς της Αγάπης και 1/3 άυλο πνεύμα; Και τι είναι αυτό το πνεύμα δηλαδή; Κάτι σαν συνδετικός κρίκος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:54:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αν έψαχνες και εσύ, με ειλικρίνεια και χωρίς προκατάληψη, στην Αγία Γραφή, θα μπορούσες να βρεις και εσύ την εξήγηση που ζητάς.

Φαίνεται όμως, και συμπάθα με που το λέω, πως δεν σε ενδιαφέρει να βρεις την εξήγηση, παρά κουβέντα να γίνεται.




Αγαπητέ Ψηλέ πραγματικά θα ήθελα να μελετήσω την Αγία Γραφή προς αναζήτηση απαντήσεων αλλά ακόμη και εφοδιασμένος με ειλοκρίνεια να ήμουνα και χωρίς προδιάθεση να την αμφισβητήσω, θεωρώ πως είναι λιγάκι δύσκολο κάθως οι Γραφές προκατειλημμένες από την φύση τους. Πως μπορώ εγώ να βρώ απαντήσεις από κείμενα τα οποία με οδηγούν από έναν συγκεκριμένο δρόμο σε ένα πολύ συγκεκριμένο αποτέλεσμα χωρίς να μου προσφέρουν εναλλακτικές?


Οσο για την "κατηγορία" ,δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που απλά παραθέτει τις απόψεις τους. Προσωπικά μπορώ να πω ότι εμφανίζομαι περισσότερο διαλλακτικός σε σχέση με άλλα άτομα. Και όπως πιστεύω πως πολύ καλά γνωρίζεις η ισχυρή προσκόλληση δεν μας βοηθά να δώσουμε εξηγήσεις...
Impious Varmint



Πρέπει να ομολογήσω, πως είσαι εξαίρεση μεταξύ των ατόμων που "αμφισβητούν", και φαίνεται ο ήπιος χαρακτήρας σου.
Το να αμφισβητείς είναι σαν μια κινητήρια δύναμη που σε προωθεί και σε οδηγεί σε ανακαλύψεις.

Η Πίστη στο Θεό είναι περισσότερο προϊόν της αποκάλυψης του Θεού στον άνθρωπο και λιγότερο έργο της ανθρώπινης λογικής.
Η Πίστη είναι μία, οι λογικές είναι πολλές, όσες σχεδόν και οι άνθρωποι στη γη.
Οι "αξίες" της Πίστης είναι δεδομένες και δεν επιδέχονται "εναλλακτικές".

Οι "εναλλακτικές" (αν κατάλαβα καλά το τι εννοείς με τον όρο "εναλλακτικές") είναι ανθρώπινη επινόηση για να διευκολύνουν τον άνθρωπο που εμπρός στην απελπισία που του προκαλεί το σίγουρο τέλος του, και μη δεχόμενος τη σιγουριά της Πίστης, ψάχνει να βρει άλλα μονοπάτια.

Ξέρεις, όσο "δυνατή προσκόλληση" μπορεί να έχει κάποιος στην Πίστη (και να προσπαθεί να δώσει εξηγήσεις μέσω Αυτής) και να σου φαίνεται εσένα αυτό αρνητικό, άλλο τόσο "ισχυρή προσκόλληση" μπορεί να έχει κάποιος στην άρνηση της Πίστης. Ούτε αυτή η στάση, λοιπόν, είναι ευεργετική για εμάς.
Μια αρνητική στάση, καυτηριάζοντας τα της Πίστεως, δεν αποτελεί "τεκμήριο" ανοιχτόμυαλου ανθρώπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy